PDA

View Full Version : Cka eshte Xhihadi?


the godfather
26-03-06, 01:04
Shume njerez xhihadin e kuptojne si lufte e shenjte:rolleyes: e disa e quajne masaker:biggrin: ,shume forumist i kam lexuar ketu duke thene se xhihadi eshte lufte kunder pabesimtareve por JO.

Cka ne te vertete do te thote XHihad?,po ta perkthejme ne gj.tone te embel SHQIPE do te thote SAKRIFICE d.m.th Xhihad-SAKRIFICE.
E tash cka mund te nxjerrim nga kjo Xhihad-Sakrifice?--Nuk do te thote qe xhihad eshte vetem te shkosh ne lufte,por xhihad eshte qe nje njeri perkujdeset per prinderit e tij qe i ka te semure,te semure mental,invalid etj etj.Ai njeri qe perkujdest per prindin e tij qe eshte invalid ai ben Xhihad-Sakrifice,ai njeri qe e ka prindin te semure mental dhe nuk e dergon prindin ne sonaterium por perkujdeset per te vet ben Xhihad-Sakrifice.

Nese te kanoset vendi nga nje rrezik i jashtem dhe une a po t'i shkojme ne lufte bejme XHihad-sakrifice,nese nuk mundemi te shkojme ne lufte per raste te semundjes apo ku ta di une dhe japim shtepine,pasurine per lufte atehere kemi bere Xhihad-sakrifice sepse kemi sakrifikuiar diq per diqka.

Ky eshte komenti ime per sa i perket se "cka eshte xhihadi",pres qe kete tem ta shtjellojme me mire,me mendime te ndryshme veq ishalla nuk e fajsojme apo ofendojme njeri tjetrin,she shpresoj qe te del dikush e ta shtjelloj me mire se une me fakte Kura'nore se une ate qka e dita e thash.

Kl bukur

Hattabi
26-03-06, 16:10
Leje bre se nuk marrin vesh kta .

Ketyre duhet me ju tregue Shtyllat e Islamit edhe te Imanit .

Savior
27-03-06, 01:50
Muslimane dhe Jahudi me anen tuaj Emri i mire i Allahut (Zotit Shqip) diskreditohet nder njerez dhe kjo shume njerez i kthen ne pabesimtare.

King_Gentius
27-03-06, 03:46
Me sa kam mesuar Xhihad eshte edhe lufta e perbrendshme ne shpirtin e njeriut ndermjet te Miresise dhe Keqesise.

the godfather
01-04-06, 11:32
Me sa kam mesuar Xhihad eshte edhe lufta e perbrendshme ne shpirtin e njeriut ndermjet te Miresise dhe Keqesise.

__________________________________________________ ___________________________

une e ka shkrujatur ate qe e di dhe qe e kam mesuar por edhe degjuar nga teolog te ndryshem,prndaj edhe njehere Xhihad do te thote:Sakrifice,e sakrificat jane te ndryshme.

musl|m
01-04-06, 13:27
Edhe un mendoj njejt se Xhihadi paraqet Sakrifice, njekohesisht dhe mbrojtje te moralit dhe nderit, te pragut dhe imanit.

musl|m
02-07-06, 14:51
Toka eshte nje anije, dhe ne te ka disa njerez qe jan ne fund te anijes, e disa jan larte, keta qe jan poshte kur kan nevoj per uj duhet te ngjiten lart dhe te mbushin, por prej pertacise atyre ju bezdiset te hypin vazhdimisht atje dhe prap te zbresin dhe ne ket menyr e marrin nje kazem e dojn ta ēajne anijen poshte qe tju buron uji afer, e kur ata prej lart i shofin nese i lejojne ta ēajne dhe ti hjekin nje drrase anijes atehere anija do ti fundos tegjith, ne ate rast ata lart jan te detyruar qe me ēdo kusht ti ndalojne, madje edhe me lufte vetem e vetem qe anija me njerez te shpeton.

Ky eshte shembulli te cilin e ka dhene Muhammedi a.s dhe qe un e zgjedha per tju pershkruar me mire se ēka eshte Xhihadi!

Paqja dhe meshira e All-llahut qofte mbi ju dhe familjet tuaja muslimane!

Artisti
02-07-06, 15:20
Toka eshte nje anije, dhe ne te ka disa njerez qe jan ne fund te anijes, e disa jan larte, keta qe jan poshte kur kan nevoj per uj duhet te ngjiten lart dhe te mbushin, por prej pertacise atyre ju bezdiset te hypin vazhdimisht atje dhe prap te zbresin dhe ne ket menyr e marrin nje kazem e dojn ta ēajne anijen poshte qe tju buron uji afer, e kur ata prej lart i shofin nese i lejojne ta ēajne dhe ti hjekin nje drrase anijes atehere anija do ti fundos tegjith, ne ate rast ata lart jan te detyruar qe me ēdo kusht ti ndalojne, madje edhe me lufte vetem e vetem qe anija me njerez te shpeton.

Ky eshte shembulli te cilin e ka dhene Muhammedi a.s dhe qe un e zgjedha per tju pershkruar me mire se ēka eshte Xhihadi!

Paqja dhe meshira e All-llahut qofte mbi ju dhe familjet tuaja muslimane!


Une ende nuk pashe Anije te rrumbullakt,apo e perkrah ti Tezen qe Toka eshte katrore apo Anije.

Nqofse nuk e din ti kete,nuk je i menqur!!!!!!!!!!!

Uji,sa e di une,shkon poshte vet,pa e marr dikush kazmen e me ja hap rrugen.

Uji shkon poshte e jo lart.

Nqofse nuk e din ti kete,nuk je i menqur!!!!!!!!!

Ata te cilet ja ndalojn ujin tjereve,zoti ka mi kalle ne flake

Nqofse ti kete nuk e din,nuk je i menqur!!!!!!!!!!Artisti

musl|m
02-07-06, 15:55
Une ende nuk pashe Anije te rrumbullakt,apo e perkrah ti Tezen qe Toka eshte katrore apo Anije.

Nqofse nuk e din ti kete,nuk je i menqur!!!!!!!!!!!

Uji,sa e di une,shkon poshte vet,pa e marr dikush kazmen e me ja hap rrugen.

Uji shkon poshte e jo lart.

Nqofse nuk e din ti kete,nuk je i menqur!!!!!!!!!

Ata te cilet ja ndalojn ujin tjereve,zoti ka mi kalle ne flake

Nqofse ti kete nuk e din,nuk je i menqur!!!!!!!!!!Artisti

Hera e dyt qe po shkreton ne ket menyr, sinqerisht nga menyra se si i acepton mendimet e te tjerve, dhe nga menyra se si i kupton punet ti mua po me perzihet barku si me fut mkser ne te, nuk po mundem me duru ma shku ne wc me u liru sinqerisht po them, a nuk po e shef veten se sa i devijuar je dhe se nuk din te kuptosh as dy fjal te dikujt, a nuk po e shef veten sa i shkret je, e di se te duket vetja i veēant dhe levderohesh per kete pa nderpre, dhe e vertet se je i veēant por mos mendo se ne aspektin pozitiv, te veēant te ben shkalla e larte teper e larte shum e larte e naivitetit tend, mund ta marresh me mend aq je naiv sa qe nuk kam takuar te till, mere kete postimin tim dhe postimin tend dhe shko konsulltohu me njerez kompetent le te tregojne se ku je momentalisht, le te tregojne se vertet truri yt qenka i semure dhe paska nevoj per trajtim mjeksor, nuk kam pa un ende kshtu trullafq si ti mos me i kuptu dy fjal te thjeshta dhe shum te qarta, ai ishte shembull, ai ishte ilustrim, dhe kete e kuptojn edhe femijet e klases se pare, sinqerisht problem serioz paske ne try se ti edhe njeher shkretove keshtu kur un thash se Muhammedi a.s ka thene burri me i mire eshte ai i cili me doren e vet ia afron kafshaten te goja gruas, ju reaguat dhe that se ne at menyr po i ben keq se po e ben pertace gruan phaaaaaaaaaaaa i smut e i smut, kurr nuk kam ofendu kshtu krijesa te Zotit, po ti vertet me detyrove se vertet je aq i krisur sa qe me budallalleqet e tua shqetson nje qytet te ter e jo shtepin ose lagjen tende.

Savior
02-07-06, 17:55
http://www.youtube.com/watch?v=wuPDm5fYFT8&search=jihad

shikone qa eshte xhihadi. hehe

Arijanit
28-09-06, 17:38
http://www.youtube.com/watch?v=wuPDm5fYFT8&search=jihad

shikone qa eshte xhihadi. hehe

Me iniciativen e forumit,ka filluar fushata : te bejm forumin me te bukur,Beje edhe ty tenden........mos shkruaj me....

Me respekt...

Arijanit
30-09-06, 00:11
Cka eshte Xhihadi?

-Xhihadi eshte sakrific,
-Xhihadi eshte perpjekje ne rruge te Allahut,
-Xhihadi behet me thirrje,(gojarsiht dhe me shkrim),me sakrific,,e koh,me pasuri,e sipas nevojes edhe me luft.
-Kuptohet se lufta eshte vetem nje lloj i xhihadit qe paraqitet ne rast nevoje,

Eshte e pamohueshme se feja Islame eshte fe e paqes,ajo nuk e mohon realitetin e luftes se drejt per vetmbrojtje.

Feja Islame jo vetem qe e lejon luften,por edhe obligon organizmin luftarak per vetmbrojtje.Nese te cenohet nderi,te grabitet pasuria,te okupohet vendi,ateher lufta eshte obligim per cdo musliman,qe te mbroj te drejtat e veta.


Nuk ka dyshim se sikur te gjith njerzit te ishin pergjigjur thirrjes se Allahut,te respektonin njeri-tjetrin,te ndihmonin,te vellazroheshin,ateher lufterat do te ishin te panevojshme,por duke u ballafaquar me realitetin,verehet me keqardhje se shtetet ashtequajtura te civilizuara buxhetin me te madh shtetror e ndajn per veprime te turpshme armatimi,kurse shtetet e botes se tret,vuajn per kafshat bukes.Me i forti eshte''me i drejti'' edhe nese eshte total gabim,nese merren parasysh keto fakte ateher mund te mendohet qellimi i luftes ne islam.


Te shohim ne historin islame ku besimtaret islam ne kohen e Muhammedit a.s kan vuajtur shum nga idhujtaret ne Mekke,por kan qen nga ana e Allahut xh.sh te bejn durim,kjo zhgjati gati 13 vjet gjer sa i dashuri i Allahut qendroi ne Mekke,kurre Muhammedi a.s emigroi per ne Medine ateher idhujtaret vendosen qe te sulmojn Medinen,kurse Allahu xh.sh zbriti kete verset.
''Atyre qe po sulmohen me luft,u eshte dhene leje qe te luftojn,per shkak se u eshte bere padrejtesi,e Allahu ka fuqi per ti ndihmuar ata (muslimanet)'' EL HAXH 39
Ky eshte veresti i pare i zbritur me te cilen u lejua lufta muslimanve,
Por ketu eshte fjala per luft, e jo per xhihad.

Qellimi i luftes ne Islam nuk eshte te vras,pleq,gra,femij,njerez te pafajshem,,,,,,

Berisha-boy
26-10-06, 22:59
Disa dėme tė ekstremizmit:


1. Largon nga Allahu dhe patjetėrson Zjarrin.


2. Ndėrpret punėn dhe pamundėson vazhdimėsinė nė tė.


3. Ėshtė argument i mendjes sė dobėt dhe ėshtė derė pėr shejtanin.
4. Ėshtė argument i padijes dhe i kuptimit tė cekėt.


5. Shkakton vesveset.


6. Shtrėngon shpirtin dhe shkakton pikėllimin.

Hakikat
31-10-06, 10:41
Ne Islam ka 4 llojesh xhihadi ata jane:

1. Xhihadi (lufta) ndaj vetes Xhihadu ekber (xhihadi me i madhe):
Dijetaret e medhej dhe te vertete na mesojne neve, qe njeriu para duhet te Kujdeset per veten e tij te Luftoj. The e thone se ashte Xhihadu Ekber (Lufta me e madhe).

Allahu s.w.t. thote ne Kuranin e Lartemadheruar:
" O Ju qe keni besuar! Kujdesuni per veten tuaj.(*)
Ne qofte se ndiqni udhezimin e drejte, ne qofte se perqfoni te drejten (d.m.th. Islamin me urdhrat e detyrimet e tij), ne qofte se ndaloheni prej te keqes, ateher asnje e keqe nuk do t'ju vije juve nga ata qe jane ne rruge te gabuar e ne humbje." (El-Maideh: 105)
(*) d.m.th. punoni drejte, kini frike Allahun-largoheni prej ndalesave dhe duajuni Allahun shume-veproni miresite e urdheruara.

" Keshtu pra, per kedo qe beson dhe punon drejtesi e miresi, nuk do te kete as frike as pikellim." (En-Aam: 48)

Ne nje hadis thote Muhammedi a.s.:
" I verteti muxhahid eshte aji, qe e lufton Nefsin (epshin) e vete. (Munavi)

2. Xhihadi me pasuri dhe me mall:

Alahu s.w.t. thote ne Kuranin e Lartemadheruar:
" Te besoni Allahun dhe te Derguarin e tij dhe te perpiqeni e te luftoni per Kauzen e Allahut me pasurine tuaj dhe me jeten tuaj, kjo do te ishte me e mire per ju, veq sikur ta dinit! (Es-Saff: 11-12)

3. Xhihadi me trupor-fizike:

Alahu s.w.t thote ne Kuranin Famelarte:
" A mos mendoni se do te hyni ne Xhennet, para se Allahu t'i sprovoje ata te cilet luftuan nga mesi juaj (per qeshtjen e Allahut) si edhe t'i sprovoje ata qe jane te durueshem? (Ali-imran: 142)

(A eshte pra e lejume me bo vete vrasje si po e bojne ata ne vendet e arabise qe mbysin gra femije pleqe dhe njerze qe nuk jane Ushtar, Po sa qe mendoj lufta bohet vetem per emerin e Allahut xh.sh., kurse Muhammedi a.s. thote ne nje hadis kur te Luftoni te boni Xhihad me trupor mos 1 mos mbytni femij
2 mos mbytni pleqe
3 mos prishni shpijat
4 mos vrini bura pa arme etj... a eshte pra e lejume me luftu qe bojne ata ne vendet e arabise???
Ajo eshte vet vrasje the ajo denohet ke Allahu xh.sh. me Xhehenem!!!

4. Xhihadi me fjale te buta the te urta:

Allahu s.w.t. thote ne Kuranin e tij Famelarte:
" Ftoji (njerzit o Muhammed a.s.) ne Udhen e Zotit tend me urtesi (me urtesine Hynore qe te eshte dhuruara dhe me Kuranin) dhe me thirrje te ndershme dhe te bukur dhe bisedo me ta ne menyren me te mire. nuk ka dyshim se Zoti yt e di me se miri se kush eshte larguar e ka humbur nga Rruga e Tij dhe Ai eshte me i Dituri per ata qe jane udhezuar. (En-Nahl: 125)

Allahu xh.sh e dine me se miri