PDA

View Full Version : A ka jete pas jetes tokesore??


Kaci
26-03-06, 21:40
Ju pershendes antar te nderuar

Sipas fese Islame ka jete pas kesaj jete tokesore?
Nese ka si shpjegohet ajo???

Me respekt Kaci

besartiii
03-08-06, 23:06
po sa i per kete asaj se a ka jete pas vdekjes sipas ajeteve kuranore ka jete edhe pas vdekjes se njeriut e cila jete eshte jete e perhershme dhe e gjat , pra kjo jete ne te cilen po jetojm eshte vetem nje sprov e ALLAHUT . Pra keni besim ne ALLAHUN dhe beni mir ne kete jete .

musl|m
04-08-06, 00:10
Per ju dhe tegjith te tjeret qe deshirojne te dine Cfar ndodh pas vdekjes le ti shkarkojne keto ligjerata dhe ti ndegjojne ato.

Cfare pas vdekies (2) 27-11-2005.mp3 Shkarko (http://www.audioselefi.org/includes/tng/pub/tNG_download.php?id=3dea491e4133c990c097c5163b588e 8c&PHPSESSID=b652764d19f9859e5f472d129aaa1629)
Cfare pas vdekies (3) 11-12-2005.mp3 Shkarko (http://www.audioselefi.org/includes/tng/pub/tNG_download.php?id=3a43e9029dd40c9f6aaf94d1f24b23 50&PHPSESSID=b652764d19f9859e5f472d129aaa1629)
Cfare pas vdekies (4) 17-12-2005.mp3 Shkarko (http://www.audioselefi.org/includes/tng/pub/tNG_download.php?id=ddf2211d490c3cd67e7fc6d869a267 77&PHPSESSID=b652764d19f9859e5f472d129aaa1629)
Cfare pas vdekies (5) 24-12-2005.mp3 Shkarko (http://www.audioselefi.org/includes/tng/pub/tNG_download.php?id=2234e132e9f8e10a1e3c91ad6f9f39 7d&PHPSESSID=b652764d19f9859e5f472d129aaa1629)
Cfare pas vdekies (6) 07-01-2006.mp3 Shkarko (http://www.audioselefi.org/includes/tng/pub/tNG_download.php?id=8a556b1cc2ef94ebdb38f2d1a5ff17 e2&PHPSESSID=b652764d19f9859e5f472d129aaa1629)
Cfare pas vdekjes (7) 14-01-2006.mp3 Shkarko (http://www.audioselefi.org/includes/tng/pub/tNG_download.php?id=42fb2b7a27714668f525a69551bac6 e3&PHPSESSID=b652764d19f9859e5f472d129aaa1629)

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 00:18
Per ju dhe tegjith te tjeret qe deshirojne te dine Cfar ndodh pas vdekjes le ti shkarkojne keto ligjerata dhe ti ndegjojne ato.

Cfare pas vdekies (2) 27-11-2005.mp3 Shkarko (http://www.audioselefi.org/includes/tng/pub/tNG_download.php?id=3dea491e4133c990c097c5163b588e 8c&PHPSESSID=b652764d19f9859e5f472d129aaa1629)


Cfare pas vdekies (3) 11-12-2005.mp3 Shkarko (http://www.audioselefi.org/includes/tng/pub/tNG_download.php?id=3a43e9029dd40c9f6aaf94d1f24b23 50&PHPSESSID=b652764d19f9859e5f472d129aaa1629)
Cfare pas vdekies (4) 17-12-2005.mp3 Shkarko (http://www.audioselefi.org/includes/tng/pub/tNG_download.php?id=ddf2211d490c3cd67e7fc6d869a267 77&PHPSESSID=b652764d19f9859e5f472d129aaa1629)
Cfare pas vdekies (5) 24-12-2005.mp3 Shkarko (http://www.audioselefi.org/includes/tng/pub/tNG_download.php?id=2234e132e9f8e10a1e3c91ad6f9f39 7d&PHPSESSID=b652764d19f9859e5f472d129aaa1629)
Cfare pas vdekies (6) 07-01-2006.mp3 Shkarko (http://www.audioselefi.org/includes/tng/pub/tNG_download.php?id=8a556b1cc2ef94ebdb38f2d1a5ff17 e2&PHPSESSID=b652764d19f9859e5f472d129aaa1629)
Cfare pas vdekjes (7) 14-01-2006.mp3 Shkarko (http://www.audioselefi.org/includes/tng/pub/tNG_download.php?id=42fb2b7a27714668f525a69551bac6 e3&PHPSESSID=b652764d19f9859e5f472d129aaa1629)
Ue alejkum Selam
Allahu te shperblefte vella musl|m....
Per ata qe nuk e njohin ligjeruesin:
Ligjerues: Amr Ahmesulaj
Student, ne Jordan, ne kryeqytet Amman, nje nder studentet e dalluar, dhe se shpejti presim te diplomoj.
Eshte nga Shqiperia.
Lusim Allahu azze ue xhel qe ta ruaj kete vella... qe me te vertet ka nje urtesi te madhe, qe do ta shihni gjate ndegjimit te ketyre ligjeratave...

keto ligjerata i kam ndegjuar live ne paltalk dhe jane te mrekullueshme... do te mundohem ti shkrujt dhe ti sjell ne forum..

selam alejkum
[email protected]

Arb
07-08-06, 16:27
Po more dert mos ki, jane edhe nja 7-8 jetera...

Pause_Print_Scroll
08-08-06, 13:55
Po more dert mos ki, jane edhe nja 7-8 jetera...
Nuk eshte keshtu i nderuar....

Eshte jeta e kesaj Bote...
pastaj vjen ajo e Berzahut (e varrezave)
pastaj ajo e perjetshme qe eshte, ose parajs ose ferr

po mos te ishin ketu, nuk do te kishte kuptim jeta e kesaj Bote....

pregatituni qe te gjithe me vepra te mira e me besim per jeten pas vdekjes..

Allahu na ndihmoft

tung

P.P.S.

[email protected]

Lee Cooper
08-08-06, 15:07
kumanova Allahu te shperbleft se shum me vend e ke edhe nje her te tham Allahu te shperbleft per keto sqarime edhe e kom nje fjal per qata albanian se nuk osht mire me bo hajagare me fe pa marr parasysh cfar feje eshte ju pershendes

Pause_Print_Scroll
08-08-06, 17:22
kumanova Allahu te shperbleft se shum me vend e ke edhe nje her te tham Allahu te shperbleft per keto sqarime edhe e kom nje fjal per qata albanian se nuk osht mire me bo hajagare me fe pa marr parasysh cfar feje eshte ju pershendes
Amin!, inshAllah se bashkue te gjithe na shperblene Allahun i Madheruar, ne kopshtet ku do te rrjedhin lumej, te cilat jane te pregatitur per vepermiret.

Zoti qofte i kenaqur me ju

selam alejkum

[email protected]

Hattabi
08-08-06, 17:34
Po more dert mos ki, jane edhe nja 7-8 jetera...

Pyetja nuk ke per ty , edhe nuk ka nevoj me bo hajgaer e me u tall me fe , apo ndoshta po poston veq me tu rrit numri i postimeve.

Pause_Print_Scroll
08-08-06, 17:44
apo ndoshta po poston veq me tu rrit numri i postimeve.
Fare mos e pyet i nderuari vlla kete njeri... mbase futu vet edhe lexoj postimet e ketij, qe te gjitha jane me nga 5 fjale dhe ofenduese...

p.s.:"Moderatoret duhet marr masa ndaj personave qe ofendoje dhe shajne fete indirekt dhe drejtperdrejt"

selam alejkum vlla

[email protected]

falma_lotin
28-02-07, 19:30
Ai qe thot qe ska jet pas vdekjes edhe nuk beson ne Allah te madhin Zot .

Ne jemi musliman punojme me Ku'ranin fisnik keshtu qe ne librin e shejt shume kjarte shkrun qe ka jete pas vdekjes dmth dita e gjykimit do te ringjallen te gjithe njerzimi qe e ka jetuar kete toke bile edhe vijat e gishtave ne dore qe si ka asjne njeri te njejta ne ate bote do ti kete te njejta si i ke pas ne kete jete dmth dunjane e rrejshme
Ajo bote e perjetshme eshte denohen njerzite e keqinj te miret jo.Xhenneti dhe xhehenemi jane ne ate bote (parajsa dhe ferri), xhenneti eshte per njerezit e mire e te keqijt eshte xhehenemi.
S'ka Dyshim se ka jete tjeter pasi te vdesim, Dhe ka miliona argumente per ata qe thelle Mendojne, Ka Jete tjeter, Dhe ajo Jeta tjeter Eshte e Perhershme !
Profeti Muhamed a,s Thote : Jetoni ne Kete Bote si Udhetar ose si i Huaj dhe Asgje me Teper !
S'ka Dyshim se ka Bote tjeter , Edhe Bota tjeter Eshte e Perjetshme !!
Allhu Xh. Sh thote : O Njerez qe Dyshoni Per Ringjalljen a thua me e veshtire eshte Per Allahun qe ta Ringjallje Njeriun pasi te kete Vdekur, a Ishte Allahu ai Qe e Krijoi njeriun qe nuk Egzistonte, a Thua Ringjallja eshte me e Veshtire Per Allahun se ajo qe ju Krijova dhe qe nuk Egzistonit fare !!
Ai Allahu Mjafton ti thote nje gjeje Behu dhe ajo Behet menjhere!!
Une Besoj dhe nuk kam asnje pike Dyshimi se ka Jete tjeter Dhe te Perjetshme !! dhe Jam Shume shume e sigurt!!