PDA

View Full Version : Tetrapareza


E_Zjarrta
27-03-06, 06:45
a ka kush njohuri per kete semundje

ju kisha lutur nese dikush din gje per te te me lajmerohet ketu apo ne privat pasi nje shoqe imja eshte diagnostifikuar me kete diagnoze

Naki
27-03-06, 20:05
Marrja / mpirja e kater gjymtyrėve,zvogėlimi i forcės sė muskujve tė njė grupi mundė tė definojmė si Tetra paresė.
I sėmuri me tetra paresė ka pengesa tė lėvizjeve tė duarėve dhe kėmbėve,motorika e lėvizjeve normale eshtė e penguarė nga mos fuqija tė lėvizė gjymtyrėt nė pozicione tė ndryshme.
Dg.i shpejtė i sėmundjes me simptomet klinike tė tetra parezes ka gjasa reale tė shėrohet,
Duhet ditur etilogjinė e sėmundjes,shkaktarėt .
Nėsė dyshojmė qė sėmundja ėshtė paraqitur :
-nga ishemitė/ duhet marrur Heparin,Fragmin apo ASS,Iscover/clopidogrel.
Konsultimi me mjekun eshtė i domosdoshėm,analiza e compjuter tomogramit-CT ėshtė shumė i nevoijshėm pėr Dg
-nga inflamacionet,pezmatimet duhet marrur Kortizon-kortikoroid.

Konsultimi me mjekun eshtė i domosdoshėm,analiza e Liquorit nė palzen kurrizore eshtė shumė e preferushėme.
-nga mungesa e sistemi autoimun ,marrja e imunnglobulines 5 ditė me radhė nga 30 g nė formė tė infuzionėve ėshtė terapija mė efikase qė aplikohet nė Klinikat neurologjike.

Tė gjitha kėto mendime,sygjerime janė nga kėndi i Infermierit.Naki