PDA

View Full Version : Frika Ndaj All-llahut


musl|m
04-04-06, 21:05
Pse i Frikohem All-llahut:

Pejgamberi (a.s.) thotė: “All-llahu i Lartėsuar ka krijuar njė melek qė njė krah e ka nė lindje kurse tjetrin nė perėndim, koka e tij ėshtė nėn Arsh, e kėmbėt e tij janė nėn tokėn e shtatė. Ai ka aq pupla sa ka krijesa tė All-llahut tė Madhėruar. Nėse njė burrė apo njė grua bie salavatė mbi mua, atėherė All-llahu i Lartėsuar e urdhėron melekun qė tė zhytet nė njė det prej drites (nurit) qė gjendet nėn Arsh. Meleku zhytet nė tė, pastaj del dhe i shkund krahėt e tij, e prej ēdo puple qė ka, rrjedhin pika. Kėshtuqė All-llahu i Lartėsuar krijon prej ēdo pike ujė nga njė melek, tė cilėt kėrkojnė falje pėr tė deri nė Ditėn e Kijametit!”

Njė i urtė kishte thėnė: “Shpėtimi i trupit ėshtė nė pakėsimin e ushqimit, ndėrsa shpėtimi i shpirtit ėshtė nė pakėsimin e gjynaheve, kurse shpėtimi i fesė ėshtė nė dėrgimin e salavateve ndaj mė tė mirit tė tė gjitha krijesave Muhammedit (a.s.)!”

All-llahu i Lartėsuar nė Kur’anin Famėmadh urdhėron e thotė: “O ju qė besuat, kini parasysh frikėn ndaj All-llahut, dhe le tė shikojė njeriu se ēka ka pėrgatitur pėr nesėr…” d.m.th. ēka ka punuar pėr Ditėn e Gjykimit. Pra kuptimi i ajetit ėshtė: bėni sa mė shumė punė tė mira qė ta gjeni shpėrblimin nė Ditėn e Kijametit. Pastaj vazhdon ajeti: “…dhe keni frikė All-llahun, e s’ka dyshim se All-llahu ėshtė qė e di nė detaje atė qė punoni”, qoftė mirė apo keq, saqė edhe melaiket, qielli, toka, nata dhe dita do tė dėshmojnė Ditėn e Gjykimit pėr atė ēfarė ka vepruar njeriu, qoftė mirė ose keq, dėgjim apo mosdėgjim, madje edhe gjymtyrėt e tij do tė dėshmojnė kundėr tij. Toka do tė dėshmojė pėr besimtarin dhe tė devotshmin e do tė thotė: “Ai ėshtė falur, ka agjėruar mbi mua, ka bėrė haxhin e ka luftuar nė rrugėn e All-llahut. Andaj besimtari dhe i devotshmi gėzohen tepėr kur e dėgjojnė tokėn duke dėshmuar nė favor tė tyre. Po ashtu, toka do tė dėshmojė edhe kundėr pabesimtarit dhe gjynahqarit e thotė: “ I ka bėrė shok All-llahut mbi shpinėn time, ka pirė alkool dhe ka ngrėnė haram” – e mjerė pėr tė ditėn kur do tė jap llogari para Krijuesit tė tij – All-llahut (xh.sh.)

Besimtar i vėrtetė ėshtė ai qė i frikėsohet All-llahut tė Lartėsuar me tė gjitha gjymtyrėt e tij, ashtu siē thotė juristi i njohur islam Ebul-Lejthi (r.a.) : “Frika ndaj All-llahut shfaqet nė shtatė gjėra:

1) Gjuha. E ndalon (e ruan) atė nga gėnjeshtra, pėrgojimi, thashethėmet, shpifja dhe nga fjalėt e kota. Kurse e bėn atė tė preokupuar me pėrmendje tė All-llahut (dhikrull-llah), lexim tė Kur’anit dhe me mėsimin e dituri.

2) Zemra. Besimtari e nxjerr nga zemra e vet armiqėsinė, urrejtjen dhe zilinė qė ka ndaj vėllezėrve tė tij, sepse zilia i zhduk veprat e mira ashtu siē thotė Pejgamberi (a.s.): “ Zilia i han punėt e mira ashtu siē i hanė zjarri drutė”. Dhe dije se zilia ėshtė njė prej sėmundjeve tė mėdha tė zemres, e sėmundjet e zemres nuk kurohen vetėm se me dituri dhe me punė.

3) Shikimi. Nuk shikon nė gjėra tė ndaluara si nė ushqim, pije, veshje etj., e as nuk e shikon dynjanė me syrin e epshit, por shikimi tij duhet tė jetė vetėm pėr tė marrė mėsim. Besimtari nuk shikon nė atė ēka nuk i lejohet, ngase i Dėrguari i All-llahut (a.s.) ka thėnė: “Kush i mbush sytė e tij me gjėra tė ndaluara (haram), All-llahu i Lartėsuar nė Ditėn e Gjykimit do t’ia mbush sytė e tij me zjarr (tė Xhehennemit)!”

4) Barku. Nuk fut nė barkun e tij diē qė ka ndaluar All-llahu, meqė ajo ėshtė njė mėkat (gjynah) i madh. Pejgamberi (a.s.) thotė: “Nėse nė barkun e njeriut bie njė kafshatė prej haramit, atėherė atė njeri e mallkon ēdo melek nė tokė dhe nė qiell pėrderisa ajo qėndron nė barkun e tij, dhe nėse vdes nė kėtė gjėndje, vendi i tij ėshtė Xhehennemi!”

5) Dora. Besimtari nuk e zgjat dorėn e tij drejt gjėrave tė ndaluara (haram), por vetėm aty ku fitohet kėnaqėsia e All-llahut tė Madhėruar.

Transmetohet nga Ka’b el – Ahbari tė kishte thėnė: “All-llahu i Madhėruar ka krijuar njė vend prej gurėve tė gjelbėrt shumė tė ēmuar. Nė tė ka 70 mijė shtėpi, e nė secilėn shtėpi ka nga 70 mijė dhoma. Nė kėtė vend tė bukur nuk do tė hyj askush pėrveē atij tė cilit iu ėshtė paraqitur harami e ai nga frika ndaj All-llahut tė Madhėruar e ka lėnė dhe e ka braktisur atė!”

6) Kėmba. Nuk shkon nė ato vende ku i bėhet mėkat All-llahut, por shkon nė ato vende ku All-llahu ėshtė i kėnaqur si shoqėrimi me dijetarė dhe njerėz tė mirė.

7) Bindja ndaj Zotit Fuqiplotė. Besimtari duhet t’i bindet Atij me njė bindje tė sinqertė dhe ēdo vepėr tė mirė, ta bėj vetėm pėr hir tė All-llahut duke iu ruajtur njėkohėsisht syfaqėsisė (rijasė) dhe hipokrizisė (nifakut). Pra, nėse njė besimtar i vepron kėto shtatė cilėsi, atėherė ai pa dyshim ėshtė prej atyre qė ka thėnė All-llahu nė Kur’an: …kurse bota e ardhshme te Zoti ėshtė pėr besimtarėt e ruajtur!” (Ez – Zuhruf-35); nė ajetin tjetėr thotė: “E ata, tė cilėt iu ruajtėn (mosbesimit dhe punėve tė kėqija) janė nė xhennete e mes burimeve!” (El – Hixhr- 45).

Gjithashtu nė njė vend tjetėr thotė : “Ata tė devotshmit janė nė kopshte e nė begati!” (Et-Tur-17). “Vėrtetė, ata qė i patėn frikė Zotit, janė nė vende tė qeta!” (Ed – Duhan-51).

Besimtari (mu’mini) duhet tė jetojė nė mes frikės e shpresės, gjithherė duke shpresuar nė mėshirėn e pakufishme tė All-llahut Fuqiplotė e asesi tė dėshpėrohet e tė bėhet pesimist. All-llahu i Madhėruar thotė: “…mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė All-llahut… - por ta adhuron All-llahun, tė shmanget nga veprat e liga dhe tė pendohet pėr to tek All-llahu i Cili ėshtė Mėkatfalės dhe Mėshirues i Madh.

TREGIM. “Pėrderisa Davudi (a.s.) ishte ulur nė faltoren e tij duke e lexuar Zeburin, papritmas e sheh njė krimb tė kuq duke ecur nėpėr tokė. A thua ēfarė ka dashur All-llahu me krijimin e kėtij krimbi? – tha nė vetvete. Nė atė moment, All-llahu i jep leje krimbit qė tė flas dhe i thotė: O i dėrguar i All-llahut, sa i pėrket ditės, mua mė ka inspiruar Zoti im qė tė them pėr ēdo ditė kėto fjalė: SUBHANALL-LLAH, ELHAMDULIL-LAH, LAILAHE IL-LALL-LLAH dhe ALL-LLAHU EKBER nga 1000 herė, ndėrsa gjatė natės mė ka inspiruar Zoti im qė tė them pėr ēdo natė: ALL-LLAHUMME SAL-LI ALA MUHAMMEDIN EN-NEBIJJIL UMMIJJ VE ALA ALIHI VE SAHBIHI VE SEL-LIM nga 1000 herė, por edhe ēfarėdo qė ti lexon (nga Zeburi) unė kam dobi. Kur dėgjoi Davudi (a.s.) fjalėt e krimbit, kėrkoi falje dhe mbėshtetje tek Zoti xh.sh. pėr pėrbuzjen qė tregoi ndaj atij krimbi tė vogėl!”

Ibrahimi (a.s) kur kujtonte ndonjė mėkat, i binte tė fikėt dhe rrahja e zemrės sė tij u dėgjonte shumė larg. Atėherė All-llahu i Madhėruar e dėrgonte tek ai Xhibrilin (a.s.) dhe i thonte: O Ibrahim, i Plotėfuqishmi po tė bėn selam dhe po thotė: A e ke parė mikun qė i frikėsohet mikut tė tij? Kurse Ibrahimi (a.s.) ia kthente: O Xhibril, kur mė kujtohet mėkati (gjynahi) im dhe mendoja nė ndėshkimin e Tij, e harroja miqėsinė time.

Kėto pra janė gjėndjet e Pejgamberėve, evlijave, njerėzve tė mirė dhe asketėve (zahidėve), andaj mendo thellė!

Ebu el – Lejthi (r.a.) thotė: “All-llahu i Madhėruar ka disa melaike nė qiellin e shtatė, qė qėndrojnė me fytyrė nė sexhde prej momentit kur Ai i ka krijuar e deri nė Ditėn e Kijametit. Gjymtyrėt e tyre dridhen nga frika e Tij. Kur tė vie Dita Kijametit, ngrejnė kokat e tyre duke thėnė: I pastėr nga tė metat je o All-llah, nuk tė kemi adhuruar ashtu siē e meriton Ti!” Nė lidhje me kėtė ėshtė fjala e All-llahut nė Kur’an: “I frikėsohen Zotit tė tyre qė ėshtė mbi ta dhe i pėrmbahen me pėrpikėri asaj me ēka urdhėrohen!” (En – Nahl-50), do tė thotė nuk janė asesi tė padėgjueshėm ndaj urdhėrave tė All-llahut.

Pejgamberi (a.s.) thotė: “Nėse trupi i robit rrėnqethet nga frika e All-llahut tė Madhėruar, bien (fshihen) mėkatet e tij siē bien gjethet prej pemės (sė thatė)!”

Tregohet se njė burri i kishte hyrė nė zemėr dashuria ndaj njė gruaje. Njė ditė gruaja kishte vendosur qė tė udhėtonte me njė karavan tregėtarėsh dhe kur dėgjoi burri se ajo po niset pėr rrugė, u bė gati dhe iu bashkangjit karavanit. Njė natė gjatė udhėtimit, gruaja u nda nga karavani pėr tė kryer njė nevojė qė kishte e ai e ndoqi pas. Kur u vetmuan nė shkretėtirė dhe pėrderisa njerėzit ishin duke fjetur, burri shfrytėzoi rastin dhe ia tregoi qėllimin qė kishte ( qėllimi i tij ishte qė tė bėj imoralitet me tė).

Ajo i tha: “Sė pari, shko e vėzhgo se a janė tė gjithė njerėzit duke fjetur!” Njeriu u gėzua pa masė duke menduar se ajo po i pėrgjigjet kėrkesės sė tij (pėr kontakt intim). Ai doli, u soll rreth e rreth karavanit dhe vėrtetė tė gjithė kishin ra nė njė gjumė tė thellė. U kthye te ajo dhe i tregoi se askush nuk ishte i zgjuar nė atė moment. Por ajo me njė besim tė fuqishėm i tha: “Mirė, por ēfarė mendon pėr All-llahun e Lartėsuar a thua ėshtė duke fjetur nė kėto ēaste?” Njeriu i habitur tha: “All-llahu nuk flen, Atė nuk e kaplon kotja e as gjumi”. “Me tė vėtretė Ai i Cili nuk ka fjetur kurrė dhe nuk flenė asnjėherė na sheh neve edhe nėse njerėzit nuk na shohin, pėr kėtė shkak mė e merituar ėshtė t’ia kemi frikėn All-llahut e jo njerėzve – ia ktheu gruaja. Atėherė kur dėgjoi fjalėt e kėsaj gruaje tė ndershme dhe besimtare, u tėrhoq prej saj nga frika ndaj Krijuesit duke u penduar me njė pendim tė sinqertė pėr atė ēfarė synonte dhe u kthye menjėherė nė vendin e tij. Kur vdiq, e pa dikush nė ėndėrr dhe e pyeti. Ēfarė bėri Zoti me ty? Mė ka falur pėr shkak tė frikės qė pata ndaj Tij, e po ashtu pėr shkak tė mėnjanimit tė atij mėkati – Iu pėrgjigj ai!”

Vazhdon...

musl|m
04-04-06, 21:07
Vazhdim i temes Pse i frikohem All-llahut:

TREGIM – Nė kohėn e Musait (a.s.) jetonte njė ēifut i devotshėm. Ai kishte shumė fėmijė dhe ishte mjaft i varfėr. Njė ditė prej ditėsh e kaploi njė varfėri e madhe saqė nuk i mbeti asgjė pėr t’i ushqyer fėmijėt e tij. Pasiqė ai ishte sėmuar dhe nuk ishte nė gjėndje tė ngrihet nga krevati, e dėrgoi gruan e tij nė qytet pėr tė kėrkuar diē pėr familjen e tij. Gruaja shkoi me vrap nė shtėpinė e njė tregtari dhe kėrkojė ushqim pėr fėmijėt e saj. Tregtari iu pėrgjigj pozitivisht por me njė kusht, qė ajo tė bėjė imoralitet me tė! Kur dėgjoi gruaja fjalėt e tij, heshti dhe u kthye nė shtėpi pa gjetur gjė (me duar thatė). Fėmijėt filluan tė klithnin me tė madhe: “Oj nėna jonė, ne gati po vdesim nga uria, andaj na jep diē pėr tė ngrėnė?” Nėna me zemėr tė pikėlluar shkoi pėrsėri tek tregtari dhe i tregojė pėr gjėndjen e vėshtirė tė fėmijėve tė saj nė mėnyrė qė sado pak tė ketė mėshirė pėr ta dhe ta ndihmojė. Por ai prap i tha se nėse dėshiron ta ndihmojė, sė pari duhet t’i realizohet kėrkesa e tij! Mė nė fund gruaja pranoi dhe kur u vetmuan, filloi tė dridhet e tėra e ai e pyeti: “Ēke, pėrse dridhesh?” “Unė i frikėsohem All-llahut” – ia ktheu ajo. Atėherė njeriu u ndal, mendoi pak e i tha: “Kur ti nė kėtė gjėndjė qė je e ke frikė All-llahun e Madhėruar, po unė qė jam nė bollėk duhet tė kem edhe mė shumė frikė tek Ai sesa ti, andaj shko dhe merri kėto begati e dėrgoju fėmijėve tė tu se unė s’kam pėr tė bėrė asgjė”. Gruaja e ndershme u kthye e gėzuar tek fėmijėt e saj me begati tė shumta dhe kur e panė fėmijėt me gjėra tė shumta u gėzuan tej mase. Atėherė All-llahu (xh.sh.) i shpalli Musasė (a.s.) :“Thuaj filan filanit se ia kam falur gjynahet”. Musa (a.s.) shkoi tek ai ashtu siē e porositi Zoti i tij e i tha : “O njeri, ndoshta ke bėrė diēka tė mirė qė ėshtė nė mes teje e Zotit?!” Pastaj neriu ia tregoi tregimin nė hollėsi, me atė rast Musa (a.s.) i tha: Vėrtetė All-llahu i Lartėsuar t’i ka falur mėkatet (gjynahet)…kėshtu ėshtė treguar nė librin “Mexhmeul-letaifi”.

Transmetohet nga Pejgamberi (a.s.) i cili thotė se All-llahu i Lartėsuar ka thėnė: “Nuk i bashkoj tek robi Im dy frika dhe dy siguri, nėse mė ka frikė Mua nė jetėn e kėsaj bote, do ta siguroj Ditėn e Gjykimit, e nėse ndihet i sigurtė nė kėtė botė, Unė do ta frikėsoj Ditėn e Gjykimit”

All-llahu i Madhėruar thotė nė Kur’an: “Mos iu frikėsohuni njerėzve, por Mua tė mė keni dronė (frikėn)” (S. Ali Imran-175), kurse nė ajetin tjetėr thotė: “Mos ua keni dronė atyre, por Mua tė mė keni dronė nėse jeni besmtarė” (S. Maide-44).

Hz. Omeri (r.a.) kur dėgjonte ndonjė ajet, prej frikės sė madhe i binte tė fikėt. Njė ditė, mori njė fije kashtė e tha: “Mjerė pėr mua, kam qenė sikur kjo fije kashte, mjerė pėr mua, mė mirė mos t’mė kishte lindur nėna” dhe qante aq shumė saqė rrjedhnin lotėt prej syve tė tij. Nė fytyrėn e tij kishte dy vija tė zeza qė iu kishin bėrė nga tė qajturit me dėnesė.

Pejgamberi (a.s.) thoshte : “Nuk hyn nė zjarr ai qė qan nga frika e All-llahut, aq sa mund tė kthehet qumėshti nė gjinjtė e lopės”.

Nė librin me titull “Rekaikul Ahbar” thuhet: “Ditėn e Gjykimit vie njeriu, e veprat e tij tė kėqija peshojnė mė shumė, pastaj urdhėrohet qė me to tė hyj nė zjarr. Mirėpo, nė atė moment njė qerpik prej qerpikėve tė tij flet e thotė: O Zot, i Dėrguari Yt Muhammedi (a.s.) ka thėnė: “All-llahu nuk i djeg ata sy qė lotojnė prej frikės sė Tij”, e unė kam qajtur prej frikės Tėnde! Atėherė All-llahu e falė robin e Vet dhe e nxjerrė nga zjarri pėr hirė tė njė qimeje tė vetme qė kishte qajtur nė jeten e dunjasė nga frika e All-llahut tė Madhėrishėm. Pastaj Xhibrili (a.s.) thėrret :”Shpėtoj filani i biri i filanit me njė qime tė vetme”!

Nė librin “Bidajetul Hidajeh” thuhet edhe kjo : “Ditėn e Kijametit kur njerėzit afrohen te zjarri i xhehennemit, lėshojnė afsh dhe qė tė gjithė gjunjėzohen prej frikės sė madhe tė kėsaj dite ashtu siē ka thėnė All-llahu i Madhėruar nė Kur’anin Fisnik: “Dhe atė ditė e sheh secilin popull tė gjunjėzuar, secili popull thirret te libri i vet (shėnimet e veprave)” (El-Xhathijeh-28). E kur vinė (afrohen) te zjarri, dėgjojnė zėrin e mizorėve duke u dėnuar dhe zėri i tyre dėgjohet deri nė 500 vite largėsi. Secili njeri e edhe Pejgamberėt thonė: Vetja ime, vetja ime, pėrveq mė tė mirit tė Pejgamberėve Muhammedit (a.s.) i cili thotė: “Ummeti im, ummeti im.” Atėherė prej xhehennemit del njė zjarr sikur malet, ku i tėrė ummeti i Muhammedit (a.s.) pėrpiqet dhe mundohet ta pengojnė duke thėnė: “O zjarr, pėr hatėr tė atyre qė kanė kryer namazin, kanė dhėnė sadaka, kanė agjėruar, si dhe pėr nder tė njerėzve tė devotshėm kthehu e mos na digj”, por zjarri nuk ndalet. Nė atė ēast tė tmerrshėm, vjen Xhibrili (a.s.) me njė enė tė mbushur me ujė dhe thotė: “Zjarri ka mėsyer ummetin (bashkėsinė) e Muhammedit (a.s.)!” Dhe enėn e mbushur me ujė ia dhuron tė Dėrguarit tė All-llahut - Muhammedit (a.s.) duke i thėnė: “O i Dėrguar i All-llahut, merre kėtė enė dhe me ujin e saj stėrpike zjarrin, e zjarri (me lejen e Zotit) do tė ndalet menjėherė!” Pejgamberi (a.s.) e pyet: “Ēfarė uji ėshtė ky o Xhibril?” Ai i pėrgjigjet: “O Muhammed, ky ujė ėshtė loti i gjynahqarėve tė ummetit tėnd, tė cilėt kanė qajtur nė dunja nga frika e All-llahut xh.sh., e tash u urdhėrova qė kėtė enė ta dhuroi ty qė me tė ta stėrpikėsh zjarrin, e zjarri tė ndalet me lejen e All-llahut!”

Njė poet thoshte:

Sytė e mi a mos tė qajnė pėr mėkatin (gjynahin)

Jeta ime ėshtė jasht duarve tė mia dhe unė nuk e diTregohet se Muhammed bin el-Munkedir kur qante e fshinte fytyrėn dhe mjekrrėn me lot dhe thoshte “kam dėgjuar se zjarri nuk i djeg ato pjesė nė tė cilat kalon loti”. Atėherė besimtari duhet tė ketė frikė ndaj dėnimit tė All-llahut dhe tė ndaloj veten nga epshet shtazarake si*ē

ka thėnė All-llahu i Lartėsuar : “Sa i pėrket atij qė ka tepruar dhe i dha pėrparėsi jetės sė kėsaj bote, xhehennemi do tė jetė vendi i tij. E kush u frikėsua paraqitjes para Zotit tė vet dhe ndaloi veten prej epsheve (pasioneve), xhenneti ėshtė vendi i tij”! (En-naziat 37-41).

Andaj kush dėshiron qė tė gjej shpėtim prej dėnimit tė All-llahut dhe tė arrijė shpėrblimin dhe mėshirėn e Tij, duhet tė ketė durim ndaj vėshtirėsive tė kėsaj bote, t’i bindet All-llahut si dhe tė largohet nga mėkatet (gjynahet).

Nė librin “Zehru er-rijad” rrėfehet se Pejgamberi (a.s.) ka thėnė : “Banorėt e xhennetit kur tė hyjnė nė xhennet, melaiket i presin me ēdo mirėsi e begati duke i vendosur nė vende tė larta e luksoze. Pastaj u sjellin lloje tė ndyshme ushqimesh dhe pemėsh dhe kur i shohin gjithė kėto tė mira, mbesin tė habitur e All-llahu u thotė: “O robėt e mi, ē’ėshtė i gjithė ky dyshim-habi kur ky vend nuk ėshtė vend i dyshimit e i habisė?” Thonė: “Ne kemi patur njė premtim e veē ka ardhur koha e tij.” All-llahu u jep urdhėr melaikeve qė t’u heqin perdet nga fytyrat e tyre. Melaiket pyesin tė habitur: “O Zoti ynė, si ėshtė e mundur qė tė shohin Ty kur ata ishin gjynahqarė? All-llahu u drejtohet pėrsėri: “Heqjuni perdet, sepse ata vėrtetė kanė qenė prej atyre qė mė kanė pėrkujtuar Mua, kanė bėrė sexhde dhe kanė qajtur shumė nė dunja duke lakmuar nė takimin Tim (tė mė shohin Mua).” Atėherė u ngritėn perdet dhe kur e shikojnė All-llahun e lartėsuar (e nuk ka kėnaqės mė tė madhe), menjėherė i bijnė nė sexhde Atij. Por, All-llahu u thotė atyre: “Ngritni kokat tuaja, se ky nuk ėshtė vend i punės, po vend nderimi.” Nė atė moment, All-llahu u shfaqet atyre (duke mos pyetur se si) dhe me njė kėnaqėsi u drejtohet atyre: “Paqja dhe bekimi Im qoftė mbi ju o robėt e Mi, Unė vėrtetė jam i kėnaqur me ju, po ju a jeni tė kėnaqur me Mua?” Tė gjithė njė zėri thonė: “Po si tė mos jemi tė kėnaqur o Zoti ynė, kur Ti na dhurove tė mira qė syri nuk i ka parė, as veshi nuk i ka dėgjuar e as qė e ka paramenduar dhe pėrjetuar njeriu.”

Lidhur me kėtė ėshė fjala e All-llahut tė Madhėruar : “All-llahu ėshtė i kėnaqur me ta dhe ata janė tė kėnaqur ndaj Tij”(El-Maide-119) “Kanė selam, thėnie e Zotit Mėshirues!”(Jasin-58)

Nga Ebu Hamid el-Gazali
Perkthim i Enes ef. Koshit