PDA

View Full Version : Cka thot Kurani per ata qe vetvriten?


Stuhia
09-04-06, 01:00
Jam teper kurreshtarre te me tregoj dikush se a lejohet vetevrasja ne islam?
Kam lexuar se ne fene kristiane ata qe vetevriten perjashtohen te varrosen ne varreza te perbashketa, po cka ndodh me te vetvraret ne islam, a ju bahet ritual i njejte sikur atyre qe kan nje vdekje te natyrshme?
Me shpres se dikush se shpejti do te me jap sqarime po pres.

Stuhia
10-04-06, 12:59
Cka thot Kurani per ata qe vetvriten? (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=19232)
Stuhia Dje 12:00 AMNga Stuhia (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?find=lastposter&t=19232)http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/lastpost.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?goto=lastpost&t=19232)
0 (http://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=136#)84

Sa keq po me vie qe nga 84 lexues ne ket teme spaska ditur askush ti pergjigjet pyetjes time.
Me duket se se kam gabuar as forumin e as temen.
Forumi Mesime nga Kurani, e askush mos te dije te pergjigjet per nje pyetje qe pergjigjja i gjindet ne Kuran.
Shkoni ore ruani lopet e mos u paraqitni me si fetar dhe dijetar te Kuranit.

kesi
11-04-06, 11:02
esht shum gjynah si muslimane te besh vetvrasje mu ma katil i shpirtit tan esht shummmmm keq hyn shum ne gjynah!!!!

musl|m
11-04-06, 14:02
29.O ju qė besuat, mos e hani mallin e njėri-tjetrit nė mėnyrė tė palejuar, pėrpos tregtisė nė tė cilėn keni pajtueshmėri mes vete, dhe mos mbytni veten tuaj (ose njėri-tjetrin). Vėrtet, All-llahu ėshtė i mėshirueshėm pėr ju.

Stuhia
15-04-06, 22:26
selamualejkum

ore zero cool ne e dime pergjigjien mirpo nuk deshiroj te ua them pasi ju dhe te gjithe keta ketu qe kane shkru duhet ti dine disa baza te islamit se pari e pastaj te flasin per kete qeshtje .E njejta gje vlen edhe me ty ekspreso se ti je vetem ekspres se nuk te len euforia te shprehesh .Ke harruar grat e dhunuara ne Ēeceni, irak e palestin , shtepia te demtuar , pasur te humbur per te cilen kane punu bab e babegjsh.E qeshtj me e keqja dhunim edhe te gjinis mashkullore nga vete amerikanet dhe maltretimet e ndryshme ndaj te burgosurve te pafajshem.Vendose vetem njeher sikur do shifesh permes TV motren nenen apo bashkshorten (nese ke) tende apo edhe komshijet ne nje gjendje te tille nga dikush , apo pasurin tende te humbur , apo gjinin mashkullore te i dhunojne .ĒFARE DO BEJE KJO VLEN EDHE PER TY ZERO COOL DHE PER TE GJITH ATA QE E KANE NJE MENDIM TE NJEJT.
Ndersa ju MUSLIM nuk komentohet ajeti vetem ashtu siq e ke prur , atu kerkohet tefsir i gjere nga hadithi e nga mufesirat.

Pra nuk iu dhejme pergjigjie se jeni ende te papjekur ne Islam , nese e ndieni veten te pjekur hyni privatit , kjo vlen per pyetsin.

selamualejkum

Pershendetje Hasan.
Nuk di pse po i ban lak pyetjes time direkte, duke u marre me gjera per te cilat nuk kam pyetur fare?
Dhe nuk po te kuptoj pse u dashka me qen njeriu i "pjekur ne islam" per te marre pergjigje ne nje pyetje kaq te thjeshte?

Nga shkrimi i Kesit po kuptoj se qenka gjynaf i madh per muslimanin te vetevritet, dhe me tutje Muslim sjell nje ajet kuranor ku vetvrasja eshte e ndaluar.
Po shof se i ben kritike Muslimit se pse e ka sjell ajetin ashtu siq eshte i shkruar me aresyetimin se per ket gje u dashka te konsultohet hadithi dhe mufesirat.
Vetvetiu po me lind pyetja se kush qenka me e pranueshme ne islam Fjala kuranore, Hadithi apo mufesirat?
Une edhe njeher do te lutesha te japesh pergjigjen, kuptohet nese e din, e se a jam e pjekur apo e pa pjekur ne islam ket nuk do ta kesh rast ta mesosh.
Pyetjen e kam ber ne publik dhe dua pergjigje publike e jo pergjigje private.

Stuhia
15-04-06, 23:13
selamualejkum

qka vlen te theksohet prej teje eshte:

Vetvetiu po me lind pyetja se kush qenka me e pranueshme ne islam Fjala kuranore, Hadithi apo mufesirat?


une te theme se asnjera veq nuk shkone .Ne e kuptojme Kuranin jo bukfalishte siq shkrun ne ajet por te sqaruar permes hadithit .Pse vyen mufesirat , sepse ata e tregojne arsyen pse eshte ardhen ky ajet n, ne qfare kohe , dhe cili ka qene shkaku .
Per kete une e kuptoj ajetin kuranore keshtu siq e ka sqaruar hadithi dhe 3 gjeneratat e para dhe ata qe e pasuan ata.
Dihet se fjala e Allahut ka rendesin e vete , por edhe fjala e Pejgamberit ka rendesin e vete , dhe fjalet e dijetareve po ashtu .
Nese e merre se fjala e Allahut ka rendesi te madhe sa nuk ka nevoje per spjegim e ke gabim se Allahu thote :Pyeteni njerezit e dhikrit (dijetaret) per ate qe nuk e dini .
Dhe pikerisht ky ishte shkaku qe nje grup nga islami u devijuan me emrin Kurani se ata nuk pranoni hadithe dhe fjele te ulemave .
Dhe ne i themi ketyre qe mendojne keshtu :Na thuani a dini gje per namazin e gjenazes ?
ata thone jo sepse ne <Kuran nuk shkruan gje rrethe saj .Ateher ata bine ne kundershtim me udhezimin e Pejgamberit a.s mbi kete qeshtje, sepse eshte ardhe permes hadithit ky namaz.
Dhe kjo pyetja juaj me beri te theme se eshte kot te vazhdoj une kete teme pasi ne mes pyetjes tuaj ne kete postim dhe asaj qe e ke bere per sulme vetverasese ka zbrasti te madhe.

kaq se u zgjata

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

Pershendetje edhe njeher.

Ti si duket ke problem me kuptimin e pyetjes time. Ju as nuk po e mohoni as nuk po e pohoni se ne kuran eshte e ndaluar vetevrasja. Nese ajeti qe ka sjellur Muslim eshte i sakte dhe eshte fjale e vertet Kuranore ateher me thuaj se kush dhe pse u lejua te vetvritet njeriu? Cili e lejoi, Hadithi apo dijetaret islam?
Dhe te lutem mos i bishtero pyetjes, nese nuk e din pergjigjen ateher ler vend per tjeret qe dijne te pergjigjen, ose konsultohu me ata qe e dine ket gje e mos eja ketu te shkruash per gjera qe nuk kam pyetur.


Ps. Lus moderatorin perkates qe te mos lejoj devijimin e kesaj teme, me shkrime fyese te ndersjella mes anetareve e qe mund te qojne deri ne mbyllje te temes.

musl|m
15-04-06, 23:22
...dhe me tutje Muslim sjell nje ajet kuranor ku vetvrasja eshte e ndaluar.
Po shof se i ben kritike Muslimit se pse e ka sjell ajetin ashtu siq eshte i shkruar me aresyetimin se per ket gje u dashka te konsultohet hadithi dhe mufesirat...

Kur e kam sjell ate ajet nuk e kam komentu sepse nuk e dija dhe nuk e di komentimin e atij ajeti, un thjeshte e kam kopjuar ate nga Kur`ani dhe e kam postu ketu, hasanmehmeti ka te drejte kur me thot se nuk duhet ashtu te postoj, sepse eshte e mundur si ne kete rast dhe te keqkuptoni ato, ka patur edhe nje rast tjeter i njejte me disa ajete te sures et tevebe, per ēka un kerkoj ndjese dhe inshAll-llah herave tjera me shum kujdes kur postoj ajete Kur`anore!

Kur e lexova titullin e kesaj teme e kuptova se po doni qe te diskutoni rreth Muxhahidave qe vdesin ne lufte duke shendrruar veten dhe makinen e tyre ne nje bombe shperthyese ajo nuk mund te quhet vetevrasje sepse e para ajo behet ne lufte dhe e dyta behet sepse eshte menyra me e sakte dhe me e forte per te luftuar nje armik i cili ne vete ka nje makineri me te sofistikuar dhe me te forte ne glob, vdekja ne beteje duke marr me vete edhe armiq nuk eshte "(VET)VRASJE" sepse vet muxhahidi ne ate rast nuk vdes i VETEM!

Shpresoj se jeni te kenaqur me kete pergjigje te cilen edhe vet e dini por qe e injoroni dhe nuk doni ta pranoni si realitet!

Stuhia
15-04-06, 23:38
Kur e kam sjell ate ajet nuk e kam komentu sepse nuk e dija dhe nuk e di komentimin e atij ajeti, un thjeshte e kam kopjuar ate nga Kur`ani dhe e kam postu ketu, hasanmehmeti ka te drejte kur me thot se nuk duhet ashtu te postoj, sepse eshte e mundur si ne kete rast dhe te keqkuptoni ato, ka patur edhe nje rast tjeter i njejte me disa ajete te sures et tevebe, per ēka un kerkoj ndjese dhe inshAll-llah herave tjera me shum kujdes kur postoj ajete Kur`anore!

Kur e lexova titullin e kesaj teme e kuptova se po doni qe te diskutoni rreth Muxhahidave qe vdesin ne lufte duke shendrruar veten dhe makinen e tyre ne nje bombe shperthyese ajo nuk mund te quhet vetevrasje sepse e para ajo behet ne lufte dhe e dyta behet sepse eshte menyra me e sakte dhe me e forte per te luftuar nje armik i cili ne vete ka nje makineri me te sofistikuar dhe me te forte ne glob, vdekja ne beteje duke marr me vete edhe armiq nuk eshte "(VET)VRASJE" sepse vet muxhahidi ne ate rast nuk vdes i VETEM!

Shpresoj se jeni te kenaqur me kete pergjigje te cilen edhe vet e dini por qe e injoroni dhe nuk doni ta pranoni si realitet!

O i nderuar une nuk po keqkuptoj asgje, po si duket ti dhe Hasani keni problem ne spjegimin e pyetjes qe po kerkohet.
Normale qe te gjithe e kuptojme se ne lufte nuk shifen mjetet per te arrirre qellimin, po pyetja ime nuk ka te beje asgje me aspektin e vetvrasjes ne lufte.
Mua thjeshte me intereson te di si trajtohet vetvrasja ne kushte paqesore?
Pastaj mbasi po insistoni qe pyetjen time ta dergoni ne drejtime te turbullta edhe une kam pyetje po ne ato drejtime.
A lejon Kurani te luftohet ne objekte fetare, dhe si e spjegon ti faktin qe nje njeri i veshur me eksploziv te hyj ne xhami, te vetevritet e bashke me te te vrase edhe persona qe jan duke kryer Faljen e Namazit?

hasanmehmeti
16-04-06, 00:34
selamualejkum musliman

Ju e keni sqaru pyetjen mire tash ku thoni :
Mua thjeshte me intereson te di si trajtohet vetvrasja ne kushte paqesore?

Per kete pyetje thote Shejkh Albani rahimullah ne librin e tij El Feteua el-Muhimma Fi Tabsir il-Ummah, (fq.76.)

Eshte e njohur ne menyre te pandryshueshme ne mes te ulemave (dijetareve) se nuk eshte e lejuar per nje musliman te kryje vetevrasje per ta Ēliruar (lehtesuar) veten prej ndonje fatekeqsie-financiare , nje semundeje te dhimbshme qe eshte vdekjeprurese, ose prej ndonje gjeje tjeter qe i ka ndodhur atij.Vetvrasja per te Ēliruar veten prej qeshtjeve te kesaj natyre ,pa dyshim se eshte Haram. Ka hadithe te raportuara ne Sahihun e Buhariut dhe Muslimit (1)qe e perfshijne nje person qe e perfundon jeten e tij ,duke pire helm, ose duke therur veten ,ose ndonje menyre tjeter (qe do te qonte ne vdekjen e tij), do te pasoje me ndeshkimin e tij me te njejten menyre vdekjeje deri ne Diten e Ringjalljes .
Disa dijetare e kane kuptuar se personi qe e kryen vetevrasje vdes si Kafir apo mosbesimtar,meqense ai qe e kryen nje akt te tille ka inat dhe meri ndaj Zotit te Tij per shkak te fatekeqsive qe ai ka perballur pa durim.Pa dyshim.nje musliman nuk duhet te arrije kurre nivelin nepermjet te cilit te sjelle ndermend nje akt te tille te urryer , lere menjane kreyerjen e aktit te vetvrasjes.Ne te shumten e rasteve individi qe e merr jeten e tij nuk eshte Mu’min –besimtar i vertete. Sidoqofte eshte e perfytyrueshme qe nje musliman mund te ndikohet nga ideologjia e lige dhe infektuese qe mund ta qoje ate te kryeje vetvrasje.Eshte e perfytyrueshme qe nje akt i tille mund te ndodhe .Per shkak te kesaj ne themi me bindje dhe siguri te plote , se ai (qe kryen vetevrasje ) nuk eshte besimtar i vėrtetė. Kjo eshte e ngjashme me ate qe e braktise faljen nga Xhuhud-i (mohimi i kokefortsisė).Por nese eshte e njohur se ai ka mohuar dhe refuzuar namazin , ateher ai nuk duhet te varroset brenda varrezave te muslimaneve .I njejti kushte e gjykim eshte edhe per ate qe e kryen vetvrasje dhe behet e njohur se vetvrasja e tij eshte berė per shkak te inatit dhe merisė ndaj Zotit te Tij, per shkak te fatekeqsive qe ai ka hasur

(1)Tregon Ebu Hurejreh , radi-Allahu anhu , sal-Allahu alejhi we selam , ka thene :” Ai qe e kryen vetvrase duke mbytur (nga fyti)veten do te vazhdoj te mbyse veten ne Zjarrin e Xhehnemmit(pergjithmon) dhe ai qe e kryen vetvrasje , duke therur (shpuar) veten e tij do te vazhdoje , duke therur veten e tij ne Zjarrin e Xhehnemmit” (Sahihu i Buhariut Vellimi 2.Libri 23, Numėr 446).
Tregon Xhundebi , radi-Allahu anhu , se Resuli , sal-Allahu alejhi we selem , ka thenė :
“Nje burrė u plagos rėndė dhe kreu vetvrasje , dhe si pasoj Allahu tha :Robi im i ka sjelle vdekjen vetes se tij nxitimisht , keshtu qe Une (Allahu) ia ndaloj Xhenetin atij " (Sahihu i Buhariut Vllimi 2. Libri 23, Numėr 445)
Dhe hadithi nga Pejgamberi a.s,ku thote:“Dhe kushdo qė mbyt veten me armė tė hekurt, atėherė arma e hekurt do tė mbetet nė dorėn e tij dhe ai vazhdimisht do ta ther veten me tė nė Zjarr pėrgjithmonė.” Trasmetuar nga el-Buhari, nr. 5778 dhe Muslim, nr. 109, nė Librin e Imanit.)(kete hadithe e pruna une se shejkhu nuk e permend ne kete teme te tij por me sqaru me shume temen per ju)

dhe une mendoj se ketu hyne edhe ajeti qe eka pru vella Muslimi ne postimin e tij me heret.

Shpresoj se e ke te qarte

Ndersa lutja jone e fundit eshte:
Falenderimi dhe suksesi i takon vetem Allahut subhanehu we teAla .

esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam

Dilaver
16-04-06, 11:13
I vetmi qė ka lėnė gjurmėt me shkrimet e tij nė kėtė dhomė diskutimesh, e qė ka njohuri nė ketė lemi ėshtė Suhejbi, por ai asnjėhrė nuk e dha kontributin e vet, e aty ku nuk ka dijetar atėher pėrgjigjet i japin tė padijshmit e nė tė shumtėn e rasteve ata qė kan devijuar nga rruga e drejt.

T’i kthehem temės; Cka thot Kurani per ata qe vetvriten?

Nė listėn e gjėrave tė ndaluara qė Zoti e ka shpallur me anė tė Kur’anit gjindet edhe vetvrasja.
Vetvrasja ėshtė njė kundėrvajtje antiislame.

Kur’an
Syre Nisa: 29


”O ju qė besuat, mos e hani mallin e njėri-tjetrit nė mėnyrė tė palejuar, pėrpos tregtisė nė tė cilėn keni pajtueshmėri mes vete, dhe mos mbytni veten tuaj (duke mbytur njėri-tjetrin). Vėrtet, All-llahu ėshtė i mėshirueshėm pėr ju”.


Kur’an
Syre Bekare: 195

”Dhe jepni pėr njė rrugė tė All-llahut e mos hidhni veten nė rrezik dhe bėni mirė, se me tė vėrtetė All-llahu i do bamirėsit”.


Kur’an
Syre Maide: 32

”Pėr kėtė (shkak tė atij krimi) Ne u shpallėm (ligj) beni israilve se kush mbyt njė njeri (pa tė drejtė), pa pasė mbytur ai ndonjė tjetėr dhe pa pasė bėrė ai ndonjė shkatėrrim nė tokė, atėherė (krimi i tij) ėshtė si t'i kishte mbytur gjithė njerėzit. E kush e ngjall (bėhet shkak qė tė jetė ai gjallė) ėshtė si t'i kishte ngjallur (shpėtuar) tė gjithė njerėzit. Atyre (beni israilve) u erdhėn tė dėrguarit Tanė me argumente, mandej edhe pas kėtij (vendimi) shumė prej tyre e teprojnė (kalojnė kufinjt nė mbytje) nė kėtė tokė”.Pra me pak fjalė mund tė themi se; nė Islam vetvrasja ėshtė e ndaluar rreptėsisht. Askush nuk ka tė drejtė t'i japė fund jetės sė vet, sepse ajo ėshtė amanet nga Zoti dhe askush nuk mund ta shpėrdorojė atė. Nė Islam vetvrasja konsiderohet sikurse vrasja e dikujt tjetėr dhe ėshtė njė prej mėkateve tė mėdha.


Tė shkojm me tutje nė lidhje me vetvrasjet terroriste.


Hadith

Profeti Muhamed nė njė hadith thot; ”Nuk lejohet tė derdhet gjaku i muslimanit, qė deshmon se nuk ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Allahut dhe se unė jam i Dėrguar i Allahut, pėrveē nė njerin prej tri rasteve: Ai qė ėshtė i martuar dhe bėn prostitucion, ai qė mbyt njeri, ai qė braktis fenė e vet dhe ndahet prej turmės”.

Njė artikull i ngjarjeve tė perditshme nė botėn Islame


Rritet numri i viktimave nga sulmet vetvrasėse nė njė xhami shiite nė Bagdat

07-04-2006

Policia irakiane thotė se shpėrthimet vetvrasėse qė ndodhėn nė njė xhami shiite nė Bagdad lanė tė paktėn 70 tė vrarė dhe 158 tė plagosur.
Zyrtarėt e sigurisė thonė se tre vetė tė veshur si gra hodhėn sot veten nė erė, ndėrsa besimtarėt po largoheshin nga xhamia e Barathės nė veri tė Bagdadit, pas lutjeve tė sė premtes. Autoritetet u bėnė thirrje irakianėve nė Bagdad tė dhurojnė gjak pėr tė plagosurit dhe tė evitojnė grumbullimet nė grupe tė mėdha pranė xhamive dhe tregjeve, pėr shkak tė dhunės sė vazhdueshme sektare.
Ndėrkaq, ushtria amerikane tha se tre ushtarė tė saj janė vrarė nė sulme tė veēanta nė Irak. Njė oficer i ushtrisė amerikane vdiq sot nga plagėt qė kishte marrė, kur patrulla e tij u bė objekt i sulmeve me armė tė lehta nė Bagdadin Perėndimor.
Njė tjetėr ushtar u vra dje, kur patrulla e tij luftarake hasi nė njė bombė anės rrugės nė veri tė Bagdadit. Po dje, njė marins vdiq gjatė njė operacioni nė provincėn e Anbarit. //rd//Vetvrasjet terroriste nuk jan pjesė e xhihadit nė rrugėn e Zotit, dhe nuk ėshtė form e besimit por devijim nga besimi. Ajeti Kur’anor i shėnuar mė lartė, Maide: 32.

musl|m
16-04-06, 12:31
O i nderuar une nuk po keqkuptoj asgje, po si duket ti dhe Hasani keni problem ne spjegimin e pyetjes qe po kerkohet.
Normale qe te gjithe e kuptojme se ne lufte nuk shifen mjetet per te arrirre qellimin, po pyetja ime nuk ka te beje asgje me aspektin e vetvrasjes ne lufte.
Mua thjeshte me intereson te di si trajtohet vetvrasja ne kushte paqesore?
Pastaj mbasi po insistoni qe pyetjen time ta dergoni ne drejtime te turbullta edhe une kam pyetje po ne ato drejtime.
A lejon Kurani te luftohet ne objekte fetare, dhe si e spjegon ti faktin qe nje njeri i veshur me eksploziv te hyj ne xhami, te vetevritet e bashke me te te vrase edhe persona qe jan duke kryer Faljen e Namazit?

Selam,

U pergjigja mbreme ne kete pyetje po ma kan shly nuk e di pse, po ja edhe njehere!

Shiit dhe Sunit dallojne mes vete ashtu si dallojne shqiptaret bektashinje nga shqiptaret musliman, ata nuk veprojne sipas udhezimeve te profetit Muhammed por veprojne sipas udhezimeve tjera te devijuara dhe te ndryshuara nga vet djalli njejte sikur te krishteret qe e kan keqkuptuar ate qe ua ka thene profeti Isa.

Ju e dini se irakienet shiit bashkpunojne me Amerikanet dhe njekohesisht i luftojne muslimanet Irakien, prandaj dhe keta te fundit i pergjigjen sulmeve te tyre, falja e tyre ne ato xhami eshte shum e devijuar dhe nuk eshte e pranuar sipas rregullave islame, ata jan aq te devijuar sa ne nje dore mbajn Kur`anin ne tjetren Alkoholin mund te shikosh ne foto me poshte:

http://www.argetohu.com/images/denimi/ncncnc.jpg

Nuk shof ndonje mekat te madh nese i luftojne keta njerez te devijuar dhe qe nuk dallojne shume nga te krishteret andaj dhe llogariten si pa besimtare sepse nuk jan ne rrugen e vertete dhe vazhdimisht bejne kufer!

Nese thash diqka ku kisha te drejte ishe nga All-llahu nese gabova ishte nga djalli dhe un!

taxisti
17-04-06, 23:13
Selam,

U pergjigja mbreme ne kete pyetje po ma kan shly nuk e di pse, po ja edhe njehere!

Shiit dhe Sunit dallojne mes vete ashtu si dallojne shqiptaret bektashinje nga shqiptaret musliman, ata nuk veprojne sipas udhezimeve te profetit Muhammed por veprojne sipas udhezimeve tjera te devijuara dhe te ndryshuara nga vet djalli njejte sikur te krishteret qe e kan keqkuptuar ate qe ua ka thene profeti Isa.

Ju e dini se irakienet shiit bashkpunojne me Amerikanet dhe njekohesisht i luftojne muslimanet Irakien, prandaj dhe keta te fundit i pergjigjen sulmeve te tyre, falja e tyre ne ato xhami eshte shum e devijuar dhe nuk eshte e pranuar sipas rregullave islame, ata jan aq te devijuar sa ne nje dore mbajn Kur`anin ne tjetren Alkoholin mund te shikosh ne foto me poshte:

http://www.argetohu.com/images/denimi/ncncnc.jpg

Nuk shof ndonje mekat te madh nese i luftojne keta njerez te devijuar dhe qe nuk dallojne shume nga te krishteret andaj dhe llogariten si pa besimtare sepse nuk jan ne rrugen e vertete dhe vazhdimisht bejne kufer!

Nese thash diqka ku kisha te drejte ishe nga All-llahu nese gabova ishte nga djalli dhe un!


Per ju wahabistat jahudi .

A jeni te hipnotizuar apo ēka .
Pse po rreni aē kollaj po kujtoni se njerzit ju besojne juve
Kush jane ata qe po bashkepunojne me ameriken .
A nuk po bashkepunon arabia saudite wahabiste me ameriken ne lufte kunder afganistanit dhe irakut .
A nuk ishte llada (bin ladeni) agjent i shteteve te huaja .
Familjaret e bin ladenit qe po lakuriqsohen neper rruget e nju jorkut dhe po bashkepunojne me ameriken pse ata si bombardon kush .Njejt edhe familja e zarqawit u distancua nga ai
Pse ju wehabistat i vritni i bombardoni vetem disa fukara ku i nxini rrugeve neper irak dhe afganistan.

Ah wehabista juve ju kane mesuar keshtu agjentet e shteteve te huaja .
Anglia ju ka derguar nja 2 a 3 homo agjenta sikurse Lawrence of Arabia dhe ata jau kane krijuar nje fe te re nje sekte te re .E ju u knaqet me kete gje i keni qitur punet ne terezi .

Edhe diēka mos te harroj tju them .Pasi ju jeni shume luftetar dhe xhihadista .Si eshte e mundur qe izraeli po ju rrah shpulla dite e per dite dhe ze nga goja nuk guxoni te qitni ju .
Ky izrael u formua ner hunde te wehabistave te flliqte kur kta ishin duke i luftuar muslimanet mbas shpine njashtu siē i kan mesuar agjentet homo nga shtetet e huaja .

Wehabizmin e kane krijuar maxhupet jahudi kurr mos paqin selam nga une

musl|m
18-04-06, 00:12
Per ju wahabistat jahudi .

A jeni te hipnotizuar apo ēka .
Pse po rreni aē kollaj po kujtoni se njerzit ju besojne juve
Kush jane ata qe po bashkepunojne me ameriken .
A nuk po bashkepunon arabia saudite wahabiste me ameriken ne lufte kunder afganistanit dhe irakut .
A nuk ishte llada (bin ladeni) agjent i shteteve te huaja .
Familjaret e bin ladenit qe po lakuriqsohen neper rruget e nju jorkut dhe po bashkepunojne me ameriken pse ata si bombardon kush .Njejt edhe familja e zarqawit u distancua nga ai
Pse ju wehabistat i vritni i bombardoni vetem disa fukara ku i nxini rrugeve neper irak dhe afganistan.

Ah wehabista juve ju kane mesuar keshtu agjentet e shteteve te huaja .
Anglia ju ka derguar nja 2 a 3 homo agjenta sikurse Lawrence of Arabia dhe ata jau kane krijuar nje fe te re nje sekte te re .E ju u knaqet me kete gje i keni qitur punet ne terezi .

Edhe diēka mos te harroj tju them .Pasi ju jeni shume luftetar dhe xhihadista .Si eshte e mundur qe izraeli po ju rrah shpulla dite e per dite dhe ze nga goja nuk guxoni te qitni ju .
Ky izrael u formua ner hunde te wehabistave te flliqte kur kta ishin duke i luftuar muslimanet mbas shpine njashtu siē i kan mesuar agjentet homo nga shtetet e huaja .

Wehabizmin e kane krijuar maxhupet jahudi kurr mos paqin selam nga une

Selam,

gjithēka qe keni thene dhe jeni shprehur bie poshte sepse un nuk jam vehabist e as nuk e di se si jan ai grup njerezish vetem kam negjuar per to, nuk e di se ēka te detyroi te shkruash keshtu per mua qe nuk me njeh aspak po sidoqofte lexo me pare ēka shkruajn te tjeret e reago tek un, sepse nuk e meritoj te jem i pari qe duhet te kritikohet, ka ketu nga extremistet me te kqi dhe vehabistat me te kqi te krishterimit qe flasin gjithēka, te propozoj te merresh me extremistet krishter me pare e pastaj te diskutosh me mua, sepse me mua e ke mese lehte, jam njeri dhe kuptoj kur dikush me thot diēka ne menyre njerezore.

Sa i perket temes per te cilen ju nuk keni thene asgje, dhe si duket nuk e paske percjell debatin me vemendje atehere po te keshilloj te lexosh me mire dhe do te shofish se kam shkruar diēka extreme apo te shikosh se jam vehabist apo jo! Jam njeri i thjeshte, as vehabist as hoxhe, as nuk kam kry ndonje shkolle islame, as nuk kam kontakt me teolog, kam lexuar per islamin dhe e them ate qe e di vet, thjesht i jap mendimet e mia te cilat sigurisht kam te drejte ti jap, dhe nese nuk ju pelqejne nuk don te thot se duhet te me ndaloni te vazhdoj te shprehem.

Selam nga Vetoni ne Islam!

Zero Cool
18-04-06, 01:40
http://www.argetohu.com/images/denimi/ncncnc.jpg

Alkoholi eshte i lejum vetem per harapt e mdhaj e kta te vegjlit, nese e meritojn gjenetin i kan lumejt te cileve ne vend te ujit i rrjedh verė :wink:
Cool a æ?

beli_gl
30-04-06, 01:26
Fjalėt e Shejh Uthejminit nė lidhje me sulmet vetėvrasėse nė Palestinė dhe gjetkė
Ish-Anėtar i Kėshillit tė Dijetarėve tė Mbretėrisė Saudite


Shejh Uthejmini, Allahu e mėshiroftė, tha nė shpjegimin e tij tė Rijadus-Salihit (1/165-166), duke i cekur disa pika dobiprurėse nga Hadithi i Suhejbit, Allahu qoftė i kėnaqur me tė:


“I Dėrguari i Allahut (sallallahu alejhi ue selam) ka thėnė: “Ka qenė njė mbret nga mesi i atyre qė erdhėn para jush, dhe ai kishte njė magjistar. Kėshtu qė kur ai u moshua i tha mbretit, “Unė jam plakur. Ma dėrgo njė djalosh qė unė t’ia mėsoj magjinė atij’...“ hadithi vazhdon. (Shiko Rijadus-Salihin, nr. 30)


Nuk ėshtė e lejuar pėr personin qė t’i eksponohet rrezikut pėr njė ēėshtje qė ėshtė me dobi tė pėrgjithshme pėr Muslimanėt, sepse djaloshi i tregoi mbretit mėnyrėn me tė cilėn ai do ta mbyste atė, dhe e cila do tė ēonte nė vdekjen e tij - e cila ishte ajo se ai duhej ta merrte njė shigjetė dhe…etj.


Shejhul Islam Ibn Tejmije tha, “Sepse ky ishte Xhihad nė rrugėn e Allahut, i cili bėri qė njė popull i tėrė tė besojė, dhe ai nė tė vėrtetė nuk humbi asgjė, meqė ndonėse ai vdiq, ai dosido do tė vdiste, herėt ose vonė.”


Por pėrsa i pėrket asaj ēka disa njerėz bėjnė nė lidhje me aktivitetet vetėvrasėse, duke e lidhur eksplozivin pėr trupi dhe pastaj duke iu afruar pabesimtarėve dhe duke e detonuar nė mesin e tyre, atėherė ky ėshtė rast i vetėvrasjes dhe kėrkohet ndihma e Allahut nga kjo. Pra, kushdo qė bėn vetėvrasje, ai do tė hyjė nė Xhehenem duke mbetur aty pėrgjithmonė, siē qėndron nė hadithin e Pejgamberit (sallallahu alejhi ue selam), “Dhe kushdo qė mbyt veten me armė tė hekurt, atėherė arma e hekurt do tė mbetet nė dorėn e tij dhe ai vazhdimisht do ta ther veten me tė nė Zjarr pėrgjithmonė.” Trasmetuar nga el-Buhari, nr. 5778 dhe Muslim, nr. 109, nė Librin e Imanit.)


Nga qė ky person e ka mbytur veten dhe nuk i ka sjellur dobi Islamit. Pra, nėse ai e mbyt veten sė bashku me dhjetė apo njėqind njerėz tė tjerė, atėherė Islami s’do tė pėrfitojė nga kjo, meqė njerėzit nuk do ta pranojnė Islamin, nė kundėrshtim me rrėfimin e djaloshit. Mė saktė, kjo me gjasė vetėm do ta bėjė armikun mė tė vendosur, dhe ky akt do tė provokojė hidhėrim nė zemrėn e tij deri ne atė masė sa qė ai mund tė bėjė kėrdi nė Muslimanė.


Ky ėshtė rasti me praktikimin e Ēifutėve me popullin e Palestinės. Kur njėri nga Palestinezėt e hedh veten nė ajėr dhe mbyt gjashtė ose shtatė njerėz, pastaj nė shenjė hakmarrje ata i mbysin gjashtėdhjetė apo mė shumė. Pra, kjo nuk sjell ndonjė dobi pėr Muslimanėt, dhe nuk u sjell dobi atyre nė mesin e radhėve tė tė cilėve detonohen eksplozivėt.


Ajo qė ne thamė ėshtė se, ata njerėz tė cilėt i bėjnė kėto vetvrasje kanė bėrė gabimisht vetvrasje, dhe se kjo e detyron hyrjen nė Xhehenem, kėrkojmė strehim te Allahu, dhe se ky person s’ėshtė martir (shehid). Sidoqoftė, nėse personi e ka bėrė kėtė duke u bazuar nė keqinterpretim, duke menduar se kjo ėshtė e lejuar, atėherė shpresojmė se ai do tė shpėtohet prej mėkatit, ndėrsa pėrsa i pėrket martiritetit tė tij, atėherė jo, meqė ai nuk e ka marrė rrugėn e martiritetit. Por, kushdo qė bėn ixhtihad (nxjerr vendime) dhe gabon, do tė pranojė vetėm njė shpėrblim (nėse ky person ėshtė i kualifikuar tė bėjė ixhtihad).Fetvaja e Shejkh Albanit pėr shpėrthimet vetėvrasėse
El-Fetaua el-Muhimme Fij Tebsijril-Ummeh (fq.76)

…Tani vijmė tek sulmet vetėvrasėse. Kjo ėshtė ēfarė dimė ne nga Japonezėt dhe ata si puna e tyre (pilotėt kamikazė), kur njė njeri e sulmonte njė anije luftarake Amerikane me aeroplanin e tij dhe ai shpėrthente bashkė me aeroplanin e tij, por ai do tė godiste ushtrinė qė gjendej nė anijet luftarake Amerikane.


Ne themi: Sulmet vetėvrasėse tani, nė kohėn e tashme, tė gjitha ato nuk janė tė lejuara (nė Sheriat), dhe tė gjitha ato janė tė ndaluara, dhe ato mund tė jenė prej atyre llojeve (tė vetėvrasjeve) nė llogari tė sė cilės ai qė e ka kryer atė do tė qėndrojė nė Zjarr pėrgjithmonė. Sa pėr sulmet vetėvrasėse si formė afrimi nėpėrmjet tė cilave personi afrohet tek Allahu, personi sot lufton pėr hir tė tokės sė vet, nė rrugė tė kombit tė vet. Kėto sulme vetėvrasėse nuk janė absolutisht Islamike.


Pėr shembull, individė qė hipin nė male dhe shkojnė tek njė ushtri e ēifutėve dhe vrasin njė numėr prej tyre dhe pastaj vriten edhe vetė - ku ėshtė dobia nė kėtė ēėshtje? Kėto iniciativa individuale nuk kanė njė pėrfundim (tė dėshiruar) qė rezulton se ėshtė nė dobi tė da’ues Islame, absolutisht.


Pėr kėtė arsye ne i themi tė rinjve Muslimanė, ruajini jetėt tuaja me kusht qė ju tė studioni fenė tuaj Islame dhe qė ju ta njihni atė me njė njohje tė saktė, dhe qė ju tė veproni sipas saj brenda kufijve tė dijes suaj, dhe udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit, sal-Allahu alejhi ue sel-lem.

beli_gl
30-04-06, 01:37
A eshte tradhtia dhe terrorizmi permiresim ne toke apo xhihad?
Hytbe xhumaje nga shejh Muhammed bin Salih el-Uthejmin, Allahu e meshirofte, mbi ndalimin e vetvrasjes, fesadit ne toke dhe frikesimit te njerezve te siguruar. E mbajtur me 12/2/1417h (1996)Hamdi i takon vetem Allahut. Ate e bejme hamd (e falenderojme ngase ai e meriton falenderimin) prej Tij kerkojme ndihme dhe falje, dhe te Ai strehohemi nga sherret e veteve tona dhe te keqijat e veprave tona. Ate qe e udhezon Allahu, s'ka kush qe e humb; ate qe e humb, s'ka kush qe e udhezon. Deshmoj se askush nuk meriton te adhurohet pos Allahut, i cili eshte nje dhe s'ka ortak, dhe deshmoj se Muhamedi eshte robi dhe i derguari i Allahut, i cili transmetoi dergaten, e ēoi ne vend ate qe iu besua atij, e keshilloi ummetin, beri xhihad te vertete per Allahun dhe e la ummetin ne rruge te qarte e te paster, prej te ciles nuk largohet asnje pos atij qe eshte i shkaterruar. Pra paqja dhe shpetimi i Allahut qofshin mbi te, mbi familjen e tij, shoket e tij dhe ata qe i pasojne ata me te mire deri ne diten e gjykimit.


"O ju qe keni besuar, kini frike Allahun me frike te vertete dhe mos vdisni pos si muslimane" Ali Imran 102.

"O ju qe keni besuar, kini frike Allahun, i cili ju ka krijuar nga nje vete dhe e krijoi nga ai bashkeshorten e tij, dhe kini frike Allahun me emer te te cilit betoheni dhe ruajeni farefisin. Me te vertete Allahu eshte mbikeqyres mbi ju" en-Nisa' 1.

"O ju qe keni besuar, kini frike Allahun dhe thoni fjale te drejta. Jua permireson (Allahu) veprat dhe jua fal gjynahet. Dhe kush i bindet Allahut dhe te derguarit te Tij, ka fituar me nje fitore te madhe" el-Ahzab 70-71.


O rober te Allahut, me te vertete feja islame te cilen Allahu e zgjodhi per ju dhe me te cilen u dergua vula e te derguarve, Muhammedi sal-lAllahu alejhi we sel-lem, eshte fe e permbushjes se premtimit, fe e beses, fe e drejtesise, fe e sinqeritetit, fe e miresise, fe e mbajtjes se lidhjeve farefisnore. Thote Allahu azze we xhel (kuptimi ne shqip): "Permbushni premtimin, ngase premtimi ka pergjegjesi" el-Isra' 34.


Dhe thote i Madheruari:"O ju qe keni besuar, zbatoni marreveshjet" el-Maide


Dhe thote:"O ju qe keni besuar, mos e tradhtoni Allahun dhe te derguarin, dhe keshtu t'i tradhtoni amanetet tuaja duke e ditur (sa keq eshte kjo)" el-Enfal 27.


Dhe thote:"O ju qe keni besuar, behuni te vendosur per Allahun, deshmitare te drejte, dhe mos te ju nxise urrejta qe e keni ndaj dikujt qe te mos jeni te drejte; behuni te drejte, kjo eshte me afer devotshmerise dhe kini frike Allahun, se me te vertete Allahu e di hollesisht ato qe veproni" el-Maideh 8.


Dhe thote:"O ju qe keni besuar, kini frike Allahun dhe behuni me te sinqertit" et-Teubeh 119.


Dhe thote:"Dhe beni ibadet (adhuroni) Allahun e mos adhuroni asgje krahas Tij, dhe behuni te mire ndaj prinderve tuaj" en-Nisa' 36.


Dhe thote:"Dhe ata qe i mbajne lidhjet, te cilat ka urdheruar Allahu te mbahen (farefisnine)" er-Ra'd 21.


Feja islame, ashtu siē urdheron per edukate te mire dhe sjellje te drejta, njashtu e lufton pabesine, tradhtine, zullumin, rrenen, sjelljen e keqe me prinder dhe nderprerjen e marredhenieve farefisnore. Thote pejgamberi sal-lAllahu alejhi we sel-lem:'Kush i ka kater cilesi eshte munafik (hipokrit) i vertete, dhe kush e ka nje nga keto cilesi, ai ka cilesi te nifakut (hipokrizise) deri sa ta le ate: kur jep besen, nuk e mban; kur flet, genjen; kur te beje marreveshje, tradheton dhe kur te armiqesoje, e tepron' (Trans. Buhariu nr.34 dhe Muslimi nr.58). (Kuptimi i fjales 'e tepron', dmth me betime te rrejshme dhe akuza te pabaza sh.p.)


Dhe thote sallAllahu alejhi we selem:'A te ju tregoj per gjynahet me te medha'. Thame (dmth shoket e tij, sh.p.):'Gjithsesi, o i derguar i Allahut!' Tha:'Shirku ndaj Allahut (dmth te berit shok Atij ne adhurim, sh.p.) dhe sjellja e keqe ndaj prinderve'. (Tran.Buhariu nr.2654 dhe Muslimi nr.87 sh.p.)


Dhe ka thene sallAllahu alejhi we sellem:'Nuk hyn ne xhennet ai qe eshte preres' (Tran. Buhariu nr.5984 dhe Muslimi nr.2556 sh.p.) Dmth preres i marredhenieve farefisnore.


Andaj islami eshte fe e veprave te larta, fe e ahlakut (edukates se mire) dhe i lufton veprimet e cekta. Rober te Allahut! Mbajtja e premtimit eshte prej ahlakeve te larta islame per te cilat ka urdheruar, nxitur dhe i ka lavderuar Allahu. E pabesia dhe tradhtia, jane prej ahlakeve te cekta, te cilat i kane ndalur sheriatet e pejgambereve dhe prej te cilave largohen natyrshmerite. Me te vertete prej pabesive me te medha eshte vrasja e atyre, vrasjen e te cileve e ka ndaluar Allahu, pos me te drejte, e keta s'jane vetem muslimanet por jane kater grupe njerezish: muslimanet, jomuslimani qe jeton ne nje vend musliman, jomuslimani me te cilin muslimanet kane marreveshje dhe jomuslimani, te cilit i eshte dhene siguria nga ndonje musliman.


Keto kater grupe jane te ndaluara te vriten. Te gjithe keta jane haram te vriten, siē do te tregojme ne vijim, inshaAllah.


Eshte e qarte per ēdo njeri dhe eshte prej gjerave qe gjithsesi duhet te dihen ne fe, se eshte e ndaluar te vritet muslimani. Pra kush na paraqitet neve si musliman, eshte e ndaluar te vritet edhe nese ben mekate te medha, per te cilat lejimin e vrasjes s'na e tregon Kur'ani dhe Sunneti.

Ndersa sa i perket atij qe jeton ne mesin e muslimaneve (dhimmi) apo atij qe ka marreveshje me muslimanet (muahed), ka ardhur ne hadith te verifikuar se i derguari i Allahut sallAllahu alejhi we sellem ka thene:"Ai qe e vran nje jomusliman qe ka marreveshje me muslimanet, nuk do ta nuhase eren e xhennetit, e era e tij ndjehet ne largesi 40 vjet udhetimi" (Transmeton Buhariu ne Sahihun e tij).


Transmeton gjithashtu Buhariu nga Abdullah ibn Umeri, Allahu qofte i kenaqur me te dyte, se i derguari i Allahut sallAllahu alejhi we sellem ka thene:'Nuk pushon se qeni besimtari ne gjeresi te fese se vet derisa te derdhe gjak te ndaluar' (Transmeton Buhariu nr.6862). Kuptimi i hadithit: do te kete besimtari shprese te Allahu se do t'ia fale gjynahet qe i ka bere, deri sa ta vrase ate qe i eshte ndaluar ta vrase, dhe kur ta vrase, i ngushtohen rruget e shpreses, sh.p).


E kuptuat se gjaqet e ndaluara jane kater! Keshtu, ka thene i derguari sallAllahu alejhi we sellem: 'Nuk pushon se qeni besimtari ne gjeresi te fese se vet derisa te derdhe gjak te ndaluar'. Ka thene Abdullah ibn Umeri radijallahu anhuma: 'Me te vertete derdhja e gjakut te ndaluar pa lejim, eshte prej puneve te veshtira prej te cilave s'ka dalje ai qe e fut veten ne to' (Transmeton Buhariu gjithashtu.)


E ka qelluar ibn Umeri kur ka thene se derdhja e gjakut te te pafajshmeve eshte prej puneve ne te cilat njeriu qe futet s'ka rrugedalje prej saj. Dhe derdhja e gjakut te kafirit, me te cilin muslimanet kane marreveshje (muahed), eshte haram dhe prej gjynaheve te medha, ngase i derguari i Allahut ka thene se ai qe e vran ate, nuk do ta nuhase aromen e xhennetit dhe ēdo gjynah, vepruesi i te cilit eshte kercenuar ne Kur'an apo Sunnet, eshte prej gjynaheve te medha.


Sa i perket atij, te cilit i jepet besa nga muslimanet (muste'men), ka thene Allahu ne librin e tij (kuptimi ne shqip, sh.p.):"Nese ndonjeri nga mushriket (politeistet) kerkon mbrojtjen tende, merre nen mbrojtjen tende derisa ta degjoje fjalen e Allahut, pastaj percjelle deri te nje vend i sigurt ne vendin e tij" et-Teubeh 6.


Ka ardhur ne Sahihun e Buhariut dhe Muslimit, se i derguari i Allahut sallAllahu alejhi we sellem ka thene:'Besa e muslimaneve eshte qe edhe me i vogli i tyre mund ta jape (nje bese), dhe mallkimi i Allahut, melaikeve (engjejve) dhe gjithe njerezve qofte mbi ate qe e pren ne bese muslimanin. Allahu s'i pranon atij as farz as nafile'.


Kuptimi i hadithit eshte se kur nje musliman e merr persiper ta mbroje nje njeri dhe e fut ne besen e tij, atehere besa e tij eshte besa e te gjithe muslimaneve dhe mallkimi i Allahut, melaikeve dhe gjithe njerezve eshte mbi ate qe e pren ne bese muslimanin. Prandaj ne e mallkojme ate te cilin e mallkon Allahu, i derguari i tij dhe melaiket, dhe atij s'i pranohet as farz as nafile (as puna e urdheruar as e vullnetshme).


Ka ardhur ne Sahihun e Buhariut, se Ummu Hani' bint Ebi Talib (vajza e xhaxhait te resulUllahit) erdhi te pejgamberi diten e ēlirimit te Mekkes, i dha selam atij dhe ai tha:'Kush je ti?' Ajo tha:'Jam Ummu Hani' bint Ebi Talib'. I derguari i Allahut sallAllahu aljhi we sellem tha:'Mire se na vjen, Ummu Hani'. Ajo tha:'O i derguar i Allahut, po thote biri i nenes time, Aliu (e ka per qellim Ali ibn Talibin), se do te vrase nje njeri qe e kam marre nen mbrotjen time'. I derguari i Allahut saAllahu alejhi we sellem tha:'E kemi marre nen mbrojtjen tone ate qe e ke marre nen mbrojtjen tende, o Ummu Hani'.

VAZHDON..!

beli_gl
30-04-06, 01:38
Pra, i derguari i Allahut e lejoi dhenien e beses nga femra dhe e beri ate pengese per vrasjen e atij mushriku. Prandaj kafirat qe jane ne vendin tone ne bese (dmth iu jepet viza nga shteti musliman, sh.p.) jane te respektuar dhe eshte haram te vriten. Nga e tere kjo shihet se aksioni me bombe ne qytetin Huber (Khobar), i cili u krye ne vend te banuar, me banore qe e kane te mbrojtur gjakun dhe pasurine, naten e dites se merkure (10) te ketij muaji Safer te vitit 1417h (1996 sh.p.) dhe qe shkaktoi me shume se 18 te vrare dhe 386 te plagosur, prej te cileve ka muslimane femije, gra, pleq, burra dhe te rinj dhe ne te cilin u shkaterruan mallra dhe ndertesa te shumta, eshte gabim dhe s'ka dyshim se kete aksion nuk e perkrah as sheriati, as mendja, e as natyrshmeria.


Sa i perket sheriatit, ju i degjuat pak me pare argumentat Kur'anor dhe Sunnetik: detyrimin e respektimit te gjakut dhe pasurise se muslimaneve, gjithashtu edhe te jomuslimaneve, te cilet kane bese apo kontrate apo garance nga muslimanet. Respektimi i atyre, te cileve u eshte dhene besa, eshte prej miresive te fese islame. Dhe nuk do te thote nese ne i respektojme ata ne baze te marreveshjeve qe i kemi me ta se ne i duam ata apo i ndihmojme ata, mirepo kjo eshte zbatim i premtimit, ngase premtimi ka pergjegjesi.


Sa i perket mendjes, asnje njeri i menēur nuk prek ne nje gje te ndaluar, ngase i di pasojat e keqija te kesaj vepre. Gjithashtu i menēuri nuk e vepron nje veper te lejuar deri sa te dije rezultatin e saj dhe ēfare pasojash ka. Ka thene ResulUllahi sallAllahu alejhi we sellem:'Kush beson ne Allahun dhe diten e gjykimit, le te flase ate qe eshte mire ose le te heshte'. Pra urdheroi i derguari te mos flase njeriu asgje pos asaj qe eshte mire, nga imani i plote. Nga kjo thuhet se, qe njeriu te mos beje asnje veper pos veprave te mira, eshte nga imani i plote i njeriut. Dhe s'ka dyshim se kjo veper e ulte ka pasoja shume te keqija, prej te cilave do te permendim ne vijim ato qe na lehtesohen t'i permendim.


Ndersa sa i perket refuzimit te kesaj vepre nga natyrshmeria e njerezve, ēdo njeri me natyrshmeri te shendoshe e urren sulmin mbi te tjeret.


Cili eshte gjynahi i te lenduarve muslimane nga ky sulm?


Cili eshte gjynahi i njerezve te qete ne shtreterit e tyre, qe te goditen nga ky sulm i dhimbshem?


Cili eshte gjynahi i atyre qe u eshte dhene besa nga muslimanet?


Cili eshte gjynahi i femijeve, pleqve dhe plakave?


Ky me te vertete eshte sulm i keq dhe i paarsyeshem.


Sa i perket pasojave,


Se pari:ky sulm eshte mosrespektim i Allahut dhe te derguarit te tij, ngacmim i te ndaluarave nga Allahu dhe cytje e vetes para mallkimit te Allahut, melaikeve dhe te gjithe njerezve dhe se Allahu nuk ia pranon vepruesit te kesaj vepre as farzin e as nafilen.


Se dyti:prej pasojave te keqija eshte njollosja e Islamit me kete veper, ngase armiqte e kesaj feje do ta shfrytezojne kete veper per njollosjen e Islamit dhe largimin e njerezve prej tij, edhepse Islami eshte i paster nga kjo veper. Ngase, edukata islame eshte sinqeritet, miresi dhe mbajtje e beses, dhe Islami terheq verejtjen shume kunder kesaj vepre dhe veprave te ngjashme me te.


Se treti:nga pasojat e keqija eshte se do te akuzohen te perkushtuarit ne fe per kryerjen e ketij akti, edhepse ne e dime se ata qe e praktikojne sheriatin e Allahut me perpikmeri nuk e pranojne kurre kete veper, bile distancohen prej saj dhe e kundershtojne deri ne fund. Kjo ngase i kapuri per fene e Allahut, eshte ai qe vepron ne fene e Allahut ate qe do Allahu, jo ate qe ia ha mendja apo ia thote shija e tij e bazuar ne emocione te vrullshme dhe ne mehnexh (metodologji pune) te larguar nga e verteta. Dhe kjo, e kam per qellim te kapurit e vertete per sheriatin, eshte e shumte ne mesin e rinise sone (e ka per qellim Arabine Saudite), dhe Hamdi i takon Allahut.


Se katerti:prej pasojave te keqija eshte se shume njerez te thjeshte, te cilet nuk e dine realitetin e te kapurit per fese se Allahut, do t'i shikojne shume prej te kapurve per feje, te cilet jane te pafajshem nga ky akt, me sy te armiqesise, frikes, kujdesit dhe paralajmerimit kunder tyre, siē kemi degjuar nga disa injorante te thjeshte te ua terheqin vemendjen femijeve te tyre nga te kapurit per feje, posaēerisht pasi i pane ata qe u denuan per sulmet me eksploziv ne qytetit e Rijadit.


Me kete rast, o vellezer, ēuditem me disa njerez qe u kane dhene liri gjuheve te veta te flasin per vendimin e gjyqit (vendimi i gjyqit ishte te vriten kryesit e kesaj vepre, sh.p.) edhepse ky vendim eshte dhene ne rruget me te forta te gjykimit, ngase eshte dhene nga nje numer i gjykatesve, te cileve u besohen gjakrat dhe pasurite e njerezve. Pastaj u pajtua me kete gjykim edhe gjykata e apelit, pastaj u aprovua nga keshilli suprem i gjyqesise dhe u zbatua nga pushtetari i ketij vendi.


Si mundet pas tere kesaj te leshoje gjuhen mbi kete gjykim muslimani qe beson ne Allahun dhe fjalet e Tij, dhe te thote se ky gjykim eshte me afer gjynahit se miresise. Nese flet njeriu ēka flet per kete gjykim qe eshte marre me rruget me te forta te gjykimit, atehere e ka te lehte te flase per pune edhe me te vogla. Mirepo, te gjithe e dine se vendi yne eshte vendi me i forte ne bote ne gjykim sipas asaj qe e ka zbritur Allahu dhe per kete deshmon ēdokush, dhe Hamdi i takon Allahut. Dhe besoj se po te ishte goditur ne te afermit e tij ky foles, nuk do te kishte folur keq per kete gjykim. Por nese supozojme qe ka gabuar gjykatesi ne kete gjykim, atehere ai eshte gabim i falur dhe shperblehet per kete gjykim te gabuar me nje shperblim, siē ka ardhur ne hadith te vertete nga ResulUllahi sallAllahu alejhi we sellem mbi gjykatesin qe ben ixhtihad (mundohet te jape gjykim te drejte) dhe gabon.


Ky gjykim ishte ndeshkim per ata qe u munduan te bejne fesad (ērregullim) ne kete vend, e ata qe u gjykuan, mbaruan ate qe e kishin te caktuar te jetojne dhe do te shperblehen per veprat qe i kane bere. Mirepo, ne ne kete vend u besojme gjykatesve tone, atyre qe gjykuan dhe atyre qe e zbatuan gjykimin, dhe e lusim Allahun t'i drejtoje ne fjalet dhe veprat e tyre.


Se pesti:nga pasojat e keqija te kesaj vepre te shemtuar, e kam per qellim eksplodimin ne qytetin e Huberit, eshte se kjo veper nxit anarkine ne kete vend, i cili duhet te jete vendi me sigurine dhe qetesine me te madhe ne bote, ngase ne te eshte Ka'beja, te cilen e ka bere Allahu vend jetese per njerezit qe i kryejne ne te punet e tyre fetare e boterore.


Thote Allahu (kuptimi shqip):"Dhe kur e beme e Ka'ben vendkthim per njerezit dhe vend te sigurt" el-Bekareh 125.


Dhe thote:"E beri Allahu Ka'ben, shtepine e shenjte, vend jetese" el-Maideh 97.


Dhe eshte e ditur se njerezit s'mund te arrijne te Ka'beja pos nese kalojne neper ndonje ane te ketij vendi.


Se gjashti:prej pasojave te keqija te kesaj vepre te shemtuar, eshte ēka ka ndodhur si pasoje e saj ne humbje jetrash dhe pasurishe, dhe demtim dhe lendime siē eshte pare ne mjete te informimit, gje nga e cila pelcasin zemrat dhe rrjedhin lotet: kur shihen femijet e lenduar ne shtreter te spitalit te lenduar ne sy, vesh, dore, kembe apo ndonje pjese tjeter te trupit, se si i shikojne vizitoret e tyre. S'mund te shlyejne ate qe u ka ndodhur e as te shtyejne ate qe i pret.


A ka njeri qe e pranon dhe e pelqen kete?!


Permiresimi i gjendjes nuk behet me keto pune. E keqja nuk sjell te mire dhe mjetet e keqija kurre s'do te jene rruge per permiresim.


Si mund te pastrohet e felliqura me nje gje edhe me te felliqur!


E dime ne dhe te diturit dhe njerezit me pervoje, dhe falenderimi i takon Allahun, se vendi yne sot eshte vendi me i mire islam ne gjykim me ate qe e ka zbritur Allahu dhe ne largim nga punet e ulta dhe gjerat qe e shkaterrojne moralin. Nuk ka ne vendin tone, dhe Hamdi i takon Allahut, varre qe behet tavaf rreth tyre dhe qe adhurohen; nuk ka, nuk shitet dhe nuk pihet alkoholi haptazi; nuk ka ne te kisha ku lutet tjeterkush pos Allahut, dhe s'ka ne te shume gjera qe dihen sot ne shume vende islame.


A mund te paramendohet nga nje njeri qe punon sinqerisht per Allahun, pejgamberin dhe muslimanet, t'i barte fitnet ne vendin tone?!


Prandaj, le t'ia kene drone Allahut dhe le te flasin fjale te drejta dhe le te bejne pune te lavderuara.


O Allah, ne te lusin ne kete vendqendrim tonin, duke e pritur nje farz nga farzet e tuaja, qe ta shkaterrosh fesadin dhe fesatgjinjte. O Allah, shkaterroje fesadin dhe fesatgjinjte. O Allah, beji kurthat e tyre qe ata vete te bien ne to, dhe beji planet e tyre shkaterrim te tyrin, o Zoti i ēdo gjeje. O Allah, ruaje vendin tone nga fitnet e qarta dhe te fshehta. O Allah, na ruaj nga sherret e veteve tona dhe nga sherret e robeve Tu dhe mbaje te forte sigurine ne vendin tone dhe shtoji atij miresi dhe permiresim, se Ti me te vertete ben ēka te duash.


I them keto fjale dhe kerkoj falje te Allahu per mua dhe per ju dhe per te gjithe muslimanet per ēdo gjynah. Pra kerkoni falje te Ai se Ai eshte Fales i madh dhe shume i Meshirshem.

Anti Hipokrizi
12-04-10, 02:30
Jam teper kurreshtarre te me tregoj dikush se a lejohet vetevrasja ne islam?


Si e trajton Kurani fenomenin e vetvrasjes?
Fakte rreth vetėvrasjes

- Sipas statistikave tė Kombeve tė Bashkuara, vėrejmė se 450 milionė njerėz vuajnė nga ērregullimet psikologjike dhe nervore. Mė tepėr se 90% e rasteve tė vetėvrasjeve i kanė shkaqet te ērregullimet psikologjike, saktėsisht brengat dhe pikėllimet, gjegjėsisht humbja e shpresės qė ekzistonte tek ata mė parė.
- Vetėvrasja konsiderohet shkaku i tetė i rasteve tė vdekjes nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
- Burrat afėrisht katėr herė mė tepėr u ekspozohen vetėvrasjes sesa gratė. Ndėrsa orvatjet e vetėvrasjeve tek gratė janė mė tė shumta.
- 60 % e rasteve tė vetėvrasjeve kryhen me pėrdorimin e armėve tė zjarrit, si pistoleta.
- Studimet sinjalizojnė se mundėsia e vetėvrasjes te individi rritet me shtyrjen e moshės. Kėsisoj vėrejmė se njė numėr i konsiderueshėm nė mesin e atyre qė vetėvriten janė burra dhe mosha e tyre i kalon 65 vjet.

Faktorėt qė ndikojnė nė vetėvrasje

- Elementi i brengės mbizotėron nė ndjenjat e atyre qė tentojnė tė bėjnė vetėvrasje.
- Gjithashtu ndjenja e dėshpėrimit luan rol tė madh nė pėrgatitjen pėr vetėvrasje.
- Pėrsėritja e orvatjeve tė vetėvrasjeve apo tė menduarit pėr vetėvrasje janė shkaqe tė fuqishme pėr kryerjen e vetėvrasjes mė pas.
- Varėsia ndaj alkoolit dhe drogės mund tė jenė prej shkaqeve qė ēojnė nė vetėvrasje.
- Bindja ideologjike rreth vetėvrasjes luan njė rol thelbėsor nė pranimin e konceptit tė vetėvrasjes. Injoranca e njeriut se vetėvrasja ėshtė akt i ndaluar e bėn qė ta anashkalojė kėtė akt. Dikush tjetėr mund ta konsiderojė vetėvrasjen si vendim fisnik pėr t’u mbrojtur nga gabimet ose humbjet e mėdha qė nuk mund t’i pėrballojė mendja.
- Humbja e diēkaje tė shtrenjtė ose njė humbje e madhe mund tė ēojė nė njė lloj reagimi qė mund tė pėrfundojė me vetėvrasje.
- Faktorėt psikologjikė si izolimi, veēimi apo armiqėsia mund tė ēojnė nė mendimin pėr vetėvrasje.

Faktorėt parandalues sipas tė dhėnave tė shkencės bashkėkohore

Shkencėtarėt, tė cilėt kanė studiuar mijėra raste tė personave tė vetėvrarė, vėrtetojnė domosdoshmėrinė e kujdesit ndaj atyre qė kanė ērregullime psikologjike sepse ato mund t’i ēojnė drejt vetėvrasjes. Pra, ėshtė i domosdoshėm kujdesi nga aspekti mjekėsor dhe sigurimi i gjendjes psikologjike sė shėndoshė pėr ta.

Natyrisht se ata shkencėtarė e trajtojnė sėmundjen vetėm se pas ndodhjes sė saj. Mjeku pret shfaqjen e sėmundjes e mė pas bėn studimin, analizėn dhe gjetjen e ilaēit tė pėrshtatshėm pėr tė. Ata shkencėtarė nuk kanė arritur akoma tė gjejnė njė ilaē qė do t’i lehtėsonte apo zvogėlonte rastet e vetėvrasjes, sepse statistikat botėrore tregojnė se pėrqindja e vetėvrasjeve pothuajse ėshtė e konstante dhe mund tė lėkundet drejt njė mesatareje qė mund tė arrijė me njė milion tė vetėvrarė ēdo vit.

Shifra tė frikshme!

Nė mėnyrė qė tė mos mendojė dikush se po ekzagjerojmė me kėto numra, po paraqesim njė statistikė shumė tė saktė tė bėrė nė vitin 2002 nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės , rezultati i sė cilės ka qenė:
Numri i tė vetėvrarėve ka qenė mbi 31 mijė; 25 mijė burra dhe 6 mijė gra.
Mė tepėr se pesė mijė prej tyre kanė qenė mbi 65 vjeē.
Numri i tė rinjve nė mesin e tyre (15-24 vjet) ka qenė katėr mijė tė vetėvrarė.

Duke u bazuar mbi kėto shifra mund tė konstatojmė se nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės njė person vetėvritet ēdo 15 minuta!
Nė kėtė statistikė thuhet se 17 mijė njerėz e kanė vrarė veten me armė zjarri (me pistoletėn e tyre), ndėrsa mė shumė se 6 mijė kanė preferuar varjen.
Mė shumė se 700 prej tyre janė hedhur nga katet e larta. Mė shumė se 300 janė zhytur nė ujė dhe janė vrarė duke u fundosur.

Gjithashtu mund tė themi mesatarisht se ēdo vit vriten 100 mijė persona nė aksidente tė ndryshme automobilistike e tė ngjashme me to. Le tė meditojmė pak pėr numrin shumė tė mė lartė. Medito pėr kėtė pėrqindje shumė tė lartė tė atyre qė tentojnė tė vetėvriten.

Kurse fakti qė tė bėn tė habitesh nė kėtė raport ėshtė se 5 milionė amerikanė kanė bėrė pėrpjekje pėr ta vrarė veten!
Me gjithė mjetet e pėrparuara qė kontribuojnė nė rrugėn e trajtimit tė kėsaj sėmundjeje, sėrish pėrqindja e vetėvrasjes ėshtė rritur 60% gjatė gjysmės sė shekullit tė kaluar!

Nė tė kaluarėn ka mbizotėruar bindja se vetėm persona tė caktuar anojnė drejt vetėvrasjes, mirėpo faktet shkencore konfirmojnė se te ēdo njeri ekziston mundėsia e guximit pėr vetėvrasje sikur tė plotėsoheshin kushtet e pėrshtatshme. Ka ekzistuar mė parė bindja se biseda rreth vetėvrasjes me personin qė synon vetėvrasjen do ta bėjė mė tė guximshėm pėr atė akt, mirėpo studimet kanė shfaqur tė kundėrtėn, respektivisht biseda rreth pasojave tė vetėvrasjes dhe rezultateve tė rrezikshme, dhimbjeve tė tij mund tė parandalojnė aktin e vetėvrasjes.

Parashtrohet pyetja: Ē’mund tė thuhet pėr librin e Allahut tė Lartėsuar?

Vėrejmė se Kurani Fisnik nuk e ka neglizhuar kėtė dukuri, por i ka dhėnė rėndėsi shumė tė madhe duke folur me qartėsi dhe thjeshtėsi rreth saj, madje na ka urdhėruar qė ta ruajmė veten e mos ta vrasim atė. Kurani thotė: "...dhe mos e vritni veten." (Nisa, 29). Ky ėshtė urdhri hyjnor qė nuk duhet kundėrshtuar.

Mirėpo a mjafton vetėm ky imperativ pėr ta trajtuar kėtė dukuri? Jo, pėr faktin se studimet bashkėkohore vėrtetojnė pėr domosdoshmėrinė e pėrhapjes sė shpresės tek ata tė dėshpėruar qė synojnė vetėvrasjen, pėr domosdoshmėrinė e bashkėveprimit me ta me mėshirė. Pėr kėtė arsye, gjejmė qindra qendra tė specializuara pėr shėrimin dhe shpėtimin e atyre qė anojnė drejt vetėvrasjes apo orvaten ta bėjnė atė.

Kėsisoj, Allahu i Lartėsuar e pason kėtė urdhėr me njė lajm pėrgėzues pėr ēdo besimtar. Ai thotė: "Vėrtet, Allahu ėshtė i Mėshirshėm me ju." (Nisa, 29). Thirrje e mbushur me mėshirė, optimizėm dhe shpresė. Por, pėrse kjo thirrje?
Kur mėsojmė se shkaku i shumicės sė rasteve tė vetėvrasjes ėshtė humbja e shpresės nga ēdo gjė, atėherė arrijmė tė kuptojmė rėndėsinė e bisedės pėr mėshirėn, veēanėrisht nė kėtė vend.

A mjafton biseda rreth mėshirės dhe shpresės? Jo, sepse disa njerėz nuk iu pėrgjigjėn thirrjes sė mėshirės, por duhet frikėsimi i tyre nga pasojat e vetėvrasjes. Shkencėtarėt nė hulumtimet e tyre vėrtetojnė se pėr pengimin e vetėvrasjes patjetėr duhet t’u bėhet me dije personave qė anojnė drejt vetėvrasjes pėr rrezikun e aktit tė tyre, pėr pasojat e tij dhe se ai ėshtė veprim i dhimbshėm dhe do tė pėrfundojė me pasoja tragjike.

Kjo ėshtė njė metodologji efektive nė pengimin e tyre nga vetėvrasja. Kėtė e ka bėrė Kurani. Allahu i Lartėsuar menjėherė nė ajetin vijues thotė: "Kėdo prej jush qė e bėn kėtė pėrdhunisht dhe padrejtėsisht, Ne, pa dyshim, do ta hedhim nė zjarr. Kjo ėshtė shumė e lehtė pėr Allahun." (Nisa, 30). Medito kėtė dėnim hyjnor "do ta hedhim nė zjarr", pa dyshim se me tė drejtė ėshtė rezultat i frikshėm pėr kėdo qė bėn orvatje pėr ta vrarė veten.

Nga kėtu mėsojmė se Kurani Fisnik nuk e ka neglizhuar kėtė dukuri, por e ka trajtuar me trajtim ideal. Kėsisoj, vėrejmė pėrqindjen mė tė ulėt tė vetėvrasjeve nė botėn islame. Dhe kjo pėr shkak tė mėsimeve tė Kuranit Fisnik. Pėrderisa Perėndimi vuan nga mosekzistimi i mėsimeve dhe parimeve qė do ta pengonin nga marrja e guximit pėr vetėvrasje, pėrqindja e vetėvrasjes tek ata ėshtė e lartė.

Ndėrmjet mitit, shkencės dhe Kuranit

Nė kohėn e zbritjes sė Kuranit kanė qenė tė pėrhapura njė sėrė bindjesh te popujt. Prej kėtyre bindjeve ka qenė edhe ajo se nuk duhet tė flitet rreth vetėvrasjes sepse kjo e nxit personin drejt saj. Po tė ishte Kurani fjalė e Muhamedit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, tė cilėn ai e paska mbledhur nga mitet qė mbizotėronin nė kohėn e tij, siē pretendojnė disa, do tė ishte e udhės pėr tė qė tė mos fliste rreth vetėvrasjes, nė pajtim me legjendėn qė ndalon bisedėn rreth kėsaj dukurie.

Sikur tė ishte Kurani fjalė e njerėzve siē pretendojnė, si ėshtė e mundur tė mėsohet se ilaēi efektiv pėr vetėvrasjen ėshtė dhėnia e njė doze mėshire dhe shprese pėr personin dhe nė tė njėjtėn kohė njė dozė frike nga pasojat e kėtij akti? Si mėsoi njerėzimi pėr ilaēin e vetėvrasjes para se ta zbulojnė atė shkencėtarėt para katėrmbėdhjetė shekujsh?

Ekzistimi i kėtyre fakteve shkencore ėshtė argument i vėrtetė pėr kėdo qė ka dyshim se Kurani ėshtė libėr nga ana e Allahut tė Lartėsuar, i Cili thotė: "Thuaj: “Atė e ka shpallur Ai qė di fshehtėsitė e qiejve dhe tė Tokės. Ai fal shumė dhe ėshtė Mėshirues.” (Furkan, 6)

Le tė lexojmė tekstin hyjnor tė plotė dhe tė meditojmė, pasi ėshtė plot mėshirė: "Allahu dėshiron qė t’ju sqarojė, t’ju udhėzojė nė rrugėn e tė dėrguarve tė mėparshėm dhe t’jua pranojė pendimet tuaja. Allahu ėshtė i Gjithėdijshėm dhe i Urtė. Allahu dėshiron qė t’jua pranojė pendimet tuaja, por ata qė jepen pas epsheve, dėshirojnė qė tė largoheni krejtėsisht nga udha
e drejtė. Allahu dėshiron qė t’jua lehtėsojė (barrėt), pasi njeriu ėshtė krijuar si njė qenie e pafuqishme. "O besimtarė, mos e pėrvetėsoni pasurinė e njėri-tjetrit nė mėnyrė tė palejueshme, pėrveē rastit kur ajo ėshtė tregti me pėlqim tė dyanshėm dhe mos e vritni veten (dhe njėri-tjetrin)! Vėrtet, Allahu ėshtė i Mėshirshėm me ju. Kėdo prej jush qė e bėn kėtė pėrdhunisht dhe padrejtėsisht, Ne, pa dyshim, do ta hedhim nė zjarr. Kjo ėshtė shumė e lehtė pėr Allahun. Nė qoftė se ju u shmangeni gjynaheve tė mėdha, qė ju janė ndaluar, Ne do t’jua falim gabimet tuaja tė vogla dhe do t’ju shpiem nė njė vend tė nderuar." (Nisa, 26-31)

Nė pėrfundim tė kėtij hulumtimi lutemi me lutjen e tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, me tė cilėn ai ėshtė lutur shpesh: "O Allah! Na ruaj prej dėnimit Tėnd, ditėn kur do tė ringjallen robėrit e Tu!"

YouTube - Qendrimi i Shejkh Feuzanit rreth vetevrasjeve
http://www.youtube.com/watch?v=rGhknBaYESE&feature=player_embedded
-----
kur lejohet lufta
http://forum.feja-islame.com/showthread.php?6646-Kur-lejohet-t-fillohet-lufta