PDA

View Full Version : Paradoksi I Kohės Sonė


Dr. Leone
15-04-06, 13:00
PARADOKSI I KOHĖS SONĖ

Pėrkundėr kohės nė tė cilėn jetojmė dhe stilit tė jetesės nė pasuri e begati, i kemi shpėrfillur vlerat tona si dhe ato civilizuese.
Besoj se do t“iu nxisė nė pėrsiatje. Paradoksi i kohės sonė ėshtė se kemi ndėrtesa mė tė mėdha por nervat i kemi mė tė dobėta, rrugėt i kemi mė tė gjėra por pikėpamjet mė tė ngushta. Harxhojmi mė tepėr por kemi mė pak, blejmi mė shumė por kėnaqemi mė pak…
I kemi shtėpitė mė tė mėdha por familjet mė tė vogla, kemi mė tepėr komoditete por mė pak kohė pėr t“i shijuar ato. Kemi mė tepėr diploma e dituri e mė pak gjykojmė drejtė. Mė tepėr ekspertė e sėrish mė tepėr probleme, mė tepėr medicinė por mė pak shėndet.
Hamė tepėr, pimė tepėr, harxhojmė pamaturė. Pak jemi tė disponuar, shpejt i ngasim automjetet, shumė shpejt hidhėrohemi. Vonė biem tė flejmė, zgjohemi shumė tė lodhur, shumė pak lexojmė, tv-nė e shikojmė sė tepėrmi, rrallė i lutemi Zotit.
Flasim tepėr, dashurojmė pak, shpesh urrejmė. Shumė improvizojmė. Jemi mėsuar si tė mbijetojmė e jo si tė jetojmė. Kemi arritur gjer nė Hėnė por kemi vėshtirėsi ta kalojmi rrugėn e ta njohtojmė fqiun tonė tė ri. E kemi pushtuar hapsirėn e jashtme por jo edhe brendinė tonė. Kemi bėrė gjėra tė mėdha por jo edhe mė mirė. I kemi pastruar shtėpitė por e kemi ndotur shpirtin. E kemi sunduar atomin por jo edhe paragjykimet. Planifikojmė mė tepėr por mė pak arrijmė, jemi mėsuar tė nxitojmė por jo edhe tė presim. Gjithnjė e mė shumė prodhojmė por komunikojmė gjithnjė e mė pak.
Janė kėto kohėra tė tė ushqyerit tė shpejt e tė tretjes sė ngadalshme, ”njerezve tė mėdhenjė” e karaktereve tė imta, fitimeve tė shpejta e marrdhėnieve tė cekėta. Janė kohėra tė tendereve dhe tė shkurorzimeve nė rritje, shtėpive mė luksoze e familjeve tė shkatėrruara. Janė kėto kohėra tė udhėtimeve tė shpejta, pelenave tė njėpėrdorshme, trupave tė mbingarkuar me peshė dhe tabletave pėr ēdo qėllim: ato ushqyese, kundėr dhimbjeve e gjer ato mbytėset.
Por pėrkujtojani vetės – kaloni mė tepėr kohė me tė dashurit tuaj, ngase ata nuk do tė jenė pėrherė kėtu. Le t“iu bie ndėrmend ta pėrqafoni ngrohtėsisht atė qė keni pranė ngase ėshtė ajo pasuria e vetme tė cilėn mund ta jepni me gjithė zemėr. Pėrkujtoni tu thoni TĖ DUA, tė dashurėve tuaj por mbi tė gjitha sinqerisht mendoni ashtu. Buzėqeshja e pėrqafimi do ta sanojnė lėndimin kur tė vijnė thellė nga zemra. Mos ngurroni t“ia shtrini dorėn njėri tjetrit ngase do tė vie njė ditė kur nuk do ta kemi njėri tjetrin pranė. Jepini kohė dashurisė, jepini kohė bisedės dhe jepini kohė shkėmbimit tė mendimeve me tė tjerėt.

JETA ĖSHTĖ E SHKURTĖR.

Me respekt
Dr. Leone