PDA

View Full Version : Mėsimet qė nxorrėt nga jeta juaj!!


Murgesha
16-04-06, 23:23
A ka njeri qė tė mos ketė sjellė njė mendim pėrfundimtar pėr njė ē`ėshtje tė rėndėsishme apo tė pa rėndėsishme?
Besoj se jo.
Mėsimet nxirren nga pėrvoja e jetės, qoftė pėrvojat tona, apo tė huajat qė shpesh ndodhė tė jenė nxjerrė nga gabimet qė kanė qenė shumė tė kushtueshme pėr dike.
Nga vetė mėsimet qė nxjerrim nga jeta, e bėjmė mė tė mirė dhe mė tė lehtė jetėn tonė dhe tė tjerėve, apo edhe ja rėndon jetėn, dikush dikujt.
Ju lutem qė tė fillojmė tė mėsojmė nga pėrvojat dhe mėsimet e njėri tjetrit si dhe tė japim porositė e rastit.

Ju mirėpres tė gjithėve.

Murgesha!

Drinni
21-07-06, 19:45
A ka njeri qė tė mos ketė sjellė njė mendim pėrfundimtar pėr njė ē`ėshtje tė rėndėsishme apo tė pa rėndėsishme?
Besoj se jo.
Mėsimet nxirren nga pėrvoja e jetės, qoftė pėrvojat tona, apo tė huajat qė shpesh ndodhė tė jenė nxjerrė nga gabimet qė kanė qenė shumė tė kushtueshme pėr dike.
Nga vetė mėsimet qė nxjerrim nga jeta, e bėjmė mė tė mirė dhe mė tė lehtė jetėn tonė dhe tė tjerėve, apo edhe ja rėndon jetėn, dikush dikujt.
Ju lutem qė tė fillojmė tė mėsojmė nga pėrvojat dhe mėsimet e njėri tjetrit si dhe tė japim porositė e rastit.

Ju mirėpres tė gjithėve.

Murgesha!

Pasi qe sot ėshtė fundjave, thash te shfletoj nje pak me teper dardanin, dhe hasa ne ket shkrim tuajin e nderuar Murgesha.
Thėn tė drejten u qudita qe s'kishte te shkruara asgjė nga anetaret, ku siq dihet ne shqiptaret jemi "nana e vakive(popullorqe)"...!

Siē dihet gjenerata me e dėmtuar nga te ndodhurat e shkaperderdhjes se ish-jugosllavis jan gjeneratat e viteve '66-'76. me kėtė dua tė themė se kto gjenerata u deshen te luftojn me te gjithė kapacitetin e arritur e jo te mjaftuar nga vendelindja per te depertuar ne botė.
Nga kjo edhe u nxoren shumė mesime nga vuajtjet ,perditshmeria per te mbijetuar e deri edhe te sukseset! Mund te thuhet se Shqiptaret e pergaditur nga "odat" dhe fakultetet e podrumeve ishin pjekur mirė per te mund vazhduar me nje ritem te nje shoqerie si te perendimit kur kso perpetish si neve ndoshta edhe ska te gjallė ti kujtojn.

Unė pershembull do ta nisja me njė thėnje gjermane "goldene rezerven" qe ne shqip i bie "rezerva e art"
Diku kah vitet '92-ta gjendesha ne Zagreb.
Nga atje mėsova se si Formohet shteti i fort.
diku kah '93-'94 kaloja koh pas kohe vendeve te shengenit.
Nga ketu mesova Diciplinen e punes dhe saktesin e kohes...!
Njė kohė qendrova edhe ne Warshaw te Polonis.
Atje pata rast ta takoja nje gjeneral penzioner, ne bised e siper, ishte aktuale tema e shperberjes se ish -jugosllavis, kur unė e pyeta se pse shtetet tjera te dala nga lufterat e tmerrshme si bosnia dhe herzegovina ndertohen shumė shpejt, gjersa tek ju nuk pash diēka te re pos pllakave te asfaltit te shtruara nga Hitleri(duket se e pata prekur ne tel Ish gjeneralin plak)...!
Se harroj kurrė at qe mė pati thėnė:
Ne nuk i shesim fabrikat tona dhe pronen private! ndersa shtetet e ish.jugosllavis jan te shitura investorve te huaj.
Ndersa me "rezerven e art" nga Gjermanet mėsova se gjithēka te jepja , por kurr te mos i jepja te ardhurat tre ditore...!

Daja POLIC
23-07-06, 01:12
spo di, nuk kam perjetu shum e shum si disa, jam pak me i ri se disa ketu
1997 pata fatin te largona nga kosova dhe u vendosa ne gjermani e nuk mbeta rruges ne kosove , si shumica e te rinis , pa altenativa pa asgje,

Veq nje e di se, veq me buk, e uj nuk po shkojke jeta

a tash dicka bre a? :biggrin::biggrin::biggrin:

Vin-Diesel
11-08-06, 10:03
A ka njeri qė tė mos ketė sjellė njė mendim pėrfundimtar pėr njė ē`ėshtje tė rėndėsishme apo tė pa rėndėsishme?
Besoj se jo.
Mėsimet nxirren nga pėrvoja e jetės, qoftė pėrvojat tona, apo tė huajat qė shpesh ndodhė tė jenė nxjerrė nga gabimet qė kanė qenė shumė tė kushtueshme pėr dike.
Nga vetė mėsimet qė nxjerrim nga jeta, e bėjmė mė tė mirė dhe mė tė lehtė jetėn tonė dhe tė tjerėve, apo edhe ja rėndon jetėn, dikush dikujt.
Ju lutem qė tė fillojmė tė mėsojmė nga pėrvojat dhe mėsimet e njėri tjetrit si dhe tė japim porositė e rastit.

Ju mirėpres tė gjithėve.

Murgesha!

Kam ndi shume te Vjeter qe thon "Ahh sikur te isha edhe njeher i RI"
Une per veten time 25Vjeq jam, por asnjeher nuk them ah sikur te kthehesha edhe njeher ne Vitin e Pare apo diq .....Secilen gje se jam ndeshur e kam provuar pa marr parasysh ka qen Rrezike apo ne tjer aspekte ....Keshtu qe 25 vjeq sikur me i pas 50 nga Gjerat qe kam provuar !

Pupi
09-10-07, 11:34
Nuk kam per qellim te deshproj akend, ate se cka ka menduar per mua, e as ti servilohem anes tjeter me anen te ketij shkrimi.
Nga jeta ime guxoj te them se kam nxjerrur nje mesim te madhe te njerzit qe besojn ne zotra(pa e marr per cilin zot, apo emrin si ja thote).
Por, disi me vije te guxoj te them se besimtaret islam(ama, ata te vertetet), ose jan naiv, ose ishin shume njerz te mire.
Shfrytzohet ketu besimi fetar per perfitime personale, apo me te vertet mendojn keta njerz keshtu ende skam arritur ta perfundoj mendimin e plot!