PDA

View Full Version : "GREMINA E DASHUNISE" dhe gremisjet e njė shkrimtari tė talentuar.


Murgesha
16-04-06, 23:52
Kush nga ne nuk e ka lexuar "Greminėn e Dashurisė" e nuk kemi qarė me lotė pėr fatin e mjerė tė Memlit dhe Margeritės?
Duke shfletuar netin para disa ditėve gjeta njė material interesant pėr fatin e shkrimtarit Mustafa Greblleshit dhe vendosa ta sjellė edhe kėtu.

***********************************************


Sapo isha ndare me heronjte e letersise policeske, pra i kisha dhene lamtumire romaneve te "kolanes se verdhe", qe ne ato vite ishte rreptesisht e ndaluar per t'u lexuar e aq me teper per te qarkulluar (nen dore sic benim ne) dhe kur them keshtu behet fjale per serine e romaneve te shkrintarit Edgar Eallace si, "Rrethi I kuq", "Kompania e bretkosave", "Ndenshkrimi i spiunit", apo romanet "Joana e kater katrorve", "Misteret e Luvrit", "Aventurat e Allen Pinkertonit" etj, te autoreve te ndryshem apo "Sherlock Holmesi" i Kenon Dojlls etj, dhe isha dhene i teri pas leximit te romaneve roze sentimentalo dramatike te "kolanes roze" si: "Bija e mallkuar", "Lypsja e ures", "Dashuri fatale", "Foleja tragjike e dashurise", "Manon Lesko", "Ura e psheretimave" etj, derisa nje nate tek rremoja ne morine e librave, ne ate raftin e futur ne mur, ne fund te "odes se madhe", sic i thonim ne dhomes se zjarrit, ku rrinim, me ra ne dore romani "Gremina e dashurise" i Mustafa Greblleshit.

E shfletova me kujdes dhe sapo perpiva rrjeshtin e pare nuk e leshova me nga dora, madje nuk leviza as nga vendi. Aty ku isha ne ate qoshe, lexo e lexo, derisa e mbarova, nderkohe qe faqen e fundit e kisha qullur te teren si pakuptuar me lotet, qe me kishin rrjedhur nga dhimbja per fatin tragjik te Memlit e te Margerites. Kur ngrita koken ne dritare pashe se nga Dajti po feksinin rrezet e para te agimit.

Po cili ishte Mustafa Greblleshi? Autori i ketij romani te mrekullueshem, qe me kishte magjepsur e me kishte lene kaq shume mbresa dhe pershtypje. Per mua deri ne ate kohe ishte krejtesisht i panjohur. Emrin e tij nuk gjeja ne asnje titull ne vitrinat e librarive te Tiranes. Vetem nje gje me gezonte se tepermi, fakti qe nga gjuha e te shkruajturit dhe nga ambientet qe pershkruante ne roman, me qe krijuar bindja, qe ai duhet te ishte tiranas. Po ke te pyesja une trembedhjete vjecari i atehershem, im ate kishte vite qe dergjej ne burg, nena po dite nate mbi makinen qepese, per te na siguruar buken e gojes! Atehere pyeta gjyshin.

E njof tha posi, Liun e Cakut, e njof mire fort bile.
Jo Liun e Cakut more gjysh kembengula une po Mustafa Greblleshin.
Ai vuri buzen ne gaz dhe tundi lehte koken, qe ia hijeshonte aq bukur qeleshja tironce, e gjate dhe e bardhe si bora ne majen e malit te Dajtit.

Nigjo lalen ktuna, shtoi ai gjithnje ne dialektin tiranas embelsine ne akcentin e te cilit im gjysh e kishte te vecante, Liu i Cakut osht pseudonimi i Mustafa Greblleshit, cunit te Hamidit, qe e vrane kto (ne gjuhen e tim gjyshi pushtetaret komuniste ishin perjetesisht te peremezuar) n'luften e Tirones. Me ket emen shkrujte disa gjona t'bukra fort Mustafaj me gjith Himen e Hasnojt, qe perdorte emnin Cen Qytyku. Na knoqshin fort ke gazeta "Bashkimi i Kombit" ene ke revista "Njeriu", per ket reviste biles qe ishte me sens fetar, kom dhone ene una lala jot pare me u shtyp. Po nishti si lojn kto. Te dy i futen ne burg kot fare. Mustafan e majten nja dy vjet ene e lirun, kurse per Himen nuk di gjo, a ka dale apo s'ka dale hala i shkreti Hime, ka qene shoku i Xhemolit tone, kon luftu te dy m'Kosove....
Dhimbjes qe ndieja per Memlin dhe Margariten iu shtua edhe dhimbja per krijuesin e tyre te talentuar, qe nuk e linin me te botonte. Po ku ishte ai tani, c'pune bente, me se merresh? Keto pyetje ia beja shpesh vetes ne ato dite, nderkohe qe romanin e lexova per se dyti dhe per se treti. Ua dhash edhe mjaft shokeve per ta lexuar dhe e ruaja si gjene time me te shtrenjte, derisa nje dite krejt papritmas u ballafaqova dhe me nje fakt tjeter, qe e lendoi edhe me shume zemren time ende te njome.

*****

Murgesha
16-04-06, 23:52
Po kthehesha nga shkolla, kur gjyshi qe rrinte cdo dite te furra e Tut Huqit mikut te tij, aty perballe shkolles "Lidhja e Prizrenit" afer teqes se Dervishe Hatixhes ma beri me shenje qe t'i shkoja prane. Furra po lyhej ate dite, gjyshi shtjeu koken ne dere dhe thirri njerin nga bojaxhinjte.
Nji ky osht nipi im o Mustafa, i tha ate rromancin tat se lesho pri dore, kush di sa here e ka kenu!
O Zot perpara meje mdodhej Mustafa Greblleshi. Autori i romanit "Gremina e dashunise", i ndotur me gelqere, me furce ne dore dhe me kapele prej letre ne koke. Me vinte te qaja, te ulerija kur befas ne sup ndjeva te me mbeshtetej dora e tij dhe degjova nje ze te embel e teper njerezor te me fliste:
Te pelqen shume letersia?
Po i thashe dhe tunda koken.
Lexo sa me shume me tha lexo sa me shume.
Dhe per here te pare u pame sy nder sy. Valle sa halle e brenga fshiheshin ne thellesi te atyre syve, qe kishin aq drite, aq drite sa nuk di se si t'ua them. Ky qe takimi im i pare dhe i fundit me Mustafa Greblleshin.
Me vone kur une hyra ne gjimnaz dhe nisa te frekuentoja "Broduejin", Mustafa Greblleshin, nuk them shpesh por me rastiste jo rralle ta shihja tek kalonte neper "Broduej" in tone mbi bicikleten e llangosur me gelqere, me dy kovat e bojes ne timon dhe me shkallen dyshe mberthyer fort ne supin e kominosheve prej doku.
Me ndrydhej zemra sa here qe e shikoja dhe me vinte te therrisja: O tempora! O mores! (latinisht: O kohera!O zakone!) sic shprehej ai ne nje moment dramatik, ne faqet e romanit te famshem.
Kur i tregova Nezit, shoqes time te klases, nje bojaxhi me biciklete tek merrte kthesen ne rrugicen e kinema "17 nentorit" dhe i thashe qe ai eshte autori i romanit "Gremina e dashunise", ajo u ndal si e ngrire ne vend.
- Si eshte e mundur! me tha Autori i "Gremines se dashunise" te jete gremisur ne kete menyre!
-
Dhe ne gjithe purpurimin e fytyres i hasa gjurmet e nje pezmatimi te thelle per ate tronditje te castit, teksa mbi pendezat e qerpikeve i shndriten dy pikeza loti. Shume sakte e kishte thene Nezi, Mustafa Greblleshi pas atij suksesi te bujshem te romanit, vertet qe gremisur keqas. Imagjinoni 21 vjec djale te behesh i famshem, duke pushtuar zemrat e mijra lexuesve, me 1945 te shoqerosh neper Shqiperi shkrimtarin e madh rus Ilia Erenburg, ta lesh ate gojehapur per frengjishten e kulluar, qe e flet aq bukur dhe pas nje viti ne kulmin e krijmitarise, pra as 25 vjec te arrestohesh, te te vene pranga pikerisht ne duar, ato me te cilat shkruan(!) bashke me miq te tille: shkrimtaret e njohur Petro Marko e Andrea Varfi me te cilet punon ne redaksine e gazetes "Bashkimi". Vetem nje karakter njerezor i fuqishem mund te perballoje theqafje te tilla monstruoze.

Murgesha
16-04-06, 23:53
Si u shkrua romani "Gremina e dashunise"??

"Punonim bashke me Mustafa Greblleshin, tregonte Ibrahim Hasnaj, miku i tij me i ngushte, pak kohe para se te ndahej nga kjo jete, ne revisten "Njeriu". Ishte viti 1943. Bashke me ne ne redaksine e asaj reviste vertet prestigjoze te asaj kohe ishte edhe profesori i njohur Fiqiri Llagami. Mustafai lishte kohe qe me kishte folur per nje subjekt interesant kishte ndermend te shkruante nje roman, por sic shprehej ai, nuk po arrinte te gjente castin e duhur per te nisur punen. Ma kishte thene disa here kete gje dhe une nje dite ia tregoj kete fakt profesor Llagamit. Ishim duke pire kafe tek "London" (ish bar restorant ne bulevardin "Zog I"). Ai u mendua pak. Me sa kuptova i erdhi keq, ngaqe ia njihte aftesine e talentin Mustafait. Gjithsesi, pasi e shoshitem nje cope here muhabetin, kusdisem nje plan, nepermjet te cilit do ta shtynim per ta realizuar projektin, qe po e mundonte prej shume kohesh".

Madje, sipas tregimit te Ibrahim Hasnajt, zbatimi i planit kishte nisur qe ate dite. Sapo ishin kthyer ne redaksi, profesor Llagami kishte ngacmuar Hasnajn kinse duke iu drejtuar Greblleshit, qe e kishte lene mbas dore krijimtarine letrare kohet e fundit. Dhe Greblleshi kishte aprovuar verejtjen e profesorit. "Ti, i ishte drejtuar Hasnaj, Greblleshit, mos u merr me krijimet e mija, shkruaj ate roman qe me ke thone prej kaq kohesh, do e shkruaj sot e do e shkruaj neser". Kaq kishte mjaftuar per t'u ndezur debati. Dhe puna kishte mberritur deri aty, sa per zgjidhjen atij "konflikti" profesor Llagami, kishte shpallur nje "duel" letrar midis dy shkrimtareve te rinj tiranas, Ibrahim Hasnaj e Mustafa Greblleshi, duke filluar nga ajo dite, brenda harkut kohor te dy javeve, duhej te dorzonin ne redaksi secili nga nje roman. Per te cilet se kush permbante me shume vlera do te ipesh vlersimi nga nje komision, qe do te ngrite revista "Njeriu".

Dhe keshtu kishte nisur ky "duel" midis krijuesish te talentuar, ndoshta unikal ne llojin e tij. Gjithsesi, gjithnje sipas tregimit te Hasnajt, i cili personalisht as kishte patur nder mend edhe as e kishte marre mundimin ato dite per te shkruar nje roman, Gjithcka ishte bere kinse per te nxitur Mustafain, qe po ate dite e kishte nisur punen me shume vrull.

Ditet ne vazhdim profesor Llagami, mengjezeve sapo shkelte ne redaksi pyeste Hasnajt, si po i shkonte puna me romanin. "Bukuri, i pergjigjesha une, vijon tregimi Hasnajt, po me rreshket pena vetvetiu". Kurse Mustafaj thoshte vetem kaq: "Po punoj, te shohim se cdo te bej". Nderkohe ato dite ne Athine zhvillohej nje mbledhje e gazetareve ballkanas, nga redaksia "Njeriu" ishte caktuar te shkonte Mustafa Greblleshi. Madje, dita e nisjes se tij per ne Greqi, perkonte me ate te afatit per dorezimin e romanit. Dhe pikerisht ate mengjez para se te nisej per ne Athine, Mustafa Greblleshi erdhi ne redaksi, dorezoi doreshkrimin e romanit dhe u largua nga qe koha nuk i premtonte. "E kam gdhire mbreme, deri sa i dhashe fund, vetem kaq tha dhe u largua mgaqe koha nuk i premtonte. Bashke me profesor Llagamin e morem ne doreshkrimin e lene, dhe u pame sy me sy kur lexuam faqen e pare "Gremina e dashunise" roman nga Mustafa Greblleshi. Profesori pasi e lexoi faqen e pare ma kaloi mua.

Murgesha
16-04-06, 23:54
Dhe keshtu flete pas flete e dore pas dore e lexuam me nje fryme. "Paska bere vertet nje mrekulli, tha profesor Llagami, beme mire qe e nxitem per kete duel".
Kur u kthye Mustafaj nga Greqia, ate mbremje kur kalonte rruges se Elbasanit per ne shtepi ne vitrinen e librarise "August" pa te botuar romanin e tij "Gremina e dashunise', qe sapo ishte vene ne qarkullim nga shtepia botuese "Isamil Mal Osmani", dhe qe u shit habitshem ne kohe rekord......

* * *
Po sic ndodh rendom pas ditesh te vrejtura, me rrebesh e shi, qielli hapet dhe rrezet e shndritshme diellore ndricojne e ngrohin ne paqe e qetesi edhe shpirtrat e trazuar. Ne revisten "Nentori" Nr. 2 te vitit 1962 u befasova kur ne faqet e saj lexiva tregimet "Kukulla" dhe "Tut Huqi dhe hygjena", qe mbanin firmen e Mustafa Greblleshit.

Ndjehesha kaq i lumturuar ate dite sa qe gati nuk mbushesha me fryme nga emocionet. Me ne fund autorit te "Gremines se Dashunise" i qe dhene "visto" per te shkruar. Interesant qe, madje fakti qe tregimi "Tut Huqi dhe hygjena" ishte shkruar mbi motive reale te perjetuar nga autori, si edhe une ate dite tek u takova per here te pare me te, perpos personazhit kryesor te cilit ai i kishte qendruar besnik, jo vetem ne portretizimin fizik, por edhe ne ate shpirteror, cka e vertetonte me shume kete gje qe pikerisht emri i tij o vertete ne jete; Tut Huqi furrxhi i njohur me nam shume te mire edhe sot e kesaj dite ne Tirane. Dhe mbi te gjitha ky fakt, qe nje mesim tejet i vlefshem per krijimtarine time te mevonshme, qe me obligonte per te mos e marre kurre penen per te shkruar, nese ne thelb te ngjarjes nuk do te qe te pakten nje baze reale sado e vogel nga jeta.

Pas kesaj emrin e Mustafa Greblleshit e ndeshja dy apo tre here ne muaj neper faqet e "Drites", si autor tregimesh interesante apo reportazhesh shume terheqes, gje qe me bente te ndjehesha i lumturuar. Kulmi qe kur neper vitrinat e librarive tona u ekspozua kopertina e vellimit te tij me tregime "Albumi I nje bojaxhiu".

Ashtu si edhe ne rastin e romanit, u perserit po e njejta gje per ore te tera u zhyta neper faqet e librit derisa i dhash fund. Dhe s'kishte se si te ndodhte ndryshe, perderisa per mua ai tashme ishte i deklaruar: shkrimtari me i dashur shqiptar dhe aq me teper qe mjeshterisht nder ato faqe pershkruante jeten e qytetit tim te shtrenjte, me njerezit e thjeshte ne ato ambiente te magjishem te mgrohtesise tiranase.

Kur i tregova Nezit te nesermen ne klase, i meritova me te drejte kritikat per pavemendshmerine qe kisha treguar duke mos ia sjelle ate liber, cka me detyroi ne mbremje te shkeputesha nga trotuaret e Broduejit dhe t'ia coja, aty ku e kishim lene tek rrugica perballe poliklinikes qendrore. I pashlyeshem ka mbetur ne kujtesen time imazhi i asaj mbremjeje te larget tiranase, ndricuar nga argjendimi i rrezeve te henes, teksa Nezi e mbante librin shtrenguar ne kraharor, aty ngjeshur pas copes prej fanellate, te atij fustani te thjeshte, ku brishtesine e supeve ia mbulonte xhaketa e vjeter e babait, mbi te cilen i dallgezonin floket.

*********

Murgesha
16-04-06, 23:54
Fill pas botimit te ketij libri Mustafa Greblleshi korri nje sukses te dukshem ne shfaqjen "Ditari i nje bojaxhiu" me bashkautor ne libret mikun e tij shkrimtarin Dionis Bubani, vene ne skene nga trupa e estrades se Tiranes, ku interpretonin artiste si Ramazan Zyberi, Myftar Armiri, Skender Sallaku, Enver.Dauti etj.

Entuziazmi im ne ate kohe nuk kishte te permbajtur, me dukej pune ditesh qe neper vitrinat e librarive do te dukej edhe kopertina e romanit "Gremina e dashurise". Madje, arrita deri atje qe ne mbremjet e vitit te ri qe organizonim ne gjimnaz, kur benim te ashtequajturen kadrile, krahas Hamletit e Ofelise, Romeos e Zhulietes, Otellos e Desdemones, Onieginit e Tatianes une do te vija patjeter edhe heronjte e "Gremines se dashunise", Memlin e Margariten. Do te zgjidhja vajzen me te bukur te shkolles ashtu sic e kishte pershrkuar edhe shkrimtari, kurse per Memlin shokun tim me simpatik, nga syte e te cilit buronte me teper drite.

Intermexo per Nasho Jorgaqin
Shkrimtari e eseisti yne i njohur Nasho Jorgaqi, i suksesshem ne vitet 60 te qe me botimin e noveles "Dashuria e Mimozes", ne ato vite kishte lajmeruar bojaxhinjte ne ndermarrjen komunale banesa per te lyer apartamentin. "Qendrova vete ne shtepi, ka treguar shkrimtari me vone, bojaxhinjte erdhen shpejt. Ishin dy vete, nje me i moshuar kuptohej qe "ustai" dhe ndihmesi nje me i ri ne moshe. Filluan punen dhe me vone ne nje cast pushimi pasi u bera nga nje kafe ne bisede e siper kur mesuan se c'pune beja, "ustai" e "ciraku" u pane sy me sy.

Por, une nuk i dhash rendesi ketij detaji, Gjithsesi disa caste me vone "ciraku" gjeti rastin si menjane, me tregoi se cili ishte "Ustai" i tij. Te them te drejten u befasova dhe njeheresh, me erdhi keq po e pata edhe per kenaqesi qe po me jepej mundesia te njihesha me te. Romanin "Gremina e dashunise" te Mustafa Greblleshit e kisha lexuar fshehurazi me nje fryme qe ne gjimnaz. Pas kesaj u ulem e folem gjate, Greblleshi me tregoi qe gjate gjithe kesaj pauze, ku i ishte privuar botimi, kishte shkruar edhe vijonte te shkruante. Kur u ndame i kerkova te me sillte disa nga krijimet e fundit. Dhe vertet pas disa ditesh u takum serish. Me kishte sjelle vellimin me tregime "Albumi i nje bojaxhiu", dy nga te cilet "Kuklla" dhe "Tut Huqi dhe hygjena" ia botova ne revisten "Nentori".....

* * *

Murgesha
16-04-06, 23:55
Nga mesi i viteve 60 te Mustafa Greblleshi na solli ne shqip te perkthyera persosmerisht nga origjinali italisht novelat e Luixhi Pirandelos dhe dramat e Eduardo de Filipos. Dhe vetem kaq. Mbi te rane perseri represionet dhe persekutimet diktatoriale, qe arriten kulmin me 1973 me vendosjen e nje flete rrufeje ne qender te Tiranes, qe e detyruan shkrimtarin te zhduke me duart e tij, me qindra tregime e novela dhe bashke me ta edhe njembedhjete romane ne mes te te cileve; "Shefi ne sy te kuq" (roman biografik, qe kishte ne qender persekutoret e tij), romanin erotik "Azylka" etj.

Por per fatin tone te mire bashkeshortja zonja e nderuar Ruzhi, arriti te shpetonte romanin "Muzgu i bregut tjeter", si dhe "Gremina e dashunise", te cilen ai kishte shume kohe, qe e kishte shkrojtur edhe njehere nga e para. Vetem kaq arriti te shpetonte nga kjo gremisje tjeter e ketij shkrimtari te talentuar.
I cuditshem vertet fati dhe tejet i pameshirshem si per krijuesin ashtu edhe per romanin "Gremina e dashunise", qe ne harkun kohor as prej dy dekadash sheh driten e botimit tre here rradhazi ne Kosove, me sukses te plote, nderkohe qe ne Shqiperi ndalohej qarkullimi i tij. Edhe kjo padyshim bente pjese ne paradokset e panumurta absurde te sistemit te deshtuar komunist, pre e te cileve u be disa here shkrimtari Mustafa Greblleshi, me i madhi ne treven e Tiranes e nder me te medhenjte e Shqiperise, nivelin, vlerat dhe kapcitetin e te cilit, dinin ta cmonin e vleresonin, gjigande te tille te pendes ne letrat shqipe si Eqerem Cabej, Lasgush Poradeci, Petro Marko, Mitrush Kuteli, Nonda Bulka e Sterjo Spase te cilet jo me kot e mbanin aq prane, e donin aq shume dhe e kishin aq mik.


Nderkohe qe kolosi i letersise shqiptare i madhi, e "Nderi i kombit" tone Kadare e cmon jashtezakonisht tek angazhohet e shkruan parathenien ne kryevepren e letersise boterore "Perralla te njemije e nje neteve" perkthyer mjeshterisht prej tij, po qe Mustafa Greblleshi nuk pati fatin ta shihte, sepse nje dite te bukur maji te vitit 1985, ne moshen ende te re, nderkohe qe kishte edhe shume e shume per te na thene edhe per te na dhene, tek qendronte ne ballkonin e shtepise ulur ne kolltuk, me shkrime nder duar, vdekja e pameshireshme e ndau prej nesh, me veshtrimin e ngulitur ne malin e Dajtit, aq te admirueshem prej tij.

Nderkohe ne vitet 90 te shtepia botuese "Cabej", botoi permbledhjen me tregime humoristike ne dialektin tiranas "Muhabete tironce me Liun e Cakut", te Mustafa Greblleshit, per te cilin mendojme qe ishte dhurata me e kendshme e simbolike qe familja e profesorit te nderuar, te madhit gjuhetar, Eqerem Cabej, beri per mikun me te ngushte e me te dashur te babait te tyre te paharruar, qe Cabej e mbajti prane deri ne castet e fundit te jetes. Por, edhe nje here eshte per te ardhur keq, qe botohen e botohen gati pambarimisht plot vepra mediokre, teksa "Gremina e dashunise" e ripunuar nga autori, madje nga e para ende nuk po e sheh driten e ribotimit.

*Marre nga libri ne doreshkrim "Broduej i Tiranes"

Dren
21-05-07, 14:28
Paj ky lexim mė le mbresė nė zemėr siqė mė ka Ølėn libri "Gremina e dashurisė" para disa vitėve qė e kamė lexuar, saaqė loti mė rrodhi, kjo ėshtė diqka qė tė prekė thellė nė ndienja shpirtėtore, isha i prekur thell si rrall here nė jetėn time. Po tani kėt shrkim rreth detajeve tė librit "Gremina e dashurisė" tani edhe kėt shrkim e vlersojė shumė, i lumtė dora kėsaj qė e ka shkruar, e urova siqė e kamė uruar dorėn e "Mustaf Gerbelleshit", e kjo qė e ka shkruar do tė e kisha pyetė sé nė cilėn faqqe mundė ta gjej librin? kalofsh mirė...!

Abetare
07-06-07, 17:04
Ah qfarė mu kujtu me kėtė roman !! Koha e rinisė dhe simpatia e parė qė mė ngjante nė Memlin heheh ... Dhe koka ikėn e ikėn , me dashuri do e lexoja edhe njė herė pėr ta shuar kėtė Nostalgji ... Murgesha faleminderit pėr kėto vargje tė pakten mė fute nė Greminė asi nė Kujtime ...

XheBraiLi
14-07-07, 15:19
flm per kete material murgeshaaa

bardheblu
10-02-08, 20:07
Pershndetje te gjithe antareve te forumit. Quhem Bedri Alimehmeti, jam gazetar e komntator sportiv publicist edhe shkrimtar. Deri tani kam botur disa libra dhe keto dite kam ne shtyp nje liber te ri, cili besoj se na mars do te jetw nw qarkullim. Momentalisht punoj nw gazeten me te madhe sportive "Sport Ekspres" dhe komentoj cdo jave ne Radio Sport ne emisionin radiofonik "Emocione dhe gola". Me erdhi mire qw shkrimi im "Gremina e dashunise" dhe gremisjet e nje shkrimtari te talentuar" ishte perfshire ne faqet e ketij forumi. Kete shkrim e kam botuar ne faqet e gazetes "Koha jone" ne vitin 2006. Faleminderit per fjalet e mira te gjithe atyre qe jane shprehur per shkrimin tim. Pershendetje dhe respekte. Bedri Alimehmeti
[email protected]

Murgesha
12-02-08, 02:20
Pėrshėndetje Bedri Alimehmeti.

Paraqitja e juaj nė forumin Dardan e pikėrisht nė kėtė temė mė bėn tė lumtur qė kam rastin personalisht tė tė falėnderoj pėr hollėsit rreth jetės shkrimtarit tė madh Mustafa Greblleshit i cili me romanin e vet ka lėnė gjurmė tė pashlyeshme tek unė e besoj edhe tek tė gjithė ata qė kan pas rastin ta lexojnė Greminėn e Dashurisė.

Njėherit tė kėrkoj falje pėr "vjedhjen" qė i kam bėrė shkrimit tėnd. Faqja ku unė e kam lexuar dhe prej atje e kam sjellė nė forumin dardan, fatkeqėsisht nuk mė kujtohet, por mė kujtohet fare mirė qė nuk ka qenė i prezentuar emri yt aty se pa pikė mėdyshje e kisha prezentuar edhe kėtu.

Tė pėrshėndes me rrespekt.


Murgesha!

adidu
12-02-08, 03:16
Ehhh...cme kujtuat kete njeri te arte, te cilin nuk e kam njohur personalisht, por ruaj nje cast te mrekullueshem ne kujtesen time. ( po e shkruaj ekskluzivisht per forumin dardania)
Nje dite hy ne ateliene e babait tim skulptor(Hektor Dule) si zakonisht, vetem pak vjet me pare. Shoh portretin ne balte te nje personi dhe shume foto te tij te shperndara ne atelie. Nuk me beri pershtypje aspak kjo situate e ambientit, por qendrimi i tim eti ne nje cep divani meditueshem. Nuk po punonte me portretin. As fotot nuk po i shihte.Thjesht po meditonte. Me shaka e ngacmova dhe si kurre ndonjehere kur punon nje bust nuk ma ktheu shakane, por ngultas me pa ne sy per dia sekonda, apo minuta. Sidoqofte gjate ne kohe. Dikur, heshtazi me dy fjale shpirti. peshperiti nje emer: Mustafa Greblleshi.
Sakaq, vriktas ktheva koken drejt portretit prej balte , per te pare "Greminen e dashurise" njeri. Ngjante shume me fotot. Ishte ai. Por... degjova tim ate qe foli dhe tha: "Mos me thuaj qe i ngjan, sepse e di qe i ngjan ne foto, por nuk eshte ai ne karakter. Nuk e kam kapur akoma ne karakter. Fotot me genjejne."
Ti e di - por mua me duket mire i thashe neper buze.
U vervit ne atelie dhe filloi te frazoje pjese nga romani i tij. Pjese nga jeta e tij qe e kishte njohur kur ishte edhe vete i vogel.
Kuptova se Mustafai ishte me shume se nje liber, ishte nje gjigand qe ishte veshtire ta materializoje ne balte thjesht si imazh fizik.Kuptova se kjo eshte e bukura e artit, kur duart te lidhen dhe profesioni ndalon dhe nuk te ben derman, pasi hyn shpirti ne mes qe flet.Im ate donte te kapte dhe te materializonte shpirtin e ketij vigani dhe uroj ta kete arritur, por s'me perket mua ta percaktoj.
Sidoqofte jam i nderuar si bir i tij qe realizoi portretin e Mustafa Greblleshit.
Ju falenderoj thellesisht per kete teme.