PDA

View Full Version : Software


doGzona
17-04-06, 13:50
System Mechanik 5.5
Eshte i mireseardhur me ocpcionet qe ofron si blokim te pop up dritareve,mbrojtje individuale(private),surfim te shpejte,dhe eliminim te cdo spyware adware rreziku.

Eliminim te verzionit paraprak

Software aplikimi prodhim i ri i Iolo vertet eshte nje raritet revolucioner ne mirembajtje te Kompjuterve.Verzioni i 5 paraprak te System Mechanik nuk dha rezultate te pritura ne funkcionalitet,dhe mu per kete Systemi Mechanik 5.5 ka be te mundur qe perdorimi i ketij Programi te rradhitet ne listen me te preferuar.
Per pune te mirefillte te sistemit ne disponim kemi metoda te shkelqyera te defragmentimit te Disqeve te RAM memories.Perkrah kesaj mundet te reparohen regjistra jo valid,shortcut,por edhe te vendosen aplikime te inicijalizuara me ngritje te Kompjutrit.
Opcione

Kategori e veqante me te cilen krenohen edhe vete autoret eshte edhe Akordimi si dhe Optimizimi i me shume se 100 opcione te hapura dhe te fshehura te Windovs-it,si pamja,funkcionet,dhe siguria.Cdo opcion qe eshte dhene ne Program percillet edhe me sqarime te shkurtera.Pasi te keni pa se cka u ofron ky Program do te bindeni vete se me aplikim te ketij sistemi asgje nuk do te u ike dore,megjithate duhet te jeni te kujdesshem gjate perdorimit te mjeteve elektronike reparuese sepse cdo opcion i keqperdorur mund te shkaktoje deme ne anen tjeter.
Opcioni i dyte interesant eshte Utility bar i cili vendoset ne afersi te Task bar,ose diku ne desktop qe me vone te u tregoje te gjitha funkcionet me te nevojshme te Sistemit Mekanik edhe kur e keni te ckyqur sistemin.
Perdorimi i ketij Programi rekomandohet per Instalim dhe shlyerje konstante te cdo loje dhe Programi te cilet ngadalsojne punen e Kompjutrit,me kete perfitoni qe Kompjutri i juaj te jete gjithmon ne gjendje te fresket funkcional dhe i shpejte.
Ne funde, www.iolo.com (http://www.iolo.com/) sajti oficional nga ku mund te shkarkoni Programin.

doGzona
18-04-06, 19:28
Surf-oni si i padukshem

GhostSurf Platinium Edicioni eshte nje vegel qe u mbron ne menyra te ndryshme.Mundeson Surfim Anonim,mbrotje te dokumenteve me vlere dhe sekrete,si dhe mbulon edentetiten e juaje gjate vizites te web-faqeve.
Interneti me nuk eshte vend i sigurte.Me vete Surfim ne web-faqe jeni te rreziku nga haker sulme,mini spion programe,por mbi te gjitha jeni te bombardu nga reklama te ndryshme dhe spam porosi me permbajtje te ndryshme te padeshiruara.

Mbrojtja dhe Opcionet

GhostSurf Paltinium Edicion,permban edhe Privacy Control Center,ne mes tjerash,SpyCatcher,AdArmor,DataVault,si dhe TrackCleaner.Ky Verzion ndalon Spyweret,eliminon Ad,siguron lokacionin e deponis te dukumenteve me vlere dhe sekrete.
SpyCatcher moduli u mundeson casje ne baze te dhenave te permbajtejve te te gjithe spywer programeve,gratis updata.Keni edhe opcionin e scenim te te gjithe kompjutrit dhe kerkim te spywerit,si dhe zbulim te cdo shpion programi dhe eliminin total si dhe mos lejim te paraqitet prape.
Mundesija e dyte eshte opcioni Protector i cili u mundeson mbikqyrje Konstante i te gjithe Kompjutrit,dhe pasi te u jete paraqit ndonje spywer u lajmeron menjehere.
AdArmor,u mundeson te mbani nen kontrolle te gjithe Kompjutrin dhe vete vendosni se ku dhe cka doni.Mundeni te blokoni te merzitshmit popup dritare,ADS-te ndryshem te web faqeve,ne mese tjerash edhe ActiveX-si.
Segmenti TracksCleaner,pastron cdo gjurme te faqeve te vizituara,dokumente te ngarkuar shume duke u dhene mundesin te vendosni vete se cka doni te shlyni,permbajte te ndryshme qe nuk jan shly nga Hardisku i eliminon krejtesisht.
Mundesi te shumta te shlyerjes si quick wipe,permes Gutman algoritmit,s deri te super DOD metoda me te cilen sherbehet Ministria e mbrenshme Amerikane.

Privacy Control Center,mbron indetitetin personal,IP-adresa e padukshme,te dhenate e juaja te fshehura te Entkriptu-Invisile,e shume e shume mundesi te tjera.

doGzona
19-04-06, 22:38
Defragmentim i Hardiskut

Pse Hardisku Fragmentohet?!
Pergjigjen do te gjeni nese keni ne dipsonim O&O Defrag Profesional Edicion.Kur gjithmon Instaloni dhe shlyni Softwer aplikacione te ndryshem problemi i pare qe mund t` ju paraqitet eshte ngadalsimi i Hardiskut.Po per te kethy ne nivel paraprak te punes duhet te defragmentohen fajle te fragmentuar,te cilet jan edhe shkaktare me te medhenj te nagdalsim te funkcionit te Hardiskut.
Programi qe mund te ju ndihmoje te arrini qellimit eshte verzioni i tete profesional i O&O,thjeshte i njohur si Defrag.Me ndihmen dhe perdorim te ketij Programi,jo vetem qe perfitoni ne shpejtesi te punes por edhe jetezgjatje drastike te Hardiskut.

Interfejs (Interface)Opcione

Po sa te keni kyqe Programin Defrag do te ju paraqitet O&O One Button Defrag,dhe do te ju pyes a te startoje Defragmentimin Automatik,ose te Defragmentoje menjeher Hardiskun.Nese vendosni te perdorni opcionin Automatik,O&O Activity Guard Technology mer persiper perkujdesje te gjithe resurseve te Sistemit gjate Defragmentimit.Ne princip Activity Guard vepron pash shpine dhe kyqet athere kur te shtrohet nevoja.
Nese vendosni menjeher te startoj me Defragmentim te hardiskut,ju zgjidhni vete a doni te behet Defragmentim i gjithe Disqeve ose disa nga Disqet Lokale.Po sa te kete fillu me procesin e Defragmentimit,programi ju jep disa keshilla te nevojshme, dhe nese ju konstantoni se nuk jan te nevojshme te njejtit mund te i ckyqni gjate Defragmentimit te ardhshem.Ne anen e majte te dritares keni ne disponim shenime grafike te pjeses ne Fragmentim me te gjitha te dhenat karakteristike te atij bloku.Me pastaj,keni opcionin e madhesis te blokut te Defragemntuar si dhe legjenden e shenuar ne ngjyra si tregues te blokut dhe madhesis.
Karakteristike e ketij Programi eshte qe i ruan te gjitha te dhenat e blokut te Defragmentuar,dhe me kerkesen e juaje perpunon edhe liste te gjithe fajle te Fragmentuar.
Verzionin Trial mund te shkarkoni nga faqja e prodhuesit www.oo-software.com (http://www.oo-software.com)

doGzona
21-04-06, 20:46
Fshi cka te duash !!

Windows,disa here ben pune te shkelqyera kur duam te shlyejme files.Duke patur parasysh se me shlyerje te files,mund te vie ne demtim edhe te files te tjere dhe demtim te sistemit operativ,ne veqanti tek Windows XP verehet se nuk lejon shlyerje te files.
Mesiguri Autori Programit Windows XP ka menduar bukur mire se me shlyerje te fajleve i gjithe Kompjutri do te dukeshte si nje “Pica Rabiata ala Tonino”. :tongue:
Ne te shumten e rasteve kjo ndodhe kur duam te shlyejme file AVI(Video) dhe MP3,perkatsisht file jo te rezikshem po edhe te tjere.Po sa te keni tentu te shlyeni files,Windows pret disa sekonda dhe u lajmeron se qellimi i juaje anullohet (Acess is denied),pershkak se file eshte ne perodrim dhe nuk mundeni te largoni ose te shlyni.

Nese u paraqitet ky problem,keni ne disponim dy opcine dhe trike shtese, nga ai per fillestare deri tek opcioni profesional te cilit duhen te ndiqen hape pas hapi per mos demtu ndonje proces te rendesishem ,ose ndonje fajle te Windows-it,i nevojshem per funkcionim te programit

-Nese fajli ose aplikacioni qe perdoret dhe eshte i hapur,mbylleni.P.sh.;Nese eshte Wold dokument,mbylleni aplikimin,nese eshte proces mundohuni te c`kyqni.
-Nese bie fjala per AVI,mundohuni te riemertoni dhe te shlyni.DIVX AVI formati ben probleme me te shumta tek Wendows XP,dhe mu per kete me riemertim mund te zhgenjehet dhe te largoje fajlin.

-Mundohuni te resetoni Kompjutrin dhe mos kyqni asnje program.Shkoni tek Windows Explorer dhe me pastaj tek fajli problematik.
Ne meny te Explorer zgjidhni view-details dhe beni selektim ne view-choose details,revidim ne file name per te pamundesu Windovs te beje lexim te permbajtjeve,dhe mepastaj beni shlyerje.

Nese keto trik opcione nuk u kann mundesu shlyerje te fajlit,shume faqe te Internetit u kan lene ne disponim pastrues te regjistrave,ose DOS komanda.Shkarkoni nga web faqja kopje te programit move on boot.Eshte falas dhe me opcione te largimit,zhvendosje,kopjim dhe shlyerje, perpara se Windovs te beje leximin dhe mbyllje te fajleve.Posa te keni dhene instrukcione programit , pas resetimit te ardhshem para se te startoje Windovs ben shlyerje te fajleve.
Natyrsisht me kushte qe paraprakisht duhet te keni be lokalizim te fajlit ku duani te zhvendosni,te copjoni apo shlyni.
Dhe ne fund,nese nuk behet shlyrje e fajlit kemi te bejme me fajle te infektuar dhe patjeter duhet te behet pastrim me clearning program perkates qe keni ne disponim.

Kodra
23-04-06, 12:20
**********
**********
**********

E nderuara doGzona,

pėr tė fshirė diēka,njė tė dhėnė, pėr tė cilėn nuk ke nevojė mė,ėshtė e vėrtet qė Systemi Win Xp nuk lejon tė fshihen disa gjėra,por ai i cili ka njohuri mbi urdhėrin ,,regedit,, ai nuk ka probleme tė fshijė edhe kokėn e PC-sė,pa pasur kundėrthėnie me WIN XP.
Tashmė ėshtė e ditur,qė ato tė dhėna qė fshihen nga i ashtuquajturi ,,Desktop,, apo edhe ndonjė program tė cilin nuk dėshironi mė ta keni nė PC-nė tuaj,ju vetėm mendoni qė e keni fshirė,sepse nė tė vėrtet ēdo gjė qė instalohet apo edhe nė internet kėrkohet,unė mund tė ju tregoj edhe pas 5 vitesh.
Urdhėri ,,regedit,, ju jep mundėsinė,qė kėto inforamcione ti zhdukni,nėse me kėtė urdhėr bėhet fshirja e tė dhėnave,atėherė nuk ka mė kthim mbrapa.


P.S.

I nderuari Zero_Cool,mua mė dukesh pėr nga natyra e shkrimeve tua,qė mė shumė i pėrngjani njė qė mezi pret tė ofendon sesa qė tė tjerėt tė ndihmoj,andaj tė kisha kėshilluar,nėse ke mundėsi ato ,, kokė boshe,, ti lėsh e ti qasesh punės,aq sa ke mundėsi tė na spjegosh pėr Informatikėn,aty ku nuk mund tė shkosh mė tutje,tė lutem pyet.Kėtu ka Informatikant tė cilėt janė me tė vėrtet Informatikant,por i menqmi pret,nuk ngutet tė flas,sepse kur tė flet i menqmi,aty vetėm duhet tė bėjmė ,,AMIN,,.


Ju pėrshėndet

Kodra

doGzona
23-04-06, 17:05
I nderuari Kodra,

Nuk kam paraqitur per shlyerjen e gjithe Windows-programit,por per programin
ne fjale dhe mundesit qe jep per shlyerje te disa fileve qe doni ti shlyeni.

Ju falemderit per verejtjen, por nuk ka qene e nevojshme po te kishit lexuar mire,
do te kuptonit se per cka e kam pas fjalen.


Ju pershendes gjithashtu.

Kodra
24-04-06, 21:42
I nderuari Kodra,

Nuk kam paraqitur per shlyerjen e gjithe Windows-programit,por per programin
ne fjale dhe mundesit qe jep per shlyerje te disa fileve qe doni ti shlyeni.

Ju falemderit per verejtjen, por nuk ka qene e nevojshme po te kishit lexuar mire,
do te kuptonit se per cka e kam pas fjalen.


Ju pershendes gjithashtu.

**********
**********
**********

E nderuar doGzona,

nuk kam dashur ta paraqes si vėrejtje,kėrkoj falje nėse e ke konsideruar si vėrejtje, unė kam dhėnė vetėm njė sqarim :confused: .

Kėrkoj edhe falje,qė kam dhėnė njė sqarim ,, tė panevojshėm,, dhe kėrkoj falje edhe pėr atė ,qė se kam lexuar mirė :confused: .


Tė nderon

Kodra

doGzona
24-04-06, 21:53
Opss , me fal paska tingelluar rrept, pa qellim me fal.

Dhe nuk ka gje i nderuari Kodra, sqarimet, verejtejet, kritikat, jane cdo here te mire-se-ardhura,nga ato mesojme me mire.

Por do te pergadise nje material kur te kem kohe , dhe do te sqaroje me gjeresisht.

Do te gjeje pak kohe patjeter, se vertet nuk do te munde te jem aktive me,
por do te gjeje kohe te sjelle disa materiale.

Te nderon gjithashtu,
doGzona

doGzona
30-04-06, 16:12
Regedit Programi

Nen Windows 95/98 keni ne disponim vetem Regjister“Regedit EXE“.Nen NT dhe Windows 2000 Program shtese „Regedit 32 EXE“.
Sistemi e te dy Regjister Editoreve qe jane ne perdorim i jep mundesi perdoruesit disa zgjidhje te detyrave qe do te kryne me vetepelqim,kurse disa detyra te tjera me rendesi munden te kryhen vetem me Programin Regedit32 EXE.
1.Te drejten dorezim te celesit ne Regjister(Koncept Sigurie ne NT)
2. Editim te Daten Permbajtje Reg_Expand_SZ dhe Reg_Multi_SZ ne Regedit EXE.

Perparsi e Regedit EXE eshte qe Regjister Editori jo vetem te njohe emrin e celesit,po edhe te kerkoje varesit e celsit,qe me vone te dhenat ne Regjister Datei(Permbajtje) te mundeni te i kerkoni, dhe te beni Editim te tyre.

Dallime ne mes te------------------ Regedit.EXE dhe------------ Regedit32 EXE.
-Aktualizim Automatik______________________Jo_________________ _______Po
-Dorzim te celesit_________________________Jo________________ ________Po
-Largim te celsi madhesis__________________Po______________________ __Po
- Exportim Importim te Celsave_____________Po_________________________Po
- Rimbushje dhe shuarje te Fileve__________Jo_________________________Po
- Remote ndryshime ne Regjister____________Po_________________________Po
- Futje te celsit dhe madhesis_____________Po_________________________Po
- Celesin ne mbikeqyrje____________________Jo__________________ ______Po
- Kerkim te celesit________________________Po_________________ _______Po
- Kerkim te madhesive______________________Po_________________ _______Jo
- Stuktura rimbushje dhe perpunim__________Jo_________________________Po
- REG_Binari_______________________________Po_______ _________________Po
- REG_Dword________________________________Po_______ _________________Po
- REG_Expand_SZ____________________________Jo_______ _________________Po
- REG_Multi_SZ_____________________________Jo_______ _________________Po
- REG_SZ___________________________________Po_______ _________________Po
Ku gjindet Regjister Editori?
Regedit EXE gjindet ne Windows treguesin dhe quhet Regedit EXE (->”Start”-> Jepi Regedit)

Regedit32EXE,Regjister Editori poashtu ne Sistemin %Sistemroot%/Sistem32/Regedit 32 EXE.Kurse ne Windows NT/2000,keni mundesi keto Program te Startoni ne “Windows-NT Diagnoze”->”Programe”->”Registry Editor Starto”-Thire.

Strukturo-Nderto Register-daten-bank

Windows-i Memorizon Informacionet ne nje Binar Konfigurim,hierarchy Datenbank Organizim,ku cdo celes ka edhe nje nenceles ne anen e djathte te Dritares ku jan te shenuara madhesia ne binar dhe „Emri“ne madhesi te perckatuar.
Disa te dhena ne regjister datebank mund te gjeni „dubel“,por per te be ndryshim mundesi u japin te dy Programet Sistemor.keshtu qe User ka ne disponim Akordime Specifike te (HKEY-CURRENT_User,perpara Akordim te HKEY_Local-Machine).

HKEY_CLASSES ROOT:
Eshte celesi Kryesore i cili cel HKEY_Local_machine/Software Classe.Po sa te keni cele HKEY_CLASSES ROOT,do te vereni se ju pret nje Liste e gjate Dateinamens(PermbajteEmra)Te zgjeruara te ngjashme me ato EXE ose BMP.Shume nga keto permbajtje te zgjeruara nuk kan nenceles po jan te rradhiture ne te ashtequajtur zinxhir te madhesive te ndryshme si;”Exefile”per EXE Permbajtje(Daten),dhe “Paint Picture”per BMP-Daten(Permbajtje).

airborne
01-05-06, 03:18
me respektin per te gjithe ketu.... pas kesaj sa lexova per regedit, e pash te arsyeshme ti them edhe une disa fjal.
Registry apo Regjistri, eshte zemra e sistemeve operative Windows,
Regjistri mund te qaset permes programeve (jo komandave) Regedit.exe dhe Regedt32.exe
Dallimet qe i beri doGzona per keta dy programe NUK E SHPREHIN ate arsyen e vertete qe i dallon keta dy programe.
Dallimi eshte ky,
Siguria e sistemeve operative (winnt4.0, winnt5.0, winxp) bazohet ne qasjen ne baze te shfrytezuesve. Me kete arkitekture eshte i ndertuar edhe regjistri, pra duke bere rregullimin e qasjes ne regjister ne baze te privilegjeve te shfrytezuesve.
Derisa nese regjistrit te sistemit operativ i qasemi me programin regedit.exe, nuk do te kemi mundsi te bejme ndryshimin e te drejtave te qasjes ne regjister. KETE e realizojme me Regedt32.exe, dhe KY ESHTE DALLIMI KRYESOR, dhe DALLIMI perse ekzistojne dy programe qe i qasen regjistrit.
E vetjma perparesi qe e ka Regedit.exe ndaj Regedt32.exe eshte mundsia shume me e mire dhe me e shpejt e kerkimit (search).

doGzona
01-05-06, 12:17
airborne:


Kam shume per te shkru per regedit dhe nuk kam ardhe ne perfundim,per ate do te u lus per durim dhe mirekuptim.Sidocofte flm.per verejtjen e juaje.Nuk kemi linde te arsimuar po jemi duke mesu nga te tjeret,dhe te tjeret duhet te mesojen nga ne.
Me kete edhe ju keni te drejte te shpreheni lirisht qe regedit programi te kuptohet me mire per te tjeret.

doGzona
01-05-06, 12:57
Edhe nen zingjir treguesin paraqiten nenecelesa te tjere.Po keto nenecelesa kane edhe celesa te tjere si „Defaulticon“,(Simbol me permbajtje te shenuara si)“Shell“(Te dhena si Hapje dhe shtypje te permbajtjeve)si dhe „Shellex“(Permban nje liste Shell Extensions:Zgjerrim te Kontekst meny dhe Rexhisterkartes,Akordimet,si dhe Plug-in Softverkomponente te mbeshtetura nga WinShell 95.
Pra,ketu shihet kjarte se HKEY_CLASSES_ROOT eshte Datenbank(Tavolina e permbajtjeve)kryesore,kurse ne rastin konkret „Shell“kemi te bejme me nje celes i cili njeh vetem dokumente dhe Forma permbajtjeje(Dateiformat)Interne.
Po te ndrrydhim mausin dhe te klikojme dy her permbi BMP,ose me tastin e djathte te mausit permbi Kontest meny „Hape“;nga ku e di „Shell“si te hape BMP-Permbajtjen?Thjeshte;ai futet ne kerkim te HKEY_CLASSES_ROOT dhe kerkon BMP-ne duke e shty ne „Paint Picture“dhe ketu pyete „Paint Picture“te jape Komando per te hape BMP-e Permbajtjen.Ne kete raste,“Paint Picture“i dorozehot nje neneceles Shell/Open/Komande/ te nje madhesije Standarde MSPAINT%1,ketu Shell thote,MSPAINT bashke me emrin e permbajtjes gati eshte per startim dhe fton permbajtjen e kerkuar te hapet ose te stampohet nese deshironi.

Rexhister Editorin Windovs mundeni te pajtoni nese ne Kontekst meny futen edhe disa DOS-Komando.Pasi kemi te bejme me Kontekst meny i ZIP-permbajtjeve,dhe duam te vendosim UNZIP Komando(DOS) i cili do te ftonte PKUNZIP,ndiq hapat ne vijim:
1.Ne HKEY_CLASSE_ROOT ,vendos nje neneceles me emrin“ZIP“dhe vendos madhesin standarde mbi ZIPFILE
2.Ne HKEY_CLASSES_ROOT vendos tre nenecelesa njeri pastjetrit me ZIP Emrin/Zipfile/Shell/Unzip.Vendos Standard madhesin ne &UNZIP (ketu ET-shenja tregon Shorcut te Tastierit(U).
3.Veje ne veprim HKEY_CLASSES_ROOT/Zipfile/Shell/Unzip ne neneceles Komando.
Vendos Standard madhesin ne Komando PKUNZIP bashke me Emrin e permbajtes.Starto per shembull C:/DOS UTIL PKUNZIP%1.Tani mundeni te beni paketim te ZIP-Daten permbajtje,ku me tastin e mausit te djathte mund te zgidhni Opcione te Kontekst Meny.

airborne
01-05-06, 14:11
airborne:


Kam shume per te shkru per regedit dhe nuk kam ardhe ne perfundim,per ate do te u lus per durim dhe mirekuptim.Sidocofte flm.per verejtjen e juaje.Nuk kemi linde te arsimuar po jemi duke mesu nga te tjeret,dhe te tjeret duhet te mesojen nga ne.
Me kete edhe ju keni te drejte te shpreheni lirisht qe regedit programi te kuptohet me mire per te tjeret.

doGzona, qellimi eshte qe ketu te shkembehen njohuri ne mes te anetareve, dhe ne ate fryme duhet qe te gjithe te mundohemi te kontribojme me aq sa kemi njohuri.

Une po te jap edhe nje verejtje te vogel por gjithnje me qellim te mire, ne lidhje me regjistrin e sistemeve operative (SO tash e tutje) Win 9x dhe WinNT X.0.
Regjistri (Registry) se bashku me Kernel-in jane disa prej pjeseve te SO per te cilat kompania Microsoft NUK OFRON AS EDHE ME TE VOGLIN skjarim (arsyet jane te qarta perse Microsoft e ben nje gje te tille), pra dmth rreth regjistrit nuk ka ndihme oficiele nga Microsoft. Kjo dmth qe askush (perveq ne MS) nuk e din SAKT se cka ndodh ne regjister gjat punes se kompjuterit. Cdo gje qe dihet per Regjistrin dihet ne baze te eksperimenteve qe i kane bere personat kurioz.
Nga kjo ne mendje, eshte me mire qe mesimi, apo spjegimi i leksioneve per regjistrin, te behej duke e ilustruar ate spjegim me sa me shume shembuj praktik te cilet jane vertetuar se punojne, dhe jo te behet ne menyren e spjegimeve ne baza gjenerale, ngase ato spjegime nuk kane mbeshtetje nga ata qe e kan krijuar ate regjister, dhe si te tilla nuk munden me qen edhe gjithnje te sakta.
Une shpresoj se nuk do te me keqkuptosh per kete qe e thash, prandaj edhe do te provoj qe me 2-3 shembuj te ardhshem te tregoj se si do te ishte me mire qe te jipeshin spjegime per regjistrin.

shembulli 1.
Regjistri ndahet ne hives dhe jane 5 gjithsej.
I pari eshte HKKEY_CLASSES_ROOT
qellimi i kesaj pjese eshte qe te bej lidhjen ne mes te programeve aplikative dhe dokumenteve me prapashtesat e caktuara, si dhe te behet vendosja, ndryshimi apo largimi i atyre opcioneve qe shfaqen kur rightclick-ojme ndonje file. (psh, nese e keni te instaluar WinZIP-in ne kompjuter, ateher sa here qe e rightclick-oni nje file, perveq opcioneve delete, rename, properties, do te keni edhe mundesite Add to Zip dhe Add to filename.zip)
Tash nje spjegim me i vogel per lidhjet ne mes te programeve aplikative dhe dokumenteve. Perse psh dokumenti dardania.doc hapet gjithmone me MSWord.exe, apo perse dokumenti dardania.ppt gjithmone hapet me PowerPoint, apo perse dokumenti dardania.xls, hapet gjithmone me Excel?.
A mundemi qe psh sa here te klikojme dokumentin dardania.doc, ai dokument te hapet me WordPAD, apo me Notepad, e jo me Word ???
Arsyeja per krejt keto qendron se ne Hive-in HKey_classes_root jane te vendosur celsat qe e bejn te mundur qe sa here te klikohet nje dokumtent me prapashtesen .doc, apo .ppt, apo .xls te hapen programet word gjegjesisht powerpoint dhe excel.
Dmth nese shfletoni kete Hive HKKEY_CLASSES_ROOT, dikun do te keni celsin " .doc ", " .xls " , " .ppt " etj etj. dhe nese i hapni ato celsa, do ti shihni nenceslat te cilet i therrasin programet word gjegjesisht excel dhe powerpoint sa here te klikohet ne nje dokument me prapashtesen .doc, .ppt, .xls.
Nese do te kishim dashur qe te bejme qe dokumenti dardania.doc te hapej me Notepad dhe jo me Word, ateher ishte dashur qe qelsin .doc ta modifikojme dhe ne vend te adreses per programin word.exe te vendosim adresen per programin notepad.exe
Ky shembull tregon se si qendron lidhja ne mes te dokumenteve dhe programeve aplikative.

Shembulli 2.
Nese ne Hive-in hkey_classes_root e fshijme komplet qelsin " .exe ", ateher asnje program ekzekutiv me prapashtesen .exe nuk do te hapet. Arsyeja eshte ngase lidhja qe ishte ne celsin .exe i tregonte SO se si dhe me cfare duhet te hapeshin .exe programet, dhe nese kjo lidhje mungon (eshte fshi), ateher SO nuk din se si me hap nje .exe program, prandaj edhe si rezultat asnje program ekzekutiv nuk starton.
Nese doni me provu kete, ateher se pari bene nje kopje te celsit, mandej fshijeni, dhe provoni te hapni nje program ta zejme Photoshop.exe, apo Word.exe. Pas testit futeni ne regjister prap celsin qe e keni bere kopje per te vendosur prap rregullin ne kompjuter.


Shembulli 3.
Sa here qe kompjuteri starton, mund te ndodh qe shume programe startojne automatikisht.
Nese shikoni hkey_local_machine\software\microsoft\windows\curr entversion\run do ti shifni adresat e programeve qe startojne bashke me SO. Ketu ruhen adresat e programeve qe aktivizohen me sistemin operativ sa here qe logohet shfrytezuesi (te gjithe shrytezuesit)
Perveq ne kete vend edhe ne hkey_current_user\software\microsoft\windows\curre ntversion\run. Ne kete vend ruhen adresat e programeve qe aktivizohen me sistemin operativ sa here qe logohet nje shfrytezues i caktuar.

Shfrytezuesit e avancuar ne menyre rutinore gjithmone i mbikqyrin keto dy pjese, dhe gjithmone i mbajne te pastra.
GJITHMONE Viruset, Krimbat, dhe Trojanet e vendosin nga nje cels ne kete vend, ne menyre qe virusi, krimbi, apo trojani te startoje ne memorje te kompjuterit sa here qe te starton SO.
ky shembull nevojitet ne shume raste, psh kur deshirojme te dijme se cka eshte duke e "ngrene" memorjen e kompjuterit, apo nese deshirojme te dijme mos eshte duke startuar ndonje virus apo trojan bashk me SO. etj etj.

Shembulli 4.
ne celsin Hkey_local_machine\software\microsoft\windows nt\currentversion\winlogon gjindet nencelsi SHELL. Ky cels tregon se cili Shell (mburoje) duhet te startoje me bashk me SO, Explorer.exe apo Progman.exe
Ne menyre te zakonshme (by default) eshte explorer.exe, mirpo nese e ndryshojme kete cels ne progman.exe, ateher nuk do te startoje explorer.exe dhe si pasoje pas momentit kur te vendoset userid dhe password, nuk do te kemi desktop-in e zakonshem dhe nuk do te kemi Start menyn, por do te kemi vetem nje dritare ne mes me ane te te ciles duhet te aktivizojme programet dhe dokumentet me te cilat deshirojme te punojme.

Ky cels apo kjo metode e startimit te shell-it (mburojes) eshte e nevojshme ne ato raste kur Explorer.exe eshte i demtuar dhe nuk starton dhe neve duhet te bejme riparimin e tij.

ok, me falni qe pak e teprova, mirpo kjo eshte menyra e duhur te jipen spjegime ne lidhje me regjistrin e SO.
shpresoj qe nuk pritoni ta lexoni, ngase as une nuk kom prituar ta shkruaj kete per ju..
me nderime.

doGzona
01-05-06, 20:44
I nderuar Airborne
Aspak nuk u referohem njohurive gjenerale te dikujt,por thjeshte njohurive te mija sa i perket Windovs Programit Regedit.
Qellimisht deshta qe ne menyre me te zgjeruar dhe ashtu une si e kam kuptu te demonstroje njohurite e mija ne kete lemi,qe te interesuarat gjate aplikimit te ketij programi te hyne ne thelbin e permbajtjeve,si ato aktuale poashtu edhe ato te humbura me te kujtedocofte natyre,dhe te kujdocofte rexhistri,si dhe te njihen me Opcionet dhe mundesit qe ofron ky Program si per vendosje te permbajtjeve ashtu edhe per shlyerje te file apo trungun e terre te tre pemeve.
Nuk kam kunder njohurive te jauja,por duhet te dime se se cdo lekcion fillon me ate teorike dhe me funde ato praktike ku une ende nuk kisha ardhe,Ketu ku jeni ju!
Me vjen keq qe ju mundoheni me celesa te shtepis tuaje te hapni deren e shtepis time ende pa njohur mire me projektuesin teorik te drynit,dhe keshtu mbeshteteni ne celesin e kovaqit praktike,po a eshte ai celes ai qe mundet te hape deren e shtepis time, kete nuk e dini as ju, as ai kovaqi qe nuk ishte i njohur me teorin e celesit.
Kjo eshte e gjithe ajo qe duhet te dime paraprakisht,e jo te tentojme te celim cdo dry edhe aty ku nuk dere.
Sidocofte,cmoje larte njohurit e juaja,dhe u jap rastin qe te vazhdoni ju me sqarime praktike se me duket enkas keni ndryshu nikun per te hy ketu dhe per te kundershtu cdo mednim te tjetrit dhe njohurit ashtu dhe aq sa kan pas mundesi edhe te i kuptojne,kjo shihet kjarte edhe ne postimet e juaja.Flm,per mirekuptim me shpres se do te vazhdoni temen deri ne funde per te mos e lene te haruar.

Me respket doGzona.

doGzona
01-05-06, 20:53
Grafikoni HKEY_CLASSES_ROOT(HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFWER CLASSES)
Celesi Nenecelesi Emri Madhesija Pershkrimi
* Vlen per te gjitha Permbajtjet
Quick View Standard * Ne kontekst Meny Quick View
Shell Ka nenecelesa te ndryshem,madhesit ne Clas definicion te vendosura
Shellex Ketu mund te vendosen Programe qe duani te integroni ne Desktop dhe Explorer.

Celesi Nenecelesi Emri Madhesija Pershkrimi
EXT Standard Clas Definicion Tregon Clas Definicionin me mundesi te zgjidhni,Extfile.
ShellNew Standard Nuk eshte e perckatuar Vendos Permbajtje te reja ne Kontekst meny.
NullFile Nuk eshte i percaktuar Permbajtje te reja qe duani te vendosni
File Name Veje Emrin e Permbajtjes Permbajtje te reja qe keni dhene si ne ShellNews
Komanda Vendos Urdherat te madhesis Hape permbajtet qe keni vendosur
Class Definicion Standard Emri Ky Emer u paraqitet nen Opcione/Dateityp ne Explorer
EditFlags Binar madhesija Madhesija e Binarit 4 Bytes
NeverShowEXT Nuk eshte vendosur Perfundimi nuk do te ju tregohet ne Explorer”Po sikur te mos keni MS-Dos zgjerim te Rexhistrit te permbajtjeve”
AllwaysShowExt Nuk eshte vendosur Treguesi;Perfundimi do te ju tregohet ne Explorer edhe nese nuk keni “Ms-Dos Regjsiter. permbajtjeve te zgjeruara.....................

airborne
01-05-06, 22:18
I nderuar Airborne
Aspak nuk u referohem njohurive gjenerale te dikujt,por thjeshte njohurive te mija sa i perket Windovs Programit Regedit.
Qellimisht deshta qe ne menyre me te zgjeruar dhe ashtu une si e kam kuptu te demonstroje njohurite e mija ne kete lemi,qe te interesuarat gjate aplikimit te ketij programi te hyne ne thelbin e permbajtjeve,si ato aktuale poashtu edhe ato te humbura me te kujtedocofte natyre,dhe te kujdocofte rexhistri,si dhe te njihen me Opcionet dhe mundesit qe ofron ky Program si per vendosje te permbajtjeve ashtu edhe per shlyerje te file apo trungun e terre te tre pemeve.
Nuk kam kunder njohurive te jauja,por duhet te dime se se cdo lekcion fillon me ate teorike dhe me funde ato praktike ku une ende nuk kisha ardhe,Ketu ku jeni ju!
Me vjen keq qe ju mundoheni me celesa te shtepis tuaje te hapni deren e shtepis time ende pa njohur mire me projektuesin teorik te drynit,dhe keshtu mbeshteteni ne celesin e kovaqit praktike,po a eshte ai celes ai qe mundet te hape deren e shtepis time, kete nuk e dini as ju, as ai kovaqi qe nuk ishte i njohur me teorin e celesit.
Kjo eshte e gjithe ajo qe duhet te dime paraprakisht,e jo te tentojme te celim cdo dry edhe aty ku nuk dere.
Sidocofte,cmoje larte njohurit e juaja,dhe u jap rastin qe te vazhdoni ju me sqarime praktike se me duket enkas keni ndryshu nikun per te hy ketu dhe per te kundershtu cdo mednim te tjetrit dhe njohurit ashtu dhe aq sa kan pas mundesi edhe te i kuptojne,kjo shihet kjarte edhe ne postimet e juaja.Flm,per mirekuptim me shpres se do te vazhdoni temen deri ne funde per te mos e lene te haruar.

Me respket doGzona.

dogzona, me vjen keq qe ke kesi mendimi, me gjithe mend kam shpresuar qe te mos ket keqkuptime per ato qe i kom shkruar me lart, megjithese une asgje me shume se vetem disa verejtje per postimet e tua nuk kom then. Besoj qe njeriu duhet te jet ne gjendje te pranoj kritikat dhe verejtjet ne cdo rast, dhe vetem personat injorant nuk jane ne gjendje ti pranojne ato. Nuk dua te me keqkuptosh prap dhe te mendosh se po dua me then se ti je injorante apo dic te ngjashme, JO.
Une nuk e kom nderru enkas nikun si po mendon ti, ngase une mbreme per here te pare e kom vizitu kete forum, dhe nuk eshte fare me rendesi nese ti me beson apo jo, por kjo eshte e verteta.
Nuk ka qen qellimi im te kundershtoj askend ngase une deri tash vetem 4-5 postime i kom bere, mirpo ate qe ti e ke then ne fillim ne lidhje me dallimet ne mes te regedit dhe regedt32 kan qen teresisht irelevante, dhe une vetem e tregova arsyen e vertete te ekzistimit te atyre dy programeve, dhe asgje me shume se kjo. Tash a eshte dashur te mos e them te verteten reale rreth atyre dy programeve vetem per te mos ren ne kundershtim me ty?
Ne postimin e dyte, une te thash se ne menyre gjenerale nuk duhet te spjegohet regjistri, ndersa e tregova edhe arsyen pse askush nuk ka njohuri gjenerale per regjistrin.
"Celsi im shtepia ime konstruktori im.....", me fal por e ke gabim ketu, nuk eshte me vend. Per te arsyetuar kete qe po e them, ateher une po te pyes nese ti kishe me qen ne gjendje te japesh spjegime teorike ne menyre gjenerale per hive-in HKLM\system, dhe HKLM\security.
Derisa ti deri ne nje shkalle mund te japesh spjegime ne menyre gjenerale per hive-in HKey_classes_root provo ta besh kete ne te njejten menyre me HKLM\system, dhe HKLM\security, dhe ti shikojme rezultatet!!!!

dogzona, une nuk kam deshire te hyj ne biseda me persona te cilen nuk jane ne gjendje te pranojne kritika dhe verejtje per punen e tyre. Nese dikush thot dicka qe nuk eshte e sakt, ateher aty duhet te ket vend per kritika dhe verejtje. Nese pranon te vazhdojme kete bisede ne fryme te mirkuptimit dhe jo te keqkuptimit, dhe pa pasur mendime te ceketa sikur "ja ky po mundohet te shitet i meqem", apo "per te hy ketu me i kundershtu te tjeret", ateher e vazhdojme kete bisede, dhe jo vetem kete bisede por cfardo bisede.

Per te mos i mbetur borgj edhe temes, ateher po i them edhe disa per kete.
Regjistri i SO si i tille eshte i ruajtur ne c:\winxxxx\system32\config, ne fajllat software, system dhe sam (keta fajlla nuk kan prapashtesa, dhe si te tilla jane gjithmone Locked prej SO),
Nese ne nje menyre apo tjetren arrihet te behen unlock keta fajlla, ateher do te ofrohet mundesia qe ne menyre direkte te behen ndryshime ne regjister. Mirpo kjo menyre e ndryshimit kerkon kujdes te madh.

per fund qe nje cels praktik per ndryshimin e IP informatave direkt pa i hapur krejt ato dritare ne network connections)
------------------
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\Tcpip\Parameters\Interfaces\{1D00B6FA-2EB7-4CB5-9979-D8A16B1A2664}]
"IPAddress"=hex(7):31,00,30,00,2e,00,35,00,2e,00,34,00,2e,00, 36,00,31,00,00,00,\
00,00
"DefaultGateway"=hex(7):31,00,30,00,2e,00,35,00,2e,00,34,00,2e,00, 31,00,00,00,\
00,00
"NameServer"="82.114.64.4,82.114.64.3,192.168.168.1"
-------------------
pjesa me te kuqe tregon ID-ne e karteles se rrjetit te ciles don ti ndryshosh IP adresen.
ne kete cels ip adresa eshte 10.5.4.61, ndersa default gateway eshte 10.5.4.1
"2e" e ka kuptimin e pikes, ndersa "00" jane te thata dhe.

me respekt,
valdeti.

doGzona
02-05-06, 20:25
I nderuari Airborne

Cilin celes kerkoni?
E ke ate te vertetin qe edhe Adminstratoret nuk e kan?!
A e dini se disa celesa jan reptesisht te ndaluar per qeshtje private po edhe per Administratoret?
Per qudi, nese besoni, disa celesa ketu jan te mbrojte me ligje,qe as mund te hapen po as te nderohen me tjeter,lere me te mos flasim te i perdorim ne.

HKLM/SECURITY/Policy/Secrets/NSSERVER_Kerko licence Info.
HKLM/SECURITY/Policy/Secrets/SAC
HKLM/SECURITY/Policy/Secrets/SAI
TE GJITHE HKLM/SECURITY/Policy/Secrets/SCM:{<SID-Celesa>}
HKLM/SEKURITY/Policy/Sekrets/TS:Internet Connector Paswort(PSWD).
HKLM/SECURITY/Policy/Secrets/XATM:<SID>

Mundesi ka si jo:
BDR nuk eshte aktiv=OS(Sistemi Operativ ne heshtje)
Monto koshin e bleteve aty e gjen mjalten.OS do te duket krejtesisht ndryshe.
Edhe ketu do te gjeni Regedit,domosdoshmeri te perdorish nese futes ne kete Tunel.

Zgjidhe:
-ose HKLM
-ose HKU

Me pastaj:
Softver, System, Sam, Securiti,
->I vendos ne HKLM
NTUSER.DAT(Vendos Konto te shfrytezuesit te sakte)
->U vendoset ne HKU
(Jepi nje emer te vertet montimit te koshit)Rralle kush e ka?!
Dhe ne funde,mos haro te shkarkosh koshin e bleteve se mbete as me gishta ne mjalte as me kosh ne dore!.

Nuk shkruaje te Informatika te beje gara me asnje,dhe me behet qefi qe ne mesin tone ka njerze qe posedojne njohuri dhe talent ne lemin e Informatikes.Por,mundesisht do te u lus qe te mos me beni korigjime mua as te me jepni shembuje dhe keshilla sepse une do te shkruaje aq sa e kam kuptu Programin Regedit per te cilin nuk marre pergjegjsi se si do te aplikojne te tjeret,e ju shkruani ashtu si e dini dhe si e keni kuptu pa me u referuar mua dhe dikujt tjeter,ketu do te gjenin mirekuptimin per te vazhdu metutje te diskutojme per cdo gje qe eshte ne interes i te gjithve.
Une do te vazhdoje hap pas hapi te shkruaje ne detaje aq sa kam mundesi dhe njohuri pa u referuar as juve as dikujt tjeter.
Pse ju me u drejtuat mua kete vetem ju e dini?!

doGzona
02-05-06, 20:50
Celesi.................Nenecelesi................. ....Emri................Madhesija.........Pershkri mi

.................................................. . .....IsShortcut...............Jo i vendosur..Shorcut Icon Overlay do te u tregohet.
.......................Quick View...........Standard........................*.. ........................................
...........................Defaulticon........Stan d ard...............%1 Ose Datei Emer#.......Jepe Ikonen ne.Per# numrin perkates te vendosni.
............................Shell................. ..Standard.......Nuk eshte e dhene ne n/celes....Jepe Akcionin Standard/Dubelklik/Nese madhesija nuk eshte dhene,Standard Akcioni i hapur.
.......................Shell/ Open..............Standard......Nuk eshte i dhene,jepi emer te definuar te perdoruesit....................................... .............................................. .........Shih Opcione Datentyp.
............................Edit Flags..........00 00 00 00.ose 01 00 00 00...Kufizon Edit Flags nen Class Definicion.Pershkrimi i meparshem poashtu nene Edit Flags.
...........................Shell Open Comand.....Standard....Comando numra......Asocim Programi dhe Akcion/Hape Permbajtjen(Datei).
..........................Shell/ Emri.............................................. ........................Si nen Open.p.sh.Shtype.
..............................Shelleks……………………………… …………..Ketu mund te vendosen Programe qe duhen te Integrohen ne Explorer dhe Desktop.

…………….Madhesi numerike e perckatuar…Si nen Classe definicion….Shih Permbajte ndihme.
…………..Madhesi numerike/Shell Forder…Atribute………………Atribute per”GetAtributes OF”Metode, te dhena te sakta te Objektit,poashtu edhe te Kontekst meny,dhe madhesi te Shell Forder Atributes.
Drejtori…………………………………………………………….”DateiOrdner”Folde r pasuria dhe mundesit si per Class definicion.
Drive………………………………………………………………….. Folder Erbe.
Folder............................................ .................................................. ...........Ordner
Unkown............................................ .................................................. ........Akcion Permbajtje te panjohura8Dateitypen).

Edit Flags siguron perpunim te pembajtjeve te dhena paraprakisht(Datietyps)ne Explorer nen:Opcionen/...Dateitypen.Madhesija e koduar ne 4 Byte,po prej ketyre vetem dy Byte te pare jan efektiv,kurse dy Byte te fundit jan gjithmon 0.Kombinim i madhesis ne Byte eshte i mundur nese vendosen Bit perkates te vleres se kerkuar.
.
Bit

Njesia elementare matese per memorje nga shkurtesa Binari digit, krahasuar me shprehjen tjeter ai mund te kete vleren <<0>> ose <<1>>.
Byt/Bajt
Nje Bajt ndertohet nga 8 Bite,ose njesi elementare memorizuese.Nje Bajt paraqet nje shkronje ose simbol.

airborne
03-05-06, 00:52
oj goca e mire...
une vetem te pyeta te tregosh ne menyre teorike dhe gjenerale per hive-t HKLM\system , dhe HKLM\Security. TREGO TEORITIKISHT sic po pretendon ti ta spjegosh regjistrin, cka ruhet ne keto Hives. Nuk kerkova perralla per bletet dhe koshet e tyre, por kerkova pune, tash eshte e jotja me vazhdu nese don.
Nisja trego per HKLM\system se cka eshte CurrentControlSet, ControlSet001, Controlset002, LastknownGoodRecovery e keshtu me radhe, trego cka jane keto, pse jane tri controlset-a, cka ben i pari, cka i dyti, e cka i treti, cka ruhet ne controlsetin e pare cka ne te dytin cka ne te tretin, mandej cka eshte kjo lastknowngoodrecovery, cka ruhet ne keto, si ruhet, pse ruhet,..., kush ka qasje ne keto elemente, si iu qaset kompjuteri ketyre elementeve etj etj .... mandej nisja per HKLM\Security, cka eshte SAM, Policy, Cache e keshtu me radhe, trego sa eshte madhesia maksimale e SAM-it qe mund te ruhet, si iu qaset kompjuteri SAM-it, kush ka qasje ne kete element, mandej vazhdo keshtu me radhe edhe per Policy, Cache... pra me nje fjale trego gjer e per se gjati per krejt elementet perberese te ketyre dy Hives.
Ti the se po flet nga pervoja jote, dhe qe nga ajo duhet me spjegu ne menyre gjenerale dhe teorike se pari regjistrin. Ja tash e ke pyetjen qe e bera une, ti fillo dhe pergjigju, me HKCR e perfundove, tash nisja nga keto dy tjerat...

dogzona -> Nuk shkruaje te Informatika te beje gara me asnje,dhe me behet qefi qe ne mesin tone ka njerze qe posedojne njohuri dhe talent ne lemin e Informatikes.Por,mundesisht do te u lus qe te mos me beni korigjime mua as te me jepni shembuje dhe keshilla sepse une do te shkruaje aq sa e kam kuptu Programin Regedit per te cilin nuk marre pergjegjsi se si do te aplikojne te tjeret,e ju shkruani ashtu si e dini dhe si e keni kuptu pa me u referuar mua dhe dikujt tjeter,ketu do te gjenin mirekuptimin per te vazhdu metutje te diskutojme per cdo gje qe eshte ne interes i te gjithve.
Une do te vazhdoje hap pas hapi te shkruaje ne detaje aq sa kam mundesi dhe njohuri pa u referuar as juve as dikujt tjeter.
Pse ju me u drejtuat mua kete vetem ju e dini?!

Nese ketu eshte vendi ku njerzit hyjn dhe postojne perkthime ne menyren copy paste per ndonje program apo najcka tjeter, edhe mandej askush asgje te mos marr vesh ne ato cka postohet (postimet e tua te meparshme e vertetojne kete, e sidomos ky postimi i fundit) ateher te lutem pranoje faljen time te sinqerte, sepse une nuk do te tentoj te te jap kritika keshilla apo verejtje ne perkthimet dhe copy pastet e tua. Pra edhe njehere ME FAL.
Mirpo, nese nje person nuk pranon kritika dhe verejtje, ateher ai person eshte duke e vetlavderuar veten pak si teper.
Por larg temes eshte kjo pune, me fal edhe njeher qe kom be kritika te vogla dhe verejtje te vogla ne postimet e tua. Nuk ka qen qellimi im te te bej kritika ty personalisht siq po pretendon ti, ngase me duket se je duke me ngaterruar me diken tjeter, por qellimi im ne ato raste ka qen vetem nje ndihmese e vogel e postimeve te tua, ne menyre qe ato te ishin sa ma komplete. Por cka te besh, nuk eshte faji im qe dikush nuk e kupton natyren e bisedes te mirfillt.
Te lutem, ti vazhdoj postimet e tua pa frike nga kritikat, keshillat apo verejtjet, sepse une ne anen time nuk do te vazhdoj te shkruaj me per kete teme sepse besoj qe jane te mjaftueshme perkthimet e tua.
Ne anen tjeter do te jesh gjithmon e mirseardhur te japesh kritika dhe verejtje ne te gjitha postimet e mia neper temat e ndryshme.

per fund per te mos i mbetur prap temes borgj, ja edhe nje cels interesant per ata te cilet deshirojne te klonojne ndonje kompjuter ne rrjete,
celsi per te klonuar MAC adresen e kompjuterit.

----------------------
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Cl ass\{4D36E972-E325-11CE-BFC1-08002bE10318}\0011]
"NetworkAddress"="00026F08374A"
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Class\{4D36E972-E325-11CE-BFC1-08002bE10318}\0011]
"NetworkAddress"="00026F08374A"
----------------------------------
ku pjesa ne te kuqe eshte classID-ja e karteles se rrjetes te ciles deshironi t'ia nderroni MAC-in
nese dikujt i intereson se SI dhe PSE eshte e mundur nderrimi i MAC adreses se nje NIC-i, edhe perkunder atyre pretendimeve se nje gje e tille eshte e pamundur, ateher me tregoni, dhe do ta hapi nje teme enkas per MAC adresa dhe do te tentoj te flas per kete qeshtje.

me respekt,
valdeti.

"edhe po dite njemije gjera pyet ate qe din qofte edhe nje te vetme" - turke

doGzona
03-05-06, 20:28
http://www.wintotal.de/images/tipps/controlset_registry.gifVertet pata deshire te shkoje me rend qe me pare te njihemi me menyren teorike te programit Regedit,qe mepastaj te meremi me menyren e perdorimit ne praktike,e jo te shkojme direkt aty ku asgje nuk kemi kuptu.Me vjen keq qe ketu paska njerze te padurueshem qe ne cdo menyre mundohen te minimizojne ate qe une di per te treguar njohurit e tyre duke mposhte ate tjetrin.Programi Regedit eshte nje nder programet me i nderlikuar po edhe me efikas ne Pc-Sistemin Operativ,dhe sa me shume futesh ne berthamen e tij,aq me shume shtrohet kerkesa per te u njohur edhe teoretikisht.Sa i perket pastend copi,ketu deshta te them se ne shqiptaret mjerisht nuk jemi autore te asnje programi,dhe duke u nis nga ketu,te gjithe ne copjojme te tjeret,dhe mesojme nga te tjeret.
Se ju disa ketu u ka humbe durimi,ose pse nuk keni njohuri teorike,ose pse jeni mesu vetem te perdorni Pc-ne "fushazi"dhe vetem menyren praktike,me kete meruni ju vete sepse une nuk mundem as t`ju ndihmoje,po as t` ju mbaje ligjerata.
Nuk e kam pregadit kete materijal per te shtype liber,dhe mu per kete nuk kam nevoje as per Lektore,as per Recenzent,po as per mentore,sepse,gjithcka qe beje e beje me vullnet dhe me njohurit e mija personale,ngase disa ketu mendojne se
dikush qendron pas gjithe kesaj.
Do te u vie rradha edhe sqarimeve praktike,nese kureshtaret munden te binden me foton nalte ku te gjitha jan te rradhitura,si celesa, nencelesa,opcione,per ate i thone tavolina punuese.

Durim de! Apo me shihni dhe ju si gjithmon, si sheh shqipetari gruan"Floke te gjata e mendje shkurter"?!

doGzona
03-05-06, 20:36
HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/Selekt


Airborne,do te thyeje fjalen vetem shkurte do te ju njoftoje se gjithcka i kam lene per ne funde.

Te dy Rexhister Nencelesat Control Set001 dhe 02 jan siguresa te akordimeve qe keni be,dhe ne rast gabimi gjate”Konfigurimit funkcional te fundit te njohur“ te mundet te kethehet ne modusin ristartues.Shih Control Set me ngjyre te verdhe.

Psh.
Nenecelesi ControlSet 001 eshte i paraqite si Current Controll Set.
Gjate mbylljes se plote,ose ckyqjen e sitemit kompjuterik,ControllSet 001 paraqitet ne Controll Set 002 si “LastKnownGood” i shenuar,dhe ky perdoret athere kure duani te mbushni”Konfigurimin funkcional te fundit”.ControlSet 001 nuk shlyhet,por futet ne ControlSet 003,ku me pare ka qen nencelesi ControllSet 002.

Vlera- Selektive
Current= Permbajtjet e Konfiguruara qe perdoren per Startim te Sistemit,kopjohen nen“Current Controll Set,dhe cdo ndryshim ne sitemin operative ose rexhister futen ne “CurrentControllSet dhe aty memorizohen.
Default=Permbajtejet e Konfiguruara qe perkujdesen per Startin te Sistemit,nese ne nderkohe nuk ndodhe ndonje gabim ne Permbajtjet e fundit te Konfiguaruara funkcionale te njohura, te cilat perdoruesi nuk duhet te i vendos manual,Informatat gjate ckyqjes te Sistemit Kompjuterik memorizohen ne “default”Pasi “Default vlera” eshte e njejte me “Current” Vleren “LastKnownGood”Vlera e hudhe jashte perdorimit.
Failed= Permbajtjet e Konfiguruara Funkcionale te fundit,shembul me Windovs nuk Startonin edhe pse Vleren e kemi,pas startimit me “LastKnownGood”Vlera paraqitet si e gabuar. Perderisa Windovs funkcionon pa problem,ketu qendron vlera ne 0.
LastKnownGood= Tani ketu kemi kopjen e sistemit komandues gjate Startimit te fundit te suksesshem qe perdorem per Windovs,dhe nese paraqitja ecen me sukses,funkcioni “Clone”kopjohet “LastKnowGood”si “Konfigurim i fundit funkcional i njohur.

doGzona
04-05-06, 23:36
Sam-Security Access Menager

Security Access Menager (SAM),eshte Microsoft Windows Datenbank(Tavoline Permbajtjeje),te Informatave te Perdoruesit si,Emri qe keni paraqit dhe Password.Keto permbajtje jane te memorizuara ne te ashtequajtura “ Hash-Vlera”dhe kjo Tavolin Permbajteje eshte e drrynosur(E mbyllur)dhe nuk mund te hapet edhe nga Windows-i,sepse nga vete Windows-i eshte dhene ne perdorim vetem per procese Interne .Ne te shumten e rasteve Permbajtjet memorizohet nen %windir%/system32/config/Sam.
SAM-Poashtu eshte Menaxher Sigurie qe Aplikohet ne Unix Sisteme te ndryshem.Mundeson meny mbeshtetes Administrativ prej Userid ne Unix Box,keshtuqe,perdoruesit ka ne disponim,add,Change,Upgrade,Relocate dhe Delete Access,ku te gjitha keto vendosen nga Ekipa e IT- Sigurise.
Poashtu,Implementim te Orientuesit Grafik ne Meny qe i mundeson Perdoruesit STRG-W ,1,2,3,4,Q,Profile, kyqje ne Unix Sistemin dhe vendosje nje Meny te kufizuar ku me ndihme te Terminal Emulacionit i mundesohet te veproje lirisht.


....................................

airborne
05-05-06, 16:49
dogzona prej nga lajmerohesh?

doGzona
06-05-06, 15:10
aiborne, besoje qe nuk eshte shume me rendesi se nga lajmerohem.
__________________________________________________ ______________________


http://www.si.ualg.pt/helpdesk/dicio/hkey_local_machine.gifhttp://www.si.ualg.pt/helpdesk/dicio/sotware.gif


Shell Folder Attribute


Atribut i Drejtorium Sistemit,per shembull te marim koshin e mbeturinave.Ketu duhet te jemi shume te perkujdesshem gjate perpunimit te objektit,cka ne te vertet duam dhe si te vprojme.Exploreri ketu ka mundesi te gelltis gjithcka po edhe dokumenete me vlere,dhe mu per ate duhet te veprojme saktesisht dhe me dijeni.Nje perpunim i sigurte qe vendoset ketu,nuk do te thote se objekti i perpunuar mundet te largohet,ne fakte jo ashtu si mendojme ne te futet ne kosh.Ne vazhdim disa funkcione dhe mundesi veprimi ku Pershkrimi i vleres objektit ne Bit eshte (=1).

Byte 1 Bit 1 Vlera ne Hex Bits 01/ Kopjimi lejohet
........ 1......2 ..............................02/ Shtyerja lejohet
.........1......5...............................10 / Emrimi lejohet(funkcionon edhe me koshin e mbeturinave.
…….1…..6……………………20/ Shlyerja lejohet (gjate shlyerje do te u largohet SpaceName
…….1…..7……………………40/ Lejohet perpunimi i objektit/HasPropSheet/
…….3…..1……………………01/ Linku:Interpretohet si Shortcut
…….3…..2……………………02/Share:
…….3…..3……………………04/Read Olnly
…….3…..4……………………08/Gosted: Nuk mund te selelcionohet
.........4......6................................2 0/ Folder: Hape,dhe Ekplorer u tregohet ne Kontekstmeny

Vlera ne Bajt,Bit dhe Heksadecimale Vlera sikur te paraqiten ne oo oo oo,nenkupton se cdo akcion eshte i lejuar per te vendos objektin,poashtu edhe /Starthortcut/per te vendos objektin, ne disponim.

Edhe ketu rrolin kryesor e luan Celesi Kryesore HKEY_CURRENT_CONF me njohuri Aktive te Nenecelesit HKEY_LOCAL_MACHINE/Config/0001.Sipas ketyre urdherave dhe njohurive,Konfigurimi momental i mundeson Windows-it qasje te shpejte ne Konfigurim Informata te Windows Konferences aktuale.

HKEY_LOCAL_MACHINE


Nen kete Celes nenkuptohet se qendrojne te gjitha Informatat e Sistemi Punues te Kopmjutrit.Ketu qendron edhe lista e te gjithe Harduereve te Instalu,mekanizma perkates dhe akordimet.Config-perpbehet prej nje liste te gjere te Harduer Konfigurime ( Win 95/98).Sa here qe kyqet Windows,hudhet ne kerkim te cdo Hardueri te PC-e dhe heton ate ne nje Konfigurim perkates nga HKEY_LOCAL_MACHINE/CONFIG.
Sipas njohurive Window-si pershtatet me te gjitha Harduer hapesirat dhe Harduer te ndryshem,pak a shume edhe te Portabl Aty i kemi te gjitha Aparatet qe Windows gjate startimit ne Systembus i ka te gjete,ne mes te tjerave edhe Lexuesit e Instalu.Informacione te prerjeve Seriale te cilat gjinden ne shtyllen specijale Harduer.
Nenecelesi System permban Informata te Harduer Konfigurimeve(Sistem permbajtje te Instalume,Mekanizma Virtual etj.Permbajtjet ne kete raste gjinden ne Control Sets te vendosura ku secili pershkruan Harduer Konfigurime komplete,kurse Nenecelesi System/Current/Control/Set permban te gjitha Konfigurimet aktuale.

Nenecelesi Softwer permban te gjitha Softwer Akordimet per Windows aplikacione.
Win32 Setuprogrami i pershkruhet ne kete Hapsire Sistem rexhistrimi nese ne nderkohe behen Instalime te reja.Pjesen me nteresante ketu kemi Sofwer Nenecelesin HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Classes/ ku gjinden permbajtje emera te zgjeruar,dhe si keto nga/ Shel/ munden te perdoren. Pc-e hapesirave/Dockingstations/.Nje pike Interesante eshte edhe Nenecelesi Enum(Vetem ne Win 95/98).
Normalisht se keto te dhena nuk mund te meren ne menyre direkte,por vetem permes Celesi Kryesore HKEY_CLASSES_ROOT.
Nenecelesi Security,permban Informacione te Remote Adminstrates.

Ne vazhdim:
HKEY_CURRENT_USER:
HKEY_USERS:

doGzona
07-05-06, 16:45
http://216.119.95.46/tutorials/images/HKEY_USER.jpg


HKEY_CURRENT_USER:


Celesi HKEY_CURRENT USER eshte i njohur per Celesin aktual HKEY_CURRENT_USERS si profil celes.Po te hapim celesin HKEY_CURRENT_USER do te shohim se te dhenat e perdoruesit aktuall jan identike me ato te celesit HKEY_CURRENT USERS.
Mendohet se te dy Celesat bashkeveprojne mire,por Celesi HKEY_CURRENT_USER eshte nje Celes i celi shfaqet ne nje ane tjeter te Regjistrit-Drejtorium,dhe cdo ndryshim aktual te profilit te perdoruesit ne HKEY_CURRENT_USERS ne menyre automatike shfaqet edhe ne HKEY_CURRENT_USER.
Ketu shihet kjarte se njohurit shfaqen ne menyre te nje forme permbytese,por nje fakte egziston ketu pse.
Po sikur te marrim Aplikime te Akordimeve private ne Regjister te siguruar mire,na dele nje Celes komplet HKEY_CURRENT_USER/Softwer/Emri i Firmes/Emri i produkteve/Verzioni.
Ketu HKEY_CURRENT_USER vepron ne menyre transparente me profil nenecelesin HKEY_CURRENT_USERS dhe ketu paraqiten Informacione te siguruara mire te perdoruesit momental,dhe me kete,u mundesohet p.sh dy perdoruesve secili ne menyre te vete te Aplikoje Konfigurim Programin me Akordime te ndryshme njeri prej tjetrit.Ketu vlen te permendet se gjate perdorimit te Programit,ose kur shtrohet nevoja te thiret ky program secili me vete ka mundesi te shohe vetem Akordime te veta.Por ketu nuk duhet te harojme se,me Aplikim te Sistem Regjistrit 16-Bit Programe,ka mundesi te behen lojera te ndryshme,por me venje ne perdorim dhe Aplikim te 32-Bit Programit cdo raste eshte i siguruar mire.

HKEY_USERS:


HKEY_USERS Celesi permban Informacione dhe Akordime te perdoruesit,ne mes tjerash edhe Nencelesin DEFAULT,ku jane te memorizuara Profile Standarde te perdoruesit pa Aplikim te Profilit personal.
Profili personal paraqitet vetem athere kur lajmerohet perdorues i ri dhe kur ai vendos Akordime personale.
Per te vendos Akordime personale,paraprakisht duhet te aktivizohet Opcioni perkates.
Hepe Sistem Kontrolle dhe me pastaj Akordime te Emrit te perdoruesit.Kliko mbi Regjister karta Profil i perdoruesit dhe sheno Opcion,ketu keni mundesi te beni edhe ndryshime te “dhenave paraprake”,dhe nese vendosni ne vend te Standard Profilit,Profil personal,HKEY_USERS,Celesi pasurohet edhe me nje Nenceles me Profil Emer te perdoruesit.
Profil Listen e siguruar tani e keni ne Regjister nen HKEY_LOCAL_MACHINE/Softwer/Microsoft/Windows/Current/Version/Profil List.
Tani ketu permbajtjet e dhena ne “Standard”emertohen me “Pfad”permbajtje Emer ne Dokument me te gjithe Akordimet paraprake te perdoruesit.
Profilet personale te vequara njeri prej tjetrit, nga PWL-Permbajtje tani gjenerohen ne Windows dokumente perkates te vendosur ne Profile.P.sh. C/Windows/Profile/Dora.
Po te verejme me mire,ketu Nencelesit nder te tjera i shtohet edhe AppEvent(i cili shenon ngjyra te monitorit dhe tastieren)poashtu edhe Rjetin punues Network(Memorizim te Temporer Network nderlidhje permanente).

Nenecelesi Softwer eshte edhe vendi ku ne te shumten e rasteve WIN 32 Programi,jepe Konference Informata Konstruktive.Ne Verzione te mehershme,Windows hulumtuesit keto permbajtje i kan vendos ne Win.Ini,ose INI permbajtje private.Por me zhvilim te shpejte te WIN-95 Aplikacione, ishte me se e nevojshme qe programime te tilla dhe permbajtje te vendosen nen Software Celes, dhe Nenecelesa perkates per cdo Aplikim te Microsoft Programme,po edhe per vete Windows/Sofware/Microsoft/Windows,dhe me shtim te numrit permbajtjeve ishte domosdoshmeri qe te Aplikohet WIN-32 Programi.

HoteL-MadriD
08-05-06, 22:24
This tweak is designed for broadband users on Windows XP Pro Edition. For Windows Home Edition, consult the forum, as gpedit.msc is not available for you. This tweak will only remove an internet reserve of 20%, although this is not active unless you are running QoS Aware programs.

1.Log on as "Administrator".

2. Run - gpedit.msc

3. Expand the "Local Computer Policy" branch

4. Then expand the "Administrative Templates" branch

5. Expand the "Network" branch

6. Highlight the "QoS Packet Scheduler" in left pane.

7. In the right window pane double-click the "Limit Reservable Bandwidth" setting

8. On the settings tab check the "Enabled" item

9. Change "Bandwidth limit %" to read 0

10. Then go to your Network connections Start=>Connect to=>Show All Connections and
right-click on your connection. Then under the General or the Networking tab,
(where it lists your protocols) make sure QoS packet scheduler is enabled.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
If you feel your computer is running a little slow, you can increase the processing power to running tasks.

Open Run and type Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks and Enter.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Another adjustment to Internet Speed involving DNS resolution.

Modify these registry settings:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Services\Dnscache\Parameters]
"CacheHashTableBucketSize"=dword:00000001
"CacheHashTableSize"=dword:00000180
"MaxCacheEntryTtlLimit"=dword:0000fa00
"MaxSOACacheEntryTtlLimit"=dword:0000012d

Or down dnsreg.reg to automatically modify.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Open regedit.exe

Go to HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/ Microsoft/ Windows/ Current Version/ Explorer/ RemoteComputer/ NameSpace

Under that branch, find the key named {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}

Delete it

This key instructs Windows to search for Scheduled Tasks on remote computers. If you don't need it, why keep it.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

If you have a problem with network browsing, try this little tweak..which stops your computer from looking for the scheduled tasks on other present systems on the network.

Open up regedit

Navigate to

HKEY_LOCAL_MACHINE/ Software/ Microsoft/ Windows/ CurrentVersion/ Explorer/ RemoteComputer/ NameSpace

Find a key named {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}

Right click on it and delete it

Reboot

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ONLINE HOSTING

If you are using the Windows XP firewall and you wish to host an online game such as Quake 3, or other applications that require users on the Internet to contact your computer directly, you will need to customize your firewall slightly to allow these specific communications through. Fortunately the XP firewall makes these changes fairly easy to do.

To customize your firewall: Go to 'start\control panel\network connections'. Right click on the network connection that has the firewall enabled and go to 'properties.' Choose the 'settings' button at the bottom. On the 'services' tab, click the 'add' button.


This window will add the application that you are using to the firewall's list of data that is allowed into your computer.

You will need to find out the port that your application uses. This information should be available from the documentation or from the software manufacturer's website.

Input a description for your convenience, then the computer name or IP address of the computer that is hosting the program, then put the port number that the program uses. Note that as long as the program is running on the computer that uses the XP firewall, the internal and external port will be the same.

Click 'ok' to apply the rule. Your firewall will now allow connections through the port you specified.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

SPEED UP SWAP FILES

Windows has the default option of controlling your swap file, which in all circumstances is ok. The problem comes in when you start using more of your swap file than you actualy have. What happens in this case is that your swap file is made larger by windows. This all works well and great except it costs you performance every time this is needed.

People have resolved this issue by setting a Maximum swap file size, which also helps greatly, but doesnt quite do the job that we need.

The best way to get performance out of your swap file is to set the Miminum and Maximum SWAP file size to the same amount, eg, 500 minimum and 500 maximum.

What this does is stop your swap file from changing size and as such stops your hard drive from overworking as the swap file is constantly adjusted.

Note: Select a nice big swap file size (normaly double of what your available memory is,) if your swap file size is too small this will degrade your performance.

With diskspace been as cheap as it is, set a swap file for approximately 1 Gig in size (Minimum & Maximum)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Does your desktop load before the logon script finishes?

Edit or add value (REG_DWORD):

HKEY_CURRENT_USER\software\microsoft\windows nt\currentversion\winlogon

value: RunLogonScriptSync

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

HOW TO ADJUST THE SHUTDOWN SPEED OF RUNNING APPLICATIONS AND SERVICES

When you shutdown a Windows (XP, 2000, or 2003) computer, the OS will tell each of the running applications and services to close, and gives them a period of time (20 seconds) to do so gracefully. If the application doesn't respond, the user is prompted with options to cancel, wait, or kill the application. With a change to the following Registry entry, you can adjust the 20 second timeout period, which can be helpful if you have an application that normally takes longer to respond when shutting down. Keep in mind that the longer you make the timeout period, the longer it could potentially take your computer to shut down. In the case of a UPS shutdown because of loss of power, this could potentially extend the shutdown time past the life of the battery, so use discretion when changing this entry.

Hive: HKEY_CURRENT_USER
Key: \Control Panel\Desktop
Name: WaitToKillAppTimeout
Data Type: REG_SZ
Value: Milliseconds in decimal (default is 20000)

0 = Don't wait for the logon script to complete before loading the desktop.
1 = Wait for the logon script to complete before loading the desktop.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ok Mbase eshte fjala per tek REGEDIT. Po i hudh dhe una nje gje qe mundesh te besh 20% me te shpejt internetin/PC por duhet te keni kujdes, nqse nuk i kuptoni shkruani ketu, dhe do mundohem te ju tregoj. Eshte shum e mire kjo per disa PC qe jan te dobet.

PS: doGzona te pergezoj per kete teme qe ke hape. Me kenaq kur nje goce di aq shum per PC.

Tung

Zero Cool
08-05-06, 23:38
A je ne veti ti me bacin Hotel-madrid? Per copy/paste kishin mujt krejt me bo , bile bile skish pas nevoj hiq me qit ktu por i kishin marr ne vende tjera, por keshe diqka me shkru me gishta tu se :P:P:P
mos ja prish qikes tan kete mundi me ksi shkrime please, e as tjeret se mire eshte ka vazhdon.

doGzona
08-05-06, 23:45
z.MadriD, ju falemderit per komplimente, jam ende duke studjuar pc -ne, ne shumten e materialeve,
tani dhe une i kam mesuar/studjuar mire dhe pregaditur,mandej i kam sjellur ketu.
Ishte vertet kenaqesi, aq me shume te mesoshe per pc-ne, aq me shume te ritet interesimi,
vullneti te mesoshe shume e me shume.
Ju falemnderit gjithashtu qe moret kohe, te sjellni materiale ketu.

__________________________________________________ _________________________

Datentypen


Duke shfletu Regedit Programin,po edhe gjate operacioneve ne Pc-ce, shpeshhere lexojme Datentypen. Formalisht Datentypen ne Informatike jane permbeledhje te pjese te Objekteve,por mbi te gjitha ne kuptim te plote fjales jane Operacione te definuara.
Gjate vendosjes te Datentypen,te themi se kemi dhene neshkrim/Signature/ te nje Objekti,poashtu kemi definu edhe pjese te operacioneve,por ky hape vetem me nje definim te operacionit Datentyp ende nuk ka marre Emrin specifik te njohur si /Semantic.
Nuk duhet te harojme se vendosja e Datentyp Vlerave ka nje kuptim specijal ne fushen e Programimeve gjuhesore ,dhe me permbeledhje konkrete te Vlere hapesires dhe operacione te definu, futemi ne bashki te Datentyp konkrete duke hapur nje diskusion se si te veprojme gjate Programimeve gjuhesore me Data te ndryshme/Datentypen/ ose permbajtje te ndryshme.

Po te mendojme se kemi ece nje hape para me vendosje te Difinicione formale ne hapesiren e Programimit te gjuheve,Definimi konkret Datentypen ne kete raste eshte sukcesiv i vendos ne/ Semantic/dhe me kete kemi edhe Objektin edhe Emrin e Objektit,po edhe Operacinet formal te specifiku. Me konkretizim te pjese te operacioneve futemi ne Datentyp Abstrakte,ose me mire me thene Algjeber,dhe me Konkretizim te metutjeshem te pjeseve te Objektit,perfitojme Datentyp Konkrete.

Datentype ndahen ne tre grupe:
-1.Datentype formale te definuara permes Signatur
-2.Datentyp ne Programe gjuhesore
-2.1.Datentype Elementare
-2.1.1.Datentype Ordinale
-2.1.2Datentype Jo Ordinale
-2.2.Datentype Dinamike
-2.3Datentype te bashkengjitura
-3.Datentype Abstrakte

Datentypen ne Windows 2000 e tutje,i gjeni te shenuara ne Regedit32,kurse ne Windows95/98 ne Regedit.
Nen Regedit32: REG_BINARY,REG_DWORD,REG_EXPANT_SZ,REG_MULTI_SZ dhe REG_REG_SZ.
Nen Windows95/98: Binary,Dword,3x String.

Me gjeresisht per Datentype ne vazhdim.........................

doGzona
10-05-06, 21:54
Definime Formale te Datentyps permes Signature


Ne princip Siganture jan (Lloje dhe Operacione),kurse Emra te llojeve te pjes te Objekteve dhe te Opracioneve,pjese te prezentimit te Operacionit.Ketu kemi nje verzion te tjeshte dhe te njohur i pershkru saktesisht(konkret)Datentyp Integer te tregu,i cili ketu njihet si Simple Integer.

Simple Integer
Sorten.......int
Operacione…..empty……….->int
……………….. + :int x int…..->int
……………….. - :int x int…..->int
Simple Integer


Thjeshte keshtu duken Datentype te marra ne Simple Integer,ku vetem dy Operacione jane te lejuar perkrah Operacionit te besuar.Disa nga keto lloje njihen si –int.Operacioni-empty verteton saktesin e nje int Elementi.Operacioni +dhe – jane dy vendore te cillit sjellin ne qarke nje Element te llojit-int,dhe po te verejm mire shihet qarte se kemi te bejme me nje Specifikim Sintaktik,dhe ketu diku do gjejme pergjigjen se cka eshte nje int.Po ketu duhet patjeter te vendosen Sorten-Emra si tregues ne vazhdim per te arrite deri tek hapesira Simantik.

Datentypen ne gjuhet Programore

Shume gjuhe Programore perbejne ne vete pjese paraprakisht te definuara Datentypen,te cilat bashke me hapesiren e Vleres,p.sh :numra te shumte, dhe numra rrjedhor komandues.Por Emra te vertet te ketyre Datentype dhe Defininicioni i sakte i Vleres perkatese te Operacionit,ndryshon dukshem ne te gjithe gjuhet Programore te Llogarites Platformes qe perdorni,dhe Faktoreve te ndryshem « Compiler ».
Datentypen te Programimit perdoren per memorizim te nje Simantiku konkret te vertetuar.Hapesira memorizuese shendrohet ne Variabl dhe Konstante.
Datentypen mundesojne ecuri te caktuar ne hapesiren „Compiler“,dhe me kete,type madhesin e Programuesit dhe verifikim te Operacionit ku automatikisht pjeset e pa lejuara gjate « Complimirimit »hetohen.Te marrim shembull,Divizioni i nje Zinxhirtreguesi « Dora »permes numrit »5 » nese eshte i pakuptimte dhe jo i definu ne gjuhen Programore,do te shmanget.
Ketu shihet edhe dallimi ne mes te Datentype elementare,dhe atyre te bashkuara abstrakte.

Datentypen Elementare

Tjeshte,Datentypen Elementare kan mundesi vetem nje Date te Vlere hapesires te marin,dhe ato numra te caktuar te Vleres(diskret)te definicioneve te qendrueshem te kufizuar dhe te barazuar Nalte,Poshte,athere do te shihet dallimi ne mes te Datentypen Ordinale,dhe Jo Ordinale.

Datentypen Ordinale

Datentypen Ordinale jane bukur mire te shenuara,po edhe Vlera e tyre eshte e sakte.Ketu do te verejme se Vlera e pare posedon Vleren paraprakisht te sakte dhe cdo Vlere pas dhe para te fundit,kurse Vlera e fundit eshte e mvarun direkt nga Vlera pesuese,qe do te thote se ketu kemi te bejme me Numra te Plote,Numra natyral,Lloje te numrave njohes,dhe pike shenime.

Vazhdon………..

Gentiani
14-06-06, 18:20
Microsoft Office Professional Plus 2007 (Beta)

mundet tė shkarkohet direkt nga faqja e Microsoft, ndėrkohė qė nevojitet aktivizimi i tij.

Ėshtė fjala pėr kompletin e programeve tė Microsoft Office, tė cilat Microsofti i jep pėr testim dhe munden tė pėrdoren falas deri nė shkurt tė 2007, ku sipas tė gjitha gjasave del nė shitje versioni i plotė i Microsoft Office 2007.

E kam instaluar dje personalisht dhe ka funksione tė plota sikur tek Microsoft Office tjera, por me pamje dhe funksione mė tė pėrsosur.

Zero Cool
14-06-06, 21:31
Microsoft Office Professional Plus 2007 (Beta)

mundet tė shkarkohet direkt nga faqja e Microsoft, ndėrkohė qė nevojitet aktivizimi i tij.

Ėshtė fjala pėr kompletin e programeve tė Microsoft Office, tė cilat Microsofti i jep pėr testim dhe munden tė pėrdoren falas deri nė shkurt tė 2007, ku sipas tė gjitha gjasave del nė shitje versioni i plotė i Microsoft Office 2007.

E kam instaluar dje personalisht dhe ka funksione tė plota sikur tek Microsoft Office tjera, por me pamje dhe funksione mė tė pėrsosur.
Po edhe pse eshte BETA verzion (dmth test verzion) duket mire , por mua nuk me pelqen qe MICROSOFT deshiron ta kete te gjithe tregun e software per vete keshtu ne kete verzion nuk ka mbeshtjetje te PDF (ma heret ne verzionin e pare te Win XP nuk kishte mbeshtetje te JAVA). Duket se microsoft don ti eliminoj shume "konkurrent" por kjo do ti deshtoj. Per me shum shiqo ketu:
http://www.betanews.com/article/Microsoft_to_Drop_PDF_Support_in_Office/1149284222 (http://www.betanews.com/article/Microsoft_to_Drop_PDF_Support_in_Office/1149284222)

Gjithashtu ne faqen zyrtare te microsoft mund te shkakrohet nje BETA 2 verzion i Windows Vista (fillimisht Longhorn). Per ata qe kan lidhje te ngadalshme te internetit i preferoj ndonje program shkarkimi.