PDA

View Full Version : Pyetje per qeshtjet e ndryshme ne fene Krishtere


hasanmehmeti
17-04-06, 15:25
Ju pershedes forumista te komunitetit Krishtere

E hapa kete teme per te marre pergjigjie ne pyetjte e ndryshme mbi fene Tuaj .
Ne e dim dhe ju siq e thoni se feja juaj bazohet ne argumente nga Bibla , ateher kerkoj qe pergjigjet te jepen me argumente te tilla po nga Bibla.
Ateher kur nje qeshtje e Shenjet perzihet me diq nga zakoni ajo kalon ne diq qe nuk meriton te quhet e shenjet nga Krijuesi apo profeti.
Dhe pikerisht theme se nese jemi pasues te fese Se Shenjet duhet te largohemi nga zakonet qe gjenden ne te dhe te pasojme besimin e paster .Per kete kerkoj qe pergjigjiet te behen nga citatet e shenjeta qe mund te konsiderohet ne kete raste Bibla.

Te gjitha ata qe marrin pjese ketu ju lus te diskutoni siq i ka hije nje njeriu te vetedijeshem dhe te mos fyeni askend .Ndersa per muslimanet qe marrin pjese ne veqanti ju theme ate qe ka thene Allahu subhanehu we teala .Nese diskutoni me idhujtaret e librit(krishteret dhe jahudit) ateher ate bene ne menyren me te mire .(kjo sipas kuptimit).
Pra te jemi te sjellshem siq na meson feja Islame neve.

Pyetja qe ne kete kohe Pashkesh e kisha une si fillim eshte :

Ne qfare bazohet zirja dhe ngjyrosja e vezeve qe behen ne kete kohe , ne fene Krishtere ?

Mos harroni qfare kame thene .Me argumente dhe asgje tjeter pos tyre !!!

me respekt
Hasani

King_Gentius
18-04-06, 17:21
http://i.mynicespace.com/34/3427.gifhttp://i.mynicespace.com/34/3427.gifhttp://i.mynicespace.com/34/3427.gif:biggrin:

hasanmehmeti
18-04-06, 22:24
pershendetje King_Gentius

nuk eshte qe nuk e marre veshe gjuhe angleze e te pakten ato qe ke shkruar , por sipas Bondit ketu jane rregullat te fliten ne gjuhen shqipe dhe per kete te oftoj te ia perkthesh te tjereve ate qe ke shkruar , mirpo mos harro se une skam kerkuar gje nga enciklopedia por nga argumentet e pastra Biblike , nese kjo pjese e kesaj fese te Pashkeve eshte pjese e relegjionit tuaj.

Te pershendes dhe ia perkujtojm edhe nje here Bondit rregullat e vena nga ai , qe ketu flet njeriu ne gjuhen shqipe .

kjo qe ke pru nuk eshte argument King.

me respekt
Hasani

King_Gentius
19-04-06, 03:52
Ky ekstrakt eshte nga artikulli i Encyclopaedia Britannica mbi Pashken, ose "Easter".

The use of painted and decorated Easter eggs (http://0-search.eb.com.library.law.suffolk.edu/eb/topic?idxStructId=176879&typeId=13) was first recorded in the 13th century. The church prohibited the eating of eggs during Holy Week, but chickens continued to lay eggs during that week, and the notion of specially identifying those as “Holy Week” eggs brought about their decoration. The egg itself became a symbol of the Resurrection. Just as Jesus rose from the tomb, the egg symbolizes new life emerging from the eggshell. In the Orthodox tradition, eggs are painted red to symbolize the blood Jesus shed on the cross.

Hasan, artikulli thote:

Perdorimi i vezeve te dekoruara/ngjyrosura eshte rekorduar per here te pare ne shekullin e 13. Kisha ndalonte ngrenjen e vezeve gjate Javes se Shenjte, por pulat vazhdonin te benin vezet gjat asaj jave, dhe nocioni i identifikimit specifik te ketyre vezeve si veze te Javes se Shenjte rezultoi ne dekorimin e tyre. Veza vete u be simbol i Ringjalljes. Ashtu si Jezusi u ngjall prej varrit, ashtu edhe veza simbolizon jeten e re qe del prej guaskes se vezes. Ne traditen Ortodokse, vezet e ngjyera simbolizojne gjakun qe Jezusi derdhi mby kryq.

Zoti nuk i dergon shpirtin e njerezve ne Ferr po ti dekorojne vezet ne shenje nderi per Jezusin.

Psikologu
19-04-06, 17:38
Fest e mir per ata qe jan merakli ne "VOJE" ose "VEZE" ose "****"!

Sa qudi !

Dikuj i leshon rrugė pak , pėr shkakė tė ndonjė perspektive njerzore , edukative , por dikush as qe din tė ndalet nė keto rrethan , si bazė e asaj qe ne veti ka tė krijuarė njė izolim pėrsonalė , dhe nga ky izolim , rezulotonė edhe nė njė moskuptim tė vlerave tė ndryshme jetsore dhe tė sferave tė ndryshme shpirterore.
Kam fjalen personalishtė per ju muslim , qė nė fakt , festen e quan sikur deshirė pėr tė ngrenė ve , por sdij se perse , kur e din edhe ti fare mirė se nga vezet ke dal.
Nganjehere edhe duhet tė shprehet njeriu ne menyren me tė tjeshtė , sepse thellimin ne ndonjė dialog intelegjential , nuk e kuptoni mesa me duket.
Me vjen keq pėr ketė shprehje ( jo prej teje ) por prej mases dhe publikut , por une do tė pyesja ty ;
Cka benė ti pėr bajram , a thua i ke merak bakllavat dhe huremet apo cka .
Mikpritja , qoftė ajo ne kuadrin fetar , familjar ose rajonal , nuk ka tė bejė asnjė dallim dhe huti , por ka tė bejė vetem njė simbol .
A thua , cka dallon mikpritja pėr Pashk dhe Bajram ?
Per mua asgje , po pėr ty ??

doGzona
19-04-06, 21:09
Fest e mir per ata qe jan merakli ne "VOJE" ose "VEZE" ose "****"!

Eu, mendje bre!!!!

Zero Cool
19-04-06, 22:11
Fest e mir per ata qe jan merakli ne "VOJE" ose "VEZE" ose "****"!
ketu shihet niveli i kultures, edukimit familjar, i tolerances "islame", i nivelit mendor ...
no comment

hasanmehmeti
21-04-06, 11:41
Pershendetje

pra sipas asaj qe thoni ju Kings , kjo pjese e kesaj feste nuk eshte pjese e Fese krishtere sepse nuk ka gje argumente nga Bibla e shenjet.
Pastaj kjo eshte vetem nje mendim rrethe kesaj qe e keni dhene ju .une kame marren nje keshille nga nje Prister (prifte) dhe bashkeshortja e tij rrethe kesaj teme ne emisionin televiziv gjerman me Titull. Welt der Wunder . dhe qe te dy na pershkruan se kjo eshte nje tradite e lashte qe ka egzistuar para kohes se Krishtit , ku ateher kur i kane varrosru njerezit ne varre kane lene edhe atu brenda nga nje Ve .
Mirpo qeshte me rendesi kjo nuk eshte prej fese krishtere , pra nje feste e hereshme qe ndoshta mund te quhet edhe pagane .Nese e thoni te kunderten me ofroni argumente nga Bibla e shenjet .

me respekt hasani

King_Gentius
01-05-06, 00:05
Hasan, me duket se veza ka lidhje edhe me tradita pagane, ku eshte simbol jete.

Hattabi
28-07-06, 22:21
ketu shihet niveli i kultures, edukimit familjar, i tolerances "islame", i nivelit mendor ...
no comment

A po te djeg aaa !

Ti qfar ofendime na ban neve e na nuk reagojm e ti fill u kalle. :tongue:

Hattabi
28-07-06, 22:26
Nje pyetje per besimtaret Krishter :

- A permendet najku ne Bibel per Trinitetin ?

- A permendet najku ne Biel fjala Liber ?


Pres pergjegje ...FLM per Mirekuptim

Psikologu
21-08-06, 13:45
Nje pyetje per besimtaret Krishter :

- A permendet najku ne Bibel per Trinitetin ?

- A permendet najku ne Biel fjala Liber ?


Pres pergjegje ...FLM per Mirekuptim
Tė lexosh mė gjatė Biblen , i gjenė pergjegjjet qe i kerkon , edhe pse Bibla nuk ėshtė poemė qe tė shfletohet , kur dihet se pėr leximin e Bibles deri ne mbarim qe nga fillimi , llogaritet kohė zgjatja deri ne njė vitė, e tash sa m,banė mend ti a jo , aty eshtė vetem gatishmeri e jotja psiqike dhe intelekte.
Triniteti eshte pjesė e krishterizmit qė ndertohet mbi shpirtin , trupin dhe vepren.
Jezusi nuk ėshtė luftetarė , nuk eshte urdherues,. nuk eshte denues , nuk eshte asgjė qe ka tė bejė me te keqen , popr eshte i krijuar nga shpirti i shenjtė dhe fjala e Zotit ne tokė.
Pas tij , tė gjithė profete janė tė rrejshem.

Mustaqedredhur
09-11-06, 19:03
Jezusi nuk ėshtė luftetarė

Eksodi 17:16
"Dora u ngrit kundėr fronit tė Zotit, dhe Zoti do t'i bėjė luftė Amalekut brez pas brezi".


, nuk eshte urdherues,

Eksodi 16:34
Ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun, Aaroni e vendosi para Dėshmisė, qė tė ruhej.

Luka 5:14
Dhe Jezusi e urdhėroi: ''Mos ia trego kurrkujt; por shko, paraqitu te prifti dhe bėj njė ofertė pėr pastrimin tėnd, sikurse e ka pėrshkruar Moisiu, qė kjo t'u shėrbejė si dėshmi''

Luka 9:21
Atėherė ai i porositi rreptė dhe i urdhėroi tė mos i tregojnė kurrkujt,

Marku 7:36
Dhe Jezusi i urdhėroi ata qė tė mos i tregojnė askujt; por sa mė tepėr ua ndalonte, aq mė tepėr ata e pėrhapnin

nuk eshte asgjė qe ka tė bejė me te keqen

Numrat 31:17
Prandaj vrisni ēdo mashkull nga fėmijėt dhe vrisni ēdo grua qė ka marrėdhėnie seksuale me njė burrė,

:biggrin: .

Giovanni
09-11-06, 20:29
Trinitetin per ata qe e kuptojne mund ta shikojne ketu:

Gjoni 1. 1-12

1 Nė fillim ishte Fjala
e Fjala ishte nė Hyjin
e Fjala ishte Hyj.
2 Kjo ishte nė fillim nė Hyjin.
3 Prej Saj u bė ēdo gjė
e pa Tė nuk u bė asgjė.
E ēdo gjė qė u bė,
4 e pati nė Tė jetėn
e Jeta ėshtė drita e njerėzve;
5 e Drita shndriti nė errėsirė
e errėsira nuk e pushtoi.
6 Qe njė njeri i dėrguar prej Hyjit.
Emri i tij ishte Gjon.
7 Ai erdhi si dėshmitar,
pėr tė dėshmuar Dritėn,
qė tė gjithė tė besojnė nėpėr tė.
8 Ai nuk ishte Drita,
por ‑ pėr tė dėshmuar Dritėn.
9 Drita e vėrtetė
qė shndrit ēdo njeri,
erdhi nė botė.
10 Ishte nė botė
e bota u krijua prej Saj,
e bota nuk e njohi.
11 Erdhi ndėr tė vetėt,
e tė tijtė nuk e pranuan.
12 Atyre qė e pranuan
u dha zotėsinė
tė bėhen bijtė e Hyjit:
atyre qė besojnė nė Emrin e tij.

Albanian eX|PerT
09-11-06, 23:16
I nderuar Moderator. Triniteti nuk qe i kuptueshem as nga te paret e te krishtereve. Fjala juaj: "per ata qe e kuptojne" eshte nje selektim i panevojshem. Te gjithe e dim se nese shpjegohet ashtu si duhet cdo gje, eshte e mundur te kuptohet. Triniteti (sipas mendimit tim, se paku) eshte nje tez e pakapshme per logjiken e njeriut edhe pse vet njeriu e ka bere. Zotin duhet t'a besojme si Nje dhe te Vetem duke e adhuruar Ate dhe duke i rrespektuar urdherat e profeteve te Tij. Logjika e shendosh nuk mund te e percepton aspak konceptin e trinitetit. Prandaj duhet te bejme nje hulumtim me te thelle, qe ta kuptojme mire kete ēeshtje, ngase nuk eshte problem i vogel, mirepo behet fjal per bazat e besimit, e qe sipas mendimit tim negacioni kryesor i besimit moneteist eshte triniteti. Bile, mendimin tim e ngris nga vet citate biblike, qe tregojne per nje Zot te Vetem e te Pa shoq. Une nuk mendoj te hy me thelle ne diskutim, mirepo apeloj qe te mos tregohen anetaret injorant duke ofenduar njeri-tjetrin qe te dalin "fitor", mirepo te rrespektojne mendimin dhe opinionin e tjetrit me nderime te ndersjellta qe ne fund te arrihet tek nje kuptim i drejtes i ēeshtjes ne fjale-trinitetit.

Me nderime nga shoku juaj:

Albanian eX|PerT

Mustaqedredhur
10-11-06, 00:45
Llogjika e gjonit 1-12:


Nė fillim ishte Fjala
e Fjala ishte nė Hyjin
e Fjala ishte Hyj.


= cfar kutimi ka kjo?
kjo mund te logjikohet kshtu: ne fillim ishte zoti e zoti ,ishte ne zot,e zoti ishte zot????

dhe cka do ma thane 'ne fillim' a ka fillim Zoti??!

Kjo ishte nė fillim nė Hyjin.

kush?
sigurishte mendohet fjala, ateher del keshtu:

ne fillim ishte zoti e zoti ishte ne zot e zoti ishte zot, e kjo gjithe ishte ne zot!

Prej Saj u bė ēdo gjė
e pa Tė nuk u bė asgjė.

A kjo asht fjale e shejte?Hyjnore???
silogjizem i pananevoshem,kjo asht njesoj si te themi:

prej veze u bo pula (se pul asht cdo gje per vezen)
e pa veze s'ka pule!!!

e pati nė Tė jetėn
e Jeta ėshtė drita e njerėzve;

e kjo tani u bo terllobuc:
nese ne fillim te Gjonit, drita ka kuptim te Jezusit ( doktrina e trinise e barazaon me zot) atehere
kjo DRITA e dyte JETA,sipas logjikes te vet vargjeve po del se asht zot per njerzine.
Pra sipas Gjonit Jeta njerzore asht zot i njerzise,jo jezusi ( Nice e ka pas thane qysh moti)


e Drita shndriti nė errėsirė
e errėsira nuk e pushtoi.

ktu verehet lufta e dy forcave,dy zotnave -zot-lucifer!
dualizem ne teologjine krishtere!

Qe njė njeri i dėrguar prej Hyjit.
Emri i tij ishte Gjon.
Ai erdhi si dėshmitar,
pėr tė dėshmuar Dritėn,
qė tė gjithė tė besojnė nėpėr tė.

Ktu asht fjala per Gjon pegezorin.

Pra,ktu spjegohet se ai i shte i derguem i zotit per ta deshmue zotin.
VENI RE i DERGUAR thot autori.
Pra,nje njeri ithjeshte erdh i deshmuar nga zoti me deshmue jjerzise se zoti asht zot!!!!


Ai nuk ishte Drita,
por ‑ pėr tė dėshmuar Dritėn.

ktu kjo budallaqi e autorit deshmohet edhe me fort.

Drita e vėrtetė
qė shndrit ēdo njeri,
erdhi nė botė.

autori thot redhi ne bote...

Ishte nė botė

ktu autori thot ishte ne bote

a redh a ishte ne bote?
autori nuk asht i vendosun.


e bota u krijua prej Saj,
e bota nuk e njohi.
Erdhi ndėr tė vetėt,
e tė tijtė nuk e pranuan.
Atyre qė e pranuan
u dha zotėsinė
tė bėhen bijtė e Hyjit:

si mund jezusi te jete nebote para se te lind?
At e lindi ne grazhd me kashte ,nena e tij.Maria/Mejrem.
si ukriju eboar permes tij kur ailindi nga ken alinde edhe ne si njerez.

Mandej te Krijimi 1/1 autori thot 'ne fillim Zoti krijoi qiejt e toke'
Ktu te gjoni, autori,thot se ne fillim krijoi jezusin.

mandej, fraza ' bota u krijua permes tij/saj'ck ado te thot?
se botene krijoi jezusi?
Athere ku ishte Zoti?!

dhe ne fund (VENI RE) ,autori thot 'te behen bijte e Hyjit' -SHUMES!
ktu po del se kryqalite jane bijt e Hyjit,JO vetem jezusi?!
Politeizem.


mbetshi te pershendetun

musl|m
10-11-06, 14:22
Jezusi nuk ėshtė luftetarė

A thuhet ne Bibel se Jezusi do te ringjallet dhe do ta luftoj e do ta vrase Anti Kristin??????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????

Hahahahhaa Psikolog sa naiv qe je esht dasht me te shku ne mend kjo perpara se te thuash Jezusi nuk esht vrases ose luftetare hahahhaa sa keq per ty qka do te jet komenti jot tash hahahha o zot :))))))) All-llahu Akbar!

Mustaqedredhur
10-11-06, 19:46
Mustaqedredhur je munduar ta zberthesh prologun e Gjonit por pa sukses.... duhet te studiosh edhe ca per ta kuptuar se pari se pa e kuptuar nuk mund ta zberthesh ateher mirpresim pergjegjet e tua me inteligjente....

Giovani, trego kunder argument,argument,e jo fjale boshe...apo s'ta kap radaku e ke frige se po e ngatron idene nga e verteta .

qe edhe nje ushtrim per ty, qe paske "zberthy" moti kohe: :biggrin:

Cka krijoi Zoti ne fillim? Token apo Jezusin?

Giovanni
10-11-06, 22:01
Giovani, trego kunder argument,argument,e jo fjale boshe...apo s'ta kap radaku e ke frige se po e ngatron idene nga e verteta .

qe edhe nje ushtrim per ty, qe paske "zberthy" moti kohe: :biggrin:

Cka krijoi Zoti ne fillim? Token apo Jezusin?


Po edhe nese ti spjegoj ti nuk ja arrin ti kuptosh sepse nuk don te verteten ti.

Ne fillim krijoj qiellin dhe token i nderuar sepse Jezusi mori pjes ne krijim andj fjala nuk eshte zoti por eshte jezusi dhe prologi i Gjonit ti spjegoj se jezusi ka qene erdhi ne bote ne formen njerzore vdiq u ringjall dhe do te jete gjithmone.

Albanian eX|PerT
10-11-06, 22:48
Giovani, trego kunder argument,argument,e jo fjale boshe...apo s'ta kap radaku e ke frige se po e ngatron idene nga e verteta .

qe edhe nje ushtrim per ty, qe paske "zberthy" moti kohe: :biggrin:

Cka krijoi Zoti ne fillim? Token apo Jezusin?

Edhe une te bej thirrje Giovani nese deshironi te beni debat me ndonje anetare, atehere kunderpergjigjuni akuzave te tij (nese jane akuza). Une nuk po hy ne mes juve, mirepo drejtesi eshte ta kundeshtosh dikend me argumente. Bile ketu ne forum duke kuotuar fjalet dhe kunderpergjigjur ashtu si i ka hije nje shqiptarit.

Po edhe nese ti spjegoj ti nuk ja arrin ti kuptosh sepse nuk don te verteten ti.
Ti shpjegoja o giovanni e mos shiko a e mer apo jo. Nese ke argumente, sjelli dhe te shohim te dy taboret dhe nese ka nevoj po futem edhe une ne debat (nese me lejoni).

Me nder per juve, shoku juaj:
Albanin eX|PerT

Mustaqedredhur
10-11-06, 23:57
Po edhe nese ti spjegoj ti nuk ja arrin ti kuptosh sepse nuk don te verteten ti.[/qote]
pallavra.

[quote]
Ne fillim krijoj qiellin dhe token i nderuar sepse Jezusi mori pjes ne krijim andj fjala nuk eshte zoti por eshte jezusi dhe prologi i Gjonit ti spjegoj se jezusi ka qene erdhi ne bote ne formen njerzore vdiq u ringjall dhe do te jete gjithmone.

Se paske zberthy mire, a je sigurt?

Qysh ne fillim krijoi token kur po thua se Jezusi mor pjese ne krijim?????Atehere qenka krijue para qiellit?

2.sipas teje fjala eshte ashte zoti? a je sigurt?

Gjoni: ..' Ne fillim ishte Fjalla...' ose sipas zberthimit qe po e ban ".. Ne fillim ishte Jezusi.." , qe do te thot
se Jezusi ishte krijua para qiellit !!!!!!!!!!!!!!

O Giovanni u ngatrove me fjalet e tua.Aq e ka zberthimi i prologut te Gjonit.


3. ..vdiq ..

Qysh vdes 'zoti' /!??!?!?!??!?!?!??

Te duhet me shum logjike dhe mesim ..lexo pak edhe alternativen tjeter :Besimin Islam dhe Kuranin.

Mustaqedredhur
10-11-06, 23:59
Po edhe nese ti spjegoj ti nuk ja arrin ti kuptosh sepse nuk don te verteten ti.
pallavra.


Ne fillim krijoj qiellin dhe token i nderuar sepse Jezusi mori pjes ne krijim andj fjala nuk eshte zoti por eshte jezusi dhe prologi i Gjonit ti spjegoj se jezusi ka qene erdhi ne bote ne formen njerzore vdiq u ringjall dhe do te jete gjithmone.

Se paske zberthy mire, a je sigurt?

Qysh ne fillim krijoi token kur po thua se Jezusi mor pjese ne krijim?????Atehere qenka krijue para qiellit?

2.sipas teje fjala ashte zoti? a je sigurt?

Gjoni: ..' Ne fillim ishte Fjalla...' ose sipas zberthimit qe po e ban ".. Ne fillim ishte Jezusi.." , qe do te thot
se Jezusi ishte krijua para qiellit !!!!!!!!!!!!!!

O Giovanni u ngatrove me fjalet e tua.Aq e ka zberthimi i prologut te Gjonit.


3. ..vdiq ..

Qysh vdes 'zoti' /!??!?!?!??!?!?!??

Te duhet me shum logjike dhe mesim ..lexo pak edhe alternativen tjeter :Besimin Islam dhe Kuranin.

Savior
18-11-06, 17:08
Wow, shume pyetje interesante, qe godet drejtperdrejt palcen kryesore te besimit te tyre.

Shume jam kurreshtar ē'fare pergjigje do te japin anetaret e tjere te nderuar per kete ēeshtje.

Shume nice,:rolleyes: shoku juaj:
Albanian eX|PerT

Nuk e di nese kjo eshte pyetje inteligjente, por megjithate do te provoj te pergjigjem.
Edhe mua njehere me eshte dukur kjo jashte logjike dhe kam menduar shume per kete. Por kjo ka ndodhur para se te behem i Krishtere. Por edhe Kurani me ka ndihmuar paksa ta kuptoj te verteten. Pa e lexuar Biblen, sidomos Dhiaten e Re eshte paksa e veshtire qe nje njeri te kuptoje. Natyra e Perendise eshte komplekse per trurin njeriut. Ne nuk njohim te gjitha pjeset e trupit te njeriut dhe shume gjera tjera ne toke, e mundohemi menjehere te mirremi me natyren e Zotit. Pra nuk mjafton te themi ashtu si thote Kurani, Zoti eshte njesi. Gjithashtu te thenurit se Triniteti vjen nga paganizmi eshte nje genjeshter e kulluar. Paganet do te besonin tre zota te ndare (apo me shume), ashtu siq i besojne edhe sot e kesaj dite. Ne p.sh. kur te udhetojme si pasagjere me nje aeroplan, neve nuk intereson shume se si vepron ai aeroplan, apo te gjitha pjeset e tij, por me rendesi do te ishte qe te shkonim ne destinacionin tone, ose ne ate vend qe duam te shkojme.

Jezusi ishte Fjala, pra Fjale e Perendise, edhe Kurani e thote kete. Kur p.sh. Zoti urdheroi te krijoheshin qiejt e toka:

Zanafilla
1 Nė fillim Perėndia krijoi qiejt dhe tokėn.
2 Toka ishte pa trajtė, e zbrazėt dhe errėsira mbulonte sipėrfaqen e humnerės; dhe Fryma e Perėndisė fluturonte mbi sipėrfaqen e ujėrave.
3 Pastaj Perėndia tha: "U bėftė drita!". Dhe drita u bė.

Pra Fjala u vu ne veprim kur Zoti urdheroi keto gjera.

Zanafilla 1:6 Pastaj Perėndia tha: "Le tė jetė njė kupė qiellore mes ujėrave, qė t'i ndajė ujėrat nga ujėrat".

Pra Fjala e Perendise ka vepruar. Nuk po e di se si te shprehem ne nje menyre me te thjeshte.
Shpresoj se paksa tani ua kam sqaruar se cfare eshte Fjala dhe kjo do t'ju ndihmoje ta kuptoni.

Gjoni 1:1-5
1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.
2 Ai (fjala) ishte nė fillim me Perėndinė.
3 Tė gjitha gjėrat u bėnė me anė tė tij (fjala), dhe pa atė nuk u bė asnjė nga ato qė u bėnė.
4 Nė atė ishte jeta, dhe jeta ishte drita e njerėzve.
5 Dhe drita shkėlqen nė errėsirė dhe errėsira nuk e kuptoi.


Sipas Islamit Zoti ka 99 emra apo karakteristika, por asnje prej tyre nuk thote se Zoti eshte dashuri. Nese une e dua Zotin, e di se Ai me deshti se pari mua.

1 Gjonit 4:6 Ai qė nuk ka dashuri nuk e ka njohur Perėndinė, sepse Perėndia ėshtė dashuri.

1 Gjonit 4:8 Nė kėtė ėshtė dashuria: jo se ne e kemi dashur Perėndinė, por qė ai na ka dashur ne dhe dėrgoi Birin e tij pėr shlyerjen e mėkateve tona.

Mos harroni gjithashtu se Jezusi lindi jo si te gjithe njerzit. Pra lindi nga nje virgjereshe e nuk kishte baba tokesor. Kjo nuk u be kot se koti vetem per nje teke te Zotit ashtu si Kurani e thote. Zoti cfaredo qe ben e ben me nje qellim. Te gjithe profetet e tjere kishin lindur nga lindje e natyrshme, por jo vetem ata por te gjithe njerzit e botes. Shiko p.sh. se cfare thote Zoti per ata njerz qe urrejne njerzit e tjere dhe thone se e done Perendine.

1 Gjonit 4:18 Po tė thotė dikush: ''Unė e dua Perėndinė'' dhe urren vėllanė e vet, ėshtė gėnjeshtar; sepse ai qė nuk do vėllanė e vet tė cilin e sheh, si mund tė dojė Perėndinė, qė nuk e sheh?

Gjithashtu Kurani thote se vetem Zoti mund te jape jete, Jezusi kishte mundesi ta bente kete. Gjithashtu shume myslimane thone se Kurani erdh per t'i zevendesuar librat e tjera te shenjte. Por shiqoni se cfare na thote Kurani.

5:48. Ne edhe ty (Muhammed) ta zbritėm librin (Kur'anin) e vėrtetė qė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshme dhe garantues i tyre. Gjyko, pra, mes tyre me atė qė All-llahu e zbriti, e mos pėlqe epshet e tyre e tė largohesh nga e vėrteta qė i erdhi. Pėr secilin prej jush, Ne caktuam ligje program (tė posaēėm nė ēėshtje tė veprimit). Sikur tė donte All-llahu, do t'ju bėnte njė popull (nė fe e sheriat), por deshi t'ju sprovojė nė atė qė iu dha juve, andaj ju (besimtarė) pėrpiquni pėr punė tė mira. Kthimi i tė gjithė juve ėshtė te All-llahu, e Ai do t'ju njoftojė me atė qė kundėrshtoheshi. *[vertetues dhe garantues i tyre]

4:136. O ju qė besuat, besoni vazhdimisht All-llahun, tė dėrguarit tė Tij, librit qė gradualsht ia shpalli tė dėrguarit tė Tij dhe librit qė e pat zbritur mė parė. Kush nuk i beson All-llahut, engjėjve tė Tij, librave tė Tij, tė dėguarve tė Tij dhe botės tjetėr, ai ka humbur tepėr larg.

6:34. Janė pėrgėnjeshtruar tė dėrguar para teje, duruan atė gėnjeshtėr, dhe u torturuan pėrderisa u erdhi ndihma Jonė, prandaj s'ka kush qė ndryshon fjalėt (premtimet) e All-llahut. E ti je i njohur me disa nga ngjarjet e tė dėrguarve (edhe ti do tė ndihmohesh sikurse ata).

Pra fjala e Zotit nuk ndryshohet.

6:115. Fjalėt e Zotit tėnd janė plot tė vėrteta (ēka lajmėrojnė) dhe plot tė drejta (ēka gjykojnė). S'ka kush qė tė ndryshoj fjalėt (vendimet) e Tij. Ai ėshtė qė dėgjon e di.

Mos harro gjithashtu se Jezusi (Mesia, Mesihu) ishte JETA e vetme ne toke qe jetoi pa mekate. Edhe Kurani edhe Bibla e thone kete. Po te ishte vetem njeri do te mekatonte sikur ne te gjithe. Gjithashtu Bibla na thote se vetem Perendia eshte i mire.

Ne njerzit zhyteshim ne mekat, ose fundoseshim ne oqean perdite e me thelle. E cili do te ishte ndihma qe ne do ta prisnim, nje liber sesi te notojme, apo nje dore nga jashte e cila do te na ndihmonte qe te mos fundosemi.

Shpresoj se ndoshta ju ka ndihmuar sado pak ky postim i imi.
Pershendetje, Zoti qofte me ju.

musl|m
18-11-06, 17:39
Ti ki met me i gjet te meta 99 emrave te All-llahut e pishpirik e pishpirik ti koke njeri shizofren bre po e them me shum seriozitet se ti skoke njeri normal shko kontrolluhu te ndonje mjek se koke njeri prisht, All-llahu paska te meta pse se paska emrin dashuri e cili zot i joti e ka emrin dashuri o shizofreni i keq se spe disha un qe Zoti bibles e ka emrin dashuri bre hajvan bre se nerva je tum shku me fjal palidhje qe je tu i fol pishpirik e pishpirik

Ani ti ki met me kritiku dikan, po ti ni rrugaq ski drejt me kritiku bre se ti vet rrugaq je e leje ma zotin bre hajvan bre po qaq ta pret logjika ty.

kilimili kilimili shko pergjigju shkrimeve te Zoti dhe Njeriu te Feja e Shqiptarit e tani hajde ktu e mos ik si qen endacak prej teme ne tem mos i lsho xekrrat edhe me ik si kuqk po fol o burr nese do me fol ta shofmi deri ku e paske kufirin.

MOS PO TUTESH SE PO JET NE DER TE OBORRIT NDOSHTA?

Po po qaty ke me met se ti ma larg nuk shef o shizofren daltonist qaq asht bota jote deri te dyrt e oborrit ti ma larg nuk ke dal kurr nuk ke pa kurgja nuk din ma shum se qaq ti e paramendoje ktu po na man ligjerata e po i gjen te meta emrave te Zotit i vram e i vram qesi pun te kqija sikur ti veq ni budall munet me ba kerkush tjeter, a sje tu e pa veten se je si ni qen i qartem edhe po lyp plum ka po sillesh spo durohesh me kto te lehmet e tua te kota qe po ja ban vet hijes tane se leje ma mysafirve ne oborr qe po don mi hanger per se gjalli.

Savior
19-11-06, 01:06
Ti ki met me i gjet te meta 99 emrave te All-llahut e pishpirik e pishpirik ti koke njeri shizofren bre po e them me shum seriozitet se ti skoke njeri normal shko kontrolluhu te ndonje mjek se koke njeri prisht, All-llahu paska te meta pse se paska emrin dashuri e cili zot i joti e ka emrin dashuri o shizofreni i keq se spe disha un qe Zoti bibles e ka emrin dashuri bre hajvan bre se nerva je tum shku me fjal palidhje qe je tu i fol pishpirik e pishpirik

Ani ti ki met me kritiku dikan, po ti ni rrugaq ski drejt me kritiku bre se ti vet rrugaq je e leje ma zotin bre hajvan bre po qaq ta pret logjika ty.

kilimili kilimili shko pergjigju shkrimeve te Zoti dhe Njeriu te Feja e Shqiptarit e tani hajde ktu e mos ik si qen endacak prej teme ne tem mos i lsho xekrrat edhe me ik si kuqk po fol o burr nese do me fol ta shofmi deri ku e paske kufirin.

MOS PO TUTESH SE PO JET NE DER TE OBORRIT NDOSHTA?

Po po qaty ke me met se ti ma larg nuk shef o shizofren daltonist qaq asht bota jote deri te dyrt e oborrit ti ma larg nuk ke dal kurr nuk ke pa kurgja nuk din ma shum se qaq ti e paramendoje ktu po na man ligjerata e po i gjen te meta emrave te Zotit i vram e i vram qesi pun te kqija sikur ti veq ni budall munet me ba kerkush tjeter, a sje tu e pa veten se je si ni qen i qartem edhe po lyp plum ka po sillesh spo durohesh me kto te lehmet e tua te kota qe po ja ban vet hijes tane se leje ma mysafirve ne oborr qe po don mi hanger per se gjalli.


:confused: I shokuar nga ky postim. Nga gjithe kjo urrejtje. Cudi se si nje njeri mund ta qese veten kaq poshte me keso fyerje shume vullgare. M'fal nese te kam fy dikun, mirepo trego se pari cila fjale e imja te ka fy o njeri. Se askund sipas Islamit emri i Zotit nuk eshte dashuri a, pse a nuk eshte ashtu?
:confused: Tani as ta shprehi mendimin tim dhe t'i pergjigjem pyetjeve rreth Besimit Krishter nuk po guxojsha se dikush po fyka, madje edhe ne rubriken Mesime nga Bibla. E kush tha qe Zoti paska te meta o Muslim burri. Mirepo te shpifet ndaj Jezusit per dikend qenka normale.
Kah, veq mos me hy ne forum, sepse menjehere fillojne fyerjet, kercnimet, sharjet. Tani asgje tjeter nuk me ka mbetur, perveqse te lutem per ju.

Arijanit
19-11-06, 14:57
''Paqa meshira e All-llahut qoft mbi ju'' / Mustaqedredhur / Albanian eX|PerT/ -si dhe per te gjith ata qe shohin se Islami eshte fe hyjnore ,kultur dhe qytetrim.

Edhe pse me vones ne kete teme, perseri ndjehem shum krenar qe ne mesin tone ka njerz qe posedojn aftesi dhe guxim qe me argumente te qarta te tregojn se : Me te vertet fe e pranuar tek Allahu eshte Islami ...

Allahu na ndihmofte ne perpjekjet tona fisnike.!

dardan100
19-11-06, 15:59
Ju Fetaret e besimtaret e medhenje me beni dita dites te ndihem me laik, dhe ti iku fejes qe e ofendon Zotin. I Madherishmi gjindet thelle ne qenien e njeriut dhe nese njeriu shkon kunder Zotit, ai shkon kunder natyres se tij dhe anasjelltas. Pra ju qe mllefosni, shani dhe kercenoni njeri tjetrin, ju vetem po largoheni nga Zoti dhe po e poshteroni ate.

Mustaqedredhur
19-11-06, 19:10
Savior,dashamir shum po perseritesh...


Nuk e di nese kjo eshte pyetje inteligjente,

Asht pyetje e Bibles ,nga doktrina kishtare:...' jezusi ka qene erdhi ne bote ne formen njerzore vdiq u ringjall dhe do te jete gjithmone"

Ju pretendoni se Jezusiasht zot, e nga kjo lind pyetje e vocer " a vdes zoti"?

Ndoshta mendon se edhe kjo doktrine kishtar enuk asht intelegjente ? :smile:


por megjithate do te provoj te pergjigjem.
Edhe mua njehere me eshte dukur kjo jashte logjike dhe kam menduar shume per kete. Por kjo ka ndodhur para se te behem i Krishtere. Por edhe Kurani me ka ndihmuar paksa ta kuptoj te verteten. Pa e lexuar Biblen, sidomos Dhiaten e Re eshte paksa e veshtire qe nje njeri te kuptoje. Natyra e Perendise eshte komplekse per trurin njeriut. Ne nuk njohim te gjitha pjeset e trupit te njeriut dhe shume gjera tjera ne toke, e mundohemi menjehere te mirremi me natyren e Zotit. Pra nuk mjafton te themi ashtu si thote Kurani, Zoti eshte njesi. Gjithashtu te thenurit se Triniteti vjen nga paganizmi eshte nje genjeshter e kulluar. Paganet do te besonin tre zota te ndare (apo me shume), ashtu siq i besojne edhe sot e kesaj dite. Ne p.sh. kur te udhetojme si pasagjere me nje aeroplan, neve nuk intereson shume se si vepron ai aeroplan, apo te gjitha pjeset e tij, por me rendesi do te ishte qe te shkonim ne destinacionin tone, ose ne ate vend qe duam te shkojme.

Shum pergjigje banale.Po te duket a pakutushme Njeshmaria (1)e Zotit, ndersa e lehte Trinia (3)absurde,qesharake..Dhe me cka po spjegon trinine: me aeroplana,pasagjere..nc,nc…shum banal.


Jezusi ishte Fjala, pra Fjale e Perendise, edhe Kurani e thote kete.
Ku?Ajeti?Cili ajet?
Prap je hutu..


Kur p.sh. Zoti urdheroi te krijoheshin qiejt e toka:

Zanafilla
1 Nė fillim Perėndia krijoi qiejt dhe tokėn.

Gabim e ke :ne fillim e Krijoi Jezusin ashtu thot Goni
‘Erdhi ne bote e bota u krijua me anen e tij..’ qe aludon se bota u krijua mbas Jezusit.
Sipas Islamit Zoti ka 99 emra apo karakteristika, por asnje prej tyre nuk thote se Zoti eshte dashuri. Nese une e dua Zotin, e di se Ai me deshti se pari mua.

nc,nc at qe nuk e di mos e fol...
Nje prej 'emrave' te Allahut asht edhe el vedud - i Dashuri. Allahu i do krijesat e Tij, tecilat njohin madheshtine e Tij.
Dashuria ketu nenkupton dy gjana: Njona prej tyre ashte se Allahu i do besimtaret dhe asht i kenaqur ndaj tyre, kurse tjetra se edhe besimtaret e duan Allahun me zemrat e tyre, dhe kjo dashuri hyjnore i ben zemrat e tyne te mbushen me ekstazen e dashurise hyjnore, grade qe mund ta arrijne vetem me te devotshmit.


Gjonit 4:18 Po tė thotė dikush: ''Unė e dua Perėndinė'' dhe urren vėllanė e vet, ėshtė gėnjeshtar; sepse ai qė nuk do vėllanė e vet tė cilin e sheh, si mund tė dojė Perėndinė, qė nuk e sheh?

Si nuk nuk e sheh?Po a ishte Jezusi zot? ( sipas juve)
Apo ke ndru mendim?


Gjithashtu Kurani thote se vetem Zoti mund te jape jete

Po.Allahu Nje.


shume myslimane thone se Kurani erdh per t'i zevendesuar librat e tjera te shenjte. Por shiqoni se cfare na thote Kurani.

5:48. Ne edhe ty (Muhammed) ta zbritėm librin (Kur'anin) e vėrtetė qė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshme dhe garantues i tyre. Gjyko, pra, mes tyre me atė qė All-llahu e zbriti, e mos pėlqe epshet e tyre e tė largohesh nga e vėrteta qė i erdhi. Pėr secilin prej jush, Ne caktuam ligje program (tė posaēėm nė ēėshtje tė veprimit). Sikur tė donte All-llahu, do t'ju bėnte njė popull (nė fe e sheriat), por deshi t'ju sprovojė nė atė qė iu dha juve, andaj ju (besimtarė) pėrpiquni pėr punė tė mira. Kthimi i tė gjithė juve ėshtė te All-llahu, e Ai do t'ju njoftojė me atė qė kundėrshtoheshi.
4:136. O ju qė besuat, besoni vazhdimisht All-llahun, tė dėrguarit tė Tij, librit qė gradualsht ia shpalli tė dėrguarit tė Tij dhe librit qė e pat zbritur mė parė. Kush nuk i beson All-llahut, engjėjve tė Tij, librave tė Tij, tė dėguarve tė Tij dhe botės tjetėr, ai ka humbur tepėr larg.Shum mire.Ashtu.
KURANI asht verteues i tyre,Savior.
Kurani.
Jo Mateu,Gjoni,apo koncilat papnuer.
Pra, per vertetesine e Librave te meparshem duhet ti drejtohemi Kuranit.Ai na tregon per te verteten e tyre.Ne Kuran gjindet se cka thene Isa a.s ,se ai,Kurani, asht Vertetues, e Isa tha :

‘ Dhe, kur Isai, biri i Merjemes tha: "O beni israilė, unė jam i dėrguar i All-llahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, ….".’

Kurani na a udhezon se te gjykojme ne mes juve me ate qe Allahu Zbriti/Kuranin.
Nese je i sinqerte,beso edhe kete,qe asht Fjale ne Vertetuesit e Librave:

“E mohuan (e bėnė kufr) tė vėrtetėn ata qė thanė se: "Zot ėshtė ai, Mesihu bir i Merjemes"

Arijanit
21-11-06, 16:08
Nuk e di nese kjo eshte pyetje inteligjente, por megjithate do te provoj te pergjigjem.
Edhe mua njehere me eshte dukur kjo jashte logjike dhe kam menduar shume per kete. Por kjo ka ndodhur para se te behem i Krishtere. Por edhe Kurani me ka ndihmuar paksa ta kuptoj te verteten. sa % ju ka ndihmuar?) Pa e lexuar Biblen, sidomos Dhiaten e Re eshte paksa e veshtire qe nje njeri te kuptoje. Natyra e Perendise eshte komplekse per trurin njeriut. Ne nuk njohim te gjitha pjeset e trupit te njeriut dhe shume gjera tjera ne toke, e mundohemi menjehere te mirremi me natyren e Zotit. Pra nuk mjafton te themi ashtu si thote Kurani, Zoti eshte njesi. ( hahahahaha)Gjithashtu te thenurit se Triniteti vjen nga paganizmi eshte nje genjeshter e kulluar. Paganet do te besonin tre zota te ndare (apo me shume), ashtu siq i besojne edhe sot e kesaj dite. Ne p.sh. kur te udhetojme si pasagjere me nje aeroplan, neve nuk intereson shume se si vepron ai aeroplan, apo te gjitha pjeset e tij, por me rendesi do te ishte qe te shkonim ne destinacionin tone, ose ne ate vend qe duam te shkojme.:tongue: ( shembull interesant) a ke edhe ndonje shembull me te mire???verejtje : mua do te me interesonin shum gjera per Aeroplanin. psh Viti i prodhimit,a eshte teknikisht ne rregull ( se bijem posht o ...:tongue: )etj

Jezusi ishte Fjala, pra Fjale e Perendise, edhe Kurani e thote kete. Kur p.sh. Zoti urdheroi te krijoheshin qiejt e toka:

Zanafilla
1 Nė fillim Perėndia krijoi qiejt dhe tokėn.
2 Toka ishte pa trajtė, e zbrazėt dhe errėsira mbulonte sipėrfaqen e humnerės; dhe Fryma e Perėndisė fluturonte mbi sipėrfaqen e ujėrave.
3 Pastaj Perėndia tha: "U bėftė drita!". Dhe drita u bė.

Pra Fjala u vu ne veprim kur Zoti urdheroi keto gjera.

Zanafilla 1:6 Pastaj Perėndia tha: "Le tė jetė njė kupė qiellore mes ujėrave, qė t'i ndajė ujėrat nga ujėrat".

Pra Fjala e Perendise ka vepruar. Nuk po e di se si te shprehem ne nje menyre me te thjeshte.
Shpresoj se paksa tani ua kam sqaruar se cfare eshte Fjala dhe kjo do t'ju ndihmoje ta kuptoni.

Gjoni 1:1-5
1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.(Ketu me trego pak me qart nese eshte keshtu si shkruan ne Gjoni 1:1-5 , dua te shoh pak komentin e juaj per kete,,,,,)
2 Ai (fjala) ishte nė fillim me Perėndinė.
3 Tė gjitha gjėrat u bėnė me anė tė tij (fjala), dhe pa atė nuk u bė asnjė nga ato qė u bėnė.
4 Nė atė ishte jeta, dhe jeta ishte drita e njerėzve.
5 Dhe drita shkėlqen nė errėsirė dhe errėsira nuk e kuptoi.


Sipas Islamit Zoti ka 99 emra apo karakteristika, por asnje prej tyre nuk thote se Zoti eshte dashuri. ( el-vedud ,a se din a???:tongue: )Nese une e dua Zotin, e di se Ai me deshti se pari mua.

1 Gjonit 4:6 Ai qė nuk ka dashuri nuk e ka njohur Perėndinė, sepse Perėndia ėshtė dashuri.
1 Gjonit 4:8 Nė kėtė ėshtė dashuria: jo se ne e kemi dashur Perėndinė, por qė ai na ka dashur ne dhe dėrgoi Birin e tij pėr shlyerjen e mėkateve tona.

Mos harroni gjithashtu se Jezusi lindi jo si te gjithe njerzit. Pra lindi nga nje virgjereshe e nuk kishte baba tokesor. Kjo nuk u be kot se koti vetem per nje teke te Zotit ashtu si Kurani e thote. Zoti cfaredo qe ben e ben me nje qellim. Te gjithe profetet e tjere kishin lindur nga lindje e natyrshme, por jo vetem ata por te gjithe njerzit e botes. Shiko p.sh. se cfare thote Zoti per ata njerz qe urrejne njerzit e tjere dhe thone se e done Perendine.

1 Gjonit 4:18 Po tė thotė dikush: ''Unė e dua Perėndinė'' dhe urren vėllanė e vet, ėshtė gėnjeshtar; sepse ai qė nuk do vėllanė e vet tė cilin e sheh, si mund tė dojė Perėndinė, qė nuk e sheh?( dmth. gjithcka qe duket eshte me e mire se ajo qe nuk duket...???) ose ndoshta kete nuk duhet te kuptojm keshtu...

Gjithashtu Kurani thote se vetem Zoti mund te jape jete, Jezusi kishte mundesi ta bente kete. Gjithashtu shume myslimane thone se Kurani erdh per t'i zevendesuar librat e tjera te shenjte. Por shiqoni se cfare na thote Kurani.

5:48. Ne edhe ty (Muhammed) ta zbritėm librin (Kur'anin) e vėrtetė qė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshme dhe garantues i tyre. Gjyko, pra, mes tyre me atė qė All-llahu e zbriti, e mos pėlqe epshet e tyre e tė largohesh nga e vėrteta qė i erdhi. Pėr secilin prej jush, Ne caktuam ligje program (tė posaēėm nė ēėshtje tė veprimit). Sikur tė donte All-llahu, do t'ju bėnte njė popull (nė fe e sheriat), por deshi t'ju sprovojė nė atė qė iu dha juve, andaj ju (besimtarė) pėrpiquni pėr punė tė mira. Kthimi i tė gjithė juve ėshtė te All-llahu, e Ai do t'ju njoftojė me atė qė kundėrshtoheshi. *[vertetues dhe garantues i tyre]

4:136. O ju qė besuat, besoni vazhdimisht All-llahun, tė dėrguarit tė Tij, librit qė gradualsht ia shpalli tė dėrguarit tė Tij dhe librit qė e pat zbritur mė parė. Kush nuk i beson All-llahut, engjėjve tė Tij, librave tė Tij, tė dėguarve tė Tij dhe botės tjetėr, ai ka humbur tepėr larg.

6:34. Janė pėrgėnjeshtruar tė dėrguar para teje, duruan atė gėnjeshtėr, dhe u torturuan pėrderisa u erdhi ndihma Jonė, prandaj s'ka kush qė ndryshon fjalėt (premtimet) e All-llahut. E ti je i njohur me disa nga ngjarjet e tė dėrguarve (edhe ti do tė ndihmohesh sikurse ata).

Pra fjala e Zotit nuk ndryshohet.

6:115. Fjalėt e Zotit tėnd janė plot tė vėrteta (ēka lajmėrojnė) dhe plot tė drejta (ēka gjykojnė). S'ka kush qė tė ndryshoj fjalėt (vendimet) e Tij. Ai ėshtė qė dėgjon e di.

Mos harro gjithashtu se Jezusi (Mesia, Mesihu) ishte JETA e vetme ne toke qe jetoi pa mekate. Edhe Kurani edhe Bibla e thone kete. Po te ishte vetem njeri :confused: ( perveq se profet,ska argumente te shendosha te besojm ne dicka tjeter) do te mekatonte sikur ne te gjithe. Gjithashtu Bibla na thote se vetem Perendia eshte i mire.

Ne njerzit zhyteshim ne mekat, ose fundoseshim ne oqean perdite e me thelle. E cili do te ishte ndihma qe ne do ta prisnim, nje liber sesi te notojme, apo nje dore nga jashte e cila do te na ndihmonte qe te mos fundosemi.

Shpresoj se ndoshta ju ka ndihmuar sado pak ky postim i imi.
Pershendetje, Zoti qofte me ju.

Me keqardhje ju them i nderuar se shkrimin juaj e mundon nje smundje e pasherueshme,nese nuk merrni guxim te korrigjoni vet ateher dije se shum shpejt do vdes,,,,( mos prit tjeter kush te ju korrgjioj gabimet sepse nuk jan pak, gati i teri duhet te permirsohet. Mos ju merr njerzve kohe,sepse koha per dikend eshte e cmuar)Por nuk guxojm te lejm keshtu sepse plaget dita-dites i zmadhohen me shum,,,


The End

Pause_Print_Scroll
21-11-06, 18:28
A thuhet ne Bibel se Jezusi do te ringjallet dhe do ta luftoj e do ta vrase Anti Kristin??????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????

Hahahahhaa Psikolog sa naiv qe je esht dasht me te shku ne mend kjo perpara se te thuash Jezusi nuk esht vrases ose luftetare hahahhaa sa keq per ty qka do te jet komenti jot tash hahahha o zot :))))))) All-llahu Akbar!
Psikoloooooooog... Alooooooooooooo. a je ne FD a jooooo... pergjigju kesaj te lutem

musl|m
25-11-06, 18:30
:confused: I shokuar nga ky postim. Nga gjithe kjo urrejtje. Cudi se si nje njeri mund ta qese veten kaq poshte me keso fyerje shume vullgare. M'fal nese te kam fy dikun, mirepo trego se pari cila fjale e imja te ka fy o njeri. Se askund sipas Islamit emri i Zotit nuk eshte dashuri a, pse a nuk eshte ashtu?
:confused: Tani as ta shprehi mendimin tim dhe t'i pergjigjem pyetjeve rreth Besimit Krishter nuk po guxojsha se dikush po fyka, madje edhe ne rubriken Mesime nga Bibla. E kush tha qe Zoti paska te meta o Muslim burri. Mirepo te shpifet ndaj Jezusit per dikend qenka normale.
Kah, veq mos me hy ne forum, sepse menjehere fillojne fyerjet, kercnimet, sharjet. Tani asgje tjeter nuk me ka mbetur, perveqse te lutem per ju.

Mos me mbaj ligjerata po tregom shkurt e shqip ku shkrun se Zoti Bibles e ka emrin Dashuri ??? :confused: :confused:

Giovanni
25-11-06, 21:21
Mos me mbaj ligjerata po tregom shkurt e shqip ku shkrun se Zoti Bibles e ka emrin Dashuri ??? :confused: :confused:


Edhe nese nuk shkruan se e ka emrin dashuri aj Zot apo aj Allah nga dashurija qe kishte per ne krioi mu e ty.

Sunnih
13-12-06, 23:03
Do te doja qe dikush nga ju qe ka dije ne ligjet Kristjane te me sqaronte nga pikepamja e ligjeve te Bibles dhe komentimeve te dijetareve te krishtere se nese ai qe martohet me nje grua te ve apo te ndare nga burri i saj sikurse thuhet ne testamentin e ri, dhe nderkohe profete te Bibles kane vepruar kete cili eshte pozicioni Kristjan per kete ceshtje?

Po ashtu nese profete ne Bibel kane marre me teper se nje grua, nderkohe qe ne testamentin e ri thuhet se duhet te marresh vetem nje grua, cili eshte pozicioni kristjan ne lidhje me veprat e profeteve biblike qe kane vepruar kunder kesaj?

Po ashtu nese lidhesh me nje femer kunder urdherit te qarte te vete Zotit, cili eshte qendrimi kristjan ne lidhje me kete person?

Sunnih
29-12-06, 16:39
A ka ketu ndonje te krishtere qe e njeh fene e tij/saj e te na jape pergjigje apo jo? Po presim.

andaluzi91
29-12-06, 23:26
Si sqarohet ēeshtje qe femiju lind jo i paster nga mekati, d.m.th lind me fajin e te pareve te tij?

Po presim...:smile:

Sunnih
29-12-06, 23:53
Andaluzi91. Selam aleikum. Do te qe me mire vella te hapje nje teme tjeter per pyetje te re. Jo per gje por mos ua rendosh punen per te gjetur pergjigje per dy pyetje njekohesisht.

Zana_ch
30-12-06, 20:35
Dikush dikush ka mend ne koke dhe nuk ben debate te kota......e dikush dikush ka tru ne koke spsh ti dhe disa shok te tu dhe mirri me gjana te kota .


Hajt me daden se keni dit festash e mos e prish zemren ma te prisht se sa e ki .


shent per ty
zana_ch

Sunnih
01-01-07, 04:01
Kastri. Nuk e di a e ke nga pija apo nuk di te lexosh dhe ti nuk je ai qe eshte i zoti te pergjigjet prandaj lerja atyre qe kane me teper dije dhe mend se ty. Apo je ti i krishteri "i ditur"? Hahaha

Sunnih
01-01-07, 04:04
Desha qe te mos abuzohet as nga muslimanet e as nga te tjere ne kete teme. Une kam bere nje pyetje dhe pres pergjigje dhe ju lutem mos dilni nga tema me postimet tuaja. Pyetja u eshte drejtuar te krishtereve dhe jo muslimaneve prandaj do te doja qe muslimanet nese kane ceshtje te tjera te hapin tema te tjera per kete dhe te mos abuzojne. Nese ata nga te krishteret apo ata qe jane pa fe abuzojne ndaj nesh, kjo tregon nivelin e tyre dhe ne nuk duhet te bime ne te njejtin nivel.

valiii
01-01-07, 16:15
ah more vella sunnih i ke qit qetash ne dileme keta e dine pergjigjem po nuk po dine me ane te cilit liber me tu pergjegj sipas markut,a sipas gjonit , a dhjata e vjeter a dhjata e re kush n fije smundet mi ra.
nganjeher e falemderoj ALL-AHUN se kemi shume hafiz se edhe me na zhduk armiku krejt kuranin e dim permensh . po qa bojn kta me ndodh e kunderta ahahahaha

Kastri
01-01-07, 22:39
Kastri. Nuk e di a e ke nga pija apo nuk di te lexosh dhe ti nuk je ai qe eshte i zoti te pergjigjet prandaj lerja atyre qe kane me teper dije dhe mend se ty. Apo je ti i krishteri "i ditur"? Hahaha.....................................
.....................................

Une e kame edhe nga pija edhe se di te lexoi por jo si ti i pa nderuare.
Edhe kushe na qenka ai qe duhet te pergjigjet,pasi une nuk qenkame ai qe ju po i drejtoheni.
Se ju qenkeni ai i cili po konstatoni se cili ka mende me shume e cili me pake,kete sote e msova nga ju.

Se qenkeni provokatore i felliqur edhe ate e koptova tani nga ju "i dishmi".

Une vetem ju thashe pasi qe po i dike te dy testamentet, per te cilate paskeni be pyetje,mos provoko,e nese diqe nuk e kuptone atehere trego se ku biene ne kundershtime ato dy testamente,e kerko sqarime ,e besoi se ke me marre pergjigjejen e vertete.
Edhe nje une jame me besime musliman,ne qofte se te bene pershtypje ty si "dijetare"me disa te tjere qe jane ketu.
Pa nderime i pa nderuare.

Sunnih
01-01-07, 23:40
Kastri. Se sa musliman je duket kur thua se e ke edhe nga pija. Se sa i dijshem je duket nga postimi yt. Populli yne thote: "Fshati qe duket nuk do kallauz". Hahahahahahahahahaha.......ha

eksperti 1
02-01-07, 19:06
o kastri leni tash muhabetet,nese di pergjigju nese jo mos llomotit pa lidhje,se e keni si zakon te devijoni nga temat, jeni nr 1

Kastri
02-01-07, 21:42
Kastri. Se sa musliman je duket kur thua se e ke edhe nga pija. Se sa i dijshem je duket nga postimi yt. Populli yne thote: "Fshati qe duket nuk do kallauz". Hahahahahahahahahaha.......ha


........................................
........................................

Se e kame nga pija edhe tani po te them se po ,por nuk po ju kuptoi se qka ka lidhje pija me Muslimanize,nese mendon alkoholi,atehere po ju zhgenjej se une ende ne jet nuk jame dehur,jo per diq tjeter, jo pse jame musliman ,por ja qe kurr nuk jame dehur,po me mir do ishte te jame i dehur se te prashiti ne uje me ju.

Edhe thenja e popullit qendrone,por nuk po te kuptoi pse nje pjese te keti populli po e sulmone aqe shume a vetem se nuk besone ne ate qe ti beson a ku qendrone problemi.

Pa nderime i pa nderuare.

Kastri
02-01-07, 21:56
o kastri leni tash muhabetet,nese di pergjigju nese jo mos llomotit pa lidhje,se e keni si zakon te devijoni nga temat, jeni nr 1


..............................
..............................

O qeksperti 1, te gjitha i paske me numer 1,pa jepe ti pergjigjejen e te shofe ty o qekspert 1-e, me llomotit, llomotit sa te dueshe se vetem per te llomotitur qenk o llomotites, se po te isha une ne vende te Moderatoreve moti kishe llomotiture ti me llomotitsit tuaje jashte ketuhite,e sa per devijime,ti edhe te gjithe llomotitsit si ti keni devijuare qe moti por dijau per nder prape po te them moderatorve e adminit ,qe po ju lejoine te qendroni ketu me shprese se do e gjeni rrugen e vertete.

Pa nderime i pa nderuare.

Sunnih
02-01-07, 23:01
........................................
........................................

Se e kame nga pija edhe tani po te them se po ,por nuk po ju kuptoi se qka ka lidhje pija me Muslimanize,nese mendon alkoholi,atehere po ju zhgenjej se une ende ne jet nuk jame dehur,jo per diq tjeter, jo pse jame musliman ,por ja qe kurr nuk jame dehur,po me mir do ishte te jame i dehur se te prashiti ne uje me ju.

Edhe thenja e popullit qendrone,por nuk po te kuptoi pse nje pjese te keti populli po e sulmone aqe shume a vetem se nuk besone ne ate qe ti beson a ku qendrone problemi.

Pa nderime i pa nderuare.

Kastri: Mbase ke qene aq i dehur sa nuk e ke kuptuar qe je i dehur. Tamam si tani. Hahahahahaha

Sunnih
02-01-07, 23:05
..............................
..............................

O qeksperti 1, te gjitha i paske me numer 1,pa jepe ti pergjigjejen e te shofe ty o qekspert 1-e, me llomotit, llomotit sa te dueshe se vetem per te llomotitur qenk o llomotites, se po te isha une ne vende te Moderatoreve moti kishe llomotiture ti me llomotitsit tuaje jashte ketuhite,e sa per devijime,ti edhe te gjithe llomotitsit si ti keni devijuare qe moti por dijau per nder prape po te them moderatorve e adminit ,qe po ju lejoine te qendroni ketu me shprese se do e gjeni rrugen e vertete.

Pa nderime i pa nderuare.

Sikur te mos ishin postimet e tua dhe te tjereve si puna jote nuk do te ishte nevoja qe te flisnim as ne keshtu. Moderatoret dhe adminit u takon te mbajne drejtesi dhe prandaj nuk na kane ndaluar ne per te shkruar ngase kemi shkruar ne te njejten mase qe edhe ju keni shkruar vetem se ne nje menyre me te kulturuar se ju. Une jam dakort qe te gjitha postimet qe nuk kane lidhje me temen te fshihen edhe pse postimi i pare qe mund ti bije te fshihet eshte postimi yt Kastri. Hahahaha

Kastri
02-01-07, 23:19
Kastri: Mbase ke qene aq i dehur sa nuk e ke kuptuar qe je i dehur. Tamam si tani. Hahahahahaha


.....................................
.....................................


Po te isha i dehure do isha gervalla si.

Kastri
02-01-07, 23:25
Sikur te mos ishin postimet e tua dhe te tjereve si puna jote nuk do te ishte nevoja qe te flisnim as ne keshtu. Moderatoret dhe adminit u takon te mbajne drejtesi dhe prandaj nuk na kane ndaluar ne per te shkruar ngase kemi shkruar ne te njejten mase qe edhe ju keni shkruar vetem se ne nje menyre me te kulturuar se ju. Une jam dakort qe te gjitha postimet qe nuk kane lidhje me temen te fshihen edhe pse postimi i pare qe mund ti bije te fshihet eshte postimi yt Kastri. Hahahaha

.................................
.................................

Prape nuk po te kuptoi pse po shpreheshe ne shumse kur vetem me mue po replikoni ju,edhe nese eshte kulture te gervalleni....

E moderatoret e admini le ti fshije postimet e mia hiq ska problem,vetem ju gervalluni sa te mundeni edhe ate me kultur...

Per mue ne(Muslimanet) edhe ata(Krishteret Shqiptare)jemi vellezer,e per ty nuk di...

Sunnih
03-01-07, 01:20
O Kastri. Eshte fatkeqesi per ty qe nuk ia ke idene se per cfare flet. Eshte fatkeqesi akoma me e madhe per te tjeret ne lidhje me ty kur ti mendon se e di se per cfare flet. A nuk i ben nder vehtes e te heshtesh ne keto ceshtje?! Them vehtes se ne na ben nder kur flet se demaskon vehten dhe na heq barren e refuzimeve te postimeve te tua. Hahahaha

Kastri
03-01-07, 01:44
O Kastri. Eshte fatkeqesi per ty qe nuk ia ke idene se per cfare flet. Eshte fatkeqesi akoma me e madhe per te tjeret ne lidhje me ty kur ti mendon se e di se per cfare flet. A nuk i ben nder vehtes e te heshtesh ne keto ceshtje?! Them vehtes se ne na ben nder kur flet se demaskon vehten dhe na heq barren e refuzimeve te postimeve te tua. Hahahaha


...................................
...................................

Shko fale sabahin e nashta te falen gjynahet se ti vetem se je i vetedishem se ke bere gjynahe faleshe ,jo ti nuk faleshe se duhet...

Mos i pshtjelle te tjeret se te duhet me i fale nja 50 vakte e me i hjeke te gjitha gjynahet,por si po i shofe une ketu ju vetem se po ju shumzohen ne katror.

Edhe vetem ti zgerdhiju...

Pa nderime i pa nderuare.

Sunnih
03-01-07, 01:51
Kastri. Pac jete te gjate se na kenaqe se qeshuri. Hahahahahahahahahaha

Sunnih
03-01-07, 02:04
A ka mundesi ta perktheje dikush postimin e Kastrit ne shqip se nuk ia kam idene fare se cfare gjuhe po flet. Hahahaha

hasanmehmeti
03-01-07, 14:45
pershendetje forumista

pyetja tjeter qe nuk e kam te qarte eshte :

Kush e inspiroj(shtyri) Davidin qe luftaret Izraelit ti numėronte?

a) Zoti (2.Samuel 24:1)
b) Satan (1.Kronik 21:1)


Pra a Zoti a Shejtani , kush e beri kete , se ka dallim ne mes tyre.

si gjithnje pergjigjia te jete me argumente nga Bibla , se sa i perket vezes u kuptua se ajo nuk eshte pjese e fese suaj.


me nderime
Hasani

Giovanni
03-01-07, 17:40
Ju lutem mos delni nga tema dhe mos offendoni.

Me nderime Giovanni.

Sunnih
03-01-07, 17:57
I nderuar Giovani. Jam dakort me ty dhe madje jam plotesisht dakort qe te tera postimet qe nuk kane lidhje me temen te shlyhen. Po ashtu edhe postimet ofenduese. Per kete shume kere kemi shkruar dhe ne rubrikat e tjera te forumit por meqe nuk u morr asnje veprim ndaj ofendimeve atehere jemi detyruar te pergjigjemi ndaj tyre ne te njejten mase dhe ne menyre me te kulturuar pa perdorur fjale banale. Edhe une mendoj se daljet nga tema dhe ofendimet nuk duhen lejuar sikurse eshte edhe rregullorja.

Psikologu
07-01-07, 04:22
Do te doja qe dikush nga ju qe ka dije ne ligjet Kristjane te me sqaronte nga pikepamja e ligjeve te Bibles dhe komentimeve te dijetareve te krishtere se nese ai qe martohet me nje grua te ve apo te ndare nga burri i saj sikurse thuhet ne testamentin e ri, dhe nderkohe profete te Bibles kane vepruar kete cili eshte pozicioni Kristjan per kete ceshtje?

Po ashtu nese profete ne Bibel kane marre me teper se nje grua, nderkohe qe ne testamentin e ri thuhet se duhet te marresh vetem nje grua, cili eshte pozicioni kristjan ne lidhje me veprat e profeteve biblike qe kane vepruar kunder kesaj?

Po ashtu nese lidhesh me nje femer kunder urdherit te qarte te vete Zotit, cili eshte qendrimi kristjan ne lidhje me kete person?

Sė pari , Krishterizmi nuk ėshtė Ligj , nuk ėshtė as Pushtet e as Diktaturė , ndersa sė dyti , nese si qenje njerzore , Ti mendon me gjatė, do tė ishte e rruges dhe njerzore por edhe kulturore qe nė rastin e marteses tė mos jesh pjesė perberese e shumė grave tjara , tė mos ua thermosh ndjenjat , sepse me shumė gra , humbet edhe vlera e dashurisė, por te kthehem tek pyetja e jote qe tė paska brerė aq shumė edhe pse kjo nuk don shumė punė ose mund tė pergjigjem .
Dallimi i Testamentit tė ri me tė vjetrin ka tė bejė ne shumė vargje , shkrime , variacione por edhe kalime vitesh e shekujsh , deri tek ardhja e shelbuesit Jezu Krisht , i cili sjellė sqarime , porosi , fjalė dhe thenje tė Zotit permes misherimit tė tij .
Sigurishtė se do tė jetė e vertet se paske lexuarė tek Davidi qe ka pasur shumė gra , dhe per ketė mundohesh te kapesh ne " fakt " se krishterizmi ka te drejtė martese me shumė gra , dhe e shof fare mirė se sa i perket krishterizmit je pak i aft tė dijsh dallimin ne mes tė krishterizmit , judizmit , protestanizmit , ortodoksizmit etj etj .
Te mos harrosh , se fjala e Zotit permes birit tė tij Hyjnor Jezu Krishtit eshte njė porosi per njerezimin qe dha dhe jep edhe ne ditet e sodit, frutet dhe hapat pozitive tė saj ne vleren e njerzimit dhe ne vleren e durimit , tolerances , miresis dhe respektin e paqen ne botė.
Martesa ne krishterizem ėstė e kushtezuarė ne cdo menyrė, sė pari duke e respektuarė gjinin femrore si njeri me ndjenja tė plota , se dyti duke e vlersuarė atė si njeri i barabartė ne martesė dhe se treti duke kultivuarė shumė e me shumė lidheshmerin ne mes burrit dhe gruas si njė udhė drejtė pastertis shpirterore , emocionale dhe asaj integruese.
Krishterimi nuk lejon shkeljen e gjinis femrore ne asnjė menyrė ose martesen me disa gra te tjera , ose bashkjetesen e saj me dashnoret dhe gratė e tjera tė burrit , e kjo , sigurishtė se eshte njė veti e mirė dhe e qelluarė, por edhe thenje e Zotit , sepse Zoti Thotė ;
Te gjithė janė tė barabartė para meje ....
Pra , femra shkon ne kishė , lutet dhe posedon tė drejten e barabartė njejtė sikur mashkulli sepse ajo eshte edhe fjala dhe uredheresa e Zotit .

nikolla
07-01-07, 08:40
Po mė vjen keq qė po lexoj kėeso bisedime tė juaja nė lidje me fe kur jam i bindun se asnjėri prej jush as 10 pėrqind nuk dinė asgjė lidhje me fenė...po jeni tė ri dhe merni tema tjera nė lidje me tė ritė dhe rinin....

Psikologu
07-01-07, 16:49
Po mė vjen keq qė po lexoj kėeso bisedime tė juaja nė lidje me fe kur jam i bindun se asnjėri prej jush as 10 pėrqind nuk dinė asgjė lidhje me fenė...po jeni tė ri dhe merni tema tjera nė lidje me tė ritė dhe rinin....

Nikoll , mirė e paske shkruar , sepse rinia eshte bartese e flamurit dhe thelb i identitetit dhe pasqyres kombetare .
Si mendon ti , a thua se rinia duhet tė jetė pjesė perberese e shekullit 5 apo e ketij shekulli qe e jetojmė dhe kemi tė drejtė tė flasim lirė, mendojmė lirė, ndersa nese ti dhe rinia heshtin para kesaj furtune me qellim arabizimi te vendit tonė, si ta quajmė ketė rini dhe sa i mbetet borgj kjo vendit tė vetė , kombit tė vetė.
Rinia me ide perparimtare ne te gjitha sferat , nenvlersohet sot sikur tė ishte pjesė e laizmit moral ne mesin tonė, edhe pse eshte dhe duhet tė jetė progresive , pse pengohet progresi i tyre , pse hasin ne pengesa te ditėpasditeshme , qoftė ne dashuri , shoqeri etj etj.
Andej , rinia e jonė duhet tė jetė njė krah me civilizimin demokratik dhe atė progresiv.

Sunnih
09-01-07, 00:01
Sė pari , Krishterizmi nuk ėshtė Ligj , nuk ėshtė as Pushtet e as Diktaturė , ndersa sė dyti , nese si qenje njerzore , Ti mendon me gjatė, do tė ishte e rruges dhe njerzore por edhe kulturore qe nė rastin e marteses tė mos jesh pjesė perberese e shumė grave tjara , tė mos ua thermosh ndjenjat , sepse me shumė gra , humbet edhe vlera e dashurisė, por te kthehem tek pyetja e jote qe tė paska brerė aq shumė edhe pse kjo nuk don shumė punė ose mund tė pergjigjem .
Dallimi i Testamentit tė ri me tė vjetrin ka tė bejė ne shumė vargje , shkrime , variacione por edhe kalime vitesh e shekujsh , deri tek ardhja e shelbuesit Jezu Krisht , i cili sjellė sqarime , porosi , fjalė dhe thenje tė Zotit permes misherimit tė tij .
Sigurishtė se do tė jetė e vertet se paske lexuarė tek Davidi qe ka pasur shumė gra , dhe per ketė mundohesh te kapesh ne " fakt " se krishterizmi ka te drejtė martese me shumė gra , dhe e shof fare mirė se sa i perket krishterizmit je pak i aft tė dijsh dallimin ne mes tė krishterizmit , judizmit , protestanizmit , ortodoksizmit etj etj .
Te mos harrosh , se fjala e Zotit permes birit tė tij Hyjnor Jezu Krishtit eshte njė porosi per njerezimin qe dha dhe jep edhe ne ditet e sodit, frutet dhe hapat pozitive tė saj ne vleren e njerzimit dhe ne vleren e durimit , tolerances , miresis dhe respektin e paqen ne botė.
Martesa ne krishterizem ėstė e kushtezuarė ne cdo menyrė, sė pari duke e respektuarė gjinin femrore si njeri me ndjenja tė plota , se dyti duke e vlersuarė atė si njeri i barabartė ne martesė dhe se treti duke kultivuarė shumė e me shumė lidheshmerin ne mes burrit dhe gruas si njė udhė drejtė pastertis shpirterore , emocionale dhe asaj integruese.
Krishterimi nuk lejon shkeljen e gjinis femrore ne asnjė menyrė ose martesen me disa gra te tjera , ose bashkjetesen e saj me dashnoret dhe gratė e tjera tė burrit , e kjo , sigurishtė se eshte njė veti e mirė dhe e qelluarė, por edhe thenje e Zotit , sepse Zoti Thotė ;
Te gjithė janė tė barabartė para meje ....
Pra , femra shkon ne kishė , lutet dhe posedon tė drejten e barabartė njejtė sikur mashkulli sepse ajo eshte edhe fjala dhe uredheresa e Zotit .


O psikolog. Lexoje edhe nje here pyetjen se po flet "si kodrat pas bregut". Apo si gjithmone nuk e ke lexuar hahahahahaha. Mjere te krishteret kush ka marre per siper ti mbroje ata.

Sunnih
09-01-07, 00:02
Nikoll , mirė e paske shkruar , sepse rinia eshte bartese e flamurit dhe thelb i identitetit dhe pasqyres kombetare .
Si mendon ti , a thua se rinia duhet tė jetė pjesė perberese e shekullit 5 apo e ketij shekulli qe e jetojmė dhe kemi tė drejtė tė flasim lirė, mendojmė lirė, ndersa nese ti dhe rinia heshtin para kesaj furtune me qellim arabizimi te vendit tonė, si ta quajmė ketė rini dhe sa i mbetet borgj kjo vendit tė vetė , kombit tė vetė.
Rinia me ide perparimtare ne te gjitha sferat , nenvlersohet sot sikur tė ishte pjesė e laizmit moral ne mesin tonė, edhe pse eshte dhe duhet tė jetė progresive , pse pengohet progresi i tyre , pse hasin ne pengesa te ditėpasditeshme , qoftė ne dashuri , shoqeri etj etj.
Andej , rinia e jonė duhet tė jetė njė krah me civilizimin demokratik dhe atė progresiv.

"Gjeniu" foli perseri dhe si gjithmone, gabim.

Dea_A
09-01-07, 00:27
Kush e kryqezoi Jezusin ,Zotin tuaj ?
Myslimanet apo te krishteret ?

Giovanni
09-01-07, 09:50
Kush e kryqezoi Jezusin ,Zotin tuaj ?
Myslimanet apo te krishteret ?Pershendetje e nderuara Dea_A,
Ne kohen kur Jezusi u kryqezua nuk ekzistojshin fare as muslimanet dhe as te krishteret.

Psikologu
09-01-07, 16:13
Kush e kryqezoi Jezusin ,Zotin tuaj ?
Myslimanet apo te krishteret ?

Qy qy , a edhe ti paske dal ketu te besh pyetje te tilla apo !!!
E kush e kryqezoj pra , cili ligj , cili mbret e cila urdheres ose cili popull.
Sikur te dije me mire do te thoje ky edhe ai , ose do te shkruaje me nje fjale>
Kush e kryqezoj Jezusin dhe perse u kryqezua ai ??
Jezusi nuk eshte Zoti por fjala e Zotit ne mishin dhe shpirtin e njeriut e ketu duhet te e dish te e kuptosh thelbin , sepse Jezusi foli fjalen e Atit , fjalen e Zotit.

Sunnih
23-01-07, 02:27
Do te doja qe dikush nga ju qe ka dije ne ligjet Kristjane te me sqaronte nga pikepamja e ligjeve te Bibles dhe komentimeve te dijetareve te krishtere se nese ai qe martohet me nje grua te ve apo te ndare nga burri i saj sikurse thuhet ne testamentin e ri, dhe nderkohe profete te Bibles kane vepruar kete cili eshte pozicioni Kristjan per kete ceshtje?

Po ashtu nese profete ne Bibel kane marre me teper se nje grua, nderkohe qe ne testamentin e ri thuhet se duhet te marresh vetem nje grua, cili eshte pozicioni kristjan ne lidhje me veprat e profeteve biblike qe kane vepruar kunder kesaj?

Po ashtu nese lidhesh me nje femer kunder urdherit te qarte te vete Zotit, cili eshte qendrimi kristjan ne lidhje me kete person?

Edhe nje here: A ka ndonje te krishtere te kete dije ketu qe te pergjigjet apo jo? Apo heshtjen ta marrim qe nuk ka njeri qe di te pergjigjet ketu?

andaluzi91
06-02-07, 17:02
PYETJE: Krishteret thone, se Zoti eshte dashuri, dhe e do njeriun, e atehere shtrohet pyetje: Pse ai eshte penduar qe e ka krijuar, mbase e donka??????? Shume citate ne Bibel flasin, se ai eshte penduar qe e ka krijuar njeriun.

p.s.Mirepo nje pjes e Bibles, i pergjigjet koncepteve trinitare, se “Perėndia nuk ėshtė njė njeri, qė mund tė gėnjejė, as edhe bir njeriu qė mund tė pendohet”. (Numrat 23:19)

ēfare thone krishteret per kete, kur citatet biblike (disa) tregojne se qe penduar, e as i kunderpergjigjen kesaj. Kontradikta, a ?!!!!!!?!!?!?

Andi

Giovanni
09-02-07, 19:24
Temat Pyetje per qeshtjet e ndryshme ne fene Krishtere dhe Pyetje per te krishteret u bashkuan.

Faleminderit per mirkuptim Giovanni.

Giovanni
11-02-07, 22:56
Shume kan ber pyetje mbi trinitetin ketu jam munduar te gjej disa materiale te thjeshta dhe te kuptueshme.Para se gjithash Trinia e Shenjte eshte fshehtesi feje, mister. Dhe cdo njeri i cili do te thote dicka per Trinine Shenjte duhet ta kete parasysh kete fshehtesi dhe prej saj duhet filluar fjalen e vet. Trinia e Shenjte eshte bashkesi e Atit e Birit dhe Shpirtit Shenjt, pra bashkesi dashurie, jo bashkesi e qenieve te ndryshme, sikurse tek qeniet njerezore, por bashkesi ne te njejten esence hyjnore.
Ajo eshte fshehtesi - misteri i Hyjit ne vetvete. Fshehtesi e cila eshte e paarritshme - e pakapshme per arsyen njerezore. Megjithate ky Hyj ne te vertete eshte bere "i arritshem-i kapshem" per arsyen njerezore ashtu qe ne bashkim me Shpirtin Shenjt e dergoi Birin e vet, Jezu Krishtin, ne bote i cili edhe na zbuloi Hyjin-At.
Ne baze te kesaj Zbulese dhe mesimit te Katekizmit te Kishes Katolike do te mundohem, ne pika te shkurtera, te paraqes ketu dicka per Trinine Shenjte ne tri Vehtje hyjnore.

Ati

Prej Besojmes se Nikese dhe Konstantinopolit mund te shohim se ne pjesen e pare e deshmojme fene ne nje Hyj Atin e gjithepushtetshem(Katekizem i Kishes Katolike - KKK, nr. 237). Ne jeten konkrete te besimtareve shpeshhere nuk dallohet shprehja Hyj dhe At.

Hyji eshte nje dhe si nje eshte At, Bir dhe Shpirt Shenjt. Nga Beselidhja e Re ne gjuhen greke mundemi ne menyre te qarte ta shohim kete dallim. Kur paraqitet shprehja me theks te caktuar ho Theos kjo gjithemone ka te beje me Atin. Kjo shprehje kurre nuk paraqitet kur eshte fjala per Hyjin ne Trini apo per Shpirtin Shenjt, kurse per Jezusin paraqitet pa theks (Krah. Kusar Stjepan, Misteri i Trinise Shenjte, Zagreb 1994, fq. 93; po ashtu Rom 9, 5; Tit 2, 13; Gjn 1, 1; 18, 20; 28; 1 Gjn 5, 20.). Sipas kesaj mundemi te shohim qarte se shprehja ho Theos gjithmone ka te beje me Atin, mund te them edhe si emer personal per Atin.

Biri

U tha me larte se Vetja e dyte hyjnore eshte Biri, me relacionin (raportin) e bijerise, te cilin Hyji - At e lind prej shekujve ne bashkim me Shpirtin Shenjt. "'Por, kur erdhi koha e caktuar, Hyji dergoi Birin e vet, te lindur prej gruaje, te nenshtruar Ligjit, qe t'i shperblente te nenshtruarit e Ligjit, qe ne ta fitonim bijesine ne shpirt" (Gal 4, 4-5). Hyji Ati i gjithpushtetshem e i amshuar e dergoi Birin e vet, Vetjen e dyte hyjnore qe ta pershkoje popullin e vet dhe te permbush premtimin te cilin i'a dha Abrahamit dhe pasardhesve te tij" (Krs. KKK 422).

Ne Besojmen e Nikese - Konstantinopolit e deshmojme fene ne Jezu Krishtin nje te lindurin Birin e Hyjit. Jezusi eshte nje i linduri Bir, i amshueshmi Bir i Hyjit i cili u be njeri, i cili eshte ne Atin dhe e posedon (ka) Atin ne vete, i cili 'erdhi prej Hyjit' (Gjn 13,3), dhe u be njeri (Krs. GJn 1,14-16). Nese Hyji mes Jezu Krishtit dhe Shpirtit Shenjt definitivisht dhe ne plotesi e zbuloi vetveten dhe me kete u definua si 'Ati Zoterise sone Jezu Krishtit', atehere Jezusi i perket eksistences se amshueshme hyjnore. Prandaj ai eshte Biri i Hyjit prej shekujve.

Shpirti Shenjt

Shpirti Shenjt eshte Vetja e trete hyjnore i cili rrjedh prej Atit dhe Birit. Katekizmi thote: "'Gjithēka eshte ne Hyjin, askush nuk di, perveē Shpirtit te Hyjit' (1 Kor 2, 11). Kurse Shpirti i tij, i cili e zbulon, na mundeson t'a njohim Krishtin, Mendimin e tij dhe Fjalen e Gjalle, por vetveten nuk e shpreh. Ai qe 'foli me anen e profeteve' ben qe ta degjojme Fjalen e Atit. Por Ate (Shpirtin) nuk e degjojme. Ne e njohim vetem ne levizje e cila na 'zbulon' Krishtin, nuk flet prej vetvetes (Gjn 16, 13). Mbulesa e tille, ne kuptimin e plote hyjnor, shpjegon pse 'bota nuk mund ta pranoje, sepse nuk e sheh e as nuk e njeh', kurse ata qe besojne ne Krishtin e njohin sepse Ai mbetet ne ta" (KKK 678).

Ajo cka u tha me pare per Atin dhe Birin vlen edhe per Shpirtin Shenjt. Ai eshte Zot, Vetja e trete hyjnore, nje natyre (njegjejte) me Atin dhe Birin. Ai eshte Shpirti i Hyjit, jeteberes, i pandashem ne jeten intime te Trinise, as edhe ne dhurimin e dashurise se vet per boten.

Prej gjithe asaj qe u tha shihet se Ati, Biri dhe Shpirti Shenjt vertete ne eksistencen hyjnore e perbejne nje Hyj te vetem. Te perkryer ne gjithcka. Ati e lind Birin prej shekujsh, Biri rrjedh prej Atit kurse Shpirti Shenjt prej Atit dhe Birit duke e formuar kesht nje bashkesi te perkryer. Ai eshte nje Hyj i vetem te cilin e perbejne tri Vetje hyjnore, te cilat dallohen mes veti, por jo edhe ne natyre. Te Tre jane te nje eksistence - natyre mes veti, dhe te krishteret me plote te drejte e deshmojne Fene ne nje Hyj, i cili si nje eshte Ati, Biri dhe Shpirti Shenjt.

valiii
12-02-07, 00:50
si u bė qe i biri tė kryqėzohet e i ati te mos ndėrmer asgjė.-une e di se qdo baba per te birin e vet hyn edhe ne flakė , apo i ati nuk pati fuqi ta shpėtoj.???

Zana_ch
17-02-07, 16:16
si u bė qe i biri tė kryqėzohet e i ati te mos ndėrmer asgjė.-une e di se qdo baba per te birin e vet hyn edhe ne flakė , apo i ati nuk pati fuqi ta shpėtoj.???hmmmm qka met than or i nderuar ty .................a ke pa ti noj her Zotin (hmm per ty ashte Allahu)............????????

valiii
17-02-07, 16:21
hmmmm qka met than or i nderuar ty .................a ke pa ti noj her Zotin (hmm per ty ashte Allahu)............????????

negativ!!!!!

Preshevar
19-03-07, 17:47
Nė bibėl pėrmendet "Emanueli" mė duket,... kush ėshtė Emanueli ?

Giovanni
19-03-07, 18:11
Nė bibėl pėrmendet "Emanueli" mė duket,... kush ėshtė Emanueli ?

Lk. 2. 1-7

Jozef, biri i Davidit, mos ki frikė ta marrėsh Marinė, tė fejuarėn tėnde, sepse foshnja qė ėshtė zėnė nė tė, u zu pėr virtyt tė Shpirtit Shenjt. Ajo do tė lindė djalė e ti ngjitja emrin Jezus, sepse Ai do ta shėlbojė popullin e vet prej mėkateve tė tij.” E gjithė kjo ndodhi qė tė shkonte nė vend fjala e Zotit e thėnė nėpėrmjet profetit:
“Ja, Virgjėra do tė mbesė shtatzėnė e do tė lindė njė djalė,
tė cilit do t’ia ngjesin emrin Emanuel ‑
qė do tė thotė: Hyji me ne!”

Profeetet kan paralajmruar ardhejen e Jezusit por e kan quajtur Emanuel.

Preshevar
19-03-07, 19:54
Lk. 2. 1-7

Jozef, biri i Davidit, mos ki frikė ta marrėsh Marinė, tė fejuarėn tėnde, sepse foshnja qė ėshtė zėnė nė tė, u zu pėr virtyt tė Shpirtit Shenjt. Ajo do tė lindė djalė e ti ngjitja emrin Jezus, sepse Ai do ta shėlbojė popullin e vet prej mėkateve tė tij.” E gjithė kjo ndodhi qė tė shkonte nė vend fjala e Zotit e thėnė nėpėrmjet profetit:
“Ja, Virgjėra do tė mbesė shtatzėnė e do tė lindė njė djalė,
tė cilit do t’ia ngjesin emrin Emanuel ‑
qė do tė thotė: Hyji me ne!”

Profeetet kan paralajmruar ardhejen e Jezusit por e kan quajtur Emanuel.

Flm Giovanni,

Krishterėt, a duhen me besue mbi vdekjen e Kishtit n'qoft se e dėshirojnė Jeten eternale (pa fund) a ?

Giovanni
19-03-07, 23:29
Flm Giovanni,

Krishterėt, a duhen me besue mbi vdekjen e Kishtit n'qoft se e dėshirojnė Jeten eternale (pa fund) a ?


Jo vetem te krishteret por te gjith besimtaret si te krishteret ashtu dhe muslimanet duhet besuar ne jeten pas vdekjes.

Gjdoher ne mesh katoliket thone kete si rinovim ne fen e krishtit


Besoj nė Tenzon, Atin e gjith-pushtetshėm,
Krijuesin e qiellit e tė tokės. E nė Jezu Krishtin, Birin e tij njė
tė vetmin, Zotin tonė. I cili u zu pėr virtyt tė Shpirtit Shenjt. U
lind prej Virgjrės Mari. Pėsoi mundimet nėn Poncin Pilat. U
vua nė kryq, vdiq e u varros. Zbriti mbi ferr. Tė tretėn ditė u
ngjall sė vdekuri. U ngrit nė qiell. Rri nė anė tė djathtė tė
Tenzot, Atit tė gjithpushtetshėm. Andej do tė vijė pėr tė
gjykuar tė gjallėt e tė vdekurit. Besoj nė Shpirtin Shenjt,
Kishėn e shenjtė katolike, shoqėrinė e shenjtėrve, faljen e
mėkateve, ngjalljen e tė vdekurve dhe jetėn e pasosur.
Amen

Giovanni
19-03-07, 23:31
Edhe mua me intereson pergjigjeja e kesaj pyetje? Valle, cfare prindi mund jete dikush kur nuk ndihmon te birin?


Qite koken ne funksion dhe bej pytje nga ti e jo nga te tjeret megjithe ate une nuk jam i kategoris tende jam i thjesht e nuk jam expert andaj edhe nese te pergjegji do te jet pergjegje e pa vler sepse ne te dy jemi d kategori te ndryshme.

King_Gentius
20-03-07, 05:58
si u bė qe i biri tė kryqėzohet e i ati te mos ndėrmer asgjė.-une e di se qdo baba per te birin e vet hyn edhe ne flakė , apo i ati nuk pati fuqi ta shpėtoj.???

Kryqezimi i Krishtit eshte plotesim i misionit te tij ne toke, dhe nuk ka lidhje me mungesen e fuqise se Atit. Ati sigurisht mund ta ndalonte kryqezimin, po kjo do pengonte misionin e tij te shpetimit tone.

Preshevar
20-03-07, 08:33
Jo vetem te krishteret por te gjith besimtaret si te krishteret ashtu dhe muslimanet duhet besuar ne jeten pas vdekjes.

Gjdoher ne mesh katoliket thone kete si rinovim ne fen e krishtit


Besoj nė Tenzon, Atin e gjith-pushtetshėm,
Krijuesin e qiellit e tė tokės. E nė Jezu Krishtin, Birin e tij njė
tė vetmin, Zotin tonė. I cili u zu pėr virtyt tė Shpirtit Shenjt. U
lind prej Virgjrės Mari. Pėsoi mundimet nėn Poncin Pilat. U
vua nė kryq, vdiq e u varros. Zbriti mbi ferr. Tė tretėn ditė u
ngjall sė vdekuri. U ngrit nė qiell. Rri nė anė tė djathtė tė
Tenzot, Atit tė gjithpushtetshėm. Andej do tė vijė pėr tė
gjykuar tė gjallėt e tė vdekurit. Besoj nė Shpirtin Shenjt,
Kishėn e shenjtė katolike, shoqėrinė e shenjtėrve, faljen e
mėkateve, ngjalljen e tė vdekurve dhe jetėn e pasosur.
Amen

Flm prap Giovanni..

Ne besojmė qe ka Vdekje po ka edhe ringjallje e dimė qe kjo jetė ėshtė vetėm kaluse,.. si transfer hesapi. Pytja ime ke se a duhet me besue mbi vdekjėn e Jezus Krishtit (Isės a.s.)

Kam ndegjue shum krishter duke then qe nqoftė se nuk beson mbi vdekjen e Krishtit mbi kryq... dot digjėsh nje Zjarrė, nė xhenem. Parajsa nuk te ėshtė akorduar.

Tash,. Abrahami (Ibrahimi a.s.), Moisiu (Musa a.s)... edhe kta kan qen tė dėrguar tė Zotit.
Qka i kan kėshillue/mėsue kta besimtarve n'ato kohra ? Besoni mbi vdekjėn e Krishtit dhe do tė shkoni nė parajs ? apo besoni vetėm nė njė Zotė ?!

Dhe e lexova qe e kishe shėnue qe beson mbi kishėn e shenjtė katolike,.. Kur Isa a.s. ka qen gjallė... kishat ende nuk patėn egzistue, me sa e di un. Ato kan arrit 350 vite pas, pasi qe e kan pranuar Romaket si fe krishterizmin.

Po nejse,..

A ke ndonjė citat ku kishte mund mu quajten Zot Jesus krishti (Isa a.s.) apo thjeshtė bir i Zotit ???

Flm per pergjigjet edhe 1 x.

Me t'mira,..

Giovanni
20-03-07, 08:54
Flm prap Giovanni..

Ne besojmė qe ka Vdekje po ka edhe ringjallje e dimė qe kjo jetė ėshtė vetėm kaluse,.. si transfer hesapi. Pytja ime ke se a duhet me besue mbi vdekjėn e Jezus Krishtit (Isės a.s.)

Kam ndegjue shum krishter duke then qe nqoftė se nuk beson mbi vdekjen e Krishtit mbi kryq... dot digjėsh nje Zjarrė, nė xhenem. Parajsa nuk te ėshtė akorduar.

Tash,. Abrahami (Ibrahimi a.s.), Moisiu (Musa a.s)... edhe kta kan qen tė dėrguar tė Zotit.
Qka i kan kėshillue/mėsue kta besimtarve n'ato kohra ? Besoni mbi vdekjėn e Krishtit dhe do tė shkoni nė parajs ? apo besoni vetėm nė njė Zotė ?!

Dhe e lexova qe e kishe shėnue qe beson mbi kishėn e shenjtė katolike,.. Kur Isa a.s. ka qen gjallė... kishat ende nuk patėn egzistue, me sa e di un. Ato kan arrit 350 vite pas, pasi qe e kan pranuar Romaket si fe krishterizmin.

Po nejse,..

A ke ndonjė citat ku kishte mund mu quajten Zot Jesus krishti (Isa a.s.) apo thjeshtė bir i Zotit ???

Flm per pergjigjet edhe 1 x.

Me t'mira,..


Paske ber nje mori pytjesh pernjeher por megjitheate po perpiqem qe te sqaroj.Siq i ke degjuar ti ato fjal nuk eshte e vertete se ka katolik qe nuk besojn ne asgje i thojn vetit katolik por nuk jan besimtar. Njeriu gykohet per jeten pas vdekjes simbas veprave qe bene.
Abrahami i ka qendru besnik Zotin, ndersa Moisiu ka qene i caktuar nga zoti per ta udhhequr popullin e asaj kohe dhe par ta shliruar nga pushteti Egjiptian, njekohesisht zoti i ka dhen mojsiut 10 urdhrimet mbi te cilat populli duhej te permbahej, ku i permbahet edhe sot.
Me fjalen kisha katolike nuk flas per objektin kisha katolike jan besimtaret eshte e vertet se feja krishtere nuk eshte perhap menjeher pa vdekjes dhe ringjallje se Jezusit. Jezusi pas ringjalljes ka qendruar me nxensit e ti dhe diten kur eshte ngritur ne qiell ju ka thene keto fjale. Shkoni ne mbare boten predikoni ungjillin dhe pagzoni ne emer te Atit te Birt dhe te shpirtit shejt, ketu eshte fillimi i besimit ne kishen katolike edhe pse tek ne ne iliri shen Pali ka arritur me vone por kisha ka filluar ate dite qe Jezusi eshnte ngritur ne qiell.
Ndoshta edhe ka ndonje citat po me mire le te quhet Biri i Zotit.

Preshevar
20-03-07, 10:52
Paske ber nje mori pytjesh pernjeher por megjitheate po perpiqem qe te sqaroj.Siq i ke degjuar ti ato fjal nuk eshte e vertete se ka katolik qe nuk besojn ne asgje i thojn vetit katolik por nuk jan besimtar. Njeriu gykohet per jeten pas vdekjes simbas veprave qe bene.
Abrahami i ka qendru besnik Zotin, ndersa Moisiu ka qene i caktuar nga zoti per ta udhhequr popullin e asaj kohe dhe par ta shliruar nga pushteti Egjiptian, njekohesisht zoti i ka dhen mojsiut 10 urdhrimet mbi te cilat populli duhej te permbahej, ku i permbahet edhe sot.
Me fjalen kisha katolike nuk flas per objektin kisha katolike jan besimtaret eshte e vertet se feja krishtere nuk eshte perhap menjeher pa vdekjes dhe ringjallje se Jezusit. Jezusi pas ringjalljes ka qendruar me nxensit e ti dhe diten kur eshte ngritur ne qiell ju ka thene keto fjale. Shkoni ne mbare boten predikoni ungjillin dhe pagzoni ne emer te Atit te Birt dhe te shpirtit shejt, ketu eshte fillimi i besimit ne kishen katolike edhe pse tek ne ne iliri shen Pali ka arritur me vone por kisha ka filluar ate dite qe Jezusi eshnte ngritur ne qiell.
Ndoshta edhe ka ndonje citat po me mire le te quhet Biri i Zotit.

ok po pres pergjigje edhe prej tjerve antar tė krishter qe i ka forumi rreth ksaj citate qe e kėrkova.

-Desha ta dij,.. se sa bibla egzistojn krejt ? (nė tėr botėn)

Giovanni
20-03-07, 12:42
ok po pres pergjigje edhe prej tjerve antar tė krishter qe i ka forumi rreth ksaj citate qe e kėrkova.

-Desha ta dij,.. se sa bibla egzistojn krejt ? (nė tėr botėn)


Si po mendon ne kuantitet apo perkthime ....??

Preshevar
20-03-07, 13:10
Si po mendon ne kuantitet apo perkthime ....??

Po e reformuloj pytjen time pak ma ndryshe,. Sa bibla tė ndryshme egzistojnė, ?

Giovanni
20-03-07, 15:26
Egziston vetem nje bibel.

Preshevar
28-03-07, 14:34
Aja filluat zanatit tė vjetėr a ?'

Nejse.. mir ja beni qe i fshini postimet e mija.

Pytja ne radhe : -A egziston ndonjė citat ku mohohet shprehja e lirė nė "biblA" ? N'qoft se po, postoje,.. po n'qoft se jo kur tė shkruaj tjera here lidhje me temėn ju kisha luten qe mos t'mi fshini POSTIMĖT !

Tomori
07-04-07, 11:32
Kisha nje pytje:
Me interesone perse krishteret po i skuqin vezet per festen e Pashkes.!
a ka naj domethenje simbolizimi ngjyrosja e vezve..! nese ka naj domethenje ju kisha lutur tme sqaroni

Giovanni
07-04-07, 13:58
Kisha nje pytje:
Me interesone perse krishteret po i skuqin vezet per festen e Pashkes.!
a ka naj domethenje simbolizimi ngjyrosja e vezve..! nese ka naj domethenje ju kisha lutur tme sqaroni


Historia e Vezės sė Pashkėve

Veza nė mbar botėn paraqet Pashkėt


Vezėt, nė fakt, ndoshta pėr shkak tė formės dhe pėrbėrjes tė veēantė, kanė pasur gjithmonė njė rėndėsi unike, simbolin e jetės nė vetvete, por edhe tė vet misterit. Qysh nė kohėt e paganizmit, te disa besime, “Qielli e Toka”, konsideroheshin dy gjysma tė sė njėjtės vezė, ato ishin simbol i kthimit tė jetės.

Zogjtė pėrgatitnin foletė e tyre dhe i pėrdorshin pėr vezė: atėherė tė gjithė e dinin se dimri dhe tė ftohtit tashmė kishte kaluar.

Grekėt, Kinezėt dhe Persianėt shkėmbenin vezė si shenjė dhurate pėr festat e Pranverės, po nė Egjiptin e lashtė, vezėt e dekoruara i shkėmbenin nė fillim tė “vitit tė ri”, sepse nė atė kohė Viti bazohej akoma sipas stinėve.

Veza gjithashtu konsiderohej edhe si simbol i fėrtelitetit, pėr arsye se atėherė ishte e pashpjegueshme lindja e njė qenie tė gjallė, prej njė gjėje kaq tė veēantė dhe tė ēuditshme.

Vezėt konsideroheshin si mjet magjie e fuqishme dhe kur ndėrtoheshin shtėpitė i futshin nėn themele pėr ta larguar te keqen, ndėrsa pėr gratė shtatzėna pėrdoreshin pėr ta zbuluar gjininė e fėmijės sė paralindur. Nuset kur martoheshin kalonin vezė to para se tė hynin nė shtėpinė e burrit.

Vezėt, qė nė shekuj kanė paraqitur stinėn e pranverės, me ardhjen e Krishterimit u bėnė simbol i rilindjes jo tė natyrės por tė vet njeriut, tė ringjalljes sė Krishtit si njė zogė qė del prej veze, Krishti doli i gjallė prej varrit.
Simbolika e vezėve tė ngjyrosura me ngjyra ndriēuese paraqesin ngjyrat e pranverės dhe dritėn e diellit. Ato me ngjyrė tė kuqe tė mbylltė janė simbol i gjakut tė Krishtit.

hasanmehmeti
07-04-07, 17:40
Pershendetje Giovanni

A mund ta marrim si perfundim se veza nuk ka te bej me krishterimin si Fe , dmth eshte e futur ne Fene tuaj , por nuk ka baze se eshte prej saj.

me respekt
hasani

hawk
30-08-07, 18:15
Pershendetje.

Tek "Shpjegimi i shpejte i Doktrines se Krishtere" Jezusi eshte Zot dhe ne nje faqe tjeter Biri i Zotit.
Qe te dy pohimet jane te evidentuara me germa me te erreta.

Nese ke mundesi Giovanni,te drejtohem ty pasi shikoj se ke dhene disa shpjegime,a mund te me sjellesh ndonje sqarim ne lidhje me kete qe kam lexuar??

P.S

Gjithashtu ne disa lutje (ketu ne kishat Italiane,te pakten) degjohet shpesh: "Santa Maria madre di Dio...." pra shen Maria nena e Zotit...

Falemiderit.

Kavaleri
06-09-07, 02:23
Pershendetje vllazen e motra Shqiptar,te Besimit Katolik.
Pa ndo nje synym, apo mendim te keq, perkundrazi Rrespektoj cdo Besim , si Besimin tim tek Zoti.
Dashta te di diqka rreth Shen Gjergjit, a esht kjo Fest e Besimit Katolik, apo ndo nje Besimi tjeter? apo thjesht e te gjith Shqiptarve?
Nese nuk dini diqka te sakt, bon me dhon edhe mendimin tuaj per Shen Gjergjin.
Po me intereson me dit se si u lind kjo Fest, dhe pse i mbeti Emri kesaj Festes SHEN GJERGJ.?
Edhe cka ta te bome Tyrbja me Shengjergj?

Nese bon me i gra allakatunarqe se sma rrok Letersine.
Pershendetje te gjithve.

Nese esht diku e njeta tem, kerkoj falje..(Fshirene)

__________________________________________________ ______________________________


Kavaleri temen ta mbylla pasi qe tema per te ber pyetje per qeshtjen katolike ekziston andaj ta dergova ketu... Giovanni

arton bala
07-09-07, 12:44
Edhe une e kam nje pyetje, ama jo te koplikuar:

Cka eshte Eukaristia?

Deri sot e di qe eshte nje nder (me duket gjithsejt) 8 sakramentet katolike. Dhe e di qe ka te bej dicka me buken he veren.

Cka deshta te mesoj pra, eshte prapavija e ketij rituali dhe se a e ka tere Krishterimi (katoliket, ortodokset, evangjelet) kete sakrament, apo vetem katoliket?

Zana_ch
09-09-07, 23:25
Edhe une e kam nje pyetje, ama jo te koplikuar:

Cka eshte Eukaristia?

Deri sot e di qe eshte nje nder (me duket gjithsejt) 8 sakramentet katolike. Dhe e di qe ka te bej dicka me buken he veren.

Cka deshta te mesoj pra, eshte prapavija e ketij rituali dhe se a e ka tere Krishterimi (katoliket, ortodokset, evangjelet) kete sakrament, apo vetem katoliket?
Eukaristia apo Kungimi


Sakramenti i trete dhe njekohesisht i fundit te hyrjes ne bashkimin e plote te krishtere eshte kungimi. Ai eshte i lidhur drejtperdrejte me meshen e shenjte. Mirepo, mesha eshte teme teper e gjere per ta perpunuar tani, ne kete kontekst. Duhet te perpunohet ne librezen e posacme. Ketu do te theksojme vetem disa te dhena kryesore, praktike, ne lidhje me kunimin shenjt – qe jane te nevojshme per jeten e perditshme fetare.Cka eshte kungimi?

Kungimin rregullisht e percaktojme si nje prej shtate sakramenteve qe i themeloi Jezu Krishti, ne te cilin ne trajten e bukes dhe te veres e marrim Korpin dhe Gjakun e Krishtit ne shpirterat tane.
Krishti e themeloi kungimin ne Darken e mbrame kur mori buken, e theu dhe ua dha apostujve te vet duke thene ato fjale qe perseriten ne cdo meshe: “Merrni dhe hani te gjithe prej tij, ky eshte Korpi im qe do te flijohet per ju”. Poashtu pas darkes mori edhe goten plot me vere dhe tha: “Merrni dhe pini te gjithe prej tij: ky eshte kelku i Gjakut tim, i Beselidhjes se Re e te amshuar qe do te derdhet per ju dhe per te gjithe njerezit”. Dhe vazhdoi: “Beni kete ne perkujtimin tim”.
Urdheroi pra, qe te hame te gjithe dhe te pime te githe. E pse duhet te hame dhe te pime, na tregoi pasi i ushqeu 5000 vete me pese buke dhe dy peshq (Gjn 6, 1-15). Pas asaj mrekullie ai mesonte popullin: “Une jam buka e gjalle qe zbriti prej qiellit: nese ndokush e ha kete buke, do te jetoje per amshim. E buka qe une do ta jap eshte korpi im per jeten e botes... Nese nuk e hani korpin e Birit te njeriut e nuk e pini gjakun e tij, nuk keni jete ne vetvete. Kush ushqehet me korpin tim dhe e pi gjakun tim, ka jeten e pasosur. Une do ta ringjalli ne diten e fundit” (Gjn 6, 51.53-54). Shume nxenes thane se ky mesim eshte i pakuptueshem dhe u larguan prej tij, por Krishti nuk nderroi vendimin: kush beson ne te, ai edhe do te jetoje prej tij.
Kisha seriozisht e kupton dhe vazhdimisht e zbaton kete urdher. Cdo besimtar e ka per detyre qe te kungohet se paku nje here ne vit – per Pashke, por jo vetem nje here! Kisha na nxit te kungohemi sa me shpesh: me mundesi cdo dite. Nese kemi marre pjese ne dy meshe per nje dite, ne te dy meshet mund te kungohemi. Sidomos secili i krishtere ka obligim te kungohet ne rrezik vdekjeje.Cka eshte e nevojshme per kungim te mire?

Kungimi i shpeshte eshte i dobishem dhe i nevojshem per rritjen dhe perforcimin e jetes se krishtere, per zhvillimin e jetes shpirterore. Megjithate nuk guxojme te kungohemi nese nuk jemi te denje!
1. Puna e pare e nevojshme per kungim te mire eshte hiri shenjterues, te cilin e marrim ne pagezim. Duhet te jemi te lire prej mekateve – sidomos prej te gjitha mekateve te renda. D.m.th.: nuk mund te kungohen ata qe nuk jane pagezuar: hebrenjte, myslimanet, hinduistet, budistet, animistet etj. Nuk guxon te kungohet as njeiru i pagezuar qe ka cfaredo mekati te rende ne shpirt, sepse me cdo mekat te rende humbet hiri shenjterues.
2. Kisha e kerkon para kungimit edhe agjerimin eukaristik (ngjinesen): nje ore para kungimit te mos hame as mos te pime asgje pervec ujit. Ky agjerim perpara ka qene shume me i gjate: me se pari prej mesnates, pastaj tri ore, e tani vetem nje ore. Pse? A thua Kisha nuk e respekton aq shume agjerimin? – Jo. Por Kisha deshiron qe besimtareve t’ua jape mundesine qe te kungohen sa me shpesh, sepse kungimi eshte me i rendesishem dhe me i dobishem se shume vepra tjera te mira.
3. Puna e trete e nevojshme per kungim te mire eshte qe te besojme me gjithe fuqi se ne kungim marrim Krishtin ne zemer: me korp dhe shpirt, me mish dhe gjak, si Hy dhe si Njeri. Per kete arsye nuk kungohen femijet e vegjel dhe njerez intelektualisht aq te kufizuar, qe nuk jane te afte te dallojne Korpin e Krishtit prej bukes se thjeshte. Po ashtu nuk mund te kungohen ateistet dhe besimtaret e llojllojshem, qe nuk besojne se ne kungim eshte i pranishem vete Krishti, Zot e Njeri.Frytet e kungimit

Kungimi ka fryte te shumta dhe te begatshme:

1. me te ushqehet shpirti;
2. ai simbolizon bashkimin tone me Krishtin dhe me te gjithe vellezerit e Krishtere;
3. kungimi na mbron prej mekatit dhe se keqes;
4. njekohesisht eshte pengu i lumturise se ardhshme i ringjalljes;
5. sikurse me cdo veper te mire, ashtu edhe me kungim, lirohemi prej mekateve te vogla;
6. cdo kungim i mire na jep gezimin dhe kenaqesine shpirterore.

Nderkaq duhet te kemi parasysh edhe kete fakt: sa te begatshme dhe shelbimprurese jane frytet e kungimit te mire dhe te denje, aq mekat te madh ben njeriu qe kungohet pa dinjitet dhe pa respekt te duhur.
Pasi kungimi eshte dhurate aq e madhe e Zotit, kurre nuk duhet qe menjehere pas kungimit te dalim prej kishes. 10-15 minuta falenderimi nuk jane shume per nje dhurate aq te vlefshme.


i nderuari arton kerkoi falje se me vones e kam lexuar pytjen e juaj ...shpresoi se pak a shum jam mundue me ju shpjegue se qfar ashte EUKARISTIAME NDERIME
Zana_ch

arton bala
10-09-07, 11:46
Eukaristia apo Kungimi


Sakramenti i trete dhe njekohesisht i fundit te hyrjes ne bashkimin e plote te krishtere eshte kungimi. Ai eshte i lidhur drejtperdrejte me meshen e shenjte. Mirepo, mesha eshte teme teper e gjere per ta perpunuar tani, ne kete kontekst. Duhet te perpunohet ne librezen e posacme. Ketu do te theksojme vetem disa te dhena kryesore, praktike, ne lidhje me kunimin shenjt – qe jane te nevojshme per jeten e perditshme fetare.Cka eshte kungimi?

Kungimin rregullisht e percaktojme si nje prej shtate sakramenteve qe i themeloi Jezu Krishti, ne te cilin ne trajten e bukes dhe te veres e marrim Korpin dhe Gjakun e Krishtit ne shpirterat tane.
Krishti e themeloi kungimin ne Darken e mbrame kur mori buken, e theu dhe ua dha apostujve te vet duke thene ato fjale qe perseriten ne cdo meshe: “Merrni dhe hani te gjithe prej tij, ky eshte Korpi im qe do te flijohet per ju”. Poashtu pas darkes mori edhe goten plot me vere dhe tha: “Merrni dhe pini te gjithe prej tij: ky eshte kelku i Gjakut tim, i Beselidhjes se Re e te amshuar qe do te derdhet per ju dhe per te gjithe njerezit”. Dhe vazhdoi: “Beni kete ne perkujtimin tim”.
Urdheroi pra, qe te hame te gjithe dhe te pime te githe. E pse duhet te hame dhe te pime, na tregoi pasi i ushqeu 5000 vete me pese buke dhe dy peshq (Gjn 6, 1-15). Pas asaj mrekullie ai mesonte popullin: “Une jam buka e gjalle qe zbriti prej qiellit: nese ndokush e ha kete buke, do te jetoje per amshim. E buka qe une do ta jap eshte korpi im per jeten e botes... Nese nuk e hani korpin e Birit te njeriut e nuk e pini gjakun e tij, nuk keni jete ne vetvete. Kush ushqehet me korpin tim dhe e pi gjakun tim, ka jeten e pasosur. Une do ta ringjalli ne diten e fundit” (Gjn 6, 51.53-54). Shume nxenes thane se ky mesim eshte i pakuptueshem dhe u larguan prej tij, por Krishti nuk nderroi vendimin: kush beson ne te, ai edhe do te jetoje prej tij.
Kisha seriozisht e kupton dhe vazhdimisht e zbaton kete urdher. Cdo besimtar e ka per detyre qe te kungohet se paku nje here ne vit – per Pashke, por jo vetem nje here! Kisha na nxit te kungohemi sa me shpesh: me mundesi cdo dite. Nese kemi marre pjese ne dy meshe per nje dite, ne te dy meshet mund te kungohemi. Sidomos secili i krishtere ka obligim te kungohet ne rrezik vdekjeje.Cka eshte e nevojshme per kungim te mire?

Kungimi i shpeshte eshte i dobishem dhe i nevojshem per rritjen dhe perforcimin e jetes se krishtere, per zhvillimin e jetes shpirterore. Megjithate nuk guxojme te kungohemi nese nuk jemi te denje!
1. Puna e pare e nevojshme per kungim te mire eshte hiri shenjterues, te cilin e marrim ne pagezim. Duhet te jemi te lire prej mekateve – sidomos prej te gjitha mekateve te renda. D.m.th.: nuk mund te kungohen ata qe nuk jane pagezuar: hebrenjte, myslimanet, hinduistet, budistet, animistet etj. Nuk guxon te kungohet as njeiru i pagezuar qe ka cfaredo mekati te rende ne shpirt, sepse me cdo mekat te rende humbet hiri shenjterues.
2. Kisha e kerkon para kungimit edhe agjerimin eukaristik (ngjinesen): nje ore para kungimit te mos hame as mos te pime asgje pervec ujit. Ky agjerim perpara ka qene shume me i gjate: me se pari prej mesnates, pastaj tri ore, e tani vetem nje ore. Pse? A thua Kisha nuk e respekton aq shume agjerimin? – Jo. Por Kisha deshiron qe besimtareve t’ua jape mundesine qe te kungohen sa me shpesh, sepse kungimi eshte me i rendesishem dhe me i dobishem se shume vepra tjera te mira.
3. Puna e trete e nevojshme per kungim te mire eshte qe te besojme me gjithe fuqi se ne kungim marrim Krishtin ne zemer: me korp dhe shpirt, me mish dhe gjak, si Hy dhe si Njeri. Per kete arsye nuk kungohen femijet e vegjel dhe njerez intelektualisht aq te kufizuar, qe nuk jane te afte te dallojne Korpin e Krishtit prej bukes se thjeshte. Po ashtu nuk mund te kungohen ateistet dhe besimtaret e llojllojshem, qe nuk besojne se ne kungim eshte i pranishem vete Krishti, Zot e Njeri.Frytet e kungimit

Kungimi ka fryte te shumta dhe te begatshme:

1. me te ushqehet shpirti;
2. ai simbolizon bashkimin tone me Krishtin dhe me te gjithe vellezerit e Krishtere;
3. kungimi na mbron prej mekatit dhe se keqes;
4. njekohesisht eshte pengu i lumturise se ardhshme i ringjalljes;
5. sikurse me cdo veper te mire, ashtu edhe me kungim, lirohemi prej mekateve te vogla;
6. cdo kungim i mire na jep gezimin dhe kenaqesine shpirterore.

Nderkaq duhet te kemi parasysh edhe kete fakt: sa te begatshme dhe shelbimprurese jane frytet e kungimit te mire dhe te denje, aq mekat te madh ben njeriu qe kungohet pa dinjitet dhe pa respekt te duhur.
Pasi kungimi eshte dhurate aq e madhe e Zotit, kurre nuk duhet qe menjehere pas kungimit te dalim prej kishes. 10-15 minuta falenderimi nuk jane shume per nje dhurate aq te vlefshme.


i nderuari arton kerkoi falje se me vones e kam lexuar pytjen e juaj ...shpresoi se pak a shum jam mundue me ju shpjegue se qfar ashte EUKARISTIAME NDERIME
Zana_ch

Ok..
Nuk mund te them se e kuptova ne teresi, (sepse po e verej se po dalin pyetje tjera kuptimi ne lidhje me disa terme dhe rituale te panjohura,) por megjitheate ne thelb mu duk nje shpjegim i kuptueshem mbi eukaristine (kungimin), e cila tanime se paku nuk eshte nje term i panjohur per mua. :smile:

Ne kete kuptim, motrushe e nderuar, me pershendetjet me te sinqerta te falenderoj dhe te uroj nje dite plote perjetime te mira.

Artoni

Zana_ch
10-09-07, 12:21
Ok..
Nuk mund te them se e kuptova ne teresi, (sepse po e verej se po dalin pyetje tjera kuptimi ne lidhje me disa terme dhe rituale te panjohura,) por megjitheate ne thelb mu duk nje shpjegim i kuptueshem mbi eukaristine (kungimin), e cila tanime se paku nuk eshte nje term i panjohur per mua. :smile:

Ne kete kuptim, motrushe e nderuar, me pershendetjet me te sinqerta te falenderoj dhe te uroj nje dite plote perjetime te mira.

Artoni

Inderuar Artoni ne shkrime e ma shpar qe ishte ne te ashte i theksum i ter termi i Eukaristia apo Kungimi, te kuptoi shum mire se ashte pak a shum i pa njohur noshte per ty por si me ta then shkrimi shejt ashte aq i nderllidhur mes veti sikur jeta e njeriut .
Dua edhe nje gja ta sqaroi se Sakramentet e Kishes jan shtaten e jo tete sikur e keni cek ju edhe pse e ke then se me duket se jan tete.

Sakramentet e Kishes jan shtate e keto jane:
1. Pagėzimi
2. Krezmimi (ose Pėrforcimi)
3. Kungimi
4. Rrėfimi
5. Vajimi
6. Urdhri shenjt
7. Kurora e martesės


Per ēdo pytje do te perpiqem me ju ndimue aq sa die dhe aq sa mundem .
Zoti ju ruajt te gjithve e ne radhe te pare Popullin tim Dardan .zana_ch

Giovanni
10-09-07, 16:52
Zana ka spjeguar bukur pur une po shtoj edhe diqka.EUKARISTIA - BURIM BASHKIMI DHE PĖRSOSMĖRIE

Pasi ėshtė njė bukė e vetme, ne, edhe pse shumė, jemi njė trup i vetėm (1 Kor 10, 17)

Ēdo kremtim eukaristik merr njė domethėnie tė veēantė nė kėtė vit kushtuar Eukaristisė. Qė me enciklikėn Kisha nga Eukaristia Ati i Shenjtė Gjon Pali II premtonte pėrsėri qė ky vit tė “zgjonte tek tė krishterėt mahnitjen eukaristike”, do tė thotė mrekullinė pėrballė “madhėshtisė hyjnore” (Paul Claudel), qė ėshtė Eukaristia.
Shėn Pali shkruan: “Kelku i bekimit qė ne e marrim nuk ėshtė vallė bashkim me gjakun e Krishtit? Dhe buka qė ne ndajmė nuk ėshtė vallė bashkim me korpin e Krishtit?” Eukaristia ėshtė pra nė themel njė mister bashkimi. Ne njohim lloje tė ndryshme bashkimi. Njė, mjaft intim, ėshtė ajo midis nesh dhe ushqimit qė marrim, sepse ky i fundit bėhet mish i mishit tonė dhe gjak i gjakut tonė. Shpesh dėgjojmė nėna qė u thonė krijesave tė tyre, ndėrsa i shtrėngojnė nė kraharor dhe i puthin: “Je kaq i mirė e tė dua shumė, sa do tė tė haja!”. Ėshtė e vėrtetė qė ushqimi nuk ėshtė njė person i gjallė dhe inteligjent me tė cilin mund tė shkėmbejmė mendime dhe ndjenja, por le tė supozojmė, pėr njė moment, qė ushqimi ėshtė vetė ai i gjallė dhe inteligjent, nuk mendoni se atėherė do tė kishim mė sė fundi njė bashkim tė pėrsosur? Por, kjo ėshtė pikėrisht ajo qė ndodh nė bashkimin eukaristik. Jezusi, nė fragmentin ungjillor, thotė: “Unė jam buka e gjallė, zbritur prej qiellit… Mishi im ėshtė ushqim i vėrtetė… Kush ha mishin tim ka jetėn e pasosur” (shih Gj 6, 51-58). Kėtu ushqimi nuk ėshtė thjesht njė gjė, por ėshtė njė person i gjallė. Kemi mė intimin, edhe pse mė misteriozin, e bashkimeve. Tė shohim atė ēka ndodh nė natyrė, nė fushėn e tė ushqyerit. Ėshtė principi jetėsor qė mė i forti asimilon atė mė pak tė fortė. Ėshtė vegjetali (bimėsia) ai qė asimilon mineralin, ėshtė kafsha qė asimilon vegjetalin (bimėsinė). Edhe nė raportet ndėrmjet njeriut dhe Krishtit zbatohet ky ligj. Ėshtė Krishti qė na asimilon nė vetvete; ne transformohemi nė Tė, jo Ai nė ne. Ndonjė materialist ateist shprehet: “Njeriu ėshtė thjesht ajo ēka ha”. Pa e ditur, jep njė pėrkufizim maksimal tė Eukaristisė. Falė sajė, njeriu bėhet me tė vėrtetė ajo ēka ha, do tė thotė korpi i Krishtit!
Por le tė ndjekim tekstin e shėn Palit: “Pasi ėshtė njė bukė e vetme, ne, edhe pse shumė, jemi njė trup i vetėm: pse tė gjithė jemi pjesėtarė tė njė buke tė vetme”. Ėshtė e qartė qė nė kėtė rast tė dytė fjala “trup” nuk tregon mė trupin e Krishtit tė lindur nga Maria, por tregon “tė gjithė ne”, tregon atė trup mė tė madh tė Krishtit qė ėshtė Kisha. Kjo do tė thotė qė bashkimi eukaristik ėshtė gjithmonė edhe bashkim ndėrmjet nesh. Duke ngrėnė tė gjithė tė vetmen bukė, ne formojmė njė trup tė vetėm. Cila ėshtė pasoja? Qė nuk mund tė kemi bashkim tė vėrtetė me Krishtin, nėse jemi tė ndarė midis nesh, urrehemi, nuk jemi gati pėr ripajtim. “Nėse ti ke fyer njė vėlla”, thotė shėn Augustini, “nėse ke kryer njė padrejtėsi kundėr tij dhe pastaj shkon pėr tė marrė kungimin sikur tė mos kish ndodhur asgjė, ndoshta shkon edhe me plot entuziazėm, ti i pėrngjan dikujt qė sheh t'i vijė pėrballė njė mik tė cilin nuk e sheh prej kohėsh. I afrohet me vrap, i hidhet nė qafė dhe ngrihet nė majė tė gishtave pėr ta puthur nė ballė… Por, ndėrsa bėn kėtė, nuk vėren qė po i shkel kėmbėt me kėpucėt me thumba. Vėllezėrit nė fakt, nė veēanti mė tė varfėrit dhe mė tė braktisurit, janė gjymtyrė tė Krishtit, janė kėmbėt e tij akoma tė mbėshtetura kėtu mbi dhč”.
Kur meshtari na jep Osten, thotė: “Korpi i Krishtit”, dhe ne pėrgjigjemi: “Amen!”. Tani e dimė kujt i themi “Amen”, do tė thotė: “Po, tė pranoj”: jo vetėm Jezusit, Birit tė Hyjit, por edhe kujt jeton pėrbri nesh.
Zot Jezus, vetėm ti je ushqimi ynė i vėrtetė, Buka e gjallė, i vetmi i aftė qė na jep dhe na e pėrjetėson jetėn, bėj qė mjegullat e botės tė mos errėsojnė sytė tanė, me qėllim qė t'ia arrijmė gjithmonė tė tė njohim si Krijuesin dhe Shėlbuesin tonė. Ti qė na ke dhuruar vetė korpin tėnd pėr tė na shėlbuar, mos lejo qė pėrkėdheljet lajkatare tokėsore tė na largojnė nga Ty nė kėrkim tė njė ushqimi tjetėr qė nuk na ēon nė jetėn e amshuar. Tė kėrkojmė qė zemra jonė, me sytė e fesė, tė mund ta njohė gjithmonė praninė tėnde nė bukėn dhe nė verėn e kremtimeve tona eukaristike. Dhe duke njohur praninė tėnde nė kremtimin eukaristik tė mund ta njohim edhe nė jetėn kishtare, nė bashkimin dhe dėgjesėn kishtare dhe nė fjalėn e predikuar nga Apostujt.
Ati i Shenjtė, Papa Benedikti XVI, nė fjalėn e tij drejtuar klerit tė Romės mė 13 maj 2005, na mėson qė dėgjesa kishtare ėshtė nė praktikėn e pėrditshme, veēanėrisht pėr meshtarin, dėgjesė ndaj Ipeshkvit tė tij. Duke pėrjetuar kremtimin eukaristik le tė jenė njė nxitje pėr ne kėto fjalė tė Atit tė shenjtė, me qėllim qė tė gjithė ne tė mund tė jemi, nė dėgjesė ndaj Krishtit dhe barinjve tė Kishės, tė gjithė tė bashkuar, pėr t'i dėshmuar botės dashurinė e Krishtit tė kryqėzuar dhe tė ringjallur. Jezu Krishti tė na mėsojė tė kemi gjithmonė mes nesh tė njėjtėn dashuri me tė cilėn Ai na ka dashur, me tė njėjtin pėrkujdes, mirėkuptim dhe pėrdėllim qė Ai pati mbi tė gjitha ndaj tė vetėve. Dhe akoma, le ta bėjmė tonėn ftesėn e Atit tė Shenjtė qė tė “intensifikojmė dashurinė dhe devocionin ndaj Jezusit Eukaristi” dhe “tė shprehim nė mėnyrė tė guximshme dhe tė qartė besimin nė praninė reale tė Zotit sidomos nėpėrmjet solemnitetit dhe korrektėsisė sė kremtimeve”.

Giovanni
10-09-07, 16:55
Viti kushtuar Eukaristisė
(tetor 2004-tetor 2005)

nga Don Agim Qerkini

“Ky ėshtė korpi im qė flijohet pėr ju, bėni kėtė nė pėrkujtimin tim!... Ky kelk ėshtė Besėlidhja e re nė gjakun tim qė derdhet pėr ju” (Lk 22, 19-20).
Krishti Zot, dashurinė e madhe ndaj nesh e shfaqi nė shumė mėnyra. Kėshtu, ndėr tjera, dashurinė e madhe ndaj nesh e dėshmon edhe me themelimin e sakramenteve shenjte. Pėrmes tyre, Krishti e vazhdon misionin e vet ndėr ne duke qenė vazhdimisht i pranishėm nė mesin tonė. Prania e tij mė reale ėshtė nė sakramentin e eukaristisė. “Korpi im ėshtė ushqim i vėrtet e gjaku im ėshtė pije e vėrtet. Kush ushqehet me korpin tim dhe pi gjakun tim, ai mbetet nė mua e unė nė tė” (Gjn 6, 55-56).
Jemi nė fillim tė Vitit kushtuar Eukaristisė, e mu pėr kėtė, kemi dashur qė, pėr tė thelluar nderimin tonė ndaj Eukaristisė, tė pėrqėndrohemi pak mė tepėr mbi rėndėsinė dhe kuptimin mė tė madh pėr sa i pėrket flijes Eukaristike. Sepse, na ndodhė qė ndoshta edhepse shpesh marrim pjesė nė Meshė, disa prej pjesėve tė saj mos ti kuptojmė si duhet apo sa duhet.
Mu pėr kėtė, kemi dashur qė me kėtė rast tė japim disa spjegime dhe udhėzime se ēka ėshtė flija eukaristike dhe si duhet kryer ajo, edhe mė tepėr, cili ėshtė roli im si pjesėmarrės i Meshės shenjte.
Nė fillim njė paraqitje tė shkurtė tė Letrės Apostolike tė cilėn Ati shenjt e shpalli me rastin e vitit Eukaristik, e mė pas do tė kalojmė nė pjesėt kryesore tė saj.

Letra apostolike pėr Vitin Eukaristik « MANE NOBISCUM DOMINE »

Njė argument i ri qė na shtyn edhe mė tepėr ta tregojmė devotshmėrinė tonė ndaj eukaristisė shenjte ėshtė edhe dėshira e Atit shenjt, i cili, pėr tė theksuar rėndėsinė e kėtij sakramenti pėr jetėn tonė, ditėn e festės sė Zojės Rruzare, mė 7 tetor 2004 shpalli Vitin kushtuar Eukaristisė.
Kėshtu, me Letrėn apostolike “MANE NOBISCUM DOMINE” (“Rri me ne Zotėri!” Lk, 24,29) Papa Gjon Pali II u drejtohet ipeshkvijve, meshtarėve dhe besimtarėve nė tėrėsi qė edhe mė intenzivisht tė shtojnė adhurimin ndaj Eukaristisė.
Me kėtė rast, dua tė them shkurtimisht disa fjalė mbi pėrmbajtjen e kėsaj Letre tė Papės:
Natyrisht, Letra apostolike “Rri me ne Zotėri” ka njė pėrshtatshmėri tė mirė pėr Vitin Eukaristik. Janė dy ngjarje qė nxitėn kėtė iniciativė: Kongresi ndėrkombėtar eukaristik i cili u mbajt mė 10-17 tetor 2004 nė Argjipeshkvinė e Guadalajarės, nė Meksikė, dhe mbledhja e Rregulltė e sinodit Ipeshkvor e cila do tė mbahet mė 2-29 tetor 2005 nė Vatikan me temėn: Eukaristia - gurra dhe kulmi i jetės dhe e dėrgimit tė Kishės. Pėrpos kėsaj edhe njė prej motiveve shtesė ėshtė dita e tė rinjėve tė Botės qė do tė organizohet nė Köln tė Germanisė mė 16-21 gusht 2005.
Letra apostolike “Rri me ne Zotėri” pėrbėhet nga hyrja, ndahet nė katėr pjesė kryesore dhe pėrfundimin.

Pjesa e parė titullohet “Gjurmėve tė Koncilit dhe Jubileut”.
Kėtu sillen fakte tė cilat i kanė parapri vitit Jubilar si dhe enciklika e Letra apostolike me tė cilat nxitet pėrshpirtėria e besimtarėve pėr njė jetė mė tė thellė shpirtėrore. Kėshtu, qysh nė enciklikėn e vet “Tertio millenio adveniente” (10 nėntor 1994) me tė cilėn shėnoi rrugėn e pėrgaditjes pėr jubileun e Madh tė 2000-vjetorit tė Krishterimit, Papa kishte theksuar: “Viti Dymijė do tė jetė thellėsisht vit Eukaristik. Nė sakramentin e eukaristisė, Shėlbuesi i Mishėruar nė krahėrorin e Marisė, vazhdon t’i dhurohet njerėzimit si burim i jetės hyjnore”. Pastaj, me letrėn “Dies Domini”, thėrret besimtarėt tė meditojnė mbi tė dielėn si ditėn e ngjalljes sė Zotėrisė. Nė Letrėn apostolike “Nuovo millennio ineunte” Papa thekson se duhet tė vazhdohet rruga e adhurimit eukaristik, gjė qė ėshtė dėshmuar nė shek. XX e sidomos pas Koncilit. Gjatė vitit tė kaluar kushtuar Rruzarės shenjte, kur shpalli letrėn apostolike “Rosarium Virginis Mariae” dhe me shtimin e shenjave tė dritės, Papa si kulm tė atij misteri do ta vėj pikėrsiht eukaristinė. Kėshtu, gjatė atij viti Papa shpalli edhe enciklikėn “Ecclesia de Eucharistia” me tė cilėn do tė theksoj lidhjen e ngushtė e tė pandashme tė Eukaristisė me Kishėn. Viti kushtuar Eukaristisė, sipas fjalėve tė Papės ėshtė njė pėrmbledhje dhe kulm i gjithė kėsaj “rruge tė kaluar”.
Pjesėn e dytė e karakterizon ngjarja e dėftimit dhe rrugėtimi i Krishtit tė ngjallur me dy nxėnėsit pėr nė Emaus. Eukaristia ėshtė misteri i dritės. Sikur e njohėn nxėnėsit Zotėrinė e tyre nė thyerjen e bukės, ashtu edhe sot Krishti ėshtė i “pashėm” nė sytė e besimtarėve pėrmes bukės dhe verės.
“Eukaristia burimi dhe epifania e bashkėsisė”, titullohet pjesa e tretė ku theksohet se ta pranosh Eukaristinė d.t.th. tė hysh nė njė bashkėsi tė thellė me Krishtin, pėrmes sė cilit na lejohet nė njė mėnyrė “qysh tani ta ndjejmė parrizin nė tokė”.
Pjesa e fundit, e katėrt, i kushtohet eukaristisė si fillesės dhe planit tė dėrgimit. Kjo ka pėr qėllim tė vetėdijėsoj tė krishterėt pėr urgjencėn e dėshmimit dhe tė ungjillėzimit. Papa porositė tė mos kemi frikė ta dėshmojmė Krishtin. Pėrkundrazi, gjatė kėtij Viti edhe mė tepėr tė angazhohemi nė dėshmimin e besimit tonė.
Nė fund tė kėsaj Letre kushtuar Eukaristisė theksohet se fryt i madh do tė ishte gjatė kėtij viti tė ringjallej kremtimi i Eukaristisė posaqėrisht tė dielave.

Pra, pa dyshim, edhe me kėtė Letėr apostolike dėshmohet kujdesi i Kishės pėr besimtarėt e vet tė cilėt ndihmohen qė gjithnjė e mė tepėr tė rriten nė fe.
Prandaj, mos tė ngurrojmė por tė marrim pjesė edhe ne nė Meshėn shenjte, sepse aty e gjejmė kuptimin e jetės. Pjesėmarrja jonė le tė jetė aktive dhe le tė lejojmė qė Flija eukaristike tė na aftėsoj vazhdimisht qė nė pėrditshmėrinė tonė t’i mbesim besnik Zotit. Ka shumė mėnyra se si mundė ta shprehim devotshmėrinė tonė ndaj Eukaristisė, por po theksoj ketu pjesėmarrjen ne Meshė, kungimin e shpeshtė, adhurimin para tė Shenjtrueshmit Sakrament, meditimi, lutjet kushtuar Eukaristisė e tė tjera. Ashtu edhe mė mirė do ta kuptojmė se si Eukaristia na fton nė pajtim mes veti, nė vepra dashurie qė ėshtė bamirėsia dhe kujdesi ndaj vėllezėrve e motrave tona. Eukaristia ėshtė vėrtet «agape» e cila shuan etjen dhe urinė tonė shpirtėrore por edhe na bėn ta kuptojmė rėndėsinė e bashkėsisė nė kuptimin e plotė tė fjalės ashtu ēfarė e deshti Krishti.
Mesha Shenjte

Puthja e lterit
Ky ėshtė gjesti i parė tė cilin e bėn celebranti para se t’ia drejtoj popullit qoftė edhe njė fjalė tė vetme. Pse? Sepse ky elter, varr i martirėve tė parė i bashkėsive tė para kristiane, ėshtė nė tė njėjtėn kohė shenjė e Krishtit dhe e flijes qė po e paraqesim. Ky gjest nderimi, shpesh i pėrcjellur edhe me kemim d.t.th. se krejt i referohet Krishtit: Ai, lter, meshtar e viktimė (Heb 4, 1; 9,14); ai, qė ėshtė i pranishėm nė kėtė bashkėsi.
Vetėm pas kėsaj puthje tė lterit, pra qė ėshtė me aq simbolikė, celebranti, vėlla nė mesin e vėllezėrve e merr fjalėn dhe pėrshėndet bashkėsinė: “Nė Emėr tė Atit, e tė Birit e tė Shpirtit Shenjt”.
Shpeshherė shenja e kryqit bėhet nė mėnyrė mekanike pa e menduar mirė formulėn qė e themi. Shenja e kryqės nė mėnyrė metaforike thotė “Emrin e Zotit”, mendoni nė lutjen “Ati ynė”, (u shenjtėroftė Emri yt!). Kėshtu bashkėsia pajtohet e shprehjen e besimit trinitar dhe e manifeston identitetin e vet tė krishterė duke u pėrgjigjur unanimisht Amen. Ky Amen, fjalė hebreje, d.t.th. pajtohem me tė vėrtetėn.

Bekimi i parė
Tash celebranti i drejton bashkėsisė njė pėrshėndetje tė shkėlqyeshme e cila pėrmbledh gjithė historinė e shėlbimit.
Zoti qoftė me ju, ose paqja me ju! Kjo pėrshėndetje nuk ėshtė vetėm njė urim, por ėshtė fakt. (Zoti me ju). Ėshtė mė tepėr se njė urim sepse edhe nėse e marrim Shkrimin Shenjt, shofim se nė shprehje vjen prania e Zotit nė mesin e popullit tė zgjedhur. “Zoti qoftė me ju” shpreh poashtu emrin e Zotit i shpallur Moisiut. Tetragrami YHWH (Unė jam ai qė jam). “Paqja qoftė me ju”poashtu ka si shprehjen e pajtimit apo miratimit, poashtu edhe tė urimit. Nė BV “Paqja” ka kuptimin e plotėsisė sė jetės me Zotin. Edhe pas ngjalljes Krishti i pėrshėndet apostujt me “paqja me ju” (Gjn 14,27; Lk 1,27; Gjn 16,33).
Kur celebranti thotė “paqja me ju” ai flet nė emėr tė Krishtit. “Paqja qoftė me ju”, tash mundė tė pyesim e une (celebranti) ku po mbetem, jashtė kėsaj pėrshėndetje? Pse kjo kėshtu? Pėr arsye se celebranti rapresenton vet Krishtin: “Nuk mė zgjodhėt ju mua, por unė ju zgjodhas ju...(Gjn 15,16). Pra, pėrmes gojės sime Krishti i flet Kishės sė vet.

Pėrgaditja pendestare
Tash meshtari e thėrret bashkėsinė nė pendesė. (Njė akt tjetėr pendestar ėshtė kur meshtari pas paraqitjes sė dhuratave i lan duart), por mbi kėtė mė vonė, por duhet thėnė se tash ky akt pendimi nė fillim tė meshės nuk e zavendėson rrėfimin personal.
Vėllezėr e mota ti pranojmė mėkatet tona qė tė mundė ti kremtojmė denjėsisht misteret e shenjta. Ndalemi nė heshtje: Ja paraqesim Zotit vetveten; O Zot ti mė njeh mua, jetėn time mė aftėso tė pendohem me gjithė zemėr pėr ēdo mėkat, lėshim...
Atėherė meshtari fillon lutjen publike pėrmes sė cilės bashkėsia rrėfen mėkatet e veta. Kėtu nė meshar kemi disa mundėsi si ta shprehim pendimin tonė, dhe nė fund, kėto formula pėrmbyllen duke kėrkuar falje prej Zotit: Hyji i gjithpushtetshėm pastė mėshirė pėr ne... dhe tė gjithė pėrgjigjen Amen.

Kyrie eleison, ėshtė njė klithje e jona, kėrkesė pėr mėshirėn e Zotit, ndėrsa edhe kėtu janė disa mundėsi tė cilat na bėjnė,ndėrsa kėrkojmė mėshirėn e Zotit, ta njohim veten mėkatar.

Lavdi Hyjit nė lartėsitė qiellore. Ky ėshtė nė fakt njė himn tė cilin e recitojmė ose kėndojmė, pėrpos nė tė dielat e Ardhjes dhe tė Krezhmeve. Ky himn shumė antik, ishte nė fillim njė lutje mėngjesore e cila dalngadalė ėshtė futur nė liturgjinė eukarisatike (Shif Costituzioni Apostoliche fundi i shek. IV). Nė fillim e recitonte vetėm ipeshkvi edhe atė nė disa ditė tė caktuara duke filluar pėr Krishtlindje, pėr faktin e fjalėve tė parė “Gloria in excelsis Deo” tė cilat jehojnė natėn e Krishtlindjes. Prej shek. XI Lavdija kėndohet nga i gjithė kleri dhe bashkėsia sikur edhe sot. Do tė duhej tė meditojmė mbi ēdo fjali tė kėtij himni qė fillon me fjalėt e shėn Lukės (Lk 2,14) por tash pėr shkak tė kohės sė kufizuar nuk do tė kemi mundėsi.

Pas Lavdisė meshtari e merr fjalėn e thotė: Tė lutemi.
Nė ktė fjalė tė meshtarit tė gjithė ndalen nė hshtje sepse meshtari lutė nė emėr tė gjithė bashkėsisė, pėr kėtė e keni vėrejtur se gjithmonė lutjet janė tė bėra nė shumės: Po tė lutemi; Ne po tė lutemi, pra njė tekst antik qė bazohet nė mesharin romak. Lutja pėrmbyllet me lutjen trinitare drejtuar Atit pėrmes Birit nė Shpirtin Shenjt. Bashkėsia pėrgjigjet Amen.

Shėrbesa e fjalės
Kėshtu deri mė tani, bashkėsia ėshtė e gatshme ta pranoj fjalėen e Zotit; Leximet nė tė diela e festave pėrbehet prej tri leximeve:
-i pari njė pjesė e BV qė pėrcillet me njė psalm
-i dyti nga BR(VaP, Letrat e Palit; ose apostzujve tjere, Zbulesa)
-leximi trete ėshtė pjesė prej Ungjilli.
Tri leximet: Pse janė krejt prej Shkrimit shenjt e jo prej ndonjė autori shpirtėror, apo nga Etėrit e Kishės apo ga ndonjė enciklikė e Papės?
Sepse Eukaristia nuk ėshtė ndonjė kremtim ēfarėdo, ose ndonjė lutje tė cilėn mundė ta organizojmė si duam ne, si na pėlqen ne. Mesha ėshtė gjithmonė njė vepėr e Kishės e bashkuar prej Shpirtit shenjt; vet Krishti, Fjala e Zotit na e drejton Fjalėn e Zotit, Atit tė vet.

Ungjilli - Ėshtė vet Krishti i cili pėrmes Ungjillit i flet Kishės sė vet. Kėtu nuk bėhet fjalė vetėm pėrfjalėt e shkruara, por pėr vet Krishtin i cili si Fjalė e Zotit u mishėrua dhe ėshtė i pranishėm nė kėtė sakrament tė Kishės.
Bashkėsia ngritet nė kėmbė. Thjesht prej respekti (sikur kur hynė nė klasė njė profesor), por kėtu shumė me tepėr se kjo (Lk 5,25). Njė bashkėsi nė kėmbė ėshtė njė bashkėsi e tė ngjallurve; ajo e pranon ardhjen e Mesisė sė ringjallur nė mesin e vet, dhe nė kėmbė e pėrshėndesim hyrjen e Krishtit mė kėngėn e Aleluies.
- si pėrgjigje e Kishės zhvillohet nė pjesė:
Homelia; Besojma; Lutja e besimtarėve.

Homelia ose predikimi normalisht bėn pjesė nė shpalljen e Ungjillit. Pėrmes gojės sė meshtarit Krishti na e drejton Fjalėn e vet;
Pas homelisė, bashkėsia e reciton Besojmėn, Simboli i Nicesė, ose Simboli Apostolik.
Ndoshta mundė tė pyesim pse gjithmonė kjo Besojmė, ėshtė e gjatė, ndoshta me e ndėrrue etj. Nuk guxojmė ta harrojmė se ediela ėshtė dita e ringjalljes sė Krishtit, e kėshtu gjithmonė bashkėsia e bashkuar tė dielėn kremton Pashkėt e Jezu Krishtit. Atėherė ēfarė lidhje ekziston nė mes ditės sė Pashkėve dhe recitimit tė Besojmės?
Mendoni - Pashkėt festė e Ringjalljes, pra festė e Pagėzimit, sepse pėrmes hirit tė kėtij sakramenti, burra e gra, tė vdekur nė Krishtin janė ringjallur nė tė.
E dini se nė Kishėn e parė si zhvillohej riti i pagėzimit: Meshtari i pyeste katekumenėt: A beson nė Hyjin e Gjithėpushtetshėm, krijuesin e qillės e tėl tokės, ai pėrgjigjej besoj; atėherė e zhytte nė ujė; pastaj e pyeste tė dyten herė; a beson nė Jezu Krishtin, tė Birin e tij njė tė vetmin... katekumeni pėrgjigjej besoj, e zhytte tė dyten herė; sė treti e pyet meshtari; a beson nė Shpirtin Shenjt, shenjten Kishė katolike, bashkėsinė e shenjtėrve... ai pėrgjigjet Besoj dhe sė treti e zhyt nė ujė. Kėshtu, tė recitosh Besojmėn, ėshtė njė shenjė e njohjes sė besimit tė gjithė krishterėve dhe nė tė njėjtėn kohė njė rikujtim i secilit mbi pagėzimin e tij.

Lutja e besimtarėve
E kthyer nė liturgji prej reformes liturgjike me Koncilin e II, lutja e besimtarėve rikthehet nė traditėn shumė antike. Quhet edhe lutja universale, sepse meshtari vetėm e fillon dhe pėrfundon ndersa besimtarėt thonė lutjet pėr nevojat e tyre tė ndryshme. (Edhe nė libėr janė tė pėrfshira lutje pėr nevojat e besimtarėve, prandaj edhepse ato luten publikisht prej ndonjėėrit qė i lexon ato, ato kanė karakterė tė lutjeve tė pėrgjithshme tė bashkėsisė).

Liturgjia Eukaristike
Pasi ti jetė kushtuar shumė vėmendje shėrbesės sė Fjalės, tashti vėmendja pėrqėndrohet tel lteri. Ai ėshtė shenjė apo simbol i Krishtit. Lteri ėshtė sofra shenjte e flijes.
Nė ndėrkohė, pra jemi pas lutjes sė besimtarėve, deri sa tė sillen dhuratt nė lter, ēka ndodhė, mblidhet lėmossha. Ndoshta mundė tė thoni se kjo ėshtė njė gjė qė nuk pėrkon me zhvillimet liturgjike, apo ėshtė njė gjė qė pengon nė pėrqėndrimin e vėmendjes tek eukaristia, ndoshta mundė tė mendohet se mė mirė ėshtė qė tė bėhet nė ndonjė moment si psh. duke dalur prej kishe. Por megjithatė kjo ėshtė koha mė e pėrshtatshme. Pse? Sepse kjo lėmoshė e besimtarėve ėshtė njė e mirė e besimtarėve qė shpreh dashurinė vėllazėrore por edhe pjesėmarrjen e tė krishterėve nė jetėn materilae por edhe pėr nevojate Kishės.

Paraqitja e bukės dhe verės
Buka dhe vera mundė tė sillėn edhe prej fundit tė kishės, pastaj meshtari paraqet bukėn sė pari qė dė bėhet “buka e jetės” dhe verėn qė do tė shndėrrohet nė gjakun e Krishtit.
Larja e duarve
Disa historian e spjegojnė kėtė me faktin se mė parė ėshtė menduar se meshtari i ka zhyer duart deri sa ka pranuar dhuratat, por kjo nuk qėndron, ky rit ėshtė marrė nga gjesti hebraik i pastrimit dhe i pendesės qė e ka praktikuar edhe Krishti (Mt, 15,2.20; Mk 7,2; Lk 11,38).

Kėtu duhet shtuar se ēdonjėri prej besimtarėve i paraqitet Zotit mė sė miri nė kėto momente duke iu kushtuar atij, pėr nevojat e veta tė ndryshme, pra ėshtė njėm moment tė cilit duhet kushtuar vėmendjen plotėssiht duke iu bashkangjitur flijės euharistike.

Lutja eukaristike
Lutja eukaristike quhet pjesa e cila fillon me dialogun nėprefacion; Zoti qoftė me ju; Ti lartesojmė zemrat... e pėrfundon me Amen tė cilėn e thot bashkėsia pas dhėnjes lavdi Zotit pėrmes Krishtit nė Shpirtin Shenjt.
Krejt lutja eukaristike i drejtohet Zotit, Atit tonė. Qė ta kuptojmė mė mirė ti shtrojmė tri pyetje: Kush flet? Kush paraqet? Kush ėshtė i paraqitur?
Kush flet? Meshtari, ėshtė e vėrtet, por ai flet nė ahumės, “ne”, pėrmes gojės sė tij ėshtė kisha ajo qė flet.
Krishti – nė disa momente tė caktuara meshtari flet nė vehten e parė tė njėjėsit: Ky ėshtė Korpi im, Ky ėshtė kelku i gjakut tim...

Kush paraqet? Krishti. Nė Kishėn e tij, pėr njerėzit Krishti e paraqet jetėn e vet si fli Atit tė vet. Ndėrsa ne na dhuron korpin e vet si ushim: Merrni e hani...
Meshtari, minister i Krishtit, por edhe i Kishės paraqet nė mėnyrė sakramentale. Nė fund tė lutjes eukaristike merr buken dhe veren tė shndėrruara nė buke dhe gjakune Krishtit dhe thotė: Nėpėr Krishtin e me Krishtin dhe nė Krishtin... Ndėrsa bashkėsia thotė Amen.
Kush paraqitet? Krishti (Heb 9, 26-28), pastaj Kisha.
Bėni kėtė nė pėrkujtimin tim janė kėto fjalė tė Krishtit qė i tha nė Darkėn e Mbramė.

Sanctus – Pjesa e parė Iz 6,3. Pjesa e dytė Hosana nė lartėsitė qiellore, bekuar... Ps 118, 25-26).

Kungimi - Kjo pjesė e meshės fillon me lutjen Ati ynė... Pse fillon me lutjen Ati ynė? Sepse, edhepse kungimi ėshtė krejt diēka personale se ēdonjėri ėshtė i thirrur tė kungohet, nė tė njėjten kohė ky ėshtė njė akt esencilaisht kishtar (duke u kunguar bėhemi njė me Krishtin, por edhe bėhemi njė me vėllezėrit tanė, si bijė tė tė njėtit Atė qė ėshtė Zoti.

Mė vonė kur meshtari thėrret bashkėsinė tė shndėrrojnė paqen duhet ta kemi parasysh se ky ėshtė njė gjest antik. Nuk ėshtu kjo vetėm njė pėrshėndetje e theshtė njerėzore, (tung, mirėdita, a u lodhe...). Po ju lė paqen po ju jap paqen thotė Krishti, atė paqe e ndajmė mes veti, Krishti na e jep ne, ne e ndajmė mes veti.
Pas lutjes litanike o Qengji Hyjit, afrohemi te lteri pėr tė marrė kungimin, tė cilin duhet marrė me shumėė devotshmėri.
Pas kungimit preferohet njė heshtje e shkurtė, apo medtim mbi atė se tash e kam marrė Krishtin nė zemėr.
Nė fund lutja e celebrantit pėrmbledh lutjen e besimtarėve dhe pas bekimit nė emėr tė Atit tė Birit e Shpirtit Shenjt, u thotė: Mesha u krue, shkoni (jo shkojmė) nė paqe.
Me njė shprehje gėzimi e feje bashkėsia pėrgjigjet: Falėnderojmė Hyjin.

Nė fund po e pėrfundoj me fjalėt e Koncilit II: “Eukaristia – gurra dhe kulmi i jetės sė krishterė” (LG 11).

luckyman
11-09-07, 19:27
Pse besimtaret Katolik e vorrosin njeriun ne(me) Arke?

Preshevar
15-09-07, 10:35
E kam edhe un njė pyetje, rreth katedralėve. E di qė pėrpara kur u ndėrtojke njė Katdrale, vinte papa, priftet, mbreti, princ, njerzit e pasur e njerzit e atij fshati apo qyteti dhe kush kishte pasuri si psh: Zingjir t'Arit, gur me vler, unaza, voth, lira, etj... dhe i futshin ndėr guri t'par t'TEMELIT.

Po mė intereson me dit se a keni pėrcjell traditėn krishtere kur ja filluat katedrales ne prishtin apo jO ?

Dhe nė qoft se po, pse kjo tradit ? A ka tė bėj diqka me traditėn e Krishtit apo me fen e krishtere ? Thjesht po mė intereson me ditė se qfar KUPTIMI kae ?

Ju flm-oj nė qoft se mė pėrgjigjuni me shpejt se keti "shoku-t" mė lart.

Pėr t'mira,
Preshevari

Kodra
16-09-07, 10:51
Pse besimtaret Katolik e vorrosin njeriun ne(me) Arke?

**********
**********
**********

Pėrshėndetje i nderuari luckyman,

marrė, shiquar nė pėrgjithėsi, varrosja nė Arkė ėshtė njė element shumė i pasur i njerėzimit pėr arėsye se:

°Eshtrat e tė vdekurit nuk humbin as edhe hiq.

°Eshtrat e tė vdekurit, nuk pėrzihen me eshtrat e tė vdekurve tjerė, siē ėshtė rasti te feja tjetėr ku edhe varret pėrzihen.

°Ėshtė mė pastėr dhe mė lehtė pėr tė gjithė.

Nuk jam ndonjė ekspert i kėsaj lėmie (njoh veten si i pavarur nga fetė, duke besuar nė Zot (nė letra mė shkruan me religjion Islam)), por ia lejova vetes t'i pėrmend kėta shembuj.


Kodra

luckyman
17-09-07, 18:00
Ju faleminderit "KODRA".

BE LK
19-09-07, 14:48
E kam edhe un njė pyetje, rreth katedralėve. E di qė pėrpara kur u ndėrtojke njė Katdrale, vinte papa, priftet, mbreti, princ, njerzit e pasur e njerzit e atij fshati apo qyteti dhe kush kishte pasuri si psh: Zingjir t'Arit, gur me vler, unaza, voth, lira, etj... dhe i futshin ndėr guri t'par t'TEMELIT.

Po mė intereson me dit se a keni pėrcjell traditėn krishtere kur ja filluat katedrales ne prishtin apo jO ?

Dhe nė qoft se po, pse kjo tradit ? A ka tė bėj diqka me traditėn e Krishtit apo me fen e krishtere ? Thjesht po mė intereson me ditė se qfar KUPTIMI kae ?

Ju flm-oj nė qoft se mė pėrgjigjuni me shpejt se keti "shoku-t" mė lart.

Pėr t'mira,
Preshevari

Nuk tu pergjigjen me shpejt por po te pergjigjem une.
Sikur ta kishin ba kete veper do ishte mire. edi pse? sepse do shkonin dhe ti mernin dhe me ate rast kisha shembej nje me pak. jo keq

memumi
19-09-07, 16:30
E kam edhe un njė pyetje, rreth katedralėve. E di qė pėrpara kur u ndėrtojke njė Katdrale, vinte papa, priftet, mbreti, princ, njerzit e pasur e njerzit e atij fshati apo qyteti dhe kush kishte pasuri si psh: Zingjir t'Arit, gur me vler, unaza, voth, lira, etj... dhe i futshin ndėr guri t'par t'TEMELIT.

Po mė intereson me dit se a keni pėrcjell traditėn krishtere kur ja filluat katedrales ne prishtin apo jO ?

Dhe nė qoft se po, pse kjo tradit ? A ka tė bėj diqka me traditėn e Krishtit apo me fen e krishtere ? Thjesht po mė intereson me ditė se qfar KUPTIMI kae ?

Ju flm-oj nė qoft se mė pėrgjigjuni me shpejt se keti "shoku-t" mė lart.

Pėr t'mira,
Preshevari

nuk besoj qe e kan bo se secili pape qe vjen i ndryshon ligjet ndoshta jo krejt veq disa po
e ato ligje qe kan qen ma perpara tash kan mujt me u ndrru
a po din kishe me ju pershtat kohes
po ma merr mendja :S

Psikologu
19-09-07, 19:34
E kam edhe un njė pyetje, rreth katedralėve. E di qė pėrpara kur u ndėrtojke njė Katdrale, vinte papa, priftet, mbreti, princ, njerzit e pasur e njerzit e atij fshati apo qyteti dhe kush kishte pasuri si psh: Zingjir t'Arit, gur me vler, unaza, voth, lira, etj... dhe i futshin ndėr guri t'par t'TEMELIT.

Po mė intereson me dit se a keni pėrcjell traditėn krishtere kur ja filluat katedrales ne prishtin apo jO ?

Dhe nė qoft se po, pse kjo tradit ? A ka tė bėj diqka me traditėn e Krishtit apo me fen e krishtere ? Thjesht po mė intereson me ditė se qfar KUPTIMI kae ?

Ju flm-oj nė qoft se mė pėrgjigjuni me shpejt se keti "shoku-t" mė lart.

Pėr t'mira,
Preshevari

Shkruan ;" E di qė me perpara"
Kur ma perpara , ne cilin vitė e cilin shekullė??

Hajde na trego TI se ne cilen Katedrale qenka gjujtė vath , unaza e gur pasi qe e ditke ketė ceremoni ose ne cilen kishė.

Preshevar
20-09-07, 08:38
Shkruan ;" E di qė me perpara"
Kur ma perpara , ne cilin vitė e cilin shekullė??

Hajde na trego TI se ne cilen Katedrale qenka gjujtė vath , unaza e gur pasi qe e ditke ketė ceremoni ose ne cilen kishė.

Si pėr Shembull: Nė katedralėn katolike, St-Etienne de Bourges (nė Francė)

BE LK
20-09-07, 09:17
E sinqerisht doja te pyesja ata qe dine mbi fene Katolike Se pse nuk martohet prifti dhe pse murgeshat rrin ne kishe. ne pritje te pergjigj'jes tuaj

Me respekt BE LK

kilo
20-09-07, 09:20
E sinqerisht doja te pyesja ata qe dine mbi fene Katolike Se pse nuk martohet prifti dhe pse murgeshat rrin ne kishe. ne pritje te pergjigj'jes tuaj

Me respekt BE LK

kilo
20-09-07, 09:20
E sinqerisht doja te pyesja ata qe dine mbi fene Katolike Se pse nuk martohet prifti dhe pse murgeshat rrin ne kishe. ne pritje te pergjigj'jes tuaj

Me respekt BE LK

kilo
20-09-07, 09:21
E sinqerisht doja te pyesja ata qe dine mbi fene Katolike Se pse nuk martohet prifti dhe pse murgeshat rrin ne kishe. ne pritje te pergjigj'jes tuaj

Me respekt BE LK

kilo
20-09-07, 09:24
E sinqerisht doja te pyesja ata qe dine mbi fene Katolike Se pse nuk martohet prifti dhe pse murgeshat rrin ne kishe. ne pritje te pergjigj'jes tuaj

Me respekt BE LK

BE LK
20-09-07, 09:44
E sinqerisht doja te pyesja ata qe dine mbi fene Katolike Se pse nuk martohet prifti dhe pse murgeshat rrin ne kishe. ne pritje te pergjigj'jes tuaj

Me respekt BE LK


E sinqerisht doja te pyesja ata qe dine mbi fene Katolike Se pse nuk martohet prifti dhe pse murgeshat rrin ne kishe. ne pritje te pergjigj'jes tuaj

Me respekt BE LKSqarim: Ky Postim Eshte Kryer Nga BE LK por Eshte postuar Pa Dashje Ne Emrin E Kolegut Tim KILO
Sepse kishte lene Acontin e tij te ruajtur dhe une Bera postimin duke menduar se eshte Akonti im I Kerkoj Falje Kilos Per kete Ngaterrese
Me Respekt BE LK

luckyman
20-09-07, 21:15
E sinqerisht doja te pyesja ata qe dine mbi fene Katolike Se pse nuk martohet prifti dhe pse murgeshat rrin ne kishe. ne pritje te pergjigj'jes tuaj

Me respekt BE LKSqarim: Ky Postim Eshte Kryer Nga BE LK por Eshte postuar Pa Dashje Ne Emrin E Kolegut Tim KILO
Sepse kishte lene Acontin e tij te ruajtur dhe une Bera postimin duke menduar se eshte Akonti im I Kerkoj Falje Kilos Per kete Ngaterrese
Me Respekt BE LK.....ncncncncncn ti qenke futur ne FD VETEM per perēarje nderfetare more argat i keq!!!!!

memumi
20-09-07, 23:03
.....ncncncncncn ti qenke futur ne FD VETEM per perēarje nderfetare more argat i keq!!!!!

ej lucky nese ke pergjigje jepe se edhe mu me intereson
nese jo mos e shfaq ate qe e ke ne shpirt

Zana_ch
21-09-07, 00:19
ee ju vellezrit tane ....mose harroni se jeni ne muajn e shejt te ramazanit ....kshtu qe mos beni mkate te pa nevojshme...........se diten e mram ju pret gjyqiiiii

BE LK
21-09-07, 10:30
ej lucky nese ke pergjigje jepe se edhe mu me intereson
nese jo mos e shfaq ate qe e ke ne shpirt

Njateta se me sa shikoj ai ce ben mcmcmmcc je ti se nuk din me dhene nje pergjigje per ate ce eshte udheheqesi shpirteror i juaji. une nuk jam nga ata ce bej percarje por nuk me ka mbuluar injranca.

tung

BE LK
21-09-07, 10:35
.....ncncncncncn ti qenke futur ne FD VETEM per perēarje nderfetare more argat i keq!!!!!

Njateta se me sa shikoj ai ce ben mcmcmmcc je ti se nuk din me dhene nje pergjigje per ate ce eshte udheheqesi shpirteror i juaji. une nuk jam nga ata ce bej percarje por nuk me ka mbuluar injranca.

tung


I kerkoj Falje Bashkebiseduesit MEMUMI per ngaterresen tek citimi

ATEIST
21-09-07, 11:06
E sinqerisht doja te pyesja ata qe dine mbi fene Katolike Se pse nuk martohet prifti dhe pse murgeshat rrin ne kishe. ne pritje te pergjigj'jes tuaj

Me respekt BE LK

sepse prifti supozohet se i sherben vetem zotit dhe perkushtimi i tij nuk mund te ndahet midis zotit dhe familjes.
murgeshat nuk rrine ne kishe por ne manastir. edhe me ato eshte e njejta filozofi.

Preshevar
21-09-07, 11:12
ee ju vellezrit tane ....mose harroni se jeni ne muajn e shejt te ramazanit ....kshtu qe mos beni mkate te pa nevojshme...........se diten e mram ju pret gjyqiiiii

Pėr qfar mekati po flet ?

Psikologu
21-09-07, 19:59
Si pėr Shembull: Nė katedralėn katolike, St-Etienne de Bourges (nė Francė)

Kjo Katedrale njifet si Katedralja numer dy ne Franė pėr nga madhesia e saj dhe lartesia e saj .
Ėshtė e ndertuar ne vitin 1195 cka ne fakt , nuk posedohet asnjė e dhenė qė ne ketė tė jenė gjuajtur vath e unaza dhe flori sikur qe keni cekur ju me heret.
Kjo klasifikohet si njė nga arkitekturat Gotike .

Psikologu
21-09-07, 20:05
E sinqerisht doja te pyesja ata qe dine mbi fene Katolike Se pse nuk martohet prifti dhe pse murgeshat rrin ne kishe. ne pritje te pergjigj'jes tuaj

Me respekt BE LK

Perderisa njeriu ėshtė akoma i pamartuarė e don me shumė djalin e vllaut sesa tė vetin , , perderisa djali tė ėshtė i pamartuar atehere ėshtė mė i qetė , me i butė dhe nuk largohet nga familja e tij.
Por pas marteses??!!
Prifti i ėshtė perkushtuar rruges sė Zotit dhe nuk martohet , pra tė terė dashurin e ka vetem aty tek Zoti , po ashtu edhe orjentimin e tij dhe punen e tij .
Ne kishė (konaqe ) , gjindet edhe motra e nderit e cila ka njė vend tė vetin aty , por ajo kujdeset pėr mirmbajtje , gatim gjellrash , per ritualet dhe punet e tjera ne kishė .

luckyman
22-09-07, 08:20
ej lucky nese ke pergjigje jepe se edhe mu me intereson
nese jo mos e shfaq ate qe e ke ne shpirt.....nuk mendova per pyetjen qe e ka shtru ai zotrija ,por shiqo me sa "nickname"futet ne FD!

Preshevar
22-09-07, 14:01
Kjo Katedrale njifet si Katedralja numer dy ne Franė pėr nga madhesia e saj dhe lartesia e saj .
Ėshtė e ndertuar ne vitin 1195 cka ne fakt , nuk posedohet asnjė e dhenė qė ne ketė tė jenė gjuajtur vath e unaza dhe flori sikur qe keni cekur ju me heret.
Kjo klasifikohet si njė nga arkitekturat Gotike .

E vėrteta eshte se i kam studiuar stilet e katedraleve, dhe e pata par nje dokumentar si ilustrim njerzit ishin veshur si ne kohrat e moqme dhe para se te ndohet gur temeli ata i vendosen pasurit e tyre aty. Por per qfar arsye nuk e die !
Mund ta pyetesh priftin apo superioret e tu, ndoshta ata e din.

Ne kishė (konaqe ) , gjindet edhe motra e nderit e cila ka njė vend tė vetin aty , por ajo kujdeset pėr mirmbajtje , gatim gjellrash , per ritualet dhe punet e tjera ne kishė .

Qekjo "motra e nderit" (qė qenka sherbyese e kishes) me "nen terezen" qfar dallimi kan ?

memumi
22-09-07, 16:47
Njateta se me sa shikoj ai ce ben mcmcmmcc je ti se nuk din me dhene nje pergjigje per ate ce eshte udheheqesi shpirteror i juaji. une nuk jam nga ata ce bej percarje por nuk me ka mbuluar injranca.

tung


selam o belk nuk e di per qka e ke shkru kete ndersa postimi im eshte aty per "lucky" e jo per ty

memumi
22-09-07, 16:52
pytje : a ben qe ne fe katolike te behen krejt te devotshem si priftat
apo mos ka ndonje ndales per kete ?

Psikologu
22-09-07, 20:16
pytje : a ben qe ne fe katolike te behen krejt te devotshem si priftat
apo mos ka ndonje ndales per kete ?

A te ndal ty kush me u ba Hoxhė ??!!
Askend kush se ndal tė behet prift .

islamik
24-09-07, 07:59
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol

fjal interesante ... kjo dhe disa fjal si keto me detyrojn me mendu se
FILOZOFIJA ĖSHTE NJĖ LABIRINT QĖ SA TE MENOSH SE TANI E KE GJET CAKUN E SHEH SE ME TĖ VĖRTET MU TANI E KE HUMBUR ATE .............,

tetovari_088
26-09-07, 08:23
Se pari ju pershendes te gjithve, kisha nje pytje per ju qe keni njohuri mbi fene katolike: perse ne gjith boten ka shume raste qe besimtar te fes katolike te kthehen ne fene Islame e kurr skam ndigju qe nji musliman mu kthi n krishterziem?cila esht arsyja

SoKoLi-i-Maleve
27-09-07, 02:41
Se pari ju pershendes te gjithve, kisha nje pytje per ju qe keni njohuri mbi fene katolike: perse ne gjith boten ka shume raste qe besimtar te fes katolike te kthehen ne fene Islame e kurr skam ndigju qe nji musliman mu kthi n krishterziem?cila esht arsyja


I nderuar.
Paske njohuri shum te vorfuna,sepse per gjdo vite vetem nder shqiptar me qindra pagezohen dhe marrin besimin e Krishter ,Gjithashtu misonet ne Afrik dhe ne Azi po lulzojn.E sa per te emigruarit ne vende perendimore as mos te flasim.Gjdo njeri kerkon dhe zgjedh ata cka i sjell kenaqesi dhe lumturi e paqe ne shpirtin e ti personal.Feja asht mardhanje private e nji personi me Zotin e tij.

SoKoLi-i-Maleve
27-09-07, 02:43
[QUOTE=memumi]pytje : a ben qe ne fe katolike te behen krejt te devotshem si priftat
apo mos ka ndonje ndales per kete ?[/QUOTE

Gjdo njeri e ka per detyr morale dhe shpirtnore me u ba sa ma i devotshem qe ka mundesi,ne rrethin ku aj jeton.

SoKoLi-i-Maleve
27-09-07, 02:47
E sinqerisht doja te pyesja ata qe dine mbi fene Katolike Se pse nuk martohet prifti dhe pse murgeshat rrin ne kishe. ne pritje te pergjigj'jes tuaj

Me respekt BE LK

Priftat apo murgeshat ja kushtojn jeten e tyre plotsisht Zotit ne sherbim te popullit/kombit.

SoKoLi-i-Maleve
27-09-07, 02:51
E kam edhe un njė pyetje, rreth katedralėve. E di qė pėrpara kur u ndėrtojke njė Katdrale, vinte papa, priftet, mbreti, princ, njerzit e pasur e njerzit e atij fshati apo qyteti dhe kush kishte pasuri si psh: Zingjir t'Arit, gur me vler, unaza, voth, lira, etj... dhe i futshin ndėr guri t'par t'TEMELIT.

Po mė intereson me dit se a keni pėrcjell traditėn krishtere kur ja filluat katedrales ne prishtin apo jO ?

Dhe nė qoft se po, pse kjo tradit ? A ka tė bėj diqka me traditėn e Krishtit apo me fen e krishtere ? Thjesht po mė intereson me ditė se qfar KUPTIMI kae ?

Ju flm-oj nė qoft se mė pėrgjigjuni me shpejt se keti "shoku-t" mė lart.

Pėr t'mira,
Preshevari


Ata njerz qe kan dhen dhurata per ndertimin e nji tempulli/shtepi lutje,si kan vorrrua ato ne themel,por jan dhurue per me ndihmue ndertimin e ati objekti.

tetovari_088
27-09-07, 17:52
I nderuar.
Paske njohuri shum te vorfuna,sepse per gjdo vite vetem nder shqiptar me qindra pagezohen dhe marrin besimin e Krishter ,Gjithashtu misonet ne Afrik dhe ne Azi po lulzojn.E sa per te emigruarit ne vende perendimore as mos te flasim.Gjdo njeri kerkon dhe zgjedh ata cka i sjell kenaqesi dhe lumturi e paqe ne shpirtin e ti personal.Feja asht mardhanje private e nji personi me Zotin e tij.

a ka mundesi ndonje fakt per keto njohuri te pasura te tuajat.

Gjdo njeri kerkon dhe zgjedh ata cka i sjell kenaqesi dhe lumturi e paqe ne shpirtin e ti personal.Feja asht mardhanje private e nji personi me Zotin e tij.

Kjo eshte e vertete ama nuk eshte kjo pergjigja e pyetjes sime une kerkoja fakte

SoKoLi-i-Maleve
27-09-07, 18:49
a ka mundesi ndonje fakt per keto njohuri te pasura te tuajat.Kjo eshte e vertete ama nuk eshte kjo pergjigja e pyetjes sime une kerkoja fakte


Ke me mija fakte ne Kosove dhe Shqiperi,si dhe ne Diaspore.Mos po kerkon emra dhe adresa,ato jane private sepse nji pjes e madhe sdeshirojn reklamime,si dhe sdeshirojn keqkuptime dhe keqetrajtime ne rrethin ku ata jetojn,dmth asht e drejta e tyne. Faktet gjinden neper qyete e fshatra,nder njerz te gjdo rangu shoqeror si intelektual,student,lider,politikan,fshatar,mashku j dhe femra.Hapi syt dhe i shef.

tetovari_088
27-09-07, 20:47
Ke me mija fakte ne Kosove dhe Shqiperi,si dhe ne Diaspore.Mos po kerkon emra dhe adresa,ato jane private sepse nji pjes e madhe sdeshirojn reklamime,si dhe sdeshirojn keqkuptime dhe keqetrajtime ne rrethin ku ata jetojn,dmth asht e drejta e tyne. Faktet gjinden neper qyete e fshatra,nder njerz te gjdo rangu shoqeror si intelektual,student,lider,politikan,fshatar,mashku j dhe femra.Hapi syt dhe i shef.

o syt i kom hab boll po s'jom tu pa askuni qesi qa po thu ti.Ani sa shum fakte ki dhan e s'po verteton asnjanin,emrat s'po m'interesojn as mua, po qeto rreshta qe pi shkrun jan ajo qa ta thot menja jote qe skan te bejn aspak me realitetin.Une per fen islame munem me te dhan jo vetem raste te kthimit ne islam po munem me te permend emra edhe fytyra publike qe i njeh gjith bota.
ani po e zam si te vertet tregoma rastin si nji politikan musliman u qenka konvertu ne katolik

ATEIST
28-09-07, 03:29
o syt i kom hab boll po s'jom tu pa askuni qesi qa po thu ti.Ani sa shum fakte ki dhan e s'po verteton asnjanin,emrat s'po m'interesojn as mua, po qeto rreshta qe pi shkrun jan ajo qa ta thot menja jote qe skan te bejn aspak me realitetin.Une per fen islame munem me te dhan jo vetem raste te kthimit ne islam po munem me te permend emra edhe fytyra publike qe i njeh gjith bota.
ani po e zam si te vertet tregoma rastin si nji politikan musliman u qenka konvertu ne katolik

ku te kthehet muslimani ne katolik?? apo ta tredhin?? vendet arabe vrasin akoma grate me burre per nje ferexhe ti dashke me u kthy ne katolik. i shujn si fis po ta bejne. kur vene ne perendim harrojne muhamedin me gjithe kuran poastaj dhe hapen si vaji ne lakra.

SoKoLi-i-Maleve
28-09-07, 03:58
o syt i kom hab boll po s'jom tu pa askuni qesi qa po thu ti.Ani sa shum fakte ki dhan e s'po verteton asnjanin,emrat s'po m'interesojn as mua, po qeto rreshta qe pi shkrun jan ajo qa ta thot menja jote qe skan te bejn aspak me realitetin.Une per fen islame munem me te dhan jo vetem raste te kthimit ne islam po munem me te permend emra edhe fytyra publike qe i njeh gjith bota.
ani po e zam si te vertet tregoma rastin si nji politikan musliman u qenka konvertu ne katolik


Ma trego ti mu nji rast ku nji shqitar katolik muer islamin dhe une do te tregoj me dhjeta e qindra.
ps : kur ke dal neper qyetet heren e fundit?

SoKoLi-i-Maleve
28-09-07, 04:02
o syt i kom hab boll po s'jom tu pa askuni qesi qa po thu ti.Ani sa shum fakte ki dhan e s'po verteton asnjanin,emrat s'po m'interesojn as mua, po qeto rreshta qe pi shkrun jan ajo qa ta thot menja jote qe skan te bejn aspak me realitetin.Une per fen islame munem me te dhan jo vetem raste te kthimit ne islam po munem me te permend emra edhe fytyra publike qe i njeh gjith bota.
ani po e zam si te vertet tregoma rastin si nji politikan musliman u qenka konvertu ne katolik


Ne kete teme moderatorve sdo ju pelqen te bejm debate,po nese ke pytje mund te bajsh.Ashtu qe te i mbahemi temes.

ATEIST
28-09-07, 04:11
kisha nje pyetje?? pse pagezimi me uje te ben te krishtere?? kush ma shpjegon llogjiken e ketij veprimi??

tetovari_088
29-09-07, 00:41
ku te kthehet muslimani ne katolik?? apo ta tredhin?? vendet arabe vrasin akoma grate me burre per nje ferexhe ti dashke me u kthy ne katolik. i shujn si fis po ta bejne. kur vene ne perendim harrojne muhamedin me gjithe kuran poastaj dhe hapen si vaji ne lakra.

Sipas jush Islami qenka fe e arabeve.Une per vete jam musliman ama Arabet as qe me interesojne fare,pasi qe e kam kombin tim dhe jam krenar qe i perkas ketij kombi

memumi
30-09-07, 15:59
A te ndal ty kush me u ba Hoxhė ??!!
Askend kush se ndal tė behet prift .]


jo nuk me ndal po nese une dhe gjith muslimanet behemi te devotshem dhe behemi hoxhe nuk ka ndonje pasoj te madhe
ndersa tek krishteret nese behen katolik pas 100 viteve sdo te ket me njerz per kete pyeta se a ka ndonje ndales

p.s kisha dashur prej juve kushdo qe pergjigjet jo veq psikologu qe ta pyet se pari nje prift e pastaj te me jep pergjigje ne kete pyetje se a ka ndales ?

at|n|
03-10-07, 21:05
Per shkak te rendesise se pyetjes edhe pse kjo pyetje eshte perserite disa here por asnjehere nuk eshte dhene pergjigje adekuate, dhe pasi ketu eshte vendi per pytjet per qeshtjet e besimit te krishter, kisha nji pyetje fare te thjeshte dhe shume lehte te kuptueshme qe perfshin bazen e besimit te krishter.
1. Na e spjegoni pak trinitetin.-> kuptohet me shembuj nga Bibla
2. Ne cilin citat ne Bibel Jezusi (Isa a.s) porosite njerezimin per adhurim ndaj tij -> me argumente biblike
3. Sa here ne Bibel Jezusi e ka cek se eshte vetem i derguar nga Ati qiellor.

:) u bene tri pyetje po nashta nuk ka rendesi se tematika e tyre eshte e thjeshte dhe interesante

at|n|

arton bala
01-11-07, 14:50
E tash nese nuk eshte ndote kjo teme aq shume sa qe s“lexon e s“pergjigjet askush ne te, e kam nje pyetje per te informuarit katolike:

Cka konkretisht festohet sot, qe ne gjermanisht quhet "Allerheiligen"? A e festojme edhe ne kete feste ne Kosove edhe si quhet shqip?

Flm paraprakisht

SoKoLi-i-Maleve
01-11-07, 17:02
E tash nese nuk eshte ndote kjo teme aq shume sa qe s“lexon e s“pergjigjet askush ne te, e kam nje pyetje per te informuarit katolike:

Cka konkretisht festohet sot, qe ne gjermanisht quhet "Allerheiligen"? A e festojme edhe ne kete feste ne Kosove edhe si quhet shqip?

Flm paraprakisht


Sot me 1 Nandor asht Dita e Gjithe Shejterve,e neser asht dita e Burgatorve qe vizitohen vorresat e te afermve,dhe po keto festohen ne Kosove dhe ne gjith Shqiptari

Psikologu
07-11-07, 22:55
E tash nese nuk eshte ndote kjo teme aq shume sa qe s“lexon e s“pergjigjet askush ne te, e kam nje pyetje per te informuarit katolike:

Cka konkretisht festohet sot, qe ne gjermanisht quhet "Allerheiligen"? A e festojme edhe ne kete feste ne Kosove edhe si quhet shqip?

Flm paraprakisht

Dita e tė Shuemve , pra dita kur ne fakt , ne mbremje ndizen qirat per shpirt tė tė afermive , per ata qe skan askend tė u“a ndez qirin per shpirt tė tyre dhe pėr ata qe janė tė humbur e tė tretur qe si dihet as varri se ku e kan .
Me nji fjalė , eshte njė ndihmes edhe shpirterore por edhe njie kujtim i paharruar dhe nder per tė gjithė qe i njofim ose nuk i njofim.
Te nesermen , ne tė gjitha vorrezat e krishtera mbahet mesha per shpirt tė tė vdekurve dhe cdo kush viziton vorrezat e te afermive tė tij/saj.
Per me shumė informime dhe tė dhena gjeni edhe ne Revisten Hylli i Drites botimi 1993 ku edhe At Gjergj Fishta e shkruan dhe e sqaron ketė mė per se afermi.

at|n|
15-11-07, 22:12
Disa pyetje i kam bo mdoket zgjedhjet e kalume a????? qashtu diqka :)
Si po duket nuk ka pergjigje , me vjen keq .
Vazhdojme...


at|n|

device on line
09-12-07, 13:33
me duket se ketu eshte tema pyetje per krishteret e jo per muslimanet GJUAJE GURIN E FSHEH DOREN kshu e ka kjo pune hehehe

Ma-Origano
15-12-07, 12:27
I nderuar Moderator. Triniteti nuk qe i kuptueshem as nga te paret e te krishtereve. Fjala juaj: "per ata qe e kuptojne" eshte nje selektim i panevojshem. Te gjithe e dim se nese shpjegohet ashtu si duhet cdo gje, eshte e mundur te kuptohet. Triniteti (sipas mendimit tim, se paku) eshte nje tez e pakapshme per logjiken e njeriut edhe pse vet njeriu e ka bere. Zotin duhet t'a besojme si Nje dhe te Vetem duke e adhuruar Ate dhe duke i rrespektuar urdherat e profeteve te Tij. Logjika e shendosh nuk mund te e percepton aspak konceptin e trinitetit. Prandaj duhet te bejme nje hulumtim me te thelle, qe ta kuptojme mire kete ēeshtje, ngase nuk eshte problem i vogel, mirepo behet fjal per bazat e besimit, e qe sipas mendimit tim negacioni kryesor i besimit moneteist eshte triniteti. Bile, mendimin tim e ngris nga vet citate biblike, qe tregojne per nje Zot te Vetem e te Pa shoq. Une nuk mendoj te hy me thelle ne diskutim, mirepo apeloj qe te mos tregohen anetaret injorant duke ofenduar njeri-tjetrin qe te dalin "fitor", mirepo te rrespektojne mendimin dhe opinionin e tjetrit me nderime te ndersjellta qe ne fund te arrihet tek nje kuptim i drejtes i ēeshtjes ne fjale-trinitetit.

Me nderime nga shoku juaj:

Albanian eX|PerT


urdhrat nga bibla duhet me i rrespetu

arton bala
18-12-07, 09:38
Pershendetje per vellezerit e mi katolike!

Me kalimin e vitit po shtohet nr i festimeve religjioze katolike, dhe me ate edhe pyetjet e mia. Kesaj here me intereson te dij per prapavine e termit qe ne gjermanisht quhet "Advent". Pra: A e kemi edhe ne kete lloj festimi? Si quhet tek ne? Sa dite adventesh ekzistojne dhe perse?

Flm paraprakisht per mundimet e juaja,
Artoni

SoKoLi-i-Maleve
19-12-07, 00:20
Pershendetje per vellezerit e mi katolike!

Me kalimin e vitit po shtohet nr i festimeve religjioze katolike, dhe me ate edhe pyetjet e mia. Kesaj here me intereson te dij per prapavine e termit qe ne gjermanisht quhet "Advent". Pra: A e kemi edhe ne kete lloj festimi? Si quhet tek ne? Sa dite adventesh ekzistojne dhe perse?

Flm paraprakisht per mundimet e juaja,
Artoni


Advent apo Te Ardhunit siq thot dhe fjala asht pergaditja e te krishterve per Krishtlindje,per te pastrua zemrat dhe mendjen dhe ndijenjat per me qen te denj me pranua Lindjen apo Rilindjen e Krishtrit Jezus.Ato jan kater javet para Krishtlindjeve. Dmth. para pergadijtje per te ardhunit e Jezu krishtit.(per Lindjen e Jezu Krishtit).

Zana_ch
19-12-07, 19:33
Pershendetje per vellezerit e mi katolike!

Me kalimin e vitit po shtohet nr i festimeve religjioze katolike, dhe me ate edhe pyetjet e mia. Kesaj here me intereson te dij per prapavine e termit qe ne gjermanisht quhet "Advent". Pra: A e kemi edhe ne kete lloj festimi? Si quhet tek ne? Sa dite adventesh ekzistojne dhe perse?

Flm paraprakisht per mundimet e juaja,
ArtoniArdhja ėshtė njė fjalė, qė ne veti e ka kuptimin e tė ardhurit apo tė dėftimit, por nė shekuj me radhė pėrdorej pėr tė treguar Kohėn liturgjike nė tė cilėn Kisha pėrgatitet pėr tė rijetuar Kėrshėndellat - Ardhjen e Birit tė Zotit, Jezu Krishtit, e Mishėrimin - Inkarnimin e Tij, apo periudhėn katėrjavore qė u paraprinė Kėrshėndellave. Kjo Kohė e shenjt liturgjike ėshtė njė kohė e pritjes, por nuk ėshtė njė kohė qė t'mos bėjmė asgjė. Adventi nuk ėshtė njė kohė e ikjes, e larguarjes, e arratisjes, por kjo ėshtė njė kohė pritjeje nė Ardhjen e Birit tė Zotit. Kjo kohė „rrini - zgjuar“- „rrini – gati“ ėshtė drejtuar vetėm neve e askujt tjetėr, qė jemi nė pritjen e Zotit tonė Jezu Krishtit, kurse ne, si besimtar, pėr kėtė ngjarje tė madhe shėlbimprurėse kemi nevojė pėr heshtje, shuajtje e lutje tė pandėrprerė dhe rikthim nė njė jetė tė pėrshtatshme dhe nė pėlqim Zotit.


ps
i nderuari arton shpresoi se pak a shum e ke kuptue,

me respekt
zana

luckyman
23-12-07, 21:24
Pse besimtaret e fese *Ortodokse*e festojnlindjen e Krishtit dy jave pas ?

me respekt
luckyman

SoKoLi-i-Maleve
24-12-07, 03:40
Pse besimtaret e fese *Ortodokse*e festojnlindjen e Krishtit dy jave pas ?

me respekt
luckyman

Shumica e botes sot perdor kalendarin Gregorian,por ka ende asi qe perdorin kalendarin e vjeter Julian,nder to edhe disa kisha Orthodhokse ende perdorin kalendarin e vjeter Julian,me gjithse nji pjes e madhe e kishave Orthodhokse koheve te fundit ka fillue me pranua kalendarin e ri.

device on line
27-12-07, 19:19
une kisha dashur qe te me japin pergjigje te shkurte dhe te qarte.

Cfare kane besuar krishteret para ardhjes se krishtit ??


ju lutem nese deshirroni te pergjigjeni pa ofendime urdheroni ,nese jo atehere mos ofendoni klm

SoKoLi-i-Maleve
27-12-07, 22:35
une kisha dashur qe te me japin pergjigje te shkurte dhe te qarte.

Cfare kane besuar krishteret para ardhjes se krishtit ??


ju lutem nese deshirroni te pergjigjeni pa ofendime urdheroni ,nese jo atehere mos ofendoni klm


Nese don pergjigjeje,riformulo pytjen.
Sepse ska pas te Krishter para ardhjes se Jezu Krishtit.

luckyman
27-12-07, 22:49
Shumica e botes sot perdor kalendarin Gregorian,por ka ende asi qe perdorin kalendarin e vjeter Julian,nder to edhe disa kisha Orthodhokse ende perdorin kalendarin e vjeter Julian,me gjithse nji pjes e madhe e kishave Orthodhokse koheve te fundit ka fillue me pranua kalendarin e ri.
Ju faleminderit.

zoti qoft me ju.

VIRGJERESHA
27-12-07, 22:59
kan besuar idhujt dhe gjdo gje qe u eshte dukur e shenjte

(jo vetem te krishteret por e gjith populli sepse ateher nuk kan qen te ndar KATOLIK E MUSLIMAN)

arton bala
28-12-07, 12:10
Te nderuar Sokol dhe Zana,
shume faleminderit qe i merrni vetit kohe dhe pergjigjeni ne pyetjet tona. Ceshtjet mbi religjionin shpesh here jane te nderlidhura me njera tjetren, dhe nuk mund t“japesh pergjegje te izoluar pa shpjeguar njekohesisht nje pjese te historise e tradites se religjionit ne teresi. Ju qe nuk kurseni kohe dhe na pergjigjeni, ju jeni lockana te pashoq dhe keni nje mirenjohje te vecante nga une.

Tash nje pyetje qe nderlidhet me ate te meparshmen te bashkeforumistit Lucyman:

A mundet mi nda njeriu ne nje vije gjeografike apo etnologjike ato kisha ortodokse qe perdorin ende kalendarin julian? Apo duhet mi dite per cdo kishe ortodokse vec e vec? P.sh. a ka kisha shqiptare ortodokse qe kane kalendarin julian? Nese po, a kane te gjitha kishat shqiptare ortodokse kete kalendar? A mund t“them une se kishat sllavo-ortodokse e perdorin kalendarin julian e keto tjerat jo?

Qysh po e shihni perdite e ma shume po veshtiresohen pyetjet nga pak. Nashta edhe naj dite ju "sosim" edhe juve dijen.. :biggrin:

Zero Cool
29-12-07, 14:43
arton bala, kisha orthodoxe ne dallim nga kisha katolike, nuk ka prift (POP) qendror e as vend qendror nga ku merren "urdherat" (faktikisht e ka nje ven qendror figurativ). Te kisha orthodoxe, "shtetet" vendosin vete (ne bashkpunim me kishen), keshtu per shembull kisha ortodoxe e Malit te Zi eshte plotesisht e pavarur nga kisha ortodoxe e Shkive (nejse shkije kta e shkije ata por jane te ndara).
Kur ka thene Sokoli-i-maleve qe disa kisha po e pranojne tashme kalendarin gregorian, me siguri ka mendu ne kishen orthodoxe Greke, ne te vertete Greket e festojne krishtlindjen me 25 dhjetor e jo me 7 janar. Ndoshta ka edhe naj rast tjeter por une nuk e di.
Thjesht e me nje fjale gati te gjitha shtetet sllave jane orthodox (ka edhe pak nga ata qe jane katolik psh sllovenet, kroatet, polaket etj...).
Konkretisht edhe nje here, une e di qe vetem kisha orthodoxe Greke perdore kalendarin gregorian.

Preshevar
04-01-08, 12:46
E kam nje pytje... po pergjigjuni nese dini, e mos e fshini postimin ju kisha lutur.

...Pse kur dul libri Davinci Kod, bota e krishtere u shokua kur mori vesh qe Jezusi kishte mardhenje (edhe pse ndoshta s'ėshte e vertet qe kishte mardhenje e femij), po pyetja eshte se pse u shokuat dhe pse s'mundet me qen e vertet kjo ?...Preshevari

BE LK
04-01-08, 14:33
E kam nje pytje... po pergjigjuni nese dini, e mos e fshini postimin ju kisha lutur.

...Pse kur dul libri Davinci Kod, bota e krishtere u shokua kur mori vesh qe Jezusi kishte mardhenje (edhe pse ndoshta s'ėshte e vertet qe kishte mardhenje e femij), po pyetja eshte se pse u shokuat dhe pse s'mundet me qen e vertet kjo ?...Preshevari
Jezusi Ishte nder njerezit mete ndershem qe ka pas historia e njerezimit dhe se nuk ka qene i martum.

POr keta qe llapin ketej sja kane idene rreth tij dhe historise se tij. ok!

Larg ketyre gjerave jane Profetet e zotit.!!!

Kodi i davincit eshte pjelle e injorances se krishtere me piktura e skulptura.!!!


gjithe te mirat BE LK

Preshevar
04-01-08, 14:45
Jezusi Ishte nder njerezit mete ndershem qe ka pas historia e njerezimit dhe se nuk ka qene i martum.

POr keta qe llapin ketej sja kane idene rreth tij dhe historise se tij. ok!

Larg ketyre gjerave jane Profetet e zotit.!!!

Kodi i davincit eshte pjelle e injorances se krishtere me piktura e skulptura.!!!


gjithe te mirat BE LK

Te besoj e po te kuptoj... po kjo e kundėrshton fort besimin e krishter jo pse eshte shkruar qe Jezusi a.s. kishte mardhenje, se per mua Da Vinci Kod dhe Harry Poter jan te nje kategorie, por me replikat e te krishterve qe sipas meje u kundėrshtuan dhe u shokuan nga ky lajm. E ky Shokim e ka njė demethenje.

BE LK
04-01-08, 14:48
Te besoj e po te kuptoj... po kjo e kundėrshton fort besimin e krishter jo pse eshte shkruar qe Jezusi a.s. kishte mardhenje, se per mua Da Vinci Kod dhe Harry Poter jan te nje kategorie, por me replikat e te krishterve qe sipas meje u kundėrshtuan dhe u shokuan nga ky lajm. E ky Shokim e ka njė demethenje.
Pra i dashur preshevar, te krishteret nuk dine te verteten per jezusin per kete ndodhin gjera te tilla.

device on line
05-01-08, 15:57
mua me habit nje gje ?? perse keta krishter te perbetuar te dardanise asnjehere nuk jan pergjigjur pyetjeve tona ,por cdo her i gjejme tek rubrika islame duke ofenduar e share.

athua valle ata jane njere qe paguhen nga struktura te ndryshme siq jane UDB per te bere propagande fetare se gjoja shqiptaret musliman na qenkan teroriste ,dhe te fitojne poena politike ne arenen nderkombetare

dua ta di ku eshte psikologu me "mencurine" e tij bashke me anetaret e tjere te bandes qe nuk pergjigjen a??

Giovanni
05-01-08, 17:19
Behhhh ndoshta kini te drejt se nuk po pergjigjem ne pyetje por fakti se po behen provokime e jo pyetje andaj edhe nuk po pergjigjem fare.
I nderuar BE LK te krishteret e dine kushe eshte Jezusi dhe historine e tije nga femirija deri ne vdekje.
Nese doni te keni pergjigje formuloni pyetjet si duhet...!

Giovanni.

device on line
05-01-08, 20:18
[quote=giovanni]Behhhh ndoshta kini te drejt se nuk po pergjigjem ne pyetje por fakti se po behen provokime e jo pyetje andaj edhe nuk po pergjigjem fare.
I

jo provokimet i gjen tek mesime nga islami ndersa ketu nuk ju shoh aspak,sepse e dini se cfar feje keni dhe nuk keni argumente per tu mbrojtur ,mbrojtje me te mire e keni sulmin ,keshtu qe per tu ikur ceshtjeve krishtere hapni tema provokuese dhe me shume ofenduese .

prandaj jeni atje ku jeni e nuk jeni atje ku duhet te jeni

Psikologu
05-01-08, 23:32
[quote=giovanni]Behhhh ndoshta kini te drejt se nuk po pergjigjem ne pyetje por fakti se po behen provokime e jo pyetje andaj edhe nuk po pergjigjem fare.
I

jo provokimet i gjen tek mesime nga islami ndersa ketu nuk ju shoh aspak,sepse e dini se cfar feje keni dhe nuk keni argumente per tu mbrojtur ,mbrojtje me te mire e keni sulmin ,keshtu qe per tu ikur ceshtjeve krishtere hapni tema provokuese dhe me shume ofenduese .

prandaj jeni atje ku jeni e nuk jeni atje ku duhet te jeni

Mos tė ofendon realiteti , edhe pse Kodi i Davincit nuk ka tė bejė me realitetin e Jezusit.
Nese po, atehere edhe karikatura e Muhamedit ka tė bejė me realitetin .

Psikologu
05-01-08, 23:34
Te besoj e po te kuptoj... po kjo e kundėrshton fort besimin e krishter jo pse eshte shkruar qe Jezusi a.s. kishte mardhenje, se per mua Da Vinci Kod dhe Harry Poter jan te nje kategorie, por me replikat e te krishterve qe sipas meje u kundėrshtuan dhe u shokuan nga ky lajm. E ky Shokim e ka njė demethenje.

Sikur karikatura e mUhamedit dhe thenja e Papes.
Edhe ai shokim ka njė domethenje .

BE LK
05-01-08, 23:38
Nje pyetje kisha.

Nese nje i krishter martohet sipas ligjit te kishes dhe pastaj per arsye te ndryshme ndahet ai i lejohet me te lidh kurore ne kishe ketij njeriu apo jo???

Thjesht dhe sinqerte (kete thenjen e kam huazuar nga turisti).

BE LK

Psikologu
05-01-08, 23:43
Nje pyetje kisha.

Nese nje i krishter martohet sipas ligjit te kishes dhe pastaj per arsye te ndryshme ndahet ai i lejohet me te lidh kurore ne kishe ketij njeriu apo jo???

Thjesht dhe sinqerte (kete thenjen e kam huazuar nga turisti).

BE LK

Ne bazė tė ligjit katolik ( jo atij protestant ) nes enje njeri ndahet nga gruja , nuk ka tė drejtė martese pėr tė dyten here ne kishė, vlen si per femra ashtu edhe per meshkuj.
Por , nese partneri vdesė, atehere ka tė drejtė martese pa asnje problem.
Ne bazen Psikologjike, cdo njeri mundet qė tė ketė mundesin e bashkjeteses , sepse njeriu permiresohet dhe nuk ndryshon.
Kurorė nuk marrin qiftet nese ata nuk deklarohen se janė tė palqimit per martesė.
Keto dukuri kan qenė qysh moti , edhe atehere kur nuk pytej vajza se per kend do tė martohet por vetem fejohej dhe shkonte nuse.

BE LK
05-01-08, 23:46
Ne bazė tė ligjit katolik ( jo atij protestant ) nes enje njeri ndahet nga gruja , nuk ka tė drejtė martese pėr tė dyten here ne kishė, vlen si per femra ashtu edhe per meshkuj.
Por , nese partneri vdesė, atehere ka tė drejtė martese pa asnje problem.
Ne bazen Psikologjike, cdo njeri mundet qė tė ketė mundesin e bashkjeteses , sepse njeriu permiresohet dhe nuk ndryshon.
Kurorė nuk marrin qiftet nese ata nuk deklarohen se janė tė palqimit per martesė.
Keto dukuri kan qenė qysh moti , edhe atehere kur nuk pytej vajza se per kend do tė martohet por vetem fejohej dhe shkonte nuse.
Faleminderit, e kuptova mjaft qarte.

BE LK

Preshevar
06-01-08, 00:27
Sikur karikatura e mUhamedit dhe thenja e Papes.
Edhe ai shokim ka njė domethenje .

Qe un po te tregoj se si e perceptova ket shokimin e juaj (ne gjeneral dhe mos e merni si Provokim).

Me nje postim tek Video me karakter Islame, ke deklaruar qe per tu ber i krishter duhet me njoftė shum mir besimin e Krishter apo jo (qka eshte normale) ?

Ne nje tjeter postim tjeter tek tema "Kend e don Zoti ?"... nje far Laliloli (me duket), me shpyrt e zemer e tha qe Jezusi a.s. ka qen "100% Njeri, dhe 100% zot".

E nėse ka qen 100% njeri,.. kjo dmth qe nuk paska pasur dallime nga nje njeri normal. Pra, nuk eshte edhe per te shokuar nese ai ka pasur Mardhenje apo jo ?!

Po per juve ky lajm (i rrejshėm) i Dan Brown-it ka qen i papranueshėm, pra ashtu si karikaturat e Muhamedit a.s. Pse ?... sepse nuk ka qen e Mundshme, e Papranueshme qe Jezusi a.s. te ket mardhenje e te ket famije (korigjojumni kur ta kem gabim).

Kurse ne tjetrėn an.... me duket qe keni harruar qe per Zotin e vėrtet thuani qe Jezusi eshte Bir i Zotit,... pra kjo i bjen qe Zoti paska ber nje femij me Marijen (100% Njeri) apo Merjemen dhe e konsideroni "normale" kurse per te "birin" JO...?

Ku eshte spjegimi ? Dhe e vėrteta ne ket histori ?

Murgesha
06-01-08, 15:35
Nėse ndonjėherė del e vėrtetė se Jezusi ishte vetėm njė njeri "normal" e nė ēka nuk kam as trohėn e dyshimit pasiqė pėr mendimin tim tė gjithė profetėt kan qenė njerėz "normal" por pak mė tė zgjuar se tė tjerėt bashkėkohės. Nejse nuk pėr tė mos u bėrė monoton me zgjatjen e pyetjes po e pėrpiloj.
Nėse e vėrteta ėshtė se Jezusi biri qiellor kishte fėmijė tė vet a bijnė nė humner krishterizmi dhe muslimanizmi??

Zero Cool
06-01-08, 17:48
Nėse ndonjėherė del e vėrtetė se Jezusi ishte vetėm njė njeri "normal" e nė ēka nuk kam as trohėn e dyshimit pasiqė pėr mendimin tim tė gjithė profetėt kan qenė njerėz "normal" por pak mė tė zgjuar se tė tjerėt bashkėkohės. Nejse nuk pėr tė mos u bėrė monoton me zgjatjen e pyetjes po e pėrpiloj.
Nėse e vėrteta ėshtė se Jezusi biri qiellor kishte fėmijė tė vet a bijnė nė humner krishterizmi dhe muslimanizmi??

Jo moj qfare humnere, njerezit kan prirje per me besu dikun, qe 2000 vite jane duke besuar ne harap edhe do te besojne edhe naj vjet e dikur i ndodhe naj "qudire", dhe kthehen te "Qudira e Re".

BE LK
07-01-08, 11:38
Ne nje tjeter postim tjeter tek tema "Kend e don Zoti ?"... nje far Laliloli (me duket), me shpyrt e zemer e tha qe Jezusi a.s. ka qen "100% Njeri, dhe 100% zot".

Preshevar kjo thenje eshte postuar nga lalivani. Laliloli eshte anetar tjeter.

Kot e thashe per sqarim. Se lalivanin e kam koleg. Dhe nuk dua me ja hup Fjalen kot. hahahah

BE LK

BE LK
07-01-08, 11:40
Nėse ndonjėherė del e vėrtetė se Jezusi ishte vetėm njė njeri "normal" e nė ēka nuk kam as trohėn e dyshimit pasiqė pėr mendimin tim tė gjithė profetėt kan qenė njerėz "normal" por pak mė tė zgjuar se tė tjerėt bashkėkohės. Nejse nuk pėr tė mos u bėrė monoton me zgjatjen e pyetjes po e pėrpiloj.
Nėse e vėrteta ėshtė se Jezusi biri qiellor kishte fėmijė tė vet a bijnė nė humner krishterizmi dhe muslimanizmi??
Po te ishte tek pyetje per fene islame do pergjigjesha.!! Por ketu po ju le hapesire atyre qe marin vesh nga krishterimi. Me qe tema eshte pyetje per qeshtje te ndryshme ne fene Krishtere.

BE LK

Giovanni
07-01-08, 20:16
Mėsime mbi Jezusin - Gjithēkja mbi Jezu Krishtin Zot


JEZUSI I HISTORISE

Tė dhėnat historike dhe burimet hebraike

Kater Ungjijt me se na flasin mbi Jezusin nga Nazareti. Por qellimi i ketyre librave nuk eshte ta pershkruajne kronologjine e jetes dhe te veprave te Jezusit. Pos ketyre burimeve kemi edhe burime te tjera qe na flasin mbi ekzistencen historike te Jezusit. Keto burime ndahen ne tre grupe:


Burimet hebraike (deshmi jashte Bibles)

Jozef Flavi u lind ne vitin 37. pas Krishtit ne Jerusalem. Eshte historian. Vepren "Te vjetrat e hebrenjve" e shkroi diku ne vitin 94 pas Kr. ne dymbdhjete volume. Ne kete veper Jezusi permendet dy here. Ne librin XVIII - 3,3 paragrafi 63-64 shkruan keshtu: "Ne ate kohe Jezusi, njeri i urte, ne qofte se mund te quhet njeri. Prandaj, beri mrekulli te medha dhe ishte mesues populli. I afroi afer vetes shume judenj dhe greke. Megjithese Pilati me kerkese te krereve te popullit tone e denoi me vdekje ne kryq, ata te cilet e donin i mbeten besnik".

Ai perseri u deftua pas tre ditesh i gjalle, porsi profetet kete e paralajmeruan. Deri ne dite tona ekziston populli i cili quhet ne emer te tij: te krishteret!"
Ne librin XX - 9,1 kemi nje tekst i cili quhet "teksti i Jakobit". Ketu lexojme: "Anania thirri nje mbledhje gjykatesish dhe solli Jakobin, vellan e Jezusit te quajtur Krisht dhe disa te tjere..." Pos ketyre kemi edhe deshmi ne Talmud.

Giovanni
07-01-08, 20:16
BURIMET GREKO-ROMAKE

Kornel Taciti ishte historian i madh romak. Lindi reth vitit 55 pas Kr. dhe vdiq rreth vitit 129. Ne kohen e Trajanit, ne vitin 116 shkroi vepren "Vjetaret". Ne kete liber permend ndezien e Romes ne kohe te Neronit ne vitin 64 pas Kr. Ne Librin XV, 44 lexojme: "Per te qetesuar popullin, Neroni i paraqiti si fajtor dhe e nenshtroj ne mundime te medha, ata te cilet i quante popull te krishtere, per arsye te veprave te kota. Themeluesi i emrit te tyre ishte Jezu Krishti, i cili ne kohe kur mbreteronte Tiberiani ishte denuar me vdekje prej Ponci Pilatit. E shtypur per pak kohe, kjo bestytni perseri shpertheu, jo vetem ne Jude, ku ishte fillimi i kesaj te keqeje, por edhe ne qytetet ku e keqja dhe tmerri gjenin admirues".


Plini i Vogel

Ishte zevendes i mbretit Trajan (98-117) ne Betani. Ky ka korrespondence me mbretin. Ne leterkembim pyet Trajanin si duhet te sillet me te krishteret. Trajani nuk jep asnje ligj, as qe kishte ndonje ligj te shkruar, por e udhezon Plinin si duhet te veproje. Pra porosit qe mos t'i japin rendesi letrave anonime, mos t'i gjykoje ata te cilet, pas hetimeve zyrtare ia kthejne shpinen krishterimit, por ata qe mbajne te veten ti denoje.


Svetoni

Svetoni ishte kritik i njohur. Te njohur e beri vepra e tij "Jeta e te dymbedhjete mbreterve". Kjo veper u shkrua rreth viteve 111-112.
Svetoni kur flet per mbretin Klaudi (41-54 pas Krishtit) shkruan: Mbreti Klaud dha urdher qe te largohen nga qyteti hebrenjte - te krishteret - sepse ata u bene, me ndikimin e njefar Krishti, shkaku i shqetesimeve.
Svetoni kur fol mbi jeten e mbretit Neron shkruan: ne mundime i shtinte te krishteret, nje lloj njerezish, te cilet ishin te dhene pas nje bestytnie te re dhe te demshme.

Giovanni
07-01-08, 20:17
BURIMET KRISTIANE


Ne BR (Beselidhja e Re) mbi jeten e Jezusit na flasin 4. ungjijt: Mateu, Marku, Luka dhe Gjoni. Edhe ne kreret e pare te Veprave te apostujve kemi disa te dhena.
Keta libra jane historik, por jo ne kuptimin e historise se sotme. Qellimi i tyre eshte te na japin nje pamje te vertete: kush ishte ne te vertete Jezu Krishti i Nazaretit.
Me kete nuk anulohet elementi historik, i cili eshte i dukshem dhe i rendesishem. Ungjijt na paraqesin Jezusin me fjale teologjike, fjale feje e jo historine e tij te thjeshte.

Megjithate duke lexuar keto libra mund te konstruktohet jeta tokesore e Jezusit, ekzistenca historike.

Pos ketyre librave te BR, kemi edhe shume burime te tjera kristiane. Ti cekim disa: "Didake" (shkrese e dhjetevjeqarit te fundit te shekullit te I-re); Letra e Klementit te Aleksandrise derguar romakeve (shkruar rreth vitit 96); deshmite e shen Injacit te Antiokise (rreth vitit 107); Letra e shen Polikarpit derguar Filipianeve (shkruar ne fillim te shekullit te dyte); Vepra e shen Justinit (i cili lindi mes viteve 100-119); "Dialogu me Trifonin"; shen Ireneu, nxenes i shen Polikarpit (letrat e tij te shkruara ne fillim te shekullit te dyte); "Diatessaron" i Tacianit (shkruar diku rreth vitit 170); Kater koncilet e pergjithshem te Kishes: ne Efes (viti 325); ne Konstantinopol (381); ne Efes Koncili i dyte Ekumenik (viti 431) dhe ne Kalcedon (451).

Kemi edhe apokrifet (libra te cilet nuk bejne pjese kanonikisht ne librat e BR, quhen me kete emer sepse ekzistojne dyshime mbi frymezimin hyjnor te ketyre librave): Ungjilli sipas Tomes, Ungjilli sipas Barnabes dhe vepra te tjera.
Pastaj kemi edhe kodekse. Me te njohurit jane: Codex Sinasticus, Codex Vaticanus, Codex Aleksandrinus (te gjithe te shekullit te IV). Kemi edhe "Papirus Badne" (shekulli II-te); Papirus Chester Beatty (shekulli III-te).

Giovanni
07-01-08, 20:17
FIZIONOMIA E JEZUSIT

Mbi fizionomine e Jezusit nuk kemi asgje te shkruar qe mund ti besohet. Ungjilltaret mbi kete teme heshtin. Shen Ireneu (fundi i shekullit te dyte), i cili ishte mik i shen Polikarpit (ky i fundit nxenes i apostujve) na thote: Fizionomia e Jezusit na eshte krejtesisht e panjohur. Kete e thote edhe shen Augustini (shekulli IV-te).

Tani si argument mbi fizionomine e Jezusit kemi "Pelhuren e Torinos" e cila na paraqet nje njeri te kohes se Jezusit, i cili ka perjetuar fatin e njejte me Jezusin. A ishte ne kete pelhure i mbeshtjelle trupi i Jezusit apo jo? Shumica besojne se ky ishte Jezusi nga Nazareti.

Giovanni
07-01-08, 20:18
PRINDERIT E JEZUSIT


Jozefi

Jozefi ishte biri i Jakobit (krah Mt 1,16; Lk 3,23) i fisit te Judes. Nuk dime saktesisht se ne c'vit ka lindur. Eshte per te besuar se lindi ne Nazaret, ku punonte si zdrukthtar. Perkiste fisit te Davidit Mbret. Ishte fejuar me nje vajze nga Nazareti me emer Maria.
Kur pa ndryshime ne te fejuaren, pasi ishte njeri i mire dhe i drejte, deshiroi ta leshoje fshehurazi. I keshilluar nga engjelli, ai vendosi te martohet me Marine. Para popullit dhe ligjit Jozefi u be burri i Marise e me vone babai i Jezusit. Keshtu e therriste edhe Jezusi, megjithese ne te vertete ai nuk ishte babai i tij.
Pas kthimit nga Jerusalemit, kur Jezusi ishte dymbedhjetevjeqar, Jozefi me nuk permendet ne BR.
Jozefi ishte njeri i pershpirtshem dhe plote fe. Kishte kujdes te vecante ndaj Marise dhe Jezusit.


Maria

Edhe per Marine nuk kemi te dhena te sakta se kur ka lindur. Nga Tradita dhe Ungjijte Apokrif dime emrat e prinderve te saj: Ana dhe Joakimi. Nje gje eshte e sigurte, se ajo ka lindur ne Nazaret, poashtu edhe Maria i perkiste fisit te Davidit.
Derisa ishte ende e fejuar per Jozefin, ne shtepi te saj iu deftua Engjelli i Hyjit dhe i lajmeroi se ajo eshte e zgjedhur prej Hyjit dhe i lajmeroi se ajo eshte e zgjedhur prej Hyjit te jete e denje ta linde birin e Zotit me fuqi te Shpirtit Shenjt, i cili do te zbres dhe do te hyje ne kraharorin e saj. Ajo kerkoi nga Engjulli qe t'ia shpjegoi kete gje, dhe pastaj me plote fe dhe gezim ajo pranoi duke thene: u befte vullneti i Zotit.

Pas kesaj ngjarjeje ajo shkoi tek kusherira e saj Elizabeta dhe Joakimi. Aty qendroi tre muaj dhe i ndihmoi Elizabetes, e cila lindi Gjon Pagezuesin. Pasi qe u martua me Jozefin, Maria shkoi tek ai dhe jetoi me te. Disa jave para se te lind, u nisen per ne Betlehem ne regjistrim ku edhe lindi Jezusin.

Sikurse cdo hebre edhe ajo shkoi ne Tempull pas katerdhjete ditesh. Me kete rast kushtoi Jezusin ne Tempull te Jerusalemit. Per cdo vit shkonte ne Jerusalem per Pashke. Pasi qe Jezusi mbushi katermbedhjete vjec, ajo dhe Jozefi e moren Jezusin me vete per Pashke ne Jerusalem. Pasi qe e gjeten Jezusin, tre dite me vone ne Jerusalem, u kthyen perseri ne Nazaret.

Marine e takojme ne fillim te ministerit te Jezusit, si psh. ne nje dasem tek kusherinjt e saj ne Kane te Galilese, edhe Maria ishte e pranishme. Jo vetem e pranishme, por edhe plote kujdes qe dasma te perfundoj me nder.
Ajo edhe e njoftoje te birin te ndermarr dicka, se pothuajse e ter vera kishte te perfunduar. Jezusi ne kete dasem beri mrekulline e pare (Gjn 2,1-11). Nenen e Jezusit e takojme edhe ne oret e fundit te jetes se birit te vet. Ishte e pikelluar, zemerthyer, plote dhimbje, me lot prane kryqit, ku birin e saj e kishin kryqezuar (Gjn 19,25-27).

Maria ishte me apostuj ne Jerusalem gjate zgjedhjes se pasardhesit te Judes (Vap 1,14).

Giovanni
07-01-08, 20:19
Mishėrimi i Jezusit


Tė misheruarit

Mė gjerėsisht se tė tjerėt ungjilltarė na shkruan shen Luka. Sipas planit tė Hyjit, Birit te tij iu desh nėna. E zgjedhura nder vajza ishte Maria, e fejuara e Jozefit.

"Tek hebrenjteė koha pėr martesė fillonte shume heret, mirpo martesa kryesisht ėshtė bėrė diku nė vitin e 18 tė jetės. Koha ndermjet fejesės dhe martesės nuk ishte e gjatė mėse njė vit... Prandaj Maria ishte shumė e re, kur ne kraharorin e saj u misherua Biri i Hyjit".

Maria ishte nė shtepi. Nderkohė qė Krye-engjelli Gabriel (qė do te thotė "fuqia e Zotit") hyn nė shtėpi dhe e pershendeti Marinė! Pasi qė ishte pershendetje solemne dhe jo e perdishme, ajo u habit dhe u tremb. Perjetimi dhe takimi me engjellin nuk ėshtė i perditshėm. Gabrieli ia shpjegon dhe ia sqaron ardhjen dhe qellimin, duke e lajmeruar se ēka do tė ndodhė me Marinė, ėshtė punė hiri dhe plani i Hyjit: do ta lindė njė djalė dhe do ta quaje Jezus. Maria kishte plotė tė drejtė, kur nuk e kuptoi ketė, sepse ishte ende vajzė.

Pas sēarimit tė Gabrielit, Maria e pranon, plot fe nė Hyjin, tė bėhet vullneti i Hyjit, ne ate ēast Biri i Hyjit fillon tė mishėrohet nė kraharorin e Marisė, pasi qė nė tė zbriti Shpirti Shenjtė.

Kjo ngjarje ndodhi diku nė fillim tė vitit 747 apo 7-5 para Krishtit.

Regjistrimi i popullit

Mbreti dha urdhėr tė bėhej regjistrimi i popullsisė nė tėrė boten. Ky urdhėr e perfshiu edhe Galilenė e Judenė si dhe tėrė vendet qė ishin nėn sundimin romak.

Nė histori, siėē na thotė edhe Jozef Flavi, e dimė se njė regjistrim nė kėto krahina u bė nė kohė te Kuirinit (guvernator i Sirise), mirepo ai ndodhi mė vonė diku ndermjet viteve 5 dhe 7 pas Kr. (Vap 5,37).

Kur shen Luka flet per regjistrimin e parė, duket se mendon nė ndonjė regjistrim nė kohen kur lindi Jezusi, diku mes viteve 7-5 para Kr., kur Augusti vendosi qė nėnshtruesit tė tregojnė besnikėri dhe degjesė.

Kėshtu pasi qe ky regjistrim zgjati njė apo dy vjet, duhet tė jetė diku rreth viteve 7 dhe 5 para Kr., e kjo perputhet me vitin e Lindjes sė Jezusit. Por shumė lehtė mund tė kuptohet regjistrimi si njė plotesim i formularve per tatim.

Pasi qė regjistrimi nuk bėhej ne vendbanim, por nė vendin ku ishte prejardhja e tyre, Maria dhe Jozefi moren rrugėn pėr Betlehem, sepse ishin prej fisit te Davidit.

Giovanni
07-01-08, 20:20
Lindja e Jezusit

Jozefi dhe Maria (e cila ishte shtatzėnė) arriten nė Betlehem. Marisė i erdhi koha pėr tė lindė. Ajo lindi nė njė shpellė apo stallė bagetish, ne afersi te fshatit ose ne fshat. Jezusi lindi natėn. Barinjtė ishin tė parėt qė paten fat ta shohin Fjalen e Hyjit si njeri, pos Marisė dhe Jozefit. Keta jo vetėm qė panė tė parėt Jezusin, por ishin edhe adhuruesit e parė dhe deshmitarė tė parė pėr Jezusin Mbret. Lindja e Jezusit ndodhi diku mes viteve 7-5 te epokes sonė.

Emri Jezus


Emri "Jezus" nė gjuhen shqipe do te thotė "Hyji shpeton". Kėtė emėr foshnjes ia dhuroi Engjėlli "e ngjitja emrin Jezus". Zyrtarisht emri foshnjes iu dha tė tetėn ditė, nė diten e rrethprerjes. Ne fjalorin biblik emri ka njė rėndėsi tė madhe. Emri nuk ėshtė vetėm emer. Emri ne vete mban natyren, sherbesen, rolin e personit, i cili mban emrin. Ne emrin Jezus fshihet vetia e fshehtė e Jezusit, Hyjit.

Ai me ketė emėr na zbulon dergimin, detyren dhe vetinė e Jezusit, Jezusi ėshtė Shelbuesi, mbreti i amshuar, Hyj.

Kushtimi i Jezusit ne Tempull


Maria, katerdhjetė ditė pas lindjes, shkoi nė tempull te kushtoi Jezusin. Me tė ishte edhe Jozefi. Por ishte edhe ligj qė ēdo i paralindur mashkull t'i kushtohej Zotit.

Kėtė e bėnė edhe prindėrit e Jezusit. Me kėtė u tregua marrėdhenia e Jezusit ndaj Tempullit.

Takimi me Simonin


Nė Jerusalem jetonte njė njeri i drejtė dhe i pershpirtshėm me emėr Simon. Ai priste ngushėllimin e Izraelit. Shpirti Shenjt ia kishte zbuluar se nuk do te vdiste pa e parė Mesinė.

E priti kėtė ditė. Porsa e sollen Jezusin nė Tempull, ai e mori nė duar dhe i kendoi Hyjit kėngen plotė falenderime.

Simoni ėshtė tip ideal i pershpirtėrisė sė Beselidhjes sė Vjeter. Simoni mundėt nė emėr te tė gjithe atyre tė rrefej fenė e gjallė nė Mesinė. Beslidhja e Vjetėr mund tė lėshohet, sepse Beslidhja e Re arriti.

Zbulesa e fshehtėsisė nė fjalėt e Simonit ėshtė e qartė; "Hyji e caktoi kėtė femijė te shkaktoi rrėnim dhe ngritje pėr shumė njerėz nė Izrael"!

Giovanni
07-01-08, 20:21
Profetesha Ana


Profetesha Ana ishte bija e Fanuelit, prej fisit te Aserit, shume e vjeter. Porsi Simoni edhe ajo ishte tip ideal i nje te drejti, te pershpirterise ne Beslidhjen e Vjeter, me agjerim e dhe me lutje. Me kete mori fund Beslidhja e Vjeter duke dhene deshmi per Jezusin, me te cilin filloi nje kohe mesianike - Beselidhja e Re (BR).

Vizita e dijetarve


Dijetaret ne lindje ishin njerez qe merreshin, pos te tjerash edhe me magji dhe astrologji.

Duke percjelle nje udhe arriten ne Jerusalem. Ishin nga lindja. Lindja per shkrimtaret e pare te Kishes Antike (Shen Justini, Klementi i Aleksandrise) ishte Persia, Mesopotamia dhe Arabia. Tradita e vjeter e kishes i quan mbreter, me siguri per arsye te dhuratave mbreterore qe sollen. Pasi qe u informuan ne Jerusalem, arriten ne Betlehem dhe i dhuruan: ar, kem dhe mirre. Te mesuarit ne enderr prej Hyjit qe te mos ktheheshin tek Herodi ne Jerusalem, u kthyen ne vende te tyre.

Shen Mateu nuk na tregon numrin, as emrat e dijetarve. Nje tradite shume e vjeter na thote se ishin tre dijetar mbreter. Ketyre tre dijetarve edhe iu dhane emrat: Gaspri, perfaqesues i Azise; Melkiori, perfaqesues i Europes dhe Baltazari, perfaqesues i Afrikes.

Porosia e shen Mateut eshte: filozofia, teologjia, pushteti pagan, pushteti boteror e njerezor vjen per te adhuruar te Verteten, Dijen dhe pushtetin Hyjnor.
Vizita e dijetareve duhet te kete ndodhur diku ne mes te vitit 5. para Krishtit.

Ikja ne Egjipt dhe kthimi ne Nazaret


Pasi qe dijetaret nuk u kthyen ne Jerusalem per ta njoftuar Herodin per mbretin, keshtu qe Herodi u zemerua. Engjelli nxiti Jozefin te shkonte me Marine ne Egjipt. Por me koke e paguan moshataret e pafaj te Jezusit - deshmitaret e Jezusit me jete.

Jozefi me familje banoi ne Egjipt derisa vdiq Herodi. Ne vitin 4 para Kr. kishte deshire te kthehej ne Betlehem, por pasi qe ne vend te Herodit erdhi Arhelai i cili ishte i ngjashem me te atin, pati frike. Prandaj mori rrugen per ne Nazaret te Galilese.

Jezusi fėmijė nė Tempull

Kur Jezusi mbushi dymbedhjete vjet, prinderit e moren me vete ne Jerusalem per Pashke. Por duket se ligji obligonte cdo djalosh qe, porsa ti mbush dymbedhjete vjet, te shkoje per Pashke ne Jerusalem. Arriten ne Jerusalem dhe e festuan Festen. Pas feste u kthyen per ne Galile. Por Jezusi qendroi ne Jerusalem. Kur prinderit hetuan se biri i tyre nuk ishte me ta, u kthyen dhe e kerkuan. Pas tri ditesh e gjeten mes dijetaresh, duke i degjuar dhe duke iu bere pyetje. Jezusi ne pyetje te Nenes pse e beri kete dha nje pergjigje, qe ata nuk e kuptuan. Mbi kete do te flasim me vone, kur do te bejme fjale mbi Jezusin dhe prinderit e tij.

Jezusi i kthye me ta nga Nazareti, ku u rrit me dashuri dhe kujdes te prinderve, duke qene i degjueshem.

Kjo eshte e vetmja ngjarje, episod ne femijerine e Jezusit prej kthimit nga Egjipti deri ne fillim te veprimtarise publike.

Kjo ngjarje ndodhi per Pashke ne vitin 6 pas eres sone.

Giovanni
07-01-08, 20:22
Rinia dhe 'jeta e fshehte' e Jezusit


Pas kthimit ne Nazaret Jezusi perparoi ne pervetesimin e diturive (ne moshe) e ne hir para Hyjit e para njerezve.

Jezusi eshte rritur me nje zhvillim njerezor. Ketu mendohet ne zhvillim, rritjen morale, trupore, intelektuale e fetare: i pjekur ne teresi. Me perjashtim te mekatit, Jezusi ishte njeri i vertete porsi te tjeret.

Koncili i trete ne Konstantinopol, viti 368, deklaron se ne Jezusin ekzistonin 2. natyra: ajo hyjnore dhe njerezore [te pandara, te paperziera, ne te njejtin Jezu Krishtin Zotin tone].

Megjithese i ri, shihet se Jezusi eshte i vetdijshem se i takon vetem Atit te vet (Lk 2,49). Kete vetdije ai e kishte prej amshimit. Jezusi nuk u zhvillua, nuk u rrit ne natyren Hyjnore. Ne kete natyre, Jezusi ishte gjithnje i njejte. Keshtu qe cdo gje qe eshte njerezore ne Jezusin (cdo gje qe ka thene apo vepruar ne Toke) eshte edhe hyjnore.

Pagėzimi i Jezusit

Ungjijte sinoptik (Mateu, Marku dhe Luka) na folin mbi pagezimin e Jezusit. Secili prej tyre e pershkruan kete ngjarje ne menyre te vet, duke pas parasysh qellimin e lexuesit.

Ungjilli i katerte nuk flet mbi pagezimi e Jezusit, megjithate gjate leximit ai (pagezimi) mund te nenkuptohet.

Sinoptiket pajtohen ne kete: Jezusi u pagezua ne lumin Jordan, e pagezoi sa ishte Gjoni. Pasi doli nga uji, u hap Qielli, zbriti Shpirti Shenjt ne te dhe u degjua zeri nga Qielli. Qe prej fillimit vendi i pagezimit merret nje vend afer kuvendit Prodromos (parardhes) perballe Jerihonit.

Si vit i pagezimit te Jezusit merret fillimi i vitit 28 pas eres sone.

Ne pyetjen pse u pagezua Jezusi, shen Luka na thote sepse Jezusi deshi te solidarizohet me popullin, hyri ne radhe me mekatar (lexo: njerėzimi).

Para se te futej ne uje, secili i rrefente mekatet. Kete e beri edhe Jezusi. Perse? Jo qe i rrefej mekatet e veta, por rrefej mekatet e popullit te vet.

Teologjia e krishtere gjithmone takohej ne veshtiresi, kudo qe deshironte ta sqaroj pagezimin e Jezusit. Shkaku ishte rendesia e dyfishte e kesaj ngjarje. Teologjia e pare dhe eterit kishtare ne kete ngjarje shohin nje veper pendese dhe i dhane kuptimin moralo-apologjetik. Eksegeza e sotme e cila mbeshtetet ne porosi te Bibles, e nderpren ne kete menyre sqarimin. Eksegeza e sotme kesaj ngjarje i jep kuptimin mesian. Me Jezusin filloi koha mesiane. Hyji Jezusin e prezenton, porsi ai qe erdhi te flas ne emer te Atit. Jezusi do te jete ai qe do i zbatoi premtimet e vjetra (te BV). Ai eshte Biri (djali i deshirit), te cilin Ati e miratoi, ne te cilin banon shpirti i rilindjes se gjithesise.

Ne shkretetire


Pas pagezimit, Shpirti i Hyjit e coi Jezusin ne shkretetire qe ta tundoi Djalli. Jezusi ne shkretetire agjeroi 40 dite dhe 40 net.

Numri 40 ka nje domethenie tradicionale ne kontekstin e tundimit dhe agjerimit. Si psh. Moisiu ishte ne Sinai per 40 dite (krahaso Dalja 34,28 ), 40 vjet populli i Izraelit kaloi ne shkretetire (Ligji i Perterire 8,2-3) e keshtu me radhe. Jezusi, prandaj ėshtė edhe Moisiu i ri dhe Populli i ri i Hyjit.

Kėtė numer (40) nuk do te thote se duhet ta kuptojme vetem tradicionalisht. Kjo ngjarje ndodhi ne shkretetire te Palestines ne rrethin e Jerusalemit. Tunduesi ėshtė Djalli. Mateu dhe Luka na thone vetėm pėr tre herese se djalli e tundon Jezusin, mirepo tundimi zgjati tėrė kohen.

Tre tundimet e pershkruara kane domethenie mesianike. Prandaj djalli Jezusin e sulmon porsi Mesi.

Qellimi i tunduesit ėshtė ta largoi Jezusin nga kjo rruge mesianike, por Jezusi doli Fitues.

Veprimtaria publike e Jezusit


Koha e fillimit

Perandorine romake e udhehiqte Tiberi (14-37 pas Kr.). Ne Palestine Arhelain e zevendesoi Antipa, por vetem ne Galile e Peraj, derisa Judeja qe prej vitit 6 pas Krishtit, ra nen sundimin e guvernatorit. Ne kohe kur Jezusi filloi te vepronte, guvernator ishte Ponc Pilati (26-36 pas Kr.). Po ne kete kohe kryeprift ishte Kajfa (18-36 pas Kr.).

Shen Luka duke dashur te caktoj kohen e fillimit te predikimit te Gjon Pagezuesit dhe fillimin e jetes publike te Jezusit, shprehet keshtu: "Ne te pesembethjetin vit te sundimit te Tiberit Cezar..." (Lk, 3,1). Duket se Luka numeron vitet ne menyre siriane. Prandaj i pesembedhjeti vit i sundimit te Tiberit, do te ishte i 28 vit pas Krishtit. Po ne kete vit edhe mund te themi se Jezusi filloi realizimin e planit Hyjnor (predikimin e Mbreterise se Hyjit).

Giovanni
07-01-08, 20:23
Vendi i fillimit


Duke lexuar sinoptiket, fillimi i veprimtarise se Jezusit eshte i lidhur me Galilene, menjehere pas burgimit te Gjonit (Mt 2, 12). Mirepo ungjilli i katert, pra i Gjonit ploteson sinoptiket. Ne kete ungjill lexojme se Jezusi nje kohe e kaloi se bashku me Gjon Pagezuesin.

Jezusi, pra disa kohe veproi ne rrafshin e Jordanit, udhetoi ne Galile, pas pak kohesh shkoi ne Jerusalem per Pashke. Pershkon nje periudhe kohe edhe ne Jude, dhe pastaj kthehet perseri ne Galile

Sa zgjati jeta publike?


Ungjilli i katert na thote qarte se veprimtaria (ministeri) e Jezusit zgjati tre vjet. Si argument kemi 3. festa te Pashkeve: 1. Pas mrekullise ne Kane, Jezusi shkoi per Pashke ne Jerusalem (Gjn 2, 13.23); 2. Porsa u kthye ne Galile, buze liqenit e ushqeu nje turme te madhe njerezish me buke e peshk, ne nje kohe kur ishte afer festa e hebrenjve - Pashket (Gjn 6,4); 3. Jezusi arriti ne Betani gjashte dite para Pashkeve (Gjn 12,1).

Tek sinoptiket , permendet vetem nje feste e Pashkeve; ajo para se ciles vdiq Jezusi.

Sot kryesisht pranohet: Jezusi veproi, predikoi, shpalli Mbreterine e Hyjit per tre vjet.

JEZUSI DHE NXENESIT E TIJ


Jezusi Mesues

Ne kohe te Jezusit ishin shume mesues. Djelmoshat te cilet deshironin te pasuroheshin me dije mbi Ligjin dhe historine e Shelbimit, zgjidhnin vete mesuesin dhe duke ndjekur mesimin e tij, arrinin gjer tek dija. Jezusi nuk ishte nxenes i asnje mesuesi te popullit te Izraelit. Ai ishte vete Mesues. Ishte Mesues, por dallohej prej te tjereve. Jezusi vet zgjedh nxenesit e vet; nuk mbledh afer vete djeme, por njerez te pjekur ne moshe: koha e mesimit nuk eshte e kufizuar ne disa vjet, por qe te jene gjithnje me te dhe afer tij; Jezusi nuk perdor asnje metodologji mesimi, sic perdorin mesuesit e tjere. Ai i meson nxenesit e tij me fjale, vepra dhe me jete.

Thirrja e nxenesve


Sapo Jezusi filloi veprimtarine e tij publike, sikurse na thote ungjilli i katert filloi te mbledhe rreth vetes nxenesit. Duke lexuar Gjonin lehte mund te mendohet se thirrja qe iu beri Jezusi nxenesve eshte e para dhe definitive, sepse nxenesit percjellnin ne cdo vend ku shkonte. Ne anen tjeter, sinoptiket flasin per disa thirrje, derisa Jezusi ishte ne Galile. Edhe ketu Ungjilli i katert i Gjonit, i ploteson sinoptiket. Prandaj ky problem me se miri eshte te zgjidhet ne menyre tradicionale, se eshte fjala mbi dy thirrje: thirrja e pare - e perkohshme, per te cilen na flet ungjilli i katert dhe thirrja e dyte definitive ne Galile, per te cilen na flasin me shume ungjijte sinoptike.

Jezusi zgjodhi dymbedhjete nxenes ne nje mal (Mk dhe Lk). Ky mal gjendet afer Kafarnaumit dhe liqenit. Numri 12 si numer i 12 fiseve te Izraelit, eshte numer i persosur qe ne menyre simbolike zbatohet ne popullin e zgjedhur. Nga kjo edhe domethenia e 12 nxenesve te Jezusit; te cilet do te sundojne mbi dymbedhjete fiset e Izraelit (Mt 19,19). Sikurse e perfaqesuan Izraelin 12 fiset e Jakobit, popullin e ri te zgjedhur do ta perfaqesojne 12 nxenesit e Jezusit ne krye me Pjetrin. Sipas shen Markut, qellimi i kesaj bashkesie eshte te jene me Jezusin dhe ti dergoje te predikojne. Ata do te predikojne cfare predikoi Jezusi. Ne cdo rast ata do te paraqiten me pushtetin e Jezusit. Ata do te jene te derguarit e Jezusit qe ne gjuhen greke do te thote "Opustull". Ungjilli i katert nuk na thote asgje mbi zgjedhjen e dymbedhjeteve, porsi sinoptiket, por ne kete ungjill behet fjale gati mbi te gjithe keta nxenes te ngushte te Jezusit.

Brenda kesaj bashkesie Jezusi kishte nje grup te vogel te perbere prej Pjetrit, Jakut dhe Gjonit. Keta ne nje menyre ishin te privilegjuar. Kete e shohin te Mt 17,1-2; Mk 5,37-43; Lk 22,13 e ne vende te tjera. Pervec ketyre dymbedhjeteve, te cilet ishin anetaret e bashkesise se ngushte te Jezusit. Keshtu permenden 72 nxenes. Nga ky rreth i gjere, Jezusi zgjodhi dymbedhjete.

Giovanni
07-01-08, 20:24
Tė Dymbedhjetėt, Apostujt


Ungjijte sinoptike dhe Veprat e Apostujve permendin emrat e dymbedhjete nxenesve. Ne keto kater libra, regjistri i ketyre nxenesve gjithnje fillon me Simon-Pjetrin dhe mbaron me Juda Iskariot.

Duke i lexuar te gjithe keta regjistra takojme shume emra, me shume se dymbedhjete. Disa anetar te kesaj bashkesie kane emra te njejte, por per kete arsye pas emrit kane shtojce: emrin e Atit apo fisit.

Si shembull ta marrim Jakobin. Permenden dy Jakoba: vellai i Gjonit - biri i Zebedeut i quajtur plak dhe Jakobi i biri i Alejit ose Jakobi i Ri. E njejta gje eshte me Juden: Juda Tade dhe ai nga Karioti.

Juda, te cilin e takojme tek Lk dhe Vap eshte i njejti me Juden e Jakobit, te cilin e takojme te Mt dhe Mk.

E njejta gje eshte edhe me nxenesin Natanael. Kete nxenes me kete emer e takojme te Gjoni, derisa te te tjeret ky nxenes quhet Bartol. Edhe ketu eshte i njejti nxenes. Keshtu sqarohet kjo mjegull mbi shume emra ne regjistra te Apostujve.


Te dymbedhjetet ishin keta: Simon Pjetri, Andrea (i vellai i tij), Jakobi Plak dhe i vellai Gjoni (bijte e Zebedeut), Filipi, Natanaeli-Bartoli, Toma, Levi-Mateu, Jaku i Ri, Alfeu, Juda Tadeu i Jakut, Simon Kenani-Zelltar, Juda nga Karioti.

Jezusi keshillon apostujt


Jezusi jo vetem qe i mesoi, u beri te mundshme ta njohin me mire se te tjeret, t'i shohin veprat e tij dhe ti degjojne fjalet dhe mesimin e tij, por edhe i qortoi dhe keshilloi.

Sa here qe ishte nevoja per qortim, Jezusi i qortonte. Jezusi kur i qorton nxenesit e tij, e ben kete plote kuptim dhe dashuri. Jezusi asnjehere nuk i qorton pa iu dhene shpjegimin mbi ate qe nuk kuptonin apo nuk kishin te qarte. Jezusi kishte durim te madh me nxenesit. Kete durim mund ta kuptojme vetem nese kemi parasysh faktin se Jezusi i pranoi keta njerez ashtu sic ishin, sepse kishte qellime te medha me ta dhe i donte per se tepermi. Qellimi i qortimeve eshte qe apostujt te forcohen e te pasurohen me shume.

Jezusi i qortoi nxenesit individualisht dhe te gjithe se bashku. Individualisht Jezusi i qortoi Gjonin dhe Jakobin, bijte e Zebedeut (Mt 20, 28-28 ), Pjetrin (Mt 16, 22-23), Juden (Gjn 12, 4-8 ), Filipin (Gjn 14, 8-9), Tomen (Gjn 21, 27-28 ), perseri Pjetrin (Gjn 21, 21-2) e keshtu me radhe.

Te gjithe se bashku Jezusi i qortoi atehere, kur shume nxenes - rrethi me i gjere i nxenesve - u larguan, sepse per ta ishte fjalimi i Jezusit mbi veten, porsi buke Jete (krah Gjn 6, 60-71; Mt 15, 1-20; Mk 9, 38-39).

Giovanni
07-01-08, 20:25
Detyrat e Apostujve


Thame se qellimi i Jezusit me nxenes ishte te jene prane tij, t'i shohin veprat e tij, ta degjojne. Me nje fjale t'formoje per vete.

Por Jezusi nuk i mbajti gjithmone nxenesit afer tij. Pasi qe nje kohe e kaluan me Jezusin, pastaj i dergon neper fshatra, ku me vone ai do te kalonte neper keto fshatra. Me kete Jezusi deshiroi qe nxenesit e tij te fitojne eksperience ne te predikuar. Ky mision eshte i kufizuar: zgjate pak kohe. Detyra e nxenesve ishte te predikonin afersine e Mbreterise se Hyjit dhe nevojen per kthimin ne fe. Jezusi me kete rast u jep fuqi te bejne mrekulli. Keta duhet te prezantohen ne emer te Jezusit dhe me pushtet te tij. Nxenesit shkuan dhe pas disa ditesh u kthyen te gezuar (Mt 10, 1.5-16). Kete detyre nxenesit e bene me sukses. Mirepo detyrat e tjera qe do t'iu permendim me vone prisnin nxenesit ne te ardhmen e keto duhet t'i zbatonin.

Apostujt duhet te jene kripa dhe drita e botes (Mt 5, 13-16) ta duan njeri-tjetrin me te njejten dashuri me te cilen i deshi Jezusi ata (Gjn 13, 34). Kete dashuri ata do te tregojne duke iu sherbyer njeri-tjetrit. Apostujt per detyre kane qe ta bejne ate qe Jezusi e beri ne darken e fundit, kur e dha trupin e tij dhe gjakun per ushqim (Lk 22, 19).

Pasi qe u ngjall Jezusi, sa here takohej me nxenesit e vet i mesonte, u jepte shpjegime, sqarime, i qortonte dhe u jepte detyra.

Para se te ndahej prej tyre iu jep detyren: "Shkoni e beni nxenes te mi te gjithe popujt. Pagezoni ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit Shenjt. Mesoni dhe zbatoni gjithcka qe ju kam urdheruar. Dhe ja une jam me ju gjithmone deri ne te sosur te botes (Mt 28, 19-20). Dilni ne mbare boten e predikoni Ungjillin te gjithe njerezve (Mk 16, 15). Ju jeni deshmitaret e mi (Lk 24,48 ). Me nje fjale nxenesit, apostujt duhet te jene Jezusi i dyte. Keto detyra nxenesit me fuqi te tyre nuk jane te afte t'i zbatojne. Jezusi mbi ta dergon Shpirtin Shenjt, i cili do t'iu jap fuqi, do t'i udhezoje dhe do t'iu ndihmoje (Gjn 16, 15-20).

Veēanerisht Jezusi e detyron Pjetrin: "Ty t'i jap celsat e Mbreterise se qiellit: gjithcka te lidhesh mbi toke, do te jete lidhur edhe ne qiell e gjithcka qe do te zgjidhesh mbi toke do te jete e zgjidhur edhe ne qiell (Mt 16, 17-20). Simon... por ti kur te kthehesh, forcoji vellezerit e tu (Lk 22, 32). Kulloti qengjat, delet e mia (Gjn 21, 15-16).

Jezusi ēfare u premton Apostujve?


Jezusi nxenesve nuk u dha vetem detyra. Ai u premtoi edhe shperblime, vuajtje dhe ndihme. Per cdo gje qe do te bejne per Jezusin, do te fitojne shperblimin.

Pas bisedimit me djaloshin e pasur (Mt 19, 16-22). Jezusi bisedon mbi veshtiresine e njeriut i cili eshte i lidhur dhe i dhene me mish e me shpirt vetem pas pasurise tokesore (te tij) e jo te fitoje Mbreterine e Hyjit.

Nxenesit degjuan keto fjale dhe u mrekulluan. Te habitur fillojne te pershperitin ndermjet tyre kush mund te shelbohet. Pjetri, ne emer te tjereve, thote se ata nuk jane te ngjashem me kete djalosh, sepse lane gjithcka dhe shkuan pas Jezusit. Pjetri e pyeti Jezusi per shperblimin. Jezusi i pergjigjet: shperblimi i tyre eshte roli te cilin do ta kene ne diten e gjyqit. Do te ulen ne 12 frone e do t'i gjykojne 12 fiset e Izraelit. Ky shperblim do t'i pres ne ate jete (Mt 19, 23-38 ). Te Luka lexojme kete: nuk mund te gjendet ky njeri, qe la per dashuri ndaj Mbreterise se Hyjit... qe te mos marre shumefish edhe ne kete boten e ne boten e ardhshme, jeten e pasosur (Lk 18, 29-30).

Jezusi iu premton nxenesve dhe te gjithe atyre qe e pranojne para njerezve se jane te tij, se do t'i pranoje para Atit se jane te tij (Mt 10, 32-33). Jezusi nxenesve te vet iu premton se do te shkoje nga ata, por do te kthehet perseri e do ta shohin (Gjn 14, 19).

Eshte interesante se Jezusi iu premton shperblime nxenesve, premton edhe salvime. Duket se per Jezusin salvimet qe do t'i perjetojne nxenesit jane njelloj shperblimi. Salvimet ne te ardhmen me siguri do t'i presin nxenesit: "do t'i dorezojne gjyqeve, do t'i frushkullojne nder sinagoga, do t'i nxjerrin para qeveritareve dhe para mbreterve per shkakun tim, qe te deshmoni para tyre" (Mk 13, 9). "Te lumte ju kur t'ju shajne e t'ju salvojne dhe kur per shkakun tim, t'i thone te gjitha te zezat kunder jush, por ne rrene. Gezohuni e galdoni, sepse i madh do te jete shperblimi juaj ne qiell. Jo, po keshtu i salvuan edhe profetet para jush (Mt 5, 11-12). Bota do t'i urreje, sepse ata me nuk jane te botes.

Arsyeja qe bota do t'i urreje eshte se jane te Jezusit. Por edhe Jezusin e urrejne para tyre..." (Gjn 15, 18-27).

Edhe per vuajtjet qe do t'i durojne per Jezusin do te marrin shperblim. Dhurata me e madhe dhe me e mire qe u premtoi Jezusi nxenesve dhe Kishes eshte Shpirti Shenjt. Jezusi do ta dergoi Mbrojtesin, i cili do ta vertetoje se bota eshte ne gabim ne lidhje me mekat, me drejtesi dhe me denim. Shpirti i se Vertetes, qe Jezusi premton, do ta zbuloje te ardhmen (Gjn 16, 8-13). I njejti Mbrojtes do t'iu mesoje te gjitha dhe do t'iu perkujtoje gjithcka, u tha (Gjn 14, 26). I premtuari Shpirt, i cili do te zbrese mbi ta, do t'i bej deshmitar te Jezusit ne Jerusalem, ne mbare Judene, ne Samari, pastaj dhe me gjere ne skajin e botes (Vap 1, 8 ). Fuqia e tyre ne te predikuarit e Lajmit te gezueshem dhe zjarri ne deshmine e apostujve mbi Jezusin, do te jete Shpirti Shenjt. Ky Mbrojtes do t'i udheheq qe ta njohin te Verteten. Mbrojtesi do te qėndroj me ju gjithmonė; Shpirti i sė Vėretės qė bota s'mund ta marr, sepse nuk e sheh as nuk e njeh. Ju e njihni sepse Ai banon nė ju dhe ėshtė nė ju, Jezusi nuk do tė le apostij bonjak; "do tė vij tek ju".(gj 14;18)

Me fuqine e Shpirtit Shenjt te premtuar, Apostujt do te jene te afte, te gatshem t'i kryejne detyreat, t'i zbatojne urdherat qe ju dha Jezusi derisa ishte gjalle dhe pas Ringjalljes.

Giovanni
07-01-08, 20:29
JEZUSI
- Nga Katekizmi i Kishės Katolike -


430 Jezus nė hebraisht d.m.th.: “Zoti shpėton”. Nė momentin e Lajmėrimit, engjelli Gabriel thote se emri personal i tij do tė jete Jezus, emer i cili nė tė njejten kohė e shpreh dhe thekson identitetin dhe misionin e vet. Me qenė se vetem Zoti mundet t'i falė mėkatet, ai nė Jezusin, Birin e pėrjetshėm tė vetin tė bere njeri, “do ta shelbojė popullin e vet prej mėkateve tė tija.” (Mt 1, 21). Kėshtu, nė Jezusin, Zoti , e rilind tė gjithė historinė e shpėtimit nė dobi tė njerzve.

431 Nė historinė e shpėtimit, Zoti nuk eshte kufizuar pėr ta liruar Izraelin prej “skllaverisė” (Lp 5, 6) duke e nxjerrė nga Egjipti, por e shėlbon edhe prej mėkateve tė tija. Me qenė se mėkati eshte pėrherė fyerja e bere ndaj Zotit, vetėm Zoti mundet ta fshije. Prandaj Izraeli duke njohur gjithnje e me shume tėrėsinė e mkatit, nuk mundet te kerkoj shėlbim nė asgje tjetėr vetėm nė thirrjen e emrit tė Zotit Shpėtimtar.

432 Emri i Jezusit dtth se vet Emri i Zotit eshte i pranishėm nė personin e Birit tė vet tė mishruar pėr Shelbimin e pėrgjithshėm dhe pėrfundimtare nga mekati. Vetėm emri hyjnor e sjell shpėtimin, dhe qė prej tani mund ta therrasin tė gjithė sepse, me Mishrimin, ai u bashkua me tė gjithė njerzit, ashtu qė “vetėm nėpėr Tė fitohet shėlbimi. Sepse pėr tė vėrtetė, s’ka asnjė person (nė gjuhen greke eshte emėr, nė shqip eshte pėrkthyer person) tjetėr nėn kėtė kupė qielli qė Hyji ua dha njerėzve me anėn e tė cilit do tė mund tė shėlbohemi.” (Vap 4, 12).

433 Kryemeshtari, mbasi qė me gjakun e flisė e ka sterpikė pajtimtoren e Shejtrores mbi shejtrore, e ka thirrur, vetėm njė herė nė vit, Emrin e Zotit pėr faljen e mėkateve tė Izraelit. Pajtimorja ishte vendi i pranisė sė Zotit. Kur shėn Pali thotė pėr Jezusin se “Atė Hyji e caktoi tė jetė, nė saje tė fesė, fli pajtuese me anė tė gjakut tė vet.” (Rom 3, 25), deshiron ta vertetoj se tė qenit njeri tė tij “sepse Hyji nėpėr Krishtin e pajtoi botėn me vetvete” ( 2 Kor 5, 19).

434 Ngjallja e Jezusit eshte lavdėrimi i emrit tė Zotit Shpėtimtar sepse tani emri i Jezusit e shfaq nė plotėsi pushtetin suprem “Emėr qė eshte mbi ēdo emėr” (Fil 2, 9-10). Shpirtrat e kėqij frigohen prej Emrit tė tij dhe nė kėtė emėr nxenėsit bejnė mrekulli; dhe ēdo gje qė ata kėrkojnė prej Atit nė emrin e tij, Ati ju jep.

435 Emri i Jezusit eshte nė qendėr tė lutjes sė krishterė. Tė gjitha lutjet liturgjike pėrfundojnė me formulėn “nėpėr Zotin tonė Jezu Krshtin (…)” Lutja “Tė falemi Mari” e arrin kulmin nė fjalėt “ dhe i bekuar eshte fryti i barkut tėnd Jezus.” Lutja e zemrės, e rėndomtė te lindorėt e thirrun edhe “Lutja e Jezusit”, thotė: “ O Zot Jezu Krishti, Biri i Zotit, ki mėshirė pėr mue mėkatarin”. Shumė tė krishtenė, si shėn Gjon d'Ars, vdesin me vetėm njė fjalė nė buzė: “O Jezus”.


Krishti


436 Krisht vjen prej pėrkthimit tė shprehjes hebreje “Mesia”, dhe dtth “I Shuguruari”. Dhe kjo i behet Krishtit emėr personal vetėm pėr atė se ai e pėrmbush nė menyrė tė pėrkryer dėrgimin e Zotit tė cilin ky emėr e pėrmban nė vete. Nė Izrael nė emėr tė Zotit kane qene tė shuguruar apo tė lyer njerezit me misionin tė cilin Zoti ju ka besuar. Ashtu ishte me mbretėrit, meshtarėt, nė raste tė rralla, me profetė. Kėshtu eshte dashur te jete me Mesinė tė cilin Zoti e ka derguar qė pėrfundimisht ta themelojė mbretėrinė e vet. Mesia eshte dashur te jete i shuguruar me Shpirtin e Zotit, nė tė njejten kohė si mbret e meshtar, por edhe si profet. Krishti e ka pėrmbushur shpresėn mesianike tė Izraelit me shėrbimin e tij tė trefishtė tė meshtarit, profetit dhe mbretit.

437 Engjelli ju ka lajmėruar barinjve lindjen e Jezusit si lindje tė Mesisė sė premtuar tė Izraelit: “Sot nė qytetin e Davidit ju lindi Shelbuesi – Krishti, Zot” (Lk 2, 11). Ai qė prej fillimit eshte “ai tė cilin e ka shugurue Ati dhe e ka dėrgue nė botė” (Gjn 10, 36), i ngjizur “shenjt” (Lk 1, 35) nė kraherorin virgjinor tė Marisė. Jozefi ka qene i thirrur prej Zotit qė ta “merr” tek vetja “Marinė” tė “fejuarėn” e vet, “shtatzėnė me “atė qė eshte ngjizun nė tė (...) prej Shpirtit Shenjt” (Mt 1, 20), dhe se Jezusi, i “quajtur Krisht”, tė lindet prej tė fejuares sė Jozefit nė brezninė mesianike tė Davidit (Mt 1, 16).

438 Shugurimi mesianik i Jezusit e zbulon misionin e vet hyjnor. “Ai eshte ajo qė dtth vet emri i tij, sepse nė Emrin e Krishtit nėnkuptohet ai qė e ka shuguruar, ai i cili eshte i shuguruuar dhe vet shugurimi me tė cilin eshte i shuguruar: ai qė e ka shuguruar eshte Ati, i shuguruari eshte Biri, kurse ka qene i shuguruar nė Shpirtin i cili asht shugurimi” shugurimi i tij i pėrjetshėm mesianik asht i zbuluar nė kohėn e jetės sė tij tokėsore nė momentin kur ka qene i pagezuar prej Gjonit, kur Hyji e ka “shuguaruar me Shpirtin Shenjt e me pushtet” (Vap 10, 38) “t'i zbulohet Izraelit” (Gjn 1, 31) si Mesia i tyre. Veprat dhe fjalėt e tija do ta zbulojnė si “Shenjtin e Zotit” (Mk 1, 24; Gjn 6, 69; Vap 3, 14).

439 Shumė hebrenj poashtu edhe disa paganė tė cilėn e kanė mbajtur shpresėn e tyre i kanė njohur nė Jezusin vijat themelore tė “birit tė Davidit” mesianik tė cilin Hyji ia kishte premtuar Izraelit. Jezusi e ka pranuar emrin Mesi nė tė cilin ka pasė tė drejtė, por jo pa kufizim, sepse njė pjesė e bashkėkohasve tė tij e ka kuptuar tepėr njerzore, nė thelb politike.

440 Krishti e ka pranuar dėshmimin e fesė me tė cilin Pjetri e ka pranuar Mesi, duke e shpallur atėherė pikerisht vuajtjen e afėrt tė Birit tė njeriut. Ashtu e ka zbuluar pėrmbajtjen e plotė tė dinjiteti tė vet mesianiko mbretėror, nė njėjtėsinė trascendente tė Birit tė Njeriut “zbriti nga qielli” (Gjn 3, 13) sikurse edhe tė misionit tė tij shpėtimtar si Shėrbėtori i vuajtur: “Biri i Njeriut (…) s’erdhi pėr tė qenė shėrbyer, por pėr tė shėrbyer e pėr tė flijuar jetėn e vet si shpėrblim pėr tė gjithė!” (Mt 20, 28). Kėshtu kuptimi i plotė i dinjitetit tė tij mbretėror shfaqet vetėm nga lartėsia e kryqit. Poashtu pas ngjalljes dinjiteti i tij mbretėror do tė mundet tė jete i shpallur prej Pjetrit para popullit tė Zotit: “Le ta dijė, pra, pa farė dyshimi mbarė populli i Izraelit se pikerisht kėtė Jezus, qė ju e kryqėzuat, Hyji e bėri Zotėri e Mesi.” (Vap 2, 36).

rilinda
11-02-08, 13:32
Ndoshta edhe e ka bėrė dikush kėtė pyetje ama me njė shikim tė pjesėrishėm nuk e pash.

Pse besimtarėt mė tė devotshėm tė fesė krishtere i praktikojnė veshjet e njejta me ato tė myslimanėve, e nė tė njejtėn kohė akuzohen myslimanėt pėr veshje mesjetare?!?


Shėndet!
Rilinda

rilinda
24-02-08, 00:44
Edhe pas 13 dite unė mbeta pa pėrgjigje. A thua pse? :rolleyes:

Ndoshta edhe e ka bėrė dikush kėtė pyetje ama me njė shikim tė pjesėrishėm nuk e pash.

Pse besimtarėt mė tė devotshėm tė fesė krishtere i praktikojnė veshjet e njejta me ato tė myslimanėve, e nė tė njejtėn kohė akuzohen myslimanėt pėr veshje mesjetare?!?


Shėndet!
Rilinda

Giovanni
26-02-08, 13:46
Ndoshta edhe e ka bėrė dikush kėtė pyetje ama me njė shikim tė pjesėrishėm nuk e pash.

Pse besimtarėt mė tė devotshėm tė fesė krishtere i praktikojnė veshjet e njejta me ato tė myslimanėve, e nė tė njejtėn kohė akuzohen myslimanėt pėr veshje mesjetare?!?


Shėndet!
Rilinda

E nderuara rilinda, feja katolike nuk ju imponon besimtarve se si te vishen, por thjesht gjdokush vishet per qefin e vete.
Te vjetrit ende veshin veshjet kombtare por nuk ju imponon feja keto veshje.

Nese don pergjigje mbi veshjet kete pyetje mund ta besh te nenforumi i modes besoj se do te kesh pergjigje me gjere...

Me nderime Giovanni.

Preshevar
26-02-08, 13:58
E nderuara rilinda, feja katolike nuk ju imponon besimtarve se si te vishen, por thjesht gjdokush vishet per qefin e vete.
Te vjetrit ende veshin veshjet kombtare por nuk ju imponon feja keto veshje.

Nese don pergjigje mbi veshjet kete pyetje mund ta besh te nenforumi i modes besoj se do te kesh pergjigje me gjere...

Me nderime Giovanni.

A ka tė drejta nje "Motėr nderi" te shkon nė kishė trupin lakuriq ?!....

Ose me shkurt, A ka rregulla nė Krishterizėm ?

Murgesha
26-02-08, 14:44
E kam edhe unė njė pyetje. Kėto motra nderi qė po pėrfliten tash, a janė tė detyruara tė shkojnė ashtu apo e bėjnė kėtė nga vullneti i tyre i lirė?

Giovanni
26-02-08, 14:52
E kam edhe unė njė pyetje. Kėto motra nderi qė po pėrfliten tash, a janė tė detyruara tė shkojnė ashtu apo e bėjnė kėtė nga vullneti i tyre i lirė?


Si motrat e nderit ashtu edhe prifterinjet ....nuk jan de detyruar por nga vullneti i tyre.


Sa i perket pyetjes se Preshavarit per veshkjt e motrave te nderit Aty ka rregull dhe duhet te mbahen ato rregulla.

Preshevar
26-02-08, 15:13
Si motrat e nderit ashtu edhe prifterinjet ....nuk jan de detyruar por nga vullneti i tyre.


Sa i perket pyetjes se Preshevarit per veshjet e motrave te nderit ( pyetje qe kam fshir) Aty ka rregull dhe duhet te mbahen ato rregulla.

E pash qe e fshire, per ket edhe s'lejon te zhvillohet nje debat. Si psh: Pyetjen qe e kam ber para dy tri faqėve, erdhe dhe e inondove me historin e Jezuit qė s'me interesoj aspak. Si moderator te ka pas hije ta hapesh nje tem dhe ta postosh vetem linkun per tek kjo tem. E jo ta mbulosh gacėn me hi.

Bėhu pak "Tolerant" :lol:

Giovanni
26-02-08, 15:22
E pash qe e fshire, per ket edhe s'lejon te zhvillohet nje debat. Si psh: Pyetjen qe e kam ber para dy tri faqėve, erdhe dhe e inondove me historin e Jezuit qė s'me interesoj aspak. Si moderator te ka pas hije ta hapesh nje tem dhe ta postosh vetem linkun per tek kjo tem. E jo ta mbulosh gacėn me hi.

Bėhu pak "Tolerant" :lol:


Po dal nga tema por ti e meriton me te dhen pergjigje.

Une ka shume kohe qe jam te dardania.de po nuk kam shume mesazhe se nuk shkruaj budallaqe siq ben ti shkruaj kur eshte nevoja.
Dhe deri me tani nuk me ka ndodhe qe te me fshihen postimet sepse i permabahem temave te forumit e jo si ti prap po e theme.

Ti nuk ben pyetje sepse nuk din ta formosh nje pyetje...... Ti ben vetem provokime, ateher nese provokon edhe pergjigjen do ta merresh me provokim.


Andaj tu kisha lutur qe te mos besh pyetje.... me pare mesohu se si behen pyetjet pastaj ben pyetje.

Preshevar
26-02-08, 15:30
Dole nga tema per t'mos then asgje,... apo ndoshta s'ta lejon forumikatolik mu pergjigj para se t'konsultohesh me dajen e vogel ?

S'po di, si mos qen te ksaj bote ju. Mir qe ju ka len Zoti me fshisa ne dor e po fshini.

Pytjet e mia jan direkte, s'ka terthorazi ą la don leshi.

Giovanni
26-02-08, 15:33
Problemi eshte se nuk din me be pyetjen ti .

hasanmehmeti
26-02-08, 23:51
E nderuara rilinda, feja katolike nuk ju imponon besimtarve se si te vishen, por thjesht gjdokush vishet per qefin e vete.
Te vjetrit ende veshin veshjet kombtare por nuk ju imponon feja keto veshje.

Nese don pergjigje mbi veshjet kete pyetje mund ta besh te nenforumi i modes besoj se do te kesh pergjigje me gjere...

Me nderime Giovanni.

I dashuri Giovanni,

Edhe pse shkruajta nje dite nje shkrime po me ishte shlyer se di arsyjen po nejse me rendesi eshte se ka qene mendim i sinqert i bazuar ne fakte, po te dhe pak fjale per kete.

Mbulesa ne fene Krishtere eshte obligim si ka qene obligim ehde per hebrenjet, kete e gjejme ne librin e hebrenjeve dhe te krishtereve.Kjo tolerance qe paraqet ti nuk perputhet me rregullat qe ofron bibla.

Me pak fjale per kete toleranc.Gruaja le tė mėsoj nė fshehtėsi me nėnshtrimin e vet. Nuk i lejohet gruas qė tė mėsojė, as qė ta ketė pushtetin mbi burrin, aq mė tepėr, le tė qėndrojė nė fshehtėsi! (TIMOTEUT I,2:11-12).

Secila grua, e cila lutet apo profetizon kryeshtruet, e turpėron kryeparin e saj. Prandaj plotėsisht i ėshtė e njėjtė gruas sė qethur. Pra, nėse gruaja nuk dėshiron qė ta bartė velin, le tė qethet! Por, nėse pėr grua ėshtė turp qė ta qethė apo rruajė kokėn, le ta bartė velin"(KORINTIANĖVE I, 11:6).
Por, nėse ndokush mendon se ka tė drejtė tė kundėrshtojė, le tė dijė se kjo doke nuk ėshtė ndėr ne as nė kishat e Hyut.( Korintianėve I, 11:16).(pra siq po e shifni nese nuk mbulohet nuk eshte pjese e fese Krishtere se ka kundershtuar urdherin e hyit)

"Gratė nė mbledhje le tė mos fjasin! Atyre nuk u lejohet qė tė flasin, por le tė nėnshtrohen...Nėse dėshirojnė qė tė mėsojnė diē le t'i pyesin tek shtėpia burrat e tyre, ngase gruas nuk i ka hije qė tė flasė nė mbledhje." (Korintiasve I, 14:34,35).

Shen Pali i cili konsiderohet si themelues i Krishterimit, mban njė qendrim tė veēantė ndaj femrės dhe konsideron se ajo medoemos duhet tė mbulojė kokėn.:

4 Ēdo burrė, kur lutet ose profetizon kokėmbuluar, turpėron kryet e tij.
5 Edhe ēdo grua, qė lutet ose profetizon kokėzbuluar, turpėron kryet e saj, sepse ėshtė njėlloj sikur tė ishte e rruar.
6 Sepse nė qoftė se gruaja nuk mbulohet, le t`ia presin flokėt; por nė qoftė se pėr gruan ėshtė turp tė qethet a tė rruhet, le tė mbulojė kryet.
7 Sepse burri nuk duhet tė mbulojė kryet, sepse ėshtė shėmbėllimi dhe lavdia e Perėndisė, kurse gruaja ėshtė lavdia e burrit,
8 sepse burri nuk ėshtė nga gruaja, por gruaja nga burri,
9 edhe sepse burri nuk u krijua pėr gruan, por gruaja pėr burrin.
10 Prandaj gruaja, pėr shkak tė engjėjve, duhet tė ketė njė shenjė pushteti mbi kryet.

Prandaj hape biblen ne shqip ( Beselidhja e re, perkthim don simon filipaj/drita ferizaj 1980)

2Samueli,12/7,8
Sepse nė qoftė se gruaja nuk mbulohet, le t`ia presin flokėt; por nė qoftė se pėr gruan ėshtė turp tė qethet a tė rruhet, le tė mbulojė kryet

Shėn Tertuliani, nė librin e tij tė famshėm " Pėr tė mbuluarit e virgjėreshave", shkruante, "O ju zonjusha, ju vini mbulesat kur dilni jashtė nė rrugė, ato duhet t'i vini edhe kur jeni nė kishė, ju i vini ato kur jeni nė mes tė tė huajve, pra atėherė vini edhe kur jeni mes vėllezėrve...

me respekt per ju

hasani

Agolli
18-03-08, 11:07
Kushe na eshte, ishte ,ishin: Eva dhe Adami, simbas kuptimesise se BIbles!? (Mitologji)
Sa femi, kishin!?
Cilet ishin ata, ēfare ndodhi me djalin e Adamit dhe te Eves, djalin e dyte!!
Pse nuk permendet femra, e pare, ajo para Eves ( E dini ju se cila eshte, ajo femer!!)
Kush e zhduku ate femren dhe per ēfare arsye!?
Ps, sokol_o, ndeze agregatin dhe thirrma Psikologun, ta qesim i loje! ''Mos u idhno njeri!!''
K'to pyetje jan vetem sa per fillime!
U nime, harrova edhe njo, Per ēfare aresye ju tha Abrahamit, qe ai duhet ta ndrron Emrin!
Hajt edhe njo, kallxom nese t'lodha!? Pse iu dasht Abrahamit me pas maredhenje seksuale me skllaven !? Hajt Pse!?
Kom hale.....nxeni agregatat, debati ia filloi!! DING_ DONG!!

Giovanni
18-03-08, 11:21
Kushe na eshte, ishte ,ishin: Eva dhe Adami, simbas kuptimesise se BIbles!? (Mitologji)
Sa femi, kishin!?
Cilet ishin ata, ēfare ndodhi me djalin e Adamit dhe te Eves, djalin e dyte!!
Pse nuk permendet femra, e pare, ajo para Eves ( E dini ju se cila eshte, ajo femer!!)
Kush e zhduku ate femren dhe per ēfare arsye!?
Ps, sokol_o, ndeze agregatin dhe thirrma Psikologun, ta qesim i loje! ''Mos u idhno njeri!!''
K'to pyetje jan vetem sa per fillime!
U nime, harrova edhe njo, Per ēfare aresye ju tha Abrahamit, qe ai duhet ta ndrron Emrin!
Hajt edhe njo, kallxom nese t'lodha!? Pse iu dasht Abrahamit me pas maredhenje seksuale me skllaven !? Hajt Pse!?
Kom hale.....nxeni agregatat, debati ia filloi!! DING_ DONG!!


Kame nje pergjigje shume te shpejt per ty.... Lexo biblen se te gjitha pergjigjet i gjen ne te.
Nese nuk deshiron ta lexosh krejt bublen lexoje vetem Zanafillen se aty i gjen pergjigjet.. Shnet giovanni. :wink:

Agolli
18-03-08, 11:46
Kjo oshte per Psikologun!?
I nderuar, eja me trego, perse kishat Suedeze jane me te pasura se sa shteti Sudez!?
Ne ēka investojn!?
Suedezet, gadi 80% jan, ateista!
Si dhe nga ju erdhen keto t'holla, kishave!
Mos me thuaj, se edhe paret jane dajli apo ēika e Zotit!

Agolli
23-03-08, 10:45
Eshte hera e peste qe e fshij shkrimin tend!

Ke parashtruar pyetje, nese et pergjigjet kush mire

Preshevar
26-03-08, 22:38
Pyetje logjike, sikurse te krishteret qe kan shtruar pyetje per qeshtjet islame ne rubriken "mesime nga Kur'ani", ashtu edhe un po e shfrytzoj te drejten time per t'mesuar diqka nga feja e krishtere. (s'ka provokime, dua nje pergjigje konkrete/lirija e shprehjes apo si kuptoni ndryshe)

Nejse, pyetjet jan keto :

1.)
Pse nuk eshte asnje strofė ne bibel ku Jezusi (paqja qoftė mbi te) nuk tha "Jam zoti juaj, me adhuroni mua", kurse kjo eshte dogma apo shtylla kryesore e te krishtereve te sodit ?
(veq mos me thuani qe ka pas frik nga ēifutet).
2.)
Pėrse popujt tjer ( ata qe kan jetuar para Krishtit a.s. dhe Profetet) nuk besuan ne trinitet, do t'jen te derguar ne ferr apo xhehnem per ket ?

3.)
Nese Krishti a.s. eshte "zot" pse Krishti afirmon qe Zoti e ka derguar ?


ps: Kėto ishin pyetje konstruktive si ato me par te bazuara ne bibėl. Pra leni te krishteret te pergjigjen JU LUTEM !

SoKoLi-i-Maleve
27-03-08, 02:43
Pyetje logjike, sikurse te krishteret qe kan shtruar pyetje per qeshtjet islame ne rubriken "mesime nga Kur'ani", ashtu edhe un po e shfrytzoj te drejten time per t'mesuar diqka nga feja e krishtere. (s'ka provokime, dua nje pergjigje konkrete/lirija e shprehjes apo si kuptoni ndryshe)

Nejse, pyetjet jan keto :

1.)
Pse nuk eshte asnje strofė ne bibel ku Jezusi (paqja qoftė mbi te) nuk tha "Jam zoti juaj, me adhuroni mua", kurse kjo eshte dogma apo shtylla kryesore e te krishtereve te sodit ?
(veq mos me thuani qe ka pas frik nga ēifutet).
2.)
Pėrse popujt tjer ( ata qe kan jetuar para Krishtit a.s. dhe Profetet) nuk besuan ne trinitet, do t'jen te derguar ne ferr apo xhehnem per ket ?

3.)
Nese Krishti a.s. eshte "zot" pse Krishti afirmon qe Zoti e ka derguar ?


ps: Kėto ishin pyetje konstruktive si ato me par te bazuara ne bibėl. Pra leni te krishteret te pergjigjen JU LUTEM !


Nese te interesone verteta,lexo Biblen ,Testamentin e Ri dhe aty do ti gjejsh vete te gjitha pergjigjjet,pytjeve tua.

Agolli
27-03-08, 10:58
Nese te interesone verteta,lexo Biblen ,Testamentin e Ri dhe aty do ti gjejsh vete te gjitha pergjigjjet,pytjeve tua.
Si zakonisht, pergjigje.. jashte teme!!!
Ps. jemi ne forumin Dardania, do ishte interesant nese ju pergjegjeni pyetjev dhe t'na bindni neve/mua, si lexues i Bibles !!

Preshevar
27-03-08, 12:52
Nese te interesone verteta,lexo Biblen ,Testamentin e Ri dhe aty do ti gjejsh vete te gjitha pergjigjjet,pytjeve tua.

Te gjithve na intereson e verteta, pra me thua,
Qfar eshte dallimi mes Testamentit te ri dhe te vjetrit ? ...ku e vendos Ti te vertetten ?

(mos harro se nuk kam njohuri sa ti ne ket fush)

Blu_sky
27-09-08, 18:28
desha te di se qka thot Bibla per diten e gjykimit ,si e pershkruan ferrin ,parajsen dhe si do te jet gjendja e atyr qe besoj krishtin dhe si do te jet gjendja e atyre qe nuk e besoj krishtin si hyni.ju lutem te shkruajn vetem ata te cilet din diqka te me tregojn. te tjeret mos shkrun sene palidhje.

*************************************************

I nderuar Blu_sky e bashkova postimin tend te kjo teme Giovanni

INPERATORE BT
29-01-10, 16:55
bibla e pershkruan parajsen me lule, femra, makiato sa te dush... pash nanen pse nuk e lexoni biblen kur jeni kaq te interesum , po ju tregoj se bibla egziston nuk han njerz ajo, te paret tuaj e kan pas adhuru nuk ju ka bo dom mundeni me lexu krejt kollaj e mos na qani kryt???

Zanzi/M
29-01-10, 21:34
desha te di se qka thot Bibla per diten e gjykimit ,si e pershkruan ferrin ,parajsen dhe si do te jet gjendja e atyr qe besoj krishtin dhe si do te jet gjendja e atyre qe nuk e besoj krishtin si hyni.ju lutem te shkruajn vetem ata te cilet din diqka te me tregojn. te tjeret mos shkrun sene palidhje.

*************************************************

I nderuar Blu_sky e bashkova postimin tend te kjo teme Giovanni

Qe dicka per ferrin ( edhe pse ky term nuk permendet ne bibel):

Gjyqi dhe predikatarėt e rrejshėm
(2 Pjt 2, 1-17)
3 Tė dashur!
Ndėrsa plot kujdes mendoja t’iu shkruaj lidhur me shėlbimin e pėrbashkėt, e ndjeva veten tė detyruar t’iu jap zemėr me anė tė letrės tė luftoni pėr fenė qė u qe dhėnė shenjtėrve njėherė e pėrgjithmonė. 4 Sepse disa njerėz depėrtuan me dredhi ndėr ju – tė cilėt qė moti kanė qenė shėnuar pėr dėnim – njerėz tė patenzonė, hirin e Hyjit tonė e zėvendėsojnė me ndyrėsi dhe e mohojnė Jezu Krishtin, tė vetmin Zotėrues dhe Zotin tonė.
5 Tani dėshiroj t’ju pėrkujtoj – ndonėse tanimė i dini tė gjitha kėto njėherė e pėrgjithmonė – se Zoti, pasi e shpėtoi nga dheu i Egjiptit, i shfarosi ata qė nuk besuan. 6 Po edhe engjėjt qė nuk e ruajtėn denjėsinė e vet, por e lanė banesėn e vet, i ruajti pėr Gjyqin e Ditės sė madhe tė lidhur me pranga nė errėsirė. 7 Po kėshtu edhe Sodoma e Gomorra dhe qytetet pėrreth tyre, tė cilat, sikurse edhe ato, u dhanė pas fėlligėshtisė dhe mėkatuan kundėr natyrės, mbesin si shembull duke pėsuar ndėshkimet nė zjarr tė pasosur.
8 Po kėshtu edhe kėta ėndėrrues ēnderojnė trupin, pėrbuzin Madhėrinė dhe shajnė Lavditė. 9 Ndėrsa kryeengjėlli Mikael, kur fjalosej me Djallin rreth trupit tė Moisiut, nuk pati guxim tė shprehė gjyq fyes kundėr tij, por tha: »Zoti ta mbylltė gojėn!« 10 Kurse kėta ēnderojnė ēka nuk njohin; e nė ato qė, me anė tė shqisave – si bagėtitė e paarsyeshme – i njohin, nė to kalben.
11 Tė mjerėt ata, sepse ecin udhės sė Kainit dhe, prej etjes sė fitesės, u dhanė pas gabimit tė Balaamit dhe sharruan nė kryengritjen e Koreut.
12 Kėta njerėz janė njolla nė darkat tuaja tė dashurisė, kur hanė e pinė me ju pa farė frike dhe e ngopin barkun si bagėtia. Janė re pa ujė qė erėrat i sjellin kėndej e andej, lėndė tė pafrytshme tė vjeshtės nė mbarim, dy herė tė thata, tė nxjerra me rrėnjė, 13 valė tė tėrbuara tė detit qė bėjnė tė shkumojnė turpėsitė e veta, yje tė shkėputura, endacake, pėr tė cilėt ruhet terri i errėsirės sė pėrjetshme.
14 Mu pėr ta parakallėzoi i shtati pas Adamit, Henoku, kur tha: »Ja, po vjen Zoti me dhjetra mijėra engjėj tė vet, 15 pėr t’i gjykuar tė gjithė dhe pėr t’i ndėshkuar tė gjithė tė patenzonėt pėr tė gjitha fjalėt fyese qė i thanė kundėr Tij – mėkatarėt e pafe!« 16 Kėta janė njerėz qė murmurojnė dhe ankohen, jetojnė sipas prirjeve tė veta tė ulėta, goja u flet fjalė krenarie, kurse njerėzit i pėrkėdhelin pėr tė nxjerrė dobi prej tyre.

Zanzi/M
29-01-10, 21:50
1 Prandaj, nuk do tė kesh si tė arsyetohesh, o njeri ‑ kushdo tė jesh ‑ qė gjykon tjetrin! Sepse duke gjykuar tjetrin, dėnon vetveten, pasi ti qė gjykon i bėn tė njėjtat gjėra.
2 Dhe ne mirė e dimė: gjykimi i Hyjit zbatohet sipas tė vėrtetės kundėr atyre qė bėjnė vepra tė tilla.
3 A tė thotė mendja, o njeri, ti qė gjykon ata qė bėjnė vepra tė tilla, se do t’i shpėtosh gjyqit tė Hyjit, ndėrsa edhe ti bėn tė njėjtat veprime? 4 Apo ndoshta e bėn nė asgjė begatinė e mirėsisė, tė durimit e tė bujarisė sė Hyjit, duke mos u kujtuar se mirėsia e tij tė thėrret e tė nxit pėr kthim? 5 Me kryeneēėsinė tėnde dhe me zemėr qė nuk mendon tė kthehet, ti grumbullon kundėr vetes hidhėrim pėr Ditėn e zemėrimit dhe pėr Ditėn e dėftimit tė Gjyqit tė drejtė tė Hyjit, 6 i cili do ta shpaguajė secilin sipas veprave tė tij: 7 me jetėn e pasosur ata qė, me qėndresė nė vepra tė mira, kėrkojnė lumturinė, nderin dhe pashkatėrrueshmėrinė; 8 ndėrsa do tė ketė zemėrim e pėrbuzje pėr ata qė me kryeneēėsi i kundėrshtojnė tė vėrtetės e i binden paudhėsisė. 9 Ēdo njeri qė vepron tė keqen do ta mbulojnė vuajtje e vėshtirėsi: mė parė judeun e pastaj grekun; 10 ndėrsa, secili qė vepron tė mirėn: mė parė judeu e pastaj greku, do tė ketė lumturi, nder e paqe! 11 Sepse Hyji nuk i mban kujt krah.
12 E njėmend, ata qė pa Ligj mėkatuan, pa Ligj edhe do tė birren; e ata qė mėkatuan nėn Ligj, do tė gjykohen sipas Ligjit, 13 sepse, para Ligjit nuk janė tė drejtė ata qė e dėgjojnė Ligjin, por ata qė e mbajnė Ligjin do tė jenė tė shfajėsuar... 14 Sepse, paganėt qė nuk e kanė Ligjin, nėse e mbajnė Ligjin, tė drejtuar prej natyrės, ata, edhe duke mos pasur Ligj, janė vetė Ligj pėr vetvete: 15 tregojnė se ēka urdhėron Ligji ėshtė e shkruar nė zemrat e tyre. Pėr kėtė dėshmon edhe ndėrgjegjja e tyre, por edhe mendimet e brendshme, tė cilat tani i padisin e tani i mbrojnė. 16 Kjo do tė dalė nė dritė atė Ditė, kur, sipas Ungjillit tim, Hyji do tė gjykojė me anė tė Jezu Krishtit gjithēka ėshtė e fshehtė nė njerėz.

Makresh
07-02-10, 12:59
Cdo fėmi qė lind, ai nuk lind i pastėr dhe ne formen e tij me te mir sic thot Kur'ani, por lind Mėkatar ! Mėkatar per fajėt e njeriut te par, Adamit, na tregon Bibla pėrmes prifterinjeve te tij.

Na thuani se si eshte e mundshme qe femiu te jet fajtor per aktin e atit te tij qe ndan qindra e mijėra vite ? Ku eshte drejtėsia hyjnore ketu ?

Zanzi/M
07-02-10, 14:14
Cdo fėmi qė lind, ai nuk lind i pastėr dhe ne formen e tij me te mir sic thot Kur'ani, por lind Mėkatar ! Mėkatar per fajėt e njeriut te par, Adamit, na tregon Bibla pėrmes prifterinjeve te tij.

Na thuani se si eshte e mundshme qe femiu te jet fajtor per aktin e atit te tij qe ndan qindra e mijėra vite ? Ku eshte drejtėsia hyjnore ketu ?

A mund te tregosh se ne cilen pjese te bibles shkruan? Nuk e perjashtoj mundesine e te qenit ashtu mirepo na ndihmo se ne cilen pjese shkruan qe te mundohemi te japim pergjigje.

Makresh
07-02-10, 15:15
A mund te tregosh se ne cilen pjese te bibles shkruan? Nuk e perjashtoj mundesine e te qenit ashtu mirepo na ndihmo se ne cilen pjese shkruan qe te mundohemi te japim pergjigje.

Ti duhesh ta dish me mir se un kete pune. Per me shume, mund te lexosh tek kapitujt qe flasin per mekatet e Adamit dhe Eva-s ku dėnohen per krimėt e tyre.

Je i pagezuar ti ? Nėse po, pėrse :smile: (kjo lidhet me ate qe thash me heret, femit sipas doktrines se krishtere bartin mekatet e Adamit)

Kjo kurrsesi nuk ėshtė e vėrtet, dhe as qe mund te jet e pranueshme per nje individ qė beson ne Drejtėsin Hyjnore.

Ne e dim qe personat qe nuk pagėzohen si te krishter, shkojn direkt e ne ferr, femit qe vdesin ne lindje pse te gjykohėn pėr mėkate tė "huaja" ? Kjo ėshtė njė provė e qart i korrupsionėve tė mėsimėve origjinale nga Jezusi (paqja qoft mbi te).

Zanzi/M
07-02-10, 16:01
Ti duhesh ta dish me mir se un kete pune. Per me shume, mund te lexosh tek kapitujt qe flasin per mekatet e Adamit dhe Eva-s ku dėnohen per krimėt e tyre.

Je i pagezuar ti ? Nėse po, pėrse :smile: (kjo lidhet me ate qe thash me heret, femit sipas doktrines se krishtere bartin mekatet e Adamit)

Kjo kurrsesi nuk ėshtė e vėrtet, dhe as qe mund te jet e pranueshme per nje individ qė beson ne Drejtėsin Hyjnore.

Ne e dim qe personat qe nuk pagėzohen si te krishter, shkojn direkt e ne ferr, femit qe vdesin ne lindje pse te gjykohėn pėr mėkate tė "huaja" ? Kjo ėshtė njė provė e qart i korrupsionėve tė mėsimėve origjinale nga Jezusi (paqja qoft mbi te).

Me duket qe pyetjen qe e shtrove pati te bente me biblen dhe tani me sa duket e ndryshove mendmin. Me gjithe respektin mirepo nuk je duke na sjellur se ne cilin paragraf eshte kjo gje te cilen ti e thekson.

Bibla ne meson se me anen e pagezimit te femiut, femija patrohet nga mekatet e paraardhsve ( nese kane pasur mekate) dmth nuk i trashegon, nese pagezohet.

Tash spo di ku e ki fjalen ti.

Makresh
07-02-10, 22:04
Me duket qe pyetjen qe e shtrove pati te bente me biblen dhe tani me sa duket e ndryshove mendmin. Me gjithe respektin mirepo nuk je duke na sjellur se ne cilin paragraf eshte kjo gje te cilen ti e thekson.

Bibla ne meson se me anen e pagezimit te femiut, femija patrohet nga mekatet e paraardhsve ( nese kane pasur mekate) dmth nuk i trashegon, nese pagezohet.

Tash spo di ku e ki fjalen ti.


E tė dukėt ty normale kjo gje ? :confused: Fėmit ti bartin mekatet e parardheseve ?! Zanzii,.. paramendo vetem pakes te gjitha mekatet e akumuluara qe nga njeriu i par e deri tek njeriu i sodit ?! Kjo eshte kulmi i korruptimėve biblike !


Allahu, Zoti i vėrtet e sqaron kete problem/dukuri qė truri i shendosh, vetėm verbėrisht e pranon : «Vėrtet, Ne e krijuam njeriun nė formėn mė tė bukur. Pastaj e zbritėm atė nė mė tė ultin e tė ultėve.»


Nė disa kur'ana tjera te gjuheve te huaja, fjala e "bukur" eshte perkthyer si Pėrfekte ! Dmth, i pastėt nga ēdo mėkat !

Zanzi/M
08-02-10, 08:26
E tė dukėt ty normale kjo gje ? :confused: Fėmit ti bartin mekatet e parardheseve ?! Zanzii,.. paramendo vetem pakes te gjitha mekatet e akumuluara qe nga njeriu i par e deri tek njeriu i sodit ?! Kjo eshte kulmi i korruptimėve biblike !


Allahu, Zoti i vėrtet e sqaron kete problem/dukuri qė truri i shendosh, vetėm verbėrisht e pranon : «Vėrtet, Ne e krijuam njeriun nė formėn mė tė bukur. Pastaj e zbritėm atė nė mė tė ultin e tė ultėve.»


Nė disa kur'ana tjera te gjuheve te huaja, fjala e "bukur" eshte perkthyer si Pėrfekte ! Dmth, i pastėt nga ēdo mėkat !

Ske nevoj te leshohesh ne ate a eshte e drejte apo jo? Une te tregova si eshte dhe per mua eshte shume e sdrejte sepse eshte obligim pagezimi, ndersa per mekatet qe i bejm ne eshte obligim i detyrushem pagezimi/rrefimi/pendimi.

besoj qe more pergjigje, ndersa ske nevoj te leshohesh ne komente se a eshte e drejte apo jo.

Makresh
08-02-10, 08:43
Ske nevoj te leshohesh ne ate a eshte e drejte apo jo? Une te tregova si eshte dhe per mua eshte shume e sdrejte sepse eshte obligim pagezimi, ndersa per mekatet qe i bejm ne eshte obligim i detyrushem pagezimi/rrefimi/pendimi.

besoj qe more pergjigje, ndersa ske nevoj te leshohesh ne komente se a eshte e drejte apo jo.


Edhe kjo eshte e drejta ime, te leshohem apo mos te lėshohem ne komente, perndryshe i bajsh me shnet mekatet e njerzimit.

Pyetja e rradhės : Kur e dim kulturen e civilizimit primitiv te krishter qe nga mesjeta e deri tek ringjallja evropjane, sot, a mund ta konsiderojm civilizimin perėndimor, si rezultat i civilizimit tė krishter apo jan dy gjera te ndryshme qe s'duhet perzier ?

premium
08-02-10, 08:56
Ky ėshtė besimi i Krishterė me pak fjalė. Krishtėrimi ėshtė unik mes gjitha besimeve tė tjera sepse Krishtėrimi ka tė bėje mė tepėr me njė marrėdhėnie se sa me njė fe. Nė vend qė t’i pėrmbahet njė liste rregullash, qėllimi Krishtėrimit ėshtė tė nxisė njė ecje sa mė tė afėrt me Zotin At. Kjo marrėdhėnie ėshtė bėrė e mundur nėpėrmjet veprės sė Jezus Krishtit dhe shėrbesės sė tė Krishterėve me anė tė Shpirtit tė Shenjtė.

Tė Krishetrėt besojnė se Bibla ėshtė Fjala e frymėzuar, e pagabueshme e Zotit dhe qė mėsimet e saj janė autoriteti final (2 Timoteut 3:16, 2 Pjetrit 1:20-21). Tė Krishterėt besojnė nė njė Zot qė ekziston nė tre persona: Ati, Biri (Jezus Krishti) dhe Shpirti i Shenjtė.

Tė Krishterėt besojnė se njerėzimi ėshtė krijuar me qėllim qė tė ketė njė marrėdhėnie me Zotin, por qė mėkati i ndan tė gjithė njerėzit nga Perėndia (Romakėve 5:12, Romakėve 3:23). Krishtėrimi mėson se Jezus Krishti ka ecur nė kėtė tokė, plotėsisht Zot dhe nė tė njėjtėn kohė plotėsisht njeri (Filipianėve 2:6-11) dhe vdiq nė kryq. Tė Krishterėt besojnė se pas vdekjes sė Tij nė kryq, Krishti u varros, Ai u ngrit pėrsėri dhe tani banon nė anėn e djathtė tė Atit, duke ndėrmjetėsuar pėrgjithmonė pėr besimtarėt (Hebrenjve 9:11-14, Hebrenjve 10:10, Romakėve 6:23, Romakėve 5:8).

Nė mėnyrė qė tė jetė i shpėtuar, njeriu duhet thjesht tė vendosė besimin nė veprėn e pėrfunudar tė Krishtit nė kryq. Nėse dikush beson se Krishti vdiq nė vendin e tij dhe pagoi pėr mėkatet e tij dhe u ringjall pėrsėri, ai person ėshtė i shpėtuar. Askush nuk mund tė bėjė asgjė pėr tė merituar shpėtimin. Askush nuk mund tė jetė “aq i mirė” sa tė kėnaqė Zotin nga vetja e vet, sepse ne tė gjithė jemi mėkatarė (Isaia 64:6-7, Isaia 53:6). Sė dyti, nuk ka asgjė qė mund tė bėhet, sepse Krishti e ka pėrfunduar tė gjithė veprėn! Kur ishte nė kryq, Jezusi tha : “Ka pėrfunduar” (Gjoni 19:30).

Zanzi/M
08-02-10, 15:19
Edhe kjo eshte e drejta ime, te leshohem apo mos te lėshohem ne komente, perndryshe i bajsh me shnet mekatet e njerzimit.

Pyetja e rradhės : Kur e dim kulturen e civilizimit primitiv te krishter qe nga mesjeta e deri tek ringjallja evropjane, sot, a mund ta konsiderojm civilizimin perėndimor, si rezultat i civilizimit tė krishter apo jan dy gjera te ndryshme qe s'duhet perzier ?

Une te them, sikur cdo religjion ashtu edhe feja Krishtere i ka pasur ato veshtiresite ne te cilat ka kaluar, kur them feja nuk mendoj ne librat e shenjet dhe zakonet e mira, mirepo mendoj ne predikuesit e atehershem. Periudha me e keqe e krishterimit eshte mesjeta, kjo nuk do koment.

Une mendoj qe duhet ndar, nuk eshte civilizimi i sotem europian si rezultat i tradise se krishter te europes. Une ( personalisht ) mund te lexoj per fe, mirepo jam per nje shtet laik, dmth jam per nje shtet te ndar nga feja ne emnyre strikte. Mirepo feja me te drejten qe te zhvilloj aktivitetin e saj ne menyre te lirshme.

Nuk mund te jet europa sot si rezultat i civilizimit te Krishter, per keto arsye:

Ne europe ne shumicen e vendve ka qene i aplikuar denimi me vdekje

Ne europe lejohen martesa disa here, ne komune

dhe shume e shume rregulla te tjera te cilat bien ndesh me rregullat e krishtere.

Une Primitivizimin e mesjetes se kishes katolike e kisha krahasuar me primitivizmin/keqperdorimin e rregullave islame te sotshme ne boten araba.

Makresh
08-02-10, 16:08
Une te them, sikur cdo religjion ashtu edhe feja Krishtere i ka pasur ato veshtiresite ne te cilat ka kaluar, kur them feja nuk mendoj ne librat e shenjet dhe zakonet e mira, mirepo mendoj ne predikuesit e atehershem. Periudha me e keqe e krishterimit eshte mesjeta, kjo nuk do koment.

Une mendoj qe duhet ndar, nuk eshte civilizimi i sotem europian si rezultat i tradise se krishter te europes. Une ( personalisht ) mund te lexoj per fe, mirepo jam per nje shtet laik, dmth jam per nje shtet te ndar nga feja ne emnyre strikte. Mirepo feja me te drejten qe te zhvilloj aktivitetin e saj ne menyre te lirshme.

Nuk mund te jet europa sot si rezultat i civilizimit te Krishter, per keto arsye:

Ne europe ne shumicen e vendve ka qene i aplikuar denimi me vdekje

Ne europe lejohen martesa disa here, ne komune

dhe shume e shume rregulla te tjera te cilat bien ndesh me rregullat e krishtere.

Une Primitivizimin e mesjetes se kishes katolike e kisha krahasuar me primitivizmin/keqperdorimin e rregullave islame te sotshme ne boten araba.

Atehere mos thuaj predikuesit, por vet feja ose pranoje qe klerik me autoritet te lart kan ndryshuar ligjėt biblike qe ne i njohim sot ?!. Dhe mos thuaj si te gjitha fet sepse ketu i ulė te gjitha tjerat ne nivel me krishterizmin cka s'eshte aspak e vertet. Ka fe tjera te cilat kan lulezuar dhe vazhdojn duke lulezuar an e kend botes pamvarsisht se ne cfar situate gjinden.

Ne pikėn e dyt pajtohem, megjithate denimi me vdekje ishte deri para 10/15 vite e lejuar ne evrope.

Sa i perket primitivizmit te krishter qe zgjati deri para nje shekulli, nuk mund ta krahasosh me asgje, as me gurorzimin e personave te cilt jan denuar per tradheti, e as me dy bombat e hiroshimas qe u lansuan mbi civilėt japonez.. ! Torturat e mesjetes nen urdherin e kishės katolike sot mund te na dukėn si tė pabesueshme te dalura nga imagjinata e nje psikopati, por ne fakt dalin nga faktet historike ku "besimtarėt" e krishter ishin autoret ne fjal.

INPERATORE BT
09-02-10, 14:19
besimtaret e bene at veper por mos thuj feja, ngase feja e ndalon ato vepra qe kan bo ata... a munesh me thon ti se ajo qa bojn talebanet me bomba duhet me thon se osht veper e kuranit a, ??? ata e bojn at veper ne emer te zotit por ajo qe bojn ata nuk ka te bej me zotin por me dreqin, kshtu ishte puna edhe me krishterimin ne mesjet, mendonin se e benin per zotin por ne fakt binin ne kundershtim me biblen.

Makresh
09-02-10, 14:26
besimtaret e bene at veper por mos thuj feja, ngase feja e ndalon ato vepra qe kan bo ata... a munesh me thon ti se ajo qa bojn talebanet me bomba duhet me thon se osht veper e kuranit a, ??? ata e bojn at veper ne emer te zotit por ajo qe bojn ata nuk ka te bej me zotin por me dreqin, kshtu ishte puna edhe me krishterimin ne mesjet, mendonin se e benin per zotin por ne fakt binin ne kundershtim me biblen.


Talibanet shoku i mir, i kan luftuar pergjat e 40 vite Rusėt, dhe amerika i konsideronte si besimtar te devotshem duke i furnizuar me lloj-lloj armesh. Sot i quan terrorist, sepse e luftojn Amerikėn ne shtet tė tyre. Kurse ti ? Je vetem nje nder ato viktima t'mediatikes amerikane.

INPERATORE BT
11-02-10, 12:26
jo shok nuk jom nje nga ato viktima.. por sidoqoft ma mir viktim amerikane se me qen ne anen e talebaneve... ne po diskutonim diqka pak ma ndryshe makresh po nejse..., un po them se talebanet te gjitha ato veprime qe i bojn thojn se i bojn ne emer te allahut apo jo?? ndersa per mendimin tim dhe te shum te tjereve veprat e tyre bien ndesh me te gjitha ligjet islamike poashtu edhe njerzore, ket po mundohem me thon , se qka bon amerika osht puna saj mua me mbetet me e perkrah ngase ne ditet e veshtira na u ka gjet mik edhe ashtu duhet ta konsiderojm apo jo?? talebanet kurr as miq as armiq nuk i kem pas, noshta ketu kem pas ket fat mos me pas fort kontakt me ata "njerez" sepse ne te vertet nuk po dihet kond po e luftojn ata amerikanet apo vetveten ngase ma shum po vriten ndermjet veti se sa ma amerikanet

uck_aksh
29-06-11, 09:57
Mars 2002 Reuters Ndėrkombėtare e lajmeve thotė raporti Boston katolike katedralja ėshtė "njė stuhi mes skandali seksual i madh nė historinė e kishės." Raporti pėrmban SNAP Anėtar i Bordit Mark Serrano nė New Jersey dhe Phil Saviano, Themelues i New England Kapitulli SNAP, nė Boston. Ish-prifti Massachusetts Holley David ėshtė profilizuar. Holley vdiq nė njė burg tė New Mexico nė nėntor 2008. Njė nga priftėrinjtė e parė amerikanė qė tė dėrgohet nė burg pėr krimesh seksuale kundėr fėmijėve, ai ishte duke shėrbyer njė dėnim prej 275 vjet.

4WX5SXswngI

Makresh
09-11-11, 22:13
Ēka eshte e premtja e shenjte per te krishteret ?

Dhe pse ne kete dit te shenjt te fese katolike, prifterinjt vishen kesisoji si keta ne france :

http://www.costadevalencia.com/9-aprender-espana-valencia/semanasanta.jpg

Arb
09-11-11, 22:16
Ēka eshte e premtja e shenjte per te krishteret ?

Dhe pse ne kete dit te shenjt te fese katolike, prifterinjt vishen kesisoji si keta ne france :Sepse cmenduria qe sjell krimi i organizuar i quajtur FE eshte shume e madhe...

Makresh
09-11-11, 22:37
Sepse cmenduria qe sjell krimi i organizuar i quajtur FE eshte shume e madhe...

Mirpo, ty nuk te pyeta. I pyeta ata qe jan besimtar te krishter, kurse mendimi yt rrethe fes ne pergjithesi, nuk me interesoj.

Arb
09-11-11, 22:39
Mirpo, ty nuk te pyeta. I pyeta ata qe jan besimtar te krishter, kurse mendimi yt rrethe fes ne pergjithesi, nuk me interesoj.

Cudi, pse pyet more burre rreth nje feje, te cilen "Zoti i juaj" nuk e lejon.

Apo thjeshte nuk i beson as asaj qe shkruan vete, bazuar ne shizofreni fetare islame.

Dreqi i kuq
11-11-11, 12:04
a esht e lejume nga zoti krishter te perdhunohen seksualisht femijet ne strehimore te kishav nese jo perse prifterinjet i bejn ket gjest ndoshta ata e din se zoti nuk ekziston

Zero Cool
16-03-13, 20:22
Janė rreth 600 milion femra besimtare katolike nė botė, por asnjė prej tyre nuk ka tė drejtėn pėr tė zgjedhur Papėn e ri. 115 kardinalėt qė janė izoluar pėr zgjedhjen e pasuesit tė Benediktit tė XVI, janė tė gjithė meshkuj. Njėri prej kėtyre 115 do tė udhėheqė Selinė e Shenjtė, duke vazhduar historinė e ekskluzivitetit mashkullor nė kėtė post.

Ka njė legjendė dhe dy filma janė ndėrtuar nė bazė tė kėsaj legjende, sipas tė cilės Papa Xhoanė, njė grua angleze e shekullit tė nėntė, hoqi dorė nga fėminiteti dhe u maskua poshtė rrobave klerikale pėr t’u bėrė prift, njė rol qė edhe sot e kėsaj dite u mohohet femrave nė Kishėn Katolike.

Po sipas legjendės, Xhoanė ishte e pėrkushtuar nė studimet e saj fetare, aq sa la pas tė gjithė kardinalėt meshkuj me njohuritė rreth klerit, njohuri qė e ndihmuan tė ngjitej nė krye tė besimtarėve katolikė. Megjithatė, maskimi i saj nuk zgjati shumė, ajo u zbulua gjatė detyrės sė saj dhe u rrėzua nga masat e njerėzve qė kundėrshtonin njė femėr nė krye tė klerit.

Teologu dhe historiani i Universitetit tė Oksfordit nė Angli, Diarmaid MacCulloch thotė se nuk ka asgjė tė vėrtetė nė historinė e Papės Xhoanė. Gjithcka sipas tij ėshtė njė mit, njė satirė.

“Ėshtė njė legjendė e nisur nė mesjetė, fillimisht nga njerėzit qė refuzonin papatin, mė pas nga protestantėt e nė fund e mbajtur gjallė nga revolucionarėt francezė pėr tė diskredituar figurėn e kishės”, thotė ai.

Por ka nga ata qė refuzojnė faktet historike dhe besojnė tė Papa Xhoanė. Pyetja e parė e ngritur prej tyre ėshtė: nėse s’ka ekzistuar Papa Joanė, atėherė pse ekziston “Vicus Papissa”, (shqip, rruga e Zonjės Papė), ku gjithnjė sipas legjendės, u rrėzua Papa Joanė? Megjithatė, historianėt thonė se rruga nuk ėshtė emėruar pėr Papėn Xhoanė, por pėr familjen e Papės qė jetoi atje nė ato vite.

Nė Kishėn e Shėn Luēisė nė Romė, afresket nė mure pėrforcojnė rolin qė ka patur femra ndėr vite pėr forcimin e besimit, e mbushur me shenjtore femra qė kanė luftuar dhe vdekur pėr besimin. Ka nga ato qė refuzuan tė qendrojnė nė hije kur panė “tė keqen” nė radhėt e kishės, sic ishte Shėn Katerina e Sienės e cila nė shekullin e 14-tė i quajti gjithė kardinalėt e asaj kohe “djaj me formė njerėzore”.

“Sigurisht, Kisha nuk ėshtė njė shoqėri demokratike nė kuptimin civil. Ka njė hierarki dhe kudo ku ka njė hierarki nuk mund tė ketė barazi”, thotė kardinali portugez, Jose Saraiva Martins.

Zėri i femrave mund tė jetė mė i lartė sot, megjithatė pėr tė parė njė Papė femėr ndoshta do tė duhen shumė e shumė vite tė tjera, ndoshta s’do tė ndodhė kurrė. Megjithatė, “pėr ngushėllim” mund tė thuhet se pavarėsisht rolit thuajse zero nė zgjedhjen e Papės, femrat kanė rolin kryesor nė organizatat dhe shoqatat bamirėse tė Vatikanit.

Makresh
18-03-13, 08:49
Mund te behen murgesha femrat, dhe te punojn neper manastire.