PDA

View Full Version : Sunitėt v.s Shiitėt


Zero Cool
18-04-06, 11:04
Nuk e kam te qarte bash mire kete pune por me duket se te dy palet jane musliman. E kan te njejtin kuran, te njejtin profet, te njejtin allah, jane i njejti komb dhe luftojne mes veti (shiqo/lexo lajmet e perditshme).
Ketu do ta vendosi edhe nej sondazh/votim.
Kush do te fitoj kete lufte te "shejte"ne emer te te njejtit allah:
Sunitėt apo Shiitėt?

musl|m
18-04-06, 11:35
Pse flet kur nuk din dhe behesh qe te tjeret te qeshin me ty, percaktohu djalosh informatika apo religjioni se tedyjat bashk nuk po mundesh me i perballu me sukses, hajt te lutem mos shkruj kur nuk je i sigurt dhe mos ja fut prej vetit.

Shiitet nuk e kan te njejtin Profet me Sunitet, Dhe nuk ka nevoj me shum me diskutu, jan te njejte si te krishteret, nuk besojne ne Muhammedin a.s besojne ne nje tjeter profet njejte si te krishteret dhe njekohesisht bashkpunojne me Armiqt e tyre Amerikan dhe vrasin Irakienet sunit!

Savior
18-04-06, 12:25
Pse flet kur nuk din dhe behesh qe te tjeret te qeshin me ty, percaktohu djalosh informatika apo religjioni se tedyjat bashk nuk po mundesh me i perballu me sukses, hajt te lutem mos shkruj kur nuk je i sigurt dhe mos ja fut prej vetit.

Shiitet nuk e kan te njejtin Profet me Sunitet, Dhe nuk ka nevoj me shum me diskutu, jan te njejte si te krishteret, nuk besojne ne Muhammedin a.s besojne ne nje tjeter profet njejte si te krishteret dhe njekohesisht bashkpunojne me Armiqt e tyre Amerikan dhe vrasin Irakienet sunit!

Ndoshta ne te krishteret nuk mund te hakmirremi. Por ja qe Zoti hakmirret, tani i ka shtyre qe te vriten ndermjet vete.

Zero Cool
18-04-06, 12:32
Qysh more si te krishteret? Ata nuk jan te krishter ! Me duket se kan fene islame?

Savior
18-04-06, 12:42
Qysh more si te krishteret? Ata nuk jan te krishter ! Me duket se kan fene islame?


E di qe nuk jane te Krishtere Shiitet. Bile ata jane me te zi se Sunitet. por jam duke thene qe ne (te krishteret) Populli i Zotit ndoshta nuk mund te hakmirremi, por Zoti do te hakmirret per ne ashtu siq ka premtuar ne Bibel.

musl|m
18-04-06, 12:45
Qysh more si te krishteret? Ata nuk jan te krishter ! Me duket se kan fene islame?

Un ta spjegova po si duket nuk me ke kuptu aspak, Shiitet nuk veprojne sipas udhezimeve te Muhammedit a.s po sipas nje profeti tjeter jan njete si bektashinjte tek ne, i luten All-llahut e lexojne Kur`anin por nuk jan musliman sepse nuk i besojne Muhammedit a.s po nje profeti tjeter Musait a sdi kujt!

A ke pa musliman duke e shpu trupin me gjilpana te medhaja ose duke e qa koken me shpata udhes? Jo sigurisht kto pun i bajn ata te devijuarit bektashinjte dhe shiitet.

Dhe muslimanet dallojne nga bektashinjte, krishteret, shiitet etj...

Zero Cool
18-04-06, 13:08
Un ta spjegova po si duket nuk me ke kuptu aspak, Shiitet nuk veprojne sipas udhezimeve te Muhammedit a.s po sipas nje profeti tjeter jan njete si bektashinjte tek ne, i luten All-llahut e lexojne Kur`anin por nuk jan musliman sepse nuk i besojne Muhammedit a.s po nje profeti tjeter Musait a sdi kujt!

A ke pa musliman duke e shpu trupin me gjilpana te medhaja ose duke e qa koken me shpata udhes? Jo sigurisht kto pun i bajn ata te devijuarit bektashinjte dhe shiitet.

Dhe muslimanet dallojne nga bektashinjte, krishteret, shiitet etj...
Qysh more sjan musliman ata qe e lexojn kuranin? A dmth qe kuranin mundesh me kuptu si te bjen ma mire a ?
Edhe qfare muslimani je ti kur nuk e din kujt i besojn vllezerit e tu nga islami dhe mundohesh qe me ofendime ne vend te argumenteve te bindesh dikend gjeja se ti je ne rrugen e drejte ?
A eshte kjo toleranca e juaj islamistike apo ti je diqka i veqant?
Apo hala ske gjet ne google se kush eshte profeti i Shiiteve?

musl|m
18-04-06, 13:19
Qysh more sjan musliman ata qe e lexojn kuranin? A dmth qe kuranin mundesh me kuptu si te bjen ma mire a ?
Edhe qfare muslimani je ti kur nuk e din kujt i besojn vllezerit e tu nga islami dhe mundohesh qe me ofendime ne vend te argumenteve te bindesh dikend gjeja se ti je ne rrugen e drejte ?
A eshte kjo toleranca e juaj islamistike apo ti je diqka i veqant?
Apo hala ske gjet ne google se kush eshte profeti i Shiiteve?

Sot ne planet ka shum jo musliman qe e lexojne dhe e kan lexu Kur`anin kjo nuk don te thot se jan musliman, dhe mos me detyro tash te spjegoj sikur femijes se klases se pare, nuk esht musliman nje njeri qe nuk vepron ashtu si thot Kur`ani dhe si ka thene Muhammedi a.s.

Un te thash njeher se ata jan te devijuar nuk jan besimtar te vertete sepse ne besimet e tyre kan shum gjera qe nuk jan te verteta dhe qeshte me kryesorja nuk jetojne sipas asaj qe thuhet ne Kur`an dhe qe eshte thene nga Muhammedi a.s:


http://www.argetohu.com/images/denimi/ncncnc.jpg

Shikoni se sa i devijuar eshte ky njeri ne dore mban Kur`anin ne anen tjeter i renditur alkoholi... Ky eshte DEVIJIM nese e kuptoni fjalen devijim ēka don te thot ateher mir i keni punet!

hasanmehmeti
18-04-06, 23:02
selamualejkum musliman

Zero Cool , Savior , vella Musliman dhe te gjithe ata qe merreni pjese ne kete teme ju theme se nese deshirojme te mesojme te verteten ateher nga dal duke pas durim do e mesojm , mirpo mos beni fyerje ne mes veti .Fjala kurre nuk e ka mujte fjalen perderisa ajo nuk mbeshtet ne argument .
Une do vazhdoj dhe do postoj diqk ne kete teme e qe do jete disa postime , mirpo Zero me ndjek ne postime dhe do mesosh diqka ,nese eshte qellimi jot te mesosh kete ndryshim .
Ndersa me Allahun subhanehu we teAla qendron Suksesi .E verteta rreth shi’ave.

Qe nga momenti qe Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) u be i Derguar nga All-llahu s.u.t, do te mund te dallonim tre armiq kryesore te Islamit, e ato jane, Perset, Romaket dhe Cifutet.

Shumica e mushrikineve (idhujtareve) u bene me vone muslimane. Por megjithate armiqte kryesore te Islamit mbeten Persėt, Bizantinet dhe Cifutat.

Ne biografine e Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) do te shohim, sesi ēifutat u perpoqen me te gjitha mjetet, per ta demtuar kete besim, keshtu ata jane munduar dy here te ushtrojne atentat ndaj te Derguarit te All-llahut (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem).

Ne heren e pare ishte e tille, qe ata donin te hidhnin nga nje shtepi nje gur te madh mbi koken e te Derguarit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem), por All-llahu s.u.t. e shpetoi ate me ane te Xhibrilit (alejhi selam) i cili e lajmeroi rreth saj qe ēifutat kishin pergatitur.

Ne heren e dyte ata u perpoqen duke i dhuruar atij (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) nje dele, e cila ishte e helmuar, ne menyre qe Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) te vdiste nga ndikimi i helmit ne te.

Rreth kesaj ne sira (histori) thuhet se All-llahu s.u.t. te kete bere delen te flase: “ Mos me ha mua, sepse une jam e helmuar ”.
Dhe keshtu Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) me Meshiren e All-llahut s.u.t. mbeti ne jete, porse disa nga shoket e tij, te cilet e hengren mishin nga kjo dele, vdiqen.

Armiqesia e Perseve dhe Bizantineve pason pas vdekjes se Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem), gjate kohes se sahabeve, ne gjeneraten e dyte dhe te trete.
Ata u orvaten me gjithēka qe ishte e mundur, ta demtonin kete besim.

Ne do te flasim sot rreth shijave, rreth nje sekti, i cili prezantohet nga disa njerez ne ditet e sotme si grup islam. Nga njerez, te cilet as Islamin apo besimin dhe theniet e shijave nuk i njohin mire.

Ne kohen e Umer Ibnul Khattabit (radijall-llahu anhu), me Ndihmen dhe Meshiren e All-llahut s.u.t. sundimi i Perseve mori fund, e pikerisht me ane te duarve te ushtrise islame, te sahabeve dhe shokeve te Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem).

Per shkak te urrejtjes dhe zilise se madhe ndaj Islamit dhe Arabeve, sepse Perset ishin Zjarrputista e Arabet i shihnin ata si njerez te shthurur te cilet benin idhujtari, atyre i dukej vetja ne krahasim me ta diēka me lart. E atyre tashme i ishin shtuar dhimjet meqe befasisht Arabet i moren pushtetin dhe sundimin.

Keshtu erdhi ne kohen e halifetit te Umer Ibnul Khattabit (radijall-llahu anhu) nje njeri me pretendimin per kalif i dyte, per te vrare shokun e Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) e emri i keteij ishte Ebu Lulu El-Meuxhuzi (dhe ishte nga Persia).

Ai u be i tille, si te ishte musliman dhe priti rastin e volitshem per te realizuar ate ē`fare ai kishte planifikuar me pare.
Nje dite, pasi Umeri (radijall-llahu anhu) kreu faljen e mengjesit, i erdhi nga prapa ky (qeni) Ebu Lulu el-Meuxhuzi (mallkimi i All-llahut s.u.t. qofte mbi te) dhe e goditi me thike pas shpine. Umeri (radi’a-llahu anhu) vdiq nga dhimbjet.

Ketu ne verejme urrejtjen dhe ziline qe kane pasur dhe kane Perset ndaj Islamit dhe Arabeve. E ata urrejne kedo, qe mban besimin islam, te cilin All-llahu s.u.t. ia shpalli Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem).

Armiqesia e ēifutave eshte po e njejta, e nganjehere do te gjejme sesi ēifutet, kristianet dhe mexhuset (Perset) bashkepunojne kur behet fjale per shkaterrimin e ketij besimi.

Rrenjet e shijave na sjellin tek nje njeri, emri i te cilit eshte Abdullah ibn Sebee. (mallkimi i All-llahut s.u.t. qofte mbi te).
Ai ishte nje ēifut nga Jemeni. Ky preferoi te behej musliman, e ne kohen e Uthmanit (radijall-llahu anhu) shkoi tek ai dhe u konvertua para syve te tij.

Per kete ai uronte dhe shpresonte, qe Uthmani te jipte diēka per konvertimin e tij. Pasi shikoi qe, Uthmani (radijall-llahu anhu) nuk i dha asgje nga Bejt-ul Mal (arka e shtetit islam) kthehu faqen menjehere, per te gjetur terren per fitne, per te drejtuar kundershtimet, te cilat ai me vone do ti perhapte midis muslimaneve.

Keshtu qe gjejme te transemtuar ne libra se ky Abdullah ibn Sebee ka shkuar tek disa sahabe e ka dashur ti nxise ata kunder Mu’auies (radijall-llahu anhu), ne te cilen ai i pershkroi atij apo e fajesoi ate per gjera te caktuara.

Abdullah ibn Sebee, ishte ai person, i cili mban fajin per vrasjen e Khalifes se trete, Uthmanit (radijall-llahu anhu) sespe ai ishte i vetmi i cili i nxiti njerezit te sulmonin shtepine e Uthmanit (radijall-llahu anhu).

Ishte ai qe me grupin e tij te munafikineve (hipokriteve), perhapi lajmet e rreme neper vend, te cilat ēuan deri ne vrasjen e khalifes se trete. Atij nuk i mjaftonte, te qenurit pergjegjes per vrasjen e Uthmanit (radijall-llahu anhu), porse ai ishte personi i pare i cili tentoi te prezantonte islamin ndryshe nga ē’eshte, apo te perhapte dije te gabuara per islamin neper masat e paditura te popullit.

Transmetohet se, Abdullah ibn Sebee ishte i pari i cili filloi t’i pershkruante cilesi Hyjnore Aliut (radijall-llahu anhu).
Dhe nje here ndodhi qe Aliu (radijall-llahu anhu) e takoi kete njeri te ēmendur e ai Abdulah ibn Sebee (mallkimi i All-llahut s.u.t. qofte mbi te) i thote atij:
Ente, Ente!” …“ Ti je Ai”, - dhe kishte per qellim, ” Ti je All-llahu ”.

Aliu (radijall-llahu anhu) donte ta vriste ate, porse Abdullah ibn Abbas (radiall-llahu anhuma) i dha keshille te mos e bente ate, sepse kjo mund te ēonte deri aty, sa njerezit qe ishin me Abdullah ibn Sebee nuk do te kishin kuptuar arsyen e vrasjes se tij, sespe ata ishin injorante dhe nuk e kishin kuptuar se ē`fare nenkuptoi ai me ato fjale.

Qe nga ajo kohe Aliu (radijall-llahu anhu) e perzuri ate nga qytetet e shtetit Islam dhe ai shkoi ne Egjipt ku mblodhi atje grupin e nevojshme te (budallenjve) dhe te (ēmendurve) te cilet do te merrnin pjese me vone ne fitnet, kundershtimet dhe do te mbanin kete akide (besim) te gabuar dhe shtremberuar per te cilen ata ishin gati dhe te vdisnin.

do vazhdojme diteve tjera nese na jepet mundesia nga Allahu subhanehu we teAla >>>>>>

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

GURI SYLAJ
19-04-06, 04:10
Shume i rrespektuari Hasanmehmeti,.
Ju lutem qe rreth Pigamberit a.s , mishit te deles dhe shokeve te Peigamberit , te n'a sillni nje informacion me te plot sepse nga forma qe ketu e keni dhene , ne qe kemi pak njohuri , mund te vijme ne perfundime shume te gabara ,sepse informacioni eshte i shkurte dhe mund te interpertohet edhe ashtu sikur nuk eshte dhe nuk duhet te jete. Besoj se po e kuptoni qellimin tim..........

hasanmehmeti
19-04-06, 22:32
Vazhdim i postimit te mesiperm me titull:E verteta rreth shi’ave.


Ne thame se rrenjet e shijave na sillnin prapa tek emri i Abdullah ibn Sebee (Mallkimi i Allllahut s.u.t, qofte mbi te).

Ne fillim levizja e shijave ndryshonte vetem ne nje pike nga
Ehlus-Sunnah uel Xhema`a, dhe ky ndryshim i tyre ishte, se ata besonin se Ebu Bekri, Umeri dhe Uthmani (radiall-llahu anhum) nuk e meritonin te ishin Khalife para Aliut (radijall-llahu anhu), perkundrazi Aliu (radijall-llahu anhu) duhet te kishte qene i pari khalife.

Perset, me deshiren per te demtuar Arabet dhe fene me te cilen erdhi Profeti Muhammed (salall-llahu alejhi ue selem), sillnin vazhdimisht, me kalimin e kohes gjithmone gjera te reja brenda akides se shijave, pjesa me e madhe e te cilave rridhnin nga vendi i tyre, e pikerisht nga vete Perset, ne
menyre qe te ruanin nacionalitetin e tyre persian, e All-llahu s.u.t. a`lem (All-llahu s.u.t. e di me se miri), keshtu qe keto perbenin nje ndryshim te madh midis tyre dhe Arabeve.

Me kalimin e kohes u zhvilluan bindje te cilat ndryshonin 100% nga akidja e Ehlus-Sunnah uel Xhema`a, dhe jo vetem kaq, porse ne do te shohim qe tek shijat nuk ka aspak asgje, nga ajo qe ne pershkruajme si Teuhid, si Njeshmerine e All-llahut s.u.t. ne krahasim me ēeshtjen e ngjashme te sufive.

Shijat nga urrejtja ndaj shokeve te Profetit (salall-llahu alejhi ue selem), mbronin pikepamjen se te gjithe sahabet ishin bere murtede (Heretike), perveη disave prej tyre si; Ebu Dherri, Selman El Farisiu (selman persi) dhe Ehlul Bejti (Familja e Profetit salall-llahu alejhi ue selem), si dhe Fatimja dhe Aliu (radijall-llahu anhuma).

Se pari:
Ata ishin te bindur se te gjithe shoket e Profetit (salall-llahu alejhi ue selem) ishin bere murtede (kishin dale prej fese, pas vdekjes se tij.

Se dyti:
Ata i permendnin shoket e Profetit (salall-llahu alejhi ue selem) ne komentimin e fjaleve te All-llahut s.u.t. ku thote:
Tebbet jedaa ebi lehebiu ue tebb (keta, shijat, i komentojne dy duart e Ebu Lehebit (mallkimi i All-llahu s.u.t. qofte mbi te), si Ebu Bekri dhe Umeri radijall-llahu anhuma).


Ne akiden e shijave, dhe ne bazat e akides se shijave qendron se Ebu Bekri dhe Umeri (radijall-llahu anhuma) gjykohen si mosbesimtare, ata ishin te dy munafike dhe ata gjithmone i mallkojne ata.

Ata besojne dhe jane fort te bindur ne kete, dhe se kushdo, qe nuk i mallkon ata (Ebu Bekrin dhe Umerin radijall-llahu anhuma) eshte vete kafir (mosbesimtar) dhe gjaku e pasuria e tij jane hallall (te lejuara).

Te tilla gjera thone ata per Ebu Bekrin dhe Umerin (radijall-llahu anhuma) per te cilet Profeti (salall-llahu alejhi ue selem) ka premtuar se All-llahu s.u.t. do ti fuse ne Xhennet (dhe All-llahu s.u.t. nuk e thyen premtimin e Tij, Porse sipas Shijave, e Thyen).

Ndodhen ajete ne Kur`an te cilat All-llahu s.u.t. i ka shpallur per Ebu Bekrin (radijall-llahu anhu) e mjafton qe All-llahu s.u.t. thote:
Ju jeni populli me i mire i ardhur ndonjehere, per te miren e Njerezve.

Keshtu qe shohim se ne Ajet eshte perdorur fjala Kuntum (ishit), e cila ka ardhur e pergjitheshme, pa perjashtime dhe ne te futen te gjithe Sahabet, nga me i madhi prej tyre, dhe deri tek me i Vogli (radiall-llahu anhum).

Thote All-llahu s.u.t:
All-llahu eshte i kenaqur me ta, (sahabet) dhe ata (sahabet) jane te kenaqur me All-llahun.

Keshtu qe ne kete Ajet, shohim se All-llahu s.u.t. e ka dhene Premtimin e Tij, dhe thote qe ai eshte i kenaqur prej tyre, dhe ata jane te kenaqur prej Tij (All-llahut s.u.t.), keshtu qe si ka mundesi, qe All-llahu s.u.t. dikur paska qene i kenaqur prej te gjitheve (themi prej te gjitheve, ngaqe nuk ka ndonje argument qe te vecoj ndonje Sahab), kurse pasi eshte Plotesuar feja, dhe ka Vdekur Profeti (salall-llahu alejhi ue sel-lem), Ai s.u.t. qenka Hidheruar prej tyre, kjo don te thote qe Ai nuk e paska ditur kete gje, dhe kjo eshte mangesi ne Te (All-llahun s.u.t.), Larg Mangesive eshte Ai s.u.t.

Thote All-llahu s.u.t:
Ata te cilet, te paret perqafuan Islamin nga Muhaxhirunet (besimtaret qe u shperngulen nga Meka ne Medine) dhe Ensaret (besimtaret e Medines qe i strehuan dhe i ndihmuan ata) si dhe ata qe i ndoqen besnikerisht ata (ne besim), me keta All-llahu eshte mjaft i kenaqur, dhe ata jane me se te kenaqur me Te.

Gjithashtu edhe ne kete Ajet, dhe sikurse ne ajetet e Tjera, menyra e kenaqesise se All-llahut s.u.t. ka ardhur ne Formen pergjithese, dhe nuk eshte vecuar as njeri prej tyre, dhe nuk do te gjesh ne Kur`an ndonje Ajet qe te jene vecuar disa prej tyre, dhe do te gjeshe ne te (Kur`an) vetem se Ajete, per Luftetaret e Bedrit, te cileve All-llahu s.u.t. jua ka falur te gjitha Mekatet, dhe prej Tyra jane edhe Ebu Bekri dhe Umeri (radiall-llahu alnhuma), te cilet e dhane te gjithe pasurine e tyre ne Rrugen e All-llahut s.u.t, sikurse Ebu Bekri.

Pamvaresisht nga keto ajete ata (shijat) pretendojne se Ebu Bekri dhe Umeri (radijall-llahu anhuma) ishin muanafike, kuffare e sahabet ishin murtede.

Ata naturisht nuk e kane bere kete pershkak te Kur`anit, porse ne Insha`all-llahu teala do te mesojme me vone se per shkak te kujt fakti apo bindje ata i pershkruajne Ebu Bekrit, Umerit dhe sahabet te tjere (radijall-llahu anhum) si Kuffare.

Ata nuk kane mbetur vetem tek sahabet, porse kane vazhduar perpara, duke prekur dinjitetin dhe nderin e Profetit (salall-llahu alejhi ue selem), ne Familjen e Tij.

All-llahu thote ne suren Bekare, ndersa flet per Musain (alejhi selam), i cili i tha popullit te tij;
All-llahu ju urdheron juve te therni nje lope. Bekare: 67.

Shijat thone dhe komentatoret e tyre, ne tefsiret e tyre;
All-llahu ju urdhereon juve te therni, Aishen (radijall-llahu anha).

Ata e shohin Aishen (radijall-llahu anha), si nje kafire (mosbesimtare) dhe e fajesojne ate nenen e besimtareve, dhe thojne per te se ajo ka kryer zina (imoralitet), te cilen All-llahu s.u.t. e ka pastruar nga kjo shpifje.

Ata gjithashtu e pershkruajne dhe vajzen e Umerit (radijall-llahu anhu), Hafsen
(radijall-llahu anha), Gruan tjeter te Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) si kafire.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Do vazhdojme heren tjeter nese na ipet mundesia nga Allahu subahenhu we teAla me sqarimin e kesaj teme
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Sqarim :kur permendet ketu emri ehlil sunet dhe xhemat , mendojm ne pasuesit e Profetit alejhi selam .nder ta :Ebu hanifeja , imam Maliku , Imam Shafiu , , Imam Hanbeli , iben Hazmi , iben Tejmije radiallahu anhume ,e deri me sot dijetaret qe pasuan akiden e Profetit alejhi selam dhe shokeve te Tij.

ps/i nderuar Guri Sylaj po te shkruaj edhe pak ketu e ndoshta do te sqarohet inshaAllah , por do mundohem qe te mos i largohem temes herave tjera.E kane ftuar Profetit (salall-llahu alejhi ue alaalihi ue sel-lem) disa qifute per darke , dhe ju pergjigj fteses se tyre me disa Sahab dhe ata(qifutet) per darke kishin pergaditur nje delme, dhe i pyten Sahabet se cila pjese ju pelqen me shume? Ata u pergjigjen duke i thene se Shpatulla e djatht.Por e ter Deljmja ishte e helmuar .Ēifutet vendosen delmen ne perpara Profetit alejhi selam dhe Sahabeve (radillahu anhuma), dhe pjeses se Profetit alejhi selam i hudhen me shume Helm edhe pse ishte e helmosur e tera .Keshtu qe Profeti alehi selam dhe Sahabet radillahu anhuma hengren dhe pastaj u vertetua se delmja ishte e helmuar .Keshtu qe qifutet e thirren gruan qe kishte pergaditur delmen dhe helmuar gjithashtu dhe e pyeten se pse e ke bere ?Ajo tha qe po te ishte Profte Muhammedi alehi selam nuk do kishte ngren prej saj , pasi do e lajmroj deljmja , dhe ajo mendonte se tash do vdeste Profeti alejhi selam :Keshtu qe Profeti alejhi selam e la te qete ate gruan , pasi Profteti alehi selam nuk i beri dem , mirpo pasi vdiqen disa prej Sahabeve , ate grua e vrane .Allahu subhanehu we teAla ia mundesoj qe Profeti alejhi selam edhe pse kishte ngren te mos vdiste nga ky shkak , dhe e dyta ishte si argument qe Muhammedi alejhi selam ishte Profet i vertet .Keshtu kur kaluan vitet dhe erdhi momenti qe Profeti alejhi selam te vdiste , Ai salall-allahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem tha : se po i ndjej efektin e helmit qe e kam ngren ne Khajber (vend ku ndodhi edhe darka e cifuteve).Kaq ishte me fjale te shkurtra per me kuptu me shume ju .


Ndersa Lutja jone e fundit eshte :
Falenderimi dhe i tere suksesi i takon vetem Allahut subhanehu we teAla.

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

hasanmehmeti
20-04-06, 17:17
esselamualejkum musliman po vazhdojm me temen :E verteta rrethe Shi'ave

Shiat mendojne se ne(sunnit) jemi mosbesimtare. Ata gjithashtu mendojne se peshtyma jone eshte nexhaseh (papasterti), nese ata pijne pas nesh.

Pasi nje i sunnetit ka pire uje, ata duhet ta lajne goten sepse ata pretendojne se peshtyma e nje sunniu, e cila mbetet pas te pires, eshte papasterti dhe duhet te pastrohet.

Kur kohe me pare tataret hyne ne shtetet islame, ishin shiat ata te cilet i mbajten dyert hapur per keta njerez.

Keshtu transmetohet se kur tataret marshuan per ne vendet islame, (kete e gjejme ne historine e Tabariut dhe Ibni Kethirit) dijetaret shiite qene ata qe bashkepunuan me ta. dhe te njejten gje kane bere ata ne kohen e kryqezatave.

Ne ditet e sotme gjejme pikerisht kete politike te njejte te shiave te cilet bashepunojne me kuffaret (mosbesimtaret) dhe rreshtohen kundra secilit nga sunnitet, kundra secilit i cili perpiqet te gjeje terren per zgjerimin dhe lindjen e nje shteti, i cili bazohet ne bazat themelore te Akides se Ehli Sunnetit.

Ne dashte All-llahu s.u.t, ne do te flasim ngadale per shiat dhe besimin e tyre.

Ne do te parashtrojme dijetaret e tyre te njohur dhe disa nga librat e tyre, dhe kush deshiron te sigurohet per kete, le te kerkoje prej tyre nje liber i cili titullohet Usuulul Kaafi, Per ta eshte si Sahihul Bukhari per ne, nga ku ne marrim hadithet e Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem).

Njesoj gjendet tek ata El-Kaafi nga ku ata marrin theniet dhe pohimet e Imameve te tyre.

Megjithate duhet te permendim se ne besimin e tyre nuk ka aspak isnad (zinxhir transmetimi).

Prandaj ata thone;
Na eshte njoftuar nga shoket tane, nga nje njeri se Xhaferr Es-Sadik (radijall-llahu anhu) ka thene keshtu e ashtu.

Te tilla jane zinxhiret e transmetimeve te shiave. Secili, i cili deshiron te bindet per kete, mund te shkoje dhe te vertetoje qe tek shiat nuk ekziston asgje nga ajo qe ne e pershkruajme si zinxhir transmetimi.

Pse te kene ata zinxhir transmetimi kur imamet e tyre prentendojne te marrin inspirim dhe shpallje direkte nga All-llahu s.u.t.

Ata nuk kane nevoje fare per zinxhir transmetimi.

Nen format e besimit te shiave, sic do te shohim dhe me vone, eshte se ata besojne, qe ky Kur`an te cilin e kemi ne sot nuk eshte i plote.

Ky Kur`an ka me shume se 6000 ajete, e ata perseri thone se nuk eshte i plote.

Gjithashtu ata pretendojne se askush nuk e ka tubuar Kur`anin e sakte, pervec Aliut (radijall-llahu anhu), e pasi ai (Aliu) donte t`ia jipte kete Kur`an Ebu Bekrit dhe Umerit (radijall-llahu anhuma), ata e refuzuan kete, sepse All-llahu (subhanehu ue teala) i paska shpallur Aliut (radijall-llahu anhu) ne kete Kur`an veprat e poshtra te sahabeve dhe te muhaxhireve, keshtu qe Ebu Bekri dhe Umeri (radijall-llahu anhuma) nuk donin te beheshin te njohura keto vepra.

Aliu (radijallahu anhu) u frikesua nga keta te dy dhe e fshehu kete Kur`an.

Por megjithate behet nje pyetje; Pse Aliu (radijall-llahu anhu), ashtu sic pretendojne ata, nuk ka gjykuar sipas ketij Kur`ani gjate khalifatit te tij, meqe ky Kur`an ishte tek ai ???

E ata e quajne ate, Mus`hafi i Fatimes apo Kur`ani i Fatimes.

Tek shijat ka shume sekte dhe ndarje.

Ne do te flasim rreth El-Ithna Ashara (Te dymbedhjetet).

Ata kane dicka qe quhet Imamllek;

Ata besojne ne te ashtuquajturit Imame te pagabueshem e pa mekate.

Ata i pershkruajne Imameve te tyre cilesi me te cilat All-llahu s.u.t. ka pershkruar Veten e Tij, te cilat as Muhammedi (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) nuk i ka zoteruar.

Ne kete pike, dhe ne komentimin e Kur`anit ata jane te ngjashem me sufite.

Keshtu pra kemi te Dymbedhjetet, te Shtatet, te Nentet, te Dhjetet, sipas rastit se tek kush Imam ata kane ngecur.

Ne do te flasim sot per te Dymbedhjetet, ata quhen ndryshe Rafidhat sepse ata refuzuan keshillen apo urdhrin (Nasijha) te Zejdit, per te lavderuar dhe folur mire dhe rreth Ebu Bekrit dhe Umerit (radijall-llahu anhuma).

Ata e refuzuan kete, e qe nga ky moment ata quhen Er-Raafidah.

Ne do te shohim ne akiden e tyre se kjo eshte vetem zbavitje e Perseve dhe Cifutave, per te ndertuar nje barriere te madhe midis tyre dhe arabeve me qellim ekzistimin gjithmone te nje rasti apo mundesie per te arrire sundimin e tyre te vjeter dhe dobesimin e arabeve.

Por ata nuk e kuptojne se kane te bejne me All-llahun s.u.t, e me pas me te Derguarin e Tij (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) dhe muslimanet.

Prandaj ne do te citojme imamet tek te Dymbedhjetet qe te dijme se cilet imame ata nenkuptojne.

Do te prenzantojme kush jane imamet e tyre ne kete kohe si dhe do ti kushtojme vemendje disa librave nga akidja e tyre.

Secili qe don te sigurohet te shkoje me mire ne ambasaden e tyre, sepse iranianet jane aq te mire, saqe ju kthejne per ne shtepi mbushur plot me libra.


do vazhdojme herave tjera nese na mundeson >Allahu subhanehu we teAla

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

eksplozivi
21-04-06, 06:27
Un ta spjegova po si duket nuk me ke kuptu aspak, Shiitet nuk veprojne sipas udhezimeve te Muhammedit a.s po sipas nje profeti tjeter jan njete si bektashinjte tek ne, i luten All-llahut e lexojne Kur`anin por nuk jan musliman sepse nuk i besojne Muhammedit a.s po nje profeti tjeter Musait a sdi kujt!

A ke pa musliman duke e shpu trupin me gjilpana te medhaja ose duke e qa koken me shpata udhes? Jo sigurisht kto pun i bajn ata te devijuarit bektashinjte dhe shiitet.

Dhe muslimanet dallojne nga bektashinjte, krishteret, shiitet etj...

I nderuari musllim,

Bektashinjte nuk shpohen, as nuk prehen, nuk eshte e vertetet qe nuk jane musliman sepse, jane. Renditen ne Sufi, njejjte sikur se edhe 11 tariket tjere sic jane: Kadri (shpohen), Rrufai, Sadi, Halveti etj etj.

Por pajtohem me ty se te gjithe qe nuk veprojne ashtu sic eshte e shkruar ne Kuranin e madh, kane devijuar nga Islami i mirefillte.

Me nderime

Eksplozivi.

Zero_Cool
21-04-06, 09:55
I nderuari musllim,

Bektashinjte nuk shpohen, as nuk prehen, nuk eshte e vertetet qe nuk jane musliman sepse, jane. Renditen ne Sufi, njejjte sikur se edhe 11 tariket tjere sic jane: Kadri (shpohen), Rrufai, Sadi, Halveti etj etj.

Por pajtohem me ty se te gjithe qe nuk veprojne ashtu sic eshte e shkruar ne Kuranin e madh, kane devijuar nga Islami i mirefillte.

Me nderime

Eksplozivi.
Qka jan more kto tash? Sufi rraifii, Helvetii....

Qfare sekte ? Qfare tarikate ?

A gjdo mahall e muslimanve e ka kuranin e vet a qka asht puna ketu ?

hasanmehmeti
21-04-06, 11:02
Esselamualejkum musliman , ne vazhdojme me temen :E verteta rrethe Shi'ave

Imami i pare nga nga pikepamja e shijave eshte Ali ibn Ebi Taalib (radijall-llahu anhu), khalifja i katert, e ata e quajne ate (El-Murtebb) i Zgjedhuri ose Imami i pare.

Ne dime se kush e vrau ate, nje khauarixh, emri i te cilit ishte Abdurrahman ibn Mulxhim.

Pra nje khauarixh vrau Aliun (radijall-llahu anhu) sepse besonte se ai ishte kafir.

Dhe ne e dime se Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka thene:
Nese do te isha i gjalle deri ne kohen qe do te shfaqen khauarixhet, do ti kisha vrare ata ashtu sic u vrane populli i Adit.

Imami i dyte tek ata eshte Hassan Ibn Ali (radijall-llahu anhu), djali i Aliut (radijall-llahu anhu).

Imami i trete eshte Hussein Ibn Ali (radijall-llahu anhu), djali i dyte i Aliut (radijall-llahu anhu).

Imami i katert eshte Ali Zejnul Abidin Ibn Hussein.

Imami i peste eshte Muhammed El-Bakir Ibn Ali Zejnul Abidin.

Imami i gjashte eshte ai,rreth te cilit ata aq shume genjejne ose pas te cilit zinxhiret e tyre te transmetimeve mbarojne pa lidhje, Xhafer Es-Sadik Ibn Muhammed El-Bakir, djali i imamit te peste, (i cili, Xhafer, ka qene nje dijetar i madh i Ehli Sunnetit).

Imami shtate eshte Musa El-Kaathim Ibn Xhafer Es-Sadik, djali i
Xhaferit.

Imami i tete eshte Ali Ridah Ibn Musa El-Kaathim.

Imami i nente eshte Muhammed El-Xheuaad Ibn Ali Ridah.

Imami i dhjete eshte Ali El-Haadi Ibn Muhammed El-Xheuaad.

Imami i njembedhjete eshte Hassan El-Askeri Ibn Ali El-Haadi.

Imami i dymbedhjete eshte Muhammed El-Mehdi Ibn Hassan
El-Askeri.

Per te, nuk citohet asnje date lindje; pra ai nuk ka lindur fare.

Ky eshte imami i pritur. Ata e quajne ate El-Mehdi; i fshehti, imami i pritur.

Historia e ketij imami eshte (sipas besimit te tyre), se ai para shume kohesh ka shkuar ne nje shpelle, ne qytetin qe atehere quhej Surraman Rraha , e qe prej asaj dite nuk ka dale me kurre jashte.

Megjithate shijat kane mendime te ndryshme ne lidhje me moshen qe imami i tyre ishte ne kete kohe.

Disa mendojne se ai ishte kater vjec, te tjere mendojne se ai te kete qene tete vjec etj.

Duhet permendur se shume dijetare perfaqesojne mendimin se ky person Muhammed El-Mehdi Ibn Hassan El-Askeri nuk ka ekzistuar dhe jetuar kurre.

Pra nje person i cili nuk ekziston.

Ky eshte Imami i pritur syte dhe shikimi i te cilit megjithate jane te pranishem, e ai shikon se cfare bejne Sunnitet dhe shijat.

Ai shikon dhimbjet e Shijave etj dhe kur te vije ky Imam do te na shkoje (sipas tyre) ne Medine dhe do te nxjerre trupat e Ebu Bekrit dhe Umerit (radijall-llahu anhuma) dhe do ti rizgjoje perseri ne jete e do tu thote:
Ju dy idhujt e Kurejsheve, (Ata (shijat) i quajne ata, Idhujt e Kurejsheve), Pse e vodhet Khilafetin e Aliut.

Me pas do te zhvillohet nje denim sipas sheriatit dhe Ebu Bekri me Umerin (radijall-llahu anhu) do te vriten.

Pra keto jane emrat e 12 Imameve ne menyre qe ti njihni emrat e tyre perafersisht sepse shijat vijne vazhdimisht dhe duan ti lavderojne ata .

Vazhdojme herave tjera nese na mundeson Allahu subhanehu we teAla

Esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam

hasanmehmeti
22-04-06, 19:14
Esselamualejkum musliman , vazhdim i temes :E verteta rrethe Shi'ave


Se dyti:
Dijetareve me te njohur te tyre:

Abdullah Ibn Sebe`e (mallkimi i All-llahut s.u.t. qofte mbi te) i pari dhe rrenja e vertete nen ta, per te cilin kemi folur me pare dhe te cilin nuk do te flasim me perseri.

I dyti eshte Mensur Ahmed ibn Ebi Taalib et-Tubrusi, vdekur ne vitin 588 H. Ai ka shkruar nje liber me titullin El-Ihtixhaaxh (Argumenti).

I treti El-Kulejni, i cili permblodhi librin El-Kaafi. Ne permendem tashme se ky liber eshte per ta sikurse eshte per ne Sahihul Bukhari.

Ne Usuul Kaafi do te gjejme 16199 Hadithe te Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem), dhe ne duhet te dijme se Ehlu-Sunnah ue Xhema`ah ka vetem 6000 hadithe te sakta.

Nese i hedhim nje shikim ketij libri, do te gjejme nje kapitull (Baab), E do te zbulojme se ata thone, qe imamet njohin te fshehten (Gajbin), Imamet e dine cfare do te ndodhe, ata e dine tamam momentin e vdekjes se tyre.

Porse ne te vertete imamet e tyre nuk jane ashtu sic i pershkruan ai. Ne kemi gjithashtu dijetaret tane e ata jane si imamet e tyre.

Shijat i pershkruajne imameve te tyre sic e permendem dhe me pare, cilesi qe i perkasin vetem All-llahut (suhbhanehu ue teala).

I katerti: El-Haxhxh Mirza en-Nuuri et-Tabrisi, vdiq ne vitin 1320 H. Ai shkroi nje liber Faslul Kitab, ne te cilen thote per kete se Kur`ani eshte ndyshuar teresisht.

Sigurisht nga kush? Nga Sahabet. (Ai thote ne librin e tij se) Ky Kur`an te cilin e kemi ne dore nuk eshte i plote dhe i vetmi Kur`an i sakte ndodhet ne doren e Aliut (radijallahu anhu), porse imamet njohin disa nga ajetet e ketij te fundit.

Imamet dijne shume sure. Ka sure te cilat i kane ata ne Kur`an-in e tyre, si psh; Suretul Eulijah, ku flitet per imamet e tyre.

Sure te plota te cilat ata vete i kane trilluar, vetem se ne pergjithesi ne kete liber behet fjale rreth te mosqenurit te plote i Kur`an-it te cilin ne kemi.

All-llahu (subhanehu ue teala) thote ne suren Maide:
Sot Une persosa per ju fene tuaj., e perseri ata pretendojne se ky Kur`an nuk eshte i plote.

Eshte mjaft e rendesishme te permendet se ne kohen kur ky liber u botua (e kjo nuk ishte para shume kohesh) pati mjaft shqetesime dhe levizje nga ana e shijave.

Pse ?

Sepse Shijat, domethene dijetaret e medhenj te shijave (dijetare ne thonjeza) nuk ishin dakort qe gjerat rreth besimit te tyre te perhapen.

Ata me shume deshironin qe vazhdimisht besimi i tyre te mbetej i ndare vetem ne disa libra ne menyre qe ato te mos jene te kuptueshme (apo te arrira) per njerezit te cilet duan te mesojne apo dijne dicka rreth tyre.

Vecanerisht kete te mos ta lexojne sunnitet. Nese sunnitet do te dine kete (pra te verteten rreth tyre), ata do te humbin nje shans te madh per t`iu afruar atyre (sunniteve), sic ata pretendojne sot duke thene; Ne duam vellazeri, te drejtojme biseda (dialogje), ne duam t`iu afrohemi, ne duam te ndertojme nje ummet islam.

Nje njeri i tille eshte Ajatullah el-Maakikaani, nje dijetar i hadithit tek ata. Ai ka folur rreth njerezve, nese ata jane te mire apo jo, nese mund te pranohet hadith prej tyre apo jo.

Ai ka folur madje ne librin e tij rreth Ebu Bekrit dhe Umerit (radijallahu anhuma), se ata jane El-Xhibtu uet-Tagut, nje Xhibt eshte nje ishull dhe nje Taghuut eshte nje shejtan.

Pra ai i ka pershkruar Ebu Bekrin dhe Umerin (radijall-llahu anhuma) me keto emra.

Shijat kane dashur te shfrytezonin luften ne bosnje, ku i kane ofruar qeverise (se atjeshme) mjaft para e si shpagim qeveria duhet te vleresonte dhe te pranonte propozimin, qe nder te tjera te perktheheshin disa libra te
shijave si psh libri i Khomeinit; Qeveria Islame dhe disa libra te tjere te cilet i prezantuam, nen te cilat Sahihul Bukhari dhe Muslimi do te pershkruheshin si legjenda.

Nje nga dijetaret e fundit eshte Ajatullah El-Khomeini. Ai ka drejtuar revolucionin iranian dhe qe ne fillim ka folur per nje ummet islam, porse me vone rezultoi se nga bisedat nuk doli asgje, vecse c`fare ai bente ishte nje Takia taktike (levizje)] e shijave.

Ne do te shohim se c`fare eshte nje takia.

Takia nenkupton se ne te vertete pergatitet dicka tjeter nga ajo qe thuhet apo bindjet tregojne.

Pohimet e tij; Po, ne jemi vellezer, ne jemi keshtu e ashtu, nuk ka asnje ndryshim midis nesh...!, sherbenin vetem qe ai te arrinte qellimet e tij.

Ata thone se nuk eshte e lejuar te falesh pas nje qe eshte i sunnetit. Megjithate kur ai (nje shi`it) ndodhet tek nje i sunnetit duhet te falet pas tij, sespe kjo falje eshte prej Takias (kjo falje mashtrim) 27 here me e mire se nje falje vetem, por kur ai te kthehet ne shtepi duhet ta perserise faljen.

Apo kur merrni Udu (abdes), tek shijat nuk ka fare larje kembesh, vetem mes`h (te lagurit e kembes me dore), e ata megjithate thone se ne pranine e sunniteve duhet ti lash kembet per shkak te takias, ne menyre qe (ata sunnitet) te afrohen me ta e te marrin akiden e tyre. E ne e dime se c`fare ka bere Khomeini me popullin e Irakut.

Ka shume fakte qe Khomeini ka bashkepunuar me ruset dhe i ka dhene qeverise keshilla qe te mbajne lidhje te mira me ta, madje midis tyre ka pasur dhe nje tregti armesh.

Eshte e njohur se shijat kane punuar per te vene gure ne rrugen e sunnive ndersa ata punonin per ndertimin e nje shteti islam ne Afghanistan.

E qe ata i kane dhene para popullit shiit ne Afghanistan ne menyre qe ne zonat kufitare ata te benin tregti me iranin.

Eshte gjithashtu e njohur se shijat kane filluar dy here nje revolucion ne shamin e sotem (Palestine, Siri, Jordani) ne kohen kur Osmanet po perparonin drejt Vjenes.

Tashme kemi folur per Akiden e tyre dhe kemi thene se Imamlleku duhet te transmetohet apo te kaloje tek tjetri me ane te nje teksti te lagur (besoj se nenkuptohet me vule).

Imami paralajmeron per tjetrin (qe vjen).

Dhe ata besojne se Muhammedi (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sele-lem) ka lene nje shkrim, ku Aliu do te vij pas tij dhe do te jete Imam.

Kjo eshte per ta shume e rendesishme, nje rukn (shtylle-kusht) per Imamin, e secili qe nuk beson ne Imamllek eshte per syrin e tyre kafir.

Gjithashtu ata besojne se Imamet e tyre nuk bejne asnje gabim. As gjynah te madh e as gjynah te vogel, tamam si melaiket (engjej).


Vazhdojme heren tjeter nese na mundeson Allahu subhanehu we teAla

Esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam

E_Zjarrta
22-04-06, 20:31
Nuk e kam te qarte bash mire kete pune por me duket se te dy palet jane musliman. E kan te njejtin kuran, te njejtin profet, te njejtin allah, jane i njejti komb dhe luftojne mes veti (shiqo/lexo lajmet e perditshme).
Ketu do ta vendosi edhe nej sondazh/votim.
Kush do te fitoj kete lufte te "shejte"ne emer te te njejtit allah:
Sunitėt apo Shiitėt?

nuk e di une por nje ua them se disa me mjekrra neper kosove jan vete zemra e shejtanit

eksplozivi
24-04-06, 06:56
Qka jan more kto tash? Sufi rraifii, Helvetii....

Qfare sekte ? Qfare tarikate ?

A gjdo mahall e muslimanve e ka kuranin e vet a qka asht puna ketu ?

I nderuari zerocool,

Po shihet qe ski lidhje me Islam. Te kisha keshilluar qe te lexosh sado kudo pak mbi Islamin e vetem atehere te marresh pjese ne biseda qe kane te bejne me Islamin, se perndryshe padituria yte ne lidhje me Islamin te ben te dukesh Naiv.

Kurani madheshtore, perkunder librave tjere te shejte (bibla, tevrati) eshte nje, pa kunderthenje dhe i pa ndryshuar nga njerezit (bibla dhe tevrati u ndryshuan nga te krishteret dhe jaudite dhe u pershtaten sipas interesave te tyre dhe ne to gjen shume kunderthenie).

Pra te krishteret i gjen disa bibla dhe secila ka kunderthenie me tjeteren si p.sh. ajo e katolikeve me ate te protestanteve, ajo e deshmitareve te jehovait me ate te baptisteve, ajo e ortodokseve grek me ate te ortodokseve rus etj etj. D.m.th. egzistojne shume bibla gjithesecila e ndryshuar dhe e pershtatur sipas interesave te sektit perkates.

Ndersa eksizton vetem nje Kuran dhe te gjitha sektet e Islamit e kane te njetin Kuran, por problemi eshte te interpretimi / keq interpretimni i Tij. P.sh. Sunitet dallojne nga shitet vetem ne interpretimin dhe kuptimin e Kuranit.

Nga e gjithe kjo, ma merr mendja se mesove, qe eshte vetem nje Kuran i vetem, i derguar nga Allahu i madh dhe eshte i derguar per gjithe nejrezimin ne tere boten e jo vetem per Muslimanet (vetem ata qe e pranuan Kuran si liber te shejte dhe Muhamedin si profet dhe i'u permbahen me zemer dhe dashuri rregullave te Allahut te pershkruara ne Kuran jane Musliman te vertete).

Me respekt

Eksplozivi.

hasanmehmeti
24-04-06, 16:14
Esselamualejkum musliman

E Zjarrta si duket e ke perzier temen juve , ndersa Bondi nuk shef gje .

Po ashtu eksploziv mire e keni thene ate qe eshte shkruar me siper dhe ska dyshim se eshte nje kuran dhe si i till besojmi ne te gjithe muslimanet ne te dhe kemi argumente se eshte i saket dhe i pandryshuar.

Mirepo kur behet fjale per Shi'at ateher keni gabu se ata(shiat) nuk e kan te njejtin kuran me neve pasi ata kane shtuar sure ne Kuran si psh : Suretul Eulijah, ku flitet per imamet e tyre.
Dhe po tia kerkosh zingjirin e transmetimit te kesaj sure nuk do e gjeshe askund sepse ata kete e kan shtuar sipas tekeve te tyre , dhe kane bere Kufer me ate duke e kundershtuar fjalen e Allahut ne Kuran ku thote:Sot Une persosa per ju fene tuaj.(suretul Maide )

ndersa sipas Shiave Kurani nuk eshte e plote dhe ata shtojne me tutje gjera ne te.

Por ne ngadal do i sqarojmi keto me ndihmen e Allahut , ku do i shifni gabimet e shijave.

Ndersa sa i perket Kuranit qe e kena ne sot pra sunit dhe disa sekte tjera ai eshte i pandryshuar .Por i keqinterpretuar nga disa sekte , ku disa prej tyre kane Marre vetem Kuranin dhe kane len Sunetin , disa kane marre Kuranin dhe Sunetin mirpo e kan interpretuar sipas qefeve te tyre e keshtu me radhe .Por ajo qe duhet te punohet me Kuran eshte se Ai duhet te kuptohet me ndihmen e Sunetit dhe siq e kan kuptuar 3 gjeneratat e para e pastaj edhe Dijetareve qe e komentuan ne menyre te drejt , pa shtu dhe pa len mangu ne te .

Esselamualejkum musliman

hasanmehmeti
24-04-06, 16:18
Esselamualejkum Musliman :Vazhdojme me temen :E Verteta rrethe Shi'aveEl-Ilm (Dituria):


Ata besojne se Imamet e tyre e marrin diturine direkt nga All-llahu (subhanehu ue teala) ose nga Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) edhe nese kjo dituri nuk ndodhet ne Kur’an, keshtu qe ata kane gjithmone zgjidhje per situata te reja qe lindin.

Imami e merr ate keshtu:
Ai eshte nje Imam dhe duhet te besoje ne te dhe keshtu e merr ai ate (diturine).

Do te duhej te lindte ndonje problem i ri e pastaj shi’at kane gjithmone nje zgjidhje per te, por megjithate duhet te permendim se kjo nuk do te thote se Islami, apo Kur’ani apo Sunneti nuk do te kishin nje zgjidhje.

Kur’ani dhe Suneti kane gjithmone nje zgjidhje per c`do problem te ri qe del, deri ne diten e fundit te llogarise.

Prandaj dhe shi’at kane thene qe te zbulojne legjislacione te reja, tamam si tek sufite, ne menyre qe tek ta te mos ekzistoje me harami apo hallalli.

Imami eshte ai te cilit i vjen dituria dhe ai percakton se c`fare eshte hallall e c`fare eshte haram. Dhe ju jep juve mundesine te krijoni ligje te reja dhe te ndertoni nje besim te ri te pavarur nga Islami, nje fe e cila nuk ka aspak lidhje apo marredhenie me Islamin.

Mrekullite:


Ata besojne gjithashtu se Imamet e tyre mund te realizojne shume mrekulli dhe nuk ka pse ne te dyshojme aspak sepse ka kristiane ne ditet e sotme te cilet realizojne cudira, ka sufista te cilet mund te fluturojne dhe qe ndahen ne dysh me shpata, e ka njerez qe ecin mbi uje.

Porse ne dime gjithashtu se ata gjithcka e bejne me Xhinnet, me Sihr (Magji), sepse nese nje njeri fluturon duhet ta dime se ai kete e ben vetem me ndihmen e xhinnit.

Dijetare te tjere thone: Kerce mbi te, kape dhe shtrengoje ne qafe dhe lexoji atij ajetin Kursijj perpara, ne menyre qe xhinni ne trupin e tij te zhduket.

E ata besojne se realizimi i mrekullive eshte nje shenje per vertetesine e bindjeve te tyre qe imamet jane te pagabueshem dhe pa gjynahe. Hajde budallalleqe hajde! (Shenim i perkthyesit).

Rreth Mehdiut kemi folur tashme. Ata besojne se Mehdiu do te kthehet perseri dhe do te kete te njejtat cilesi si ato qe ka permendur Profeti (sal-la-llahu alejhi ue selem) neper hadithe.

Hadithet qe flasin per Mehdiun jane Muteuatir (te transmetuar shume here, ne shume rruge).

Ata mendojne se trupi i imamit te fshehur nuk eshte i pranishem, pamvaresisht si ai vete eshte i pranishem dhe din gjithcka se c`fare ndodh. Megjithate imamet marrin nga ky imam i fshehur lajme ne forme te shpalljeve- Ai i shpall atyre kur i nevojitet dicka.


Et-takja (Shtirja):


Kjo eshte shume e rendesishme, ne do ta difinojme keshtu, Simulimi apo shtirja per dicka e cila ne te vertete nuk ndodhet ne zemer.

Luhet dicka c`fare nuk gjendet ne zemer. Kjo eshte tek ata nje Asl: Nje tulle baze nga themelet e imanit,Nje themel tek shi’at.

Shikoni se c`fare thone ata per kete takjan dhe kujt ia pershkruajne keto thenie. Xhaferr es-Sadik, imami i Ehlus-Sunnah uel Xhemaa’h. Ai na paska thene:Takja eshte besimi im dhe besimi i baballareve te mi. Kushdo i cili nuk ka ne vetvete Takja nuk ka iman.

Nga kjo duhet te dini, se kur ju vjen nje shi’a dhe mundohet te shtiret kijeni ne mendje se mund kjo mund te jete takja.

Ata jane gati 100% te bindur nga kjo takja, saqe ne akiden e tyre eshte e tille sic dhe e pame se kushdo qe nuk ve ne veprim kete takja nuk ka te beje aspak me besimin.


El Mut’a (koha e marteses):


Ju eshte e njohur besimi i shi’ave, se nje grua mund te martohet duke bere nje kontrate per 5, 10 apo 15 minuta, sipas marreveshjes qe kane bere sebashku.

Mut’a, qe ti te kenaqesh me nje grua, te kesh shkembim gjinie etj.

Ata thojne se Xhaferr es-Sadik ka pergjigjen se c`fare moshe duhet te kete nje vajze per zhvillimin e Mut’a.

Sa vjec na paska thene ai ?

Dhjete vjec. (eshte mar nga libri baz i Shijave, qe titullohet El_kafij_) Dhe keto gjera ia pershkruajne Xhaferr es-Sadikut (radijall-llahu anhu).

Khomeini (malkimi i All-llahut s.u.t. qofte mbi te). ka thene te njejtat pohime rreth Mut’as.


Ne librin e tyre el-kafi, ata kane nje hadith nga Xhaferr es-Sadik, (i shkreti Xhaferr sa shume genjeshtra per te) El-Kaafi ne faqen 57, Xhaferr es-Sadik (radijall-llahun anhu) paska thene:
Ne kemi Mus`hafin e Fatimes.
Dhe aty pyeti dikush:
Cfare eshte Mus`hafi i Fatimes ?
Ai tha:
Nje Kur’an i ngjashem me Kur’an-in tuaj, apo nje Kur’an i cili eshte trefish me i madh se i juaji, Vallahi ne kete Kur’an nuk ka nje here nje harf qe ndodhet ne Kur’an-in tuaj.


Ne gjejme tek shi’at, se ka shume kesisoj kundershtimesh, sa shume kundershtime, sa shume kundershtime.

Nje here thote ai keshtu, pastaj ashtu.

Nuk eshte per tu cuditur qe ata kane kaq shume kundershtime, sepse ata nuk kane fare zinxhir transmetimi.

Ata thone me pas, nese ka kaq shume kundershtime, nje dijetar shi’it duhet te beje ixhtihad. Ai duhet te perpiqet dhe te vleresoje se cili eshte i sakti.

Dhe kur ti pyet se c`fare behet me pjesen qe mbetet, ai thote, kjo behet per shkak te takjas.

Sepse ai ka thene dicka qe se ka menduar ne te vertete. Prandaj vjen secili dhe e ben ixhtihadin e tij si ti vije per mbare.

E me pas del nga c`do dijetar shi’it dicka jo e njejte.

Nuk eshte e nevojshme qe ne ti vertetojme shi’ave se ata nuk jane ne rrugen e drejte.

Mjafton qe ata i quajne sahabet kafire dhe qe Kur’an-i nuk eshte i plote.


El-Berra:


Faji i tre khalifeve te pare.
Ata mendojne se ata e kane marre khilafetin e Aliut (radijall-llahu anhu) me dhune.

Ata nuk kane te bejne fare me keta tre njerez, e ata i pershkruajne atyre ato cilesi c`fare ne permendem me pare.

Ne do te gjejme se ata bejne poshte shputave te kembeve te tyre tatuazhe me emrat e Ebu Bekrit, Umerit, Aishes dhe Hafses (radijall-llahu anhuma) ne menyre qe keto emra te prekin (te puthisin) gjithmone token.

Mallkimi i ketyre emrave eshte per ta si nje vakt te ngreni.

Ne fillim te c`do pune secili musliman thote: Bismilah, ata ne te kundert thone i mallkuar qofte Umeri etj.


Vazhdojme heren tjeter me ndihmen e Allahut subhanehu we teala

esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam

Dilaver
27-04-06, 15:31
Nuk e kam te qarte bash mire kete pune por me duket se te dy palet jane musliman. E kan te njejtin kuran, te njejtin profet, te njejtin allah, jane i njejti komb dhe luftojne mes veti (shiqo/lexo lajmet e perditshme).
Ketu do ta vendosi edhe nej sondazh/votim.
Kush do te fitoj kete lufte te "shejte"ne emer te te njejtit allah:
Sunitėt apo Shiitėt?

Besimi Islam ndahet nė dy degė kryesore:
Shizmi dheSunizmi

eksplozivi
28-04-06, 11:23
Besimi Islam ndahet nė dy degė kryesore:
Shizmi dheSunizmi

Dilaver,

Fatekeqesishte besimi Islam ndahet ne me shume se dy dege:

Sunni; Shi'it; Sufi; Ismajli; Vahabi; Fatimi; Zaidi; Nizari; Allavi; Druz; Baha'i etj.

Me nderime

Eksplozivi.

musl|m
28-04-06, 20:33
Dilaver,

Fatekeqesishte besimi Islam ndahet ne me shume se dy dege:

Sunni; Shi'it; Sufi; Ismajli; Vahabi; Fatimi; Zaidi; Nizari; Allavi; Druz; Baha'i etj.

Me nderime

Eksplozivi.

Sipas mendimit tim: feja Islame nuk ka lejuar dhe nuk ka nxitur krijimin e degeve, feja ISLAME eshte mjaft e qarte dhe si produkt i saj del pjesa e njerezve qe besojne All-llahun dhe Profetin e fundit Muhammedin a.s, njerezit e tille quhen Musliman!

taxisti
29-04-06, 13:21
Keni harruar te tregoni se Muhamedi a.s kur ka ndruar jete te gjithe ata te ashtuquajturit ehli sunna

taxisti
29-04-06, 13:33
Me falni per postimin e meteperm e kam bere gabimisht ,po ja filloj prap.
Ju wehabistat keni harruar te tregoni se kur Muhamedi a.s ka ndrruar jete te gjithe ata te ashtuquajturit ehli sunna nuk kane marre pjese ne varrimin e tij .Shumica e sahabve ishin te preokupuar se kush do ta marr pushtetin apo sa do te marr pushtet .Ktu eshte bere ndarja e pare .
Me i dashuri i Allahut vorroset vetem nga 5 apo 6 veta ,te gjithe ata kinse shoke vrapojne vetem pas pushtetit .
Pastaj vritet masakrohet Familja e Muhamedit a.s dhe gati te gjithe ata sahabe dhe tabiine vetem heshtin ,nuk jau ze goja te flasin edhe te vetmen fjale per Ehlibejtin (Familjen e Muhamedit a.s).
Tjeter here do te flas

hasanmehmeti
29-04-06, 14:16
Esselamualejkum musliman

Vella Dilaveri ke shkruajtur :

Besimi Islam ndahet nė dy degė kryesore:
Shizmi dheSunizmi

Wallahu te Ala e keni gabim shum , madje kjo mjafton per ti treguar te gjithve ketu se ju nuk i dini se pari se kush eshte besimi Islam dhe kush jane muslimanet , dhe kush meriton te quhet Musliman .Por ne siq kemi fillu me ndihmen e Allahu subhanehu we teAla do e sqarojme kete qeshtje mbi Shijat , por ju vetem keni durimin dhe lexoni ate qe shkruhet .Madje me ndihmene Allahut subhanehu we teAla do paraqeds edhe mendimet e dijetareve ne lidhje me shijat se ku e kane vendin dhe i takojne ata ne Islam.

selamualejkum musliman

hasanmehmeti
29-04-06, 14:28
Esselamualejkum Musliman

Pastaj ne musliman pame edhe me larte qe shijat si i shajn Sahabet e ne veqanti , Ebu Bekrin , Umerin dhe Uthmanin radillahi anhuma .
Dhe per kete desha te bije disa argumente qe do te tregoni qendrimin e Islamit ndaj atyre qe i shajn Sahabet .

I Derguari i All-llahut SalAllahu Alejhi ve Selem ka thene:

" Mos i shani sahabet e mi, sepse sikur ndonjeri prej jush te jep sadaka ari ne sasi te kodres se Uhudit, nuk do te arrije graden e tyre." Sahih“ul“Buhari

Allahu subhanehu we teAla ne kuran thote:

" Nėse nuk e ndihmoni atė (Muhammedin s. a. w. s. ), atė pra e ka ndihmuar All-llahu, kur e pėrzunė ata qė nuk besuan tė dytin prej dyve. Kur ishin nė shpellė, ai (Muhammedi s. a. w. s. ) i tha shokut tė vet (Ebu Bekrit r. a. ): “Mos u brengos, vėrtet All-llahu ėshtė me ne!” E All-llahu zbriti qetėsinė (sekinen) e Vet mbi tė, dhe e ndihmoi me fuqi qė ju nuk e patė dhe e bėri fjalėn e atyre qė nuk besuan mė tė ultėn, kurse fjala e All-llahut ėshtė mė e larta. All-llahu ėshtė i Fuqishmi, i Urti." Et Teube, 40

Pra Allahu subhanehu we teAla eshte qe e ka perkrahur dhe mbeshtetur Pejgamberin alehi selam dhe Ebu Bekrin ne kete raste , pasi transmetohet se ne ate kohe se bashku me Pejgamberin alehi selam ishte edhe Ebu Bekri ne shpell , dhe ishte i pari Ebu Bekri radillahu anhu qe e perkrahi Pejgamberin alehi selam ne fillim e deri ne vdekje ne shpalljen dhe Pejgamberllakun e Tij alejhi selam .

Kurani i Madhėrueshėm i ka lavdėruar sahabėt nė shumė ajete, si psh:
fjala e Allahut tė Lartėsuar:
"Allahu ėshtė i kėnaqur ndaj atyre tė cilėt tė parėt e pėrqafuan Islamin prej muhaxhirėve dhe ensarėve dhe prej atyre qė i pasuan me tė mirė, edhe ata janė tė kėnaqur ndaj Tij..." {Teube 100}
Ose

"E ē'keni qė nuk jepni pėr nė rrugė tė Allahut, kur dihet se Allahut i mbesin trashėgim qiejt dhe toka. Nuk janė tė barabartė prej jush ata ata qė dhanė nga pasuria e tyre dhe luftuan para ēlirimit, sepse tė tillėt kanė vlerė mė tė madhe nga ata qė dhanė dhe luftuan mė pas. Por tė gjithėve Allahu u premtoi tė mirėn " {Hadid 10}
Ose
: "Vėrtet Allahu qe i kėnaqur me besimtarėt kur ata nėn hijen e pemės tė zotoheshin ty dhe Ai e dinte se ē'kishin zemrat e tyre, andaj u dhuroi atyre qetėsi dhe shumė shpejt i shpėrbleu me fitore." {Fet'h 18}
ose
"Muhamedi ėshtė i dėrguar i Allahut, e ata qė janė me tė {sahabėt} janė tė ashpėr kundėr jobesimtarėve dhe tė mėshirshėm ndėrmjet vete, i sheh ata duke u pėrkulur nė ruku e duke rėnė nė sexhde, kėrkojnė me kėtė prej Allahut mėshirėn dhe kėnaqėsinė e Tij ndaj tyre. Nė fytyrat e tyre shihen shenjat e gjurmės sė sexhdes. Ky ėshtė pėrshkrimi i tyre nė Teurat, ndėrsa shembulli i tyre nė Inxhil pėrshkruhet si njė farė {e mbjellė} e cila e lėshon filizin, pastaj e forcon atė dhe ai pastaj qėndron vetė nė trungun e vet duke i mahnitur mbjellėsit, qė Ai t'i tėrbojė mosbesimtarėt me anė tė tyre…" {Fet'h 29 }.


Disa transmetime nga pejgamberi alejhi selam mbi sahabet , duke treguar se ishte i knaqur me ta:

" Po te zgjidhja mikun tim, do ta zgjidhja Ebu Bekrin, por ai ngel edhe me tutje vellau im dhe shoku im." Sahih“ul “Buhari

" Nje bariu duke e ruajtur tufen e dhenve i erdhi nje ujk dhe ia mori nje dele, ai u perpoq deri sa e shpetoi. Atehere iu drejtua ujku dhe e pyeti:
' Kush do ta ruaj diten e egersirave kur nuk do te kete bari tjeter pervec meje?'
' SubhanAllah' - thane njerezit
" Une besoj ne kete sic beson Ebu Bekri dhe Umeri" u pergjigj Pejgamberi SalAllahu Alejhi ve S

Transmetohet nga Ebu Uthman en-Nehdijj, ky nga Ebi Musa r.a., i cili ka thene:

" Isha me Pejgamberin s.a.v.s. prane nje muri te Medines. U afrua nje burre dhe kerkoi t“ia hapim deren:
' Hapja dhe pergezoje me Xhennet', u pergjigj Pejgamberi s.a.v.s.
Ia hapa deren, kur e pashe Ebu Bekrin. E pergezova me ate cka tha Pejgamberi s.a.v.s.. Ai falenderoi All-llahun
Pas pak kohe erdhi nje burre tjeter dhe kerkoi t“ia hapim deren:
' Hapja dhe pergezoje me Xhennet', u pergjigj Pejgamberi s.a.v.s.
E hapa dhe pashe Umerin. E lajmerova me ate cka tha Pejgamberi s.a.v.s. edhe ky falenderoi All-llahun.
Pastaj erdhi nje burre tjeter dhe kerkoi t“ia hapim deren:
' Hapja dhe pergezoje me Xhennet qe te mos e godet dicka', u pergjigj Resulull-llahi s.a.v.s.
Pashe Uthmanin dhe e lajmerova me ate cka me tha Resulull-llahu s.a.v.s. - Falenderoi All-llahun dhe tha: " Vetem prej All-llahut kerkoj ndihme" Sahih“ul“Buharielem" Sahih“ul“Buhari

Transmetohet nga Muhammed bin Ibrahim, e ky nga Urvete bin ez-Zubejr, i cili ka thene:

" Kam pyetur Abdullah bin Ummerin per veprimet me te keqija qe kane bere politeistet ndaj Resulull-llahut s.a.v.s., e ai u pergjigj:
' Kam pare Ukbe bin Ebi Muajjatin i cili erdhi te Pejgamberi s.a.v.s kur ai ishte duke u falur, ia gjuajti ne qafe nje litar dhe e shterngoi aq shume, sa qe gati e mbyti. Erdhi Ebu Bekri dhe e largoi nga ai dhe tha:
' A doni ta mbytni nje njeri vetem pse thote se Zoti im eshte All-llahu, deri sa prej Zotit te tij ka sjelle argumente...' Gafir, 28 Sahih“ul“Buhari

Do vazhdojme herave tjera nese na mundeson Allahu subhanehu we teAla.

Ndersa lutja jone e fundit eshte :
Falenderimi dhe i tere Suksesi i takon vetem Allahut subhanehu we teAla


Esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam
ps/taxist i nderuar mos u ngut shume se do vijem edhe te ajo pike ku thua ti dhe ke dyshime ne te , por te theme se e ke gabim dhe kete do ta spjegojme , pasi ti spjegojme disa devijime tjera te shijave qe te qojne ne KUFER .

Dilaver
29-04-06, 16:19
Esselamualejkum musliman

Vella Dilaveri ke shkruajtur :Wallahu te Ala e keni gabim shum , madje kjo mjafton per ti treguar te gjithve ketu se ju nuk i dini se pari se kush eshte besimi Islam dhe kush jane muslimanet , dhe kush meriton te quhet Musliman .Por ne siq kemi fillu me ndihmen e Allahu subhanehu we teAla do e sqarojme kete qeshtje mbi Shijat , por ju vetem keni durimin dhe lexoni ate qe shkruhet .Madje me ndihmene Allahut subhanehu we teAla do paraqeds edhe mendimet e dijetareve ne lidhje me shijat se ku e kane vendin dhe i takojne ata ne Islam.

selamualejkum musliman
Pa me thuaj ti atėherė, qfar perkatesie fetare kan Shiitet nėse "nuk" qenkan musliman, sipas teje?

Ato prralla qė po i sjell pjesė pjesė nga faqe tė infektuara **** i kemi lexuar, e mos u lodh kot me to;
http://forumi.kurandhesunet.net/rafidite-shiat(40)/e-verteta-rreth-shi-ave(440).html (http://forumi.kurandhesunet.net/rafidite-shiat(40)/e-verteta-rreth-shi-ave(440).html)Besimi Islam ndahet nė dy degė kryesore:
Shizmi dhe Sunizmi

hasanmehmeti
02-05-06, 21:25
Selamualejkum musliman

Mua me vjen mire qe e paska prur ai vellau atje ne Kuran dhe sunet kete teme , por une e marre nga e ka marre pikerisht ai , e Libri i broshures quhet siq eshte emri i Temes , ndersa e ka shkruar Abu Muhammed el Busni .Nese deshiron te lexosh mund ta gjesh edhe ne gjuhen gjermane , mirpo duke e ditur se ky eshte forum shqiptare edhe ajo ka filluar te perkthehet e ngadal do e perkthejm .www.salaf.de (http://www.salaf.de) ketu e gjene .

pastaj ti je aq i zjarret me postu sa qe me fjale nuk ka kush ta kalon .Por fjalet qe nuk kane argument nuk kane vlere te merren .E ne kete raste fjalet fyese tuaja .
Ju shtroni Pyetjen

Pa me thuaj ti atėherė, qfar perkatesie fetare kan Shiitet nėse "nuk" qenkan musliman, sipas teje?

Nuk kame qte theme une , une te sjelle fjale te dijetareve ndersa ti gjyko si te deshirosh .Por ajo qe po shof tek ti eshte se nuk po e len temen te vazhdoj , me nderhyrje te tilla.Por ne do vazhdojme nese na mundeson Allahu subhanehu we teAla te perkthejme kete broshur shume te dobishme .

Ėshtė transmetuar se Imam Ebu Hanife ka thene ne lidhje me Shi’ajt rafidhi: “Kushdo qė dyshon se a janė ata pabesimtarė, ai vetė ka bėrė kufėr.”

une do te postoj edhe fjale te dijetareve tjere mirpo po te theme se
Ti ndaje Fene Islame si te dush , por ajo qe thu ti eshte ne Kundershtim me fjalet e dijetareve , e ne kete raste ebu hanifes rahimehullah , .A e lexove qka tha shejkhu ,dhe krahasoje me fjalet tua , dhe shiqo gjendjen tende se ku je .
Ndarjen tende siq e ben ti ne lidhje me Islamin eshte ndarje e cila eshte filluar nga Kufaret mirpo eshte pasuar nga disa injorant musliman .Une kerkoj njeher falje se jame i zene me punet e mija qe nuk presin dot dhe nuk vlejn te humben per te till injoranc si e jotja .Ndersa lexuesit i mbet te merre ndarjen tende apo pergjigjien e Ebu Hanifes rahimehullah

selamualejkum musliman

Zero Cool
03-07-06, 12:37
Degjova ne lajme se Bin Laden i ka shpall lufte Shiiteve ne Irak !
Qysh ban more me luftu vllaznit mes veti (vllezer nga kurani e nga kombi) ?
P.S.: Phaaaaaaa Ēka nuk do te kujtohen musulmanet cncncncncncn

Savior
04-07-06, 03:18
Degjova ne lajme se Bin Laden i ka shpall lufte Shiiteve ne Irak !
Qysh ban more me luftu vllaznit mes veti (vllezer nga kurani e nga kombi) ?
P.S.: Phaaaaaaa Ēka nuk do te kujtohen musulmanet cncncncncncn


Po keta s'dine as qka jane. Shiat thone se nuk ka xhihad deri sa te vjen "lajmetari" i tyre. Mendimi im eshte qe feja islame ose do ta dominoje boten ose do te zhduket, por ne te ardhmen e afert. Shpallja lufte secilit qe nuk besojne si ata eshte thjesht nje shenje qe islami do te perfundoje, ose se paku do te braktiset nga shume njerez sic behet sot.

Gjilani
07-07-06, 22:20
Es Selamun Alejkum ve Rahmetullahi ve berekatu - Hu !

I Nderuari hasanmehmeti,

me vie mire qe i ke postuar disa gjera per te cilat munde te theme se jane shume Informative por, per fat te keq aty ka edhe shume genjeshtra.
Qe te mos keqekuptohemi, NUK IU TAKOJ SHIITIVE!!!
Diku aty thua se perqarjen tek Muslimanet e bene Kufaret (nese te kam kuptuar mire ke deshte te thuash banoret e Kufes, apo!?) dhe disa injorante te tjere.
Po mire, kush na qenka ata Injorante simbas Teje i Nderuar?
Mos valle familja e Ehlibejtt te cilet u bene fli (u flijuan, e bene veten kurban) per rrugen e Pejgamberit s.a.s.? Apo ndoshta ka qene Injorant Jezidi (shpirti ne vc i paste shku) i cili TOTALISHT kishte devijuar rrugen e Pejgamberit dhe bile bile kishte shkuar aq large sa edhe Alkoholin e perdorte, e te cilin Ti i Nderuar askund nuk e permend?
I Nderuar, ME THUAJ PERSE NUK QENDRONI TEK REALITETI por keni deshire ashtu si te ju pelqeje Juve te shkruani bile ne shumicen e rasteve beni vetmem CITIME dhe jame i bindur se nuk keni lexuar edhe aq shume. Mos e merr kete personalisht, e them ne pergjithesi!!!

Me nderime dhe Selamun Alejkum

musl|m
09-07-06, 13:47
Sa i pėrket shi’itėve (shiave) ėshtė folur mė gjerėsisht nė njėrėn prej pėrgjigjeve tona, e meqė edhe ithna-asheritėt janė pjesė e tyre, madje edhe grupi kryesor i tyre, ju preferojmė ta lexoni pėrgjigjen pėr kėtė nė pyetjen nr. 61, kategoria Akide, tė cilėn mund ta lexoni nė linkun: http://fjalaebukur.com/sq/content/view/300/68/ (http://fjalaebukur.com/sq/content/view/300/68/) Po ashtu ju porosisim ta lexoni edhe librin “Disa bindje tė shi’itėve” tė autorit Abdullah bin Muhammed, i pėrkthyer edhe nė shqip.
Po ua japim edhe njė pasqyrė tė shkurtėr pėr Ithna-asheritėt: Kėta janė rryma kryesore dhe fytyra e dukshme e shi’itėve tė sotėm. Bėjnė shumė punė nė pėrhapjen e ideologjisė sė tyre rafidite dhe shpenzojnė shuma tė mėdha tė hollash nė aktivitetet e tyre, nė rrugė e forma tė ndryshme. Pėr kėtė kanė realizuar shumė qėllime tė tyre nė Botėn Islame, duke pasur parasysh edhe ndihmat materiale e morale qė i ofruan nė kėtė drejtim.
Ky ėshtė grupi i shi’itėve mė i njohur dhe mė i pėrhapur nė botė. Kėtij grupi i takojnė shumica e shi’itėve nė Iran, Irak, Pakistan e gjetiu. Kohėve tė fundit ata kanė aktivitet tė gjėrė nė shumė vende, sa qė dora e tyre ka arritur edhe nė vende, nė tė cilat nuk u ėshtė pėrmendur as emri e lėre mė tė kenė pasur ithtarė. Pėrbrenda grupit kanė shumė mospajtime e mendime tė ndryshme, disa i kanė tė shpallura publikisht, e disa tė mbajtura fshehtė. Por, qėllimi i tyre i pėrbashkėt ėshtė ngritja e drejtimit ithna-asheritė xhaferitė. Homeini ka supozuar se ky grup numėron mbi dyqind milionė shi’itė, tė parėt e kėtij grupi, sipas tyre, kanė qenė Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, Ali bin Ebu Talib dhe Hatixhja, ku Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem e filloi thirrjen nė shi’izėm prej zeros.
Janė quajtur me kėtė emėr pėr shkak tė besimit tė tyre nė imamatin e dymbėdhjetė njerėzve nga Al Bejti. Ėshtė caktuar imamati i tyre, sipas bindjes sė tyre, me tekst nga Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dhe ēdonjėri prej tyre e cakton trashėgimtarin e tij me testament. I pari prej tyre ėshtė Aliu radijallahu anhu, e i fundit ėshtė Muhammed bin Hasan Askerij i imagjinuar, i cili ėshtė fshehur nė vitin 260 h (880). Ai do tė kthehet, sipas besimit tė tyre, do ta mbush tokėn me drejtėsi, do tė pėrhapet mirėsia nė mes njerėzve, etj.. Shirazi thotė: Kėta quhen ithna-asheritėt pėr shkak tė besimit tė tyre nė imamatin e dymbėdhjetė imamėve.
E kėta janė:
1 - Ali bin Ebu Talib,
2 - Hasan bin Ali,
3 - Husejn bin Ali,
4 - Ali bin Husejn,
5 - Muhammed bin Ali bin Husejn Bakir,
6 - Xhafer bin Muhammed bin Husejn-Ebu Abdullah-Sadik,
7 - Musa bin Xhafer Kadhim,
8 - Ali bin Musa,
9 - Muhammed bin Ali-Xhevad,
10 - Ali bin Muhammed-Hadi,
11 - Hasan bin Ali Askerij,
12 - Muhammed bin Hasan Askerij i fshehur e i imagjinuar.
Nga kjo vėrehet se ithna-asheritėt i pėrkufizuan imamėt vetėm nė pasardhėsit e Husejnit duke mos i llogaritur pasardhėsit e Hasanit. E kanė bėrė kėtė, ndoshta pėr shkak se Husejn bin Ali e ka martuar tė bijėn e mbretit tė Persisė Jezdexhred, nga e cila lindi Ali bin Husejn.
Imamitėt ėshtė emėr tjetėr pėr ithna-asheritėt, marrė nga fjala imam. Janė quajtur me kėtė emėr pėr shkak tė angazhimit tė tyre rreth imamatit sikur qė shihet nė veprat e tyre, apo pėr shkak tė bindjes sė tyre se Pejgamberi alejhi selam e ka caktuar imamatin vetėm pėr Aliun dhe pasardhėsit e tij, apo pėr shkak tė pritjes sė tyre tė imamit tė fshehur, sipas bindjes sė tyre. Allahu e di mė sė miri!

Bahri Curri, 16.05.2006

Zero Cool
19-07-06, 08:22
Ne lajmet e mengjesit sot u tha se mbi 6.000 eshte numri i te vdekurve shkaku i terrorizmit nder sektash ne Irak (shiit w.s. sunit). Tani nuk po e di a kan ma shume urrejtje muslimanet mes veti apo urrejtja e tyre eshte e koncentruar kunder te krushtereve apo e urrej cilindo qe nuk mendon 100% njejte si ata? Perndryshe apsolutisht nuk po e kuptoj kete terrorizem mes sekteve islame !

hasanmehmeti
24-07-06, 15:05
esselamualejkum musliman

Gjilani shkruan:

Es Selamun Alejkum ve Rahmetullahi ve berekatu - Hu !

I Nderuari hasanmehmeti,

Wealejkumuselam we Rehmetullah

Pastaj thuani:

me vie mire qe i ke postuar disa gjera per te cilat munde te theme se jane shume Informative por, per fat te keq aty ka edhe shume genjeshtra.

Une si kam shkru por shejkh Abu Muhammed el Busni,
cilat p.sh qenkan genjshetra?
Pastaj thua:
Qe te mos keqekuptohemi, NUK IU TAKOJ SHIITIVE!!!
Cilat nga ato si takojn?

Pastaj thua:
Diku aty thua se perqarjen tek Muslimanet e bene Kufaret (nese te kam kuptuar mire ke deshte te thuash banoret e Kufes, apo!?) dhe disa injorante te tjere.
Jo mire eshte e shkruar kufaret dhe simpatizuest e tyre.

Pastaj thua:
Po mire, kush na qenka ata Injorante simbas Teje i Nderuar?

Sebe , biri i jehudeve dhe ajetullahat me tutje

Pastaj thua:
Mos valle familja e Ehlibejtt te cilet u bene fli (u flijuan, e bene veten kurban) per rrugen e Pejgamberit s.a.s.?
kush e tha ate , mos fut shpifje ne tekstet e thena.

Pastaj thua:
Apo ndoshta ka qene Injorant Jezidi (shpirti ne vc i paste shku) i cili TOTALISHT kishte devijuar rrugen e Pejgamberit dhe bile bile kishte shkuar aq large sa edhe Alkoholin e perdorte, e te cilin Ti i Nderuar askund nuk e permend?
kush e tha ate , prap po shpif?

Pastaj thua:
I Nderuar, ME THUAJ PERSE NUK QENDRONI TEK REALITETI por keni deshire ashtu si te ju pelqeje Juve te shkruani bile ne shumicen e rasteve beni vetmem CITIME
te gjitha jane realitet dhe asnje genjeshter.

Pastaj thua:

dhe jame i bindur se nuk keni lexuar edhe aq shume. Mos e merr kete personalisht, e them ne pergjithesi!!!

per bindjet tua sme intereson gje , ti do dhesh pergjethsi per to para Allahut subhanehu we teAla une per te miat e keshtu me radhe te gjith per te tyre.
Se sa kame lexu une ajo eshte pak me rendesi , pasi shumi tek ti po egzistojka ne sferen e dijes Per Din , ndersa tek une nje SHUME i till nuk egziston.Se marre une as me teper as me pak , vetem aq sa eeshte e mjaftueshme te mirret , dhe qdo kush do pyetet para Krijuesit per ato qe i merre mbi vehte gjoja si pergjegjes ndaj tyre.

Perkujtim: Je me konkret kur te postosh me mua


Me nderime dhe Selamun Alejkum

wealejkumuselam

Hattabi
27-07-06, 22:54
Shijat ( Rafidit ) jan Jahudite e Ummetit .

taxisti
29-07-06, 09:10
Shijat ( Rafidit ) jan Jahudite e Ummetit .

E kta jahudit e arabis saudite pse i harron ti o hatab.
Trego pakez per ate "sahabin" qe te tjeret "sahabe" nuk i shkuan ne ndihme dhe vete kta musliman e vrane dhe e vorrosen ne varre te jahudive.

Wehabistat jane pjell e jahudive dhe e homoseksualve shpianave britanik.
Prej se erdhen wehabistat ne pushtet ne arabi u krijua shteti izraelit ,dhe ky shtet po ju rrah shpulla dite e per dite e ju "muslimanet" e forte ēfare po beni .
Ju wehabbistat po i luftoni vetem muslimanet ,prej se keni ardhur ju ne pushtet gati te gjitha shtetet arabe i futet nen kolonizimin britanik ose francez .
Prej se kane ardhur wehabistat ne vendet arabe po mbijeton vetem erresira ,analfabetizmi ,varferia ,tradhetia e shume gjera te tjera.
Shiqoni se ēfare bejne wehabistat .I lejne vendet islame ne varferi ,pa shkolla ,pa shkenca .Kurse ne tjetren ane te gjitha parat qe i kane jua dhajne bushave dhe jahudive edhe ate pa kamate se kta fare hallalat spe hajkan haramin (kamaten).

Shiqoni se ēfare i kane bere afganistanit dhe irakit .
Me tregoni se kur i shkuan wehabsitat ne ndihme popullit palestinez .Populli palestinez po pret ndihme nga evropa dhe amerika .;

Race e poshter eshte wehabizmi

Hattabi
29-07-06, 23:24
Trego pakez per ate "sahabin" qe te tjeret "sahabe" nuk i shkuan ne ndihme dhe vete kta musliman e vrane dhe e vorrosen ne varre te jahudive.
Qka ke ti me sahab aaa - kush po te pengon ty , kush po ta zen rrugen ?
Allahu ka thene per ta " ALLAHU ESHTE I KENAQUR ME TA DHE ATA JAN TE KENAQUR ME ALLAHUN " .
Pejgamberi ka thene : " SAHABET E MI JAN SIKUR YJET ( per orjentim ), TE KUSH KTHEHESH NUK HUMB " .

A mos ki diq kunder Sahabeve ?

Wehabistat jane pjell e jahudive dhe e homoseksualve shpianave britanik.
Prej se erdhen wehabistat ne pushtet ne arabi u krijua shteti izraelit ,dhe ky shtet po ju rrah shpulla dite e per dite e ju "muslimanet" e forte ēfare po beni .
Sa i perket Wehabistve ti nuk din asgje , ti ndoshta i den vetem ato shpifjet qe jan te bera .

Qka din ti per Shejh Muhammed AbdulWehabin aaa , a e din se libri i tij " Kitabu Teuhid " eshte prej librave me te njohur ne Akide edhe me Besim te PASTER .
Ndash me dit bash ne jemi ndjekes te sunetit.

Edhe bash Shijat jan ata qe bashkepunojn me IZRAELIN e jo ne , por asgje nuk e paske te qart.

Ju wehabbistat po i luftoni vetem muslimanet ,
Ne nuk i luftojm Muslimanet por i liftojm qafirat edhe ata qe bashkpunojn me ata ( shijat ) .
Te funi i funit Rafidit ( shijat ) nuk jan musliman bre .

Prej se kane ardhur wehabistat ne vendet arabe po mbijeton vetem erresira ,analfabetizmi ,varferia ,tradhetia e shume gjera te tjera.
Shiqoni se ēfare bejne wehabistat .I lejne vendet islame ne varferi ,pa shkolla ,pa shkenca.
Jo valla kjo nuk o vertet aspak sepse aty ku eshte e perhapun ( sipas juve Wehabizmi ) aty ndrysh o puna .

Kurse ne tjetren ane te gjitha parat qe i kane jua dhajne bushave dhe jahudive edhe ate pa kamate se kta fare hallalat spe hajkan haramin (kamaten).
Ne ata ( udheheqesit arab nuk i konsiderojm musliman .

Shiqoni se ēfare i kane bere afganistanit dhe irakit .
Me tregoni se kur i shkuan wehabsitat ne ndihme popullit palestinez .Populli palestinez po pret ndihme nga evropa dhe amerika .
Po kur ekan lene rrugen e Allahut pikerisht kan ndodh kjo.
Ne vend se me kerku nga Krijuesi ata kerkojn ndihm nga Krijesat eee kjo eshte ne kundershtim me ligjin Islam ( Ehli Suneh ) .

Race e poshter eshte wehabizmi
Mburremi me kete .

Nje keshill e vogel nese i thu vetes Musliman :
WEHAB eshte emer i Allahut , edhe mos e ofendo kete emer.

taxisti
30-07-06, 09:06
Qka ke ti me sahab aaa - kush po te pengon ty , kush po ta zen rrugen ?
Allahu ka thene per ta " ALLAHU ESHTE I KENAQUR ME TA DHE ATA JAN TE KENAQUR ME ALLAHUN " .
Pejgamberi ka thene : " SAHABET E MI JAN SIKUR YJET ( per orjentim ), TE KUSH KTHEHESH NUK HUMB " .

A mos ki diq kunder Sahabeve ?


Sa i perket Wehabistve ti nuk din asgje , ti ndoshta i den vetem ato shpifjet qe jan te bera .

Qka din ti per Shejh Muhammed AbdulWehabin aaa , a e din se libri i tij " Kitabu Teuhid " eshte prej librave me te njohur ne Akide edhe me Besim te PASTER .
Ndash me dit bash ne jemi ndjekes te sunetit.

Edhe bash Shijat jan ata qe bashkepunojn me IZRAELIN e jo ne , por asgje nuk e paske te qart.


Ne nuk i luftojm Muslimanet por i liftojm qafirat edhe ata qe bashkpunojn me ata ( shijat ) .
Te funi i funit Rafidit ( shijat ) nuk jan musliman bre .


Jo valla kjo nuk o vertet aspak sepse aty ku eshte e perhapun ( sipas juve Wehabizmi ) aty ndrysh o puna .


Ne ata ( udheheqesit arab nuk i konsiderojm musliman .


Po kur ekan lene rrugen e Allahut pikerisht kan ndodh kjo.
Ne vend se me kerku nga Krijuesi ata kerkojn ndihm nga Krijesat eee kjo eshte ne kundershtim me ligjin Islam ( Ehli Suneh ) .


Mburremi me kete .

Nje keshill e vogel nese i thu vetes Musliman :
WEHAB eshte emer i Allahut , edhe mos e ofendo kete emer.

hatabo ti permenda ata "sahabet" mbasi ja nise ti me fol per jahudit dhe te tregova se si kan shkuar punet atehere .

Me te vertet Allahu eshte i kenaqur me shoket e Muhamedit a.s dhe kta shoket jane te kenaqur me Allahun.
Por disa "ashabe" nuk shkojne ne kete kategori ,disa ashabe kane qene te kenaqur me pushtetin qe kane grabitur e gjera te tjera.
Une nuk ti besoj te gjitha hadithet qe ti i sjell ketu.

Sa per ate abdul wehabin boll kam lexuar ,ne ēdo forum i keni nga 500 copy pasta per te se si ky i paska luftuar shirkun e bla bla bla te tjera.
Nga ju wehabistat pritet vetem te sillni literatura te tij apo te ibni tejmises apo diēka te ngjajshme , ju kur nuk shkruani per Imam Hyseinin ,per Imam Hasanin prijsat e te rinjve ne xhenet ju nuk shkruani per Imam ALIUN ,ju i keni vetem keto muhabete me kta te perndriturit e juaj.
Selefat per juve jane abdul wehabi dhe ibni tejmija me sa e kam pare une .
Ju me te vertet keni evoluar ne nje fe tjeter te ndihmuar nga agjent shpiuna britanik .

Tani thua se wehabistat po i luftojkan qafirat dhe bashkepuntoret e tyre,po hajt tregom ku dhe kur po i beni ju kto lufta te hatashme .
Ne qofte se bazohemi ne fjale te tua atehere duhet shkatrruar e gjithe arabia saudite se ata jane me se shumti qe bashkepunojn me qafirat ashtu siē po ju thuani ju .

Sa per emrin Wehab une e respektoj emrin e Allahut por nuk e espektoj wehabizmin.
Ne ato copy pastat e juaj qe i sillni neper forume shkruhet se emrin Wehab e ka Zoti edhe ne kete menyre doni ta uroni ,ta madheroni diēka kete fare abdul wehabin e juaj.

Edhe une e kam pas nje kojshi e ka pas emrin Rrahim punojke me polici te shkijeve ishte shpiun ishte i pamoralsheme gjera te tjera si kto .E ēka me thene tash se duhet te themi te njejten gje qe po thuani ju per wehabin e juaj .
Vallah po me duket se ju kan hipnotizuar me ksi gjera juve

Ebu Sufjani
31-07-06, 15:29
Selam alejkum vlla i nderuar sa i perket shijave ato nuk jan musliman ky esht mendimi i shum dijetareve musliman.
Pse sjan musliman? 1.sepse e kan djegur Kuranin famelart 2.jan pyetur a ka gabuar Muhamedi a.s. ata kan thene PO,a kur jane pyetur a ka gabuar Aliu r.a. ata kane thene JO.4 ata thine se ska shehidllek deri kur te del Mehdiu etj.Pra vlla i nderuar nese thot ti se ata jan musliman ateher edhe ti je nga ata(ALLAHU i mallkoft) ket e kan then shum dijetar musliman .selama alejkum

Hattabi
31-07-06, 22:29
hatabo ti permenda ata "sahabet" mbasi ja nise ti me fol per jahudit dhe te tregova se si kan shkuar punet atehere .

Me te vertet Allahu eshte i kenaqur me shoket e Muhamedit a.s dhe kta shoket jane te kenaqur me Allahun.
Por disa "ashabe" nuk shkojne ne kete kategori ,disa ashabe kane qene te kenaqur me pushtetin qe kane grabitur e gjera te tjera.
Une nuk ti besoj te gjitha hadithet qe ti i sjell ketu.

Sa per ate abdul wehabin boll kam lexuar ,ne ēdo forum i keni nga 500 copy pasta per te se si ky i paska luftuar shirkun e bla bla bla te tjera.
Nga ju wehabistat pritet vetem te sillni literatura te tij apo te ibni tejmises apo diēka te ngjajshme , ju kur nuk shkruani per Imam Hyseinin ,per Imam Hasanin prijsat e te rinjve ne xhenet ju nuk shkruani per Imam ALIUN ,ju i keni vetem keto muhabete me kta te perndriturit e juaj.
Selefat per juve jane abdul wehabi dhe ibni tejmija me sa e kam pare une .
Ju me te vertet keni evoluar ne nje fe tjeter te ndihmuar nga agjent shpiuna britanik .

Tani thua se wehabistat po i luftojkan qafirat dhe bashkepuntoret e tyre,po hajt tregom ku dhe kur po i beni ju kto lufta te hatashme .
Ne qofte se bazohemi ne fjale te tua atehere duhet shkatrruar e gjithe arabia saudite se ata jane me se shumti qe bashkepunojn me qafirat ashtu siē po ju thuani ju .

Sa per emrin Wehab une e respektoj emrin e Allahut por nuk e espektoj wehabizmin.
Ne ato copy pastat e juaj qe i sillni neper forume shkruhet se emrin Wehab e ka Zoti edhe ne kete menyre doni ta uroni ,ta madheroni diēka kete fare abdul wehabin e juaj.

Edhe une e kam pas nje kojshi e ka pas emrin Rrahim punojke me polici te shkijeve ishte shpiun ishte i pamoralsheme gjera te tjera si kto .E ēka me thene tash se duhet te themi te njejten gje qe po thuani ju per wehabin e juaj .
Vallah po me duket se ju kan hipnotizuar me ksi gjera juve

Perderisa hadithet qe i transmetohen jan Sahih apo Hasen o farz me besu te ato .
Mohimi i katyre haditheve eshte KUFER .

Sa i perket nipave te Resulullahit ( SalAllahu Alejhi we Selem ) Valla ne ( Ehli Suneti ) i dojm edhe i rrespektojm me shum se qdo kush.
Ne i dojm edhe e igrisim as sa eshte e lejuar e jo me e terpu ne ta siq bejn Rafidit ( shijat ) .
Sa per selefin ti nuk po dike se selefi nuk ka filluat nga Ibn Tejmije apo AbdulWehabi por keta jan pasues te selefit .
Selefi o pasimi i te pareve tan te mire duke filluar nga Sahabet e tabiinet etj , ashtu ata siq e kan kuptu Fejen nga Mesuesi i tyre - Pejgamberi ( SalAllahu Alejhi we Selem ) , e jo fe e shpikur nga Britaniuket sepse nuk fillojm ne nga Muammed ibn AbdulWehabi por nga shpallja .

Wehabistat ( Selefit ) po i bajn luftat ne Irak , Afganistan etj ne krye me shejh Usamen :redface: kunder okupuesve Krishter edhe Rafidive .

Pause_Print_Scroll
01-08-06, 06:22
E kta jahudit e arabis saudite pse i harron ti o hatab.
Trego pakez per ate "sahabin" qe te tjeret "sahabe" nuk i shkuan ne ndihme dhe vete kta musliman e vrane dhe e vorrosen ne varre te jahudive.

Wehabistat jane pjell e jahudive dhe e homoseksualve shpianave britanik.
Prej se erdhen wehabistat ne pushtet ne arabi u krijua shteti izraelit ,dhe ky shtet po ju rrah shpulla dite e per dite e ju "muslimanet" e forte ēfare po beni .
Ju wehabbistat po i luftoni vetem muslimanet ,prej se keni ardhur ju ne pushtet gati te gjitha shtetet arabe i futet nen kolonizimin britanik ose francez .
Prej se kane ardhur wehabistat ne vendet arabe po mbijeton vetem erresira ,analfabetizmi ,varferia ,tradhetia e shume gjera te tjera.
Shiqoni se ēfare bejne wehabistat .I lejne vendet islame ne varferi ,pa shkolla ,pa shkenca .Kurse ne tjetren ane te gjitha parat qe i kane jua dhajne bushave dhe jahudive edhe ate pa kamate se kta fare hallalat spe hajkan haramin (kamaten).

Shiqoni se ēfare i kane bere afganistanit dhe irakit .
Me tregoni se kur i shkuan wehabsitat ne ndihme popullit palestinez .Populli palestinez po pret ndihme nga evropa dhe amerika .;

Race e poshter eshte wehabizmi

Taxit ja paske nis me fluturue me ket taxin tend...
po shijat thone fjalet me te felliqura qe ka mundesi ti thote dikush...

sepse i kam ca libra te tyre ketu qe po ti tregoj cilat:
1. Imam Menhdiu
2. Rrefime shpirterore
3. Qduhet bere
edhe disa te tjera, qe nuk asgje mbrenda pos budallaki....
gabimet e shijave, te cilat une kam arrit ti peceptoj:
1. Shajne sahabet te cilet Allahu i permendi ne Kuran, minimum, zejdin dhe ebu bekrin nuk duhet me i sha kur dihet se Allahu i ka permend ne Kuran... minimum, e nuk po hym aty se Zoti i ka lavderuar te gjithe sahabet e mire.
2. e shajne Aishen dhe e quajne lavire... dhe kush thote kete fjal ai eshte i dalur nga feja.. mbase ajo ishte e paster... dhe Zoti ka shpallur ajet te posaqem per te.
3. Shiitet thone se kurani eshte i ndryshuar... e qe kjo eshte kufer...
4. Ata ardhjen e Mehdiut e shikojne si te mbaruar... e qe kjo eshte nje budallaki.
5. Ata Aliun radijAllahu anhu e quajne Zoti, dhe i bashkojne atij cilesi te Zotit... e qe kjo pune eshte kufer dhe te nxjerr prej Islamin menjehere...
6. Te gjithe sahabet i quajne kafira ne perjashtim te nje numri qe nuk arrin as 10.
7. Krejt Feja e tyre bazohet ne 11 persona, e qe kjo tregon se ata vet indentifikohen se nuk jane musliman.
8. Ata jane qe kane bere trazirat me te medha, si fitneja e deves, e te tjera qe ata se bashklue me havarixhet e asaj kohe luftonin kunder muslimani.
9. Vet Ali radijAllahu anhu, i ka djegur ata per fjalet qe kane thene, e qe kjo eshte argumente se Aliu nuk ka te beje apo nuk bene pjese ne shiizem.
10. Keta ishin qe e pengun rritjen e shtetit islam ne periudhen kur ishte emir Aliu radijAllahu anhu.
11. Jane extremista ndaj qeshtjes se Aliut radijAllahu anhu
12. Ata nipat e Pejgamberit alejhi selam, i ngrisin aq lart sa qe bejne kufer... e ska dyshim se ata ishin nipa dhe njerez te mire rober te Allahut, e dijetaret. e asgje me shume...
13. Ata e denojne vetveten duke e rrahur qe te hjekim sikur qe ka hjek husejni dhe hasani... kjo eshte veper fiski ose kufer...
14. Ata jane qe i mohojne te gjithe hadithet e verteta ne Buhari dhe Muslim, ne prjashtim te disa qe mund ti njehim me gishta, te cilat mendojne te gjorit se iu konvenonjne fese se tyre
15. Ata i akuzojne disa sahabe se e kane rrahur Fatimen radijAllahu anhu... e qe eshte rrrren e kullume.. mbase te gjithe kane pas rrespekt te vecant ndaj asaj radijAllahu anha.
16. Ata genjejne se kinse Profeti paska permendur emrin shiit dhe paska thene se Fatimja do ti prese ne Xhennet...

dhe shume gabime tjera, mirepo skom edhe shume kohe me kallzue per keta budall


abdulmuhsini kumanove, 01.08.2006
smarts way

taxisti
01-08-06, 23:00
Taxit ja paske nis me fluturue me ket taxin tend...
po shijat thone fjalet me te felliqura qe ka mundesi ti thote dikush...

sepse i kam ca libra te tyre ketu qe po ti tregoj cilat:
1. Imam Menhdiu
2. Rrefime shpirterore
3. Qduhet bere
edhe disa te tjera, qe nuk asgje mbrenda pos budallaki....
gabimet e shijave, te cilat une kam arrit ti peceptoj:
1. Shajne sahabet te cilet Allahu i permendi ne Kuran, minimum, zejdin dhe ebu bekrin nuk duhet me i sha kur dihet se Allahu i ka permend ne Kuran... minimum, e nuk po hym aty se Zoti i ka lavderuar te gjithe sahabet e mire.
2. e shajne Aishen dhe e quajne lavire... dhe kush thote kete fjal ai eshte i dalur nga feja.. mbase ajo ishte e paster... dhe Zoti ka shpallur ajet te posaqem per te.
3. Shiitet thone se kurani eshte i ndryshuar... e qe kjo eshte kufer...
4. Ata ardhjen e Mehdiut e shikojne si te mbaruar... e qe kjo eshte nje budallaki.
5. Ata Aliun radijAllahu anhu e quajne Zoti, dhe i bashkojne atij cilesi te Zotit... e qe kjo pune eshte kufer dhe te nxjerr prej Islamin menjehere...
6. Te gjithe sahabet i quajne kafira ne perjashtim te nje numri qe nuk arrin as 10.
7. Krejt Feja e tyre bazohet ne 11 persona, e qe kjo tregon se ata vet indentifikohen se nuk jane musliman.
8. Ata jane qe kane bere trazirat me te medha, si fitneja e deves, e te tjera qe ata se bashklue me havarixhet e asaj kohe luftonin kunder muslimani.
9. Vet Ali radijAllahu anhu, i ka djegur ata per fjalet qe kane thene, e qe kjo eshte argumente se Aliu nuk ka te beje apo nuk bene pjese ne shiizem.
10. Keta ishin qe e pengun rritjen e shtetit islam ne periudhen kur ishte emir Aliu radijAllahu anhu.
11. Jane extremista ndaj qeshtjes se Aliut radijAllahu anhu
12. Ata nipat e Pejgamberit alejhi selam, i ngrisin aq lart sa qe bejne kufer... e ska dyshim se ata ishin nipa dhe njerez te mire rober te Allahut, e dijetaret. e asgje me shume...
13. Ata e denojne vetveten duke e rrahur qe te hjekim sikur qe ka hjek husejni dhe hasani... kjo eshte veper fiski ose kufer...
14. Ata jane qe i mohojne te gjithe hadithet e verteta ne Buhari dhe Muslim, ne prjashtim te disa qe mund ti njehim me gishta, te cilat mendojne te gjorit se iu konvenonjne fese se tyre
15. Ata i akuzojne disa sahabe se e kane rrahur Fatimen radijAllahu anhu... e qe eshte rrrren e kullume.. mbase te gjithe kane pas rrespekt te vecant ndaj asaj radijAllahu anha.
16. Ata genjejne se kinse Profeti paska permendur emrin shiit dhe paska thene se Fatimja do ti prese ne Xhennet...

dhe shume gabime tjera, mirepo skom edhe shume kohe me kallzue per keta budall


abdulmuhsini kumanove, 01.08.2006
smarts way

Pause print scrol nuk te kuptova se ēka deshte me thane se taxin tim ,a po don me ba nje xhiro apo ēka ,jam i gatshem me te vozitur dikah.
Ste kuptova se ēka deshte te thuash me ato librat kinse i ke lexuar ti per Imam Mehdiun dhe rrefime shpirterore.

Po sqarohem pak une nuk jam shia edhe pse kam simpati per ta ne disa gjera ,genjeshtrat e juaj po me shtyjne te postoj se nuk mundem ti duroj "besimtaret" genjeshtar edhe ata "besimtaret"trima wehabistat.

Po te pergjigjem disa numrave qe i ke postuar me lart
1. Jo te gjithe shiat e shajne ebu bekrin dhe disa ashabe te tjere,nje shumice etyre nuk i duan kta ashabe ne asnje menyre.
Edhe ma ngadal se ALLAHU nuk i ka permend ne Kuran bash ashtu siē mendoni ju
2.Shumica e shiave nuk e shajne ajshen dhe nuk e akuzojne per zina dhe nuk e quajne lavire,shumica e shiave e nuk e duan ajshen pikerisht pasi kjo e ka akuzuar Muhamedin a.s per zina ,ka shpikur lloj lloj hadithi te fliqta per Muhamedin a.s e gjera te ngjajshme;
Me argumente nga hadithet e buhariut
3. shumica e shiave nuk thojne se Kurani eshte i ndrushuar ,me sa di une eshte nje grup shume i vogel i shiave as edhe 2% qe mendojne ,pikerisht ata selefat e juaj kane thene se Kurani nuk eshte komplet se po ju mungojne disa sure ,se disa sure kane qene me te gjata e gjera te tjera; Me argumente nga hadithet e buhariut.
4; Ktu nuk te kuptova se ēfare don te thuash se shiat e shohin ardhjene Imam Mehdiut si te mbaruar ,sqarohu pak te lutem.
5;Ku po e quajkan shiat Imam Aliun Zot dhe sa per cilesi ne besimtaret vetem mund te themi se Allahu i ka lene ne toke zevendesit e tij .Mos ja futni prap me rrena.
6; Ka dy lloj mendimesh per kete edhe tek shiat edhe une mendoj se nje shumice e madhe e atyre ashbve nuk kane qene ne rruge te drejte dhe vetem e kane shikuar biznesin e vete
7; Veq ja ke fut palidhje edhe ti vet se din se ēka ke dasht me thane ,argumente dhe fakte nuk ke vetem se po imagjinon disa gjera.
8;Kishi pasur qejf ju te ishte ashtu qe shiat te ushun ata qe i bene te gjitha ato trazira .Ju menjehere do te gezoheshit se i mbrojtet muawijat dhe jezidat e tjere.A ka fakte apo edhe kete e imagjinove prap.

Tjeter here do te flasim edhe per ato postimete tjera

Savior
02-08-06, 10:52
Selam alejkum vlla i nderuar sa i perket shijave ato nuk jan musliman ky esht mendimi i shum dijetareve musliman.
Pse sjan musliman? 1.sepse e kan djegur Kuranin famelart 2.jan pyetur a ka gabuar Muhamedi a.s. ata kan thene PO,a kur jane pyetur a ka gabuar Aliu r.a. ata kane thene JO.4 ata thine se ska shehidllek deri kur te del Mehdiu etj.Pra vlla i nderuar nese thot ti se ata jan musliman ateher edhe ti je nga ata(ALLAHU i mallkoft) ket e kan then shum dijetar musliman .selama alejkum

Dhe ku na mbeten ato tri vajzat e Allahut qe jane shkruar ne Kuran, dhe pastaj jane hequr nga ai (Kurani), sepse eshte aq e palogjikshme. Hapni syte o njerez, mos jetoni ne erresiren qe ju kaplon.

taxisti
02-08-06, 13:37
Selam alejkum vlla i nderuar sa i perket shijave ato nuk jan musliman ky esht mendimi i shum dijetareve musliman.
Pse sjan musliman? 1.sepse e kan djegur Kuranin famelart 2.jan pyetur a ka gabuar Muhamedi a.s. ata kan thene PO,a kur jane pyetur a ka gabuar Aliu r.a. ata kane thene JO.4 ata thine se ska shehidllek deri kur te del Mehdiu etj.Pra vlla i nderuar nese thot ti se ata jan musliman ateher edhe ti je nga ata(ALLAHU i mallkoft) ket e kan then shum dijetar musliman .selama alejkum

O ebu sufjan po a nuk pate naj emer tjeter a,he bre ēkas mban toka.

Hej ebu suf tregom se mos jane osmani khalifi i trete dhe disa ashabe te tjere shia se ata ka djegur Kuran ,pastaj hafsa e ka mshefur Kuranin ne toke e ka gropos nje bire dhe e ka vene aty .Pastaj ebu bekri eshte ai qe i ka djegur hadithet e pejgamberit a.s .
Pse i kan bere gjithe kto marrezira kta njerez .Se ēfare nevoje kishte qe te meshefej Kurani nen dhe .Veē tek ju degjohen keso gjerash .
Jau argumentoi me dokumentat e juaja qe i quani sunnite.

Mos harro kur ushtria e Imam Aliut i sulmon ushtrine e muawijes (shpirti ne wc i shkofte ktij),kta jezidat i vejne suret e Kuranit ne kokat e tyre vetem e vetem per ti shpetuar shpates.

Po te tregoj per emrin tend ebu sufjani ka qene armiku kryesor i Muhamedit a.s dhe ai vetem pas ēlirimit te Mekes eshte bere kinse musliman .Gruaja e ebu sufjanit hindi mallkuar qofte eshte ajo qe e ka vrare Hamzen axhen e pejgamberit a.s .
Biri i tyre muawija e ka luftuar Imam Aliun a.s disa here dhe me fund e ka vrare me ata atentaret e tij .
Pastaj si ka mjaftuar vetem kjo muawijes por e ka luftuar edhe Imam Hasanin nipin e Muhamedit a.s .
Tani ky i mallkuari muawij ka pas qejf shume te madh me ja lane fronin djalit te tij ,te mallkuarit jezid .
Tani ky i mallkuar jezid i vret 72 anetar dhe shoke te familjes se Muhamedit a.s me ne krye te tyre Imam Hyseinin.

Pause_Print_Scroll
02-08-06, 14:07
Pause print scrol nuk te kuptova se ēka deshte me thane se taxin tim ,a po don me ba nje xhiro apo ēka ,jam i gatshem me te vozitur dikah.
Sa e ke kilometrazhen :lol:biggrin:

Ste kuptova se ēka deshte te thuash me ato librat kinse i ke lexuar ti per Imam Mehdiun dhe rrefime shpirterore.
i kam lexue te dyjat dhe krejt muhabete te kota ishin..

Po sqarohem pak une nuk jam shia edhe pse kam simpati per ta ne disa gjera ,genjeshtrat e juaj po me shtyjne te postoj se nuk mundem ti duroj "besimtaret" genjeshtar edhe ata "besimtaret"trima wehabistat.
Aman... krejt shiitet nuk ishin shiit vecse po e simpatizojshin... une jam muslim e jo wehabist.. ke parasysh:wink:

1. Jo te gjithe shiat e shajne ebu bekrin dhe disa ashabe te tjere,nje shumice etyre nuk i duan kta ashabe ne asnje menyre.
E ke gabim, ... shumica i shajne, dhe bazament tek besimi i tyre eshte ti quajne kafira... ndersa Allahu ebu bekrin e ka permend ne kuran... ndersa Zejdin e ka permend me emer (felemma kada zejdun minha vetara....]ndersa shiitet edhe kete e bejne qafir.. mjafton ajo se Allahu ishte i kenaqur me te gjithe muhaxhiret dhe ensaret.. e per kete ka ajet..

2.Shumica e shiave nuk e shajne ajshen dhe nuk e akuzojne per zina dhe nuk e quajne lavire,shumica e shiave e nuk e duan ajshen pikerisht pasi kjo e ka akuzuar Muhamedin a.s per zina ,ka shpikur lloj lloj hadithi te fliqta per Muhamedin a.s e gjera te ngjajshme;
Shumica e shijave e shajne dhe e ofedoje sepse shijat ne fillim ishin munafiket me te medhej, dhe sigurisht jane edhe kafira... dhe ska dyshim se Aisha nuk e ka shpikur per Profetin e Allahu, mirepo keto fjale ia shpifin shiitet.

3. shumica e shiave nuk thojne se Kurani eshte i ndrushuar ,me sa di une eshte nje grup shume i vogel i shiave as edhe 2% qe mendojne ,pikerisht ata selefat e juaj kane thene se Kurani nuk eshte komplet se po ju mungojne disa sure ,se disa sure kane qene me te gjata e gjera te tjera; Me argumente nga hadithet e buhariut.
Eh sa gabim qe jo ore... po krejt e dim se ata thone se kurani eshte i ndryshuar, dhe nuk eshte perfekt... hec e shitja keto fore tjeter kujt ... te lutem mos ben manipulime.. e sa i perket asaj qe thua ti selefet... e ke edhe ketu gabim se ata jane muslim...

4; Ktu nuk te kuptova se ēfare don te thuash se shiat e shohin ardhjene Imam Mehdiut si te mbaruar ,sqarohu pak te lutem.
merre librin Imam Mehdiu edhe e ke shume te qarte aty kete te kote te tyre.

5;Ku po e quajkan shiat Imam Aliun Zot dhe sa per cilesi ne besimtaret vetem mund te themi se Allahu i ka lene ne toke zevendesit e tij .Mos ja futni prap me rrena.
Pse a harrova kur Imam Aliu i ka djegur te gjithe shiitetet kur ishin gjalle per fjalet qe thonin per Aliu se Ai eshte i pagabueshem dhe eshte absolut si Zot, dhe eshte velijUllah.

6; Ka dy lloj mendimesh per kete edhe tek shiat edhe une mendoj se nje shumice e madhe e atyre ashbve nuk kane qene ne rruge te drejte dhe vetem e kane shikuar biznesin e vete
sahabet te gjithe ishin te drejte, mirepo asnjeri nuk ka qene absolut... vetem Allahun eshte
absolut

7; Veq ja ke fut palidhje edhe ti vet se din se ēka ke dasht me thane ,argumente dhe fakte nuk ke vetem se po imagjinon disa gjera.
po hajde futu ti edhe sjell argumente edhe debatojme...

8;Kishi pasur qejf ju te ishte ashtu qe shiat te ushun ata qe i bene te gjitha ato trazira .Ju menjehere do te gezoheshit se i mbrojtet muawijat dhe jezidat e tjere.A ka fakte apo edhe kete e imagjinove prap.
Cdo njeri eshte gabimtar, mirepo gabimet e Muawijut nuk e kane nxjerr prej Islamit.. qe me e shajt sic e shani..

taxisti
02-08-06, 17:28
Per pause print scrollin .

Une prap ty nuk te kuptova me disa gjera ,une po te kuptoj se ti ike lexuar disa libra per shiat dhe Imam Mehdiun.
Por ti nuk po thua asgje konkrete as se cilin liber e ke lexuar ,as cila gje nuk tka pelqyer etj .etj.
Duhet me dite ti se ka me mijera libra qe jane shkruar per Imam Mehdiun nga autore te ndryshem sunni ,shia,sufi.A mundesh me u sqaruar ma shume dhe me na qite edhe neve ne drite.

Une nuk e di a je ti wehabist a musliman apo ēka tjeter, ishalla je dikush qe kupton dhe behesh besimtar i mire .
Mendimi im eshte se jo gjithkush qe i thote vetit musliman eshte musliman ,
Ka pasur shume dhe do te kete shume besimtar qe thojne ne bazohemi ne sunna (tradita) te pejgamberit ,apo disa te tjere qe thojne ne jemi perkrahesit (shiat) e Imam Aliut.
Mirepo ka shume prej tyre qe nuk ju kan permbajtur udhezimeve te tyre.
Lexo ma shume per keto qeshtje.

E ke gabim kur thua se shiat i shajne disa ashabe ,une shumicen e shiave qe kam pasur kontakt me ta nuk i kam degjuar qe ta shajne .Edhe eshte fakt se shiat nuk e perdorin aē shume sharjet siē i perdorin te tjerat grupe.Tjeter ēka eshte te mos e duash dikend.
Lexo nga shkrimtaret "sunni "se ēfare letre ja shkruan ebu bekri velidit komandantit te ushtris islame duke e thirur o velid i biri i nenes tende.
Po ju lus lexoni njehere shkrimtaret e juaj.

Sa per ajshen shko dhe lexo disa hadithe tek buhariu dhe vete do ti kuptosh se si eshte puna .Ju po thuani se shiat e akuzojne ajshen per zina kurse ajshja dhe hafsa po e akuzojne Muhamedin a.s per zina .Ne hadithet qe i transmeton ajshja gjindet ku thote ajo se Muhamedi eshte veshur me rroba te grave ,pastaj te tjerat hadithe qe gjenden se si kinse kane pasur maredhenie intime kur ajo ka pasur menstruacione ,se si Muhamedi a.s falej kur ajo ishte e shtrire dhe koka i binte para kembve te saj e gjera te tjera te fliqta si keto .Eshte nje hadith tjeter ku ajshja ju tregon dy burrave se si duhet te merret gusli,ku ajo e vendos vetem nje perde te holle mes tyre .Njeri nder kta dy burra ka qene vllai i saj zejdi djali i ebu bekrit prijsit te besimtarve.
Si eshte e mundur qe nje ashabe qe ka kaluar kohe me Muhamedin a.s dhe i cili eshte i biri i ebu bekrit ma te mirit ashabe te mos i dij keto gjera.Por duhet shkuar pyetur ajshja dhe ajo duhet tju tregoj atyre ne ate menyre.
Tek e fundit ajshja ka qene (une nuk besoj se kane pasur jete bashkeshortore ndermjet veti)kinse e martuar me Muhamedin a.s vetem 10 vjetshin e fundit te jetes se tij .
Kur i ndan kete 10 vjetshin me kohen qe Muhamedi ka kaluar me gra te tjera dhe me probleme te tjera i bie qe ajshja ka ndejtur me te vetem pak kohe ;
Pra si eshte e mundshme qe ajshja te i transmetoi te gjitha ato hadithe .
Si nuk ju ndegjua zeri asnjeher HATIXHES gruas se pare te Muhamedit a.s pas nje jete me te 20 vjet apo sa kane qene .
Pse nuk diti Hatixhja te tregoj aso tregime intime siē tregonte ajshja.
Hatixhja eshte me te vertet nena e besimtarve ,ajo ka qene nena e Fatime Zehras ,gjyshja e Imam Hasanit dhe Imam Hyseinit dy prijsve per te rinjet ne xhenet ,Hatixhja ka qene besimtarja e pare .
Si mendoni ju pse ju jepni perparesi te tjereve vetem e vetem se i paskan bere disa hadithe ne kohen kur kta paskan sunduar vete.

Pause_Print_Scroll
02-08-06, 20:22
Per pause print scrollin .

Une prap ty nuk te kuptova me disa gjera ,une po te kuptoj se ti ike lexuar disa libra per shiat dhe Imam Mehdiun.
Por ti nuk po thua asgje konkrete as se cilin liber e ke lexuar ,as cila gje nuk tka pelqyer etj .etj.
Duhet me dite ti se ka me mijera libra qe jane shkruar per Imam Mehdiun nga autore te ndryshem sunni ,shia,sufi.A mundesh me u sqaruar ma shume dhe me na qite edhe neve ne drite.
Librat qe i kam lexuar te tera jane: Rrefime shpirterore, autor Murteza Mutahhari, perkthyer nga profesori i gjuhes arabe (shiiu) Mahir Hasani, dhe shtypur tek Luma Tetove.. Lirbi i dyte eshte i Dr. Ali Sheriatit Q'duhet bere, botuar nga Rumi dhe perkthyer nga profesori i historise islame (shiiu) Nuredin Ahmedi (Nura). Libri i trete eshte libri i perkthyer nga Mahiri, Imam Mehdiu... mirepo nuk me kujtohet se kush eshte autore , mirepo autori eshte shiit mbase edhe perkthyesi eshte shiit
Dhe i kam lexuar dhe e kam par te kotet e tyre, dhe e kam pare se ata mirren me transmeime te pabaza dhe nga genjeshtaret... @@@Une e ndegjova te Derguarin e [email protected]@@... si ka mundesi une ta ndegjoj te derguarin kur une jam duke jetuar ne nje kohe kur ai ka vdekur para 1400 viteve... E keshtu eshte tek shiitet tek transmetimet, qe i marrin dhe i transmetojne njerez qe kane jetuar 100 viteve pas vdekjes se Profetit.

Une nuk e di a je ti wehabist a musliman apo ēka tjeter, ishalla je dikush qe kupton dhe behesh besimtar i mire .
Une jam musliman dhe besim te drejte, e per te ta argumentuar kete vetem urdhero jam ne gjendje perderisa kam kohe edhe ty te te pergjigjem.

Mendimi im eshte se jo gjithkush qe i thote vetit musliman eshte musliman ,
Ka pasur shume dhe do te kete shume besimtar qe thojne ne bazohemi ne sunna (tradita) te pejgamberit ,apo disa te tjere qe thojne ne jemi perkrahesit (shiat) e Imam Aliut.
Mirepo ka shume prej tyre qe nuk ju kan permbajtur udhezimeve te tyre.
Lexo ma shume per keto qeshtje.
Ska dyshim se shume njerez pretendojne se jane ne hakk mirepo jane ne batil, sikurse qe jane shiitet. Pse ata e quajne veten shiij kur Allahu neve ne Kuran na quajti musliman?!?!.. Une jam musliman qe pasoj traditen Profetike e jo kopalla te njerezve qe kane arrdhr me vone.. dhe e dua shume Aliun radijAllahu anhu, mirepo nuk e shejteroj sikurse qe e shejtorojne shiitet... me shume per te pare se si e shenjterojne shiko kanalin satelitor IRIB QURAN te shiiteve, ne Orbit.

E ke gabim kur thua se shiat i shajne disa ashabe ,une shumicen e shiave qe kam pasur kontakt me ta nuk i kam degjuar qe ta shajne .Edhe eshte fakt se shiat nuk e perdorin aē shume sharjet siē i perdorin te tjerat grupe.
Ma gojen e flliqt se shiitet ska kurkush... Mjafton te futesh tek dhoma e cila hapet vetem ne ramazan, e cila eshte e shiiteve shqiptar te gjakoves se sa shajne... mua personalisht edhe pse nuk me kane njohur non stop me kane share... ata sharjen e kane udhqim shpirterore sepse ashtu afrohen tek zoterat e tyre. Edhe ata dije se i shjane sahabet ne pergjithesi pervec Hasanit, Hysenit, Bilalit, Fatimes, .... [Allahu qofte i kenaqur me keta]

Lexo nga shkrimtaret "sunni "se ēfare letre ja shkruan ebu bekri velidit komandantit te ushtris islame duke e thirur o velid i biri i nenes tende.
hehehe sa qesharak qe je... Po edhe Haruni i thoshte Muses: "O biri i nenes time"... nese e ke ne ate konkteks qe thua, sikur thojme ne shqiptaret "Nanen hė":biggrin: Edhe nuk e ka pas emrin velid,.... e ka pas Halid ibn Velid

Sa per ajshen shko dhe lexo disa hadithe tek buhariu dhe vete do ti kuptosh se si eshte puna .
Para 6 muaj i kam bl;ere 10 vollume te Buhariut... kallzom ne cilin vollum edhe une i lexoj. :wink:
Ju po thuani se shiat e akuzojne ajshen per zina kurse ajshja dhe hafsa po e akuzojne Muhamedin a.s per zina .Ne hadithet qe i transmeton ajshja gjindet ku thote ajo se Muhamedi eshte veshur me rroba te grave ,pastaj te tjerat hadithe qe gjenden se si kinse kane pasur maredhenie intime kur ajo ka pasur menstruacione ,se si Muhamedi a.s falej kur ajo ishte e shtrire dhe koka i binte para kembve te saj e gjera te tjera te fliqta si keto .

Shume qesharak qenke, ndoshta edhe me i shume nese rrij me ty LIVE. I nderuar ca gjera qe ke cek jane te verteta e ca jo... ai Muhammed nuk eshte veshur me tesha te grave... dhe ka shume hadithe qe ai Muhammedi i ka mallkuar ata qe i perngjasojne grave.. e sai perket asaj qe thua ti se kur falej profeti, koka e tij e ndershme i prekte kembet e saja te pasterta, kjo eshte e vertete... mirepo imagjinoje se sa dhomen e vogel e ka pas profeti... edhe dije se te ka genjyer dikush apo e ke genjyer vetveten, se Profeti kurr ska bere maredhenie me Aishen kur ajo ishte ne menstruacione, mirepo keto jane shpifjet e tuaja te shiiteve qe e ke ushqim me rrejt dhe me shajt.

Eshte nje hadith tjeter ku ajshja ju tregon dy burrave se si duhet te merret gusli,ku ajo e vendos vetem nje perde te holle mes tyre .Njeri nder kta dy burra ka qene vllai i saj zejdi djali i ebu bekrit prijsit te besimtarve.
Si eshte e mundur qe nje ashabe qe ka kaluar kohe me Muhamedin a.s dhe i cili eshte i biri i ebu bekrit ma te mirit ashabe te mos i dij keto gjera.Por duhet shkuar pyetur ajshja dhe ajo duhet tju tregoj atyre ne ate menyre.

Zejd ibn ebi Bekr, isha djali i njeriut me te mire te ketij ummeti... dhe nuk eshte asgje te shkosh dhe ta pyesesh Aishen sepse dije se Allahu ka treguar se Aisha eshte nena e besimtarve, e prej nanes ska marre, pyete qka te interesoje se nan e ke... e ma mir se nana kurkush nuk mundet me ti shpjegue meselet (qėshtjet).

Pra si eshte e mundshme qe ajshja te i transmetoi te gjitha ato hadithe .
Sepse Aisha radijAllahu anha ka qene gjeni, dhe ka jetuar nje jete te bujshme me Profetin... e une po te pyes ty si ka pas mundesi qe Ebu Hurejra te transmeton me mijera hadithe prej Profetit per shume pak vite, edhe me (dy here) se sa Aisha?????!!!

[quote=taxisti]Si nuk ju ndegjua zeri asnjeher HATIXHES gruas se pare te Muhamedit a.s pas nje jete me te 20 vjet apo sa kane qene .

Po Hadixheja ka vdekur shume shpejt pas Pejgambrise se Profetit... edhe dije se hadithet e shumta jane nga Medineja, e Hadixheja ka vdekur duke qene ne Mekke... e nese ka jetuar me Profetin 20 vite si thua ti atehere, ai Profeti vetem 5 vjet paska jetuar ne Mekke me te...

Pse nuk diti Hatixhja te tregoj aso tregime intime siē tregonte ajshja.

Sepse Profeti salAllahu alejhi ue selem, nuk i ka thene qe ti mesoje njerezit edhe ta sqarova me heret se ahlaku, menhexhi, tesfije ue terbije, jane bere pasi eshte bere thirrja ne moneteizem ne Mekke... e Hadixheja ka vdekur heret... ndersa Aishen radijAllahu anhu kush e pyeste per ndonje gje te vecante e ndoshta intime ajo i pergjigjej ashtu si i ka hije nje nane, dhe ajo ishte e ndershme... dhe ska dyshim se martesa me shume gra nga ana e profetit ishte qe ato gra ta mesonin ummetin, dhe dihet se Aisha ia ka treuar ato grave..

Hatixhja eshte me te vertet nena e besimtarve ,ajo ka qene nena e Fatime Zehras ,gjyshja e Imam Hasanit dhe Imam Hyseinit dy prijsve per te rinjet ne xhenet ,Hatixhja ka qene besimtarja e pare .

Hadixheja eshte nene e besimtareve, gruja e Pejgamberit a.s., gjysja e Hasani dhe Hysenit radijAllahu anhu, e nana e fatimes radijAllahu anha, hadixheja ka qene besimtarja e pare dhe gruaja e pare e Profetit,... hadha sahih....

Si mendoni ju pse ju jepni perparesi te tjereve vetem e vetem se i paskan bere disa hadithe ne kohen kur kta paskan sunduar vete.
Neve te gjithe sahabeve iu japim perparesi mbase jane te lavderuar nga Allahu...

endi001
14-11-06, 18:01
eje ju "populli i zotit "po si keni more ju fetyre me dale me kte emer e me dhane jemi populli i zotit, kushe aju jepe kte te derjte, o njerez te verper, o ju qe nuke lexoni sene nga everteta po vetem dredhite e shejtanit, dhe jeni nje dore e djadhet e djallit o te ngrate , o te marre nga shqisat e te kuptuarit dhe nga te gjitha ato te mira qe na i dha neve ALLAHU i lartmadhruar e ju lutemi mes e perdorni me termin ne nuke mujme kte e nuke mujme me ba keshtu se ja kemi lane zotit po cilit zote o te marret e dynjase ju kure keni mujte me i ba shoke ALLAHUT ju gjithqka mundeni me ba

Guri i Vogel
16-11-06, 02:23
Ku-ku edhe prap ku-ku!

Po me vjen mir kur po lexoi nje postime ,por kur tjetri po thote se krejt gabim e ke edhe te dy per te njejten gje,po jo more skeni ju faje po une qe meta duke lexuare,postime te cilate skane as edhe nje lidhje me besimine te ciline e kane Shqiptaret.

Edhe eshte fate se ketu jane pothuajse te gjithe te moshuare e nuk mllefosen shume se per ndryshe do mbetete feja Islame e pa adhuruese,normal kur te pa shkolluarite te mbajne ligjerata duke marre kopje nga interneti e edhe ja fusine komentete e tyre sikur te ishine keta te derguarite e Zotite.

Mire eshte te dishe historite e gjithe popujve,por se pari duhete diture historine tuaje e lene historine e Arabve le ta msoine ata vet.

Hajt more se ika-meta vone.

Zero Cool
01-08-07, 16:57
Dilaver,

Fatekeqesishte besimi Islam ndahet ne me shume se dy dege:

Sunni; Shi'it; Sufi; Ismajli; Vahabi; Fatimi; Zaidi; Nizari; Allavi; Druz; Baha'i etj.

Me nderime

Eksplozivi.


Qkaaaaaa qekaq shum dege paska a ? E ciles i perket ti ?

yllbardh
02-08-07, 22:27
Dilaver,

Fatekeqesishte besimi Islam ndahet ne me shume se dy dege:

Sunni; Shi'it; Sufi; Ismajli; Vahabi; Fatimi; Zaidi; Nizari; Allavi; Druz; Baha'i etj.

Me nderime

Eksplozivi.

Gabim e keni kur thuani se ka mė shumė se dy degė nė fen Islame. Me sa dihet jan vetėm dy degė: Sunni't dhe Shi'it.
Tė tjerat qė ju i pėrmendėni janė sekte(nėngrupime) pėrvec Baha'i i cili ka lindur nga feja Islame nė Iran, mirėpo nuk nuk i takon religjionit Islam. Sepse kur krahason krijuesin e kėtij sekti me Muhhamed'in a.s. atėherė shumica e muslimanėve dhe gjithashtu edhe vetė ata nuk e konsiderojn veten si musliman. Ndėrsa sa i pėrket wahab'ismit dhe tė gjithė 'ismat e tjerė jan lėvizje politike mbrenda degės sunni tė fes Islame, ca nga kėto edhe janė lėvizje fundamentaliste.

Paqėja qoftė mbi ju.

hawk
04-08-07, 10:02
Miredita !!

Mendoj se Islami si cdo fe ka me shume se nje rryme qe buron nga menyra e interpretimit.
Kto rryma mund ti quajme sekte,grupime,dege,nendege,shkolla...
Problemi mes shiave dhe sunnive fillon heret dhe lind si problem politik ku shiat paraqesin alterrnativen e tyre dhe evulojne nje lloj interpretimi Islam qe qendron larg atije standart,klasik.

Shiat kan vazhdushmeri te revelates nepermjet 12 imamve dhe se fundi nga imami i fshehur qe do te cfaqet nje dite.Kjo vazhdushmeri e interpretimit fetare(kjo eshte me se normale) nepermejt imamve te veshur me nje petk gati profetik(anomalia),mendoj eshte thelbi i dallimit.

Edhe ato kan disa grupime,e duke perjashtuar ektremet mund te themi se bazat jane Islame ja perse nuk quhen si fe me vehte sic ndodh me Bahaizmin e shkeputur nga Islami apo fete e shkeputura nga Krishterimi.

Sot problemi eshte i mprehte politik dhe ngjyrat fetare me te cilat ai vishet eshte thjeshte hipokrizi dypaleshe e udhehequr nga interesat e Arabise Saudite dhe aleatit USA nga njera ane dhe Iranit te dale nga sfera e kontrollit te USA.Problemet jane kritike ne Irakun e pushtuar.
Para sulmit te Irakut kjo teme nuk do te ekzistonte.

rikochet
04-08-07, 10:42
Nuk ka ndarje te tilla ne Islam Nuk as Synit e as Shii't Ka Musliman tė cilėt e besojnė Allahun Njė dhe se Muhamedi s.a.v.s. ėshtė Pejgamberi i fundit (Vula e Pejgamberllėkut deri ne Kijamet). Te gjitha komentet tjera jane vetem komente te bazuara ne thashe thėme. Kur'ani ėshtė libri i shenjėt i cili ėshtė i garantur nga Allahu i Madhėruar dhe nuk kemi jeni as ju e as unė Ai i cili mund ta mbroj e as ai i cili mund ta dėtoj atė. Por pėr tė gjithė ne ėshtė e udhės ti anashkalojmė "Mrekullirat e Njerzve tė Ndryshėm" sepse nuk ėshtė koha e Mrekullirave tė njeriut por e Ilmul Kerameteve (Mrekullirave tė Dijes Shkencore) me tė cilėn pėr ēdo ditė do tė vėrtetohet Hyjnorja brenda Kur'an-it tė Madhėruar. Dijetaret sot e kanė mė lehtė shpjegimin e Ajeteve kuranore me ndihmėn e Disciplinave tė ndryshme shkencore. Dhe sė fundi detyra jonė ėshtė Leximi i Kur'an-it dhe ai pėrjetimi i njohjes sė Hyjnores tek ajo, nuk mund tė pėrshkruhet me fjalė dhe nuk duhet tė pėrshkruhet por tė pėrjetohet nė forcimin e besimit nė Krijuesin. Seicili prej nesh ka kufizime tė caktuara nė dije dhe si rrjedhoj e kesaj asnjeri nga ne nuk mund ta kemi kapacitetin e njejte ne shpjegime te mundshme te ajeteve kuranore. Por me e mira eshte se besimi nuk matet me libra dhe studime por me bindje dhe nenshtrim ndaj urdherave te Krijuesit. E ai eshte Gjykuesi Apsolut dhe i pa gabushem. Numroni sifatet qe na jane dhuruar dhe kuptojme qe keto sifate nuk jane vetem nje dhurate por edhe nje sfide ne vete se si i shfrytezojme ato sepse shpesh here vete keto sifate na behen edhe penges ne njohjen e Krijuesit. Mesiguri po gabohem veq tash me ra ndermend nje fakt me rendesi siē eshte: 7-Sifate 2:29. Ai (All-llahu) ėshtė qė pėr ju krijoi gjithēka qė ka nė tokė, pastaj vullnetin e vet ia drejtoi qiellit dhe i pėrsosi ata shtatė qiej. Ai ėshtė i Gjithėdijshmi pėr ēdo gjė. 12:43. E (kur u afrua lirimi i Jusufit) mbreti tha: “Kam parė nė ėndėrr shtatė lopė tė majme dhe shtatė lopė tė dobėta qė i hanin ato (tė dobėtat i gėlltitėn ato tė majmet) dhe shtatė kallinj tė gjelbėr (qė kishin lidhur frytin) e (shtatė) tė tjerė tė tharė. O ju pari, nėse dini ta interpretoni ėndrrėn, mė tregoni pėr ėndrrėn time!” 15:44. Ai (xhehennemi) i ka shtatė dyer, ēdonjėri prej tyre ka shtegun (derėn) e caktuar (nėpėr tė cilėn do tė hyjė). 15:87. Ne tė kemi dhėnė ty shtatė (ajete) qė pėrsėriten (Fatiha pėrsėritet nė rekate tė namazit) edhe Kur’anin e madhėrueshėm. 17:44. Lartmadhėri tė merituar i shprehin Atij shtatė qiejt e toka dhe ēka ka nė to, e nuk ka asnjė send qė nuk e madhėron (nuk i bėn tesbihė), duke i shprehur falėnderim Atij, por ju nuk e kuptoni atė madhėrim tė tyre (pse nuk ėshtė nė gjuhėn tuaj). Ai ėshtė i butė dhe fal shumė. 23:17. Ne krijuam mbi ju shtatė palė (qiej) dhe nuk jemi tė pakujdesshėm ndaj asaj qė krijuam. 23:86. Thuaj: “Kush ėshtė Zoti i shtatė qiejve dhe Zot i Arshit tė madh?” 31:27. Sikur tė gjithė drutė nė tokė tė jenė lapsa dhe sikur detit t’i shtohen edhe shtatė dete (e tė jenė me ngjyrė), nuk do tė mbaronin fjalėt e All-llahut (do tė shteroheshin detet, do tė soseshin lapsat, e jo mrekullitė e Zotit). All-llahu ėshtė ngadhėnjyesi i urtė. 41:12. Dhe ata i krijoi shtatė qiej brenda dy ditėve dhe secilit qiell i caktoi atė qė i nevojitej. Qiellin mė tė afėrt (tė Dunjasė) Ne e stolisėm me yje ndriēuese dhe e bėmė tė mbrojtur. Ky ėshtė caktim i plotfuqishmit, tė dijshmit. 65:12. All-llahu ėshtė Ai qė krijoi shtatė palė qiej dhe prej tokės aq sa ata; nė to zbatohet vendimi i Tij pėr ta ditur ju se All-llahu ka fuqi pėr ēdo send dhe qė me tė vėrtetė All-llahu ka pėrfshirė ēdo send me dijen e vet. 67:3. Ai ėshtė qė krijoi shtatė qiej palė mbi palė. Nė krijimin e Mėshiruesit nuk mund tė shohėsh ndonjė kontrast, andaj drejto shikimin se a sheh ndonjė ēarje? 69:7. Atė Ai e lėshoi kundėr tyre shtatė net e tetė ditė rresht, kur i shihje njerėzit nė to tė rrėzuar si tė ishin trupa hurmash tė zgavėruara. 71:15. A nuk e keni parė se si All-llahu krijoi shtatė palė qiej (nė kate). 78:12. Dhe Ne kemi ndėrtuar mbi ju njė shtatėshe tė fortė. Sipas ketyre shtatsheve si duket Sifatet janė nje dhurat por njekohesisht edhe pengesat kryesore te njohjes se krijuesit nese nuk dime me i perdor ato perulesi dhe me hallall e ne Emer tė Allahut xh,sh.h.

pirro
04-08-07, 12:01
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga eksplozivi
Dilaver,

Fatekeqesishte besimi Islam ndahet ne me shume se dy dege:

Sunni; Shi'it; Sufi; Ismajli; Vahabi; Fatimi; Zaidi; Nizari; Allavi; Druz; Baha'i etj.

Me nderime

Eksplozivi.

hahahaah,merru mesh me keta te fes tane e atehere dil e thuj se ndahet ne keto pjese e tjera.

Dilaver
04-08-07, 23:28
Besimi Islam ndahet nė dy degė kryesore

Besimi Islam ndahet nė dy degė kryesore:
Shizmi dheSunizmi

Zero Cool
05-08-07, 08:50
1.Besimi Islam ndahet nė dy degė kryesore:
Shizmi dheSunizmi

2.
Dilaver,

Fatekeqesishte besimi Islam ndahet ne me shume se dy dege:

Sunni; Shi'it; Sufi; Ismajli; Vahabi; Fatimi; Zaidi; Nizari; Allavi; Druz; Baha'i etj.

Me nderime

Eksplozivi.


* Kujt me i besu ?

hasanmehmeti
05-08-07, 10:02
te dyve , Dilaveri e ka mire ne pergjithesi ndersa Explosivi ka fillu ti sqaroj disa nen dege, po paska gabu pak.

E kujt me mire me i besu shiqo hadithin :
Thote Profeti alejhiselam: Populli i besimit te jahdive do te ndahet ne 71 , i krishtereve ne 72 ndersa myslimanet ne 73 grupe deri ne diten e gjykimit.

Prej grupeve me te medha dhe te hereshme qe jane nda jane Sunit dhe Shitet. E pastaj me vone duke futur gjera te reja ne fe etj etj ka pas ndarje tjera.

Nese mendon kujt me i besu si besim: Ateher siq thote Profeti alejhiselam ne nje hadithe: Kapuni forte per litarin e Allahut Xh.h(Kuranin), Sunetin(thenjet, pelqimet,etj)te Profetit alejhiselam , gjenerates se pare .dyte , trete dhe te gjithe atyre qe ei pasuan keta me perpikmeri.

shnet,
selamualejkum
hasani

zeka_viti
09-08-07, 00:48
avavavav mė latė pa gjumė ora 1-00 ...deshta me ditė prej jush ...pėr ne shqipėtarėt a ka xhehnet apo vetum xhehnem sepse tekė kanė ndrrue shumė fe deri tashė ...ku dihet qė feja islame ashtė qe 400 vite ketu tek nej ..athua tė paret tanė ku janė nė xhehnet apo xhehnem .. ju lumt imamagjij po ju e keni vendin Arbij ... mendimi i im te jesh i paster ne zemer e jo katil ne zemer e hoxhe ne popull ... mė pylqejn shkrimet e juaja vazhdone vazhdone.....ju pėrshėndes nė shqip sepse arabishten nuk e dij e ndoshta ju fyej me ndonji fjalė ...... sa te mundeni shtunu per arbė se kanė nevoj per juve

Murgesha
09-08-07, 01:02
avavavav mė latė pa gjumė ora 1-00 ...deshta me ditė prej jush ...pėr ne shqipėtarėt a ka xhehnet apo vetum xhehnem sepse tekė kanė ndrrue shumė fe deri tashė ...ku dihet qė feja islame ashtė qe 400 vite ketu tek nej ..athua tė paret tanė ku janė nė xhehnet apo xhehnem .. ju lumt imamagjij po ju e keni vendin Arbij ... mendimi i im te jesh i paster ne zemer e jo katil ne zemer e hoxhe ne popull ... mė pylqejn shkrimet e juaja vazhdone vazhdone.....ju pėrshėndes nė shqip sepse arabishten nuk e dij e ndoshta ju fyej me ndonji fjalė ...... sa te mundeni shtunu per arbė se kanė nevoj per juve

O Zekė mos u brengos fare.
Para 400 vjetėve shqiptarėt se kishin pas dashtė kishėn e u kthyen kah xhamija, po edhe kėsaj s`ja kishin ditė rendin, e krejt pėr nė xhehnem e kan ba vendin....

Artisti
11-08-07, 14:45
te dyve , Dilaveri e ka mire ne pergjithesi ndersa Explosivi ka fillu ti sqaroj disa nen dege, po paska gabu pak.

E kujt me mire me i besu shiqo hadithin :
Thote Profeti alejhiselam: Populli i besimit te jahdive do te ndahet ne 71 , i krishtereve ne 72 ndersa myslimanet ne 73 grupe deri ne diten e gjykimit.

Prej grupeve me te medha dhe te hereshme qe jane nda jane Sunit dhe Shitet. E pastaj me vone duke futur gjera te reja ne fe etj etj ka pas ndarje tjera.

Nese mendon kujt me i besu si besim: Ateher siq thote Profeti alejhiselam ne nje hadithe: Kapuni forte per litarin e Allahut Xh.h(Kuranin), Sunetin(thenjet, pelqimet,etj)te Profetit alejhiselam , gjenerates se pare .dyte , trete dhe te gjithe atyre qe ei pasuan keta me perpikmeri.

shnet,
selamualejkum
hasani

Hasssssaaaaaaaaaaannnn sipas teje paskan luajtur qysh kane dahste me Kur'an ata qe kane shti gjera te reja ne fe.

E kam nje pyetje per ty Haaaaaaaaaasssaaaannn :

Cileve ju beson ti ?

Apo je edhe ti njeri nder ata qe mundohet me shti gjera te reja, rrymen tende eh.


.

hasanmehmeti
11-08-07, 16:08
nuk jam artist une .

yllbardh
11-08-07, 18:43
Tetė shi'itė amerikanė dhe britanezė tė premten nė Londėr pohojnė se, kanė qenė tė arrestuar dhe torturuar nga policia religjioze saude Mutawa'a derisa ishin nė rrugėtim pėr haxh nė Mekė. Kėta tė rinjė tė moshės 16-26 vjecare gjatė faljes kan qenė penguar nga policia, e cila i vė nė pranga dhe i dėrgon nė stacionin e policisė, ku edhe rrafen nga ana e policisė.

Tė pafe


Nė Arabinė Saude dominon sekti Wahhabi nė formėn mė rigoroze i degės suni'ite dhe kėtu shi'itėt konsiderohen si tė pafe(heretikė), mirėpo me qindra mija shi'itė vizitojnė cdo vitė nė rrugėtimin e tyre piligrime(haxhillėk) nė qytetin e shenjėt tė Islamit, nė Meka.
Kėta tė tetė tė rinjė shi'itė jan me prejardhje irakiane, tregojnė ata nė njė konferencė shtypi nė Londėr dhe vazhdojnė me akuza se ishin nė detencion 14 orė pa asnjė leje pėr ushqim, lėngje dhe tė drejtė vizite nė toalet. Kėta kėrkojn nga autoritetet Saude hetimin e kėtij rasti dhe pėrgjegjėje se si ka qenė e mundur qė ky rastė tė arrijė deri nė kėtė shkallė.

P.S. Ky ėshtė njė lajmė nga Reuter.

Artisti
11-08-07, 18:53
nuk jam artist une .


Eheeeeeeeee Hasaaaaaaaaaaaaaaan, nuk eshte lehte me fol palidhje, se as ti vete nuk e din kujt mi besue e i ike pyetjes si therres se murrizit.

Hasan, Hasan je tregue shume i dobet apo ke dy tri besime, cilen rryme je kah e ndjek ?


.

Artisti
11-08-07, 18:59
Tetė shi'itė amerikanė dhe britanezė tė premten nė Londėr pohojnė se, kanė qenė tė arrestuar dhe torturuar nga policia religjioze saude Mutawa'a derisa ishin nė rrugėtim pėr haxh nė Mekė. Kėta tė rinjė tė moshės 16-26 vjecare gjatė faljes kan qenė penguar nga policia, e cila i vė nė pranga dhe i dėrgon nė stacionin e policisė, ku edhe rrafen nga ana e policisė.

Tė pafe


Nė Arabinė Saude dominon sekti Wahhabi nė formėn mė rigoroze i degės suni'ite dhe kėtu shi'itėt konsiderohen si tė pafe(heretikė), mirėpo me qindra mija shi'itė vizitojnė cdo vitė nė rrugėtimin e tyre piligrime(haxhillėk) nė qytetin e shenjėt tė Islamit, nė Meka.
Kėta tė tetė tė rinjė shi'itė jan me prejardhje irakiane, tregojnė ata nė njė konferencė shtypi nė Londėr dhe vazhdojnė me akuza se ishin nė detencion 14 orė pa asnjė leje pėr ushqim, lėngje dhe tė drejtė vizite nė toalet. Kėta kėrkojn nga autoritetet Saude hetimin e kėtij rasti dhe pėrgjegjėje se si ka qenė e mundur qė ky rastė tė arrijė deri nė kėtė shkallė.

P.S. Ky ėshtė njė lajmė nga Reuter.


yllbardh, keshtu jane rrymat, ja paskan nis tash ndermjet veti mi quajte te Pa fe.

Po Hasani nuk na kallxoje ende, ciles rryme i takon , ketyre shi'iteve qe sunitet pi quajne te pa fe, apo suniteve qe shiitet pi quajne te pa fe, apo ke rrymen tende, qysh quhet rryma jote?


.

Meti_tetova
20-11-07, 22:17
Librat qe i kam lexuar te tera jane: Rrefime shpirterore, autor Murteza Mutahhari, perkthyer nga profesori i gjuhes arabe (shiiu) Mahir Hasani, dhe shtypur tek Luma Tetove.. Lirbi i dyte eshte i Dr. Ali Sheriatit Q'duhet bere, botuar nga Rumi dhe perkthyer nga profesori i historise islame (shiiu) Nuredin Ahmedi (Nura). Libri i trete eshte libri i perkthyer nga Mahiri, Imam Mehdiu... mirepo nuk me kujtohet se kush eshte autore , mirepo autori eshte shiit mbase edhe perkthyesi eshte shiit
Dhe i kam lexuar dhe e kam par te kotet e tyre, dhe e kam pare se ata mirren me transmeime te pabaza dhe nga genjeshtaret... @@@Une e ndegjova te Derguarin e [email protected]@@... si ka mundesi une ta ndegjoj te derguarin kur une jam duke jetuar ne nje kohe kur ai ka vdekur para 1400 viteve... E keshtu eshte tek shiitet tek transmetimet, qe i marrin dhe i transmetojne njerez qe kane jetuar 100 viteve pas vdekjes se Profetit.


Une jam musliman dhe besim te drejte, e per te ta argumentuar kete vetem urdhero jam ne gjendje perderisa kam kohe edhe ty te te pergjigjem.


Ska dyshim se shume njerez pretendojne se jane ne hakk mirepo jane ne batil, sikurse qe jane shiitet. Pse ata e quajne veten shiij kur Allahu neve ne Kuran na quajti musliman?!?!.. Une jam musliman qe pasoj traditen Profetike e jo kopalla te njerezve qe kane arrdhr me vone.. dhe e dua shume Aliun radijAllahu anhu, mirepo nuk e shejteroj sikurse qe e shejtorojne shiitet... me shume per te pare se si e shenjterojne shiko kanalin satelitor IRIB QURAN te shiiteve, ne Orbit.


Ma gojen e flliqt se shiitet ska kurkush... Mjafton te futesh tek dhoma e cila hapet vetem ne ramazan, e cila eshte e shiiteve shqiptar te gjakoves se sa shajne... mua personalisht edhe pse nuk me kane njohur non stop me kane share... ata sharjen e kane udhqim shpirterore sepse ashtu afrohen tek zoterat e tyre. Edhe ata dije se i shjane sahabet ne pergjithesi pervec Hasanit, Hysenit, Bilalit, Fatimes, .... [Allahu qofte i kenaqur me keta]


hehehe sa qesharak qe je... Po edhe Haruni i thoshte Muses: "O biri i nenes time"... nese e ke ne ate konkteks qe thua, sikur thojme ne shqiptaret "Nanen hė":biggrin: Edhe nuk e ka pas emrin velid,.... e ka pas Halid ibn Velid


Para 6 muaj i kam bl;ere 10 vollume te Buhariut... kallzom ne cilin vollum edhe une i lexoj. :wink:


Shume qesharak qenke, ndoshta edhe me i shume nese rrij me ty LIVE. I nderuar ca gjera qe ke cek jane te verteta e ca jo... ai Muhammed nuk eshte veshur me tesha te grave... dhe ka shume hadithe qe ai Muhammedi i ka mallkuar ata qe i perngjasojne grave.. e sai perket asaj qe thua ti se kur falej profeti, koka e tij e ndershme i prekte kembet e saja te pasterta, kjo eshte e vertete... mirepo imagjinoje se sa dhomen e vogel e ka pas profeti... edhe dije se te ka genjyer dikush apo e ke genjyer vetveten, se Profeti kurr ska bere maredhenie me Aishen kur ajo ishte ne menstruacione, mirepo keto jane shpifjet e tuaja te shiiteve qe e ke ushqim me rrejt dhe me shajt.Zejd ibn ebi Bekr, isha djali i njeriut me te mire te ketij ummeti... dhe nuk eshte asgje te shkosh dhe ta pyesesh Aishen sepse dije se Allahu ka treguar se Aisha eshte nena e besimtarve, e prej nanes ska marre, pyete qka te interesoje se nan e ke... e ma mir se nana kurkush nuk mundet me ti shpjegue meselet (qėshtjet).

[quote=taxisti]Pra si eshte e mundshme qe ajshja te i transmetoi te gjitha ato hadithe .
Sepse Aisha radijAllahu anha ka qene gjeni, dhe ka jetuar nje jete te bujshme me Profetin... e une po te pyes ty si ka pas mundesi qe Ebu Hurejra te transmeton me mijera hadithe prej Profetit per shume pak vite, edhe me (dy here) se sa Aisha?????!!!Po Hadixheja ka vdekur shume shpejt pas Pejgambrise se Profetit... edhe dije se hadithet e shumta jane nga Medineja, e Hadixheja ka vdekur duke qene ne Mekke... e nese ka jetuar me Profetin 20 vite si thua ti atehere, ai Profeti vetem 5 vjet paska jetuar ne Mekke me te...Sepse Profeti salAllahu alejhi ue selem, nuk i ka thene qe ti mesoje njerezit edhe ta sqarova me heret se ahlaku, menhexhi, tesfije ue terbije, jane bere pasi eshte bere thirrja ne moneteizem ne Mekke... e Hadixheja ka vdekur heret... ndersa Aishen radijAllahu anhu kush e pyeste per ndonje gje te vecante e ndoshta intime ajo i pergjigjej ashtu si i ka hije nje nane, dhe ajo ishte e ndershme... dhe ska dyshim se martesa me shume gra nga ana e profetit ishte qe ato gra ta mesonin ummetin, dhe dihet se Aisha ia ka treuar ato grave..Hadixheja eshte nene e besimtareve, gruja e Pejgamberit a.s., gjysja e Hasani dhe Hysenit radijAllahu anhu, e nana e fatimes radijAllahu anha, hadixheja ka qene besimtarja e pare dhe gruaja e pare e Profetit,... hadha sahih....


Neve te gjithe sahabeve iu japim perparesi mbase jane te lavderuar nga Allahu...
eselamu alejkum.
nuk dua qe te dal prej temes, mirpo gjate leximit tim verejta disa SHPEKULIME?!
ne lidhje me profesorin e nderuar MAHIR HAsaNI, prej nga ti informatat se ai eshte shiit? >
ktheje private msg? faleminderit

Guri i madh
20-11-07, 22:51
nuk e pash te arsyshme me hap tem tjter e deshta me bae nji pytje per juve qe i lexoni librat e allahut qka esht puna e ALIS si umbyt ku edhe pse e qka ishin alia edhe muhamedi ne mes veti

unix
31-12-07, 12:31
Fytyra e vėrtetė e ShiitėveFalėnderimi i plotė i takon Allahut i Cili i bėn krenarė ata qė e respektojnė dhe rrugėn e tė Dėrguarit e ndjekin. I le pas dore mėkatarėt dhe ata qė urdhrin e Tij e kundėrshtojnė. I sprovon besimtarėt nėpėrmjet mėkatarėve pėr t’u bė e qartė se kush ėshtė prej dashamirėve tė xhihadit e kush ėshtė prej prapavajtėsve, tradhtarėve e Allahu ėshtė i Urti, i Dijshmi..

Dėshmoj se s’ka tė adhuruar me meritė pos Allahut i Cili ėshtė Njė, pa ortak dhe se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij. E dėrgoi me udhėzim dhe fe tė vėrtetė, Allahu e mėshiroftė dhe e pėrshėndettė.

Sido qė tė jetė: prej gjėrave qė tė frikėsojnė dhe bezdisin nė kėtė kohė janė rreziqet qė i kanė rrethuar muslimanėt, krahas pėrēarjes, mospėrfilljes sė fesė, mospraktikimit tė mėsimeve tė saj dhe dobėsisė sė imanit te njė numėr i madh i tyre. Nė kėto ditė sheh se muslimanėt janė shumė nė numėr mirėpo janė si shkuma, u ka rėnė prestigji qė ishte nė zemrat e armiqve. Nė zemrat e tyre dominon iluzioni qė nėnkupton: dashurinė ndaj kėsaj bote dhe urrejtjen e vdekjes. Janė tė rrethuar me akuza ashtu siē rrethohet ushqimi nga tė uriturit edhe pse ilaēin dhe ēelėsin e fitores e kanė afėr, mirėpo ia kanė kthyer shpinėn.

Muslimanėt nuk do tė realizojnė fitoren vetėm nėse kthehen nė fenė dhe librin e Zotit tė tyre. Aty ėshtė jeta dhe drita me tė cilėn e dallojnė tė mirėn prej tė keqes. Ua tregon tė vėrtetėn si tė vėrtetė dhe tė kotėn si tė kotė. Allahu , subhanehu ve teala, thotė:

“Vallė, a ėshtė ai qė qe i vdekur kurse Ne e ngjallėm dhe i dhamė dritė, me tė cilėn ecėn mes njerėzve, si ai qė ka mbetur nė errėsirė (i humbur) dhe nuk mund tė shpėtojė nga ajo?” , po ashtu Allahu thotė:

“All-llahu ėshtė mbikėqyrės i atyre qė besuan, i nxjerr ata prej errėsirave nė dritė.” Kė e nxjerr Allahu prej errėsirave nė dritė, ai e sheh tė vėrtetėn dhe udhėzimin, e sheh tė kotėn, largohet nga ajo dhe e lufton atė pėrkundėr gjendjes nė tė cilėn ndodhen shumica e muslimanėve, bėhet fjalė pėr injorancėn, komplotet dhe planet qė i rrethojnė nga ēdo anė kurse ata janė jovigjilent. Pra ekzistojnė plane ēifute, krishtere, ateiste, rafidiste qė hartohen dhe planifikohen kundėr muslimanėve dhe fesė sė tyre edhe pse muslimanėt nuk janė vigjilent apo nuk i kushtojnė rrėndėsi kėsaj ēėshtjeje.

S’ka kaluar shumė kohė prej qė njė numėr i madh i Ehli Sunnetit shprehi pėrkrahjen dhe duartrokitjet e tyre rafidiut mburracak dhe partisė sė tij nė Liban. Para kėsaj, ata pėrkrahėn Homeinin dhe revolucionin e tij nė organizimin e tė cilit morėn pjesė udhėheqėsit e kufrit me qėllim qė tė shfarrosin Ehli Sunnetin, t’i preokupojnė ata, tė zhvleftėsojnė kontributet e tyre duke u frikėsuar nga zgjimi dhe kthimi i tyre ne fenė Islame. Shteti rafidist me subjektet e tij, Homeinin dhe trashėgimtarėt e tij, kurdisin komplote e prodhojnė armė shkatėrruese pėr vrasjen e muslimanėve kurse njė numėr i madh i Ehli Sunnetit u japin duartrokitje. Ata (rafidistėt) pėrgatiten pėr rrėzimin e shteteve tė Gadishullit Arabik pasi qė e kryen misionin e tyre nė Irak. Vendet mė tė rėndėsishme pėr ta janė Medina dhe Meka, sado qė ju kushton, mirėpo nuk do tė munden tė zotėrojnė ndonjė vend tė Ehli Sunnetit asnjėherė.

Rreziku mė i madh me tė cilin ballafaqohet bota islame nė kėtė kohė janė rafidistėt. Njė prej arsyeve pse janė mė tė rrezikshmit ėshtė se ata praktikojnė ata qė shkruan nė librat e tyre, mėsimet dhe besimet qė ngėrthejnė nė vete mllef tė skajshėm kundėr Ehli Sunnetit, mėsime qė premtojnė zhdukjen e tėrė Ehli Sunnetit, i madh qoftė apo i vogėl. Sipas tyre kėtė do ta bėjė udhėheqėsi i tyre i cili do tė ngritė shtetin rafidist. Homeini si zėvendės i kėtij udhėheqėsi themeloi shtetin me tė cilin i kėrcėnohen muslimanėve. Ata shpikėn “pushtetin e fekihut shiit” si zėvendėsim i imamit, i cili do t’i bėjė masakrat e shpresuara nėpėr librat e tyre bazė, siē vėrehet nga kjo fjalė: “nga Ebu Abdullahi transmetohet tė ketė thėnė: nėse vjen imami ynė do t’i merr Beni Shejbet, do t’ua pres duart, kėmbėt dhe do t’u thotė: kėta janė qė kanė vjedhur Allahun” vėllimi 21, faqe 492. Poashtu nga i njėjti transmetohet: “kur tė vijė imami ynė do t’i urdhėrojė jobesimtarėt – d.m.th. Ehli Sunnetin – tė merren pėr koke e pėr kėmbe dhe tė vriten me shpata.” Faqe 494. nė njė vend tjetėr thuhet: “imami ynė ėshtė ai i cili do t’i shėrojė zemrat e shiitėve (ithtarėve) tanė nga zullumqarėt, mohuesit dhe jobesimtarėt. Do ta nxjerrė Latin dhe Uzanė prej varreve tė tyre, tė freskėt, pastaj do t’i djeg. Do ta nxjerr edhe Humejranė (Aishen radijallahu anha) dhe do ta gurėzoj.” i njėjti burim.

Gjėra tė kėtilla janė tė shumta nė librat e tyre. Kėta tekste na bėjnė tė qartė se po dominuan ata, do tė rrėnojnė dhomėn e Pejgamberit, salallahu alejhi ve selem, dhe do t’i nxjerrin dy halifėt e tij nga varret, do t’i djegin ashtu siē do ta gurėzojnė bashkėshorten e Muhammedit, salallahu alejhi ve selem. Kėto tekste na tregojnė se ēfarė mllefi e zilie tė madhe kanė ata. Ai qė ėndėrron kėshtu t’ia bėjė tė vdekurve, zjarri i tij kundėr tė gjallėve ėshtė edhe mė i madh, kundėr atyre tė cilėt luten pėr Ebu Bekrin, Omerin dhe Aishen, radijallahu anhum. Shteti rafidist u ngrit pėr t’i realizuar kėto ėndrra qė i sajuan zotat e tyre.

Kjo shihet qartė nė shpikjet qė ua bėri Homeini nė “pushtetin e fekihut shiit”. Pėr kėtė arsye ata nxitojnė qė tė pėrvetėsojnė armėt mė tė rėnda shkatėrruese pėr t’i pėrdorur ato kundėr muslimanėve, pėr tė bėrė masakra me ta.

Aspekti tjetėr i rrezikut tė tyre ėshtė hipokrizia dhe mashtrimi qė u bėjnė njerėzve, gjoja se shteti i tyre ėshtė shtet islam, dhe se ata ndihmojnė Islamin. Ndonjėrit i pėlqejnė reagimet qė disa muslimanė bėnin kundėr talljes me Pejgamberin, salallahu alejhi ve selem, mirėpo nuk gjen tė tillė qė lėvizin kur janė nė pyetje veprimet e rafidistėve, pėr gjėra qė edhe mė tepėr pezmatojnė Pejgamberin, salallahu alejhi ve selem, duke akuzuar bashkėshorten e tij me laviritet dhe duke mallkuar shokėt e tij tė afėrt. Madje as Resullahi nuk shpėtoi prej tyre. Imami i tyre Homeini thotė nė librin e tij “Keshful Esrar” faqe 155 botimi i Dar Ammar nė Jordan: “ėshtė e qartė se sikur Pejgamberi tė kishte kumtuar ēėshtjen e imamit (pas vdekjes sė tij) konform urdhrave tė Allahut, dhe tė kishte dhėnė tėrė mundin e tij nė kėtė drejtim nuk do tė ndizeshin nė vendet islame tėrė kėto mosmarrėveshje, kacafytje, luftėra dhe nuk do tė dilnin nė pah divergjencat nė bazat e fesė e as nė degėt e saj.” Ky ėshtė imami i rafidistėve qė aq tepėr e kanė ngritur, i cili qartė deklaron se Resulullahi, salallahu alejhi ve selem, nuk e ka kumtuar atė qė Allahu e ka urdhėruar ta kumtojė. Ai qė pretendon kėtė gjė, a mund tė jetė musliman kur dihet se Allahu, subhanehu ve teala, thotė:

“O ti i dėrguar! Komunikoje atė qė t'u zbrit prej Zotit tėnd, e nėse nuk bėn (kumtimin nė tėrėsi), atėherė nuk e ke kryer detyrėn (misionin).”

Dijetarėt e kanė obligim tė qartėsojnė rrezikun e kėtyre dhe t’ua tėrheqin vėmendjen muslimanėve nga sherri i tyre. Tė jenė tė pėrgatitur pėr tė mbrojtur islamin dhe muslimanėt, tė ndihmojnė vėllezėrit e tyre qė janė nė hall me ta. Transmeton Axhurrij nė “Sunne” hadithin e Muadhit i cili thotė: ka thėnė Pejgamberi, salallahu alejhi ve selem: kur tė ndodhin nė ummetin tim bidatet dhe sharja e sahabėve, le ta tregojė dijetari dijen e tij, kush nuk bėn kėshtu, mallkimi i Allahut, melekėve dhe tėrė njerėzve qoftė mbi tė.”

Ashtu siē obligohen muslimanėt tė dinė se kush janė armiqtė e tyre pėr t’u mos u mashtruar mė hipokritėt, devijantėt qė mezi presin shanset pėr t’i shkatėrruar ata dhe tė cilėt vazhdimisht janė tė gatshėm pėr tė bashkėpunuar me kafirėt kundėr muslimanėve.

Paraqitja e armiqėve ashtu si janė ėshtė obligim mbi supet e dijetarėve pėr t’u mos u mashtruar muslimanėt nga nuk e kujtojnė. Po ashtu pėrhapja e literaturės qė ua nxjerr nė shesh planet e tyre siē ėshtė libri “Ve xhae deurul mexhus”, “tekfiri i shiitėve tėrė muslimanėt”, vijat e gjėra tė themeleve mbi tė cilat ėshtė ngritėt feja e rafidistėve dhe shiitėve. Ashtu siē e kanė pėr obligim dijetarėt tė shfletojnė librat e tyre dhe tė shohin besimin e tyre pėr t’ua treguar muslimanėve.

Rizuana
28-07-08, 01:00
Shiat njerez budall:

http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon2.gif http://de.youtube.com/watch?v=lxOrIiok4NE&feature=related

http://de.youtube.com/watch?v=oq-ABPdjHq0&feature=related

hasanmehmeti
28-07-08, 19:08
Shiat njerez budall:

http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon2.gif http://de.youtube.com/watch?v=lxOrIiok4NE&feature=related

http://de.youtube.com/watch?v=oq-ABPdjHq0&feature=related

Fatekeqesisht ke te drejte. Zoti i udhezofte , se ndryshe nuk mujn me kan shenjat e te cmendurve.

Nuk eshte semundje veq rat me nejt.