PDA

View Full Version : Riverdance (Video)-Koncert Irlandez


King_Gentius
22-04-06, 06:39
http://www.metacafe.com/watch/48765/lord_of_the_dance_riverdance


Levizjet e kembeve te kercimtareve me duken shum me talent, dhe muzika ritmike, vec qe nuk i levizin shum duart.

Reana
23-04-06, 06:07
Isha ne Broadway mbreme, ne teatrin Barrymore per te pare shoun muzikor (mjuziklin) "The Ring of Fire" mbi jeten e "country-western" muzicientit amerikan, Jonny Cash (ndoshta dardanasit kane pasur rastin te shohin filmin "Walk the Line" me tematike te ngjashme).
http://www.broadway.com/_grp/groups_show.aspx?SI=521278
Shou ishte i perbere edhe prej pikave percjellese vallzuese te stilit uestern, me shume kercime te ngjashme me ato tradicionale irlandeze.
Ne Kontinentin Amerikan kete tradite (te kercimit ne hapa te shpejte) e kane sjellur irlandezet, dhe tanime eshte pjese e tradites popullore, posaqerisht ne zonat rurale, ne Perendim te SHBA-ve, si dhe ne provincen e Kuebekut (Quebeck) ne Kanada (ku kultura irlandeze eshte shkrire ne ate franceze ne kete provice)!!!
__________________________________________________ __________________________________________
"DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER CDO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!! "

Gentiani
23-04-06, 19:42
http://www.metacafe.com/watch/48765/lord_of_the_dance_riverdance


Levizjet e kembeve te kercimtareve me duken shum me talent, dhe muzika ritmike, vec qe nuk i levizin shum duart.

e unė mendoj qė kanė vallėzim tė perfeksionuar me lėvizjet dhe muzikėn e tyre nė skenė, me njė fjalė vallėzim qė ngrit emocionet nė qiell!