PDA

View Full Version : si te ruhet mjedisi nga ndotja


xeli
28-04-06, 21:12
si te ruhet mjedisi,si te behet riciklimi i mbeturinave,si te behet diegja dhe perfitimi i energjs elektrike mendoj qe do te jet interes i kti forumi kjo bised.

Drinni
01-05-06, 14:57
Xeli pershendetje tya e mos u merzit fort qe spo interesohet kush per ket tem te hapur nga ti, se jo qe i ka tema fajet, po per momentin jemi tu mundue me kriju ni rend botror( me pajtu dyjan) e qesi muhalifesh,
e sa i perket mjedisit ekologjik kjo vjen nren si ma e mrama te ne shqiptaret, na burr s'jetojm ne viset Shqiptare e kshtu qe edhe fajin e hjekim prej vetes sa ora, e qe kur vijm n'pushime e sjellim (bejm) ka nji tonelat berllog, kush qan koken per at pune.

laliloli
08-05-06, 13:47
Prioritare eshte qe mbeturinat te hudhen ne vendin e duhur ,qe te kemi nje ambient sa me te paster dhe te shendetshem ,e jo ato te hudhen kudo,vend e pa vend.
Pa u arritur kjo veshtire eshte per te menduar per ciklim e riciklim te mbeturinave.
.

turisti
09-05-06, 20:40
Prioritare eshte qe mbeturinat te hudhen ne vendin e duhur ,qe te kemi nje ambient sa me te paster dhe te shendetshem ,e jo ato te hudhen kudo,vend e pa vend.
Pa u arritur kjo veshtire eshte per te menduar per ciklim e riciklim te mbeturinave.
.

PO,shoki im i dashur,ashtu eshte,por tash qe isha atje,e pash se ne ndertesen ku jetoj,shumica i lojne mbeturinat neper shkalle,ashtu qe minjet nuk kan nevoje qe te lodhen dhe te humbasin kohen duke e kerkuar ushqimin,a edhe semundjet me lehte shperndahen duke ju faleminderuar moskujdesit njerzor dhe priteses .

Mustaqedredhur
05-11-06, 21:45
Ndotja e mjedist jetesor dhe mbrojtja e saj asht problem modern.Modern ne kuptimin e interesit te madh te faktoreve te ndryshem shqeror per zhvillimin e kultures dhe vetedijes per mbrojtjen e ambientit jetesor.

Kujtoj se edhe ky kuvend/forum duhet te mer pjese ne kete,.si te them, trend ,boteror,shoqeror.
Si?
Me propozime per projekte konkrete.
Pa mare parasysh, se asht nje forum virtual, dhe se shumcia e anetarve kane qejf t'jene anaonim,mire asht qe ata qe njifen te propozojne projekte mbi per veprime reale mbi mbrojtjen e ambientit.

Per shembull :
Forumi Dardania te organizoj nje pano/diksutim ne klubet shqiptare ku do te lexohen tema mbi ekologjine.
Temat te shkruhen dhe propozohen ne kete forum.
Ti lexo dhe pregadit stafi i forumit.
Kjo ne te jete si fillim.Me lexime teorike.
Mandej mund te kalohet ne projekte konkrete....