PDA

View Full Version : Ekonomia Ne Kosove


Sead
03-05-06, 21:05
Kisha Pas deshir me um Tregu se ne qfar gjendje esht ekonomija ne Kosove per momentin ne qfar niveli dhe desha ta dij se si ka qen ne vitin 2000-2001?

Agroni22
06-06-06, 00:07
Kisha Pas deshir me um Tregu se ne qfar gjendje esht ekonomija ne Kosove per momentin ne qfar niveli dhe desha ta dij se si ka qen ne vitin 2000-2001?ma mire ka qen ne vitin 2001 se sot por edhe duhet pas parasyshe se ateher kemi qen 2 mbas lufte dhe tregtia eshte ba ma e madhe kurse tash po shkon ka normalizimi i biznesit te vogel edhe te madhe

Dilaver
14-06-06, 09:51
Fondi Monetar Ndėrkombėtar paralajmėron se viti i ardhshėm do tė jetė njė vit shumė i vėshtirė ekonomik pėr Kosovėn. Rritja ekonomike do tė pėsojė ulje, pėr shkak tė tėrheqjes sė UNMIK-ut dhe rritjes sė kostos sė instistucioneve tė Kosovės.
Suficiti i grumbulluar nga vitet e mėparshme do tė shpenzohet nė tėrėsi ndėrsa defiēiti mbetet tė mbulohet nga donatorėt ndėrkombėtarė.


(Europa e lirė)

Artisti
17-06-06, 08:51
Ekonomia ne Kosove ish ra ne zero,krejt parat ishin dale jshte,mall sa dush,euro aspak.

Ish ardhe nje kohe ,malli ndrrohet me mallin hajmedet haj.


.

ZeShKaNee
20-06-06, 14:28
Fabrikat privatizohen puntoret dalin ne sokak

ata qe e blejn fabriken familjarisht punsohet

Drinni
20-06-06, 19:20
Isha ktyre diteve nė Kosovė dhe mua mu dukė njė perparim i madh.

Edhe pse ndoshta njė industri te zhvilluar ne nuk kemi, por nje industri thuaj se nuk e patem kurr, per nje industri duhen kuadro, intelegjenc teknike, investim ne zbulime, nuk mund ti shesesh dikujt diēka nese e prodhon vet. shiqova nje mbremje te vonė njė dukementar se si arrijn te jen nė maje te pistes shtete ujdhesash si Koreja e jugut dhe Japonia. ēdo femijė ne keto shtete kishte per obligim njohjen e gjuhes angleze, ndersa kompjuteri nuk mungonte ne asnje dhome femijesh, kuptohet me qasje interneti.

Ndersa tek ne me pelqey shumė nje ngjallje e ekonomis se mesme dhe asaj te vogel, njerzit kishin importuar makineri te rendė per ndertimin e infrastruktures, kusht ky qe lidhja me asfalt mes vendbanimeve, njėherit edhe nje dinamizem kohe shkurtese.

Hajde edhe pak ma shpejt dhe ti shohim perimet e agronomeve te vyer te anadrinit ne tregjet europiane.

I dashuri mėmėdhe tė dua edhe kėshtu si je, por kur tė tė shoh tė lir do tė dua edhe mė mir

Dilaver
22-06-06, 17:49
Zyrtarėt nė Prishtinė tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar, kanė deklaruar se nė vitin 2007, Kosova do tė ballafaqohet me njė vit shumė tė vėshtirė ekonomik. Ata thonė se, nė vėshtirėsimin e gjendjes do tė ndikojė shumė edhe largimi i administratės
ndėrkombėtare nga Kosova, organizatė kjo cila pėr njė vit shpenzon tė paktėn 200 milionė euro.
Nė raportin e fundit tė FMN-sė, thuhet se institucionet e Kosovės nuk do tė kenė rezerva buxhetore pėr tė mbuluar deficitin buxhetor. Deficiti nė vitin 2007 parashihet tė jetė 70 milionė euro, ashtu sikur edhe nė vitin 2006, ndėrsa, pėr tė mbuluar kėtė gjendje suficiti i mbetur nga vitet e mėparshme do tė shpenzohet nė tėrėsi. Marc Aboin, ėshtė pėrfaqėsuesi i Fondit Monetar Ndėrkomėbėtar nė Kosovė.

“Viti i ardhshėm do tė jetė njė vit i vėshtirė, donatorėt kanė premtuar se do tė ndihmojnė financimin e deficitit buxhetor pėr vitin e ardhshėm dhe pėr vitet e tjera, mirėpo, kjo ka koston e vet, qė ėshtė pėrcaktimi i politikave mė tė mira dhe pėrdorimi mė i mirė i financave publike. Posaēėrisht, duke marrė parasysh sfidat e reja pas statusit dhe kostot qė rrjedhin nga zgjidhja e statusit”, thotė Marc Aboin.
Institucionet e Kosovės kanė parapar qė buxheti pėr vitin 2007 tė jetė 630 milionė euro, ndėrsa, donatorėt nga Bashkimi Evropian kanė premtuar se do tė dhurojnė
pėr buxhetin e Kosovės edhe 55 milionė euro. Mirėpo, zyrtarėt e FMN-sė, thonė se, do tė jetė shumė e vėshtirė pėr institucionet, qė me kėtė buxhet tė mbulojnė tė gjitha shpenzimet.
“Buxheti nė tėrėsi prej 690 milion eurosh do tė jetė vėshtirė tė arrihet, pėr shkak tė sfidave tė pas statusit. Me transferimin e kompetencave si nė privatizim, auditor gjeneral dhe fusha tė tjera, do tė rriten edhe shpenzimet pėr institucionet e Kosovės. Problemi tjetėr i madh do tė jetė borxhi i trashėguar. Nuk dihet akoma sa i madh ėshtė borxhi i Kosovės, por dihet se bashkėsia ndėrkombėtare pret qė Kosova ta paguajė borxhin e vet dhe kjo ėshtė pjesė e bisedimeve mes Kosovės dhe Serbisė, thotė Marc Aboin.
Ai u rekomandon institucioneve tė Kosovės qė tė ulin deri nė maksimum shpenzimet e parave publike. Njė nga to ėshtė ulja pėr 10 pėrqind e tė punėsuarve nė sektorin publik, rishikimi i skemės sociale dhe asaj pensionale, si dhe ulja e shpenzimeve tė zyrtarėve tė qeverisė. Sipas tij, qeveria duhet tė shfrytėzojė me efikasitet ēdo euro tė grumbulluar dhe kjo nėnkupton mė pak vetura luksoze mė pak telefona dhe poashtu mė pak tė punėsuar nė sektorin public. Dhe duke marrė parasysh rrethanat qė po zhvillohen nė Kosovė zyrtarėt e FMN-sė, pėrjashtojnė mundėsinė e rritjes sė tė hyrave pėr vitin 2007, pėr faktin qė bazuar nga vitet e shkuara ėshtė parė se buxheti i Kosovės nuk mund tė grumbullojė mė shumė se mbi 600 milionė euro.


Bekim Shehu
http://www2.dw-world.de/media/layout/transpa.gif

ironic
25-06-06, 11:42
Hi...
Sic theni ju Dilaver duhet te redktohet budxhet deficiti. Shteti mund ti ngre taxat ose ti uli shpenzimet(shteteror). Nqs shpenzimet shtetoror( i themi keti termi G= public saving) reduktohen, do te prodhohet me pakes dhe profiti i shtetit do te zvogelohet, sepse do te investohet me pakes.

Ne fund te 90-tes ishte nje problem i atille ne USA. Kishin budxhet deficit te madhe. I ulen shpenzimet shteteror, i ngriten taxat por gjitheashtu rrithte me shume para nga banka nacionale..

Drinni
25-06-06, 19:19
E filloj me thenjen e z.Kodres Shteti funksional eshte alergjik ndaj korrupsionit.

Ndoshta edhe me te drejt brenga se ēka do te ndodh me buxhetin e Kosoves ne vitet e ardhshme, por ama a mund te krahasohet kjo me obligimet qe kan USA dhe kosova, Ndaj kuj te kursej Buxheti shtetror i kosoves, ndaj pensionisteve, ndaj Arsimtarėve.......?

Fare leht per tu kapercyer edhe ky polic i shtrir, Te vetedijsohet populli ne shpenzimin e energjis elektrike, njekohsisht edhe te mundohet te exportohet nga te gjitha lamit.
Edhe po te merren kredira nga bankat botrore te interesuara, e se besoj qe sdo te ket te tilla, qoft edhe me kamata te larta, ja vlen.

Honkongu i ishte dhen peng per njeqind vjet Britanis se madhe, sot ka nje arritje superiore ne rangun boteror.
Gjermania per te saten her do ti thyej rregullat e brukselit duke shpenzuar me teper se sa ka buxhetin e planifikuar.

Ndersa per neve do te mjaftoje, njeri xhep i z. Pacollit te zbrazej dhe hop ia dolem.

albania_hiphop
15-07-06, 20:45
haha ska ekonomi


ne kosov breaiiiiiiii

besartiii
03-08-06, 23:32
Sa i per kete ekonomis se Kosoves, mendimi im ėshtė se ne jemi ne fazen e tranzicionit dhe tash per tash asgje nuk eshte e sigurt , pra kemi nje faze kalimtare neper te cilen po kalon Kosova , po ajo qe dua te them eshte se tash per tash Kosova eshte vetem nje vend konsumues ta quajm , pra vend i konsumit te mallrave te huaja , ose importuese ta quajm , dhe po ashtu dua te shtoj se Kosoves i mungon Statusi dhe se thuaja se gjithqka mvaret nga kjo , investime nuk kemi ngase nuk eshte i sigurt askush qe te investoj ne Kosove ngase egsiston nje pasiguri financiare. Po ashtu edhe pse kosova eshte nje vend shum i pasur sa i per kete resurseve qe ka po i mungojn vetem investimet. Edhe ajo qka i duhet Kosoves eshte perdorja e teoris " Proteksioniste " pra mprojtja e mallrave vendor nga ato te jashtme . Kam edhe shum per te shtuar por po e le me kaq se mos po e teproj ...

Sead
20-10-07, 23:40
Hey Njerz ku ngeli tema? a ka ndryshime prej fillimit te kesaj teme e deri me tani ne lidhje me Ekonomin e Kosoves?