PDA

View Full Version : Emra dhe kuptimi i tyre nė gjuhėn shqipe


pokeri
05-05-06, 21:15
Ja, po ju sjelli njė listė emrash (tė cilėt akoma hasen nė treva tė ndryshme shqiptare), me shpjegimin e kuptimėsisė qė kanė nė gjuhėn shqipe. Kriteri i pėrzedhjes ka qenė shumė personal(subjektiv).


Agatė-a f. (greqisht)- Mire, Mirushė, Fisnike.
Aidė-a f. (arabisht)- E riatdhesuar, vizitore, mysafire.
Ajdin-i m. (turqisht)- I ndritshėm, Dritėro, Driton.
Ajet-i m. (arabisht)- Simbol, shenjė
Ajshe-shja f. (arabisht Aisha, tur. Ayshe)- E gjallė, qė ekziston, qė jeton
Akif-i, Aqif-i m. (arabisht)- I qėndrueshėm, i palodhshėm.
Aleksandėr-dri m. (greqisht)- Mbrojtės i njerėzve
Alfons-i m. (gjermanisht Adel)- Fisnikėri + funs (veprues i gjallė, Fisnik, Bujar
Ali-u m. (arabisht Aliyy)- I gjatė, i lartė, i shkėlqyeshėm, Fisnik, Bujar
Andre-u (Ndre, Ndrecė, Ndrekė)(greqisht)- Burrė, trim, guximtar (latinisht Andreas)

Arnold-i m. (gjermanisht)- Sundues i shqiponjave Asllan-i m. (turqisht)- Luan
Astrit-i m. (greqisht- Trim)-Lloj gjarpėri
Baftiar-i, Bahtijar-i (persisht)- Fatlum, Fatmir
Bahri-u m. (arabisht)- Detar, marinar (Bahrije f.) Detare, Marinare
Bajram-i m. (turqisht-persisht)- Gazmend, Festim
Bedri-u m. (arabisht)- Hėnė e plotė, kryetar, epror
Bedri-e f. (arabisht)-Hėnė
Bejtullah-u m. (arabisht)-Shtėpia e Zotit
Bujar-i m. (rusisht)- Fisnik (pronar i madh tokash, feudesh)
Daut-i m. (hebraisht Dawud)- I dashur
Dodė-a, (Dedė, Dominik) (latinisht)- Zotėri
Demir-i m. (turqisht)-Hekur, Hekuran
Dervish-i m. (persisht)- I varfėr, varfanjak
Dudi-e (Dudė) f. (persisht)- Papagall (turqisht-Dudu)-Zonjė
Ejup-i m. (hebraisht)- I vuajtur, dėshmor, martir
Elizabetė-a f. (hebraisht)- Zoti ėshtė plotėsi, Zoti ėshtė pėrsosmėri, Zoti ėshtė gjyqtari im...


Po patėt ndonjė emėr qė ju intereson kuptimi nė shqip, ndoshta
mund t'ju ndihmoj!? Gjithsesi, jam i gatshėm tė pėrpiqem.
Ju pėrshėndes.

Drinni
06-05-06, 13:10
Eu qe paske qėlluar more poker kėt tem,
Mua shum shpesh me brengoste fakti se neve Shqiptarėt me shqip ju ngjesim emrat kafshėve sesa njerzėve.
P.sh.
Lopa me lara -Lar-Laroj
----"---- moll- mollush-malloj etj.
kam harruar ka koh qe si kam ruajtur lopet se si quheshin ato te gjitha.

Ajo qe dua te dij une per momentin ėshtė domethėnja e emrit "Aurora".
Kam par ktu njė nofk me ket emer kam shpresen se nuk ma merr inat pse pyeta,
se si e kam emrin unė mos pyet te lutem, por do te kesh te drejt te pyesesh, se si do ti ken emrat pasardhėsit e mijė.
Me nderime

pokeri
06-05-06, 13:43
Eu qe paske qėlluar more poker kėt tem,
Mua shum shpesh me brengoste fakti se neve Shqiptarėt me shqip ju ngjesim emrat kafshėve sesa njerzėve.
P.sh.
Lopa me lara -Lar-Laroj
----"---- moll- mollush-malloj etj.
kam harruar ka koh qe si kam ruajtur lopet se si quheshin ato te gjitha.

Ajo qe dua te dij une per momentin ėshtė domethėnja e emrit "Aurora".
Kam par ktu njė nofk me ket emer kam shpresen se nuk ma merr inat pse pyeta,
se si e kam emrin unė mos pyet te lutem, por do te kesh te drejt te pyesesh, se si do ti ken emrat pasardhėsit e mijė.
Me nderime

Kurrsesi inat. Pėrkundrazi. E kam hapur me qėllim qė, po pata
mundėsi t'u ndihmoj atyre qė duan ta mėsojnė kuptimin e ndonjė
emri qė nuk e dinė.

AURORĖ-A f. (latinisht-Agim, ndricimi i qiellit para se
tė lind dielli, agu i mėngjesit).

Drini, nuk do tė pyes pėr emra! E sa i pėrket emrave tė
pasardhėsve tu, besoj qė do tė kenė kuptim shqip.
Po pate edhe ndonjė interesim tjetėr, unė jam i gatshėm
tė ndihmoj, aq sa mundem.
Pėrshėndetje.

Drinni
06-05-06, 19:30
Dhe se sa mund tė jet e vertetė se nė Ilirishten e lasht, Paskemi pasur Princin Auroni dhe Priceshen Aurora.

pokeri
06-05-06, 22:15
Dhe se sa mund tė jet e vertetė se nė Ilirishten e lasht, Paskemi pasur Princin Auroni dhe Priceshen Aurora.

Me keqardhje mė duhet tė them qė, (unė) nuk kam lexuar pėr
personalitete tė tilla (me kėta emra). Por kjo nuk do tė thotė,
qė ndoshta tė mos kenė ekzistuar. Megjithatė dyshoj.

pokeri
09-05-06, 19:39
Ja edhe disa emra me kuptin e tyre nė shqip.

Florė-a f.(latinisht-florere-lulėzoj)-shqip) Lule
Gjergj-i m.(greqisht)- Bujk
Gjon-i m.(hebraisht-Jehohaman, Jehova)- I dashuri i Zotit, Zoti ėshtė me Ne
Gjylė-a f.(perisht)-Trėndafil
Gjylizare-rja f.(persisht)- Vend i trėndafilave, Trėnfdafilishtė
Gjylsime-mja f.(arabisht)-Fytyrė rrumbullake (turqisht-Gulsum)
Hafije-ja f.(arabisht)-Sekrete, Misterioze
Kajtaz-i m.(greqisht-Pėrbindėsh deti), (arabisht-Balenė)
Xhafer-i m.(arabisht)-Pėrrockė, lumė e vogėl
Xhemail-i m.(arabisht)- Elegancė, Bukuri (Bukurosh)

Dilaver
09-05-06, 20:05
Cili ėshtė kuptimi i kėtyre emrave nė gjuhėn shqipe:

Hajdar
Naser
Qerim

pokeri
09-05-06, 20:20
Cili ėshtė kuptimi i kėtyre emrave nė gjuhėn shqipe:

Hajdar
Naser
Qerim

Hajdar-i m. (arabisht Haydar)- Luan
Naser-i m. (arabisht Nashir)- Mbrojtės, Ai qė ndihmon tjetrin
Qerim-i m. (arabisht Karim)-Fisnik, Shpirtmadh (turqisht-Kerim)

sabina
18-03-09, 07:33
sabina

visar
13-12-09, 12:08
visar

Fshatari
13-12-09, 15:46
sabina
Etimologjia e emrit Sabina:

- Sabinus, Sabina tregon perkatėsinė e njė mashkulli(sabinus) ose femre(sabina) popullit Sabin. Ky popull eshte feqiu i parė i themeluesve tė qytetit tė Romes, ne shekullin e 8-te para eres tone.
Shume i perhapur ne antikitet, ky emer do te harrohej pothuaj krejtesisht nga perdorimi deri ne shekullin e 17-tė. Duke filluar nga ky shekull, emri Sabine do te perdoret rregullisht ne disa vende evropjane, veēanerisht ne Gjermani.
Sot ky emer i vjeter etrusk, ndeshet edhe nder shqiptare : personalisht besoj qe sabinet s'ishin tjeter veēse fis iliro-etrusk, paraardhesit direkt te shqiptarve te sotem.