PDA

View Full Version : Parandalimi i Karijesit


Naki
06-05-06, 16:32
Tė u japni fėmijėve tableta floriFlori nė shumė mėnyra parandalonė karijesin.

Kariesi Paraqet demineralizimin-humbjen e mineraleve tė indit dhėmbor.
Flori ka efektin e mineralizimit dhe deponimit tė mineraleve tė reja nė dhėmbė.
Kjo do tė thotė se karijesi nė fazen fillestare mund tė shėrohet edhe me aplikacion tė florit,
Flori e bėnė dhėmbin edhe mė tė fortė dhe rezistentė ndaj bakterjeve.
Dihet ēė bakterjetė shkatrrojnė dhėmbnin nė atė mėnyrė duke zbėrthyer karbohidratet dhe duke rritur vlerate acideve tė ndryshme nė gojė,ēė sjellė deri te demineralizimi i indit dhėmbor.

Nė ujtė e pijshėm,ku konzentrimi i florit ėshtė mbi 0.7mg/lit,nuk ėshtė e nevojshėm flurizimi i ujit.
Ky ujė i pasur me florė reduktonė kariesin deri 50%.
Tek uji i varfur me florė/nėn 0.3% ėshtė mė rėndėsi qė fėmijėve tė u japet Florė nė formė tabletave prej 0.25mg deri 1 mg simbas moshės sė fėmijėve dhe peshės trupore duke u konsultuar me mjekun.


Naki

halla e madhe
18-05-06, 17:06
Tė u japni fėmijėve tableta flori
Flori nė shumė mėnyra parandalonė karijesin.

Kariesi Paraqet demineralizimin-humbjen e mineraleve tė indit dhėmbor.
Flori ka efektin e mineralizimit dhe deponimit tė mineraleve tė reja nė dhėmbė.
Kjo do tė thotė se karijesi nė fazen fillestare mund tė shėrohet edhe me aplikacion tė florit,
Flori e bėnė dhėmbin edhe mė tė fortė dhe rezistentė ndaj bakterjeve.
Dihet ēė bakterjetė shkatrrojnė dhėmbnin nė atė mėnyrė duke zbėrthyer karbohidratet dhe duke rritur vlerate acideve tė ndryshme nė gojė,ēė sjellė deri te demineralizimi i indit dhėmbor.

Nė ujtė e pijshėm,ku konzentrimi i florit ėshtė mbi 0.7mg/lit,nuk ėshtė e nevojshėm flurizimi i ujit.
Ky ujė i pasur me florė reduktonė kariesin deri 50%.
Tek uji i varfur me florė/nėn 0.3% ėshtė mė rėndėsi qė fėmijėve tė u japet Florė nė formė tabletave prej 0.25mg deri 1 mg simbas moshės sė fėmijėve dhe peshės trupore duke u konsultuar me mjekun.


Naki

Naki_Te pershendes per kete teme shume me vende posaqarisht per nenat qe kane femije te vegjel prej moshes 2-6 vjeqare ku preferohet flori per mbrojtjen e kariesit.Perveq dozimit te florit preferohet mirembajtja e dhebeve(larja 2X ne dite) ushqimi i shendosh me peme dhe perime te mjaftushme.
Nenave ju rekomandohet ndalimi i tepert i embelsirave,edhe nese femiut i jipet ndonje bonbone ose cokollade, menjehere te shperlahet goja me uje, ne menyre qe te mos zberthehen karburantet ne acide te cilat shkaktojne kariesin e shpejt.
Para disa vitesh eshte bere analize e kariesit me femijte qe jetojne ne qytete dhe femijte qe jetojne ne vendet malore.Femijte qe jetojne ne vende malore jane tregu rezultate te shkelqyshme.sepse permbajtja e ushqimit ishte i shendosh dhe ne nivel te duhur me plot vitamine minerale dhe albumine te mjaftushme,sidomos buka e grurit ishte ajo me kryesorja qe femijte ushqehen kohe pase kohe.Femijte e qytetit ushqehen me shume buke te bardhe, me embelsira te lloje-llojshme dhe me lengje te embla me permbajtje te madhe sheqeri, gje qe shkakton kariesin e shpejt dhe qe munde te le pasoja per dhembet e me vonshem.
ps:nese vizitojme dy here ne vit Stomatologun, kariesi s'do te kete shanse asnjehere!!!

Me nderime:halla e madhe