PDA

View Full Version : Pula apo Veza, Cila ėshtė mė e vjeter ?


Drinni
26-05-06, 19:24
Kush din te me ndihmoj se si po mbetet. Pula apo Veza cila eshte me e vjeter ?

Dilaver
26-05-06, 20:56
Sot kam pas rastin tė lexoj njė artikull nė lidhje me vezėn dhe pulėn, po pėrpiqem tė bėjė njėfar pėrkthimi tė cekėt nė lidhje mė kėtė qė lexova.


http://www.vg.no/bilder/edrum/1148638534380_692.jpg


A mė e vjeter veza apo pula?

Mė nė fund pyetja e pėrhershme; kush erdhi pėrpara pula apo veza si duket u zgjidh.

Nė lidhje me paraqitjen e DVD filmit pėr fėmij "zogu i vogėl" nė Londėr u bė njė kėrkim trashegimor, njė blegtor (shpėndar) dhe njė filozof u pajtuan sė veza ėshtė mė e vjeter se pula, shkruan Sky News.
Pyetja sė cila prej tyre erdhi e para veza apo zogu, ėshtė njė ushtrim i pėrjetshėm i trurit, pasi qė pula logjikisht nuk ka mund tė vij para vezės apo anasjelltas.

Zogu (pula) i/e parė

Nė diskutimin professional tė ekspertėve erdhi deri tė pėrfundimi se:
Materiali gjenetik nuk ndėrrohet nė periudhen e jetės sė kafshės.
Pėr kėtė shpeza e parė ėshte shėndrruar nė zog, mesiguri nė kohėn parahistorike, atėherė kur ishte njė fosil mbrenda nė vezė.

Organizmi i gjallė mbrenda nė vezė ka pas tė njejtėn DNA sikurse zogu qė doli prej saj. Ajo vezė duhet tė jetė krijesa e parė e gjallė tė cilėn e quajmė njė anėtar tė racės.
Pėrfundimisht vihet tek konkluzioni se veza erdhi para pulės, thot John Brookfield specialist nė zhvillimin e evolucionit nė Universitetin e Nottinghamit.
Ekspertet tjerė, profesori nė Kollegjin Kings - Davis Papineau dhe farmeri i shpezve Charles Bournes pajtohen me ketė teori.

P. s. nuk ėshtė shaka, ketė e kam lexuar sot.

Drinni
27-05-06, 13:17
Ekspertet tjerė, profesori nė Kollegjin Kings - Davis Papineau dhe farmeri i shpezve Charles Bournes pajtohen me ketė teori.


Mir mir e paske lexuar dilaver, por kta zotrinjet ne fjal kan len disi hapur opcionin se vertet veza na qenka para pule.

Unė po marr guximin e po ua prish kture shkencagjive, s'eshte e mundur te jet veza para pule !

Nga logjika ime jap ket shpjegim.

Ku ta marrim nje Veze pa pasur nje Pule ?

Drinni
27-05-06, 13:43
se di ndoshta nje dit me mbushet mendja.

Dilaver
27-05-06, 14:00
Nuk e paskam potencuar mė parė se; nuk i bindem kėtij versioni tė Xhon Brukfieldit aspak, por as pėr tė kundėrtėn nuk kam ndonjė opsion qė do tė i kundėrvihej kėtij nė mėnyrė bindėse, pėr atė nuk hyra mė tepėr nė detale.
Sa do qė tė thot dikush mė e vjetėr ėshtė pula, vetvetiu lind pyetja, prej nga erdhi pula, kush e lindi pulen, si dhe anasjelltas.


Brukfield konsideron sė zgjedhja e kėsaj enigme qėndron nė faktin se: ”matreriali gjenetik nuk evoluon gjatė jetės sė ndonjė organizmi”. E sipas kėsaj (sipas Brukfieldit) shpėndi (zogu) i parė i cili u shndrrua nė pulė, sė pari duhet tė egzistonte si embrion mbrenda vezės.
Sipas Brukfieldit zogu (pulės) i parė patjetėr ka dalė prej vezės tė cilėn e ka bėrė ndonjė tip lloj tjetėr (krijese), por ajo ka qen vezė pule sepse nė tė ka pas embrion zogu (pule).
Sipas kėtij shkencėtari organizmi i cili jeton mbrenda vezės duhet tė ketė DNK tė njejtė si pula qė do tė del prej saj (veza).

Gjelbrim
25-07-10, 02:15
Shikoni ktu ka dy pergjigje njena e sakte e tjetra gabim.
Ne baze te fese islame pula duhet te jete me e vjeter , per arsye se qdo gjallese qe eshte krijuar eshte krijuar qe te len pasardhes, sikurse njeriu qe u krijua prej dheut , pikes se ujit dhe prej tij bashkshortja.
Kurse per ata qe besojne ne Evolucionin normale se veza eshte me evjeter, sepse ne baze te tyre gjat evolucionit jane bere ndryshime dhe se veza e nje shpendi eshte shendrruar ne formen e pules.

Dhe nje sugjerim per ata qe e perkrahin evo;ucionin, me thuani se pse njeriu qe sa mijra vite jeton nuk eshte bere majmun apo ndonje forme tjeter jo njerzore?
All-llahu eshte i madh

teutaA
29-07-10, 20:36
une :tongue: