PDA

View Full Version : Femrat Karrieriste !!??


jadore
30-05-06, 18:04
...... Ne kohen e fundit mes bisedave ne shoqeri ,shof se eshte gjithmone tema e bisedes... Pse Femrat ne profesion (te qfardo lamije qoft ajo ) jane me te suksesshme se Mashkujt ????? ka komente te ndryshme ,dhe shof qe eshte veshtire te arrihet tek nje pergjigje e perbashket , prandaj dhe shtrova dhe kete pytje ketu ,....

-Pse mendoni ,qe Femrat ne karrier jane me te suksshme ?????

Drinni
30-05-06, 20:31
E filloj nga nje thenje folozofike.

Te shkollosh nje mashkull ke shkolluar nje individ, te shkollosh nje femer ke shkolluar nje shoqeri te ter !

Mua ma merr mendja se suksesi te femrat eshte rrjedh e asaj qe femrat i qasen qeshtjes me me seriozitet dhe disciplin, ndersa tek mashkujt thuaj se mbizotron nje krenari e tepruar, ku her pas here ndikon (ne hapa te rendsishem) marrjes se vendimeve me rendesi.

Nese nuk mendoj si ti, nuk don te thot se jam kunder teje.

jadore
30-05-06, 22:27
E filloj nga nje thenje folozofike.

Te shkollosh nje mashkull ke shkolluar nje individ, te shkollosh nje femer ke shkolluar nje shoqeri te ter !

Mua ma merr mendja se suksesi te femrat eshte rrjedh e asaj qe femrat i qasen qeshtjes me me seriozitet dhe disciplin, ndersa tek mashkujt thuaj se mbizotron nje krenari e tepruar, ku her pas here ndikon (ne hapa te rendsishem) marrjes se vendimeve me rendesi.

Nese nuk mendoj si ti, nuk don te thot se jam kunder teje.

....nje analize e pergjithesuar ,dhe mjafte serioze (bindese )Drinni .
-Respekt ..

LOJETARI
03-06-06, 15:16
...... Ne kohen e fundit mes bisedave ne shoqeri ,shof se eshte gjithmone tema e bisedes... Pse Femrat ne profesion (te qfardo lamije qoft ajo ) jane me te suksesshme se Mashkujt ????? ka komente te ndryshme ,dhe shof qe eshte veshtire te arrihet tek nje pergjigje e perbashket , prandaj dhe shtrova dhe kete pytje ketu ,....

-Pse mendoni ,qe Femrat ne karrier jane me te suksshme ?????

Une nuk besoj se femrat jane ne cdo lami me te sukseshme se mashkujt .Ky eshte vetem nje mashtrim optik ,te pakten ne shoqerine tone ,ku dikur femra ne rrafshin e karieres ka qene artikull deficit.Ne ate kohe femra , fjalen kariere as qe e kuptonte ,ndersa sot femra ka rruget e hapura ,ka mundesi te ece vet ,te mendoj vet e shumicen e rasteve edhe te vendose vete . Eshte kjo nje forme e re e zhvillimit te gjinise se kundert ,per te cilen sigurishte nuk eshte e lehte .Fale anatomise trupore femra posedon gati te gjitha atributet qe i posedon edhe mashkulli ,prandaj nuk shohe kurrfare arsye pse femra mos te kete suksese ne cfaredo profesioni qofte .Cka eshte edhe ma me rendesi ,e ka mbeshtetjen tone te plote .Pradaj veq munde te ju urojme pune te mbare .
Une gjitheashtu mbroje mendimin tim se ky sukses i femres assesi nuk munde te i takoj vetem asaj ,por pikerisht ne mashkujt jemi ata qe insistuan dhe insistojne edhe me tutje ne emancipimin e femres ,perndryshe do te na biente shkalla e interesit ndaj jush, ne funde te pusit .Prandaj une kete e shohe si nje arritje shekullore te gjinise mashkullore qe arriti te preke mekanizmat e ndryshimit te femra, e qe quan ne zhvillimin e saj dhe paralelisht edhe te mashkullit .

Reana
03-06-06, 17:35
Une gjitheashtu mbroje mendimin tim se ky sukses i femres assesi nuk munde te i takoj vetem asaj ,por pikerisht ne mashkujt jemi ata qe insistuan dhe insistojne edhe me tutje ne emancipimin e femres ,perndryshe do te na biente shkalla e interesit ndaj jush, ne funde te pusit .Prandaj une kete e shohe si nje arritje shekullore te gjinise mashkullore qe arriti te preke mekanizmat e ndryshimit te femra, e qe quan ne zhvillimin e saj dhe paralelisht edhe te mashkullit .

hahhahhahhhahhahhhahhahha....
Nese ben nje DEKORATE ketij djaloshit, qe ka pasur rrol aq te rendesishem ne ZHVILLIMIN e femres.
Phaaaaa...Evolucioni i shkrete nuk do te mjaftonte per zhvillimin psiqik, biologjik, fiziologjik te gjinise femrore, pa Djemte e Bashkuar.....*(:cool: )...


ASGJE s'me binde se meshkujt insistuakan te "ZHVILLOJNE"(:rolleyes: ) dike per asye X, te merituara lavdrimi, e vetmja gje qe pine uje eshte se meshkujt vazhdimisht insistojne te jene te N-E-V-O-J-S-H-E-M per perkrahje ne cdo aspekt te aktivitetit te tyre:cool: ..
KY eshte dallimi qenesore...
Nje grua analfabete dhe nje grua e emancipuar nuk ofrojne te njeten perkrahje per nje mashkull te kohes moderne...
Thene me thjeshte, nese meshkujt ne pergjithesi, (nuk po i fus te gjithe ne nje thes, se besoj te kete edhe lule aty-ketu), kane bere dicka per emancipimin e femres, kete e kane bere nga NATYRA VETJAKE sepse kane pasur nevoje, qe eshte per t'u dalluar nga motivet e femres te cilat, kane PUNUAR(rrolin e sotem NUK ua ka falur ASKUSH), qe te kene vendin e merituar, dhe te cilin nuk e kane akoma ne pergjithesi.

Femra karrieriste...
si nocion shume in teresant, qe bie ne vesh rrallehere, meqe femrat e tilla nuk jane rregulli, por perjashtimi...perderisa ASNJEHERE nuk flitet per meshkuj karrieriste...meqe kjo do te ishte QESHARAKE, pasi eshte rregull PA perjashtime....

Nese dikush me gjen nje mashkull shqiptar, qe rrin ne shtepi te kujdeset per familjen e vet te cilen e ka krijuar vete, perderisa gruaja nderton karriere profesionale, le te vjen "Lojetari" dhe le te flas per MERIATAT e meshkujve ne SUKSESIN e femres karrieriste...perderisa femra PUNON vete per CDO gje, ajo eshte MERITE plotesisht e saj.....:cool:

LOJETARI
04-06-06, 10:04
Te lumet na qe jena qika veq tuj nejt na shkon dita-

refren i kengeve neper dasma qe per nje pjese te madhe te gjinise femerore u shendrrua ne moto te jetes .Kjo verehet me se miri edhe te konturat e trupit te tyre qe detyrimisht ne pjesen ku perdoret per tu ulur kane fituar ne siperfaqe dhe vellim cka e bene e me te veshtire levizjen e tyre .Moslevizja apo levizja e kufizuar ndikon drejperdrejt edhe ne zhvillimin e intelektit .Ndersa ne mashkujt Reana ime e cmuar zbuluam RROTEN per tua mundesuar ketyre cupave levizjen me lireshem prej A ne B hahahahahah................vazdhojme me tutje sepse koha nuk me premton .

Reana
05-06-06, 16:43
Te lumet na qe jena qika veq tuj nejt na shkon dita-Refren IDILIK qe i referohet kohes, kur meshkujt ishin BARINJE dhe i bienin FYELLIT GJITHE DITEN, perderisa ujku po i hante dhente:biggrin: :wink: ...

Perderisa RROTEN, dhe zbulimet tjera te rendesishme ZAKONISHT i kane bere...njerez me VIZIONE tjera:wink: (me c'do respekt per barinjte pa te cilet s'di si do ta mbushnim frigoriferin me bulmet)
prandaj nese po mundohesh te vendosh dike ne poziten e ZBULUESIT te rrotes vetem pse eshte mashkull, me fal por....provo te ri-artikulosh mendimin:smile: ....

LOJETARI
05-06-06, 22:26
Refren IDILIK qe i referohet kohes, kur meshkujt ishin BARINJE dhe i bienin FYELLIT GJITHE DITEN, perderisa ujku po i hante dhente:biggrin: :wink: ...

Perderisa RROTEN, dhe zbulimet tjera te rendesishme ZAKONISHT i kane bere...njerez me VIZIONE tjera:wink: (me c'do respekt per barinjte pa te cilet s'di si do ta mbushnim frigoriferin me bulmet)
prandaj nese po mundohesh te vendosh dike ne poziten e ZBULUESIT te rrotes vetem pse eshte mashkull, me fal por....provo te ri-artikulosh mendimin:smile: ....

Ah moj REANA ,perderisa ne barinjet i bienim fyellit e qe besa edhe thurnim vargje per cobaneshat tona qe aq fort i duam .Ju gjinia e lazdruar nuk ishit ne gjendje te kryeni ato detyra qe ua kishim besuar ,edukimin e femijve dhe gatimin .Sot e kesaj dite as nuk kemi edukim te mirfillte e as kuzhine te pasur .Merre djali im nje cope buke e dil e luaj ne rruge !!!!!!! Kjo ishte filozofia juaj e tera . hhahahahah . E ti me thua se ne ju paskemi penguar .

Reana
05-06-06, 22:42
Interesant...:rolleyes:

Nuk e di as vet se ku e paskam mesuar se krijimi i familjes dhe edukimi i femijeve eshte detyre e te dy prinderve, dhe arrihet permes bashkepunimit te te dy partnereve ne menyre te barabarte...
Phaaaaaaaaaaaaaaaaaa...po sa shtrember qe me kane edukuar prinderit e mij mua..me siguri do te duhej ti padis ne ndonje gjykate nderkombetare:cool: ....

Me siguri babai im do te duhej te luante rrollin e VEZHGUESIT, dhe te kembekryq para oxhakut:biggrin: per te treguar burrerine e tij te "MADHE", perderisa e ema do te duhej te kete vrapuar nga puna ne shtepi dhe pas c'do cikerrime tjeter...
phaaaaaaa....po si do t'ua ze per te madhe gjithe jeten qe te dyve per edukaten time te "shtrember":cool: ....

LOJETARI
05-06-06, 22:54
Interesant...:rolleyes:

Nuk e di as vet se ku e paskam mesuar se krijimi i familjes dhe edukimi i femijeve eshte detyre e te dy prinderve, dhe arrihet permes bashkepunimit te te dy partnereve ne menyre te barabarte...
Phaaaaaaaaaaaaaaaaaa...po sa shtrember qe me kane edukuar prinderit e mij mua..me siguri do te duhej ti padis ne ndonje gjykate nderkombetare:cool: ....

Me siguri babai im do te duhej te luante rrollin e VEZHGUESIT, dhe te kembekryq para oxhakut:biggrin: per te treguar burrerine e tij te "MADHE", perderisa e ema do te duhej te kete vrapuar nga puna ne shtepi dhe pas c'do cikerrime tjeter...
phaaaaaaa....po si do t'ua ze per te madhe gjithe jeten qe te dyve per edukaten time te "shtrember":cool: ....

Jo moj lazdrane ,cprej qe kemi marre ne rolin edukativ edhe kuzhina edhe edukimi kane lulezuar ,po mos mi shtrembero fjalet .E prej qe ju merreni me shkence dhe politike dicka prape nuk eshte ne rregulle

Reana
05-06-06, 23:17
Phaaaaa....se me pare edhe shkenca edhe politika kane qene LULE:cool:

Thuaj SA mire qe erdhen femrat, dhe na sollen pak freski, se sa veq per juve, krejt luftera e kijamete neper gjithe Boten...shkoi njerezimi neper luftera qy...:tongue: Marsjane hesapi...:cool: ...

E sa per edukate femijesh e ushqime kuzhine, mos kujtuat secilen gje te prisni te GATSHME...
femijet e GATSHEM
shqimin e gatshem,
kulturen dhe edukaten e gatshme
dhe nje dite, pas 20 vitesh, vie babai ne shtepi, dhe femijet jane rritur, jane edukuar, shkolluar...atyre u mmbetet pastaj VETEM te mburren se CFARE femijesh kane "rritur":cool: ...hahhahhahha...

LOJETARI
06-06-06, 14:03
Phaaaaa....se me pare edhe shkenca edhe politika kane qene LULE:cool:

Thuaj SA mire qe erdhen femrat, dhe na sollen pak freski, se sa veq per juve, krejt luftera e kijamete neper gjithe Boten...shkoi njerezimi neper luftera qy...:tongue: Marsjane hesapi...:cool: ...

E sa per edukate femijesh e ushqime kuzhine, mos kujtuat secilen gje te prisni te GATSHME...
femijet e GATSHEM
shqimin e gatshem,
kulturen dhe edukaten e gatshme
dhe nje dite, pas 20 vitesh, vie babai ne shtepi, dhe femijet jane rritur, jane edukuar, shkolluar...atyre u mmbetet pastaj VETEM te mburren se CFARE femijesh kane "rritur":cool: ...hahhahhahha...

E cka mesuam nga kjo e tera ?A jane femrat me te sukseshme apo eshte vetem mashtrim optik ,ne menyre qe te mos dalim nga esenca e temes se na hidherohet zonja Jador e cila veq na i la kembet e arushes ne dore e iku hahahahaha......
Apo do te lidhim me ne funde nje pakte dhe te dalim me propozime konkrete qe ndoshta do te ndikonim pak a shume te te dy gjinit ne suksese te ndersjellta .Hajt Reana ti si shpirti i demokracise qe je, na trego per rolin dhe rendesine e femres ne shoqerine tone dhe mundesine e saj te hape shtigje te reja qe do te ndikonin ne mireqenjen sociale jo vetem te femres por te familjes ne pergjithesi.

Reana
06-06-06, 17:43
Lojetari, me del i dobet me keto epitete qe ke shfrytezuar ne postimin tend ..thuase te mungon forca e argumentit, prandaj i shfrytezon epitetet si menyre shtytese te debatitit....sa keq :rolleyes: ...
Duke iu kthyer temes,

jane apo nuk jane femrat me te sukseshme, kjo varet nga individi ne individ (dhe jam pergjegjur ne kete ne nje postim me lart).
Femrat nuk jane prodhim manifaktural i porositur nga dikush..secila ka individualitetin e saj te vecante, secila ka ambiciet, deshirat, bindjet, motivimet e veta...sikur edhe c'do njeri tjeter...(kam pershtypje se kete e dine edhe femijet ketyre diteve)...

Perderisa fakti se dikush i takon nje gjinie te caktuar, NUK predestinon suksesin apo mos-suksesin..kjo krejtesisht varet nga forca dhe energjia ( e cila nuk MATET me muskuj dhe nivel testosteronesh:cool: ) e personalitetit te individit.
E njekohesisht, lironi mendjen prej paragjykimeve, kjo eshte "hajmalia" e arritjes dhe kohabitimit(bashke-egzistuarit) te suksesit te ndersjellte te dy gjinive.

Eshte PARAGJYKUES kendi yt i trajtimit..se jo u humbeka interesimi i meshkujve, jo ne meshkujt kemi bere ate, kemi bere kete...etj, etj...PUNE e MADHE se dikush humbka interesimin...do me "humbet apetit i bukes" si thote nje kusherire e imja ne Tetove, qe i takon asaj gjenerates se re, qe jane duke REVOLUCIONUAR shoqerine shqiptare ne Maqedoni:cool: ...(phaaaaaa....po sa keq per gjithe grumbullin konzervativ ne ate mjedis....)

Do te kete gjithmone diku, njerez me te mencur, te cilet do te jene ne gjendje te vleresojne me mire suksesin, te arriturat e individeve...po fundja edhe poqese nuk ka, te qenurit pishetar/e, flamurtar/e ne nje drejtim te te menduari/vepruari/jetuari kurre nuk ka qene lehte, as nuk do te jete, pasi shumicen e mjedisit rreth e rrotull e perbejne njerez me ide robotike, te cilet jetojne sipas vlerave te imponuara paragjykuese, konzervative/fetare/fanatike/ etj, etj....qe nuk e kane bazen ne asnje forme shkencore pos ne bindjet demagogjike te bartura prej gjenerate ne gjenerate pas asfare sfidimi, pyetje, te analizuari. atj...
Secili/la i ka i nje pale mend te cilat nena natyre i ka dhuruar ne menyre te barabarte pa diskriminime gjinore, ... shfrytezoni-jane kapitali me i vlefshem qe ka dikush ne kete Bote.

jadore
06-06-06, 19:01
E cka mesuam nga kjo e tera ?A jane femrat me te sukseshme apo eshte vetem mashtrim optik ,ne menyre qe te mos dalim nga esenca e temes se na hidherohet zonja Jador e cila veq na i la kembet e arushes ne dore e iku hahahahaha......
Apo do te lidhim me ne funde nje pakte dhe te dalim me propozime konkrete qe ndoshta do te ndikonim pak a shume te te dy gjinit ne suksese te ndersjellta .Hajt Reana ti si shpirti i demokracise qe je, na trego per rolin dhe rendesine e femres ne shoqerine tone dhe mundesine e saj te hape shtigje te reja qe do te ndikonin ne mireqenjen sociale jo vetem te femres por te familjes ne pergjithesi.

...Ha haha , po te mos njohja (sipas postimeve ) ,sensin ,kreativitetin glorifikues , te koncepteve dhe parimeve qe ka Z, Lojetari ne perkrahje te pakompromis per barazi gjinore, nxitje dhe perkrahje morale ,ndaj gjinis sensuale , e qe te gjithe kete kontribut te vetin ,per qudi e shpreh ne forme sarkastike , do te mendonja qe vertet paska burra te kohes se Lekes ......( mu kujtua vargu poetik , ....." ti gruan tende nuk e deshte me pak ,pse une e dua me quan te marr.." me dukej Dritoro Agolli e ka shkruar apo !!)


prandaj them
.. pak pergjigje, paska ne kete shpreje opinjonesh ndaj temes ,qe shtrova ( more jepni mendime, se me duhet te kem laramani pergjigjesh, te te argumentoj shoqeris sime (snobe hahaha) pse Femrat ne pergjigjesi ,ndaj punes se cilit do profesion, si objektiv qe marrin , jane me ambicioze me kembngulese (nuk pranojne terhjekje ,deshtime ) , dhe jane me te suksesshme se koleget e tyre te njejte ( jo vetem shqiptaret, vlen edhe per ato ne pergjithesi ne bote . pra femrat si gjini )...???

LOJETARI
09-06-06, 23:56
Lojetari, me del i dobet me keto epitete qe ke shfrytezuar ne postimin tend ..thuase te mungon forca e argumentit, prandaj i shfrytezon epitetet si menyre shtytese te debatitit....sa keq :rolleyes: ...
Duke iu kthyer temes,

jane apo nuk jane femrat me te sukseshme, kjo varet nga individi ne individ (dhe jam pergjegjur ne kete ne nje postim me lart).
Femrat nuk jane prodhim manifaktural i porositur nga dikush..secila ka individualitetin e saj te vecante, secila ka ambiciet, deshirat, bindjet, motivimet e veta...sikur edhe c'do njeri tjeter...(kam pershtypje se kete e dine edhe femijet ketyre diteve)...

Perderisa fakti se dikush i takon nje gjinie te caktuar, NUK predestinon suksesin apo mos-suksesin..kjo krejtesisht varet nga forca dhe energjia ( e cila nuk MATET me muskuj dhe nivel testosteronesh:cool: ) e personalitetit te individit.
E njekohesisht, lironi mendjen prej paragjykimeve, kjo eshte "hajmalia" e arritjes dhe kohabitimit(bashke-egzistuarit) te suksesit te ndersjellte te dy gjinive.

Eshte PARAGJYKUES kendi yt i trajtimit..se jo u humbeka interesimi i meshkujve, jo ne meshkujt kemi bere ate, kemi bere kete...etj, etj...PUNE e MADHE se dikush humbka interesimin...do me "humbet apetit i bukes" si thote nje kusherire e imja ne Tetove, qe i takon asaj gjenerates se re, qe jane duke REVOLUCIONUAR shoqerine shqiptare ne Maqedoni:cool: ...(phaaaaaa....po sa keq per gjithe grumbullin konzervativ ne ate mjedis....)

Do te kete gjithmone diku, njerez me te mencur, te cilet do te jene ne gjendje te vleresojne me mire suksesin, te arriturat e individeve...po fundja edhe poqese nuk ka, te qenurit pishetar/e, flamurtar/e ne nje drejtim te te menduari/vepruari/jetuari kurre nuk ka qene lehte, as nuk do te jete, pasi shumicen e mjedisit rreth e rrotull e perbejne njerez me ide robotike, te cilet jetojne sipas vlerave te imponuara paragjykuese, konzervative/fetare/fanatike/ etj, etj....qe nuk e kane bazen ne asnje forme shkencore pos ne bindjet demagogjike te bartura prej gjenerate ne gjenerate pas asfare sfidimi, pyetje, te analizuari. atj...
Secili/la i ka i nje pale mend te cilat nena natyre i ka dhuruar ne menyre te barabarte pa diskriminime gjinore, ... shfrytezoni-jane kapitali me i vlefshem qe ka dikush ne kete Bote.

Laramania e mendimeve tua qe deri diku shpjegon edhe mosqendrueshmerine e asaj qe perpiqesh te thuash ,eshte ndoshta shembulli me i mire se gjinia femrore ka nevoje per mbeshtetje te vazhdueshme nga ana jone .Une nuk shohe asgje te keqe ne kete drejtim ,por tu kisha lutur mos u bjere shqelme te mirave qe ua ofron dikush .Se te vrane e mira .hahahahah......Me drejtohesh mua ,se po me mungojka argumenti dhe se po vuaja nga paragjykimet .Sa qesharake !Diagnoze e gabuar .Pasqyra ndihmon shumeshpeshe edhe pse nganjehere dhembe.......................

Reana
10-06-06, 01:14
Te mbetet ty te demantosh "laramanine"...deri atehere, keto jane "muhabete":cool: ..........

LOJETARI
10-06-06, 10:38
Duke iu kthyer temes,

1.jane apo nuk jane femrat me te sukseshme, kjo varet nga individi ne individ (dhe jam pergjegjur ne kete ne nje postim me lart).

2.Femrat nuk jane prodhim manifaktural i porositur nga dikush..secila ka individualitetin e saj te vecante, secila ka ambiciet, deshirat, bindjet, motivimet e veta...sikur edhe c'do njeri tjeter...(kam pershtypje se kete e dine edhe femijet ketyre diteve)...

3.Perderisa fakti se dikush i takon nje gjinie te caktuar, NUK predestinon suksesin apo mos-suksesin..kjo krejtesisht varet nga forca dhe energjia ( e cila nuk MATET me muskuj dhe nivel testosteronesh:cool: ) e personalitetit te individit.

4.Eshte PARAGJYKUES kendi yt i trajtimit..se jo u humbeka interesimi i meshkujve, jo ne meshkujt kemi bere ate, kemi bere kete...etj, etj...PUNE e MADHE se dikush humbka interesimin...do me "humbet apetit i bukes" si thote nje kusherire e imja ne Tetove, qe i takon asaj gjenerates se re, qe jane duke REVOLUCIONUAR shoqerine shqiptare ne Maqedoni:cool: ...(phaaaaaa....po sa keq per gjithe grumbullin konzervativ ne ate mjedis....)

5.Do te kete gjithmone diku, njerez me te mencur, te cilet do te jene ne gjendje te vleresojne me mire suksesin, te arriturat e individeve...po fundja edhe poqese nuk ka, te qenurit pishetar/e, flamurtar/e ne nje drejtim te te menduari/vepruari/jetuari kurre nuk ka qene lehte, as nuk do te jete, pasi shumicen e mjedisit rreth e rrotull e perbejne njerez me ide robotike, te cilet jetojne sipas vlerave te imponuara paragjykuese, konzervative/fetare/fanatike/ etj, etj....qe nuk e kane bazen ne asnje forme shkencore pos ne bindjet demagogjike te bartura prej gjenerate ne gjenerate pas asfare sfidimi, pyetje, te analizuari. atj...
6.Secili/la i ka i nje pale mend te cilat nena natyre i ka dhuruar ne menyre te barabarte pa diskriminime gjinore, ... shfrytezoni-jane kapitali me i vlefshem qe ka dikush ne kete Bote.


1. Se mvaret nga individi nuk diskutohet ,por per mendjen time rendesi me te madhe ka se ku gjindet ai individ .Me thjeshte ,nje femer qe jeton ne nje rrethe ku meshkujt jane me perparimtare ajo do ta kete me lehte se nje tjeter qe jeton dikund ku meshkujt kane vete probleme me orientim ne hapsire .

2.Ambicjet ,deshirat ,bindjet dhe motivimet nuk ju mungojne fare ,por mjerishte shpeshe kane kahjen e gabuar hahahahah......

3.Kete e kerkon tema prandaj ia kemi borxhe nje sqarim .

4.Nuk eshte pune apetiti por rrezik i ndryshimit te poleve ,prandaj edhe mbetemi syhapur dhe vazhdimisht kujdesemi per laramani .

5.Pasqyra ndihmon ne kete pike , jashtzakonisht .

6.Kjo bindje nuk ka funksionuar as gjate 50viteve ne komunizem

Reana
10-06-06, 18:22
1. Se mvaret nga individi nuk diskutohet ,por per mendjen time rendesi me te madhe ka se ku gjindet ai individ .Me thjeshte ,nje femer qe jeton ne nje rrethe ku meshkujt jane me perparimtare ajo do ta kete me lehte se nje tjeter qe jeton dikund ku meshkujt kane vete probleme me orientim ne hapsire .

2.Ambicjet ,deshirat ,bindjet dhe motivimet nuk ju mungojne fare ,por mjerishte shpeshe kane kahjen e gabuar hahahahah......

3.Kete e kerkon tema prandaj ia kemi borxhe nje sqarim .

4.Nuk eshte pune apetiti por rrezik i ndryshimit te poleve ,prandaj edhe mbetemi syhapur dhe vazhdimisht kujdesemi per laramani .

5.Pasqyra ndihmon ne kete pike , jashtzakonisht .

6.Kjo bindje nuk ka funksionuar as gjate 50viteve ne komunizem

1. PAMARREPARASYSH, nese mjedisi se ku jetoj une eshte i "perparuar" apo i pa "perparuar",une si dhe cdo femer, apo mashkull (nuk e di nese ketu e kemi edhe gjinine asnjejese:biggrin: ), kemi te njejtat OBLIGIME gjate studimeve, provimeve, obligimeve administrative, apo cfaedo qofshin proceset e nderlidhura me ambiciet qe kam une te cilat i ndaj me shume moshatare te tjere.
Pra te qenurit te PERPARUAR, apo jo te mjedisit tim-NUK E LEHTESON ne asnje menyre objektivin tim. NUK ka lehtesime, as NUK ka ndihmese per gjerat qe arrij une, pse dikush ne mjedisin tim qenka "me i perparuar". Secila femer PUNON vete per te arritur ate qe ka, dhe kete NUK IA FAL ASKUSH.

2.Fakti se dikund ne Bote, femrat jane te kufizuara nga shkollimi, apo marrja pjese ne aktivitete te ndryshme shoqerore/politike/ekonomike, apo cfaredoqofshin ato, ka te beje me faktin se ne ato shoqeri femrat JANE te bindura se rroli qe kane, eshte rroli qe duhet te kene.
PERDERISA ato jane te knaqura me rrolin qe kane, cfare mund te keshe ti kunde?. C'te ben ty ekspert se cka eshte "drejtim i gabuar" per nje femer???
Por NESE deshirojne te kene nje vend tjeter ne shoqerine ku jetojne-DEFINITIVISHT iu mbetet atyre te RIDEFINOJNE rrolin e tyre ne ate shoqeri, duke ndryshuar objektivat.
Po shikoja nje demonstrate te grave Palestineze, jave me pare kunder regjimit fanatik te Hamasit ne Palestine.
Shumices se grave atje, NUK i tembet as syri te dale dhe hapurazi ti thote nje qeverie agresive te llojit te Hamasit, "MOS I FUTNI HUNDET NE TE DREJTAT DHE LIRITE TONA, sepse NE VETE vendosim per veteveten".

3. Si duket vuan nga paragjykimi se suksesi i femres varet nga meshira e meshkujve-sepse nen-vetedijshem ende vuan nga paragjykimi se gjerat arrihen me force....

4. MBARE koncepti yt per "laramanine" apo "diferencat polare" ka nevoje per "RI-MODIFIKIM":cool: ....ato dallimet polare duhet te kerkohen GJETIU, e jo ne ngarkesen e gjithe PUNEVE brenda shtepise ne duart e gruas, perderisa gjithe punet jashte shtepise, jane pune e burrit(koncepte konzervative, qe iu ka dalur ngjyra mooooooooooti!!!
Problemi nuk eshte se NUK KA dallime polare te mjaftueshme per terheqeshmeri, problemi eshte se ka shume PARAGJYKIME(ndoshta te kujtohet se kam cekur se "lirmi nga paragjykimet eshte ceshtje ESENCIALE ne mbarevajtjen e nje bashkejetese te nje cifti.)

5. Pasqyren do te duhej te kthej andej nga gjindesh ti, sepse me duket se keni MUNGESE te tyre....Femrat bejne VETESAKRIFICA te perditshme ne cdo lemi jetesore; heqin dore nga shume ambicie, deshira, pasione, per t'u "pelqyer" nga ndonje kungull mashkullor, qe fundja as qe e meriton. apo per te akomoduar jeten e familjes se saj, femijeve, te afermive, e mejdisit, sipas parashikimeve te te tjereve.
MJAFT me me KORRUPTIME shpirterore te kesaj NATYR;. Kur te gjeni nje mashkull qe do te sakrifikonte endrrat e tij per ty, atehere mund te thoni se ia vlen, perndryshe BARAZIA, NDARJA e PERGJEGJESIVE ne cdo aspekt ose ecja tutje duhet pasuar !!!

6. Nuk e di se cka ka funksionuar gjate komunizmit, nuk e mbaj mend:wink: por ketu ne KAPITALIZEM me kane mesuar se:Femrat nuk linden per te qene sherbetore te gjinise mashkullore por lindin po me te njejtin potencial inteligjence, qe i ben meshkujt lidere shteti, pilot, menaxher, biologe, kimiste, mjeke, etj, etj.... TERE cka iu duhet eshte te mos sakrifikojne veteveten, sepse ne fund te dites del njefare LOJETARI dhe te tregon se femrave iu mungon ambicia, por edhene rast se nuk iu mungon ambicia dhe ato realizojne endrrat e tyre, kjo na paskesh qene MERITE e meshkujve(Loje mes dy zjarreve, me duket i thone kesaj:cool: ...ehhh keshtu kur gjinia femrore IA VARIN VESHIN asaj se cfare thote halli i juaj dhe mundohet te luaj lojen sipas "interesimeve polare" te llojit tuaj)!!!

halla e madhe
10-06-06, 22:16
Lojtari luan lojen e humbur, e ne femrat korrim fitore ne cdo lami te jetes...sa cudi..sa e vertete:wink:

LOJETARI
10-06-06, 22:54
1. PAMARREPARASYSH, nese mjedisi se ku jetoj une eshte i "perparuar" apo i pa "perparuar",une si dhe cdo femer, apo mashkull (nuk e di nese ketu e kemi edhe gjinine asnjejese:biggrin: ), kemi te njejtat OBLIGIME gjate studimeve, provimeve, obligimeve administrative, apo cfaedo qofshin proceset e nderlidhura me ambiciet qe kam une te cilat i ndaj me shume moshatare te tjere.
Pra te qenurit te PERPARUAR, apo jo te mjedisit tim-NUK E LEHTESON ne asnje menyre objektivin tim. NUK ka lehtesime, as NUK ka ndihmese per gjerat qe arrij une, pse dikush ne mjedisin tim qenka "me i perparuar". Secila femer PUNON vete per te arritur ate qe ka, dhe kete NUK IA FAL ASKUSH.

2.Fakti se dikund ne Bote, femrat jane te kufizuara nga shkollimi, apo marrja pjese ne aktivitete te ndryshme shoqerore/politike/ekonomike, apo cfaredoqofshin ato, ka te beje me faktin se ne ato shoqeri femrat JANE te bindura se rroli qe kane, eshte rroli qe duhet te kene.
PERDERISA ato jane te knaqura me rrolin qe kane, cfare mund te keshe ti kunde?. C'te ben ty ekspert se cka eshte "drejtim i gabuar" per nje femer???
Por NESE deshirojne te kene nje vend tjeter ne shoqerine ku jetojne-DEFINITIVISHT iu mbetet atyre te RIDEFINOJNE rrolin e tyre ne ate shoqeri, duke ndryshuar objektivat.
Po shikoja nje demonstrate te grave Palestineze, jave me pare kunder regjimit fanatik te Hamasit ne Palestine.
Shumices se grave atje, NUK i tembet as syri te dale dhe hapurazi ti thote nje qeverie agresive te llojit te Hamasit, "MOS I FUTNI HUNDET NE TE DREJTAT DHE LIRITE TONA, sepse NE VETE vendosim per veteveten".

3. Si duket vuan nga paragjykimi se suksesi i femres varet nga meshira e meshkujve-sepse nen-vetedijshem ende vuan nga paragjykimi se gjerat arrihen me force....

4. MBARE koncepti yt per "laramanine" apo "diferencat polare" ka nevoje per "RI-MODIFIKIM":cool: ....ato dallimet polare duhet te kerkohen GJETIU, e jo ne ngarkesen e gjithe PUNEVE brenda shtepise ne duart e gruas, perderisa gjithe punet jashte shtepise, jane pune e burrit(koncepte konzervative, qe iu ka dalur ngjyra mooooooooooti!!!
Problemi nuk eshte se NUK KA dallime polare te mjaftueshme per terheqeshmeri, problemi eshte se ka shume PARAGJYKIME(ndoshta te kujtohet se kam cekur se "lirmi nga paragjykimet eshte ceshtje ESENCIALE ne mbarevajtjen e nje bashkejetese te nje cifti.)

5. Pasqyren do te duhej te kthej andej nga gjindesh ti, sepse me duket se keni MUNGESE te tyre....Femrat bejne VETESAKRIFICA te perditshme ne cdo lemi jetesore; heqin dore nga shume ambicie, deshira, pasione, per t'u "pelqyer" nga ndonje kungull mashkullor, qe fundja as qe e meriton. apo per te akomoduar jeten e familjes se saj, femijeve, te afermive, e mejdisit, sipas parashikimeve te te tjereve.
MJAFT me me KORRUPTIME shpirterore te kesaj NATYR;. Kur te gjeni nje mashkull qe do te sakrifikonte endrrat e tij per ty, atehere mund te thoni se ia vlen, perndryshe BARAZIA, NDARJA e PERGJEGJESIVE ne cdo aspekt ose ecja tutje duhet pasuar !!!

6. Nuk e di se cka ka funksionuar gjate komunizmit, nuk e mbaj mend:wink: por ketu ne KAPITALIZEM me kane mesuar se:Femrat nuk linden per te qene sherbetore te gjinise mashkullore por lindin po me te njejtin potencial inteligjence, qe i ben meshkujt lidere shteti, pilot, menaxher, biologe, kimiste, mjeke, etj, etj.... TERE cka iu duhet eshte te mos sakrifikojne veteveten, sepse ne fund te dites del njefare LOJETARI dhe te tregon se femrave iu mungon ambicia, por edhene rast se nuk iu mungon ambicia dhe ato realizojne endrrat e tyre, kjo na paskesh qene MERITE e meshkujve(Loje mes dy zjarreve, me duket i thone kesaj:cool: ...ehhh keshtu kur gjinia femrore IA VARIN VESHIN asaj se cfare thote halli i juaj dhe mundohet te luaj lojen sipas "interesimeve polare" te llojit tuaj)!!!

Kjo Reana apo ma mire ta quajme Nena Analize zberthene gjerat deri ne grimcen me te vogel qe as dreqi me sdi ti beje bashke .

Dikush pat thene : Intelegjenca e femres eshte bukuria ,bukuria e mashkullit eshte intelegjenca .Ne bukuroshat do te vazhdojme ta shijojme intelegjencen e femrave bile ne qofte se eshte nevoja edhe not do ta kalojme oqeanin dhe ska dallge qe na ndale .hahahahahahah

P.s ANI HALLE ANI !!!!!!!

Reana
11-06-06, 04:31
Dikush pat thene : Intelegjenca e femres eshte bukuria ,bukuria e mashkullit eshte intelegjenca .Ne bukuroshat do te vazhdojme ta shijojme intelegjencen e femrave bile ne qofte se eshte nevoja edhe not do ta kalojme oqeanin dhe ska dallge qe na ndale .hahahahahahahPerseri me paragjykime diskriminuese ti, a:rolleyes: ....
Rast i papermiresueshem:cool: .....

dr1ta
12-06-06, 00:19
Ne ket vend ku jetoj une , me shume femra studjojn se meshkujt , dmth ne te ardhmen do te ket me shume femra me karier te lart se sa meshkujt, ktu besa femrat ce zgjedhin te jen ne shtepi me femijet e vet fitojn poena per penzion , :wink: dmth nje nder shtetet me domkratike ne bote e konsiderojn ket lloj pune sikur pune. Perndryshe shumica e femrave preferojn nje karier dhe esht krejt natyral me be familje ne moshen 35-40 vj , (kan harru ce LOJTARI esht duke i prit ato per instrukcione , se si te jetojn ):biggrin:

Pilati
10-07-06, 03:32
...... Ne kohen e fundit mes bisedave ne shoqeri ,shof se eshte gjithmone tema e bisedes... Pse Femrat ne profesion (te qfardo lamije qoft ajo ) jane me te suksesshme se Mashkujt ????? ka komente te ndryshme ,dhe shof qe eshte veshtire te arrihet tek nje pergjigje e perbashket , prandaj dhe shtrova dhe kete pytje ketu ,....

-Pse mendoni ,qe Femrat ne karrier jane me te suksshme ?????

Sepse duan jan kembengulese qe te barazohen me meshkuj.

Fatmiresisht disa prej tyre edhe kane arriturr qe tja arrijne kesaj.
Te kujtojme vetem Medlin Olbrajtin gjate viti 1999.

seriozja_19
10-07-06, 19:21
...... Ne kohen e fundit mes bisedave ne shoqeri ,shof se eshte gjithmone tema e bisedes... Pse Femrat ne profesion (te qfardo lamije qoft ajo ) jane me te suksesshme se Mashkujt ????? ka komente te ndryshme ,dhe shof qe eshte veshtire te arrihet tek nje pergjigje e perbashket , prandaj dhe shtrova dhe kete pytje ketu ,....

-Pse mendoni ,qe Femrat ne karrier jane me te suksshme ?????

Nuk mendoj qe femrat karrieriste jan me te suksesshme se sa meshkujt - nga kush qenka kjo statistike?? Por nese e analizojme kete nga nje tjeter perspektive, ateher edhe e vertet mund te jet. Maxhoriteti ka arsye ta mendoje kete sepse femra apo me mire te shprehem, gruaja e cila ka krijuar familje dhe njekohesisht e mban edhe punen ne ndonje zyre (shembull), ateher normal se eshte me e suksesshme se sa burri. Femrat gjithe me shume punojne, por meshkujt nuk e pranojne kete gjithe. E shoh edhe tek prindrit e mi: mami eshte shume, shume me aktive se sa babi!!!

Per mua eshte primare karriera, sepse po e kam karrieren, ateher eshte fundament i jetes ne te ardhmen. Po nuk kam karrier, ateher gjithcka me veshtiresohet...

jadore
10-07-06, 19:42
Nuk mendoj qe femrat karrieriste jan me te suksesshme se sa meshkujt - nga kush qenka kjo statistike?? Por nese e analizojme kete nga nje tjeter perspektive, ateher edhe e vertet mund te jet. Maxhoriteti ka arsye ta mendoje kete sepse femra apo me mire te shprehem, gruaja e cila ka krijuar familje dhe njekohesisht e mban edhe punen ne ndonje zyre (shembull), ateher normal se eshte me e suksesshme se sa burri. Femrat gjithe me shume punojne, por meshkujt nuk e pranojne kete gjithe. E shoh edhe tek prindrit e mi: mami eshte shume, shume me aktive se sa babi!!!

Per mua eshte primare karriera, sepse po e kam karrieren, ateher eshte fundament i jetes ne te ardhmen. Po nuk kam karrier, ateher gjithcka me veshtiresohet...

... eshte apo s'eshte ?? ... kete nuk e "kuptova"

... megjithate Seriozja _19 , ate te uroj dhe Une, te dish te arsimohesh kjo eshte ne jete primarja (pa marr parasysh gjinine , me kohe vine fazat tjera pas arsimimit , ku kerkohet profesionalizimi dhe aftesija ,ambicja etj.. ne profesion .. them qe je ne rruge te mbare ..qdo te mire dhe shume suksese ...

p.s.
(... shettt ..... mos te na ndine te tjeret , profesioni eshte veper akt ,pune aktive qe na ndjek gjithe jeten , nuk mendoj qe ja vlen te mirren opinjonet e tjerve qka te studiojme dhe punojme, mendoj qe duhet te finalizohet nje drejtim perkates qe ne e dome , vetem atehere them qe gjithesecili ka sukses ne ate drejtime percaktues ne te ardhmen ,nese drejtimi zgjidhet vetem pse kerkohet per kohen , mendoj qe gjasat jane shume reale per nje zhgenjim personal ne te ardhmen ne karrjer ...)

seriozja_19
10-07-06, 22:52
... eshte apo s'eshte ?? ... kete nuk e "kuptova"

... megjithate Seriozja _19 , ate te uroj dhe Une, te dish te arsimohesh kjo eshte ne jete primarja (pa marr parasysh gjinine , me kohe vine fazat tjera pas arsimimit , ku kerkohet profesionalizimi dhe aftesija ,ambicja etj.. ne profesion .. them qe je ne rruge te mbare ..qdo te mire dhe shume suksese ...

p.s.
(... shettt ..... mos te na ndine te tjeret , profesioni eshte veper akt ,pune aktive qe na ndjek gjithe jeten , nuk mendoj qe ja vlen te mirren opinjonet e tjerve qka te studiojme dhe punojme, mendoj qe duhet te finalizohet nje drejtim perkates qe ne e dome , vetem atehere them qe gjithesecili ka sukses ne ate drejtime percaktues ne te ardhmen ,nese drejtimi zgjidhet vetem pse kerkohet per kohen , mendoj qe gjasat jane shume reale per nje zhgenjim personal ne te ardhmen ne karrjer ...)

... Jan por edhe nuk jan, pergjigje definitive nuk mund te jap, sorry

vizionar
17-11-07, 02:28
Mendimi im eshte se suksesi i madh tek femrat ne pergjithesi arrihet ne postet si sekretaresha,shitese por edhe ne poste te rendesishme kur do mirrej vendim per acarimin e politikes mes shteteve....