PDA

View Full Version : Arrrestohet nje udheheqes taliban


Kalt
04-06-06, 22:14
Nga Afganistani ka njoftime se forcat ndėrkombėtare paqėruajtėse kanė arrestuar udhėheqėsin kryesor ushtarak tė talebanėve, Mulla Dadullėn.
Burime i thanė BBC-sė se ai ėshtė arrestuar nė qytetin e Kandaharit, por nuk janė dhėnė hollėsi pėr rrethanat.
Mulla Dadulla ishte njėri nga dhjetė anėtarėt e kėshillit drejtues tė talebanėve para pushtimit tė Afgansitanit nga forcat e drejtuara prej amerikanėve nė vitin 2001.
Korrespondenti i BBC-sė nė Afganistan thotė se ai mund tė ketė koordinuar luftimet e fundit kundėr forcave paqėruajtėse nė provincėn e Helmandit nė jug tė vendit.
Luftimet nė kėtė rajon janė intensifikuar gjatė javėve tė fundit me dislokimin nė rajon tė forcave tė NATO-s.
Arrestimi
Mulla Dadullah ka qenė njė nga emrat qė ka kryesuar listėn e personave mė tė kėrkuar tė Amerikės qė nga koha kur ai u shpėtoi bombardimeve amerikane nė veri tė Afganistanit nė vitin 2001.
Ai ėshtė komandanti mė i lartė ushtarak i talebanėve dhe njė nga emrat kryesorė tė udhėheqjes talebane.
BBC ka mėsuar se ai u kap nė Kandahar dhe po mbahet nėn arrest nga forcat e koalicionit, por nuk dihen mė shumė hollėsi.
Njė person, qė pretendon se flet nė emėr tė Talebanėve, e hodhi poshtė lajmin prė kapjen e tij.
'Luftėtar trim'
Mulla Dadulla konsiderohet si njė bashkėpunėtor i ngushtė i udhėheqėsit tė talebanėve, Mulla Omar.
Njė ish-muxhahedin, ai humbi kėmbėn e majtė gjatė luftimeve kundėr ushtrisė sovjetike gjatė pushtimit tė Afganistanit.
Mulla Dadulla konsiderohet si luftėtar trim, qė nė tė shkuarėn ka arritur t'i shpėtojė disa herė kapjes.
Ai u zhduk pas pushtimit tė Afganistanit nė vitin 2001, por u rishfaq pas dy vjetėve, kur njoftoi njė fushatė tė talebanėve pėr tė rimarrė pushtetin nga ajo qė ai e cilėsoi si qeveri kukull tė amerikanėve nė Kabul.
Qė nga ajo kohė ai ka marrė pėrgjegjėsinė pėr disa sulme kundėr forcave tė drejtuara nga ato amerikane dhe ka paralajmėruar se afganėt po pėrgatiteshin pėr tė kryer sulme vetėvrasėse.

http://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2006/05/20060519153834_41663560_203mdadallah-aljaz.jpgBBC(http://www.bbc.co.uk/albanian/news/2006/06/060603_kanada_terror.shtml)