PDA

View Full Version : Organet kompetente


Psikologu
13-06-06, 14:54
Pershendetje !

Deshiroj tė hapi ketė temė dhe tė debatojmė rrethė asaj se ;

Cilat janė organet kompetente pėr mbrojtjen nga interneti dhe kush posedon tė drejten e ketyre organeve qe tė e mbyllė ndonjė forum, nese forumet " i kalojkan " normat e tyre.
Nuk po flasim aspak pėr Policin , por kush ka tė drejtė tė e flet ketė ose tė e bind dikend se egziston "organizata" qė paska njė punė qė ti percjell forumet se kush e cka e si shkruanė, pra kush dhe si ??!!
Shpesh kan qenė tė shkruara keto thenje dhe shumė kan qenė dhe janė tė bindur se paska njerez tė tillė qe e mbyllkan forumin e ketij ose atij , dhe qenkan kompetentė pėr ketė !!!

Pres pėrgjegjjen nga ju , vetem pėr shkak tė sė vertetes dhe realitetit.

Reana
13-06-06, 15:10
Policia/legjislatura e cdo shteti modern ne te cilin ushtrohen aktivitete te kesaj natyre, ka edhe seksionet e vecanta te cilat mirren me materialet e postuara ne internet.
Materialet te cilat kontrollohen varojne nga muzika qe shkarkohet ilegalisht, pornografia, webfaqet e ndryshme te politikes, fese, etj, etj...

Varet nga interesimi/objektivat e nje shteti, nese ata mundohen te interceptojne materiale pornografike, apo materiale propagandash te ndryshme, pason edhe edhe kontrollimi/ndjekja penale edhe e materialeve te cilat postohen ne Domenin e tyre.


Per organizata te vecanta jo-institucionale, perpos ne qofshin organizata "rekrutuese" per "talente" te caktuara-nuk kam njohuri cfare organizatash tjera mund te kete.

GjIlAnAsI_cSi
14-06-06, 19:21
Personat qe merren me keto gjera , jan vet kompanit me bashkpunimin e policis brenda internetit.. do te thot jan te lidhur ngusht mes njeri tjeterin dhe ndihmojn per cdo kerkim apo kapje qe jan jasht rrregulles se internetit..!

Kshtu mua ne Gjermani me kan kap , dhe tani kam gjygj te dal , per arsyee kisha te pa regjisturar Forumin , dhe Spam und Mp3 muzik dhe u suspendua emeri dhe me kan nxjerr ne gjygj per keto gjera..

Gjith te mirat.

Psikologu
16-06-06, 15:09
Do tė thotė , ne bashkpunim me policinė, pra me njė fjalė spijun apo , sepse pėr tė punuarė ne keto lėmi , duhet tė jenė tė shkolluaarė ose tė punesuarė aty qė ti kryejnė keto sherbime.
Siguria e IT rrjetit neper botė , kuptohet se eshte e madhe , mirpo tė mos harrohet se aty punojnė vetem pėrsonat e autorizuarė nė ketė drejtim , jo pėrsona te thjeshtė...
Ketu eshte qellimi i kesaj teme ..