PDA

View Full Version : Ana Oxa, koncert nė Gjakovė


Kalt
14-06-06, 08:36
Ana Oxa, koncert nė Gjakovė

Agron Krasniqi
http://www.shekulli.com.al/images/0.gif
Prishtinė - Kėngėtarja e njohur italiane me origjinė shqiptare, Anna Oxa, do tė jetė e pranishme nė njė koncert tė madh sot nė mbrėmje nė Gjakovė. Koncerti mbahet pėr nder tė ēlirimit tė qytetit tė Gjakovės ndėrsa pjesėmarrės do tė jenė edhe kėngėtarė tė tjerė nga Shqipėria e Kosova si Alban Skenderaj, “Elita 5”, Ledina Ēelo, Ēiljeta Xhilaga, Shkėlzen Jetishi - Xeni. Oxa do tė kėndojė 15 kėngė. Moderator ėshtė Ardit Gjebrea i cili pėrkundėr angazhimeve tė tij tė shumta nė Tiranė ka gjetur kohė pėr tė marrė pjesė nė kėtė koncert, pasi ka qenė edhe njė nga ndėrmjetėsit pėr tė sjellė Oxan nė Kosovė. Organizatori i kėtij koncerti, Urim Arllati, ka thėnė se u deshėn dy vjet pėr tė sjellė nė Kosovė dhe nė kėtė mbrėmje kėngėtaren e njohur, ish- bashkėshorte e njė biznesmeni me mjaft influencė nė Kosovė, Bexhet Pacolli. Ana Oxa mbėrrin nė Prishtinė sot nė orėn 15. 45, ndėrsa janė paraparė edhe takime me udhėheqėsit mė tė lartė tė insitucioneve kosovare. Ajo do tė vijė bashkė me tė bijėn e saj.
Organizatorėt presin qė nė sallėn e panaireve, tė mblidhen deri nė 30 mijė vetė pėr tė ndjekur koncertin i cili po pritet me interesim tė madh nga publiku kosovar. Nė program ishte menduar qė Oxa do tė kėndonte edhe himnin kombėtar, mirėpo pėr shkak tė vėshtirėsive pėr tė mėsuar tekstin ajo ka kėrkuar qė himni tė kėndohet nga tė gjithė tė pranishmit nė kėtė mbrėmje.


14/06/2006
Shekulli

Dilaver
14-06-06, 20:40
Ana Oksa nė Kosovė

PRISHINĖ, 14 QERSHOR - Rreth orės 15:45, nė Aeroportin e Prishtinės, aterroi me aeroplan ylli botėror me prejardhje shqiptare, Anna Oxa, sė bashku me vajzėn e saj, Franēeskėn. Siē edhe ka paralajmėruar, ajo nuk dha asnjė prononcim pėr gazetarė. Sipas agjendės sė saj, Oxa (Iliriana Hoxha) do tė takohet me presidentin e Kosovės, Fatmir Sejdiu, si dhe me ministrin e Kulturės, tė Rinisė dhe tė Sporteve, Astrit Haraqija. Anna Oxa do tė marrė pjesė nė njė koncert tė madh nė qytetin e Gjakovės, pėr nder tė Ditės sė Ēlirimit tė kėtij qyteti. Koncerti do tė zgjasė deri nė orėt e hershme tė mėngjesit. /Saranda RAMA