PDA

View Full Version : Miliona femra ndihen te zevendesuara nga nje top futbolli.


Kalt
14-06-06, 19:31
Si nė Shqipėri, Gjermani, Holandė dhe nė mbarė botėn, miliona femra ndihen tė zėvendėsuara nga njė top futbolli
14-06-2006
Femrat: Njė "shkelm" televizorit, zgjidhja mė e mirė
Aida Tuci


Ndėrkohė qė gjermanėt dhe pjesa mė e madhe e botės e kanė mendjen te futbolli, zviceranėt e kanė kapur nė ajėr rastin pėr t'u kujdesur pėr tė gjitha femrat e botės tė mbetura vetėm nė shtėpi. Janė pikėrisht meshkujt e Alpeve tė Zvicrės qė kanė ofruar njė zgjidhje shumė jetėsore, po ta mendosh, pėr konfliktin e vjetėr mes grave dhe sportit. Duke parashikuar qė miliona femra do ta ndiejnė veten si "vejusha" me fillimin e Kampionatit Botėror "Gjermani 2006", ku tė tradhtuara pėr njė top do tė braktisen nga burrat e mbledhur nėpėr lokale, zviceranėt zgjidhjen e tyre e kanė publikuar pėrmes njė reklame, e cila i fton tė gjitha tė vizitojnė Alpet e Zvicrės, ku pa dyshim do tė priten si "mbretėresha" nga meshkujt mė tė bukur tė Zvicrės. "Ejani nė Alpe, sepse kėtu meshkujt ju duan mė shumė juve sesa futbollin!" Ky ėshtė spoti qė nė fakt ėshtė ideuar dhe realizuar nga Ministria e Turizmit e Zvicrės, ku protagonistė kryesor ka meshkuj tėrė muskuj, ndėr tė cilėt edhe Mister Zvicra 2005, i cili paraqitet duke mjelė njė lopė dhe duke buzėqeshur plot nėnkuptime... E kush femėr do tė mund t'i rezistonte?
Oferta speciale vetėm pėr gratė pėrfshin shėtitje tė gjata, lojėra golfi, shoping dhe ēlodhje. Dhe pėr habi, duke iu referuar zėdhėnėsit tė Ministrisė sė Turizmit, kanė qenė tė shumtė burrat qė kanė prenotuar javė tė gjata pushimesh pėr bashkėshortet e tyre. Me sa duket, ata janė gati tė pranojnė edhe tradhtinė vetėm pėr tė mos humbur njė ndeshje tė kampionatit botėror... Ēfarė "burrash"!...
Ndėrsa njė grup femrash holandeze janė ngritur nė protestė kundėr Kupės sė Botės. Nė fakt, duket e ēuditshme, por edhe ato kanė problemet e tyre nė lidhje mė kėtė botėror. Sigurisht qė "problemi" pėr ta janė bashkėshortėt, pasi ata i kanė lėnė tėrėsisht pas dore dhe janė pėrqendruar nė ndeshjet e Kupės sė Botės. "Ne, gratė e Holandės, jemi ngritur nė protestė kundėr Kupės sė Botės. Nuk duhet tė lejojmė qė burrat tanė tė magjepsen nė njė mėnyrė tė tillė nga njė kompeticion. Kupa e Botės nuk duhet tė zhvillohet mė.
Ne lihemi pas dore gjatė gjithė kėsaj periudhe, por problemi mė i madh ėshtė se njė kompeticion sportiv po arrin tė ndėrhyjė nė marrėdhėniet bashkėshortore tė njerėzve. Jemi shumė tė pakėnaqura dhe kėrkesa jonė do tė shkojė mė larg se kaq. Nuk mund tė qėndrojmė tė heshtura mė. Burrat tanė qėndrojnė gjatė gjithė kohės para televizorit, ose jashtė shtėpisė pėr tė parė ndeshjet.
E gjithė kjo nuk ėshtė e drejtė. Tė gjithė mendojnė se femrat nuk e kuptojnė futbollin dhe roli i tyre ėshtė pėr tė shėrbyer birrėn dhe pėr tė mos shqetėsuar gjatė ndeshjes. Eshtė vėrtet diēka e keqe," ėshtė thėnė nė deklaratėn qė kanė bėrė femrat holandeze tė bashkuara nė grupin "antibotėror". Me sa duket, pėrveē spektaklit dhe emocionit qė dhuron futbolli, ai ka edhe njė anė negative, por kjo gjithmonė sipas femrave...

Sporti Shqiptar

Dilaver
20-06-06, 18:59
Kėtė vit qyteti Baden –Baden ka pasur mė shumė fat se qytetet tjera nė Gjermani. Kėtu janė tė vendosur gratė e futbollistėve anglez, tė cilat shpenzojnė shuma marramendėse parash nėpėr dyqane tė rrobave.
Pėrderisa lojtarėt djersiten duke vrapuar pas topit, gratė e tyre, tėrė ditėn, janė duke iu harxhuar paratė atyre.
Rekordin mė tė ri nė kėtė qytet tashmė e kanė thyer 8 gra, ose tė dashura tė lojtarėve anglez.
Ēka ndryshojnė gratė e futbollistėve anglez nga gratė normale?
Pėr vetėm 10 minuta ato kanė shpenzuar mbi 80 mijė euro, ndėr tė cilat 4395 euro i kanė harxhuar vetėm nė kėpucė. Tė gjithė pronaret e dyqaneve tashmė kanė njė favorit tjetėr pėr kėtė Botėror, Anglinė.
Ata shpresojnė qė Anglia tė arrijė nė finale, nė mėnyrė qė gratė e lojtarėve tė kombėtares sė Anglisė tė qėndrojnė sa mė gjatė nė Baden – Baden. Pa dyshim, Nr. 1 dhe mbretėresha e shoppingut ėshtė, Victoria Beckham.
Bashkėshortja e yllit tė futbollit David Beckham, Victoria, vetėm pėr 10 minuta harxhon mė shumė para se sa qė harxhon pėr disa vjet tė tėra nė rroba njė grua e njė familjeje me ekonomi mesatare. Nuk paguan asnjėherė me para kesh, por vetėm me kartelė tė bankės.
Kėshtu harxhojnė gratė e futbollistėve anglezė, natyrisht brenda njė dite:

Cheryl, e dashura e Ashley Cole
(Rroga vjetore e futbollistit 5,3 milionė euro): Syzė dielli: R. Cavalli 300 euro, ēantė: Chloé 700 euro, t- shirt: 80 euro, pantallona tė shkurtė: True Religion 200 euro, ēizme: Anna Sui
551 euro, Total: 1831 euro.

Victoria, bashkėshortja e yllit tė futbollit David Beckham (rroga vjetore
e futbollistit 8,5 milionė euro): kėmishė: Pink Joseph 293 euro, pantallona tė shkurtė: Roberto Cavalli 440 euro, ēantė: Chanel 660 euro, kėpuca: D&G 550, Total: 1943 euro.

Express