PDA

View Full Version : A e konsumoni duhanin?


rilinda
21-06-06, 15:15
CIGARJA NUK KA MĖSHIRĖ PĖR NJERIUN, NĖ MOSHĖN MĖ TĖ BUKUR TĖ KALB NĖ VARRĖ! DHE NĖ VARRĖ ĖSHTĖ VĖRTETĖ FTOHTĖ, ERRĖSIRĖ, ĖSHTĖ TMERR I CILI E KALON ĒDO IMAGJINATĖ! Prandaj MENDONI MĖ THELLĖ dhe KUJDESUNI PĖR VETEN, nė mėnyrė qė DITA E VDEKJES TĖ JETĖ SA MĖ E LARGĖT DHE TĖ PLOTĖSOHET AJO QĖ ZOTI KA SHKRUAR. PASI TĖ PLAKESH, PASI TA KESH SHIJUAR NJĖ DASHURI, TĖ JESH GĖZUAR ME KRIJESAT E TUA, PASI TĖ JESH RRUDHUR E THINJUR DHE TA KESH KRYER MISIONIN TĖND NĖ KĖTĖ JETĖ, ATĖHERĖ SHKO SE NĖ PARAJSĖ E KE VENDIN. PĖRNRYSHE NĖ FERR!

A e konsumoni duhanin? - Nese po, pse deshironi t'ia fikni vetes dritat e kesaj jete???!!!

ZeShKaNee
22-06-06, 09:58
une e kam pi shum cigaren para 9 muajve e kam lan :D

Drinni
22-06-06, 16:31
Edhe duhanin mos me pi, edhe dardanin mos me pas veq mu tranu. hahahahaha

Studenti1
22-06-06, 17:36
Nuk e konsumoj duhanin. As qe me shkon mendja. E urrej.

Agroni22
23-06-06, 22:17
joooooooooooooo

Guri i madh
25-06-06, 23:33
RILINDA te pershendes per temen e hapur ndoshta nuk je hidhruar nga une qe jam kambnguls se cili qytet esht ma i miri .

ju pershendes


jam duhangji ne diskutime shoqerore kam shkrue deri dikun kam ba edhe hajgare por tani po shkruaj pa hajgare i konsumoj dy 2 ose dy e gjysum kutia cigare per 24 or por mesatarja ne dit esht dy kutia filip morris teer 4 mg kohlen mononoxid 4 mg

LOJETARI
25-06-06, 23:45
po behen me teper se dy jave qe e kam lene ,deri me tani pasojat jane goxha te dukshme ...................

Guri i madh
25-06-06, 23:54
po behen me teper se dy jave qe e kam lene ,deri me tani pasojat jane goxha te dukshme ...................


ehh sa her e kam braktis po me ndiqte per mas disi nuk mujta me ja kthye shpinen prap e pranova ne shoqri por nga nji her po e qortoj po nuk po hidhrohet prej meje

LOJETARI
25-06-06, 23:57
ehh sa her e kam braktis po me ndiqte per mas disi nuk mujta me ja kthye shpinen prap e pranova ne shoqri por nga nji her po e qortoj po nuk po hidhrohet prej meje


hahahah burri njehere vendose hahahahahah...............qenke i lige

Luana
26-06-06, 00:02
Une e pi por jo aq shume , kam merak pas buke dhe me kafe :biggrin:

Guri i madh
26-06-06, 00:07
hahahah burri njehere vendose hahahahahah...............qenke i ligeani lojtar po une nuk jam sportist mua me lejohet dy her ta provoj e jo ma shum e une heren e tret ende se kam provue edhe e kam vendos shokun mos me trdhtue .

Guri i madh
26-06-06, 00:09
Une e pi por jo aq shume , kam merak pas buke dhe me kafe :biggrin:

pas buke nuk me duehet shkrepsa fare

LOJETARI
26-06-06, 00:21
Kalle Guri i madh kalle .................me shkrepse e pa shkrepse

Marco
26-06-06, 01:49
CIGARJA NUK KA MĖSHIRĖ PĖR NJERIUN, NĖ MOSHĖN MĖ TĖ BUKUR TĖ KALB NĖ VARRĖ! DHE NĖ VARRĖ ĖSHTĖ VĖRTETĖ FTOHTĖ, ERRĖSIRĖ, ĖSHTĖ TMERR I CILI E KALON ĒDO IMAGJINATĖ! Prandaj MENDONI MĖ THELLĖ dhe KUJDESUNI PĖR VETEN, nė mėnyrė qė DITA E VDEKJES TĖ JETĖ SA MĖ E LARGĖT DHE TĖ PLOTĖSOHET AJO QĖ ZOTI KA SHKRUAR. PASI TĖ PLAKESH, PASI TA KESH SHIJUAR NJĖ DASHURI, TĖ JESH GĖZUAR ME KRIJESAT E TUA, PASI TĖ JESH RRUDHUR E THINJUR DHE TA KESH KRYER MISIONIN TĖND NĖ KĖTĖ JETĖ, ATĖHERĖ SHKO SE NĖ PARAJSĖ E KE VENDIN. PĖRNRYSHE NĖ FERR!

A e konsumoni duhanin? - Nese po, pse deshironi t'ia fikni vetes dritat e kesaj jete???!!!

Une nuk e kusumoj fare vetem edhe burr nuk bohesh pa e pi duhanin ( jeten monotone e kemi aa ) heheh
Ja po jav tregoj edhe nji qfar ndodh ne Suedi, kishte qen 1 njeri edhe kishte pi duhan shum , edhe kishte vendos mos ta kosumoj duhanin fare , pasi qe shkuan 9 muaj me nji koktej shqiptar edhe i thojn disa shok te ngusht nga shtet tjera (Zvicrra)se vetem do ta dhez 1 cigare,kur e dhez ai tipi e ngrah me lezet edhe ju drejtohet shokeve te tjer qe jetonte me ta ne Suedi , Skisha pas as shok as sen , Po pse e pyesin ata te tjeret qe ishin nga Zvicerra , po qfar shok jan kta kur nuk ma kan dhan me zor , konsumator mos luni me men po pine se hjeshi ka duhani

rilinda
26-06-06, 07:37
Ah Marco, po msim t'mir je tu na dhan bre !

Tė pish cigare do tė thotė qė nuk e do jetėn. Nėse e do por pi cigare, atėherė je injorant dhe nuk di ta dallosh jetėn me vdekjen dhe qė je bėrė pėr ''lėmoshė mendėsh''. Pra s’ke tru, merr frymė kot, jeton si kafsha me faj, nuk ke asnjė ėndėrr pėr jetėn, nuk respekton prindin tėnd i cili tė pėrgjėrohet qė mos ta vrasėsh veten, nuk do tė dish se sa vuajnė kur ti mos tė jesh mė etj! Ėshtė ēmenduri, kur e shikon nė paketė qė tė thotė se shkakton/ėshtė KANCER dhe plot sėmundje tė tjera dhe ti e injoron kėtė fakt duke injoruar edhe jetėn tė cilėn e ke dhuratė dhe duhet ta mbash dhe jo ta flakėsh.

Ēdonjėri mund tė mendojė se ''jo, mua s’do tė mė bėjė gjė duhani, jam top fare'', por nuk duhet tė harroni qė ata qindra mijėra apo miliona qė vdesin nė mbarė botėn, kėshtu kanė thėnė. Ne jemi tė gjithė, nė mbarė botėn shėndoshė e mirė sot, por jo nesėr sepse nėse tė gjithė do jemi mirė, s’do vdesin nga duhani qindra-mijėra nė vit dhe kjo shifėr vetėm nė rritje vjen gjithmonė. Pra duhan-pirėsi e fut veten nė llotarinė tragjike dhe nė mos sot, nesėr do e fitojė padyshim ''ēmimin e merituar'' dhe tė pėrfundojė nė tokėn e zezė nė moshėn qė ka shumė nevojė pėr jetė. Nė moshėn qė s'ka realizuar asnjė ėndėrr akoma, nė kohėn qė ka dėshirė tė jetė prind, nė moshėn qė nuk duhet tė vdesė!

(kėtė tekst e kam hasur para disa kohe nė njė faqe nė internet po nuk pom kujtohet se ku! -mjafton qė t'iu bėj me dije juve qė jeni duke e mbytur veten dalėngadalė)

Murgesha
26-06-06, 12:43
Rilinda moj, ti a po don me na ēmendė ne duhangjinjtė? :biggrin: :wink:

Unė pėr vete e pi dhe ende s`kam pasė probleme serioze prej tij, por e di edhe fare mirė se kjo shumė shpejt mundet tė ndryshojė nė favor tė duhanit. :tongue:
Ama ēka me ba kur nuk mundem me e lėnė edhe pse me dėshirė tė madhe do ta kisha bėrė kėtė.

Po ti Rilinda a e ke pirė ndonjėherė se nga mėnyra si po reagon kėtu po mė duket se e ke pirė dhe tani je bėrė armike e tij, pasi qė kėshtu ndodhė zakonisht me ata qė kanė vendos mos ta pijnė mė. :wink:

Zero Cool
26-06-06, 13:29
Nuk e konsumoj sepse merrem em sport, por votova per nganjehere sepse me shoqeri e dhezi nganje dhe nuk me pengon kur e pin tjeret.

Drinni
26-06-06, 14:05
Uh Rilinda se kiamet e kishe ba, nejse edhe pa ta nuk ashte veq edhe aq kiamet mos e ban bre!

Aiiii baaba im sja ka ēkoq kurr llullen edhe shnosh si molla, po i ofrohet 80-shit.

Nejse me than drejten i mir hiq virani veq ēka me ba, Guri-madh more ti spja ēkoqshe hiq edhe ata n'gjermani bile 23 cigare 5,30 Euro. a po ta qet bile hahahahahaa.

Mirpo kur te kujtohesh edhe pse duhani llogaritet ne drogerat e lehta, ka edhe me keq !!!

P.SH. Dikujt i pihet edhe alkoholi me shumic, dikush ka vese te tjera te kqija luan kumoren(lojrat e fatit)

mos e ban zot dukish i len mas lavireve(m'falni n'shprehje). etj .etj.

Pranaj tham une se edhe me dhez kaniher ka nja s'bahet nami, mundsisht ma pak e ka niher edhe me ba kapak sport, me djers hiqet edhe nikotina.

Pershendetje se ma qitet timin.

Virti
26-06-06, 15:09
duhani me konsumon mua! :biggrin:

rilinda
26-06-06, 18:02
Nuk e kom pi kurr duhanin edhe skom qef me pa. Bile, Bile edhe babit ja kom rrallu duhanin, sidomos dimrit kur nuk e lejshim me pi n'dhom, e me dal me pi jasht - ftoft :D kshtu qe e rralloj kapak. Tash e pin veq kur t'eshte me shoqeri e brenda n'shtepi tonen vetem nje shpuzore eshte sepse un i kom hup :D:D:D
Nese doni me lan duhanin premtoni vetes se ju kurr nuk keni me dhez mė, dhe kur t'ju vjen momenti i dobet thuani vetes: OK ka me dhez neser n'mengjes njė cigare! -Keshtu kalojn ditet edhe ti tani me vetem e ke braktis duhanin. (i njoh disa persona qe me ketė menyra kane arritur ta largojne duhanin).Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.

jadore
26-06-06, 20:27
CIGARJA NUK KA MĖSHIRĖ PĖR NJERIUN, NĖ MOSHĖN MĖ TĖ BUKUR TĖ KALB NĖ VARRĖ! DHE NĖ VARRĖ ĖSHTĖ VĖRTETĖ FTOHTĖ, ERRĖSIRĖ, ĖSHTĖ TMERR I CILI E KALON ĒDO IMAGJINATĖ! Prandaj MENDONI MĖ THELLĖ dhe KUJDESUNI PĖR VETEN, nė mėnyrė qė DITA E VDEKJES TĖ JETĖ SA MĖ E LARGĖT DHE TĖ PLOTĖSOHET AJO QĖ ZOTI KA SHKRUAR. PASI TĖ PLAKESH, PASI TA KESH SHIJUAR NJĖ DASHURI, TĖ JESH GĖZUAR ME KRIJESAT E TUA, PASI TĖ JESH RRUDHUR E THINJUR DHE TA KESH KRYER MISIONIN TĖND NĖ KĖTĖ JETĖ, ATĖHERĖ SHKO SE NĖ PARAJSĖ E KE VENDIN. PĖRNRYSHE NĖ FERR!

A e konsumoni duhanin? - Nese po, pse deshironi t'ia fikni vetes dritat e kesaj jete???!!!

.....ky koment vertet me pelqej ......formuluar me mjeshtri te madhe .....

(kam pershtypje qe Rilinda duhet te jet menegjere e(misjoneve) shoqatave jo qeveritare , Lufte kunder duhanit )..megjithate mendoj ,qe se shpejti duhet te formulohet komisioni tjeter te anketoj dhe interistoj antaret e Forumit Dardan ,me moton ...Sa na vetedijesoj ky shkrim kaq bukur nderthurur ..

jadore
26-06-06, 20:42
Nuk e kom pi kurr duhanin edhe skom qef me pa. Bile, Bile edhe babit ja kom rrallu duhanin, sidomos dimrit kur nuk e lejshim me pi n'dhom, e me dal me pi jasht - ftoft :D kshtu qe e rralloj kapak. Tash e pin veq kur t'eshte me shoqeri e brenda n'shtepi tonen vetem nje shpuzore eshte sepse un i kom hup :D:D:D
Nese doni me lan duhanin premtoni vetes se ju kurr nuk keni me dhez mė, dhe kur t'ju vjen momenti i dobet thuani vetes: OK ka me dhez neser n'mengjes njė cigare! -Keshtu kalojn ditet edhe ti tani me vetem e ke braktis duhanin. (i njoh disa persona qe me ketė menyra kane arritur ta largojne duhanin).Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.

...Pajtohem plotesishte me ty Rilinda,
........dhe Une,nuk e duroj, kur tjeret e konsumojne afer meje duhanin ( me pengon tymi qe e nxjerrin te tjeret ).. dhe ate mbeshtes me rigorizitet , duhani te pihet vere e dimer ne natyre (nuk e duroj aromen e nikotines ne dhome ,,)..dhe ,them qe duhani eshte kancerogjene ,sjelle shume e shume deme shendetit tone ,dhe indirekt atyre qe na rrethojne ..
..........megjithate, me gjithe vetedijesimin per pasojat qe sjell kjo nikotine them ..qe e konsumoj me endje (knaqesi )..dhe as qe e mendoj bile te bej, nderprerjen (e" dhuneshme ")te kesaj substance ,
(ndjehem mire me te , pse te torturoj veteveten me nderprerje te detyruar , kur edhe ashtu jemi non-stop te ekspozuar nga rreziqet permanente (tokside etj)..qe lirohen dhe na rrethojne ne amient!)

rilinda
26-06-06, 22:33
mos u bėni armiq tė vetvetes...!?

http://www.quitsmoking.com/images/signs/nosmokinglargewhiteonredthumb.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/)http://www.quitsmoking.com/images/signs/thanklargewhiteonredthumb.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/)
Mos e shkatėrroni shėndetin tuaj, nėse dėshironi qė tė keni pasardhės tė shėndoshė, sepse njė pjesė e juaja bartet edhe tek ata. Ata janė tė pafajshėm, pse tė kenė pasoja nga JU......... nga prindėrit e tyre qė vet i sollėt nė kėtė jetė...?!

ndaleni tymosjen e duhanit!


Kontribo edhe TI pėr njė popullatė tė
SHĖNDOSHĖ

no smoking

rilinda
26-06-06, 22:47
http://img50.imageshack.us/img50/1818/eeee7qw1.jpg (http://imageshack.us)

e_martumja
26-06-06, 23:14
JO nuk e perdori dhe kurre se kam perdor dhe nuk e kam ndermend !!!

Zero Cool
27-06-06, 18:00
JO nuk e perdori dhe kurre se kam perdor dhe nuk e kam ndermend !!!
mem ngu mu as nuk e pin se kam frige ta prish bukurin ty e_martumja

Guri i madh
28-06-06, 01:01
Une nuk e kusumoj fare vetem edhe burr nuk bohesh pa e pi duhanin ( jeten monotone e kemi aa ) heheh
Ja po jav tregoj edhe nji qfar ndodh ne Suedi, kishte qen 1 njeri edhe kishte pi duhan shum , edhe kishte vendos mos ta kosumoj duhanin fare , pasi qe shkuan 9 muaj me nji koktej shqiptar edhe i thojn disa shok te ngusht nga shtet tjera (Zvicrra)se vetem do ta dhez 1 cigare,kur e dhez ai tipi e ngrah me lezet edhe ju drejtohet shokeve te tjer qe jetonte me ta ne Suedi , Skisha pas as shok as sen , Po pse e pyesin ata te tjeret qe ishin nga Zvicerra , po qfar shok jan kta kur nuk ma kan dhan me zor , konsumator mos luni me men po pine se hjeshi ka duhani


NEJSE MARKO mund te shkrash qka te duash por kur e kam ndez duhanin per her te par nuk kam mendue ne burr,ri pa vet dije kam fillue kur kam kuptue pasojat e duhanit ka qen von . nuk e ndezi as per hjeshi as per mendje te madhe por tani esht von .

nga nji her ne disa tema e pyes vehten pse shkruaj apo jam i sinqert pse nuk paraqitna i maskuar si te tjeret

DebiaN
28-06-06, 10:13
Perdoroues shume i rregullt i duhanit jam...

Kur shkova me ble nje here cigare ne dyqan, ma beri shitesja: si i don nga ato qe provokojne kancerin apo nga ato qe te provokojne impotencen...
direkt pa u menduar mire i thashe: me jep te parat, me mire te kem kancer :wink::wink:

mjeket thone duhani demton shendetin, por per vete ato e pine se... kshu edhe une e pi, ves i keq thone qe nuk mund te largohet... me kollaj mund te lesh drogen se sa duhanin...

rilinda
28-06-06, 10:56
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.

Nėse i keni kėto (guximin, kurreshtjen, forcėn, vullnetin dhe dėshirėn) shumė leht, ju "besnikėt e duhanit", mund ta tradhtoni atė. Vetėm duhet tė keni besim n'vetvete.

DebiaN
28-06-06, 19:11
Gjyshi im pinte duhan edhe alkol e vdiq ne moshen 92 vjecare...

Nje shok i imi vdiq u semur e vdiq ne moshen 22 vjec...

Jeta ka te papritura apo jo

Prishtinasja_
20-11-06, 09:54
Asnjehere, as nuk mendoj se mund ta pi !!!

Dua te ju shmangem erave te pashijshme, me prishen dhembet, me shkojne te hollat me shume, keshtu qe nuk pi.

Kaltrushi
20-11-06, 10:52
per fat te keq qe njo tre muaj Duhani (perndryshe: siq thot gjyshi i im: "Shurra e dreqit" ;-) me ka mbet...
por po e shof se asgje spo me qet ne KOSH TIMIN kshtu se jam duke u mundu me e rrallu...

~AmaZonA~
20-11-06, 12:56
Jo,kurr...

PlaY^_^BoY
20-11-06, 13:13
Valla Un e Pij Duhonin PO Jo Edhe SHum e Pij Rregullisht Ama Per 24 Deri 30 Or e Pij NJi Paqet Cigare Mir Ish Kon Mos Mi Pi HIq Po Qka Me Bo :confused: :confused:

pirro
20-11-06, 17:43
Hajt bre pini duhat se nuk ju ban kurgjo dam.Shkenca ka deshtu lidhur me duhanin,eiiiii.

Une e pi .

Murgesha
21-11-06, 20:34
Pajtohem me ty Pirro.

Unė tash jam nė dilemė se a po e konsumoj unė duhanin apo duhani mua???:biggrin:

Arijanit
21-11-06, 21:28
Shprehja e preferuar:
ti gjithmone do ma prishesh planin kur un te behem cigare, ti do lesh duhanin .....

Arijanit
22-11-06, 12:03
Kurre edhe femija pijn duhan, dhe nuk merziten aspak:wink: http://i80.photobucket.com/albums/j190/sylarushi/qesh%20me%20lot/cigarja.gif,ateher cfare presim ne....

__________________________________________________ ______
Ty gjithmone do ma prishesh planin kur un te behem cigare, ti do lesh duhanin !!!

Arianiti
22-11-06, 15:14
e konsumoj

uliksi31
22-11-06, 20:54
Valla une dhe duhani, e sosem njani tjetrin e hajt.Hahaha

jadore
22-11-06, 21:08
.... o u mbyta duke u pergjigje qe po ,
... po marketing jemi duke i bere kesaj stubstance varshmerije , ....vertet shume here e pyes veten si kam kalu perpara kohen ne situata te tensionuara kur nuk e kam konsumu duhanin .... duket bote e larget ...???

uliksi31
22-11-06, 21:19
.... o u mbyta duke u pergjigje qe po ,
... po marketing jemi duke i bere kesaj stubstance varshmerije , ....vertet shume here e pyes veten si kam kalu perpara kohen ne situata te tensionuara kur nuk e kam konsumu duhanin .... duket bote e larget ...???

Jo vec ata, po a pihet kafja e mengjesit pa duhan? :biggrin:

Zana_ch
22-11-06, 22:26
Jo nuk e kam perdor deri me tani ...........shresoi me ndimen e zotit qe nuk do ta perdori ...ama ashte keq me than jo kurr sepse jetes nuk i dihet ....

Juve qe perdorni duhanin ju kisha than ....ate qfar kam lexue deri me sot ne libra nuk asht edhe aq i mir ....por ma parak se edhe profi im e perdor edhe pse ēdo dit ju thot te tjerve mos me perdor(hahaha)
jo me shumic me konsumue dhe spkau nje ore pauze ju kisha lutur me ba prjej cigares se fundit ama dy ore ashte edhe ma mire ma besoni ....

rafet llapjani
22-11-06, 23:04
Jo une se konzumoj por e pie me paqeta hahahahahahahaha

pirro
23-11-06, 18:39
qysh kam ni prej njanit ne katun(ne mosh i vjeter) thojke duhani pas vjet jete ti shkurton.Edhe nuk e kam menen me u korit per pese vjet(haahahah)

Elektroliti
29-11-06, 23:36
Jo nuk e konsumojk veē nganjėherė nė tė rrallė kur insiston ndokush. Por para njė kohe mjeku mė ka thėnė qė nuk bėn ta pi hiē e kėshtu qė tash absolutisht nuk e pi. :)

M_u_k_i
14-02-07, 03:49
JO se sma kana

rilinda
24-02-07, 18:23
DUHANI NJĖ VRASĖS I
NGADALSHĖM POR I SIGURTĖ

________________
MUHAMET JAHIRI
ZYMBER OSMANI.Tė gjithė e dimė se konsumimi i duhanit mund tė shkaktojė kancerin e mushkėrive dhe sėmundjet e zemrės, por ekzistojnė edhe sėmundje tjera, pėr tė cilat njerėzit nuk kanė dėgjuar e qė mund tė shkaktohen nga duhani.
Duhani ėshtė bėrė pjesė e pandarė e individit, njė vrasės i ngadalshėm, por i sigurtė, njė shok i keq, i besdisshėm, por mbi tė gjitha i rrezikshėm. Shumė herė ndodh qė ditėn ta fillojmė me cigare. Njerėz, tė punėsuar apo jo, tė vjetėr apo tė rinjė, mbushin lokalet ndėrkohė qė duhani ėshtė shoqėruesi i pėrhershėm. Deri dje ky ves dominonte mė shumė te meshkujt, por fatkeqėsisht kohėve tė fundit, sidomos pas luftės, duhani po preferohet me tė madhe edhe nga gjinia femėrore nė mėnyrė drastike si nė Prishtinė, ashtu edhe nė qytete tjera ku statistikat flasin pėr njė barazim tė pėrdorimit midis dy gjinive.
Po t’i pyesėsh njerėzit pėr dėmet qė sjell ky ves, nė pėrgjithėsi ata tė pėrgjigjen qė i dinė dėmet, por prapė vazhdojnė ta konsumojnė atė.
Duhani gjatė djegies liron mijėra lėndė toksike, qė nga nikotina dhe monoksidi i karbonit e deri te katrani, qė janė ndėr shkaktarėt e kancerit tė mushkėrive. Nė qoftė se e do tė bėjmė njė listė tė dėmeve qė shkaktohen drejtpėrdrejt nga duhani, ajo do tė jetė tepėr e gjatė, por le tė pėrqendrohemi mbi dėmet kryesore. Duhani ėshtė pėrgjegjės pėr sėmundjen e kancerit nė mushkėri, sidomos nė vitet e fundit, ku statistikat tregojnė se kjo sėmundje po merr miliona jeta tė njerėzve nė vit, sidomos tė meshkujve. Te femrat kanceri i mushkėrisė nuk ka rol parėsor nė vdekshmėri, por rreziku po vėrehet sidomos kohėve tė fundit, ku konsumi i tij po shėnon rritje te femrat. Sipas hulumtimeve tė fundit nga ekspertė tė shėndetėsisė flitet se pėr ēdo 10 cigare tė pira, rreziku pėr kancer pesėfishohet dhe pėr ēdo 20 cigare rreziku pesėmbėdhjetėfishohet. Kryesisht te duhanxhinjtė, mosha kur shfaqen simptomat e kancerit ėshtė rreth 50- 60 vjeēare dhe nė kėtė rast njeriu mund tė pėrfundojė edhe nė ndonjė ndėrhyrje kirurgjikale. Kėta persona, qė kur zgjohen nė mėngjes, pėrveē gjumit jot ė rehatshėm qė kanė bėrė ata fillojnė tė kolliten dhe nxjerrin nga goja kėlbaz. Nėrsa personat qė nuk pijnė duhan nuk i kanė kėto probleme, mushkėritė e tyre me anė tė sistemit ciliar, vet pastrohen gjatė gjithė ditės, gjė qė duhanpirėsit nuk mund ta bėjnė kur sistemi i tyre ka dalė jashtė funksionit dhe mushkėritė nuk janė nė gjendje ta nxjerrin atė. Duhani shkakton nė sistemin kadriovaskular tė gjakut ngushtim tė arterieve, infrakt tė zemrės, tėhollim tė gjakut, ngritje tė pulsit, dėmtim tė Sistemit Nervor Qėndror, si edhe tė shumė organeve tjera. Konsumi i duhanit shton rrezikun pėr vdekje tė papritur, kėshtu tek ata qė pinė njė pako cigare nė ditė rreziku pėr vdekje tė prapritur pesėfishohet. Monoksidi i duhanit pakėson oksigjenin nė gjak, ndėrrkohė qė nikotina shpejton punėn e zemrės dhe tė dy kėta faktorė bėjnė mpiksjen e gjakut, qė qojnė nė bllokimin e gjoksit. Ata qė janė konsumues tė duhanit thonė qė e kanė tė pamundur pėr ta ndėrprerė atė. Organizmit pas lėnies sė duhanit i duhet njė periudhė prej 40 ditėsh qė tė prodhojė sasinė e duhur tė acetil kolinės. Gjatė kėsaj kohe ishduhanpirėsi ėshtė i stresuar, nevrikoset edhe nga zhurma mė e vogėl, ka pagjumėsi etj. Por, tė gjitha kėto vėshtirėsi kalohen me pak vullnet dhe kėmbėngulje.
Pirja e duhanit i shkakton dėme edhe aparatit tretės. Duhani jep rrezik tė lartė pėr karcinomėn e ezofagut, kontribuon nė ngushtimin e enėve tė gjakut , nė stomak rrit pėrqindjen e ulcerės dhe kėshtu pėrfundimisht shkakton kancer nė stomak.
Sot bota aplikon lloj-lloj strategjish pėr tė luftuar pėrdorimin e duhanit. Shumė shtete nė botė shpenzojnė miliona para pėr reklama, nxjerrin ligje pėr ndalimin e duhanit nė vende publike dhe ēdo vit 31 maji shėnon Ditėn Botėrore Kundėr Duhanit. Dhe, sot nuk thuhet kot se duhani ėshtė njė mik i keq dhe njė vrasės i ngadalshėm, por i sigurtė.


(marrė nga njė gazetė)

rilinda
25-02-07, 14:07
Vendos ta lėsh zakonin e pirjes sė duhanit!

Ta lėsh duhanin ėshtė shumė lehtė. Ėshtė shumė i njohur fakti qė tėrheqja e nikotinės ėshtė shumė e pakėndshme. Nė fakt, ėshtė njė gjė e thjeshtė tė pėrqendrohesh nė lėnien e duhanit, por ta lėsh duhanin ėshtė njė hap para drejt kthimit tė jetės sė qetė.

Kujtoj pėrfitimet e lėnies sė duhanit?
A nuk jeni lodhur tė jeni skllav i duhanit? Poshtė ėshtė njė listė e shėndetit tė mirė qė mund ta pėrfitoni nga lėnia e duhanit:
-Rrezikshmėria ėshtė e pakėsuar tek personat qė kurrė nuk e kanė konsumuar duhanin pėr 5 deri nė 15 herė.
-Kanceri i gojės, fytit dhe rrezikimit tė ezofagut pėrgjysmohen 5 vite pas lėnies sė duhanit.
-Rrezikimi i laringut pakėsohet pas lėnies sė duhanit.
-Rrezikimi i sėmundjes sė zemrės pakėsohet pėr njė vit e gjysmė pas lėnies sė duhanit.
-Rrezikimi i fshikėzės kanceroze pėrgjysmohet pak vite pas lėnies sė duhanit.
-Lindja e njė fėmiu tė shėndoshė mund tė jetė nėse e braktis duhanin para shtatėzėnisė ose gjatė tremujorit tė parė.

Edhe pse i dimė pasojat e duhanit, e dėgjojmė pėr shumė njerėz qė vdesin nga duhani, pse shumė njerėz akoma e konsumojnė? Nikotina ėshtė njė substancė pėrgjegjėse pėr mosfunksionimin e trurit siē duhet dhe nė lėshimin e njė “kėnaqėsie” kimike tė quajtur dopaminė.(Dopamina ėshtė njė kemikal i cili pėrcjell porositė mes qelizave dhe trurit, gjithashtu luan rol edhe nė ndjenjėn e tė qenurit tė lumtur, pra jep njė ndjenjė fallce, e kėshtu derisa nikotina e kryen detyrėn e vet, duhanpirėsit ndjehen mė tė qetė, mė tė relaksuar.)

Luftėtarėt mė tė mėdhenj tė ndalimit tė duhanit janė:

dhėnia pas nikotinės
simptomat tėrheqėse
Tė gjithė pėrbėrėsit natyral ju luten ta pakėsoni ēdo ditė e mė shumė duhanin, deri nė lėnien e tėrėsishme.

Kujtojeni se:Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.

p.s. ēdo ditė do tė shkruj disa mendime tė njerėzve qė e kanė lėnė duhanin derisa t'ua mbush kokėn edhe juve se duhet zhdukur kėtė armik mė tė madh tė shėndetit tuaj.

turisti
25-02-07, 21:29
Momentalisht - Jo ! Pas shoqerimit prej 27 vjetesh e kam nderpre pernjehere.........:biggrin: :biggrin:

vjeshta
25-02-07, 21:58
Momentalisht - Jo ! Pas shoqerimit prej 27 vjetesh e kam nderpre pernjehere.........:biggrin: :biggrin:

Hhahahaha kur ja nisi me te konsumu ai ty ...:biggrin: :tongue:

turisti
25-02-07, 22:16
Hhahahaha kur ja nisi me te konsumu ai ty ...:biggrin: :tongue:

Ban vaki edhe ashtu,por nje eshte e vertete: i kam thyer te gjitha teorit se si lihet duhani. Nuk shpenzova as per librat,as sakezat,as plasterat e ku me dit se ēka,ashtu qe une ende e konsumoj.......:biggrin:

vjeshta
16-03-07, 16:44
Ban vaki edhe ashtu,por nje eshte e vertete: i kam thyer te gjitha teorit se si lihet duhani. Nuk shpenzova as per librat,as sakezat,as plasterat e ku me dit se ēka,ashtu qe une ende e konsumoj.......:biggrin:

Mendova more per shendetin ....:mad: :biggrin:

turisti
16-03-07, 20:05
Mendova more per shendetin ....:mad: :biggrin:

Ai deshti me mė konsumue,por une dola me i forti. :biggrin:

rilinda
16-03-07, 22:52
Ai deshti me mė konsumue,por une dola me i forti. :biggrin:

a pe tregon qat receten qysh mujte me dal ti ma i fort se duhani se ndoshta e provon najkush edhe fiton sikur ti?!

armani_pr
22-03-07, 18:34
duhanin kallaj more esht me lan une mrena ni viti e kom lan njo 15 here mas pakti ee per me pi pak esht me than e pi e qkoqii vallaa se veq ky i gxun po djeget per mu :d

Giovanni
22-03-07, 19:33
Ndoshta eshte keq me thene veq shoki me i mire i im eshte:
http://members.lycos.nl/weblog10/juni/sigarette.jpg

Elina
23-03-07, 16:23
Jam antiduhangji:biggrin:

jEtA_1
23-03-07, 16:28
Ndoshta eshte keq me thene veq shoki me i mire i im eshte:
http://members.lycos.nl/weblog10/juni/sigarette.jpg
hahahahahaha giovani edhe nje veti te njejte e paskem

Po valla e pi bile ja se e ndeza hahahahaa

Giovanni
23-03-07, 16:46
hahahahahaha giovani edhe nje veti te njejte e paskem

Po valla e pi bile ja se e ndeza hahahahaa


po e kalli edhe une nje pra me te be shoqeri........

Zero Cool
29-03-07, 09:35
Ncuk, nuk e konzumoj, vetem e perdori per qellime tjera, psh kam qef qe mos te ket ma duhan ne bote dhe mundohem me shkaterru ashtu qe i pi nga nja 20-30 copa ne dite... :biggrin:

selvija
04-04-07, 21:23
Jo..kurr se kam pire..besoj se nuk do ta pi..

LuLjaa
07-04-07, 23:21
Po valla pi

turisti
12-04-07, 13:27
a pe tregon qat receten qysh mujte me dal ti ma i fort se duhani se ndoshta e provon najkush edhe fiton sikur ti?!

Rilinda e nderuar,

Qe po pergjigjem tash ne kete kerkesen tende,jo qe nuk kam dasht,por shkaku i shkaqeve teknike. Po e ripostoj postimin tim larteshenuar nga tema per duhan e zotriut shume te nderuar - NAKIT :

20-11-06, 11:03 #3 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=903675&postcount=3) turisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=15997) vbmenu_register("postmenu_903675", true);

http://www.dardania.de/vb/upload/image.php?u=15997&dateline=1141397621 (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=15997)

Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Nederland
Postime: 25,759
http://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gif


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif
Deshta edhe une te them 2-3 fjale....

Pas 27 vite te plota te pirjes se duhanit - qap-rap i kam thene perkosisht lamtumire vetem ta provoj karakterin tim dhe per t'i demantuar librat e shumta dhe metodat te cilat ndihmone ne nderprerjen e pirjes se duhanit.Tash jan mbush 4.5 vite nga ai moment,a une nuk kam me deshire per ta pire me gjithe qe cigaren edhe sot e konsideroj si shok me te mire me te cilin kurre nuk jeni te vetmuar..........

Nga tymi,
TURISTI.

Lijanna
18-04-07, 22:25
Jo... se shume i keq me duket!

prishtinasi
18-04-07, 22:28
Jo... se shume i keq me duket!

Mire e ke, se nuk ka kurrfare dizajni:biggrin:

Lijanna
18-04-07, 22:45
Mire e ke, se nuk ka kurrfare dizajni:biggrin:

Jo dizajnin e ka goxha te mire,:smile: ...ama shijen e ka shume te keqe!

aferdita
21-04-07, 20:15
me mire kishte me qene pyetja "kush nuk konsumon duhan"

prishtinasi
21-04-07, 20:48
me mire kishte me qene pyetja "kush nuk konsumon duhan"

E cila kish qene pergjigjja?:biggrin:

aferdita
22-04-07, 18:21
pergjigjeja kishte me qene foshnjet dhe femijet e vegjel

rilinda
22-04-07, 18:32
pergjigjeja kishte me qene foshnjet dhe femijet e vegjel

E unė sipas teje ku po mbes!?

Preshevar
22-04-07, 22:35
Un votova per JO. :smile:http://img408.imageshack.us/img408/606/image3kn2.jpg

RiannA
17-05-07, 10:39
tuuuf tuuuf si kaftorri-nat e dit

rilinda
23-05-07, 21:21
Tė lėsh duhanin - Si duhet tė sillesh?

Strategjitė e terapisė sė sjelljes pėr ndalimin e duhanit:
a. Ekzaminimi i faktorėve ambjentalė qė predispozojnė sjelljen e duhanpirjes:
- Hiqni nga qarkullimi elemente riskante ( hi, shkrepėse, postera, etj ) dhe vendos rregull qė nė shtėpinė tuaj tė mos pihet duhan, nė makinėn tuaj po ashtu, si dhe mbaj njė qėndrim tė rreptė ndaj atyre qė e pijnė.
- Identifikoni situata apo ndjenja qė riforcojnė tek ju dėshirėn pėr tė pirė duhan ... orale, manuale, dėshira respiratore ... shoqėrizimi me persona duhanpirės ose partnerė duhanpirės.
- Matni dhe monitoroni sjelljen tuaj prej duhanpirėseje, e cila do t’ju ndihmojė tė identifikoni reagimin tuaj kur bini nė kontakt me faktorė apo situata qė ju sjellin nė mend dėshirėn pėr tė pirė ... Mbani njė bllok shėnimesh lidhur mbi kėto situata apo faktorė.

b. Tentoni nė gjetjen e mėnyrave pėr tė ndryshuar sjelljen tuaj duhanpirėse:
- Taktika vonimi: prisni njė kohė tė gjatė pėrpara se ta ndizni ēakmakun apo shkrepėsen, kini parasysh qė tė mbani shėnim kur ju lindi dėshira dhe sa kohė zgjat ajo, sa kohė arritėt tė duronit pėrpara se ta ndiznit shkrepėsen apo ēakmakun.
- Teknika venitjeje: pakėsoni sasinė e nikotinės duke pėrdorur patch, ēamēakėz ose duke realizuar njė ulje graduale tė sasisė sė tar/nikotinės nė cigaret qė pini, me kujdes qė tė mos e alternoni me teknika duhanpirėse, si thithje e tepruar e cigares apo mbajtje e stėrzgjatur e tymit brenda jush ... Ndryshimi i vendbanimit gjithashtu jep njė reduktim tė dėshirės pėr tė pirė duhan dhe mund tė jetė ndihmesė ...
- Zėvendėsoni njė sjellje me njė tjetėr: hani karrota, ēamēakėza, kokoshka, pėrdorni kruajtėse dhėmbėsh, bėni stėrvitje, sport, palestėr

c. Situata neverie, bazuar nė dhėnien e stimujve negativė (sjellje ose mendime) nė sjelljen tė cilėn personi do tė ndryshojė ...
- Pirje e shpeshtė dhe e shpejtė nė distanca tė shkurtra e duhanit derisa t’ju vijė pėr tė vjellė...Kjo ėshtė njė metodė tepėr efikase, por duhet tė pėrsėritet derisa vetėm ideja se dėshironi tė pini apo tė vini duhan nė gojė t’ju shkaktojė nauze dhe tė vjellat mund tė jenė tė rrezikshme nė rast gjakderdhjesh apo aspirimesh.
- Pirje duhani nė fokusim tė plotė. Ndėrsa pini, ju imagjinoni efektet e kėqija tė duhanit si probleme tė rėnda nė gjendjen tuaj fizike dhe mendore, i bėni keq tė tjerėve, hasni nė mospėrkrahje shoqėrore, ju ka kthyer nė njė skllav dhe vartės tė tij, mendoni pėr duhanin si njė i barazvlefshėm me vetėvrasjen ...
- Prova kohėzgjatjesh, bėni njė marrėveshje me veten tuaj pėr tė arritur kohėzgjatjen me tė gjatė tė qėnies suaj pa pirė duhan, sa i aftė jeni tė duroni. Nė kėtė sprovė tuajėn, vini pėrpara vetes suaj njė kusht, qė nėse nuk arrini tė duroni pa pirė pėr njė periudhė kohe tė paracaktuar nga ju, do tė jeni tė detyruar tė bėni diēka qė e keni shumė inat apo diēka qė ju bėn qesharak nė sytė e tė tjerėve.

Albanian eX|PerT
23-05-07, 22:05
Jo, nuk e konsumoj, mbase Rilinda shume e urren, e une asaj nuk ia prishi kurre!

LOJETARI
24-05-07, 00:33
Jo, nuk e konsumoj, mbase Rilinda shume e urren, e une asaj nuk ia prishi kurre!

Wow , ēfarė karakteri tė fortė ,
ia kam lakminė duhanit qė nuk i nėnshtrohet terrorit tėnd:tongue:

egi
24-05-07, 00:48
jo kurr se kom konsumu dhe nuk e kam ndermen hiq..s'muj me nejt ne njejten dhom me diken qe e pin duhanin...

Zero Cool
24-05-07, 01:28
Po e perdori, per inati te rilindes :wink:

ssara
24-05-07, 01:34
Po e perdori, per inati te rilindes :wink:

a veq per inti dikujna po punon a??????/

nuk e perdori pr inati ZC.........

rilinda
24-05-07, 01:48
Po e perdori, per inati te rilindes :wink:hajt se ki me ja pa hajrin inatit!

Reana
27-05-07, 02:19
Jo!
Asnjehere!
As per inat, as per qef te askujt!

yllush_qiki
14-07-07, 17:36
e kom provu niher amo nuk me pelqen hiq hiq hiq...as eren nuk e ja ni dot....jo baco jo qfar duhoni....nuk mu ka merzit jeta halo mu

14-07-07, 18:06
Jo more kurr se kom pi edhe se pi ...

Sy_kaltra
15-07-07, 19:17
Dashni jo , Dardania her po ban her jo edhe cigare mos me mi ?:biggrin: :biggrin:

XheBraiLi
15-07-07, 19:23
Droga ma e mire se cigarja oshte ......

RiannA
16-07-07, 08:36
Droga ma e mire se cigarja oshte ......

qy kyyy....ma mir mu bo GIPSon hahahahaahhahahhaa

Arkza
16-07-07, 18:00
Po dhe as qe me Shkon Mendja te le ...............:tongue: :biggrin:

uck_aksh
17-07-07, 15:39
A e konsumoni duhanin? (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=1072061#post1072061)


Ne moshen 19 vjeqare kam nis ta perdori vrarsin tim (Duhanin),
Mendoj se mushkrit e mija i ka shpetuar sporti nga cigarja mbase jam marr shum me sport (Futboll) kam luajtur ne ligen E par te Kosoves ne ligen e dyt edhe ne ligen e tret edhe kam patur per qdo dit trajnime, prap se prap kur bisha ne gjum e ndieshna nje shterngim te gjoksin nje veshtersi ne frymarrje nje kollitje te keq.
shanci im per ta len cigaren ishte lufta por nuk ja arrita ta le edhe pse tymosesha mushkrit me fleta te pemeve nuk pata shanc qe ta le.
NE MUAJIN MARS TE VITIT 2001 NE MENGJES U ULA TE PIJ NJE KAFE EDHE DHEZA NJE CIGARE DUNHILL PASI QE E PIVE NJE CIGARE PAS PAK MINUTAV E MORRA TA NDEZI EDHE NJA PORSA TYMIN E PAR E KAM QUAR NE MUSHKRI KAM NDJER NJE TRULLOSJE TE MADHE TE KOKES PER DISA MINUTA MBAS KALIMIT TE ASAJ TRULLOSJE E KAM SHUM CIGAREN DHE TE GJITH KUTIN QE E KISHA E KAM FUTUR NE ZJARR EDHE PREJ ASAJ KOHE ME CIGAREN AS NE DOR SE MARR
edhe nje e kam verejtur te vetja ime
KUR E KAM PERDORUR DUHANIN JAM KAN NJERI MA NERVOZ KURSE TASH JAM SHUM NDRYSHE

DUHANI VRET

Albanian
17-07-07, 17:50
Duhanin e konsumoj po nuk e pi, momentalisht e kom dhez, po nuk po e qoj teposht veq po mundona me ndal dhimbjen e dhembit.

LABI
17-07-07, 17:55
S'e konsumoj (s'e pi) , e as qe me ka shku mendja ndonjehere me konsumu... Habitem (kureshtare jam ) se cfare ndine ata njerez kur konsumojne tym !!

luan_i
18-07-07, 13:29
Ndoshta mė e qėlluar do tė ishte sikur tė shtrohej pak mė ndryshe. Psh. "A e hani duhanin"?

XheBraiLi
18-07-07, 13:38
dikur po tash j,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,oo[

rilinda
18-07-07, 13:53
Ndoshta mė e qėlluar do tė ishte sikur tė shtrohej pak mė ndryshe. Psh. "A e hani duhanin"?

E a e han ti duhanin, nuk na paske treguar :rolleyes:

luan_i
18-07-07, 16:59
E a e han ti duhanin, nuk na paske treguar :rolleyes:
ahahaaahaaaaaaa. Po. Edhe mė shumė se me e hėngėr, bile!

yllbardh
18-07-07, 17:01
Po e pi e ti tash rilinda mos u idhėno de.... se nuk e pi pėr inati tėnd.....hahahhaaa

XheBraiLi
18-07-07, 17:21
Po e pi e ti tash rilinda mos u idhėno de.... se nuk e pi pėr inati tėnd.....hahahhaaa

kajeheree sa me bo timmmm

rilinda
18-07-07, 18:42
Po e pi e ti tash rilinda mos u idhėno de.... se nuk e pi pėr inati tėnd.....hahahhaaa

Mosi nuk tu ka idhnu shėndeti ende ty (larg se ki garant), mos ta nin se nuk t'idhnohna as une :biggrin:

rilinda
18-07-07, 18:45
ahahaaahaaaaaaa. Po. Edhe mė shumė se me e hėngėr, bile!


Ehh!!! T'bėftė mirė pra! :confused:

pirro
18-07-07, 19:14
Shume i mire bre osht me e pi,po une e kom lan se nja tre muj.Veq edhe ma mire ish me e lan....... qysh doni ju,ndaq pine ..

Ti rilinda me partine e te gjelberve aaani ani

rilinda
18-07-07, 20:24
Shume i mire bre osht me e pi,po une e kom lan se nja tre muj.Veq edhe ma mire ish me e lan....... qysh doni ju,ndaq pine ..

Ti rilinda me partine e te gjelberve aaani ani

:biggrin: ma keni imponu :biggrin: edhe me reputacin bile :biggrin:

aLbAnIa_gIrl
19-07-07, 00:58
jo asnjeher madje e kam bezdi dhe nqse dikush e pin prane meje

rafet llapjani
19-07-07, 05:01
Po tulluk e qoj krejt si tyneher pampuri kujna ti vjen merzi tma bjen nje opaqet per selam ahahahahahahahhahah

aLbaChiCk
19-07-07, 20:47
po e pi edhe shum valla pa duhon krejt bajat osht :biggrin: as kafja nuk pihet as muhabeti nuk shkon haahahah

rilinda
20-07-07, 10:09
po e pi edhe shum valla pa duhon krejt bajat osht :biggrin: as kafja nuk pihet as muhabeti nuk shkon haahahah

Dmth., duhani po ta hapka gojėn a? :rolleyes: Ta hap, ta hap pėr ni kohė t'shkurt, veē garant edhe ka me ta mbyll edhe para atyne qė nuk e pijnė.

Linka_pz
20-07-07, 10:34
Nuk e konsumoj ,por edhe me pengojne personat qe e konsumojne shume,sepse me demtojne edhe mua edhe pse nuk e konsumoj !

luan_i
20-07-07, 12:35
Deri mbrėmė 5 pako nė ditė, nga mbrėmė asnjė cigare.

aLbaChiCk
20-07-07, 12:40
Dmth., duhani po ta hapka gojėn a? :rolleyes: Ta hap, ta hap pėr ni kohė t'shkurt, veē garant edhe ka me ta mbyll edhe para atyne qė nuk e pijnė.

rilinda jo vetem duhani gojen mundet me ta mbyll edhe kerri,alkoholi,uji,buka, me nji fjal gjithqkafi e me zon e me kshyr ashtu nuk duhet kurgjo me bo po bile sa te jetojm me jetu qysh duhet qy :biggrin:

Linka_pz
20-07-07, 19:29
Deri mbrėmė 5 pako nė ditė, nga mbrėmė asnjė cigare.


Wow ..te lumt! Prej 5 pakove ne asnje shume e quditshme ,por kur eshte njeriu i vendosur ndoshta mund te ndodh!

luan_i
21-07-07, 10:00
Deri mbrėmė 5 pako nė ditė, nga mbrėmė asnjė cigare.


Wow ..te lumt! Prej 5 pakove ne asnje shume e quditshme ,por kur eshte njeriu i vendosur ndoshta mund te ndodh!

Valla Linka_Pz, pa ndoshta hiq. Shumė e vėrtetė!

rilinda
21-07-07, 10:25
rilinda jo vetem duhani gojen mundet me ta mbyll edhe kerri,alkoholi,uji,buka, me nji fjal gjithqkafi e me zon e me kshyr ashtu nuk duhet kurgjo me bo po bile sa te jetojm me jetu qysh duhet qy :biggrin:

CIGARJA NUK KA MĖSHIRĖ PĖR NJERIUN, NĖ MOSHĖN MĖ TĖ BUKUR TĖ KALB NĖ VARRĖ! DHE NĖ VARRĖ ĖSHTĖ VĖRTETĖ FTOHTĖ, ERRĖSIRĖ, ĖSHTĖ TMERR I CILI E KALON ĒDO IMAGJINATĖ! Prandaj MENDONI MĖ THELLĖ dhe KUJDESUNI PĖR VETEN, nė mėnyrė qė DITA E VDEKJES TĖ JETĖ SA MĖ E LARGĖT DHE TĖ PLOTĖSOHET AJO QĖ ZOTI KA SHKRUAR. PASI TĖ PLAKESH, PASI TA KESH SHIJUAR NJĖ DASHURI, TĖ JESH GĖZUAR ME KRIJESAT E TUA, PASI TĖ JESH RRUDHUR E THINJUR DHE TA KESH KRYER MISIONIN TĖND NĖ KĖTĖ JETĖ, ATĖHERĖ SHKO SE NĖ PARAJSĖ E KE VENDIN. PĖRNRYSHE NĖ FERR!

Zero Cool
21-07-07, 13:59
Po e pi , veq per inati t`rilindes :tongue:

rilinda
21-07-07, 16:26
Po e pi , veq per inati t`rilindes :tongue:

Ka me ta zan frymėn ky far inati :cool:

arton bala
21-07-07, 17:43
rilinda jo vetem duhani gojen mundet me ta mbyll edhe kerri,alkoholi,uji,buka, me nji fjal gjithqkafi e me zon e me kshyr ashtu nuk duhet kurgjo me bo po bile sa te jetojm me jetu qysh duhet qy :biggrin:

Cdo gje e konsumuar ne menyre te tepruar nuk eshte e shendetshme. Mirepo duhani edhe pa e tepru eshte i demshem. Sepse te behet shprehi dhe nuk te len te largohesh me prej saj. Plus eshte i demshem edhe per personat e trete. Kerri e keto sendet tjera mund te jene poashtu te demshme, por ato sherbejne per nevoja personale. Per ate nuk krahasohen me duhanin, i cili pra konsumohet pa asnje arsye (ne fillim), apo vetem per te shuajtur maninź (me vone). Pohimi se duhani apo nikotina ka nje veprim qetesues ne trurin, vlene vetem per ata qe e konsumojne rralle. Ata qe e konsumojne nje pako ne dite, nuk e njohin kete ndikim qetesues.

Luana
21-07-07, 23:50
Tash po behen 7 muaj qe e kam len , kurr nuk pendohem , sepse tash po e ndjej veten me te shendosh....:biggrin:

Paradox_13
22-07-07, 05:40
Tash po behen 7 muaj qe e kam len , kurr nuk pendohem , sepse tash po e ndjej veten me te shendosh....:biggrin:

Hajt mos ta nin se e pi une edhe per ty,se kam nevoj mos te ndihem edhe aq shnosh....

RiannA
22-07-07, 08:29
sonte ton naten e kam konsumu...hihihihi

Mendja
22-07-07, 09:25
Ik more qfar te pini duhanin veq edhe duhani po na mungon se te gjitha i kemi rregullu na une per veti e urrej shum duhanin edhe as vet se pi

RiannA
22-07-07, 11:44
Se di qa po zihen ton qe nuk jan duhangji....gjethkush per veti e ka. Me pi ni fmi qe nuk din me vendos per vetveten apet kuptohet amo kur e pin njerzt te rritun edhe te vetdishem, skeni nevoj mu kall ma shum se cigarja qe jam ka e tufati qetash...shyqyr se nuk esht ligji me pi duhanin patjeter kshtu se lirisht mundeni me jetu shlir edhe mos me lodh trunin shum per cigare te dikujna!

pershendetje

Arkza
22-07-07, 11:46
Tash po behen 7 muaj qe e kam len , kurr nuk pendohem , sepse tash po e ndjej veten me te shendosh....:biggrin:Hahahhahahahahaha Luana mos ke met Shtatzane qe e paske Lan !!!! ?
Dhe nese jo ma Trego ate medoten se si e le Ndoshta e lo edhe une ......!? :tongue: :biggrin:

RiannA
22-07-07, 11:49
Oj Arkza mos u mashtro ti me menyra te huja se qysh e kan lan ata. Une mendoj ose jam shum e bindur s duhanin mundesh me lan kur te livrit ni cell ne tru edhe vendos...nese truni yt nuk e vendos at pun ti edhe 100 vjet me jetu nuk e len.

E lemi ti mu: qysh e le e qysh me lan tash edhe une...

shnetje

Arkza
22-07-07, 11:55
Oj Arkza mos u mashtro ti me menyra te huja se qysh e kan lan ata. Une mendoj ose jam shum e bindur s duhanin mundesh me lan kur te livrit ni cell ne tru edhe vendos...nese truni yt nuk e vendos at pun ti edhe 100 vjet me jetu nuk e len.

E lemi ti mu: qysh e le e qysh me lan tash edhe une...

shnetjeHahahahahahhahahah ooo qika e Keqe je ti he hahahahahah te Kisha Gjelbru per kete Postim por te Gjelbrova pak me heret e sbon dy here se po tutna mos po te mundon shume hahahaha , jo Ki Drejt shume veq nga Lakmija e Shtrova Pytjen palidhje keshtu edhe vllau im e ka lan qe dy vit edhe pse ka pi para meje shume , por mua me pelqen shume te pij Cigarem Shkurt e Shqip ma Kana Bre hahahahah


Shendet dhe ty ...:wink:

RiannA
22-07-07, 11:58
hahahahahah po de perqata se lo une se ma kona....caaake njo

Arkza
22-07-07, 12:01
hahahahahah po de perqata se lo une se ma kona....caaake njoHhahahahahahah qe Shkallapppppppppppp bre ..........:wink:

arton bala
22-07-07, 12:38
Oj Arkza mos u mashtro ti me menyra te huja se qysh e kan lan ata. Une mendoj ose jam shum e bindur s duhanin mundesh me lan kur te livrit ni cell ne tru edhe vendos...nese truni yt nuk e vendos at pun ti edhe 100 vjet me jetu nuk e len.

E lemi ti mu: qysh e le e qysh me lan tash edhe une...

shnetje

Po po, ama problemi eshte se po ajo qeliza nuk te "livret" vetevetiu. I duhet nje nxitje.. Eshte ligj fizik: cdo gje e mban gjendjen e meparshme, perderisa nuk vepron nje tjeter ne te dhe ta ndryshoj. Ki me pa sa njeri ka mi lone duhanin, kur te lexoj postimet ne kete teme :biggrin: :wink:

rilinda
22-07-07, 14:57
Ki me pa sa njeri ka mi lone duhanin, kur te lexoj postimet ne kete teme :biggrin: :wink:

Ishalla bre e lajn :biggrin:

SANTANA-29
22-07-07, 15:00
SE Besoj ???????????;

une nga njeher e dhezi ,
Rilinda mos me berdit tash,,,hahahahah,,,,:smile:

yllbardh
22-07-07, 15:08
Ishalla bre e lajn :biggrin:

Inshalla.... e lan kėta qafira.... se e lanė....e lanė.... dikur... vec mos t'ia bojn si ai qė e kish nxan hajnin dhe i tha babės tė vet:
- o babė e kam nxan nji hajn....
- po mirė o djali jem, bjere kho nalt...
- O une po due me pru kėto nal po ky s'po don me ardhė.....
- Ani pra lėsho hajnin pra....
- Paj une po e lėshoj po ky s'po mė lėshon mue......:biggrin: :biggrin:

arton bala
22-07-07, 17:23
Inshalla.... e lan kėta qafira.... se e lanė....e lanė.... dikur... vec mos t'ia bojn si ai qė e kish nxan hajnin dhe i tha babės tė vet:
- o babė e kam nxan nji hajn....
- po mirė o djali jem, bjere kho nalt...
- O une po due me pru kėto nal po ky s'po don me ardhė.....
- Ani pra lėsho hajnin pra....
- Paj une po e lėshoj po ky s'po mė lėshon mue......:biggrin: :biggrin:

Hahahahah
Qyre ky, cigaren ne dore e mendon qe e lojn tjeret.. :redface:

Mos koka hajni gjakovar?? Hahaha hajgare se jo vetem nder gjakovaret ka ... hajna. :biggrin:

Rilindź:
Perderisa jane femrat ne pyetje, vetem na duhet nje postim qe tregon se nderprerja e duhanit nuk ta shton peshen, edhe u kry puna..

RiannA
22-07-07, 18:46
Ishalla bre e lajn :biggrin:

shum pak kan me lan....ma shum ka me i lan duhani se sa na duhanin....

Peja-Boy
22-07-07, 19:53
E kam Lon qe 4 Dite, veq mu kajt Nona tu hargju per Orbita e Bonbona...

Ma mire 3.90euro se 20euro

Po mendoj me nis Prap se Shpenzimet Katastrof edhe Jo veq Shpenzime po edhe Njerzit po dua me i Mbyt prej Nervoze !!

RiannA
22-07-07, 19:56
Peja_Boy ishalla po pshton me bonbona....mos ha shum se trashesh.

Shumicen e atynve qe i njoh i shtojn 25-30 killa kur ta lajn duhanin, se nuk din qa me bo kur tju lyp trupi cigare edhe shkon e rrasin qa tju bjen ndor.

Peja-Boy
22-07-07, 19:56
hahahahahah po de perqata se lo une se ma kona....caaake njo

Shko ne Apotheke eshte nje Kuti Flastera (18copa) 37 Euro qe te Largon 24 ore prej Nikotine !!

RiannA
22-07-07, 19:59
po be, se spo kam pun qeter une veq me i hargju 37 € per fllastera qe nuk bajn pun hiq....

Peja-Boy
22-07-07, 19:59
Peja_Boy ishalla po pshton me bonbona....mos ha shum se trashesh.

Shumicen e atynve qe i njoh i shtojn 25-30 killa kur ta lajn duhanin, se nuk din qa me bo kur tju lyp trupi cigare edhe shkon e rrasin qa tju bjen ndor.

Ashtu eshte edhe seriozisht te Lshohet Apetit ne te gjitha Gjonat (hahahahhaha mendova diq)

Kom bo Termin te Mjeku Neser se Dhembet Katastrof em shkatrrun tu me dhimt !!

Duhanin Munden me Lan por pa Nje Deg(Tull apo Blok) ne Krye !

Peja-Boy
22-07-07, 20:02
CIGARJA NUK KA MĖSHIRĖ PĖR NJERIUN, NĖ MOSHĖN MĖ TĖ BUKUR TĖ KALB NĖ VARRĖ! DHE NĖ VARRĖ ĖSHTĖ VĖRTETĖ FTOHTĖ, ERRĖSIRĖ, ĖSHTĖ TMERR I CILI E KALON ĒDO IMAGJINATĖ! Prandaj MENDONI MĖ THELLĖ dhe KUJDESUNI PĖR VETEN, nė mėnyrė qė DITA E VDEKJES TĖ JETĖ SA MĖ E LARGĖT DHE TĖ PLOTĖSOHET AJO QĖ ZOTI KA SHKRUAR. PASI TĖ PLAKESH, PASI TA KESH SHIJUAR NJĖ DASHURI, TĖ JESH GĖZUAR ME KRIJESAT E TUA, PASI TĖ JESH RRUDHUR E THINJUR DHE TA KESH KRYER MISIONIN TĖND NĖ KĖTĖ JETĖ, ATĖHERĖ SHKO SE NĖ PARAJSĖ E KE VENDIN. PĖRNRYSHE NĖ FERR!

A e konsumoni duhanin? - Nese po, pse deshironi t'ia fikni vetes dritat e kesaj jete???!!!


HuH em tuti qekjo hahahahahahahahah!!

Edhe ne Kuti shkruan Rauchen Kan Tödlich sein hahahahahahhahahaha Po se kan shkrujt per Neve ate !!!Per te dekunit

RiannA
22-07-07, 20:03
Kshtu pra ma mir me pi se sa mu bo tul e vjam ahahaha

Peja-Boy
22-07-07, 20:06
Kshtu pra ma mir me pi se sa mu bo tul e vjam ahahaha


Hahahahahha, Duhani sosht i mire bre sidomos per disa Femra shtazena qe e pijn !!

I thash edhe Rilinda ma heret se ne Kuti ku shkruan Duhani Demton Seriozisht Shendetin, nuk Besoj qe e kan shkrujt per Duhangjinjet !!

RiannA
22-07-07, 20:13
Ato qe e pin duhanin ne shtatzani i qes me te njetin nivel sikur ato qe e mytin femin e vet masi te lind...per ato femnat qe dojn me bo fmi duhet 7 vjet para shtatzanies me lan duhanin edhe mir esht puna.

E sa per don e sene vene, keto jan FAKTE qe edhe na (duhangjiji) e kuptojna. Amo une perveti muj me fol: nuk du me lan se ma kona. Edhe mendoj se dikur nuk ka me ma kojt mo edhe e la!

Shnetje

Peja-Boy
23-07-07, 11:06
Ato qe e pin duhanin ne shtatzani i qes me te njetin nivel sikur ato qe e mytin femin e vet masi te lind...per ato femnat qe dojn me bo fmi duhet 7 vjet para shtatzanies me lan duhanin edhe mir esht puna.

E sa per don e sene vene, keto jan FAKTE qe edhe na (duhangjiji) e kuptojna. Amo une perveti muj me fol: nuk du me lan se ma kona. Edhe mendoj se dikur nuk ka me ma kojt mo edhe e la!

Shnetje


Hahahahahhahaha Kur te len aj ty !!! Kur te shkosh ne ate tjetren dynja, Nese don me i pas edhe me dashni Punet mire mos gabo me e lon , se une krejt ne rrs jam ka i qoj ...!

luckyman
23-07-07, 20:03
Jo!..................................

LuLjaa
24-07-07, 00:02
Po e pi ka pak, sa mos me than qe s'pe pin hiq hehe

Peja-Boy
24-07-07, 15:36
Po e pi ka pak, sa mos me than qe s'pe pin hiq hehe

Qfar po e pin ?? Baram Pije me Nicotin 0.8 te mbyt ma shpejt hahaha !!

Peja-Boy
24-07-07, 16:38
Peja_Boy ishalla po pshton me bonbona....mos ha shum se trashesh.

Shumicen e atynve qe i njoh i shtojn 25-30 killa kur ta lajn duhanin, se nuk din qa me bo kur tju lyp trupi cigare edhe shkon e rrasin qa tju bjen ndor.

Ja kom nis prap se spo bon hiq !!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
24-07-07, 20:22
uppssss gabim votova po nejse....

Duhani nuk ban hiq:biggrin:

rilinda
25-07-07, 13:23
uppssss gabim votova po nejse....

Duhani nuk ban hiq:biggrin:

Qysh nuk ban hiē? :rolleyes: A nuk ban dėm, a ėshtė i dėmshėm?

Arkza
25-07-07, 13:31
Qysh nuk ban hiē? :rolleyes: A nuk ban dėm, a ėshtė i dėmshėm?Jaaaaaaaaa bre qike veq me te Vizatu ty hahahahahahhaha un e Kuptova se qka deshi me than ajo qe sbon me Pij Duhan qy edhe ti . Ufff po shume Alergjike je bre qike prej Duhanit ......:biggrin:

Lulja mos rrej pashe zotin se edhe ti pin sa un qyyyyyyy Rrencajka e keqe ....... :tongue:

Po bre e Pij Bile nje pako ne Dit ....... kallu Rilinda hahahahahahahha :biggrin:

rilinda
25-07-07, 13:46
Jaaaaaaaaa bre qike veq me te Vizatu ty hahahahahahhaha un e Kuptova se qka deshi me than ajo qe sbon me Pij Duhan qy edhe ti . Ufff po shume Alergjike je bre qike prej Duhanit ......:biggrin:

Lulja mos rrej pashe zotin se edhe ti pin sa un qyyyyyyy Rrencajka e keqe ....... :tongue:

Po bre e Pij Bile nje pako ne Dit ....... kallu Rilinda hahahahahahahha :biggrin:

M'pėlqejnė vizatimet oj avokatja e t'Sinqertės.
Edhe tybe se kam njet mu kall mu pėr juve duhanxhive, se secili pėr veti e keni.
Pini, pini hiē mos e shkoqni...:biggrin:

jadore
25-07-07, 13:50
...kurr me shume se tash nuk e kam pire ... mos te me ndin Rilinda , edhe interesant-a, po ma ka endja , edhe vete po cuditem , .....!!!!

Arkza
25-07-07, 13:53
M'pėlqejnė vizatimet oj avokatja e t'Sinqertės.
Edhe tybe se kam njet mu kall mu pėr juve duhanxhive, se secili pėr veti e keni.
Pini, pini hiē mos e shkoqni...:biggrin:Hahahhahahahaha a te paska kap ty telat e Sinqeritetit aaaaaaaaaaaaa !!!!!!!? hahahahahhah po spo ma nin a edhe nese te paska kap se ne Fakte keshtu eshte ani me tha Avokatja e sinqertit ahhahahahaha ;P;P;P :tongue:

rilinda
25-07-07, 13:57
Hahahhahahahaha a te paska kap ty telat e Sinqeritetit aaaaaaaaaaaaa !!!!!!!? hahahahahhah po spo ma nin a edhe nese te paska kap se ne Fakte keshtu eshte ani me tha Avokatja e sinqertit ahhahahahaha ;P;P;P :tongue:

hahahhah... edhe ty duhet me ta vizatu qetash:
http://img267.imageshack.us/img267/2489/qequ1.png (http://imageshack.us)
Avokatja e qesaj t'thash. Qesaj i thojm n'Dardani "E sinqerta".

rilinda
25-07-07, 13:58
...kurr me shume se tash nuk e kam pire ... mos te me ndin Rilinda , edhe interesant-a, po ma ka endja , edhe vete po cuditem , .....!!!!

Pa gajle rri se nuk t'dėgjova :wink:

Murgesha
25-07-07, 14:48
Nuk e konsumoj kurr, a me e pi e pi ka te sillem valla hahahahahahahaahha!

aLbaChiCk
25-07-07, 14:51
Nuk e konsumoj kurr, a me e pi e pi ka te sillem valla hahahahahahahaahha!

Hahhaahahahaahahaahahhaahahahhahahaha Murgesha

Murgesha
25-07-07, 14:53
Hahhaahahahaahahaahahhaahahahhahahaha Murgesha

S`guxova moj me thėnė drejt pėr drejt se kush e pret pastaj anmiken e mė tė mirit mik Rilindėn. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Arkza
25-07-07, 14:59
hahahhah... edhe ty duhet me ta vizatu qetash:
http://img267.imageshack.us/img267/2489/qequ1.png (http://imageshack.us)
Avokatja e qesaj t'thash. Qesaj i thojm n'Dardani "E sinqerta". Ehhhhhhhhh Kishe e pate Fjalen te tema kush eshte e/i Sinqert qata thash mos te kapen Telat qyy hahahahhaha Hjate Gjykasja e Duhanit se ma shume po te bon ty dem sesa neve qe po e Pijme ;P :biggrin: :tongue:

Nirvana Band
25-07-07, 17:02
Une e konsumoj duhanin, dhe mendoj qe nuk eshte edhe aq i demshem nese ke mase. Pra q'do sene qe e tepron te bene deme. Sido qe te jete, prap se prap, duhani mbetet prej gjerave qe te bene deme, po ja qe spo mund te rrime pa te, dhe po mundohemi te gjejm arsye qe seshte i demshem hahahhhaa.

Peja-Boy
25-07-07, 18:18
...kurr me shume se tash nuk e kam pire ... mos te me ndin Rilinda , edhe interesant-a, po ma ka endja , edhe vete po cuditem , .....!!!!

Veshtir me ik pa kalu neper dore te Rilinda hahahaha !!

Uhhh qka ish Kjo spo leke gjo pa par....

Pini Duhan e mos Hani Molla !!

rilinda
26-07-07, 10:11
Pini- Pini
http://www.barcoleta.com/funny_images/929_1marlboroleograper%5B1%5D.jpg

Peja-Boy
26-07-07, 11:44
Hahahahahahaha ....Pasha besen em ke shti me mendu ka vdekja se deri sot as qe me ka shku mendja !!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
26-07-07, 11:48
Qysh nuk ban hiē? :rolleyes: A nuk ban dėm, a ėshtė i dėmshėm?


qy qy qy bahesh se kurse se din se ben dem:rolleyes:

BaNu Ne JeT I sInQeRt
26-07-07, 11:52
hahahahaa sa mir a edhe advokate pasna une .....:smile:

Peja-Boy
26-07-07, 12:18
Pini- Pini
http://www.barcoleta.com/funny_images/929_1marlboroleograper%5B1%5D.jpg
http://www.sterbezeit.com/user/user_signup.php?li=lay4 (http://www.sterbezeit.com/user/user_signup.php?li=lay4)

BaNu Ne JeT I sInQeRt
26-07-07, 12:45
Peja-Boy hahahha was bringst du uns hier bei.. kuukuuuu qvar faqe hahahaha

Peja-Boy
26-07-07, 13:48
Peja-Boy hahahha was bringst du uns hier bei.. kuukuuuu qvar faqe hahahaha


Hahahaha, Paguj e shiko sa ki me jetu ??!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
26-07-07, 18:45
Hahahaha, Paguj e shiko sa ki me jetu ??!


hahahaha me pagu per jeten..jo bre se e paguhet asht jeta:biggrin:

Peja-Boy
26-07-07, 18:53
hahahaha me pagu per jeten..jo bre se e paguhet asht jeta:biggrin:

Hahahaha, qetash po em keshet edhe mua me ket faqe smu ka dok interesant aq (Hajgare)

Ti e Sinqerta nese don me dijt kur ki me vdek ateher regjistrohu edhe merr Lajmin e Hidhur!!

Po me dhimbesh boll veq sipas Parashikimeve ki me jetu shume, e spo di sakt qka met thon !

BaNu Ne JeT I sInQeRt
26-07-07, 19:00
Hahahaha, qetash po em keshet edhe mua me ket faqe smu ka dok interesant aq (Hajgare)

Ti e Sinqerta nese don me dijt kur ki me vdek ateher regjistrohu edhe merr Lajmin e Hidhur!!

Po me dhimbesh boll veq sipas Parashikimeve ki me jetu shume, e spo di sakt qka met thon !


Qy Qy jo jo nuk du ta mar lajmin e hidhur..dhe vdkja nuk asht aq e hidhur krejt kena me vdek patjareeeee:biggrin:

hahaha shum po dishe ti bre qy qy ani ma fale nje jet te gjat hahahaha

Peja-Boy
26-07-07, 19:38
Te Gjitha Llojet e Aromave ...Mundesi per tu munduar ta harrojm DUHANINhttp://www.pillendreher.at/content/images/e671e4e3b471d15526ed1d21ee223ad5.jpg

Peja-Boy
26-07-07, 19:47
Wie funktioniert Smoz?
Smoz bewirkt, dass Sie seltener zu herkömmlichen Zigaretten greifen und somit das Rauchen reduzieren bis zur völligen Entwöhnung. Das psychologische Bedürfnis der Raucherbewegung wird durch Smoz ohne die Gefahren des Rauchens befriedigt.
Ökonomisch: Smoz ist bis zu 5 Tage verwendbar.
Ohne Nebenwirkungen, ohne Abhängigkeit.
Im Büro, im Restaurant, im Flugzeug...Smoz folgt Ihnen überall hin!
Hinweise: Für Kinder unerreichbar aufbewahren. Nicht anzünden. Ohne Rauch.
Die in Smoz enthaltenen Granulate sind ein Erzeugnis des Labors der Pharmazeutischen Fakultät der Universität Santiago de Compostela (Spanien). Smoz ist ein patentiertes Produkt.


Baldrian baut Stress ab und hilft bei Nervosität
Menthol erfrischt und belebt den Geist
Smoz gibt es mit folgenden Aromen: Minze, Zitrone oder Erdbeere
Gje qe e kam provuar dhe eshte nje gje qe te ndihmon per Largimin e Duhanit !!

Peja-Boy
26-07-07, 19:54
Pflaster qe Largon 24 Ore nga Nikotina !!


http://www.vfg.ag/artikelbilder/5270006.jpg

zanushJa
26-07-07, 21:01
Se kam provu kurrė dhe nuk po e konsumoj..

prishtinasi
26-07-07, 23:03
Ka tre muaj qe e kam lene...(po shprehna si ata ne reklama anti-duhan:tongue: )

emine
02-06-08, 10:17
................................jo................ .................!!!

Jana
02-06-08, 10:31
E bojm tim kanoher........sa me hargju cigare hahahah

Alkimisti_ch
08-06-08, 00:26
Nese personat qe e konsumojne duhanin shume dhe qe nje kohe te gjate ateher mund te themi se ata kane krijuar varshmeri dhe per ta nderprerja e menjehershme pa ndonje metod perkatese paraqet probleme te shumta.
Perkitazi me kete nese dikush vertet eshte i interesuar te nderpres ka disa metoda praktike qe ne shume raste kane funksionuar duke perfshi ketu edhe perdorimin e terapive medikamentoze...

Kujdes edhe per ata qe nuk e konsumojne por qe rrine ne ambiente ku konsumohet shume se pastaj kemi te bejme me kosumim pasiv qe gjithshtu eshte i demshem per shendetin. Anlizat tregojne se konsumimi pasiv fillon ateher kur ju keni arritur te ndjeni tymin e duhanit permes shqisave te frymemarrjes.

Rizuana
04-07-08, 13:03
Nganjehere rrall..............

DEA
04-07-08, 18:31
Tash po behet nje vite qe se kam dheze asnjo me, po ndihem teper mire dhe vendimi ma i mire e ma i shpejt qe e kam marre ndonjeher...

Lona
29-07-08, 12:34
PO ...smundem pa ate..

Urtina_
11-12-08, 15:12
Jo....

~AnnA~
11-12-08, 15:30
Jo....me duket mik jo i mire...

Buqja_ch
13-03-10, 13:44
JOoooo

premium
13-03-10, 15:38
InshAllah e kallėt fabrika e duhanit.

tek shpija jeme eshte rrepsisht e ndalume ..
nuk kam qejf as tjetėr kushi te helmon me nikotin fėmijėt e mi .

No smoking !

Guri i madh
16-03-10, 13:59
kur e kam konzumue duhanin veq tre vet ne krejt shehrin e kena dit qka esht duhani tre zanatli te sheherit


une si kpuctar


nji nallban


edhe nji furragji

Dallandyshja_718
17-03-10, 15:08
...jo, dhe askurr nuk e kam konsumue. E kam punue/kultivue per 20 vjet, dhe nuk m'merr malli per te askurr mos me e pa, bekua qofshin te gjitha punet tjera (ne toke) qe i kam bė dhe i bėj, (tani n'farm :biggrin: ) por jo duhani...

speci
18-03-10, 13:24
JO,mjafton.

LABI
18-03-10, 13:56
Gjeja me shpifur qe mund t'a konsumoj nje person !

Makresh
18-03-10, 13:58
Kam pas qef me pi, po masi si pata kushtet e lash krejt.

Fiora
23-03-10, 22:21
Fatkeqsisht Po...:frown:

emine
23-03-10, 22:22
fara i hupte ho :frown:

romansa
23-03-10, 22:25
jo...

shfletuesi_
23-03-10, 22:29
Jo oooooooooooooooo

roadrunner
23-03-10, 22:40
ani a dul naj sen si e lave mas 9 mujve, se edhe un po du me lanune e kam pi shum cigaren para 9 muajve e kam lan :D

emine
23-03-10, 23:11
ani a dul naj sen si e lave mas 9 mujve, se edhe un po du me lan
ka met de shtazan qy tash me siguri a rrit culli ja ka nis prep:biggrin:
a mos je kund me kysmet ti a:p

roadrunner
23-03-10, 23:15
Jo valla une tu e pi nje duhan kesh hahahaha, tkallzoj kur te la hahahaka met de shtazan qy tash me siguri a rrit culli ja ka nis prep:biggrin:
a mos je kund me kysmet ti a:p

emine
23-03-10, 23:18
Jo valla une tu e pi nje duhan kesh hahahaha, tkallzoj kur te la hahaha
hahahhahah ishalla spi hajme edhe kartonat (kutijat e duhanit se me lan hiq jo e hahahhahahhahh

Fshatari
23-03-10, 23:39
Bukur duhanxhi jam! defekt i keq e m'ka met prej feminise!

Oqeani
24-03-10, 00:22
E kam nise ne pleqni - e nuk po mundem me e nderrue vesin e plaqnise !http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

turisti
26-03-10, 20:45
Vetem nepermjet televizorit.................:biggrin:

denissa
26-03-10, 22:21
Nganjehere.:)

Elina
26-03-10, 22:53
Jo.....bilem jam antiduhangji i madh.

tipi engjellor
30-03-10, 18:27
jo vetem nganjeher fort me qene me shoqni

vjeshta
30-03-10, 19:44
Para tre muajve po .:redface:

turisti
30-03-10, 20:17
Para tre muajve po .:redface:

Perhajr,a ka llokuma ?????????

Zana_ch
30-03-10, 20:30
JO, gjer me sot kurre ne jet nuk kam ndez cigare, shpresoi edhe ne te ardhmen mos me perdor , se shum mire i die pasojat qe ma vone na lajmerohen prej duhanit

http://de.toonpool.com/user/356/files/no_smoking_114895.jpg

Makresh
31-03-10, 10:49
JO, gjer me sot kurre ne jet nuk kam ndez cigare, shpresoi edhe ne te ardhmen mos me perdor , se shum mire i die pasojat qe ma vone na lajmerohen prej duhanit

http://de.toonpool.com/user/356/files/no_smoking_114895.jpgPo t'gjujka dikush me shigjet a ? :eek:

Fshatari
31-03-10, 12:09
Po t'gjujka dikush me shigjet a ? :eek:
"Tu fumes tu fumes pas tu crčves quand mźme"!
Pive s'pive ke me cof!(perkethim i fshatunarit)!

Oqeani
31-03-10, 12:32
E dheza nje http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Prishtina-racing
31-03-10, 13:00
Na kish pshtu ky tipi tu naj gju hazer te dhezta :P
http://de.toonpool.com/user/356/files/no_smoking_114895.jpg[/quote]

Prishtina-racing
31-03-10, 13:01
E pi si bolla po edhe mos me pi qe des 1 ore ma von ska lidhje kshtu bilem pe pi e qe des 1 ore ma heret hiq ska lidhje :P....Per pak se kemi kqyr

vjeshta
01-04-10, 18:37
Perhajr,a ka llokuma ?????????

Llokume e cigare sa te duash edhe nja 500gr qokollate qe i kam afer per momentin .:biggrin:


Ps:Hajr paq .:smile:

premium
01-04-10, 18:43
.. kam me ju kallzu babės , qi po pini cingare ;D

Dallandyshja_718
04-04-10, 16:55
.. kam me ju kallzu babės , qi po pini cingare ;D

Vetem mos j'u trego burrave/grave, se krisi belaja, se babes i kemi "dale doret" ne disa...:biggrin:

roadrunner
04-04-10, 17:13
kur jam duke vozit, kam qef me dhez haha

Dallandyshja_718
04-04-10, 17:21
kur jam duke vozit, kam qef me dhez haha

E si vozitet pa u dhez, makina...ahhahahahhahahah

Lapsi
04-04-10, 17:22
vetem per bajram

roadrunner
04-04-10, 17:23
m'ka ndodh edhe kjo haaha....filteri i derivatev mu ka shliru, ka pik kejt ne alternator, mu shuk kerri ne dy te nates, prej prishtines deri ne gjilan ashtu jam ardh hahaha........per cigare bre e pata fjalen hahahE si vozitet pa u dhez, makina...ahhahahahhahahah

Oqeani
04-04-10, 20:50
m'ka ndodh edhe kjo haaha....filteri i derivatev mu ka shliru, ka pik kejt ne alternator, mu shuk kerri ne dy te nates, prej prishtines deri ne gjilan ashtu jam ardh hahaha........per cigare bre e pata fjalen hahah

Paska ēite gazep - me e ngreh !

romansa
04-04-10, 20:53
jo...rehat shyqyr zotit

Oqeani
04-04-10, 20:54
Jo jo, vetem po e dhezi nje ...

AliSia
22-12-10, 20:23
Shume e kam pi nje fare kohe eeeee..:biggrin::tongue:

LaDy_Diaspora
29-07-11, 17:45
Joooooooooooo...

Jana
29-07-11, 18:26
..jo se shtrejt ish ktu ...

AliSia
18-08-11, 14:00
..jo se shtrejt ish ktu ...

Oj Janna je msu ne KS qe ka kushtaur shume lir Duhani ahhahahaaah

Hajra
18-08-11, 14:56
....JO e madhe e shtypit,

ENGJELLUSHA
18-08-11, 16:07
Po konsumoj

King Street
24-05-12, 01:08
Jo nuk e konsomoj duhanin , dhe shpresoj qe kurr ne jete te mos jem i varur nga ai ...!

Stuhi Rere
24-05-12, 15:30
Jo edhe pse kajher ja nij eren larg po vet se pi

valiii
24-05-12, 16:07
tulluk tulluk...

LuLjaa
24-05-12, 18:03
Valii a ta qes njaa :D

valiii
24-05-12, 18:22
Valii a ta qes njaa :D

e dhezim more pse aaaa... gjuma i cingi pra tja qesim tymin :))

LuLjaa
24-05-12, 18:24
e dhezim more pse aaaa... gjuma i cingi pra tja qesim tymin :))

Hajdee hoo priteee bash kam qef me dhezz nja me ty ama jo me pi bashk hahahaa

Zero Cool
24-05-12, 18:33
Ncuk, nuk e konzumoj, vetem e perdori per qellime tjera, psh kam qef qe mos te ket ma duhan ne bote dhe mundohem me shkaterru ashtu qe i pi nga nja 20-30 copa ne dite... :biggrin:


Po e pi , veq per inati t`rilindes :tongue:


Herė qeshtu e herė qashtu :smile: