PDA

View Full Version : Trėndafili i Medines


Dr. Leone
28-06-06, 12:48
Trėndafili i Medines
Tė pėrmenda sėrish Ty, ēdo gjė nga mendja m’u fshi,
Imazhi Yt ndėr majat e shpirtit tim soditi,
Edhe pse ish njė mirazh, zemra ime gjeti qetėsi,
Tė pėrmenda sėrish Ty, ēdo gjė nga mendja m’u fshi.

Ah! Sikur ēdo ēast vetėm me dashurinė pėr Ty ta jetoja,
Tė ngrihesha lart si shpirtrat, nė horizontin Tėnd tė fluturoja,
Tė gjeja njė rrugė e nė shpirtin tėnd tė depėrtoja,
Ah! Sikur ēdo ēast vetėm me dashurinė pėr Ty ta jetoja.

Sikur ta dija kohėn kur urdhri i takimit do tė afrojė,
Ky shpirt i djegur nga malli pėr Ty pa pushim do tė rėnkojė,
Do tė rėnkojė e me ndjenjat mė tė pastra do tė t’kėrkojė,
Sikur ta dija kohėn kur urdhri i takimit do tė afrojė.

Teksa zemra ime prej emrit Tėnd si zemėr pėllumbi pulson,
Tė lutem pėr tė arritur tek Ti, nga krahėt e Tu,
Njė pendė mė jep, pas teje tė fluturoj pėrgjithmonė,
Teksa zemra ime prej emrit Tėnd si zemėr pėllumbi pulson.

O Trėndafil, qė shkretėtirat e thata i lulėzon,
E me ato ngjyra mahnitėse, nė zemrėn time depėrton,
Ėshtė ēasti i duhur qeshi syrit tim qė vajton,
O Trėndafil, qė shkretėtirat e thata i lulėzon.

Si robi Yt i ēmendur pas Teje dua tė vrapoj,
Ndiz njė prush brenda meje, si oxhaqet tė flakėroj,
Nga kjo ėndėrr e keqe pa Ty, dua tė shpėtoj,
Si robi Yt i ēmendur pas Teje dua tė vrapoj.

Mendja ime ditėt larg Teje ėshtė duke numėruar,
Shpirti im njė shqetėsim mbytės ėshtė duke pėrjetuar,
Duku Ti, sepse dielli ynė ėshtė duke perėnduar,
Mendja ime ditėt larg Teje ėshtė duke numėruar.

Tė paktėn, si frymė e fundit, perėndimi im lindje tė jetė,
Shpirti im ngjyrat mė tė freskėta tė horizontit Tėnd tė prekė,
Anė e kėnd tė bien tamburet tė dėgjohen haretė,
Tė lutem, tė paktėn, perėndimi im lindje tė jetė.

fisniku
28-06-06, 23:00
Dr. Leone respekt, Krijuesi te shperbleft per kete poezi qe me clodhi mbase nje pune te gjate sot.


Fisniku

Domira
28-06-06, 23:32
Dr.Leone poezi e bukur njisoj si fuqia e emocioneve te shprehura ne te.
Fati dhe lumturia qofshin me ty!

Me respekt
Domira

Dr. Leone
29-06-06, 11:00
Fisniku dhe juve Domira ju falenderoj per keta fjal shum fisnike Zoti ua shperblefte.

Me respekt
Dr. Leone