PDA

View Full Version : Pėrhapja e gjuhės shqipe


Kreshniku
28-06-06, 13:35
Pėrhapja e gjuhės shqipe


Shqipja flitet sot nga mė se gjashtė milionė vetė nė Republikėn e Shqipėrisė, nė Kosovė, nė viset shqiptare tė Maqedonisė, tė Malit tė Zi, tė Serbisė jugore, si dhe nė viset e Ēamėrisė nė Greqi. Shqipja flitet gjithashtu, nė ngulimet shqiptare nė Itali, nė Greqi, nė Bullgari, nė Ukrainė, si dhe nė shqiptarė tė mėrguar nė viset e ndryshme tė botės para Luftės se Dytė Botėrore dhe nė kėtė dhjetėvjeēarin e fundit.
Gjuha shqipe mėsohet dhe studiohet nė disa universitete dhe qendra albanologjike nė botė, si nė Paris, Romė, Napoli, Kozencė, Palermo, Leningrad, Pekin, München, Bukuresht, Selanik, Sofje etj.