PDA

View Full Version : Lėkundje


Dr. Leone
03-07-06, 15:41
Lėkundje


Njė ēast lėkundjeje nė emėr tė Hizmetit.

Drit’e syrit shtėpi m’ishte, konvikte m’ishte,
Vera s’u pa si erdhi e shkoi, vjeshta trokiti.
Ē’u bė, gėzimi i syve-njė lulishte;
Ndėrtuesi mbaroi punė, tani prishėsi arriti.

Njė erė musoni kėtej faqes sė trėndafilit,
Andej frikė brym shansi i bilbilit;
Nga shqetėsimi s’di ē’vendim tė marrė,
Dhe, sė fundi, llogaria e kėsaj pune ia arriti.

Trėndafilat nė saksi m’u thanė e shkuan,
Hizėr-lljaz u bashkuan nė njė kohė e shkuan;
Vera dhe maja malseh bisedognė... e shkuan,
Dhe neve Zėri i Azrailit na arriti.

Para derės sime sikur njė ditė e fundme ka aguar;
Mbulesa krejt tė zeza, drita nė tė shuar;
Profetė e shenjtorė arratisur nga vatani e harruar;
Koha e shpėrnguljes dhe arratisė ia arriti.

E ē’mė duhet mua pas nga bota ē’mbeti!
Ndėr sy iluzioni i njė bote tė rreme mė mbeti;
Kjo botė rėnkimesh brenda vetes m’treti,
Vizioni i njė bote tė vėrtetė mė arriti.


Dr. Leone