PDA

View Full Version : Femra


Dr. Leone
03-07-06, 15:47
Femra

Gruaja dhe nėna janė mėsuesi i parė i shkollės sė njerėzimit pėr mėsimin dhe edukimin e fėmijėve, pėr rregullin, harmoninė dhe kėnaqėsinė e familjes. Fakti qė sot, kur pėr femrėn kėrkohen vende dhe role tė reja, rikujtojmė edhe njė herė tjetėr kėtė pozitė krejt tė posaēme tė dhuruar asaj prej Zotit, jemi tė mendimit se do tė parandalojė ca kėrkime boshe pėr tė...

***
Shtėpia qė ka njė grua tė edukuar dhe tė lidhur pas folesė sė saj familjare, ėshtė njė prej kėndeve parajsore dhe zėrat qė dėgjohen dhe frymėmarrjet qė ndihen nė atė fole, nuk kanė ndryshim prej zėrave tė hyrive, prej shushurimės sė ujrave parajsore...

***
Disa herė, njeriu, kur sheh njė femėr tė shtypur nėn stolitė e jashtme, mendon: “Mos vallė kjo femėr u jep po kaq vlerė edhe stolive tė saj tė brendshme si nderi, virtyti dhe personaliteti?”

***
Gjėrat qė e bėjnė femrėn mė tė lartė se engjėjt dhe e shndėrrojnė nė njė margaritar tė pashoq, janė thellėsia e botės sė brendshme, nderi dhe serioziteti. Femra e pėrfolur pėr nderin ėshtė si njė monedhė kallpe, kurse femra joserioze ėshtė njė kukull pėr tė luajtur e tallur me tė; nė atmosferėn vrasėse tė femrave tė tilla ėshtė e pamundur tė flitet pėr fole tė lumtur a pėr brez tė shėndoshė...

***
Njė grua me botė tė brendshme tė ēmuar i pėrngjet njė abazhuri tė kristaltė pėr shtėpinė ku ndodhet. Nė ēdo lėvizje tė saj, dritat bėjnė lojra qė reflektohen nė tė gjitha kėndet e shtėpisė. Kurse fatkeqja e veshur femėrisht, e dorėzuar, nė botėn e saj tė brendshme, mendimeve tė errta, ėshtė njė burim mjegulle dhe tymi e tillė qė, kudo ku shkon, fėlliq e le fėlliqėsira pas...

***
Libri i vetėm qė femra duhet tė mos e lėshojė kurrė prej dore, ėshtė libri i edukatės shoqėrore pėr tė cilin s’mund tė thuhet se sot ndodhet i shkruar, mė sė fundi, nė formėn e tij mė tė pėrkryer...

***
Kur shoh femrat e lėshuara nė dėshirat egoistike, i shoh shumė tė matur ata qė kanė thėnė pėr femrėn “flokėgjatė e mendjeshkurtėr”! Pandeh se, sikur ata tė jetonin sot e tė shihnin se si femra ėshtė kthyer nė subjekt reklame, nuk do tė dinin dot ē’tė thoshin!..

***
Tė parėt thoshin: “Gjilpėra nė dorė tė femrės, si heshta nė dorė tė luftėtarit!” Ē’ėshtė e drejta, nė kėtė fjalė unė nuk shoh aspak teprim!

***
Periudhat kur femra ėshtė bėrė pėr tė tjerėt mjet kėnaqėsie, subjekt dėfrimi dhe material reklame, janė aq shumė sa s’mund tė nėnvleftėsohen. Bekuar qoftė qė tė gjitha kėto periudha fatkeqe janė bėrė gjer tani gjithmonė fillim i ripėrtėritjes e i rilindjes sė saj si dhe i rigjetjes sė vetvetes dhe i vendit tė vet tė merituar nė shoqėri!

***
Dikur djalit i thoshin “bir”, kurse vajzės, “bujare” ose “bebe e syrit” duke e nėnkuptuar atė si njė krijesė tė shtrenjtė, tė nevojshme po aq sa edhe tė shtrenjtė, delikate po aq sa edhe tė nevojshme...

***
Ne themi: “Ruaje rrobėn prej pluhuri e dheu!” S’e di, a e vlerėsoni dot se sa duhet ta ruajmė, pra, femrėn, beben e syrit, nga ndotja?

***
Ashtu siē janė nderi dhe virtyti, stolia e femrės, ashtu edhe aspekti i saj i merituar pėr pėlqim e qė do tė shihej me mahnitje, ėshtė edukata shoqėrore dhe besnikėria e saj ndaj tė shoqit!

***
Femra e mirė ėshtė ajo me urtėsinė nė buzė, me brishtėsi dhe delikatesė nė shpirt, me respekt ndaj kujtdo nė sjellje ashtu qė vėshtrimet konfidente, duke e ndjerė kėtė aspektin e saj tė shenjtė, turbullitė e brendshme me burim njerėzor i kthejnė nė mėsim dhe meditim.

***
Njė femėr qė, ndėrsa trupi i zhvillohej, sythat zemėr dhe shpirt nuk ka mundur t’i zhvillojė, edhe nėse nė krye u ngjan, pėr njė farė kohe, luleve pėr kurorė, pashmangmėrisht do tė zbehet mė pas, do tė derdhet fletė-fletė e do tė shkelet me kėmbė... Ē’fund i hidhur pėr ata qė s’munden ta gjejnė rrugėn pėr t’u bėrė tė pėrjetshėm!..

***
Femra ėshtė njė margaritar aq i madh sa tė mos zhvlerėsohet duke e hedhur nė dėfrime tė marra... Ne ende s’e kemi humbur shpresėn se brezat fatlumė qė e shohin tė ardhmen tė lidhur me diturinė, kulturėn dhe tė vėrtetėn, do ta ruajnė atė tė shenjtė, si dritėn e syve...

***
Femra jonė ėshtė guri themelor i shėndoshė edhe i nderit dhe fisnikėrisė kombėtare. Pjesa e saj e kontributit nė sendėrtimin e sė kaluarės sonė tejet tė gjatė e tė famshme nuk mbetet aspak mė pas pjesės sė kontributit tė luftėtarėve tė pėrleshur fyt mė fyt me armikun...

***
Shumica e apologjetėve tė lirive dhe tė tė drejtave tė botės femėrore s’kanė tjetėr synim veē sakatimit tė botės shpirtėrore dhe, pastaj, shfrytėzimit tė saj pėr tė gjitha llojet e kėnaqėsive trupore e materiale.

***
Nė saje tė pasardhėsve tė dobishėm tė pėrgatitur e tė lėnė pas nga njė femėr-nėnė me pjekuri shpirtėrore, nė atė fole familjare mbretėron prehja e kėnaqėsia dhe ajo fole familjare bėhet njė bahēe parajsore qė nuk mund tė pėrshkruhet!

***
Njė grua shtėpie qė e ka ndriēuar zemrėn me dritėn e besimit, kurse kokėn, me dritėn e arsimit dhe edukatės shoqėrore, ēdo ditė, sikur ta rindėrtonte sėrish, i shton shtėpisė sė saj bukuri tė reja, kurse femra e ulėt dhe injorante, e dhėnė pas dėfrimeve e shpenzimeve, edhe atė fole qė e ka gjetur gati, madje, e shemb duke e kthyer nė gėrmadhė, e mbush me ankth e brengė duke e kthyer nė varrezė...

***
Femra s’ėshtė ndonjė enė e palarė apo ndonjė copė metali e pavlerė, pra s’e ka vendin te enėt e palara apo hekurishtet; ajo ėshtė njė perlė e pashoqe qė duhet ruajtur nė kutinė e perlave...

***
Nė ndjeshmėri, delikatesė e brishtėsi, femra ka njė vend tė posaēėm. Me kėto veēori, ajo mund tė bėhet e dobishme pėr folenė e vet familjare, pėr rrjedhojė, pėr shoqėrinė, vetėm pėr sa kohė qė mbetet brenda qerthullit tė krijimit dhe natyrės sė vet!

***
Ēdo lloj propozimi i pretenduar gjer mė sot nga feministėt pėr femrėn ka shkaktuar gjithmonė zhvlerėsimin, banalizimin e personalitetit dhe shformimin e natyrės sė saj. Kurse femra ėshtė njė hallkė tepėr e rėndėsishme nė zinxhirin e ekzistencės, ndėrkaq qė aspekti mė i rėndėsishėm i saj ėshtė respektimi i mbetjes sė saj brenda kufijve tė natyrės sė vet!

Dr. leone