PDA

View Full Version : Njė histori dashurie.


Dr. Leone
04-07-06, 09:32
Njė histori dashurie.


Kjo ėshtė historia e dashurisė midis Zejneb bint Muhamed dhe Ebu El As ibn Rebia Zejnebja ėshtė vajza e Profetit as. dhe Ebu El As ibn Rebia, ėshtė nipi i Hadixhes. Ai ishe njė ndėr mė tė nderuarit e Kurejshėve dhe Profeti as e donte shumė.
Njė ditė, para se t’i vinte shpallja, Ebu El As shkoi te Profeti as. dhe i kėrkoi dorėn e vajzės sė tij. Profeti iu pėrgjigj: “Mė lėr tė konsultohem me tė”.Ai shkoi tek Zejnebja dhe i tha:”Ebu al As do tė martohet me ty, a e pranon ti atė si bashkshort?” Ajo u skuq nga turpi dhe buzėqeshi.
Kėshtu Zejnebja u martua me Ebu El Asin, e midis tyre nisi njė histori e bukur dashurie. Ata lindėn dy fėmijė; Ali dhe Umama.
Njė problem i madh lindi kur Profetit as. i zbriti shpallja, kjo ndodhi ndėrsa Ebu El As nuk ishte nė Mekė. Kur u kthye ai e gjeti gruan e tij myslimane. Sapo u kthye, e shoqja i tha: „Kam lajme tė mira pėr ty“. Ai u ngrit dhe eci disa hapa larg saj. Zejnebja, e gėzuar, e ndoqi nga pas dhe i tha: “Babai im ėshtė bėrė profet dhe unė jam bėrė myslimane”. Ai ia ktheu, “Pse s’ma the mė parė kėtė gjė?”. Nė kėtė mėnyrė zuri fill njė ndarje midis tyre: njė ndarje e karakterit fetar.
Ajo iu hakėrrye, “Kurrė nuk do ta pėrgėnjeshtroja tim atė dhe mesazhin e tij, ai s’ėshtė gėnjeshtar. Ai ėshtė “ i ndershmi, besniku”. Unė nuk jam e vetmja besimtare, nėna dhe motra ime u bėnė muslimane, kushėriri im Ali ibn Ebi talib, kushėriri yt Othman ibn Afan dhe miku yt Ebu Bekr u bėnė myslimanė”.
Ai iu drejtua me fjalėt: “Mirė, unė nuk dua qė njerėzit tė thonė ‘ai braktisi prindėrit dhe farefisin e tij pėr t’i plotėsuar dėshirėn gruas sė tij’. Unė nuk po e akuzoj babanė tėnd pėr asgjė”. Kėshtu qė ti duhet tė mė falėsh dhe tė mė kuptosh mua“..
Ajo iu pėrgjigj: “E kush do tė tė falte dhe tė tė kuptonte ty nė mos unė? Unė do tė vazhdoj tė qėndroj pėrkrah teje, tė tė ndihmoj derisa ti tė arrish te vėrtetėn.“.
Ajo e mbajti fjalėn pėr 20 vjet.
Ebu el As mbeti nė mosbesim, ndėrkohė qė ndodhi emigrimi, ne Medine Zejnebja shkoi te profeti dhe i kėrkoi leje qė tė qėndronte me tė shoqin. Profeti i tha: “Rri me burrin tėnd dhe me fėmijėt e tu!”
Krahasojeni kėtė mė gratė qė refuzojnė tė udhėtojnė me burrat e tyre pėr nė vendin e punės apo preferojnė tė qėndrojnė mė nėnat e tyre.
Kėshtu qė Zejnebja qėndroi nė Mekė deri nė betejėn e Bedrit. Ebu El As ishte nė anėn e Kurejshėve, kundėr muslimanėve, nė kėtė pėrballje. Pėr Zejneben kjo do tė thoshte qė burri i saj do tė luftonte kundėr babait tė saj, gjė sė cilės ajo i frikėsohej gjithherė. Ajo qante ndėrsa lutej: “O Allah! Kam frikė se njė ditė fėmijėt e mi do tė gdhihen jetimė ose unė do tė gdhihem pa babain tim tė dashur.”
Beteja u zhvillua dhe pėrfundoi me ngadhėnjimin e muslimanėve.
Ebu El As u kap rob dhe lajmi arriti nė Mekė. Zejnebja pyeti: “Ēfarė i ndodhi tim eti?”
Tė kthyerit nga lufta i thanė:“Muslimanėt fituan”.
Ajo e falenderoi Zotin pėr kėtė.
Mė pas pyeti: “Po me burrin tim ēfarė ndodhi?”
Ata i thanė: “ E kapėn rob.”
Ajo tha:“Unė do tė dėrgoj njė plaēkė pėr shpagim dhe do ta liroj.”
Ajo nuk kishte ndonjė pasuri tė madhe, kėshtu qė mori gjerdanin e sė ėmės dhe ia dėrgoi Profetit as. pėrmes kunatit tė saj.
Ndėrsa Profeti p.q.m.t. po qėndronte ulur dhe po merrte shpagimet pėr robėrit e luftės, pa gjerdanin e Hadixhes.
E kapi me dorė dhe pyeti: “Pėr kė ėshtė kjo plaēkė?”
I thanė: “Pėr Ebu Al Asin.”
Atij i rrodhėn lotėt dhe tha: “Ky ėshtė gjerdani i Hadixhes(gruas se profetit).”
Pėr njė ēast heshti dhe mė pas shtoi: “O njerėz, ky ėshtė dhėndrri im, a mund ta liroj? A pranoni qė kėtė gjerdan t’ia kthejmė vajzės sime?”
Tė gjithė njėzėri i thanė: “Po, o i dėrguari i Zotit!”
Profeti as ia dha gjerdanin Ebu El Asit dhe e prositit t’i thoshte Zejnebes qė tė mos ia jepte kujt atė dhuratė tė Hadixhes. Pastaj i kėrkoi Ebu El Asit qė tė flisnin veēmas. E mori mėnjanė dhe i tha: “Allahu mė ka urdhėruar qė muslimanja dhe jomuslimani nuk mund tė jetojnė nėn njė kurorė. A mund tė ma sjellėsh vajzėn time nė Medinė?”
Ebu El Asi u pajtua me Profetin .
Zejnebja qėndroi nė portat e Mekės, nė pritje tė kthimit tė tė shoqit. Kur mė nė fund arriti, ai i tha: “Do tė largohem.”
Ku do tė shkosh? - e pyeti ajo.
‘Nuk do tė largohėm unė, por je ti ajo qė do tė largohesh pėr te yt atė, ne duhet tė ndahemi sepse ti je muslimane. - Iu pėrgjigj Ebu El Asi.
Ajo iu lut atij qė tė bėhej musliman dhe tė shkonte bashkė mė tė por ai nuk pranoi. Atėherė Zejnebja mori djalin dhe vajzėn dhe udhėtoi pėr nė Medine. Ajo refuzoi tė martohej me tejtėrkėnd pėr 6 vjet me rradhė, me shpresė se Ebu El Asi do tė kthehej njė ditė”.

Gjashtė vjet mė pas, Ebu El As po udhėtonte me njė karvan nga Meka nė Siri. Gjatė udhėtimit ai u zu rob nga disa shokė tė Profetit p.q.m.t. Ai u iku dhe kėrkoi tė strehohej nė shtėpinė e Zejnebes. Ai trokiti nė derėn e saj pak para Sabahut. Ajo hapi derėn dhe e pyeti: “A mos je bėrė musliman?”
Jo - pėshpėriti ai - erdha si i arratisur.
Ajo e luti pėrsėri ish- bashkėshortin e saj tė bėhej musliman por sėrish ai nuk pranoi. Mos u shqetėso - i tha ajo, mirėse erdhe o ish bashkeshorti im dhe babai i Aliut dhe Umames!
Pasi Profeti,fali sabahun me xhemat, dėgjoi njė zė nga prapa xhamisė: “Unė e kam liruar Ebu El As ibn Rebian”
Zejnebja i kishte siguruar atij lirinė. Profeti pyeti tė tjerėt se mos dėgjuan njė zė edhe ata siē dėgjoi ai, dhe ata ia miratuan.
Zejnebja mė tej tha: “Ai ėshtė ish burri dhe babai i fėmijėve tė mi, e unė e kam liruar atė.”
Profeti p.q.m.t. u ngrit nė kėmbė dhe foli:
“O njerėz! Unė dėshmoj se ky njeri ka qenė njė dhėndėrr shumė i mirė, kurrė nuk e ka thyer premtimin dhe nuk ka genjyer asnjėherė. Nėse ju pranoni, unė do t’ia kthej paratė e tij dhe do ta lė tė lirė. Nėse ju nuk e pranoni kėtė, atėherė kjo ju takon ju ta vendosni dhe unė nuk do tė dal mbi ju pėr kėtė ēėshtje.”
Shoket e tij u pajtuan me propozimin e Profetit as.Profeti iu kthye Zejnebes dhe i tha; “Ne e liruam atė qė ti e lirove, o Zejnebe!” me tutje i tha: “Sillu mirė me tė, ai ka qene i dashur me ty dhe babai i fėmijėve tė tu, por qėndro larg tij sepse ai nuk e ka tė lejuar tė martohet me ty.”
Ajo ju pėrgjigj: “ Patjetėr o i Dėrguari i Zotit, do tė veproj siē mė porosite.”
Ajo shkoi tek Ebu el Asi dhe i tha: O Ebu el As! A nuk tė ka marrė malli pėr ne? A nuk do tė bėhėsh musliman dhe tė qėndrosh me ne”? Por ai refuzoi.
Mė pas Ebu el As u kthye nė Meke bashkė mė pasurinė e tij. Sapo hyri nė Mekė, thirri me zė tė lartė: “O njerėz, ja ku e keni pasurinė tuaj, a mos u mungon gjė?”
Tė gjithė i thanė: “Jo o Ebu el As, asgjė nuk ka humbur, faleminderit!”
Nė atė ēast ai dėshmoi se kishte pranuar Islamin.
U kthye nė Medine dhe kėrkoi Profetin as. e i tregoi pėr futjen e tij nė Islam. “A do tė mė lejosh mua tė kthehem tek Zejnebja? - iu drejtua pastaj.
I dėrguari buzėqeshi , e mori pėr dore dhe shkuan bashkė tek shtėpia e Zejnebes.
Trokitėn dhe dera u hap. Profeti i tha tė bijės: “O Zejnebe! Ebu El As erdhi tek unė dhe mė pyeti nėse mund tė kthehet te ti.”
Tamam si 20 vjet mė parė, ajo u skuq nga turpi dhe buzėqeshi. Dhe si pėr tė qenė gjėja me e dhimbshme e jetės sė tyre, njė vit pas kėsaj ndodhie, Zejnebja ndėrroi jetė. Ebu El As qau me aq ngashėrim sa tė gjithė e panė Profetin as. duke i dhėnė kurajė dhe duke e qetėsuar. Ai ndėrroi jetė njė vit pas saj.
O Zot kerkojme dashurine tende, dashurine e te gjithe atyre qe kerkojne dashurine tende, dhe dashurine per cdo pune qe na afron drejt dashurise tende

lovely
02-12-11, 23:30
- Zotėri Hans, mė vjen keq por duhet tė zgjohesh qė tė marrėsh ilaqet - i thashė me njė zė tė butė. Nuk doja t`a trembja, e pashė qė po flinte njė gjumė tė thellė, edhe pse ishte vetėm njė pasdite vjeshte!

- Ke dy minuta kohė? - mė pyeti.
- Sigurisht - i thashė, dhe u ula nė njė kolltuk pranė shtratit tė tij.
- A beson nė dashuri ? - m`u drejtua me njė zė tė lartė dhe tė kjartė.
- Dashuri? Po - belbėzova. Ishte pyetja qė e prisja mė s`paku.

- Unė e gjeta dashurinė time nė gjysmė te jetės sime- vazhdoi ai.
Kam qenė inxhinier i maqinerisė nėpėr anije tė mėdha tė ndryshme, si dhe inspektor nė disa tjera, gjatė jetės sime. Rrinim larg shtėpisė me muaj tė tėrė.
Isha i martuar dhe kishim dy fėmijė. Familja ime ishte nė shtėpi, pasi qė fėmijėt ishin tė vegjėl.
Isha njeri i respektuar, serioz dhe fjala ime ishte urdhėr.

Unė haja drekėn gjithmonė nė orėn 11.30, dhe tė gjithė tė tjerėt hanin nė 12.00.

Njė ditė vura re njė grua e cila rastisi tė ishte gruaja e njė kolegut tim. Moshatare e imja kjo.
Nuk kam qenė kurr tip aventurieri, por ajo qe mė la pėrshtypje ishte mėnyra se si vishej kjo grua.

Pėrfunduam duke ngrėnė drekė s`bashku cdo ditė. Sa mė shumė qė bisedonim aq mė shumė e doja kėtė grua. Oh sa e bukur ishte.

Pas ca kohe filluam tė bisedonim edhe pėr ndjenjat tona. Mėsova se edhe ajo ndjenjte tė njėjtėn gjė.
Por kurr nuk shkuam mė larg, sepse unė isha i martuar dhe kisha dy fėmijė si drita, dhe pėr mua kjo nuk ishte gjė e vogėl. Edhe ajo ishte e martuar me kolegun tim, dhe gjithcka tjetėr ishte gabim.

Ishte torture ndaj vetes sime tė vazhdoja nė atė anije, kėshtu qė vendosa tė largohesha para afatit tė caktuar.

Sot jam 85 vjeqar, dhe kur ti mė zgjove nga gjumi, unė po haja drekė me tė nė po tė njėjtin vend. Akoma e ėndėrroj atė grua, dhe nuk do t`a harroj gjer sa tė vdes - shtoi me njė zė shumė tė vendosur.

Mė falėnderoi pėr dėgjimin, dhe u largova me vargjet e Pushkinit nė mendje;


Une ju kam dashur!
Ndoshta dashuria
Ne shpirtin tim akoma nuk u shua,
Por s'dua qe t'ju kape merzia,
T'ju pikelloj tani jo kurre s'dua.

Ju desha heshtur fare dhe pa shprese,
I munduar nga zilia s'jua thashe,
Ju desha aq sinqerisht dhe me bese,
Sa dhente Zoti nje tjeter kaq ju dashte!

lovely
28-05-12, 22:14
Mos je engjulli i vdekjes, veshur nė tė bardha? -tha me njė zė tė lodhur dhe me njė buzėqeshje tė lehtė.

Qesha edhe unė.

"Isha i shtrirė njėherė nė spital, pėr njė kohė tė gjatė. Isha i sėmurė, nuk e mendoja se do tė jetoja edhe 8 vite tjera.
Kam qenė shumė herė brenda-jashtė , por atė herė nuk do e harroj kurrė. Atė herė ma bėri tė paharrueshme njė infermiere.
Isha i lodhur nga jeta, me gjysmė trupi nė funksion, kishte mbaruar gjithcka me mua, dhe nuk shihja dot asnjė dritė nė rrugėn time.

Ajo hyri njė ditė nė dhomėn time, mė pa nė sy dhe buzėqeshi.
Nuk ke parė asnjėherė buzėqeshje tė tillė.
Mendova me tė vėrtetė qė ishte engjėll i vdekjes!
Ishte nė tė njėzetat kjo infermiere, dhe ajo bėnte vetėm punėn e saj.
Hynte, dilte, buzėqeshte, fluturonte..
Mė beso, secilėn herė qė hynte nė dhomė, ajo nuk ndriconte vetėm dhomėn time me buzėqeshjen e saj, ajo ndriconte tėrė jetėn time.
Ajo ishte shpresa ime. E din c`do tė thotė tė jesh shpresa e dikujt nė jetė?
Ėshtė gjėja mė e madhe qė mund tė jepėsh.
U ngjalla unė. M`u ngjall dėshira pėr tė jetuar, m`u ndricua jeta nė pleqėri.
As sot nuk i kam dhėnė emėr, nuk mund tė ishte dashuri. Unė isha nė tė tetėdhjetat..
Dita mė bėhej 100 vite kur nuk e shihja, dhe kur e dija se ishte vėrdallė, sytė mė shkėlqenin.
Asnjėherė nuk i thashė gjė, do tė ishte gjėja mė absurde dhe ajo sigurisht do tė mė qeshte nė fytyrė me zė tė lartė dhe me tallje..
Ajo vazhdonte tė buzėqeshte, tė ndihmonte, tė fluturonte, dhe mė vjen turp tė them por unė vazhdoja ta doja..
U pikėllova pa masė kur dola nga spitali.."

Une? Une i dua historite e dashurive :))

Alima
12-06-12, 07:47
...


Une dua divorc!

Kur shkova ate nate ne shtepi, gruaja ime me sherbeu darken. I kapa doren dhe i thashe se kisha dicka per t'i thene.Ajo u ul ne karrike dhe filloi te hante qetesisht. Veshtrova dhembje ne syte e saj. Nuk dija si te hapja gojen serish por duhet t'ia thoja ate qe kisha ne mendje.
"-Dua divorcin" i thashe. Ajo nu...k u duk e shqetesuar, dhe m'u pergjigj butesisht "-Pse?"
Iu shmanga pyetjes se saj. Kjo e beri te nervozohej. Hodhi lugen qe mbante ne dore dhe uleriti "-Ti nuk je burre".
Ate nate nuk i folem njeri tjetrit. Ajo po qante, donte te dinte c'kishte ndodhur me martesen tone. Dhe pergjigja ishte se zemra ime i perkiste dikujt tjeter, i perkiste te dashures dhe per gruan ndjeja vec meshire.
Me nje ndjenje faji hartova nje marrevshje ku i lashe gruas shtepine tone, makinen dhe 30% te aksioneve te kompanise. Ajo e lexoi dhe e grisi ne qindra copeza. Njeriu qe kisha ndare 10 vjet me te,tani ishte kthyer ne nje e huaj. Me erdhi keq per kohen e saj te humbur dhe energjite e shpenzuara kot, por nuk mund ta ktheja mbrapa ate qe e kisha thene, doja te dashuren tashme. Filloi te qante me te madhe, dicka qe e prisja. Ta shihja te qante ishte si nje lloj lehtesimi per mua, duke qene se ideja e divorcit me kishte torturuar per jave me rradhe. Diten tjeter shkova ne shtepi shume vone dhe e pashe te shkruante dicka. Nuk e pyeta dhe shkova te flija pas nje dite te ngarkuar ne pune dhe me te dashuren. Ne mengjes me dha marreveshjen e saj te divorcit, nuk donte asgje prej meje pervecse nje muaj vemendje. Kerkoi qe ne ate muaj te perpiqeshim te benim nje jete normale dhe arsyeja e saj ishte shume e thjeshte:djali yne kishte provime ate muaj dhe nuk donte qe divorci yne te ndikonte tek ai. Kjo ishte e pranueshme per mua, por ajo kerkoi edhe dicka me shume. Donte ta ngrija ne krahe cdo mengjes nga krevati deri tek dhoma e ndenjes ashtu sic kishim bere ne ditet e para te marteses sone. Mendova se ajo po ēmendej, gjithsesi pranova. Kur ia tregova kete te dashures, filloi te qeshte me te madhe dhe iu duk absurde. Une dhe gruaja ime nuk kishim pasur kontakte fizike per nje kohe te gjate.
Kur e ngrita ne krahe diten e pare, djali yne erdhi mbrapa nesh dhe bertiti i lumtur -"Babi po ngre mamin ne krahe".
U ndjeva shume ne faj ne ato momente. Eca me te ne krahe per rreth 10 metra. Ajo me tha me ze te ulet"Mos i trego djalit tone per divorcin" . Serish vura re dhembje ne syte e saj. Diten e dyte ishte e lehte per ne. Ajo u mbeshtet ne gjoksin tim dhe munda te ndjeja parfumin e saj. Kisha kohe qe nuk e shihja me si femer. Vura re se nuk ishte me e re, floket i ishin bere gri dhe rrudhat i ishin shtuar. U ndjeva keq per ate cka i kisha bere. Ne diten e katert kur e ngrita serish ne krahe ndjeva njefare intimiteti te rikthehej. Ne ditet ne vazhdim filloi te rritej edhe me shume. Nje mengjes ajo po kerkonte cte vishte, por te gjitha rrobat i rrinin me te medha. Ne ate moment vura re sesa ishte dobesuar, ja pra pse e ngrija aq lehtesisht ne krahe. Ndjeva dhembje ne shpirt, ajo kishte mbledhur kaq shume vuajtje dhe lot ne zemren e saj. Pa vetedije iu afrova dhe i perkedhela floket. Ne ate moment vjen djali dhe thote " Babi eshte koha te ngresh mamin ne krahe". Kjo ishte bere tashme si pjese e jetes se tij. E ngrita serish, ajo me hodhi duart rreth qafes dhe cuditerisht u ndjeva si ne diten e pare te marteses. Diten e fundit te " marreveshjes" kur e ngrita serish ne krahe, nuk doja ta leshoja me.
Me pas shkova te takoja te dashuren.
"Nuk dua te divorcohem " - i thashe. Me pa, me vuri doren ne balle e me tha mos kisha temperature e ndaj flisja percart.
"- E degjove mire c'te thashe, nuk dua te divorcohem". Me dha nje shpulle dhe perplasi deren e iku. Martesa ime ishte bere e merzitshme sepse une nuk kisha vleresuar gjerat e vogla, jo sepse dashuria nuk ishte me. Shkova ne nje dyqan me lule dhe prosita nje buqete, ku ne nje shenim shkruajta " Do te te ngre ne krahe derisa vdekja te na ndaje". Vrapova ne shtepi me lulet ne dore dhe me buzeqeshje ne fytyre. Ngjita shkallet dhe ne krevat gjej gruan time ne shtrat....te vdekur....
Ajo kishte luftuar me kancerin per muaj me rradhe dhe une isha shume i zene me te dashuren , per ta vene re. Ajo e dinte qe do te vdiste shpejt , por donte qe ne syte e djalit tone une te mbetesha nje bashkshort i mrekullueshem...
VLERESOJINI GJERAT PERPARA SE TI HUMBISNI,
SEPSE ATEHERE DO TE JETE SHUME VONE PER T’I KTHYER PAS…


.

Sulltan-Alim
25-11-12, 17:59
Eh po si ta prisja duarthate gjithe ate mrekulli sy mdhenje, gjifryre,..?
Dikur heret prej mengjesi me tha une do ik serish ne kthim, hmm sa budalla qe je m`thoshte-dhurata te njeri tjetrit jemi qe t`dy ani se pa letra.
Thash hmm viqi qe isha e se dija ne keto kohe te zeza. Vec nejse, tash jam rrite :D

...

...

Zero Cool
12-09-13, 18:24
Koha ka kaluar. Ndoshta kemi ndryshuar, e ndoshta kur te te shoh perseri pas disa vitesh, s'do arrij te te njoh dot me.

Endrrat e bukura u fiken, e pamundur duket gjithcka tani, por ato dite cmendurie egzistuan.
Degjova diku se dashuria eshte miqesi ndertuar mbi zjarr. Ndoshta ky zjarr me kishte prekur edhe mua. Ky zjarr qe si shkrepse i mjaftoi cmenduria e moshes. Rrahjet e zemres, shikimi, netet kur yjeve endrrat do tua tregoja, tani me duket se i kam lexuar ne nje perralle. Sa keq qe perralles iu gris faqja e fundit ku shkruhej "...dhe ata jetuan te lumtur pergjithmone..."

Pergjithmone?

Kete fjale dua ta fshij nga fjalori. Asgje nuk eshte pergjithmone. Cdo casti i vjen fundi, dielli fshihet diku per t'i hapur rrugen pastaj erresires, qe ndonjehere do te plasaritet nga hena dhe yjet. Por vjen momenti qe mengjesi do te filloje perseri. Dhe vete jeta ka vendosur nje prag qe e ndihmon kunder fjales "pergjithmone", edhe natyra ka krijuar ligjet e saj. Ndaj frikesohem ta them e ta shkruaj kete fjale, sepse eshte nje nga ato gjerat abstrakte qe kur i degjon per here te pare ve doren ne zjarr dhe betohesh sepse u beson.

E tille ishte dhe ajo ndjenje qe provova per ty. Abstrakte. Por cuditerisht tani qe i rikthehem kujtimeve dua te buzeqesh. Se ne fund te fundit s'eshte krim te lejosh zemren te rrahe. S'eshte krim as te besosh. As te enderrosh.

Ne nderkohe ti po iken.Vertet po iken? Si keshtu? Mes renkime dallgesh, pa lene gjurme. Ti endrra ime e keputur. Si po iken keshtu? Jam une qe po te flas,nje gjethe vjeshte perlotur ne nje qiell blu.

Mora ne pyetje arsyen time dhe i kerkova te me thoshte se cfare ishte! Kjo pyetje e ka hutuar gjithmone.
I lire nga vuajtet ende nuk ka lindur njeri.

lovely
12-09-13, 22:39
Koha ka kaluar. Ndoshta kemi ndryshuar, e ndoshta kur te te shoh perseri pas disa vitesh, s'do arrij te te njoh dot me.

Endrrat e bukura u fiken, e pamundur duket gjithcka tani, por ato dite cmendurie egzistuan.
Degjova diku se dashuria eshte miqesi ndertuar mbi zjarr. Ndoshta ky zjarr me kishte prekur edhe mua. Ky zjarr qe si shkrepse i mjaftoi cmenduria e moshes. Rrahjet e zemres, shikimi, netet kur yjeve endrrat do tua tregoja, tani me duket se i kam lexuar ne nje perralle. Sa keq qe perralles iu gris faqja e fundit ku shkruhej "...dhe ata jetuan te lumtur pergjithmone..."

Pergjithmone?

Kete fjale dua ta fshij nga fjalori. Asgje nuk eshte pergjithmone. Cdo casti i vjen fundi, dielli fshihet diku per t'i hapur rrugen pastaj erresires, qe ndonjehere do te plasaritet nga hena dhe yjet. Por vjen momenti qe mengjesi do te filloje perseri. Dhe vete jeta ka vendosur nje prag qe e ndihmon kunder fjales "pergjithmone", edhe natyra ka krijuar ligjet e saj. Ndaj frikesohem ta them e ta shkruaj kete fjale, sepse eshte nje nga ato gjerat abstrakte qe kur i degjon per here te pare ve doren ne zjarr dhe betohesh sepse u beson.

E tille ishte dhe ajo ndjenje qe provova per ty. Abstrakte. Por cuditerisht tani qe i rikthehem kujtimeve dua te buzeqesh. Se ne fund te fundit s'eshte krim te lejosh zemren te rrahe. S'eshte krim as te besosh. As te enderrosh.

Ne nderkohe ti po iken.Vertet po iken? Si keshtu? Mes renkime dallgesh, pa lene gjurme. Ti endrra ime e keputur. Si po iken keshtu? Jam une qe po te flas,nje gjethe vjeshte perlotur ne nje qiell blu.

Mora ne pyetje arsyen time dhe i kerkova te me thoshte se cfare ishte! Kjo pyetje e ka hutuar gjithmone.
I lire nga vuajtet ende nuk ka lindur njeri.

lovely :tongue:

:)

Harisi
22-09-13, 15:32
....nje histori dashurije ka vleren e nje jete, :smile: