PDA

View Full Version : A ėshtė Bibla libri i parė fetar (diskutime jasht teme)


Clintoni
04-12-05, 20:28
[/quote]

Xhaxhi Clinton :roll:,

sa e mbaj mend une njekohe ke qene diplomat i dashur nga te gjithe (ani me prej femrave, kuku medet :lol: ) por edhe prej te gjitha komuniteteve fetare ne Bote...
Bile e mbaj mend se atje ku eshte dukur e pamundur te kete paqe, ti ke shkuar dhe i ke bere njerezit te shtrngojne duart dhe ti ulin armet :!:
Cka te ka gjete more tash??? :? :roll: :?: :arrow:[/quote]

Ate Bote, kur isha une president nuk ka pase sekte te tilla ne trojet shqiptare. Qe kur nuk jame president dhe pas sulmit al-kaidas ndaj SHBA-se, nje pjese e shqiptareve ma kane kthyer shpinen, perkunder asaj qe une aq shume kame bere per ta, edhe se ishin me shumice muslimane. Nje pjese e shqiptareve kete spo ma dine per nder hiq, e per kete ketyre do jau kallxoj kryt e maqorrit............ :lol: :lol: :lol: :lol:

Mos u shqetso ti :wink: :wink:

xhaxhi Clinton :wink:

Zana_ch
14-05-06, 16:27
Moisiu -Musa
Davidi _Davudi
Jezusi_Isa
Muhamedi_Ahmeti

Pse ore spo jau leni emrat ashtu siq i kan dhe ashtu si i ka thirrur Zoti ne fillim.sepse jan te mesuar qe nga fillimi me mashtrime ......dmth e gjitha eshte nje perde ose ma mir me thane nje mashtrim, lajke e te vertetes .

musl|m
14-05-06, 17:31
Moisiu -Musa
Davidi _Davudi
Jezusi_Isa
Muhamedi_Ahmeti

Pse ore spo jau leni emrat ashtu siq i kan dhe ashtu si i ka thirrur Zoti ne fillim.

E paske knaq krejt qka paske bo sot, te kam llogarit me te vetedijshem, qka me ke shkru ketu emrat qe i ke pa ne filma a hehehe.

Leri ti filmat po shiko argumentet, un te pakten i shenova ashtu si jan Shqip, Musa, Davud, Isa, Muhamed, e ti me qellim tme korigjosh e paske knaq e mi paske shkru englisht, ku ke pa ti qe zoti flet englisht edhe i paska than Jezus.

Edhe nga te erdhi kjo ide Muhammedi - Ahmeti phaaaaaaaaaaa vertet e ke ba berllog per nje vit te kisha propozu mos me shkru ma deri sa ta harrojm ket shkretim tendin, ku ke ndegju Muhammedi te jet thirr Ahmeti hahahahaha ooooo kjo esht budallalliku me i madh qe kam ndegju ne jeten time.

Tash te tregon djaloshi qe nuk din si shkruhet orgjinal emri i profetit te Islamit:

http://www.islamenlinea.com/fotos-milagros/images-fot/milagro2.jpg

Kjo figura e fundit eshte emri origjinal ne arabisht i Profetit te fundit qe lexohet Muhammed
qe ne shqip don te thot "I Lavdishem"
Dhe mos shkruj ma palidhje, nderkaq pse esht emri i tij si skeleti i njeriut ate shpresoj qe ta kuptosh se nuk esht diqka qe ti mund tia fusish kot por eshte diqka e veēant me te cilen ti nuk guxon te shpifesh.

Edhe nje argument tjeter:

Ahmed - Emri Muhamet nė gjuhen Perse

Muhamed - Emėr i profetit themelues i religjionit islam

Mos i ngatrro gjerat, se Jeton edhe Zhivko nuk jan njejte hehehe ;)

Psikologu
14-05-06, 19:00
Ncncncncnccn muslim !!!!

E shef qe bie ndesh me vetveten tende, te themė pa prekje jo dicka me qellim.
Krejt universi e din qe Bibla ka qenė para Kuranit , dhe e dijnė fare mirė qe profexia e Bibles gjindet edhe ne kUran dhe fare mirė e dijnė qe Muhamedi dhe emri i tij nuk kan egzistuarė ne atė kohė , por emri Ahmet ėshtė emerė i meshires , ndersa Muhamed eshte emerė i luftetarit.
Ketu duhet tė bejsh dallimin fare mirė dhe kjartė, bazuarė dhe ne atė se shumė gjera te besimit islam janė edhe tė marrura nga besimi krishter dhe ai Judej , pra , qe tė i kuptosh ma mirė, duhet lexuarė elexuarė, edhe pse askush nuk din se sa din.

musl|m
14-05-06, 21:42
Ncncncncnccn muslim !!!!

E shef qe bie ndesh me vetveten tende, te themė pa prekje jo dicka me qellim.
Krejt universi e din qe Bibla ka qenė para Kuranit , dhe e dijnė fare mirė qe profexia e Bibles gjindet edhe ne kUran dhe fare mirė e dijnė qe Muhamedi dhe emri i tij nuk kan egzistuarė ne atė kohė , por emri Ahmet ėshtė emerė i meshires , ndersa Muhamed eshte emerė i luftetarit.
Ketu duhet tė bejsh dallimin fare mirė dhe kjartė, bazuarė dhe ne atė se shumė gjera te besimit islam janė edhe tė marrura nga besimi krishter dhe ai Judej , pra , qe tė i kuptosh ma mirė, duhet lexuarė elexuarė, edhe pse askush nuk din se sa din.

Prap po kapesh per fije kashte po harron se sahere qe po kapesh po rrzohesh, te spjegova shum mire pse po i perserit palidhje edhe po me detyron ti perseris, Muhammed don te thot I Lavderuar e jo emer luftetari.

Tjerat pergjigje i ke ne komentin qe bera me heret shko lexoi edhe 5 here dhe i kupton ndoshta se nuk je aq i humbur sa duket.

Psikologu
14-05-06, 22:11
Prap po kapesh per fije kashte po harron se sahere qe po kapesh po rrzohesh, te spjegova shum mire pse po i perserit palidhje edhe po me detyron ti perseris, Muhammed don te thot I Lavderuar e jo emer luftetari.

Tjerat pergjigje i ke ne komentin qe bera me heret shko lexoi edhe 5 here dhe i kupton ndoshta se nuk je aq i humbur sa duket.

Flm pėr keshillat e tua , mirpo , mesa duket , jo pėr tė keq , duhet tė shfletosh , dhe tė e dijshė se Muhamedi e ka emrin edhe Ahmed , e ketė qe nuk e ka e ndegjoj nga ti tash.
Por , sikur tė lexoja edhe qindra here , ehde sikur tė ishte e pavertet thenja ime , do tė isha i gatshem tė kerkoj falje , por skam se perse.
Te ju themė prapė se e keni gabim , me duket sikur tė ju obligoj qe tė besoni ne fjalet e mija , por aspak jo.
Nese kerkon horizontin enjohurisė , atehere duhet hapur dritaret sa me shumė qe tė hyn edhe ajri sepse jeta ka shumė dritare .

musl|m
14-05-06, 22:51
Flm pėr keshillat e tua , mirpo , mesa duket , jo pėr tė keq , duhet tė shfletosh , dhe tė e dijshė se Muhamedi e ka emrin edhe Ahmed , e ketė qe nuk e ka e ndegjoj nga ti tash.
Por , sikur tė lexoja edhe qindra here , ehde sikur tė ishte e pavertet thenja ime , do tė isha i gatshem tė kerkoj falje , por skam se perse.
Te ju themė prapė se e keni gabim , me duket sikur tė ju obligoj qe tė besoni ne fjalet e mija , por aspak jo.
Nese kerkon horizontin enjohurisė , atehere duhet hapur dritaret sa me shumė qe tė hyn edhe ajri sepse jeta ka shumė dritare .

Pershendetje,

Ahmed - Emri Muhamet nė gjuhen Perse, pra se si e ka thir dikush nuk ka rendesi, me rendesi eshte se kur Ai ka lind e kan pagezuar me emrin qe e postova ne foto dy komente me heret qe lexohet Muhammed dhe qe ne perkthim don te thote I Lavderuar ose i Lavdishem si te doni, tash nese ne Shqiptaret ne vend origjinalit Muhammed e perdorim I Lavdishmi nuk mund te themi se origjinali i tij ka qen I laveruar ose Lavderano ose kuedi qfar perkthimi, origjinali i tij ka qen Muhammed, e pse emri Ahmed ne gjuhen perse don te thot Muhammed kjo nuk do te thote se Profeti e ka pas emrin ashtu, se gjith bota e dine qe e ka pas Muhammed, dhe nuk e kuptoj se pse diskuton kjo esht shum e qarte.

Psikologu
22-06-06, 10:09
Pershendetje,

Ahmed - Emri Muhamet nė gjuhen Perse, pra se si e ka thir dikush nuk ka rendesi, me rendesi eshte se kur Ai ka lind e kan pagezuar me emrin qe e postova ne foto dy komente me heret qe lexohet Muhammed dhe qe ne perkthim don te thote I Lavderuar ose i Lavdishem si te doni, tash nese ne Shqiptaret ne vend origjinalit Muhammed e perdorim I Lavdishmi nuk mund te themi se origjinali i tij ka qen I laveruar ose Lavderano ose kuedi qfar perkthimi, origjinali i tij ka qen Muhammed, e pse emri Ahmed ne gjuhen perse don te thot Muhammed kjo nuk do te thote se Profeti e ka pas emrin ashtu, se gjith bota e dine qe e ka pas Muhammed, dhe nuk e kuptoj se pse diskuton kjo esht shum e qarte.

Se paskem mbetur i habitur me ketė shkrimin tendė , arsye pse , shkaku pse ?!
Emri Muhamed gjindet edhe tek persianet , por ne fakt , Muhamedi ose Ahmedi ka pasur keto emra dhe nese lexon me teper do tė thotė se ;
Muhamed -I meshirshem i lavderuarė
Ahmed-Lufterat ( pra emrin qe e ka pasur profeti kur ishte ne front )

Studenti1
23-06-06, 10:41
Pershendetje Guri. E shoh se qellimi yt eshte fisnik, por debatet sdo ndalen kurre, sepse ka njerez qe cdo ere Islame do te mundihen ta shuajne, e kur ata kundershtojne ne duhet tua sqarojme gjerat. Kerkojme edhe prej tyre sqarim.
Nuk duhet qe per nje pershtatje rime te thuash se "hena" na qenka simbol i muslimaneve. Jo, nuk eshte e vertete.
Ndersa ne rastin me larte kur ka thene Psikologu se Ahmed dmth luftare, une i them atij:
" Pse ja fut kot dhe mundohesh te zbulosh gjera nga mendja yte qe te kujtohen per momentin? A po mendon si thote populli se ka budalle dikun a? Leje djalo mos u ha me fantazija, emri Ahmed eshte i njejti emer si Muhammed, por ne forme dhe trajte tjeter. Muhammed ose Ahmed don te thote: I Lavderuar.".
Pershendetje.

King_Gentius
23-06-06, 15:37
Nuk duhet qe per nje pershtatje rime te thuash se "hena" na qenka simbol i muslimaneve. Jo, nuk eshte e vertete.

Hena ishte simbol i bizantineve. Mongolet e adoptuan ate rrotull kohes se pushtimit te bizantit.

musl|m
25-06-06, 08:08
Se paskem mbetur i habitur me ketė shkrimin tendė , arsye pse , shkaku pse ?!
Emri Muhamed gjindet edhe tek persianet , por ne fakt , Muhamedi ose Ahmedi ka pasur keto emra dhe nese lexon me teper do tė thotė se ;
Muhamed -I meshirshem i lavderuarė
Ahmed-Lufterat ( pra emrin qe e ka pasur profeti kur ishte ne front )

Si duket paske lexuar fjalet kur Isai a.s i ka then popullit te tij se pas meje do te lind edhe nje Profet tjeter i cili do te quhet Ahmed... Me thuaj nese eshte e vertete kjo apo Jo?

Psikologu
25-06-06, 11:18
Si duket paske lexuar fjalet kur Isai a.s i ka then popullit te tij se pas meje do te lind edhe nje Profet tjeter i cili do te quhet Ahmed... Me thuaj nese eshte e vertete kjo apo Jo?

Pas shumė e shumė tentimesh tė besimit Islam pėr tė gjetur ndonjė thenje qė Jezusi ka thenė se pas tij do tė vjen ndonjė profet , janė deshtuese dhe nuk kan mundesi tė e gjejnė ndonjė fakt ose bazė qe Jezusi tė ketė thenė dicka , por ka thenė ;
"Pas meje do tė vijn profet tė rrejshem "

musl|m
25-06-06, 15:07
Pas shumė e shumė tentimesh tė besimit Islam pėr tė gjetur ndonjė thenje qė Jezusi ka thenė se pas tij do tė vjen ndonjė profet , janė deshtuese dhe nuk kan mundesi tė e gjejnė ndonjė fakt ose bazė qe Jezusi tė ketė thenė dicka , por ka thenė ;
"Pas meje do tė vijn profet tė rrejshem "

Eshte e logjikshme qe njerezit nen ndikimin e Djallit kan be zhdukjen e atyre shkrimeve por ka shkrime ne libra te shenjta qe ende egzistojne, po per X arsye te krijuara nga Djalli ato nuk bien ne sy, Si mund te ket then Jezusi qe nuk do te ket me Profet pas meje kur eshte fakt se Muhammedi a.s ka qene Profeti i fundit i cili ka thene se un jam Profeti i fundit, dhe Feja e Zotit Islami qe ua solla eshte perfekte nuk ka nevoj te vij te korigjon dikush, dhe pas tij vertet nuk erdhi me nje profet as i vertet as i rrejshem, nuk lindi me njeri qe te ringjall te vdekurit ose te ndaj pergjysme Henen, nuk lindi me njeri me qellime te qarta paqesore, nuk lindi me njeri te flase dhe te shenoj fjale te shenjta siē ka Kur`ani.

Dhe nuk do te linde me...

Kam dhene edhe disa argumente tjera rreth paralajmerimit te ardhjes se Muhammedit a.s, nuk di sa i keni lexuar ju Psikologu, por paralajmerimi i tille eshte ne tegjitha librat e Shenjta, dhe eshte thene nga goja e shum Profeteve.

Shpresoj te lexosh materialin ne temen qe kam hap un "Muhammedi ne Bibel (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=19070)"

GURI SYLAJ
25-06-06, 16:50
I nderuari musliIm, na thuj dicka me shume rreth pohimit te ringjalljes se te vdekurve dhe te ndarjes se Henes pergjysme , se vertete nuk e kuptova kete.

Kush dhe kur u be nje gje e tille????????????????????

musl|m
25-06-06, 17:44
I nderuari musliIm, na thuj dicka me shume rreth pohimit te ringjalljes se te vdekurve dhe te ndarjes se Henes pergjysme , se vertete nuk e kuptova kete.

Kush dhe kur u be nje gje e tille????????????????????

Nuk e di nese po talleni me mua apo po pytni sinqerishte megjithate do te mundohem te ju jap pergjigje te sinqerte te cilen besoj se e dini pak a shume, njerezit i ka ringjalle Isai a.s nderkaq Hena eshte nda per gjysme me urdher te All-llahut kur disa jo besimtare kan kerkuar kete gje nga Muhammedi a.s, ata i kan thene Profetit te fundit nese ai do te mundej te ndante henen per gjysme ato do te pranonin Islamin, All-llahu i plotefuqishem e ndau Henen dhe e pane Idhujtaret si u nda Hena ne dy pjese larg njera tjetres, pastaj perseri i bashkoi dhe me pas idhujtaret thane kjo eshte vetem nje magji!

Me vone nga astronautet qe kan vizituar dhe vezhguar henen eshte vertetuar se hena ka nje ēarje ne mes te saj dhe qe e ben ate ne dy pjese te bashkuara pasi qe ishin ndare, per kete mund te kerkoni ne google informacione dhe ndoshta do ta vertetoni edhe vete.

http://www.sllupcani.com/fakte/Mond.jpg

Kjo eshte nje pjese e nje reviste amerikane ku pershkruhet lajmi per ndarjen e Henes.

http://www.sllupcani.com/fakte/hena.JPG

GURI SYLAJ
26-06-06, 17:48
nuk po tallem une me juve por ju lutem ,shume ju lutem , mos u tallni ju me veteveten.

Nuk eshte moti qe ,ne emer te bindjeve te juve disave , sollet ketu nje foto te nje gjysme njeri gjsme kafshe dhe spjegimi i juaj ishte me se qesharak . Me von doli se ajo eshte nje skulpture e nje artistje italiane ne Muzeun e Nju Jorkut.

Te pohohet sot se Hena mund te ndahet pergjysme dhe prap te bashkohet, e te ruhet ekuilibri i sistemit Diellore- eshte me teper se tallje me veteveten.

musl|m
27-06-06, 17:29
nuk po tallem une me juve por ju lutem ,shume ju lutem , mos u tallni ju me veteveten.

Nuk eshte moti qe ,ne emer te bindjeve te juve disave , sollet ketu nje foto te nje gjysme njeri gjsme kafshe dhe spjegimi i juaj ishte me se qesharak . Me von doli se ajo eshte nje skulpture e nje artistje italiane ne Muzeun e Nju Jorkut.

Te pohohet sot se Hena mund te ndahet pergjysme dhe prap te bashkohet, e te ruhet ekuilibri i sistemit Diellore- eshte me teper se tallje me veteveten.

Atehere nese ju nuk besoni se dikush ringjallte te vdekurit gje kjo ne te cilen besojne sa miljard te krishtere, dhe nese nuk besoni se Zoti e ndau henen dhe prap e bashkoi qe besojne sa miljard musliman nuk eshte problemi tek un, problemi eshte te besimi juaj.

Dhe ajo qe ju besoni ose nuk besoni nuk mund te jet arsye per tallje nga ana ime asnjehere, sidoqofte ju vazhdoni me bindjet e juaja, un do ti ruaj te mijat, besimi im sigurisht qe bazohet ne argumente te shumta aq sa mos besimi juaj bazohet ne mos dije dhe argumente te pakta, shpresoj qe te hulumtoni pas te vertetes dhe ta gjeni ate, me shum nuk di ēka te ju deshiroj.

Paqa dhe meshira e All-llahut qofte mbi ju Musliman

GURI SYLAJ
27-06-06, 18:16
Ne cilin Ajet Kuranore qendron pohimi te cilit ju i besoni????????????????????

Kjo eshte e njejt me ate SPJEGIMIN se Toka rrin ne brinat e nje kau (demi). Nje hoxhe ne laxhe n'a thoshte se toka rrin ne brinat e nje kau(demi ) dhe kur ky -demi -dridhe veshin dikund ne bote ndodhe termet.Dhe kur e pyeti nje femi se me ba e me hanger xekrri cka bahet , hoxha plak tha ;jo bre bir kete nuk e han xekrri kurr!!!!!!!!!!!!!!!

Mandej , nga une kerkoni te besoj ne ate qe besojn te krishteret ,kerkoni qe te besoj ne ate qe besojne muslimanet dhe juve ne fund luteni vetem per meshire ndaj muslimaneve,si t'a kuptoj kete si tallje apo si dicka qe e kundershton veteveten,apo ndoshta si orvatje te shtruarjes se problemeve pa nje parapergaditje qe secili e merr edhe ne shkollen e mesme,padyshim edhe ne Medresen ALAUDIN ne Prishtine.

Une e kuptoj se dituria nuk ka kufij dhe rruga drejte saj nuk duhet e nuk do te ndalet kurr por e dij edhe ate se dikush qe mendon se i din te gjitha ,ai din pak apo ndoshta edhe nuk din asgje.
Duhet te gjurmoni me shume dhe te bindeni se ndarja e Hanes pergjysme eshte vetem si spjegim i Fazave te Henes qe pa dyshim jan spjegu me forcen e Allaht, sepse mundesi tjera per spjegimin e keti fenomeni nuk ka pas . Une e dij se ky spjegim ka edhe njemije e nje kokerra tjera mrapa por per momentin po ndalemi ketu.
Ju me siguri keni ndegju per meselen e fjales YZYK dhe BYZYK dhe per problemin qe i ka lind Hoxhes dhe Xhematit rreth ketyre dy fjaleve.Dicka duhet levize gjat marrjes se abdesit por se cka i mbetet me tregu ati qe e njeh mire gjuhen Arabe (apo Turke) dhe domethenjen e kesaj levizjeje e jo mu qe menxi i kam mesu tri fjale kryq ne keto gjuhe , qe pa dyshim kan dhe munden shumecka te n'a mesojne , kuptohet per te mire.

Ju pershendes dhe ju lus per pak me shume konseguence mendimi ne shtruarjen e problemeve qe per neve sot jan shume me afer dhe me te njohura se para 2000 viteve...........

musl|m
27-06-06, 23:13
Ne cilin Ajet Kuranore qendron pohimi te cilit ju i besoni????????????????????

Kjo eshte e njejt me ate SPJEGIMIN se Toka rrin ne brinat e nje kau (demi). Nje hoxhe ne laxhe n'a thoshte se toka rrin ne brinat e nje kau(demi ) dhe kur ky -demi -dridhe veshin dikund ne bote ndodhe termet.Dhe kur e pyeti nje femi se me ba e me hanger xekrri cka bahet , hoxha plak tha ;jo bre bir kete nuk e han xekrri kurr!!!!!!!!!!!!!!!

Mandej , nga une kerkoni te besoj ne ate qe besojn te krishteret ,kerkoni qe te besoj ne ate qe besojne muslimanet dhe juve ne fund luteni vetem per meshire ndaj muslimaneve,si t'a kuptoj kete si tallje apo si dicka qe e kundershton veteveten,apo ndoshta si orvatje te shtruarjes se problemeve pa nje parapergaditje qe secili e merr edhe ne shkollen e mesme,padyshim edhe ne Medresen ALAUDIN ne Prishtine.

Une e kuptoj se dituria nuk ka kufij dhe rruga drejte saj nuk duhet e nuk do te ndalet kurr por e dij edhe ate se dikush qe mendon se i din te gjitha ,ai din pak apo ndoshta edhe nuk din asgje.
Duhet te gjurmoni me shume dhe te bindeni se ndarja e Hanes pergjysme eshte vetem si spjegim i Fazave te Henes qe pa dyshim jan spjegu me forcen e Allaht, sepse mundesi tjera per spjegimin e keti fenomeni nuk ka pas . Une e dij se ky spjegim ka edhe njemije e nje kokerra tjera mrapa por per momentin po ndalemi ketu.
Ju me siguri keni ndegju per meselen e fjales YZYK dhe BYZYK dhe per problemin qe i ka lind Hoxhes dhe Xhematit rreth ketyre dy fjaleve.Dicka duhet levize gjat marrjes se abdesit por se cka i mbetet me tregu ati qe e njeh mire gjuhen Arabe (apo Turke) dhe domethenjen e kesaj levizjeje e jo mu qe menxi i kam mesu tri fjale kryq ne keto gjuhe , qe pa dyshim kan dhe munden shumecka te n'a mesojne , kuptohet per te mire.

Ju pershendes dhe ju lus per pak me shume konseguence mendimi ne shtruarjen e problemeve qe per neve sot jan shume me afer dhe me te njohura se para 2000 viteve...........

Zoteri, ajo se token e mbanin tri balena ka qene mit i popujve te lashte, dhe nuk keni te drejte te shpifni se Islami ka sjell nje bindje te tille, perkundrazi Islami hedh posht tegjitha ato mite dhe trillime te kota te cilat nuk kan kurrfar vlere dhe baze. Ajo se ne trurin tuaj informacionet qarkullojne pa kontrolle dhe pastaj ju krijojne probleme duke ju dhen imazhe te pa qarte nuk eshte problemi im perseri eshte problemi juaj, un mund vetem te ju keshilloj te fragmentoni trurin.

Un asnjehere nuk u talla, dhe ne asnje rast nuk u shpreha ne ajer edhe pse juve shumices ju duket ashtu, edhe pse juve ju duken filma vizatimore disa gjera ashtu si me jan dukur mua me heret, por besoj se do te vij dita kur ju do te bindeni, ne mos vij dita vije momenti i vdekjes kur ju patjeter do te keni te qarte gjithqka.

Ne ate se Isai a.s ka pas disa mundesi te veēanta qe ia ka dhene All-llahu si psh, ti ringjall te vdekurit, te sheron te verber dhe te semur para vdekjes etj, eshte fakt se keto mundesi i ka pas Isai a.s sepse ia ka mundesuar All-llahu me qellim qe njerezit ti besojne se vertet eshte i shenjte, ashtu si besoj edhe un se Isai a.s ka qen i shenjte dhe ka qen i derguar i All-llahut, dhe tash eshte kthyer tek Ai, un besoj ne veprat e Isait a.s qe pershkruhen edhe ne Kur`an, ajo qe nuk besoj eshte Krishterizmi qe nuk ka qen motiv i Isait, mos ta perserisim 100 here, biblen e shenuan njerezit ashtu si deshten vet dhe me ate i humben vleren dhe e devijuan misionin e Isait a.s per ti krijuar shkas lindjes se Muhammedit i cili e perfundoi Misionin e 27 profeteve te me parshem perfshire ketu edhe Isain a.s

Un kerkova te besoni ne veprat e Isait a.s qe pershkruhen ne Kur`an, dhe kerkova te besoni ne faktet qe shkruhen ne Kur`an, dhe pastaj kerkova meshire nga All-llahu per tegjith Muslimanet.

Fakti per te cilin ne po debatojme gjendet ne kuran, dhe po ky fakt ishte shkak qe All-llahu te zbret nje Sure te tere e jo nje ajet:

Sure 54 Kamer:

Ajeti 1: Momenti (i katastrofės sė pėrgjigjthshme) ėshtė afruar, e hėna ėshtė ēarė (nė dysh).

Ajeti 2: Po ata (idhujtarėt) edhe nėse shohin ndonjė argument (mrekulli) zbrapsen e thonė: "Kjo ėshtė magji e vazhdueshme!"

Po ēka se shkruan, kjo nuk ndryshon asgje, injoranca nuk zhduket as me top kete e dime shum mire, andaj dhe nuk do te mundohem me shumse se e di qe tere mundi im do te jet vetem vegel dhe mundesi me shume qe te talleni me bindjet e mia qe ndoshta duken qesharake po ne te vertete jan me reale se ai monitor qe po e shef me sy.

Psikologu
28-06-06, 09:31
muslim;

Mesa duket i paske ngaterruarė pak a shumė disa gjėra dhe prapė bjen nė ndeshė me fjalet e shkrimet e tua tė cilat , simbas teje , mundesh tė mendosh se janė mirė tė sqaruara ose tė gdhendura.
Njė njeri qė vdesė , nuk ringjallet prapė, pamarrėparasysh se ne cilin besim , por nese mendoni tė dilni dhe tė sulmoni pak a shumė besimin e krishterė, mendoj se edhe ketu e keni gabim , sepse edhe ne besimin Islam shkruanė se u ngjallen nga tė vdekurit , besa ehde fluturoj me dicka qė ėshtė si shtazė por nuk ėshtė shtazė, eshtė si mashkullė po nuk ėshtė mashkullė, e ėshtė pel e nuk ėshtė pel , atehere cka dreqi qenka pra , ne cilen gjini tė e klasifikojmė ??
Nese hėna ndahet ( qahet ) kjo nuk do tė kishte mundesi ri-bashkimi nė asnjė menyrė, dhe ketė shkencė hudhe poshtė , edhe pse ketė se pohon shkenca askund , sepse ndarja e henes do tė bente shumė pasoja.
Po tash , A ėshtė Bibla libri i parė fetarė ??
Cka ka me shumė besueshmeri , ne Bibel, apo ne Kuran ???
Nganjehere njeriu edhe duke levduarė njė tė arriturė, sidomos nė anen profetike dhe atė fetare, kalon edhe nė nenqmimin e tyre /saj me pa qellim , gjė tė cilen e beni edhe ju , atehere se dij se perse ngulni kembė nė lidhje me henen , apo nuk posedoni me shumė dituri dhe kompetenca Astrologjike nė ketė drejtim?!!

musl|m
28-06-06, 10:32
muslim;

Mesa duket i paske ngaterruarė pak a shumė disa gjėra dhe prapė bjen nė ndeshė me fjalet e shkrimet e tua tė cilat , simbas teje , mundesh tė mendosh se janė mirė tė sqaruara ose tė gdhendura.
Njė njeri qė vdesė , nuk ringjallet prapė, pamarrėparasysh se ne cilin besim , por nese mendoni tė dilni dhe tė sulmoni pak a shumė besimin e krishterė, mendoj se edhe ketu e keni gabim , sepse edhe ne besimin Islam shkruanė se u ngjallen nga tė vdekurit , besa ehde fluturoj me dicka qė ėshtė si shtazė por nuk ėshtė shtazė, eshtė si mashkullė po nuk ėshtė mashkullė, e ėshtė pel e nuk ėshtė pel , atehere cka dreqi qenka pra , ne cilen gjini tė e klasifikojmė ??
Nese hėna ndahet ( qahet ) kjo nuk do tė kishte mundesi ri-bashkimi nė asnjė menyrė, dhe ketė shkencė hudhe poshtė , edhe pse ketė se pohon shkenca askund , sepse ndarja e henes do tė bente shumė pasoja.
Po tash , A ėshtė Bibla libri i parė fetarė ??
Cka ka me shumė besueshmeri , ne Bibel, apo ne Kuran ???
Nganjehere njeriu edhe duke levduarė njė tė arriturė, sidomos nė anen profetike dhe atė fetare, kalon edhe nė nenqmimin e tyre /saj me pa qellim , gjė tė cilen e beni edhe ju , atehere se dij se perse ngulni kembė nė lidhje me henen , apo nuk posedoni me shumė dituri dhe kompetenca Astrologjike nė ketė drejtim?!!

Prap po vije ne pytje besimi, besoni ju apo jo ne ringjallje un nuk merziten shume, un mund te ju sjell fakte dhe argumente deri ne nje pik te caktuar, dhe nese ato nuk kan efekt un nuk e shof te arsyeshme te vazhdoj, un e pohova se tash ne shekullin e fundit astronautet e kan verejtur dhe kan konstatuar se vertet hena eshte e ēare ne dy pjese qe rrin te ngjitura njera me tjetren por e ēara e tyre sot e kesaj dite egziston.

Eshte i vogel faji im qe ju keni sa e sa vite qe jetoni dhe nuk keni arritur te konstatoni se egziston nje fuqi e madhe qe ka krijuar malet, bimet, kafshet, shtazet me tegjitha karakteristikat e tyre, sikur milingonjat te mos i kishte pa njeri me sy dhe sot juve te ju flisja per milingonjat dhe karakteristikat e tyre te qe tregojne per nje organizim te jashtezakonshem te punes, juve do te me kundershtonit dhe me plot bindje do te mohonit ate te vertete pa logjikuar aspak dhe pa pyetur veten po bleten qe ben mjalten kush e krijoi, po lopen qe ben qumshtin, po qindra e mijra lloje kafshesh e shtazesh dhe insektesh kush i krijoi???

Atehere si mundka te mos egzistoje dhe nje qenije tjeter te ciles ju nuk i besoni?

I nderuar ju mund te kundershtoni sa te doni dhe te mendoni me kufizime, per juve egziston vetem lopa dhe pela dhe asgje tjeter, ua pafsh hajrin nderkaq per mua mendoj se ka dhe shum gjera tjetera qe un nuk i di dhe eshte mir qe ti mesoj.

Paqa dhe meshira e All-llahut qofte mbi ju Musliman

GURI SYLAJ
28-06-06, 15:08
Shume i nderuari Muslimi, me thuaj te lutem cfar kuptimi ka per juve fjala carje dhe cfare ka fjala ndarje.

Nese ju keto dy fjale i merrni si te njejta ne gjuhen shqipe athere per gjuhet tjera nuk kemi pse bisedojme. Edhe Toka eshte care dhe bile pjese te saje ,ne siperfaqe, jan largu njera prej tjetres por nda nuk eshte kurre .
I nderuari Muslimi , sot brenda 24 oreve mundesh me shku ne Qabe dhe me u kthy,nuk te duhen muaj te tere per nje rrugetim te tille.Sot ,per pak minuta , mund te sigurosh lloj -lloj informacionesh e edhe kete se fjala carje dhe ndarje jan shume larg njera tjetres......................

Gabimin me te madh njeriu e bene atehere kur i lejon vetes me i vleresu te tjeret se a dhe sa besojne ,kjo eshte shenje qe tregon se ju ose nuk e dini ose nuk mbesoni se kete vlersim e bene dikush tjeter dhe dikund tjeter.Besoj se jemi te kjarte dhe po kuptohemi.
Ata qe besonin se Toka rrin ne shpine balenash e ne brina taraku , ne Europe nuk egzistojne me ,kete nese nuk e dini mesojeni ,sepse kjo as ne librat e shenjet nuk eshte.

Besimi eshte detyre dhe dhunti qe e hijeshon shpirtin dhe trupin por qe ; jo rralle ; goja e shemton kete hijeshi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

musl|m
28-06-06, 19:53
Shume i nderuari Muslimi, me thuaj te lutem cfar kuptimi ka per juve fjala carje dhe cfare ka fjala ndarje.

Nese ju keto dy fjale i merrni si te njejta ne gjuhen shqipe athere per gjuhet tjera nuk kemi pse bisedojme. Edhe Toka eshte care dhe bile pjese te saje ,ne siperfaqe, jan largu njera prej tjetres por nda nuk eshte kurre .
I nderuari Muslimi , sot brenda 24 oreve mundesh me shku ne Qabe dhe me u kthy,nuk te duhen muaj te tere per nje rrugetim te tille.Sot ,per pak minuta , mund te sigurosh lloj -lloj informacionesh e edhe kete se fjala carje dhe ndarje jan shume larg njera tjetres......................

Gabimin me te madh njeriu e bene atehere kur i lejon vetes me i vleresu te tjeret se a dhe sa besojne ,kjo eshte shenje qe tregon se ju ose nuk e dini ose nuk mbesoni se kete vlersim e bene dikush tjeter dhe dikund tjeter.Besoj se jemi te kjarte dhe po kuptohemi.
Ata qe besonin se Toka rrin ne shpine balenash e ne brina taraku , ne Europe nuk egzistojne me ,kete nese nuk e dini mesojeni ,sepse kjo as ne librat e shenjet nuk eshte.

Besimi eshte detyre dhe dhunti qe e hijeshon shpirtin dhe trupin por qe ; jo rralle ; goja e shemton kete hijeshi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Carja te cilen e theksova eshte pasoj e ndarjes dhe ribashkimit te dy pjesve te henes, pse po manipuloni me fjalet e mia ju lutem, un nuk e di nese ju me qellim po e beni ket qe te keni qka te thoni apo vertet nuk po kuptoni, un mendoj se Shqip shenova se hena eshte ndare ne gjys dhe pastaj All-llahu i plotefuqishem i ka bashku ato gjysa dhe pas asaj ka mbet e ēara dmth nuk eshte ngjit ne ate menyr qe te mos verehet nga astronautet te cilt e kan konstatuar nje gje te tille, dhe keshillen qe ma keni dhen mua te siguroj se e qara dhe e ndara jan ndryshe perdore per veti dhe shpresoj qe te sherben teknologjia me e avancuar e motoreve te kerkimit Google qe te gjesh materiale te cilat vertetojne nje ēarje te tille te henes.

Ai qe filloi me paragjykime dhe vlersime mbi personalitetin tim dhe besimin tim ishit ju i nderuar pse harruat dhe that nje gje te tille me ēka i rat shuplak vehtes, nderkaq ate version qe tre balena e mbanin token nuk e solli Islami, perkundrazi Islami na sqaron shum mire, edhe me hodhesisht se shkenca ate ēka ka ne Gjithsi dhe si funksionon ajo. Ju beni gabim fatal kur deshironi te theksoni se Islami ka kriju nje bindje te till pra se tre balena e mbajne token, thash Shqip Islami e demanton ate energjikisht me fakte te cilat gjenden ne Kur`an, un nuk e di pse e krijove kete shpifje tipike, me tregoni shkurt kur thash un se token e mbajne tre balena? Zoteri ju lutem mos u tallni me mua se te verteten mbi ate gje e kam mesuar qysh ne klas te pare fillore.

Ju lus te shpreheni me seriozisht dhe te shkruani me nje qellim e jo keshtu te flisni e mos te dini qellimin...

Pause_Print_Scroll
29-06-06, 00:32
Tė nderuar anėtarė, pėrshėndetje.

Dėrgimi i profetėve ka njė qėllim shumė fisnik i cili ėshtė largimi i njerėzve nga errėsira dhe udhėzimi pėr nė rrugė tė drejtė.

I nderuari anėtar Psikologu si mendoni qė pas Isaut [paqa e Allahut qoftė mbi tė!], Profetėt tė tjetėr tė jenė tė rrejshėm, kur para arrdhjes sė Profetit me emrin Muhammed njerėzit deri nė tre vajza gjatė jetės e kishin pėr traditė ti varrosin pėr sė gjalli. Vallė, a nuk kishte nevojė qė nė atė kohė Zoti tė dėrgonte njė Profet qė njerėzve tu'a tregonte rrugėn e drejtė"?.

Tė nderuar anėtar, emrin Muhammed, Ahmed, Hamid, (edhe njė tjetėr qė nuk mė kujtohet pėr momentin) janė emra qė kanė njė kuptim. Pėr vėrtetėsinė e Misionit tė Profetit Muhammed ka shumė fakte, e ndėr ta janė edhe zbulimet e kohėve tė fundit qė bėhen nė kohėt e fundit.

Une nuk do tė futem nė aspektin shkencorė, sepse atėherė do tė na arrij mėngjezi duke shkruajtur, mirėpo do tė flasė rreth asaj qė vet kam pėrjetuar me dy sytė e mi. Ndėrsa ata qė dėshirojnė t'a vėrtetojnė kėtė le tė lajmėrohen tek Televizioni i Maqedonisė nė gj. shqipe dhe nė atė nė gj. maqedone, dhe nė televizionet lokale tė qyteteve tė: "Kumanovės, Dibrės, Gostivarit, Tetovės..etj". Dhe le t'i shikojnė se si njė marimangė sa bukur e shkruan emrin Muhammed dhe marimanga ishte shumė e veēantė shumėngjyrėshe. Unė duke e falėnderuar Allahun, kam pasur mundėsi qė nga fėmijėria ime t'a mėsojė leximin e gj. arabe, dhe aty shihja shumė qartė se si shkruante Muhammed nė gj. arabe, dhe mrekullia mė e madhe ėshtė se nė njė pjesė tjetėr tė rrjetės sė marimangės shkruante Muhammed nė gj. shqipe dhe qė e bindi tėrė qytetin tim Kumanovėn.

Kjo thuaj se ka ndodhur nė tėrė Maqedoninė, vetėm nė Kumanovė thuaj se ka pasur me shumė se 30 raste tė tilla, tė cilat disa vet i kam vizituar.

Ndėrsa ata qė dėshirojnė burime edhe mė tė sakta, le tė bashkėpunojnė me gazetėn mė tė madhe Shqiptare nė Maqedoni "Lajm", dhe me organizatat joqeveritare, siē janė disa humanitare, edukative etj, qė qendrat i kanė nė Shkup tė cilat kam qenė unė aty kur kanė marrė inēizime dhe foto pėr t'u ruajtur nė arkivė.

Nuk u futa shumė nė detaje se sa argumente ka se Profeti Muhammed a.s. ėshtė ai qė e ka pėrmendur Isau a.s..

Mirėpo ēka ėshtė mė e keqja qė po ndodh me popujt e devijuar nė kėtė shekull, se propagandojnė pėr tė keqe ndaj Profeti pas asnjė argument. Unė kam ca lidhje me disa organizatat joqeveritare nė Maqedoni, qė disa janė nga Amerika, qė kanė mbetur pas lutfės sė lavdishme shqiptare nė v. 2001. Dhe dijeni se aty vin ankesa pėr moskorrektėsinė e televizioneve lokale pėr paraqitjeve tė mitingjeve politike pėr interesa partiake. Tė cilat televizione kanė shkuar dhe i kanė inqizuar skenat mė qesharake nė miting, vetėm e vetėm pėr ti'a humbur vlerėn partisė tjetėr. E njejta ndodh edhe me Profetin Muhammed, duke proklamuar kundėr tij pa fare turpi. Kėtė e argumenton edhe vet Profesori, shkenctari, ideologu, misionari i nderuar Kith Mur. I cili pas njė debat shkencor me njė dijetarė Islam rreth mitrės sė nėnės (gruas) dhe kalimit nė tre faza gjatė shtatzanisė, e cila teori pėrputheshte njėsoj me Kuranin, i cili kishte zbritur para 1400 viteve. Dhe Ky shkenctar potencon dhe thotė, se gjatė jetės sė tij famija e tij janė munduar pandėrprerė qė ti'a pėrēeshin Profetin Muhamed, duke thėnė: "Ai ka qenė njė ēoban, njė analfabet etj.." tė cilat nė realitet kanė qenė tė vėrtetė, mirėpo thotė unė nuk besoj nė njė njeri analfabet tė ket pasur mundėsi tė tregoj se foshnja nė mitrės e nėnės ėshtė nė formė mudgah (forma e shtypur sikur kur e pėrtyp ēamēakėzin), dhe nuk besoj njė qoban apo analfabet tė tregojė se njeriu nė mitėr krijohet nė tri faza, sigurisht ai Librė Kurani ėshtė libėr i Allahut. Dhe mė nė fund ky shkenctar, libri i tė Cilit po nė atė konferencė ishte zgjedhur libri mė me vlerė nė Botė, nė lėmin e biologjisėthotė: "La ilahe ilAllah, Muhammeden abduhu ue resuluhu - Dėshmoj dhe deklaroj se ska Zot pėrveē Allahut, dhe se Muhammedi ėshtė i Dėrguari i Tij". Dhe pas njė kohe ky shkenctar librin e tij e pėrpunon dhe e publikon me ajete (versete-citate) Kuranore nė Botimin e dytė. Ky tregim gjindet edhe nė video, qė ėshtė sjellur edhe nė Shqiperi. Ndėrsa Kith Mur me sa kam lexuar ėshtė Nobelist.

Prandaj duhet tė jemi sa mė syqelė ndaj argumentėve qė janė tė shumta, qė po i ofron Zoti pėr njerėzimin, pėr ata qė e dėshirojnė tė vėrtetėn.

Mendoj qė (inshAllah) tė kem qenė i qartė.

Paqa, mėshira dhe begatit e Allahut qofshin mbi ata qė e pasojnė dhe e shoqėrojnė tė vėrtetėn deri nė vdekje.!

Me rrespekt...
P.P.S
Maqedoni

GURI SYLAJ
29-06-06, 18:01
Me vije mire nese kemi arrite te afrojme bindjet . Por Hena , ne kohen e Muhametit a.s. as nuk eshte car e e as nuk eshte ndare ne dy pjese ,sikur ju e spjegoni ketu. Keto spjegime as nuk mund te bazohen ne Ajetin Kuranor qe keni sjelle dhe as qe mund te vertetohen nga burime tjera.Per kohen kur po flasim Greket e jo vetem Greket por edhe popujt tjere kishin njohuri te shumta per problemet ne fjale.

Mos te fillojm tash me ate qe thot populli -duke u mundu me i thollu vetullat , me i nxjerre syte.Besimi eshte dicka shume me serioze se sa prrallat per femije.

Do te ishte mire qe para se te postojm dicka ketu , te mendojm edhe per ate se sa bindese eshte per kohen dhe vendin ku po jetojme .

Pause_Print_Scroll
29-06-06, 23:11
Pershendetje...

I nderuari i anetare GURI SYLAJ, e verteta nuk mirret sipas vendin. Neve apo mua personalisht nuk me intereson vendi qe ta tregoj te verteten. E verteta duhet treguar, ndersa sa i perket asaj qe populli jone ka devijuar shume keni te drejte, se atyre nuk duhet treguar keto tregime shume te verteta, sepse nuk i kuptojne.

Edhe shkenca ne kohet e fundit ka vertetuar se para ca kohe eshte ndare hene. Dhe dije se shume njerez ne kohen e Profetit pranonin Islamin si shkas i kesa ngjarje, ndersa sa i perket disa te tjereve lloji i disa forumistave, edhe pse e shihni ata nuk e pranonin Misionin e vertete te Profetit Muhammed.

Kjo bised tek disa po shkakton monotoni, jeni duke bere shumiva qe futeni ne kesi debate, sikur femij. Sepse fare nuk po flisni me argumente, qe te thoni thote filan shkenctari ne filan Video apo Libre.

Une e kam potencuar edhe ne disa forume te tjera se web site www.harunyahya.com (http://www.harunyahya.com) eshte nder web sitet me te popullarizuara ne Bote, qe e tregon te verteten si te vertete. Dhe ka thene, se cdo njeri qe futet ketu dhe mos me e pranue te verteten atehere eshte qudi e madhe e madhe teper e madhe.

Me rrespekt
Asketi SmArTs_WAY [Pause_Print_Scroll][P.P.S]
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni [M.b.N.e.M.e.A.e.E]

Psikologu
30-06-06, 12:23
Prap po vije ne pytje besimi, besoni ju apo jo ne ringjallje un nuk merziten shume, un mund te ju sjell fakte dhe argumente deri ne nje pik te caktuar, dhe nese ato nuk kan efekt un nuk e shof te arsyeshme te vazhdoj, un e pohova se tash ne shekullin e fundit astronautet e kan verejtur dhe kan konstatuar se vertet hena eshte e ēare ne dy pjese qe rrin te ngjitura njera me tjetren por e ēara e tyre sot e kesaj dite egziston.

Eshte i vogel faji im qe ju keni sa e sa vite qe jetoni dhe nuk keni arritur te konstatoni se egziston nje fuqi e madhe qe ka krijuar malet, bimet, kafshet, shtazet me tegjitha karakteristikat e tyre, sikur milingonjat te mos i kishte pa njeri me sy dhe sot juve te ju flisja per milingonjat dhe karakteristikat e tyre te qe tregojne per nje organizim te jashtezakonshem te punes, juve do te me kundershtonit dhe me plot bindje do te mohonit ate te vertete pa logjikuar aspak dhe pa pyetur veten po bleten qe ben mjalten kush e krijoi, po lopen qe ben qumshtin, po qindra e mijra lloje kafshesh e shtazesh dhe insektesh kush i krijoi???

Atehere si mundka te mos egzistoje dhe nje qenije tjeter te ciles ju nuk i besoni?

I nderuar ju mund te kundershtoni sa te doni dhe te mendoni me kufizime, per juve egziston vetem lopa dhe pela dhe asgje tjeter, ua pafsh hajrin nderkaq per mua mendoj se ka dhe shum gjera tjetera qe un nuk i di dhe eshte mir qe ti mesoj.

Paqa dhe meshira e All-llahut qofte mbi ju Musliman


muslim;

Pske marrurė disa shembujė tė mirė vetem nga ato pozitivet , siq ėshtė lopa, e disa shtazė tė tjera , mirpo , une do tė pyesja ty , pa kaluarė akoma ne ndaerjen e hėnes , se edhe aty do tė kalojmė, jo me " fakte " nga Harun Jaha por nga bota shkencore , por tė pyesė pak pėr sė aferti ;
Pasi i pėrmendet lopen qe na jep tamel ( qumeshtė ) e disa tjera , a ka mundesi tė me trgosh ti mua , DJALLIN DREQIN SHEJTANIN , kush e krijoj , dhe perse e krijoj.
Ndoshta tė tingellon pkas e quditeshme ose neveritese , por me trego kjart dhe mirė, ose me thuaj se ajo shtaza qe nuk ishte as kali , as pelė , as nuk dihej si tė pėrshkruhej , kush qenka ajo shtazė ose shpezė ??!!

Psikologu
30-06-06, 12:29
Tė nderuar anėtarė, pėrshėndetje.

Dėrgimi i profetėve ka njė qėllim shumė fisnik i cili ėshtė largimi i njerėzve nga errėsira dhe udhėzimi pėr nė rrugė tė drejtė.

I nderuari anėtar Psikologu si mendoni qė pas Isaut [paqa e Allahut qoftė mbi tė!], Profetėt tė tjetėr tė jenė tė rrejshėm, kur para arrdhjes sė Profetit me emrin Muhammed njerėzit deri nė tre vajza gjatė jetės e kishin pėr traditė ti varrosin pėr sė gjalli. Vallė, a nuk kishte nevojė qė nė atė kohė Zoti tė dėrgonte njė Profet qė njerėzve tu'a tregonte rrugėn e drejtė"?.

Tė nderuar anėtar, emrin Muhammed, Ahmed, Hamid, (edhe njė tjetėr qė nuk mė kujtohet pėr momentin) janė emra qė kanė njė kuptim. Pėr vėrtetėsinė e Misionit tė Profetit Muhammed ka shumė fakte, e ndėr ta janė edhe zbulimet e kohėve tė fundit qė bėhen nė kohėt e fundit.

Une nuk do tė futem nė aspektin shkencorė, sepse atėherė do tė na arrij mėngjezi duke shkruajtur, mirėpo do tė flasė rreth asaj qė vet kam pėrjetuar me dy sytė e mi. Ndėrsa ata qė dėshirojnė t'a vėrtetojnė kėtė le tė lajmėrohen tek Televizioni i Maqedonisė nė gj. shqipe dhe nė atė nė gj. maqedone, dhe nė televizionet lokale tė qyteteve tė: "Kumanovės, Dibrės, Gostivarit, Tetovės..etj". Dhe le t'i shikojnė se si njė marimangė sa bukur e shkruan emrin Muhammed dhe marimanga ishte shumė e veēantė shumėngjyrėshe. Unė duke e falėnderuar Allahun, kam pasur mundėsi qė nga fėmijėria ime t'a mėsojė leximin e gj. arabe, dhe aty shihja shumė qartė se si shkruante Muhammed nė gj. arabe, dhe mrekullia mė e madhe ėshtė se nė njė pjesė tjetėr tė rrjetės sė marimangės shkruante Muhammed nė gj. shqipe dhe qė e bindi tėrė qytetin tim Kumanovėn.

Kjo thuaj se ka ndodhur nė tėrė Maqedoninė, vetėm nė Kumanovė thuaj se ka pasur me shumė se 30 raste tė tilla, tė cilat disa vet i kam vizituar.

Ndėrsa ata qė dėshirojnė burime edhe mė tė sakta, le tė bashkėpunojnė me gazetėn mė tė madhe Shqiptare nė Maqedoni "Lajm", dhe me organizatat joqeveritare, siē janė disa humanitare, edukative etj, qė qendrat i kanė nė Shkup tė cilat kam qenė unė aty kur kanė marrė inēizime dhe foto pėr t'u ruajtur nė arkivė.

Nuk u futa shumė nė detaje se sa argumente ka se Profeti Muhammed a.s. ėshtė ai qė e ka pėrmendur Isau a.s..

Mirėpo ēka ėshtė mė e keqja qė po ndodh me popujt e devijuar nė kėtė shekull, se propagandojnė pėr tė keqe ndaj Profeti pas asnjė argument. Unė kam ca lidhje me disa organizatat joqeveritare nė Maqedoni, qė disa janė nga Amerika, qė kanė mbetur pas lutfės sė lavdishme shqiptare nė v. 2001. Dhe dijeni se aty vin ankesa pėr moskorrektėsinė e televizioneve lokale pėr paraqitjeve tė mitingjeve politike pėr interesa partiake. Tė cilat televizione kanė shkuar dhe i kanė inqizuar skenat mė qesharake nė miting, vetėm e vetėm pėr ti'a humbur vlerėn partisė tjetėr. E njejta ndodh edhe me Profetin Muhammed, duke proklamuar kundėr tij pa fare turpi. Kėtė e argumenton edhe vet Profesori, shkenctari, ideologu, misionari i nderuar Kith Mur. I cili pas njė debat shkencor me njė dijetarė Islam rreth mitrės sė nėnės (gruas) dhe kalimit nė tre faza gjatė shtatzanisė, e cila teori pėrputheshte njėsoj me Kuranin, i cili kishte zbritur para 1400 viteve. Dhe Ky shkenctar potencon dhe thotė, se gjatė jetės sė tij famija e tij janė munduar pandėrprerė qė ti'a pėrēeshin Profetin Muhamed, duke thėnė: "Ai ka qenė njė ēoban, njė analfabet etj.." tė cilat nė realitet kanė qenė tė vėrtetė, mirėpo thotė unė nuk besoj nė njė njeri analfabet tė ket pasur mundėsi tė tregoj se foshnja nė mitrės e nėnės ėshtė nė formė mudgah (forma e shtypur sikur kur e pėrtyp ēamēakėzin), dhe nuk besoj njė qoban apo analfabet tė tregojė se njeriu nė mitėr krijohet nė tri faza, sigurisht ai Librė Kurani ėshtė libėr i Allahut. Dhe mė nė fund ky shkenctar, libri i tė Cilit po nė atė konferencė ishte zgjedhur libri mė me vlerė nė Botė, nė lėmin e biologjisėthotė: "La ilahe ilAllah, Muhammeden abduhu ue resuluhu - Dėshmoj dhe deklaroj se ska Zot pėrveē Allahut, dhe se Muhammedi ėshtė i Dėrguari i Tij". Dhe pas njė kohe ky shkenctar librin e tij e pėrpunon dhe e publikon me ajete (versete-citate) Kuranore nė Botimin e dytė. Ky tregim gjindet edhe nė video, qė ėshtė sjellur edhe nė Shqiperi. Ndėrsa Kith Mur me sa kam lexuar ėshtė Nobelist.

Prandaj duhet tė jemi sa mė syqelė ndaj argumentėve qė janė tė shumta, qė po i ofron Zoti pėr njerėzimin, pėr ata qė e dėshirojnė tė vėrtetėn.

Mendoj qė (inshAllah) tė kem qenė i qartė.

Paqa, mėshira dhe begatit e Allahut qofshin mbi ata qė e pasojnė dhe e shoqėrojnė tė vėrtetėn deri nė vdekje.!

Me rrespekt...
P.P.S
Maqedoni

I nderuari anėtarė Pause_Print_SCroll !
Nese i referohemi faqes qė ju e keni sjellurė si deshmi dhe si njė nderė faqet me tė medha boterore tė Harun Jahes , do tė ju rikujtoja se kjo faqe , pasi kishte publuikuarė shumė shkrime tė qoroditura ne lidhje me Islamin ( Vitit 2000-2002 ) aq ishin tė quditeshme sa qe nuk kan mundesi tė pėrputhen askund me asnjė fakt qoftė ai historik ose qoftė ai kombetar , liturgjik , astrologjik , psikologjike , filozofik etj etj.
Nė ketė faqe, po ashtu edhe ne faqen albmuslim.com , spjegimi i besimit fetarė Islam , kaloj nė njė panik dhe njė qudi , ku ne cdo hap behej dryjimi dhe frenimi i anetarve tė familjes siq janė ato tė kunhatit , kunates dhe farefisit tė gjerė familjarė, pa kaluarė aspak nė atė shoqerorė , pra ketu thjeshtė e kjart flitet pėr njė cungim tė lirisė se botes dhe gjinisė femrore .
Faktet e nxjerrurae nga haruni , simbas jush , nuk janė ato qė mund tė “quhen fakte , por shkrime dhe asgjė me teper.
Do tė i bejmė edhe asaj njė analizė nese ju keni deshirė qe ketu tė e nxjerrim tė verteten , qoftė atė kombetare , qoftė atė fetare islame, edhe pse , me heret kam postuarė njė analizė tė ketyre shkrimeve tė faqeve islame nė gjuhen shqipe.

Murgesha
30-06-06, 13:23
muslim;

Pske marrurė disa shembujė tė mirė vetem nga ato pozitivet , siq ėshtė lopa, e disa shtazė tė tjera , mirpo , une do tė pyesja ty , pa kaluarė akoma ne ndaerjen e hėnes , se edhe aty do tė kalojmė, jo me " fakte " nga Harun Jaha por nga bota shkencore , por tė pyesė pak pėr sė aferti ;
Pasi i pėrmendet lopen qe na jep tamel ( qumeshtė ) e disa tjera , a ka mundesi tė me trgosh ti mua , DJALLIN DREQIN SHEJTANIN , kush e krijoj , dhe perse e krijoj.
Ndoshta tė tingellon pkas e quditeshme ose neveritese , por me trego kjart dhe mirė, ose me thuaj se ajo shtaza qe nuk ishte as kali , as pelė , as nuk dihej si tė pėrshkruhej , kush qenka ajo shtazė ose shpezė ??!!

Ku Psikolog ēka po pyet edhe ti? (larg e mė larg nesh inshalla)
Po edhe ai ėshtė krijuar more a spo e din?
Bile para njeriut me sa e di unė. :confused:

Pause_Print_Scroll
30-06-06, 15:16
Pershendetje...

Tė nderuar anėtarė, e nė veēanti i nderuari anėtar Psikologu dhe anėtareja Murgesha, ju pėrshėndes dhe kėrkoj qė nga ju tė keni njė vėmendje ndaj kėtij postimi qė do e shkruaj.

1. Web site www.harunyaha.com (http://www.harunyaha.com) te cilin unė e kam pėlqyer si referim pėr ju anėtarė, nuk ka tė bėjė asgjė me atė ēka tha anėtari Psikologu. Pse e them kėtė?. Sepse prej kur qė filloi Harun Jahja veprimtarinė shkencore ėshtė i kėrkuar nga agjentė tė Cia-s dhe tė shėrbimeve sekrete tė Turqis. PSE?. Sepse kėtyre personave (d.m.th. Amerikaneve) si thotė populli: "Iu gjek" (iu vjen inat) dhe kane filluar ta prezantojnė se Harun Jahja ėshtė njė ndėr terroristėt qė pėrkrah idetė fundamentaliste-terroriste. Nga libri i mrrekullueshem i kėtij autori tė lartėpėrmendur "Islami denon terrorizmin", sqarohet shumė qartė se ky person ėshtė kundėr terrorizmit. E pse Bota (e mė konkretisht Amerika) t'a emėrtojė kėtė njeri kėshtu. Pėrgjigjeja ėshtė tek fjala shumė e urtė popullore (shqiptare), tė cilėn e lartpėrmenda. Ndėrsa sa i pėrket atyre akuzave i nderuari anėtar Psikolgu ti fare nuk u bazove nė argumente, mirėpo vetėm i hudhe ato fjalė dhe asgjė mė shumė. Unė jam i bindur se ti i nderuari anėtar Psikologu nuk i ke lexuar librat e Harun Jahja-s, apo nuk i ke shikuar Video-materialet shume te dobishme te ketij shkenctari. Profesori i Nderuar Harun Jahja bashkėpunon me grupin e tij i cili pėrbėhet prej 99 personave, dhe janė njė ekip shumė profesionist-shkencor. Harun Jahja ėshtė kunja (ngallapi) i tij, sepse emrin e vėrtetė nuk ka guxim t'a tregoj sepse pas 30 min. do ti'a mbysin tėrė familjen shteti i sė "drejtės" i cili shtet nė Kryeqytetin e tij e ka njė shtėpi tė zez, e cila shtėpi ėshtė burim i gjithė varfėrisė dhe luftėrave nė Botė. Prandaj tė kemi konsiderat ndaj kėtij shkenctarit, dhe kur t'a kundrėshtojmė le tė sjellim argumente (shkencore- kuptohet) e jo siē bėjnė shumica e shqiptarėve duke ia futur kot fare.

2. Web faqeja www.albmuslim.com (http://www.albmuslim.com) une as qė e njoh, apo ndoshta e keni fjalėn pėr web siten www.albislam.com (http://www.albislam.com) e cila ėshtė prej A e deri nė ZH pėrplot me argumente. Po patėt mundėsi kundėrpėrgjigjuni ndaj kėtyre web siteve dhe diskutojmė me ato mundėsi qė kemi. Mirėpo siē potencova edhe mė herėt qė tė bazohemi nė argumente.

3. Pse Zoti e Krijoi Djallin (satanin-shejtanin)?. Pėrgjigjeja ėshtė shumė shkurt: "Djalli ėshtė i keq dhe nxitės nė vepra tė kėqija, dhe Zoti me krijimin e djallit, ka bėrė qė tė shikohet se kush pason rrugėn e mirė e qė ėshtė e Zotit (Islami) dhe tė shpėblehet me pėrjetėsi nė Parajs dhe kush pason rrugėn e keqe tė djallit dhe tė futet nė njė denim tė pėrjetshėm nė ferr (skėterr- xhehenem)". Nė qoftė se nuk kishin me qenė tė kėqinjtė dhe veprat e kėqija dhe denimi (xhehenemi), nuk do tė kishte pasur kuptim qėllimi i jetės. Sepse qėllimi i jetės nė kėtė Botė, ėshtė tė punojmė vepra tė mira me Besim pėr njė ditė kur peshohen veprat, dhe tė shpėblehen njerėzit e mirė dhe tė denohen njerėzit e kėqinj me zjarr".

Ndėrsa pėr nė fund kisha pasur dėshirė nėse ndokudh ka foto nga ajo ngjarje qė tregova nė disa postime mė herėt pėr emrin Muhammed qė ėshtė shkruajtur nė Maqedoni le t'i sjellė, sepse edhe une kam ca foto mirėpo i kam bėrė me mobil dhe nuk ėshtė inqizimi i mirė.

Me rrespekt nga Asketi SmArTs_WAY [P.P.S]
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni
Maqedoni
30.06.2006

GURI SYLAJ
30-06-06, 17:04
Se a kam arrite te bindem une ,per veten time , se a egziston nje Fuqi Mbinatyrore a jo , eshte thjeshte pune e imja , por binduni se pikrisht kjo bindje nuk me lejon qe te dal e te genjej ketu se ne kohen e ketij apo atij ,qe nuk ka me shume se 2000 vite , Hana u nda pergjysme dhe u bashkua prap.Keto jan jo vetem prralla por edhe shenja se ne emer te Besimit Islam , ketu ne kete forum , dalin e flasin individ qe ju mungon edhe elementi i pare i ketij besimi .Mos genje...Mos thuaj ate qe nuk shkruan ne librat e Shenjet....Mos u mundo me u ba ma katolik se Papa -thote populli

Per t'u bind se kjo qe ju pohoni ketu nuk eshte e vertete, shkoni deri ne Fakultetin e Orjentalistikes , ne Prishtine , dhe konsulltojeni njerin nga Prof. qe e njeh mire Gjuhen Arabe dhe qe njeh mire komentimin e Kuranit ,dhe do e shihni se aty , ne ate Sure, nuk thot se Hana u nda , por kjo eshte nje prralle qe ka mundesi t'a keni ndegju nga ndonje hoxhe qe nuk ka ditur as shkrimin Arab e as ate Shqip por vetem ate serb , bile me qirilice,kemi pas mjaft te tille.Ju lutem pak respekt per lexuesin ,pak respekt per veteveten e me shume respekt per Besimin,ne emer te te cilit ju shkruani ketu .

Psikologu
30-06-06, 18:35
Pershendetje...

Tė nderuar anėtarė, e nė veēanti i nderuari anėtar Psikologu dhe anėtareja Murgesha, ju pėrshėndes dhe kėrkoj qė nga ju tė keni njė vėmendje ndaj kėtij postimi qė do e shkruaj.

1. Web site www.harunyaha.com (http://www.harunyaha.com) te cilin unė e kam pėlqyer si referim pėr ju anėtarė, nuk ka tė bėjė asgjė me atė ēka tha anėtari Psikologu. Pse e them kėtė?. Sepse prej kur qė filloi Harun Jahja veprimtarinė shkencore ėshtė i kėrkuar nga agjentė tė Cia-s dhe tė shėrbimeve sekrete tė Turqis. PSE?. Sepse kėtyre personave (d.m.th. Amerikaneve) si thotė populli: "Iu gjek" (iu vjen inat) dhe kane filluar ta prezantojnė se Harun Jahja ėshtė njė ndėr terroristėt qė pėrkrah idetė fundamentaliste-terroriste. Nga libri i mrrekullueshem i kėtij autori tė lartėpėrmendur "Islami denon terrorizmin", sqarohet shumė qartė se ky person ėshtė kundėr terrorizmit. E pse Bota (e mė konkretisht Amerika) t'a emėrtojė kėtė njeri kėshtu. Pėrgjigjeja ėshtė tek fjala shumė e urtė popullore (shqiptare), tė cilėn e lartpėrmenda. Ndėrsa sa i pėrket atyre akuzave i nderuari anėtar Psikolgu ti fare nuk u bazove nė argumente, mirėpo vetėm i hudhe ato fjalė dhe asgjė mė shumė. Unė jam i bindur se ti i nderuari anėtar Psikologu nuk i ke lexuar librat e Harun Jahja-s, apo nuk i ke shikuar Video-materialet shume te dobishme te ketij shkenctari. Profesori i Nderuar Harun Jahja bashkėpunon me grupin e tij i cili pėrbėhet prej 99 personave, dhe janė njė ekip shumė profesionist-shkencor. Harun Jahja ėshtė kunja (ngallapi) i tij, sepse emrin e vėrtetė nuk ka guxim t'a tregoj sepse pas 30 min. do ti'a mbysin tėrė familjen shteti i sė "drejtės" i cili shtet nė Kryeqytetin e tij e ka njė shtėpi tė zez, e cila shtėpi ėshtė burim i gjithė varfėrisė dhe luftėrave nė Botė. Prandaj tė kemi konsiderat ndaj kėtij shkenctarit, dhe kur t'a kundrėshtojmė le tė sjellim argumente (shkencore- kuptohet) e jo siē bėjnė shumica e shqiptarėve duke ia futur kot fare.

2. Web faqeja www.albmuslim.com (http://www.albmuslim.com) une as qė e njoh, apo ndoshta e keni fjalėn pėr web siten www.albislam.com (http://www.albislam.com) e cila ėshtė prej A e deri nė ZH pėrplot me argumente. Po patėt mundėsi kundėrpėrgjigjuni ndaj kėtyre web siteve dhe diskutojmė me ato mundėsi qė kemi. Mirėpo siē potencova edhe mė herėt qė tė bazohemi nė argumente.

3. Pse Zoti e Krijoi Djallin (satanin-shejtanin)?. Pėrgjigjeja ėshtė shumė shkurt: "Djalli ėshtė i keq dhe nxitės nė vepra tė kėqija, dhe Zoti me krijimin e djallit, ka bėrė qė tė shikohet se kush pason rrugėn e mirė e qė ėshtė e Zotit (Islami) dhe tė shpėblehet me pėrjetėsi nė Parajs dhe kush pason rrugėn e keqe tė djallit dhe tė futet nė njė denim tė pėrjetshėm nė ferr (skėterr- xhehenem)". Nė qoftė se nuk kishin me qenė tė kėqinjtė dhe veprat e kėqija dhe denimi (xhehenemi), nuk do tė kishte pasur kuptim qėllimi i jetės. Sepse qėllimi i jetės nė kėtė Botė, ėshtė tė punojmė vepra tė mira me Besim pėr njė ditė kur peshohen veprat, dhe tė shpėblehen njerėzit e mirė dhe tė denohen njerėzit e kėqinj me zjarr".

Ndėrsa pėr nė fund kisha pasur dėshirė nėse ndokudh ka foto nga ajo ngjarje qė tregova nė disa postime mė herėt pėr emrin Muhammed qė ėshtė shkruajtur nė Maqedoni le t'i sjellė, sepse edhe une kam ca foto mirėpo i kam bėrė me mobil dhe nuk ėshtė inqizimi i mirė.

Me rrespekt nga Asketi SmArTs_WAY [P.P.S]
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni
Maqedoni
30.06.2006

Harun Jahja shkenctarė !!!!
Simbas jush , ose shkrimit tė juaj do tė thotė qė ky na qenka njė shkenctarė i fshehur dhe i pazbuluarė, por a thua se perse ??!
Tė lexojm librat e tij i cili ky " shkenctarė " bjen nė ndesh me Darvinin , mbrobnė Vehabistet , kritikon Schwarzin etj etj , ne mund tė kuptojmė fare mirė se ky njeri ėshtė nė ndesh me tė gjitha arritjet shkencore , fetare , teknologjike , pra mė njė fjalė , ėshtė njė kompak i vetvetes dhe kohes sė re moderne.
Sado qė ju shkruani nė menyren e urtė ose menyren e bazuarė nga shkrimet e tij , do tė ishte mirė qė tė keni parasysh tė arriturat dhe tė vertetat , edhe pse ju jeni besimtarė, edhe pse ju besoni se cdo gjė ka tė bejė me Muahmedin dhe Islamin , sidomos kur shkoni ne shkrimin e juaj se Hėna na qenka ndarė qe 1500 vjet gjė e cila , deri me sot , nuk ėshtė e vertetuarė as shkenctarishtė , as fetarishtė e as nė asnjė menyrė.
Tentimi pėr sjelljen e videoklipeve tė ndryshme se ku shkruan marimanga emrin e Muhamedit , nuk janė asgjė tjeter pėrpos se njė propagande fetare, e cila , ehde arriti tė jetė domonante ne mesin e rinisė shqiptarė sidomos tė shqipatarve tė Ilirides (disa nga ata) , tė cilet u mbeshtollen me flamurin arab dhe protestuanė rrugeve tė qytetit pėr njė karikaturė tė profetit, e ne kundershtim me ketė, vetė bashkesia Islame ne trojet shqiptare u largua nga keto veprime dhe nuk i quajti tė hijeshme e as tė nevojshe pėr kohen kur ne si komb akoama pėrplasemi ne rrugen e tentimit tė vetvendosjes dhe pamvarsisė, ne rrugen e mbeshtetjes nga bota pėrendimore dhe nga Amerika.
Tė mos kalojmė tash pėr momentin me tutje ose me largė , vetem tė u bejė me dije , se Harun Jahja , ėshtė njė pėrson kompakt dhe asgjė me shumė dhe se tentimet e shkrtimeve tė tij , pėr njė arritje shkencore , akoma janė tė vogla , dhe ju qe shkruani se qenka CIA ajo qė e ndalon ketė si njė pėrson tė rrezikshem dhe e quan terroristė vetem pėr shkajk tė " arritjes sė tij " kjo nuk ka mundesi tė jetė e saktė, pėr arsye se Amerika ne vendin e vetė , ndohmon dhe lejon lutjen e cdo besimi fetarė, e kush gjindet nė listen e zezė, normal se duhet tė mbajė pėrgjegjesi.
Ne postimin tim tė mėparshem e shkrova albmuslim.com , por ishte gabim se qellimi ishte tė shkruhej albislam.com e nė ketė faqe, me heret , kam pstuarė edhe nes ekerkohet do tė psotoj sidomos nga rubrika PYETNE HOXHEN , i cili , ketė botė tė diteve tona e kthen nė shekullin e 6 dhe asgjė me shumė , e kjo dikur edhe u hoq.
Simbas jush , na qenka DJALLI ai i cili gjindet tek njerezit tė cilen se ndjekin rrugen e vertetė , simbas jush Islamin , por rezultatet tregojnė fare ndrushe , se kjo rrugė , nuk ėshtė rrugė e shprehjes sė lireØ, mendimit dhe fjales , , sepse ėshtė nė lidheshmeri me Sheriatin i cili e denon demokracin dhe tė drejten parimore njerzore , sidomos atė tė gjinis femrore.
Djalli simbas jush qenka aty ku njerezit nuk luten , por ke harruarė edhe tė thuash ose tė na tregosh se ;
A e shofin ata besimtaret e fortė djallin atje ne Meka kur e gjuajnė me gurė??
A shifet ketu ndonjė njeri qe qenka djallė ??!!
Por , pėr tė mos harruarė faktet , duhet tė dijmė se njė fe , njė profet i cili prin nė ballė tė luftes , nuk mund tė quhet profet pėr meshirė dhe paqe , pamvarsishtė se i cilit besim fetarė tė jetė ai .
Tė i bejmė njė analizė tė metutjeshme shkrimeve dhe citimeve ne Kuran , nė bazė tė Sureve dhe Ajeteve , atehere veshtirė e kuptojmė se ketu kemi tė bejmė me tė verteten , lirin dhe lidheshmerin pėr paqe , por ka te bejė vetem me atė se kush i bindet profetit ėshtė vella ne Islam dhe asgjė me teper.

Pause_Print_Scroll
30-06-06, 20:30
Pershendetje...
I nderuari anėtari Psikologu, ndaluni vet dhe lexoni postimin tuaj i cili ėshtė vetėm fjalė goje dhe asgjė mė shumė. Nuk ka argumente shkencore, dhe ēka ėshtė me e keqja ju jeni ai i cili thirrni nė demokraci, dhe tani thuani "Ai kundershton Darwinin", po e ka kundershtuar edhe atė shumė, mirėpo jo sikur juve mirėpo me argumente. A nuk ėshtė demokraci t'a thuash tė vėertetėn (apo spaku mendimin tuaj)???!!! Ti thua pėr Harun Jahjan se i mbron Vehabistėt. Kush jane kėta Vehabi?. Ti nuk njeh fare Islamin e po futesh tek Vehabitet. Tė vetmit persona nė botė qė akuzohen pėr sektarizėm, dhe tė cilėt nuk e identifiojnė vetėn ashtu, janė kėta tė cilėt ti i quan Vehabi. Ndėrsa ke parasysh se Vehab ėshtė emėr i Allahut.

Kush ėshtė kjo koha moderne pėr ty o i nderuar. AAAA?????. Tė luftohen fėmijėt, ???? apo ti'u futesh me bagera nė shtėpi fėmijėve dhe ti lėsh me trauma???!!!!. Kjo tė duket koha moderne. JO. Kjo kohe e ka emrin KOHA E QORODITUR. E mos me flit ti mua per Darwinin [alejhi le'anetAllah] sepse pėr kėtė Person injorant e kanė kundėrshtuar edhe shkenctarėt ateist e leje mo Muslimanėt. Mos shko shumė larg, i ati i tij e ka kundėrshtuar.


Mėnyra e urtė e tė shkruarit tim ėshtė nga karakteri im Musliman, dhe nga edukata qė mė kanė dhėnė prindėrit. Tė tė bėjė njė pyetje? Vallė Ti pėr ēdo fjalė qė thua ke ndonjė FOTO apo VIDEO pėr t'a paraqitur apo kapesh nėpėrmjet transmetimeve tė dijetarėve besnik. Nuk ke mundėsi, qė pėr ēdo gjė tė kesh VIDEO apo FOTO. Mbase na qenke psikolog, po tė bėjė njė pyetje. Dale Carnegie kur shkroi librin e tij Psikolgjia e Suksesit 1, 2, & 3, vallė pėr ēdo fjalė dhe tė dhėnė e citat qė e pėrmban tė psikologu para 2 mijė viteve solli foto apo video. Apo profesori i nderuar Dr. Tahir Zajazi kur shkroi librin e tij "Metodologjia e mesdhenies dhe mesinxenies" vallė pėr ēdo fjalė e citat tė shkenctarėve qė jetuan para mijėrave viteve solli foto dhe Video. E keni keqkuptuar tė kapurit pėr transmetime. Nėse flasim ashtu sikur juve atėherė unė nuk do tė besoj se Homeri ka shkruar Iliaden dhe Odisen, sepse nuk i kam parė, apo nuk ka ndonjė bazė tė fortė qė mė bind???...JO, JO, JO... Une si person qė kam lexuar jam i bindur se Iliaden dhe Odisene e ka shkruajtur Homeri, PSE?? . Sepse ka transmetime tė vėrteta se ai ishte autori. Neve (muslimanėt) themi qė ėshtė qarė hėnė dysh, ndėrsa ti thua nuk ėshtė qarė duke mos pėrdorur asnjė argument. Ndėrsa ne prėdorim transmetimet e sakta qė kanė ardhur brez pas brezi. Mendoj qė isha i qartė se duhet kapemi pas transmetimeve e jo siē thua ti: "Ky kėshtu, e ai kėshtu"... Mos tė tė rritet mendja, se nuk kush e di kushi dhe tė japėsh konkluza.


I nderuari Psikolog tė bėjė ftesė publikisht nė Forum, hajde bujrum nė Kumanovė, dhe nėse ke dėshirė i bėjmė intervist mbi 4 - 10- 15 mijė qytetarė dhe tė betohem se ēdo njėri do tė thotė PO NJĖ MARIMANGĖ KA SHKRUAR EMRIN MUHAMMED NĖ RRJETĖN E SAJ. Po nuk beson nė Kumanovė, unė me makinė tė dėrgojė edhe nė Dibėr, edhe nė Gostivar, edhe nė Tetovė... Edhe tek OSBE-ja edhe tek shoqatat tjera (e disa japoneze) tė cilat kanė mbledhur nėnshkrime se sa persona i kanė vizituar kėto mrrekullira.

I nderuari Psikolgu mos u largo nga tema e te dalesh tek Pavarėsia e Kosoves tonė tė dashur pėr tė cilėn shumė familje kanė derdhur gjak. Mos e shfrytėzo kėto fjal pėr tė ikur. Nėse thua ashtu se qenkemi nė njė situat, PSE ATĖHERĖ DEBATON PĖR KĖTO ĒĖSHTJE, KUR NEVE E KEMI MĖ PRIMARE KOSOVĖN. Nėse nisemi sipas fjalės tėnde atėherė neve asgjė nuk duhet tė bėjmė, mirėpo vetėm tė presim se ata shahistat tė cilėt neve shqiptarėve na llogarisin si piuna tė shahut, kur do tė na japin PAVARĖSINĖ.

Ndrėsa sa i pėrket asaj, "protestat" qė ti e paske potencuar tė tė them, se ka qenė shumė normale. Kur po ėshtė normale mu que nė protesta nėpėr Francė apo Angli pėr tė dalė pėr arsye sepse qenka malltretuar njė QEN, atėherė pse e paraqet problem pse kanė dal ata tė rinjė nė protest. Unė personalisht nuk i kam pėrkrahur mirėpo PSE e paraqet kaq problematike????.. Pse e ndėrlidh me Ēėshtjen e Kosovės... Pse nuk po e ndėrlidh me ēėshtjen e Kosovės, ēėshtjen qė po ndodh nė vendin tim nė Maqedoni ku gjaku i shqiptarit ndaj shqiptarit ėshtė bėrė mė i lirė se UJI. Nė vendin tim nuk guxon ta vėsh njė pllakat dikund (duke tė parė dikush) sepse ta hjeqin rasadin si thotė populli (i ndershėm) shqiptar.


E po e sheh vet o i nderuari Psikolog se asgjė nuk e ke me argumente mirėpo vetėm me fjalė goje dhe AQ. Ndėrsa sa i pėrket asaj qė paske thėnė se Amerika i lejon ēdo njėrit tė lutet nė besime vet ėshtė njė gėnjeshtėr tepėr e madhe (ndoshta ti gėnjeshtėr e ke ndėgjuar dhe tė atillė po e tregon). Po provo shko nė Amerik dhe lėshoje njė mjekerr se kėshtu e kėrkon Islami, tė marrin ēdo njė javė nė pyetje, PSE??Sepse je i rrezikshem hahaha sa qesharake. A ke pare ti qė nė Amerikė personat me nga 15 vathė nė hunda dhe gjuhė e gojė, tė pyeten nga Policėt. JO??? Vetėm nėse ka bėrė ndonjė problem. Ndėrsa ata qė shkojnė nė Xhami malltretohen ēdo ditė, kjo ėshtė nga fakti se kam lexuar shumė pėr kėto ēėshtje. Pse tė shkojmė nė Amerikė???? Ja ku e kemi Shqiprinė Komuniste tė Bacės Enver [alejhi le'anetAllah]. I cili shtet, vetėm pas ca ditėve nė pushim (2-3) qė bėri Artan Kristo e arrestuan. Dikush mund tė thotė: "kanė dyshuar nė tė dhe e kanė ndalur". Nė rregull paskan dyshur. Mirėpo vallė mos kishte ai Artan Kristo ne mjekkren e tij arme, qe ia kane prekur aq shume ne menyre qasharake duke e ofenduar. ĖĖĖ, ēka u bė pėr kėtė ēėshtje. Ku janė tė drejtat e njeriut????..


Po ke tė drejtė se ke shkruar gabim. Mirėpo sa i pėrket asaj rubrike DIJE se Hoxha ėshtė Bekir Halimi. Ky ėshtė njė njeri shumė modern, dhe bile bile qfar mobili ka sta merr mendja (hehehe shaka). Mos u fut kaq thellė ore shok i nderuar, se Bekir Halimi ka mbajtur kėtu nė Maqedoni dhe Kosovė ligjerata me Doktor Professorat mė tė njohur... (ndoshta nuk e ke ditur kėtė).


Rruga e shprehjes sė lirė????!!!!! Po me trego ti mua kur "demokracia" ka punuar sipas rendit tė saj. Mos mė shit mua fore pėr demokracin se e kam studiuar kėtė shkenc palidhje dhe ajo eshte nese nuk e keni dit demokracia e cila definohet keshtu "demokracia ėshtė qė unė tė them qė demokracia ėshtė budallallėk".

Sa shumė raste ka kur ishte gjallė Profeti dhe kishte liri tė tė shprehurit, pa numėr.. Mirėpo kjo vazhdoi edhe pas vdekjes sė tij. Ja njė shembull sa pėr ilustrim, rasti kur Aliun r.a. ia kishte vjedhur njė hajn ēifut Xhyben (kėmishėn e tij) dhe njė ditė Aliu e pa se ky ēifuti e kishte tė veshur dhe shkoi tek Gjykata nė atė kohė qė gjykatės kishte qenė Othmani dhe prijės Omeri. Dhe dulėn nė gjyq, dhe ky ēifuti me mendje kishte thėnė (siē tregoi ai vet pas ngjarjes): "Nuk mund tė shpėtojė sepse Aliu ka post tė lartė nė kėtė shoqėri" dhe kishte filluar tė dridhej. Pastaj Othamani (gjykatėsi) i thotė: " O Ali a ke dėshmitarė" thotė Aliu: "PO e kam djalin tim" ndėrsa djali i tij kishte qenė mė i ri se sa kur futet njeriu zakonisht nė moshėn madhore. Dhe ata i thanė se me fėmi nuk mundesh ta fitosh gjyqin dhe i thane Aliut e humbe gjyqin. Pastaj ky ēifuti quditet dhe thotė: "Kaq tė drejtė jeni ju muslimanėt" Ata i thanė e shikove vet rastin konkret: "Atėherė Ai u bė musliman". Apo pėr ty Psikolog edhe ky tregim tė duket trillim, sepse ēdo send qė nuk pėrshtatet me idet e tua komuniste atėherė ajo ėshtė e kot.

Ndėrsa sa i pėrket rrespektimit tė mendimit tė gjinis femrore, Profeti Muhammed ishte ai i cili se pari ne rruzullin tokesor kundershtoi pabarezine gjinore. Dhe Idhujtaret i thonin: "Ti o Muhammed je i qmendur, si ka mundesi gruaja te rrepsktohet njesoj sikur burri (dhe qeshnin)". Pastaj nje rast tjeter sa per ilustrim, rasti kur Muhammed a.s. deshironte ta rrėzonte Qaben dhe ta rindertonte nė ato themelet qė i kishte vėn Ibrahimi (Abrahami) dhe e pyeti gruan e tij, dhe u konsoltuan dhe ranė nė pėrfundim qė mos me rrėzue"


Besimtarėt nė mekke nuk e shohin Djallin, mirėpo ajo simbolik qė ne tė kundrėshtojmė ty o djall.

Po si mendon ti nderuari Psikolog, a mund tė quhet njė Profet i butė kur i gjithė Qyteti e gjuajnė me gurė tė mėdhejnė dhe e gjakosin sa nuk njihet nė fytyren e tij, dhe ai prap thotė: "O Zot mėshirojė se nuk e dinė". Apo vallė jo normale tė duket qė njė edukator tė dalė dhe tė bėhet njė komandat???. Po sigurisht kjo ėshtė kulmi i urtėsisė,PSEE.. Sepse Profeti me kėtė vepėr iu ka treguar Muslimanėve se edhe Luftėn une jau shpjegoj juve se si behet, qe te mos mbytni civil, femij, gra, pleq etj...

Po desha vetėm kėrko unė tė bėjė nja analizė tė ti tregoj une ty kontrastin qė ndodh mes katėr Ungjijve.. Dhe mė nė fund do tė thuash "Vallė Zoti e shkroi Biblen, apo 40 autorė".

Me rrespekt Asketi SmArTs_WAY [P.P.S]
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutniu

Dilaver
01-07-06, 00:52
Pershendetje...

....prej kur qė filloi Harun Jahja veprimtarinė shkencore ėshtė i kėrkuar nga agjentė tė Cia-s dhe tė shėrbimeve sekrete tė Turqis. PSE?. Sepse kėtyre personave (d.m.th. Amerikaneve) si thotė populli: "Iu gjek" (iu vjen inat) dhe kane filluar ta prezantojnė se Harun Jahja ėshtė njė ndėr terroristėt qė pėrkrah idetė fundamentaliste-terroriste. Nga libri i mrrekullueshem i kėtij autori tė lartėpėrmendur "Islami denon terrorizmin", sqarohet shumė qartė se ky person ėshtė kundėr terrorizmit. E pse Bota (e mė konkretisht Amerika) t'a emėrtojė kėtė njeri kėshtu.

Profesori i Nderuar Harun Jahja bashkėpunon me grupin e tij i cili pėrbėhet prej 99 personave, dhe janė njė ekip shumė profesionist-shkencor. Harun Jahja ėshtė kunja (ngallapi) i tij, sepse emrin e vėrtetė nuk ka guxim t'a tregoj sepse pas 30 min. do ti'a mbysin tėrė familjen shteti i sė "drejtės" i cili shtet nė Kryeqytetin e tij e ka njė shtėpi tė zez, e cila shtėpi ėshtė burim i gjithė varfėrisė dhe luftėrave nė Botė.


”Luje mac kryet Bullit”, kėshtu i thojnė kėsaj pune!
Sikur tė ishte interesuar Amerika apo CIA, pa u bėrė 30 minuta do tė gjente Harun Jahjen.

Personi qė shkruan me pseudonimin HARUN JAHJA, ka lindur nė Ankara nė vitin 1956. Shkollėn fillore dhe tė mesme i ka kryer nė Ankara, ndėrsa studimet e arteve i kryen nė universitetin Arqitektit Sinan (me origjinė shqiptare) tė Stambollit, si dhe filozofin nė Universitetin e Stambollit. Duke filluar nė 1980, Haruni ka publikuar libra tė shumtė nė fusha tė ndryshme, si ato politike, fetare dhe shkencore.
Harun Jahja kurr nuk ėshtė marrė me terrorizem apo vepra kriminale e qė bien ndesh me aparatin shtetror e ligjor.
Fjala terrorizėm do tė thot: Zbatimi i dhunės sė egėr e tė pamėshirshme nga njė regjim shtypės a nga njė organizatė reaksionare e kundėrrevolucionare ndaj popullit e ndaj kundėrshtarėve tė vet politikė, qė arrin deri nė asgjėsimin fizik tė tyre; masa terrori; politikė terrori.

Tani shtrohet pyetja qfar terrori ushtroi Harun Jahja nėse ka shkruar libra fetare, politike e shkencore?

Asnjė arsye tė vetme nuk e ka Harun Jahja tė mshefet pas llagapit, po mendoj nuk ėshtė i rrezikuar por kjo ėshtė vetėm njė propagandė e pa kripė, pėrkundrazi ai e ka zgjedhur ketė pseudonym pasi qė pėrbėhet nga emrat "Harun" (Aron) dhe Jahja (Gjon), pėr tė pėrkujtuar kėta dy profetė qė luftuan kundėr mosbesimi, keshtu qe librat e tij tė jenė mė tėrheqėse pėr lexuesin.
Librat e tij janė tė botuara nė shumė gjuhė tė botės ndėr tė cilat edhe Anglisht, Gjermanisht, Frengjisht, Polonisht, Italisht, Potugalisht, Rusisht normal kuptohet Arabisht Turqisht, Shqip, Boshnjakisht etj

Harun Jahja nuk nuk merr asnjė pėrfitim material nga librat e shumta tė tij qė botohen e shiten. Edhe ata qė pėrgatisin kėto libra nuk marrin asnjė pėrfitim material. Ata duan vetėm tė fitojnė kėnaqėsinė e Allahut.

Qėllimi i vetėm i librave fetare tė Harun Jahjas ėshtė triumfi ndaj mosbesimit dhe pėrhapja e vlerave morale tė Kuranit.

As nuk ėshtė i rrezikuar e as qė e kėrkon kush.


Kemi dale nga tema krejt, A ESHTE BIBLA LIBRI I PARE FETAR? (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=864767#post864767)

musl|m
01-07-06, 00:57
muslim;

Pske marrurė disa shembujė tė mirė vetem nga ato pozitivet , siq ėshtė lopa, e disa shtazė tė tjera , mirpo , une do tė pyesja ty , pa kaluarė akoma ne ndaerjen e hėnes , se edhe aty do tė kalojmė, jo me " fakte " nga Harun Jaha por nga bota shkencore , por tė pyesė pak pėr sė aferti ;
Pasi i pėrmendet lopen qe na jep tamel ( qumeshtė ) e disa tjera , a ka mundesi tė me trgosh ti mua , DJALLIN DREQIN SHEJTANIN , kush e krijoj , dhe perse e krijoj.
Ndoshta tė tingellon pkas e quditeshme ose neveritese , por me trego kjart dhe mirė, ose me thuaj se ajo shtaza qe nuk ishte as kali , as pelė , as nuk dihej si tė pėrshkruhej , kush qenka ajo shtazė ose shpezė ??!!

Si duket ke filluar ti kuptosh disa gjera dhe ti afrohesh te vertetes (Islamit), kjo qe parashtron pytje te tilla eshte deshmi per kete.

Nese nje kojshike e juaja do te sillte nje pogaē shoqes tuaj, dhe ju pasi ta hanit ate per darke eshte e logjikshme te pysni "Kush e beri kete?" Kete e don All-llahu prej njerezve qe ata te pyesin si ti "Kush e beri ket, kush e beri at, pse e beri?"

Ju e dini mire se pergjigja e ime eshte qe All-llahu e ka krijuar madje edhe grimcat me te vogla se protonet dhe neutronet e mos te flasim per tjerat, dhe ajo eshte pergjigja me e vertete dhe me e sakt, All-llahu eshte Krijues i gjithēkaje.

All-llahu e ka krijuar Djallin apo Iblisin me para se ti krijonte njerezit, ai eshte nje prej krijesave qe quhen Xhin ose Exhin te krijuara prej zjarri, dhe dihet se All-llahu me pare i kishte krijuar Xhinet e pastaj Njeriun "Ademin."

Xhinet jan krijesa te cilat ne njerezit nuk i shofim, ata kan disa aftesi me shume se ne, ata mund te fluturojne deri ne kufi te caktuar ne hapsire, ata veprojne dhe kan inteligjenc te madhe, shpejtesia e tyre poashtu eshte shum e madhe, Iblisi pra Djalli njeri prej ktyre kishte edhe me shum aftesi ose te themi fuqi te dhana nga All-llahu, Iblisi ishte prijes i Xhinve dhe banor i Xhennetit deri ne diten kur Ai nuk rrespektoi nje urdher te Zotit te tij qe ti bije ne sexhde Ademit pasi qe e kishte krijuar pra Zoti, tegjith engjujt edhe me te medhenjt si Xhibrili, Mikaili, Asrafili ran ne sexhde pos Iblisit i cili refuzoi ti bie ne sexhde nje krijese prej balte duke then se Ai ishte prej Zjarri dhe kishte me shum fuqi se Njeriu,
All-llahu e perjashtoi ate nga Xhenneti duke e mallkuar, pastaj Iblisi i tha: Zoti im pasi qe ti me perjashtove atehere un njerezve do tua zbukuroj te kqijat dhe do ti largoj nga rruga qe i ben te adhurojne ty pos roberve tu te cilt jan te devotshem, dhe keshtu djalli vepron dhe tash dirigjon nje ushtri te madhe qe perbehet prej njerezve dhe xhineve e te cilt luftojne qe te bejne gjithēka qe munden qe tua zbukurojne njerezve dhe xhinve punet e keqija, dhe tash behet pytja si u be qe Iblisi e tradhtoi ose mashtroi Zotin? Dhe dihet qarte se All-llahu eshte parashikuesi me i mire i te ardhmes, Ai din gjithqka qe do te ndodh andaj dhe shancat jan 1 ne 100000000000000000000000000000000000000000000 qe All-llahu te vepron diqka gabimisht, All-llahu e ka kriju ate edhe pse e dinte sakt se Iblisi nuk do ti binte ne sexhde Ademiit dhe do te ndodhte kshtu kshtu kshtu, All-llahu e lejon ate te veproj keshtu sepse vetem ne ate menyr e ndan grunin prej kokolit. Mendoj se kjo pergjigje esht e shkurt dhe e qarte?

Djalli eshte vegla me e mire per te shpalosur ate qe ka ne mbrendi njeriu, ose per ta provokuar ate, besoj se me kete pajtoheni edhe ju, andaj dhe All-llahu e lejon perndryshe nese don All-llahu mjafton te thot behu dhe Djalli do te behet nje derr i flliqur apo majmun i prbuzur.

Me shume mbi djallin lexoni keto artikuj:

http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=417213&postcount=1
http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=428078&postcount=2
http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=846107&postcount=4
http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=846134&postcount=5

Dhe besoj se do te kuptoni me mire se si po e ndajka grunin prej kokoli All-llahu permes Iblisit i cili kur e mori ne qafe vehten e pa te arsyeshme te merrte me shume sepse nuk i rrihet veht ne xhennem, pak shaka...

Nderkaq per ate krijesen me te cilen Muhammedi e vizitoi boten tjeter nuk di shum gjera, por logjikisht per ate mund te them se esht nje si shum krijesat tjera qe ne nuk i shofim si Xhinet, Engjujt dhe per njeriun jan te pa besushme sepse nuk i ka pa me sy, por qe ne fakt egzistojne.

E kam then edhe me heret, sikur te ishit i verber dhe te mos kishit pa kurr me sy gjithqka qe a rreth jush, dhe kur te tjeret te ju tregojne per lopen, malet, oqeanet, henen, diellin, yjet e ju do ti mohonit ato sigurisht, por ne ate menyre do te talleshin me ju e gjith bota.

Nderkoh shpresoj te kerkoni fakte ne Google mbi henen e ēare ne dy pjese, sepse un ate qe kisha per te thene e thash.

musl|m
01-07-06, 01:02
Sikur tė ishte interesuar Amerika apo CIA, pa u bėrė 30 minuta do tė gjente Harun Jahjen.

Krejt dakort me at qe ke then me poshte, po me kete fjalen lart disi nuk po mundem me u adaptu, pse Bin Ladenin nuk po e gjejn, ja po ja japim 30 dit ose 30 muaj pse jo?

Thjesht jo per tjeter ket pytje po vetem dua te me vertetosh saktesine e asaj qe keni then, sepse nuk di pse nuk po mundem ti besoj ati fakti qe Amerika e gjejka ndokend per gjys ore.

”Luje mac kryet Bullit”, kėshtu i thojnė kėsaj pune!

Psikologu
01-07-06, 04:36
Si duket ke filluar ti kuptosh disa gjera dhe ti afrohesh te vertetes (Islamit), kjo qe parashtron pytje te tilla eshte deshmi per kete.

Nese nje kojshike e juaja do te sillte nje pogaē shoqes tuaj, dhe ju pasi ta hanit ate per darke eshte e logjikshme te pysni "Kush e beri kete?" Kete e don All-llahu prej njerezve qe ata te pyesin si ti "Kush e beri ket, kush e beri at, pse e beri?"

Ju e dini mire se pergjigja e ime eshte qe All-llahu e ka krijuar madje edhe grimcat me te vogla se protonet dhe neutronet e mos te flasim per tjerat, dhe ajo eshte pergjigja me e vertete dhe me e sakt, All-llahu eshte Krijues i gjithēkaje.

All-llahu e ka krijuar Djallin apo Iblisin me para se ti krijonte njerezit, ai eshte nje prej krijesave qe quhen Xhin ose Exhin te krijuara prej zjarri, dhe dihet se All-llahu me pare i kishte krijuar Xhinet e pastaj Njeriun "Ademin."

Xhinet jan krijesa te cilat ne njerezit nuk i shofim, ata kan disa aftesi me shume se ne, ata mund te fluturojne deri ne kufi te caktuar ne hapsire, ata veprojne dhe kan inteligjenc te madhe, shpejtesia e tyre poashtu eshte shum e madhe, Iblisi pra Djalli njeri prej ktyre kishte edhe me shum aftesi ose te themi fuqi te dhana nga All-llahu, Iblisi ishte prijes i Xhinve dhe banor i Xhennetit deri ne diten kur Ai nuk rrespektoi nje urdher te Zotit te tij qe ti bije ne sexhde Ademit pasi qe e kishte krijuar pra Zoti, tegjith engjujt edhe me te medhenjt si Xhibrili, Mikaili, Asrafili ran ne sexhde pos Iblisit i cili refuzoi ti bie ne sexhde nje krijese prej balte duke then se Ai ishte prej Zjarri dhe kishte me shum fuqi se Njeriu,
All-llahu e perjashtoi ate nga Xhenneti duke e mallkuar, pastaj Iblisi i tha: Zoti im pasi qe ti me perjashtove atehere un njerezve do tua zbukuroj te kqijat dhe do ti largoj nga rruga qe i ben te adhurojne ty pos roberve tu te cilt jan te devotshem, dhe keshtu djalli vepron dhe tash dirigjon nje ushtri te madhe qe perbehet prej njerezve dhe xhineve e te cilt luftojne qe te bejne gjithēka qe munden qe tua zbukurojne njerezve dhe xhinve punet e keqija, dhe tash behet pytja si u be qe Iblisi e tradhtoi ose mashtroi Zotin? Dhe dihet qarte se All-llahu eshte parashikuesi me i mire i te ardhmes, Ai din gjithqka qe do te ndodh andaj dhe shancat jan 1 ne 100000000000000000000000000000000000000000000 qe All-llahu te vepron diqka gabimisht, All-llahu e ka kriju ate edhe pse e dinte sakt se Iblisi nuk do ti binte ne sexhde Ademiit dhe do te ndodhte kshtu kshtu kshtu, All-llahu e lejon ate te veproj keshtu sepse vetem ne ate menyr e ndan grunin prej kokolit. Mendoj se kjo pergjigje esht e shkurt dhe e qarte?

Djalli eshte vegla me e mire per te shpalosur ate qe ka ne mbrendi njeriu, ose per ta provokuar ate, besoj se me kete pajtoheni edhe ju, andaj dhe All-llahu e lejon perndryshe nese don All-llahu mjafton te thot behu dhe Djalli do te behet nje derr i flliqur apo majmun i prbuzur.

Me shume mbi djallin lexoni keto artikuj:

http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=417213&postcount=1
http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=428078&postcount=2
http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=846107&postcount=4
http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=846134&postcount=5

Dhe besoj se do te kuptoni me mire se si po e ndajka grunin prej kokoli All-llahu permes Iblisit i cili kur e mori ne qafe vehten e pa te arsyeshme te merrte me shume sepse nuk i rrihet veht ne xhennem, pak shaka...

Nderkaq per ate krijesen me te cilen Muhammedi e vizitoi boten tjeter nuk di shum gjera, por logjikisht per ate mund te them se esht nje si shum krijesat tjera qe ne nuk i shofim si Xhinet, Engjujt dhe per njeriun jan te pa besushme sepse nuk i ka pa me sy, por qe ne fakt egzistojne.

E kam then edhe me heret, sikur te ishit i verber dhe te mos kishit pa kurr me sy gjithqka qe a rreth jush, dhe kur te tjeret te ju tregojne per lopen, malet, oqeanet, henen, diellin, yjet e ju do ti mohonit ato sigurisht, por ne ate menyre do te talleshin me ju e gjith bota.

Nderkoh shpresoj te kerkoni fakte ne Google mbi henen e ēare ne dy pjese, sepse un ate qe kisha per te thene e thash.

muslim;
Paske berė njė veshtrim tė keq , qe paske shkruarė se jam duke iu afruar Islamit hahaha.
Jo njehere jo , edhe pse kan shkuarė me shekuj e se kemi pranuarė , besoj qe sdo ta pranoj ehde une.
Simbas teje , Zoti e paska krijuarė djallin , a thua pse se ??!!!
Cka ju deshtė atij tė krijoj djajė , ti thua keshtu , ndersa ai i rtjetri ndryshe, sikur tek tema ;
Pyetje pėr besimtaret Islam.
Jeni duke i dhenė shumė ngjyrė tė vrazhet Islamit me keto padituri dhe panjohuri tė juajat ne ketė drejtim .
Nese engjuktė si paska pa askush me sy , si ju cituan fjalet Muhamedit pra pėr Kuranin , ku e diti ai qė janė engjuj , ndoshta ka qenė djalli ??!!!
As atė krijese nuk e paska pa kush, atė qe ka fluturuar Muhamedi , por cka nuk shifet , si ka mundesi tė pėrshkruhet , apo ėshtė vetem iluzion ose pjesė e Skicofrenisė!!!
Krejt kos e keni ba tybe.

musl|m
01-07-06, 06:31
muslim;
Paske berė njė veshtrim tė keq , qe paske shkruarė se jam duke iu afruar Islamit hahaha.
Jo njehere jo , edhe pse kan shkuarė me shekuj e se kemi pranuarė , besoj qe sdo ta pranoj ehde une.
Simbas teje , Zoti e paska krijuarė djallin , a thua pse se ??!!!
Cka ju deshtė atij tė krijoj djajė , ti thua keshtu , ndersa ai i rtjetri ndryshe, sikur tek tema ;
Pyetje pėr besimtaret Islam.
Jeni duke i dhenė shumė ngjyrė tė vrazhet Islamit me keto padituri dhe panjohuri tė juajat ne ketė drejtim .
Nese engjuktė si paska pa askush me sy , si ju cituan fjalet Muhamedit pra pėr Kuranin , ku e diti ai qė janė engjuj , ndoshta ka qenė djalli ??!!!
As atė krijese nuk e paska pa kush, atė qe ka fluturuar Muhamedi , por cka nuk shifet , si ka mundesi tė pėrshkruhet , apo ėshtė vetem iluzion ose pjesė e Skicofrenisė!!!
Krejt kos e keni ba tybe.

Psikologu, ta kam shenu me Bold Pse All-llahu e ka kriju Djallin:

Per ta nda Grunin prej Kokoli, e kuptoni ju ket apo jo? Per tu dalluar me leht zemrat e mira nga zemrat e kqija.

Tash besoj se e kuptove, nderkaq se kush i ka pa dha a i ka pa, un thash qe ti dhe un nuk i kemi pa, po nuk thash se Muhammedi nuk i ka pa, Ai ka pa dhe ka ndegju gjera te cilat te tjeret nuk i kan pa, Ai ka pa edhe Xhinet fakt ky qe tregohet ne nje hadith ku tregohet se si Muhammedi i la shoket nje nate duke ju then, kan ardhur nje grup Xhinesh dhe po me marin te shkoj me to e tua mesoj Kur`anin, dhe kur u kthye ne mengjes ju tregoi Sahabeve se Ai ua kishte mesuar Kur`anin nje numri te madh te Xhinve, qka deshmon se i ka pa ka shku me to dheper 1 nate ata kan pas aftesi ta mesojne ter Kur`anin, Muhammedi gjat Miraxhit ka pa gjithēka, tregohet se vetem All-llahun nuk e ka pa, dhe biseda me te ka patur nje perde ose nje mjegull ne mes qe nuk i ka mundesu Profetit ta shoh qarte All-llahun.

Psikologu
01-07-06, 16:42
Ku Psikolog ēka po pyet edhe ti? (larg e mė larg nesh inshalla)
Po edhe ai ėshtė krijuar more a spo e din?
Bile para njeriut me sa e di unė. :confused:

Ja se e paskem degjuarė gabim ;
Une kam ndegjuarė se shejtani ėshtė krijuarė nga femrat dhe po rrijka vetem tek femrat , dhe mu pėr ketė edhe duhet me ju cungu tė drejtat femrave.:tongue:
Thanė qe dikur femra e paska shti dreqin ne shishe , po kush e liroj nga shishja se??!! :biggrin:

Psikologu
01-07-06, 16:49
Psikologu, ta kam shenu me Bold Pse All-llahu e ka kriju Djallin:

Per ta nda Grunin prej Kokoli, e kuptoni ju ket apo jo? Per tu dalluar me leht zemrat e mira nga zemrat e kqija.

Tash besoj se e kuptove, nderkaq se kush i ka pa dha a i ka pa, un thash qe ti dhe un nuk i kemi pa, po nuk thash se Muhammedi nuk i ka pa, Ai ka pa dhe ka ndegju gjera te cilat te tjeret nuk i kan pa, Ai ka pa edhe Xhinet fakt ky qe tregohet ne nje hadith ku tregohet se si Muhammedi i la shoket nje nate duke ju then, kan ardhur nje grup Xhinesh dhe po me marin te shkoj me to e tua mesoj Kur`anin, dhe kur u kthye ne mengjes ju tregoi Sahabeve se Ai ua kishte mesuar Kur`anin nje numri te madh te Xhinve, qka deshmon se i ka pa ka shku me to dheper 1 nate ata kan pas aftesi ta mesojne ter Kur`anin, Muhammedi gjat Miraxhit ka pa gjithēka, tregohet se vetem All-llahun nuk e ka pa, dhe biseda me te ka patur nje perde ose nje mjegull ne mes qe nuk i ka mundesu Profetit ta shoh qarte All-llahun.

Per tė dalluarė cka nga kush , apo pėr tė berė vetėpershtypje tė bindjes personale.
Njė Hyjni , Perendi , nuk ka nevojė tė mirret me provokimet e njerzimit dhe tė krijoj tė keqin (Djallin ) dhe tė mirin (Njeriun ) sepse keshtu do tė behej garė vetė mes tij dhe djallit se kush qenka ne tė drejtė.
Me vjen keq , por asgjė nuk keni sqaruarė aq sa duhet dhe si duhet .
Se dij se sa kuptoni dhe sa pėrgjigji e shkruani pėr tė kuptuarė shkrimin , por une tė kam pyetur fare mirė edhe me heret se ;
Perse e gjuani shejtanin me guri ne Meka , a thua a e gotitni ndojhere dhe se a ke menduarė se kjo ėshtė vetem njė mitologji e vjeter greke dhe asgjė me shumė, ndoshta nga kjo ėshtė edhe zanafilla e vizites se Mekes e jo nga Islami , kur e dijmė fare mirė se Meka ka qenė vend i tre zoterve , pra ardhjes se Muhamedit , Pra Lata ...Mavata dhe tė trerin gjejeni ju, dhe mu ne ketė mitologji flitet se guri peshonte nė ajrė dhe nuk prekte askund ne toke, e pėr ketė , u kam shkruarė edhe me heret ne disa postime tė kaluara.
Djalli , pra qenka ai qe e dergon njeriun ne veper tė keqe , po ata qe nuk janė besimtarė, si i denon Zoti , a thua ata i djegė neper flaka tė Xhehnemit apo ???
Kjo do tė thotė , simbas sqarimeve tė juaja Islame se ;
Me duaj me dhunė ose tė shkaterroj, tė denoj , tė djegi , tė perveloj , e cka nese njeriu nuk ka arrtitur tė jetė kompetentė i dashurisė dhe shprehjes reale tė dashurisė!!

musl|m
02-07-06, 14:00
Per tė dalluarė cka nga kush , apo pėr tė berė vetėpershtypje tė bindjes personale.
Njė Hyjni , Perendi , nuk ka nevojė tė mirret me provokimet e njerzimit dhe tė krijoj tė keqin (Djallin ) dhe tė mirin (Njeriun ) sepse keshtu do tė behej garė vetė mes tij dhe djallit se kush qenka ne tė drejtė.

Ju Psikologu me thoni mendimin tuaj pse Zoti i krijoi Njerezit?

Ndersa ne Kur`an All-llahu na tregon qarte se Ai i krijoi Xhinet dhe Njerezit per asgje tjeter pos qe ta dojne, qe ta adhurojne dhe kjo eshte shum e qarte besoj se e kupton pse All-llahu lejon djallin ti sprovon njerezit ne menyra te ndryshme, All-llahu deshiron te shof se muslimanit edhe kur i ofrohet ndonje e keqe shummm e zbukuruar e ai ta refuzon, djali mundohet me ēdo kusht qe njerezve tua zbukuroj te kqijat dhe ti shtyn ata te bejn keq, por deri ne nje kufi te caktuar, All-llahu i mbron njerezit patjeter, posaqerisht muslimanet e devotshem, perndryshe djalli eshte ne gjendje te bej shum me keq se ēka ben, kjo tem qe po flasim eshte shkenc ne vete, per kete duhet te shkruhet shum e shume mendoj se nuk ka logjik te thoni qe nuk kam sqaruar aq sa duhet, se per ta spjeguar kete gje vertet duhet shum te flitet, jan shum gjera te cilat ju mund ti logjikoni dhe ti mendoni veht, mjafton te ajo qe ju thash, All-llahu i ka be njerezit qe ta adhurojne dhe pastaj ti vazhdo me tutje vet se sa e di un ke aftesi dhe mundesh.

Perse e gjuani shejtanin me guri ne Meka

Te kam treguar un dhe te tjeret, ajo eshte vetem nje akt me te cilen njeriu oficialisht dhe haptazi deshmon se Djallin e ka armik dhe deshiron qe ta ket sa me larg, nuk ka per qellim ta mbys po qellimi eshte ai qe e thash, pra per te deshmuar se Djallin e ka armik.

Me duaj me dhunė ose tė shkaterroj, tė denoj , tė djegi , tė perveloj , e cka nese njeriu nuk ka arrtitur tė jetė kompetentė i dashurisė dhe shprehjes reale tė dashurisė.

All-llahu nuk te shkatrron, nuk te denon, nuk te djeg, nuk te pervlon por perkundrazi te lejon qe ti ter jeten te luftosh kunder tij krah per krah me djallin, te lejon qe ti te pish alkohol, te luash bixhoz, te besh zina e shum qka tjeter, Ai sejcilir njeri i mundeson qe te gjej te verteten shum leht, i mundeson qe njeriu vet te vlersoj se a meriton krijuesi ta dua apo jo, Ai te ka dhen shum te mira dhe shum fakte dhe tash pret nese ti do te jesh ne gjendje te besh vlersimin e duhur apo jo, nese ti nuk falemnderohesh per ate te mir te cilen ta ka be Zoti atehere ti nuk meriton te vlersohesh si njeri, All-llahu ne Kur`an thot un Xhennemin nuk e kam be per njerez, Ai thot Xhennemin e bena per gur, po per ēfar gur eka fjalen, per zemrat e njerezve te cilat jan te mbyllura dhe te forta si gur, per zemra te cilat nuk din te dashurojne, nuk din te dojne, nuk din te falemnderohen, vertet All-llahu eshte i urt dhe i din keto me se miri, vertet tegjitha qe i shoh rreth meje e shoh se jan te bera ne menyr me perfekte, ky eshte fakti me i mire i cili me bind se All-llahu nuk gabon kurre perkundrazi Ai e ben ate qe eshte me Perfekte dhe me e drejte, pamvarsisht se disa gjera neve nuk na pelqejne, pamvarsisht se disa gjera te ndaluara neve na duken te mira (na i zbukuron djalli) un e di se ajo eshte e keqe perndryshe nuk do ta bente haram All-llahu, dhe te jesh i bindur se ashtu eshte, sa here kam be gjera te tilla qe me kan pelqy e jan haram i kam pagu shtrejt ne kete jet, e per tjetren nuk e di, sa here qe kam pi alkohol e kam pagu, sa here qe kam be gabime tjera i kam pagu, sikurse edhe ti edhe pse nuk do te pranosh ti ne vehte e din se ashtu eshte, jan shum gjera te cilat njeriut i pelqejne dhe i duken mire po ne fakt jan te kqija dhe ua she sherrin dhe per ate jan haram.

Nuk ka me mire se te jetosh sipas asaj qe te meson All-llahu, te jesh i bindur se qe kur mundohem pak ta praktikoj Islamin problemet e kesaj jete kan humb, eshte edhe kjo shkenc ne vehte per te cilen do te flasim sa te doni.

Paqa dhe meshira e All-llahut qofte mbi ju musliman dhe mbi familjet tuaja.

Psikologu
02-07-06, 20:11
Ju Psikologu me thoni mendimin tuaj pse Zoti i krijoi Njerezit?

Ndersa ne Kur`an All-llahu na tregon qarte se Ai i krijoi Xhinet dhe Njerezit per asgje tjeter pos qe ta dojne, qe ta adhurojne dhe kjo eshte shum e qarte besoj se e kupton pse All-llahu lejon djallin ti sprovon njerezit ne menyra te ndryshme, All-llahu deshiron te shof se muslimanit edhe kur i ofrohet ndonje e keqe shummm e zbukuruar e ai ta refuzon, djali mundohet me ēdo kusht qe njerezve tua zbukuroj te kqijat dhe ti shtyn ata te bejn keq, por deri ne nje kufi te caktuar, All-llahu i mbron njerezit patjeter, posaqerisht muslimanet e devotshem, perndryshe djalli eshte ne gjendje te bej shum me keq se ēka ben, kjo tem qe po flasim eshte shkenc ne vete, per kete duhet te shkruhet shum e shume mendoj se nuk ka logjik te thoni qe nuk kam sqaruar aq sa duhet, se per ta spjeguar kete gje vertet duhet shum te flitet, jan shum gjera te cilat ju mund ti logjikoni dhe ti mendoni veht, mjafton te ajo qe ju thash, All-llahu i ka be njerezit qe ta adhurojne dhe pastaj ti vazhdo me tutje vet se sa e di un ke aftesi dhe mundesh.Te kam treguar un dhe te tjeret, ajo eshte vetem nje akt me te cilen njeriu oficialisht dhe haptazi deshmon se Djallin e ka armik dhe deshiron qe ta ket sa me larg, nuk ka per qellim ta mbys po qellimi eshte ai qe e thash, pra per te deshmuar se Djallin e ka armik.All-llahu nuk te shkatrron, nuk te denon, nuk te djeg, nuk te pervlon por perkundrazi te lejon qe ti ter jeten te luftosh kunder tij krah per krah me djallin, te lejon qe ti te pish alkohol, te luash bixhoz, te besh zina e shum qka tjeter, Ai sejcilir njeri i mundeson qe te gjej te verteten shum leht, i mundeson qe njeriu vet te vlersoj se a meriton krijuesi ta dua apo jo, Ai te ka dhen shum te mira dhe shum fakte dhe tash pret nese ti do te jesh ne gjendje te besh vlersimin e duhur apo jo, nese ti nuk falemnderohesh per ate te mir te cilen ta ka be Zoti atehere ti nuk meriton te vlersohesh si njeri, All-llahu ne Kur`an thot un Xhennemin nuk e kam be per njerez, Ai thot Xhennemin e bena per gur, po per ēfar gur eka fjalen, per zemrat e njerezve te cilat jan te mbyllura dhe te forta si gur, per zemra te cilat nuk din te dashurojne, nuk din te dojne, nuk din te falemnderohen, vertet All-llahu eshte i urt dhe i din keto me se miri, vertet tegjitha qe i shoh rreth meje e shoh se jan te bera ne menyr me perfekte, ky eshte fakti me i mire i cili me bind se All-llahu nuk gabon kurre perkundrazi Ai e ben ate qe eshte me Perfekte dhe me e drejte, pamvarsisht se disa gjera neve nuk na pelqejne, pamvarsisht se disa gjera te ndaluara neve na duken te mira (na i zbukuron djalli) un e di se ajo eshte e keqe perndryshe nuk do ta bente haram All-llahu, dhe te jesh i bindur se ashtu eshte, sa here kam be gjera te tilla qe me kan pelqy e jan haram i kam pagu shtrejt ne kete jet, e per tjetren nuk e di, sa here qe kam pi alkohol e kam pagu, sa here qe kam be gabime tjera i kam pagu, sikurse edhe ti edhe pse nuk do te pranosh ti ne vehte e din se ashtu eshte, jan shum gjera te cilat njeriut i pelqejne dhe i duken mire po ne fakt jan te kqija dhe ua she sherrin dhe per ate jan haram.

Nuk ka me mire se te jetosh sipas asaj qe te meson All-llahu, te jesh i bindur se qe kur mundohem pak ta praktikoj Islamin problemet e kesaj jete kan humb, eshte edhe kjo shkenc ne vehte per te cilen do te flasim sa te doni.

Paqa dhe meshira e All-llahut qofte mbi ju musliman dhe mbi familjet tuaja.

muslim ;

Simbas shkrimit tėndė , kuptojmė dhe vlersojmė se ti , e ke marrurė Islamin vetem e vetem qe paske pas probleme , do tė thotė , ketu e paske gjetur njė llojė mbeshtetje.
Qenka shumė lehtė , ban cka tė duash e futu nė Islam .
Fjalet e tua shkruajn : " Pasi praktikova Islamin " do tØre thotė , se para se ta praktikosh paske ba 100.000 tė zeza.
Nejse , bindje e jote dhe e drejtė e jote , por akoma nuk lexova sqarimin e duhur , do tė thotė , prapė kthehesh aty dhe thua se :
" E Gjuajm me guri tė deshmoj se ėshtė i keq " e kam fjalen pėr shejtanin.
Keto zoteri , janė vetem pėr njerez qe nuk ka as dituri , as kapacitet filozofik , teologjik ose asgjė , sepse njeriu nuk ka nevojė tė gjuan kend me guri e me shpata qe ta vlerson si tė keq , por mjafton veq tė distancohet.

Psikologu
02-07-06, 20:16
Pershendetje...

I nderuari anetarė Psikolgu une ne asnje teme nuk kam filluar tė shkruaj i pari, biles ke mundėsi tė shikosh anėsh se vetėm ca postime kam, dhe jam anėtarė i ri.

Mirėpo ajo ēka thua ti ėshtė kundėr demokracisė, sepse tė shprehim mendimin, i cili prej neve po bazohet dhe argumentohet me transmetime, ėshtė liri e tė shprehurit (nė kurnizat njerėzore- shkencore). Neve nuk po ia fusim kot kėtė ēka e kemi thėnė mirėpo e dim se edhe idhujtarėt e hershėm kanė shkruajtur pėr kėtė ēėshtje se ėshtė ndarė Hana, mirėpo pse nuk e kanė pranuar ėshtė tjetėr punė. Kur idhujtarėt tė cilėve nuk iu konvenon kjo, e kanė thėnė e pse mos ta themi ne kur ajo ngjarje ėshtė bėrė nga mėsuesi ynė. Biles idhujtarėt tė cilėt e kanė transmetuar kėtė janė tallur duke thėnė se ai ka bėrė magji apo duke i llogaritur si tė ēmendur ata qė kanė qenė prezent se iu ka dukur.

Ndėrsa sa i pėrket asaj qė thuani, se tema ėshtė: "A ĖSHTĖ BIBLA LIBRI I PARĖ FETARĖ", kthehuni dhe shikoni se kush ka dal prej teme unė apo dikush tjetėr. Dhe dije se unė nuk mbajė asnjė pėrgjegjėsi pėr askend vetėm pėr vete. E vėrtetė ėshtė se Bibla ėshtė shkruar para Kuranit, mirėpo edhe unė po tė them ty se tema ėshtė "A ĖSHTĖ BIBLA LIBRI I PARĖ FETARĖ", e tema nuk ėshtė "A ĖSHTĖ BIBLA PARA KURANIT". E ndoshta ti i nderuar e ke fjalėn pėr atė Biblėn (Inxhilin) tė cilėn Zoti ia dėrgoi Isaut [paqa e Allahut qofshtė mbi tė] apo e ke fjalėn pėr kėto versionet qė dalin si shpesh.

Ndėrsa sa i pėrket asaj qė e thatė ju se Kurani dhe Bibla ėshtė shkruar nga dora njeriut, tek Kurani e keni shumė gabim. Mirėpo unė nuk do tė tė pėrgjigjem ty, mirėpo do ti tregoj fjalėt e Biologut mė eminent kėto kohėt e fundit (Dr. Kith Mur) tė tė pėrgjigjet me fjalėt e tij: "Kurani ėshtė fjalė e Zotit, e jo e njeriut, sepse kėto fakte shkencore qė unė i zbulove tani me kėtė teknik nuk ka pasur mundėsi t'i zbulon njė njeri qė jetoi para 1400 vjetėve".

Mbeteni i pėrshėndeturi nga kolegu juaj anėtar
SmArTs_WAY, Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni Maqedoni, 02.07.2006

Kjartė e mirė do tė thotė se ;
Shrkimin pėr ndarjen e Hėnes e paskan shkruarė ehde tė tjeret para Islamit , keshtu e keni shkruarė ju me lartė, do tė thotė ju paskeni kopjuarė nga idhujtaret.
Njejtė sikur qė u bė ehde festa e Ashures, e cila u kopjua nga judenjet , pra cdo gjė eshtė vetem kopje dhe asgjė me shumė.
Tė ma deshmoni ndonjė shkrim tė cilin eshtė i shkruarė ne kohen e Muhamedit , nuk keni aspak mundesi , por vetem disa shkrime ne eshtra tė deves, ne lis etj etj , i keni edhe ne gjuhen shqipe keto , por tė deshmoni se Kurani ėshtė shkruarė ne kohen e Muhamedit nuk ke aspak mundesi , edhe pse shumė "dijetar " para teje ketu e kan shkruarė se Kurani nuk ėshtė shkruarė ne kohen e Muhamedit .
kush pra , dhe cili .
Tė futemi ne cdo analizė , nė cdo studim , nuk mundemi tė konkludojmė qe Kurani nuk ėshtė shkruarė nga dijetaret , edhe pse ketė e kanė thenė shumė njerez parajush ketu , ose , pėr cdo rast , mė kemi edhe faktet bazė pėr ketė thenje .

Pause_Print_Scroll
02-07-06, 22:16
Pershendetje....

heheheh (te qeshi pak ne fillim).

I nderuari Psikolog unė ndoshta kam njohuri tė pakta, mirėpo tė mjaftueshme pėr tė kuptuar se ti je njė person qė ik prej teme nė temė.

Pse gėnjen???????? Po kthehu dhe lexo se ēka kam thėnė: mirėpo e dim se edhe idhujtarėt e hershėm kanė shkruajtur pėr kėtė ēėshtje se ėshtė ndarė Hana, mirėpo pse nuk e kanė pranuar ėshtė tjetėr punė. Kur idhujtarėt tė cilėve nuk iu konvenon kjo, e kanė thėnė e pse mos ta themi ne kur ajo ngjarje ėshtė bėrė nga mėsuesi ynė. Biles idhujtarėt tė cilėt e kanė transmetuar kėtė janė tallur duke thėnė se ai ka bėrė magji apo duke i llogaritur si tė ēmendur ata qė kanė qenė prezent se iu ka dukur. D.m.th po bėhet fjalė pėr idhujtarėt nė kohėn e Profetit a.s apo pas tij (shume qarte eshte,). E jo si thua ti para Islamit. E mos me ik prej teme me ato pallavra te ashurave, sepse ashurat nuk i festojne muslimanet, mirepo i festojne shijat. E ne muslimanet nuk jemi shija. (e kuptove!?!?!?!)

Kush tė tha ty se Kurani ėshtė shkruar nė kohėn e Profetit... Po nuk ėshtė tema aty.... pse del prej teme????!?!?!?!... mirėpo ti nuk e ke tė qartė se ata persona tė cilėt e ruajtėn Kuranin nė mendjet e tyre nuk janė sikur ti qė harron pėr qfarė teme jemi duke FOLUR.

Unė nuk e di se kush ka kcyer kaq shumė prej temave, dhe kėshilloj vetvetėn dhe tė tjetėr qė nėse dėshirojmė tė hapim ndonjė diskutim, hapeni temėn nė veti.

Pėrshendetje nga Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni
Pause_Print_Scroll
Maqedoni, 02.07.2006

musl|m
02-07-06, 23:49
muslim ;

Simbas shkrimit tėndė , kuptojmė dhe vlersojmė se ti , e ke marrurė Islamin vetem e vetem qe paske pas probleme , do tė thotė , ketu e paske gjetur njė llojė mbeshtetje.
Qenka shumė lehtė , ban cka tė duash e futu nė Islam .
Fjalet e tua shkruajn : " Pasi praktikova Islamin " do tØre thotė , se para se ta praktikosh paske ba 100.000 tė zeza.
Nejse , bindje e jote dhe e drejtė e jote , por akoma nuk lexova sqarimin e duhur , do tė thotė , prapė kthehesh aty dhe thua se :
" E Gjuajm me guri tė deshmoj se ėshtė i keq " e kam fjalen pėr shejtanin.
Keto zoteri , janė vetem pėr njerez qe nuk ka as dituri , as kapacitet filozofik , teologjik ose asgjė , sepse njeriu nuk ka nevojė tė gjuan kend me guri e me shpata qe ta vlerson si tė keq , por mjafton veq tė distancohet.

Mire te paska thene Pause Print Scroll, shum po i mshtjellon temat edhe po ik prej temes ne teme si endacak, pastaj fjalet qe i them i komenton nga aspekti negativ ndrekaq ate pozitiv e injoron.

Un nuk e kuptoj a ke ndegjuar ndonjehere dike duke e thir All-llahun me emrin Meshirues, ose Meshireberes? Nese po ateher eshte dashur te kuptosh se All-llahu dhe Islami i tij falin, pranojne pendimet e sinqerta, dhe ketu nuk ka asgje te keqe, nese un kam lind jo musliman nuk eshte faji im, eshte faji i prinderve te mi, nese un jam rrit ne familje ku tegjith kan konsumuar alkohol nuk eshte faji im, deri sa un kam jetuar ne nje bote te izoluar dhe ne nje bote ne te cilen askush nuk me ka fol per te verteten nuk eshte faji im, eshte dhunti e All-llahut, i falemnderohem atij qe me mundesoi pasi te rritem pak te filloj te lexoj, dhe ne ate menyre te hulumtoj mbi te verteten te cilen ka dashte All-llahu dhe ma ka dhene, elhamdulilah, elhamdulilah, elhamdulilah do ti falem atij me fizikisht dhe shpirterisht ne ēdo moment qe me dha drit dhe me mbushi zemren me te verteten e cila me ben te jetoj i qete dhe pa dilema.

Nderkaq per ate ceremonine e gjuajtjes me gure do ju them shkurt e shqip, nese ceremonite do i shikonit ne ate aspekt atehere edhe gardat qe bejne rojen e trupit te vdekur te nje presidenti qendrojne kot e kot aty, por ja qe ajo eshte vetem nje ceremoni e cila deshmon nderin ndaj trupit te vdekur, njejte sikur gjuajtja me gure qe ka per qellim deshmine se djalli eshte armik i atij apo asaj, nuk ka kuptim keshtu te perdhunoni fjalet e mia dhe nje ceremoni ta krahasoni me gjera reale dy keto qe nuk kan lidhje, ceremonite ose aktet e tilla nuk paraqesin realitetin por ato paraqesin ate qe nuk mund te shprehet me fjale, sikurse namazi dhe kushti qe te bime ne sexhde para zotit ashtu edhe hedhja e gurit, sikurse lutja me shkrim te cilen e ben ti ne komune ose 100000 procedura tjera te cilat ne te shumten e rasteve nuk kryejn ndonje veprim te drejtperdrejt por qe ti duhet patjeter ti besh per te arritur qelimin tend.

Nuk e shof te arsyeshme qe un te flas ne ket menyr dhe te ju spjegoj si nje voglushi te njome, ju vazhdoni me pytjet e juaja se nuk po me lodhni aspak, shprehuni si te doni nese ne ate qe shkruani verej ndonje pytje pamvarsisht se eshte provokim si gjithmone do te pergjigjem ne menyren me te sinqerte duke qen i sigurte se fryti do te shfaqet heret apo vone.

Psikologu
04-07-06, 09:54
Mire te paska thene Pause Print Scroll, shum po i mshtjellon temat edhe po ik prej temes ne teme si endacak, pastaj fjalet qe i them i komenton nga aspekti negativ ndrekaq ate pozitiv e injoron.

Un nuk e kuptoj a ke ndegjuar ndonjehere dike duke e thir All-llahun me emrin Meshirues, ose Meshireberes? Nese po ateher eshte dashur te kuptosh se All-llahu dhe Islami i tij falin, pranojne pendimet e sinqerta, dhe ketu nuk ka asgje te keqe, nese un kam lind jo musliman nuk eshte faji im, eshte faji i prinderve te mi, nese un jam rrit ne familje ku tegjith kan konsumuar alkohol nuk eshte faji im, deri sa un kam jetuar ne nje bote te izoluar dhe ne nje bote ne te cilen askush nuk me ka fol per te verteten nuk eshte faji im, eshte dhunti e All-llahut, i falemnderohem atij qe me mundesoi pasi te rritem pak te filloj te lexoj, dhe ne ate menyre te hulumtoj mbi te verteten te cilen ka dashte All-llahu dhe ma ka dhene, elhamdulilah, elhamdulilah, elhamdulilah do ti falem atij me fizikisht dhe shpirterisht ne ēdo moment qe me dha drit dhe me mbushi zemren me te verteten e cila me ben te jetoj i qete dhe pa dilema.

Nderkaq per ate ceremonine e gjuajtjes me gure do ju them shkurt e shqip, nese ceremonite do i shikonit ne ate aspekt atehere edhe gardat qe bejne rojen e trupit te vdekur te nje presidenti qendrojne kot e kot aty, por ja qe ajo eshte vetem nje ceremoni e cila deshmon nderin ndaj trupit te vdekur, njejte sikur gjuajtja me gure qe ka per qellim deshmine se djalli eshte armik i atij apo asaj, nuk ka kuptim keshtu te perdhunoni fjalet e mia dhe nje ceremoni ta krahasoni me gjera reale dy keto qe nuk kan lidhje, ceremonite ose aktet e tilla nuk paraqesin realitetin por ato paraqesin ate qe nuk mund te shprehet me fjale, sikurse namazi dhe kushti qe te bime ne sexhde para zotit ashtu edhe hedhja e gurit, sikurse lutja me shkrim te cilen e ben ti ne komune ose 100000 procedura tjera te cilat ne te shumten e rasteve nuk kryejn ndonje veprim te drejtperdrejt por qe ti duhet patjeter ti besh per te arritur qelimin tend.

Nuk e shof te arsyeshme qe un te flas ne ket menyr dhe te ju spjegoj si nje voglushi te njome, ju vazhdoni me pytjet e juaja se nuk po me lodhni aspak, shprehuni si te doni nese ne ate qe shkruani verej ndonje pytje pamvarsisht se eshte provokim si gjithmone do te pergjigjem ne menyren me te sinqerte duke qen i sigurte se fryti do te shfaqet heret apo vone.

Pollavra !!!

Spo din se cka me shkruar me tutje , por sillesh rrethė rrotullė.
Qenka ajo qe me gjujtė me guri , u dashka te deshmohet se e urrenė djallin.
Me t
e vertet e ke gjetė thenjen pėr veten tende se ;
Gomari para se tė ngordhė gjuanė shkelma.
NUk janė sqarimet e tua dicka bindese e faktike , por rri e vazhdo si pionjer i dituris pėr islamin , tė pakten pėrrallat e quditeshme.

musl|m
04-07-06, 10:35
Pollavra !!!

Spo din se cka me shkruar me tutje , por sillesh rrethė rrotullė.
Qenka ajo qe me gjujtė me guri , u dashka te deshmohet se e urrenė djallin.
Me t
e vertet e ke gjetė thenjen pėr veten tende se ;
Gomari para se tė ngordhė gjuanė shkelma.
NUk janė sqarimet e tua dicka bindese e faktike , por rri e vazhdo si pionjer i dituris pėr islamin , tė pakten pėrrallat e quditeshme.

Ke ndonje fakt ose argument qe ti mbeshtetesh keto qe i the?
Ne fakt ai qe spo din qka me shkru po shifet qarte se je ti, dhe pos ofendimeve dhe nenēmimeve nuk din ēka tjeter te flasesh, kete e kam verejtur me heret tek ju dhe me heret ju kam thene se kush dhe ēka jeni.
Mos u merrni me pallavra dhe shpifje se ato tek un nuk ndikojne aspak, jam i zene me te vertetat dhe realitetin andaj ato gjera nuk em duken aspak interesante...

Psikologu
04-07-06, 12:54
Ke ndonje fakt ose argument qe ti mbeshtetesh keto qe i the?
Ne fakt ai qe spo din qka me shkru po shifet qarte se je ti, dhe pos ofendimeve dhe nenēmimeve nuk din ēka tjeter te flasesh, kete e kam verejtur me heret tek ju dhe me heret ju kam thene se kush dhe ēka jeni.
Mos u merrni me pallavra dhe shpifje se ato tek un nuk ndikojne aspak, jam i zene me te vertetat dhe realitetin andaj ato gjera nuk em duken aspak interesante...

Femiu qe mesohet neper katund ėshtė kopil , e keshtu me duket se edhe ti , me tė vertet nuk din se as cka kerkon , cka deshmon dhe cka deshiron tė thuash.
RRuga e tė " vertetes " tende me duket se ėshtė e verber dhe tė eshte berė kompakt e sdin se kah tė ia mbajshė.