PDA

View Full Version : Origjina pagane e krishtlindjes!!!!!


Pause_Print_Scroll
07-07-06, 16:30
Origjina pagane e krishtlindjes
Shkruar nga William F. Dankenbring & John D. Keyser Ndonėse kudo nė botė krishtlindjet festohen si njė festė e krishtere, a ėshtė e krishtere krishtlindja nė rend tė parė? Merrni nė konsideratė kėtė: Shqyrtoni Biblėn fund e krye, dhe nuk do tė gjeni as njė fjalė tė vetme tė krishtlindjes qė festohet nga tė krishterėt. Madje kjo nuk pėrmendet as njė herė tė vetme. Nė anėn tjetėr, paganėt e festonin kėtė ditė pėr mijėra vjet pėrpara se tė lindej Krishti. Nga vijnė kėto rite dhe ceremoni misterioze qė e rrethojnė kėtė ditė?
Nė librin e Werner Keller, "Bibla si njė Histori", lexojmė pohimin vijues:
"Si njė ditė e krishtere nė dokumente, 25 Dhjetori sė pari qe pėrmendur nė vitin 324 p.e.s. Nėn perandorin romak Justinian [p.e.s. 527-565], kjo ditė u pranua si njė festė zyrtare. Njė festival i vjetėr romak luajti njė rol tė rėndėsishėm nė zgjedhjen e kėsaj ditė tė veēantė. 25 Dhjetori nė Romėn e lashtė ka qenė Dies Natali Invictus - Ditėlindja e tė Pamposhturit, dita e solsticit (Shėnim: Njėra prej dy kohėve tė vitit, kur dielli ėshtė nė largėsinė mė tė madhe nga ekuatori qiellor. Solstici i verės nė hemisferėn veriore ndodh diku rreth 21 qershorit; solstici dimėror ndodh rreth 21 dhjetorit. Solstici veror ėshtė dita mė e gjatė e vitit dhe solstici dimėror ėshtė mė e shkurtra.) dimėror dhe njėkohėsisht, nė Romė, dita e fundit e Saturnalisė e cila qė prej kohėsh kishte degjeneruar nė njė karnaval javor tė shfrenuar..." [f.331]
A nuk duket paksa e ēuditshme qė e ashtuquajtura Kishė e krishtere, pėr tė festuar lindjen e Mesisė, tė zgjedhė njė ditė, e cila qe identifikuar si dita e lindjes sė Diellit tė Pamposhtur, ditėn e solsticit dimėror, ditės mė tė shkurtėr tė vitit, kur pjesa e ndriēuar e ditės nis tė bėhet mė e gjatė prapė? Ēfarė ka kjo tė bėjė me Krishtin? A ka lindur Krishti diku afėr 25 dhjetorit?
Vazhdon Keller:
"Meteorologėt si edhe historianėt dhe astronomėt kanė diēka mjaft me rėndėsi pėr tė kontribuar nė lidhje me ēėshtjen e caktimit tė ditės sė lindjes sė Jezusit. Sipas Lukės: 'Nė atė vend ishin disa barinj, tė cilėt e kalonin natėn pėrjashta pėr tė ruajtur grigjėn e vet'" [Luka 2:8]
"Meteorologėt kanė bėrė regjistrime tė sakta tė temperaturės nė Hebron. Kjo pikė, qė gjendet nė rrafshnaltat jugore tė Judesė, e ka gjendjen e njėjtė klimatike si tė Betlehemit, i cili s'ėshtė shumė larg. Shėnimet e temperaturės e mbi tre muajve tregojnė qė rėnia e ftohtėsisė ėshtė siē vijon: dhjetor – 2.8 gradė; janar – 1.6 gradė; shkurt – 0.1 gradė. Dy muajt e parė po ashtu kanė reshjet mė tė mėdha tė shiut nė vit; pėrafėrsisht 15 cm nė dhjetor, dhe afėrsisht 20 cm nė janar. Sipas tė gjitha informatave ekzistuese, klima e Palestinės nuk ka ndryshuar dukshėm nė 2000 vitet e fundit. Si bazė pėr kėtė mund tė merren vrojtimet moderne meteorologjike".
"Nė kohėn e krishtlindjes, Betlehemi ėshtė nė acar, dhe nė Tokėn e Premtuar, nė fusha, nuk mund tė ketė qenė as njė bagėti nė atė temperaturė..."
"Rreth kohės sė krishtlindjeve nė ditėt tona, nė Palestinė, kafshėt dhe barinjtė janė tė mbyllur [d.m.th. nuk ka kullosa]..."
Ndėrsa, kėrkojmė kohėn e saktė tė lindjes sė Jezusit, gjejmė se ai nuk ka lindur as afėrsisht datės 25 dhjetor, tė cilėn bota e ka zgjedhur pėr ta "festuar" ditėlindjen e tij.
Miliona tė krishterė tė pretenduar, tė cilėt mendojnė qė janė pasues tė fesė sė Jezusit, janė mashtruar. Jo vetėm qė si tė pamend kanė pėrqafuar traditėn e gabuar sikur tė jenė tė krishterė, por ata janė gėnjyer e mashtruar nga predikuesit dhe priftėrinjtė, ndonėse Jezusi vetė ka paralajmėruar: "Ky popull mė nderon me buzė, kurse zemra e tyre ėshtė larg meje. Mė kot mė adhurojnė, kur mėsojnė kinse mėsim tė Hyut – rregulloret qė i qitėn njerėzit... Ju lėni pas dore urdhėrimin e Hyut pėr tė ruajtur traditėn tuaj!" [Marku 6-8]


Marrur nga www.fjalaebukur.com (http://www.fjalaebukur.com) e cila e ka marur prej www.mburoja.net (http://www.mburoja.net)

Pershendetj nga Kumanova e Ismet Jasharit
Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni

Pause_Print_Scroll
07-07-06, 16:32
Kush ėshtė lindur mė 25 Dhjetor?
Nėse Jezusi nuk ėshtė lindur mė 25 dhjetor, kush ėshtė lindur atėherė? Me fjalė tjera, ditėlindjen e kujt po e feston bota e krishtere, mė 25 dhjetor?
Nė librin "Historia e Romės", nga Michael Grant, lexojmė siē vijon:
"Ka pasur po ashtu njė tjetėr besim pagan gjatė kėsaj epoke, qė garonte me Krishtin pėr kontrollin e botės perėndimore. Ky ishte kulti i diellit, i cili respektohej nga miliona banorė tė perandorisė romake, madje ky besim njėherė e njė kohė qe bėrė fe zyrtare..."
"Nė Romė, karakteri hyjnor i diellit erdhi shumė mė herėt, dhe mė pas, shekuj mė vonė, nė kuben madhėshtore tė Panteonit tė Hadrianit, hapja qendrore, e rrethuar me rozeta nė formė ylli, paraqiste sferėn diellore... Kohė mė parė, perandori Aureli kishte themeluar njė tempull masiv tė Diellit tė Pamposhtur si njė pikė qendrore e gjithė sistemit fetar tė shtetit [274]. Ditėlindja e zotit qe menduar tė jetė mė 25 dhjetor, dhe kjo, e transformuar nė krishtlindje, ėshtė njė nga trashėgimitė qė krishterimi ia ka borxh kėtij kulti" [f.391-392].
Vini re! Krishterimi mori ditėlindjen e zotit-diell, kultit tė diellit, dhe e transformoi atė nė krishtlindje, ditėlindjen e Jezusit! Nė fakt kjo ėshtė lindja e njė zoti pagan, qė adhurohej nga miliona njerėz gjithandej perandorisė romake.
"... Por adhurimi i zoti-diell vazhdoi gjerėsisht kudo nė perandori, dhe nėn perandorin Aurel [270-275 p.e.s.] kulti u rivendos nė pozitėn e lartė tė mėparshme. Nė vitin 274, Aureli e shpalli zotin – tash tė quajtur Deus Sol Invictus – perėndinė zyrtare tė perandorisė romake. Ai ndėrtoi njė tempull tė shkėlqyer tė diellit nė Romė... dhe vendosi festimin e lindjes sė diellit [naturalis solis invicti] mė 25 dhjetor, ditė e cila atėherė u pranua pėr solsticin dimėror. Nė kohėn e Konstantinit, kulti i Deus Sol Invictus kishte ende njė pozitė tė lartė, dhe portreti i zotit-diell gjendej nė monedhėn e Konstantinit... Kėshtu, duhet tė ketė qenė nė kėtė kohė dhe me qėllimin e transformimit tė rėndėsisė sė njė datė tė shenjtė ekzistuese qė ditėlindja e Jezusit, e cila festohej nė Lindje, mė 6 janar, u vendos nė Romė mė 25 dhjetor, ditėn e festimit tė ditėlindjes sė Sol Invictus. Kjo ditė shfaqet nė listėn e datave e cila me gjasė qe pėrpiluar nė vitin 336 p.e.s. dhe u publikua nė kalendarin romak tė qytetit pėr vitin 354, e botuar nga Filokal" [Finegan, f.211-212].
Kjo ka ndodhur nė shekullin e katėrt pas Jezusit. Asokohe Kisha inkorporoi ditėlindjen e zotit-diell nė kalendarin e ashtuquajtur tė krishterė, dhe konvertoi "ditėlindjen" e tij nė ditėlindjen e vetė Jezusit. Ajo qė pėrfundimisht dhe pa dyshim kishte qenė pagane, tash u "pagėzua" dhe me anė tė njė akti magjik u transformua nė diēka tė krishtere. Sė paku, pėr vrojtuesin, kjo dukej tė ishte e krishtere. Tash quhej e krishtere. Por, nė fakt, kjo ende kishte njė zemėr dhe bėrthamė pagane.

Marrur nga www.fjalaebukur.com (http://www.fjalaebukur.com/) e cila e ka marur prej www.mburoja.net (http://www.mburoja.net/)

Pershendetj nga Kumanova e Ismet Jasharit
Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni

Pause_Print_Scroll
07-07-06, 16:33
Ndikimi i Konstantinit
Kur Konstantini u bė perandor i Romės, ai sė paku formalisht u bė njė i krishterė. Por duke qenė drejtuesi i njė perandorie politike tė pėrhapur, ai kujdesej pėr unitetin dhe stabilitetin e kėsaj perandorie. Si njė politikan i mprehtė, ai kėrkoi tė bashkėrendonte dhe tė pėrziente praktikat pagane me besimet e krishtere pėr tė shkrirė paganizmin nė Kishėn romake. Nė vitin 313 p.e.s., Konstantini shpalli "Dekretin e Tolerancės". Ai u bė perandor nė vitin 323 p.e.s. dhe "atėherė, krishterimi u vė nė fron" [Jesse Lyman Hurlbut, "Rrėfenja e Kishės sė Krishtere", f.74]. Qė nga kjo kohė, pėr dyqind vjetėt nė vijim, ndaluan tė gjitha persekutimet e tė krishterėve tė Kishės romake dhe ithtarėve tė saj. Shpata e persekutimit nuk u fut thjesht nė kėllėf; ajo u varros" [Ibid, f.75].
Jesse Hurlbut vajton pasojat e bėrjes sė krishterimit fe zyrtare nga Konstantini, qė ishte e lirė nga tė gjitha persekutimet. Qė nga ajo kohė, thekson ai, Kisha plotėsisht u shkatėrrua nga politika dhe oportunistėt.
"... vendosja e krishterimit si njė fe zyrtare u bė njė mallkim".
"Ēdonjėri kėrkonte tė anėtarėsohej nė kishė dhe pothuaj ēdonjėri u pranua. Tė mirėt dhe tė kėqijtė, kėrkuesit e sinqertė tė Zotit dhe hipokritėt qė kėrkonin pėrfitime e mėsynė bashkėsinė. Njerėz ambiciozė e tė paskrupullt kėrkonin pozitė nė kishė pėr ndikime politike e sociale..."
"Shėrbesave tė adhurimit iu shtua shkėlqimi, por ishin mė pak shpirtėrore dhe tė pėrzemėrta sesa nė kohėt e kaluara. Format dhe ceremonitė e paganizmit gradualisht u futėn nė adhurim. Disa nga festat e paganėve u bėnė festivale kishtare me ndryshimin e emrit tė adhurimit" [Hurbult, "Rrėfenja e Kishės sė Krishtere", f.79].
Will Durant, njė historian i famshėm, nė punimin e vet voluminoz "Rrėfenja e Civilizimit", shkroi nė vėllimin III, tė titulluar Cezari dhe Krishti, qė, nė kishėn e re, e cila u zhvillua nė perandorinė romake, ēifutėria e Jezusit humbi apo u refuzua dhe u zėvendėsua me filozofinė dhe mendimet greke, dhe, ai shkruan:
"... Krishti u asimilua nė traditat fetare e filozofike tė mendjes Helene. Tash bota pagane – madje edhe bota antisemite – do tė mund ta pranonte si tė veten".
"Krishterimi nuk e shkatėrroi paganizmin; ai e adoptoi atė. Mendimi grek, duke vdekur, erdhi nė njė jetė tė migruar nė teologjinė dhe liturgjinė e Kishės... misteret greke kaluan nė njė mister mahnitės tė meshės. Tė tjera kultura pagane i kontribuan rezultatit tė bashkimit tė dy sistemeve tė besimit. Nga Egjipti erdhi ideja e njė trinie hyjnore... nga Egjipti erdhi adhurimi i Nėnės sė Fėmijės... Nga Frigjia erdhi adhurimi i Nėnės sė Madhe... Rituali Mitraik aq shumė i ngjante sakrifikimit eukariot tė meshės, saqė etėrit e krishterė e akuzuan djallin se kishte shpikur kėto ngjashmėri pėr tė mashtruar mendjet e brishta. Krishterimi qe punimi i fundit i madh i botės sė lashtė pagane" [f.959].
Krishterimi qė shohim pėrreth sot s'ėshtė tjetėr veēse njė pėrfundim i kėsaj shkrirjeje apo bashkėrenditjeje tė paganizmit nė Kishėn e deklaruar tė Jezusit, e cila ka rėnė nė njė plėngprishje dhe papastėrti. Pasardhėsit e virgjėreshės sė dėlirė tė njė herė e njėkohshme, Kishės sė Testamentit tė Ri, siē duket ėshtė bėrė, pėr tė gjitha qėllimet dhe synimet, lavirja shpirtėrore e Babilonisė, njė zuskė e zbukuruar me margaritarė dhe njė prostitutė e ngatėrruar, njė kurvė shpirtėrore!
Paganizmi nuk qe mundur nga Kisha. Ajo e invadoi Kishėn dhe e ngashėnjeu pėrbrenda. Kisha e deklaruar krishtere u bė fytyra e re e paganizmit. U ndryshuan vetėm emrat. Nė disa raste, si nė pashkėt, nuk u prekėn madje as emrat e vjetėr paganė.
H.G. Wells, nė "Pėrvijim i Historisė" sė tij, shqyrton transformimin e mėsimeve tė Jezusit nė njė adhurim pagan, duke e quajtur veten e krishtere. Ai shėnon:
"Respektimi i tė Shtunės Ēifute, prapė, tė transferuar nė tė dielėn Mitraike, ėshtė njė veēori e rėndėsishme e shumė kulteve tė krishtere... Ai [Jezusi] nuk e ka thėnė as njė fjalė pėr adhurimin e nėnės sė tij, Marisė, nė maskėn e Isis, mbretėreshės sė qiejve. Shkruesit skeptikė kanė pasur guximtari tė mohojnė nėse Jezusi mund tė quhet njė i krishterė nė rend tė parė" [f.445].

Marrur nga www.fjalaebukur.com (http://www.fjalaebukur.com/) e cila e ka marur prej www.mburoja.net (http://www.mburoja.net/)

Pershendetj nga Kumanova Legjendare
Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni

Pause_Print_Scroll
07-07-06, 16:34
Ngashėnjimi i Kishės
Nė Librin e Enciklopedisė Botėrore qėndron: "Data e saktė e lindjes sė Krishtit ėshtė e panjohur. Tė krishterėt e hershėm nuk e kanė festuar lindjen e tij, sepse e konsideronin pagane festimin e ditėlindjes sė kujtdo. Pėrmendja e parė e nderimit tė ditėlindjes sė Krishtit u shfaq diku rreth vitit 200 p.e.s. Pėr shumė vite u pėrdorėn disa data. Pėr herė tė parė 25 dhjetori qe pėrmendur nė vitin 336".
Ky burim i zakonshėm i referimit pranon: "Pėr shumė vite, njerėzit i respektonin krishtlindjet vetėm si njė festival fetar. Por, gradualisht adoptuan gjithnjė e mė shumė zakone qė s'kishin tė bėnin me Kishėn. Shumica e zakoneve vinin nga kulturat qė kanė ekzistuar pėrpara krishterimit... Mė 1643, Puritanėt (Shėnim: Protestantė anglezė, tė cilėt nė shekullin e 16-tė dhe 17-tė mbronin disiplinėn e rreptė fetare sė bashku me thjeshtėsimin e ceremonive dhe kredos sė Kishės sė Anglisė.), tė cilėt i konsideronin pagane kėto festime, e nxorėn jashtė ligjit respektimin e krishtlindjeve nė Angli. Kolonėt nė New England pasuan ligjet angleze dhe po ashtu nxorėn jashtė ligjit krishtlindjet. Por, emigrantėt pėr nė Botėn e Re (Amerikė) sollėn zakonet nga shumė vende dhe festimet e vjetra sė shpejti u rivendosėn.
Nė fakt, tė gjitha zakonet popullore dhe traditat qė rrethojnė krishtlindjet qenė festuar nė festivalet pagane, nė mes tė dimrit, mijėra vite pėrpara se tė lindej Krishti. Mu kjo enciklopedi pranon: "Zakoni i djegies sė cungut ka nisur me skandinavėt e lashtė, tė cilėt njėherė e njė kohė dogjėn njė cung tė madh pėr nder tė zotit tė tyre, Tor. Pasi skandinavėt u bėnė tė krishterė, ata e bėnė cungun njė pjesė tė rėndėsishme tė ceremonisė sė krishtlindjeve".

Marrur nga www.fjalaebukur.com (http://www.fjalaebukur.com/) e cila e ka marur prej www.mburoja.net (http://www.mburoja.net/)

Pershendetj nga Kumanova Legjendare
Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni

Pause_Print_Scroll
07-07-06, 16:35
Nga vjen druri - bredhi i krishtlindjeve?
Njė nga zakonet mė tė pėrhapura tė krishtlindjeve sot ėshtė sjellja nė shtėpi e pemės tė krishtlindjeve dhe zbukurimi i tij. Nga vjen ky zakon? Coffin, nė "Libri i Folklorit tė Krishtlindjeve", na tregon:
"Shumica e njerėzve kanė dėgjuar qė pema e krishtlindjeve ka zėnė fill nė Tannenbaum dhe nė njėfarė lloji tė mbeturinės sė adhurimit gjerman tė bimėve. Kjo ėshtė pjesėrisht e vėrtetė. Mirėpo, zakoni i pėrdorimit tė bredhit dhe drurėve me gjelbėrim tė pėrjetshėm, nė mėnyrė ceremoniale, qe vendosur nė Saturnalinė romake, madje edhe mė herėt nė Egjipt" [f.209].
Shkruan Alexander Hislop nė "Dy Babilonitė":
"Pema e krishtlindjeve, tash aq i rėndomtė nė mjediset tona, ka qenė i zakonshėm nė Romėn pagane dhe Egjiptin pagan. Nė Egjipt, ky ka qenė druri i palmės; nė Romė, ky ka qenė bredhi – druri i palmės qė paraqiste Mesinė pagane, si Bal-Temer; bredhi qė i referohej atij si Bal-Berith. Nėna e Adonisit, zotit-diell dhe hyjnisė madhėshtore tė ndėrmjetshme, thuhet tė ketė qenė shndėrruar nė njė pemė nė mėnyrė mistike dhe atėherė, nė kėtė gjendje, tė ketė lindur tė birin e saj hyjnor. Nėse nėna ka qenė njė pemė, i biri duhet tė ketė qenė pranuar si njeri-degė. Kjo plotėsisht shpjegon vendosjen e cungut nė zjarr, nė natėn krishtlindjeve, dhe shfaqjen e pemės-bredhit tė krishtlindjeve nė mėngjesin e nesėrm" [faqe 97].
Adhurimi i drurit ka qenė i zakonshėm tek tė lashtėt. Nė "Festivalet, Ditėt e Shenjta, dhe Ditėt e Shenjtėve" qėndron:
"Pema e krishtlindjeve... pėrsėrit idenė e adhurimit tė drurit... topat e shkėlqyeshėm qė simbolizojnė diellin... tė gjitha festivalet e paganėve tė solsticit dimėror janė thithur nė Ditėn e krishtlindjeve... pėrdorimi i ashes dhe veshtullės nė ceremonitė e druidėve (Shėnim: Rend priftėrinjsh nė Galinė dhe Britaninė e lashtė, tė cilėt shfaqen nė legjendat Uelsiane dhe Irlandeze si profetė dhe magjistarė.) ... pema e krishtlindjeve pėr nder tė bredhit tė shenjtė tė Odinit..." [f.236].
Shkruan Collins nė "Folklori i Krishtlindjeve":
"Ideja e dekorimit tė shtėpive nė festa ėshtė e pėrbotshme dhe me shekuj e vjetėr... Pra, dafina e Saturnalisė, ashja gjermane, veshtulla kelte, dhe kaēuba meksikane, tė gjitha identifikohen me kėtė ceremoni shumėgjuhėshe..."
"Shumė nga bimėt qė pėrdoren nė krishtlindje janė simbole tė pjellorisė. Me siguri ēdo dru me gjelbėrim tė pėrjetshėm (bredhi, bėrsheni), me aftėsitė e veta pėr tė kthyer gjelbėrim nė muajt jopjellor, ėshtė e pėrshtatshme, por shumė mė interesante janė ashja, dredhka, dhe veshtulla. Ashja, me gjethet e saja qė shpojnė, lulet e bardha, dhe kokrrat e kuqe simbolizon dėshirėn e fortė tė riprodhimit mashkullor. Nė fakt, nė kėngėt gazmore angleze... ashja ėshtė mashkulli dhe dredhka ėshtė femra. Me gjasė tė krishterėt e kanė huazuar kėtė pėrdorim tė bimėve sė bashku me zakonet e tjera tė Saturnalisė romake." [f.22-23].
Dredhka, mashkulli i ashjes, nė ritet e lashta greke ka marrė emrin e vet nga vajza qė vallėzonte para Dionisit me aq hare dhe shfrenim, sa qė ka rėnė e vdekur para kėmbėve tė tij. Dionisi, natyrisht, ka qenė versioni grek i perėndisė sė verės dhe zbavitjes, njė formė tjetėr e Bakusit, Temuzit, apo Nimrudit!
Veshtulla, qė nga kohėrat e hershme, ėshtė konsideruar si e shenjtė dhe e mistershme, simbol i diellit, dhuruesit tė jetės, si njė afrodiziak, dhe mbrojtės kundėr sėmundjeve dhe helmit. Kjo bimė posaēėrisht qe e shenjtė pėr keltėt druidė, tė cilėt e sakrifikonin nė lutjet ndaj zotave. Paganėt i janė referuar veshtullės si "dega e artė". Dy festat e mėdha, kur paganėt mblidhnin veshtullat, kanė qenė dita nė mes tė verės, solstici i verės, dhe 25 dhjetori, solstici i dimrit. Qe supozuar qė veshtulla posedonte fuqi pėr zbulimin e thesareve nė tokė, dhe qe shndėrruar nė njė "thupėr parashikuese". Po ashtu ėshtė konsideruar si "ndenjėse e jetės" e lisit tė shenjtė, dhe si njė burim i zjarrit tė diellit. Tė puthėsh nėn veshtullėn ėshtė njė mbijetesė e shthurjes seksuale tė Saturnalisė dhe sjelljes sė pamoralshme e tė pistė, gjė e cila ka qenė e rėndomtė nė Saturnali.

Marrur nga www.fjalaebukur.com (http://www.fjalaebukur.com/) e cila e ka marur prej www.mburoja.net (http://www.mburoja.net/)

Pershendetje nga Kumanova Legjendare
Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni

Pause_Print_Scroll
07-07-06, 16:35
Ēka nė lidhje me Plakun e Vitit tė Ri (Babadimrin apo Babagjyshin)?
Madje edhe Plaku i Vitit tė Ri nuk ka njė origjinė dashamirėse! Ky karanxholl i trashė dhe gazmor mund tė gjurmohet deri te legjenda e lashtė skandinave. "Enciklopedia Botėrore" pranon:
"Disa nga veēoritė e babadimrit janė tė vjetra me shekuj. Pėr shembull, besimi qė babadimri hyn nė shtėpi nėpėrmjet oxhakut ėshtė zhvilluar nga njė legjendė e vjetėr skandinave. Skandinavėt besonin qė perėndesha Hertha shfaqej nė vatėr dhe sillte fat tė mirė nė shtėpi".
Ndonėse shumica e njerėzve mendojnė qė babadimri origjinal ka qenė njė peshkop me emrin Shėn Nikolasi i Azisė sė Vogėl i shekullit tė katėrt, kjo nė fakt s'ėshtė e vėrtetė. Fjala "Nikolas" do tė thotė: i fuqishmi, i forti. Traditat e njė "zoti" qė jepte dhurata nėn njė bredh, i paraprijnė peshkopit tė Azisė sė Vogėl pėr mijėra vjet. Midis skandinavėve ka qenė zoti Odin apo Woden, i cili linte dhurata tė posaēme gjatė sezonės sė krishtlindjeve nėn bredh, drurin e tij tė shenjtė.
Tony van Renterghem shkruan nė "Kur Babadimri ka qenė Shaman: Origjina e Lashtė e Babadimrit dhe e Bredhit tė Krishtlindjeve":
"Nė rajonet rishtazi tė krishtėruara, ku keltėt paganė dhe kultet gjermane mbeten me ndikim, legjendat e zotit Woden u pėrzien me ato tė tė shenjtėve tė ndryshėm tė krishterė - Shėn Nikolasi qe njė prej kėtyre. Ka patuar rajone tė krishtera, ku shėn Nikolasi sundonte i vetėm; nė tė tjera rajone, ai ndihmohej nga Ndihmėsi i Errėt pagan (njė rob tė cilin e kishte trashėguar nga zoti pagan Woden). Nė tė tjera rajone tė largėta... gjepa tė lashtė traditash tė kontrolluara nga fetė e Vjetra. Kėtu Ndihmėsi i Errėt sundonte i vetėm, nganjėherė nė mėnyrė mė ngatėrruese, duke pėrdorur identitetin e rremė tė Shėn Nikolasit (apo Klausit), pa e ndryshuar nė asnjė mėnyrė pamjen e tij kėrcėnuese, i veshur me lesh. [Kjo qe figura qė mė vonė u pėrdor nga artisti Nest, si model pėr babadimrin e hershėm amerikan (ang. Santa Claus)]" [f.96].
Katoliku Shėn Nikolas po ashtu pati njė tė kaluar tė paqartė. Van Renterghem thotė:"Ai qe njė pėrmbledhje e dy shenjtėve tė ndarė (njė nga Mira nė Azinė e Vogėl, tjetri nga Pinora). Tė dy s'kanė qenė – siē pranon edhe Kisha sot - asgjė mė shumė sesa perėndi tė krishterė ujėrash (Me gjasė tė ndėrlidhura me zotin greko-romak Posejdon-Neptun)" . Nė 1970-tat, Kėshilli i Dytė i Vatikanit zyrtarisht pohoi qė kurrė nuk ka ekzistuar ndonjė peshkop katolik me emrin Nikolas. Vatikani II mė tej pranoi qė legjendat, tė cilat i janė atribuar kėtij "shenjti", nuk kishin origjinė tė krishtere dhe me gjasė erdhėn nga traditat pagane.
Vazhdon mė tej Van Renterghem:
"Nė Holandė dhe nė disa vende tė tjera evropiane, figura e Shėn Nikolasit ende vlerėsohet lart. Ai shfaqej si njė njeri i vjetėr, i gjatė, me mjekėr dhe me flokė tė bardha, i veshur si njė peshkop katolik, me pelerinė dhe me shkop baritor, nė dukje njė shenjt katolik i vėrtetė, por me shprehinė e ēuditshme tė kalėrimit nėpėr qiej mbi njė kalė tė bardhė, i ndjekur nga Ndihmėsi i Errėt i tij. Duket qė shenjti katolik ka trashėguar disa nga kėto zakone nga zoti pagan Woden, i cili po ashtu ka qenė njė plak me mjekėr dhe flokė tė bardhė, po ashtu i veshur me njė pelerinė dhe kapelė, bartte shkop (apo shtizė), kalėronte njė kalė tė bardhė, dhe tėrhiqte me zinxhir tė njėjtin ndihmės-rob tė errėt." [f.97].
"[I]Sinterklaas" holandez u sjell dhurata fėmijėve tė mirė, ndėrsa tė kėqijtė keqtrajtohen nga "Ndihmėsi i Errėt", i quajtur Zwarte Pier, apo Pjetri i Zi, i cili vringėllon njė thupėr si fshesė. Si Shėn Klaus, edhe Sinterklaas poashtu kishte shprehi qė tė hynte nė shtėpi nėpėrmjet oxhakut. Ndihmėsi i tij, Pjetri i Zi, sot ende ėshtė me brirė, i veshur me lesh, i frikshėm, dhe mė pak i mirė me fėmijėt. Ndonėse i pėrshkruar si robi ndihmės i shėn Nikolasit, tė dy kėta, nė shumė fshatra, janė pėrzier nė njė figurė, i cili shpesh ka emrin Nikolas apo Klaus.
"Nė Gjermani, ndihmėsi i errėt i shėn Nikolasit ėshtė njė njeri i vogėl zeshkan, me brirė dhe i frikshėm, qė gjithmonė vringėllon fshesėn. Ai njihet me shumė emra: Knecht Ruprecht (shėrbėtori Rupreht), apo nė Bavari, Pelz Nickel, qė do tė thotė: Niku i veshur me lesh. Nė Tirol, imazhi ėshtė edhe mė i qartė: atje Ndihmėsi i Errėt ėshtė Kllaubau, njė krijesė me brirė e me fytyrė tė zezė, i lidhur me zinxhirė dhe i leshtė" [f.103-105].
Kush ka qenė ky farė Odini apo Wodeni, "babadimri" i vėrtetė? Ai ka qenė zoti suprem i mitologjisė skandinave, njė luftėtar i ashpėr i cili bartte njė shtizė si armė tė veēantė. Ai ka qenė i njohur si njė gjuetar i fuqishėm dhe pėr fuqitė magjike tė tij. Po ky autor deklaron mė tej, pėr sa i pėrket lidhjes mes Odinit-Wodenit dhe shėn Nikolasit:
"Woden-Odin: zoti-diell gjerman-skandinav; mik i njeriut, kalorėsi misterioz Schimmel. Duke e tėrhequr zvarrė me zinxhir robin e vet tė errėt e djallėzor Eckhart (Ekhart), ai kalėron nėpėr qiejt e stuhishėm. Ai udhėheq njė gjueti tė egėr, duke mėnjanuar, dhe pėrfundimisht nėnshtruar, fuqitė e sė keqes. Ai po ashtu bart njė kapelė tė gjerė me rreth, njė pelerinė tė gjerė, mban shtizėn e vet dhe kalėron nėpėr qiej (zėvendėsoni kapelėn e tij me njė kapelė peshkopi dhe shtizėn me njė shkop qė ka kryq nė fund, dhe do tė kemi shenjtin holandez Nikolas)" [f.111].

Marrur nga www.fjalaebukur.com (http://www.fjalaebukur.com/) e cila e ka marur prej www.mburoja.net (http://www.mburoja.net/)

Pershendetje nga Kumanova Legjendare
Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni

Pause_Print_Scroll
07-07-06, 16:38
Origjina e vėrtetė e “Krishtlindjeve”
Vėrtet ėshtė e ēuditshme qė njė ditė, e cila kurrė s'ėshtė pėrmendur apo miratuar nė Bibėl tė bėhet festa kryesore e gjithė vitit. Kjo ditė kurrė s'ėshtė festuar nga Jezusi, apo nga dishepujt e tij, apo nga Kisha e hershme e Dhiatės sė Re.
Cila ėshtė origjina e reale e festimit tė 25 dhjetorit? Njė shqyrtim i kujdesshėm nė fjalėn "Krishtlindje" (ang. Christmas) duhet tė na tregojė diēka. Vėni re! Kjo ėshtė njė pėrzierje. Ndonėse pėrfshin emrin e Krishtit, kjo poashtu pėrmend meshėn (ang. Mass). Nga erdhi mesha me ritualet, ceremoninė e pėrpunuar, lutjet pagane pėr tė vdekurit etj?
Alexander Hislop, nė librin e vet "Dy Babilonitė", thekson qė mesha ėshtė diēka, e cila pėrfundimisht kthehet prapa tek ritet dhe zakonet e paganėve tė lashtė. Ai e shpjegon kėtė me njė gjuhė tė qartė:
"Ndaj, gjejmė qė gratė e Judesė kryenin 'djegien e temjanit, mbushjen e gotave tė pijes, dhe ofrimin e tortave mbretėreshės sė qiejve' [Jere. 44:19]. Tortat kanė qenė 'sakrifica e pagjak' qė ajo i kėrkonte... Nė shekullin e katėrt, kur mbretėresha e qiejve, nėn emrin Mari, po fillonte tė adhurohej nė Kishėn e krishtere, kjo 'sakrificė e pagjak' po ashtu pėrfshihej. Mu forma e sakrificės sė pagjak nė Romė mund tė tregojė se nga ka ardhur. Ajo pėrbėn njė tortė tė rrumbullakėt e tė hollė; dhe nė formėn e rrumbullakėt tė saj, Kisha e Romės e vė njė theks tė veēantė... Rėndėsia tė cilėn Roma ia kushton formės sė rrumbullakėt tė tortės duhet tė ketė njė arsye, dhe arsyeja mund tė gjendet nėse shikojmė nė altarėt e Egjiptit. 'Torta e rrumbullakėt dhe e hollė', thotė Wilkinson, 'gjendet nė tė gjithė altarėt'. Pothuaj ēdo grimė nė adhurimin egjiptian ka njė domethėnie simbolike. Disku i rrumbullakėt, aq i shpeshtė nė emblemat e shenjta tė Egjiptit, simbolizon diellin" ["Dy Babilonitė", f.159-160].
"Zoti-diell" nė Egjiptin e lashtė ka qenė Osiris. Disku i rrumbullakėt i meshės egjiptiane simbolizonte diellin, dhe ka qenė njė sakrificė qė simbolizonte zotin-diell. Ai konsiderohej jeta dhe ushqimi i shpirtrave tė njerėzve!
Ndaj, mesha e krishtlindjeve s'ėshtė asgjė mė shumė sesa festimi i lindjes sė vetė "zotit-diell", Mesisė sė rremė, shpėtimtarit tė rremė, dhe vetė mesha poashtu paraqet sakrificėn apo tortėn qė i bėhet mbretėreshės sė qiejve, "Nėnės" sė Shpėtimtarit pagan, sakrifica e pagjak. Prapė, mesha provohet tė jetė pagane nė thelb.
Ėshtė njė fakt qė 25 dhjetori qe festuar pėr mijėra vjet pėrpara lindjes sė Mesisė, si ditėlindje e njė zoti tė lashtė pagan–zotit-diell. Alexander Hislop thekson tė vėrtetėn nė kėto fjalė ngjethėse – sė paku duhet tė jetė tronditėse pėr kėdo me mendje tė pastėr, tė panjollosur dhe tė ndėrgjegjshme:
"Vėrtet, ėshtė pranuar nga shkruesit mė tė dijshėm dhe tė paanshėm e tė gjitha palėve, qė dita e lindjes sė Jezusit s'mund tė vendoset, dhe se pėrbrenda Kishės sė krishtere kurrė s'ėshtė dėgjuar pėr njė festival tė tillė pėrpara shekullit tė tretė. Atėherė, si e ka vendosur Kisha romake 25 dhjetorin si krishtlindje? Pėrse, kėshtu: shumė pėrpara shekullit tė katėrt dhe shumė pėrpara vetė epokės sė krishtere, njė festival qe festuar ndėr paganėt, pikėrisht nė kėtė kohė tė vitit, pėr nder tė birit tė mbretėreshės sė qiejve tė Babilonisė. Dhe, mund tė merret me mend qė, me qėllim pėr tė bėrė pėr vete paganėt dhe pėr tė shtuar numrin e ithtarėve formalė tė krishterimit, festivali i njėjtė u adoptua nga Kisha romake, duke ia dhėnė vetėm emrin e Krishtit. Tendenca e krishterėve pėr t'i dalė pėrpara paganizmit qe zhvilluar mjaft herėt... Njerėzit e drejtė u pėrpoqėn ta frenojnė kėtė rrjedhė, por pavarėsisht pėrpjekjeve tė tyre, kjo vazhdonte, derisa Kisha, me pėrjashtim tė njė pakice, u fundos nė besėtytninė pagane" [f.93].
Vazhdon Hislop:
"Qė Krishtlindjet nė origjinė janė njė festival pagan, kjo s'ka kurrfarė dyshimi. Kjo kohė e vitit dhe ceremonitė me tė cilat ende festohet, provojnė origjinėn e tij. Nė Egjipt, i biri i Isis, titulli egjiptian pėr mbretėreshėn e qiejve, u lind pikėrisht nė kėtė kohė, diku rreth kohės sė solsticit dimėror. Mu emri me tė cilin Krishtlindjet njihen tek njerėzit (ang. Yule Day) provon edhe njė herė origjinėn e tij pagane e babilonase. (ang. Yule) 'Jull' nė gjuhėn e kaldeanėve (Babilonisė) do tė thotė: foshnje apo fėmijė i vogėl. Dhe siē ėshtė quajtur 25 dhjetori nga paraardhėsit Anglo-Saksonė, 'yule-day' (Dita e Jullit), apo 'Dita e Fėmijės', dhe nata pėrpara saj 'Nata e Nėnės', shumė mė herėt pėrpara se tė binin nė kontakt me krishterimin, provon mjaftueshėm karakterin e vėrtetė tė krishtlindjeve" [f.93-94].
25 dhjetori ėshtė nderuar gjerė e gjatė nė botėn antike. Kjo ditė ka qenė ditėlindja e Diellit tė Pamposhtur. Cungu i Jullit paraqiste trupin e vdekur tė Nimrudit, njė i rebeluar kundėr Zotit pas Vėrshimit, dhe me sa duket pema e krishtlindjeve ka qenė Nimrudi i rilindur – zoti i rilindur u kthye nė jetė!
Nė Evropė, Saksonėt sakrifikonin njė derr tė egėr pėr nder tė diellit, pėr ta pajtuar mbretėreshėn e qiejve nė ditėn e krishtlindjes. Derri, nė mitologjinė pagane, supozohet tė ketė vrarė Mesinė e rremė pagan. Derri poashtu ka qenė sendi kryesor nė festėn e Saturnit nė Romė. Koka e derrit ende qėndron nė enėn nė Angli me rastin e drekės sė krishtlindjes. Hislop thotė: "Pa dyshim qė, atėherė, festivali pagan nė solsticin dimėror – me fjalė tjera, krishtlindja – qe mbajtur pėr nder tė lindjes sė Mesisė babilonase". [f.102]
Kulti mė i madh fetar, i cili u kujdes pėr adhurimin e diellit nė botėt greke dhe romake, mė 25 dhjetor, ka qenė kulti i Mitraizimit. Ata e quanin "Lindja e Diellit". Mitra, zoti-diell, supozohej tė ketė lindur nė kėtė kohė, por poashtu edhe Osiris, Horus, Temmuz, Herkul, Bakus, Adonis, Jupiter – tė gjithė Mesitė pagane! Vetėm ky fakt do tė tregonte qė tė gjithė zotėt-diell dhe perėnditė pagane kanė rrėnjėt tek zoti-diell i hershėm, Nimrudi!
Ky festival popullor dimėror u bė aq i zakonshėm, saqė nė Greqinė, Egjiptin dhe Romėn pagane, dhe kudo nė Evropė, periudha e solsticit dimėror ishte njė kohė e njė shfrenimi dhe festimi tė madh. Nė Romė kjo u bė e njohur si Saturnalia, pėr nder tė zotit Saturn, "tė Fshehtit". "Festa e Saturnit", vazhdon Hislop, "zgjaste pesė ditė. Nė atė rast kishte dehje dhe shfrenim total. Robėrit ēliroheshin pėrkohėsisht dhe shfrytėzonin tė gjitha mėnyrat e lirisė sė bashku me zotėrinjtė e vet. Kjo ėshtė pikėrisht mėnyra nė tė cilėn, sipas Berosus, nė Babiloni, festohej festivali i dehjes i muajit Thebeth, qė korrespondon me dhjetorin tonė, me fjalė tjera, festivali i Bakus-it". [f.96-97].
T.G. Crippen, nė "Krishtlindja dhe Njohuritė e Krishtlindjes", shkruan:
"Tash, nė dhjetor dhe nė fillim tė janarit, ka pasur festivale, tė cilat ngushtėsisht identifikoheshin me jetėn e pėrditshme tė popullit romak. Sė pari, nga 17 deri mė 21 dhjetor ishte Saturnalia, festa e madhe romake... Dikush mund ta quajė festa e Rrėmujės, kur robėrve u lejohej pėr disa ditė ta gėzonin dukjen e lirisė, priteshin nga zotėrinjtė e vet, dhe e zgjidhnin nga mesi i vet njė mbret tė gėnjeshtėrt pėr t'u argėtuar me tė. Pas kėsaj, mė 22 dhjetor, vinte Sigillaria, festa e kukullave, kur mbahej njė panair, dhe kukullat e lodrat e tjera, kryesisht prej argjile, u jepeshin fėmijėve. Pastaj, mė 25 dhjetor, vinte Brumalia, pėrndryshe Dies Natalis Invicti Solis-ditėlindja e Diellit tė Pamposhtur, kur ditėt nisnin tė zgjateshin pas solsticit... Kjo besohet tė ketė qenė institucionalizuar ... nga perandori Aurel, pėr nder tė Mitrės, zotit-diell tė Persisė..." [f.8-9].
Kisha katolike mori eksitimin qė e rrethonte Saturnalinė romake, me teprimet, ėndjet, mospėrmbajtjet dhe paturpėsitė, dhe i quajti ato festim i lindjes sė Jezusit. Shumica e njerėzve sot ende e mendojnė 25 dhjetorin si ditėn e lindjes sė Jezusit, ndonėse kėshtu pėrfundimisht nuk qėndron puna.
Kjo "pėrplasje" pagane qe transformuar nga Kisha katolike nė festa tė krishtlindjeve, pėr nder tė Madonės dhe Fėmijės. Kėshtu, Semiramis pagane (Isis e Egjiptit) dhe Temmuz (Horus) qenė "transformuar", nėpėrmjet njė marifeti, nga "magjistarėt" e Kishės katolike, nė Marinė dhe Jezusin. Nė kėtė mėnyrė, praktikat pagane e shekujve tė kaluar u bėnė sė jashtmi tė krishtera nė emėr dhe figurė. Pėr gati 300 vjet pas Jezusit, Kisha nuk tregoi ndonjė interesim pėr datėn e lindjes sė Mesisė. Apostujt dhe udhėheqėsit e Kishės sė Dhiatės sė Re kurrė nuk u bezdisėn tė gjejnė datėn kur kishte lindur Jezusi, meqė data nuk kishte rėndėsi pėr ta. Nuk ishte deri nė shekullin e katėrt qė krishtlindja nisi tė respektohej nga Kisha katolike romake. Nė "Encyclopedia Americana" qėndron:
"Krishtlindja, sipas shumė autoriteteve, nuk ka qenė festuar nė shekujt e parė tė Kishės katolike, sepse pėrdorimi i pėrgjithshėm i krishterė ka qenė qė tė festohej vdekja e personave tė jashtėzakonshėm mė parė sesa lindja e tyre. Festa u vendos si pėrkujtim i Shpėtimtarit nė shekullin e katėrt. Nė shekullin e pestė, Kisha Perėndimore urdhėroi qė kjo tė festohet gjithmonė nė ditėn e festės sė vjetėr romake tė lindjes sė Sol-it (diellit)".
Puritanėt, tė cilėt u orvatėn tė reformojnė Kishėn gjatė 1600-ave, nuk besonin qė krishtlindja mund tė nderohej. Ky "pagėzim" i riteve dhe festivaleve pagane nga katolikėt romakė dhe shumica e Kishave protestante, plotėsisht u refuzua nga Puritanėt. Njė prej tyre, William Prynne, gjatė kohės sė mbretit Charles I, shkroi:
"Zotėrinjtė tanė tė krishtlindjes sė ērregullimit, sė bashku me vallėzimin, maskat, shfaqjeve boshe, aktorėt, dhe ērregullimeve tė tilla tė krishtlindjes, tash nė pėrdorim tė tė krishterėve, u pėrftuan nga festivalet romake tė Saturnalisė dhe Bakusit..." ["Libri i Folklorit tė Krishtlindjes", f.8].
Pėr shkak tė qėndrimit tė tij ndaj krishtlindjes dhe ritualeve pagane qė ende respektohen nga Kisha e deklaruar krishtere, William Prynne u vendos nė njė shtyllė ndėshkimi dhe iu nxorėn sytė.
Krishtlindja ėshtė pagane, dhe rreth kėsaj nuk ka kurrfarė dyshimi.

King_Gentius
07-07-06, 21:52
Shum artikuj interesante, faleminderit qe i solle ketu Pause.

Pause_Print_Scroll
07-07-06, 22:26
Pershendetje...

King_Gentius mė vjen mirė qė nė kėtė forum ka njerėz qė e kuptojnė tė vėrtetėn. Zoti tė forcoftėl nė tė vėrtetėn.

Mbetesh i pėrshendetu nga Kumanova

Hattabi
26-07-06, 22:48
MashAllah - Allahu te sherbleft per keto postime.


Keto mundi ti gjeni ne Ligjeraten : " REALITETI I KREMTIMIT TE VITIT TE RI " - Sadullah Bajrami

Savior
31-07-06, 01:24
MakedonciMe thuani o Myslimane,
si mund qe ta mohoni Krishtin Mesi,
e nje "profet" te rrejshem e te keq,
e beni Hyjni.

Pause_Print_Scroll
01-08-06, 06:27
kete fjalen Makedonci... ku e gjete po me intereson??????

E mohojme cdo idhujtari dhe besojne ne moniteizem, e nese do me besue ke argumente... a nuk te mjaftuan keto texte per te kuptuar realitetin...????

abdulmuhsini
smarts way
01.08.2007

SoKoLi-i-Maleve
22-08-06, 05:03
Puse-Print-sroll dhe Hattabi flm per te gjitha keto informime,sigurisht ne mendjen e juaj mendoni se keni ba shum pune te madhe ,me copy and paste te ca artikujve qe i keni nxjerr nga tabloids.Nji porosi e kam per ju te dyjve e gjithashtu per te gjith ata qe mendojn si ju: ma mire gjeni diqka tjeter me komentue,dhe mos humbni kohen per se koti tue luftue Krishtianizmin ,se asgje sdo fitoni pos qe do lodheni dhe do te tregoni vehten se sa te pa kuptueshem jeni,Krishtianizmin e luftojn shum e shum shtete,perandor,ideologji dhe besime te ndryshme, dhe ku jan tani te gjith ato persona ,fise,mretri,diktator,ideologji,kan ik jan zhduk,per shum prej tyne ndoshta historija as nji rrjesht se permend,E mira dhe e drejta gjithmon asht luftue e kundershtue nga te keqijt ,nga bijt dhe nxansit e dishepujt e djallit,sepse e urrejn vehten dhe gjithcka asht rreth tyne,e per ta,dhe atehere vendosin me luftue e me sha ate qe asht Shejte per gjith njerzimin,( si per ata qe besojn e si per ata qe sbesojn ,por e studijojn per miresin,edukimin dhe artin apo humanizmin)por asgje smund ti bajne as nji kime floku apo as nji fjal apo germ smund te ja ndrrojn .E pse? sepse Ky besim e ka Zotin me vehte :DSo te jam me ju deri ne fundin e botes,as dyert e ferrrit sdo te ja dalin me ju ligeshtue,Toka e qielli do te ndrrojn ,por as nji fjal nga fjalet e mija sdo te ndrron ( kto ishin disa fjal dhe premtime qe Biri i Hyut ja beni apostujve..Ashtu qe ju lutem mos hargjoni kohe e energji se asgje sdo fitoni,pos qe do te zhgenjeheni ne fund,se jo ju te dy dhe disa kastraveca te tjer qe mendojn si ju,por as kush ska se cka i ban Krishtenizmit ,sepse e ka Zotin me vehte,,e kur e ke Zotin At,kush mund te lendoj. Sa ma shum qe ju e kundershtoni,kritikoni apo mundoheni me e lendue me ndoj fjal apo veper ,aq ma e fort dhe ma dinjitrose ajo dhe besimtart e saj(Te Krishtenet)bahen,se sepse jan veper e Zotit e jo e ati tjetri .
Ju pershendes dhe ju uroj te ju shndrit Shpirti shejt m3endjen dhe zemren qe te gjeni me ba diq qe jau shef hajrin famija,vetvetja dhe rrethi ku jetoni