PDA

View Full Version : NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi


Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:24
BIBLA dhe TERRORIZMI - pa koment!
Terrori mbi popullin e Amorejve

34 Por Zoti i tha Moisiut: "Mos ki frikė nga ai, sepse unė e lė nė duart e tua me gjithė njerėzit e tij dhe vendin e tij; trajtoje ashtu siē ke trajtuar Sihonin, mbretin e Amorejve qė banonte nė Heshbon.
35 Kėshtu Izraelitėt e mundėn atė, bijtė e tij dhe tėrė popullin e tij, deri sa nuk mbeti asnjė i gjallė, dhe pushtuan vendin e tij. NUMRAT 21:34-35

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:24
Terrori mbi popullin e Kanaanit

<FONT face=Arial size=2>

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:25
2 Atėherė Izraeli i lidhi njė kusht Zotit dhe tha: "Nė rast se ti ma shtie nė dorė kėtė popull, unė do tė shkatėrroj tėrėsisht qytetet e tyre".
3 Zoti e dėgjoi zėrin e Izraelit dhe ia shtiu nė dorė Kananejtė; dhe ai i shkatėrroi plotėsisht ata bashkė me qytetet e tyre, dhe ky vend u quajt Hormah. NUMRAT 21:2-3

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:25
Terrori kundėr Madianitėve; vriten meshkujt, fėmijėt dhe tė tjerėt ndėrsa ruhen vetėm vajzat e virgjėra

<FONT face=Arial size=2>

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:27
1 Pastaj Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė: "Merrua hakun bijve tė Izraelit kundėr Madianitėve;
7 Dhe luftuan kundėr Madianit, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun, dhe vranė tėrė meshkujt.
9 Bijtė e Izraelit zunė robinja edhe tė gjitha gratė e Madianit dhe fėmijėt e tyre, rrėmbyen tėrė bagėtinė e tyre, tėrė kopetė e tyre dhe tėrė pasuritė e tyre;
10 pastaj u vunė zjarrin tė gjitha qyteteve ku ata banonin dhe tė gjitha kalave tė tyre,
11 dhe morėn gjithė plaēkėn e luftės dhe tėrė prenė, njerėz dhe kafshė:
14 Por Moisiu u zemėrua me komandantėt e ushtrisė, me krerėt e mijėsheve dhe tė qindėsheve, qė po ktheheshin nga kjo fushatė lufte.
15 Moisiu u tha atyre: "Keni lėnė gjallė tė gjitha gratė?
16 Tė nxitura nga Balaami, ato i shtynė bijtė e Izraelit tė mėkatojnė kundėr Zotit, nė ngjarjen e Peorit, kur shpėrtheu fatkeqėsia nė asamblenė e Zotit.
17 Prandaj vrisni ēdo mashkull nga fėmijėt dhe vrisni ēdo grua qė ka marrėdhėnie seksuale me njė burrė,
18 por ruajini tė gjalla pėr vete tė gjitha vajzat qė nuk kanė pasur marrėdhėnie seksuale me burra. NUMRAT 31: 1-19

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:27
Plaēkitje, vrasje, therrje pėr haraēin e Zotit!

31 Dhe Moisiu e prifti Eleazar vepruan ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
32 Dhe plaēka qė mbetej nga plaēkitja e kryer nga luftėtarėt pėrbėhej nga gjashtėqind e shtatėdhjetė e pesė mijė dele,
33 shtatėdhjetė e dy mijė lopė,
34 gjashtėdhjetė e njė mijė gomarė,
35 dhe tridhjetė e dy mijė persona gjithsej, domethėnė gra qė nuk kishin pasur marrėdhėnie seksuale me burra.
36 Gjysma, domethėnė pjesa pėr ata qė kishin shkuar nė luftė, ishte treqind e tridhjetė e shtatė mijė e pesėqind dele,
37 nga tė cilat gjashtėqind e shtatėdhjetė e pesė pėr haraēin e Zotit;
38 tridhjetė e gjashtė mijė lopė, nga tė cilat shtatėdhjetė e dy pėr haraēin e Zotit;
39 tridhjetė mijė e pesėqind gomarė, nga tė cilėt gjashtėdhjetė e njė pėr haraēin e Zotit;
40 dhe gjashtėmbėdhjetė mijė persona, nga tė cilėt tridhjetė e dy pėr haraēin e Zotit. NUMRAT 31:31-40

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:28
Terrori mbi popullin e Sihonit; shfarosje e burrave, grave foshnjave

<FONT face=Arial size=2>

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:38
Terrori mbi popullin e Sihonit; shfarosje e burrave, grave foshnjave

<FONT face=Arial size=2>

31 Dhe Zoti mė tha: "Shiko, kam filluar tė kaloj nėn pushtetin tėnd Sihonin dhe vendin e tij; fillo ta pushtosh, qė ti tė bėhesh zotėruesi i vendit tė tij".
32 Atėherė Sihoni doli kundėr nesh me gjithė njerėzit e tij, pėr t'u ndeshur nė Jahats.
33 Por Zoti, Perėndia ynė, na e dha nė dorė, dhe ne e mundėm atė, bijtė e tij dhe tėrė njerėzit e tij.
34 Nė atė kohė pushtuam tėrė qytetet e tij dhe shfarosėm burrat, gratė dhe fėmijėt e ēdo qyteti; nuk lamė gjallė asnjė.
35 Morėm si plaēkė vetėm bagėtinė dhe plaēkėn e qyteteve qė kishim pushtuar.
36 Nga Aroeri, qė ndodhet nė brigjet e pėrroit Arnon dhe nga qyteti qė ėshtė nė luginė, deri nė Galaad, nuk pati asnjė qytet qė tė ishte shumė i fortė pėr ne; Zoti Perėndia ynė, na i dha tė gjitha nė dorėn tonė. LIGJI I PERTERIRE 2:31-36

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:38
Terror mbi popullin e Ogut; Perėndia urdhėron tė mos lihet asnjė njeri i gjallė

3 Kėshtu Zoti, Perėndia ynė, na dha nė dorė edhe Ogun, mbretin e Bashanit, me gjithė njerėzit e tij; dhe ne e mundėm atė pa lėnė gjallė asnjė.
4 Nė atė kohė pushtuam tėrė qytetet e tij; nuk pati qytet qė nuk ra nė dorėn tonė: gjashtėdhjetė qytete, tėrė krahina e Argobit, mbretėria e Ogut nė Bashan.
5 Tėrė kėto qytete ishin tė fortifikuara me mure tė larta, porta dhe shufra hekuri, pa llogaritur njė numėr tė madh fshatrash.
6 Ne vendosėm t'i shfarosim, ashtu si kishim vepruar me Sihonin, mbretin e Heshbonit, duke shkatėrruar plotėsisht tėrė qytetet, duke shfarosur burrat, gratė dhe fėmijėt. LIGJI I PERTERIRE 3:3-6

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:39
Perėndia i Biblės urdhėron qė tė shfarosen Hitejtė, Girgashejtė, Amorejtė, Kananejtė, Perezejtė, Hivejtė dhe Gebusejtė

1 "Kur Zoti, Perėndia yt, do tė tė fusė nė vendin ku ti po hyn pėr ta zotėruar atė, dhe kur tė ketė dėbuar para teje shumė kombe: Hitejtė, Girgashejtė, Amorejtė, Kananejtė, Perezejtė, Hivejtė dhe Gebusejtė, shtatė kombe mė tė mėdha dhe mė tė fuqishme se ti,
2 dhe kur Zoti, Perėndia yt, t'i ketė lėnė nė pushtetin tėnd, ti do t'i mundėsh dhe do tė vendosėsh shfarosjen e tyre, nuk do tė bėsh asnjė aleancė me ta dhe nuk do tė tregosh asnjė mėshirė ndaj tyre.
3 Nuk do tė lidhėsh martesė me ta. Nuk do t'u japėsh bijat e tua bijve tė tyre dhe nuk do tė marrėsh bijat e tyre pėr bijtė e tu,
4 sepse do t'i largonin bijtė e tu nga unė pėr t'u shėrbyer perėndive tė tjera, dhe zemėrimi i Zotit do tė ndizej kundėr jush dhe do t'ju shkatėrronte menjėherė.
5 Por me ta do tė silleni kėshtu: do tė shkatėrroni altarėt e tyre, do tė copėtoni kolonat e tyre tė shenjta, do tė rrėzoni Asherimet e tyre dhe do t'u vini flakėn shėmbėlltyrave tė tyre tė gdhendura. LIGJI I PERTERIRE 7:1-5

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:39
Perėndia sipas Biblės urdhėron therrje

13 Kur mė vonė Zoti, Perėndia yt, do tė ta japė nė dorė, do tė vrasėsh me shpatė tėrė meshkujt e tij;
14 por gratė, fėmijėt, bagėtinė dhe tė gjitha ato qė ndodhen nė qytetet, tėrė prenė e tij, do t'i marrėsh si plaēkėn tėnde; dhe do tė hash plaēkėn e armiqve tė tu qė Zoti, Perėndia yt, tė ka dhėnė.
15 Kėshtu do tė veprosh nė tė gjitha qytetet qė janė shumė larg nga ti dhe qė nuk janė qytete tė kėtyre kombeve.
16 Por nga qytetet e kėtyre popujve qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi, nuk ke pėr tė lėnė asgjė qė merr frymė;
17 por do tė vendosėsh shfarosjen e plotė tė tyre, domethėnė tė Hitejve, tė Amorejve, tė Kananejve, tė Perezejve, tė Hivejve dhe tė Jebusejve, ashtu si tė ka urdhėruar Zoti, Perėndia yt, LIGJI I PERTERIRE 20:13-17

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:40
<STRONG><FONT face=Arial color=#ff0000 size=2>Perėndia i Biblės urdhėron shkatėrrim armiqėsh dhe shfrytė

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:41
10 Kur tė shkosh nė luftė kundėr armiqve tė tu dhe Zoti, Perėndia yt, tė t'i japė nė dorė dhe ti t'i zėsh robėr,
11 nė rast se sheh midis robėrve njė grua tė pashme dhe tė pėlqen aq sa tė duash ta bėsh bashkėshorten tėnde,
12 do ta ēosh nė shtėpinė tėnde, dhe ajo do tė rruajė kokėn dhe do tė presė thonjtė,
13 do tė heqė rrobat e robinjės, do tė banojė nė shtėpinė tėnde dhe do tė mbajė zi njė muaj tė tėrė pėr tė atin dhe pėr tė ėmėn, pastaj ti do tė hysh te ajo dhe do tė jesh bashkėshorti i saj dhe ajo do tė jetė bashkėshortja jote.
14 Nė qoftė se mė vonė nuk tė pėlqen mė, do ta lėsh tė shkojė ku tė dojė, por nuk mund ta shesėsh pėr para as ta trajtosh si skllave, sepse ti e ke poshtėruar. LIGJI I PERTERIRE 21:10-14

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:41
Perėndia sipas Biblės urdhėron therrjen e mijėra njerėzve por urdhėron tė ruhet prostituta Rebah

2 Zoti i tha Jozueut: "Shiko, unė tė kam dhėnė nė dorė Jerikon, mbretin e tij dhe luftėtarėt e tij trima.
20 Populli, pra, bėrtiti kur priftėrinjtė u ranė borive; dhe ndodhi qė, kur populli dėgjoi tingullin e borive, nxori njė britmė tė madhe dhe muret u rrėzuan duke u shėmbur. Populli u ngjit nė qytet, secili drejt, pėrpara, dhe e shtiu nė dorė atė.
21 Dhe shfarosėn gjithēka ishte nė qytet, duke vrarė me shpatė burra e gra, fėmijė dhe pleq e madje qe, dele dhe gomarė.
22 Pastaj Jozueu u tha dy burrave qė kishin vėzhguar vendin: "Shkoni nė shtėpinė e asaj prostitute dhe nxirrni jashtė gruan dhe tėrė ato gjėra qė i pėrkasin asaj, siē i jeni betuar".
23 Atėherė tė rinjtė qė kishin vėzhguar vendin shkuan dhe nxorėn jashtė Rahabin, tė atin, tė ėmėn, tė vėllezėrit dhe gjithēka i pėrkiste asaj; kėshtu nxorėn jashtė tė gjithė tė afėrmit e saj dhe i lanė jashtė kampit tė Izraelit.
24 Pastaj i vunė zjarrin qytetit dhe tėrė gjėrave qė ai pėrmbante; morėn vetėm argjendin, arin dhe sendet prej bronzi e hekuri, qė i vunė nė thesarin e shtėpisė sė Zotit.
25 Por Jozueu e la tė gjallė prostitutėn Rahab, familjen e atit tė saj dhe gjithēka qė i pėrkiste; kėshtu qė ajo banoi nė mes tė Izraelit deri sot, sepse ajo kishte fshehur zbuluesit qė Jozueu kishte dėrguar pėr tė vėzhguar Jerikon.
26 Atė ditė Jozueu u betua duke thėnė: "Qoftė i mallkuar para Zotit ai njeri qė do tė ngrihet tė rindėrtojė qytetin e Jerikos! Ai do tė hedhė themelet mbi tė parėlindurin e tij, dhe do t'i lartojė portat mbi birin e tij mė tė vogėl".
27 Zoti ishte me Jozueun, dhe fama e tij u pėrhap nė tė gjithė vendin. JOZUEHU 6:2-27

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:42
Sipas Biblės vjedhja e njė manteli ėshtė mėkat kurse vrasja, therrja, terrorizimi dhe dhunimi i tė pafajshmėve nuk ėshtė gjė


<FONT face=Arial size=2>19 Atėherė Jozueu i tha Akanit: "Biri im, tė lutem, mbushe me lavdi Zotin, Perėndinė e Izraelit, rrėfeji atij dhe mė thuaj atė qė ke bėrė; mos ma fshih".
20 Akani iu pėrgjigj Jozueut dhe i tha: "Nė tė vėrtetė jam unė qė kam mėkatuar kundėr Zotit, Perėndisė sė Izraelit, dhe ja ē'kam bėrė.
21 Kur pashė midis plaēkės njė mantel tė bukur tė Shinarit, dyqind sikla argjendi dhe njė shufėr ari qė peshon pesėdhjetė sikla, pata njė dėshirė tė madhe pėr to dhe i mora; dhe ja, i kam fshehur nė tokė nė mes tė ēadrės sime; dhe argjendi ėshtė poshtė". <B>JOZUEHU 7:19-21<SPAN style="COLOR: red">

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:43
Terrori mbi popullin e Ait, natyrisht gjithmonė sipas urdhėrit tė Perėndisė Biblik

1 Pastaj Zoti i tha Jozueut: "Mos ki frikė dhe mos u tmerro. Merr tė gjithė luftėtarėt e tu dhe nisu dhe sulmo Ain. Shiko, unė po tė jap nė dorė mbretin e Ait, popullin e tij, qytetin e tij dhe vendin e tij.

<FONT face=Arial size=2>18 Atėherė Zoti i tha Jozueut: "Shtrije shtizėn qė ke nė dorė nė drejtim tė Ait, sepse unė do tė ta dorėzoj nė dorė". Dhe Jozueu e shtriu shtizėn qė kishte nė dorė nė drejtim tė qytetit.
19 Me tė shtrirė dorėn, burrat qė ishin nė pritė u ngritėn me tė shpejtė nga vendi i tyre, hynė nė qytet, e zunė dhe nxituan t'i vėnė flakėn.
20 Kur njerėzit e Ait shikuan prapa, ja, ata panė tymin e qytetit qė ngjitej nė qiell; dhe nuk patėn asnjė mundėsi tė iknin as nga njė anė, as nga ana tjetėr, sepse populli qė ikte me vrap nė drejtim tė shkretėtirės u kthye kundėr atyre qė e ndiqnin.
21 Kėshtu, kur Jozueu dhe i tėrė Izraeli panė qė njerėzit e pritės e kishin pushtuar qytetin dhe qė tymi i tij ngrihej lart, u kthyen prapa dhe mundėn njerėzit e Ait.
22 Edhe tė tjerėt dolėn nga qyteti kundėr tyre; kėshtu ata tė Ait u gjendėn tė zėnė nė kurth nė mes tė forcave tė Izraelit, duke pasur nga njė anė njėrėn palė, nga ana tjetėr palėn tjetėr; dhe i mundėn deri sa nuk mbeti asnjė i gjallė apo ikanak.

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:44
postimi me lart pat problem teknik dhe dul gjysmak

1 Pastaj Zoti i tha Jozueut: "Mos ki frikė dhe mos u tmerro. Merr tė gjithė luftėtarėt e tu dhe nisu dhe sulmo Ain. Shiko, unė po tė jap nė dorė mbretin e Ait, popullin e tij, qytetin e tij dhe vendin e tij.

<FONT face=Arial size=2>18 Atėherė Zoti i tha Jozueut: "Shtrije shtizėn qė ke nė dorė nė drejtim tė Ait, sepse unė do tė ta dorėzoj nė dorė". Dhe Jozueu e shtriu shtizėn qė kishte nė dorė nė drejtim tė qytetit.
19 Me tė shtrirė dorėn, burrat qė ishin nė pritė u ngritėn me tė shpejtė nga vendi i tyre, hynė nė qytet, e zunė dhe nxituan t'i vėnė flakėn.
20 Kur njerėzit e Ait shikuan prapa, ja, ata panė tymin e qytetit qė ngjitej nė qiell; dhe nuk patėn asnjė mundėsi tė iknin as nga njė anė, as nga ana tjetėr, sepse populli qė ikte me vrap nė drejtim tė shkretėtirės u kthye kundėr atyre qė e ndiqnin.
21 Kėshtu, kur Jozueu dhe i tėrė Izraeli panė qė njerėzit e pritės e kishin pushtuar qytetin dhe qė tymi i tij ngrihej lart, u kthyen prapa dhe mundėn njerėzit e Ait.
22 Edhe tė tjerėt dolėn nga qyteti kundėr tyre; kėshtu ata tė Ait u gjendėn tė zėnė nė kurth nė mes tė forcave tė Izraelit, duke pasur nga njė anė njėrėn palė, nga ana tjetėr palėn tjetėr; dhe i mundėn deri sa nuk mbeti asnjė i gjallė apo ikanak.

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:45
23 Por mbretin e Ait e zunė tė gjallė dhe e ēuan tek Jozueu.
24 Kur Izraeli mbaroi sė vrari tėrė banorėt e Ait nė fushė dhe nė shkretėtirė ku ata e kishin ndjekur, dhe u therėn tė gjithė deri sa u shfarosėn tė tėrė, gjithė Izraeli u kthye nė drejtim tė Ait dhe i ra me shpatė.
25 Tėrė ata qė u vranė atė ditė, burra dhe gra, ishin dymbėdhjetė mijė veta, tė gjithė banorė tė Ait.
26 Jozueu nuk e uli dorėn qė mbante shtizėn, deri sa i shfarosi tė gjithė banorėt e Ait.
27 Izraeli mori pėr vete vetėm bagėtinė dhe plaēkėn e atij qyteti, simbas urdhrit qė Zoti i kishte dhėnė Jozueut.
28 Kėshtu Jozueu i vuri flakėn Ait dhe e katandisi nė njė grumbull gėrmadhash pėr gjithnjė, njė vend tė shkretuar deri ditėn e sotme.
29 Pastaj e vari mbretin e Ait nė njė dru dhe e la atje deri nė mbrėmje; nė perėndim tė diellit, Jozueu urdhėroi qė kufoma e tij tė ulej nga druri, tė hidhej nė hyrje tė portės sė qytetit dhe mblodhėn mbi tė njė numėr tė madh gurėsh, qė shihen edhe sot.

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:46
23 Por mbretin e Ait e zunė tė gjallė dhe e ēuan tek Jozueu.
24 Kur Izraeli mbaroi sė vrari tėrė banorėt e Ait nė fushė dhe nė shkretėtirė ku ata e kishin ndjekur, dhe u therėn tė gjithė deri sa u shfarosėn tė tėrė, gjithė Izraeli u kthye nė drejtim tė Ait dhe i ra me shpatė.
25 Tėrė ata qė u vranė atė ditė, burra dhe gra, ishin dymbėdhjetė mijė veta, tė gjithė banorė tė Ait.
26 Jozueu nuk e uli dorėn qė mbante shtizėn, deri sa i shfarosi tė gjithė banorėt e Ait.
27 Izraeli mori pėr vete vetėm bagėtinė dhe plaēkėn e atij qyteti, simbas urdhrit qė Zoti i kishte dhėnė Jozueut.
28 Kėshtu Jozueu i vuri flakėn Ait dhe e katandisi nė njė grumbull gėrmadhash pėr gjithnjė, njė vend tė shkretuar deri ditėn e sotme.
29 Pastaj e vari mbretin e Ait nė njė dru dhe e la atje deri nė mbrėmje; nė perėndim tė diellit, Jozueu urdhėroi qė kufoma e tij tė ulej nga druri, tė hidhej nė hyrje tė portės sė qytetit dhe mblodhėn mbi tė njė numėr tė madh gurėsh, qė shihen edhe sot.


30 Atėherė Jozueu ndėrtoi njė altar pėr Zotin, Perėndinė e Izraelit, nė malin Ebal, JOZUEHU 8:1-30

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:47
Popuj tė tjerė gjenocidohen po sipas urdhėrit tė Zotit Biblik

19 Ju ndėrkaq mos u ndalni, por ndiqni armiqtė tuaj dhe goditni prapavijat e tij; mos i lejoni tė hyjnė nė qytetet e tyre, sepse Zoti, Perėndia juaj, i ka lėnė nė duart tuaja".
20 Kur Jozueu dhe bijtė e Izraelit mbaruan sė shfarosuri armiqtė e tyre me njė kėrdi tė madhe deri sa i zhdukėn krejt, dhe ata qė shpėtuan kėrkuan strehė nė qytetet e fortifikuara,
21 tėrė populli u kthye shėndoshė e mirė pranė Jozueut nė kampin e Makedahut. Askush nuk guxoi tė flasė kundėr ndonjėrit prej bijve tė Izraelit.
22 Atėherė Jozueu ta: "Hapni hyrjen e shpellės, nxirrni jashtė saj tė pesė mbretėrit dhe m'i sillni".
23 Kėshtu vepruan; nxorėn nga shpella tė pesė mbretėrit dhe i ēuan tek ai, domethėnė mbreti i Jeruzalemit, mbreti i Hebronit, mbreti i Jarmuthit, mbreti i Lakishit dhe mbreti i Eglonit.
24 Kur u nxorėn jashtė kėta mbretėr dhe u ēuan tek Jozueu, ky thirri tėrė njerėzit e Izraelit dhe u tha krerėve tė luftėtarėve qė kishin shkuar bashkė me tė: "Afrohuni dhe vini kėmbėt tuaja mbi qafėn e kėtyre mbretėrve". Ata u afruan dhe vunė kėmbėt e tyre mbi qafėn e tyre.
25 Pastaj Jozueu u tha: "Mos kini frikė, mos u tmerroni, tregohuni tė fortė dhe trima, sepse kėshtu do tė veprojė Zoti me tė gjithė armiqtė tuaj kundėr tė cilėve duhet tė luftoni".

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:47
26 Pas kėsaj Jozueu i rrahu dhe i bėri tė vdesin, pastaj i vari nė pesė pemė, ku mbetėn tė varur deri nė mbrėmje.
27 Nė perėndim tė diellit, Jozueu urdhėroi t'i ulnin nga drurėt dhe t'i hidhnin nė shpellėn ku ishin fshehur; pastaj nė hyrje tė shpellės vunė gurė tė mėdhenj, qė kanė mbetur aty deri sot.

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:48
28 Po atė ditė Jozueu mori Makedahun dhe i vrau me shpatė tė gjithė bashkė me mbretin e tij; vendosi t'i shfarosė tė gjithė personat qė gjendeshin aty; nuk la asnjė tė gjallė dhe e trajtoi mbretin e Makedahut ashtu si kishte trajtuar mbretin e Jerikos.
29 Pastaj Jozueu dhe tėrė Izraeli bashkė me tė kaluan nga Makedahu nė Libnah dhe e sulmuan kėtė vend.
30 Zoti e dha edhe kėtė qytet me gjithė mbretin e tij nė duart e Izraelit; dhe Jozueu i vrau me shpatė tė gjithė banorėt e tij; nuk la asnjė njeri tė gjallė dhe e trajtoi mbretin ashtu si kishte trajtuar mbretin e Jerikos.
31 Pastaj Jozueu, dhe tėrė Izraeli bashkė me tė, kaloi nga Libnahu nė Lakish; vendosi kampin e vet kundėr tij dhe e sulmoi.
32 Dhe Zoti e dha Lakishin nė duart e Izraelit, qė e pushtoi ditėn e dytė dhe vrau me shpatė tė gjithė personat qė gjendeshin aty, pikėrisht ashtu si kishte vepruar nė Libnah.
33 Atėherė Horami, mbreti i Gezerit, shkoi nė ndihmė tė Lakishit; por Jozueu e mundi atė dhe popullin e tij dhe nuk la asnjė tė gjallė.
34 Pastaj Jozueu dhe tėrė Izraeli bashkė me tė kaluan nga Lakishi nė Eglon; e ngritėn kampin e tyre kundėr tij dhe e sulmuan.
35 E pushtuan po atė ditė dhe i vranė banorėt me shpatė. Po atė ditė Jozueu vendosi tė vriteshin gjithė personat qė gjendeshin nė vend, ashtu si kishte vepruar nė Lakish.
36 Pastaj Jozueu dhe tėrė Izraeli bashkė me tė kaluan nga Egloni nė Hebron dhe e sulmuan kėtė.
37 E pushtuan dhe vranė me shpatė mbretin e tij, tė gjitha qytetet dhe tėrė personat qė gjendeshin aty, nuk lanė asnjė njeri tė gjallė, pikėrisht ashtu si kishin vepruar nė Eglon; por aty vendosi tė shfarosen tė gjithė personat qė gjendeshin nė vend.

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:48
38 Pastaj Jozueu dhe i tėrė Izraeli bashkė me tė u kthyen nė drejtim tė Debirit dhe e sulmuan.
39 Shtinė nė dorė mbretin dhe tė gjithė qytetet e tij; i vranė me shpatė dhe shfarosėn tė gjithė njerėzit qė gjendeshin nė vend; nuk mbeti asnjė i gjallė. Ai e trajtoi Debirin dhe mbretin e tij ashtu si kishte trajtuar Hebronin, Libnahun dhe mbretin e tij.
40 Jozueu goditi, pra, gjithė vendin, krahinėn malore, Negevin, ultėsirėn, shpatet e maleve, gjithė mbretėrit e tyre; vendosi tė shfarosė ēdo gjė tė gjallė, ashtu si kishte urdhėruar Zoti, Perėndia i Izraelit. JOZUEHU 10:19-40

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:49
Vrasja mizore e 10 000 burrave

4 Juda, shkoi, pra, dhe Zoti u la nė dorė Kananejtė dhe Perezejtė; dhe nė Bezek vranė dhjetė mijė burra. GJYKATESIT 1:4

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:50
Terrorizėm dhe vrasje me shpata jo vetėm mbi njerėz por edhe mbi kafshė, urdhėruar sipas Biblės

41 Atėherė njerėzit e Izraelit u kthyen dhe njerėzit e Beniaminit i zuri njė frikė e madhe, duke parė gjėmėn e madhe qė u kishte rėnė.
42 Prandaj filluan tė ikin pėrpara njerėzve tė Izraelit nė drejtim tė shkretėtirės, por pa arritur t'i shmangen betejės; dhe ata qė dilnin nga qyteti u vėrsulėn nė mes tyre dhe i masakruan.
43 I rrethuan Beniaminitėt, i ndoqėn pa pushim dhe i luftuan deri pėrballė Gibeahut nga ana lindore.
44 Beniaminitėt humbėn tetėmbėdhjetė mijė njerėz, tė gjithė burra trima.
45 Ata qė mbetėn gjallė kthyen kurrizin dhe ua mbathėn nė drejtim tė shkretėtirės, tė shkėmbit tė Rimonit; dhe ata zunė rrugės pesė mijė prej tyre i ndoqėn deri nė Gidon dhe vranė dy mijė tė tjerė.
46 Kėshtu numri i pėrgjithshėm i Beniaminitėve qė u vranė atė ditė ishte njėzet e pesė mijė veta, tė gjithė tė zotė tė pėrdornin shpatėn, tėrė njerėz trima.
47 Gjashtėqind burra, qė kishin kthyer kurrizin dhe kishin ikur nė shkretėtirė nė drejtim tė shkėmbit tė Rimonit, mbetėn aty katėr muaj.
48 Pastaj Izraelitėt u kthyen kundėr bijve tė Beniaminit dhe vranė me shpatė tėrė banorėt e qytetit, duke pėrfshirė edhe bagėtinė dhe gjithēka gjenin; u vunė flakėn edhe tėrė qyteteve qė u dilnin pėrpara. GJYKATESIT 20:41-48

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 15:51
Me rrespekt nga Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni
[Pause.Print.Scroll]
Kumanove, Maqedoni, 09.07.2006

F U N D

King_Gentius
09-07-06, 19:12
Kisha pershtypjen se sipas muslimanve Zoti Biblik eshte Allahu, po hebrenjte jan te devijuar prej fes se vertet se nuk konsiderojne Muhamedin profet te Zotit Biblik. Pra ti po thua se Allahu ka dhen keto urdhra per terrorizem. Po apo jo?

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 21:04
Pėrshėndetje...

Ne si musliman i nderuari anėtarė, besojmė se Zoti (Allahu) i Madhėruar Profetėve tė vet ua ka dėrguar katėr (4) libra gjatė gjithė egzistencės sė njerėzimit.

Inxhilin, i cili ndryshoi teksit edhe emrin e qė quhet Bibla. Unė e di se Biblėn (Inxhilin) Zoti ia ka dėrguar Profetėve tė vet, mirėpo ai ėshtė ndryshuar thuaj se i tėrė. Shumė pak ka mbetur nga fjalėt e Zotit.

Dhe aty qė kemi pėrdorur termin Zot, shumė qartė e ka treguar autori duke thėnė Zoti Biblik

Dhe merreni me mend se Zoti a thotė ashtu.


smarts way

Pause_Print_Scroll
09-07-06, 21:09
I S L A M I dėnon terrorizmin

K R I SH T E R I Z M I nxit nė Terrorizėm

King_Gentius
10-07-06, 00:30
Pra ti po thua qe keto pjese te Bibles te cilat ke postuar nuk duhet te ken qen ne Biblen origjinale sepse Zoti kurre nuk do kishte dhen urdher per terrorizem.

I S L A M I dėnon terrorizmin

K R I SH T E R I Z M I nxit nė Terrorizėm

Cilet te krishtere po ushtrojne terrorizem sot duke justifikuar se ky terrorizem kerkohet nga Zoti i tyre apo nga Bibla?

Pause_Print_Scroll
10-07-06, 10:42
Pėrshėndetje...

Hej King... ndėgjo..!

O quni mbase ėshtė ndryshuar Bibla tėrėsisht (nė pėrjashtim tė disa pjesėve tė vogla)..Zoti e ka dėrguar Muhammedin, me Librin e pandryshueshėm (Kur'anin).

Kush bėn sot mė shumė terrorizėm se sa tė krishterėt?... Bushi ēka ėshtė?! paqėruajtės apo terrorist???. i kirshterė apo ateist??? Mė terrorist se Bushi a mund tė gjejm edhe ndonjė?!!?!?!!? Po tė ishte Bin Lladeni nė Vatikan, a do ta kishte sulmuar Bushi Vatikanin pėr t'a mbytuar Bin Lladenin???jo, sepse aty ka njerėz, ndėrsa nė Afganistat edhe fėmijėt mbyten edhe kush po ia fut kepen???

A justifikohen ata me Bibėl a jo, nuk e di, mirėpo e di se udhėrrėfyesi i tyre urdhėron pėr terrorizėm, e nėse dėshironi tė vėrtetėn lexoni ato qė kam postuar, e mos pasoni qorrazi siē e keni adet ju tė krishterėt.

Po deshe merre at Biblėn "fjalėn e Zotit" dhe lexoi ato burime qė i kam treguar, sepse une flas me argumente, pėr ēdo citat tė kam treguar se ku mundėesh me i lexue nė Bibėl.

Mbetesh i pėrshėndetur nga
Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMusin ibn Jahja el Albani el Darekutni
Kumanove, 10.07.2006

King_Gentius
10-07-06, 12:40
Pėrshėndetje...

Hej King... ndėgjo..!

O quni mbase ėshtė ndryshuar Bibla tėrėsisht(nė pėrjashtim tė disa pjesėve tė vogla)..Zoti e ka dėrguar Muhammedin, me Librin e pandryshueshėm (Kur'anin).


Po asnjeri nuk po e di cilat pjes jan ndryshuar apo jo. Ti per her te pare po na thua se kuotimet specifike qe ke dhen jan te ndryshuara.

Kush bėn sot mė shumė terrorizėm se sa tė krishterėt?... Bushi ēka ėshtė?! paqėruajtės apo terrorist???. i kirshterė apo ateist??? Mė terrorist se Bushi a mund tė gjejm edhe ndonjė?!!?!?!!? Po tė ishte Bin Lladeni nė Vatikan, a do ta kishte sulmuar Bushi Vatikanin pėr t'a mbytuar Bin Lladenin???jo, sepse aty ka njerėz, ndėrsa nė Afganistat edhe fėmijėt mbyten edhe kush po ia fut kepen???

Me terrorist se Bushi eshte Bin Ladeni. Sigurisht do kishin me kujdes te gjunin mbi Vatikanin. Evropianet dhe amerikanet po luftojne te mbrojne ato vende prej njerezve si Bin Ladeni. Nuk do i zen meraku per irakianet me shum se per veten e vet.

A justifikohen ata me Bibėl a jo, nuk e di

Lol, po atehere cka akuzon se Bibla i con ata te bejne terrorizem. Bushi asnjeher nuk ka then se Zoti apo Bibla i ka kerkuar te beje lufte ne Irak.

mirėpo e di se udhėrrėfyesi i tyre urdhėron pėr terrorizėm

Udherrefyesi ndoshta ka kerkuar lufte kunder paganve, po keto pun jan 3000 vjet me pare. Sot nuk i ndjek njeri ato pjese te Bibles. Sot asnje vend i krishtere nuk thot te hapi ndonje lufte se ashtu thot Bibla. Vetem muslimanet thon se kan urdher te shenjte te mbytin gjith hebrenjte ne det.

Pause_Print_Scroll
10-07-06, 15:08
Po asnjeri nuk po e di cilat pjes jan ndryshuar apo jo. Ti per her te pare po na thua se kuotimet specifike qe ke dhen jan te ndryshuara.

Pershendetje...
Ti sipas postimeve qė kam parė je i krishterė. Tė tė pyes, si ka mundėsi t'i besosh njė libri i cili ka ndryshime, dhe nuk ėshtė origjinal?. Si ka mundėsi qė vet tė pohosh se ai ėshtė i ndryshuar dhe prap e pason, dhe quan vetėn besimtar i atij libri.

Pse as ti e askush tjetėr nuk dha komente pėr ato citate ao kundėrpėrgjigje, mirėpo qė nė fillim dulet prej teme. Mirėpo kjo ėshtė strategjia juaj pėr tė ikur prej teme.


Me terrorist se Bushi eshte Bin Ladeni. Sigurisht do kishin me kujdes te gjunin mbi Vatikanin. Evropianet dhe amerikanet po luftojne te mbrojne ato vende prej njerezve si Bin Ladeni. Nuk do i zen meraku per irakianet me shum se per veten e vet.

E, sa injorant tregohesh me fjalėt e tua: "Sigurisht do kishin me kujdes te gjunin mbi Vatikanin".. pse tė kishin kujdes, pse nuk do tė gjuanin si kanė gjuajtur nė Afganistan nė popullatėn civile???, ēka ka dallim Afganistani prej Vatikanit, tok ajo tok kjo!?!?!?... Nėse do t'a dėshironin Bin Lladenin ata qė motiu do e kishin mbaruar kėtė muhabet mirėpo ata dhėirojnė aty tjetėr gjė.

Lol, po atehere cka akuzon se Bibla i con ata te bejne terrorizem. Bushi asnjeher nuk ka then se Zoti apo Bibla i ka kerkuar te beje lufte ne Irak.

Pse ben kėtė luftė Ai. Pse Papa nuk del dhe t'a kėshillojė e ti thotė: "O biri im, mjaft mbyte fėmij, lėri mo"... pse sdel askush ti denojė torturimet nė Guantanamo.. Po deshe eja nė Maqedoni tė dėrgoj tek njė tetovar i cili ka qenė nė Guantanamo edhe ta tregon tmerrin qė gjendet aty. Ku mbet njerėzit e Bibles, e tė Paqės?


Udherrefyesi ndoshta ka kerkuar lufte kunder paganve, po keto pun jan 3000 vjet me pare. Sot nuk i ndjek njeri ato pjese te Bibles. Sot asnje vend i krishtere nuk thot te hapi ndonje lufte se ashtu thot Bibla. Vetem muslimanet thon se kan urdher te shenjte te mbytin gjith hebrenjte ne det.

Unė e di qė ju tė krishterėt besoni nė Bibėl, si ne muslimanėt nė Kuran. Bibla e Kurani nuk janė pėr njė kohė, e pėr njė kohė tjetėr jo. E sheh, edhe vet tregon se as tė krishterėt nuk punojnė me Bibėl ashtu s duhet sepse ka shumė mangėsira dhe paradoxe dhe marre po na sheh dikush duke veprue ashtu. Ne muslimanėt, si para 1400 viteve si dhe sot, e kemi kushtetut Kuranin, e pse nuk na lejojnė Paganėt Krishter ta realizojmė ajo ėshtė tjetėr punė. E sa i pėrket asaj qė thua ti, ju vet jeni pagan e skeni ēka ti lluftoni paganėt, e tek e fundit, si paganėt si muslimanėt njerėz janė, nuk lejohet terrori, siē nxit Bibla.

bye bye

King_Gentius
10-07-06, 16:47
Pershendetje...
Ti sipas postimeve qė kam parė je i krishterė. Tė tė pyes, si ka mundėsi t'i besosh njė libri i cili ka ndryshime, dhe nuk ėshtė origjinal?. Si ka mundėsi qė vet tė pohosh se ai ėshtė i ndryshuar dhe prap e pason, dhe quan vetėn besimtar i atij libri.

Per shkak se feja ime eshte shum e vjeter, disa detaje nuk jan origjinale.

Pse as ti e askush tjetėr nuk dha komente pėr ato citate ao kundėrpėrgjigje, mirėpo qė nė fillim dulet prej teme. Mirėpo kjo ėshtė strategjia juaj pėr tė ikur prej teme.

Nuk kam lexuar te gjithe Biblen por po te besoj se i ke kuotuar sakte. Cfar do ti qe te komentoj une tash?

E, sa injorant tregohesh me fjalėt e tua: "Sigurisht do kishin me kujdes te gjunin mbi Vatikanin".. pse tė kishin kujdes, pse nuk do tė gjuanin si kanė gjuajtur nė Afganistan nė popullatėn civile???, ēka ka dallim Afganistani prej Vatikanit, tok ajo tok kjo!?!?!?...

Afganistani ka qen shtepia e Bin Ladenit. Gjithashtu, Amerikanet dhe evropianet luftojne te mbrojne veten e vet pra edhe Vatikanin. Eshte normale se shtepia e afganit nuk ka aq vlere sa shtepia e vet.

Nėse do t'a dėshironin Bin Lladenin ata qė motiu do e kishin mbaruar kėtė muhabet mirėpo ata dhėirojnė aty tjetėr gjė.


Faleminderit qe na dhe kete informacion o i madh se ne nuk punojm per CIA si puna jote dhe nuk i dim keto komplote.

Pse ben kėtė luftė Ai. Pse Papa nuk del dhe t'a kėshillojė e ti thotė: "O biri im, mjaft mbyte fėmij, lėri mo"... pse sdel askush ti denojė torturimet nė Guantanamo.. Po deshe eja nė Maqedoni tė dėrgoj tek njė tetovar i cili ka qenė nė Guantanamo edhe ta tregon tmerrin qė gjendet aty. Ku mbet njerėzit e Bibles, e tė Paqės?

Ju kumanovaret beni mir te qendroni larg Bin Ladenit dhe nuk ka per tju trazuar njeri. Njerzit e Bibles po luftojne ata qe u hedhin ne ere stacionet e trenave dhe gradacielatSa per Guantanamon, shum njerez kan fol kunder saj.

Unė e di qė ju tė krishterėt besoni nė Bibėl, si ne muslimanėt nė Kuran. Bibla e Kurani nuk janė pėr njė kohė, e pėr njė kohė tjetėr jo. E sheh, edhe vet tregon se as tė krishterėt nuk punojnė me Bibėl ashtu s duhet sepse ka shumė mangėsira dhe paradoxe dhe marre po na sheh dikush duke veprue ashtu.

Perendimoret sot jan te frymezuar nga Rilindja, per shkak te keq-interpretimit te fes ne te kaluaren.

E sa i pėrket asaj qė thua ti, ju vet jeni pagan e skeni ēka ti lluftoni paganėt, e tek e fundit, si paganėt si muslimanėt njerėz janė, nuk lejohet terrori, siē nxit Bibla.

Pagane nuk jemi sepse jemi Monoteiste. Te paganet terrori nuk ishte i ndaluar. Shum kultura pagane kan pas perendi lufte. Ke popull po na nxit Bibla te luftojme sot? Pjeset qe ke postuar thjesht tregojne historin e mbijetimit te hebrejve dhe te triumfit te tyre mbi pagane ne te kaluaren, nuk jan ndonje keshille per sot. Edhe hebrejt edhe krishteret e muslimanet kan bere pushtime dhe luftra neper kontinente te ndryshme.

Espresso
10-07-06, 21:06
O Prinz Krolli :rolleyes:

O hoxha i fshatit, kjo qe servon ketu eshte nga beselidhja e vjeter dhe te njejten e gjene te kopjuar nga kurani yt famelart. Me vje keq pse mohon kuranin tend.

Espresso

Espresso
10-07-06, 21:21
Tė tė pyes, si ka mundėsi t'i besosh njė libri i cili ka ndryshime, dhe nuk ėshtė origjinal?.

Po si ka mundesi te zhvillohet kampionati boteror i futbollit ne fillim te shekullit 21 neper stadiumet e parestauruara te vitit 1934 te Uruguajit?

Hajt lol merre lecken arabe dhe fute nen jastuk se te merr gjumi me lirshem :biggrin: mos na shit mend me origjinalitetet e shekullit te gjasht. Ai origjinalitet i Kuranit ka pasur vlere ne shekullin e 6 dhe sot eshte nje leck e pavler, vetem per te verberit per te luftuar friken dhe humbjen e kontrollit ndaj femres. Kurani mbetet origjnal, por ne kete koha s'ka vlere fare. Me mire e kupton nese ta rrok logjika e stadiumit te Uruguajit :biggrin:

Hajt lol tash shko hap tema neper forume te tjera me 500 nika :eek:

Pause_Print_Scroll
10-07-06, 22:13
Per shkak se feja ime eshte shum e vjeter, disa detaje nuk jan origjinale.
E pra mbase qenka shumė e vjetėr dhe jo origjinale, pse t'a besojė, sigurisht Zoti ka dėrguar tjetėr Libėr mbas kėtij, pėr shkak tė ndryshimeve tė shumta. e qė ky Libėr ėshėt Kurani.

Nuk kam lexuar te gjithe Biblen por po te besoj se i ke kuotuar sakte. Cfar do ti qe te komentoj une tash
Po po tė gjithė tė sakta janė, prandaj edhe burimet iu kam treguar. Unė nuk dua komentim tė trilluar, mirėpo dua t'ju tregoj se Zoti nuk e la njerėzin pa duhėzim, dhe dėrgoi Kuranin pasiqė njerėz futėn dorė nė Bibėl, tė cilėt sot tė krishterėt e kanė udhėrrėfyes, e sa e praktikojnė nuk e di.
Afganistani ka qen shtepia e Bin Ladenit. Gjithashtu, Amerikanet dhe evropianet luftojne te mbrojne veten e vet pra edhe Vatikanin. Eshte normale se shtepia e afganit nuk ka aq vlere sa shtepia e vet.
O terrorist. Si i thua kėto fjalė a e sheh se sa shumė thėrrisni nė terrorisėm. "Shpin teme mos gaboni me e prek, e tė fqiut kallne krejt se sma nin hiq" kėshtu jeni ju krishterėt. Njėsoj si Afganistani si Vatikani nėse qėllimi ka qenė pėr t'a gjuajtur Bin Lladenin ėshtė dashur t'a gjuajnė njėsoj, ose tė dėrgojnė njerėz tė fshehtė e mos tė bėjnė qrregullira.
Faleminderit qe na dhe kete informacion o i madh se ne nuk punojm per CIA si puna jote dhe nuk i dim keto komplote.
sps, edhe pse nuk punojė pėr CIA, i di dhe i lexoj strategjitė e tyre qė janė nė pėrputhshmėri me Biblėn pėr shkatrrimin e njerėzimit.
Ju kumanovaret beni mir te qendroni larg Bin Ladenit dhe nuk ka per tju trazuar njeri. Njerzit e Bibles po luftojne ata qe u hedhin ne ere stacionet e trenave dhe gradacielatSa per Guantanamon, shum njerez kan fol kunder saj.
O quni, valėė fėmijėt 2 vjeē mund tė bėjnė kamikaza???... a e di se sa fėmijė janė mbytur nė Irak dhe Afganistan.. po deshe ti sjell edhe me foto, nėse mė lejojnė moderatorėt, sepse janė trishtuese. E sa i pėrket neve Kumanovarėve, ne jemi burra e trima, e kemi treguar vetėn nė luftė e jo si ju e si do psikolgo qe rrini nėpėr Perėndim dhe na shitni fore tė burrnis.
Perendimoret sot jan te frymezuar nga Rilindja, per shkak te keq-interpretimit te fes ne te kaluaren.
Kush janė kėta Perėndimor be burr. Ata qė thonė torturimi i afganistanėve ėshtė gjė normale, sepse janė terrorista. As me qenin nuk ban me ba terror e leje mo me njeriun.
Pagane nuk jemi sepse jemi Monoteiste. Te paganet terrori nuk ishte i ndaluar. Shum kultura pagane kan pas perendi lufte. Ke popull po na nxit Bibla te luftojme sot? Pjeset qe ke postuar thjesht tregojne historin e mbijetimit te hebrejve dhe te triumfit te tyre mbi pagane ne te kaluaren, nuk jan ndonje keshille per sot. Edhe hebrejt edhe krishteret e muslimanet kan bere pushtime dhe luftra neper kontinente te ndryshme.
E more burr e trillues. Nėse tek paganėt qenka e lejuar terori, atėherė edhe tek tė krishterėt po, dhe 1. veēori e pėrbashkėt e juve dhe e paganėve = terrori. Mos mė fut tani e tė flas pėr trinin, se ajo ēka ju thuani ėshtė budallaki. Ju jeni paganė dhe nuk jeni moneteist. Unė nuk mund tė bėjė njė matematik 1+1+1=1, kjo ėshtė budallalėk. Dhe ska dyshim se 1+1+1=3 (=paganizėm). Edhe muslimanėt luftaun pėr tė ruajtur nderin, familjen, dhe pasurin, mirėpo ashtu si i mėsoi Kurani e jo si i mėsoi Bibla qė tė bėjnė terror.

Une be Esspreso shkruaj me plot nicka, e qė tė gjitha i tregoj, e qė janė: "Ebu Dawud", "Pause_Print_Scroll", "SmArTs_WAY",= 3, e jo 500 si thua ti.
bye bye

Espresso
10-07-06, 22:31
E pra mbase qenka shumė e vjetėr dhe jo origjinale, pse t'a besojė, sigurisht Zoti ka dėrguar tjetėr Libėr mbas kėtij, pėr shkak tė ndryshimeve tė shumta. e qė ky Libėr ėshėt Kurani.


Po po tė gjithė tė sakta janė, prandaj edhe burimet iu kam treguar. Unė nuk dua komentim tė trilluar, mirėpo dua t'ju tregoj se Zoti nuk e la njerėzin pa duhėzim, dhe dėrgoi Kuranin pasiqė njerėz futėn dorė nė Bibėl, tė cilėt sot tė krishterėt e kanė udhėrrėfyes, e sa e praktikojnė nuk e di.

O terrorist. Si i thua kėto fjalė a e sheh se sa shumė thėrrisni nė terrorisėm. "Shpin teme mos gaboni me e prek, e tė fqiut kallne krejt se sma nin hiq" kėshtu jeni ju krishterėt. Njėsoj si Afganistani si Vatikani nėse qėllimi ka qenė pėr t'a gjuajtur Bin Lladenin ėshtė dashur t'a gjuajnė njėsoj, ose tė dėrgojnė njerėz tė fshehtė e mos tė bėjnė qrregullira.

sps, edhe pse nuk punojė pėr CIA, i di dhe i lexoj strategjitė e tyre qė janė nė pėrputhshmėri me Biblėn pėr shkatrrimin e njerėzimit.

O quni, valėė fėmijėt 2 vjeē mund tė bėjnė kamikaza???... a e di se sa fėmijė janė mbytur nė Irak dhe Afganistan.. po deshe ti sjell edhe me foto, nėse mė lejojnė moderatorėt, sepse janė trishtuese. E sa i pėrket neve Kumanovarėve, ne jemi burra e trima, e kemi treguar vetėn nė luftė e jo si ju e si do psikolgo qe rrini nėpėr Perėndim dhe na shitni fore tė burrnis.

Kush janė kėta Perėndimor be burr. Ata qė thonė torturimi i afganistanėve ėshtė gjė normale, sepse janė terrorista. As me qenin nuk ban me ba terror e leje mo me njeriun.

E more burr e trillues. Nėse tek paganėt qenka e lejuar terori, atėherė edhe tek tė krishterėt po, dhe 1. veēori e pėrbashkėt e juve dhe e paganėve = terrori. Mos mė fut tani e tė flas pėr trinin, se ajo ēka ju thuani ėshtė budallaki. Ju jeni paganė dhe nuk jeni moneteist. Unė nuk mund tė bėjė njė matematik 1+1+1=1, kjo ėshtė budallalėk. Dhe ska dyshim se 1+1+1=3 (=paganizėm). Edhe muslimanėt luftaun pėr tė ruajtur nderin, familjen, dhe pasurin, mirėpo ashtu si i mėsoi Kurani e jo si i mėsoi Bibla qė tė bėjnė terror.

Une be Esspreso shkruaj me plot nicka, e qė tė gjitha i tregoj, e qė janė: "Ebu Dawud", "Pause_Print_Scroll", "SmArTs_WAY",= 3, e jo 500 si thua ti.
bye bye

Ne nje forum tjeter kishe hapur ti nje teme me nikun SmArTs_WAY kinse si ke konvertuar prej krishterimit ne islam :biggrin: Veq ma terheqo kiurreshtjen kur lexova te njejtin nik dhe intrigat neper soba tjera.:cool:

Po cu be me rrenat e kuranit te kopjuara nga testamenti i vjeter qe po i servon ketu o baba hoxh?:biggrin:

Pause_Print_Scroll
10-07-06, 22:42
Ndėgjo o Esspreso, e o trillues,...

A e ke parė nė fund tė atij postimi se aty e kam shkruar Motra juaj Xheni, e qė ai tregim ėshtė pėr njė vajz e jo pėr mua, se unė elhamdulilah jam lindur dhe do tė vdes (inshAllah) musliman, dhe do t'ju kundėshtojė juve pėrderisa kam kohėl, dhe mos mė trillo mua me ato strategjithė e tua kristiane, pse asnjėri nuk diskutoni nė kėtė temė qė e kam hapur pėr terrorizmin bė Bibėl. Mirėpo ikbi prej teme sepse po ju gjek... hajt shko e thuj "Zotit" tė Biblės se terrorizmi nuk ėshtė i mirė.

bye bye

King_Gentius
10-07-06, 23:56
E pra mbase qenka shumė e vjetėr dhe jo origjinale, pse t'a besojė, sigurisht Zoti ka dėrguar tjetėr Libėr mbas kėtij, pėr shkak tė ndryshimeve tė shumta. e qė ky Libėr ėshėt Kurani.


Po po tė gjithė tė sakta janė, prandaj edhe burimet iu kam treguar. Unė nuk dua komentim tė trilluar, mirėpo dua t'ju tregoj se Zoti nuk e la njerėzin pa duhėzim, dhe dėrgoi Kuranin pasiqė njerėz futėn dorė nė Bibėl, tė cilėt sot tė krishterėt e kanė udhėrrėfyes, e sa e praktikojnė nuk e di.
Mendimet e tua personale nuk me interesojne.

O terrorist. Si i thua kėto fjalė a e sheh se sa shumė thėrrisni nė terrorisėm. "Shpin teme mos gaboni me e prek, e tė fqiut kallne krejt se sma nin hiq" kėshtu jeni ju krishterėt. Njėsoj si Afganistani si Vatikani nėse qėllimi ka qenė pėr t'a gjuajtur Bin Lladenin ėshtė dashur t'a gjuajnė njėsoj, ose tė dėrgojnė njerėz tė fshehtė e mos tė bėjnė qrregullira.

E do na mbushesh mendjen se ty te dhem njesoj shpia jote si shpia matan botes.

sps, edhe pse nuk punojė pėr CIA, i di dhe i lexoj strategjitė e tyre qė janė nė pėrputhshmėri me Biblėn pėr shkatrrimin e njerėzimit.

Ku i lexon, ne aljazeera. Ku i drejton Bibla Amerikanet te luftojne ne Irak per nafte?

O quni, valėė fėmijėt 2 vjeē mund tė bėjnė kamikaza???... a e di se sa fėmijė janė mbytur nė Irak dhe Afganistan.. po deshe ti sjell edhe me foto, nėse mė lejojnė moderatorėt, sepse janė trishtuese.

Ne lufte kunder terroristve ka dhe viktima te pafajshme fatkeqesisht.

E sa i pėrket neve Kumanovarėve, ne jemi burra e trima, e kemi treguar vetėn nė luftė e jo si ju e si do psikolgo qe rrini nėpėr Perėndim dhe na shitni fore tė burrnis.

Un nuk te jam krenuar se jam me trim se ty, vec kalamajt sillen me trimeri forumike.

Kush janė kėta Perėndimor be burr. Ata qė thonė torturimi i afganistanėve ėshtė gjė normale, sepse janė terrorista. As me qenin nuk ban me ba terror e leje mo me njeriun.

Perendimoret si Amerika dhe Evropa qe jan me sekulare se vendet e Lindjes se Mesme. Me qenin qe te kafshon sigurisht qe behet terror. Afganet taleban gjithashtu po vriten lart e posht kufirit. Padrejtesit e Guantanamos i kan kritikuar shum her ne media perendimore dhe arrestime jan bere.

Mos mė fut tani e tė flas pėr trinin, se ajo ēka ju thuani ėshtė budallaki. Ju jeni paganė dhe nuk jeni moneteist. Unė nuk mund tė bėjė njė matematik 1+1+1=1, kjo ėshtė budallalėk. Dhe ska dyshim se 1+1+1=3 (=paganizėm).

Nuk me intereson mendimi jot personal.

Edhe muslimanėt luftaun pėr tė ruajtur nderin, familjen, dhe pasurin, mirėpo ashtu si i mėsoi Kurani e jo si i mėsoi Bibla qė tė bėjnė terror.


Hej, Afganet e sollen terrorin ne Amerik, e keta thjesht po u kthejn favorin afganve. Edhe amerikanet nderin, familjen e pasurin po mbrojne duke sulmuar mbrapa terroristet.

E more burr e trillues. Nėse tek paganėt qenka e lejuar terori, atėherė edhe tek tė krishterėt po, dhe 1. veēori e pėrbashkėt e juve dhe e paganėve = terrori.


Me keto prralla te ve ne gjum Bin Ladeni ty?

musl|m
11-07-06, 09:01
Sot asnje vend i krishtere nuk thot te hapi ndonje lufte se ashtu thot Bibla. Vetem muslimanet thon se kan urdher te shenjte te mbytin gjith hebrenjte ne det.

Me mir do te ishte te thonin po hapi nje luft se ashtu thot bibla bile e dim se keni nje arsye te shenjte se sa keshtu po e hapi nje luft se po ka qejf bushi ju ka tek qashtu se nuk po i rrihet vertet esht me keq.

Po nejse se nuk ishte kjo arsye qe te replikoj.

Ajo fjalia e fundit me ra ne sy: "Vetem muslimanet thon se kan urdher te shenjte te mbytin gjith hebrenjte ne det."

Bekare:190. Dhe luftoni nė rrugėn e All-llahut kundėr atyre qė ju sulmojnė e mos e teproni se All-llahu nuk i do ata qė e teprojnė (e fillojnė luftėn).

Muslimanet e kan te ndaluar reptesisht qe te fillojne luften ata, eshte i qarte ky ajet Kur`anor dhe nuk ka nevoj per koment!

Pause_Print_Scroll
11-07-06, 11:23
Mendimet e tua personale nuk me interesojne.
Vallė mendime personale tė miat janė... jo jo, kėtu jam duke folur me argumente, nėse nuk pranon atėehrė kthehu dhe lexo po nė kėtė temė se sa me argumente kam folur.
E do na mbushesh mendjen se ty te dhem njesoj shpia jote si shpia matan botes.
Ama ky far Bushi thotė se une po e ruj paqė dhe kur ruhet, ruhet, njėsoj, e mos mė shit for oj Mbret i Tucave, sepse nuk t'i blej. Me pas dit une se Millosheviqi ėshtė nė shtėpinė time, do ta prishja krejt shtėpinė deri sa t'a zija atė qenin me emrin Sllobodan.
Ku i lexon, ne aljazeera. Ku i drejton Bibla Amerikanet te luftojne ne Irak per nafte?
Aljazeera ėshtė n gj. arabe dhe nuk e kuptoj kėtė gjuhė. Dhe e dyta, Amerika qė moti ka filluar tė marr naftė nė Irak, dhe hovin e madh e bėri me Luftėn. Nė Kumanovė ka ca quna qė kanė qenė vozitės nė Irak dhe Afganistat, dhe kam ndėgjuar se kannė thėn se NON-STOP kemi bartuar naftė. Biba ndoshta nuk i thotė Amerikės me marr naftė, mirėpo i thotė me ba terrorizėm.
Ne lufte kunder terroristve ka dhe viktima te pafajshme fatkeqesisht.
Veēse ato viktimat qė ti po iu thua fatkeqėsisht, janė mė shumė se sa ata "terroristat". Shumė pak bin lldena kan vra,...
Un nuk te jam krenuar se jam me trim se ty, vec kalamajt sillen me trimeri forumike.
Hajt more burr, se ju as ne forum e as aty ku duhet me tregue trimeri nuk keni tregue, veēse tė gjithė keni qenė me dhan ideja. Mirėpo sta fys kot nė kėtė ēėshtje,... se une jam i sinqertetė me Zotim tim dhe ēdo vepėr e baj pėr Zot.
Perendimoret si Amerika dhe Evropa qe jan me sekulare se vendet e Lindjes se Mesme. Me qenin qe te kafshon sigurisht qe behet terror. Afganet taleban gjithashtu po vriten lart e posht kufirit. Padrejtesit e Guantanamos i kan kritikuar shum her ne media perendimore dhe arrestime jan bere.
A be burr i botės. Ky far qeni qė po't kafhojka ku e msove qė me i ba terror. Ti qenit njė guri me ja gjujt ai hik:biggrin: . Prap se prap ti bazėn e ke nė Bibėl se ajo ashtu urdhėron, ndėrsa Kurani siē tregon Profeti njė rast, pėr njė vajz e cila e fitoi parajsėn, sepse me sinqeritet tė plotė ia kishte ofruar ca ujė afėr gojė njė qeni.:eek:
Nuk me intereson mendimi jot personal.
Mbase nuk tė intereson, pse diskuton me mua???... po hajt mbase qenka i krishter dhe tė intereson Bibla, pse spo flet asgjė kėtyre citateve bibleke qė kam sjell.
Hej, Afganet e sollen terrorin ne Amerik, e keta thjesht po u kthejn favorin afganve. Edhe amerikanet nderin, familjen e pasurin po mbrojne duke sulmuar mbrapa terroristet.
Ēfarė terrori be bur.... kush ėshtė duke e mbrojt familjen?????... familja nuk mbrohet nė Irak por nė Amerik.
Me keto prralla te ve ne gjum Bin Ladeni ty?
jo jo, se sa jam ygjuar dhe nuk mė flihet mė, edhe pse pėrallat ka 10 vite qė i kam lėrė.
bye bye

King_Gentius
12-07-06, 01:39
Vallė mendime personale tė miat janė... jo jo, kėtu jam duke folur me argumente, nėse nuk pranon atėehrė kthehu dhe lexo po nė kėtė temė se sa me argumente kam folur.

Lol, ti nuk solle ndonje argument qe tregon se Zoti dergoi Muhametin.

Me pas dit une se Millosheviqi ėshtė nė shtėpinė time, do ta prishja krejt shtėpinė deri sa t'a zija atė qenin me emrin Sllobodan.

Ca kuptim ka te luftosh te mbrosh dicka kur ti po e shkaterron ate?

Aljazeera ėshtė n gj. arabe dhe nuk e kuptoj kėtė gjuhė. Dhe e dyta, Amerika qė moti ka filluar tė marr naftė nė Irak, dhe hovin e madh e bėri me Luftėn. Nė Kumanovė ka ca quna qė kanė qenė vozitės nė Irak dhe Afganistat, dhe kam ndėgjuar se kannė thėn se NON-STOP kemi bartuar naftė.

Mbi punen e naftes kemi rene dakort kohe me pare.

Biba ndoshta nuk i thotė Amerikės me marr naftė, mirėpo i thotė me ba terrorizėm.


Gjithashtu kemi rene dakort se nuk ke evidenca qe amerikanet frymezohen prej Bibles.

Veēse ato viktimat qė ti po iu thua fatkeqėsisht, janė mė shumė se sa ata "terroristat". Shumė pak bin lldena kan vra,...


Shum prej atyre qe vriten i vrasin irakianet ne luften civile. Ju na shpjeguat te topiku tjeter se irakianet kan 1400 vjet urrejtje dhe lufte her pas her me njeri tjetrin. Tash 20 vjetet e fundit ku nderhyn amerikanet po te shqetsokan. Kur do bisedojme per 1380 vitet e tjera qe kan urryer dhe masakruar vllau vllan?

A be burr i botės. Ky far qeni qė po't kafhojka ku e msove qė me i ba terror. Ti qenit njė guri me ja gjujt ai hik

Pse ti qenin qe te kafshon e perkedhel a?

Prap se prap ti bazėn e ke nė Bibėl se ajo ashtu urdhėron

Lol, po e perseris prap, ku eshte evidenca se te krishteret frymezohen prej Bibles per ndonje terrorizem?

pse spo flet asgjė kėtyre citateve bibleke qė kam sjell.

Te pyta per citatet, a jan keto citatet e ndryshuara apo jo? Nese po, nga e di ti? Gjithashtu komentova se citatet tregojne histori, nuk jan keshille per te ardhmen.

Ēfarė terrori be bur.... kush ėshtė duke e mbrojt familjen?????... familja nuk mbrohet nė Irak por nė Amerik.

Familja mbrohet kudo ku fshihet armiku. Ne kete rast armiku fshihet ne afganistan dhe irak. Ngadonjeher mbrojtja me e mire eshte sulmi. Mos harro se amerikanet ben njeher gabim dhe u larguan prej afganistanit pa vendos nje qeveri dhe keshtu talebanet + bin ladeni hipen ne fuqi dhe hapen kampe stervitje xhihadistash, te cilet hodhen ne ere 3000 civile amerikane ne 2001. Amerikani nuk e perserit kete gabim ne Irak, prandaj po mundohet te vendosi nje qeveri te qendrushme para se te largohet.

Pause_Print_Scroll
12-07-06, 04:24
Lol, ti nuk solle ndonje argument qe tregon se Zoti dergoi Muhametin.Ca kuptim ka te luftosh te mbrosh dicka kur ti po e shkaterron ate?
Nėse dėshiron tė sjell argumente qė Zoti Dėrgoi Profetin ok i sjell mirėpo jo nė kėtė temė, sepse unė nuk jam sikur juve e disa tė tjerė qė ikin prej teme si kitra aq shpejt sa qė ta merr mendja dhe tė harrosh cila ėshtė tema.

Ēka tė mbrojm, ???ti mbrojm ata qė nuk e deshirojnė mbrojtjen tonė??
Mbi punen e naftes kemi rene dakort kohe me pare.
nuk e paskam tė ditur
nejse ok
Gjithashtu kemi rene dakort se nuk ke evidenca qe amerikanet frymezohen prej Bibles.
A frymėzohen a jo ?????pik pyetje, mirėpo bazė kanė. Frymėzimi ėshtė shpirtėror dhe nė shpirt askujt nuk iu kam futur. Edhe ti kėtu e forcon qėndrimin tim se ata jan terrorista dhe bėjnė vetėm terror.
Shum prej atyre qe vriten i vrasin irakianet ne luften civile. Ju na shpjeguat te topiku tjeter se irakianet kan 1400 vjet urrejtje dhe lufte her pas her me njeri tjetrin. Tash 20 vjetet e fundit ku nderhyn amerikanet po te shqetsokan. Kur do bisedojme per 1380 vitet e tjera qe kan urryer dhe masakruar vllau vllan?
Po kur janė masakruar kanė pasur qėllimin e tyre, dhe pėr kėtė i kanė kundėrshtuar dijetarėt Islam, mirėpo ēka ju desht Amerikės tė futet aty ku nul e ka vendin. Tek e fundit edhe Saudija ka luftuar kundėr Irakut, mirėpo nuk bėri terror deri sa erdhi Amerika dhe i shfarosi fėmijė e gra.
Pse ti qenin qe te kafshon e perkedhel a?
Jo nuk e pėrkdheli, mirėpo ia fus ca shkelma dhe e largoj ndoshta edhe e mbys, mirėpo nuk e terrorizoj.
Lol, po e perseris prap, ku eshte evidenca se te krishteret frymezohen prej Bibles per ndonje terrorizem?
Sepse Bibla nxit pėr terrorrizėm, ndėrsa ata qena amerikan mbajnė nga njė cop kryqy nė qaf, mbase edhe them se ata janė qė i besojnė kėtij libri me emėr Bibėl e qė thėrret nė terrorizėm.
Te pyta per citatet, a jan keto citatet e ndryshuara apo jo? Nese po, nga e di ti? Gjithashtu komentova se citatet tregojne histori, nuk jan keshille per te ardhmen.
Citatet janė nga kjo Bibėl tė cilėn ti e mban nė shtėpinė tėnde. A janė tė vėrteta e a janė gėnjeshtra, unė nuk futem fare sepse e di se ka ndryshuar Bibla dhe Zoti e zėvėndėsoi me njė libėr tjetėr. Po pyete edhe Prifitin edhe Hoxhėn dhe tė thonė: "Ēdo citat (Bibėl ose Kuran) ngėrthen nė vete kėshillė dhe mėsim" nėse i nderuari King... ato citate tregoj histori ende mė shumė forcohet mendimi im, sepse njeriu pėr t'a pasur dikė ai merr bazėn prej historisė sė Tij. Ku jeni o pasuesit e Jezusit, a e shihni se sa ēfarė thotė Bibla, tė cilėn e shkruajtėn 40 autorė, e tė cilit libėr ju i besoni.
Familja mbrohet kudo ku fshihet armiku. Ne kete rast armiku fshihet ne afganistan dhe irak. Ngadonjeher mbrojtja me e mire eshte sulmi. Mos harro se amerikanet ben njeher gabim dhe u larguan prej afganistanit pa vendos nje qeveri dhe keshtu talebanet + bin ladeni hipen ne fuqi dhe hapen kampe stervitje xhihadistash, te cilet hodhen ne ere 3000 civile amerikane ne 2001. Amerikani nuk e perserit kete gabim ne Irak, prandaj po mundohet te vendosi nje qeveri te qendrushme para se te largohet.
Mirėp nėse luftohet, luftohen shtu si duhet me ligjet botėrore ose tė tjera, mirėpo jo me terror ashtu siē nxit Bibla.
Edhe shiko kur t'a vendosin qeverinė ligjet pėr terror ti marrin prej Biblen, sepse askund nuk mund ti gjejnė mė nxitėse se aty.
"stervitje xhihadiste"... une kam shumė Fetua (vendime akademike islame) tė shumė djetarėve qė luftėn e Bin Ladenit nuk e quajnė Xhihad... e kėshtu qė leje Bin Ladenin me luftėn e tij, mirėpo ktheju temės NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=866818#post866818)

bye bye
SmArtTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni
Kumanovė, 12.07.2006

King_Gentius
13-07-06, 00:40
Ēka tė mbrojm, ???ti mbrojm ata qė nuk e deshirojnė mbrojtjen tonė??

A frymėzohen a jo ?????pik pyetje, mirėpo bazė kanė. Frymėzimi ėshtė shpirtėror dhe nė shpirt askujt nuk iu kam futur. Edhe ti kėtu e forcon qėndrimin tim se ata jan terrorista dhe bėjnė vetėm terror.

Pra shkurt ti nuk e di, thjesht ja fut kot.

Po kur janė masakruar kanė pasur qėllimin e tyre, dhe pėr kėtė i kanė kundėrshtuar dijetarėt Islam, mirėpo ēka ju desht Amerikės tė futet aty ku nul e ka vendin. Tek e fundit edhe Saudija ka luftuar kundėr Irakut, mirėpo nuk bėri terror deri sa erdhi Amerika dhe i shfarosi fėmijė e gra.

Lol, e po meqe paskan pas qellimin e tyre atehere hallall masakrat, hajde llogjike hajde. Atyre nuk i vjen keq per njeri tjetrin, do i ardhka keq amerikanit. Edhe amerikanet kan qellimet e tyre atehere (nafta+bin ladeni). Ata po masakrojne njeri tjetrin sot si kan bere keto 1400 vjetet e fundit, asgje te re nuk po shohim. Kapesh kot pas fijesh amerikane.

Jo nuk e pėrkdheli, mirėpo ia fus ca shkelma dhe e largoj ndoshta edhe e mbys, mirėpo nuk e terrorizoj.

Cfar loje fjalesh per kalamaj. Rrahja dhe mbytja jan karakteristika te vecanta te terroristit :wink:

Sepse Bibla nxit pėr terrorrizėm, ndėrsa ata qena amerikan mbajnė nga njė cop kryqy nė qaf, mbase edhe them se ata janė qė i besojnė kėtij libri me emėr Bibėl e qė thėrret nė terrorizėm.

Pra ti thjesht po flet me hamendje, po evidenca nuk ke se ata frymezohen prej Bibles.

Citatet janė nga kjo Bibėl tė cilėn ti e mban nė shtėpinė tėnde. A janė tė vėrteta e a janė gėnjeshtra, unė nuk futem fare sepse e di se ka ndryshuar Bibla dhe Zoti e zėvėndėsoi me njė libėr tjetėr. Po pyete edhe Prifitin edhe Hoxhėn dhe tė thonė: "Ēdo citat (Bibėl ose Kuran) ngėrthen nė vete kėshillė dhe mėsim" nėse i nderuari King... ato citate tregoj histori ende mė shumė forcohet mendimi im, sepse njeriu pėr t'a pasur dikė ai merr bazėn prej historisė sė Tij. Ku jeni o pasuesit e Jezusit, a e shihni se sa ēfarė thotė Bibla, tė cilėn e shkruajtėn 40 autorė, e tė cilit libėr ju i besoni.

Po i nxjerr citatet jashte kontekstit. Disa histori vertet kan keshilla ndersa disa te tjera thjesht tregojne nje histori. Gjithashtu une nuk kam degjuar ndonje prift ne Shqiperi, Greqi ose Amerike te lexoje Biblen e te frymezoje popullaten te beje ndonje masaker, e as Bushi asnjeher nuk ka then Bibla na meson te masakrojme. Ndersa disa musliman e thon haptazi se Allahu u kerkon te mbysin hebrejte ne det. Pervec kesaj nuk kan ngel me pagane per te luftuar. Pastaj kur masakroheshin me siguri do ken pas qellimet e veta. E kur njerzit kan qellimet e veta ty nuk te shqetesojn masakrat apo jo?

Mirėp nėse luftohet, luftohen shtu si duhet me ligjet botėrore ose tė tjera, mirėpo jo me terror ashtu siē nxit Bibla.

I vetmi ligj qe njohin muslimanet eshte islami, cka ju duhet qe po kerkoni ndihmen e ligjeve boterore, ato nuk jan ligje te islamit.

Edhe shiko kur t'a vendosin qeverinė ligjet pėr terror ti marrin prej Biblen, sepse askund nuk mund ti gjejnė mė nxitėse se aty.

Po i bie fyellit ne nje vere. NUK KE PROVE SE FRYMEZOHEMI PREJ BIBLES. Ligjet qe do vendosin amerikanet kan baze sekularizmin. Ata duan te perhapin demokracin dhe sekularizmin, prandaj ndihmojne muslimane te westernizuar si kosovaret, qe ti tregojne muslimanve te tjere se islami dhe sekularizmi mund te bashkejetojne.

"stervitje xhihadiste"... une kam shumė Fetua (vendime akademike islame) tė shumė djetarėve qė luftėn e Bin Ladenit nuk e quajnė Xhihad... e kėshtu qė leje Bin Ladenin me luftėn e tij

E di cka? E lem fjalen xhihad. Me lejo te riformuloj atehere cka thash. Desha te them stervitje ushtaresh qe vrane 3000 amerikane civile ne 2001. Prandaj Bin Ladenin do e vrasin sido qe ta quaje luften e vet.

ktheju temes NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=866818#post866818)

Komenti im eshte ky: Ka mundesi qe Zoti i Bibles te jet Allahu.

Pause_Print_Scroll
13-07-06, 01:43
Pra shkurt ti nuk e di, thjesht ja fut kot.
Ja fus kot sipas teje... o qun ti e di mirė realitetin mirėpo nuk e pranon, sepse po tė ishe njeri i fakteve dhe argumenteve do tė kishte mjaftuar ajo ēka tė kam shkruajtur qė nė fillim NO COMENT-Bibla dhe Terrorizmi.
Lol, e po meqe paskan pas qellimin e tyre atehere hallall masakrat, hajde llogjike hajde. Atyre nuk i vjen keq per njeri tjetrin, do i ardhka keq amerikanit. Edhe amerikanet kan qellimet e tyre atehere (nafta+bin ladeni). Ata po masakrojne njeri tjetrin sot si kan bere keto 1400 vjetet e fundit, asgje te re nuk po shohim. Kapesh kot pas fijesh amerikane.
Pse gėnjen... kush e bėri hallall masakren, ti apo une?... ti sigurisht sepse unė as qė e mora nėpėr fjalė. Masakra ėshtė haram, lufta e bin ladenit ėshtė haram, deklaratat e bin ladenit janė vetėm deklarata politike dhe asgjė mė shumė, e jo siq pretendojnė ata dhe ju se janė kėto fjalime tė bin ladenit janė Islame. Kjo ėshtė njė budallallėk qė e kanė sqaruar dijetarėt eminent tė kohės sonė, njė ndėr ta edhe AbdulAziz al Shejkh (kryemyftyu) i cili e quan Bin Ladenin terrorist, dhe unė marr fjalėt e dijetarėve.
Cfar loje fjalesh per kalamaj. Rrahja dhe mbytja jan karakteristika te vecanta te terroristit :wink:
Mirėpo rrahja dhe mbytja nuk jan gjithėmon terrorizėm... kuptojė kėtė sepse nuk paske njohuri bazė pėr kėto ēėshtje... nėse ashtu si thua ti atėherė ēdo luftė dhe konflikt qenka terror.
Pra ti thjesht po flet me hamendje, po evidenca nuk ke se ata frymezohen prej Bibles.
Po libri i tyre i mėson ashtu, biles nėse hy nė debat ai mund tė argumentohet dhe ta justifikon terrorin e tij me citate biblike tė cilat ia kam pėrgatitur kėtu nė forum qė ti merr. Evidenc pa evidenc kryesorja ata kanė referencėn prej nga mund tė mėsohen e cila ėshtė Bibla pėr terror.
Po i nxjerr citatet jashte kontekstit. Disa histori vertet kan keshilla ndersa disa te tjera thjesht tregojne nje histori. Gjithashtu une nuk kam degjuar ndonje prift ne Shqiperi, Greqi ose Amerike te lexoje Biblen e te frymezoje popullaten te beje ndonje masaker, e as Bushi asnjeher nuk ka then Bibla na meson te masakrojme. Ndersa disa musliman e thon haptazi se Allahu u kerkon te mbysin hebrejte ne det. Pervec kesaj nuk kan ngel me pagane per te luftuar. Pastaj kur masakroheshin me siguri do ken pas qellimet e veta. E kur njerzit kan qellimet e veta ty nuk te shqetesojn masakrat apo jo?
Jo nuk nxjerr aspak une citatet mirėpo ti je ai qė i nxjerr. Ska dyshim se qėllimi i dėrgimit tė ēdo libri ėshtė kėshilla dhe mėsimi. Si p.sh. (Kuran) "... dhe ka mėsim..." (ka shumė tė kėtij lloji ajete pas historive). Unė e sqarova edhe mė lartė se Profetėt (nė kėtė rast edhe Jezusi) janė dėrguar qė tia shpjegojnė njerėzve librin, me jetėn e tyre morale-edukative.

Janė ca njerėz qė ia fusin kot pėr disa qėshtje mirėpo Allahu i Lartėmadhėruar e ka sqaruar tepėr bukur se nuk lejohet tė bėjmė errorizėm e as qė tė bėjmė luftė pa arsye apo pa ia filluar dikush etj.. (nėse dėshironė tė sjell citate nė temat e ardhshme).
I vetmi ligj qe njohin muslimanet eshte islami, cka ju duhet qe po kerkoni ndihmen e ligjeve boterore, ato nuk jan ligje te islamit.
Mua mė kėnaq nė shpirt ligji i Islamit, mirėpo ēka ti bėjė asaj shtrigės (Amerikės) e cila e lufton ngado qė i bie ndėrmend. E sa i pėrket asaj qė unė kam thėnė, e kam thėnė pėr arsye se sot nuk praktikohet ky ligj, dhe pėrderisa tė arrihet, le tė "rrespektohen" apo le tė pėrdoren ligjet qė i kanė vėnduar vet dhe prap i nuk i rrespektojnė, sepse ata pretendojnė se i burgosuri ka tė drejta, mirėpo ku mbetėn tė drejtat e tė burgosurve nė Guantanamo, edhe biseda e Guantanamos nuk ėshtė qė ca muj mirėpo qe ca vjet. p.s. prandaj thotė njė proverb: "Argumentimi mė i mirė nė debat ėshtė nė kundėrpėrgjigje ndaj atij me fjalėt e veta", edhe kėtu unė kam sjellur se edhe ligjii tyre (i kufrit) thotė ashtu, mirėpo ēka ti bėjmė se Bibla i cili ėshtė udhzim "hyjnor" pėr ta i mėson pėr terror, dhe bibla ka pėrparėsi para ēdo ligji tek tė krishterėt.
Po i bie fyellit ne nje vere. NUK KE PROVE SE FRYMEZOHEMI PREJ BIBLES. Ligjet qe do vendosin amerikanet kan baze sekularizmin. Ata duan te perhapin demokracin dhe sekularizmin, prandaj ndihmojne muslimane te westernizuar si kosovaret, qe ti tregojne muslimanve te tjere se islami dhe sekularizmi mund te bashkejetojne.
Jo, Islami ka ligjet e veta, dhe nuk i nevoitet sekularizmi i kotė. p.s. pėr ato fjalė tė tjera ti sqarova mė lartė.
E di cka? E lem fjalen xhihad. Me lejo te riformuloj atehere cka thash. Desha te them stervitje ushtaresh qe vrane 3000 amerikane civile ne 2001. Prandaj Bin Ladenin do e vrasin sido qe ta quaje luften e vet.
Po pse nuk e vrasin bin ladenin dhe binladenizmin?????... po shkojnė dhe vrasin muslimanė tė pafajshėm dhe civil???.. o qun ajo qė ka ndodhur nė 2001 ėshtė marrėzi e Bin Ladenit e jo e Islamit, e unė kėtu po flas pėr Islam e jo pėr Binladenizėm.
Komenti im eshte ky: Ka mundesi qe Zoti i Bibles te jet Allahu.
Inxhilin e dėrgoi Allahu tek Isau [paqa e Allahut qoftė mbi tė!]. Mirėpo pastaj u ndryshua aq shumė sa qė emri i librit morri tjetėr emėr, Profeti mori tjetėr emėr, autorėt e kėtij libri u bėnė 40, dhe atėherė u bė libėr njerėzor e jo hyjnor. Dhe them qė ky libėr me emrin Bibla nuk ėshtė fjalė e Zotit, sepse po tė ishte atėherė Zoti nuk do tė dėrgonte libėr tjetėr pėr tė cilin garantoi se nuk do tė ndryshohet... p.s. nė esenc dihet se ėshtė libėr hyjnorė mirėpo ai mori tjetėr kahje, dhe logjikisht dyzet (40) autorėt ishin njerėz dhe ska mundėsi qė ata tė kenė pasur dituri apo fuqi hyjnore, dhe vijmė nė pėrfundim, se Bibla (nė pėrjashtim tė disa citateve) nuk ėshtė fjalė e Allahut. Dhe dihet se gabimet nė Bibėl janė shumė tė mėdha dhe shumė tė shpeshta, dhe nga kjo mund tė konstatojmė se Zoti nuk gabon, mirėpo ky libėr nuk ėshtė i Zotit, ai libėr i cili ėshtė i Allahut, ėshtė Kurani i cili nė vete ka citate tė cilat tregojnė Gjithditurinė e Krijuesit, Plotfuqishmėrinė e Tij, dhe jo mangėsira tė tij... Zoti ėshtė i pastėr nga ajo qė ia mveshin tė krishterėt (d.m.th. cilėsitė njerėzore). Unė jam musliman, dhe prej kushteve tė besimit tim ėshtė qė Isaut ka qenė Profet i Zotit dhe jo bir i Tij, Inxhili ka qenė Libėr hyjnore mirėpo ai ėshtė ndryshuar, dhe ky Inxhil tani e ka emrin Bibla, dhe nuk duhet tė jetė udhėrrėfysi i jetės sime sepse Zoti nuk mė la pa udhėzim prandaj e dėrgoi Muhammedin (me libėr-Kuranin) pėr tė larguar politeizmin e tė krishterėve dhe idhujtarėve, dhe pėr ttė mbjellur besimin moneteist duke besuar librit tė pandryshueshėm. Prandaj Zoti neve na ka thėnė qė juve tju themi "O Ithtarė tė librit"... sepse edhe ai ashtu ju quante, sepse vėrtetė keni libėr mirėpo ai u ndryshua dhe u bė libėr i dyzet (40) autorėve.

p.s. Diēka jashtė temės... a e patė terrorizmin e aletėve tė Amerikės, Izraelitėve, se si e vranė gruan me 3 fėmijė dje nė Jerusalem.?
TEMA:NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=866998#post866998)
Me rrespekt nga
SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni
Kumanovė, 13.07.2006

King_Gentius
13-07-06, 02:44
Ja fus kot sipas teje... o qun ti e di mirė realitetin mirėpo nuk e pranon, sepse po tė ishe njeri i fakteve dhe argumenteve do tė kishte mjaftuar ajo ēka tė kam shkruajtur qė nė fillim NO COMENT-Bibla dhe Terrorizmi.

O plako, nuk solle asnje prove se frymezimi vjen prej Bibles. Na lodhe me perseritje.

Pse gėnjen... kush e bėri hallall masakren, ti apo une?

Ti e ben hallall kur thua se meqe kan pas qellimet e veta sunitet e shiitet masakrat nuk jan problematike.

Masakra ėshtė haram, lufta e bin ladenit ėshtė haram, deklaratat e bin ladenit janė vetėm deklarata politike dhe asgjė mė shumė, e jo siq pretendojnė ata dhe ju se janė kėto fjalime tė bin ladenit janė Islame. Kjo ėshtė njė budallallėk qė e kanė sqaruar dijetarėt eminent tė kohės sonė, njė ndėr ta edhe AbdulAziz al Shejkh (kryemyftyu) i cili e quan Bin Ladenin terrorist, dhe unė marr fjalėt e dijetarėve.

Ashtu qofte

Mirėpo rrahja dhe mbytja nuk jan gjithėmon terrorizėm... kuptojė kėtė sepse nuk paske njohuri bazė pėr kėto ēėshtje... nėse ashtu si thua ti atėherė ēdo luftė dhe konflikt qenka terror.

Po ne cdo lufte ka te pafajshem bre burre. Ne kete rast te pafajshmit jan civilet irakiane qe vriten ose prej amerikanve ose prej irakianve te tjere.

Po libri i tyre i mėson ashtu, biles nėse hy nė debat ai mund tė argumentohet dhe ta justifikon terrorin e tij me citate biblike tė cilat ia kam pėrgatitur kėtu nė forum qė ti merr. Evidenc pa evidenc kryesorja ata kanė referencėn prej nga mund tė mėsohen e cila ėshtė Bibla pėr terror.

Zoti i Amerikanit esht dollari, dhe dollari dikton se ku behet lufta. Mos na be mendjen dhalle pra se ke hum lidhjen me realitetin. Derisa te sjellesh ketu fjalim te Bushit ku thot Bibla me ka frymezuar kete pun e ke kot.

Jo nuk nxjerr aspak une citatet mirėpo ti je ai qė i nxjerr. Ska dyshim se qėllimi i dėrgimit tė ēdo libri ėshtė kėshilla dhe mėsimi. Si p.sh. (Kuran) "... dhe ka mėsim..." (ka shumė tė kėtij lloji ajete pas historive). Unė e sqarova edhe mė lartė se Profetėt (nė kėtė rast edhe Jezusi) janė dėrguar qė tia shpjegojnė njerėzve librin, me jetėn e tyre morale-edukative.

Feja nuk ndikon ne qeverite perendimore aq sa ndikon ne qeverite islamike. Qeveritaret perendimore i referohen shum pak Bibles kur argumentojne. Ndersa Kisha i drejtohet mesimeve te Krishtit zakonisht per mesime morale.

Janė ca njerėz qė ia fusin kot pėr disa qėshtje mirėpo Allahu i Lartėmadhėruar e ka sqaruar tepėr bukur se nuk lejohet tė bėjmė errorizėm e as qė tė bėjmė luftė pa arsye apo pa ia filluar dikush etj..

Amerikes ja filloi Bin Ladeni :wink:sa i pėrket asaj qė unė kam thėnė, e kam thėnė pėr arsye se sot nuk praktikohet ky ligj, dhe pėrderisa tė arrihet, le tė "rrespektohen" apo le tė pėrdoren ligjet qė i kanė vėnduar vet dhe prap i nuk i rrespektojnė, sepse ata pretendojnė se i burgosuri ka tė drejta, mirėpo ku mbetėn tė drejtat e tė burgosurve nė Guantanamo, edhe biseda e Guantanamos nuk ėshtė qė ca muj mirėpo qe ca vjet.

Amerikanet nuk kan pas ndonjeher kete lloj terrorizmi e nuk din si ta perballojne, se keta musliman jan si geshtenja qe i harron ne zjarr e ta bejne paf atje ku nuk ta pret.

bibla ka pėrparėsi para ēdo ligji tek tė krishterėt.

Looooooooooooooooooooooool, po ngaterrohesh me vende islamike qe kan Kuranin per kushtetute.

Jo, Islami ka ligjet e veta, dhe nuk i nevoitet sekularizmi i kotė.

Po mir, ti ke mendimin tend amerika ka te sajen.

pse nuk e vrasin bin ladenin dhe binladenizmin?????... po shkojnė dhe vrasin muslimanė tė pafajshėm dhe civil?

Ne cdo konflikt armesh ka viktima te pafajshem. Kjo eshte lufte shum e veshtire se binladenistat mund te fshihen kollaj nepermjet popull te pafajshem. Ata duhet ti bejne nje favor irakianve e te dalin sheshit se amerikanet nuk kan problem ti vrasin ne vend e te mbledhin leckat dhe te kthehen me ne fund ne atdhe.

o qun ajo qė ka ndodhur nė 2001 ėshtė marrėzi e Bin Ladenit e jo e Islamit, e unė kėtu po flas pėr Islam e jo pėr Binladenizėm.

Une nuk po argumentoj kunder teje se Bin Ladeni eshte musliman i vertet. Quje si te duash po ai eshte i rrezikshem prandaj e luftojne.

Inxhilin e dėrgoi Allahu tek Isau [paqa e Allahut qoftė mbi tė!]. Mirėpo pastaj u ndryshua aq shumė sa qė emri i librit morri tjetėr emėr, Profeti mori tjetėr emėr, autorėt e kėtij libri u bėnė 40, dhe atėherė u bė libėr njerėzor e jo hyjnor. Dhe them qė ky libėr me emrin Bibla nuk ėshtė fjalė e Zotit, sepse po tė ishte atėherė Zoti nuk do tė dėrgonte libėr tjetėr pėr tė cilin garantoi se nuk do tė ndryshohet... p.s. nė esenc dihet se ėshtė libėr hyjnorė mirėpo ai mori tjetėr kahje, dhe logjikisht dyzet (40) autorėt ishin njerėz dhe ska mundėsi qė ata tė kenė pasur dituri apo fuqi hyjnore, dhe vijmė nė pėrfundim, se Bibla (nė pėrjashtim tė disa citateve) nuk ėshtė fjalė e Allahut. Dhe dihet se gabimet nė Bibėl janė shumė tė mėdha dhe shumė tė shpeshta, dhe nga kjo mund tė konstatojmė se Zoti nuk gabon, mirėpo ky libėr nuk ėshtė i Zotit, ai libėr i cili ėshtė i Allahut, ėshtė Kurani i cili nė vete ka citate tė cilat tregojnė Gjithditurinė e Krijuesit, Plotfuqishmėrinė e Tij, dhe jo mangėsira tė tij... Zoti ėshtė i pastėr nga ajo qė ia mveshin tė krishterėt (d.m.th. cilėsitė njerėzore). Unė jam musliman, dhe prej kushteve tė besimit tim ėshtė qė Isaut ka qenė Profet i Zotit dhe jo bir i Tij, Inxhili ka qenė Libėr hyjnore mirėpo ai ėshtė ndryshuar, dhe ky Inxhil tani e ka emrin Bibla, dhe nuk duhet tė jetė udhėrrėfysi i jetės sime sepse Zoti nuk mė la pa udhėzim prandaj e dėrgoi Muhammedin (me libėr-Kuranin) pėr tė larguar politeizmin e tė krishterėve dhe idhujtarėve, dhe pėr ttė mbjellur besimin moneteist duke besuar librit tė pandryshueshėm. Prandaj Zoti neve na ka thėnė qė juve tju themi "O Ithtarė tė librit"... sepse edhe ai ashtu ju quante, sepse vėrtetė keni libėr mirėpo ai u ndryshua dhe u bė libėr i dyzet (40) autorėve.


Ka mundesi e ke dhe ti sakte... ka mundesi, po po e ve dhe une nje pikepyetje. Ja: ?. Megjithate, teori interesante ke.


p.s. Diēka jashtė temės... a e patė terrorizmin e aletėve tė Amerikės, Izraelitėve, se si e vranė gruan me 3 fėmijė dje nė Jerusalem.?

Po, gjynah. Po ti e pe terrorizmin e irakianve mbi njeri tjetrin kete jave sa dhjetra vllazen vrane?

Pause_Print_Scroll
13-07-06, 11:45
O plako, nuk solle asnje prove se frymezimi vjen prej Bibles. Na lodhe me perseritje.
1. Nuk jam plak, jam djal i ri...
2. Nėse paskam pėrsėritur. ėshtė turp pėr ty qė tė mos e kuptosh, se libri i Amerikanėve (tė krishterė) qė bėjnė sot terror, po praktikohet nga besimtarėt e tij (tė krishterė) nė vendet muslimane, e sa i pėrket frymėzimit (sigurisht) qė as unė e as ti nuk e dijmė sepse frymėzimi ėshtė diēka shpirtėtore. (E mos u mundo tė hidhėsh njė sy tė keq anėtarėve pėr mua nė kėtė ēėshtje).
Ti e ben hallall kur thua se meqe kan pas qellimet e veta sunitet e shiitet masakrat nuk jan problematike.
Je duke gėnjyer sepse nuk kam thėnė ashtu, biles as qė e kam pėrmendur fjalėn masakėr, mund tė kthehesh dhe t'a lexosh se kam thėnė: "kan pas qėllimet e tyre, mirėpo kėtė e ka kundrėshtuar Islami, dhe dijetarėt..." kėshtu ishin fjalėt e jo si thua ti.
Ashtu qofte
ok
Po ne cdo lufte ka te pafajshem bre burre. Ne kete rast te pafajshmit jan civilet irakiane qe vriten ose prej amerikanve ose prej irakianve te tjere.
PO po ka tė pafajshėm nė luftė, mirėpo tė pafajshmit nė kėtė luftė (nė Irak) u bėnė si nė Kosovė (helbet mos e arsyeton edhe Sllobodanin pėr luftėn e tij). Ēdo dit mbyten, pse nuk mbyten ushtarėt irakian apo "guerrilasit" (sic i quajnė) mirepė mė shumė mbysin civil se sa luftėtar. E sa i pėrket vrasjeve ndėrmjet vete nuk jam duke folur pėr ato sepse ata vet ia kanė filluar kėtij muhabeti dhe e mbarojnė (edhe pse edhe Amerika ka punė nė kėtė muhabet).
Zoti i Amerikanit esht dollari, dhe dollari dikton se ku behet lufta. Mos na be mendjen dhalle pra se ke hum lidhjen me realitetin. Derisa te sjellesh ketu fjalim te Bushit ku thot Bibla me ka frymezuar kete pun e ke kot.
Zot pėr amerikanėt nė statistikat qė nxirren cdo disa vite tregojnė se janė tė krishterė, dhe kanė besim tė krishterė (nė 3 Zota). E pse, ata ia janė nėnshtruar Dollarit mua nuk mė intereson, mirėpo ajo qė ti thua edhe ajo ėshtė shpirtėrore nuk shihet, ndėrsa ajo ēka them unė ėshtė se ata e kanė pohuar (nė statistika). Dhe pik kėtij Muhabeti, se nuk ka nevoj qė unė tė tė sjell deklarat tė Bushit, mjafton se ai prezenton nė Kish nėpėr festa, dhe mjafton tė thuash se ai ėshtė i krishterė dhe e beson Biblėn e cila thėrret nė terror (edhe muhabeti im ishte kėtu).
Feja nuk ndikon ne qeverite perendimore aq sa ndikon ne qeverite islamike. Qeveritaret perendimore i referohen shum pak Bibles kur argumentojne. Ndersa Kisha i drejtohet mesimeve te Krishtit zakonisht per mesime morale.
Atėherė paska humbur vlerėn e saj Bibla... Unė pėr vete nė familjen time kushtetut e kam Islamin.
Amerikes ja filloi Bin Ladeni :wink:
Jo Amerika e ka filluar me do loja tė saja mė herėt qė nuk kanė qenė tė njohura pėr ty edhe pėr disa.
Amerikanet nuk kan pas ndonjeher kete lloj terrorizmi e nuk din si ta perballojne, se keta musliman jan si geshtenja qe i harron ne zjarr e ta bejne paf atje ku nuk ta pret.
U pa se kush po bėn terror. Amerikanėt tė cilėt u futun nė shtėpi tė ndonjė muslimani dhe nuk gjejnė asgjė aty po gra dhe fėmijė dhe i mbysin dhe thoni: "Qėllimi ynė ka qenė shėnjestra e njė shtėpie tė njė terrorristi".
Looooooooooooooooooooooool, po ngaterrohesh me vende islamike qe kan Kuranin per kushtetute.
As vendet Islame nuk e kanė kushtetu (100%) Kuranin sepse u fut Amerika dhe ia trubullojė pastėrtinė. U fut nė ēdo shtet e kushtetut. Mirėpo Islami (shihet qartė) se do tė triumfojė.
Po mir, ti ke mendimin tend amerika ka te sajen.
Mendim im.... (ok) nejse ska problem.
Ne cdo konflikt armesh ka viktima te pafajshem. Kjo eshte lufte shum e veshtire se binladenistat mund te fshihen kollaj nepermjet popull te pafajshem. Ata duhet ti bejne nje favor irakianve e te dalin sheshit se amerikanet nuk kan problem ti vrasin ne vend e te mbledhin leckat dhe te kthehen me ne fund ne atdhe.
sadami u yė rob askush nuk u kthye. (qėllimi i hyrjes nė Irak ishte yėnia e Sadamit, dhe shkatrimi i armėve nuklare tė cilėt asgjėkundi nuk ishin). Pse rrin prap nė Irak... Nėse dėshironė informata, dije se Bin Ladeni rri nėpėr male, dhe shumė lehtė munden me e mbyt, e jo si thua ti nėpėr popullat. p.s. pėr disa fjalė tė tjera pėr vrasjen e tė pafajshmive ta sqarova mė lart.
Une nuk po argumentoj kunder teje se Bin Ladeni eshte musliman i vertet. Quje si te duash po ai eshte i rrezikshem prandaj e luftojne.
Nuk e lufton askush atė. Sepse ai qė sa vite ėshtė futur nė luftė dhe askush nuk ėshė duke e mbytur. Mirėpo qėllimet janė krejt tjera. (nafta, shkatrrimi i muslimanėve, futja e ideologjive judo-kristiane etj).
Ka mundesi e ke dhe ti sakte... ka mundesi, po po e ve dhe une nje pikepyetje. Ja: ?. Megjithate, teori interesante ke.
Nuk e di... mua kjo me fle nė zemėr, mė vjen mirė qė thua qė ka mundėsi tė jet e vėrtetė.
Po, gjynah. Po ti e pe terrorizmin e irakianve mbi njeri tjetrin kete jave sa dhjetra vllazen vrane?
Ata qė vranė janė shumė pisa dhe tė poshtėr tė cilėt quhen shiit dhe janė aleatė tė amerikanėve, dhe luftojnė sunitė dhe pastaj tė del motoja "Irakianėt vriten ndėrmjet vete",

TEMA: NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=867001#post867001)
p.s. Vėrejtje qė ti ktheheni temės, sepse kjo temė kaloi nė atė "Lufta e Bin Ladenit, me Bushin,"

Me rrespke edhe pėr ty King Gentius edhe pėr tė gjithė anėtarėt nga
SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni

Savior
13-07-06, 14:09
Une nuk e di se Bibla na nxit te bejme terror. Une nuk shoh nje te krishtere qe sot te shpalle kryqezata ne kunderpergjigje te xhihadit qe bejne myslimanet. Perkundrazi eshte Kurani "i madheruar" qe nxit terror ne jo-myslimane. Bibla nuk thote te bejme terror por vetem te hakmirremi nese na behet e padrejte "sy per sy, dhemb per dhemb, jete per jete" ne kohe lufte dhe jo ne paqe. Ato kombe qe kane jetuar ne Izrael para cifuteve kane qene popuj te shthurur qe Zoti i ka denuar". A nuk eshte gje e shthurrur te kesh marredhenie me vajzen tende dhe pastaj ta vrasesh femiun tend ne emer te zotrave. Nese ti thua qe nuk eshte e shthurrur ajo gje por sinqerisht, une i pari do ta mohoj Krishterimin dhe Zotin.
Me thuaj ti Print Scroll se cka na meson Kurani yt, perpos xhihadit. Une nuk di qe ndonjehere Krishti te kete thene qe t'i vrasim armiqte tane, por Ai ka thene t'i duam (me fjale te tjera me falje). Ndersa "profeti" juaj menxi ka prit per lufte dhe per hakmarrje bile edhe ndaj civileve.
Ti po thua qe Bibla eshte ndryshuar. Por tregome te lutem pse Bibla na qenka ndryshuar dhe Kurani "i madheruar" jo. Cka e bene Kuranin te pandryshueshem dhe Biblen te ndryshueshme. Se paku tregoma nje arsye te mire, jo (si thone ne Shqiperi) t'ia fusesh kot sepse Allahu "ka dashur ashtu". Konfiskimin e profeteve biblike ju e keni bere me se miri, por ne fund Zotin do ta kemi deshmitar, ju lutem myslimane mos e harroni kete. Po te punonin shqiptaret me Bibel sot do ta kishim edhe qutetin Nish ne pronesi siq ka qene atehere, por si shqiptare kemi vrapuar gjithmone pas asaj qe eshte e huaj.

Pause_Print_Scroll
13-07-06, 20:23
Pėrshėndetje Savior, dhe tė shpreh njė mirėseardhje nė kėtė temė.
Une nuk e di se Bibla na nxit te bejme terror.
Nėse dėshiron tė dish atėherė ktheju kėtij postimi tim qė nga fillimi dhe lexoi tė gjitha dhe kuptoje kėtė ēka e them une nga citaet biblike.
Une nuk shoh nje te krishtere qe sot te shpalle kryqezata ne kunderpergjigje te xhihadit qe bejne myslimanet.
Ne nuk jemi duke biseduar per kryqėzata. Tė krishterėt kanė lėnė anėsh biblėn e tyre dhe nuk punojnė me tė, tė krishterėt kanė pėrparuar sepse e lanė biblėn, ndėrsa muslimanėt janė nė humbje sepse e lan Kuranin.
Perkundrazi eshte Kurani "i madheruar" qe nxit terror ne jo-myslimane.
Po deshe ti dhe tė gjithė anėtarėt islamofob, unė ju sjell juve citate nga Kurani qė e ndalon e ndalon terrorin, dhe sa i pėrket biblės ju them prap mjafton ajo qė unė e kam hapur qė nė fillim tė temės.
Bibla nuk thote te bejme terror por vetem te hakmirremi nese na behet e padrejte "sy per sy, dhemb per dhemb, jete per jete" ne kohe lufte dhe jo ne paqe. Ato kombe qe kane jetuar ne Izrael para cifuteve kane qene popuj te shthurur qe Zoti i ka denuar".
Unė nuk kam lexuar citate mė tė qarta pėr terrorizėm se sa ato qė i kam sjellur, e nėse ėdhsironi demantoni apo kundėrpėgjigjuni nėse keni mundėsi jam i gatshėm tė gjithėve qė tju ndėgjojė. Ju thono Zoti i ka denuar, ndėrsa Bibla tregon se Zoti i ka urdhėruar njerėzit ti terrorizojnė apo ti "denojnė".
A nuk eshte gje e shthurrur te kesh marredhenie me vajzen tende dhe pastaj ta vrasesh femiun tend ne emer te zotrave. Nese ti thua qe nuk eshte e shthurrur ajo gje por sinqerisht, une i pari do ta mohoj Krishterimin dhe Zotin.
Sigurisht kjo ėshtė e shthurur dhe pėr kėtė dhe shumė arsye tė tjera Zoti e dėrgoi Isaun [paqa qoftė mbi tė] qė ti largon kėto dukuri negative, mirėpo edhe para ardhjes sė Profetit Muhammed ishin kėto shthurje tė tė drejtave tė njeriut, dhe Profeti ishte njeriu i parė qė ngriti fjalėn pėr tė drejtat e femrave dhe kundėrshtoji ēdo padrejtėsi ndaj tyre. Idhujtarėt qein me Profetin Muhammed dhe i thonin: "si ka mundėsi femra njėsoj me mashkull"(qeshnin shumė)... sigurisht qė Profeti nuk bėri terror ndaj askujt po deshėt unė hap temė edhe pėr kėtė ēlshjte.. mirėpo na mjafton citati Kuranor ku thotė Allahu i Madhėruar: ""...nėse dikush vret njė njeri, qė nuk ka vrarė askėnd apo nuk ka bėrė ndonjė ērregullim nė tokė, ėshtė njėlloj sikur ka vrarė mbarė njerėzimin. Nėse dikush i shpėton jetėn njė njeriu, ėshtė sikur t'i ketė dhuruar jetė mbarė njerėzimit..." (Kurani 5:32)
Me thuaj ti Print Scroll se cka na meson Kurani yt, perpos xhihadit.
Islami mėson moneteizmin, paqen, moralin, sjelljen, maredhėnie ndėrfamiljare dhe ndėrshtetėrore, rregullimin shtetėror, bamirėsi ndaj tė varfėrve, parajsėn pėr tė mirėt, skėterrėn pėr tė kėqijt, etj etj etj....
Une nuk di qe ndonjehere Krishti te kete thene qe t'i vrasim armiqte tane, por Ai ka thene t'i duam (me fjale te tjera me falje). Ndersa "profeti" juaj menxi ka prit per lufte dhe per hakmarrje bile edhe ndaj civileve.
Po pse nuk i lexon ato qė kam shkruajtur citate nga Bibla e Krishtit tuaj. Profeti jonė ka duruar aq shumė sa qė e kanė gjakosur dhe ka thėnė: "O Zot mėshiroj kėta njerėz..." po deshe e hapi unė temė pėr kėtė ēėshtje.
[quote=Savior]Ti po thua qe Bibla eshte ndryshuar. Por tregome te lutem pse Bibla na qenka ndryshuar dhe Kurani "i madheruar" jo.
Sepse ashtu Zoti ka dashur, dhe pėr ta argumentuar se bibla ėshtė ndrshuar dhe se kurani nuk ėshtė ndryshuar po deshe tė hap temė enkas.
Po te punonin shqiptaret me Bibel sot do ta kishim edhe qutetin Nish ne pronesi siq ka qene atehere, por si shqiptare kemi vrapuar gjithmone pas asaj qe eshte e huaj.
Po pse ata punuan me Biblėn ata e humbun edhe Nishin... kam argumente shumė, sepse as shqiptarėt e as njė popull tjetėr me dy xy nuk mundet me nejt... e shqiptarėt dėshironin tė jenė tė mirė me tė gjithė, prandaj edhe dėshtuan. Po tė kishim qenė tė mirė dhe ta sjellnim njėri tjetrit dhe ti kishim braktisur vrasjet mdėrshqiptare do tė kishim pėrparuar, po qti bėsh injorantėve qė dėrdhėn gjakun e shqiptarit.

p.s.: "Zoti urdhėron tė mbani drejtėsi, tė jeni bamirės e bujarė ndaj tė afėrmve dhe ndalon paturpėsinė, keqbėrjen e tiraninė." (Kurani 16:90)

Me rrespekt nga Asketi SmArTs-WAY
EBU DAWUD ABDULMUHSIN IBN JAHJA EL ALBANI EL DAREKUTNI
Kumanovė, 13.07.2006

King_Gentius
14-07-06, 02:31
1. Nuk jam plak, jam djal i ri...
2. Nėse paskam pėrsėritur. ėshtė turp pėr ty qė tė mos e kuptosh, se libri i Amerikanėve (tė krishterė) qė bėjnė sot terror, po praktikohet nga besimtarėt e tij (tė krishterė) nė vendet muslimane, e sa i pėrket frymėzimit (sigurisht) qė as unė e as ti nuk e dijmė sepse frymėzimi ėshtė diēka shpirtėtore. (E mos u mundo tė hidhėsh njė sy tė keq anėtarėve pėr mua nė kėtė ēėshtje).

Me ne fund e pranove qe nuk ke evidence per cka thua. :biggrin:

Je duke gėnjyer sepse nuk kam thėnė ashtu, biles as qė e kam pėrmendur fjalėn masakėr, mund tė kthehesh dhe t'a lexosh se kam thėnė: "kan pas qėllimet e tyre, mirėpo kėtė e ka kundrėshtuar Islami, dhe dijetarėt..." kėshtu ishin fjalėt e jo si thua ti.

Per masaker po flisnim. Ti u mundove ta justifikosh luften midis irakianve duke then se kan pas arsyet e veta.

PO po ka tė pafajshėm nė luftė, mirėpo tė pafajshmit nė kėtė luftė (nė Irak) u bėnė si nė Kosovė (helbet mos e arsyeton edhe Sllobodanin pėr luftėn e tij).

Shprehu me qarte se nuk po te marr vesh. Cka eshte helbeti?

do dit mbyten, pse nuk mbyten ushtarėt irakian apo "guerrilasit" (sic i quajnė) mirepė mė shumė mbysin civil se sa luftėtar.

Pyeti vet irakianet pse hedhin ne ere xhamit e pazaret e njeri tjetrit, ku di un.

ĒE sa i pėrket vrasjeve ndėrmjet vete nuk jam duke folur pėr ato sepse ata vet ia kanė filluar kėtij muhabeti dhe e mbarojnė (edhe pse edhe Amerika ka punė nė kėtė muhabet).

Po he pra, e ta mbarojne qe te iki dhe Amerikani prej Irakut. Po te dun amerikanin te ike ata duhet te pushojn se vrari njeri tjetrin.

Zot pėr amerikanėt nė statistikat qė nxirren cdo disa vite tregojnė se janė tė krishterė, dhe kanė besim tė krishterė (nė 3 Zota). E pse, ata ia janė nėnshtruar Dollarit mua nuk mė intereson, mirėpo ajo qė ti thua edhe ajo ėshtė shpirtėrore nuk shihet, ndėrsa ajo ēka them unė ėshtė se ata e kanė pohuar (nė statistika).

Definimi yt per krishterimin eshte i ndryshem nga definimi i te krishterve per fen e vet. Kur ata deklarojne se jan te krishtere ata nuk deklarojne se zoti i meson terrorizmin. Te krishteret nuk e interpretojne tekstin ashtu si e interpreton ti ketu.

Dhe pik kėtij Muhabeti, se nuk ka nevoj qė unė tė tė sjell deklarat tė Bushit, mjafton se ai prezenton nė Kish nėpėr festa, dhe mjafton tė thuash se ai ėshtė i krishterė dhe e beson Biblėn e cila thėrret nė terror (edhe muhabeti im ishte kėtu).

Aktualisht nuk mjafton sepse sic shpjegova neper kish prifterinjte nuk mesojne besimtaret te kryejne ndonje terrorizem. Ti ke supozimin e gabuar se prifterinjte e bejne dicka te tille, po ata nuk e bejne.

Atėherė paska humbur vlerėn e saj Bibla... Unė pėr vete nė familjen time kushtetut e kam Islamin.

Bibla tregon histori e ka e disa mesime, po vendet perendimore e shikojne fene si dicka personale prandaj nuk nderrmer te ushtrojne me zor ligje te nje feje te ciles shum banore nuk i besojne. Ty po te pelqeu feja ushtroje ne shtepi.

Jo Amerika e ka filluar me do loja tė saja mė herėt qė nuk kanė qenė tė njohura pėr ty edhe pėr disa.

Bin Ladeni kujton se Amerika i ka borxh ndonje gje. Amerika nuk i ka borxh asnjeriu.

U pa se kush po bėn terror. Amerikanėt tė cilėt u futun nė shtėpi tė ndonjė muslimani dhe nuk gjejnė asgjė aty po gra dhe fėmijė dhe i mbysin dhe thoni: "Qėllimi ynė ka qenė shėnjestra e njė shtėpie tė njė terrorristi".


Kete irakianet ja kan be njeri tjetrit per 1400 vjet, e me siguri shumica e irakianve vriten prej irakiani edhe ne keto momente.

As vendet Islame nuk e kanė kushtetu (100%) Kuranin sepse u fut Amerika dhe ia trubullojė pastėrtinė. U fut nė ēdo shtet e kushtetut. Mirėpo Islami (shihet qartė) se do tė triumfojė.

Burimi: Cpo me degjohesh si hoxhe. Meqe ra fjala, prifterinjte nuk flasin keshtu.
sadami u yė rob askush nuk u kthye. (qėllimi i hyrjes nė Irak ishte yėnia e Sadamit, dhe shkatrimi i armėve nuklare tė cilėt asgjėkundi nuk ishin). Pse rrin prap nė Irak...

Sic the njerezit mesojne nga historia e vet. Ne Afganistan nuk u doli mire puna dhe u larguan pa vendos nje qeveri, prandaj moren fuqi talebanet. Amerika nuk e perserit gabimin te largohet nga vendi pa ndertuar qeveri.

Nėse dėshironė informata, dije se Bin Ladeni rri nėpėr male, dhe shumė lehtė munden me e mbyt

Shiko nuk besoj se Bin Ladeni eshte ne Irak, ata atje po luftojne shoket e Bin Ladenit dhe ata qe shperthejne xhamia e pazare.

Nuk e lufton askush atė. Sepse ai qė sa vite ėshtė futur nė luftė dhe askush nuk ėshė duke e mbytur. Mirėpo qėllimet janė krejt tjera. (nafta, shkatrrimi i muslimanėve, futja e ideologjive judo-kristiane etj).


Ai nuk mbytet se fshihet si urithi neper vrima. Qellimet qe thua ti jan te sakta pervec shkatrrimit te muslimanve. Amerika po te donte hapte nje kryqezate dhe nuk linte bosnjak e kosovar te gjalle.

Ata qė vranė janė shumė pisa dhe tė poshtėr tė cilėt quhen shiit dhe janė aleatė tė amerikanėve, dhe luftojnė sunitė dhe pastaj tė del motoja "Irakianėt vriten ndėrmjet vete",

Sigurisht qe ka terroriste shiite, po ama as sunitet nuk ngelen hic prapa.

TEMA: NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=867001#post867001)
p.s. Vėrejtje qė ti ktheheni temės, sepse kjo temė kaloi nė atė "Lufta e Bin Ladenit, me Bushin,"

Nje nga argumentet e tua ishte se Bushi frymezohej prej Bibles, te kerkova evidence dhe nuk ke sjelle gje akoma.

Pause_Print_Scroll
14-07-06, 11:22
Me ne fund e pranove qe nuk ke evidence per cka thua. :biggrin:
Unė kam thėnė: "Kush bėn sot mė shumė terrorizėm se sa tė krishterėt?... Bushi ēka ėshtė?! paqėruajtės
apo terrorist???. i kirshterė apo ateist??? Mė terrorist se Bushi a mund tė gjejm edhe ndonjė?!!?!?!!? Po tė ishte Bin Lladeni nė Vatikan, a do ta kishte sulmuar Bushi Vatikanin pėr t'a mbytuar Bin Lladenin???jo, sepse aty ka njerėz, ndėrsa nė Afganistat edhe fėmijėt mbyten edhe kush po ia fut kepen??? e nuk ka thene se ne zemren e Bushit e pash se po e ndien kenaqėsinė e Biblės... Bibla e bushit therret nė terorizėm.
E mos u mundo qė para anėtarėve tė dalėsh fitues i kėtij debati duke thėnė se nuk po tė sjell evidenca, sepse mė humbės nė kėtė debat qė e kam hapur jeni tė gjithė anėtarėt e krishterė sepse asnjėri nuk po e mbroni fenė tuaj duke diskutuar pėr ato citate qė kam sjellur mirėpo ikni prej temės, sa qė ai qė nuk e di temėn, thotė sa tema janė kėtu. Mirėpo kjo ėshtė prej mėsime Biblike, dhe pėr at ju ikni sikur Priftėrinjt si ikin, sepse kur tė shkoni nė Kish, ai Prifti nuk iu tregon pėlr terorizėm se do ti humb klientėt, mirėpo iu lag pak dhe ju thotė: "Paq o njerėz, paq o njerėz", edhe pse Bibla, na mėson ti marrim vajzat e virgjira dhe tia mbysin burrat atij vendin (pėr referenc ktheju postimeve nė kėtė temė).
Per masaker po flisnim. Ti u mundove ta justifikosh luften midis irakianve duke then se kan pas arsyet e veta.
Ky ėshtė njė mendim i yt qė mundohesh tė e trillosh bisedėn, po deshe ke mundėsi tė citosh fjalėt e mi se ku kam thėnė se e kam arsyetuar kėtė luftė tė tyre, mirėpo kam thėnė: "kanė pas qėllimet e tyre, mirėpo i ka kundėrshtuar Islami, dhe dijetarėt"... mjafton kjo qė kam thėnė, dhe nuk e kam justifikuar luftėn e tyre, [unė nuk jam sikur ti me ato qėllime tė kota, mirėpo jam me qėllime fisnike pėr ta sqaruar tė vėrtetėn.]
Shprehu me qarte se nuk po te marr vesh. Cka eshte helbeti?
Me ta sqarue?.tash menjehėr... Sllobodan Millosheviq [Allahu ia shtoft denimin e varrit] kur bėnte luftė thoshtė se ka tė pafajshėm... dheunė atė qė e thashė, kuptimi ėshtė: "Lufta nė Irak ka viktima sikur nė Kosovė (civil), e kėshtu qė mos po tė duket edhe lufta e Milloshit pahire, mbase viktimat nė Irak tė duken normal."
Pyeti vet irakianet pse hedhin ne ere xhamit e pazaret e njeri tjetrit, ku di un.
Pse kush ishte tė pyetur ty qė thua unė nuk e di... unė jam duke folur pėr civilėt qė mbyten prej "paqėruajtėsve".
Po he pra, e ta mbarojne qe te iki dhe Amerikani prej Irakut. Po te dun amerikanin te ike ata duhet te pushojn se vrari njeri tjetrin.
A vrahen mė tej apo nuk vrahen ky ėshtė muhabet tjetėr, mirėpo ajo ēka ėshtė se Amerikėn nuk e do popullata edhe pik.
Definimi yt per krishterimin eshte i ndryshem nga definimi i te krishterve per fen e vet. Kur ata deklarojne se jan te krishtere ata nuk deklarojne se zoti i meson terrorizmin. Te krishteret nuk e interpretojne tekstin ashtu si e interpreton ti ketu.
Vallė sa Bibla i keni?... Unė kėto citate prej Bibles i kam marr.... auuuu harrova se kur tė shkoni te Prifti juve vetėmiu mėson se paqa ėshtė me e mirė, njerėzit e mirė janė priftit dhe asgjė mė shumė... pse nuk ua kanė treguar asnjėherė kėto citate ???? sepse atėherė nuk do tė kenė tė ardhura maeriale prej "besimtarėve" tė krishterė. Ska nevoj lloj intepretimi, sepse kėtu nuk jemi duke kėnduar mirėpo vetėm po shkruajmė, dhe unė asnjė koment nuk i bėra atyre citateve por vetėm i lash ashtu qė ta shihni terrorizmin nė Bibėl.
Aktualisht nuk mjafton sepse sic shpjegova neper kish prifterinjte nuk mesojne besimtaret te kryejne ndonje terrorizem. Ti ke supozimin e gabuar se prifterinjte e bejne dicka te tille, po ata nuk e bejne.
Ēka mėsoni bė Bibėl na trego ti... ti je ai qė e mbron krishterimi nė shumė forume, ndėrsa nuk je nė gjendje ta mbrosh tash pėr ato citate qė kam sjellur.
Bibla tregon histori e ka e disa mesime, po vendet perendimore e shikojne fene si dicka personale prandaj nuk nderrmer te ushtrojne me zor ligje te nje feje te ciles shum banore nuk i besojne. Ty po te pelqeu feja ushtroje ne shtepi.
Po unė Kuranin e kam kushtetutė nė shtėpinė time (elhamdulilah), mirėpo ti ēfarė kushtetute ke???...[vallė mos i ke forumet]... Bibla tregon terrorizėm, ata qė nuk besojnė le ti lexojnė ato qė kam shruajtur kėtu NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=867106#post867106)
Bin Ladeni kujton se Amerika i ka borxh ndonje gje. Amerika nuk i ka borxh asnjeriu.
Nėse nuk i ka borxh Irakut qė e shkatrroi tėrėsisht dhe vetėm muhabet e bėri rindėrtimin e tij, dhe asgjė mė shumė.... atėherė minimum bile Vietnamit i ka borxh... (mbase po thua asnjeriut).
Kete irakianet ja kan be njeri tjetrit per 1400 vjet, e me siguri shumica e irakianve vriten prej irakiani edhe ne keto momente.
Po po e vėrtetė ėshtė se mbyten nė mes vete, mirėpo a e di kush mbytet ndėrmjet vete?...
Mbyten ndėrmjet vete shiitėt dhe sunitėt... Shiitėt janė shpiunat e Amerikanėve, tė cilėt ua heqin kokat hoxhallarėve sunni, po deshe tė sjell edhe video pėr kėtė, ndėrsa Sunnitė janė ata qė e mbrojnė nderin e tyre.
Burimi: Cpo me degjohesh si hoxhe. Meqe ra fjala, prifterinjte nuk flasin keshtu.
Unė sjam hoxhė, mirėpo jam njė gjimnazist dhe kaq.
Kush ishte duke tė pyetur a flasin Priftėrit ashtu?
Sic the njerezit mesojne nga historia e vet. Ne Afganistan nuk u doli mire puna dhe u larguan pa vendos nje qeveri, prandaj moren fuqi talebanet. Amerika nuk e perserit gabimin te largohet nga vendi pa ndertuar qeveri.
Mirėpo a e do popullata Afgane atė qeveri???... pse nuk bėjnė referendum?... sepse 99% do tė dalin kudėr Amerikės... vetėm pėr njė problem kanė bėrė njė intervist dhe tė gjithė dilnin kundėr Amerikės... Kur dėshirojnė tė u tregojnė Botės Amerika pse kemi hyrė nė Afganistan, shkojnė dhe i marrin nė intervist disa vajza hipokrite tė cilat as besim nuk kanė dhe punon me prostutucion dhe thonė ato: "Ne jemi tė shtypura", apo shkojnė dhe i marrin ca inēizime tė disa pisave afgan qė i rrahin grat edhe thonė ja kėshtui i malltretojnė gratė.. po pse nuk na tregon Amerika se ku bėhen shtypja e tė drejtave tė femrės mė sė shumti se sa nė Amerika,... (sa prostituta ėshtė nė Amerikė, kush ėshtė interesuar pėr ato vajza)..?????
Shiko nuk besoj se Bin Ladeni eshte ne Irak, ata atje po luftojne shoket e Bin Ladenit dhe ata qe shperthejne xhamia e pazare.
Nė Aganistan jo, nė Irak jo... atėherė nė New York mos ėshtė???... ata qė shpėrthejnė xhami janė agjentėt e Amerikanėve me besim shiit e jo Islam.
Ai nuk mbytet se fshihet si urithi neper vrima. Qellimet qe thua ti jan te sakta pervec shkatrrimit te muslimanve. Amerika po te donte hapte nje kryqezate dhe nuk linte bosnjak e kosovar te gjalle.
Mirėpo Amerika nuk ėshtė dora e Zotit, qė tė bėjė ētė dojė me njerėzit,... mirėpo Zoti ia dėrgoi njė porosi pėr tė pėrmirėsuar (e kam fjalėt pėr disa uragana qė ndodhėn).
Sigurisht qe ka terroriste shiite, po ama as sunitet nuk ngelen hic prapa.
Pėr shiitėt ta sqarova... ndėrsa njė person nėse bėn terror dhe e quan vetėn sunni atėherė ne e kemi bazė (ne sunnitė) se presoni del prej sunnizmit.
Nje nga argumentet e tua ishte se Bushi frymezohej prej Bibles, te kerkova evidence dhe nuk ke sjelle gje akoma.
Jo jo tema nuk ishte aty, mirėpo ishte njėherė qė: "Bibla a ėshtė fjalė e Allahut"?...

Mirėpo TEMA ĖSHTĖ DHE HYNI NĖ TEMĖ: NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=867106#post867106)

Mbetesh i pėrshlndetur nga
SmArTs_WAY
EBU DAWUD ABDULMUHSIN IBN JAHJA EL ALBANI EL DAREKUTNI
Kumanovė, 14.07.2006

King_Gentius
15-07-06, 01:58
Unė kam thėnė: "Kush bėn sot mė shumė terrorizėm se sa tė krishterėt?... Bushi ēka ėshtė?! paqėruajtės
apo terrorist???. i kirshterė apo ateist??? Mė terrorist se Bushi a mund tė gjejm edhe ndonjė?!!?!?!!? Po tė ishte Bin Lladeni nė Vatikan, a do ta kishte sulmuar Bushi Vatikanin pėr t'a mbytuar Bin Lladenin???jo, sepse aty ka njerėz, ndėrsa nė Afganistat edhe fėmijėt mbyten edhe kush po ia fut kepen??? e nuk ka thene se ne zemren e Bushit e pash se po e ndien kenaqėsinė e Biblės... Bibla e bushit therret nė terorizėm.

Po pra vet e hape temen e Bushit e tash po thua se ne po dalim prej temes.

E mos u mundo qė para anėtarėve tė dalėsh fitues i kėtij debati duke thėnė se nuk po tė sjell evidenca, sepse mė humbės nė kėtė debat qė e kam hapur jeni tė gjithė anėtarėt e krishterė sepse asnjėri nuk po e mbroni fenė tuaj duke diskutuar pėr ato citate qė kam sjellur mirėpo ikni prej temės, sa qė ai qė nuk e di temėn, thotė sa tema janė kėtu. Mirėpo kjo ėshtė prej mėsime Biblike, dhe pėr at ju ikni sikur Priftėrinjt si ikin, sepse kur tė shkoni nė Kish, ai Prifti nuk iu tregon pėlr terorizėm se do ti humb klientėt, mirėpo iu lag pak dhe ju thotė: "Paq o njerėz, paq o njerėz", edhe pse Bibla, na mėson ti marrim vajzat e virgjira dhe tia mbysin burrat atij vendin (pėr referenc ktheju postimeve nė kėtė temė).

Diskutimi im per citatet ishte i qarte. Keto vijne nga Dhjata e Vjeter pra ndoshta nga Zoti qe ti e quan Allah. Zoti ne Dhjaten e Vjeter esht i ditur per karakterin e tij hakmarres. Krishti solli karakterin tjeter te Zotit, ate te faljes. Gjithashtu thash se citatet thjesht tregojne cka ka ndodhur dhe nuk tregojne ndonje keshille per te ardhmen. Ne qofte se ne fund te citatit kishte ndonje fjali qe thoshte, keshtu duhet te veproni gjithmon atehere do kishe te drejte. Po ja qe nuk eshte ashtu si thua ti.

Ky ėshtė njė mendim i yt qė mundohesh tė e trillosh bisedėn, po deshe ke mundėsi tė citosh fjalėt e mi se ku kam thėnė se e kam arsyetuar kėtė luftė tė tyre, mirėpo kam thėnė: "kanė pas qėllimet e tyre, mirėpo i ka kundėrshtuar Islami, dhe dijetarėt"... mjafton kjo qė kam thėnė, dhe nuk e kam justifikuar luftėn e tyre, [unė nuk jam sikur ti me ato qėllime tė kota, mirėpo jam me qėllime fisnike pėr ta sqaruar tė vėrtetėn.]

Kur une te pyeta pse nuk bisedojme per luften shekullore shiite sunite, ti u pergjigje se nuk diskutojme sepse ata kan pas qellimin e tyre per keto masakra. "Po kur janė masakruar kanė pasur qėllimin e tyre". Pra ti ofrove nje justifikim pse mos flasim, dhe ja ule rendesine kesaj lufte civile perpara se te thoshe thjesht qe edhe keto masakra jan denuar prej islamit.

Me ta sqarue?.tash menjehėr... Sllobodan Millosheviq [Allahu ia shtoft denimin e varrit] kur bėnte luftė thoshtė se ka tė pafajshėm... dheunė atė qė e thashė, kuptimi ėshtė: "Lufta nė Irak ka viktima sikur nė Kosovė (civil), e kėshtu qė mos po tė duket edhe lufta e Milloshit pahire, mbase viktimat nė Irak tė duken normal."

Kjo eshte analogji e gabuar sepse Miloshi nuk po mundohej te ndalonte ndonje lufte civile si po mundohet te beje Amerika. Miloshi po mundohej te shfaroste shqiptaret dhe jo te ndalonte ndonje lufte civile midis shqiptarve.

Pse kush ishte tė pyetur ty qė thua unė nuk e di... unė jam duke folur pėr civilėt qė mbyten prej "paqėruajtėsve".


Pse po flet per dicka qe mund te jet pakica e vdekjeve kur civilet zakonisht mbyten aksidentalisht dhe nuk flet per shumicen e vdekjeve qe i bejne vet irakianet qellimisht duke vendos bomba neper pazare e xhamia?

A vrahen mė tej apo nuk vrahen ky ėshtė muhabet tjetėr, mirėpo ajo ēka ėshtė se Amerikėn nuk e do popullata edhe pik.

Shum mire pra, ne qofte se nuk e do popullata atehere ndaloni luften civile, formoni nje qeveri dhe Amerikani ka per te shkuar brenda muajit.

Vallė sa Bibla i keni?... Unė kėto citate prej Bibles i kam marr.... auuuu harrova se kur tė shkoni te Prifti juve vetėmiu mėson se paqa ėshtė me e mirė, njerėzit e mirė janė priftit dhe asgjė mė shumė... pse nuk ua kanė treguar asnjėherė kėto citate ???? sepse atėherė nuk do tė kenė tė ardhura maeriale prej "besimtarėve" tė krishterė. Ska nevoj lloj intepretimi, sepse kėtu nuk jemi duke kėnduar mirėpo vetėm po shkruajmė, dhe unė asnjė koment nuk i bėra atyre citateve por vetėm i lash ashtu qė ta shihni terrorizmin nė Bibėl.

Po shum sakte na mesojne priftet, se paqa eshte e mire, te bejme gjera te mira sic na mesoi Krishti, ndersa citatet qe solle dihen, se edhe ne filma tregohen, nuk jan sekrete qe krishteret nuk i din, po per krishteret ato jan histori dhe jo ndonje keshille per te ardhmen.

Ēka mėsoni bė Bibėl na trego ti... ti je ai qė e mbron krishterimi nė shumė forume, ndėrsa nuk je nė gjendje ta mbrosh tash pėr ato citate qė kam sjellur.


Citatet po ti shpjegoj her pas here. Per ne ato jan histori, jo keshilla. Nga dole ti kaq i mencur te na shpjegosh fene tone?

Po unė Kuranin e kam kushtetutė nė shtėpinė time (elhamdulilah), mirėpo ti ēfarė kushtetute ke???

Nga ana ligjore une sillem sipas kushtetutes se Amerikes, nga ana morale mundohem te jem nje krishter i mire e paqesor + nje qytetar qe respekton ligjin. Sic e sheh une nuk hap tema te bej shpifje dhe te ofendoj fete e te tjerve.

Nėse nuk i ka borxh Irakut qė e shkatrroi tėrėsisht dhe vetėm muhabet e bėri rindėrtimin e tij, dhe asgjė mė shumė.

Lol, po ku te len rehat Bin Ladeni te ndertosh dicka? Ku te le urrejtja vellavrasese 1400 vjecare rehat te ndertosh dicka?
(http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=867106#post867106)
atėherė minimum bile Vietnamit i ka borxh... (mbase po thua asnjeriut).

Amerikanet po luftonin komunistet, u pa shum mire cili sistem qeveritar eshte me i qendrushem, komunizmi diktatorial apo kapitalizmi demokratik. Vietnamezet i kan shum urrejtje amerikanet sa vin plot deshire si emigrante te behen qytetare amerikane.

Po po e vėrtetė ėshtė se mbyten nė mes vete, mirėpo a e di kush mbytet ndėrmjet vete?...

Per 1400 vjet? Psikopatet.

Mbyten ndėrmjet vete shiitėt dhe sunitėt... Shiitėt janė shpiunat e Amerikanėve, tė cilėt ua heqin kokat hoxhallarėve sunni, po deshe tė sjell edhe video pėr kėtė, ndėrsa Sunnitė janė ata qė e mbrojnė nderin e tyre.

Ti je suni. Te marr informacion prej teje per konfliktin suni-shiit eshte njesoj si te informohem prej nje serbi per konfliktin serbo-shqiptar. Po pyetja del pse keta sunitet e ndershem ishin ne qeverin diktatoriale te Sadamit. Shiitet ben shum mire qe kerkuan ndihmen e Amerikes dhe e hoqen qafe Sadamin. Irakianet nuk din te bashkejetojne. Ata duan te hipin ne fuqi dhe te sundojne te tjeret. Amerikanet po mundohen te sjellin paqe dhe demokraci.

Unė sjam hoxhė, mirėpo jam njė gjimnazist dhe kaq.
Kush ishte duke tė pyetur a flasin Priftėrit ashtu?

Thjesht per kureshti intelektuale thash.

Mirėpo a e do popullata Afgane atė qeveri???... pse nuk bėjnė referendum?... sepse 99% do tė dalin kudėr Amerikės... vetėm pėr njė problem kanė bėrė njė intervist dhe tė gjithė dilnin kundėr Amerikės... Kur dėshirojnė tė u tregojnė Botės Amerika pse kemi hyrė nė Afganistan, shkojnė dhe i marrin nė intervist disa vajza hipokrite tė cilat as besim nuk kanė dhe punon me prostutucion dhe thonė ato: "Ne jemi tė shtypura", apo shkojnė dhe i marrin ca inēizime tė disa pisave afgan qė i rrahin grat edhe thonė ja kėshtui i malltretojnė gratė..

Kur Afganet luftonin Rusine, nuk ankoheshin pse po i ndihmonte Amerika. :wink: Amerikanet nuk i pelqejne sepse ata u dogjen shum fusha opiumi.

po pse nuk na tregon Amerika se ku bėhen shtypja e tė drejtave tė femrės mė sė shumti se sa nė Amerika,... (sa prostituta ėshtė nė Amerikė, kush ėshtė interesuar pėr ato vajza)..?????

Femrat ne Amerike kan shum liri, ato mjafton te ken kujdes cfare shoqeri meshkujsh bejne dhe nuk kan per te rene ne duar te kriminelve. Njerzit te mencur e puntore ne Amerike arrijne ti plotesojne endrrat e deshirat e tyre.

Nė Aganistan jo, nė Irak jo... atėherė nė New York mos ėshtė???... ata qė shpėrthejnė xhami janė agjentėt e Amerikanėve me besim shiit e jo Islam.


Jo se edhe shiite te pafajshem vriten prej sunitve lart e poshte irakut.

Mirėpo Amerika nuk ėshtė dora e Zotit

Sigurisht qe jo. Amerika nuk eshte engjellore, por edhe ju muslimanet e ekzagjeroni te keqijat e saj.

mirėpo Zoti ia dėrgoi njė porosi pėr tė pėrmirėsuar (e kam fjalėt pėr disa uragana qė ndodhėn)

Fenomenet atmosferike kan ndodh me mijera vjete para krijimit te Amerikes. Argumenti yt eshte si me then qe Allahu po denon muslimanet sa here ka furtune ne shkretetire.

Pėr shiitėt ta sqarova... ndėrsa njė person nėse bėn terror dhe e quan vetėn sunni atėherė ne e kemi bazė (ne sunnitė) se presoni del prej sunnizmit.


Po po, ma sqarove versionin tend.

Jo jo tema nuk ishte aty

Po ti postove citatet dhe pastaj konkludove se Bibla nxit terrorizmin. Une te pyeta cilet te krishtere sot thon se Bibla po i nxit per terror. Pergjigja jote ishte Bushi. Ti vet e con atje biseden e pastaj thua nuk qe kjo tema.

"Bibla a ėshtė fjalė e Allahut"?

Ku di une, ka mundesi. Po opinionet jan si bythet, cdo njeri i ka.

Pause_Print_Scroll
16-07-06, 23:46
Pėrshėndetje...
p.s.: Nuk kam shkruajtur sepse nuk kam qenė nė shtėpi, mė falni pėr vonesėn e pėrgjigjes (isha nė njė piknik familjar).!

Para se tė futem nė atė qė juve keni thėnė do kisha pasė dėshirė tė potencojė diēka rreth temės sonė:
Bibla thotė:
34 Por Zoti i tha Moisiut: "Mos ki frikė nga ai, sepse unė e lė nė duart e tua me gjithė njerėzit e tij dhe vendin e tij; trajtoje ashtu siē ke trajtuar Sihonin, mbretin e Amorejve qė banonte nė Heshbon.
35 Kėshtu Izraelitėt e mundėn atė, bijtė e tij dhe tėrė popullin e tij, deri sa nuk mbeti asnjė i gjallė, dhe pushtuan vendin e tij. NUMRAT 21:34-35
-Si tek besimi krishter, po edhe tek ai Islam, besimi ėshtė se Zoti ėshtė apsolut. Vallė do tė bėjė njė pyetje, si ka mundėsi qė “Zoti apsolut” i Biblės, tė nxit Profetin e Tij Moisiun, pėr tė mos lėnė asnjė njeri tė gjallė? [fakt se Bibla nuk ėshtė fjalė e Zotit apsolut, tė drejtit].
Bibla thotė:
2 Atėherė Izraeli i lidhi njė kusht Zotit dhe tha: "Nė rast se ti ma shtie nė dorė kėtė popull, unė do tė shkatėrroj tėrėsisht qytetet e tyre".
3 Zoti e dėgjoi zėrin e Izraelit dhe ia shtiu nė dorė Kananejtė; dhe ai i shkatėrroi plotėsisht ata bashkė me qytetet e tyre, dhe ky vend u quajt Hormah. NUMRAT 21:2-3
-Si tek besimi krishter, po edhe tek ai Islam, besimi ėshtė se Zotit tė drejtit. Si ka mundėsi qė Zoti tė bėjė padrejtėsi tėrė popullit?!... Zoti ėshtė i drejtė.
Bibla thotė:
18 por ruajini tė gjalla pėr vete tė gjitha vajzat qė nuk kanė pasur marrėdhėnie seksuale me burra. NUMRAT 31: 18
-Ku ėshtė drejtėsia e Biblės ndaj femrės... etj.. nuk ka nevojė pėr koment, sepse unė zakonisht nė ēdo shkencė, nė kėtė rast edhe tek Feja, informacioni mirret nga burimi kryesor, e qė tani ėshtė Bibla pėr krishterimin.

Argumenti qė them qė Bibla ėshtė kėshillė (apo esenca e ēdo libri fetar ėshtė ky), janė disa citate, e prej tyre mė konkretisht nė kėtė temė nxjerrin (nga tema jon;) citatin nga Bibla:
31 Dhe Moisiu e prifti Eleazar vepruan ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

Qartė kur tregon Bibla se Profetėt, Priftėrinjėt, ithtarėt e “moneteizmi biblik”, ishin tė frymėzuar me udhėzim dhe kėshillė nga Bibla (“fjala e Zotit”) atėherė rrjedhim nė njė pėrfundim: “Zoti, Profetėt i ka dėrguar qė atė qė Ai ia mėson Profetėve, ata ti’a transmetojnė njerėzve, apo ti edukojnė me edukatė fetare-morale, atėherė kur “Zoti (i Biblės)” po e mėson Profetin e Tij pėr Terror, atėherė ēka mund tė thojmė pėr njė njeri se si i mėson njerėzit”. Dhe unė siē e thash edhe mė lartė se burimet i marė vetėm nga libri burim i asaj lėmijė, e tani pėr krishterimin Bibla.
Po pra vet e hape temen e Bushit e tash po thua se ne po dalim prej temes.
Nuk je duke e thėnė tė vėrtetėn sepse unė kam thėnė, qė mund tė kthehesh nė postimet e para dhe ti lexosh

Kush bėn sot mė shumė terrorizėm se sa tė krishterėt?... Bushi ēka ėshtė?! paqėruajtės apo terrorist???. i kirshterė apo ateist??? Mė terrorist se Bushi a mund tė gjejm edhe ndonjė?!!?!?!!?
dhe pastaj menjėherė pas disa vijave kam thėnė:
[quote=Pause_Print_Scroll] A justifikohen ata me Bibėl a jo, nuk e di, mirėpo e di se udhėrrėfyesi i tyre urdhėron pėr terrorizėm, e nėse dėshironi tė vėrtetėn lexoni ato qė kam postuar,


Zoti ne Dhjaten e Vjeter esht i ditur per karakterin e tij hakmarres.
Ēfarė Zoti qenka ky i Dhjatrės sė Vjetėr i cili po iu hakmerrka njerėzve, dhe prek karrakterit tė tij qenka hakmarrja, ky ishte kur "djalin" e tij e mbytėn? (sepse zakonisht baba i del nė ndihmė djalit tė tij)... (O Zot im, ti i di qėllimet e njerėzve, une e di o Zoti im se ti je i pastėr prej kėtyre shpifjeve tė librave tė ndryshme, dhe njerėzve tė cilėt tė mveshėn cilėsi njerėzore).
Krishti solli karakterin tjeter te Zotit, ate te faljes.
Bibla nuk thotė kėshtu, mirėpo thotė se atė qka e ka mėsuar dhe prej Zotit e ka praktikuar, ta sjella citatin mė lartė (e sigurisht ēdo profet ka pasur tė njejtin mision).
Ne qofte se ne fund te citatit kishte ndonje fjali qe thoshte, keshtu duhet te veproni gjithmon atehere do kishe te drejte.
Po edhe nėse dėshiron nuk mundesh tė zbulosh kėsi citate pėrveē atyre qė kanė mbetur tė saktė ose pak nė mėnyrė parciale, sepse e gjithė bibla qė nė fillim e deri nė fund (e mė konkretisht Dhja e Vjetėr) janė pėrplot me tregime, atėherė nuk paska fare kėshilla aty.
Kur une te pyeta pse nuk bisedojme per luften shekullore shiite sunite, ti u pergjigje se nuk diskutojme sepse ata kan pas qellimin e tyre per keto masakra.
Pik sė pari si kam thėnė edhe mė herėt, as qė i kam pėrmendur masakrat. Ajo qė kam thėnė qėllimet e tyre, ka pasur kuptimin se shiitėt janė munduar tė justifikohen nė atė mėnyre se ne jemi tė devotshėm dhe e dojmė Islamin, mirėpo e vėrteta ka dalur nė shesh se ata janė shpijuni frances, edhe tani nė Irak janė shpiunė dhe agjentė tė Amerikės. Sunitėt janė grup fetarė i cili mbron dhe praktikon traditat Profetike, Sunitėve iu shkelen mė sė shumti tė drejta...dhe kjo luftė ėshtė shumė e komplikuar, mirėpo ajo qė ėshtė vetėm qė bėhet nga disa grupe. Sepse siē e kam shpjegur mė herėt se teroorizmi e nxjerr prej suniizmi personin i cili pohon se i takon kėtij grupi. Dhe unė kam shumė fakte (si me fot & video) se si ua heqin kokat sunive, shiitėt. Rast konkret pėr njė dit (apo pak mė shumė) kanė ndjegur mė shumė se 140 xhami sunnite.
Kjo eshte analogji e gabuar sepse Miloshi nuk po mundohej te ndalonte ndonje lufte civile si po mundohet te beje Amerika. Miloshi po mundohej te shfaroste shqiptaret dhe jo te ndalonte ndonje lufte civile midis shqiptarve.
Si tė duket i nderuari anėtarė, "ndalim i luftės civile" tė bombardohet njė shtėpi me fėmijė dhe gra dhe tė thuhet: "Ishim nė sulm tė njė terrorisit"... Rast konkret kur sulmuan CIA (budallakia e tyre dhe asgjė nuk ndėrmori OKB apo USA pėr tė denuar autorėt e veprės).
Shum mire pra, ne qofte se nuk e do popullata atehere ndaloni luften civile, formoni nje qeveri dhe Amerikani ka per te shkuar brenda muajit.
O burr, qeveria nuk formohet si po thua ti... nė Kosovė nuk ka vrasje apo luftė civile, mirėpo Amerikanėt ende janė kėtu sepse i kanė interesat e tyre. Edhe nė Irak kanė interesa personale, mirėpo mjafton ajo qė unė nuk jam i vetmi qė kundėshtojė luftėn e Bushit... mirėpo janė shumė, e sidomos organizatta kristiane pėr tė drejtat e njeriut, tė cilat e kanė kuptuar kėtė realitet.
Amerikanet po luftonin komunistet, u pa shum mire cili sistem qeveritar eshte me i qendrushem, komunizmi diktatorial apo kapitalizmi demokratik. Vietnamezet i kan shum urrejtje amerikanet sa vin plot deshire si emigrante te behen qytetare amerikane.
Vetėm Amerikanėt kishin qenė nė tė drejtė... mirėpo ata dihet se janė terroristėt mė tė mėdhej, se teroristėt mė tė mėdhejė kur bėni prova me bomba nėpėr njerėz se a po reagon apo jo.
Po pyetja del pse keta sunitet e ndershem ishin ne qeverin diktatoriale te Sadamit.
Pas kėsaj pyetje parashtrohet tjetra: "Pse Iraku me qeveri "sunnite" e sulmonte njė shtet sunni Kuwajtin????.... d.m.th. ktu rrjedh pergjigjeja se kjo ėshtė vetėm politikė e Sadamit.
Kur Afganet luftonin Rusine, nuk ankoheshin pse po i ndihmonte Amerika.
Kush tė tregoi se nuk janl ankuar.
Fenomenet atmosferike kan ndodh me mijera vjete para krijimit te Amerikes. Argumenti yt eshte si me then qe Allahu po denon muslimanet sa here ka furtune ne shkretetire.
Zoti ėshtė i drejtė , edhe muslimanėt i denon kur gabojnė...

Kumanova, smArtS_WAY

musl|m
17-07-06, 00:03
Bibla nuk thote te bejme terror por vetem te hakmirremi nese na behet e padrejte "sy per sy, dhemb per dhemb, jete per jete" ne kohe lufte dhe jo ne paqe.

Sure Bekare, Ajeti 190: Dhe luftoni nė rrugėn e All-llahut kundėr atyre qė ju sulmojnė e mos e teproni se All-llahu nuk i do ata qė e teprojnė (e fillojnė luftėn).

Qka po thojka All-llahu ne Kur`an? Luftoni kunder atyre qe ju sulmojne, e mos e teproni se All-llahu nuk i do ata qe e teprojne (E fillojne luften). A esht kjo shkurt, qart edhe SHQIP?

Kjo esht e verteta dhe ket e gjen ne ēdo Kur`an kudo neper bote!

King_Gentius
17-07-06, 01:51
Pėrshėndetje...
p.s.: Nuk kam shkruajtur sepse nuk kam qenė nė shtėpi, mė falni pėr vonesėn e pėrgjigjes (isha nė njė piknik familjar).!

Para se tė futem nė atė qė juve keni thėnė do kisha pasė dėshirė tė potencojė diēka rreth temės sonė:
Bibla thotė:
34 Por Zoti i tha Moisiut: "Mos ki frikė nga ai, sepse unė e lė nė duart e tua me gjithė njerėzit e tij dhe vendin e tij; trajtoje ashtu siē ke trajtuar Sihonin, mbretin e Amorejve qė banonte nė Heshbon.
35 Kėshtu Izraelitėt e mundėn atė, bijtė e tij dhe tėrė popullin e tij, deri sa nuk mbeti asnjė i gjallė, dhe pushtuan vendin e tij. NUMRAT 21:34-35
-Si tek besimi krishter, po edhe tek ai Islam, besimi ėshtė se Zoti ėshtė apsolut. Vallė do tė bėjė njė pyetje, si ka mundėsi qė “Zoti apsolut” i Biblės, tė nxit Profetin e Tij Moisiun, pėr tė mos lėnė asnjė njeri tė gjallė? [fakt se Bibla nuk ėshtė fjalė e Zotit apsolut, tė drejtit].

Ca lidhje ka fjala "absolut" me mos len njeri te gjall. Sqarohu dhe nje here.


Bibla thotė:
2 Atėherė Izraeli i lidhi njė kusht Zotit dhe tha: "Nė rast se ti ma shtie nė dorė kėtė popull, unė do tė shkatėrroj tėrėsisht qytetet e tyre".
3 Zoti e dėgjoi zėrin e Izraelit dhe ia shtiu nė dorė Kananejtė; dhe ai i shkatėrroi plotėsisht ata bashkė me qytetet e tyre, dhe ky vend u quajt Hormah. NUMRAT 21:2-3
-Si tek besimi krishter, po edhe tek ai Islam, besimi ėshtė se Zotit tė drejtit. Si ka mundėsi qė Zoti tė bėjė padrejtėsi tėrė popullit?!... Zoti ėshtė i drejtė.


Sic e di vet prej Kuranit Zoti ka favorizuar Izraelitet. Prandaj fakti qe Izraelitet kan bere pushtime e shkaterrime me ndihmen e Zotit nuk me cudit.

Bibla thotė:
18 por ruajini tė gjalla pėr vete tė gjitha vajzat qė nuk kanė pasur marrėdhėnie seksuale me burra. NUMRAT 31: 18
-Ku ėshtė drejtėsia e Biblės ndaj femrės... etj.. nuk ka nevojė pėr koment, sepse unė zakonisht nė ēdo shkencė, nė kėtė rast edhe tek Feja, informacioni mirret nga burimi kryesor, e qė tani ėshtė Bibla pėr krishterimin.

Me sa di une edhe Kurani favorizon meshkujt, ne kete rast Izraelitet.


Argumenti qė them qė Bibla ėshtė kėshillė (apo esenca e ēdo libri fetar ėshtė ky), janė disa citate, e prej tyre mė konkretisht nė kėtė temė nxjerrin (nga tema jon;) citatin nga Bibla:
31 Dhe Moisiu e prifti Eleazar vepruan ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

Kam lexuar disa pjese nga Bibla dhe Kurani dhe me duket se dy librat nuk kan te njejtin ton. Pervec keshillave Bibla ka shum raste ku thjesht flet per histori.

Nuk je duke e thėnė tė vėrtetėn sepse unė kam thėnė, qė mund tė kthehesh nė postimet e para dhe ti lexosh


Qysh nuk eshte e vertet kur ti je i pari qe e permende Bushin? Ti e permende, pastaj nuk na tregove se si udherrefyesi Bibla e ka shtyre Bushin ne lufte.

Ēfarė Zoti qenka ky i Dhjatrės sė Vjetėr i cili po iu hakmerrka njerėzve, dhe prek karrakterit tė tij qenka hakmarrja, ky ishte kur "djalin" e tij e mbytėn?

Zoti e vendos nese do hakmerret dhe kur do hakmerret. Ai eshte hakmarres po ka edhe karakter fales.(O Zot im, ti i di qėllimet e njerėzve, une e di o Zoti im se ti je i pastėr prej kėtyre shpifjeve tė librave tė ndryshme, dhe njerėzve tė cilėt tė mveshėn cilėsi njerėzore).

spo marr vesh cka po thua ketu.

Bibla nuk thotė kėshtu,

Ajo qe thash nuk ishte kuote nga Bibla po eshte cka konkludohet prej mesimeve te Krishtit.

ta sjella citatin mė lartė (e sigurisht ēdo profet ka pasur tė njejtin mision).Po edhe nėse dėshiron nuk mundesh tė zbulosh kėsi citate pėrveē atyre qė kanė mbetur tė saktė ose pak nė mėnyrė parciale, sepse e gjithė bibla qė nė fillim e deri nė fund (e mė konkretisht Dhja e Vjetėr) janė pėrplot me tregime, atėherė nuk paska fare kėshilla aty.

nuk po te marr vesh.

Si tė duket i nderuari anėtarė, "ndalim i luftės civile" tė bombardohet njė shtėpi me fėmijė dhe gra dhe tė thuhet: "Ishim nė sulm tė njė terrorisit"... Rast konkret kur sulmuan CIA (budallakia e tyre dhe asgjė nuk ndėrmori OKB apo USA pėr tė denuar autorėt e veprės).

Gjate ndalimit te luftes civile ka dhe te pafajshem.

O burr, qeveria nuk formohet si po thua ti... nė Kosovė nuk ka vrasje apo luftė civile, mirėpo Amerikanėt ende janė kėtu sepse i kanė interesat e tyre.

Ne Kosove ka problem tjeter, qendrojne atje qe mos filloje lufta midis shqiptarve dhe serbve, dhe kjo u intereson amerikanve se do turperoheshin internacionalisht ne qofte se plani i tyre i rindertimit dilte fjasko. Jemi dakort se kan dhe interesa te tjera.

Edhe nė Irak kanė interesa personale, mirėpo mjafton ajo qė unė nuk jam i vetmi qė kundėshtojė luftėn e Bushit... mirėpo janė shumė, e sidomos organizatta kristiane pėr tė drejtat e njeriut, tė cilat e kanė kuptuar kėtė realitet.

Dakort, une nuk jam pro luftes po tashti qe i kan hy luftes duhet te mendohet per nje dalje me kuptim, dhe jo largim SOT se nuk ka garanci qe sunitet e shiitet do bejne masakren me te madhe qe kan bere mbi njeri tjetrin keto 1400 vjetet e fundit. Kjo do dukej shum me keq per amerikanet se sa situata e sotme.

Vetėm Amerikanėt kishin qenė nė tė drejtė... mirėpo ata dihet se janė terroristėt mė tė mėdhej, se teroristėt mė tė mėdhejė kur bėni prova me bomba nėpėr njerėz se a po reagon apo jo.

Edhe Sadami bente te tilla prova me Kurdet etj... me arme amerikane.

Pas kėsaj pyetje parashtrohet tjetra: "Pse Iraku me qeveri "sunnite" e sulmonte njė shtet sunni Kuwajtin????.... d.m.th. ktu rrjedh pergjigjeja se kjo ėshtė vetėm politikė e Sadamit.

Ok, tash ja u hoqem qafe kete politikan :wink:

Kush tė tregoi se nuk janl ankuar.


Lol, po te kishin kaq ankesa atehere nuk duhet ti merrnin armet qe u jepte Amerikani te luftonin rusin. :biggrin:

Pause_Print_Scroll
17-07-06, 17:08
Ca lidhje ka fjala "absolut" me mos len njeri te gjall. Sqarohu dhe nje here.
Pse tė ta sqaroj?.. pse nuk e kuptove a?... jo kthehu edhe lexoje edhe njėherė edhe kuptoje qė kuptimi ishte: “Se Zoti nuk gabon, e Ai ėshtė Apsolut,” e sigurisht Zoti nuk ėshtė i padrejtė ashtu siē e pėrshkruanin ato citate. Zoti ėshtė i drejtė (shyqyr qė e kam kėtė besim pėr Zotin).
Sic e di vet prej Kuranit Zoti ka favorizuar Izraelitet. Prandaj fakti qe Izraelitet kan bere pushtime e shkaterrime me ndihmen e Zotit nuk me cudit.
Eh sa gabim e ke kėtu i nderuar.Kur nė njė vend u shtyrte besimi dhe morali, atėherė Zoti dėrgonte Profet. Dhe Izraelitėve mė sė shumti i kishte dėrguar Profet, sepse ishin njerėzit mė tė kėqijnė. (Kėtė mund ta vėrtetoni me Izraelitėt e kohės sonė i nderuar).
Me sa di une edhe Kurani favorizon meshkujt, ne kete rast Izraelitet.
Unė nuk isha duke folur pėr atė qė ti thua... Pse pas atij citate nuk the asgjė pos kėtyre fjalėve qė asgjė s’kanė tė bėjnė me temė. Zoti i Biblės po i urdhėron Profetėt e tij qė nė luftė ti marrin virgjėreshat e atij popullit... mė flit rreth kėtij citati mė shumė.
Kam lexuar disa pjese nga Bibla dhe Kurani dhe me duket se dy librat nuk kan te njejtin ton. Pervec keshillave Bibla ka shum raste ku thjesht flet per histori.
Nė Bibėl shkruan kėshtu i nderuar: Dhe Moisiu e prifti Eleazar vepruan ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun. Sipas teje kėto janė vetėm histori dhe agjė mė shumė. Atėherė pse Zoti ti shkruante nė librin e tij Bibla?.. kot fare? Jo jo, kėtu ka urtėsi qė i mėson tė krishterėt qė kur tė futen nė luftėn ti mbysin burrat dhe tė marrin gratė, mund ti kthehesh citateve edhe mė herėt qė i kam ofruar.
Qysh nuk eshte e vertet kur ti je i pari qe e permende Bushin? Ti e permende, pastaj nuk na tregove se si udherrefyesi Bibla e ka shtyre Bushin ne lufte.
Po sigurisht qė unė e pėmenda Bushin, mirėpo e pėrmenda pėr terrorizmin e tij, dhe se ėshtė njė pjestarė i Kishės Katolike dhe i krishterė. Mirėpo unė pas kėtyre fjalėve menjėherė kam hequr kompetencėn time tė dij ndonjė gjė se a frymėsohet apo jo, dhe e kam pėrfunduar me pak fjalė duke thėnė: A justifikohen ata me Bibėl a jo, nuk e di, mirėpo e di se udhėrrėfyesi i tyre urdhėron pėr terrorizėm, e nėse dėshironi tė vėrtetėn lexoni ato qė kam postuar,...”
Zoti e vendos nese do hakmerret dhe kur do hakmerret. Ai eshte hakmarres po ka edhe karakter fales.
Mirėpo nė kėto citate nuk shihet mėshira e Zotit tė Biblės, mirėpo vetėm hakmarrja dhe mbytje e terrori.
spo marr vesh cka po thua ketu.
Kėto fjalė qė ti nuk i kupton kanė kėtė qėllim: “Zoti ėshtė i pastėr prej cilėsive qė i pėrshkruajnė tė krishterėt. Dhe unė tregova se si e nėnqmojnė krishterėt Zotin, dhe thash (kuptimi) o Zoti unė nuk i takoj kėtij besimi. Unė e besoj Zotin, me cilėsit e tij tė cilat i takojnė vetėm atij. Dhe ato fjalė erdhėn si dirigjim i zemrės.
Ajo qe thash nuk ishte kuote nga Bibla po eshte cka konkludohet prej mesimeve te Krishtit.
E pra anėtarė tė nderuar, mund tė mėsoni se i nderuari anėtar King_Gentius nuk flet me Biblėn e Jezusit, mirėpo paska ndonjė version tjetėr pa citate biblike nga Priftėrinjė tė tjerė. Ndėrsa unė qė u futa nė kėtė debat po flas me argumente duke sjellur vetėm citate, mbase kėtu jemi duke folur pėr Biblėn dhe duhet tė jemi korrekt qė tė sjellim citate nga Bibla e jo nga muhabetet tona, apo sqarimet e dikujt , e ndoshta edhe tė ndonjė prifti (i cili bėn komentim tė trilluar).
nuk po te marr vesh.
Prap e nuk e ke kuptuar, mirėpo kam rrespekt ndaj teje dhe ēdo kujt prandaj duhet ta bėjė njė sqarim: “Bibla, ėshtė libėr i cili plot e pėrplotė ėshtė me tregime, dhe nėse punojmė qė tregimet ti marrim vetėm si histori atėherė Bibla do tė mbetet pa kėshilla dhe urtėsi, pėrveē disa citateve qė kanė mbetur origjinal... si p.sh.: “Mė adhuroni vetėm Mua, unė Jam Zoti”, apo nė pėrjashtim tė disa citateve qė vėrtetėsia e tyre nė mėnyrė parciale. D.m.th. Bibla dhe historitė e saj, apo edhe Kurani me tregimet e historitė qė janė aty, ne vete ngėrthejnė kėshillėn dhe qortimin. Nė Kuran kur pėrmend ndonjė gabim qortohet pėr tė, apo diēka tjetėr qė kėshillohet tė veprohet, apo tė largohemi prej saj. Ndėrsa nė Bibėl (e mė konkret nė kėto citate qė kam sjellur nė kėtė temė) Zoti i Biblės as qė pėrmend qortim qė tė largohemi prej terrorit, mirėpo vetėm shihet qartė, nxitje e Tij ndaj Profetit tė tij.
Gjate ndalimit te luftes civile ka dhe te pafajshem.
Mirėpo ata tė pafajshmit a duhet qė numri tė ju arrijė mė shumė se tė fajshmit?... Sigurisht qė jo... e kėta tė pafajshmt qė po i pėrmendim pėr Irakun, u bėnė shumė... Dhe arsyetohen kėta “paqėruajtės” se nuk kemi pasur mundėsi tė sulmojmė ashtu si duhet sepse ska pasur mundėsi”... atėherė pse u futun kur nuk kanė pėrvojė pėr tė mbytur tė keqin e pėr ta lėnė nė liri tė mirin?
Ne Kosove ka problem tjeter, qendrojne atje qe mos filloje lufta midis shqiptarve dhe serbve, dhe kjo u intereson amerikanve se do turperoheshin internacionalisht ne qofte se plani i tyre i rindertimit dilte fjasko. Jemi dakort se kan dhe interesa te tjera.
Lufta mes Shqiptarėve dhe serbėve, mbaroi u burr, mirėpo hajde e ndali vrasjet ndėrshqiptare. Amerika ska asnjė qėllim tjetėr vetėm atė se: “Ne iu ndihmojmė njerėzve, d.m.th. edhe lufta n ė Irak ėshtė ndihmė”.... mirėpo qfarė ti bėjmė se Lufta nė Kosovė e USA dhe aletėve tė saj ishte koha kur kryetari i saj ishte Klintoni, mirėpo tani erdhi ky njeriu i cili gjithėmonė kur del nė tv qesh sikur ėshtė nė darsėm, dėrsa pse vriten fėmijė nė Irak asnjėherė nuk ka shprehur ndonjė keqardhje. Shiko qfar budallakie e Botės ku nuk e ndal terrorin: Bush kishte ndėgjuar se me njė familje irakiane janė masakruar disa persona (afėr 10, sjam i sigurt) dhe ka fillur nė lajme ta jep ēdo dit se do ti denojmė autorėt. Ndėrsa pėr qindra vrasjet ditore as projekt ideorė nuk e ka e leje mo praktik.
Dakort, une nuk jam pro luftes po tashti qe i kan hy luftes duhet te mendohet per nje dalje me kuptim, dhe jo largim SOT se nuk ka garanci qe sunitet e shiitet do bejne masakren me te madhe qe kan bere mbi njeri tjetrin keto 1400 vjetet e fundit. Kjo do dukej shum me keq per amerikanet se sa situata e sotme.
Mirėpo mė trego i nderuar ēka bėri Amerika pasi qė e largoji Sadamin (atė pisin).?? Asgjė... veēse u shtua urrejtja e Irakianėve ndaj tyre... e unė ta sqarova edhe mė herėt se vrasjet qė i bėjnė shiitėt ndaj sunnive janė tė dirigjuara nga Amerikanėt.
Lol, po te kishin kaq ankesa atehere nuk duhet ti merrnin armet qe u jepte Amerikani te luftonin rusin.
Kė luftonin ?????... po kush luftonte????... a luftonin kėta sunni qė luftojnė sot kundėr Amerikės,???... jo jo , ishin ata tė shiitėt qė luftonin... [Pėr mė shumė pėr luftėrat dhe pėrēarjet e Sadamit qė ka bėrė lexo librin “Dytėshori i Sadamit” ku sqarohet thejsht me fjalėt e Sadamit: “Ti fusim nė luftė, e tė gjitha nė Xhehenem”

Me rrespekt nga
SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni
Kumanovė-Dardani, 17.07.2006

King_Gentius
18-07-06, 00:22
Pse tė ta sqaroj?.. pse nuk e kuptove a?... jo kthehu edhe lexoje edhe njėherė edhe kuptoje qė kuptimi ishte: “Se Zoti nuk gabon, e Ai ėshtė Apsolut,” e sigurisht Zoti nuk ėshtė i padrejtė ashtu siē e pėrshkruanin ato citate. Zoti ėshtė i drejtė (shyqyr qė e kam kėtė besim pėr Zotin).

Eh sa gabim e ke kėtu i nderuar.Kur nė njė vend u shtyrte besimi dhe morali, atėherė Zoti dėrgonte Profet. Dhe Izraelitėve mė sė shumti i kishte dėrguar Profet, sepse ishin njerėzit mė tė kėqijnė. (Kėtė mund ta vėrtetoni me Izraelitėt e kohės sonė i nderuar)

Natyralisht po te favorizosh nje popull sic i favorizoi Allahu hebrejte duket e padrejte, po ato pune i di Zoti.

Unė nuk isha duke folur pėr atė qė ti thua... Pse pas atij citate nuk the asgjė pos kėtyre fjalėve qė asgjė s’kanė tė bėjnė me temė.Zoti i Biblės po i urdhėron Profetėt e tij qė nė luftė ti marrin virgjėreshat e atij popullit... mė flit rreth kėtij citati mė shumė.


Ta shpjegova nje her se Zoti favorizon izraelitet/meshkujt. Zoti ndoshta ka pat edhe arsye te tjera.

Nė Bibėl shkruan kėshtu i nderuar: Dhe Moisiu e prifti Eleazar vepruan ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun. Sipas teje kėto janė vetėm histori dhe agjė mė shumė. Atėherė pse Zoti ti shkruante nė librin e tij Bibla?.. kot fare? Jo jo, kėtu ka urtėsi qė i mėson tė krishterėt qė kur tė futen nė luftėn ti mbysin burrat dhe tė marrin gratė, mund ti kthehesh citateve edhe mė herėt qė i kam ofruar.


Lol

Po sigurisht qė unė e pėmenda Bushin, mirėpo e pėrmenda pėr terrorizmin e tij, dhe se ėshtė njė pjestarė i Kishės Katolike dhe i krishterė. Mirėpo unė pas kėtyre fjalėve menjėherė kam hequr kompetencėn time tė dij ndonjė gjė se a frymėsohet apo jo, dhe e kam pėrfunduar me pak fjalė duke thėnė: A justifikohen ata me Bibėl a jo, nuk e di, mirėpo e di se udhėrrėfyesi i tyre urdhėron pėr terrorizėm, e nėse dėshironi tė vėrtetėn lexoni ato qė kam postuar,...”

Mirėpo nė kėto citate nuk shihet mėshira e Zotit tė Biblės, mirėpo vetėm hakmarrja dhe mbytje e terrori.


Njerezit me agjende kuotojne cka u intereson.


Kėto fjalė qė ti nuk i kupton kanė kėtė qėllim: “Zoti ėshtė i pastėr prej cilėsive qė i pėrshkruajnė tė krishterėt. Dhe unė tregova se si e nėnqmojnė krishterėt Zotin, dhe thash (kuptimi) o Zoti unė nuk i takoj kėtij besimi. Unė e besoj Zotin, me cilėsit e tij tė cilat i takojnė vetėm atij. Dhe ato fjalė erdhėn si dirigjim i zemrės.

aha tash mora vesh

E pra anėtarė tė nderuar, mund tė mėsoni se i nderuari anėtar King_Gentius nuk flet me Biblėn e Jezusit, mirėpo paska ndonjė version tjetėr pa citate biblike nga Priftėrinjė tė tjerė. Ndėrsa unė qė u futa nė kėtė debat po flas me argumente duke sjellur vetėm citate, mbase kėtu jemi duke folur pėr Biblėn dhe duhet tė jemi korrekt qė tė sjellim citate nga Bibla e jo nga muhabetet tona, apo sqarimet e dikujt , e ndoshta edhe tė ndonjė prifti (i cili bėn komentim tė trilluar).

Ai eshte interpretim i dhene prej krishtereve, nese eshte e trilluar apo jo, kjo mund te behet muhabet i gjate.

Prap e nuk e ke kuptuar, mirėpo kam rrespekt ndaj teje dhe ēdo kujt prandaj duhet ta bėjė njė sqarim: “Bibla, ėshtė libėr i cili plot e pėrplotė ėshtė me tregime, dhe nėse punojmė qė tregimet ti marrim vetėm si histori atėherė Bibla do tė mbetet pa kėshilla dhe urtėsi, pėrveē disa citateve qė kanė mbetur origjinal... si p.sh.: “Mė adhuroni vetėm Mua, unė Jam Zoti”, apo nė pėrjashtim tė disa citateve qė vėrtetėsia e tyre nė mėnyrė parciale. D.m.th. Bibla dhe historitė e saj, apo edhe Kurani me tregimet e historitė qė janė aty, ne vete ngėrthejnė kėshillėn dhe qortimin. Nė Kuran kur pėrmend ndonjė gabim qortohet pėr tė, apo diēka tjetėr qė kėshillohet tė veprohet, apo tė largohemi prej saj. Ndėrsa nė Bibėl (e mė konkret nė kėto citate qė kam sjellur nė kėtė temė) Zoti i Biblės as qė pėrmend qortim qė tė largohemi prej terrorit, mirėpo vetėm shihet qartė, nxitje e Tij ndaj Profetit tė tij.

Sic thash jo cdo gje qe thuhet ne Bible eshte keshille, disa histori jan histori disa histori jan keshilla. Duke lexuar Biblen dhe Kuranin mund te kuptosh se kan ton te ndryshem.

Po e mbyll ketu e do vazhdoj pak me von.

King_Gentius
18-07-06, 01:10
Mirėpo ata tė pafajshmit a duhet qė numri tė ju arrijė mė shumė se tė fajshmit?... Sigurisht qė jo... e kėta tė pafajshmt qė po i pėrmendim pėr Irakun, u bėnė shumė... Dhe arsyetohen kėta “paqėruajtės” se nuk kemi pasur mundėsi tė sulmojmė ashtu si duhet sepse ska pasur mundėsi”... atėherė pse u futun kur nuk kanė pėrvojė pėr tė mbytur tė keqin e pėr ta lėnė nė liri tė mirin?

As mua nuk me pelqejne viktimat civile, po nuk me vjen nder mend ndonje menyre me e lehte luftimi kunder keti lloj armiku.

Lufta mes Shqiptarėve dhe serbėve, mbaroi u burr, mirėpo hajde e ndali vrasjet ndėrshqiptare. Amerika ska asnjė qėllim tjetėr vetėm atė se: “Ne iu ndihmojmė njerėzve, d.m.th. edhe lufta n ė Irak ėshtė ndihmė”.... mirėpo qfarė ti bėjmė se Lufta nė Kosovė e USA dhe aletėve tė saj ishte koha kur kryetari i saj ishte Klintoni, mirėpo tani erdhi ky njeriu i cili gjithėmonė kur del nė tv qesh sikur ėshtė nė darsėm, dėrsa pse vriten fėmijė nė Irak asnjėherė nuk ka shprehur ndonjė keqardhje. Shiko qfar budallakie e Botės ku nuk e ndal terrorin: Bush kishte ndėgjuar se me njė familje irakiane janė masakruar disa persona (afėr 10, sjam i sigurt) dhe ka fillur nė lajme ta jep ēdo dit se do ti denojmė autorėt. Ndėrsa pėr qindra vrasjet ditore as projekt ideorė nuk e ka e leje mo praktik.

Fakti qe lufta ka mbaruar nuk eshte garanci per te ardhmen. Bushi nuk eshte ndonje i mencur shum, mezi po presim ti mbaroje afati ne karrige se vec 36% e mbeshtet tash.

Mirėpo mė trego i nderuar ēka bėri Amerika pasi qė e largoji Sadamin (atė pisin).?? Asgjė... veēse u shtua urrejtja e Irakianėve ndaj tyre... e unė ta sqarova edhe mė herėt se vrasjet qė i bėjnė shiitėt ndaj sunnive janė tė dirigjuara nga Amerikanėt.

Eshte me e nderlikuar se kaq. Ka shum grupe me interesa te ndryshme.

Kė luftonin ?????... po kush luftonte????... a luftonin kėta sunni qė luftojnė sot kundėr Amerikės,???... jo jo , ishin ata tė shiitėt qė luftonin... [Pėr mė shumė pėr luftėrat dhe pėrēarjet e Sadamit qė ka bėrė lexo librin “Dytėshori i Sadamit” ku sqarohet thejsht me fjalėt e Sadamit: “Ti fusim nė luftė, e tė gjitha nė Xhehenem”

Ti nuk ke iden per cka po flas. Un them per afganistanin, jo irakun. Afganet dhe amerikanet luftonin kunder ruseve.

Pause_Print_Scroll
18-07-06, 13:33
Natyralisht po te favorizosh nje popull sic i favorizoi Allahu hebrejte duket e padrejte, po ato pune i di Zoti.
Allahu nuk i favorizoji, mirėpo i dėrgoi Profet. Edhe kėtė ta sqarova e mos u mundo tė hidhėsh pluhur syve. Allahu, bile pėr mizorinė e tyre ndaj njerėzve tė mirė dhe Profetėve Ai i mallkoi ata qė bėnė kėsi vepra mizore. E ata ishin ēifutėt qė e mbytėn edhe Jezusin, dhe shumė Profetėt (tė vėrtetė) mė pėrpara. Prandaj janė mizorė ēifutėt edhe sot sepse tė parėt e tyre ishin ashtu.

Njerezit me agjende kuotojne cka u intereson.
Po neve jemi duke diskutuar pėr ato citate e jo pėr tėrė Biblėn. Sepse tėrė Biblėn mund ta lexoni tek albkristian, e jo nėpėr forume ku shprehen mendimet (me argumente sigurisht).

p.s.:"Sigurisht qė fjalėt e mia nuk binė nė ndesh ashtu siē mundohet tė tregoj King_Gentius. Rreth ēėshtjes sė frymėzimit tė luftės sė Bushit, e sqarova shumė qartė, pėr njerėzit qė e dėshirojnė tė qartėn. Ndėrsa sa i pėrket atyre tė trubullira, nuk kam shumė kohė, qė tia kushtojė edhe aryre. Me rrespket...
aha tash mora vesh
Mė vjen mirė.
Ai eshte interpretim i dhene prej krishtereve, nese eshte e trilluar apo jo, kjo mund te behet muhabet i gjate.
Tema jonė konkrete ėshtė:NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=867834#post867834) , prandaj duhet tė jemi korrekt dhe tė sjellim citate prej Bible e jo kuptime e sqarime (e ndoshta edhe trillime) tė ndokujt tjetėr pėr ēėshtjen qė jemi duke folur.
Sic thash jo cdo gje qe thuhet ne Bible eshte keshille, disa histori jan histori disa histori jan keshilla. Duke lexuar Biblen dhe Kuranin mund te kuptosh se kan ton te ndryshem.
I nderuar, mendon qė kėto citate Biblike (pėr terrorin) qė tregojnė histori janė vetėm Histori?... Atėherė mė intereson cila ėshtė urtėsia e kėtyre citateve, sepse librat hyjnorė janė nė ēdo citat pėrplotė mė urtėsi. Ēfarė qėllimi kanė zbritja e tyre prej Zotit. """Ti tregojė njerėzit se si Zori i mėsoi Profetėt e tij tė bėjnė shthurrjen e njrėzėve"""????... rrespekt, kėrkoj pėrgjigje. flm
As mua nuk me pelqejne viktimat civile, po nuk me vjen nder mend ndonje menyre me e lehte luftimi kunder keti lloj armiku.
E vetmja mėnyrė sipas teje i nderuar qenka qė kėtė armik ta luftojnė qė me njė turrė ti mbysin edhe fėmijėt edhe tė tjerė. Tė nderuarin komandantin tonė i cili ėshtė legjendė e gjallė, (Ramush Haradinaj) e burgosėn Haga, pse ?... Sepse, kinse ky ka vrarė ca (shumė numėr i vogėl) civil nė luftė kundėr Sllobodanit. Mirėpo u akuzua, e pse nuk akuzohen terroristėt e Amerikės qė mbysin njerėz tė pafajshėm, pse nuk i burgosin tė gjithė rojet dhe ushtarėt e Guantanamos tė cilėt i bėnė ato krime (pėr tė cilėt ka foto edhe fytyra)????... Ramushi luftonte me drejtėsi dhe sinqeritet dhe paterror, mirėpo ja se sa "korrekt" ėshtė Haga e burgosi menjėherė, duke qenė kryeministėr, ndėrsa pėr terrorista tė tjera, shuuuuj, se marre, po na nin Bushi.
Fakti qe lufta ka mbaruar nuk eshte garanci per te ardhmen. Bushi nuk eshte ndonje i mencur shum, mezi po presim ti mbaroje afati ne karrige se vec 36% e mbeshtet tash.
E kur ti mbarojė afati, do tė mbetet pa rindėrtuar Iraku, dhe do tė thonė: "Bushi e bėri, e jo Amerika", dhe pastaj Bushi thotė: "Unė dėshiroja ta rindėrtoja mirėpo populli nuk mė votoi"
Ata qė e votuan dy herė janė qė qajnė nėpėr protestat pėr mė tė mirėt e tyre, sepse statistikat e vėrteta tregojnė se afėr 30.000 ushtarė Amerikanė kanė vdekur nė kėtė luftė, mirėpo ēka ti bėjmė lajmeve tė manipoluara tė BBC e tė tjera qė nxjerrin shumė pak ushtarė tė vrarė, ndėrsa nė ajme dhe peticione dalim me qeindra familje qė thonė se kemi tė humbur familjar.
Ti nuk ke iden per cka po flas. Un them per afganistanin, jo irakun. Afganet dhe amerikanet luftonin kunder ruseve.
Pėr Afganistanin e mbaruam. Edhe ti nuk e ke idenė, sepse unė kėtu isha duke folur pėr Irakun.

p.s.:"Nuk jam shumė i lirė qė shpesh tė kthejė pėrgjigje, mirėpo do tė mudnohem me ēdop rrespekt qė tė mos i lė shumė nė pritje debatet".
T E M A: "NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=867834#post867834)"

Me rrespekt nga SmArTs_WAY
EBU DAWUD ABDULMUHSIN IBN JAHJA EL ALBANI EL DAREKUTNI

King_Gentius
19-07-06, 02:44
Allahu nuk i favorizoji, mirėpo i dėrgoi Profet. Edhe kėtė ta sqarova e mos u mundo tė hidhėsh pluhur syve.
Po me lodh kot bre burre se nuk kam kohe te lexoj librat te gjej citate specifike.

[2.122] O children of Israel, call to mind My favor which I bestowed on you and that I made you excel the nations.

Kuote drejt prej gojes se Allahut. Kush po hedh pluhur syve tash.

I nderuar, mendon qė kėto citate Biblike (pėr terrorin) qė tregojnė histori janė vetėm Histori?... Atėherė mė intereson cila ėshtė urtėsia e kėtyre citateve, sepse librat hyjnorė janė nė ēdo citat pėrplotė mė urtėsi. Ēfarė qėllimi kanė zbritja e tyre prej Zotit. """Ti tregojė njerėzit se si Zori i mėsoi Profetėt e tij tė bėjnė shthurrjen e njrėzėve"""????... rrespekt, kėrkoj pėrgjigje. flm

Ndoshta ti kujtoje brezave te ardhshem favorin e Zotit, keshtu qe mos e harrojne.

E vetmja mėnyrė sipas teje i nderuar qenka qė kėtė armik ta luftojnė qė me njė turrė ti mbysin edhe fėmijėt edhe tė tjerė. Tė nderuarin komandantin tonė i cili ėshtė legjendė e gjallė, (Ramush Haradinaj) e burgosėn Haga, pse ?... Sepse, kinse ky ka vrarė ca (shumė numėr i vogėl) civil nė luftė kundėr Sllobodanit. Mirėpo u akuzua, e pse nuk akuzohen terroristėt e Amerikės qė mbysin njerėz tė pafajshėm, pse nuk i burgosin tė gjithė rojet dhe ushtarėt e Guantanamos tė cilėt i bėnė ato krime (pėr tė cilėt ka foto edhe fytyra)????... Ramushi luftonte me drejtėsi dhe sinqeritet dhe paterror, mirėpo ja se sa "korrekt" ėshtė Haga e burgosi menjėherė, duke qenė kryeministėr, ndėrsa pėr terrorista tė tjera, shuuuuj, se marre, po na nin Bushi.
Me sa kam degjuar ushtaret e skandalit ne Guantanamo jan denuar pothuaj te gjithe, po besoj se duhen denuar me keq. Prap nuk me the ndonje menyre tjeter se si mund te luftohen Bin Ladeni pa pas viktima te pafajshme.

E kur ti mbarojė afati, do tė mbetet pa rindėrtuar Iraku, dhe do tė thonė: "Bushi e bėri, e jo Amerika", dhe pastaj Bushi thotė: "Unė dėshiroja ta rindėrtoja mirėpo populli nuk mė votoi"
Rindertimi i Irakut esht ne duar te Irakianeve. Pa bashkepunim paqsor te irakianve me Amerikanet kurre nuk ka per tu bere gje.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:07
Po me lodh kot bre burre se nuk kam kohe te lexoj librat te gjej citate specifike.
OK. Mė mirė do ishte tė flasim me citate specifike e tė sakta, e mos tė manipulojmė citate (aq sa mė kujtohet me thėnė, sepse jemi duke folur pėr libar hyjnor)
[2.122] O children of Israel, call to mind My favor which I bestowed on you and that I made you excel the nations.
Kuote drejt prej gojes se Allahut. Kush po hedh pluhur syve tash.
Allahu i Madhėruar nė Kuran nė kaptinėn el Bekare (2) nė citatin 122 thotė: "O bijtė e israilit, kujtoni tė mirat e Mia qė ua dhurova, qė ju dallova mbi njerėzit tjerė (tė asaj kohe)."
E ke tė qartė tani???... ti po hudh pluhur syve sepse e harrova edhe njė citat para kėtij po nė tė njejtėn kaptinė ku Allahu i Madhėruar ka thėnė: "Atyre, tė cilėve u dhamė librin dhe tė cilėt e lexojnė drejtė ashtu si ėshtė, ata e besojnė atė. E ata qė e mohojnė atė, tė tillėt janė ata qė dėshtuan (nė dynja e nė ahiret).". E kuptove se Zoti qė i ka dalluar nė atė kohė, ka qenė qė i ka dėrguar Profet mė sė shumti dhe ata (qė kanė enė tė ygjedhur) kanė qenė tė udhėzuar. Edhe ata bijtė e Israeliti kanė qenė nė fillim nė rrugėn e drejtė deri sa e humbėn, dhe Allahu pėr ata i ka thėnė kėto fjalė e jo nė mėnyrė gjenerale, sepse edhe komentatorėt mė tė denjė prej tė cilėve bazohet komenti tregojnė, se ata bijtė tė israilėve kanė qenė tė veēuar nė atė kohė prej atyre njerėzve tė humbur. Edhe nė Kuran nė shumė citate Allahu na tregon se ata qė janė tė udhėzuar, Allahu i ka zgjedhur, qė d.m.th. i ka ruajtur prej devijimit, dhe i ka zgjedhur qė tė jetojnė nė udhėzim. Edhe citati para atij qė ti ke treguar ėshtė se, : "jeni nė udhėzim, po e mohuat librin devijoni (dhe humbni nga zgjedhja qė ju ka bėrė Allahu qė tė jeni nė udhėzim). E sigurisht nė citat ku thotė: "ata qė dėshtuan" shumė qartė tregon se ēka ėshtė muhabeti.
Lexoni bashkė citatet:
"Atyre, tė cilėve u dhamė librin dhe tė cilėt e lexojnė drejtė ashtu si ėshtė, ata e besojnė atė. E ata qė e mohojnė atė, tė tillėt janė ata qė dėshtuan (nė dynja e nė ahiret).O bijtė e israilit, kujtoni tė mirat e Mia qė ua dhurova, qė ju dallova mbi njerėzit tjerė (tė asaj kohe)."
Apo mund tė marrin edhe citate tjera ku Zoti i Madhėruar nė Kaptinėn el Bekare (2) prej citatit 40-42 i qortonė duke thėnė: O bijtė e israilit, kujtoni (jini mirėnjohės pėr) tė mirat e Mia, tė cilat ua dhurova juve dhe zbatoni premtimin qė mė keni dhėnė Mua. Unė zbatoj atė qė u premtova dhe tė mė keni frikė vetėm Mua. Dhe besonie atė, qė e shpalla (Kur'anin), e qė vėrteton atė qė e keni ju e mos u bėni mohues tė parė tė tij, dhe mos i ndėrroni ajetet e Mia (Kur'anin) me njė vlerė tė paktė, por vetėm Mua tė ma keni dronė.E mos e ngatėrroni tė vėrtetėn me tė pavėrtetėn dhe me vetėdije tė fshehni realitetin."
Sigurisht, qė njerėzit tė cilėt e fshehin realitetin janė ēifutėt sot, dhe Zoti i mallkoi. Mirėpo ska dyshim se ai qė pason udhėzimin ėshtė i zgjedhur i Zotit.
Ndoshta ti kujtoje brezave te ardhshem favorin e Zotit, keshtu qe mos e harrojne.
Kėrkova pėrgjigje nuk mė dhe. Unė ia mėsojė fėmijėve tė mi monoteizmin, edhe e ruaj prej politeizmit (3-zota) dhe i them qė ata qė besojnė nė tre zota shkojnė nė ferr. Ndėrsa pėr ēifutėt i them se ata mbysin fėmijė, janė tė kėqinjė, pėrdhunojnė grat muslimanė, janė pisa, Zoti i ka mallkuar etj.

Me sa kam degjuar ushtaret e skandalit ne Guantanamo jan denuar pothuaj te gjithe, po besoj se duhen denuar me keq. Prap nuk me the ndonje menyre tjeter se si mund te luftohen Bin Ladeni pa pas viktima te pafajshme.
Jo jo e ke gabim, se shumė pak janė denuar, (vetėm ata pėrgjegjėsit). Edhe ėshtė dashur tė mbyllet menjėherė, sepse ende janė duke vazhduar torturat. Nė televizionin maqedonas A1, njė shqiptarė qė kishte qenė nė atė burg, thuajse kishte mbetur me trauma, dhe tregonte tmerrin qė bėhet aty, dhe ka thėnė: "Aty malltretohen dhe pėrdhunohen gra dhe fėmijė". Ku mbeti Amerika paqėruajtėse?... Lufta ndalet, dhe bėhet referendum kush dėshironi ta udhėheqė popullin edhe pik kėtij muhabeti.
Rindertimi i Irakut esht ne duar te Irakianeve. Pa bashkepunim paqsor te irakianve me Amerikanet kurre nuk ka per tu bere gje.
Qa po thu be burr...?.. Po ma kall shpijėn edhe po thu hajt ndreqe vet, amo prap une du me ta ndreq planin e shpijės... Mos se nuk bėn, se ėshtė turp, vetėm fėmijėt e vrarė tė kujtohen e tė thuhen kėto fjalė ėshtė turp.

Pėrshėndetje nga ai qė tė rrespekton si tė gjithėve SmArTs_WAY
Kumanovė, 19.07.2006

Savior
19-07-06, 18:46
Po deshe ti dhe tė gjithė anėtarėt islamofob, unė ju sjell juve citate nga Kurani qė e ndalon e ndalon terrorin, dhe sa i pėrket biblės ju them prap mjafton ajo qė unė e kam hapur qė nė fillim tė temės.
Na akuzojne per islamofobi, sepse urrejme dhunen dhe terrorin. Kristofobine e tyre nuk e shohin, ajo nuk egziston per ta.

O Pause Print Scroll me fjale edhe Dreqin (Satanen ose Iblisin qysh i thoni ju) te boj melaqe. Po shikohet me vepra. Mos u mundo sepse vrasja nuk arsyetohet, as ne emer te Zotit as ne emer te kurkujt tjeter. Ne Ungjill kallxome ku ka terror, dhe jo ne shkrimet e cifuteve.

Kjo teme eshte hapur per ta diskredituar fene e paster Krishtere, asnje njolle nuk eshte ne te, dhe per ta fshehur terrorin e fese Islame.

King_Gentius
20-07-06, 01:59
Allahu i Madhėruar nė Kuran nė kaptinėn el Bekare (2) nė citatin 122 thotė: "O bijtė e israilit, kujtoni tė mirat e Mia qė ua dhurova, qė ju dallova mbi njerėzit tjerė (tė asaj kohe)."
E ke tė qartė tani???... ti po hudh pluhur syve sepse e harrova edhe njė citat para kėtij po nė tė njejtėn kaptinė ku Allahu i Madhėruar ka thėnė: "Atyre, tė cilėve u dhamė librin dhe tė cilėt e lexojnė drejtė ashtu si ėshtė, ata e besojnė atė. E ata qė e mohojnė atė, tė tillėt janė ata qė dėshtuan (nė dynja e nė ahiret).". E kuptove se Zoti qė i ka dalluar nė atė kohė, ka qenė qė i ka dėrguar Profet mė sė shumti dhe ata (qė kanė enė tė ygjedhur) kanė qenė tė udhėzuar. Edhe ata bijtė e Israeliti kanė qenė nė fillim nė rrugėn e drejtė deri sa e humbėn, dhe Allahu pėr ata i ka thėnė kėto fjalė e jo nė mėnyrė gjenerale, sepse edhe komentatorėt mė tė denjė prej tė cilėve bazohet komenti tregojnė, se ata bijtė tė israilėve kanė qenė tė veēuar nė atė kohė prej atyre njerėzve tė humbur. Edhe nė Kuran nė shumė citate Allahu na tregon se ata qė janė tė udhėzuar, Allahu i ka zgjedhur, qė d.m.th. i ka ruajtur prej devijimit, dhe i ka zgjedhur qė tė jetojnė nė udhėzim. Edhe citati para atij qė ti ke treguar ėshtė se, : "jeni nė udhėzim, po e mohuat librin devijoni (dhe humbni nga zgjedhja qė ju ka bėrė Allahu qė tė jeni nė udhėzim). E sigurisht nė citat ku thotė: "ata qė dėshtuan" shumė qartė tregon se ēka ėshtė muhabeti.
Lexoni bashkė citatet:
"Atyre, tė cilėve u dhamė librin dhe tė cilėt e lexojnė drejtė ashtu si ėshtė, ata e besojnė atė. E ata qė e mohojnė atė, tė tillėt janė ata qė dėshtuan (nė dynja e nė ahiret).O bijtė e israilit, kujtoni tė mirat e Mia qė ua dhurova, qė ju dallova mbi njerėzit tjerė (tė asaj kohe)."
Apo mund tė marrin edhe citate tjera ku Zoti i Madhėruar nė Kaptinėn el Bekare (2) prej citatit 40-42 i qortonė duke thėnė: O bijtė e israilit, kujtoni (jini mirėnjohės pėr) tė mirat e Mia, tė cilat ua dhurova juve dhe zbatoni premtimin qė mė keni dhėnė Mua. Unė zbatoj atė qė u premtova dhe tė mė keni frikė vetėm Mua. Dhe besonie atė, qė e shpalla (Kur'anin), e qė vėrteton atė qė e keni ju e mos u bėni mohues tė parė tė tij, dhe mos i ndėrroni ajetet e Mia (Kur'anin) me njė vlerė tė paktė, por vetėm Mua tė ma keni dronė.E mos e ngatėrroni tė vėrtetėn me tė pavėrtetėn dhe me vetėdije tė fshehni realitetin."
Sigurisht, qė njerėzit tė cilėt e fshehin realitetin janė ēifutėt sot, dhe Zoti i mallkoi. Mirėpo ska dyshim se ai qė pason udhėzimin ėshtė i zgjedhur i Zotit.

Ky tekst i stergjate nuk kundershton argumentin se Zoti i ka favorizuar (i shpetoi prej egjiptianeve, veshtiresive te shkretetires, etj etj)

Kėrkova pėrgjigje nuk mė dhe.

Pergjigjen time e kuotove, po thjesht nuk te pelqeu. Thash ndoshta citatet jan ne Bibel per ti kujtuar njerezve se kur Zoti i ka favorizuar ata kan qen popull mbi te tjeret.

Jo jo e ke gabim, se shumė pak janė denuar, (vetėm ata pėrgjegjėsit). Edhe ėshtė dashur tė mbyllet menjėherė, sepse ende janė duke vazhduar torturat. Nė televizionin maqedonas A1, njė shqiptarė qė kishte qenė nė atė burg, thuajse kishte mbetur me trauma, dhe tregonte tmerrin qė bėhet aty, dhe ka thėnė: "Aty malltretohen dhe pėrdhunohen gra dhe fėmijė". Ku mbeti Amerika paqėruajtėse?... Lufta ndalet, dhe bėhet referendum kush dėshironi ta udhėheqė popullin edhe pik kėtij muhabeti.

Ne qofte se ndodhin gjera qe nuk kan lidhje me terroristet dakort jemi se nuk ka arsye per te qendruar hapur.

Qa po thu be burr...?.. Po ma kall shpijėn edhe po thu hajt ndreqe vet, amo prap une du me ta ndreq planin e shpijės... Mos se nuk bėn, se ėshtė turp, vetėm fėmijėt e vrarė tė kujtohen e tė thuhen kėto fjalė ėshtė turp.

Nuk thash se amerikani duhet te iki e ta leje vendin germadhe ta ndertojne vet. Ajo qe po them esht se amerikani nuk ka si te ndertoje ne nje kohe kur irakianet merren me vellavrasje. Amerikani nuk mund ta beje vet, ka nevoje per ndihmen e vet irakianve. Ne kete kuptim irakianet e kan vet ne dore te ardhmen e vendit, dmth te ndalojn vellavrasjen qe rindertimi te jet sa me i shpejte. Kete desha te them.

Pause_Print_Scroll
20-07-06, 12:27
Na akuzojne per islamofobi, sepse urrejme dhunen dhe terrorin.
Mė Islamofobė se disa anėtarė nė kėtė forum ska. Ata tregojnė haptazi Islamofobinė, siē e tregoi edhe Kadereja. Ju nuk jeni qė e urreni dhunėn dhe terrorin, sepse asnjėherė nuk keni ngritur zėrin kundėr terrorit qė bėhet tė tokat Irakiane. Nuk do tė futem kėtu se ska nevoj, sepse e dinė tė gjithė se sa terrori bėhet nė Irak e Afganistan.
O Pause Print Scroll me fjale edhe Dreqin (Satanen ose Iblisin qysh i thoni ju) te boj melaqe.
Bane ēka tė duash ēka mė intereson mua. Apo dėshiron tė tregosh se kėshtu je strateg qė tė zezėn (djallin) ta bėsh tė bardhė (engjėll).
Kėtu tregove intrigat e tua e tė disa tė tjerėve.
Mos u mundo sepse vrasja nuk arsyetohet, as ne emer te Zotit as ne emer te kurkujt tjeter.
Sigurisht se vrasja e paarsyeshme nuk arsyetohet me asgjė, vetėm se me Bibėl.
Ne Ungjill kallxome ku ka terror, dhe jo ne shkrimet e cifuteve.
Unė tė gjitha citatet qė kam sjellur kanė qenė tė marrura prej Bible, prej asaj qė ėshtė botuar nė Ferizaj, mė 1994. Sa Bibla i keni bre burr shqiptar?
Kjo teme eshte hapur per ta diskredituar fene e paster Krishtere, asnje njolle nuk eshte ne te, dhe per ta fshehur terrorin e fese Islame.
Feja e paster Krishtere?!. Unė be shok shqiptar tė kam sjellur 25 citate vetėm nga Ligji i Perterirė e leje mo se sa citate tė kam sjellur prej disa kaptinave tė tjerave, e ti thua se kėtu ėshtė vetėm disrekditim i Fesė. O shok i nderuar unė kam sjellur fakte, ejo i thua ti, (vetėm pretendime e asgjė mė shumė). E sa i pėrket asaj qė po thua ti terrori i muslimanėve, e ke shumė gabim, se Islami e denon ashpėr terrorizmin. Nuk do ta zgjasė shumė tė sjellė citate se Islami dėnon terrorizmin, mirėpo mjafton se kur ishte gjallė i Dėrguari i Allahut, disa persona i kishin pengur disa nė Kishė, dhe Profeti i ka denuar ata musliman. mjafton...
Ky tekst i stergjate nuk kundershton argumentin se Zoti i ka favorizuar (i shpetoi prej egjiptianeve, veshtiresive te shkretetires, etj etj)
E sqarova shumė mirė, mirėpo po mundohesh ta zhvlerėsosh kėtė qė unė kam shkruajtur i nderuar. Ata tė parėt e tyre ishin qė Zoti i dha dhunti tė mėdha (pėr shkak tė veprave tė mira tė tyre) mirėpo ata devijuan dhe u mallkuan. Edhe po qe se prap mendon ta zhvlerėsosh dije se nuk do tė arrish sepse shumė qartė pėr tė zotėt e mendjes e kam sqaruar.
Pergjigjen time e kuotove, po thjesht nuk te pelqeu. Thash ndoshta citatet jan ne Bibel per ti kujtuar njerezve se kur Zoti i ka favorizuar ata kan qen popull mbi te tjeret.
Jo mor burrė i botės, e ke gabim, paske harruar se nuk me kė dhėnė pėrgjigje. Bibla tė cilėn do tia mėsosh fėmijėve tu tregon se si Zoti i mėsoi Profetėt e Tij pėr tė bėrė terror. Biles mos harro ta kesh parasysh citatin Bibik, i cili tregon qė nuk duhet lexuar fėmijėve sepse ka edhe tregime erotike. (Momentalisht nuk po kam mundėsi ta gjej citatin me numėr nė Bibėl pėr arsye tė kohės).
Ne qofte se ndodhin gjera qe nuk kan lidhje me terroristet dakort jemi se nuk ka arsye per te qendruar hapur.
I nderuar, prap ke hapėsirė tė dyshosh se ndoshta kanė arsye?. Po tė ishin tė gjithė terrorista, mjaftonte ajo qė grat dhe fėmijėt malltretohen e pėrdhunohen, mjaftonte. Uallahi, vetėm ai qė nuk ka ndenja shpirtėrore, mund tė thotė se mir janė duke ia bėrė (nuk po tė them se ti thua i nderuar.)
Terrorizmi nė Guantanamo ėshtė i qartė... Mjaftojnė disa fjalė tė Bushit tė cilat i inēizuan gazetarėt, qė premtonte terrorizėm (ndoshta keni ndėgjuar nė lajme).
Nuk thash se amerikani duhet te iki e ta leje vendin germadhe ta ndertojne vet. Ajo qe po them esht se amerikani nuk ka si te ndertoje ne nje kohe kur irakianet merren me vellavrasje. Amerikani nuk mund ta beje vet, ka nevoje per ndihmen e vet irakianve. Ne kete kuptim irakianet e kan vet ne dore te ardhmen e vendit, dmth te ndalojn vellavrasjen qe rindertimi te jet sa me i shpejte. Kete desha te them.
Nuk ka asnjė zgjidhje tjetėr pos qė Amerikani tė largohet, dhe populli tė vendosė pėr tė zgjedhur kush do ta qeverisė. Sepse sa pėr kėta paqėruajtėsit, asgjė ska mirėsi, sepse u pa puna e tyre, sepse kur errdhėn nė Kosovė, shumė shpejt e rregullaun muhabetin, mirėpo atje duan ta shkatrrojnė vendin. E mos thuaj vėlla vrasje sepse nuk janė vėllezėr, ata janė shijja e kėta janė suniitė. E Shiijat prej Suniive janė dallim, sigurisht si nata prej dite. E ska mundėsi e zeza me tė bardhėn tė jenė vėllezėr. Ato "vėllavrasje" mund ti ndale populli pasi qė ta zgjedhe udhėheqėsin qė ai vet dėshiron, e jo siē ua kanė imponuar tė huajt.

Mbetesh i rrespektuar dhe i pėrshėndetur nga unė SmArTs_WAY
EBU DAWUD ABDULMUHSIN IBN JAHJA EL ALBANI EL DAREKUTNI
Kumanovė, 20.07.2006

King_Gentius
21-07-06, 00:59
E sqarova shumė mirė, mirėpo po mundohesh ta zhvlerėsosh kėtė qė unė kam shkruajtur i nderuar. Ata tė parėt e tyre ishin qė Zoti i dha dhunti tė mėdha (pėr shkak tė veprave tė mira tė tyre) mirėpo ata devijuan dhe u mallkuan. Edhe po qe se prap mendon ta zhvlerėsosh dije se nuk do tė arrish sepse shumė qartė pėr tė zotėt e mendjes e kam sqaruar.

Ajo qe thash un esht absolutisht e vertet per periudhen kohore te ciles ju referova, qe eshte dhe koha e citateve tende. Ajo qe thua ti mund te jet i vertet po nuk i perket kohes se citateve biblike.

Jo mor burrė i botės, e ke gabim, paske harruar se nuk me kė dhėnė pėrgjigje. Bibla tė cilėn do tia mėsosh fėmijėve tu tregon se si Zoti i mėsoi Profetėt e Tij pėr tė bėrė terror.

Un te thash se ndoshta citatet qe solle jan ne Bibel qe ti kujtojne njerzve sa te fuqishem kan qen kur kan pas aleance me Zotin. Me thua se jam gabim, po nuk po e arsyeton.

Nuk ka asnjė zgjidhje tjetėr pos qė Amerikani tė largohet, dhe populli tė vendosė pėr tė zgjedhur kush do ta qeverisė. Sepse sa pėr kėta paqėruajtėsit, asgjė ska mirėsi, sepse u pa puna e tyre, sepse kur errdhėn nė Kosovė, shumė shpejt e rregullaun muhabetin, mirėpo atje duan ta shkatrrojnė vendin. E mos thuaj vėlla vrasje sepse nuk janė vėllezėr, ata janė shijja e kėta janė suniitė. E Shiijat prej Suniive janė dallim, sigurisht si nata prej dite. E ska mundėsi e zeza me tė bardhėn tė jenė vėllezėr. Ato "vėllavrasje" mund ti ndale populli pasi qė ta zgjedhe udhėheqėsin qė ai vet dėshiron, e jo siē ua kanė imponuar tė huajt.

Kam pershtypjen se e vetmja arsye qe sunitet e shiitet nuk kan bere masakra masive kunder njeri tjetrit eshte sepse jan Amerikanet atje. Po iken amerikanet sot do behet nje kaos qe ka kohe pa u pare ndonjehere. Po te kujtohet kur amerikani nuk ishte organizuar akoma, irakianet nuk lan gje pa shkaterruar e pa vjedhur.

King_Gentius
21-07-06, 01:16
Meqe ra fjala per vellavrasje, po te lesh menjane pakicen kurde, te tjeret jan arabe, pra duan a nuk duan jan vellezer ne gjak.

Savior
24-07-06, 15:54
Ok. Jahudite e pranoj qe kane bere terror ne Izrael. Por Zoti ia ka jep ate toke, apo nuk eshte keshtu. Edhe Kurani eshte Liber ne nje aspekt Cionist. Pra edhe ne Kuran thote se "Allahu" ia ka jep ate toke Bijve te Izraelit, ndoshta e ki lexuar.

Cifutet kane bile nje kufi (vetem ne Izrael po e zeme se kane bere "terror"). Myslimanet terrorizojne tere boten. Prej Meke deri ne Nju Jork vrasin njerez, madje 95% e tyre jane 100% te pafajshem.

Savior
24-07-06, 16:03
Nuk ka asnjė zgjidhje tjetėr pos qė Amerikani tė largohet, dhe populli tė vendosė pėr tė zgjedhur kush do ta qeverisė. Sepse sa pėr kėta paqėruajtėsit, asgjė ska mirėsi, sepse u pa puna e tyre, sepse kur errdhėn nė Kosovė, shumė shpejt e rregullaun muhabetin, mirėpo atje duan ta shkatrrojnė vendin. E mos thuaj vėlla vrasje sepse nuk janė vėllezėr, ata janė shijja e kėta janė suniitė. E Shiijat prej Suniive janė dallim, sigurisht si nata prej dite. E ska mundėsi e zeza me tė bardhėn tė jenė vėllezėr. Ato "vėllavrasje" mund ti ndale populli pasi qė ta zgjedhe udhėheqėsin qė ai vet dėshiron, e jo siē ua kanė imponuar tė huajt.


Po m'u largu Amerkani nga ajo toke, ju krejt nerermet veti po u mytshi bre.
Po shijat jane Iraniane me shume, ndersa Sunitet arabe, ketu qendron problemi me i madh.
Shijat edhe Sunitet kane dallim. Po edhe Protestantet me Katolike kane dallim, por nuk d.m.th. qitash m'u qu peshe e me myt njani tjetrin. U qu Irani po lyp arme berthamore, Egjipti i pari (pas Izraelit) e denon kete perpjekje te Iranit. Nuk kane dallim hiq po ni m... jane. Myslimane te dy part jane, fundamentaliste, terroriste, ekstremiste etj. Nuk di si kane mundur te jetojne nemes veti kur paskan qa shume "dallime".

Pause_Print_Scroll
27-07-06, 18:08
Ajo qe thash un esht absolutisht e vertet per periudhen kohore te ciles ju referova, qe eshte dhe koha e citateve tende. Ajo qe thua ti mund te jet i vertet po nuk i perket kohes se citateve biblike.
E ke shumė gabim i nderuar, mbase ato histori (qė tregojnė pėr devijimin e ēifutėve nga rruga e drejtė) qė janė treguar nė citate Kur'anore, tregojnė njė kohė shumėt tė lashtė. Dhe ne si Musliman (duke u nisur prej vetvetės) e kemi mėsim qė nga kėto citate tė mėsojmė [se tė mirat qė t'i jep i Lartėsuari edhe ti merr nėse devijon nga rruga e drejtė,] e jo si tė krishterėt tė cilėve Bibla i mėson se si Zoti i tyre i mėsoi Profetėt e tij tė bėjnė terror, ndėrsa ata thonė "kėto janė veē histori".
Un te thash se ndoshta citatet qe solle jan ne Bibel qe ti kujtojne njerzve sa te fuqishem kan qen kur kan pas aleance me Zotin. Me thua se jam gabim, po nuk po e arsyeton.
Po po, citatet janė nga Bibla (botimi Ferizaj, 1994)... mashallah, ēfar alenca me i shkatrrue popujt, me ia humb rrėnjėt, apo e ke fjalėn se si i mėsonte "Zoti" (sepse ishin nė aleancė me tė) qė ti marrin vajzat virgjėresha dhe ti mbysin burrat.????... Vallė ky Zoti i Biblės qenka i padrejtė????!!!!... Pse ti mėson Profetėt e tij tė keqen, krimin, terrorin? Zoti ka vendosur kufi pėr ēdo gjė, edhe gjatė denimit tė tė kėqijėve, mirėpo ai (Bibla) nuk ėshtė fjalė e Zotit.
Kam pershtypjen se e vetmja arsye qe sunitet e shiitet nuk kan bere masakra masive kunder njeri tjetrit eshte sepse jan Amerikanet atje. Po iken amerikanet sot do behet nje kaos qe ka kohe pa u pare ndonjehere. Po te kujtohet kur amerikani nuk ishte organizuar akoma, irakianet nuk lan gje pa shkaterruar e pa vjedhur.
Eh sa keq ėshtė tė flasėsh pa dituri. Po ti a e din se sa dijetarė dhe hoxhallarė janė masakruar dhe varrosur nė varresa masiva???... Kush i bėri kėto???!!!!, Kėto i bėnė vėllezėrit e Amerikanėve (shiitėt), tė cilėt paguhen e marrin korpaga pėr kėtė punė. Kur nuk ishte Amerikani nuk ka qenė situata e tillė nė popullatėt e gjėrė, mirėpo u fut Amerika (u fut fesadi-ēregullira).
te tjeret jan arabe, pra duan a nuk duan jan vellezer ne gjak.
Mirėpo janė shpijuna tė amerikanėve dhe francezėve... dhe pik kėtij muhabeti, siē iu thoshte populli atyre "shqiptarėve" tė cilėt nė kohėn e krizės shoqėroheshin me serb e maqedon, SHKA.
Ok. Jahudite e pranoj qe kane bere terror ne Izrael. Por Zoti ia ka jep ate toke, apo nuk eshte keshtu. Edhe Kurani eshte Liber ne nje aspekt Cionist. Pra edhe ne Kuran thote se "Allahu" ia ka jep ate toke Bijve te Izraelit, ndoshta e ki lexuar.
Ēudi qė e paske kuptuar terrorizmin e jehudėve, tė cilėt punojnė dhe jetojnė me Dhajtėn e Vjetėr (njė pjesė nga Bibla). Ja qė nuk i paskam lexuar ato citate qė thua ti mirėpo kishte qenė mirė ti sjellėsh e ti lexojmė. Mirėpo toka ėshtė e njerėzve, mirėpo neve jemi duke biseduar pėr njė politikė qė ka afėr njė shekull. E jo siē je ti duke treguar pėr njė situat para dhjetra mijėrave vjetėve, sepse dikur kėsaj Kumanovės sime i thonin DARDANI-ja mirėpo tani nuk kemi as flamur kombėtar nė komunė. Zoti i Lartėmadhėruar, para mijėrave viteve na dha neve shqiptarėve shumė tokė, mirėpo ja qė i humbėn shumicėn. E toka e Kudsit ka qenė dhe do tė jetė tokė e muslimanėve, mbase aty erdhė shumė Profet, e ajo tokė gjithnjė kishte pasur njerėz (tė pakėt) qė pasonin tė vėrtetėn, mirėpo ajo shumica ishin qė i mbytnin Profetėt dhe pastaj u mallkuan.
Po m'u largu Amerkani nga ajo toke, ju krejt nerermet veti po u mytshi bre.
Kush ju???!!!!... Unė nuk jam Shijja, e as qė jam irakian, mirėpo unė jam Musliman-Shqiptarė, qė pasoj rrugėn e pastėr autentike tė Profetit Muhammed, e nuk mbys askė pos atij qė e meriton (qė bėnė krim, apo fillon luftė).
Myslimane te dy part jane, fundamentaliste, terroriste, ekstremiste etj. Nuk di si kane mundur te jetojne nemes veti kur paskan qa shume "dallime".
Mė e idhėt se injoranca nuk ka. Pse more futesh nė tema qė nuk je aspak i ditur????... Po ēfar muslimanė be shijjat???... ata janė shijja vet fjala tė tregon (qė d.m.th. nuk e identifikojnė vetėn si musliman i nderuar, por si shija)... Ndėrsa Sunitėt vet fjala tregon se ēka janė, sunii, qė rrjedh prej fjalės Sunneh (traditė) e me tė cilėn ėshtė pėr qėllim Traditėn e Profetit Muhammed a.s.... e ky ėshtė Islami.... Fundamentalistė, terroristė, ekstremistė, janė shijjat - vėllezėrit-kopilat e amerikanėve.

p.s.:"Ka afėr njė javė qė nuk kam shkruajtur, mbase kam qenė nė pushime, kėrkojė ndjesė pėr atė qė nuk iu kam kthyer pėrgjigjet".

Kėrkojė qė pas kėtyre citate qė tė iu ktheheni temės: NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=868457#post868457)

Me rrespekt dhe nderė e me tė mira nga
SmArTs_WAY
AbduMuhsin ibn Jahja el Albani
Kumanovė, Maqedoni,
27.07.2006

DebiaN
27-07-06, 19:40
nje gje nuk kuptoj, shqiptaret kosovare te besimit musliman qe shajne ameriken, pse nuk e shajten ne vitin 1999, kur sulmoi serbine? ose me sakte, ku ishin ato arabe e bin ladeni qe po e mbroni me ze te larte gjate viteve te luftes 97-99?

pse vazhdoni akoma te besoni tjeret (arabet fondamentaliste) qe thone se usa po ben nje lufte fetare? A nuk ju duket qarte se e gjitha eshte per pushtet edhe eshte lufte ekonomike?
Hajt tani hapini syte e hiqeni ate pluhur e keni... jane mese te qarta keto gjera...

nje gje nuk kuptoj, pse humbni kohe duke shajtur besimet e personave te tjere qe nuk jane te njejte me ju???

King_Gentius
28-07-06, 06:23
E ke shumė gabim i nderuar, mbase ato histori (qė tregojnė pėr devijimin e ēifutėve nga rruga e drejtė) qė janė treguar nė citate Kur'anore, tregojnė njė kohė shumėt tė lashtė.

Citatet kuranore per te cilat po flasim, thon per ndihmen qe ka dhen Zoti izraelitve. Citatet biblike qe solle mbase jan me te perpikta cka ndihme ka qen kjo.

Po po, citatet janė nga Bibla (botimi Ferizaj, 1994)... mashallah, ēfar alenca me i shkatrrue popujt

Varet cka lloj popujsh jan, mbase Zoti donte triumfin e popullit qe ndiqte Ate.

Zoti i Biblės qenka i padrejtė?

Favorizmi i nje grupi dhe jo nje tjetri automatikisht krijon padrejtesi.

Eh sa keq ėshtė tė flasėsh pa dituri. Po ti a e din se sa dijetarė dhe hoxhallarė janė masakruar dhe varrosur nė varresa masiva???... Kush i bėri kėto???!!!!, Kėto i bėnė vėllezėrit e Amerikanėve (shiitėt), tė cilėt paguhen e marrin korpaga pėr kėtė punė.

sunni bla bla.

Kur nuk ishte Amerikani nuk ka qenė situata e tillė nė popullatėt e gjėrė, mirėpo u fut Amerika (u fut fesadi-ēregullira).

Rrezimi i nje diktature pritet te ket nje periudhe tranzicioni. Sa me shpejt ndalon lufta vellavrasese aq me shpejt iken amerikani. Pastaj urrejtja ka 1400 vjet atje. Konflikti i sotem nuk eshte as i pari as i fundit.

Mirėpo janė shpijuna tė amerikanėve dhe francezėve... dhe pik kėtij muhabeti, siē iu thoshte populli atyre "shqiptarėve" tė cilėt nė kohėn e krizės shoqėroheshin me serb e maqedon, SHKA.

Lol, vec se shiitet ne Irak jan shumica e popullsis dhe rrezuan nje diktature, ndersa shqiptaret tradhtare ishin pakica. :wink:

Pause_Print_Scroll
28-07-06, 13:56
Citatet kuranore per te cilat po flasim, thon per ndihmen qe ka dhen Zoti izraelitve.
Tregojnė se si Zoti i Madhėruar i ndihmonė njerėzve tė mirė, e kur tė prishet ai popull (apo ata njerėz) Zoti i mallkon, mbase nėse kanė qenė favor i Zotit populli Izraelit, pse Zoti ti mallkojė ata???....D.m.th. i ka zgjedhur kur i ka udhėzuar... [[[Edhe unė e ndiej vetėn si i zgjedhur, mbase nė tėrė kėtė injorancė nė mesin e njerėzve, unė e adhurojė Atė, mbase pėr atė qėllim mė ka krijuar, e jo kot fare]]]
Citatet biblike qe solle mbase jan me te perpikta cka ndihme ka qen kjo.
Ishte njė ndihmė qė Zoti i Biblės i mėsonte Profetėve tė tij qė ti shafaroste popujt.
Varet cka lloj popujsh jan, mbase Zoti donte triumfin e popullit qe ndiqte Ate.
E themi qė ka qenė popull i keq... mirėpo ai (Zoti) duhet tė jetė i drejtė (nėse qenka Zot) e jo nė dorė tė njė njeriu tė lė shkatrrimin e njė populli e ti bėjė terror. Mbase edhe ndaj tė keqit ka kufij tė denimit.
Favorizmi i nje grupi dhe jo nje tjetri automatikisht krijon padrejtesi.
Favorizim ndaj tė mirėve dhe distancim apo denim ndaj tė kėqijvė asgjė nuk ėshtė pos drejtėsi. Mbase Zoti nė mėnyrė kallzore iu tregoj bijėve tė izraelitėve, se unė ju kam dhėnė tė mira (mirėpo ja qė juve keni devijuar) dhe jeni tė mallkuar.
sunni bla bla.
Qelu bilbil qelu, e trego edukatėn tėnde, se sa ke rrespekt ndaj mendimit tė dikujt, sa qė edhe qesh...
Rrezimi i nje diktature pritet te ket nje periudhe tranzicioni. Sa me shpejt ndalon lufta vellavrasese aq me shpejt iken amerikani. Pastaj urrejtja ka 1400 vjet atje. Konflikti i sotem nuk eshte as i pari as i fundit.
E pse nuk paska arrdhur ky amerikani para nja 500 viteve apo mė herėt (mbase ti thu qė vėllavrasjet janė qė 1400 vjet), pse nuk erdhi ti ndalė mė herėt, mirėpo ēka tė bėjmė se atėherė nuk kishte shumė naftė sa ka tani... hajt e shko merr praktikė nė kėtė mesele, se vetėm nė kumanovė, (qė unė i njoh) janė shumė shofera qė kanė bartuar naftė prej Iraku e deri nė Tokat Amerikane.
Lol, vec se shiitet ne Irak jan shumica e popullsis dhe rrezuan nje diktature, ndersa shqiptaret tradhtare ishin pakica. :wink:
Shiitėt janė shumicė, ndėrsa edhe ne nė Maqedoni nė luftė ishim pakic, e nė atė pakic kishim njė pakic shpijuna, ndėrsa shiitėt janė shumicė dhe atė shumicė 100% shpijuna tė Amerikanėve dhe kundėrshtarė tė popullit, ndėrsa sunnitėt janė pakicė mirėpo 100% qėllim plote pėr tė larguar armikun

me rrespekt e tmira e nder
bye bye nga une abdumuhsini (smArts_WAY)
Kumanovė, 28.07.2006

DebiaN
28-07-06, 14:03
Ndoshta ti je Maqedonas e nuk te intereson... por a nuk ishin ato amerikanet qe luftuan serbine edhe cliruan Kosoven? Mgjthse kishte interes USA per ne ballkan, por te pakten dicka e bene...

Mos e merrni luften ne lindjen e mesme si lufte fetare apo Xhihadi si i thoni ju... eshte e gjitha lufte ekonomike... besoj se jeni kaq te zgjuar per ta kuptuar... :wink:

Pause_Print_Scroll
28-07-06, 14:48
Ndoshta ti je Maqedonas e nuk te intereson... por a nuk ishin ato amerikanet qe luftuan serbine edhe cliruan Kosoven? Mgjthse kishte interes USA per ne ballkan, por te pakten dicka e bene...

Mos e merrni luften ne lindjen e mesme si lufte fetare apo Xhihadi si i thoni ju... eshte e gjitha lufte ekonomike... besoj se jeni kaq te zgjuar per ta kuptuar... :wink:
Nuk ka mė keq se me dal prej teme...
1. Jam shqiptar e karadak, gjak shqiptar me tradit... e nė familjen time ka tradit muslimane-shqiptare, e jo sikur tek shumica e shqiptarėve qė ka humbė tradita e disa ja kan nis me i ba flokėt si homo...

Thotė nė fjalė e urtė pėr fjalėt e urta tė cilat i pėrdorin njerėzit jo tė urtė pėr qėllime jo tė urta: "Fjalė e vėrtetė mirėpo me to kihet pėr qėllim e kota"
edhe ti shok i nderuar mos fut nėpėr goj e muhabet ēėshtjen e kosovės, se ajo ėshtė krejt muhabet... ato fjalė tė tua pėr kosovėn janė tė vėrteta mirėpo ti dėshiron tė nxjerrėsh diēka tė kotė

hajt e mbetesh i pėrshėndetur, e kshyr futu nė temė NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=869876#post869876)

smarts way
abdulmuhsini

King_Gentius
29-07-06, 04:56
Tregojnė se si Zoti i Madhėruar i ndihmonė njerėzve tė mirė, e kur tė prishet ai popull (apo ata njerėz) Zoti i mallkon, mbase nėse kanė qenė favor i Zotit populli Izraelit, pse Zoti ti mallkojė ata???....D.m.th. i ka zgjedhur kur i ka udhėzuar... [[[Edhe unė e ndiej vetėn si i zgjedhur, mbase nė tėrė kėtė injorancė nė mesin e njerėzve, unė e adhurojė Atė, mbase pėr atė qėllim mė ka krijuar, e jo kot fare]]]

Kur izraelitet iken prej Egjiptit dhe udhetonin lart e posht shkretetires Zoti i ndihmonte te triumfonin mbi veshtiresit e mbi popujt e tjere, kjo nuk ishte koha e mallkimit.

Ishte njė ndihmė qė Zoti i Biblės i mėsonte Profetėve tė tij qė ti shafaroste popujt. E themi qė ka qenė popull i keq... mirėpo ai (Zoti) duhet tė jetė i drejtė (nėse qenka Zot) e jo nė dorė tė njė njeriu tė lė shkatrrimin e njė populli e ti bėjė terror. Mbase edhe ndaj tė keqit ka kufij tė denimit.

Perendia i di me mire se cka kan ber ata popuj e i vendos me mire se un e ti kufijte.

Favorizim ndaj tė mirėve dhe distancim apo denim ndaj tė kėqijvė asgjė nuk ėshtė pos drejtėsi. Mbase Zoti nė mėnyrė kallzore iu tregoj bijėve tė izraelitėve, se unė ju kam dhėnė tė mira (mirėpo ja qė juve keni devijuar) dhe jeni tė mallkuar.

Jo te gjith te keqint kan pas profete ti drejtojne drejt Zotit.

E pse nuk paska arrdhur ky amerikani para nja 500 viteve apo mė herėt (mbase ti thu qė vėllavrasjet janė qė 1400 vjet), pse nuk erdhi ti ndalė mė herėt, mirėpo ēka tė bėjmė se atėherė nuk kishte shumė naftė sa ka tani... hajt e shko merr praktikė nė kėtė mesele, se vetėm nė kumanovė, (qė unė i njoh) janė shumė shofera qė kanė bartuar naftė prej Iraku e deri nė Tokat Amerikane.

Kemi rene dakort qe kohe me pare se Amerikani ka interesat e veta. Nuk kam nevoje per informacionin sekret nga shoferat e kumanoves, lol

Shiitėt janė shumicė, ndėrsa edhe ne nė Maqedoni nė luftė ishim pakic, e nė atė pakic kishim njė pakic shpijuna, ndėrsa shiitėt janė shumicė dhe atė shumicė 100% shpijuna tė Amerikanėve dhe kundėrshtarė tė popullit, ndėrsa sunnitėt janė pakicė mirėpo 100% qėllim plote pėr tė larguar armikun

Ne qofte se shiitet jan shumice dhe ata jan 100% "shpijuna" te Amerikaneve, atehere kjo quhet deshire e popullit dhe jo kundershtare te popullit, sepse kjo do i bente kundeshtar te vetvetes. Ka disa sunit qe u ka pelqyer trajtimi special gjat kohes se Sadamit, dhe tash nuk duan ta ndajn fuqin demokratikisht me shiitet. :biggrin: Cka po don te thuash per Maqedonin, se shumica e shqiptareve ishin kunder nje pakice shqiptaresh qe luftonin, pra qe shumica ishin shka?

King_Gentius
29-07-06, 05:06
ato fjalė tė tua pėr kosovėn janė tė vėrteta mirėpo ti dėshiron tė nxjerrėsh diēka tė kotė

Ajo qe thot forumisti tjeter eshte ne pergjithesi e vertet, Amerika ka ndihmuar muslimane si Kosovaret muslimane kunder serbve ortodokse, Afganet musliman kunder Ruseve ortodokse etj etj, pra duket qarte se prioritetet e Amerikaneve nuk jan fetare, por ekonomike.

Pause_Print_Scroll
29-07-06, 13:16
Kur izraelitet iken prej Egjiptit dhe udhetonin lart e posht shkretetires Zoti i ndihmonte te triumfonin mbi veshtiresit e mbi popujt e tjere, kjo nuk ishte koha e mallkimit.
A e sheh se ende nuk ke arritur ta kuptosh tezen e kėtij muhabeti. Izraelitėt dhe beni Izrail kanė tepėr dallim, mbase kėtė Izraelitėt janė tė mallkuar, ndėrsa ata bijtė (beni) izraelitėve ishin moniteistė dhe adhuronin Allahun, derisa pasardhėsit e tyre (qė quhen tani ēifut) e humbėn rrugėn e drejtė.

Perendia i di me mire se cka kan ber ata popuj e i vendos me mire se un e ti kufijte.
Po ti nuk paske njohur mbi kufijt qė ka vėnė Zoti i Biblės. Mbase Zoti nė Bibėl tek Mateu, tek Kapitulli i 19, citati i 18 pėr njerėzit ka thėnė: "Atėherė Jezusi i tha: ``Mos vraj, mos shkel kurorėn, mos vidh, mos bėj dėshmi tė rreme,"

Ne qofte se shiitet jan shumice dhe ata jan 100% "shpijuna" te Amerikaneve, atehere kjo quhet deshire e popullit dhe jo kundershtare te popullit, sepse kjo do i bente kundeshtar te vetvetes.
Shiitėt janė shpijuna tė Amerikanėve (pa thonjėza). Edhe atė shprehjen 100% qė kam bėrė unė ėshtė qė qėllimet e tyre janė 100% kundėr popullit, e jo qė siē pretendon se ata shiitėlt qė tė gjithė 100% janė kundėrpopullit. Edhe dijet se njė grup qė vret atdhetarėt e vet ai ėshtė tradhtar, siē i bėnin disa masakrat kohėt e fundit shiitėt.

Ka disa sunit qe u ka pelqyer trajtimi special gjat kohes se Sadamit, dhe tash nuk duan ta ndajn fuqin demokratikisht me shiitet. :biggrin:
Ata qė kanė qenė nė pushtetin e Sadamit, e qė e kanė quajtur vetvetėn suni ata e kanė gėnjyer vetvetėn mbase njė njeri qė bėn krim ai del prej sunizmit.

Cka po don te thuash per Maqedonin, se shumica e shqiptareve ishin kunder nje pakice shqiptaresh qe luftonin, pra qe shumica ishin shka?
Eh sa i cekėt je... Kush e tha kėtė unė apo ti tash... Nė luftėn e Maqedonisė ka pasur shumė shpijuna, e ata ishin pakicė, ndėrsa ata qė lufton ishin pakic (mė e madhe se shpijunat) dhe njė shumicė e madhe ishin qė i shikonin lajmet sikur ti...

hajt bye bye
samrts way
abdulmuhsini
29.07.2006

King_Gentius
29-07-06, 15:21
A e sheh se ende nuk ke arritur ta kuptosh tezen e kėtij muhabeti. Izraelitėt dhe beni Izrail kanė tepėr dallim, mbase kėtė Izraelitėt janė tė mallkuar, ndėrsa ata bijtė (beni) izraelitėve ishin moniteistė dhe adhuronin Allahun, derisa pasardhėsit e tyre (qė quhen tani ēifut) e humbėn rrugėn e drejtė.

Izraelitet e kujt periudhe kohe jan te mallkuar sipas teje? Se un per kohen e Moisiut qe Zoti i ndihmon ne shkretetire po flas.

Po ti nuk paske njohur mbi kufijt qė ka vėnė Zoti i Biblės. Mbase Zoti nė Bibėl tek Mateu, tek Kapitulli i 19, citati i 18 pėr njerėzit ka thėnė: "Atėherė Jezusi i tha: ``Mos vraj, mos shkel kurorėn, mos vidh, mos bėj dėshmi tė rreme,"

Edhe?

Shiitėt janė shpijuna tė Amerikanėve (pa thonjėza). Edhe atė shprehjen 100% qė kam bėrė unė ėshtė qė qėllimet e tyre janė 100% kundėr popullit, e jo qė siē pretendon se ata shiitėlt qė tė gjithė 100% janė kundėrpopullit. Edhe dijet se njė grup qė vret atdhetarėt e vet ai ėshtė tradhtar, siē i bėnin disa masakrat kohėt e fundit shiitėt.

Ne qofte se shiitet bashkepunojne me amerikanet dhe shiitet jan shumica e popullsis atehere ketu po flasim per deshiren e popullit. Ndoshta jan 100% kunder pakices sunite, po jo kunder popullit se ata vet jan shumica e popullit.

Ata qė kanė qenė nė pushtetin e Sadamit, e qė e kanė quajtur vetvetėn suni ata e kanė gėnjyer vetvetėn mbase njė njeri qė bėn krim ai del prej sunizmit.


Problemet tuja dogmatike nuk me interesojn shum, nuk i kercet kujt topi se cka po qun veten, pika kryesore eshte se po ishe shok i Sadamit tash duhet te pranosh qe ke per ta ndar fuqin me shiitet, mbaroj kjo pune :biggrin:

Nė luftėn e Maqedonisė ka pasur shumė shpijuna, e ata ishin pakicė, ndėrsa ata qė lufton ishin pakic (mė e madhe se shpijunat)

ne kete rast ka pas me shum luftetar se sa tradhtar. Ne irak shumica jan shiite, e ne qofte se shumica nuk i don sunitet e Sadamit, atehere kjo esht deshira e popullit.

Pause_Print_Scroll
29-07-06, 16:55
Izraelitet e kujt periudhe kohe jan te mallkuar sipas teje? Se un per kohen e Moisiut qe Zoti i ndihmon ne shkretetire po flas.
Unė po flasė pėr ata tė cilėt Zoti i ndihmoi mbase ishin tė mirė dhe rrespektonin urdhėrat e Zotit, dije se pasardhėsit e tyre janė mallkuar pėr shkak tė mizorisė sė tyre, e ata pasardhės janė ata qė e mbytėn Jezusin tėnd dhe pastaj qė mbytėn palestinezėt e pafajshėm dhe ende mbysin, dhe tė mallkuar janė kėta qė po i sheh duke bėrė krim e terror nė ēdo vend musliman.
Zoti ėshtė me tė mirėt, dhe prandaj u ka ndihmuar atyre tė mirėve (tė parėt e Israelitėve) tė cilėt ende nuk kishin filluar tė bėnin krim mbi tokė.
Ne qofte se shiitet bashkepunojne me amerikanet dhe shiitet jan shumica e popullsis atehere ketu po flasim per deshiren e popullit. Ndoshta jan 100% kunder pakices sunite, po jo kunder popullit se ata vet jan shumica e popullit.
Ti me fjalėn shumicė, po mendon se shiitėt nė Irak janė 99%????... po ata pak i kalojnė sunitėt dhe kurdet etj... edhe tė gjithė shiitėt nuk janė nė luftė, mirėpo janė njė shumicė e cila po doli nė statistika me gjithė popullatėn atėherė mund tė arrihet njė 35%, mirėpo apo shprehjet e mija 100% janė pėr qėllimet e tyre qė janė 100% shpijune...
E ke shumė gabim nėse thua se nėse njė fraksion ose sekt janė shumicė nė njė vend ata janė populli... mbase kėsi tipa si ti, kėtu tek ne nė Kumanovė nė lajme thonė: "Parlamenti Maqedonas", dhe i kanė korigjuar duke iu thėnė se duhet thėnė: "Parlamenti i R. sė Maqedonisė;" mbase nė kėtė republikė, mbi 30 debutet futen nė parlament shqiptarė. E i nderuar duhet tė mėsohesh e tė kuptosh se shiitėt janė shpijuna.. Ja njė shembull (mbase i kam ca libra tė tyre nė Bibliotekėn time)Murteta Mutahhari, Dr. Ali Sheriati, qė janė figurat mė tė mėdhaja shiite qė disa libra tė tyre janė pėrkthyer, kur ti shikojshė biografinė: "Jetoi dhe studio nė francė... pėr njė periudhė ishte nė Rusi... pati marėdhėnie politike edhe nė Amerikė... etjetjetjetj"... shumė fragmente tjera, qė tregojnė se janė njerėz tė francės e tė rusim dhe amerikės, e ndonjėherė janė me at e ndonjėherė me ket... shkurt shqip janė shpijuna. bye bye kėtij muhabeti
Problemet tuja dogmatike nuk me interesojn shum, nuk i kercet kujt topi se cka po qun veten, pika kryesore eshte se po ishe shok i Sadamit tash duhet te pranosh qe ke per ta ndar fuqin me shiitet, mbaroj kjo pune :biggrin:
Ok, ti thua ashtu... po unė po flas pėr esenc e bazė, e jo pėr politikė qė ndėrrohet shpesh si ndrrohen prostitutkat.

Kthehuni temės: NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=870053#post870053)
Mbeteni tė pėshėndetur nga unė
smarts way
abdulmuhsini
29.07.2007

King_Gentius
29-07-06, 22:50
Unė po flasė pėr ata tė cilėt Zoti i ndihmoi mbase ishin tė mirė dhe rrespektonin urdhėrat e Zotit, dije se pasardhėsit e tyre janė mallkuar pėr shkak tė mizorisė sė tyre, e ata pasardhės janė ata qė e mbytėn Jezusin tėnd dhe pastaj qė mbytėn palestinezėt e pafajshėm dhe ende mbysin, dhe tė mallkuar janė kėta qė po i sheh duke bėrė krim e terror nė ēdo vend musliman.
Zoti ėshtė me tė mirėt, dhe prandaj u ka ndihmuar atyre tė mirėve (tė parėt e Israelitėve) tė cilėt ende nuk kishin filluar tė bėnin krim mbi tokė.

Ky mallkim pra nuk i perket kohes se citateve te tua Biblike. :wink:

Ti me fjalėn shumicė, po mendon se shiitėt nė Irak janė 99%????... po ata pak i kalojnė sunitėt dhe kurdet etj... edhe tė gjithė shiitėt nuk janė nė luftė, mirėpo janė njė shumicė e cila po doli nė statistika me gjithė popullatėn atėherė mund tė arrihet njė 35%

Shiitet jan te pakten 60% te popullsis. Ne qofte se jo te gjith jan ne lufte, atehere duhet konsideruar dhe perqindja e sunitve jo ne lufte. Ketu duhet konsideruar edhe fakti se kurdet jan sunite, po nuk i pelqejne shoket "sunnite" te Sadamit per shkak te persekutimit te kurdeve ne kohen e diktatures.


shkurt shqip janė shpijuna. bye bye kėtij muhabeti

Shpijuna anti-sunite ndoshta, tradhtar i kombit eshte tjeter pune.

Pause_Print_Scroll
01-08-06, 05:27
Ky mallkim pra nuk i perket kohes se citateve te tua Biblike. :wink:
Ndoshta edhe me heret...

Shiitet jan te pakten 60% te popullsis. Ne qofte se jo te gjith jan ne lufte, atehere duhet konsideruar dhe perqindja e sunitve jo ne lufte. Ketu duhet konsideruar edhe fakti se kurdet jan sunite, po nuk i pelqejne shoket "sunnite" te Sadamit per shkak te persekutimit te kurdeve ne kohen e diktatures.
Ti i nderuar qysh je duke e paramendur ate lufte atje.,... krejt nka jane que :rolleyes: apo mendon ashtu sic eshte e verteta se shiitet futen neper shtepija dhe xhamija dhe masakrojne... ti ala nuk e kuptue esencen e kesaj lufte...

Shpijuna anti-sunite ndoshta, tradhtar i kombit eshte tjeter pune.
E ke shume gabiiiiimm... mbase te dy vetvetes i thone IRAKI-jan. dhe nese e mbysin dhe e terrorizojne njeri tjetrin (sic po i meson dhe po i pagun kjo kurva,amerika) atehere ata jane tradhtar te kombit.

KTHEHUNI TEMES TE NDERUAR, MBASE JASHTE TEMES, SKA EFEKT...
TEMA ESHTE: NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=870136#post870136)

tung nga abdulmuhsini
kumanove,
01.08.2006

King_Gentius
02-08-06, 05:51
Ndoshta edhe me heret...

Cka eshte kjo "ndoshta"? E din apo nuk e din per cfare kohe jan keto dhuratat e Allahut e kur mallkimi? Ne kohen kur Moisiu i nxori prej Egjiptit e i udhehoqi neper shkretetire te mallkuar kan qen?

Pause_Print_Scroll
02-08-06, 20:43
Cka eshte kjo "ndoshta"? E din apo nuk e din per cfare kohe jan keto dhuratat e Allahut e kur mallkimi? Ne kohen kur Moisiu i nxori prej Egjiptit e i udhehoqi neper shkretetire te mallkuar kan qen?
Pershendetje...
nga librat e historise... me sa e kam konceptuar une mendoj se ata u mallkuan pasi qe ka vdekur Moisu.... ndosha edhe edhe gabim mirepo une mendoj keshtu... do te interesohem me saktesisht duke i pyetur disa teolog nese i takoj.,... :wink:

TEMA: NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=870708#post870708)

[email protected]
02.08.2006

SoKoLi-i-Maleve
22-08-06, 04:33
Sipas Biblės vjedhja e njė manteli ėshtė mėkat kurse vrasja, therrja, terrorizimi dhe dhunimi i tė pafajshmėve nuk ėshtė gjė


<FONT face=Arial size=2>19 Atėherė Jozueu i tha Akanit: "Biri im, tė lutem, mbushe me lavdi Zotin, Perėndinė e Izraelit, rrėfeji atij dhe mė thuaj atė qė ke bėrė; mos ma fshih".
20 Akani iu pėrgjigj Jozueut dhe i tha: "Nė tė vėrtetė jam unė qė kam mėkatuar kundėr Zotit, Perėndisė sė Izraelit, dhe ja ē'kam bėrė.
21 Kur pashė midis plaēkės njė mantel tė bukur tė Shinarit, dyqind sikla argjendi dhe njė shufėr ari qė peshon pesėdhjetė sikla, pata njė dėshirė tė madhe pėr to dhe i mora; dhe ja, i kam fshehur nė tokė nė mes tė ēadrės sime; dhe argjendi ėshtė poshtė". <B>JOZUEHU 7:19-21<SPAN style="COLOR: red">
Uroj qe shepjt te njifesh edhe ti ne statistikat qe po i numron simbas qefit,dhe asht te bahesh pjestar i tyne,se shum nji anshem po i citon tue i nxjerr jasht konteksti

Berisha-boy
02-09-06, 17:44
I S L A M I dėnon terrorizmin
K R I SH T E R I Z M I nxit nė Terrorizėm


Puse_Print_Scroll mos eshte e kunderta,,Islami nxit terroizmin,, , ,,Krishterzimi denon terrorizmin,, !?
Hyne ne ket link e shih qka bani ne emer te allauhut tu vra njerz te pa armatosur.

Liku: http://s86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/?action=view&current=ogrish-dot-com-ansar_al_sunnah_exec.flv&refPage=&imgAnch=imgAnch15

SoKoLi-i-Maleve
03-09-06, 05:50
Pershendetje...
nga librat e historise... me sa e kam konceptuar une mendoj se ata u mallkuan pasi qe ka vdekur Moisu.... ndosha edhe edhe gabim mirepo une mendoj keshtu... do te interesohem me saktesisht duke i pyetur disa teolog nese i takoj.,... :wink:

TEMA: NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=870708#post870708)

[email protected]
02.08.2006Librat e historis?????No coment lol.

Psikologu
03-09-06, 12:41
Pershendetje...
nga librat e historise... me sa e kam konceptuar une mendoj se ata u mallkuan pasi qe ka vdekur Moisu.... ndosha edhe edhe gabim mirepo une mendoj keshtu... do te interesohem me saktesisht duke i pyetur disa teolog nese i takoj.,... :wink:

TEMA: NO COMENT- Bibla dhe Terrorizmi (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=870708#post870708)

[email protected]
02.08.2006

Pyete me mirė burimin Biblik dhe lexo me mirė Biblen , jo nga muxhahedinet e Kumanoves qė mbeshtillen me qarqafe , e nuk e quajnė veten shqiptarė .
Bibla , si liber i tė parve tė tu , eshte e mirė ta lexosh e mesosh , sidomos ne Beslidhjen e re sepse aty flet mirė pėr njė liri , durim , kjartesi tė jetes etj etj .
Me njė fjalė , me keto propaganda , jeni berė me zi se serbet duke e mohur veten e juaj , tė part e juaj dhe zanafillen e juaj .
Propaganda serbe cdo here e mohon dhe e ka mohuarė tė dhenen se shqiptaret janė popull autokton ne vendin e tyre , e kesaj propagande i bashkangjiteni ehde ju , sepse Evropa islamista kurrė ska pas qe nga zanafilla , e besa as qe don tė ketė ne gjirin e saj.
Sa pėr shkrimin dhe temen tende , do tė ishte mirė qe tė lexosh kjartė e mė kjartė se Bibla ne mbrendesin e saj , i ka mundesuarė edhe Islamit tė del sikur njė fe , edhe pse me kloonimin islam , behet " njė zgjidhje " gjoja e mirė dhe mė e kjartė.
Bibla , e pėrkthyer edhe nga Shen Jeronimi , i mundesoj dikur Gjergjit tė madhė tė jetė me i forti , me i madhi dhe me i miri , por Kurani e Islami , deri me sot nuk mundesuan kurgja hiq , vetem e vetem rrugen drejt e ne humnerė.

Giovanni
26-09-06, 20:40
Te nderuar, lexova postimet e juaja me vemendje dhe pash qi ishit futur bukur thelle ne diskutime por ju lutem mos dilni jasht temes.
Sa i perket temes Bibla dhe terorizmi eshte nje tem e palogjikeshme sepse bibla nuk ka asnje lidhje me terorizmin.
Nese vazhdoni me insultime ndaj fes krishtere apo muslimane dhe dilni jasht temes tema do te mbyllet.
Andaj nese doni te lexoni dhe diskutoni ne kete teme permbahuni kesaj teme.

Giovanni.

Mustaqedredhur
27-09-06, 15:55
Te nderuar, lexova postimet e juaja me vemendje dhe pash qi ishit futur bukur thelle ne diskutime por ju lutem mos dilni jasht temes.
Sa i perket temes Bibla dhe terorizmi eshte nje tem e palogjikeshme sepse bibla nuk ka asnje lidhje me terorizmin.
Nese vazhdoni me insultime ndaj fes krishtere apo muslimane dhe dilni jasht temes tema do te mbyllet.
Andaj nese doni te lexoni dhe diskutoni ne kete teme permbahuni kesaj teme.

Giovanni.

fole mire 'giovanni'.....

Pause_Print_Scroll
08-11-06, 22:55
Puse_Print_Scroll mos eshte e kunderta,,Islami nxit terroizmin,, , ,,Krishterzimi denon terrorizmin,, !?
Hyne ne ket link e shih qka bani ne emer te allauhut tu vra njerz te pa armatosur.

Liku: http://s86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/?action=view&current=ogrish-dot-com-ansar_al_sunnah_exec.flv&refPage=&imgAnch=imgAnch15 (http://s86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/?action=view&current=ogrish-dot-com-ansar_al_sunnah_exec.flv&refPage=&imgAnch=imgAnch15)

Videon nuk munda ta shoh (mbase tani e pash se ke shkruajtur) dhe kur klikova per t'a shikuar thonte se fajlli nuk ekzsiton.

Berisha-boy... I nderuar... Islami nuk e mban pergjegjesin e gabimeve te njerezeve.

Shembull sot, Bin Ladeni eshte nje njeri qe proklamon idet e tij politike binladeniste e jo se ka te beje ne lidhje me textet kuranore Islame. E sa i perket se krishterimi therret ne terror u pa ne citat qe i solla qe per nje moment te gjithe heshten. E Islami eshte i paster prej terrorit edhe kjo eshte e qarte... Disa injorant ketu marrin citate ku Zoti i Lartemadheruar urdheron qe pabesimtareve te ua kthejne me lufte, ashtu sic ua kane bere ata. Muslimanet ka qene te debuar nga Mekkeja dhe iu eshte marr pasuria, tokat,... iu jane perdhunuar grat... edhe Zoti i urdheroi atehere kur ua mundesoi fuqin qe te ia kthejne, mirepo tha: Mos e teproni se Allahu nuk i do ata qe e teprojne... Fakti qe akuzohet Islami nga tipat (sikur juve ne kete rast) eshte se citoni fjale Kur'anore ne menyre te pjeserishme/parciale, e qe kjo eshte padrejtesi, mirepo ju me kete nuk i shkaktoni aspak Islamit dem.

bye bye Berisha
**********


Tash po te kthehem ty o xhaxhi Psikolog azilanti.

Sa per njoftim pik se pari, prej familjes sime ne vitet e 80-90 kane qene te burgosur disa anetare per shkak te perdorimit te gjuhe shqipe..... Shtepine disa here e kam pas ne rrethim pre shkijeve (policis) si shkak i asaj qe kemi ngrit zerin se nuk pajtohemi te mesojme ne gjuhen maqedone (edhe qytek kemi hanger boll per kete popull). D.m.th. une jam shqiptar edhe populli shqiptar ia ka par hajrin familjes time me dekada. E ty.... ku ku per ty... e ke lan vendin dhe ke marr azil e ke ik neper vendet e huaja sikur qe benin njerezit e Esat Pashes qe ishin hipokrita te popullit edhe ia shiten shqypnin shkaut. A nuk eshte shitje e tokave tona kur i braktisim...?????e ti je ai qe i ke braktis ore...

E di e gjithe Shqiptarija kontributin e kumanovareve per Shqiptari... nuk e di be shok,... kush e mbajti luften ne Kumanov... nuk e mbajten as gjonat e as gjergjat.... po e mbajten Jakupa dhe Muhammeda qe i thonin vetes Musliman... po q'te besh qe ske pas rastin ti shohes vellezeri tane shqiptare duke luftuar shkiun duke thene: Allahu Ekber.... e tani ju.... thoni ata jane terrorista... turp ju qoft.... Sa per ilustrim para 2-3 diteve e shikova filmin e legjenderit Komandant Roki, dhe kur njeri prej tyre e sulmoi qendren e shkijeve bertiti disa here; Allahu Ekber... sepse e ndiente veten shqiptar musliman...

e ty.... qkemi qfar te thojme... shpresojme te ktheheni ne atdhe:biggrin:

bye bye

ps
kalofshi mire...

PPS


*******
Giovani...

Jo kot i solla citatet biblike te shohesh terrorin qe tregohet ne Bibel....

e sa i perket daljes nga tema, ke shume te drejte... kete (dalje e shkaktuan) vellezerit tane nga diaspora.

bye bye