PDA

View Full Version : Cirkumcizioni/Syneti


Naki
13-07-06, 19:25
Ē'ėshtė cirkumcizioni?
Nėn cirkumcizion nėnkuptojmė ndėrhyrje kirurgjike me tė cilėn hiqet lafsha qė e mbulon majėn e penisit.


Pse bėhet cirkumcizioni?

Shumica e shoqatave tė pediatėrve duke e pėrfshirė edhe Akademinė Amerikane pėr Pediatri nuk e rekomandojnė cirkumcizionin si rutinė. Rekomandimi i tyre ėshtė qė vendimin pėr cirkumcizion ta sjellin prindėrit. Shkaqet qė vijojnė mund tė ndikojnė nė vendimin pėr cirkumcizion:

Shkaqe religjioze: nė disa religjione cirkumcizioni praktikohet si ritual. Pėr shembull hebrejėt, muslimanėt. Shkaqe sociale: disa prindėr frikėsohen se do tallen me djalin e tyre nėse nuk ėshtė i cirkumcizuar.
Shkaqet kulturore: nė pėrgjithėsi cirkumcizioni ėshtė pranuar nė shumicėn e shteteve perendimore. Disa prindėr vendosen pėr cirkumcizion pasi qė meshkujt tjerė nė familje janė tė cirkumcizuar .
Shkaqe mjekėsore: disa prindėr dhe mjekė besojnė se cirkumcizioni ėshtė i dobishėm nė aspektin mjekėsor. Cila ėshtė dobia?
Citohen dobitė potenciale qė vijojnė:

Rrezik mė tė vogėl pėr infeksion tė kanaleve urinare.
Rrezik mė tė vogėl pėr llojin e rrallė tė kancerit tė penisit.
Rrezik diēka mė tė vogėl pėr fitimin e sėmundjeve seksuale ngjitėse.
Mė lehtė mbahet higjiena e pensit. Cilat janė rreziqet?
Pėr shkak tė kėtyre shkaqeve prindėrit nuk vendosen pėr cirkumcizionin e fėmijės sė tyre:

Cilado qoftė ndėrhyrje kirurgjike duke e pėrfshirė edhe cirkumcizionin ėshtė e lidhur me rrezik, edhe pse i vogėl. Mund tė shfaqet gjakosje, infeksion, shėrim i keq i plagės ose lafsha mund tė pritet mė shumė ose mė pak.
Pas intervenimit kirurgjik, ėshtė e mundshme qė maja e penisit tė jetė e ekspozuar mė shumė nė iritim. Kjo mund tė shkaktojė probleme nė urinim dhe eventualisht nevojė pėr intervenim tė ri kirurgjik.
Disa prindėr besojnė se me cirkumcizionin ndryshohet gjendja natyrore e trupit tė fėmijės dhe mendojnė qė ėshtė mė mirė pėr kėtė tė vendos vetė fėmija kur tė rritet. A dhemb cirkumcizioni?
Nėse jepet anestetik nuk ėshtė me dhembje. Te i porsalinduri jepet anestezi e pėrgjithshme dhe lokale te penisi.
Si bėhet cirkumcizioni?

Ndėrhyrja kirurgjike zakonisht bėhet ditėt e para pas lindjes (tek hebrejėt).
Fėmija duhet tė jetė i shėndoshė. Vetė ndėrhyrja zgjat 15 minuta.
Paraprakisht prindėrit duhet tė nėnshkruajnė se pajtohen me kėtė.
Fėmija zhvishet. Fiksohen duart dhe kėmbėt qė tė mos lėvizė.
Me dezinfektues pastrohet penisi. Pėrdoret anestetik lokal pėr anestezi. Me gjilpėrė jepet anestetiku i cili e bllokon dhembjen gjatė operacionit. Shpesh, jepen edhe medikamente plotėsuese nga goja.
Lafsha pritet me klempė.
Pas operacionit, penisi mund tė jetė i skuqur dhe me dhembje. Bandazhohet.
Pėr instrukcionet e mėtutjeshme rreth kujdesit pas ndėrhyrjes kirurgjike ndiqni instrukcionet e mjekut. Normalisht ekziston gjakosje dy ditėt e para. Kur nuk duhet bėrė cirkumcizioni?

Te fėmijė me hipospadi-anomali te e cila urina nuk del nga maja e penisit, lafsha duhet tė rruhet, ndoshta do tė nevojitet pėr intervencė kirurgjike tė mėvonshme me tė cilėn do tė sigurohet pamje normale e penisit.
Cirkumcizioni nuk duhet bėrė te foshnjė e lindur para kohe, ose nėse ekziston histori familjare pėr probleme me gjakosje (p.sh. hemofili).
Cirkumcizion nuk duhet bėrė nėse mjeku ose ai qė e bėn nuk ka eksperiencė tė duhur. Ku tė drejtoheni pėr ndihmė?

Mjeku juaj
Klinika pėr Kirurgji tė Fėmijėve Marrė nga shėndeti

laliloli
22-07-06, 21:23
Cila eshte mosha me e pershtatshme per cirkumzicion?

Naki
24-07-06, 11:01
Cila eshte mosha me e pershtatshme per cirkumzicion?
Urologėt dhe Kirurgėt e fėmijėve preferojnė moshen prej 5 deri 12 vjeqare.

laliloli
24-07-06, 20:38
Urologėt dhe Kirurgėt e fėmijėve preferojnė moshen prej 5 deri 12 vjeqare.

Faleminderit Naki ,kur ta bej djalin synet ka me te ftu ne dasem ,se i paska ardhur koha.