PDA

View Full Version : Sherim me Kur`an - Rukje (Video)


musl|m
14-07-06, 20:16
1. Ne kete video do te shikoni se si Shekihu sheron nje Vajze e cila ne trupin e saj ka nje E-Xhin prej te cilit vuan shum semundje, do te vereni se si Sheikhu detyron E-Xhinin te dal nga trupi i vajzes edhe ate duke e pranuar Islamin dhe duke u be E-Xhini musliman!

Video: http://video.google.com/videoplay?docid=-6050088288827079425&q=jinn

2. Ne videon e dyte do te ndiqni se si Shekhu sheron nje njeri ne trupin e te cilit ka gjithashtu nje E-Xhin me te cilin edhe komunikon Sheikhu duke e pyt sa vjeēar eshte e Ai duke perdorur zerin e njeriut pergjigjet se eshte 16 vjecar dhe se ne trupin e tij ka hyre pak para marteses se tij para 5 viteve permes Sihrit ne ushqim. Gjithashtu E-Xhini tregon se ne trup bashk me te jan edhe 6 rojtar te tij dhe se do te pranoj Islamin dhe nuk do te hynte me ne trupa te njerezve me kusht qe Sheikhu ta mbronte ate (E-Xhinin) nga magjistaret.

Video: http://video.google.com/videoplay?docid=3488644475156263030&q=jinn

3. Ne videon e trete do te shikoni Sheikhun e njejte duke sheruar nje pacient tjeter i cili eshte i paralizuar dhe vuan teper jasht normales per shkak se ne trupin e tij ka nje Shejtan ne kete rast, ju mund te ndiqni vet biseden ndermjet Shejtanit dhe Sheikhut dhe do te vereni se si Sheikhu i thot Shejtanit te behet musliman por ai ja kthen se nuk guxon sepse familja e tij do ta mbyste menjehere! Shekihu e detyron shejtanin te dale nga trupi i njeriut dhe njeriu ngritet dhe kthehet ne normale, ai tani mund te hec dhe nuk ka asnje problem.

Video: http://video.google.com/videoplay?docid=-5328457880435644814&q=exorcism

4 Ne kete video do te shikoni duke u sheruar nje vajze ne trupin e se ciles ka nje E-Xhin gjithashtu dhe ky e pranon Islamin dhe behet musliman, ju mund te shikoni dhe ndegjoni se si Xhini thot se All-llahu eshte nje dhe Muhammedi eshte i derguar i tij!

Video: http://video.google.com/videoplay?docid=5374670239602333596&q=exorcism

Rukje pra eshte kur hoxha reciton Kur`an dhe Xhini i cili nuk mund te duroje fjalet e Kur`anit qe i reciton Hoxha ai e hedh paicentin ne hipnoze dhe pastaj kontrollin mbi trupin e njeriut e mer E-Xhini kurse njeriu i vertet i atij trupi eshte ne gjum!

Murgesha
14-07-06, 20:44
Kam mbetė pa fije komenti.

musl|m
15-07-06, 09:16
Njohja e magjise

Kuptimi gjuhesor i magjise
Kuptimi praktik
Disa rruge qe magjistari afron xhindet
Magjia sipas kuranit dhe sunetit
argumentet per magjine ne kuran dhe synet per ndohdjen e xhindeve
Argumentet per ndodhjen e magjise sipas kuranit dhe sunetit
Theniet e dijtareve per magjine

Llojet e magjise

Llojet e magjise sipas Er-Rrazit
Llojet e magjise sipas Er-Ragip
Vertetesia e magjise e qartesimi i llojeve te saj

Si grumbullon magjistari xhindet

Rruget jo te plota te tij

Ligji i magjise ne sheriatin islam

Gjykimi i atij qe meson magjine ne islam
Gjykimi ne islam per magjistaret
Gjykimi i magjistarit te krishtereve ose hebrejve

A lejohet prishja e magjise me magji
Ndryshimi magjise me mrekulline

Prishja e magjise

Magjia per ndarjen e bashkeshorteve: (shenjat mynyrat e prishjes,shembuj ilaci i saj)
Magjia per dashuri (shenjat shembuj prishja dhe ilaci)
Magjia e imagjinimit (shenjat shembuj prishja dhe ilaci)
Magjia e cmendurise (shenjat, prishja, ilaci)
Magjia e dembelizmit (shenjat, prishja ilaci i saj)
Magjia Heautif
Magjia e semundjes (shenja, prishja, ilaci i saj)
Magjia e gjakederdhjes tek grate (shenjat, mynyra e prishjes ilaci).
Magjia e vonimit te marteses (shenjat, ilaci shembuj).

ILaci i atij qe smund te kryeje marredhenie me gruan e tij

Mynyra e lidhjes se magjise.
ILaci me kuran dhe sunet dhe perkujtimin nga sheriati
Ndryshimi midis lidhjes me magji dhe dobesimit te trupit
ILaci i disa llojeve te shterpesise
Mbrojtja e dhendrit dhe nuses nga magjia
Shembuj te ilacit te lidhjes me magji te burrit dhe gruas

ILaci i syrit te keq

Argumenetet nga kurni e suneti per pasojat e syrit dhe demet e tij.shembuj.
Vertetsia e syrit te keq
ILaci i syrit te keq
Shembuj konkrete te ilaceve te syrit dhe shembuj te semureve me syrin e keq

musl|m
15-07-06, 09:16
Njohja e magjise

Magjia ne kuptimin e saj gjuhesor:Ka thene Esheri ,Magjia eshte nje pune ne te cilen afrohet shejtani me ndihmen e tij .Tha gjithashtu ,origjina e magjise eshte ndryshimi I dickaje nga e verteta ne dicka tjeter sikur magjistari ben te koten ne pamjen e te vertetes eshte njesoj sikur largoi dicka nga shikimi I njerzve.

Trans Shumer nga ebi Aishe .Arabet e quajten magjine sihr sepse ajo ndryshon shendetin ne semundje.Faris magjia e nxjerrjes e te kotes ne pamjen e vertetes.

Thuhet ne fjalen e arabishtes El Mesijt:Magjia eshte nje gje delicate.U than e fjalorin Muhijtun muhijt Magjia eshte nje nxjerrje e dickaje ne pamjen me te mire e te jete sprove.

Fehrudijn Err-RRazi ka then :Magjia ne sheriatin Islam eshte specializmi I cdo gjeje qe fsheh shkakun e saj shfaqet ne pamje jot e vertete dhe merret me mashtrim.Tha ibn kudame el mukadesi.Ai eshte lidhje magjish,lexime (te ndryshme) fjale te cilat thuhen e shkruhen ,apo punohet dickcka qe le pasoja ne trupin, zemren ,llogjiken e atij qe I behet magji ne mynyre jo direkte(prekje) e keto jane te verteta.Ka magji qe vret qe semur ose qe e merr burin nga gruaja e tij dhe nuk e le te kryeje marredhenie dhe qe bent e urrejne njeri tjetrin.

Njohja e magjise

Eshte marreveshje mes magjistarit dhe shejtanit qe te beje magjistari disa nga te ndaluarat (haramet) ose bindjen e tij ne cfare kerkohet nga ai.

Disa nga mynyrat e magjise.

Nga magjistaret ka qe mbeshtjellin kuranin ne kembe e futet ne banjo.Ka qe shkruan ajetet e Kuranit me gjakun e menstruacioneve.Ka nga ato qe I shkruajne ato poshte kembes.Ka qe nga ato qe shkruajne El fatihan mbrapsht..Ka nga ata qe falen pa abdes.Ka nga ato qe rrine pa u lare.Ka nga ato qe therin per hire te shejtanit e nuk permendin emrin e Allahut ne therrje dhe e con mishin e therur ne vende qe ua percakton shejtani.Ka nga ato qe bejne sikur flasin me planetet dhe I bien sexhede atyre.Ka nga ato qe kryejne marredhenie me nenat ose vajzat e tyre e shkruajne lloj nuskash ne gjuhe joarabe te pakuptushem qe kane permbajtje mohimi(kufri).

Nga keto kuptojme qe xhindi nuk e ndihmon magjistarin e nuk I sherben atij pervecse me shkembim e me gjera te tjera qe ne to te kete sa me shume kufer(mohim) ose harame te beje magjistari aq me shume I sherben xhindi prej shejtaneve e me I shpejte ne zbatimin e kerkesave te tij.E nese magjistari nuk I ploteson ceshtjet e kufrit(mohimit) per te cilat e urdheron shejtani ai e nderpret sherbimin e tij dhe e kundershton ne urdherta e tij.Magjistari dhe shejtani prej xhindeve jane dy shoqerues ne kundershtim me urdherat e Allahut.E nese sheh me vemendje ne fytyren e magjistarit do te qartesohet saktesia e fjales time do ta gjesh fytyren e tij sikur eshte nje erresire e zeze per shkak te kufrit (mohimit)te tij.E nese e njeh magjistarin nga afer do te vesh re qe jeton me probleme me veten e tij me gruan dhe femijet e tij dhe nuk mundet te fleje I qete e I clodhur,por gjithmone qorton veten e tij. Por here pas here zgjohet I frikesuar nga gjumi.Pervec kesaj shejtanet shkojne dhe ia demtojne grate e e magjistareve femijet e tyre ka raste qe edhe e rrahin magjistarin xhindet dhe I sjellin probleme percarje e shqetesime.

Tha te verteten Allahu ne fjalen e tij.
Kush ia kthen shpine udhezimit tim do te kete jete te veshtire.”(Taha -124)

musl|m
15-07-06, 09:17
Magjia ne driten e kuranit dhe sunetit.

Argumentet per ndodhjen e xhindeve dhe shejtanit.Lidhjet midis xhindit dhe shejtanit jane shume te forta.Xhindet dhe shejtanet bashkepunojne ne magji.Disa njerez e mohojne ekzistencen e xhindeve dhe shejtaneve prej tyre dhe ndodhjen e magjise e per kete po ju sjell disa argumente te egiztences se tyre te permbledhura.

Ajeti 29 i sures Ahka

29. (Pėrkujto) Kur disa prej exhinėve i drejtuam te ti qė ta dėgjojnė Kur'anin dhe kur u afruan dhe e dėgjuan atė, thanė: "Heshtni!" dhe kur u krye, u kthyen te populli i vet dhe e kėshilluan.

[6. En am }

130. O grumbull i xhinve dhe i njerėzve! A nuk ju erdhėn nga mesi juaj tė dėrguar t'ju rrėfejnė argumentet e Mia dhe t'ju tėrheqin vėrejtjen pėr takimin tuaj nė kėtė ditė? Ata thonė: "Dėshmojmė kundėr vetvetes". I pat mashtruar ata jeta e kėsaj bote dhe ashtu (tė detyruar) dėshmuan kundėr vetvetes se me tė vėrtetė e refuzonin (tė vėrtetėn)

55. Rrahman

33. O turmė e xhinėve dhe e njerėzve, nėse keni mundėsi tė dilni pėrtej kufijve tė qiejve e tė tokės, depėrtoni pra, po nuk mundeni vetėm me ndonjė fuqi tė fortė (por ju nuk e keni atė).

72. Xhin

1. Thuaj: "Mua mė ėshtė shpallur se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur'anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit,

6. Dhe se ka pasur burra prej njerėzve, qė kėrkonin ndihmė prej disa xhinėve dhe ashtu ua shtonin atyre edhe mė shumė arrogancėn.

5. Maide

91. Shejtani nuk dėshiron tjetėr, pėrveē se nėpėrmjet verės dhe bixhozit tė hedhė armiqėsi mes jush, t'ju pengojė nga tė pėrmendurit Zotin dhe t'ju largojė nga namazi. Pra, a po i jepni fund (alkoolit e bixhozit)?

24. Nur

21. O ju tė cilėt besuat, mos shkoni gjurmėve tė djallit, pse kush ndjek gjurmėt e djallit ai urdhėron pėr tė shėmtuara e tė irituara, e sikur tė mos ishte mirėsia e All-llahut ndaj jush dhe mėshira e Tij, askush prej jush nuk do tė pastrohej kurrė (prej mėkateve), por All-llahu e pastron atė qė do Ai. All-llahu dėgjon e di.

Argumentet nga kurani jane shume ,eshte e njohur qe ne kuran eshte nje sure e njohur e plote per xhindet e mjafton te dish se ne kuran fjala xhind permendet 22 here,fjal shejtan permendet 68 here.E japim kete informacion me qellim qe te tregojme qe ajetet qe flasin per xhindet dhe shejtanet jane te shumta.

Argumentet nga syneti.

Ibn Mesudi r.a ka then :Ishim me te derguarin e Allahut .as ne nje nate prej neteve .Nuk e gjetem profetin a.s , e kerkuam rrugeve dhe luginave e thame do te jete vrare.kaluam naten me te keqe qe mund te kete kaluar ndonje popull. Kur u gdhi profeti a.s erdhi nga drejtimi I shkretetires .Thame o derguari I Allahut te kerkuam dhe te ndoqem pas e nuk te gjetem dhe kaluam naten me te keqe qe mund te kete kaluar ndonje popull.Ai tha :- Me erdhi nje xhind thirres e shkova me tedhe u lexova kuran atyre”Tha ibn mesudi :u Nis me ne na tregoi gjurmet e xhindeve dhe gjurmet e zjarrit te tyre dhe e pyeten xhindet per nje lloj ushqimi dhe tha”per ju eshte ushqim cdo kocke qe eshte permendur emir I Allahut gjate therjes se mishit tek ajo eshte mbushur me mish dhe kafshet tuaja hajne bajgat e kafsheve tona(te njerzve) po dhe u tha I derguari I Allahut a. shokeve:Mos u pastroni me ato kocka sepse ato jane ushqim per vellezerit e juaj xhinde.(muslimi)

Ebi sejd el hidri r.a ka then –Me tha I derguari I Allahut a.s .Te shikoj qe I do delet dhe shkretetiren .Nese je ne shkretetire me delet e tua thirre ezanin per namaz nfrije zerin ne ezan sepse kush degjon zerin e muezinit prej xhindeve dhe prej njerzve e cdo gje tjeter do te deshmoje ne diten e gjykimit.Trans maliku buhari nesaiu dhe ibn maxhe.

Ibn Abazi ka then –U nis I derguari I Allahut a.s ne nje grup sahabesh per te shkuar ne tregun e qujatur ukadh dhe u ndaluanshejtanet nga lajmet e qiellit dhe u qelluan me zjarr.U kthyen shejtanet tek populli I tyre dhe thane cfare keni- thane- U ndaluam nga lajmet e qiellit(fjalet qe bisedonin engjejt) dhe na qelluan me zjarr.Thane –Nuk u ndaluat nga lajmet vecse ka ndoshur dicka ne toke.Kerkoni ne lindje e perendim te tokes e shikoni se cfare ju pengon nga lajmet e qiellit.U nisen xhindet drejt tuahmes (qytet) tek profeti a.s qe ishte ne vendin e quajtur Nahle.Tregon muadhi:Ai po falte namazin e sabahut me shoket e tij kur degjuan kuranin (xhindet) pushuan qe te degjonin e thane kur u kthyen tek populli I tyre. "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit, qė udhėzon nė tė vėrtetėn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonė, kurrsesi nuk do t'ia shoqėrojmė mė askė".Dhe zbriti Allahu ajetin e kuranit per ti njoftuar besimtaret dhe profetin a.s me kete gje ne suren xhind.

1. Thuaj: "Mua mė ėshtė shpallur se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur'anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit,
2. qė udhėzon nė tė vėrtetėn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonė, kurrsesi nuk do t'ia shoqėrojmė mė askė".
3. Dhe se lartėsia e madhėruar e Zotit tonė nuk ėshtė qė ka as grua, as fėmijė
8. Dhe vėrtet, ne kemi hulumtuar ta arrijmė qiellin, po atė e gjetėm pėrplot roje tė forta dhe me shkėndija (zjarri qė djeg),
9. Dhe ne mė parė hulumtonim nė vendvėshtrimin pėr tė dėgjuar, e kush pėrpiqet tė dėgjojė tash, ai has nė pusinė e shkėndijės sė zjarrtė.
10. Ne nuk e dimė se me kėtė (pėrgatitje tė qiellit) ėshtė pėr qėllim ndonjė e keqe pėr ata qė janė nė tokė, apo Zoti i tyre dėshiron qė ata t'i udhėzojė.
11. Ėshtė e vėrtetė se prej nesh ka tė mirė, por ka edhe qė nuk janė aq tė mirė, sepse ne kemi qenė nė drejtime tė ndryshme.
12. Dhe ne kemi qenė tė bindur se All-llahut nuk mund t'i shmangemi nė tokė e as nuk mund t'i shpėtojmė Atij duke ikur.
13. Dhe ne, sapo e dėgjuam udhėzimin (Kur'anin), i besuam atij, e kush i beson Zotit tė vet, ai nuk i frikėsohet ndonjė dėmtimi e as ndonjė padrejtėsie..

Aishja r.a trans se ka then ei derguari .i Allahut a.s .-U krijuan engjet prej drite dhe I krjiuan xhindet nga flaka e pa tym dhe u krijua Ademi nga ajo qe eshte pershkruar juve (pra balta) trans ahmedi dhe muslimi.

Safije bint heje r.a transmeton se Pejgamberi a.s tha -Me te vertete shejtani ecen ne ne trupin e birit te Ademit nepermjet rrugeve te gjakut.(Buhari dhe muslimi)

Ebi hurejra r.a trans se ka then I derguari I Allahut.-Ska ndonje te lindur qe lind dhe mos e ngacmoje shejtani e pastaj qan me ze te larte pervec te birit te merjemes dhe nenes se tij”(Buhari dhe Muslimi)

Abdullah ibn Mesudi trans u permend tek I derguari I Allahut a.s nje burre qe fjeti naten gjersa u zbardh e doli dielli pa u fal e ai tha.Atij burri I urinoi shejtani ne dy veshet ose tek njeri vesh” (trans buhari muslimi)

Ebu katadeh ka then se I derguari I Allahut ka thene- Endrra e mire eshte prej Allahutdhe e keqa eshte prej shejtanit.Kush shikon ndonje enderr te keqe dhe e urren le te pershtyje tre here nga krahu I majte I shpatulles e te kerkoje mbrojtje prej shejtanit tek Allahu sepse ajo nuk do ta demtoje ate (buhari muslimi)

Ebi Sejd el kudri r.a tras se I derguari I Allahut a.s ka thene nese dikush prej jush I hapet goja te vendosi dorne e tij ne goje sepse shejtani hyn nete”(muslimi )
Hadithet per kete jane te shumta e keto mjaftojne per ate qe kerkon te vertetn.Na qartesohet se egzistojne xhindet dhe shejtanet prej xhindeve e nuk ka dyshim per te e nuk polimezon asnje per kete pervec mendjemedhenjve e atyre qe ndjekin epshet dhe jo udhezimi e Allahut.

musl|m
15-07-06, 09:18
Argumentet per egzistencen e magjise


Argumenbte nga kurani I nderuar.
Ajeti 102 sure El bekare
Ajeti 77 sure Junus
Ajeti 81-82 Sure Junus
Ajeti 67-69 sure Taha
Ajeti 117-122 sure Araf

Sure el Felek
113. Felek 1. Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit,
2. Prej dėmit tė ēdo krijese qė Ai e krijoi.
3. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht.
4. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja.
5. Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron.


Ka then El Kutubiu “ prej demit te atyre qe lidhin dhe fryejne nje magji “Magjistaret qe fryejne ne penjte qe lidhin kur lexojne ne to (fjale magjie).
Ka thene El hafidh ibn kethir per kete ajet Tha muxhahid ,Ekrime el Hasen, Kataden dhe ed-Daled-Magjistaret qe fryejne ne penjte qe lidhin kur fryjne kendojne ne to fjale magjie.

Argumentet nga syneti

Nga Aishe r.a ka thene.Nje burre nga beni zurejk qe quanin Lebijd ibnul Asemi I beri magji te derguarit te Allahut a.s saqe imagjinonte sikur bente dicka me gruan e tij qe nuk e kishte bere gjersa nje dite prej ditesh apo nje nate prej netesh ishte tek une e beri shume dua (lutje) e pastaj thaq “O Aishe e ndejva qe Allahu mu pergjigj me ato qe I kerkova.Me erdhen dy burra me qendruan njeri tek koka e tjetri tek kembet e njeri prej tyre I tha shokut.-Cfare ka ky burre? Tha –Eshte magji.Kush I ka bere magji? Tha- Lebijd ibnul Asemi.Ne cfare gjeje? Tha- Ne kreher dhe ne floke dhe ne pjalmin e hurmes arabe mashkull.Tha ku eshte ajo magjia?Tha – Ne pusin haruan” Shkoi profeti Muahmed a.s tek ai pus dhe I tha Aishes.Uji I tij ishte I kuq si kenaja dhe kurorat e hurmave ishin si koka shejtanesh.Tha o Aishja .O derguari I Allahut a nuk e nxorre ate magjine.Tha profeti a.s Me sheroi Allahu dhe e urreva qe te hapej problem te njerzit dhe urdheroi ta mbuluan magjine.(buhariu muslimi)

Kuptimi I hadithit

Cifutet Allahu I mallkofte rane dakort me lebijt ibnul asemi magjistari me I madh cifut ne ate kohe dhe I thane qe te bente magji te derguarit te Allahut .as dhe I dhane atij 3 dinare dhe ky I humbur e beri magjine me floket e profetit a.s .thuhet se I morifloket nga nje femije I vogel qe shkonte tek shtepia e profetit a.s dhe beri magji me to dhe e vendosi ne pusin heruan.
Po ti bashkosh te gjitha trans e hadithit kupton se kjo magji ishte e llojit qe burri nuk kryen dot marredhenie me gruan.Eshte pejgamberi a.s qe I dukej sikur mu8ndej te kryente marredhenie me nje nga grate e tij e kur I afrohej nuk mundej.E per kohen e magjise ka mendime te ndryshme.Eshte then 40 dite dhe tjeter vec kesaj dhe Allahu e di me mire se sa. .E pas ardhjes se dy engjeve u be e qarte se lebijd ibnul asem e kishte mbeshtjelle magjine me kapaket e lules mashkull te hurmes qe te ishte e forte e te kishte ndikim te forte e pastaj e kishte vendosur poshte nje guri te pusi heruan.Pasi mabruan dy engjejt profeti a.s urdheroi nxjerrjen e magjisee groposjen e saj e ne disa transmetime thuhet se e dogji.Sic shihet ne transmetimet e ndryshme te ketij hadithi cifutet I bene magji profetit a.s nga llojet me te fort ate magjise e deshnin ta vrisnin dhe ka magji qe te vret e sic dihet e thjeshtezoi ate ne llojin e magjise sic eshte ajo qe nuk e lejon burrin ti afrohet gruas se tij.

Dyshimet dhe zgjidhjet e tyre

Ka then El Maziri bidacinjte e mohojne kete hadith e thone nuk mundet qe profetit a.s ti behet magji.Sepse nqs ne e lejojme kete besimi ndaj sheriatit pdo te mendonte qe xhebraili do te vinte te Ai .a s e do ti sjillte shpalljen po realisht nuk ishte ashtu pergjigjet Maziri e thote.Kete fjale te cilat thane eshte pa vend sepse ardhja e kuranit e cila eshte mrekullitregon sinqeritetin qe ka profeti .as ne cka informon prej Allahut e te lejojme dicka qe kurani dhe suneti jane ne kundershti me te eshte papranuar.Mrekullite e tij fiksojne vertetetsine e tij per cfare transmetoi nga Allahu dhe ajo qe ato thane eshte ne kundershtim me argumentet.

Tha Ebu xhekini El Jusufi .Semundja e pejgamberit a.s nuk pakeson dicka atij .as nga profetesia sepse semundjet qekane kaluar profetet nuk u le atyre pasoja por ua shton atyre graden ne xhenet.Dhe imagjinimi I tij a.s sikur bente dicka nga kjo dynja kur ai nuk e bente ate gjee pastaj kjo gje iu largua e iku ploteisisht ekjo I vinte nga magjia pasi Allahu ia mesoi vendin e magjise me ane te dy engjeve ne enderr nxjerrejn dhe prishjen e saj dhe beri shkak kete ngjarje per zbritjen sureve En-Nas ,El-Felek per te cilat besimtaret I p[erdorin ne kohen e sotme per ruajtjen etyre nga magjia dhe syri I keq.Kjo semundje nuk I pakesoi asgje nga profecia por perkundrazi u be shkak per zbritjen e ajeteve te kuranit dhe ndodhi me deshiren e Zotit per ti beret e ditur brezave te besimtareve sit e ruhen prej magjise me ane te ketyre sureve.Kjo semundje nuk I la pasoja ne mendjen e tij por vetem ne trupin e tij sic ishte shikimi e kjo ndodhi ne kohen semundjes.
Na ka ardhe ne kuran dhe se Musait I bene magji qe te shikonte litaret e magjistareve si gjarperinj.

65. Ata thanė: "O Musa, do tė hedhėsh ti apo ne po hedhim tė parėt?"
66. Ai (Musai) tha: "Jo, hidhni ju!" Kur ja, atij iu duk se nga ajo magji e tyre litarėt dhe shkopinjtė lėviznin (si gjarpėrinj).
67. E Musai ndjeu nė vete njėfarė frike.
68. Ne i thamė atij: "Mos kr frikė, ėshtė mė se e sigurt se ti do tė jesh triumfues!"
69. Tani hidhe atė qė e ke nė dorėn tėnde tė djathtė (shkopin), qė t'i gėlltisė ato qė i bėnė ata, sepse ajo qė bėnė ata nuk ėshtė asgjė tjetėr pos mashtrim magjistari, e magjistari nuk do tė ketė sukses kudo qoftė.
70. Atėherė (kur shkopi i Musait i gėlltiti) magjistarėt u hodhėn nė sexhde e thanė: "Ne i besuam Zotit tė Harunit dhe tė Musait!"(sure Taha)


Asnje nga dijetaret dhe njerzit e zgjuar nuk ka then se musait iu pakesua dicka nga profetesia e tij sepse gjerat e tilla e kane shtuar besimin besimtereve dhe profetesine me shpallje per ngajrjet ne fjale sepse Allahu u jep atyre (profeteve) fitore kunder armiqve dhe mosbesimtareve dhe ua prish magjite magjistareve me mrekulli sic ishte shkopi I Musait ose Suret Felek dhe Nas per profetin a.s.
Nga Ebu hurejra r.a trans se Pejgamberi a.s tha Largohuni nga hskatarrimet ! thane o derguari I Allahut cjane ato?Tha –Idhujtaria (shirku) magjia,vrasja e dikujt qe Allahu ne ndaloi ,ngrenia e fajdes,ngrenia e pasurise se jetimit,lenia e luftes ne kohen e saj,dhe shpifja kunder besimtareve te martuar pa e ditur ate(buhari muslimi)

Perfitojme nga hadithi mse pejgamberi a.s na urdheroi qe ti largohemi magjise dhe e qartesoi se ajo eshte prej gjynaheve me te medha dhe shkatarruese e kjo argumenton se magjia eshte evertet dhe nuk eshte perralle.

Nga ibn Abaz r.a transmetohet se ka then I derguari I Allahut .a .s –Kush mesoi dijet nga yjet (astrologji) ai mesoi nje pjese te magjise dhe shton sa shton”(transmeton Daudi ibn maxheh dhe saktesoi sheik Albani.


Perfitojme nga hadithi qe te largohemi dhe prej rrugeve qe te cojne ne mesimin e magjise.Argumnetet qe magjia mesohet eshte fjala e Allahut ne kuran

102. (E hodhėn librin e Zotit) E ndoqėn atė qė e thonin djajt nė kohėn e sundimit tė Sulejmanit. Po Sulejmani nuk ishte i pafé, djajt ishin tė pafé, sepse u mėsonin njerėzve magjinė. (ndoqėn) Edhe ēka u zbriti nė Babil dy engjėjve, Harutit dhe Marutit. E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se t'i thonin: "Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u bėn i pa fé!" E, mėsonin (njerėzit) prej atyre dyve atė (magji) me ēka ndanin burrin prej gruas sė vet, por pa lejėn e All-llahut me atė askujt nuk mund t'i bėnin dėm dhe ashtu mėsonin ēka u sillte dėm e nuk u sillte dobi atyre. E ata (jehuditė) e kanė ditur se ai qė (hodhi librin) e zgjodhi atė (magjinė), ai nė botėn tjetėr nuk ka ndonjė tė drejtė (nė mėshirėn e Zotit). Po ta dinin, ata se pėr ē'ka e shitėn vetveten, ajo ėshtė shumė e keqe.(el bekare)

Eshte e qarte se magjia eshte dije si dijet etjera dhe ka disa rregulla qe ndertohet.Hadithi dhe ajeti tregon te keqijat e mesimit te magjise.

Nga Imran ibn husejn r.a transmetohet se I derguari I Allhut ka thene .Nuk eshte prej nesh kush beson parandjenjen ose kerkon nga nje tjeter kete gje ,ai qe hedh fall ose ai qe kerkon ti hidhet fall, ose ben magji ose shkon te magjistari qe ti beje ai magji dikujt dhe kush shkon tek fallxhoret dhe beson ate qe ai thote net e vertete ai ka mohuar ate qe I zbriti Muhamedit a.s (kuranin).
Nga ebi Musa el Enshariu r a trasmetohetse I derguari I Allahut ka thene.Nuk do te shkoje ne xhent pijaneci,dhe as ai qe beson ne magji dhe as ai qe nderpret lidhjet farefisnore” . Inb Haban thote se kuptimi I hadithit eshte se te tre nuk do te hyjne ne xhent perderisa te ndeshkohen me zjarr njefare kohe per gjynahet e kundershtimet.Me te vertet profeti a.s ndaloi nga bindja (besimi) se magjia vepron pavarur nga percaktimi I Allahut dhe eshte detyre per besimtarin qe te besoje se magjia v3epron vetem nese deshiron Zoti Ajeti 1002 El bekare “por pa lejen e Allahut me ate askujt nuk mund ti bejne dem”

Tha Ibn Mesudi Kush shkoi tek Arraf(ai qe thote se e di te fshehten) apo magjistar ose fallxhor dhe I beson ne ate qe I than e te vertet e mohoi ate qe I zbriti Muhamedit a.s (kuranin)

musl|m
15-07-06, 09:18
Thenia e dijetareve

Tha el Hatabi Nje popull mohoi egzistencen e veretetsise se magjise.Pergjijgja eshte se eshte fiksuar se vertetesia e egzistences se magjise dhe rane dakort shumica e popujve (arabe ,romak Persian dhe banoret e tokes me dije dhe dituri.

Tha Allahu
“Te cilet ua mesonin njerzve magjine”(El Bekare 102) dhe urdheroi te kerkohet mbrojtje prej saj me fjalet e tij dhe dua sic vjen ne kuran.
Sure el Felek
113. Felek 1. Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit,
2. Prej dėmit tė ēdo krijese qė Ai e krijoi.
3. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht.
4. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja.
5. Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron.

E per kete erdhen hadithe te shumta nga I derguari I Allahut a. s qe lajmeron se nuk I mohon keto vecse ai qe mohon gjerat qe duken.Dijetaret kane dhen percaktime per ndeshkimin e magjistarit dhe nga erdhen te gjithe keto percaktime nese nuk do te egzistonte magjia.
Tha El Kurtubiu Thone ehli syneti qe eshte fiksuar vertetesia e magjise dhe thane muetrilet(grup I humbur) dhe ebu ishak El sitirababdi shok nga shoket e imam shafiut qe magjia nuk eshte vertete por eshte imagjinim.
66. Ai (Musai) tha: "Jo, hidhni ju!" Kur ja, atij iu duk se nga ajo magji e tyre litarėt dhe shkopinjtė lėviznin (si gjarpėrinj). (Taha) E nuk thote se leviznin me te vertet port ha atij (Musait ) ju duk e gjithashtu
116. Ai (Musai) tha: "Hidhni ju"! E kur hodhėn ata (shkopinj e litarė), magjepsėn sytė e njerėzve, i frikėsuan ata dhe sollėn njė magji tė madhe.(Sure El Arafe)

musl|m
15-07-06, 09:19
Llojet e magjise

Llojet e magjise jane tete -

E para magjia e keldamijineve dhe keshdajinijeve te cilet adhurojne shtate planetet.Ata besojne se palnetet drejtojne gjithesine
E dyta magjia e ngatarresave dhe imagjinatave dhe e shpirtave te forte.Pastaj err-Razi argumenton se ngatarresa le gjurme tek njeriu sepse njeriu mund te eci ne nje trung mbi toke enuk mund te eci vete nese ai trungu eshte mbi lume .Thane doktoret e kohes kur hasnin dike qe I dilte gjak nga hunda e ndalonin ate te shikonte ne gjerat me ngjyre te kuqe ndersa ate qe kishte semundjen e tokes e ndalonin te shikonte ne gjerat e ndritshme dhe nga rrotullimi ne nje vend.E vazhdon er-Rrazi me llojet e magjise te cilat nuk kane rendesi e neto ka disa gabime e per kete po eleme per pjesen e meposhteme.

Vertetesimi e qartesimi I llojeve te magjise.


Nga studimi I ndarjes se llojeve te magjise sipas er-Rrazit dhe Er-Rragib dhe dijetareve te tjere mbi magjine gjen qe ato qe shtuan ne magji gjeraqe nuk I takojne asaj per shkak se ato u mbeshten shume ne kuptimin gjuhesor te magjise qe eshte magjepse dhe fshehje e shkakut.keshtu ata futen ne magji dhe gjerat e cuditshme futjen ne sherr te dy personave te cileve u fshihet shkaku .Keto nuk kane vlere per ne por ne kete shkrim do te flasim per magjine vertete qe bazohet shejtani tek xhindet..Ka gjera te tjera me rendesi qe duhet ti sqarojme e ato qe permendi Er-Rrazi dhe er-Ragib per ndikimin e planeteve.E verteta eshte se ne besojme se ato qe ato veprojne me urdherin e Zotit e me urdherin e Zotit nuk ndikojne ne krijesat e tjera asnjehere.Disa thone se magjistaret flasin nne emer te palneteveose shenjave te tyre e pasi u flasin atyre plotesohet magjia e tyre perpapra shikuesit.
Pergjigja nese ndodh vertet kjo nuk eshte nga ndikimet e planeteve por nga ndikimet dhe veprimet e shejtanit per magjistaret e humbur si dhe format e tjera kur idhujtaret u flisnin idhujve te tyre prej guri.Ishin shejtanet qe u pergjigjeshin atyre me ze qe degjohej nga Brenda idhujve e ata mendonin se ata ishin zotera.rruget e humbura jane shume dhe Allahu na largofte te keqen e shejtaneve dhe njerve.

Si e therret (afron magjistari) xhindin?

Marreveshja mes magjistarit e shejtanit .Ne shumicen e rastevemarreveshja mes magjistarit e shejtanit kerkon qe magjistari te veproje disa vepra,shirku e kufri te shfaqura e te fshehta qe pastaj shejtani te cohet ne sherbimin e tij ose I sjell dike qe ti sherbeje.

Ne shumicen e rasteve marreveshja behet midis magjistarit dhe prijesit te fisit te xhindeve dhe ky prijes urdheron ndonje pauses mendjelehte nga fisi I tij qe ti sherbej ketij magjistari e ti bindet atij ne zbatimin e urdhervae te tij psh ndonje lajm per dicka qe ka ndodhur,ndarje midis dy personave, apo bashkimin ne dashuri te tyre apo ta beje burrin qe mos ti afrohet gruas se tij etj qe do ti sqarojm em vone.Magjistari me venien ne sherbim te xhindit ben ato pune te keqija qe do dhe nese ai xhindi e kundershton ate , magjistari I ben adhurim prijesit te xhindeve apo ben vepra qe I pelqejne atij.Dhe ky priejes ose e ndeshkon ate xhind ose e urdheron ,ose ve nje xhind tjeter ne sherbim te tij.

E per kete gje gjen qe lidhjet mes magjistarit dhe xhindit qe I sherbejne jane te bazuara ne urrejtje.Ky xhind ne shume raste e demton magjistarin pa e ditur ai, si dhimbje koke te perhershme,pagjumesi dhe trembje naten e rreh po keshtu mund te veproje dhe me familjne e magjistarit.Ne shumicen e rasteve magjistari nuk ben femije sepse xhindi ia vret foshnjen ne miter kur eshte magjistareose gruaz te magjistarit para se te plotesohet krijimi I saj.Kjo gje eshte e njohur tek magjistaret dhe disa prej tyre e kane lene magji qe te lindnin femije.Me kujtohet kur isha duke kenduar nje grua te semure qe e kish kapur magjia e kur I lexova kuran foli xhindi ne gjuhen e saj e tha.

-Une nuk mund te dal prej sa.
Thashe -Pse?
Tha-Sepse trembem se mos me vret magjistari.
Thashe –Largohu nga ky vend ne nje vend tjeter qe nuk e di magjistari.
Tha –Do te dergoje pas meje xhind tjeter qe te me sjelle tek ai.
I thashe po e pranove islamin ose e shfaq pendimin tend me sinqeritet mundet me ndihmen e Allahut te mesoj disa ajete kurani qe te shpetojne nga keto xhinde mosbesimtare et mbroje prej tyre.
Tha –Jo nuk e pranoj islamin do te qendroj keshtu kristian.
I thashe nuk ka dhune ne fe por e rendesihme eshte te dalesh nga kjo grua.
Tha nuk dal.
Thashe –Atehere mne ndihmen e Allahut do te lexoj kuran derisa te digjesh e pastaj e qellova fort e filloi te qaje.
Tha do te dal do te dal dhe doli .E falenderimi I takon Allahut e miresia eshte prej Tij.Dhe dihet sa me shum emohim e gjera te ndyra te beje magjistari aq me I bindur dhe I shpejte ne zbatimin e urdhervae eshte xhindi dhe e kunderta.

Si e therret xhindin magjistari?

Per kete rruget jane te shumta qe perbejne sihr dhe mohim(kufer)te qarte e do permend prej tyre inshalla tet rruge nga llojet e idhujtarise dhe mohimit kur kam permbledhur gjerat ne cdo rruge.Dhe I permend keto sepse disa muslimane nuk mund te dallojne mjekimin me kuran me mjekimin me magji.I pari (me kuran) eshte lidhje me besimin ne Zotin I dyti eshte lidhje me shejtanin(magjia).


E lind paraqitesi tek jerzit e thjeshte kur disa magjistare u lexojne per te sheruar semundjen fshehin pjeset e kufrit(mohimit) dhe shfaqin sipas tyre disa fjale prej kuranit qe te mendoje I semuri se sherimi eshte me kuran.Dhe I semuri ben cdo gje qe I thote magjistari genjeshtar.Qellimi im eshte qe vellezerit e mi muslimane te largohen nga keto rruge te se keqes e te humbjes e tu qartesohet rruga qe ndjekin kriminelet.

musl|m
15-07-06, 09:19
Mynyra e pare :Rruga e Ilkamit

Hyn magjistari ne dhomen e tij te erret dhe ndez zjar e vendos ne zjarr disa gjera qe leshojne tym sipas temes se kerkuar.nese do qe te ndaje dy veta apo ty fuse armiqesi ose urretje etj vendos ne zjarr gjera qe leshojne ere te mire.pastaj fillon magjistari te lexoje lexime me permbajtje idhujtarie.Ky lexim eshte I nje shkrimi pakuptim qe perbehet nga betimi xhindit tek zoteria e tij e kerkesa e magjistarit ndaj xhindit ne emer te te madhit te tyre,si disa llo0je mohimi e idhujtarie, si madheshtimi I te medhenjve prej xhindeve e lutje te shumta derguar atyre.Me kusht qe magjistari mbi te qofte mallkimi I Allahut te jete I papaster ose xhunub ose te veshe rroba te pista.Pasi te mbaroje nga leximi I tij me kuptimet e mohimit shafaqet para tij nje imazh ne formen e qenit. Gjerperit ose cfaredo forme tjeter dhe magjistari e urdheron ate per ate qe kerkon.Ndonjeher nuk I shfaqet gje atij por degjon ze e ndonjeher nuk degjon asgje por lidh dicka nga shenjat e personit te cilit I behet magji, si floke ose cope nga rrobat e tij, me eren e djerses se tij pastaj e urdheron xhindit poer ate qe kerkon.


Si perfundim nga studimi I kesaj rruge qartesohet se;
Xhindi do dhomat te erreta.
Xhindi do erera te keqija
Eshte nga shirku I shfaqur e I hapur ne keto rruge betimi ne xhin ose lutjet e e shumta drejtuar atij.
Xhindi e do te pisten dhe shejtanet afrohen tek njerzit e piste.

Mynyra e dyte ;Rruga e therjes

Sjell magjistari zog ose kafshe ose pule ose pellumb me cilesi te caktuara sipas kerkeses se xhindit e ne shumicen e rasteve ne ngjyre te zeze sepse xhindet e pelqejne ngjyren e zeze.Pastaj ther ate pa permendur emrin e allahut net e por permned ndonje emer xhindi dhe lyen me gjakun e saj te semurin e ndonjehere nuk eben kete gje.Pastaj e hedh ate ne rrenoja puse apo vende te shkreta te cilat ne shumicen e rasteve jane vendbanime te xhindeve e nuk pemend emrin e Zotit kur e hedh ate e pastaj kthehet ne shtepin e tij e lexon lexime me kuptime idhujtarie ose mohimi e pastaj urdheron xhindin per ate qe deshiron.
Si perfundim ai ben idhujtari ne kete rruge me dy ceshtje.
E para therja per xhindin eshte e ndaluar sic rane dakort dijetaret e pare.Sigurisht ajo eshte shirk ose idhujtari sepse therja per dike tjeter pervec allahut nuk lejohet per njerzit e as te haje prej saje e jo me te veproje me te.Por megjithate injorantet ne cdo kohe e vend eveprojne kete gje te ndyre.thote Jahje ibn Jahja –me tha Ueheb –S edisa magjistare nxorren uje nga nje burim dhe qe te vazhdonte te dilte uje prej tij theren dicka per xhindet dhe me to ushqyen njerzit.arriti lajmi tek ibn Shihab Ez-Zuhri qe tha.Ai their ashtu qe nuk I lejohet dhe ushqeu me ate qe nuk u lejohet.
Ndaloi I derguari I Allahut nga ngrenia e therjes per xhindeve ne sahihun e muslimit nga hadithi qe trasn Ali ibn Talib se profeti a.s tha “ emallkoi allhu ate qe theri ne emer te dikujt tjeter pervec Allahut”
E dyta Leximi ne permbajtje idhujtarie (shirku) eshte shqiptim ose shkrim me heroglife, gjate kohes kur therret xhindin e ajo permban shirk te hapur sic permend shejik Islam Ibn Tejmije ne shume libra te tij.

Mynyra e trete ;Rruga e gjerave te ndyra

Kjo rruge eshte njohur mes magjistareve dhe ai qe merret me te ka me vete nje grup te madh shejtanesh dhe I zbatojne urdherat e e tij sepse ai magjistari qe ben kufer (mohim) eshte ateist.Kjo rruge perbehet si me poshte.Cohet magjistari I mallkuar vesh mbeshtjellje kurani ne kembet e tij ne formen e kepuceve e pastaj futet me ten e banje e fillon e elxon gjera pa kuptim me permbajtje kufri Brenda banjes.Pastaj del ulet ne dhomen e tij e urdheron xhindin poer ate qe do e gjen xhindet ne zbatimin e urdherave te tije te gjitha keto sepse ai mohoi Zotin madheshtor dhe u be vella me vellezerit e tij shejtane.Ai e meriton humbjen e qarte mbi te qofte mallkimi I Zotit te botrave.Kusht per kete lloj magjistari eshte qe te veproj prej gjynaheve te medha pervec atyre qe permendem si veprimi I harameve, veoprim I homseksualeve,imoralite me gra te huaja ose shrajes e Zotit ose fese e te gjitha keto I kenaqin shejtanet prej xhindeve.

Mynyra e katerte;Rruga e pislluqeve

Ne kete ruge mnagjistari I amllkuar shkruan sure nga suret e kuranit te nderuar me gjakun e menstruacioneve ose me pislluqe te tjera pastaj lexon gjera te pakuptimta me origjine idhujtarie e shafqet xhindi te cilin e urdheron per ate qe deshiron.e nuk mund te fshihet mohimi ne kete lloj ruge sepse talja me suret e kuranit te nderuar eshte mohim I Allahut me teper qe I shkruan me gjera te pista.Mbrohemi me allahun nga keto gjera te pista dhe kerkojme prej tij ten a e marre shpirtin me besim.amin

Mynyra e peste;Rruga e tenkijes

Ne ket rruge magjistari mallkimi I Allahut qofte mbi te shkruan sure nga suret e kuranit me shkronja te vecuara mbrapsht nga fundi ne fillim.Pastaj fillon te lexoje permbatje idhujtarie e shafqet xhindi te cilit I shfaq kerkesen e tij.Kjo rruge gjithashtu eshte e ndaluar bashke me shirkun dhe mohimin qe permban.

Mynyra e gjashte ;Rruga e tenxhij ose e horoskopit

Tek kjo rruge magjistari kerkon duke vezhguar yjet e vecante e pastaj magjistari lexon gjera te pakuptimta me permbajtje mohimi kundrejt Zotit pastaj fillon te beje levizje te ndryshme sikur po I zbret shpirti I yllit p one te vertete ai adhuron yllin e ben sikur adhuron Zotin ekjo eshte prej llojeve te idhujtarise adhurimi I dikujt tjeter pervec Allahut.Keshtu shejtanet ia plotesojne kerkesat atij emednon magjistari se ylli e ndihmoi ate e genjejne shejtanet e I thojne se kjo magji nuk zgjidhet nese shfaqet perseri ky yll. Ka yje qe shfaqen njehere ne vit dhe ata presin shfaqen e tij pastaj fillojne ti lexojne e ti luten e yllit qe tu zgjidhe magjine.Nuk mund te fshihet dhe ne kete ruge madherimi I krijesave dhe lutjen tek te tjere pervec Zotit dhe kjo eshte idhujtari ose shirk

Rruga e shtate;Rruga e falltarise duke lexuar pellemben e dores

Ne kete rruge magjistari merr nje femije te vogel qe ska arritur moshen e pjekurise me kusht te jete pa abdes pastaj ia merr pellemben e dores e vizaton nje drejtkendesh ose figure gjometrike dhe shkruan rreth tij gjera te pakuptimta dhe permbajtje idhujtarie. E shkruan net e gjitha anet e figures,pastaj vendos doren e femijes ne mes te drejtkendeshit vaj dhe lule ngjyre blu ose boje blu dhe pastaj vendos flete ne fytyren e femijes e I vendos nje kapele qe te qendroje fleta pastaj mbulohet femija I gjithi me nje rrobe te rende dhe femija shikon ne doren etij.Sigurisht ai nuk e dallon ate sepse eshte erresiree magjistari fillon te lexoje permbajtje idhujtarie e nese femija ndjen se u ndricua vedni dhe shikon nje pamje qe leviz ne doren e tije I thote magjistari femijes.
Cfare shikon? Thote femija-Shoh para meje pamjen e nje burri- thote magjistari –Thuaji atij keshtu dhe keshtu dhe leviz pamja sipas kerkeses dhe ne disa raste I shfaqet pamja si engjell porn e realitet eshte shejtan prej xhindeve.Dhe ne kete rruge perdoren rruge te cilat meritojne denimin e Zotit te cilat permbjane mohim dhe idhujtari.

Mynyra e tete;Ndjekja e gjurmeve

Ne kete rruge I semuri kerkon disa shenja copa nga shamia ose kemisha ose cdo gje tjeter qe mban ere nga djersa e te semurit..Pastaj lidh kete shami ne fund nyje dhe kater gisht larg nyjese kap fort me dore dhe lexon kuran per te mashtruar njerzit dhe mbas leximit te kuranit lexon pjese idhujtarie dhe mohimi me ze te ulet pe rte thirrur xhindet e I thote.-Nese semundja eshte shkak te xhindeve shkurtoje ate e nese eshte semundje per doctor beje ate dhe mat me gishta copen .

Si perfundim

Mashtrimi I te semurit me lexim kurani ne fillim dhe pastaj lexon pjese kufri ose shirku.Kjo per te menduar I semuri se po e sheron me kuran por ai fshehtas lexon gjera te ndaluara.

Kerkimi ndihme nga xhindet e lutja kushtuar kundrejt tyre jane te gjitha idhujtari
Xhindet genjejne shume enga ta kuptosh se ky xhind eshte I sinqerte apo genjeshtar ne keto ceshtje.kemi provuar shume magjistare endonjeher qene te sinqerte e shum ehre qene genjeshtare saqe na kane ardhe te semuret dhe kane then se I semuri kishte sy.Pasi I lexuam kuran filloi te fliste xhindi tek ai e nuk kishte sy e shume raste te tilla.

Shenjat nga te cilat njihet magjistari
Nese gjen nje shenje te vetme tek ndonje sherues dije se ai eshte magjistar

I kerkon te semurit emrin e nenes ,emrin e tij ose emrin ete jatit.
Merr shenja nga i semuri si rroba floke etj
Nese ther dicka nuk permend emrin e Zotit dhe lyen me gjak te semurin.
Shkruan hiroglife pakuptim
Lexon gjera me kuptim ose pakuptim.
I jep te semurit nje nuske e cila permban brenda thonj zhive shkronja ose numra te pakuptimte.
Urdheron te semurin te vecohet prej njerzve ne shumicen erstave dhe per dyzet dite dhe kjo argumenton se xhindi qe I sehrben magjistarit eshte kristian.
I jep te semurit gjera ti gropose ne toke
I jep fleta te semurit ti djege dhe te tymoset me to.
Belbezon fjale pa kuptim
Ndonjeher magjistari e njfton te semurin per emrin e tij vendin e tij dhe problemin me te cilin erdhi .
I shkruan gjera te vecnata idhujtarie ne nje flete ose I shkruan ne krehof te bardhe dhe e urdheron te seumurin ta trese dhe ta pije
Nese meson se nje person eshte magjistar ki kujdes tek shkurja tek aid he kujto fjalen e Profetit a.s;”Ksuh shkon tek fallxhori dhe beson ate qe ai thote net e vertete e ka mohuar ate qe I zbriti Muhamedit a.s (KURANIN)”

musl|m
15-07-06, 09:20
Gjykimi per magjine ne sheriatin Islam

Tha imam maliku Allahu e meshirofte magjistari qe ben magji e kete nuk e ben pervec atij qe tha Allahu ne kuran
E ata (jehuditė) e kanė ditur se ai qė (hodhi librin) e zgjodhi atė (magjinė), ai nė botėn tjetėr nuk ka ndonjė tė drejtė (nė mėshirėn e Zotit). Po ta dinin, ata se pėr ē'ka e shitėn vetveten, ajo ėshtė shumė e keqe.(el bekare 102)
Shikoj qe ai qe ben kete gje te vritet tha imam Maliku.
Tha ibn Kudame e meriton magjistari vrasjen. Ekane transmetuar kete Umeri r.a nga Othmni Abdullah ibn Umeri xhundjb ibn Abdullah,xhundel ibn Koab,Kejs ibn Saad, Umer ibn Abdulazis e eshte then nga ebu hanife dhe maliku.

Tha kurtubiu se ka mendime te ndryshme te dijetareve te fikhut ne gjykimin e magjistarit me origjine musliman ndhe ate nga ehli kitabeve.Nese magjistari me origjine muslimane ben magji me fjale qe permbajne kufer(mohim ) ai vritet prej tij nuk kerkohet pendim e nuk I pranohet pendimi sepse aim und te genjeje sic fshehe imoralin qe bensepse allahu e quajti magjine kufer (mohim) ne thenie e Tij ne kuran.
E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se t'i thonin: "Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u bėn i pa fé!"(El Bekare 102) kjo eshte thenie e ahmed ibn Hambelit Ebi Theur ishak dhe ebu Hanifes dhe Imam Shafiut

Tha ibn Mundher nes eburri pohon se beri magji me fjale kufri eshte detyre vrasja e tij nese nuk pendohet.Gjithashtu vritet nese fiksohet qarte ose cilesohte fjala e tij kufer.e nese fjalet qe permend kur bven magji nuk kqne permbajtje kufri nuk lejohet vrasja e tij.E nese ndodh tek ai qe I behet magji ndonje dem atehere eshte detyre hakmarrja nje per nje.e nese eshte dicka qe ska hakmarrje per te merret shpagim net e holla.

Tha IBn kethiri thenia se magjistari eshte kafir sic transmeton nje grup prej selefeve sic jane Ahmed ibn Hambeli e disa te tjere ne thenien e Allahut
103. E sikur tė kishin besuar ata dhe sikur tė ishin ruajtur (prej mėkateve), po tė dinin, shpėrblimi prej All-llahut do tė ishte shumė mė i dobishėm(El-Bekare103)
Permbledhje shumica e dijetareve jane per vrasjen e magjistarit per shka te kufrit te tij dhe te keqes qe shkakton ai tek njerzit.

Gjykimi I magjistarit kur eshte prej ehli kitabeve

Tha ebu hanife rrahimullah magjistari vritet kurse maliku thote se nuk vritet vetem nese me magjine e tij vret atehere magjistari vritet po keshtu nese ka bere marrevshje me muslimanet dhe e thyen ate.tha shafiu nuk vritet magjistari elhli kitabeve vetem nese vret me magjine e tij po keshtu ka then dhe ibn kudame.

A lejohet zgjiidhja e magjise me magji

Tha katade I thashe Sied ibn Masejeb Nje burre nuk mund ti afrohet gruas se tij a te shkoj tek magjistari .tha ska problem se duam prej tij rregullim.nuk ndalohet ajo qe ben dobi.
Tha kurtubiu Kane mendime te ndryshme dijetaret A I kerkohet zgjidhja e magjise magjistarit.E lejoi sejid ibn Musejeb ne atom qe permendi buhariu prej tij.Keshtu tha Elmuzni Esh-Shabi;Ska problem nese mjekimi behet ne gjuhen arabe.Hasan el basri tha qe kjo gje eshte e urryer.En-Neshre eshte lloj mjekimi per ate qe mendohet se I eshte bere magji ose e ka kapur xhindi.
Tha ibn Kudame Nese ai qe zgjidh magjine me kuran dhiker dhe betime apo fjale skane problem fetar kjo lejohet por nese behet dicka nga magjia per kete ibn Hambeli nuk u pergjigj.

Tha hafidh Ibn Haxher pergjigjet me thenien e Pejgamberit a.s “En-Neshre eshte nga punet e shejtanit “
Profeti a.s tregon se origjina e saj qe sshte magjia e kush do miresi me te ajo eshte miresi e kush do sherr ajo eshte sherr.tha dihet se –dihet se ajo eshte dy llojesh En-neshre Thashe kjo eshte sakte qe eshte dy llojesh.
E para
En-nushre xhaize e kjo eshte zgjidhja e magjise me kuran Ilaci eshte dhiker sipas sheriatit
E dyta
Eshte En-neshre haram
Kjo eshte zgjidhja e magjise me magji kerkimi ndihme prej shejtaneve afrimi tek ato me lutje drejtuar atyre dhe kenaqa e tyre.E perkete ishte qellimi I thenies se profetit a.s qe ajo eshte prej shejtanit.E ska si lejohet kjo kur e ndaloi profeti a.s me hadithin per shkuarjen tek magjistaret dhe fallxhoret dhe e qartesoi me thenien e tij se kush shkon tek magjistari ose fallxhori dhe I beson atyre e ka mohuar ate qe I zbriti Muhamedit .as .

Tha ibn kijm En-Neshre eshte zgjidhja e magjise se atij qe eshte bere magji dhe kjo eshte dy llojesh.
Zgjidhja e magjise me magji e kjo eshte prej puneve te shejtanit.Ketu ka vlere thenia e hasan el Basrit”afrohet shejtani tek I semuri dhe I semuri tek shejtani me ate qe shejtani e do dhe ia prish pune e tij qe kishte bere me pare tek semuri.Psh Nje xhinde hyn tek nj person dhe pastaj I del ne enderr qe te shkoj tek magjistari I tij dhe qe te sherohet e kur shkon atje xhindi del dhe magjistari perfitoi para nga I semuri.
Zgjidhja e magjise me lexime kurani oise dua drejtuar Zotit e kjo lejohet.

A lejohet mesimi I magjise.

Tha Hafidh Ibn Haxher per thenin e Allahut ne kuran.
E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se t'i thonin: "Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u bėn i pa fé!"(El bekare-102)
Na tregohet se mesimi I magjise eshte kufer (mohim).
Tha ibn Kudame te mesuarit e magjise dhe mesimi I saj te tjhereve eshte haram e nuk dime ndonje ndryshim te dijetareve per kete ceshtje.

Ndryshimi mes magjise dhe mrekullive te njerve te mire ose porfeteve a.s.

Tha El Mazeri ndryshimi eshte se magjia eshte thenie dhe veprim gjersa magjistari I plotesohet ajo qe do.El kerame nuk ka nevoje per keto por ndodh kur dikush I thote profeteve.Nese do te beje kete do te besoja.
Tha Hafiz ibn Haxher radakort dijetaret se magjia nuk shfaqet vetem tek nje nejri I shkatarruar dhe qe kerame mrekullia nuk shfaqet tek nje njeri I prishur.
Tha El-Hafidh gjithashtu duhet qe te dihet gjendja e atij qe I shafqet dicka e pazoknte nese eshte I kapur me sheriat me shriat dhe I largohet harameve.ajo shfaqet ne dore dikujt eshte ose mrekulli ose magji por kjo dallohet nga njeriu qe I ndodh.


Vemendje
Nje njeri nuk eshte magjistar nuk di nga feja nuk eshte I kapuir me synet e sheriat e mund te beje gjynahe ose bidate e shfaqen tek ai disa shenja te pazokonta dhe mund te jete bidatci ose adhues varresh.Dhe mund ti bejne shejtanet atij disa gjera te pazakonta ne mynyre qe ti hutojne dhe ti humbin ne rrugen e tyre te drejte duke I dale si zjarr ne nje varr ose duke dale si ylber per ti bere se nje toke mund te jete vend I mire dhe te tjera si keto.


Do te flasim inshallah ne kete kapitull rreth llojeve te magjise,pasojat qe ajo le te I semuri dhe per ilacin per cdo dhiker nga kurani dhe suneti.Ju kujtoj se do te gjeni ne kete kapitull dhe kapituj te tjere perdorimin e ilaceve te cilet jane caktuar ne mynyre te vecante por qe hyjne ne rregulla te pergjithshmeqe u fiksuan ne kuran dhe ne sunet.Dhe mund te gjesh ilac nga libri I Allahut ose ajete nga sure te ndryshme dhe te gjitha keto hyjne ne thenien e Allahut.”Dhe ju zbresim nga kurani ate qe eshte sherim me meshire per besimtaret”(Isra 82)

Ka dijetare qe thone se fillimi I sherimit ketu eshte shikimi shpirteror nga dyshimi shirku poshtersirat dhe ka dijetare qe thojne se sherimi eshte shpirtero dhe fizik bashke.Pastaj argumenti tjeter me I qarte eshte nga Aishe se kur profeti a.s hyri tek ajo kur po mjekonte nje grua dhe po I lexonte asaj profeti a.s tha “Mjekoje ate me librin e Allahut”saktesoi albani.Nese do te shikosh mire kete hadith do te gjesh se Profeti a.s epergjithesoi e nuk e vecoi ajete te percaktuara apo sure te vecanta.Kjo tregon se I gjithe kurani eshte sherim .Nga eksperinca shkencore qe na eshte shafqur shpesh dhe e perseritur del se kurani nuk eshte ilac vetem per magjine , kapjen nga xhindi e smira e syrit por eshte ilac dhe per semundje trupore e fizike.Disa te rinj xheloze ne fe duan qe te sjellin argument te vecanta per cdo ajet qe zgjidhet per sherim nga libri I Allahut per tja lexuar te semureve.Do tju jap atyre te rinjve kete hadith nga Ebi Seid El Hudrij I fiksuar ne sahihu buhari.Ai ishte ne nje udhetim me nje grup sahabesh e zbriten ne nje lugine nga luginat arabe e kerkuan prej banorve te kesaj qe ti pranonin si miq por ata refuzuan.Pastaj kryetarin e kesaj lunge e pickoi gjarpri dhe erdhen tek sahabet dhe thane.A ka prej jush lexues qe sheron.u tha ebu Seidi Jam une por nuk ju ndihmoj derisa ten a jepni shperblim.Pastaj lexoi tek ai qe ishte bickuar I cili u cua si ai I cliruar nga prangat dhe u dhane atyre disa dele si shperblime kur y tkhyen tek profeti a.s Ai .as I tha Nga e dije qe eshte lexim per sherim dhe e pelqeu kete gje.
Nga ky hadith qartesohet se Ebu Seidi nuk priti qe te degjonte ndonje tekst te vecanteqe te fliste per el fatihane qe eshte lexim per sherim. E pastaj Profeti a.s e pelqeu ate.Pejgamberi a.s vendosi rregulla te pergjithshme per cdo lexim e fiksua ne sahihun e muslimit qe disa njerez thane o derguari I allahut ne ishim qe lexonim ne kohen e injorances e profeti a.s u tha “Ska problem nese leximi juaj nuk ka shirk(idhujtari)”trans muslimi
Nga ky hadith nxejrrim se leximi per sherim qofte nga kurani suneti ose ilace.

musl|m
15-07-06, 09:24
E para

Magjia e ndarjes

Lexo ajetin 102 e sures bekare
Nga xhabiri ra.a trans se I derguari I Allahut ka thene;- me te vertete Iblisi(shejtani) vendos fronin e tij mbi uje dhe dergon grupe ne drejtime te ndryshme.Dhe me I aferti tek iblisi eshte ai qe bens proven me te madhe.Dhe vjen secili prej tyre dhe thote bera keshtu dhe keshtu.thote nuk lashe gje gjersa I futa ne sherr burrin dhe gruan e tij.Dhe iblisi e afron dhe I jep kiuroren e tij dhe I thote se eshte me I miri.
Eshte pune e magjise per te ndare dy bashkeshorte ose mbjelljen e urretjes mes dy shokeve ose dy ortakeve.

Llojet e saj

Ndarja mes burrit dhe nenes se tij
Ndarja mes babit dhe djalit te tij
Ndarja e dy vellezerve
Ndarja me shokun
Ndarja me ortakun e tij ne tregti
Ndarja mes burrit dhe gruas e kjo eshte me e rrezikshmja dhe e perhapura.

Shenjat e magjise se ndarjes.

Permbysja e gjendjes nga dashuria ne urretje ne mynre te menjehershme
Shtimi I dyshimeve midis tyre
Nuk kerkohet shkaku per dicka qe ndodh
Shkaqet e percarjes I bejne te medha dhe nese ato jane te vogla.
Shikimi I njeri tjetrit me sy tjeter>burri e shikon gruan sit e shemtuar dhe nese ajo eshte nga grate me te bukura.N et evretet shejtani e ben pamjen e saj ne syte e burrit te shemtuar dhe te frikshme.
Ai te cilit iu be magji e urren cdo pune qe ben tjetri.
I semuri e urren vendet ku ulet tjetri dhe shikon partnerin jashte shtepise ndjehet mire e kur ai vjen ne shtepi ndjen ngushtim shpirteror ne gjoks.
Thote Ibn Kethir shkaku I ndarjes mes bashkeshorteve me magji eshte imagjinimi tek burri ose tek gruaja I nje pamjeje ose moral te keq ose gjera qe cojne ne ndarje.

Si ndodh magjia e ndarjes

Shkon personi tek magjistarie I kerkon atij qe te ndaje filanin e gruan e tij dhe magjistari I kerkon atij emrin e burrit per te cilin deshiron ti behet magjia emrin e nenes se tij pastaj kerkon ndonje shenje prej tij (floke kapele rroba)e pastj e ben magjine dhe e urdheron ate qe tia hedhi magjine ne dicka qe ha nose ai e pin ose nga llojet e saj e vendos ne ndonje vend ne shtepi.Ilaci eshte tre faza

E para ;Te pergatitet nje ambjent besimi te sakte te nxjerri fotogarfite nga shtepia kur kryhet mjekimi gjersa net e te hyjne engjejt.ti heqi I semuri hajmalite dhe nuskat qe ka I semuri dhe ti djege.
Zbrazja e vendit nga veglat dhe muzika.
Te jete pa harame ne trup
Ti jepen te semurit dhe familjes se tij mesime per akiden qe te lidhin zemrat me Allahun dhe jo me njerzit ose krijesat.
Percaktimi I gjendjes duke I bere disa pyetje te semurit qe te bindesh per shenjat nese jane te gjitha ose shumica e tyre
Psh
A e shikon bashkeshoretin ndonjahere ne pamje te shemtuar?
A bini ne kundershtime midis jush per gjera te vogla?
A ndihesh e qete kur ai eshte jashte dhe kur vjen ai ndjen ngushtim ne shpirt?
A ngelet I pakenaqur nga marredheniet seksuale me bashkeshorten?
Ndonjehere ndonjeri nga bashkeshortet ka shqetesime ne gjume dhe shikon enderra te keqija?
Vazhdon me pyetje e nese gjen tek ai shenja vazhdon me mjekimin.

Merr Abdes para mjekimit e urdhero dhe te semurin te marri abdes me ty.
Nese I semuri eshte femer mos fillo mjekimin gjersa te mbulohet sipas sheriatit islam dhe duhet qe te jete dikush nga te afermit e saj present.
Thuaj La haule ue la ku-uete il-la bil-lah(ska ndryshim dhe fuqi pa ndihmen e Allahut)

E dyta; Mjekimi
Vendos doren tek koka e semurit dhe lexon kuran me ze.
“Eudhu bil-lahi minesh-shejatnirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

“
Lexo
Suren el fatiha
Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim
4 ajetet e par ate sures El-Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetin 102 e suren El Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 163-164 e sures El Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Pastaj ajetin 255 te syres El-Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Pastaj ajetin 285-286 te sures El Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 18-19 te sures Ali Imran
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 54-56 te syres El-Arafe
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 117-122 te syres el-Arafe (I perserit keto shume here sidomos ajetin 120 30 here)
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 81-82 te sures Junus( e kete e perserit shume)
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetin 69 te sures Taha ( edhe kete e perserit shume)
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetin 115-118 te sures Muminun
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 1-10 te sures Saffate
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 29-32 te sures Ah-kaf
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 33-36 vte sures Rrahman
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 21-24 te sures El Hasher
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 1-9 te sures Xhin
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Suren ihalas
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Suren Felek
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Suren En-Nas


Pas leximit te ketyre ne veshin e te semurit me ze te larte dhe tertil do te ndodhesh ne tri gjendje.
1) mundet qe I semuri te rrezohet ne toke e te flase xhindi me gjuhen e te semurit I cili eshte future me magji ne trupin e tije punohet me ket xhind sic punohet me magjine eshte permendur kjo tek libri El-Uihaje.
Por eshte detyre ta pyesesh xhindin per disa pyetje.
Si e ke emrin?Cila eshte feja jote? E ketu punon siopas fese se xhindit dhe I shpjegon atij islamin e nese eshte musliman I qartesohet atij se ajo qe po ben eshte ne kundershtim me kuranine nuk lejohet.(kujdes shume here xhindet genjejne)
2)E pyet per vendin e magjise port e mos besosh ate derisa ta saktesosh thenien e tij.E nese thote se magjia eshte ne filan vend dergo ta nxjerrin andej .
3)Ta pyesesh eshte vetme kjo magji apo ka dhe tjeter e nese ka tjeter kerkon qe ta tregoje .
Ndonjehere te thote xhindi se filan person eshte ai qe shkoi magjistari per te bere magjine.ne kete rast mos I beso sepse ai do te fuse armiqesi mes njerzve sepse deshira e tij eshte e refuzuar me sheriat dhe nuk I merret per baze deshmia e keqa e tij duket ne sherbimin qe I ben magjistarit sic thote allahu ne kuran
6. O ju qė keni besuar, nėse ndonjė i pandėrgjegjshėm u sjell ndonjė lajm, ju shqyrtojeni mirė, ashtu qė tė mos e goditni ndonjė popull pa e ditur realitetin, e pastaj tė pendoheni pėr atė qė keni bėrė(huxhurat-6)

E nese u lajmerove per vendin e magjise dhe e nxorre ate lexo nje nga keto ajete.
Ajetin 117-122 El Araf
Ajetin 81-92 Junus
Ajetin 69 Taha

E lexon keto ajete ne nje ene me uje ne mynyre qe pikat e ujit qe dalin nga goja te bien brenda ne ene epastaj e pie kete I semuri.Nese xhindi te ka then se I semuri e ka pi magjine atehere pyete te semurin nese ndjen dhimbje te forta ne bark.nese pohon xhindi eshte treguar I sinqerte e nese jo xhindi genjen.
Nese qartesohet sinqeriteti I xhindit te biesh dakort me te per te dale nga I semuri e mos ktheht me tek aid he ti do e prishesh magjine me lejen e Zotit.pastaj lexon ne uje ajetet e meparshme e shton net e ajetin e sures bekare 102) Secilin ajete e lexon shatet here pastaj I semuri pi nga ky uje 7 dite ne mengjes e pasdite.(kjo kur xhindi thote se I semuri ka pire magjine)
Nese xhindi thote se I semuri e shkeli magjine ose iu be atij ne shenje ose ne floke rroba etj ne kete gjendje lexon ne uje ajetet e merparshme dhe e pi I semuri dhe lahet me te jashte ujrave te kanaleve te zeza edhe e shton kete per shtate dite derisa te iki dhimbja e barkut.pastaj e urdheron xhindin te dali e mos kthehet perseri tek aid he ti marresh premtim atij e at urdherosh ate qe te dale.e kthehet I semuri mbas nje jave dhe I lexon prape kuran e nese nuk ndjen gje themi elhamdulilah(falenderimi I tokojne Allahut) qe magjia u prish e nese rrezohet I semuri praqpe xhindi eshte genjeshtar dhe nuk ka daqle.Pyete perse nuk dole e puno me butesi me te e nese pergjigjet elhamdulilah e nese nuk pergjigjet lexo Kuran ose perdor froma ndeshkimi per te(xhindin) enese nuk rrezohet I semuri e ka marrje mends hose dridhje jepi nje kasete ku eshte incizuar ajeti 255 I sures el bekare I perseritur shume shpesh.kete kasete e degjon cdo dite nga tre here per nje muaj te plote.Vjen pa nje muaji e I lexon atij e do jete sheruar inshallah net e kundert I incizon atij nje kasete me suren Safat Jasin Duhan Xhin e I degjon 3 ehere cdo dite gjate 2 javeve e do te sherohet me lejen e Allahut ense jo I perseritet atij degjimi I kasetes.

musl|m
15-07-06, 09:25
E dyta gjate leximit mundet qe I semuri te ndjeje marrje mendsh dridhje ose shkund trupin ose dhimbje koke porn e kete rast ai nuk rrezohet ne toke.ja perserit leximin ter here e nese ai rrezohet ne toke vazhdon sin e gjendjen a paree nese praqpe nuk rrezohetpor fillon dhimbjet e dridhjet dhe dhimbja e koes pakesohet lexoi atij kuran 3ose 7 ose 9 dite do te sherohet me lejen e Zotit.
Nese nuk plotesohet sherimi vazhdon si me poshte
Incizon ne kasete per te suren Es-Safat te plote nje here dhe ajetin kursij ose 255 te sures Bekare te perseritur ne kasete dhe e degjon 3 here ne dite
Te fali namzet me xhemat.
Pas namazit te sabahut te thote “La ilahe il-lall-llah uadehu le sherike leh lehul mulku ue lehul hamdu ue hu-ue al-la kul-li shein Kadir “100 here per gjate nje muaji duke e ndjekur me vemendje.Nese 10 -15 ditet e para do ti shtohet dhimbja pastaj do ti pakesohet gradualisht ne fund te muajit atehere do ti lexosh kuran dhe ska per te ndjere gje dhe inshalla magjia do jete prishur.
Ne rast qe dhimbja e shumte vazhdon deri ne fund te muajit bashke me ngushtim gjoksi ne kete rast te vije tek kenduesi I kuranit dhe ti lexosh kuran tre here ne dite e do bjeri ne toke inshalla pastaj vepro si ne gjendjen e pare qe e permendem me lart.

E treta Nese I semuri nuk ndejn aasgje ne kete rast e pyet ate per shenjat e nese nuk gjen shumicen e shenjave te ndodhura atehere ky I semure nuk eshte me magji.Por nese eshte I semure dhe mundesh ta bindesh qe ti lexosh kuran tre here ne dite dhe inshalla do sherohet por dhe I semuri duhet te beje dhiker dhe ta permndi allahun gjate dites sidomos duate e mengjesit dhe mbremjes.

Gjendja pas mjekimit

Nese Allahu e sheron ate ne duart e tua e ai e ndejn shendetin atehere falendero Allahun I cili te ndihmoi ne kete gje dhe te shtosh thjeshtesine ndaj allahut e mos jete kjo shakk per shtimin e mendjemadhesise sic thote Allahu ne kuran
7. Dhe (pėrkujtoni) kur Zoti juaj njoftoi bindshėm: "Nėse falėnderoni, do t'ua shtoj tė mirat, e nėse pėrbuzni, s'ka dyshim, dėnimi Im ėshtė i vėshtirė!"(Ibrahim 7)

Mundet qe te perseritet magjia sepse shume nga magjistaret ose ato qe u bejne magji njerzve kur e shikojne se I semuri u sherua shkojne prape te magjistaret te beje prape magji e per kete detyre eshte per te semurin te beje keto gjera.
Te vazhdoje te falet rregullisht sidomos me xhemat
Te mos degjoje shume ,,kenge ose muzike
Te rrije me abdes para gjumit dhe gjate dite dhe te lexoje ajetin 255 para gjumit.
Thenia bismilah tek cdo veprim qe kryen.pas falejes se sabahut dhe akshamit te thote “La ilahe il-lall-llah uadehu le sherike leh lehul mulku ue lehul hamdu ue hu-ue al-la kul-li shein Kadir “100 here
Te mos I shkoje dite pa lexuar dicka nga kurani ose te degjoje prej tij
Te shoqeroeht me besimtare
Te beje rregullisht dhikrin(lutejet) e mengjesit dhe mbremjes (shiko tek mburoja muslimanit)

SHEMBUJ TE MJEKIMIT TE MAGJISE SE NDARJES

I PARI XHINDI SHUAKAN

Ishte kjo grua qe urrente shume burrin saj dhe shenja e magjise tek ajo dukeshin hapur saqe ndiente neveri nga shtepia e burrit te saj dhe nga vete burri dhe e shihte burrin me nje pamje te frikshme sit e sihte egersire.pastaj burri I saj e coi tek nje mjek qe mjekonte dhe foli xhindi dhe tha qe erdha me ane te magjise dhe qellimi I tij ishte ndarja mes burrit dhe gruas.Mjeku e rrahu shume xhindin por ai nuk u pergjigj gjersa burri I saj qau ……..Se fundi xhindi I kerkoi burrit ta ndante gruan qofte dhe njehere te vetme dhe ai keshtu beri.gruaja u sherua per nje jave dhe buri e mori prape ne shtepi.Pastaj xhindi iu kthye asaj prape e burri e solli tek mjeku.Kur I lexoi asaj kuran u rrezua ne toke dhe ndodhi ky dialog qe do ta pemdnim midis mjekut dhe xhindit;
Si e ke emrin
Tha shuakan
Thashe –Cila eshte feja jote?
Tha- Kristian
I thashe -Pse hyre tek ajo?
Tha- per ti ndare mes saj dhe burrit te saj
I thashe –do te them dicka nes epranon falenderimi I takon Allahut enese jo ti do zgjedhesh
Tha –Mos e lodh veten kot se nuk dal nga ajo se ka shkuar dhe filani dhe tek filani dhe nuk mundem.
I thashe une kerkoj te dalesh prej saj.
Tha -Atehere cfare do?
I thashe dua te flas per islamin nese e pranon elhamdulilah e nese jo dhune nuk ka ne fe.pastaj I fola per islamin xhindit dhe e e pranoi.
I thashe –e pranove islamin vertet apo do na mashtrosh
Tha-Ti nuk mund te me detyrosh per gje e pranova islamin nga zemra por ……
I thashe –Cfare?
Tani shikoj ne grumbull xhindesh mosbesimtare qe kerkojne te me kercenojne te me vrasin.
I thashe –kjo eshte thjeshte nese me qarteson se e pranove islamin nga zemra do te jap nje arme te forte qe me perdorimin e saj nuk mund te afrohet asnje prej tyre.
Tha- Ma jep tani!
I thashe jo gjersa te plotesohet kerkesa jone.
Tha cfaredo pas kesaj.
I thashe nese pranove islamin prej plotesimit te pendimit eshte largimi nga padrejtesia e te dalesh nga kjo grua.
Tha po e pranova islamin dhe sit e largohem nga magjistari
I thashe kjo eshte e thjeshte nese bie dakort me ne per te
Tha –Po
I thashe atehere me thuaj ku eshte vendi I magjise?
Tha- ne vendin ku banon gruaja por une nuk mund ta saktesoj vendin e magjise sepse eshte nje xhind qe merret me ruajtjen e saj dhe sa e meson se u mesua vendi I saj e transferon ne nje vend tjeter.
I thashe prej sa kohesh punon per kjete magjistar.
Qe prej 10 vjetesh dhe kam hyre tek tre gra te tjera para kesaj gruaje.pastai na tregoi historine ketyre grave.
Kur me saktesoi se ishte e sinqerte I thashe se lexo ajetin 255 te sures bekare dhe ste afrohen me shejtanet mosbesimtare.
Po tha kete e di seps egruaj e perseriste shpesh.
Pastaj I kenduam ujit kuran dhe e hudhem ne shtepi dis apika prej tij dhe keshtu me lejen e Zotit gruaja u be mire.

Rasti I dyte
Xhindi vendosi magjine ne jastek

Erdhi burri dhe me tha –qe kur u martova me te kemi mosmarreveshje shume dhe me urren shume.nuk duron dot nga une asnje fjale te vetme dhe deshiron ndarjen nga une.Eshte e qete kur une nuk jam ne shtepi dhe kur futem une ajo ndjen ngushtim dhe e trupi I saj ndjehet zjarr nga inati.Kur e vura te degjonte kuran iu mpine gjymtyret dhe ndjeu ngsuhtim gjoksi e dhimbje koke por nuk u rrezua.i dhashe disa kaseta me sure nga kurani dhe I thashe ti lexonte per 45 dite e pastaj te kthehej prape.pas kesaj kohe erdhi burri I saj e tha.me ndodhi dicka e cuditshme
Thashe cfare ndodhi? Tha mbasi mbaroi koha e caktuar donin te vinim tek ty por ajo u rrezua ne toke dhe foli xhindi dhe tha .Do ju lajmeroj per cdo gje vetem, mos shkoni tek mjekudhe filloi te tregoje.une erdha tek ajo me ane te magjise.nese doni te dini per sinqeritetin tim silleni ate jastek ne dhome.hapeni ate dhe do te gjeni magjine Brenda tij.dhe e hapem dhe gjetem Brenda saj nje leter me shkronja pastaj na tha qe ta djegim qe te prishet magjia une do daal nga ajo dhe nuk kthehem me tek ajo me kusht qe ti shfaqem asaj.Pas nje muaji grua u semur prape dhe shkuan tek mjeku.kur fillova te kerkoj mbrotje tek Allahu prej shejtani u rrezua grua ne toke dhe ndodhi dialogu si me poshte.
I thashe o genjeshtar pse u ktheve perseri
Tha do te them cdo gje por vetem mos me qello.
Po une tha I genjeva ato dhe e vendosa fleten tek jastiku qe te me besonin dhe mos dilja prej saj.
I thashe atehere ua bere me hile
Me tha po cfare te bej jam I lidhur me magji
I thashe ti musliman je
Po me tha xhindi
I thashe –nuk lejohet per muslimanin qe te punoje me magjistarin se kjo eshte e ndaluar dhe eshte nga gjynahet e medha.A e beson xhenetin
Po me tha .
I thashe atehere lere magjine e te shkosh me besimtaret se rruga e magjise eshte rruga e vuajtjes ne dynja dhe e xhehenemit ne ahiret
Tha –Por si behet kur ai eshte I plotfuqishem mbi mua.
I thaseh .Po ai eshte I plotfuqishem mbi ty me kundershtimet e tua kundrejt Zotit por nese pendohesh Allahu nuk I ben rruge mbi ty.
Tha u pendova tek e Allahu e do dal e nuk do te kthehem me tek kjo.Pastaj u betua per allahun e doli pas disa kohesh erdhi burri dhe me pergezoi dhe kjo e mire ishte vetem prej Allahut te plotfuqishem qe e ka bere kuranin sherim per njerzit dhe arme kundrejt xhindeve dhe shejtaneve.

musl|m
15-07-06, 09:26
Rasti I trete
Gjendja e tretet qe mjekova para se te shkruaja kete liber.

Erdhi burri I saj dhe tha.Ajo me urren e nuk do te jetoje me mua edhe pse une e dua ate.Kjo erdhi krejt parpitur.
Kur degjoi kuran u rrezua dhe ndodhi dialogue si me poshte.
A je ti musliman?
Tha –Po jam musliman.
I thashe –Pse hyre tek kjo grua?
Me tha –Erdha nga rruga e magjise me nje shihse parfumi qe kishte ajo.Kisha nje fare kohe qe e e ndiqja dhe kur gjeta rastin hyra tek ajo(Eshte detyre tju terheq vemendjen se magjistari e dergon xhindin tek ai qe I behet magji e xhindi e ndjek ate qe I behet magjia gjersa gjen rastin e futet.
Rastet e futjes se xhindit jane kater
1)Frika e madhe
2) nevrikosja e madhe
3)Mospermendja e Zotit
4)Ndjekja e psheve dhe e deshirave ne kundershtim me fene.
Nese njeriu eshte nga keto gjendje mundet ti futet xhindi tek ai por dhe nese eshte nje nga tre gjendjet por kujton Zotin nuk mundet xhindi te hyje tek ai person.Sic kane then shume xhinde qe kane qene te sinqerte nese njeriu ne castin qe xhindi do te hyje tek ai kujton Zotin atehere xhindi digjet dhe casti I hyrjes se xhindit ne trupin e njeriut eshte me I veshtiri cast ne jeten e xhindit.
Tha xhindi-Kjo grua eshte mejre dhe e mire.
I thashe atehere dil prej saj si bindje ndaj Zotit e emos u kthe me tek ajo.
Tha me kusht qe te ndaje burrin.
I thashe –Kushti jot nuk pranohet ose do te dales hose do te demtojme.
Tha prit do dal.dhe doli dhe falenderimi I takon allahut e nuk ka force pervec forces se Tij.Pastaj u qartesua burri qe fjala e xhindit se filanja e beri magjine eshte e papranueshme dhe se xhindet genjejne qe te ndajne njerzit e kije frike Zotin e mos I beso fjaleve te tyre dhe magjistarit.

Rasti katert
Xhindi donte te hynte tek mjeku

Ma solli burri I saj e me kujtoi qe gruaja e tij e urrnete shume dhe qetesohej kur ai nuk ndodhej ne shtepi.Kur e pieta per shanjat mu qartesua se asaj I kishin bere magji per ndarje.Kur degjoi kendimin e kuranit u rrezua ne toke dhe foli xhindi me gojen e saj si me poshte.
Mjaft se me dogje.
I thashe si e ke emrin?
Nuk ta tregoj emrin –me tha.
I thashe –Kush eshte feja jote?
Tha islami.
I thashe a lejohet per muslimanin te ndeshkoje muslimanet.
Tha –Une e dua ate e nuk e ndeshkoj por dua qe te largohet prej burrit te saj.
I thashe do tin dash at ate dy?
Me tha –Po.

I thashe nuk te lejohet kjo dil prej saj si bindje ndaj Allahut.
Tha Jo … une e dua ate.
I thashe –Ajo te urren ty.
Tha jo ajo me do mua.
I thashe genjen! Ajo te urren ty dhe erdhi ketu qe te nxjerre prej trupit te saj.
Tha –Nuk dal.Thashe do te djeg me kuran me ndihmen dhe forcen e Allahut.
Pastaj I lexove ajete nga kurani dhe bertiti.
I thashe dil.
Po do dal me kusht tha.
I thashe kush eshte kushti?
Te dal prej saj e te hyj tek ti.
I thashe –Ska problem dil prej saj dhe hyj tek une nese mundesh.Ndejti disa momente dhe filloi te qaje.
I thashe cfare te bent e qash?
Me tha-Sepse sot ne mengjes the “La ilahe il-lall-llah uadehu le sherike leh lehul mulku ue lehul hamdu ue hu-ue al-la kul-li shein Kadir “100 here.
I thashe te verteten ka then I derguari I Allahut se kush thote 100 here ne dite kete ka shperblim sikur liroi 10 rober I shkruhen 100 te mira dhe fshihen 100 te keqija dhe eshte I mbrojtur nga shejtani ate dite gjersa te ngryeset dhe nuk vjen burre me I mire tek Allahu pervec atij qe ia kalon ketij.
Pastaj I thashe te dilte prej saj.U betua qe nuk do te futej me dhe miresia I takon vetem Allahut.

musl|m
15-07-06, 09:26
E dyta magjia e dashurise


Thote profeti .as “ me te vertete Erreika dhe hajmalite dhe tiutele eshte idhujtari.”Thote Ibn Kethiri eT-Tutele eshte ajo qe ben gruaja te doje burrin e saj me ane te magjise qe profeti .a s e quajti idhujtari ose shirk per shkak tebesimit qe kjo magji ndryshon ate qe caktoi Zoti.Dua tju terheq vemendjen se “Erreika” permendet ne hadithin e siperm eshte ajo qe behet nga ndihma e xhindeve e shejtaneve qe hyjne ne idhujtari ndersa leximi me kuran lutje dhiker ose permendje te Zotit jane te lejuar sipas islamit nga gjithe dijetaret e tij .

Shenjat e magjise se dashurise
Dashuri e tepruar
Deshire e madhe per shtimin e marredhenieve seksuale
Nuk qendron dot pa te
Gezohet shume kur e shikon ate
Burri I bindet qorrazi per cdo gje

Si ndodh magjia e dashurise

Shume here ndodh percarje midis burrit dhe gruas por menjehere grate kthehen ne gjendje te zakonshme.Ka gra qe nuk durojne keto gjera dhe shpejtojne tek magjistaret qe te bejne magji e te fusin dashuri midis burrave te tyre.Kjo eshte prej mohimit ose pakesimit te fese dhe injorances qe kane keto gra sepse kjo eshte e ndaluar dhe nuk lehohet .Kerkon magjistari prej tyre shenje nga burri me ksuht qe ti vije era e djerses pra mos jete lare pastaj e merr e fryn ne to e lidh dhe kendon tek ajo fjale magjie dhe e urdheron gruan ta groposi ne ndonje vend te shkrete ose I ben magji ne uje ose ne ushqim e me e forte eshte me gjera te qelbura ose me gjakun e menstruacioneve.Pastaj e urdheron ate ta vendosi bruit ne ushqim pije ose parfumin e tij.

Ndonjehere ndodh edhe keshtu

Ndonjeher semuret burri per shka te ksaj magjie
Ndonjehere magjia kthehet net e kundertburri urren gruan e tij ose do grate e tjera si rezultat I injorances se shume magjistareve.
Ndonjeher gruaja I ben magji qe burri te urreje cdo grua dhe te doje vetem kete dhe shfaqet tek burri urrejtja e tij ndaj nenes moteres e grave te tjera.
Ndonjehere burri urren cdo grua dhe gruan e tij dhe e ndan.

Shkaqet e magjise se dashuirise

Ndodhja e percarjes se bashkeshorteve
Gruaja lakmon pasurine burrit sidomos kur ai eshte I pasur
Ndjenja e gruas se burri do martohet me dike tjeter ose do te tradhetoje.

Magjia e lejuar

Kete keshille ja prezantojme gruas muslimane.keshilla eshte qe ajo ta magjpsi burrin e saj me ate qe ja lejoi sheriati dhe Allahu.Keshtu gruaja duhet qe zbukurimet e saj ta beje vetem para burrit te vet e mos ti bjeri atij ne sy kur eshte e parregulluar e mos ndjej ai dicka tek ajo te padeshiruar e te ndjej tek ajo ere te kendshme buzeqeshje,fjale te embla,lidhje te mira,ruatje te pasurise te nderit kundejsen ndaj tij dhe femijeve dhe te kete kujdes ne kundershtimet ndaj tij dhe kundershtimet ndaj Allahut.ne kohen e sotme gjen kundershtime te shumta ne kete ceshtje.Shikon grate sot se kur adlin zbukurohen mire sikur te ishte ne ditne e pare te marteses e kur kthen ne shtepi I largojne zbukurimet e tyre e I vendosin neper sirtare.Dhe burri I shkrete qe ia blen keto zbukurime e ka te ndaluar ti shikoje ato e te kenaqet me to ne trupin e saj.Ajo I rri burrit ne shtepi vetem me roba shtepie dhe vjen prej saj era guxhine ose rroba.nese llogjikon gruaja do ta kuptoje qe burri I saj ka me shume te drejte per ato bukuri.E nese del burri ne pune shpejto qe te mbarosh punet e shtepise e pastaj lahu e rregullohu dhe prite ateE.E nese erdhi nga puna shikon para tij gruan e bukur ushqimin te gatshme shtepine paster do te doje me shume te rrije ne shtepin e tij dhe afer saj.Kurse kur gruaja e tij nuk zbukurohet atehere grate e botes I duken me te bukura dhe rri gjithe diten e naten neper klube .Pra kjo eshte magjia e lejuar.Ne vecanti qellimin eben per hire te Allahut ne zbukurimin per burrin ndihmen e tij per largimin nga shikimi ne haram .Prandaj llogjikoi keto fjale se jane te cmuara.


Mjekimi I magjise se dashurise

I lexon te semurit lexim nga kurani qe permendem me pare tek mjekimi I magjise se ndarjes.Faza e dyte duke hequr nga rradhitja ajetin 102 te sures El-Bekare e vendos Ajetet 14-16 te sures Tekathur
Ne shumicen e rasteve I semuri nuk rrezohet ne toke por ndien mpirje te gjymyreve ose dhimbje koke ose ngushtim gjoksi ose dhimbje te forta ne bark.vecanerisht kur magjine e ka pire ose do te vjelle kur ndien dhimbje barku dick ate verdhe ose te kuqe ose te zeze atehere magjia eshte prishur dhe falenderimi I tak0on Allahut ene te kunderten nese nuk e vjell I kendon nje ene me uje dhe te pije nga ky uje tre jave ose me shume gjersa te prishet magjia .Keto ajane ajetet
Ajetet81-82 te sures Junus
Ajetet117-122 te sures el Araf
Ajeti 69 te sures Taha
Ajeti 255 te sures bekare
I lexon keto ne uje dhe ti ije personi ujin derisa te sherohet.


Shembujt te mjekimit te magjise se dashurise

Gruaj terhiqte burrin pas vetes

Me erdhi ky burre e me tha qe ishte normal me gruan e tij e qe prej nje muaji po bej gjera te cuditshme e te huaja.
Thote-Nuk duroj dot pa gruan time asnje cast saqe kur jam ne pune mendoj shume per te e kur kthehem ne shtepi para cdo gjeje dua te shikoj ate.kur jam ulur me miqte e mi I le ata kohe pas kohe e shkoj te shikoj ate ne shtepi.kam xhelozi per te sa ska me shume.Kam shtauar marredhniet me te .Nese hyn ne guzhine hyj pas saj kur fshin ajo shtepine edhe une shkoj pas saj.Nuk po kuptoj se cfare po me ndodh nese me kerkon dicka ia ploteosj dhe e zbatoj ate.Pastaj I lexova ne uje nga kurani dhe urdherova te pije dhe te lahet me te per 3 jave e pastaj te kthehet por pa e ditur gruaja per kete.Pas disa kohe u kthye e me tha qe gjerat me lehtesuan por nuk mbruan plotesisht.I perserita atij ilacin dhe falenderimi I takon Allahut dhe ska force tjeter pervec Tij dhe u be shume mire.

musl|m
15-07-06, 09:27
Magjia e imagjinimit

Ajeti 115-122 el Araf

115. Ata (magjistarėt) thanė: "O Musa, (zgjidh) ose do tė hedhish ti, ose ne po hedhim?"
116. Ai (Musai) tha: "Hidhni ju"! E kur hodhėn ata (shkopinj e litarė), magjepsėn sytė e njerėzve, i frikėsuan ata dhe sollėn njė magji tė madhe.
117. E Ne e frymėzuam Musain (duke i thėnė): "Hidhe shkopin tėnd!" Kur qe, ai gėlltiste atė qė kishin magjepsur.
118. Atėherė u dėshmua e vėrteta dhe u zhduk ajo qė kishin pėrgatitur.
119. Aty u mundėn ata (magjistarėt dhe faraoni) dhe u kthyen tė poshtėruar.
120. E magjistarėt u hodhėn (u pėrulėn) nė sexhde.
121. Dhe thanė: "Ne i besuam Zotit tė gjithėsisė,
122. Zotit tė Musait dhe tė Harunit!"

Ajetet 65-66 te syres Taha
65. Ata thanė: "O Musa, do tė hedhėsh ti apo ne po hedhim tė parėt?"
66. Ai (Musai) tha: "Jo, hidhni ju!" Kur ja, atij iu duk se nga ajo magji e tyre litarėt dhe shkopinjtė lėviznin (si gjarpėrinj).

Shenjat e magjise se imagjinates

Shikon njeriu nje gje te palevizshme sikur leviz dhe ate qe leviz sikur nuk leviz
E shikon te voglin te mad hose te madhin te voge;
Shikon gjerat sic jane net e vertet si njerez qe pane litarin se gjerperinj ose ngritje sendesh ne ajer etj si keto.

Si ndodh magjia e imagjinimit?

Magjistari merr dicak qe njerzit e shohin e pastaj lexon kenime me kuptime idhujtarie e pastaj e ndihmojne xhindet qe te beje kete magji dhe ti duket njerzve se dciak po ecen ose po leviz.
Me tregoi dikush qe pa magjistarin qe vendosi nje veze pastaje beri vezen te rrotullohej me shpejtesi.Nje tjeter tha se pa nje magjistar qe mori dy gure e pastaj I beri qe keto guret te perplaseshin vete me njeri tjeterin sikur deshte.Keto te gjitha I perdor magjistari ose ti marr njerzve pasurine ose te tregoje se eshte professional e I cuditshme e ka fuqi mbinatyrore.e keto maggji magjistari e fut dhe ne ndonje magji tjeter si psh magjine ndrjes e ben burrin te shemtuar ne syte e gruas ose anasjelltas.

Prishja e magjise se imagjinimit me cdo gje qe largon shejatnet prej xhindeve.
Kendimi I ezanit
Leximi I ajetit 255 te sures ElBekare
Permendja e duave qe largojune shejtanin dhe qenbdrimi me abdes>nes ei ben keto dhe nuk prishet magjia atehere kjo eshte numer shpejtesie e shkathesise se duarve e jo magji.

Shembuj e prishjes se magjise se imagjinimit

Magjistari e bente kuraninte rrotullohej.Ishte nje magjistar ne nje fshat e e merrte kuranin e lidhte me nje fije e thoshte para njerzve rrotullohu majtas ose djathtas dhe kjo gje ndodhte.e pane njerzit dhe filluan ti besonon jo si magjistar vecanerisht pse ai kete gje e bente me kuranin sepse qe perhapur tek ato qe shejtanet nuk I afrohen kuranit ta prekin.Kur degjova kete shkova une dhe nje djale I ri e kam qene ne ate kohe ne shkollen e mesme .E sfidova ate qe e bente kete veper me kuranin e njerzit u cuditen.e mori fijen e lidhi prape.E mora shokun tim e I thashe qe uli prane atij dhe lexoi kuran ajetin 255 te sures el bekare .Edxhe une u ula ne anen tjeter filluam te lexonim me vete e njerzit u ulen..Ne ate kohe burri po ndejnte shqetesim dhe mezi po mundohej ta bente kete veper qe me pare e kishte bere dhe turperoi Allahu ne syte e te gjitheve sepse ky jobesimtar I bente magji njerzve duke u tallur me librin e Allahut e keshtu shejtanet I mashtronin njerzit duke e luajtur kuranin.Por llahu e ka prure librin e tij per ta praktikuar njerzit dhe me leximin e tij ti mposhte magjistaret dhe mosbesuesit.

musl|m
15-07-06, 09:27
E katerta magjia e cmendurise

Nga harixhe ibn Salt tran e ky nga xhahi I tij qe shkoi tek pejgamberi a.s dhe pranoi Islamin e kthye tek populli I tij , shkoi nje burre I lidhur me hekra e at ate familjes I thane na thane se shoku juaj erdhi me miresi .A keni ndonje gje qe ta mjekoni kete?i lexova atij El Fatihane dhe e sheroi Allahu e me dhane 100 dele.E shkova tek pejgamberi .as e I thashe .E profeti .as me tha se a the dicka tjeter pervec El Fatihase .I thashe –JO. Me tha merri ato se ti nuk hengrenga kendimi me kuran por ti hengre nga kendimi me hallall ( dhe se dhurata lejohet)Ne nje transmetim tjeter I lexoi El-Fatihane tre dite mengjes e mbremje.

Shenjat e magjise se cmendurise

Humbet mendjen gjithmone dhe ka harrese te forte
Flat fjale te palidhura
Ngre shikimin lart ne qiell (si ai qe eshte ne prag te vdekjes)
Nuk mund te qendroje ne nje vend
Nuk mund te punoje ne nje pune
Mosdhenia e perparesi paraqitjes se jashtme
E ne raste niset e cen pa e ditur se ku.

Si ndodh kjo magji

Xhidni punon me magjistarin e hyn tek personi si semure dhe perqendrohet ne trurin e tij sic e urdheron magjistari.Pastaj ushtron presion ne boten e tij te trurit sidomos ne sitemin te mendimit dhe kujteses ose vepron me to me raste .keshtu shfaqen shenja tek I semuri.

Mjekimi kesaj magjie

I lexohen kendimet qe permendem tek magjite e meparshme
Nese rrezohet ne toke punon me te sikur e qartesuam me pare .nese nuk rrezohet I perserit kendimin tre here ose me shume e nese prape nuk rrezohet I jep nje kasete me suret e e kendimit qe permendem tek magjia e ndarjes ose me ekto sure.
Sure Elbekare Hud El hixhr Es-Safat Kaf ,Rrahman, El Mulk, el Xhin, el Eala, El Humeze, El Kafirun El-Felak , En-Nas duke pas kujdes se I semuri do te ndjej ngushtim te forte mund te rrezohet gjate kesaj kohe e te flasi xhindi e mundet ti shtohen dhimbjet per 15 dite pastaj qetesohen gradualisht gjer ne fund te muajit e behet normal e pastaj I lexon kendimin vetem qe te bindesh.
Gjate mjekimit I semuri mos marre preparate mjeksore qetesuese se e demtojne.
Gjate mjekimit ska problem nese xhindi nuk bindet e godet me goditje elektrike e kjo gje e shpejton sherimin.
Mundet qe koha e sherimit te pakesohet nga nje muaj e mund te shkoje gjer n etre mua ose me shume .
Gjate kohes se mjekimit I semuri duhet te largohet nga kundershtimet e e vogla dhe te medha te shriatit si degjimi I muzikes pirja duhanit mosdhenia rendesi faljes.
Nese I semuri ndien dhimbje barku kjo argumneton se magjine e ka pire ose e ka ngrene.Atehere I lexohen atij keto sure ne uje dhe I jepet te pije e prishet magjia qe gjendet ne barkun e tij ose e vjal ate.

Shembuj te mjekimit te kesaj magjie

Me erdhi nje grup burrash qe shoqeronin nje djalosh te lidhur me pranga e kur me pa mua vrapoi e I keputi prangat.u versulen burrat dhe e perlasen ne toke e fillova ti lexoj kuran.Por sa here qe I lexoja me peshtynte ne fytyre .Se fundi I dhashe nje skasete me kuran qe ta degjonte per 45 dite e pastaj vinte tek une.Pas asaj kohe erdhi tek une dhe kishte nje force te plote mendore e me kerkoi falje se cfare ndodhi me pare.edhe pse ai nuk e dinte se kush ebente ate.Kur I lexova kendimin e dyte nuk iu shfaq asgje e doli me shendet te plote e falenderimi I takon Allahut.Pastaj me pyeti a duhet te jepte sadak ose te agjeronte si shenje falenderimi kundrejt Allahut I thashe nuk ke detyre por nese deshiron mund ti besh si shenje falenderimi ndaj Allahut.

musl|m
15-07-06, 09:28
Magjia e dembelizmit


Shenjat e magjise se dembelizmit

Deshire e plote per te qendruar vetem
Vecimi plote
Te folurit te pakte
Urretja e grupoeve te njerzve
Humbet vemendjen shume here
Dhimbje koke te perhershme
Qetesi dembelizem I madh

Si ndodh magjia e dembelizmit

Magjistari urdheron xhidnin tek personi qe do te beht magjia qe ti perqendrohet ne sistemin nervor ose ne tru .Xhindi ben ate qe I thueht siopas mundesive e shfaqen shenjat tek I semuri sipas forces ose dobesise se xhindit qe punon per kete magji.

Mjekimi I semundjes se dembelizmit

I lexon kuran sin e rastet e meparshme
Nese rrezohet ne toke urdheroje te qendroje Brenda tij
Nese nuk rrezohet I incizon kuran atij ne shirti keto sure
El fatiha El Beakre Ali Imran Jasin Es-Safat Ed-Duhan Edh-Dharijat El-Hasher El-Mearixh el-gashije Ez-zelzele El Karia El Falek En NasI incizon me tre kaseta e degjon te aprin ne mengjes te dytin ne ikindi te tretin para gjumit pergjat 45diteve
Kur te mbaroje koha inshalla do te jete sheruar plotesisht.
Largohet I semuri nga marrja e preparative mjeksore qetesuese.
Nese I semuri ndien dhimbje barku I kendon kuran ne uje dhe e pi gjate kohes se mjekimit.
Nese ndjen dhimbje te perhershme te kokes I lexon ne uje ajetet e kendimit te kuranit dhe lahet me te per tri dite (jo ne banjo ose vende te kanaleve te ujerave te zeza per shkak se ne uje jane kenduar ajete kurani) gjate kohes se mjekimit me kusht qe ketij uji mos I shtoje uje dhe mos e zije ujin dhe te lahet ne nje vend te paste rose ujin e derdhur ta hudhi j one banjo porn e rruge ose ne ndonje vend tjeter te paster.

musl|m
15-07-06, 09:29
Magjia heuatatif

Shenja te kesaj magjie
Endrra te keqija te frikshme
Shikon ne enderr sikur dikush e therret
Kur eshte zgjuar degjon zera qe I flasin por nuk shikon person
Shtim I vesveseve
Shtimi I dyshimeve tek shoket dhe njerzit e dashur
Shikon enderr sikur bie nga ndonje vend I larte
Shikon ne ender kafshe qe endjekin pas qe ta hane .

Si ndodh kjo magji

Dergon magjistari xhindin tek personi kur eshte zgjuar ose ne gjume xhindi merr pamje te kafsheve te egra qe I versulen atij ose kur eshte zgjuar I flet atij me zera personash qe I semuri I njeh ose I del me pmaje te njerzve te vdekur te aferm pastaj eben qe te deshoje tek te afermit dhe te largetit.shenjat ndryshojne sipas forces se magjise ose dobesise.Mund te shtohen shenjat gjersa te behet budalla e mund te dobesohen sa te kete vetemn dyshime dhe vesvese.

mjekimi I kesaj magjie

I lexon kendimin e kuranit qe permendem me pare.
Nese rrezohet ne toke e mjekon sic permendem me pare.
Nese nuk rrezohet I thua te bej keto gjera
Te lahet para se te fleje te jete me abdes te lexoje ajetin 255 te sures El Bekare.
Berja e lutjeve te gjumit (shiko tek libri mburoja muslimanit.)
Leximi I sures Es-Safat ne mengjes e syres Duhan para gjumit dhe degjimi I tyre.
Leximi I sures El Bekare cdo tre dite ose degjimi I saj
Te thote ne mengjes Hasbij-Allahu la ilahe il-la hu-ue alejhi teuekeltu ue rab-bul arshil Adhijm(Me mjafton Allahu ska te adhurar tjeter pervec tij atij I mbeshtem dhe ai eshte Zoti I arshit madheshtor) shtate here
Leximi para gjumit I dy ajeteve te fundit te sures El bekare
Degjo me kasete suret Fusilet el-feth, El xhin .E degjon kete 3 here ne dite >Keto gjera ti beje per nje muaj dhe inshalla ka per tu sheruar.

musl|m
15-07-06, 09:29
Magjia e semundjes

Shenjat e saj

Dhimbja e perhershme e ndonje pjese te trupit.
Rrezimi ne toke I herepashershem pa mundur te ngrihet si shkak I bllokimit te damareve.
Paralizmi I ndonje pjese te trupit.
Paralizmi I gjithe trupi
Mosfuskionimi I njeres prej shqisave.

Duhet pasur kujdes se disa prej ketyre shenjave ngjane me shenjat e semundjeve trupore e plotesohet dallimi mes tyre me leximin e kuranit tek I semuri.Nese I semuri ndejn gjate degjimit marrje mendsh mpirje ose dhimbje ose dridhje te gjymtyreve ose cdo ndryshim trupi atehere I semuri eshte sic thame ne magjine e semundjes e net e kunderten kjo eshte semundje trupore e kurahet tek mjeku specialist.

Si plotesohet kjo magji

Dihet qe truri eshte qendr kryesore e trupit te njeriut ne cdo shqise nga shqisat e trupit ka qendren e saj ne tru.Nese afron gishtin ne zjarr gishti dergon sinjal tregues te shpejte ne qendren ndjesore ne tru dhe nga kjo qender vijne urdherat per largimin e shpejte nga vendi I rrezikut e dora largohet prej zjarri.e gjithe kjo plotesohet ne nje pjese te sekondes
“ ky eshte krijimi I Allahut e me tregoni se ckrijuan te tjeret pervecse Allahut”
Nese e kap magjia njeriun perqendrohet xhindi ne tru ne qendren sipas magjise qe I behet psh ne qendren e degjim shikimit os edores ose kembes dhe keshtu pjesa e trupit ndodhet net re gjendje.

Xhindi ndalon plotesisht fuksionimin e saj me percaktimin e Zotit sinjalet qe te mberijne ne trupin epersonit e pjesa trupit e pjesa e trupit shkatarohet nga puna e saj.i semuri beht qorr ose memec ose shurdh ose paralyze e pjeseve te ndryshme.
2) xhindi me percaktimin e Zotit here lejon e here se lejon mberritjen e sinjaleve e pjeset etrupit punojne e here spunojne.
3) Ose xhindi e ben trurin te japi urdhera te njepasnjeshme pa shkak dhe I ngrin pjese te trupit.Njeriu nuk mund te levizi dhe nese nuk eshte I paralizuar.
4) Por pa lejen e llahut me ate askujt nuk mund ti bejne dem” sure el bekare 102) Allahu e fiksoi ne kuran se demin e qarte magjistari e bent e semurit por kjo varet ne deshiren e Allahut ecila ka lidhje me shkaqet qe shumica e njerzve nuk I kryejne si falja lutjet e mengjesit dhe mbremjes e te keqiat qe njerzit veprojne dhe allahu I sprovon me keto pasoja.
Disa doktorre nuk I besojne keto gjera por kur I poane me syte e tyre nuk I nbgeli tjeter vetem se te besonin e te dorezoheshin ceshtjes se Allahut te lartesuar.Nje here me erdhi nje doctor e tha nje rast te mahnitshem .e po me thoshte .erdhi nje burre me djalin e tij te paralelizuar qe smund te levizte e kur e vizitova mesova se eshte prekur nga nje semundje ne shtyllen kurrizore e kjo sipas doktorreve nuk sherohej as me operacion e as me ilace.Pas disa ditesh erdhi po ky burre tek une dhe e pieta per djalin dhe me tha qe ecen dhe luan siper murit.e pieta tek kush e sherove ate.Tha tek Uehidi.tha doktori Erdha te di se si e mjekove kete te semure .I thashe I lexova disa ajete nga kurani pastaj I lexova disa ajete tek vaji hab-batu Seuda dhe e urdherova te lynte pjeset e e paralizuara dhe Elhamdulilah u sherua.

Mjekimi I magjise se semundjes

I lexon atij kendimin e kuranit qe permendem me pare nese rrezohet e mjekon si me pare nese nuk rrezohet atehere I thua te degjoje suret.El Fatiha ajetin 255 tre sures Bekare Suren Ed –Duhane Suren el xhin e suret te shkurtera dhe tre suret e fundit IHlas Felek dhe En nas
I degjon keto tre here ne dite
I lexon po keto ne vaj ulliri ose vaj habbedu soda dhe ia jep ti pij ose te ferkoj ballin e tij mengjes e mbremje dhe pjesen e dhimbjes .
Kendimi eshte El Fatihaja
Surja Ihlas Felek dhe En-Nas
Ue nunezilulu minel kur’ani ma hue shifaun ue rahmetul-li mu’minine shtate here.
Pastaj bismilahi erkike uallahu jeshfike min kul-li dain ju’dhik ue min kul-li nefsin ue anjnin hasidin.Allahu jeshfik Allahume raben nas idhhebil bese ue shfij entesh shifaen la jugadiru sekamen
vazhdo me keto per 40 dite e mbaron semundja nese jo I lexon kuran perseri pastaj I jep te veproje te njetat gjerqa per nje kohe tjeter perseri si ta shikosh gjendjen.

Shembuj te sherimit te kesja magjie

Vajza qe nuk fliste

Ma solli babi I saj e vellai I saj e ajo heshte e nuk fliste.Nuk mund te hapte gojen e as per ushqim .O Zot ja hapnin gojen me force ei jepnin lengje per te pire ose qumesht.thane eshte ne gjendje te tille prej 45 ditesh.Ku rdegjoi kuranin foli Elhamdulilahi rab-bil alemin.

Xhindi qe kapi kemben e nje gruaje

Tha se ndjente dhimbje te forte ne kembe e thashe .Deshiroj te jete reomatizem.Por I thashe ti lexoj kuran te vecante se s’mund te ecte vecse me veshtirsi.Kur degjoi El fatihane u rrezua e foli xhindi e me tha qe kish kapur kemben e saj dhe e urdherova te dilte si bindje ndaj allahut e u cua gruaja dhe eci .Falenderimet I takojne Allahut per cdo gjendje.

Fytyra e tij e shtremberuar per shkak te xhindit

Erdhi tek une nje burre e fytyren e kishte te shtremberuar nga krahu I djathte e shtremberimi ishte I qarte.Kur I lexova kuran foli xhindi e tha. Ai me demtoi mua(ndoshta me uje te nxehte).Ja mbusha mendjen se nuk e kishte pare ate dhe kjo gje ishte haram per xhindin.Patsaj e urdherova per mire dhe ndalova per nga e keqa e u pergjigj dhe doli prej trupit te tij Elhamdulilah u cua buri pasi ju drejtua goja dhe falenderoi Zotin.

Vajza qe smund ta mjekonin doktoret

Erdhi babi I saj e tha .Vajza ime u godit nga nje e keqe .humbi ndejnjat e qe prej dy muajve vazhdon te jete ne kete gjendje (kome) por ajo degjon e nuk mund te flase nuk ha e as nuk pi e nuk leviz nga vendi fare me trupin e saj.Tani e kam ne gjume ne spital.Nje nga doktorret me tha se te gjitha vizitat nuk tregonin gje e ata nuk dinin se cfare kishte.I hapen nje vrime ne gryke per ta ushqyer e te marri fryme e I futem nje tub e te jetonte ditet e saj qe kishin mbetur ne krevat ne ate gjendjeu thashe te shkoi tek ajo e me dhane leje nga spitali per te hyre ne kohen qe nuk kishte te vizita tek e semura.e gjeta ne nje gjendje qe nuk e di kush prevec Zotit sa sa te keqe e dobet qe smund te fliste pervec kokes qe levizte pak e shikonte e degjonte.E pieta per disa shenja dhe tundi koken ne shenje mohimi e nuk e dija cfare kishte.Shkuam te falim akshmin dhe beme lutje per te e kur kthyem I vendosa doren ne koken e saj e I kendova suren El felek dhe duane me numer 5 tek lutjet qe do japim me vone dhe vajza foli me miresin e Allahut.Bbai dhe vellezerit qanin nga gezimi e babi u cu ate me puthte koken e I thashe mos me beso mua per besoji Zotit dhe sherimi erdhi nga kurani e jo nga mua une jam rob prej roberve te allahut.Dhe po ashtu vajza falenderoi Zotin .

Xhindi tregoi vendin e magjise

Erdhi tek une nje djalosh I semure I lexova kuran e foli xhindi e tha qe ishte future me magji .pastaj me tregoi magjistarin qe I kish bere magji e me tregoi vendin e magjise qe ishte ne pragun e deres se shtepise e urdherova xhindin te dilte dhe ai dilte.Pastaj familja e ketij djaloshi shkoi tek vendi I permendur e germuan e gjeten magjine e prishen magjine dhe e dogjen.

musl|m
15-07-06, 09:30
Magjia e gjakderdhjes

Si ndodh magjia e gjakderdhjes?

Ky lloj eshte magji qe ndodh vetem tek grate.magjistari I jep detyre xhindit te shkoje gruaja qe do ti behet magji e te merret me gjakderdhjen tek ajo .Hyn xhindi ne trupin e gruas e ecen neper damaret e gjakut sikurse thote profeti .as “Ecen shejtani tek biri I ademit nepermjet eneve te gjakut”
Nese xhindi mberrin ne damarin e duhur ne miter vrapon net e e damari nxjerr gjak.thote profeti .as kur e pyeti hanime vajza e xhaxhit per istihade(gjaku jashte menstrucionit) ajo eshte eshte tronditje nga tronditje e shejtanit” ne nje transmetim tjeter Ai eshte dammar e nuk eshte prej menstruacioneve.Shihet ne dy hadithete se istihade (gjakderdhja jashte menstruacioneve) eshte tronditje prej shejtanit nga damret qe kalojne ne miter.

Cfare eshte magjia e gjakderdhjes?

Eshte ajo qe dijetaret e fikhut e quajne istihade dhe doktorte e quajne En-Narijf .thote ibn Kethiri “istihade eshte vazhdimi I daljes se gjakut tek gruaja pas diteve te zakonshme te menstruacioneve.e vazhdon gjqakderdhja me muaj e sasia e gjakut mund te jete e paket ose e shumte.

Mjekimi I magjise se gjakderdhjes

I lexon ne uje kuran dhe pi dhe lahet me te tre dite dhe nderpritet gjaku me lejen e Allahut.Nese nuk nderpritet shkruan ajetin ne nje soje te paster dhe e tret ne uje ose I kendoj ujit kuran dhe pi gjate dy javeve ose tre e nderp[ritet gjakderdhja me lejen e Zotit.

Shembull I mjekimit te kesaj magjie

Erdhi nje grua me te afermin qe kishte gjakderdhje te forte dhe I lexove kuran dhe I dhashe nje kaset me kuran dhe per disa dite u nderpre gjaku.Persa I perket shkruarjes se ajeteve te kuranit dhe tertejes se tyre ne uje per pirje jep fetva sheik ibn Tejmija.Ai thote lejohet ti shkruhet atij qe ehste goditur dicka nga libri I Allahut dhe permendi nje midad te lejuar te lahet dhe te pije prej tij e saktesoi ahmedi dhe te tjeret .Kujdes jo nuskat me kuran por tretja e tij ne uje.

musl|m
15-07-06, 09:30
Magjia e prishjes se marteses

Si plotesohet magjia e prishjes se marteses?

Shkon njeriu dinak I urryer tek magjistari I ndyre e kerkon prej tij ti bej magji vajzes se filanit qe te mos marrtohet.e kerkon magjistari emrin e personit ose nenes se tij ose te saj dhe ndonje shenje prej saj .Pastaj I ben magji dhe ia cakton kete magji ne nje ose shume xhinde.Dhe shkon xhindi dhe e ndjek kete grua gjersa gjen rastin e hyn tek ajo ne nje nga keto raste.
Frike e madhe
Nevriklleku I madh
Mosperkujtim I Allahut
Ndjekja e pesheve ose veprimi I gjynaheve

Xhindi eshte ndermjet dy gjendjeve
Ose hyn tek gruaja dhe e ben ate qe most e doje asnje person per bashkeshort nga ata qe e kerkojne per grua ose fejese dhe ajo I refuzon ato.
Ose nuk mundet te futet dhe I shkakton asaj magjine e imagjinimit duke qendruar jashte saj ose e ngacmon me vesvese dhe ben burrin ose gruan te mendoje se bashkeshorti(ja) I saj eshte I shemtuar.I ben vonese burrit per kete po keshtu I ben vonese dhe gruas.E shikon cdo burre qe shkon per fejese ajo e refuzon porse ne filim bie dakort e pastaj pas disa ditesh I kthehet mendja e kjo eshte vesves I shejtanit per te.
Ne rastet e fort ate magjise burri qe do te fejohet me te para se te hyje ne deren e shtepise se saj ndjen ngushtim gjoksi dhe I nxihet jeta para hyrjes se tij sikur eshte ne burg I duket e nuk ktheht me perseri gjate kesaj kohe xhindi I behet shkak gruas per dhimbje koke here pas here.

Shenjat e kesaj magjie

Dhembje koke here pas here e nuk mbaron me marrjen e preparataeve mjeksore
Ngushtim I forte I gjoksit sidomos mbas ikindise gjer ne mesnate
Shikimi I te fejuarit me nje pamje te shemtruar
Shtimi I mendimeve humbja e mendjes
Shqtesime gjate gjumit
Ndonjehere ka dhimbje te perhershme ne bark
Dhimbje te pjeses se poshtme kurizore.

Mjekimi I magjise se prishjes se marteses

I lexon kuran nga libri I Allahut e nese rrezohet flet xhindi punon me te sic thame me lart.
Nese nuk rrezohet por ndien ndryshim ne trup I thua te veproje si me posht
Te fail namzin ne kohen e duhur
Most e degjoje shume muzike dhe kenge
Te jete me abdes gjithe diten dhe para gjumit dhe te lexoje ajetin 255 te sures bekare

Leximi I lutjeve para gjumit
Degjimi I ajetit 255 cdo nje ore ne dite
Po keshtu suret e fundit Ihlas Felak Nas
I lexon ne uje kuran dhe lahet nje here ne cdo tre dite
Thote ne mengjes dhe mbremje lutjet e duhura
E zbaton keto gjithmone ose per nje muaj e do jete midis dy gjendjeve inshallah
1) OSE SHENJAT jane zhdukur e eshte sheruar semundja e magjia eshte prish
Ose jane shtuar dhimbjet e jane forcuar shenjat ne kete rast do te rrezohet e vazhdon si me lart.


Shembulli I mjekimit te kesaj magjie -

Gruaja qe ra dakort per martese ne mengjes refuzoi

Erdhi tek une nje djalosh e tha qe kishin nja vajze e kish nje problem te jo te zakonte.nese diksuh e kerkon per martese ajo bie dakort me kenaqesi por fled he pastaj gdhihet ndryshon mendimin e refuzon martesen pa dhen shkaqet.Kjo gje eshte perseritur shume here gjersa filluam te dyshojme.Kush eshte mendimi yt/
kur ja lexova asaj suret u rrezua e foli xhindi
Thashe kush je ti?
Tha –filani(nuk po permend emrin e tij)
I thashe Pse hyre tek ajo vajze?
Tha –Sepse e dua ate.
I thashe –Ajo nuk te do ty por ti cfare kerkon prej saj?
Tha-Nuk dua qe ajo te martohet.
I thashe Cfare I bere asaj.
Tha nese vinte dikush qe te fejohej me te ajo binte dakort ne gjume e kercenoja qe mos te martohej se do ti beja keshtu e ashtu.
I thashe ti cfare feje ke?
Tha -musliman.
I thashe kjo nuk lejohet nga sheriati dhe profeti a.s tha mos demto tjeret e mos u demto vete” Kjo qe po ben ti eshte demtim I muslimanes dhe eshte e ndaluar me sheriat.Ju mbush mendja xhindit dhe doli dhe u permend gruaja .

Ka raste qe xhindi nuk I hyn ne trup por I ben vesevese dhe ngacmime nga jashte dhe tek personat e dobet me besim ia nderron mendjen shpesh dhe njeriu se kupton qe ndjekja e mendimeve duke rene pre e shejtanit.

musl|m
15-07-06, 09:31
Dijet e rendesishme per magjine.

Mundet qe shenjat e magjise te ngjajne me shenjat e mesit hyrjes se shejtanit ne te .
Ndjenja e perhershme per dhimbje barku argumneton se magjia eshte pire ose ngrene
Nuk plotesohet mjekimi me kuran vetem se me dy kushte
Ai qe mjekohet te zbatoje urhderat e Allahut
Te bindet I semuri se sherimi vjen prej kuranit qe eshte fjale e Zotit dhe jo prej njeriut qe kendon ate.
Shumica e llojeve te magjise kane te perbashket ndierjen e ngushtimit ne kraharor vecanerisht naten.
Mund te mesosh vendin e magjise ne dy mynyra
Lajmerimi nga xhindi qe punon me kete magji por mos I beso gjersa te dergosh dike e te kerkoje per magjine ne vendin e duhur e nese e gjen atehere xhindi thote te verteten e ne rast te kundert dihet qe xhindet genjejne shume.
I semuri dhe mjekuesi fal dy rekat me sinqeritet net e njeten e nates dhe e lut Allahun tia bej te ditur vendin e magjise.e mundet qe te shikosh ne ender rose te ndjesh dicka ose te vjen ne mendjen tende vendi I magjise e nese ndodh kjo atehere shot falenderimet ndaj Allahut.
Mundet qete lexosh kuran ne vajin habbeti seuda e ta urdherosh te semurin qe te lyeje me te vendin e dhimbjes ne mengjes e mbremje e kjo per cdo lloj magjie .
I fiksua ne sahihun buhari se vaji hab-betu seuda eshte per cdo lloj semundje pervec vdekjes e ne disa vende ajo quhet fara e bereqetit ene disa vende quhet esh-shuimir.


E semura qe Allahu ia beri te shikoje vendin e magjise

Me erdhi kjo vajze e kuri lexova kuran mesova se kishte magji te forte.Shikonte imazhe ne gjume ose kur ishte zgjuar.e rendesishme eshte qe I thashe familjes se saj te perdornin kete ilac e magjia do te prishej ne vendin e saj.Ata me thane A ka ndonje rruge qe te gjejme vendin e magjise.
Po I thashe Beni lutje te shumta tek Allahu qe tua tregoj vendin e saj ne fundin e nates dhe keshtu beri e semura dhe pa nje enderr sikur dikush ia mori doren dhe e coi tek vendi I magjise dhe I tregoi per magjine grupsur net e.Ne mengjes lajmeroi familjen dhe net e njetin vend gjeten magjine.e nxoren ate e prishen dhe u sherua vajza dhe falenderoi Zotin per kete miresi.

musl|m
15-07-06, 09:32
Mjekimi I atij qe smund te kryeje marredhnie seksuale me gruan e tij
Lidhja

Eshte qe burri deshiron por nuk mundet te kryeje marredhenie me gruan e tij.Nese duam te mesojme si ndodh kjo lidhje duhet qe te mesojme se si organi seksual vjen ne forme per te kryer marredhnie.Dihet se organi seksual burrit cope mishi elastike qe kur vjen gjaku fryhet e kur iken gjaku behet si me pare.

Procesi I ardhjes ne forme te penisit kalon ne tre faza

1) kur ndodh eksitimi I burrit testikulat leshojne hormone qe I hedhin ne gjak gjersa hormone arrin ne koken e penisit dhe karikohet trupi sic e ngjan energjise elktrike.
2) Mberrijne sinjalet e eksitimit tek qendra e vecante per kete gje ne tru.
3) Dhe qendra e kestimit ne tru dergon sinjale te shpeshta ne qendren e nervave seksuale qe ndodhet ne shtyllen kurrizore.keshtu hapet valvola qe ishte mbyllur dhe leshon gjak me shpejtesi ne oragnet seksuale I drejtuar ne penis e hidhet gjaku e ai fryhet.

Si ndodh lidhja tek burri?

Perqendrohet shejtani I magjise ne trurin e burrit saktesisht ne qendren e eksitimit qe dergon sinjale ne oragnet seksuale.Pastaj e le organin te punoje normalisht.nese afrohet burri tek gruaja e tij e deshiron te kryeje marredhenie seksuale me te shejtani prej xhindeve ia prish qendren e kesitimit ne tru e nderpriten sinjalet e derguara ne pareatrin qe punon gjakun ne penis.ne kete rast ktheht gjaku me shpejtesi prapa e penisi tkurret.
Keshtu e gjen burrin qe zakonisht perkedhel gruan e tij ose pergezon ate dhe fryhet penisi.e nese afrohet tek ajo tkurret e nuk mund te kryeje marredhnie seksuale me gruan e tij sepse fryerja ardhja ne forme e penisit eshte procesi kryesor ne plotesimin e aktit seksaul.sic ndodh tek burri magjia e lidhjes nga gruaj e tij po keshtu mund te ndodhe dhe gruas lidhja nga buri I saj.Lidhja e gruas eshte pse llojesh.

Lidhja e ndalimit

Ky lloj lidhje eshte qe gruaja te pervoje te ndaloje burrin e saj nga kryerja e marredhenieve seksuale.Ajo ngjit kofshet njera me tjetern saqe burri nuk mund te kryeje marredhenie me te sepse kjo eshte jashte deshires se gruas.Nje djalosh gruja ete cilit ishte goditur me magji e qortonte gruan e tij e ajo I thoshte se kjo eshte jashte deshiures se saj e I tha lidhi kembet e mia me litar para marredhnieve e mos ngjiten me njera tjetren.Dhe beri kete gje por nuk shkoi shkoi gje .Ajo I tregoi atij qe te jepte ilac gjumi kur donte te kryeje marrehdnie e kjo gje nuk bente .

Lidhja e naivitetit

Perqendrohet xhindi I lidhur me magjine ne qendren e ndjesore ne trurin e gruas.nese burri I saj do te kryeje marredhenie xhindi ia humbet ndjenjat dhe nuk ndjen kenaqesi e nuk I pergjigjet burrit te saj.Ajo eshte para tij e droguar e ai ben me te cfare do e gjendrat nuk leshojne lengun tek oragni seksual I gruas qe ndihmon ne kryerjen e marredhenieve e nuk plotesohet akti seksual.

Lidhja e gjakderdhjes

Folem per magjine e gjakderdhjes ne llojin e tete te magjise dhe qartesuam mynyren e saj.Por ky lloj magjie ndryshon nga magjia e gjakderdhjes ne kete ceshtje.lidhja e gjakderdhjes ndodh vetem ne kohen e marredhieneve kurse magjia e gjakderdhjes nuk ka lidhje me kete por vazhdon me dite.Lidhja e gjakdewrdhjes ndodh kur nese deshiron burri te kryeje marredhnie me gruan e tij shejtani behet shkak per gjakderdhje te madhe e burri nuk mund te kryeje marredhenie.Me tha nje burre qe kish qene ushtar qe kur shkonte me leje ne shtepi gruas I zbriste gjak e vahzdonte gjate lejes 5 dite ose me shume e kur kthehej ky ne ushtri asaj I nderpritje gjaku sapo dilte ai nga shtepia e keshtu I ndodhte gjithmone.

Lidhja e mbylljes

Nese burri me nje vajze te virgjer e nese do te kryej marredhenie me te e gjen sikur nuk eshte e virgjer e dyshon tek ajo.Ketu ka shume mundesi qe shejtan I ti beje magjine imagjinimit

Mjekimi I lidhjes ka disa rruge

Ruuga e pare
I lexon te semurit kuran e permdnur me pare e nese flet xhindi qe punon per magjine e pyat ate per vendin e magjise dhe e prish magjine duke e nxjerrur e djegur ate.e urdheron xhindi te dali nga trupi e nese del xhindi prishet magjia.e nese I lexon kuran e nuk flet perdor rruget me kendimin e kuranit ne uje.

Rruga e dyte lexon ajetet e meposhteme 2 here ne uje e pin dhe lahet me to per shtate dite e prishet magjia inshallah
Ajetet 81-82 te sures Junus
Ajete 117-122 el Araf.
Ajeti 69 I sure staha

Rruga e trete
Merr 7 flete sidiri jeshil dhe I shtyp mire me dy gure .Pastaj I fut ne ene me uje duke I trazuar gjethet me uje e lexon net e ajetin e sures Bekare 255 (7 here) dhe tre suret e dundit te kuranit Ihlas Felak e Nas 7 here pastaj e urhderon te semurin te pije e te lahet me ate uje 7 dite pa shtuar net e uje tjeter dhe pa e zier ujin ne zjarr.nese do ta ngrohe le ta ngrohe ne nxehtesine e diellit dhe nuk e hedh ujin ne vende te pista.prishet magjia dhe zgjidhet lidhja e magjise dhe ne larjen e pare inshallah.

Rruga e katert
I lexon atij kuran ne vesh e pastaj perseri ne vesh I lexon ajetin 23 te sures furkan.e perserit kete 100 here e me shume gjersa te ndjeje nje keputje te gjymytyreve te tij.Dhe leximin e perserit disa dite sa te mos ndjeje me gje e te ikin shenjat e magjiseE keshtu shenjat e magjise jane prishur.

Rruga e peste
merr nje ene me uje dhe lexon net e tre suret e fundit te kuranit dhe lutjen e meposhteme
I lexon keto dua shtate here dhe pi e lahet per 3 dite prishte magjia e zgjidhet me lejen e Zotit.

Rruga e gjashte
I lexon ne vesh te semurit el fatihane 70 here ose me shume
Ajetin 255 te sures bekare rreth 70 here gjeta tre diteve ose hstate diteve e prishte magjia me lejen e Allahut.

musl|m
15-07-06, 09:33
Ndryshimi mes lidhjes se pamundesise dhe dobesimit truperor

E para lidhja
I lidhuri ndjen mundesi te plota per te pekedhelur gruan e tij.Kur eshte larg saj penisi vjen ne forme e nese afrohet tek ajo e deshiron te kryeje marredhnie tkurret penisi I tij dhe behet I pamundur per te kryer aktin

E dyta pamundesia truperore
E kjo eshte pamundesia e burrit per te kryer marredhnie me gruan e tij qofte larg asaj qofte afer dhe nuk vjen ne forme ne cdo rast.

E treta dobesimi trupor
Buri nuk mund te kryeje marredhnie me gruan e tij pervec pas kohe te gjate rrale dhe plotesohet akti seksual per caste te shkurtra. E penisi I tij dobesohet e tkurret pak caste pas aktit seksual.

Mjekimi
Permendem mjekimin e lidhjes me dhjete rruge
Pamundesia mjekohet tek doktorret nes em undesh dhe dobesimi mjekohet si me posht.

Merr nje kilogram mjalte blete te pastre dhe dyqind gram ushqim te mbretereshave te bleteve.
I lexon ne perzierjen e tyre El Fatihane dhe tre suret e fundit te kuranit(Ihals Felek dhe Nas) nga shtate here .
Ha i semuri nga cdo dite tre luge gjelle Nje luge esell ne mengjes nje luge para dreke dhe nje luge para darkes .Vazhdon me kete nje muaj rrjesht ose dy sipas dobise se tij.do te sherohet me lejen e Zotit.

Mjekimi I disa llojeve te shterpesise

Shterpesia tek burat eshte dy llojesh

Nje lloj qe mjekohet tek doktorri nese mundet
Shtrepesia per shka te kapjes se xhindit qe futet ne trupin e njeriut dhe qe mjekohet me kuran dua (lutje dhe dhiker.
Dihet nga praktika e pllenimit do disa kushtet me lejen e Zotit te jete perqindja e sperzmatoiteve tek burri me shume se 20 000 000 ne nje centimeter kub e ndonjehere ne testikulat e burrit qe prodhojne spermazotoid duke I shtypur ato del nr I nevojshem I tyre I shperngulur ne vendin hujsesel menevije.Ata kane nevoje per nje leng rreshqites qe prodhohet ne gjendren e kuber dhe hidhet ky leng tek heujsel meneuije shejtani eben qendren kuber qe te mos prodhoje lengun e nevojshme e keshtu kur nuk gjejne ushqim ato ngordhin e nuk plotesohte kushti per lindjen e femijes.ndryshimi shterpesise se a\zakonshme nga ajo sjell xhindi.

Shterpesia per shkak te xhindit ka keto shenja

Ngushtim kraharori vecanerisht para ikindie gjer ne mesnate
Here here humbet vemendjen
Dhimbje ne fund te kurrizit
Shqetesime ne gjume endrra te frikshme

Shterpesia e gruas eshte dy lloje I zakonshme e krijoi Allahu

Per shka te xhindit qe banon ne mitren e gruas e prish vezet e saj.keshtu nuk plotesohet pllenimi.Ose ai e lejon plennimin por pas disa muajsh xhindi tund mitren e gruas e zbret nga ajo gjak endosh deshtime.Mundet qe deshtimi te perseritet per shka te xhindit.jane mjekuar shume raste te tilla eshte fiksuar nga buhari dhe muslimiper shejtanin qe ecen ne damret e gjakut te njeriut

Mjekimi I shterpesise


Incizon suret ne kaset dhe degjon tre here ne dite
Lexon suren Safate cdo megjeslexon ose degjon suren mearixh p[ara gjumit
Lexon ne vaj ulliri ose ne vajin habbedeu seuda suren el fatiha ajtin 255 te sures bekare dhe ady ajetet e fundit te sures bekare dhe sures dy ajete e fundit ali imran 7 here e tre suret e fundit te kuranit e pastaj lyen gjoksin dhe ballin shtyllne kurrizore para gjumit.
Pastaj me mjalte blete lexon te njetat gjera dhe cdo mengjes esell merr nga nje luge.vazhdon me kete tre muaj duke I zbatuar rregullat e fese te jete prej besimtareve te mire qe falet sepse allahu I sheron besimtaret sipas ajetit Ne ju zbritem kuranin qe eshte sherim dhe meshire per besimtaret (Isra 32) nAllahu I vecoi besimtaret nga te tjeret me meshiren e tij ato jane sheruar ne shume rate.

Mjekimi I daljes se psermes mundet qe kjo te jete gjendje e zakonshme e mjekohet tek doktori si me poshte

1) perdorimi I kremrave qe poakesojne ndjenjat
2) gjate marrehdnieve seksuale te mendosh per gjera te tjera
3) te mendosh oper ushtrime te veshtira matematikore gjate tyre
4) Mundet qe xhindi te behet shkak I nxjerrjes se sperms shpejt duke hyre ne testikujt e burrit e mjekohet si me poshte pas faljes se mengjesitLexon suren mulk para gjumit ose e degjon
5) Lexon cdo dite ajetin 255 te sures bekare ose e degjonate 70 here e me shume cdo mengjes embremje lexon duate e caktuara shiko tek libri mburoja muslimanit

musl|m
15-07-06, 09:34
Mbrojtja e ciftit para martese

Dihet qe lidhja shume here I ndodh te riut kur martohet vecanerisht nese jeton ne nje shoqeri ku ka mundesi te cenohet prej magjistareve mekatare e ketu lind pyetja .
A mund qe te dy bashkeshortet te mbrohen kunder magjise.Pra nese atyre u behet magji te mos mundi te ndikoje tek ato.

Pergjigje:-Po mundet nje gje e tille dhe do te permend keto mbrotje inshallah por para kesaj do tiu tregoj nje histori.

Histori

Ishte nje djalosh qe shkonte e therriste njerzit ne fe.U fliste njerzve shume dhe I thirte ato ne njesimin e Zotit te vetem e te pashok ne besimin e paster dhe I porosiste ato te mosh shko0nin tek magjistaret.Ishte ne ate vend nje magjistar I njohur I ri armik I allahut qe nese nje I ri martohej shkonte tek magjistari e I thoshte ;Une do martohem ne kete dite dhe cfare kerkon prej meje nga frika e magjive te tij e e magjistari u kerkonte shume lekesh(si Gazmend Male ne shqiperi) edhe njerzit I jepnin leke ketij qe ky magjistar mos iu bente magji net e kunderten ai u bente magji qe mos kryenin dot marredhenie me grate e tyre.Ky djaloshi e luftonte magjistarin hapur e ia thoshte emrin e tij dhe I keshillonte njerzit mos shkonin tek ai .ne kete kohe ky nuk ishte martuar dhe njerzit prisnin qe si do ndodhte me kete djalosh kur te martohej.A do ti bente magji magjistari dhe cdo ndodhte me djaloshin besimtar.Erdhi koha dhe dhe djaloshi u martua dhe magjistari e kercenoi se do ti bente magji nese nuk paguante leke.(Cmendim keni ju a mund te me jepni disa mynyra qe djaloshi mos e kapi magjia)Edhe ne kohen qe djaloshi u martua I coi nje lajm magjistarit se ai do martohej dhe e sfidoi ne magjine e tij.Dhe perdori djaloshi disa metoda mbrotje qe do I permendim me poshte e u martua e kreu marredheniee nuk nikoi fare magjia e magjistarit.u cuditen njerzit dhe u ngrit fama e djaloshit dhe u zhduk fama e magjistarit.

Rastet e mbrotjes
Rasti I pare

Kush ha shtate hurma te shtrydhura me fare te zeze.nese ka mundesi prej hurmave te Medines e nese ska mundesi cdo lloj hurme .
Ka then profeti a.s “Kush ha ne mengjes 7 hurma te zeza nuk e demton ate gjate kesaj dite as helmi e as magjia”Transm Buhariu

Rasti I dyte

Magjia nuk ndikon tek muslimani me abdes e ky eshte I mbrojtur nga engjejt me urdherin e Zotit.transmetohet nga Ibn Abazi se ka dhene I derguari I allahut .Pastroni keto trupa ju pastron Allahu juve sepse nuk ka njeri qe kalon naten I pastre ma abdes vecse kalon naten me te nje engjell e ne cdo send te tij dhe nuk kalon moment nga nata e vecse duke bere lutje per te- O Zot fale robin tend sepse ai e kaloi naten I paster”

Rasti I trete
Kujdesja ndaj namazit me xhemat

E ben muslimanin ne nje vend te sigurte nga shejtanet.lenia pas dore e namazit me xhemat e kap ate ankth prej shejtanit dhe ne kete rast preket prej sehjtanit ose nga magjia ose dicka tjeter qe ka mundesi ai.Ebu derda trasmetohet se ka then profeti a.s “Nqs tre veta ne nje fshat qe nuk jane udhetare dhe nuk kryeht namazi me xhemat vecse I ka prekur ato ankthi I shejtanit.Prandaj duhet te falesh me xhemat sepse ujku e ha nga delet ate qe eshte e vecuar
Kete dua allahume barik li fijha ue kijha sherre hasidin idha hased ue sahirin idha sehar ue mekinirin idha reker

Para mbrojtja e katert
Ngritja naten

Kush deshiron te mbroje veten e tij nga magjia le te harxhoje dicka nga nata dhe mos neglizhoje net e sepse pertacia ne ngritje eshte e sunduar prej shejtanit.Dhe nese te ka sunduar shejtani je bere toke pjellore per ndikimin e magjise se tij.
Nga Ibn Mesudi transmetohet se nje burre u permen tek profeti .as dhe u tha “vazhdon te fleje burri derisa erdhi koha namazit te sabahut dhe nuk u ngrit per falje derisa lindi dielli vecse ka urinuar shejtani ne veshin e tij.

Parambrotja e peste
Kerkimi mbrotje kur hyn ne banjo

Kjo ndodh sepse shejtani shfrytezon vendet e pista qe jane vendbanime per shejtanet dhe e sundon njeriun.Dhe me ka njoftuar n je xhind se ai kishte hyre tek nje person sepse ai nuk kishte kerkuarmbrotje ne momentin e hyrjes ne banjo dhe kishte hyre ne trupoin e tij.Porse Allahu me ndihmoi ndaj tij dhe e urdherova ate qe te dale dhe doli elhamdulilah.dhe me ka then njeri prej xhindeve .me te vertete juve allahu ju ka dhen arme te forta qe keni mundesi ten a shafarosni me to.atehere e pieta kush jane keto.Ai tha permendjet profetike si lutjet e mengjesit dhe mbremjes

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=32340

Dhe sic eshte trasnmetuar nga profeti a.s se ai kur hynte ne banjo thoshte
Bismilah Allahume in-ni eudhu bike minel hubthi uel habaith.( "O Allah! Me emrin tėnd (mė tė mirė), kėrkoj ndihmė nga Ti, qė tė mė ruash nga xhindet dhe shejtanėt.")

Parambrotja e gjashte.Kerkimi mbrotjes kur hyn ne namaz

Nga xhubejri bin Mutimin r.a se ai ka pare profetin a.s duke u falur e ka then
Allahu ekber kebiren uelhadulil-lahi kethiren ue subhanallahi bukreten ue asilen (3 here)eudhu bilahi minesh-shejatnirr-rraxhim min nefhihi ue nefthihi ue hemzihi.
Zotin e madherojme shume dhe e falenderojme shume …… kerkoj mbrotje tek Allahu prej shejtanit te mallkuar dhe prej mendjemadhesise qe sjell ai dhe te pershtyerit te tij dhe ngacmimit te tij.

Parambrotja e shtate
Mbrotja e gruas gjate marreveshjes me te

Pasi arrin marereveshjen me gruan tende ne fejese ose martese vendos doren e djathte ne ballin e saj dhe thuaj
Allahume in-nij es-eluke hejreha ue hjare ma xhebelteha ue alejhi ue eudhu bike min sherriha ma xhebelteha alejhi”( "O Allah! Tė lutem vetėm Ty, qė tė m'i falėsh tė gjitha mirėsitė, qė Ti ia ke falur kėsaj gruaje. Tė lutem tė mė mbrosh nga tė kėqijat qė mund tė mė vijnė nga kjo (martesė) e nga tė kėqijat qė i ka kjo (grua).")

Parambrotja e tete

Hapja e jetes bashkeshortore me namaz

Ka then Abdullah ibn mesudi “kur te vije gruaja jote ne diten e kontaktit flani dy rekate te dy dhe thuaj mbas namazit “Allahume barik li fi ehli ue barik lehum fije Allahume ixhma bejnenna ma xhemate bihajnin ue ferrik bejnena idha ferrakte ilel hajri”
Parambrotja e nente mbrotja gjate marrredhenieve seksuale
Nga ibn abazi trans se ka then profeti a.s “Kur dikush ti afrohet bashkeshortes per marredhenie le te thote bismilahi Allahume xhenibnesh-shejtane ue xhenibish shejtane ma razektena”
{ "Me emrin e Allahut (po i afrohem kėsaj gruaje). O Allah! Largoje Shejtanin nga ne, largoje atė (qė tė mos marrė pjesė) nga ajo qė nae bėre risk neve!" }
Nese ate nate caktohet per ta femije nuk e prek ate shejtani kurretransmetoi buhariu.dhe me ka permendur mua xhindi pasi pranoi islamin dhe u pendua tek allahu se ai ka pase shoqeruar nje burre te semure gjate marredhenieve me gruan e tij sepse ai nuk e ka permendur kete dua.i lartesuar qofte Allahu sa thesare te cmuara kemi dhe nuk ja dime vleren atyre.

Parambrotja e dhjete
Merr abdes perpara gjumit lexo ajetin 255 te sures El-Bekare dhe permend Zotin derisa te kapi gjumi ose kotjas eshejtani I ka then ebu hurejres “se kush lexon ajetin kursij(bekare 255) para gjumit do te jete I mbrotjtur nga Allahu e nuk I afrohet atij shejtani derisa te gdhije.Dhe nje gje te tille e ka vertetuar profeti a.s ne thenien e tij.”Megjithese eshte genjeshtar ka then te verteten.”

Parambrotja e njembedhjete

Lexohen keto sure pas namazit te akshamit
Sure bekare 1-5 ajete e para
Ajeti 255 te sures bekare
Dhe tre ajetet e fundit te sures bekare
Te mbron nga magjia dhe xhindi I kesaj nate dhe dites se saj ne dashte Zoti.

Parambrotja e dymbedhjete

Te thuash pas namazit te sabahut ose pra namzit te akshamit
“La ilahe il-lall-llah uadehu le sherike leh lehul mulku ue lehul hamdu ue hu-ue al-la kul-li shein Kadir “100 here sepse profeti a.s thote /:kush thote kete ne dite eshte sikur ka liruar 10 rober I shkruhen 100 te mira I fshihen 100 te keqija eshte mbrojtur prej shajtnit deri ne mbremje.askush nuk ka vepruar me mire se ky pervec atij qe ia kalon ketij ne perseritje.


Para mbrotja e trembedhjete

Te thuash kur hyn ne xhami “Eudhu bilahi adhijm ue bi ueaxhilihil kerim ue sultanijihil kadim mineshj-shejtanirr-rraxhim kerkoj mbrotje te Allahu I madheruar e I nderuar ne sundimin e tij te perhershem nga shejtani I mallkuar.”
E eshte transmetuar nga profeti a.s se shejtani ka then kur njeriu ka then kete lutje eshte I mbrojtur nga une gjate pjeses tjeter te dites.

Parambrojtja e katermbedhjete

Te thuash ne mengjes e dhe ne m,bremje bismilahi ledhi la jedurru mea ismihishejun filerdi ue la fis semai ue hu-ue semiul alim( 3 here)
“me emrin e Allahut me te cilin nuk te demton asgje ne toke e ne qiell e ai eshte degjues I dijshem.”

musl|m
15-07-06, 09:35
Parambrotja e pesembedhjete

Te thuash gjete daljes nga shtepia Bismilahi te-uekeltu al-lall-llahi la haule ue la ku-uete il-la bil-lah” me emrin e Allahut tek Ai jam mbeshtetur ska ndryshim dhe fuqi pa ndihmen e Tij”
Sepse nese ti thua keto te thuhet ty te mjaftoj ty u ruajte ti u udhezove ti e eshte terhequr shejtani prej teje dhe I thote shejtanit tjeter si eshte puna jote me kete njeri qe eshte udhezuar u mjaftua dhe u ruajt.

Parambrojtja e gjeshtembedhjete

Te thuash pas dy namazeve te sabahut dhe te akshamit”Eudhu bikelimati lahi et-tamati e leti la juxhaiuizuhune berr un ue la faxhiu min sherr-rri ma halaka ue dheree ue beree ue min sherri ma jenzilu mines-semai ue min sherri ma jenzilu mines-semai ue min sherri ma juraixhu fijha ue min sherri ma dherree fil erdi ue min sherri ma jahruxhi min ha ue min sherri fetenil lejli ue nehari ue min sherri tauarihil lejli ue nehari ila tarikunm jatruku bi hajrin ja rahmanu” Mbeshtetem ne fjalet e plot ate Allahut te cilat nuk I kap asgje qe sundon toka dhe I cthururi nga e keqa e cdo gjeje qe ka krijuar dhe nga e keqa e cdo gjeje qe zbret nga qielli dhe nga e keqa e cdo gjeje qe ngjitet net e dhe nga e keqa e cdo gjej te krijuar ne toke dhe nga e keqa e cdo gjeje qe del prej saj dhe nga joshja e nates dhe dites pervec vizitorit qe troket me te mire o Meshirues.

Parambrotja e shtatembedhjete

Te thuash ne mengjes mbremje “Eudhu bikelimati lahi et-tamati min gadabihi ue ikabinihi ue min sherri ibadihi ue min hamezadihi shejatini ue en jahduruni”Mbeshtem ne fjalet e plota te Allahut nga zemerimi I Tij dhe denimi I Tij nga e keqa e krijesave te Tij nga cytjet e shejtanit dhe qe ai te me mbikqyre.

Parambrotja e tetembedhjete

Te thuash mengjes e dhe ne mbremje
Allahume in-ni eudhu binexhi hike elkerin ue kelimatike et-tamati min sherri ma ente akidhunibun binasijetihi Allahume ente tekshifu elmetheme uel magreme,Allahume inehu la juzemuemu ue la juhhlefu ua deku sbhaneke ue bihamdike”
O Allah une mbeshtem ne madheshtine tende bujare me fjalet e tua te plota nga e keqa e asaj qe ti e merr prej balukesh.o Allah ti zbulon mekatin dhe humbjen.o Allah me te vertete ushtria jote nuk shpartallohet dhe premtimi yt nuk shkelet .I lartesaur dhe I falenderuar qofsh ti o Zot.

Parambrotja e nentembedhjete

Te thuash ne mengjes dhe ne darke
Eudhu bi uexh hi lahi adhijm eledhi la shejun eadhemu min hu ue bi kelimatihi lahi tamati eleti la ju xheuizuhune berrun ue la faxhir ue bi esmailahi elhusna kuliha ma alimtu minha ue ma lem alem min sherri ma halaka ue dheree ue beree ue mi sherri kuli-lidhi sherrin la utijktu sherrehu ue min sherri kul-li dhi sherrim ente ahidhun binasijetihi in-ne rab-bi ala siratin mustekim”
Mbeshtetm ne madheshtine Allahut tek I cili nuk ka gje me te madhe se aid he me fjalet e plot ate tij nuk I kap ato asgje qe sundon toka dhe I cthururi dhe me emrat e bukur te tij me ata qe I did he ata qe nuk I di nga e keqa e cdo gjeje qe ka krijuar dhe nga e keqa e cdo gjej qe ka te keqen dhe qe nuk e erpballoj te keqen e saj dhe nga e keqa e cdo te keqe Brenda saj dhe e mer ate prej balukesh me te vertete Zoti im e di rrugen e drejte.

Parambrotja e njezete

Te thuash ne mengjes dhe ne mbremje
Tahasentu bilahi la ilahe ila hu ilahi rue ilahu kul-li shejin ue itesemtu birabij ue rasbi kul-li shejin ue teuekeltu alal haj-ji eledhi la jemutu ue stedfatu eshere bla hauli ue la kueti ila bilah hasbi Allahu ue nimel ue kil hasbirab-bi minelaibadi hasbielhakaliku nin elmakluki hasbiraziku ninel narzuku hasbi eledhi bijedihi melekutu kul-li shejin ue hue-ue juxhiru ue la juxharu alejhi hasbi Allahu la ilahe ila hu ue alejhi teuekeltu ue hu-ue rab-bil arshil adhijm”
Jam I siguruar te ALlahu tek I cili nuk ka Zot tjeter per vec Tij Ai eshte Zoti im dhe Zoti I cdo gjeje dhe I permbahemi me vendosmeri Zotit tim dhe Zotit te cdo gjej jam I mbeshtetur tek I gjalli I cili nuk vdes dhe kerkoj ta largoj te keqen ma ansje ndryshim dhe fuqi vecse me ndihmen e eAllahut.Me mjafton mua Zoti nga roberit me mjafton sa mbeshtetes I mire eshte ai.Me mjafton mua Zoti nga roberit me mjafton mua krijuesi nga krijesat me mjafton mua furnizuesi nga te furnizuarit me mjafton mua Ai ne doren e te cilit ndodhen mbreterit e cedo gjeje dhe ai mbron dhe nuk kerkon mbrotje.Me Mjafton Allahu nuk ka Zot tjeter pervec Tij tek ai jam mbeshtetur Ai eshte Zoti I Arshit te madh.

Modele pune per zgjidhjen e lidhjes

Rastet dhe mynyrat jane te shumta por do te permendim vetem nje.
Me erdhi mua nje djalosh me villain e tij I cili ishte martuar qe prej dy javesh por ai nuk kishte mundesi te kontaktonte me gruan e tij dhe shkoi tek fallxhoret dhe mashtruesit por pa dobi.Kur degjova se ai ka shkuar tek ata kerkova prej tij qe te pendohet me nje pendim te sinqqerte dhe tu pergenjshtroje keta mashtruesa ne mynyre qe te poshterohet prijesi I tij dhe qe te sjelle dobi atij kurimi.dhe ai me tha mua pasi shkova tek ata me eshte shtruar vendosmeria ndaj pergenjshtrimit te tyre mashtrimit dhe dobesise se tyre.Pasi I kendova atij kuran dhe kerkovaprej tij shtate gjethe nga sidri jeshil por nuk dhane dobi.Atehere mora shtate gjethe nga pema e kafurit e pastaj I copetuam pastaj u hudhem ne uje dhe I kendova ajetin 255 te syres bekare dhe dy suret e fundit te kuranit(Felek-Nas) pastaj I thashe qe ta pije dhe te lahet me te e veproi kete dhe u prish magjia e tij dhe u zgjdh nyja e tij ne moment.Falenderimi I takon Allahut per cdo miresi.

Magjia e lidhjes kthehet ne marrezi

Ishte djalosh I mencur por diten qe hyri ne gruan tij u shnderua gjendja e tij dhe u perball me magjine e lidhjes.Pastaj kjo magji u shnderrua ne magji dhe shnderrimi I rasteve po ndodhin shume per shkak te injorances se magjistareve ndaj berjes magji.nje rast injoraces se magjistarit eshte kur gruaja shkoi tek magjistari per ti bere magji bashkeshortit te saj per ti neveritur te gjitha grate me perjashtim te saj dhe net e vertete ndodhe kunderta.ia pergatiti asaj magjine dhe ja vendosi ajo burrit te saj ne ushqim atehere bashkeshortit te saj iu neveriten te gjitha grate me perjashtim te saj dhe ne te vertete ndodh e kunderta.ia [pergatiti asaj magjine dhe ia vendosi ajo burrit te saj ne ushqim atehere bashkeshortit te saj iu neveriten te gjitha grate e deri dhe gruaja e tij.dhe jo vetem kaq por e divorcoi ate.Atehere shkoi gruaja perseri tek magjistari per tia zgjidhur magjine mierepo ai kishte kohe qe kishte vdekur.E rendesishme eshte se djaloshi binte e rrezohej mbi fytyren e tij ecte ne ate vend dhe bertiste si I cmendur.kur iu lexua kuran ne uje me sider e piu ate e u la dhe u sherua dhe shkoi tek familja e tij shendoshe e mire dhe falenderimet e takojne Allahut te vetem e te pashok.

musl|m
15-07-06, 09:38
Mjekimi I syrit
Argumenta nga kurani I nderuar per ndikimin e syrit

Ajeti 67-68 sure Jusuf)

67. Po ai (Jakubi) tha: "O bijt e mi, mos hyni (nė Egjipt) pėr njė derė, po hyni nėpėr dyer tė ndryshme. Unė nuk mund tė largoj prej jush asnjė send nga caktimi i All-llahut, vendimi nuk ėshtė i tjetėrkujt vetėm i All-llahut, vetėm Atij iu kam mbėshtetur dhe vetėm Atij le t'i mbėshteten ata qė besuan.
68. Dhe ata hynė ashtu si i porositi babai i tyre, po ajo nuk ishte gjė qė do t'u ndihmonte asgjė nga caktimi i All-llahut, pėrveē njė dėshire tė Jakubit qė e kishte nė vete dhe e kreu. Po ai (Jakubi) ishte i dijshėm pėr tė, ngase Ne e kemi mėsuar pėr atė, por shumica e njerėzve nuk e dinė.

Ka then ibn kethiri rahimuallah ne komentin e ketyre ajetetve Allahu na lajmeron neve per jakubin a.s se ai I urdheroi bijte e tij kur bashke me vellane e tyre benjaminin I pergatiti per te hyre ne egjypt qe te mos hynin te gjithe nga nje dere port e hynin nga dyer te ndryshme.Sic tha Ibn Abasi Muhamed ibn kabb muxhahidi ed-dahak katade dhe suddi.Ai u frikesau se mos ata I godiste syri sepse ata ishin te bukur dhe me emer te mire.
Dhe syri eshte I vertete dhe rrezon kaloresin nga kali e thenia “Unė nuk mund tė largoj prej jush asnjė send nga caktimi i All-llahut, vendimi nuk ėshtė i tjetėrkujt vetėm i All-llahut, vetėm Atij iu kam mbėshtetur dhe vetėm Atij le t'i mbėshteten ata qė besuan”

Tregon porosia qe u dha dhe se ruajtja nga keto gjera nuk e tregojne percaktimin e Allahut e Allahu nese do dicka ajo nuk e ndryshohet e nuk ndalohet.

Ajeti 51 kalem
51. E ata qė nuk besuan gati sa nuk tė zhdukin ty me shikimet e tyre, kur e dėgjuan Kur'anin, e (nga inati) thanė: "Ai ėshtė i marrė!"

Tha ibn kethiri se ka then Ibn Abasi dhe Muaxhahidi etj se fjala “ Do te zhdukin me shikimet e tyre “ dmth do te hanin ne sy se te kishin cmire nga urretja e tyre nese nuk do ishte mbrotja e Allahut prej tyre.Ky ajet eshte argument se ndikimi e goditja e syrit eshte e vertet me lejen e Zotit sic eshte transmetuar ne shume hadithe te tjera.

Argumente nga hadithet e profetit Muhamed per ndikimin e syrit.

Nga Ebu Hurejre r.a trasn se tha I derguari I Allahut .as se “Syri eshte I vertetete” (Buhariu-Muslimi)
Nga Aishe r.a trasnmetohet se profeti .as tha “kerkoj mbrotje e Allahut nga syri I keq se syri eshte I vertete”
Transmeton Ibn maxha
Nga iBn Abasi r.a trasn se I derguari I Allahut a.s ka thenSyri eshte I vertete sikur te kishte dicka qe do shpejtonte kaderin e Allahut do te kishte qene syri nese ju kerkojne qe te laheni atehere lahuni.trasn Muslimi.
Pra ne se ju kerkohet te laheni per ndodnje nga vellezerve tuaj muslimane qe e ka goditur syri plotesojani kerkesen duke u lare.
Nga Esma bint Emejes r.a tha O I derguari I Allahut bijte e xhaferrit I godet syri e te kerkon tu lexosh atyre per sherim.tha .Po nese do te kishte dicka do ta shpejtonte caktimin e allhut do te ishte syri”
Nga ebu dheri tha I derguari I Allahut “Syri ndikon tek burri me lejen e Allahut derisa ai burri gjendet ne nje vend te larte e p[astaj rrezohet prej tij”
Nga ibn Abasi trans se ka thene I derguari I Allahut Syri eshte I vertete e te rrezon nga lartesia”.
Nga xhabiri r.a tras se ka thene I derguari I Allahut .Syri e fut burrin ne varr dhe devene ne tenxhere”
Dmth e vdes njeriun dhe e semur devene dhe pastaj duhet ta theresh se mos ngordhi e e gatuan ne tenxhere per ta ngrene.

Nga xhabiri r a trans se ka thene I derguari I Allahut.Shumica e tyre qe vdesin pas gjykimit te Allahut jane nga percaktimi I syrit

Nga Aishe r.a tha se .ishte I derguari I Allahut qe urdheronte per kerkimin e leximit nga syri
Nga Enes ibn Malik r.a trans se “lejoi I derguari I Allahut leximin e kuranit per sherim nga syri dhe pickimi qelbi qe del nga te carat e trupit.(pickimi eshte per cdo pickim gjarpri ose akrepi)
Nga ume Seleme r.a trasm se I derguari I Allahut I tha nje fshinje ne shtepine esaj qe kishte nje njolle ne fytyre .Ate e ka goditur syri laxoji asaj.(buhariu –Muslimi)
Nga xhabiri r.a trasm se Lejoi I derguari I Allahut a.s leximin per sherim nga gjarpri) tek familja e hazim dhe I tha Esma bint Umejes.cfare ndodh qe po shoh trupat e bijve te vellait tim te dobet mos kane ndonje gje?Ajo I tha jo por syri shpejton tek ata.tha lexoji atyre dhe tregoi atij femijet e u tha .lexohu atyre (kuran)

Theniet e dijetareve per vertetesine e syrit

Tha hafidh ibn Kethir Ndikimi nga goditja e syrit eshte vertete me lejen e Allahut
Tha hafidh Ibn haxheh vertetesia e syrit eshte se ai eshte shikim I perzier me cmiren e njeriu me shpirt te keq dhe demtohet ai qe I bie syri.
Tha ibn Ethir e godet filanin syri nese armiku e shikon ate ose e ka cmire ndikon tek ai aid he semuret per shka te tij.
Tha ibn kajim Permbledhja e fjales se tij Ai qe mohon syrin eshte inorant.

Ndryshimi midis syrit dhe cmires

Cmira eshte e pergjithshme nga syri.
Syri eshte I vecante .jo cdo cmire shte sy e cdo sy eshte cmire.Per kete erdhi kerkimi I mbrotjes nga cmira ne suren El Felek.nese muslimani kerkon mbrotja nga e keqa e cmires hyn net e dhe syri.

Kjo eshte permbledhja e kuranit per cdo gje mrekullia e tij dhe forca sheruese e tij dhe ajo letrare.
2)Cmira vjen nga urretja e madhe e deshira e shpresa qe ti ike beagtia atij qe e ka ndersa syri eshte si shkak I cuditjes e pelqimit te dickaje te mire.
3)Cmira dhe syri shoqerojne njeri tjetrin ne ndikimin keq tek ai qe e kap cmira apo syri e ndryshojne ne origjinen e tyre.origjina cmires eshte djegia e zemres per shtimin ebegatise se vetes tende dhe deshira qe atij tjetrit ti largohet begatia.
Ndersa nga origjina e syrit eshte me shume cuditje dhe ndezja e shikimit te syrit per pasurine kafshen ose mbjeljen e tjetrit por pa deshiruar largimin e asaj gjeje nga I zoti I saj dhe perzihet shikimi me nefsin e keshtu ndodh ndikimi nga syri I keq.

4) Cmirezinjte mundet qe te kene cmire per nje ceshtje para se te ndodhe ajo nderkohe qe syri nuk godet pervecse kur e shikon objektin.
5) Njeriu nuk ka cmire pasurine e tij por veten e tij por I ha ata me sy.
6) nuk godet cmira pervec nga personat e ndyre ndersa syri mund te godase dhe nga nje person I mirebesimtar si pasoje e cudise se tij per dicka pa dashur ai qe ajo te largohet ose ti prishet te zotit te saj.sic ndodhi Amir ibn rebijes kur e goditi syri I Sehl Ibn Hunejfe edhe pse Amiri ishte nga te paret ne islam dhe pjesetaret e bedrit>prej atyre qe vecuan syrin nga cmira jane ibn Xheuzi,Ibn Haxher,Ibn Kajimi Allahu I meshirofte.Eshte e pelqyeshme per muslimanin qe nese shikon dciak qe e cudit te luetet per begati ndaj asaj gjeje qofte e tij kjo gje ose e tjereve sipas thenies se profetit a.s then Sehl Ibn Hunejfe “A nuk u lute per bereqet ndaj tij” sepse kjo dua e ndalon ndikimin e syrit .(te thoshte Mashallah la kuete ila bilah ose Mashallah tebarekallah.

Xhindi ha ne sy njeriun
]Nga ebi Seid el hudrij rat ha se Ishte I derguari I Allahut a.s qe kerkonte mbrotje nga syri I xhindeve pastaj nga syri I njerzve.Kur zbriti surja Felek dhe EN_Nas lexonte ato dhe I la lutjet e tjera

Nga nena jone um-mu Seleme r.a trasm se Pejgamberi .a.s pa ne shtepine e saj ne fqinje qe ne fytyren kishte njolle te zeze e tha “kerkoni ti lexohet asaj se ate e ka goditur syri””
Nga keto dy hadithe na qartesohet se syri godet nga xhindi ashtu sic godet syri I njeriut prandaj eshte detyre per muslimanin qe te kujtoje Allahun kur heq rroben e tij ose kur shikon veten e tij ne pasqyre ose ne cdo pune tjeter qe keshtu ta largoje veten e tij nga demtimi I syrit te xhindeve.

Mjekimi I syrit
Ka disa rruge per mjekimin e syrit e po permend prej tyre
Rruga e pare
Larja e atij qe te ha ne sy nese njihet se kush e e ka ngrene ne sy e urdheron ate te lahet e paswtaj e merr ujin qe ai u la dhe hidhet mbrap atij qe e ka goditur syri I keq e sherohet me lejen e Zotit

Nga Ebi Sehli ibn Hunejf ne herrar (Elherar eshte lugine nga luginat e medines) dhe hoqi xhuben Sehli.Amiri ibn Rebija pa tek ai se e skihte lekuren shume te bardhe e te bukur e tha Amiri si nje vajze qe nuk e ka rrahur dielli filloi te kollitet Sehli dhe iu forcua kola dhe lajmeruan profetin a.s per kollen dhe jut ha atij se Sehli nuk ngrihej atehere I derguari I Allahut tha-A dyshon tek ndonje?I then Amer ibn rebija.Dhe e thirri ate profeti a.s e merzit me te e I tha-Pse te vrase ndonjeri prej jush vellane e vet dhe nuk lutet per bereqet per te dhe I that e lahej.U la Amiri fytyren duart breyllat gjunjet kembet pastaj ia hodhi ujin nga pas dhe u sherua Sehli aty ne vend.

musl|m
15-07-06, 09:38
CILESITE E LARJES
Tha ibn Shibab ez Zuhri .Larja qe na cilesuan dijetaret tane eshte .I jepet atij qe e ka marre ne sy nje ene me uje e fut doren e aty dhe merr abdes dhe pastaj me kete uje hidhet ne koken e atij qe e ka marre mesysh

Ligjerimi I larjes se atij qe ha ne sy.
Tha profeti a.s “Syri eshte I vertete dhe nese do kishte gje qe do shpejtonte caktimin e Zotit do ta shpejtonte syri. Nese dikujt prej jush I kerkohet te lahet le te lahet(muslimi)
Nga Aishe a.s trans se urdherohej e merrte abdes ai qe hante ne sy dhe pastaj lahej me te I godituri nga syri.

Rruga e dyte
Vendos doren ne koken e atij qe e goditi syri e lexon –
Bismilahi erkike Allahu jeshfike min kul-li dain ju dhike ue min kul-li nefsin ue ajnin hasidin Allahu jeshfike bismilahi urkike.
Me emrin e Allahut lexoj I cili te sheron nga cdo semundje qe te sjell dem dhe prej cdo shpirti dhe syri cmirekeq Allahu sheron me emrin e tij lexoj.

Rruga e trete
Vendos doren ne koken e te semurit e thua
Bismilahi jubrike min kul-li dain jeshfike ue min sherri hasidin iadha hasede ue min kul-li dhi ajnin.
Me emrin e Allahut ruhem prej cdo te keqe qe te sjell dem dhe prej cdo cmirekeqi qe ka cmire dhe prej cdo msyri te keq.

Rruga e katert

Vendos doren tek koka e te semurit dhe thua
Allahume rab-be nasi edhhebil bas shfij enete shafij la shafea ila shifauke shifaean la jugadiru sekamen.

Rruga peste
Vendos doren ne vendin qe dhemb dhe lexon suret
Ihlas
Felel
En-Nas

Rruga gjashte
Merr nje ene me uje dhe lexon tre suret e fundit te kuranit qe I pemrnedem me lart pastaj thua duane e nr 4 (tre here)
Bismilahi erkike Allahu jeshfike min kul-li dain ju dhike ue min kul-li nefsin ue ajnin hasidin Allahu jeshfike bismilahi urkike.
(Me emrin e Allahut lexoj I cili te sheron nga cdo semundje qe te sjell dem dhe prej cdo shpirti dhe syri cmirekeq Allahu sheron me emrin e tij lexoj.
pAstaj derdh ene me uje ne koken e te semurit qe e ka godit syri njeheresh pastaj qe uji ti lage te gjithe trupin dhe sherohet me lejen e Zotit.

Shembulli I mejkimit te syrit

Foshnja qe refuzonte gjirin e nenes ose qan naten

Isha duke vizituar disa te aferm e me thane se tek ta nje femije refuzonte gjirin e nenes qe prej disa diteshe me pare pinte normalisht.U thashe me sillini femijen ma sollen dhe I lexova suret e fundit te kuranit dhe duate qe I pemendem.Pastaj ju thashe cojeni tek nena e me pas me thane se filloi te pinte gji si me pare me miresine e Zotit fuqiplote.Po te njeten gje mund te bejme me femijet qe qajne naten shume.

Femija qe nuk fliste

Sihte nje femije qe fliste bukur mes shokeve e kolegeve te tyre ne shkollen 8 vjecare.Fliste ne emer te tyre neper mbremje e festa e mbante ligjerime para njerzve.Por nje dite prej ditesh u ngrys memec.nuk duroi I jati e shkoi ne spital dhe doktoret filluan te benin analizat e radiskopi por pa sukses dhe ma sollen mua ate e pashe .Per pak me lotuan gjak syte sikur mos e permblidhja veten sepse e njihja ate nga aktiviteti I tij dhe shakthtesia e tij,E peyta babin e tij dhe me tregoi historin e djalit se sa kishte qe ishte semure.mesova se djalin e ksihte goditur syri dhe I lexova tre suret e fundit te kuranit pastaj I lexova ne uje leximin e syrit dhe I thashe babit te tij lahej djali nga ky uje e te pinte prej tij per shtate dite e pastaj te vinte prape tek une.Pastaj mbas 7 dite djali erdhi I sheruar dhe I mesova atij disa metoda parandalimi mbrojtese qe te thoshtre mengje se mbremje lutjet qe te mbrohej nga syri I keq.(shikoni tek mburoja e muslimanit)

musl|m
15-07-06, 09:41
Mjekimi

Vendos doren tek koka e semurit dhe lexon kuran me ze.
“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

“
Lexo
Suren el fatiha
Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim
4 ajetet e par ate sures El-Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetin 102 e suren El Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 163-164 e sures El Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Pastaj ajetin 255 te syres El-Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Pastaj ajetin 285-286 te sures El Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 18-19 te sures Ali Imran
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 54-56 te syres El-Arafe
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 117-122 te syres el-Arafe (I perserit keto shume here sidomos ajetin 120 30 here)
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 81-82 te sures Junus( e kete e perserit shume)
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetin 69 te sures Taha ( edhe kete e perserit shume)
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetin 115-118 te sures Muminun
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 1-10 te sures Saffate
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 29-32 te sures Ah-kaf
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 33-36 vte sures Rrahman
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 21-24 te sures El Hasher
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 1-9 te sures Xhin
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Suren ihalas
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Suren Felek
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Suren En-NasKeto sure kendohen arabisht por nese dikush deshiron mund ti lexoje dhe ne shqip.Por me mire eshte ti degjoje ose kendoje ne arabisht.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

1. Fatiha
1. Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
2. Falėnderimi i takon All-llahut, Zotit tė botėve!
3. Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
4. Sunduesit tė Ditės sė Gjykimit (pėrgjegjėsisė-shpėrblimit)!
5. Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm te Ty kėrkojmė ndihmė!
6. Udhėzona (pėrforcona) nė rrugėn e drejtė!
7. Nė rrugėn e atyre, tė cilėt i begatove me tė mira, jo nė tė atyre qė kundėr veti tėrhoqėn hidhėrimin, e as nė tė atyre qė e humbėn veten!

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

2. Bekare
1. Elif, Lam, Mim
2. Ky ėshtė libri qė nuk ka dyshim nė te (sepse ėshtė prej All-llahut) ėshtė udhėzues pėr ata qė janė tė devotshėm.
3. Tė cilėt e besojnė tė fshehtėn, e kryejnė faljen (namazin) dhe prej asaj qė Ne u kemi dhėnė, ata japin (zeqat, sadaka etj.).
4. Dhe ata, tė cilėt besojnė nė atė qė t'u shpall ty, dhe nė atė qė ėshtė shpallur para teje, dhe qė janė tė bindur plotėsisht pėr (jetėn e ardhshme nė) botėn tjetėr (Ahiretin).

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

102. (E hodhėn librin e Zotit) E ndoqėn atė qė e thonin djajt nė kohėn e sundimit tė Sulejmanit. Po Sulejmani nuk ishte i pafé, djajt ishin tė pafé, sepse u mėsonin njerėzve magjinė. (ndoqėn) Edhe ēka u zbriti nė Babil dy engjėjve, Harutit dhe Marutit. E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se t'i thonin: "Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u bėn i pa fé!" E, mėsonin (njerėzit) prej atyre dyve atė (magji) me ēka ndanin burrin prej gruas sė vet, por pa lejėn e All-llahut me atė askujt nuk mund t'i bėnin dėm dhe ashtu mėsonin ēka u sillte dėm e nuk u sillte dobi atyre. E ata (jehuditė) e kanė ditur se ai qė (hodhi librin) e zgjodhi atė (magjinė), ai nė botėn tjetėr nuk ka ndonjė tė drejtė (nė mėshirėn e Zotit). Po ta dinin, ata se pėr ē'ka e shitėn vetveten, ajo ėshtė shumė e keqe.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

163. Zoti juaj (qė meriton adhurim) ėshtė Njė, All-llahu, nuk ka zot pos Atij qė ėshtė mėshirėplotė, gjithnjė mėshiron.
164. Ėshtė fakt se nė krijimin e qiejve e tė tokės, nė ndėrrimin e natės e tė ditės, tė anijes qė lundron nė det qė u sjell dobi njerėzve, nė atė shi qė e lėshon All-llahu prej sė larti e me tė ngjall tokėn pas vdekjes sė saj dhe pėrhapė nė te nga ēdo lloj gjallese, nė qarkullimin e erėrave dhe reve tė nėnshtruara mes qiellit e tokės, (nė tė gjitha kėto), pėr njė popull qė ka mend ka argumente.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

255. All-llahu ėshtė njė, nuk ka zot tjetėr pėrveē Atij. Ai ėshtė mbikqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm. Atė nuk e kap as kotja as gjumė, gjithēka ka nė qiej dhe nė tokė ėshtė vetėm e Tij. Kush mund tė ndėrmjetėsojė tek Ai, pos me lejen e Tij, e di tė tashmen qė ėshtė pranė tyre dhe tė ardhmen, nga ajo qė Ai di, tjerėt dinė vetėm aq sa Ai ka dėshiruar, Kursija e Tij (dija-sundimi) pėrfshijnė qiejt dhe tokėn. Kujdesi i Tij ndaj tė dyjave, nuk i vjen rėndė, Ai ėshtė mė i larti, mė i madhi

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

285. I dėrguari i besoi asaj qė iu shpall prej Zotit tė tij, e ashtu edhe besimtarėt. Secili i besoi All-llahut, engjėjve tė Tij, shpalljeve tė Tij, tė dėrguarve tė Tij. Ne nuk bėjmė dallim nė asnjėrin nga tė dėrguarit e Tij, dhe thanė: "Iu pėrgjigjėm thirrjes dhe respektuam urdhėrin. Kėrkojmė faljen tėnde o Zoti ynė! Vetėm te Ti ėshtė ardhmėria jonė".
286. All-llahu nuk e obligon asnjė njeri pėrtej mundėsisė sė tij, atij (njeriut) i takon ajo qė e fitoi dhe atij i bie ajo (e keqe) qė e meritoi. "Zoti ynė, mos na dėno nėse harrojmė ose gabojmė! Zoti ynė, mos na ngarko neve barrė tė rėndė siē i ngarkove ata qė ishin para nesh! Zoti ynė, mos na ngarko me atė pėr tė cilėn ne nuk kemi fuqi! Na i shlyej mėkatet, na i mbulo tė kėqijat, na mėshiro. Ti je mbrojtėsi ynė, na ndihmo kundėr popullit pabesimtar!

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

3. Ali Imran
18. All-llahu vėrtetoi se nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, e dėshmuan edhe engjėjt e dijetarėt, dhe se Ai ėshtė Zbatues i drejtėsisė. Nuk ka zot pėrveē Tij, Fuqiplotit e tė Urtit.
19. Feja e pranueshme tek All-llahu ėshtė Islami, e atyre qė u ėshtė dhėnė libri, pasi mėsuan pėr tė vėrtetėn, vetėm nga zilia mes vete kundėrshtuan. E kush mohon argumentet e All-llahut, le ta dijė se All-llahu shpejtė do t'i japė llogarinė

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

7. Araf
54. Vėrtet, Zoti juaj, All-llahu, ėshtė Ai qė krijoi qiejt dhe tokėn brenda gjashtė ditėsh, pastaj qėndroi mbi Arshin, Ai e mbulon ditėn me natėn, qė me tė shpejtė e kėrkon atė (mbulimin e dritės sė ditės), edhe dielli, edhe hėna e edhe yjet i janė nėnshtruar sundimit tė Tij. Ja, vetėm Atij i takon krijimi dhe sundimi. I madhėruar ėshtė All-llahu, Zoti i botėve.
55. Luteni Zotin tuaj tė pėrulur e nė heshtje, pse Ai nuk i do ata qė e teprojnė.
56. Mos bėni ērregullime nė tokė pas rregullimit tė saj (me tė ardhur tė pejgamberėve) dhe luteni Atė duke pasur frikė (dėnimin) dhe duke shpresuar (mėshirėn). S'ka dyshim se mėshira e All-llahut ėshtė pranė atyre tė mirėve.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

117. E Ne e frymėzuam Musain (duke i thėnė): "Hidhe shkopin tėnd!" Kur qe, ai gėlltiste atė qė kishin magjepsur.
118. Atėherė u dėshmua e vėrteta dhe u zhduk ajo qė kishin pėrgatitur.
119. Aty u mundėn ata (magjistarėt dhe faraoni) dhe u kthyen tė poshtėruar.
120. E magjistarėt u hodhėn (u pėrulėn) nė sexhde.
121. Dhe thanė: "Ne i besuam Zotit tė gjithėsisė,
122. Zotit tė Musait dhe tė Harunit!"

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

musl|m
15-07-06, 09:41
10. Junus
75. Pastaj, pas tyre dėrguam Musain dhe Harunin me argumentet tona, te Faraoni dhe paria e rrethit tė tij, po ata paraqitėn kryelartėsi, pse ishte popull qė bėnte krime.
76. E kur u erdhi atyre e vėrteta e sigurt nga Ne, ata thanė: "Kjo nuk ėshtė tjetėr pos magji e qartė".
77. Musai tha: "A tė vėrtetės i thoni magji? A magji ėshtė kjo? Magjistarėt nuk shpėtojnė?"
78. Ata thanė: "Mos erdhe tė na largosh nga ajo (feja) qė e gjetėm te prindėrit tanė, pėr t'ju mbetur juve dyve madhėshtia nė tokė? Po ne nuk ju besojmė juve dyve".
79. Faraoni tha: "Sillmėni mua tė gjithė magjistarėt e aftė".
80. E kur erdhėn magjistarėt, Musai u tha: "Hidhni ē'keni pėr tė hedhur".
81. E kur i hodhėn ata, Musai u tha: "Kjo qė e sollėt ju tash, vėrtet ėshtė magji!" Po All-llahu do ta asgjėsojė kėtė, sepse All-llahu nuk e pėrkrah veprėn e tė prishurve.
82. Dhe me argumentet e veta All-llahu e fuqizon tė vėrtetėn, ndonėse e urrejnė tė pabesėt.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

20. Ta Ha
57. (Atėherė faraoni) Tha: "O Musa, a mos na ke ardhur qė me magjinė tėnde tė na nxjerrėsh prej tokės sonė (prej Egjiptit)?
58. Edhe ne do tė kundėrvihemi me njė aso magjie, pra cakto njė kohė dhe njė vend qė do tė na pėrshtatet, e qė nuk do ta thyenim as ne as ti".
59. (Musai) Tha: "Koha e caktuar le tė jetė dita e festės nė mėnyrė qė njerėzit tė tubohen paradite".
60. Faraoni u kthye dhe tuboi magjistarėt e vet dhe doli nė kohėn (dhe vendin) e caktuar.
61. Atėherė Musai u tha atyre (magjistarėve): "Mjerimi ėshtė juaji, prandaj mos shpifni ndaj All-llahut ndonjė gėnjeshtėr e t'ju shkatėrrojė me ndonjė dėnim, se pa dyshim ai qė shpif ka dėshtuar keq".
62. Ata (magjistarėt) polemizuan pėr ēėshtjen e tyre, por bisedėn e bėnė fshehurazi (nga masa).
63. Ata pastaj (pas bisedės sė fshehtė) thanė: "Kėta tė dy janė magjistarė, qė me magjinė e tyre duan t'ju nxjerrin nga toka juaj dhe ta zhdukin drejtimin (ideologjinė) tuaj qė pa dyshim ėshtė mė i drejti".
64. Pra, (meqė janė magjistarė) ju vendosni seriozisht ēėshtjen tuaj dhe dilni nė shesh tok tė bashkuar, e ai qė triumfon sot, ai ka arritur suksesin.
65. Ata thanė: "O Musa, do tė hedhėsh ti apo ne po hedhim tė parėt?"
66. Ai (Musai) tha: "Jo, hidhni ju!" Kur ja, atij iu duk se nga ajo magji e tyre litarėt dhe shkopinjtė lėviznin (si gjarpėrinj).
67. E Musai ndjeu nė vete njėfarė frike.
68. Ne i thamė atij: "Mos kr frikė, ėshtė mė se e sigurt se ti do tė jesh triumfues!"
69. Tani hidhe atė qė e ke nė dorėn tėnde tė djathtė (shkopin), qė t'i gėlltisė ato qė i bėnė ata, sepse ajo qė bėnė ata nuk ėshtė asgjė tjetėr pos mashtrim magjistari, e magjistari nuk do tė ketė sukses kudo qoftė.
70. Atėherė (kur shkopi i Musait i gėlltiti) magjistarėt u hodhėn nė sexhde e thanė: "Ne i besuam Zotit tė Harunit dhe tė Musait!"
71. Ai (faraoni) tha: "A i besuat atij para se t'u japė unė leje? Ai (Musai) ėshtė prijės i juaj, i cili ua mėsoi magjinė, unė do t'ua pres duart e kėmbėt tėrthorazi e do t'u var nė trungujt e hurmave, e atėherė ju do ta kuptoni se cili prej nesh ka dėnim mė tė ashpėr e mė tė vazhdueshėm?"
72. Ata thanė: "Pasha Atė qė na krijoi, nuk tė japim pėrparėsi ty ndaj argumenteve qė na erdhėn, e ti bėje atė qė mendon ta bėsh, dhe mund ta zbatosh vetėm atė qė i takon jetės sė kėsaj bote!"
73. Ne i besuam Zotit tonė qė Ai tė na i falė gabimet dhe magjinė, me tė cilėn ti na detyrove. All-llahu ėshtė mė i miri (nė tė shpėrblyerit) dhe mė i pėrjetshmi (nė tė dėnuar)!
74. Ai qė i paraqitet Zotit tė vet si kriminel, e ka xhehennemin, nė tė cilin as nuk vdes as nuk jeton.
75. Ndėrsa ai qė i paraqitet Atij besimtar e qė ka bėrė vepra tė mira, tė tillėt i presin merita tė larta.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

23. Muminun
115. A menduat se Ne ju krijuam kot dhe se ju nuk do ktheheni te Ne?
116. I lartė ėshtė All-llahu, Sunduesi i vėrtetė, nuk ka zot tjetėr pos Tij, Zot i Arshit bujar.
117. E kush adhuron me All-llahun edhe ndonjė zot tjetėr, pėr tė cilin nuk ka kurrfarė fakti, pėrgjegjėsia e tij ėshtė para Zotit tė vet, e mohuesit nuk do tė shpėtojnė.
118. E ti thuaj: "O Zoti im, mė fal e mė mėshiro, se Ti je mė mėshiruesi i mėshiruesve!"

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

37. Safat
1. Pasha tė radhiturit (melaiket), qė nė rreshta (safa) qėndrojnė.
2. Dhe nxituesit, qė me nxitim shtyjnė.
3. Dhe pasha lexuesit, qė lexojnė pėrkujtimin.
4. Ėshtė e vėrtetė se Zoti juaj ėshtė vetėm Njė.
5. Zot i qiejve dhe i tokės e ēka ka mes tyre dhe Zoti i lindjeve (tė yjeve).
6. Vėrtetė, Ne kemi stolisur qiellin mė tė afėrt (tė Dunjasė) me bukurinė e yjeve.
7. Dhe me mbrojtje prej ēdo djalli tė prishur.
8. Ashtu qė nuk mund tė pėrgjojnė parinė mė tė lartė (engjėjt mė tė zgjedhur), pse gjuhen me shkėndija nga tė gjitha anėt.
9. Ata janė tė pėrzėnė dhe do tė kenė njė dėnim tė pėrhershėm.
10. Pėrveē atij qė rrėmben vrullshėm, po atė e ndjek ylli qė e djeg.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

46. Ahkaf
29. (Pėrkujto) Kur disa prej exhinėve i drejtuam te ti qė ta dėgjojnė Kur'anin dhe kur u afruan dhe e dėgjuan atė, thanė: "Heshtni!" dhe kur u krye, u kthyen te populli i vet dhe e kėshilluan.
30. Thanė: "O populli ynė, ne dėgjuam njė libėr tė shpallur pas Musait, qė vėrteton atė para tij, qė udhėzon nė tė vėrtetėn dhe nė rrugėn drejtė!"
31. O populli ynė, pėrgjigjuni thirrėsit tė All-llahut dhe besoni atij! Ai ua falė mėkatet tuaja dhe ju shpėton prej njė dėnimi plot vuajtje.
32. E kush nuk i pėrgjigjet atij qė thėrret nė rrugėn e All-llahut, ai nuk ėshtė i pamposhtur nė tokė dhe pos Atij, ai nuk ka mbrojtės, tė tillėt janė nė njė humbje tė hapėt!"

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

55. Rrahman
33. O turmė e xhinėve dhe e njerėzve, nėse keni mundėsi tė dilni pėrtej kufijve tė qiejve e tė tokės, depėrtoni pra, po nuk mundeni vetėm me ndonjė fuqi tė fortė (por ju nuk e keni atė).
34. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?
35. Juve dy grumbujve u derdhet pėrmbi flakė zjarri dhe do t'u derdhet rem i shkrirė e nuk do tė keni mundėsi tė mbroheni.
36. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

59. Hashr
21. Sikur Ne ta zbritnim kėtė Kur'an mbi ndonjė kodėr, do ta shihje atė tė strukur e tė ēarė prej frikės nga All-llahu. Kėta janė shembuj qė ua shkoqisim njerėzve, qė ata tė mendojnė.
22. Ai ėshtė All-llahu qė nuk ka zot tjetėr; vetėm Ai, qė e di tė fshehtėn dhe tė dukshmen, Ai ėshtė Mėshiruesi, Mėshirėbėrėsi!
23. Ai ėshtė All-llahu qė nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, sundues i pėrgjithshėm, i pastėr (prej tė metave qė i mvishen), shpėtimtar (qė i shpėton njerėzit prej ndėshkimit tė padrejtė), sigurues (qė i siguroi njerėzit me premtimin e vet dhe pejgamberėt me mrekulli) mbikėqyrės (qė mbikėqyr dhe pėrcjell ēdo send), i plotfuqishėm, mbizotėrues, i madhėrishėm. I lartėsuar ėshtė All-llahu nga ēka i shoqėrojnė!
24. Ai ėshtė All-llahu, Krijuesi, Shpikėsi, Formėsuesi. Tė tij janė emrat mė tė bukur. Atė (All-llahun) e madhėron ēka ka nė qiej e nė tokė dhe Ai ėshtė ngadhėnjyesi, i urti!

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

72. Xhin
1. Thuaj: "Mua mė ėshtė shpallur se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur'anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit,
2. qė udhėzon nė tė vėrtetėn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonė, kurrsesi nuk do t'ia shoqėrojmė mė askė".
3. Dhe se lartėsia e madhėruar e Zotit tonė nuk ėshtė qė ka as grua, as fėmijė.
4. S'ka dyshim se ai mendjelehti jonė fliste tė pavėrteta ndaj All-llahut.
5. Ndėrsa ne kemi pas menduar se as njerėzit, as xhinėt nuk flasin gėnjeshtra pėrkitazi me All-llahun,
6. Dhe se ka pasur burra prej njerėzve, qė kėrkonin ndihmė prej disa xhinėve dhe ashtu ua shtonin atyre edhe mė shumė arrogancėn.
7. Dhe se ata (njerėzit) kanė menduar, siē keni menduar edhe ju, se All-llahu nuk ka pėr ta ringjallur askė.
8. Dhe vėrtet, ne kemi hulumtuar ta arrijmė qiellin, po atė e gjetėm pėrplot roje tė forta dhe me shkėndija (zjarri qė djeg),
9. Dhe ne mė parė hulumtonim nė vendvėshtrimin pėr tė dėgjuar, e kush pėrpiqet tė dėgjojė tash, ai has nė pusinė e shkėndijės sė zjarrtė.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

112. Ihlas
1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
2. All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
3. As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

113. Felek
1. Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit,
2. Prej dėmit tė ēdo krijese qė Ai e krijoi.
3. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht.
4. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja.
5. Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

114. Nas
1. Thuaj: "Mbėshtetem (mbrohem) me Zotin e njerėzve!
2. Sunduesin e njerėzve,
3. Tė adhuruarin e njerėzve,
4. Prej tė keqes sė cytėsit qė fshihet.
5. I cili bėn cytje nė zemrat e njerėzve,
6. Qoftė ai (cytėsi) nga xhinėt ose nga njerėzit".

musl|m
15-07-06, 09:44
Keto dua jane shume te forta nese njeriu i ben atehere Zoti i cakton nje engjell ta ruaje tere diten ose naten qe xhindet mos i afrohen dhe mos i bejne keq mos e kapi magjia dhe syri i keq.

Permendja i mėngjesit dhe mbrėmjes

Elhamdu lil-ahi vahdeh, ves-salatu ves-selamu ala men la nebijje badeh

(Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, mėshira dhe shpėtimi (i All-llahut) qofshin mbi atė pas tė cilit s`ka mė żPejgamber, Muhamedin


All-llahu La Ilahe il-la huvel-Hajjul-Kajjumu, la te`hudhuhu sinetun ve la nevmun, lehu ma fis-semavati ve ma fil-erdi, men dhel-ledhi jeshfeu indehu il-la bi idhnihi, jalemu ma bejne ejdihim ve ma halfehum ve la juhitune bi shej`in min ilmihi il-la bima shae vesi'a Kursijjuhus-semavati vel-erda, ve la jeuduhu hifdhuhuma ve huvel-Alijjul-Adhim.

(All-llahu ėshtė Njė, s`ka Zot tjetėr pėrveē Atij, Ai ėshtė mbikėqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm. Atė nuk e żzė as kotja as gjumi; Gjithēka ka nė qiej dhe nė tokė ėshtė vetėm e Tij. Kush mund tė ndėrmjetėsojė tek Ai, pos żme lejen e Tij. Ai di tė tashmen qė ėshtė pranė tyre dhe tė ardhmen. Nga ajo qė Ai di, tė tjerėt dinė vetėm aq sa Ai ka dėshiruar. Kursija e Tij pėrfshin qiejt dhe tokėn, kurse kujdesi i Tij ndaj tė dyjave nuk i vjen rėndė, Ai żėshtė mė i Larti, mė i Madhi)[TRE HERE)TRE SURET E FUNDIT TE KURANIT THUHEN NGA TRE HERE

SURE IKHLAS

BISMILAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM
THUAJ:ZOTI ESHTE NJE
AI ESHTE I DOMOSDOSHEM PER CDO KRIJESE
AS KA LINDUR KE AS NUK ESHTE I LINDUR
DHE AI ME ASGJE NUK ESHTE I BARABARTESURE FELEK BISMIL-LAHIIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM
THUAJ MBESHTETEM ME ZOTIN E AGIMIT
PREJ DEMIT TE CDO KRIJESE QE AI KA KRIJUAR
DHE PREJ DEMIT TE ERRESIRES KUR NGRYSET PLOTESISHT
DHE PREJ DEMIT TE ATYRE QE LIDHIN E FRYEJNE NYJE(MAGJISTAREVE)
DHE PREJ DEMIT TE SMIRE KEQIT KUR SIPAS SMIRES VEPRON(SYRI I KEQ)
KJO ISHTE PER MBROJTJE NGA SYRI I KEQ EDHE MAGJIA

KURSE PER MBROJTJE NGA XHINET EDHE NJERZIT THUHET KJO SURE

Sure EN-NAS
BISMILAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

THUAJ MBESHTETEM ME ZOTIN E NJERZVE
SUNDUESIN E NJERZVE
TE ADHURUARIN E NJERZVE
PREJ TE KEQES SE CYTESIT QE FSHIHET
I CILI BEN CYTJE NE ZEMRAT E NJERZVE QOFTESI AI CYTESI NGA XHINET OSE NJERZIT


Asbahna ve asbaha el-Mulku lil-lah vel-hamdulil-lah la Ilahe il-lAll-llahu vahdehu la sherike leh, lehul-mulku żve lehul-hamdu ve Huve ala kul-li shejin kadir. Rabbi es`eluke-l-hajre ma fi hadhel-jevmi ve hajre ma badehu ve eudhu bike min sherri ma fi hadhel-jevmi ve sherri ma badehu. Rabbi eudhu bike minel-keseli ve su`il-kiber.Rabbi eudhu bike min adhabin fin-nar ve adhabin fil-kabr.

(E arritėm mėngjesin; e gjithė pasuria i takon All-llahut; falėnderimi ėshtė pėr All-llahun, nuk ka tė adhuruar żtjetėr pėrveē All-llahut, i Cili ėshtė njė dhe i pashoq; Atij i takon sundimi dhe falėnderimi; Ai mbi ēdo send ėshtė i plotfuqishėm. O Zot, prej Teje kėrkoj mbarėsinė (tė mirėn) e kėsaj dite dhe tė ditėve tė tjera dhe prej żTeje kėrkoj mbrojtjen nga e liga e kėsaj dite dhe ditėve tė tjera. O Zot, kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga pėrtacia dhe żmendjemadhėsia. O Zot, mė mbro nga dėnimi i Xhehennemit dhe nga dėnimi i varrit.)

All-llahume bike esbahna ve bike emsejna ve bike nahja ve bike nemutu ve ilejken-nushur.


O Zot im, me emrin Tėnd e arrijmė mėngjesin dhe me emrin Tėnd e arrijmė mbrėmjen, me emrin Tėnd ngjallemi dhe me emrin Tėnd vdesim dhe te Ti ėshtė kthimi)

All-llahume ente Rabbi la Ilahe il-la ente halakteni ve ene abduke ve ene ala ahdike ve vadike mesteta tu eudhu bike min sherri na sanatu eb`u leke bi nimetike aleje ve eb`u bi dhenbi fagfir li fe innehu la jagfirudh-dhunube il-la Ente.

(O All-llah, ti je Zoti im, nuk ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Teje; Ti mė ke krijuar dhe unė jam robi Yt, do tė qėndroj besnik ndaj marrėveshjes dhe premtimit Tėnd, sa tė kem mundėsi; Kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga e keqja żqė kam vepruar, Unė jam mirėnjohės ndaj dhuntive Tua, i pranoj mėkatet e mia, andaj mė fal, ngase mėkatet nuk i fal askush tjetėr pėrveē Teje)

All-llahumme inni asbahtu ush-hiduke, ve ush-hidu hamelete żųArshike ve Melaiketeke ve xhemia halkike, En-neke EnteAll-llahu la Ilahe il-la Ente vahdeke la sherike Lek, ve enne Muhammeden abduke ve resuluke.

(O Zoti im, u gdhiva, dėshmoj pėr Ty dhe mbajtėsit e Arshit Tėnd, melaiket Tua dhe tė gjitha krijesat Tua, se vėrtetė Ti je All-llahu i Vetėm, s`ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Teje, Ti je i Vetėm dhe i pashoq dhe dėshmoj se Muhammedi alejhis-selam ėshtė rob dhe i dėrguar i Yt.)

All-llahume ma asbaha bi min niżśmetin ev bi ehadin min halkike, fe minke vahdeke la sherike lek, fe lekel-hamdu ve lekesh-shukru

(O Zoti im, ajo qė mė ėshtė dhėnė mua apo ndonjėrit prej krijesave Tua nga begatitė e tėra ėshtė vetėm nga Ti qė Je i pashoq; Ty tė qoftė lavdėrimi dhe falėnderimi)

All-llahume afini fi bedeni, All-llahume afini fi semśi, All-llahume afini fi besari, la ilahe il-la ente, eudhu bike minel-kufri vel-fakri, ve eudhu bike min adhabil-kabr, la ilahe il-la ente (tri herė nė mėngjesė dhe tri herė nė mbrėmje)

(O Zoti im, mė jep shėndet nė trupin tim, O Zoti im, mė jep shėndet nė tė dėgjuarit tim, O Zoti im, mė jep shėndet nė tė pamurit tim. S'ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Teje. O Zoti im, kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga kufri (mosbesimi) e varfėria dhe kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga dėnimi i varrit. S'ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Teje).

HasbijAll-llahu la Ilahe il-la hu(ve), Alejhi tevekkeltu ve Huve Rabbul-`arshil-`adhim. (7 herė)

(Mė mjafton mua All-llahu; s'ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Tij. Tek Ai jam mbėshtetur dhe Ai ėshtė Zoti i Arshit tė Madh)

All-llahume inni es`elukel-`afve vel-`afijete fid-dunja vel-ahireh, All-llahume inni es`elukel-`afve vel-afijete fi dini ve dunjaje ve ehli ve mali. All-llahumes-tur żųavrati ve amin revati. All-llahumeahfedhni min bejni jedejje ve żmin halfi ve an jemini ve an shimali ve min fevki ve eudhu bike en ugtale min tahti.

(O Zoti im, kėrkoj nga Ti falje dhe shpėtim nė kėtė botė dhe nė Ahiret. Zoti im, kėrkoj qė tė mė falėsh dhe tė mė mbrosh nė fenė time dhe nė jetėn time, ma mbro familjen dhe pasurinė time. O Zoti im, m'i mbulo tė metat że mia dhe mė qetėso nė momentet trishtuese.O Zot, mė ruaj nga para dhe prapa, nė tė djathtė, nė tė majtė dhe nga lartė; kėrkoj nga ti qė tė mė mbrosh tė mos mė lėshojė toka.)

All-llahume alimel-gajbi vesh-shehadeti fatires-semavati vel-erdi, Rabbe kul-le shej`in ve melikehu, eshhedu en żla Ilahe il-la ente, eudhu bike min sherri nefsive sherrish-shejtani ve shirkihi ve en akterife ala nefsi su`en ev exhurrehu ila muslimin.

musl|m
15-07-06, 09:45
(O Zoti im, Ti je Ai i Cili i di tė fshehtat dhe tė dukshmet, Krijues i qiejve dhe i tokės, Zot i ēdo sendi dhe Mbizotėrues i saj, dėshmoj se nuk ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Teje; kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga e keqja e vetes sime dhe nga e keqja e djallit dhe nga ajo qė ai (shejtani) shpie nė shirk dhe kėrkoj tė mė mbrosh qė vetvetes e as ndonjė muslimani tė mos i bėj keq)

Bismil-lahil-ledhi la jedur-ru me`a-ismihi shej`un fil-erdi ve la fis-semai ve huves-semiul- alim (tri herė)

(Me emrin e All-llahut pranė emrit tė tė Cilit nuk bėn dėm asgjė nė tokė e as nė qiell, Ai qė dėgjon shumė dhe żdi ēdo send)

Redijtu bil-lahi Rabben ve bil-Islami dinen, ve bi Muhammedin nebijjen.

(Jam i kėnaqur qė Zoti im ėshtė All-llahu, feja ime ėshtė Islami dhe Pejgamberi im Muhammedi A.s

Ja Hajju ja Kajjumu bi rahmetike estegithu aslih li she`ni kul-leha ve la tekilni ila nefsi tarfete ajnin.

(O i Gjallė pėrgjithmonė, O Mbikėqyrės i ēdo gjėje, me mėshirėn Tėnde kėrkoj ndihmė, ma pėrmirėso tėrė gjendjen time dhe mos mė lė tė mbėshtetem nė veten time, as sa njė lėvizje e syrit)

Asbahna ve asbahal-Mulku lil-lahi Rabbil-alemin. All-llahumme inni es`eluke hajre hadhel-jevmi fet-hahu, ve nasrehu ve nurehu, ve bereketehu, ve hudahu, ve eudhu bike min sherri ma fihi, ve sherri ma badehu.

(E arritėm mėngjesin dhe e tėrė pasuria i takon All-llahut, Zotit tė botėrave.O Zoti im, unė kėrkoj mirėsinė e żkėsaj dite, hapjen e saj, ndihmėn e saj, dritėn e saj, dhuntinė dhe udhėzimin e saj. Kėrkoj tė mė mbrosh nga e keqja e saj dhe e ditėve tė tjera pas saj)

Asbahna ala fitretil-Islam ve ala kelimetil-Ihlas, ve ala dini nebijjina Muhammedin , ve ala mil-leti ebina Ibrahime Hanifen muslimen ve ma kane minel-mushrikin.

(E arritėm mėngjesin nė natyrshmėrinė Islame, nė fjalėn e sinqertė (fjala: LA ILAHE IL-LALL-LLAH), nė fenė e Pejgamberit tonė, Muhammedit dhe nė popullin (fenė) e babait tonė Ibrahimit, i cili ka qenė besimdrejtė, musliman e nuk ka qenė prej mushrikėve (idhujtarėve)

SubhanAll-llahi ve bihamdihi (100 herė)

(I Lartėsuar qoftė All-llahu, Atij tė Cilit i takon Lavdėrimi)

La Ilahe il-lAll-llahu vahdehu la sherike leh, lehul-mulku ve lehul-hamdu ve huve ala kul-li shejin kadir (10 herė, ose njė herė kur pėrton)

(S'ka tė adhuruar pėrveē All-llahut, Njė dhe i pashoq, Atij i takon sundimi dhe Lavdėrimi. Ai ėshtė i żplotfuqishėm mbi ēdo send)

La ilahe il-lAll-llahu vahdehu la sherike leh, lehul-Mulku ve lehul-hamdu ve huve ala kul-li shejin kadir (100 herė nė mėngjes)

(S'ka tė adhuruar pėrveē All-llahut, Njė dhe i pashoq, Atij i takon sundimi dhe lavdėrimi. Ai ėshtė i żplotfuqishėm mbi ēdo send)

SubhanAll-llahi ve bihamdihi uaadede halkihi ve rida nefsihi ve zinete arshihi ve midade kelimatihi (tri herė nė mėngjes)

(I Madhėruar qoftė All-llahu, aq sa ėshtė numri i krijesave tė Tij dhe aq sa dėshiron Ai vet. Po aq sa ėshtė i żbukur Arshi i Tij dhe sa ngjyra e pasosur (pafund) pėr t`i shkruar fjalėt e Tij)

All-llahume inni es`eluke lmen nafi`an ve rizkan tajjiben ve amelen mutekabbelen (ēdo mėngjes)

(O Zoti im, tė lutem mė jep dituri tė dobishme e furnizim tė mirė dhe tė lutem Tė m'i pranosh veprat e mia)

Estagfirullahe ve etubu ilejhi. [100 herė nė ditė]

(Kėrkoj faljen e All-llahut dhe tek Ai pendohem)


E'udhu bi kelimatil-lahit-tammati min sherri ma halaka. (tre herė nė mbrėmje)

(Kėrkoj mbrojtje me fjalėt e pėrsosura tė All-llahut nga sherri (e keqja) qė ka krijuar)

All-llahumme sal-li ve sel-lim ala nebijjina Muhammed (10 herė)

Paqa dhe meshira e All-llahut qofte mbi Muhammedin a.s dhe pasuesit e tij!

Artisti
15-07-06, 10:08
1. Ne kete video do te shikoni se si Shekihu sheron nje Vajze e cila ne trupin e saj ka nje E-Xhin prej te cilit vuan shum semundje, do te vereni se si Sheikhu detyron E-Xhinin te dal nga trupi i vajzes edhe ate duke e pranuar Islamin dhe duke u be E-Xhini musliman!

Video: http://video.google.com/videoplay?docid=-6050088288827079425&q=jinn

2. Ne videon e dyte do te ndiqni se si Shekhu sheron nje njeri ne trupin e te cilit ka gjithashtu nje E-Xhin me te cilin edhe komunikon Sheikhu duke e pyt sa vjeēar eshte e Ai duke perdorur zerin e njeriut pergjigjet se eshte 16 vjecar dhe se ne trupin e tij ka hyre pak para marteses se tij para 5 viteve permes Sihrit ne ushqim. Gjithashtu E-Xhini tregon se ne trup bashk me te jan edhe 6 rojtar te tij dhe se do te pranoj Islamin dhe nuk do te hynte me ne trupa te njerezve me kusht qe Sheikhu ta mbronte ate (E-Xhinin) nga magjistaret.

Video: http://video.google.com/videoplay?docid=3488644475156263030&q=jinn

3. Ne videon e trete do te shikoni Sheikhun e njejte duke sheruar nje pacient tjeter i cili eshte i paralizuar dhe vuan teper jasht normales per shkak se ne trupin e tij ka nje Shejtan ne kete rast, ju mund te ndiqni vet biseden ndermjet Shejtanit dhe Sheikhut dhe do te vereni se si Sheikhu i thot Shejtanit te behet musliman por ai ja kthen se nuk guxon sepse familja e tij do ta mbyste menjehere! Shekihu e detyron shejtanin te dale nga trupi i njeriut dhe njeriu ngritet dhe kthehet ne normale, ai tani mund te hec dhe nuk ka asnje problem.

Video: http://video.google.com/videoplay?docid=-5328457880435644814&q=exorcism

4 Ne kete video do te shikoni duke u sheruar nje vajze ne trupin e se ciles ka nje E-Xhin gjithashtu dhe ky e pranon Islamin dhe behet musliman, ju mund te shikoni dhe ndegjoni se si Xhini thot se All-llahu eshte nje dhe Muhammedi eshte i derguar i tij!

Video: http://video.google.com/videoplay?docid=5374670239602333596&q=exorcism

Rukje pra eshte kur hoxha reciton Kur`an dhe Xhini i cili nuk mund te duroje fjalet e Kur`anit qe i reciton Hoxha ai e hedh paicentin ne hipnoze dhe pastaj kontrollin mbi trupin e njeriut e mer E-Xhini kurse njeriu i vertet i atij trupi eshte ne gjum!


Manipulime shume te lira nga disa qe nuk mund te punojne me kamera,ne videon e dyte kishe u prish kamera ne minutin e 6 e tani ai sheiku kishe pe merr kofen e pe tregon qka e ka qit ai njeriu me mendje te lehte .

Sa para ja ka marre sheiku atij ?

Sa per paralizen,ekzistojn njerez te tille,qe me duart e tyre ne te cilat kane energji te hatashme,bile disa kane energji sikur mjeti i mjekesise elektroshock,me prekjen e pacientit me duar,pacienti fiton energji dhe muskujt e paralizuar nga energjia e fituar fillojn levizjen,parakusht eshte qe pacienti duhet te besoj VETE ,qe mund ti ndihmohet.

Nje nga keta njerez qe kane energji ne duart e tyre jam edhe UNE .


Mjeshteria dhe Energjia e te nderuarit Syle Vrelles,ka qene e hatashme sa qe ka sheruar edhe njerez te cilet nga e tere Bota kane ardhur te ai per tu sheruar.

Ky sherim dhe qdo sherim tjeter behet vetem nese pacienti beson ne vetevete.


Eshte mekat per kete forum ,nqofse keso videosh lejohen,qofte me linqe qofte ne menyra tjera.
Ata njerez te cilet jane mendjelehte,besojn ne keto video,prandaj per ta evituar kete ,duhet qe Moderatori ti fshij keto video ,nuk kemi nevoje ta shohim nje Arab duke vjelle e sheiku duke manipulu me kamer ,kemi pune tjera qe nuk i kemi ende te kryera.


Besoni ne Vetevete,s`ka qka ju bene askush,as nuk ju hyn ne trup askush po jeni ju me besimin e juaj ne vetvete.

Artisti

musl|m
15-07-06, 10:17
Manipulime shume te lira nga disa qe nuk mund te punojne me kamera,ne videon e dyte kishe u prish kamera ne minutin e 6 e tani ai sheiku kishe pe merr kofen e pe tregon qka e ka qit ai njeriu me mendje te lehte .

Sa para ja ka marre sheiku atij ?

Sa per paralizen,ekzistojn njerez te tille,qe me duart e tyre ne te cilat kane energji te hatashme,bile disa kane energji sikur mjeti i mjekesise elektroshock,me prekjen e pacientit me duar,pacienti fiton energji dhe muskujt e paralizuar nga energjia e fituar fillojn levizjen,parakusht eshte qe pacienti duhet te besoj VETE ,qe mund ti ndihmohet.

Nje nga keta njerez qe kane energji ne duart e tyre jam edhe UNE .


Mjeshteria dhe Energjia e te nderuarit Syle Vrelles,ka qene e hatashme sa qe ka sheruar edhe njerez te cilet nga e tere Bota kane ardhur te ai per tu sheruar.

Ky sherim dhe qdo sherim tjeter behet vetem nese pacienti beson ne vetevete.


Eshte mekat per kete forum ,nqofse keso videosh lejohen,qofte me linqe qofte ne menyra tjera.
Ata njerez te cilet jane mendjelehte,besojn ne keto video,prandaj per ta evituar kete ,duhet qe Moderatori ti fshij keto video ,nuk kemi nevoje ta shohim nje Arab duke vjelle e sheiku duke manipulu me kamer ,kemi pune tjera qe nuk i kemi ende te kryera.


Besoni ne Vetevete,s`ka qka ju bene askush,as nuk ju hyn ne trup askush po jeni ju me besimin e juaj ne vetvete.

Artisti

Per ty edhe krejt qe mendojn si ti, ky esht forum vetem per "besimtaret" Musliman e jo per lloj lloj ateisti, injoranti, hipokriti si lloji yt, kshyr ti punt e tua e mos e rras hunen ku ske lidhje me trunin, ti nuk mundesh me kuptu kete gje dhe ato video sepse nuk i ki dy lidhje me Islam, e kjo esht diqka jo e thjeshte per ta kuptu sejcili, kur nis shtepi sigurisht ja fillon prej themeli e jo prej kulmi.

Artisti
15-07-06, 10:26
Per ty edhe krejt qe mendojn si ti, ky esht forum vetem per "besimtaret" Musliman e jo per lloj lloj ateisti, injoranti, hipokriti si lloji yt, kshyr ti punt e tua e mos e rras hunen ku ske lidhje me trunin, ti nuk mundesh me kuptu kete gje dhe ato video sepse nuk i ki dy lidhje me Islam, e kjo esht diqka jo e thjeshte per ta kuptu sejcili, kur nis shtepi sigurisht ja fillon prej themeli e jo prej kulmi.

Po te kisha thene une ty,te lumte per keto video,kishe shkrue me siguri diqka tjeter,energjia ime,besimi im ne vetevete,nuk me lejon te them te paverteten dhe ti perkrah manipulimet,sepse zoti nuk i perkrah manipulimet,me kete konstatojm se ti je perkrahes manipulimesh te llojllojta me te cilat deshiron ti besh shume forumist per vete.Kete nuk do ta arrish sepse ti je njeri qe perkrah rrymen arabe,je njeri i cili perkrah njerezit te mosbesojn ne vetevete por te besojn ne shkrimet e videot tua te manipuluara.


Edhe njehere do ta kisha lut Moderatorin ti fshij keto linqe se bashku me kuoten qe i kam be shkrimit tend.


Besimi ne vetevete sjell energjin e duhur per ta ndjere njeriu mire veten.Artisti

musl|m
15-07-06, 11:12
Po te kisha thene une ty,te lumte per keto video,kishe shkrue me siguri diqka tjeter,energjia ime,besimi im ne vetevete,nuk me lejon te them te paverteten dhe ti perkrah manipulimet,sepse zoti nuk i perkrah manipulimet,me kete konstatojm se ti je perkrahes manipulimesh te llojllojta me te cilat deshiron ti besh shume forumist per vete.Kete nuk do ta arrish sepse ti je njeri qe perkrah rrymen arabe,je njeri i cili perkrah njerezit te mosbesojn ne vetevete por te besojn ne shkrimet e videot tua te manipuluara.


Edhe njehere do ta kisha lut Moderatorin ti fshij keto linqe se bashku me kuoten qe i kam be shkrimit tend.


Besimi ne vetevete sjell energjin e duhur per ta ndjere njeriu mire veten.Artisti

Lexo artikujt qe jan ne kete tem pik per pik dhe me vemendje e pastaj fol... Se kerka sje qka je tu thon je tu fol n`hava, lexoje dhe e kupton se ne qka duhet me besu njeriu dhe qka duhet me be qe me u mbrojt prej gjerave te tilla dhe me qen rehat!

Zero Cool
15-07-06, 12:26
Ēka je ka flet o musl|m koti ? Ēfare magjija e syra te kqi e xhinda je ka permend? Keto gjana kan egzistu para me shum se 1400 vjeteve (por me mendje aty je ti hala). Edhe nese keto jane te verteta dhe njeriu mundet te sherohet nga kurani (edhepase me kuran te gjitha magjite jane te ndaluara, dmth ti po bie ne kundershtim me veteveten) pse atehere nuk sherohesh TI , a e sheh qe je bere per psikiater (ose sherim tradicional tendin)?
Hajt sherohu ti e nese ke sukses atehere na trego per pervojat e tua te sherimit !

Artisti
15-07-06, 12:37
Per ty edhe krejt qe mendojn si ti, ky esht forum vetem per "besimtaret" Musliman e jo per lloj lloj ateisti, injoranti, hipokriti si lloji yt, kshyr ti punt e tua e mos e rras hunen ku ske lidhje me trunin, ti nuk mundesh me kuptu kete gje dhe ato video sepse nuk i ki dy lidhje me Islam, e kjo esht diqka jo e thjeshte per ta kuptu sejcili, kur nis shtepi sigurisht ja fillon prej themeli e jo prej kulmi.Po ti a pe sheh qka ke shkrue,kjo nen thojza d.m.th qe ata nuk jane besimtare,me kete i shtine edhe ata qe besojn ne nje thes,per ate po te them se po mundohesh me mjeshteri te manipulosh me njerez dhe besimtare te vertete,por vizatimet dhe analizat e mia po te pershkruajn ashtu si je.

Ti e ke pase nikun SImeone,e ndrrove nikun e bere muslim,manipulove me veteveten,d.m.th. manipulator

Ti a je ai i cili e vendosi foton e qeqenit ne fillim,pastaj pasi ta vizatova e hjeke ate foto e e vendose kete d.m.th. manipulator.

Pastaj ne temen "Ndiqni videon sesi rrahen femijet ne Irak" kjo faqe ishte faqe Pornografike d.m.th. po mundohesh rinin e paster shqiptare ti degjenerosh me aso faqesh d.m.th. manipulator .

Pastaj e pastaj e pastaj ka shume tjera qe me ato sende po manipulon.


Tash mos u nervozo,po shikoje te verteten e ngjitju te vertetes se me manipulime shkon perpara vetem te ata qe nuk ti analizojn e pastaj vizatojn shkrimet tua,pra kthehu ne rruge te zotit e perkrahe te verteten.


Edhe njehere e kisha lut Moderatorin ti fshij ato linqe se bashku me kuoten qe ja kam be shkrimit tend.
Artisti

musl|m
15-07-06, 13:05
Po ti a pe sheh qka ke shkrue,kjo nen thojza d.m.th qe ata nuk jane besimtare,me kete i shtine edhe ata qe besojn ne nje thes,per ate po te them se po mundohesh me mjeshteri te manipulosh me njerez dhe besimtare te vertete,por vizatimet dhe analizat e mia po te pershkruajn ashtu si je.

Ti e ke pase nikun SImeone,e ndrrove nikun e bere muslim,manipulove me veteveten,d.m.th. manipulator

Ti a je ai i cili e vendosi foton e qeqenit ne fillim,pastaj pasi ta vizatova e hjeke ate foto e e vendose kete d.m.th. manipulator.

Pastaj ne temen "Ndiqni videon sesi rrahen femijet ne Irak" kjo faqe ishte faqe Pornografike d.m.th. po mundohesh rinin e paster shqiptare ti degjenerosh me aso faqesh d.m.th. manipulator .

Pastaj e pastaj e pastaj ka shume tjera qe me ato sende po manipulon.


Tash mos u nervozo,po shikoje te verteten e ngjitju te vertetes se me manipulime shkon perpara vetem te ata qe nuk ti analizojn e pastaj vizatojn shkrimet tua,pra kthehu ne rruge te zotit e perkrahe te verteten.


Edhe njehere e kisha lut Moderatorin ti fshij ato linqe se bashku me kuoten qe ja kam be shkrimit tend.
Artisti

Ma ka mar mendja se je i ēoroditur totalisht, por tash u binda.

Pse nuk pe len dikan me te lavdru se je piktor ose vizatus i mir po gjithmon flet ashtu per veten e ngrit ne qiell??? Qka te them un ty qe mendon se je kumedit kushi edhe din te vlersosh e kuedi une qka, po ma fantazer se ti skom pa hala bjeri vehtes mas.

Esht e vertet qe e kam pas nick Simeone pastaj e kam ndrru bashk me fene jam be Musliman edhe e kam be nick musl|m ēka ka te keqe ktu? A nuk esht kjo per ēdo lavdate? Nga nje Simeon i cili ka ndjek rruget me te gabuara te ksaj jete i cili ka pi alkohol dhe gjera tjera qe me kan shkaktu shum probleme jam ndryshu ne musl|m i cili nuk pin alkohol jeton jet normale me rrethin sillet mire nuk eshte i ashper dhe ofendues si mepare. Qka ka te keqe ketu????

Foton nuk mundet kush me me caktu se ēfar te vendosi, njeher e kam pas foton e ushtarit te UCK-se duke ngran buk e qaj pastaj foton me emrin e All-llahut, pastaj foton e Shamil basayev, pas vdekjes se hoxhes se nderuar J. Hasipi e kam vendos foton e tij dhe me nuk e kam ndryshu a ka ketu diqka te keqe? Pse i jep vetes fllad ne kto dit te nxeta pse po e rren vehten e po thu se ti ma paske ndrru??? O fantazer mos u levdro bre ma se pom vjellet kur pot shoh se sa i humbur je e po levdrohesh ashtu pa u kan puna hiq, ne sejcilen tem fryhesh e thu qe un e zbulova rastin un e zgjidha problemin un e vizatova un e verejta tjeterkush smujti me verejt asnja perveq meje qka pot doket vetja pash familjen Super Men a?

Linkun se si rrahen femijet nga ushtaret britanik e kam gjet ne google dhe as qe kam pa anesh diqka sikur te kisha pa nuk do ta postoja edhe pse esht veshtir sot te gjesh nje faqe ku nuk ka reklama te tilla me foto palidhje, po ju jeni te till te flliqt qe kur i keni pa fotot keni mbet pa fjal e jeni nal keni mendu ka me ja ngjit tash e keni pa nje reklam edhe ha qe rasti me shfrytzu e mi hik temes me qit tjeterkun. Pse nuk e komentut niher ate rast per cilin e hapa temen e pastaj te folni per ato problemet tjera sekondare?

Edhe luti sa te dush, po e shof qart se po ke frik nga fakti qe videot dhe tema ne pergjithsi jan shum bindese.

Un shpresoj se kto qe i kam shenuar mbi kete teme do ti sherbejne njerezve qe jan te semure dhe inshAll-llah do ti ndihmojne te gjejn zgjidhje dhe sherim. Ky ka qen qellimi im dhe nuk besoj se ka te keqe ne te!

musl|m
15-07-06, 13:11
Ēka je ka flet o musl|m koti ? Ēfare magjija e syra te kqi e xhinda je ka permend? Keto gjana kan egzistu para me shum se 1400 vjeteve (por me mendje aty je ti hala). Edhe nese keto jane te verteta dhe njeriu mundet te sherohet nga kurani (edhepase me kuran te gjitha magjite jane te ndaluara, dmth ti po bie ne kundershtim me veteveten) pse atehere nuk sherohesh TI , a e sheh qe je bere per psikiater (ose sherim tradicional tendin)?
Hajt sherohu ti e nese ke sukses atehere na trego per pervojat e tua te sherimit !

Edhe njeriu ka egzistu para 1400 vjetve, por ai ende egziston a don te thot kjo se nuk ka nevoj te flasim per njerezit dhe problemet e tyre me? Xhinet kan jetuar dhjetra mijra vjet me pare dhe ende jetojne, edhe ato jan krijesa si njerezit por te krijuara prej zjarri dhe jan te pa dukshme per njerezit.

Magjite jan te ndaluara sipas islamit, shkuarja te fallxhoret e magjistaret eshte e ndaluar, me shku tek ata njerez qe shenojn hajmalie e fryjn me tyma e me flak jan te ndalume.

I vetmja menyr e lejuar per te sheruar njerez ne trupin e te cilve ka xhin ose shejtan eshte "Rukja" ose Leximi i Kur`anit. Njeriu ose sheruesi duhet te jet besimtar i forte dhe dijetar i Islamit, duhet te fale namazin regullisht dhe vetem ne at menyr sherimi mund behet me sukses. Dhe nuk ka asgje te keqe nese ke ndjek videon, hoxha vetem reciton ajete Kur`anore, e xhini ose shejtani ne trupin e njeriut nuk mundet ti ndegjoj dhe ik nga prezenca e engjujve te cilt vijn per te ndegjuar hoxhen se si reciton ajete Kur`anore!

Lexo me shum ne ate qe esht shkruar ne kete teme dhe do ta kesh te qarte, perndryshe kjo qe ju mendoni se kam be gabim ne fakt gaboni vet dhe kot ofendoni e flitni se ato fjale qe i thoni nuk po me prekin aspak jam mese i bindur dhe i vetedijshem per ate qe bej!

musl|m
15-07-06, 13:21
ZBULIMI I PSIKOLOGUT VANDAR HOVEN MBI FJALEN ALL-LLAH

E VĖRTETA DHE REALITETI

Psikologu Holandez “Vander Hovėn” ne pėrpjekjet e tij studimore nė fushėn e psikologjise, ka informuar publikun rreth zbulimit te tij te fundit mbi efektin e te lexuarit te Kuranit si dhe pėrsėritjen e fjalės ALL-LLAH.

Ai ka pohuar se ky zbulim nuk ėshtė vetėm pėr pacientin ne veēanti, mirėpo pėr tė gjithė njerėzit ne pėrgjithėsi. Profesori Holandez Vander, ka konfirmuar se zbulimi i tij ėshtė i bazuar ne studime dhe hulumtime tė shumta, njėherit ėshtė zbatuar edhe ne shumė paciente, prej njė periudhe tre vjetore.

Disa nga pacientet e tij nuk qenė fare mysliman, disa te tjerė nuk flisnin gjuhėn arabe dhe megjithatė, ishin te kėrkuar qe ta shqiptonin qartazi fjalėn All-llah, ne mėnyre qe ta gjenin shėrimin.

Tė arriturat ishin mahnitėse, e ne veēanti mbi ata qe vuanin nga brengosja, hidhėrimi dhe presioni.
E pėrditshmja Saudite “El-Vatan”, ka bėrė te njohur raportin e Psikologut Holandez, nė tė cilin thuhet:
“ Ata te cilėt kanė mundėsi ta lexojnė shkrimin Arab si dhe ata te cilėt lexojnė Kuranin rregullisht, janė te mbrojtur nga sėmundjet psikike, te tillėt janė myslimanet.“

Psikologu, shpjegoi se ēdo shkronjė nė fjalėn Allah ka ndikim pozitiv ne shėrimin e sėmundjeve mendore.
Ne studimin e tij, ai pohoi se ēdo shkronjė posedon karakteristikat e veta, p.sh.: shkronja e parė e fjalės All-llah, ėshtė: (A), kjo shkronjė ėshtė e lėshuar nga sistemi frymėmarrės dhe ne te njėjtėn kohe bėnė kontrollimin e frymėmarrjes. Ai shtoi se shqiptimi i bashkėtingėllores (L) ashtu sikurse ne gjuhėn arabe, zbutė sistemin e frymėmarrjes pėr disa momente, dhe atė kur gjuha ndeshet me pjesėn e sipėrme te nofullės me njė ndalje ne mes, dhe kėtė ndalje fillon ta pėrsėris vazhdimisht.

Ndėrsa, sa i pėrket shqiptimit te shkronjės se fundit, pra shkronja (H), ku pėrmes se cilės shkaktohet njė kontakt ne mes te mushkėrive dhe zemrės, dhe ky kontakt apo takim kontrollon dhe verifikon te rrahurat e zemrės.

Ajo qe me se shumti na tėrheq vėmendjen ėshtė se, ky psikolog nuk i takon besimit islam, mirėpo ėshtė i dhėnė shumė pas shkencave islame si dhe ėshtė duke bėrė hulumtime ne fshehtėsitė e Kur’anit.
All-llahu i Madherishem, thotė:

Ne do t’ua bėjmė atyre tė mundshme qė t’i shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre deri qė t’u bėhet e qartė se ai (Kur’ani) ėshtė i vėrtetė. A nuk mjafton qė Zoti yt ėshtė dėshmitar pėr ēdo gjė?
[Kur'an, 41:53]Pėrktheu nga Gjuha Angleze
Fehim Xh. Dragusha
26.03.2006
Marr nga Zeriyt

Artisti
15-07-06, 13:29
Ma ka mar mendja se je i ēoroditur totalisht, por tash u binda.

Pse nuk pe len dikan me te lavdru se je piktor ose vizatus i mir po gjithmon flet ashtu per veten e ngrit ne qiell??? Qka te them un ty qe mendon se je kumedit kushi edhe din te vlersosh e kuedi une qka, po ma fantazer se ti skom pa hala bjeri vehtes mas.

Esht e vertet qe e kam pas nick Simeone pastaj e kam ndrru bashk me fene jam be Musliman edhe e kam be nick musl|m ēka ka te keqe ktu? A nuk esht kjo per ēdo lavdate? Nga nje Simeon i cili ka ndjek rruget me te gabuara te ksaj jete i cili ka pi alkohol dhe gjera tjera qe me kan shkaktu shum probleme jam ndryshu ne musl|m i cili nuk pin alkohol jeton jet normale me rrethin sillet mire nuk eshte i ashper dhe ofendues si mepare. Qka ka te keqe ketu????

Foton nuk mundet kush me me caktu se ēfar te vendosi, njeher e kam pas foton e ushtarit te UCK-se duke ngran buk e qaj pastaj foton me emrin e All-llahut, pastaj foton e Shamil basayev, pas vdekjes se hoxhes se nderuar J. Hasipi e kam vendos foton e tij dhe me nuk e kam ndryshu a ka ketu diqka te keqe? Pse i jep vetes fllad ne kto dit te nxeta pse po e rren vehten e po thu se ti ma paske ndrru??? O fantazer mos u levdro bre ma se pom vjellet kur pot shoh se sa i humbur je e po levdrohesh ashtu pa u kan puna hiq, ne sejcilen tem fryhesh e thu qe un e zbulova rastin un e zgjidha problemin un e vizatova un e verejta tjeterkush smujti me verejt asnja perveq meje qka pot doket vetja pash familjen Super Men a?

Linkun se si rrahen femijet nga ushtaret britanik e kam gjet ne google dhe as qe kam pa anesh diqka sikur te kisha pa nuk do ta postoja edhe pse esht veshtir sot te gjesh nje faqe ku nuk ka reklama te tilla me foto palidhje, po ju jeni te till te flliqt qe kur i keni pa fotot keni mbet pa fjal e jeni nal keni mendu ka me ja ngjit tash e keni pa nje reklam edhe ha qe rasti me shfrytzu e mi hik temes me qit tjeterkun. Pse nuk e komentut niher ate rast per cilin e hapa temen e pastaj te folni per ato problemet tjera sekondare?

Edhe luti sa te dush, po e shof qart se po ke frik nga fakti qe videot dhe tema ne pergjithsi jan shum bindese.

Un shpresoj se kto qe i kam shenuar mbi kete teme do ti sherbejne njerezve qe jan te semure dhe inshAll-llah do ti ndihmojne te gjejn zgjidhje dhe sherim. Ky ka qen qellimi im dhe nuk besoj se ka te keqe ne te!


Qoroditja jote nuk ka te ndalur,e me qoroditjen tende po mundohesh edhe te fitosh simpatizant e mi qorodit edhe ata.A po te dhemb qe mua nuk mund te me qoroditesh a ?

Levdata me vend pranohet,kritika me vend pranohet,une kam thene mos ma beni rrafsh se ai qe ma ben rrafsh kur e kam keq prej atij momenti per mua nuk eshte shok,por ti deshiron me te levdue per video pornografike,pr video me te cilat njerezit mendje leht deshiron ti dergosh te sheiku se me siguri ke marre para nga ai per vendosjen e ketyre linqeve,e vendosja e linqeve sa e di une ne Dardani eshte e ndaluar.

Ti je njeri nder disa qe nuk shihni anash,por vetem perpara ,ktyne here vetem perpara kane pa veq kuajt,sepse e kane pase nje mbrojtese mos me pa tjeterkah,e ndoshta te besoj se nuk ke pa anash,por kur e hap ate faqe,ma se larti eshte nje foto erotiko-pornografike,je i pabesueshem me keto qe thua,qellimi yt eshte degjenerimi i rinise se paster shqiptare.

"Ne jemi te tille te flliqt",po une po te them qe disa here qe ti me qoroditjen tende po mundohesh mi qorodit e edhe mi flliq te tjeret qe jane te paster.Ti mos na sjell linqe pornografike se ato degjenerojn flliqin rinine e paster shqiptare.

Me mire mi lut sesa si ti qe mundohesh me mish e shpirt e me ofendime nqofse nje te kundershton per shkrimet tua.

Une i luti njerezit e zotit,se me dite qe nuk jane njerez te zotit nuk do te kishin pa shkrim nga une ketu,se me dreqen nuk kam pune,une ata i luftoje e po me duket se ty kjo po te dhemb.

Keto qe i ke shenuar me lart,jo qe ju ndihmojn dikujt po ai i cili eshte mendje leht ai semuret edhe me shume,e ti kete po e deshiron.Artisti

musl|m
15-07-06, 14:19
Qoroditja jote nuk ka te ndalur,e me qoroditjen tende po mundohesh edhe te fitosh simpatizant e mi qorodit edhe ata.A po te dhemb qe mua nuk mund te me qoroditesh a ?

Levdata me vend pranohet,kritika me vend pranohet,une kam thene mos ma beni rrafsh se ai qe ma ben rrafsh kur e kam keq prej atij momenti per mua nuk eshte shok,por ti deshiron me te levdue per video pornografike,pr video me te cilat njerezit mendje leht deshiron ti dergosh te sheiku se me siguri ke marre para nga ai per vendosjen e ketyre linqeve,e vendosja e linqeve sa e di une ne Dardani eshte e ndaluar.

Ti je njeri nder disa qe nuk shihni anash,por vetem perpara ,ktyne here vetem perpara kane pa veq kuajt,sepse e kane pase nje mbrojtese mos me pa tjeterkah,e ndoshta te besoj se nuk ke pa anash,por kur e hap ate faqe,ma se larti eshte nje foto erotiko-pornografike,je i pabesueshem me keto qe thua,qellimi yt eshte degjenerimi i rinise se paster shqiptare.

"Ne jemi te tille te flliqt",po une po te them qe disa here qe ti me qoroditjen tende po mundohesh mi qorodit e edhe mi flliq te tjeret qe jane te paster.Ti mos na sjell linqe pornografike se ato degjenerojn flliqin rinine e paster shqiptare.

Me mire mi lut sesa si ti qe mundohesh me mish e shpirt e me ofendime nqofse nje te kundershton per shkrimet tua.

Une i luti njerezit e zotit,se me dite qe nuk jane njerez te zotit nuk do te kishin pa shkrim nga une ketu,se me dreqen nuk kam pune,une ata i luftoje e po me duket se ty kjo po te dhemb.

Keto qe i ke shenuar me lart,jo qe ju ndihmojn dikujt po ai i cili eshte mendje leht ai semuret edhe me shume,e ti kete po e deshiron.Artisti

Definitivisht ti koke i smut vet sikur ata ne video, 100000% se kto mendime qe i ke vijn direkt nga nje shejtan shum i keq qe e ke ne trup, sherim per ty ka po ja qe shejtani ne bark te largon dhe te thot te ikesh larg nga e verteta te cilen jam munduar dhe mundohem ta plasoj ketu.

Un me fakte dhe argumente shenova dhe veprova, shenova mbi boten e Xhineve dhe Magjive dhe ato i argumentova me video, kush don lexon me vemendje dhe i kupton, un nuk e kam ndermend te merrem me nje njeri siē je ti me i flliqt se ato grat e kqija qe shpifin 10000 fjal dhe mizen e bajn balen me nje qellim te vetem nenēmim dhe degradim te tjetrit qe me pastaj te ngrit vehten mbi te-gjith.

Po hec mos shpif me e mos mi perdhuno fjalt se sinqerisht nuk po te ka hije te kam thene dhe me heret barku pom kap per do budallakiave qe i flet, nese don fol me fakte se sinqerisht kerka nuk je hiq, veq po shpif e po flet qka po ke qejf dhe je totalisht jash temes.

Dhe nje ta bej te qart, se keq ja ke nis mem perdor si vegel per kalimin e kohes, ki kujdes se un nuk jam ketu qe ti apo dikush tjeter te shpif gjera te tilla per personalitetin dhe qellimet e mia, ofendimet e shumta qe po i ben pa pik argumenti nuk mundem ti duroj jo un po askush andaj kujdes qka po flet se nuk te duroj shum e shum...

Edhe shiko sonte gjuje ndonje PARTY e shko knaqe shejtanin qe e ke ne bark me muzik e zhurm te madhe se ashtu ka qejf, pi alkohol e ben zina se vetem ashtu e shkrin at krejt, knaqnu sa te mundeni deri ne diten e fundit! E ateher un i talluri do te tallem me ty qe po tallesh...

Artisti
15-07-06, 22:45
Definitivisht ti koke i smut vet sikur ata ne video, 100000% se kto mendime qe i ke vijn direkt nga nje shejtan shum i keq qe e ke ne trup, sherim per ty ka po ja qe shejtani ne bark te largon dhe te thot te ikesh larg nga e verteta te cilen jam munduar dhe mundohem ta plasoj ketu.

Un me fakte dhe argumente shenova dhe veprova, shenova mbi boten e Xhineve dhe Magjive dhe ato i argumentova me video, kush don lexon me vemendje dhe i kupton, un nuk e kam ndermend te merrem me nje njeri siē je ti me i flliqt se ato grat e kqija qe shpifin 10000 fjal dhe mizen e bajn balen me nje qellim te vetem nenēmim dhe degradim te tjetrit qe me pastaj te ngrit vehten mbi te-gjith.

Po hec mos shpif me e mos mi perdhuno fjalt se sinqerisht nuk po te ka hije te kam thene dhe me heret barku pom kap per do budallakiave qe i flet, nese don fol me fakte se sinqerisht kerka nuk je hiq, veq po shpif e po flet qka po ke qejf dhe je totalisht jash temes.

Dhe nje ta bej te qart, se keq ja ke nis mem perdor si vegel per kalimin e kohes, ki kujdes se un nuk jam ketu qe ti apo dikush tjeter te shpif gjera te tilla per personalitetin dhe qellimet e mia, ofendimet e shumta qe po i ben pa pik argumenti nuk mundem ti duroj jo un po askush andaj kujdes qka po flet se nuk te duroj shum e shum...

Edhe shiko sonte gjuje ndonje PARTY e shko knaqe shejtanin qe e ke ne bark me muzik e zhurm te madhe se ashtu ka qejf, pi alkohol e ben zina se vetem ashtu e shkrin at krejt, knaqnu sa te mundeni deri ne diten e fundit! E ateher un i talluri do te tallem me ty qe po tallesh...

Me i smute dhe me manipulator se ti ende skam takue,ti as nuk ke fakte as asgje nuk po argumenton,ti vetem po manipulon me video te ndryshme e me e keqja po manipulon ne ate menyre qe po sjell linqe te faqeve te degjeneruara,kjo lejon te kuptoj se ti je vete i degjeneruar,ku edhe vete e the se ke qene shejtan,se ke pi alkohol se ke be gjera shejtanllaku e tash kishe je kthye ne rruge te zotit.
Ti nuk mundesh mu be i mire deri ne diten e gjykimit,ne kete dite ki mu be i mire se aty se ke as kompjuterin as rrugen kah me ik,aty e ke nje karrige dhe do te pergjigjesh pyetjeve te cilat te parashtrohen.Pyetja e pare eshte:

Si e ke emrin ?

Pergjigje nga ti s`ka me pase,se nuk e din ti a je Simeone apo je muslim,dikur ki mu dashte edhe ne pyetjen se pse i ke sjell linqet e faqes se degjeneruar faqja e rinise se paster shqiptare,as aty s`ki me pase pergjigje,se pergjigja e vetme eshte se ti po mundohesh mi degjenerue rinin shqiptare.

Gjykimi yt ka me qene i veshtire per ty,por i lehte per zotin se ti s`ki me pase pergjigje per asnje pyetje,keshtu qe rruga e mbare per Ferr.

Ti pe permend shume personalitetin tend,po ti kur ju thue tjereve se jane te flliqur,qfare personaliteti ke ti,i sterflliqt apo.Artisti

musl|m
16-07-06, 00:33
Me i smute dhe me manipulator se ti ende skam takue,ti as nuk ke fakte as asgje nuk po argumenton,ti vetem po manipulon me video te ndryshme e me e keqja po manipulon ne ate menyre qe po sjell linqe te faqeve te degjeneruara,kjo lejon te kuptoj se ti je vete i degjeneruar,ku edhe vete e the se ke qene shejtan,se ke pi alkohol se ke be gjera shejtanllaku e tash kishe je kthye ne rruge te zotit.
Ti nuk mundesh mu be i mire deri ne diten e gjykimit,ne kete dite ki mu be i mire se aty se ke as kompjuterin as rrugen kah me ik,aty e ke nje karrige dhe do te pergjigjesh pyetjeve te cilat te parashtrohen.Pyetja e pare eshte:

Si e ke emrin ?

Pergjigje nga ti s`ka me pase,se nuk e din ti a je Simeone apo je muslim,dikur ki mu dashte edhe ne pyetjen se pse i ke sjell linqet e faqes se degjeneruar faqja e rinise se paster shqiptare,as aty s`ki me pase pergjigje,se pergjigja e vetme eshte se ti po mundohesh mi degjenerue rinin shqiptare.

Gjykimi yt ka me qene i veshtire per ty,por i lehte per zotin se ti s`ki me pase pergjigje per asnje pyetje,keshtu qe rruga e mbare per Ferr.

Ti pe permend shume personalitetin tend,po ti kur ju thue tjereve se jane te flliqur,qfare personaliteti ke ti,i sterflliqt apo.Artisti

Kush po me kercnohet me Ferr? Phaaaaaaaaaaaaa definitivisht ti je shizofreni me i ēoroditur qe kam taku ndonjeher, shko njeher laje b... e pastaj eja folem ti mu ktu ashtu si ke fol o bir shkine.

Argumentet e mia sado qe te pshurrta jan ato te pakten jan, po tuat ku jan se? A e sheh veten se vetem flet dhe shpif qka te teket ty dhe si ke qef ti? A e sheh veten pash ni Zot se sa i krisur je?

Sinqerisht heret apo vone do ta kuptosh se ne trupin tend jeton nje prej Shejtanave, dhe se Ai te thot te flasesh keshtu, nje dit do ta kuptosh mos e harro kete premtim se mund te argumentoj me fakte ket qe te bindesh se vertet disa prej shprehjeve tua nuk i takojn "njerezve" pos "Shejtanit"

Ti je vetem nje marionet i Shejtanit po kupton apo jo? Ti luan ashtu si ti terheq penat Shejtani, dhe ti perball personalitetit tim sado qe i flliqt esht je nje krrim te cilin leht mund ta gelltis.

A ka me te mjere se ti? Sinqerisht nga zemra po them se me te ēoroditur se ti ketu nuk kam pa asnje, nderkaq ne jeten e perditshme kam pa aq sa ti ne krahasim me ato je nje mikrob. Po a e din bre se kujt kam tregu shkrimet e tua u habit edhe ka qesh me te madhe, definitivisht ti sje normal ej shiko se sa i humbur je shiko se nuk je ne gjendje dy fjal te thjeshta ti kuptosh, shiko se si keqkupton me keq se nje analfabet, definitivisht ti je nje analfabet qe si ke dy lidhje me trunin shiko se qfar gafi ke ba:


musl|m:
Deshiroj te them nje hadith te cilin e ka treguar Hoxha i ndjere Mulla Jakup Hasipi:

E kan pyetur Muhammedin a.s shoket e tij cili prej neve eshte me i miri burre, dhe Rasulullahu eshte pergjigjur me i miri prej juve eshte ai i cili me doren e vet i jep kafshaten gruas se vet.

Mendoj se kjo shpjegon shum mire qfar vlere ka gruaja dhe si duhet trajtuar ajo.
----

Artisti:

muslim,kjo tregon se gruan po don me be parazit,qe mos me dite gruaja me hanger vete,qe mos dite gruaja me punue vete.

Po qka nese te ndodh diqka qe s`mundesh me ja jep me dore gruas buken,a je burre i keq tani a ,edhe pse nuk je ne gjendje me ja jep buken gruas per shkaqe shendetesore.

Spjegonja gruas se duhet te behet e zoja e vetes,spjegonja gruas se duhet me hanger vete buke,spjegonja gruas se me ja jep burri kafshaten me dore te tij e ben parazit,e ben te paditur,e shume e shume spjegime per ato gra te cilat jane ne ate gjendje.

Ai qe e ben gruan parazit,te paditur,ben mekat.Artisti


Phaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa shiko ooooooooo anlafabet qe nuk je ne gjendje dy fjal me i kuptu, shiko se sa i humbur je dhe sa i keqkupton gjerat!!!!!


musl|m:

Toka eshte nje anije, dhe ne te ka disa njerez qe jan ne fund te anijes, e disa jan larte, keta qe jan poshte kur kan nevoj per uj duhet te ngjiten lart dhe te mbushin, por prej pertacise atyre ju bezdiset te hypin vazhdimisht atje dhe prap te zbresin dhe ne ket menyr e marrin nje kazem e dojn ta ēajne anijen poshte qe tju buron uji afer, e kur ata prej lart i shofin nese i lejojne ta ēajne dhe ti hjekin nje drrase anijes atehere anija do ti fundos tegjith, ne ate rast ata lart jan te detyruar qe me ēdo kusht ti ndalojne, madje edhe me lufte vetem e vetem qe anija me njerez te shpeton.

Ky eshte shembulli te cilin e ka dhene Muhammedi a.s dhe qe un e zgjedha per tju pershkruar me mire se ēka eshte Xhihadi!

Paqja dhe meshira e All-llahut qofte mbi ju dhe familjet tuaja muslimane!

-----

Artisti:

Une ende nuk pashe Anije te rrumbullakt,apo e perkrah ti Tezen qe Toka eshte katrore apo Anije.

Nqofse nuk e din ti kete,nuk je i menqur!!!!!!!!!!!

Uji,sa e di une,shkon poshte vet,pa e marr dikush kazmen e me ja hap rrugen.

Uji shkon poshte e jo lart.

Nqofse nuk e din ti kete,nuk je i menqur!!!!!!!!!

Ata te cilet ja ndalojn ujin tjereve,zoti ka mi kalle ne flake

Nqofse ti kete nuk e din,nuk je i menqur!!!!!!!!!!


Shife o njeri se kush je! Shife vehten se te bardhes po i thu kuq e zi e kalter e verdh e te zezes po i thu ylber ngjyrash, ti kishe ngatrru vetem te bardhen me te zezen skishte shum dert se te till ka shum ketu, por kshtu si ti qe i ke perzi krejt punt ska.

Dhe nje gje, per tegjith bej dua pas namazit, lus All-llahun tju jep drit zemrave te atyre qe jan te mbyllura, por per ty nuk di si do bej dua, prap se prap do te lutem qe te dal ay shejtan nga trupi yt sa nuk i ke ba ndonje sherr vehtes me ato mendime qe te vijn direkt nga shejtani, sa nuk e ke shkatrru jeten tende, inshAll-llah dot sherohesh nese don All-llahu, se kshtu vertet nuk e shof te rruges te diskutoj me nje psikopat te cilit i tham per diqka se esht e bardhe e ai kembengul se esht e zeze :confused:

Sinqerisht kthjellu se nuk je mire, edhe mos shpif si grat e kqija se nuk perfiton asgje nga ato, nese ti linkun e google e quan te demshem per rinin "e paster" shqiptare (qfar pastertie bre ti i paster a? po ti dhe kompania jote dit e nat shikoni aso pislleqe te flliqura njekohsisht pini alkohol e ndoshta edhe beni zina me prostituta qe i gjeni rrugve dhe i paguni ato me te hollat qe keni pas me ja qu nenes ne vendlindje e cila ka nevoj per barna!) ateher nuk paska link qe po deshka me hy madje as ktu, ku ka forum "pa censure" dhe ti bashk me kompanin tende jo se e flliqni rinin shqiptare po e shkatrroni dhe i jepni asaj nje imazh nga me te shemtuarit. Edhe njeher gjerat qe i mer nga jeta jote e perditshme mos u mundo te mi imponosh, mundohu qe ato gjera ti largosh nga perditshmeria yte. Disa fjal qe i shpif ti njeriu nuk i din rastesisht pos nga pervoja! Adaj sa ma shum po shpif e po me ngjet fjal aq me shum po e mesoj te kaluaren tende, perjetimet dhe pervojen tende!

Artisti
16-07-06, 10:15
Argumentet qe i kam shenue une,ti nuk mundesh mi pa se ato jane ne kundershtim me manipulimet tua,ato jane ne kundershtim me shejtanllakun qe e ke be e edhe tash e ben.

Ti sa te duash ofendo,me qfare fjalesh duash,po une nuk do ta kthej ashtu,sepse ai i cili e ka ne shpirt ofendimin ofendon e ai je ti, e ai qe nuk e ka ne shpirt ofendimin ai edhe nuk din me ofendue.

Nqofse ti nje njeri qe nuk din,nuk e meson ta merr buken vete ne goje,ai njeri behet parazit.

Kjo eshte ne kundershtim me zotin.

A po te dhemb kjo ty ?

Kur ti sjell linqe te cilat degjenerojn rinin e paster shqiptare,une te them qe ato linqe degjenerojn,a po te dhemb ty kjo?

Kur ti thua se ke be shejtanllak,e une te them se nuk mundesh mu be njeri i mire ti,se shejtani e nderron lekuren por zanatin kurre,a po te dhemb ty kjo ?

Kur une ti qes dredhite tua ne shesh,apo te dhemb ty kjo ?


I mjere je dhe i mjere do te mbetesh, shejtan ke qene dhe shejtan je,dita e gjykimit tend do te behet edhe me e veshtire,sepse ishte koha e fundit qe te kthehesh ne rruge te zotit,nuk u ktheve.

Te gjitha ti kam thene me argumente,ti nuk ki me pase pergjegje per diten e gjykimit,kot e ke.Artisti

musl|m
16-07-06, 10:50
Manipulime shume te lira nga disa qe nuk mund te punojne me kamera,ne videon e dyte kishe u prish kamera ne minutin e 6 e tani ai sheiku kishe pe merr kofen e pe tregon qka e ka qit ai njeriu me mendje te lehte .

Sa para ja ka marre sheiku atij ?

Sa per paralizen,ekzistojn njerez te tille,qe me duart e tyre ne te cilat kane energji te hatashme,bile disa kane energji sikur mjeti i mjekesise elektroshock,me prekjen e pacientit me duar,pacienti fiton energji dhe muskujt e paralizuar nga energjia e fituar fillojn levizjen,parakusht eshte qe pacienti duhet te besoj VETE ,qe mund ti ndihmohet.

Nje nga keta njerez qe kane energji ne duart e tyre jam edhe UNE .


Mjeshteria dhe Energjia e te nderuarit Syle Vrelles,ka qene e hatashme sa qe ka sheruar edhe njerez te cilet nga e tere Bota kane ardhur te ai per tu sheruar.

Ky sherim dhe qdo sherim tjeter behet vetem nese pacienti beson ne vetevete.


Eshte mekat per kete forum ,nqofse keso videosh lejohen,qofte me linqe qofte ne menyra tjera.
Ata njerez te cilet jane mendjelehte,besojn ne keto video,prandaj per ta evituar kete ,duhet qe Moderatori ti fshij keto video ,nuk kemi nevoje ta shohim nje Arab duke vjelle e sheiku duke manipulu me kamer ,kemi pune tjera qe nuk i kemi ende te kryera.


Besoni ne Vetevete,s`ka qka ju bene askush,as nuk ju hyn ne trup askush po jeni ju me besimin e juaj ne vetvete.Artisti

Ti nuk po ofendojshe a? Po ti je rrugaēi me goj flliqur qe egziston ketu ne ket forum, shif more shkrimet e tua se sa ofendon e pastaj fol o njeri i smut ne kry se skoke normal ti tan diten ofendon e tani thu une nuk ofendoj pha ner sy po don me na mashtru a?

Shum leht esht njeriu te zbuloj se kush dreqin je ti nga shkrimi i par qe e ke be.

Reagimi yt kur e kam hap ket tem ka qen shum i ashper pse e kam shpalos te verteten dhe ju kam tregu njerezve mbi magjite dhe magjistaret, dhe si sherohen ato, a thua pse reagon dhe tan kohen lut moderatoret qe ta fshyjn ket tem?

Po dihet pse edhe vet tregove:

Nje nga keta njerez qe kane energji ne duart e tyre jam edhe UNE .

Ti pra je njeri prej atyre njerzve qe ne bark ka energji ne form zjarri (qe ne fakt esht djalli) dhe kjo nuk don koment, nje gje te tregoj se per ty dhe magjistaret si ti esht Shpata e mprehte!

O mohues i Zotit, ke frik Zotin se Vallahi ndeshkimi jot ka me qen i tmerrshem, ke frik nga ndeshkimi ne varr se vallhai floket do te thinjen sa hap e mbyll syt prej trishtimit, gjaku do te pelcas per sy e per vesh, vallahi perkulju All-llahut e largo shejtanin prej vehtes se shpetim tjeter nuk ke.

Artisti
16-07-06, 12:08
Ti edhe ashtu edhe keshtu s`ki me pase dite gjykimi,sa po shkruan veq po te pakohen sekondat qe te kane mbete per diten e gjykimit.

Argumentet e mia ta shpalosen te verteten qe ti ke qene shejtan,tash a po te vjen merzi qe e shpalose vete a ?.

Mos e harro shejtani e ndrron lekuren a zanatin kurre,e ti nuk e ke ndrrue zanatin,sa duash shpata merri e qysh duash fol,ti ke me mbete shejtan i rrezikshem per rinine e paster shqiptare.

Qysh duash shkruaj,sa duash video sjell ketu,sa duash linqe sjell ketu,une gjithmone do te shpalosi shejatnllakun tend,se une i luftoj shejtanat,per ate po te dhemb ty,e po prishesh edhe me shume,duke e kallxue veten se qfare shpirti te shejtanit ke.

Moderatoret le ta kryejn punen e tyre si te dojne,si te shohin te aresyeshme,kur te teprojsh ti me ofendime,me beso se do ta kthej ashtu siq e meriton,se shejtanit duhet dikur me ja kallxue se ketu ska qka lyp,nese vazhdon mi degjenerue rinine e paster shqiptare.Artisti

Artisti
16-07-06, 12:12
Edhe a po te vjen merzi qe mua zoti ma ka dhene ate energji ne duart e mia qe ti luftoj shejanat siq je ti a ?.

Ti je nje qe nuk beson aspak,mua nga besimi i madh qe kam duke respektuar qdo njeri ma ka dhuruar zoti ate energji,e kete energji do ta perdori ne qdo sekonde ti luftoj shejtanat siq je ti.Artisti

musl|m
16-07-06, 12:20
Po de po ty Zoti ta ka dhan qaq melaqe qe je edhe qaq rrespekt qe ke per te e ka sillesh e shan All-llahun edhe Muhammedin a.s.

Ti je i njejt si qaj plaku qe dul nje nat ne emisionin Paradox ne RTK e kish lidh ni shami si ninxha edhe me flaka bajke manevra me nje dhom te ngusht e te erret me pasqyra dhe kafka te te vdekurve, ti je i njejt si aj se edhe aj thojke All-llahu xh.sh ma ka dhan ket mundsi mereni me mend qfar njeri i flliqt, All-llahu po thojka me punu me dhe te varrezave a shejtani? All-llahu po thojka me pas pasqyre ne dhom e me i therr Exhinet apo shejtani? All-llahu po thojka me zjarm me i djeg njerzit e po u sherojkan a shejtani? All-llahu po thojka me shenu hajmalie me shkrime te pa kuptimta te gjuhes se exhinve? JO JO!

All-llahu thot recitoi Kur`an ne vesh atij qe eshte i semure, dhe asgje me shum... All-llahu nuk thot se i kam dhan tipave si Artisti engergji e ata me ni prekje bajn mrekulli e sherojn jo jo, lej pallavrat e shejtanit ti mundesh ndonje analfabeti me i than Zoti ma ka dhan se un qe i kam lexu mbi 100 libra per Xhinet, Magjite, Fallin, dhe Shejtanat nuk mundesh ti b... jote pa la mem tregu ktu pallavra sikur aj ninxha plaku ne tv me tyma e me kafka te te vdekurve e me dhe te varezave e me flete Kur`ani e perlyera me gjak menstracionesh.

Per Magjistaret vetem Shpata e Mbrehte!

Artisti
16-07-06, 12:38
Ti i ke lexue 100 libra mbi shejtanat,se je vete shejtan qe e the edhe vete,mos te vjen merzi tash.

Une nuk e di pse po mundohesh me mish e shpirt qe shkrimet tua me ti besue dikush,kur ti thue se je shejtan.
Shejtanat nuk kane vend ketu,ata le te lexojn libra por kunder deshires se zotit nuk kane me mund kurre me ngadhnjye.

Te dobt jeni kunder fuqise se zotit.Per juve zoti e ka lene nje shpate me ndryshk,qe me hjek siq keni hjek gjithe jeten,s`keni me pase shanse me hap gojen hiq,se keni mi nie dhimbjet e shpates se ndryshkt.

Une s`po te kuptoj pse nuk i pranon fjalet tua qe the se je shejtan,une shejtanit si besoj,i besoj Zotit e kjo po te dhemb ty.

Une aso emisionesh nuk kqyri si ti,se une kur te kqyre ti aso emisionesh mbi shejtanat une komunikoj me zotin,sepse zotin e kam ne shpirt,e ti po tutesh prej veprimeve shejtanllaku qe ke be,e po bjen ketu shehadet e pas nje sekonde mas shehadeti po sjell linqe pornografike ti shehadet !!!!!.

I lumi zot,ktheje kete njeri ne rrugen tende se paska gabue shume,qenka manipulator,qenka shejtan,qenka shumefytyresh dhe po shikojka emisone shejtanllaku e po lexojka libra shejtani.Artisti

musl|m
16-07-06, 19:18
Qka po i perserit te njejtat fjal 1000 her? Sinqerisht koke i pa gdhendur.


Nje nga keta njerez qe kane energji ne duart e tyre jam edhe UNE .

A hala po fol a? Kshyre more ti vet ke than se ke energji ne bark (Shejtan).

Citoje more ku kam than un qe kam pas Shejtan ne bark????????? Qka po fol ma shum o abnormal hec shko te psikiatri ne der mere nje udhzim per shtepi permisuese.

Artisti
16-07-06, 19:32
Esht e vertet qe e kam pas nick Simeone pastaj e kam ndrru bashk me fene jam be Musliman edhe e kam be nick musl|m ēka ka te keqe ktu? A nuk esht kjo per ēdo lavdate? Nga nje Simeon i cili ka ndjek rruget me te gabuara te ksaj jete i cili ka pi alkohol dhe gjera tjera qe me kan shkaktu shum probleme jam ndryshu ne musl|m i cili nuk pin alkohol jeton jet normale me rrethin sillet mire nuk eshte i ashper dhe ofendues si mepare. Qka ka te keqe ketu????


Paj lexoje shkrimin tend se nuk po te bjen ne mend qe e ke shkrue,ti jo veq ne bark po ne krejt trupin,edhe tu e ndjek rrugen e gabuar te shejtanit,por te kam thene disa here se shejtanit duhet me ja thene fjalet e njejta shume here,ne menyre qe me kuptue ai qe s`ka shanse me ju bind shejtanit.

Ti ndryshoju si te duash,ben qka te duash,shejtani zanatin nuk e harron e ti nuk po e harron zanatin duke na bere te flliqt,duke na ofenduar,vetm e vetem se nuk po na bind me shkrimet tua.

Ani "qka ka te keqe ketu" jo asgje s`ka te keqe fale Zotit atij i kofshim fale,se Zoti na i ka dhene mendte e po te zbulojm qe ende nuk ke ndryshu,ende ke mbete shejtan.Artisti

musl|m
16-07-06, 20:10
Paj lexoje shkrimin tend se nuk po te bjen ne mend qe e ke shkrue,ti jo veq ne bark po ne krejt trupin,edhe tu e ndjek rrugen e gabuar te shejtanit,por te kam thene disa here se shejtanit duhet me ja thene fjalet e njejta shume here,ne menyre qe me kuptue ai qe s`ka shanse me ju bind shejtanit.

Ti ndryshoju si te duash,ben qka te duash,shejtani zanatin nuk e harron e ti nuk po e harron zanatin duke na bere te flliqt,duke na ofenduar,vetm e vetem se nuk po na bind me shkrimet tua.

Ani "qka ka te keqe ketu" jo asgje s`ka te keqe fale Zotit atij i kofshim fale,se Zoti na i ka dhene mendte e po te zbulojm qe ende nuk ke ndryshu,ende ke mbete shejtan.


Artisti

Ku e kam cek un ndonje energji te quditshme (shejtan) ne bark??? Ai i cili tregoj qart se ka lidhje me shejtana e Xhinda ishe ti edhe tash po e argumenton kur po thu se shejtanit duhet me ja perserit disa her qe me bind kjo esht deshmi e pervojes tende qe e ke perfitu nga komunikimi i panderpre midis teje dhe Shejtanave!

Kush hamamin te therri ty nket tem edhe ti me u bind oooooo shapsholl vet i ke rras hunt edhe je hy therra tash spo din ka me dal. PISHPIRIK

Zero Cool
17-07-06, 11:37
Kush hamamin te therri ty nket tem edhe ti me u bind oooooo shapsholl vet i ke rras hunt edhe je hy therra tash spo din ka me dal. PISHPIRIK
Qe qe argumentet tua, po ka more sherime qysh ska qe shiqo :


ketu (http://smg.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/videohumor/?action=view&current=predikuesi.flv)

Artisti
18-07-06, 15:37
Ku e kam cek un ndonje energji te quditshme (shejtan) ne bark??? Ai i cili tregoj qart se ka lidhje me shejtana e Xhinda ishe ti edhe tash po e argumenton kur po thu se shejtanit duhet me ja perserit disa her qe me bind kjo esht deshmi e pervojes tende qe e ke perfitu nga komunikimi i panderpre midis teje dhe Shejtanave!

Kush hamamin te therri ty nket tem edhe ti me u bind oooooo shapsholl vet i ke rras hunt edhe je hy therra tash spo din ka me dal. PISHPIRIK


OO te kam thene,po te them edhe njehere,kot e ke se shkrimet tua nuk me bindin mue,edhe nqofse 1000 video i bejan ketu e linqe te faqeve ku luhet Pishpiriku,une nuk luj me ty Pishpirik,merre vesh kete pune se i dobt je ne te gjitha sferat.

Tash shko gjeje nje tjeter qe eshte i gatshem me lue me ty Pishpirik,se me mua kot e ke.Artisti

musl|m
18-07-06, 16:53
OO te kam thene,po te them edhe njehere,kot e ke se shkrimet tua nuk me bindin mue,edhe nqofse 1000 video i bejan ketu e linqe te faqeve ku luhet Pishpiriku,une nuk luj me ty Pishpirik,merre vesh kete pune se i dobt je ne te gjitha sferat.

Tash shko gjeje nje tjeter qe eshte i gatshem me lue me ty Pishpirik,se me mua kot e ke.Artisti

Ku thash un mem besu ti mu? Perkundrazi kam than se per tegjith ktu dot bej dua qe All-llahu ti udhezon e ndoshta edhe te shpetojn nga ndeshkimi i ahiretit po per ty kam than se nuk me intereson se vertet e kam pa njeri ma injorant edhe njeri ma i pa edukat ktu ska.

Ti je nje njeri qe edhe shkollen fillore menxi e ke kry me dysha e me gazepe per at ban kshtu mendon se veq ti je ma i miri edhe veq ti qka thu tjert qka thojn duhet me jav hjek kryt se gabim jan, kam plot te till madje edhe ne rrethin e ngusht qe nuk e kan parasysh kush ju ka ardh mysafir a esht doktor a magjister a profesor ata nuk nalen, mejzi i kan kry 4 vjet fillore e ne sob plot me burra veq zani i ati nihet, qato njerez vertet nuk i du All-llahu hajr e beft po nje njeri qe e ka kryt si muri edhe nuk merr parasysh kurgja qka thojn tjert po e qon me at te veten deri ne shkatrrim nuk ma don barku. E qasi je ti te jesh i bindur, se njeri ma injorant edhe ma duvar se ti skom pa ktu, merrni shembull ju jo besimtar nga King Gentius kaq ma shum koment ska, shikoni se si akcepton dhe lexon me vemendje qka thojn tjeret e jo si ti Artist un foli krejt tjeter ti prap e qon me at tanen 100000 her ma perserit qat qka tu ka programu ne tru veq qat edhe pik.

Nuk e kam ndermend met bind per kurgjo se nuk me intereson aspak, vazhdo qka dush ban qo punen tane edhe mos um provoko se un nuk jam nga ata qe e uli koken edhe heshti kur nje anlafabet me ofendon pa pik argumenti pa pik shkaku vetem pse i thot mendja.

Temen un e hapa per MUSLIMAN veq edhe e hapa te komuniteti Musliman po qka me ba qe ktu ska rend nuk ka regulla se qato komentet e tua nuk e kan vendin ktu aspak, kam than 100 her kto jan detaje te Islamit qe nuk mundet me i kuptu sejcili, njeher duhet te ket njeriu baz e pastaj te miret me kto. Shtepin kur e nis e nis prej temeli e jo prej kulmi, ti qit sa dush shkelma pse kulmi nuk po rrin pa pas temel por nuk esht zgjidhje ajo, zgjidhje esht nisja prej filimi lexo e mso e pastaj hajde flasim per ksi qeshtje, e jo kshtu un flas e ti nuk me kupton aspak shkon ja fut diqka naper mjeglla e mqon me vjell tani.

Artisti
18-07-06, 20:22
Ku thash un mem besu ti mu? Perkundrazi kam than se per tegjith ktu dot bej dua qe All-llahu ti udhezon ne ndoshta edhe te shpetojn nga ndeshkimi i ahiretit po per ty kam than se nuk me intereson se vertet e kam pa njeri ma injorant edhe njeri ma i pa edukat ktu ska.

Ti je nje njeri qe edhe shkollen fillore menxi e ke kry me dysha e me gazepe per at ban kshtu mendon se veq ti je ma i miri edhe veq ti qka thu tjert qka thojn duhet me jav hjek kryt se gabim jan, kam plot te till madje edhe ne rrethin e ngusht qe nuk e kan parasysh kush ju ka ardh mysafir a esht doktor a magjister a profesor ata nuk nalen, mejzi i kan kry 4 vjet fillore e ne sob plot me burra veq zani i ati nihet, qato njerez vertet nuk i du All-llahu hajr e beft po nje njeri qe e ka kryt si muri edhe nuk merr parasysh kurgja qka thojn tjert po e qon me at te veten deri ne shkatrrim nuk ma don barku. E qasi je ti te jesh i bindur, se njeri ma injorant edhe ma duvar se ti skom pa ktu, merrni shembull ju jo besimtar nga King Gentius kaq ma shum koment ska, shikoni se si akcepton dhe lexon me vemendje qka thojn tjeret e jo si ti Artist un foli krejt tjeter ti prap e qon me at tanen 100000 her ma perserit qat qka tu ka programu ne tru veq qat edhe pik.

Nuk e kam ndermend met bind per kurgjo se nuk me intereson aspak, vazhdo qka dush ban qo punen tane edhe mos um provoko se un nuk jam nga ata qe e uli koken edhe heshti kur nje anlafabet me ofendon pa pik argumenti pa pik shkaku vetem pse i thot mendja.

Temen un e hapa per MUSLIMAN veq edhe e hapa te komuniteti Musliman po qka me ba qe ktu ska rend nuk ka regulla se qato komentet e tua nuk e kan vendin ktu aspak, kam than 100 her kto jan detaje te Islamit qe nuk mundet me i kuptu sejcili, njeher duhet te ket njeriu baz e pastaj te miret me kto. Shtepin kur e nis e nis prej temeli e jo prej kulmi, ti qit sa dush shkelma pse kulmi nuk po rrin pa pas temel por nuk esht zgjidhje ajo, zgjidhje esht nisja prej filimi lexo e mso e pastaj hajde flasim per ksi qeshtje, e jo kshtu un flas e ti nuk me kupton aspak shkon ja fut diqka naper mjeglla e mqon me vjell tani.


dua= lutje

lutje per mue,ti qe nuk e din gjuhen shqipe,nuk guxon me be,se ato lutje zoti nuk i merr vesh,lutjet per mue behen vetem ne gjuhen shqipe.


sob = dhome


e more i mjere,po ku i thuhet shqip sob,po a edhe shkinisht ja ke nis me fol tash a ?
Po ti kur thue se je Tipik Anti shqiptar, qka pret njeri prej teje,nuk eshte qudi qe ja ke nis edhe shkinisht me fol.


Ju jo besimtar = sipas muslimit,ai qe nuk i perkulet muslimit eshte jo besimtar


Ti kot e ke,me te gjitha metodat fillo,une ka me ta thene ne Sy krejt qka i ke,King Gentiusi ti thote me diplomaci,jo direkt.


Une se e them mendimin tim qe ato video qe i ke sjell ketu jane video te lira manipuluese,kete pe merr ti si provokim,apo ne pergjithesi se une nuk jam i mendimit tend pe merr si provokim,a e din qka,ti frikohesh prej Hijes tende e le me prej atyre videove qe ta kane marre mendjen krejt.
Ti me ke ofendue shume rende ne nje shkrim me lart ne kete teme te cilin e kam lajmeruar edhe ne Staffin e Forumit Dardania,le te mbetet ne ndergjegjen e Moderatorve a i fshijn ato fjale a jo,por per ato fjale qe me ke ofendue,ti ki me ul koken edhe ki me pyet se a eshte mjaft keshtu.


Komentet e mia erdhen si pasoje e manipulimeve tua,me t cilat deshiron mi degjenerue rinin shqiptare.Mos be manipulime nuk ka me pase komente.


Ti koken tende e ke mjegull plot,nuk din a me fol shkinisht a arabisht,shqipen e urren aq sa ne qdo fillim te shkrimit tend fillon me arabisht,turp turp.
E me vjell,ti je msue tu kqyre aso videosh qysh i prune ketu,edhe aty po villshin,a mos e ke shejtanin ne Bark,veq mos e manipulo videon nqofse e inqizon veten tu vjell.Artisti

musl|m
18-07-06, 21:57
Komentet e mia erdhen si pasoje e manipulimeve tua,me t cilat deshiron mi degjenerue rinin shqiptare.Mos be manipulime nuk ka me pase komente.

Artisti

Ne past mbet RINIA SHQIPTARE ne doren e njerzve si ti mjer ajo per te ardhmen e saj, mjer ajo prej kujt po ju mvarka ardhmeria!

Gjilani
20-07-06, 23:10
Bismillahirrahmanirrahim

Es Selamun Alejkum ve Rahmetullahi ve Berekatu-Hu.

Lexova qe te gjitha postimet qe ishin bere ne kete teme. Besa edhe videot i shiqova.
Te them te drejten kur lexoj keta dy muslIm dhe Artisti-n, me vie te qeshem. Asnjeri nuk e shohin se te dy flasin per gjera te njejta dhe qe i mbrojne te themet e veta e cfare eshte me qesharakja e kundershtojne njeri tjetrin dhe e quajn njeri-tjetrin shejtan, e faktikisht jane te njejte.
Njeri fole per Energjine qe ka e tjetri flet per Xhinde. Po cfare Xhinde e cfare Energjie ej?! Po kush ua ka lare juve dyve trurin asi soji qe keni nje bindje te tille?
Si na qenka ai Xhindi i dashurise?! hahahaha, me te vertete shume qesharake cfare njerez kemi.
Ne emer te Islamit shume njerez ne ditet e sotme po pasurohen Muslimi e tregoj nje shembull me ate me shamine si ningja, kurse veten nuk e shef, KRYEKPUT bile edhe ma zi, sikur te ishe mesues i tije.
Po pse ore flisni per gjera qe nuk ekzistojne?! Pse e merrni popullin ne qafe me te vetmin qellim qe te pasuroheni. Egoista. Po a mendoni ju ne diten e gjykimit apo ndoshta jeni edhe te pavdekshem? ncncnc
Me vie shume keq qe ka njerez te ketille te cilet ne emer te dickafes, shikojne vetem veten. Egoizmi ne Islam denohet!
Kam shume gjera per ti thene por per bese nuk po di se ku te ia filloje se pari.
Me mire po e permbyll kesaj rradhe me kaq me shprese se Ju dy me ndihmen e Allahut xh.xh. nje dite do te permirsoheni.

Es Selamun Aljekum

ebubekr_albani
21-07-06, 02:44
Eselamu Alejkum


Inderuari Gjilani sa ju kuptova i nderuar ju thuani se nuk egzistojn xhinet nese jeni musliman ateher e keni per obligim me besu se Allahu ne Kur'an njer Sure(kaptin)e ka emertu me ket emer nese don e ke keshtu Kaptina EL-XHIN nr:72

kalo mir vella
Eselamu Alejkum

musl|m
21-07-06, 11:26
Po cfare Xhinde ej?! Po kush ua ka lare juve dyve trurin asi soji qe keni nje bindje te tille?

Heu! Nga na dole ti o i menqur, i ditur qenke shum more djalosh veq vazhdo.

Me kete shkrimin tend dije se ke be Kufer (Devijim nga feja) dhe Diten e Gjykimit do te kerkoj llogari nga ti per kete qe e bere!

Me keto fjalet e tua e deshmon veten se je JO BESIMTAR edhe pse i thu vehtes se je besimtar te jesh i bindur se nuk je por prap se prap them All-llahu e din me se miri!

Veq ti nese nuk beson ne diqka per qka esht fol ne Kur`an dhe kundershton diqka qe shkruhet aty ateher automatikisht ti je ARMIK I ALL-LLAHUT!

Lexoi Ajetet ne vijim ēfar na thot All-llahu ne Kur`an per Xhinet:


Gjithsej 38 ajete Kur`anore ku permenden krijesat Xhin:

* * * * * * * * * * * * * * * * * * *

6:100. E xhinėt ia bėjnė shokė All-llahut, e nė tė vėrtetė Ai i krijoi ata (xhinėt) dhe duke mos patur kurrfarė dije, ata shpifėn se Ai (Zoti) ka djem e vajza. Larg (shpifjeve) ėshtė madhėria e Tij e lartė.

6:112. Dhe kėshtu (sikurse edhe ty) ēdo pejgamberi i bėmė armiq disa nga njerėzit dhe nga xhinėt e djallėzuar, qė me fjalė tė shkėlqyeshme nė mėnyrė tė fshehtė nxit njėri-tjetrin nė mashtrime. E sikur tė donte Zoti yt, ata nuk do bėnin atė (armiqėsi), po ti lėri ata me ato trillime.

6:128. Pėrkujto ditėn kur Ai i tubon ata tė gjithė (e u thotė): "O grumbull i xhinve, ju mashtruat shumė njerėz!" E nga njerėzit qė ishin miq tė tyre (tė xhinve) thonė: "Zoti ynė ne pėrfituam njėri prej tjetrit, dhe e arritėm afatin tė cilin e caktove!" Tha: "(Zoti) Zjarri ėshtė vendi juaj, pėrgjithmonė jeni nė tė, pos (kohės) ēka do All-llahu". Vėrtet Zoti yt ėshtė mė i urti, mė i dijshmi.

6:129. Po ashtu (sikur u dhamė xhinve dhe njerėzve pėrjetim), Ne i bėjmė sundues disa mizorė mbi mizorėt e tjerė pėr shkak tė asaj qė fituan (vepruan).

6:130. O grumbull i xhinve dhe i njerėzve! A nuk ju erdhėn nga mesi juaj tė dėrguar t'ju rrėfejnė argumentet e Mia dhe t'ju tėrheqin vėrejtjen pėr takimin tuaj nė kėtė ditė? Ata thonė: "Dėshmojmė kundėr vetvetes". I pat mashtruar ata jeta e kėsaj bote dhe ashtu (tė detyruar) dėshmuan kundėr vetvetes se me tė vėrtetė e refuzonin (tė vėrtetėn).

7:38. (All-llahu) Ju thotė: "Hyni nė xhehennem me atė popull qė ishte para jush nga xhinėt dhe njerėzit (e qė ishin si ju). Sa herė qė njė grup hyn nė tė, e mallkon atė tė mėparshmin derisa kur tė arrijnė nė tė tė gjithė, grupi i fundit i tyre thotė pėr grupin e parė: "Zoti ynė, kėta (paria) na kanė humbur neve (nga rruga e drejtė), pra shtoju dėnimin me zjarr atyre!" (All-llahu) Thotė: "Pėr secilin (grup) ėshtė (dėnimi) i shtuar, por ju nuk po dini".

7:179. Ne krijuam shumė nga xhinėt e njerėzit pėr xhehennem. Ata kanė zemra qė me to nuk kuptojnė, ata kanė sy qė me ta nuk shohin dhe ata kanė veshė qė me ta nuk dėgjojnė. Ata janė si kafshėt, bile edhe mė tė humbur, tė tillėt janė ata tė marrėt.

11:119. Pėrveē atij qė e mėshiroi Zoti yt. Po pėr kėtė edhe i krijoi ata. Fjala e Zotit tėnd: "Gjithsesi do ta mbushė xhehennemin me tė gjithė exhinėt dhe njerėzit", ka marrė fund (ėshtė plotėsuar).

15:27. E xhinėt i krijuam mė parė nga zjarri, nga flaka e fortė.

17:88. Thuaj: "Edhe sikur tė bashkoheshin njerėzit dhe xhinėt pėr tė sjellė njė Kur'an tė tillė, ata nuk do tė mund tė bėnin si ky, sado qė do ta ndihmonin njėri - tjetrin".

18:50. (Pėrkujto) Kur u thamė engjėjve: "Pėruluni Ademit, e ata iu pėrulėn pėrpos Iblisit. Ai ishte nga xhinėt, prandaj nuk respektoi urdhrin e Zotit tė vet". Vallė, a nė vend Timin do ta merrni pėr mik atė dhe pasardhėsit e tij, ndėrsa ata janė armiq tuaj?" Sa kėmbim i shėmtuar ėshtė ai i jobesimtarėve!

27:17. E Sulejmanit i ishte tubuar ushtria e vet qė pėrbėhej nga exhinėt, nga njerėzit dhe nga shpendėt dhe ata mbanin rendin.

27:39. Njėri prej xhinėve tė vrazhdė (Ifriti) tha: "Unė do ta sjell atė ty para se tė ngrihesh nga vendi yt, unė pėr tė kam fuqi dhe jam i sigurt!"

32:13. Sikur tė kishim dėshiruar Ne, secilit do t'i jepnim udhėzimin, por fjala (vendimi) Ime ka marrė fund (definitiv) se do ta mbushė xhehennemin sė bashku me exhinė e njerėz.

34:12. Edhe Sulejmanit ia nėnshtruam erėn qė paraditja (e udhėtimit me tė duke shkuar) ishte sa njė muaj dhe pasditja e saj (nė tė kthyer) sa njė muaj (udhėtimi). I bėmė qė atij t'i rrjedhė burim i remit dhe me urdhrin e Zotit tė tij ia nėnshtruam xhinėt qė punonin sipas dėshirės sė tij, e kush largohet prej tyre nga urdhri Jonė, atij do t'ia shijojmė zjarrin e fortė.

34:14. E kur ia caktuam atij vdekjen, askush tjetėr nuk i njoftoi ata (xhinėt) pėr vdekjen e tij, pėrveē krimbit qė e brejti shkopin e tij, e kur u rrėzua ai, pėr xhinėt u bė e qartė se sikur tė ishin ata qė e dinin tė fshehtėn, nuk do tė vazhdonin tė qėndronin nė mundimin e rėndė.

34:41. Ata (engjėjt) thonė: "I pa tė meta je o i Madhėruar! Ti je Zoti ynė, larg asaj qė ata thonė! Por ata kanė qenė qė adhuronin xhinėt (djajtė) dhe shumica sish u besonin atyre".

37:158. Ata (idhujtarėt) pohuan mes Tij e mes engjėjve (xhinėve) lidhmėri farefisnore, po xhinėt e dinė se ata (idhujtarėt) janė tė hedhur nė zjarr.

41:25. Ne u patėm mundėsuar atyre tė kenė asi shokėsh qė ua hijeshojnė atė qė e bėnin nė atė kohė (nė Dunja) dhe atė qė do t'u vijė mė vonė dhe ashtu dėnimi ndaj tyre u bė me vend, si ndaj popujve qė ishin para tyre nga xhinėt dhe njerėzit, se vėrtet ata ishin tė humbur.

41:29. Ata qė nuk besuan thonė: "O Zoti ynė, na i trego ata tė dy nga xhinėt dhe njerėzit, tė cilėt na bėnė tė jemi tė humbur, e t'i shkelim me kėmbėt tona dhe le tė jenė prej mė tė poshtėrve!"

46:18. Ata janė tė tillė, kundėr tė cilėve ka marrė fund vendimi (tė jenė banues tė zjarrit) si nė popujt nga exhinėt dhe njerėzit qė kaluan para tyre, sepse ata ishin tė humbur.

46:29. (Pėrkujto) Kur disa prej exhinėve i drejtuam te ti qė ta dėgjojnė Kur'anin dhe kur u afruan dhe e dėgjuan atė, thanė: "Heshtni!" dhe kur u krye, u kthyen te populli i vet dhe e kėshilluan.

51:56. Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė.

55:13. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni (ju o njerėz dhe ju o xhinė)?

55:15. Dhe Ai krijoi xhinėt nga flaka (pa tym) e zjarrit.

55:31. Ne do tė merremi me (llogarinė pėr) ju, o ju dy tė rėndėsishmit (njerėz dhe xhinė).

55:33. O turmė e xhinėve dhe e njerėzve, nėse keni mundėsi tė dilni pėrtej kufijve tė qiejve e tė tokės, depėrtoni pra, po nuk mundeni vetėm me ndonjė fuqi tė fortė (por ju nuk e keni atė).

55:39. Atė ditė nuk pyetet pėr mėkatin e tij, as njeriu as xhini.

55:56. Aty janė ato qė pėrqėndrojnė shikimet e tyre (vetėm nė burrat e vet) e qė nuk i ka prekur kush para tyre, as njerėz, as xhin.

55:74. Ato nuk i ka prekur kush para tyre, as njeriu as xhini.

68:52. Po ai (Kur'ani) nuk ėshtė tjetėr vetėm se kėshillė pėr botėn (e njerėzve e tė xhinėve).

72:1. Thuaj: "Mua mė ėshtė shpallur se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur'anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit,

72:5. Ndėrsa ne kemi pas menduar se as njerėzit, as xhinėt nuk flasin gėnjeshtra pėrkitazi me All-llahun,

72:6. Dhe se ka pasur burra prej njerėzve, qė kėrkonin ndihmė prej disa xhinėve dhe ashtu ua shtonin atyre edhe mė shumė arrogancėn.

72:19. Dhe se kur u ngrit robi i All-llahut ta adhurojė Atė, ata (xhinėt ose idhujtarėt) gati hipnin njėri mbi tjetrin pėr ta dėgjuar.

83:7. Jo, tė mos rrini gafil! Se shėnimet e veprave tė mėkatarėve janė nė Sixhxhin (nė njė libėr shėnimesh tė tė kėqijave mė tė dėmshme).

114:6. Qoftė ai (cytėsi) nga xhinėt ose nga njerėzit".

Murgesha
21-07-06, 12:46
Heu! Nga na dole ti o i menqur, i ditur qenke shum more djalosh veq vazhdo.

Me kete shkrimin tend dije se ke be Kufer (Devijim nga feja) dhe Diten e Gjykimit do te kerkoj llogari nga ti per kete qe e bere!................


Muslim a po mė doket apo ty tė ėshtė mbushur mendja se je vet Zoti?

Kush je ti qė kėrcėnon me kėrkim llogarie nė ditėn e gjykimit???

musl|m
21-07-06, 15:26
Muslim a po mė doket apo ty tė ėshtė mbushur mendja se je vet Zoti?

Kush je ti qė kėrcėnon me kėrkim llogarie nė ditėn e gjykimit???

Nese nuk e ke ditur diten e gjykimit edhe Dashi do ti hakmerret Dashit tjeter qe e ka vra me brina.

Diten e gjykimit per demin me te vogel njerezit i kerkojn llogari njeri tjetrit, muslimani qe i ka borxh nje jo besimtari do tia kthej atij borxhin duke i dhan imanin (besimin) e keshtu me rradhe, ate dite sejcili do te paguaj per ēdo padrejtesi qe e ka be gjat jetes se tij, sejcili do te paguhet per ēdo te keqe qe ka be ne kete bote, ate dite sejcili kerkon llogari prej njeri tjetrit ashtu si do te kerkoj llogari nga vellau me siper i cili me shkrimin e vet kundershtoi ne menyre shum te shemtuar fjalen e Zotit ne Kur`an me ēka ai me ose pa vetedije esht be armik i Zotit, ajo pse me takon mua qe ti kerkoj llogari eshte shkaku se me ka penguar ne qellimet e mia ti afroj njerezit me afer Kur`anit dhe fjales se vertete, ajo qka un do te kerkoj llogari nga ky vella esht shkaku se e shkatroi edhe ate pak besim qe kan pas njerezit ne meje i cili jam njeri nder ata shum te pakt qe mundohen tu japin drite vellezerve dhe motrave shqiptare ne kete forum.

A ka dyshim se All-llahu eshte gjykuesi me i drejte?

Murgesha
21-07-06, 16:59
HADITHI 6.
*********************

Njeriu tjetėr do tė jetė dijetari, i cili ka studjuar dijeninė, e ka mėsuar dhe gjithashtu e ka lexuar Kur'anin. Ai do tė sillet dhe All-llahu do t'ia bėjė tė njohura tė mirat qė i ka bėrė, dhe ato do t'ia pranojė. (All-llahu i Madhėruar) do tė thotė:
"Ēfarė bėre me kėto?" Ai do tė thotė:
"Studjova diturinė dhe e mėsova, e gjithashtu edhe e lexova Kur'anin pėr hir Tėnd."
All-llahu do t'i thotė:
"Gėnjen! Studjove diturinė vetėm qė tė tjerėt tė thonė: Ky ėshtė njeri i ditur. Lexove Kur'anin qė tė thonė pėr ty: E lexon Kur'anin."
Dhe vėrtet ashtu ishte. Pastaj do t'u urdhėrohet (engjėjve tė rreptė) qė ta tėrheqin zvarrė me fytyrė pėrtoke derisa tė hidhet nė zjarr.
**********************************
Nuk po e jap tė plotė kėtė Hadith se ju besoj vetėm se e dini.
E qė vetėm keni filluar tė paraqitni shenja se ju dijeninė tuaj jeni ka e pėrdorni pėr qėllime tuaja personale kjo mė ska asnjė fije dyshimi. Jeni arrogant deri nė tejskashmėri, mundoheni me dhunė tė bindni tė tjerėt, e kur nuk ju shitet asnjėra e as tjetra filloni edhe me fyerje tė anėtarėve qė kundėrshtojnė.
Nėse ju i keni dhėnė vetes detyrė tė thirrni dikend nė muslimanizėm duhet tė kesh shembull Profetin Muhammed se sa i durueshėm ka qenė nė thirrje.
“Ti (Muhammed) thirr pėr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e kėshillė tė mirė dhe polemizo me ata (kundėrshtarėt) me atė mėnyrė qė ėshtė mė e mira. Zoti yt ėshtė Ai qė e di mė sė miri atė qė ėshtė larguar nga rruga e Tij dhe Ai di mė sė miri pėr tė udhėzuarit”. (En Nahl, 125)

Shiqoji mirė kėto gjėra dhe analizohu me vetveten dhe shef gabimet tuaja.

Pastaj....


VEL-JEVMIL-AHIRI - TĖ BESUARIT NĖ DITĖN E GJYKIMIT
Dita e Gjykimit ėshtė ajo ditė, kur njerėzit do tė pėrgjigjen pėrpara Allahut xh.sh., pėr veprat e veta tė cilat i kanė bėrė nė kėtė botė. Atė ditė, secili njeri do t'i ketė parasysh veprat e veta, tė mirat dhe tė kėqijat, e do t'i gjykojė Gjykatėsi mė i drejtė - Allahu xh.sh.
*******************************************


Hajt tash me tė mira, e ishalla Ai me madhninė e vet nuk ti zen pėr kusure kėto gjėra qė ju po i shkruani me dorėn tuaj.

musl|m
21-07-06, 17:45
HADITHI 6.
*********************

Njeriu tjetėr do tė jetė dijetari, i cili ka studjuar dijeninė, e ka mėsuar dhe gjithashtu e ka lexuar Kur'anin. Ai do tė sillet dhe All-llahu do t'ia bėjė tė njohura tė mirat qė i ka bėrė, dhe ato do t'ia pranojė. (All-llahu i Madhėruar) do tė thotė:
"Ēfarė bėre me kėto?" Ai do tė thotė:
"Studjova diturinė dhe e mėsova, e gjithashtu edhe e lexova Kur'anin pėr hir Tėnd."
All-llahu do t'i thotė:
"Gėnjen! Studjove diturinė vetėm qė tė tjerėt tė thonė: Ky ėshtė njeri i ditur. Lexove Kur'anin qė tė thonė pėr ty: E lexon Kur'anin."
Dhe vėrtet ashtu ishte. Pastaj do t'u urdhėrohet (engjėjve tė rreptė) qė ta tėrheqin zvarrė me fytyrė pėrtoke derisa tė hidhet nė zjarr.
**********************************
Nuk po e jap tė plotė kėtė Hadith se ju besoj vetėm se e dini.
E qė vetėm keni filluar tė paraqitni shenja se ju dijeninė tuaj jeni ka e pėrdorni pėr qėllime tuaja personale kjo mė ska asnjė fije dyshimi. Jeni arrogant deri nė tejskashmėri, mundoheni me dhunė tė bindni tė tjerėt, e kur nuk ju shitet asnjėra e as tjetra filloni edhe me fyerje tė anėtarėve qė kundėrshtojnė.
Nėse ju i keni dhėnė vetes detyrė tė thirrni dikend nė muslimanizėm duhet tė kesh shembull Profetin Muhammed se sa i durueshėm ka qenė nė thirrje.
“Ti (Muhammed) thirr pėr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e kėshillė tė mirė dhe polemizo me ata (kundėrshtarėt) me atė mėnyrė qė ėshtė mė e mira. Zoti yt ėshtė Ai qė e di mė sė miri atė qė ėshtė larguar nga rruga e Tij dhe Ai di mė sė miri pėr tė udhėzuarit”.(En Nahl, 125)

Shiqoji mirė kėto gjėra dhe analizohu me vetveten dhe shef gabimet tuaja.Pastaj....VEL-JEVMIL-AHIRI - TĖ BESUARIT NĖ DITĖN E GJYKIMIT
Dita e Gjykimit ėshtė ajo ditė, kur njerėzit do tė pėrgjigjen pėrpara Allahut xh.sh., pėr veprat e veta tė cilat i kanė bėrė nė kėtė botė. Atė ditė, secili njeri do t'i ketė parasysh veprat e veta, tė mirat dhe tė kėqijat, e do t'i gjykojė Gjykatėsi mė i drejtė - Allahu xh.sh.
*******************************************


Hajt tash me tė mira, e ishalla Ai me madhninė e vet nuk ti zen pėr kusure kėto gjėra qė ju po i shkruani me dorėn tuaj.All-llahu te shperblefte per keshillen, por per qellimin nuk e di prap po them All-llahu e din me se miri.

Athua un jam problemi kryesor ketu? Athua un i bej problemet dhe mekatet me te medhaja ketu qe meritoj te me kushtohet vemdnje e te me keshilloni? Athua pse i anashkaluat tegjith ata mekatar te medhej dhe me zgjodhet mua te me drejtoheni ne kete menyr???

Kjo me te cilen ju jeni marr eshte problem shum i vogel e nderuar Murgesha, problemi i cili te paska preokupu me ndihmen e All-llahut u kry inshAll-llah, besoj se tash e tutje do te meresh edhe me mekataret tjere ne kete menyr tu spjegosh se ēka eshte mekat e ēka dobi.

Po nuk ka dyshim se ky tentimi juaj esht vetem degradim i personalitetit tim asgje me shume, por kjo nuk luan rol aspak kjo qe gjeni arsye te me degradoni dhe te me nenēmoni eshte pasoj e asaj se jam i vetem, se tegjith vellezerit e tjere i keni perjashtuar dhe i keni larguar nga ketu me ndihmen e Djallit.

Qellimi im ka qen ti ndaloj "disa" qe tejkalonin ēdo kufi ketu deri ne ate shkalle sa shanin Zotin, elhamdulilah jan ndale shumica prej tyre, qellim tjeter nuk kam pas, motivi im ndalimi nga e keqja, shpetimi vehtes, kjo dhe ka qen tema e par qe e kam hap ketu egziston ende.

Megjithate do te lus All-llahun qe te vazhdoni ju ne ket menyr te shkenoni dhe ndaloni njerezit nga e mekatet dhe gabimet.

Paqja dhe meshira e All-llahut qofte mbi Muhammedin a.s dhe pasuesit e Tij!

musl|m
21-07-06, 20:33
Bismillahirrahmanirrahim

Es Selamun Alejkum ve Rahmetullahi ve Berekatu-Hu.

Po cfare Xhinde e cfare Energjie ej?! Po kush ua ka lare juve dyve trurin asi soji qe keni nje bindje te tille?
Si na qenka ai Xhindi i dashurise?! hahahaha, me te vertete shume qesharake cfare njerez kemi.

Po pse ore flisni per gjera qe nuk ekzistojne?!

Kshtu te them un ty pa "Bismilahirrahmanirrahim" se kjo fjal nuk perdoret kur njeriu fol per gjera te tilla te kota e naive dhe pa peshe. Kjo fjal e shenjt perdoret perpara veprave te shenjta e jo perpara kundershtimit te fjales se All-llahut qe gjendet ne Kur`an!

Para shum vitesh ne fshatin tim erdhi nje mergimtar nga Gjermania, dhe po ju tregon fshatareve se ne Gjermani esht nje makin e cila e korr grurin vet, kashten e paketon ne duj vet, edhe grunin e qet ne thas gati, nje plak ne tallje i tha a po i marojke edhe kolaqat gati...

I till je ti o i mjere, do te vij dita kur do te dale ne shesh e verteta, ashtu si ne fshatin tim me von erdhi KOMBAJA. Dhe talljet dhe injorancen do ta paguash vallahi keq nese nuk pendohesh me sinqeritet perpara Meshiruesit!

All-llahu ta pranofte pendimin inshAll-llah, Paqja dhe meshira e All-llahut qofte mbi Muhammedin a.s dhe Atyre qe e ndjekin rrugen e Tij!

Artisti
21-07-06, 21:15
Bismillahirrahmanirrahim

Es Selamun Alejkum ve Rahmetullahi ve Berekatu-Hu.

Lexova qe te gjitha postimet qe ishin bere ne kete teme. Besa edhe videot i shiqova.
Te them te drejten kur lexoj keta dy muslIm dhe Artisti-n, me vie te qeshem. Asnjeri nuk e shohin se te dy flasin per gjera te njejta dhe qe i mbrojne te themet e veta e cfare eshte me qesharakja e kundershtojne njeri tjetrin dhe e quajn njeri-tjetrin shejtan, e faktikisht jane te njejte.
Njeri fole per Energjine qe ka e tjetri flet per Xhinde. Po cfare Xhinde e cfare Energjie ej?! Po kush ua ka lare juve dyve trurin asi soji qe keni nje bindje te tille?
Si na qenka ai Xhindi i dashurise?! hahahaha, me te vertete shume qesharake cfare njerez kemi.
Ne emer te Islamit shume njerez ne ditet e sotme po pasurohen Muslimi e tregoj nje shembull me ate me shamine si ningja, kurse veten nuk e shef, KRYEKPUT bile edhe ma zi, sikur te ishe mesues i tije.
Po pse ore flisni per gjera qe nuk ekzistojne?! Pse e merrni popullin ne qafe me te vetmin qellim qe te pasuroheni. Egoista. Po a mendoni ju ne diten e gjykimit apo ndoshta jeni edhe te pavdekshem? ncncnc
Me vie shume keq qe ka njerez te ketille te cilet ne emer te dickafes, shikojne vetem veten. Egoizmi ne Islam denohet!
Kam shume gjera per ti thene por per bese nuk po di se ku te ia filloje se pari.
Me mire po e permbyll kesaj rradhe me kaq me shprese se Ju dy me ndihmen e Allahut xh.xh. nje dite do te permirsoheni.

Es Selamun Aljekum


Ty Gjilanasi me se pari te pershendes e pastaj te them TURP per ty qe fillove shkrimin tend me gjuhen Arabe e e perfundove ate po ashtu me gjuhen Arabe.

Kur ti mundohesh me perfitue imazhin e nje djali a burri i cili po qeshet me shkrimet e dikujt,paj shiqoe more shkrimin tend sesi fillon Arabisht dhe perfundon Arabisht,per kete duhet me te ardh TURP .

Ti nqofse ki shume gjera per te thene po spo din kah me ja nis,shko djali i mire e beje nje larje truri,pas larjes te vjen rendi ne koken tende,se pari me fillue shkrimin shqip e edhe me perfundue ne gjuhen shqipe.Artisti

Artisti
21-07-06, 21:19
Ne past mbet RINIA SHQIPTARE ne doren e njerzve si ti mjer ajo per te ardhmen e saj, mjer ajo prej kujt po ju mvarka ardhmeria!


Ne doren e Zotit eshte krejt,por une i lutem Zotit te mos mbetet Rinia Shqiptare ne doren time,sepse pas vdekjes time nuk dijne tani me mbijetue.

Une i lutem Zotit qe rinia shqiptare te dije ,te mesohet vete me vendos per gjera te mira,i lutem zotit qe rinia shqiptare te behet syforte e mos ta lejoj veten te manipulojn ata te cilet fillojn me Arabisht e e perfundojn me Arabisht.Artisti

Espresso
22-07-06, 20:09
Nėse ju i keni dhėnė vetes detyrė tė thirrni dikend nė muslimanizėm duhet tė kesh shembull Profetin Muhammed se sa i durueshėm ka qenė nė thirrje.
“Ti (Muhammed) thirr pėr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e kėshillė tė mirė dhe polemizo me ata (kundėrshtarėt) me atė mėnyrė qė ėshtė mė e mira. Zoti yt ėshtė Ai qė e di mė sė miri atė qė ėshtė larguar nga rruga e Tij dhe Ai di mė sė miri pėr tė udhėzuarit”.(En Nahl, 125)


Po ku na mbeten shembujt e dhunes qe karakterizojne edhe karakterin e musIim&Co??

9:29
Luftoni ata nga populli i shkrimit te cilat nuk besojne ne Allah dhe diten e fundit, dhe te cilet nuk e shohin si ndales ate qe ka ndaluar Allahu dhe i derguari i tij, dhe te cilat nuk e ndjekin besimin e vertet (Islamin), derisa ata te paguajne vullnetarisht, haraqin dhe te pranojne nenshtrimin e tyre.

9:14
Luftoni ata; Allahu do t’i denoj ata permes dores suaj dhe do t’i poshteroj ata dhe do tiu ndihmoj juve kunder tyre, dhe do sjell sherim ne zemrat e nje populli besimtare.

8:12
Ne zemrat e pabesimtareve do te perhap tmerrin. Goditni mbi zverk dhe keputjuani majet e gishterinjeve!

9:5
Vritni sherbetoret e idhujtareve kudo t’i hasni


9:123

O ju qe besoni, luftoni kunder pabesimtareve qe i keni ne afersi, dhe beni qe ata te shijojne forcen tuaj.

2:193
Dhe luftoni ata derisa te mos kete me tumult dhe besimi t’i drejtohet Allahut.

14:16
. Para tij gjindet xhehnemi dhe ai duhet te laget me uje duke vluar.

22:19-22
Keta dy jane, dy qe zihen, keta grinden per Zoteriun e tyre. Ata qe jane te pafe, do tu prehen rrobat nga zjarri me perpikmeri; uaji duke vluar do tu derdhet mbi kokat e tyre, permes se cilit, ajo cka kane ne barkun e tyre, dhe lekura do tu shkrihet; dhe per ata jane te pregatitur kofsha te hekurta. Sa shpesh qe bejne perpjekkje nga frika te ikin, ata duhet te kthehen prap aty ku e kane vendin; Dhe (do tu flitet atyre): „Shijojeni denimin e djegies (zjarrit)“

9:23
O ju qe besoni, mos i merrni babat dhe vllezerit tuaj per miq, nese ata e parapelqejne pabesimtarine para besimtarise. Dhe ata nga ju qe bejne miq ata (te pafet) miq, ata jane te padrejtit.

66:9
O profet! Luftoi pabesimtaret dhe hipokritet, dhe qendro i rrept kunder tyre. Qendrimi i tyre eshte xhehnemi, dhe ky eshte nje vend i idhet!

8:65,
O profet, nxiti pabesimtaret per luft. Nese jane vetem 20 te qendrueshem nga juve, keta duhet ti mposhtin 200; dhe kur jene 200 nga juve, keta duhet t’I mposhtin 2000 nga ata qe jane pabesimtare, sepse ky eshte nje popull qe nuk kupton.Qudi, Murgesha?!!

muslIm paska vertet te drejt te kercenoj, ne rast nevoje edhe me forc? Kete e deshmojne ajetet e Allahut alias Muhametit.
Veq nje sme pelqen? Kur te citoni anet pozitive, servoni edhe ato imbecile sepse nuk ejmi ne cerdhe ketu!!!!!
Pra, na tregoni se cilit ajet duhet ti besojme qe te kemi besim ne ju? Sa here ngatrrohet Allahu alias Muharremi me veteveten?

Lexoni temen qe me keni mbyllur dhe gjeni pergjigjiet e duhura:

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=19412

Espresso

Espresso
22-07-06, 20:21
Ne past mbet RINIA SHQIPTARE ne doren e njerzve si ti mjer ajo per te ardhmen e saj, mjer ajo prej kujt po ju mvarka ardhmeria!

Lume Shqiperia qe ka burra si Artisti.:cool: :wink:

Murgesha
22-07-06, 21:38
Po ku na mbeten shembujt e dhunes qe karakterizojne edhe karakterin e musIim&Co??
*******************
Espresso

Espresso hajde ndoshta tek karakteri i Muslim&co po ndikojkan ato qė ti i ke pėrshkru, po a smė thua o zotėri ēka po ndikon nė prishje tė karakterit tėnd? Me sa e di unė ti nuk shėrbehesh me ajete Kuranore nė jetėn e pėrditshme po pėr fyerje e nxitje e mundim me bindė me dhunė nė ato qė shkruan ti nuk ja lėshon aspak rrugėn Muslimit.
Nuk jam unė kompetente pėr tė bėrė spjegime Kuranore e Biblike andaj ato citate shko dhe drejtoja kujt tė duash e ndoshta ka edhe tė atillė qė tė pėrgjigjen.
Murgesha!

musl|m
22-07-06, 23:25
Espresso

Lexo ti temen kontra kesaj temes tende: NO COMMENT - Bibla dhe Terorizmi! (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=19791)

Aty do te gjesh terorizmin e vertete, se keto ajete Kur`anore jan embelsira perball citateve biblike e mos te flasim per kushtetuta shteterore.

Thot nje fjal popullore Kush nuk ka shijuar tė hidhurėn, nuk di ē'ashtė sheqeri.

Dardani_K1
23-07-06, 23:32
Pershendetje,

O lum Artisti qka i ke dhanen vale more burr i dheut me kontra shkrime ti ne qofte se je i sigurt qe Muslimi po shpif dhe po kqyre me ja shperla trurin Rinis Shqipetare ateher ti mos vlo si uji ne kazan po shiqo e gjeji faktet qe mundesh me i gjeten kundra Muslimit dhe shkeruaji ato fakte dhe te i lexojme ato fakte e pastasj ne lexuesit ne qofte se kemi aftesi te mjaftueshme e analizojna vete se kushe e ka te drejt e kushe pa drejt.
Se une e njof njanin qe ka qen ketu ne Minhen te Gjermanis e tashe ka kalu ne ZUvicerr dhe ai merret me Parapsikologji,sherime te magjive te zeza,me Hipnoz e ai me nje rast me ka pas thanen se ekziston e mira dhe e keqja me ka pas thanen se ne njefar menyre jemi te gjithe zotera te vegjel qe disa nga ne dime te i shfrytezojme fuqit tona e disa jo por ai thojke Allahu ashte numer nja dhe i pa krahasueshem ai ashte krijuesi dhe i pashoq vendimet e tina jane te pathyeshme .
Ti po e perqesh Muslimin qe po tregon per Exhinda e veten po e livdon se ke energji ne duart e tua po mire apo me tregon se nga te erdhi ty kjo energji nga e ka rjedhen si e ke marre vesh se e ki kete energji ,mua po me duket se kete energji se ke nga Zoti se si shume po te pengon fjala Bismilahi rrahmani rrahim,po edhe te krishteret normal lutjet origjinale i kane ne gjuhen Latine dhe askush sju ka thanen asgje pse i kane ato lutje.
kame pa raste ne disa filma kure magjistari per ti thirrur ne ndihme fuqit e erreta apo fuqit e drites flet disa lutje ne nje gjuhe te pakuptueshme e jo ne gjihen e vet qe e ka ne boten e magjis ekzistojn lutje apo thirrje qe munden me u perdoren vetem ne gjuhen qe ashte shkerue dhe ashte ba ajo lloj lutje apo magjije andaj ARTIST te lutem qe ke fakte urdhero e thuaj e qe ske fakte te pakten mos ja fillo me ofendue askend se sashte mire.

Dardani_K1
23-07-06, 23:38
Ah edhe diqka deshta me thanen se edhe ne fen katolike priftat kane ba dhe edhe sode bajne keso lloj sherimesh si ky sheiku edhe priftat katolik qe jane ekstra te trajnun per keso punesh me lutje dhe leximin e Bibles bajne sherimin e njeriut te prekur nga Exhindi.
Ne koherat e mehershme priftat katolik ne emer te sherimit i kane kallen njerezit me flak kinde po ja pastrojn trupin nga e keqja ,i kane kallen,i kane rrahen me kamgjik derisa kane vdekun e keshtu me radhe.

musl|m
24-07-06, 08:32
Ah edhe diqka deshta me thanen se edhe ne fen katolike priftat kane ba dhe edhe sode bajne keso lloj sherimesh si ky sheiku edhe priftat katolik qe jane ekstra te trajnun per keso punesh me lutje dhe leximin e Bibles bajne sherimin e njeriut te prekur nga Exhindi.
Ne koherat e mehershme priftat katolik ne emer te sherimit i kane kallen njerezit me flak kinde po ja pastrojn trupin nga e keqja ,i kane kallen,i kane rrahen me kamgjik derisa kane vdekun e keshtu me radhe.

Ja faktin per ket qe e ka then Dardani me lart qe deshmon se te krishteret nga pa dituria edhe sot e ksaj dite zgjidhje te ktyre problemeve i gjejn ne vrasje te te semurit gje kjo qe seshte normale.

Kryqezohet nje Murgeshe e pushtuar nga Djalli (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=19834)

P.S Un me Artistin e te tjer Injorant si Ky nuk kam nevoj te debatoj aspak por nga vet fakti se nese nuk ju pergjigjesh ktyre ne nje pytje provokuse qe ta bejn ateher keta e marin edhe ate e tregojn ka te sillen, edhe do te ken nje argument te dobet me qka do te shpifnin edhe me shum, andaj dhe nuk e kam toleru dhe deri sa esht ndal ai nuk jam ndal as un, sot do ta lus operatorin qe ti largon tegjitha ato postime qe jan jasht temes dhe do te pastrohet kjo teme ne at menyr qe njerezit te kuptojne me leht ate qe kam pas per ta thene.

enesi_21
24-07-06, 09:03
E selamu alejkum vellezer dhe motra musliman


E ti thuaj: "E vėrteta ėshtė nga Zoti juaj, e kush tė dojė, le tė besojė, e kush tė dojė, le tė mohojė. Ne kemi pėrgaditur pėr jobesimtarėt zjarr qė muret e tij (tė flakės) i rrethojnė ata, e nėse kėrkojnė shpėtim, ndihmohen me njė ujė si katran qė pėrzhit fytyrat. E shėmtuar ėshtė ajo pije, e vend i keq ėshtė ai".

E ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, s'ka dyshim se Ne nuk humbim shpėrblimin atij qė ėshtė bamirės. [Kehf-29:30]

me t'mira enesi_21

Artisti
24-07-06, 21:11
Ja faktin per ket qe e ka then Dardani me lart qe deshmon se te krishteret nga pa dituria edhe sot e ksaj dite zgjidhje te ktyre problemeve i gjejn ne vrasje te te semurit gje kjo qe seshte normale.

Kryqezohet nje Murgeshe e pushtuar nga Djalli (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=19834)

P.S Un me Artistin e te tjer Injorant si Ky nuk kam nevoj te debatoj aspak por nga vet fakti se nese nuk ju pergjigjesh ktyre ne nje pytje provokuse qe ta bejn ateher keta e marin edhe ate e tregojn ka te sillen, edhe do te ken nje argument te dobet me qka do te shpifnin edhe me shum, andaj dhe nuk e kam toleru dhe deri sa esht ndal ai nuk jam ndal as un, sot do ta lus operatorin qe ti largon tegjitha ato postime qe jan jasht temes dhe do te pastrohet kjo teme ne at menyr qe njerezit te kuptojne me leht ate qe kam pas per ta thene.


Po ti nuk mundesh me ndejt pa i mbrojt rrenat tua ,kur une ti qes ne shesh ato rrena,ato manipulime.
Qysh te kish pershkrue dikush "Jeni arrogant deri ne tejskashmeri".

Arrogantit duhet mi kallxue qe arrogant eshte,prandaj mundohu mu permiresue se arrogantat nuk i don Zoti.

Ato postime qe tash pi lut ti mi fshi,le ti lene,se ato postime ta kallxojn arrogancen tende dhe manipulimet tua,e me se shumti kallxojn sa me arrogance i mbron rrenat tua.

Ani kur e lexova verejtjen e rrenes tende,

Je i rrenc i pakripe

Ende ke me hjek ti,per ate ofendimin qe me ke bere.


Artisti

laliloli
27-07-06, 20:34
A i pa ndokush ato Egjine ka dolen a?
Me pare thonin egjinet e prronjeve ,a paskan hyre edhe ne trupin e njerezve tani a?

mirvete
03-08-06, 10:16
mbeta pa tekst edhe une edhe ju falenderoj per kete tem edhe kisha edhe une nji pyetje a dini te me tregoni per enderrat . kisha pas qef shum te di ju lutem qe keni lexuar denji gje me tregoni se me intereson shum zoti ju shperblefte

Pause_Print_Scroll
03-08-06, 18:22
a dini te me tregoni per enderrat . kisha pas qef shum te di ju lutem qe keni lexuar denji gje me tregoni se me intereson shum zoti ju shperblefte
Pershendetje e nderuara anetare...
Prej natyrshmerise se njeriut eshte qe ai te sheh enderra. Te cilat ndikojne ne psiqiken e njeriut.. dhe mund te shohesh tek shumica e atyre qe shohin enderra brengosen per ate qe kane poare.
Enderrat ndahen ne disa pjese:
1. Ato enderra qe jane prej Allahut, e qe jane me kuptim
2. Enderra te kota nga djalli i mallkuar, qe me to shejtani mundohet qe njeriun ta stresoj
3. Enderra te pakuptimta, dhe nga asnjera nga keto dy pika qe i ceka me larte.

Ato enderra qe jane prej Allahu te Madheruar mund te jene:
1. Paralajmeruese dhe qortuese
Shembull, nje djal apo vajz e re devijon nga rruga e drejte dhe merr rrugica te sketerres dhe vepron vepra te keqija atehere, Allahu i Madheruar mund ti tregon ndonje enderr te trishtuar sikur ai eshte ne ferr (xhehenem), apo sikur e sheh veten ne enderr me nje jete e gjithe me brenga, qe tregon se po u largove nga rruga e Zotit ky eshte perfundimi. Dhe njeriu me logjike te shendoshe pas kesaj mund te beje reforma ne vetveten e tij dhe te permiresoj.

2. Pergezuese
Qe jane ato enderra, shembull nje djal apo vajz e cila ruhet nga degjenerimet e kohes e te epokes, dhe merr rrugen e shpetimit e te moralit, e te fese, dhe zbaton urdherat e Zotit...ketyre Allahu i Madheruar, shembull i dergon ndonje enderr, duke jetuar ne Parajs (ne xhennet) qe d.m.th. se perfundimi yt nese vazhdon keshtu eshte aty ne kopshtin e lumturise. Shembull, per ta ilustruar edhe me interesant, rasti i dijetarit te madh te kesaj kohe Albanit, i cili ishte ne telefon kur u lajmerua nje vajz dhe i tha: "O Dijetar i nderuar, mbrėm kam pare nje enderr, ku ishte Profeti duke vrapuar dhe Ti, vrapoje pas Tij", pastaj Albani filloi te qaj dhe tha pas ca kohe: "Une qenkam duke ecur hapave dhe gjurmeve te Profetit"... etj etj... raste te ndryshem...

Enderrat nuk mund ti komenton cdonjeri, mirepo ata qe i komentojne jane shume te rralle, dhe duhet te ruhet ai injoranti e i padituri qe mendon se mund ti komenton, mbase ska te drejte ta brengos personin me komente te kota.

El Hamdu lilah, koheve te fundit eshte hap nje web site ne internet i cili ka rubrik te vecante per enderrat, mirepo vonohet kthimi i pergjigjes mbase ka shume dergesa te enderrave... deri tani jane komentuar mbi 80 enderra... qe mund te hyni dhe ti lexoni...
******************

Dhe dihet se komentimi i enderrave nga besimtaret e sinqerte, eshte nga dituria qe Allahu i ka dhene njerezimit, e nuk eshte sic pretendojne disa se ata e dijne te fshehten... Komentimi i enderrave behet ne ate menyre si i komentonte Profeti.. dhe jo duke shpikuar gjera nga vetvetja njerezit, mbase nese eshte ashtu atehere ska edhe vlere komenti...

Mirepo une i keshilloje te gjithe qe mos te brengosen kur te shohin ndonje enderr te keqe, sepse ajo eshte prej djallit, .... dhe kur te sheh ndonje enderr te mire, le ta falenderon Allahun per miresite qe ia ka dhene. e kur te sheh enderr te keqe le te kerkoje qe Allahu ta ruaj prej te keqijave te djallit te mallkuar..

[[[Keto qe i shkruajta jane disa koncepte qe une kam nxjerre prej asaj qe kam lexuar, dhe konkluduar, e nuk d.m.th. se te gjithe jane te verteta, per me gjeresisht futuni tek ai webi i lartshenuar, per me saktesisht]]]]....

[email protected]
03.o8.2006

Artisti
04-08-06, 20:59
mbeta pa tekst edhe une edhe ju falenderoj per kete tem edhe kisha edhe une nji pyetje a dini te me tregoni per enderrat . kisha pas qef shum te di ju lutem qe keni lexuar denji gje me tregoni se me intereson shum zoti ju shperblefte

a te lane pershtypje videot apo te shamet qe i ka be muslimi ?


.

InterAgent
05-08-06, 21:59
Per ty edhe krejt qe mendojn si ti, ky esht forum vetem per "besimtaret" Musliman e jo per lloj lloj ateisti, injoranti, hipokriti si lloji yt, kshyr ti punt e tua e mos e rras hunen ku ske lidhje me trunin, ti nuk mundesh me kuptu kete gje dhe ato video sepse nuk i ki dy lidhje me Islam, e kjo esht diqka jo e thjeshte per ta kuptu sejcili, kur nis shtepi sigurisht ja fillon prej themeli e jo prej kulmi.


Selamu Alejkum Vllaui I dashur Musliman Krenohem Per ty Qe je Kan Ne Nje Fe Tjeter Dhe je kthi Musliman. Allahu te shperbleft me dituri dhe me shum gjera te mira ne jet Ndoshta Idhujtaret Mos besimtaret si kuptojn Keto gjera qe ty je tu tregua Me Argument Se Ajeti Kuranor Nuk Egziston Vazhdo keshtu ene net ardhmen Se Na Habite me keto tema te mbrekullushme

Zero Cool
06-08-06, 10:36
Si qe e kam shkruar edhe ma heret sherimet me kuran jane te mundshme me kusht qe ai (kurani) te lexohet ne menyren e vertete, te duhur. Ketu duhet perfshi edhe besimin e plote ndaj kuranit dhe mrekullia do te ndodhe. (http://smg.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/videohumor/?action=view&current=predikuesi.flv)
http://smg.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/videohumor/?action=view&current=predikuesi.flv

InterAgent
06-08-06, 11:52
Selamu Alejkum

Sa i perket temes dojsha me shkrujt pak dise gjera
NUk eshte argumenti i all-llahut manipulim nese ki ka dhen shembull me ajet kuranor une e besoj kete gje e besoj faktin qe e ka dhen zoti pa mare parasysh kete njeri as qe e njohe ki ka dhen fakte aty dhe cdo musliman i mire e beson faktin qe e ka dhan zoti xh.sh dhe mendoj se Muslimani ka te drejt ne kete teme dhe i kisha lute webmasteret e kesaj faqe dhe moderatoret mos te fshihen keto gjera te realta qe ka dhen ki njeri nese se besoni kete besoje faktin e zotit argumentin e zotit qe ka dhen se ki kete qe e ka shkrujt se ka shkrujt prej mendes vete weselamu alejkum

InterAgent
06-08-06, 11:56
ato igjinet qe thua ty jan te padukshme per syrin e njeriut ai pergjigjet mes aty njer dhe mendoj se se paske kuptuar ate gje qe e ke lexuar cka ka shkruajtur ai muslimi mendoj se duhet edhe nje here prej fillimi me lexua krejt dhe ndoshta te kuptojsh te pakten

(dikush din shum por askush si din te gjitha)

InterAgent
06-08-06, 12:02
Selamu alejkum

ai nuk eshte zoti me siguri ate gje ai tregon faktet e zotit. Ai nese e thote ate fjal ( besoj dhe deklaroj se vetem all-llahu eshte zot besoj dhe deklaroj se pengameri a.s eshte robi i zotit dhe pengameri tij) ai te tregon faktet e zotit eshte vetem nje thirs i mire ne islam moter e dashur mos e keq kupto njerium qe te tregon te miren dhe te largon nga e keqja Weselam.

InterAgent
06-08-06, 12:09
Ne doren e Zotit eshte krejt,por une i lutem Zotit te mos mbetet Rinia Shqiptare ne doren time,sepse pas vdekjes time nuk dijne tani me mbijetue.

Une i lutem Zotit qe rinia shqiptare te dije ,te mesohet vete me vendos per gjera te mira,i lutem zotit qe rinia shqiptare te behet syforte e mos ta lejoj veten te manipulojn ata te cilet fillojn me Arabisht e e perfundojn me Arabisht.Artisti

Selamu Alejkum

i nderuari vlla artisti Une me sa e shohe ty Ketu je duke treguar Mend.
Une te kisha Lute nje Here te Tregojsh Nje cfare Fe Je ty?
Une te kisha Lute Te tregojsh Nese Je musliman a e Kupton argumentin e zotit.?
Mendoj Se Nje Musliman te pakten nese lexon Ajetin e kur'anit ai eshte fakt bindes

weselam


interAgent

"lexo kur'anin se ai te pastron shpirtin"

InterAgent
06-08-06, 12:17
Paj lexoje shkrimin tend se nuk po te bjen ne mend qe e ke shkrue,ti jo veq ne bark po ne krejt trupin,edhe tu e ndjek rrugen e gabuar te shejtanit,por te kam thene disa here se shejtanit duhet me ja thene fjalet e njejta shume here,ne menyre qe me kuptue ai qe s`ka shanse me ju bind shejtanit.

Ti ndryshoju si te duash,ben qka te duash,shejtani zanatin nuk e harron e ti nuk po e harron zanatin duke na bere te flliqt,duke na ofenduar,vetm e vetem se nuk po na bind me shkrimet tua.

Ani "qka ka te keqe ketu" jo asgje s`ka te keqe fale Zotit atij i kofshim fale,se Zoti na i ka dhene mendte e po te zbulojm qe ende nuk ke ndryshu,ende ke mbete shejtan.Artisti

Selamu alejkum

wallahi krenohem qe ka keshtu njerzi qe nese ka ndjek rrugen e gabuar dhe a kthi ne nje musliman dhe teper i mire atehere krenohu me kete njeri mos e kritiko se zoti fal gabimin nese e pranon.besimtar i mire eshte ki njeri dhe duhet krenuar me kete njer, une as qe e njohe aman e shohe se flet me fakte inshalla zoti ja shton diturin net ardhmen.. mos kritoko po meso.


InterAgent

"Lexo Kur'anin se ai te pastron shpirtin"

merdian
05-09-06, 22:38
Edhe njeriu ka egzistu para 1400 vjetve, por ai ende egziston a don te thot kjo se nuk ka nevoj te flasim per njerezit dhe problemet e tyre me? Xhinet kan jetuar dhjetra mijra vjet me pare dhe ende jetojne, edhe ato jan krijesa si njerezit por te krijuara prej zjarri dhe jan te pa dukshme per njerezit.

Magjite jan te ndaluara sipas islamit, shkuarja te fallxhoret e magjistaret eshte e ndaluar, me shku tek ata njerez qe shenojn hajmalie e fryjn me tyma e me flak jan te ndalume.

I vetmja menyr e lejuar per te sheruar njerez ne trupin e te cilve ka xhin ose shejtan eshte "Rukja" ose Leximi i Kur`anit. Njeriu ose sheruesi duhet te jet besimtar i forte dhe dijetar i Islamit, duhet te fale namazin regullisht dhe vetem ne at menyr sherimi mund behet me sukses. Dhe nuk ka asgje te keqe nese ke ndjek videon, hoxha vetem reciton ajete Kur`anore, e xhini ose shejtani ne trupin e njeriut nuk mundet ti ndegjoj dhe ik nga prezenca e engjujve te cilt vijn per te ndegjuar hoxhen se si reciton ajete Kur`anore!

Lexo me shum ne ate qe esht shkruar ne kete teme dhe do ta kesh te qarte, perndryshe kjo qe ju mendoni se kam be gabim ne fakt gaboni vet dhe kot ofendoni e flitni se ato fjale qe i thoni nuk po me prekin aspak jam mese i bindur dhe i vetedijshem per ate qe bej!selamu alejkum:sa i perket atyre video me te vertet si edhe citoi aj muslimani me pare duhet te ket njeriu vertet dituri shum ti kuptoj keto gjera.

merdian
05-09-06, 22:46
[quote=merdian]selamu alejkum:sa i perket atyre video me te vertet si edhe citoi aj muslimani me pare duhet te ket njeriu vertet dituri shum ti kuptoj keto gjera.Jam plotesisht i bindur per arsye se kush beson Allahun eshte i obliguar ti besoj ne krijesat e tij dhe ato te gjitha ekszistojn.Por fati i keq qe tek ne Shqiptaret nuk po kemi asi njeresh qe bejn sherim me Kuran por ndoshta une nuk kam ndegjuar.

SoKoLi-i-Maleve
06-09-06, 06:16
Nese nuk e ke ditur diten e gjykimit edhe Dashi do ti hakmerret Dashit tjeter qe e ka vra me brina.

Diten e gjykimit per demin me te vogel njerezit i kerkojn llogari njeri tjetrit, muslimani qe i ka borxh nje jo besimtari do tia kthej atij borxhin duke i dhan imanin (besimin) e keshtu me rradhe, ate dite sejcili do te paguaj per ēdo padrejtesi qe e ka be gjat jetes se tij, sejcili do te paguhet per ēdo te keqe qe ka be ne kete bote, ate dite sejcili kerkon llogari prej njeri tjetrit ashtu si do te kerkoj llogari nga vellau me siper i cili me shkrimin e vet kundershtoi ne menyre shum te shemtuar fjalen e Zotit ne Kur`an me ēka ai me ose pa vetedije esht be armik i Zotit, ajo pse me takon mua qe ti kerkoj llogari eshte shkaku se me ka penguar ne qellimet e mia ti afroj njerezit me afer Kur`anit dhe fjales se vertete, ajo qka un do te kerkoj llogari nga ky vella esht shkaku se e shkatroi edhe ate pak besim qe kan pas njerezit ne meje i cili jam njeri nder ata shum te pakt qe mundohen tu japin drite vellezerve dhe motrave shqiptare ne kete forum.

A ka dyshim se All-llahu eshte gjykuesi me i drejte?I nderuar!
Cka thot Kurani ?a ka ndoj vend edhe ma te keq se Xhehnemi,sepse me sa po lexoj une artikujt tu dhe te disa tjerve si ti qe perhapni urrejtje e helm dhe plehna per me konfuzue ndoj naive ,as ne xhehnem sdo ket vend per ju,,por duhet me pas ndoj vend edhe ma te ulet. Nese besoni qe Zoti asht i gjithpushteshem dhe i gjith ditur,Ai me siguri ka mundesi me i shperblyje njerzit si per te mire ashtu dhe per te liga,dhe se besoj qe ka nevoj per njerz si ju qe perqajn ,Ai asht krijusi i gjith njerzimit e jo vetem i disave,dhe te gjith i odn njisoj,dhe ka meshir dhe i fal,,dhe se besoj qe ju ka caktue juve per keshilltar dhe as qe do te ju pys juve se kend me fal e kend jo.Nama ma e keqja kan then njerzit e vjeter asht ken me i than dikujt "Rritetu mendja" se mandej ai nejri then qafen..kujdes!!!!

Marco
06-09-06, 11:07
SoKoLi-i-Maleve Ktu spaska diqka te keqe edhe po tregon se si ndihmon njerzit edhe ata deshirojn vet konvertim ne musliman se e shofin se rruga me e drejt per ta oshte feja islame , aty ke has edhe nji Invalit ku ka frik per konvertim edhe pse kalon krizen neper fes muslimane .. Sdi qka je ka thu ti me ato gjera nese ke kunder muslimaneve diqka mos shkruj ketu edhe kerko bised me dikon drejt perdrejt .. Pershendes te gjithė..

BURA
27-10-07, 20:46
A i pa ndokush ato Egjine ka dolen a?
Me pare thonin egjinet e prronjeve ,a paskan hyre edhe ne trupin e njerezve tani a?BISMILHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM POTI A E KE PA MENDJEN E NJERIUT NDONJEHER EDHE AJO EGZISTON PO NUK MUNDEMI TA SHOHIM.

uliksi31
28-10-07, 07:27
O Artist A Je Musliman A Krishter Vetem Ket Deshta Ta Dij.

Pyetje te tilla mund t'i bejsh ne privat, ktu eshte per diskutim.

dredhza
23-03-10, 14:58
pershndtje me falni por une sjam ka di me punu me ket faqe mir ,vetem e lexova te gjitha qka i ken shkrujatur edhe jan shum raste intersante si ika sheru me duket e pa besushme por une besoj ne zot edhe librin se eka dergu ai kuranin edhe qka shkruan atu eshte e veretet,por kam nje pytje?si me kontaktu me at hogjen si me pyt diqka ju falnderoj nese keni mundsi mem ndihmu.

GURI SYLAJ
23-03-10, 18:26
Aktualizimi i kesaj teme me zgjoj kurreshtjen per nje Fakt tjeter!
Keta Xhinet qe po i permendni ktu!??
Kete emertim e kan perdore edhe per njerezit.P.sh
Sa gjinjnja ishin tubu ner hije te lisave.
Me desht gjinja e nreqin kete pune. etj.etj
Dikund e lexova se ky emertim ne Kuran permendet X here!
Por ne Kuran nuk permenden kurrkund Piatat Fluturuese !A ka mundesi qe ata Xhinet qe permenden atje te sillen sot rreth nesh me Piata Fluturuese me UFO demek!!
Muslimi ka te drjte sepse bindje te tilla gjejm edhe sot dhe shih per qudi ne ato rrethe ku mendimi ka ngele ai i para 1500 viteve.
Suksesin apo mos suksesin e ketyre seneve me se miri e ka spjegu Llukman Heqimi!!
Ai thot:
Egzistojne tre faktore.
Smundja .
I smuri dhe Mjeku( mjeku ,hoxha ,prifti ,falltori ,magjistari etj)
Ana ne te cilen behen dy bashk fiton!
Mjeku+ i smuri e mundin smundjen
Smundja +i smueri e mundin mjekun!!
Qe don te thot se bindja eshte nje faktor shume i rendesishem ne kete loje ne mes ketyre tre faktoreve.

Para disa kohe nje miku im ankohej per shtrengime ne bark I shkonte mendja gjithekah dhe vendosi me kerku ndihme.Shkoj te mjeku e ai e futi ner brisk dhe i hoqi guret ne idhes!
Athua si do t'a mjekonin permes largimit te xhindeve???

Makresh
24-03-10, 00:02
Nė Lidhje me temėn :fp5MK0lzs8o