PDA

View Full Version : Konflikti Izrael - Liban-


Savior
14-07-06, 21:12
Cka mendoni per konfliktin e ri ne lindjen e Mesme. ?

musl|m
14-07-06, 21:23
Cka mendoni per konfliktin e ri ne lindjen e Mesme.

Mirmengjes?!

Qaj Izraeli zemra e Krisherizmit (Idhujtarise) ka qu kry si ti qitu, po e sulmon Libanin per 2 killa kompira veq nuk i shkon gjat...

pirro
14-07-06, 22:00
Mendoj qe nuk d te kete lufte siq mendojn shume njerze. Thjesht do te jete nje konfllikt i si te gjithe konfliktet tjera ne lindje te mesme.Jemi mesuar ta shofim izraelin duke marr ofanziva dhe duke pushtuar territore te arbeve. Pse te mos i pushtoj tek e fundit,ata {arabet} kan vetem tru ndersa hebrejet kan mend.Dhe me keto te fundit pushtohet bota.
Nuk ka me mund me i ba kurgjo izraelit as libani{qe ka fillu me lyp arpushim pa ja nis lufta}as siria as iran, edhe ne u ngiteshin te gjithe muslimanet e lindjes.

Gentiani
14-07-06, 23:52
Cka mendoni per konfliktin e ri ne lindjen e Mesme. Kur do te ndalet Cionizmi Arab?


mendoj, qė nė radhė tė parė temėn e ke inicuar nė forum tė gabuar dhe nė radhė tė tė dytė po ashtu nė formė tė gabuar.

Inicoje temėn nė forumin pėrkatės dhe i vazhdojmė diskutimet pa ngjyrime fetare dhe tė garantoj qė ke shumė pėr tė lexuar pėr kėtė konflikt.

Dilaver
15-07-06, 06:49
Njė luftė nė horizont qė kėrcėnon tė gjithė Lindjen e Mesme. Izraeli ndėrmerr sulme ajrore nė Liban, duke vrarė civilė dhe fėmijė. Si rinisi konflikti i shuar dhe rrjedhojat e tmerrshme qė mund tė ketė.

Skena lufte mes Izraelit dhe Hezbollahut


B. BudiniPas kapjes sė dy prej ushtarėve tė saj nga Hezbullah, ushtria izraelite ka nisur njė operacion ushtarak tė paprecedent. Njė ndėr shėnjestrat ka qenė aeroporti ndėrkombėtar i Bejrutit. Pas 24 orėsh luftime, shteti hebre ka njoftuar se sulmi izraelit do tė jetė i gjatė. Nga ana tjetėr, lėvizja shiite libaneze ka bombarduar qytetin izraelit tė Safed, duke vrarė tė paktėn dy civilė. Pėrgjigjja ushtarake izraelite ka qenė kėsisoj shumė e ashpėr ndaj Hezbollahut, ashtu siē kishte premtuar tė mėrkurėn kryeministri Ehoud Olmert. Zhurma e avionėve izraelitė dhe e bombave dėgjohet tanimė nė Bejrut dhe rrugėt e kryeqytetit libanez pothuajse janė shkretuar.

Skenat e luftės, fėmijė tė vrarė
Pas njėzet e katėr orėsh luftime kanė vdekur tė paktėn 53 civilė libanezė. Gjatė natės nė Libanin Jugor janė vrarė 39 civilė dhe janė plagosur 29 tė tjerė. Mes viktimave njėmbėdhjetė janė anėtarė tė tė njėjtės familje nė fshatin Dweir, 10 prej tė cilėve janė fėmijė. Pasdite vonė janė vrarė edhe njė adoleshente libaneze 16-vjeēare dhe dy vėllezėrit e saj 3 dhe 7 vjeē. Nė mesditė aviacioni izraelit ka bombarduar pothuajse njėkohėsisht dy baza ajrore nė lindje dhe nė veri tė Libanit, duke u drejtuar pėr herė tė parė qė nga fillimi i ofensivės tė mėrkurėn, vendqėndrimeve tė ushtrisė libaneze. Nė mbrėmje herėt njė gjeneral izraelit ka pohuar se ushtria ishte e gatshme tė godiste kudo ku do ta shihte ajo tė arsyeshme, duke u kujdesur megjithatė tė kursejė civilėt.
Partia shiite libaneze ka bėrė tė ditur se do tė bombardonte stacionin detar tė Haifa-s, qyteti i tretė i vendit qė ndodhet nė veriperėndim tė Izraelit, nėse Bejruti do tė goditej nga izraelitėt. Ky premtim u shndėrrua nė veprim nė fillim tė mbrėmjes, kur dy raketa ranė mbi qytetin-port pa shkaktuar viktima. Njė akt i cili ėshtė konsideruar nga Izraeli si njė pėrshkallėzim i madh i konfliktit, me gjithė pėrgėnjeshtrimin e menjėhershėm tė Hezbollahut. Banorėve tė Haifas u ėshtė bėrė thirrje tė futen nė vendstrehime. Duke akuzuar Damas dhe Teheranin se janė pėrgjegjės pėr pėrshkallėzimin e dhunės nė Libanin e Jugut, ministri izraelit i Punėve te Jashtme ka pohuar se Hezbollahu donte t’i transferonte dy ushtarėt e kapur nė Iran, informacion ky i pėrgėnjeshtruar nė mėnyrė kategorike nga Irani.

Ashpėrsimi i konfliktit
Kėto sulme pasojnė njė ditė luftimesh tė ashpra, ku izraelitėt pėsuan humbjet mė tė rėnda nė Liban qė prej disa vjetėsh. Tetė ushtarė izraelitė u vranė dhe dy u plagosėn. Pėrleshjet filluan kur dy ushtarė izraelitė u kapėn nga guerilasit e lėvizjes Hezbollah. Kryeministri izraelit, Ehud Olmert, e quajti kėtė "njė akt lufte". Vonė nė mbrėmje, xhipat e ushtrisė izraelite shkuan nėpėr disa fshatra kufitarė, duke i paralajmėruar vendėsit qė tė futeshin nė qendra mbrojtėse nga bombardimet. Tė mėrkurėn tanket dhe artileria izraelite, tė vendosura nė pozicione nė lartėsi, qėlluan pareshtur mbi Liban. Nė rrugėt kryesore dallohen shenjat e zinxhirėve tė tankeve. Kur tanket izraelite hynė nė Liban nė pėrpjekje pėr t'i liruar ata, njė tank ra mbi njė minė, duke vrarė katėr ushtarė. Kjo ėshtė dita mė e rėndė pėr ushtrinė izraelite qė prej njė kohe tė gjatė.

Paqja e rrezikuar nė botėn arabe
Pas njėzet e katėr orėsh, qeveria libaneze ka kėrkuar njė armėpushim tė pėrgjithshėm nė Jug tė Libanit mes Izraelit dhe luftėtarėve tė Hezbollahut. Ministria e Punėve tė Jashtme dhe Liga arabe do tė mblidhen me urgjencė nė Kajro, ku do tė diskutojnė situatėn e rėndė nė Liban dhe nė Palestinė, si edhe agresionet dhe kėrcėnimet nga ana e forcave izraelite kundėr tyre.
Konferenca arabe pėr luftėn kundėr terrorizmit ka bėrė thirrje pėr tė pushuar menjėherė sulmet izraelite. Nga ana e tij, Mahmoud Abbas ka paralajmėruar se “shtimi i operacioneve ushtarake nė Liban na kėrcėnon me njė luftė rajonale qė do tė pakėsojė mundėsitė pėr paqe dhe siguri nė Lindjen e Mesme”.
Kjo frikė ėshtė konfirmuar nė fund tė ditės sė tė enjtes kur burime diplomatike izraelite paralajmėronin se Irani dhe Siria, dy vende tė dyshuara nga Izreali se mbėshtesin Hezbollahun dhe lėvizjen palestineze, “luanin me zjarrin’ dhe do t’u duhet tė paguajnė pasojat”.

Bush dhe Merkel, kritika Hezbollahut pėr dhunėn nė Lindjen e Mesme
Nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp me kancelaren gjermane Merkel, presidenti Bush kritikoi grupin Hezbollah pėr shkaktimin e dhunės nė Lindjen e Mesme, duke thėnė se Izraeli ka tė drejtė tė vetėmbrohet. Presidenti Bush dhe kancelarja Merkel bėnė thirrje pėr pakėsimin e valės sė dhunės. Bush theksoi rėndėsinė e forcimit tė demokracisė nė Liban dhe shprehu shqetėsim se bombardimi i aeroportit tė Bejrutit nga ana e Izraelit mund tė dobėsojė qeverinė libaneze tė kryeministrit Fuad Siniora. Lidhur me Korenė e Veriut, njė tjetėr krizė nė horizont, presidenti Bush tha se Shtetet e Bashkuara mbeten tė angazhuara pėr bisedime shumėpalėshe qė synojnė dhėnien fund tė programit bėrthamor tė Phenianit. Presidenti Bush shprehu shpresėn se Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė do tė veprojė nė pėrgjigje tė provave me raketa qė Koreja e Veriut kreu javėn e kaluar.14/07/2006
Shekulli

Arb
15-07-06, 06:56
Mirmengjes?!

Qaj Izraeli zemra e Krisherizmit (Idhujtarise) ka qu kry si ti qitu, po e sulmon Libanin per 2 killa kompira veq nuk i shkon gjat...

Cka je ti, Libanez?

Dilaver
15-07-06, 07:20
Hezbollahu paralajmėron luftė tė plotė kunder Izraelit

Lideri Hezbollah Sheik Hassan Nasrallah paralajmeron pėr luftė kundėr Izraelit

http://www.vg.no/bilder/edrum/1152863549170_398.jpgTė premtėn nė mbremje forcat ushtarake izraelite tentuan tė likuidojnė liderin e lartė (Hezbollah) duke bombarduar shtabin e pėrgjithshėm nė kryeqytetin e Libanit, Bejrut.
Nė tė njejtėn kohė kur Hassan Nasrallah paralajmeroi shpalljen e luftės kundėr Izreelit nė TV-knalin e vet, Al Manar, guerilet Hezbollah kan sulmuar njė anije luftarake Izraelite pėr tė theksuar se Lideri i tyre mendon seriozisht.
Tri ditė pas sulmit izrealit nė Liban tė paktėn 66 vetė u vranė e shumė tė tjerė u lenduan.
Do tė keni luftė tė hapur dhe kjo ėshtė ajo qė synojmė, ne jemi gati pėr kėtė. Befasia qė kam premtuar fillon tani, tha Nasrallahu transmetuar drejtperdrejti nė TV .

Anija Izraelite e qelluar
Nė tė njejtėn kohė njė anije luftarake izraelite u qellua nė bregdetin Libanez dhe pėsoi demtime tė rėnda. Kėtė e pohon gazeta izraelite Haartz.
Kanali televiziv Al Xhazira njofton sė kater ushtar izraelit shpallen tė humbur pas sulmit ndaj anijes luftarake.

Albanalogu
15-07-06, 09:04
Pse bre dashamirė iu hyni punėve pa punė,hiq pa qenė nevoja.
Ju lutem mos hapni kėso tema provokative e pėr ne irelevante, ngaqėse vetėm qka humbim kohė pa lidhje.Me keso qėndrime antagoniste religjioze ne sikur tė i bimė nė thikė vetės sonė,cėshtjės sonė tė stagnuar.
Ne kinse na duhet tė ecim pėrpara e tė sigurojmė njė ardhmėri tė sigurtė pėr kombin tonė,se pėr aq sa disa kėtu fanatikisht po propagandojnė,mė mirė do tė na bie qė,qė qetash tė ndahemi nė pėrkatėsi etnike tė preferuara,cdokush nė veti, dhe tė e mbyllim kėtė ciklin e shqipėtarisė nė vend.Cka na duhet ai,kur ne nuk sillemi si shqipėtarė tė vėrtetė.Tė tillė siq ishin gjyshėrit e stėrgjyshėrit tanė.Sa po e shoh unė sot,vetėm gjuha,edhepse edhe ajo e influentuar,qė na ka mbetė gjallė.
Njeriu nė jetė duhet tė jet serioz,konsekuent e pragmatik.A aq shumė ndokush idolatron kulturėn arabe,atėherė le tė ckėputet nga trungu ynė origjinal dhe le tė i bashkangjitet asaj.Kush po e pengon dot.E njėjta vlen edhe pėr adhuruesit e mentalitetit ebraik.Cka ka kėtu tė paqartė?!Prononcohu se je jahudi dhe puna mbaron.
A unė sa kam dituri mbi kėto cėshtje,e ate e kam mjaft falė Zotit,historikisht shqipėtarėt kurrė nuk i kanė dhėnė pėrparėsi konkrete preferimeve religjioze nė dėm tė kombit.
A historia,gjithėmonė njėsoj ėshtė zhvilluar.
Turqit erdhėn e na muslimanizuan.Por ne si popull i lashtė nė kėto troje,gjithėmonė patėm menqurinė e guximin,tė e ruajmė kompaktėsinė kombėtare tonėn.Ata tė cilėt edhe pas clirimit nga osmanlinjtė e turqit, zgjodhėn tė mbajnė pėrkatėsinė fetare muslimane,ata ate e bėnė duke mos e lėshuar e injoruar fare pėrkatėsinė tone kombėtare.Unė nuk njoh asnjė musliman,i cili deklarohet tė jet arab,por pėrkundrazi,edhepse i falė "pesė vaktet",mbetet shqipėtar e kombėtar i dėshmuar.Kjo dukuri gjithėmonė mu ka dukur si e njohur tek ne.Andaj tash edhe cuditem se si ndokush ndokujt i vė epitetitn arab e islamik.Cudi kjo pėrbesė.
Kur erdh koha pėr tė siguruar clirimin e jahudive tė pėrndjekur e tė eksterminuar nga nacistėt,ne shqipėtarėt treguam vullnetin e duhur njerėzor,dhe u angazhuam nė luftė antinaciste.Nė atė luftė pjesė kanė marrė tė gjithė shqipėtarėt.Si ata tė besimit krishter ashtu edhe kėta tė besimit musliman.
Pamvarėsisht se sa u sakrifikuam nė atė luftė,pas saj shumėqka na shkoi shtrembėrt.
Nė Europėn e sotme,gjat luftės sė fundit nė Kosovė, nga disa qarqe tė caktuara propagandiste politike,nė shumė situata,ne shqipėtarėt u karakterizuam tė kishim qenė pronacistė.Kjo kėshtu ėshtė bėrė me qėllim tė caktuar natyrisht.Por edhe ne nuk patėm asnjė subjekt politik tė duhur e kompetent,pėr punė tė politike ndėrkombėtre profesioanle,tė i kundėrshtohet kėtyre demagogjive coroditėse.Me njė vend nė Shqipėri diskutohej se si shqipėtarėt,gjat 41-ishit kanė ndihmuar nė fshejen e disa jahudive tė ardhur nė Shqipėri, dhe aq.E askund nuk kam hasur nė ndonjė paraqitje mė tė elaboruar,pėr referim nė kontributin tonė gjat luftės sė dytė botėrore.Fakti historik qė shqipėtarėt shkuan edhe deri nė Triestė pėr tė mbrapsur forcat naciste,humbi krejt dhe nuk shqyrtohet fare.Natyrisht se tek ne ka patur edhe grupe balliste gjat asaj kohe,por nuk do mend se te serbėt nė po atė kohė, cetnikėt nė numėr ishin edhe shumė mė tė mėdhenjė.
Prapseprap gjat masakrimeve nė Kosovė,nuk u pa e arsyeshme tė parandalohen e ndėrpriten ato por cdokund e nė cdo mėnyrė,intenzivisht pėrmbahej cėshtja serbe.
Falė shkathtėsisė sė politikės rugoviane si dhe rritjes sė pjesmarrjes sė luftėtarėve tanė nga mbarė bota,faktori ndėrkombėtar u disponua pėr njė intervenim ushtarak.
Ne shqipėtarėt nė asnjė mėnyrė nuk jemi duke e injoruar atė ndihmė,por megjithate nuk dėshirojmė as qė tė e ndiejmė vetėn,pėr shkak tė saj,tė nėnshtruar e tė inferiorizuar nė ndonjė aspekt.Ne jemi pronarė tė asaj toke e kush tjetėr jo!E pėlqeu ndokush ate a jo.
Kėrcėnimeve pretenduese tė disa ndėrkombėtarėve,se do tė bėhet kthimi i sėrbėve prap aty,unė personalisht iu pėrgjigjem me:"urdhėroni se besa edhe vet ju ndihmoj".
Pasiqė aq shumė jemi tė pėrcarė e tė paorganizuar,le tė vij edhe serbi e edhe djalli nėse don.
Kurse sa pėr kėto luftėrat tash arabo-izraelite,ato ne nuk na pėrkasin.As arabėt e as izraelitet nuk kanė nevojė pėr ndihmėn tonė.As pėr ate ushtarake e as pėr njė tė tillė ideologjike.Le tė gjejnė ata vetė zgjidhje atij konflikti shumshekullor tė tyre.
E pėrderisa nuk dėshmohet se e tėrė bota,inkluzive Amerika,ėshtė e dominuar nga vetėm ebrenjė,e aspak krishterė e pėrkatėsi tjera,ne nuk kemi shumė se cka tė merremi me cėshtje ebreje.
Ju lutem ky sajt ėshtė shqipėtar!
Pėrqėndrohuni andaj nė trajtimin e problematikės sė cėshtjes sonė kombėtare.Mė mirė do tė na bie.Ju siguroj.Ne nuk mundemi qė saherė qė edhepse pėrkohėsisht,tė ndryshojnė raportet suprematike nė botė,tė pozicionohemi nė rradhė tė atyre qė nė shikim janė duke dominuar.Ne e kemi drejtimin tonė tė caktuar.Me ne shqipėtarėt cdokush nga jasht vetėm miqėsi bilaterale ka tė drejtė tė kėrkoj,e kurrėsesi dėgjueshmėri docile e nėnshtrim.
Neutraliteti,nė cėshtje qė nuk pėrkasin,ėshtė opcioni mė i preferuar pėr egzistim!

nderime!

Artisti
15-07-06, 10:17
Albanalogu te lumteArtisti

Savior
15-07-06, 18:50
Mirmengjes?!

Qaj Izraeli zemra e Krisherizmit (Idhujtarise) ka qu kry si ti qitu, po e sulmon Libanin per 2 killa kompira veq nuk i shkon gjat...

Kujt nuk ka mi shku gjate, Izraelit apo Hezbollahut.

the godfather
15-07-06, 19:50
Nuk eshte dashur qe te hapet kjo tem,por pasi e pash nuk munda edhe te mos shkruaj.
Izraeli nje shtet artificial i formuar gati afer 40 vite me parė me 6 milion banorė,ben lufte ne mes 300 milionė armiqėve te saj (arabėve) interesant a? 6 milion me 300 milion a?
Jahudit dihet se jane njerez te menqur por te bejne agresion kunder femijeve dhe ta arsyetoj bota kete agresion,mua thjesh spo me duket Reale a?-qiteni gishtin pakez ne koke dhe mendoni se si ishmin ne kosovaret para 7-8 viteve njesoj si keta te shkretet palestinezet dhe lebanezet,dhe te del nje Shqipetar si disa ketu dhe ti arsyetoj keto qellime "amercano-jewish" nuk eshte ne rregull,por nejse shum prej jush nuk e keni perjetuar luften en Ks na keni derguar lutje nga diaspora flm shum.

Del mr Bush dhe mrs Merkel dhe e arsyeton Izraelin qe vret rreth 61 civil per tu mbrojtur valla bre vllazni e motra nuk eshte e drejte,edhe pse neve nuk na intereson te perzihemi ne punet e huaja,por dikush qe ka perjetuar lufta sigusrisht qe reagon.

Kjo situate ne Lindjen e mesme siguron Paqen en Bote shpresoj qe Izraeli nuk do ta sulmoj edhe Sirinė,po kallet pom doket ni lufte e madhe,Irani mezi spo pret me sulmu Izraeli Sirne e ktu munet mu bo ni hallakam po ktu fajtor kryesor jan qlirimtaret tane Amerikanet qe i japin urdher Izraelit per te sulmuar,se jahudit nuk kishin mujt mi bo kto far te zeza mos te kish pas perkrahjen nga CIA e jo nga Bushi se ai osht vetem nje fig e "White Hause".

Ishalla don Zoti qe na shqipetaret ti kemi punt mire,por nuk eshte mire te jemi EGOIST.

pirro
15-07-06, 21:28
Izreli
izraeli eshte nje shtet shume i fort, shume i pasur , me nje popullsi dhe itelektual shume te pasur, eshte shume i afte te ju perballoj sulmeve te HESBOLLAVE te cilet nuk jan gja tjeter veq funndrrina te thella, dhe te cilet nuk do te ja arrin te ta prishin shtetin e izrelit kurr.Kete shtet nuk ka mundur ta prish HITLERI le ma terroristet islamik.

Albanalogu
15-07-06, 23:41
Nuk jam unė ndokush qė po provoj tė shes mend kėtu nė internet,por jam marr dhe ende mirrem me cėshtje tė lartėsuara politike.E qė unė po duhet tash tė shkruaj kėtu nė vend tė ndokujt nga subjektet tona tė kompetizuara politike qė i kemi atje tek ne,vetėm cka dėshmon se cfarė subjekte janė ato nė realitet.Por nejse.
Unė kuptoj qė ju keni dėshirė tė komentoni edhe mbi kėtė cėshtje tė tematizuar kėtu,por ndonjėherė nė jetė edhe nuk duhet ckadomos tė trajtohet.Sidomos jo aso tematika qė qartė kontribuojnė nė keqėsimin e raporteve tė brendėsishme nacionale.
Pa u thelluar qenjėsisht nė kėtė konflikt arabo-izraelit,do tė ju kisha informuar se nuk ėshtė gjithėcka ashtu siq ju ndėgjoni nga mediat apo qarqet propagandiste politike tė ndryshme.Konflikti i pėrmendur ėshtė shumėshekullor,dhe si i tillė parimisht kurrė nuk ka patur esencė ideologjiko-fetare.Thjeshtėsisht ai konflikt,gjithėmonė ka qenė i strukturave ekspansioniste e territoriale.Nė njė mėnyrė,edhe armiqėsia jonė me sėrbėt ėshtė e ngjashme.Apo nė epoka tė mėherėshme edhe okupacionistėt tjerė.A duhet tė ju pėrkujtoj kėtu se ne dikur kemi luftuar edhe kundėr perandorisė Osmane.E qė kėta ishin tė besimit musliman.Se Ne,nė tėrė historinė tonė ishim Ne.Tė pandryshueshėm.Tė mos provoj ndokush tė devijoj nga ky aspekt etnik,ngaqėse vetėm cka futet nė njė deshtim personal,e nga ne tė gjithė do tė konsiderohet si antikombėtar.
Sikur ata,okupacionistėt mė tutje,tė na e kishin respektuar tė drejtėn e integralitetit tokėsor tonin,edhe sot ne me ta do tė ishim fqinjė apo partnerė tė respektuar.Cdokush me pėrkatėsinė e vet fetare.E qė nė konflikte ndėrshtetėrore botėrore,si armė mė e volitshme e prioritare zgjidhet, referimi nė mostolerancėn religjioze,ka tė bėj me faktin se pushtetarėt asisoji mundohen tė e kamuflojnė arsyen e vėrtetė tė inicijimit tė luftės.Jo ndryshe.
Nė kėtė rast konkret kėtu,asnjėra anė nuk mund tė favorizohet a njėanshmėrisht tė fajėsohet.Qė tė dyjat janė pėr njė kritikė tė njėjtė objektive njerėzore.E ky qėndrim pėrparimtar pėrndryshe,ėshtė i tillė zyrėtar e ekzistues,nė pothuaj tė gjitha vendet demokratike nė botė.Deklarimet anėsore nga disa kryepolitikanė tė pėrmendur,nė ato mė tash janė tė sakta,llogariten vetėm si njė nga gafet e tyre tė shumta,nė karierėn e tyre politike.Asgjė tjetėr.
Nėmos tjetėr,Europa e sotme atėherė ende nuk ėshtė e disponuar tė zgjedh pozicionimin favorizues nė kėtė cėshtje.Ajo pėr hirė tė prezervimit tė kompaktėsisė sė saj multietnike ate qėndrim do tė e ruaj edhe nė tė ardhmėn.
E prej nga po dalim tash ne shqipėtarėt,para tė gjithėve,tė zgjedhim anė.
E vėrteta e padiskutueshme nė cdo pikėpamje kėtu ėshtė se,si Izraeli nė rol tė agresorit qė ėshtė fajtor pėr keqėsimin e situatės sė atjeshme nė rajon,nė tė njėjtėn formė edhe Hizbollahi,ėshtė pėrgjegjės pėr shumė akte tė pamatuara e iracionale politike e ushtarake,kundrejt atij tė parit.Njėra ushtri hedh predha sulmuese direkt nė pjesė tė banuara me civilė,edhepse qartė i ka tė skicuara pozicionimet ushtarake tė armikut.E ushtria tjetėr si kundėrpėrgjigje refleksive,me njė pangurrim jonjerėzor e nė mėnyrė imediate,angazhon granatimin e raketimin e palės kundėrshtare.Poashtu tė banuara me civilė.
Armiqėsitė e veta kėto dy pėrkatėsi etnike nė Orient tė Mesėm,ėshtė dashur qė moti e me kohė,tė i zgjedhin nė mėnyrė o diplomatike e njerėzisht tė akseptuar,o nė ate konvencionale e ushtarake,mė pak tė dėshiruar.Jo kėsisoji.Me terrorizėm.Duke shfarosur njerėz tė pafajshėm, dhe nė atė mėnyrė cėnuar e thyer cdo ligj tė mundshėm e ekzistues mbi tė drejtėn e zhvillimit tė luftės.
Sidoqė tė jetė kush jemi ne ata qė,ndėr tė parėt tė ndėrhyjmė me komentime anėsore nė kėtė cėshtje,kur dihet bukur mirė se ato komentime pa dashur na cojnė nė kontradita tė padėshiruara e qė ato pastaj vetvetiu, shpiejnė nė pėrcarje kombėtare tonėn.
Mos e teproni!Se nuk jeni tė vegjėl.
Njė pjesė e madhe e botės arabe zgjedh tė njėjtin qėndrim qortues tė pėrmendur tė Europės.E disa nga ta edhe, ndajnė miqėsinė e Amerikės.Aleate e njėanshme nė konflikt.E ne kėtu provojmė t“ia mbajmė anėn ndokujt.
Nė anėn tjetėr me padyshim jo e gjithė Amerika (populli amerikan) ėshtė nė favor tė kėtyre ndėrmarrjeve eksesive,tė panevojshme e pėr paqė globale tė dėmshme,tė administracionit aktual Bush.
Sa absurd!
Involvimi ynė nė kėto punė delikate politike,do tė rezultonte ndarėsi e pėrcarje vėllazėrore.Garant!
Ata tė besimit musliman,natyrisht se menjėherė do tė anonin nga pjesa muslimane,e kėta tė besimit tė padefinuar,nė emėr tė solidarizimit me Amerikėn,mikun e tyre tė pakontestuar.
Cka bėhet atėherė?!Ndarja nė dysh e jona kuptohet.
Pėr cka?!Pėr punė tė huaja.
Ju pėrkujtoj edhe njėherė se ato veprime nuk janė kombėtare.Ne nuk mundemi edhe tė ndarė e tė copėtuar, tė luftojmė pėr njė komb.Kombi ynė ėshtė ai shqipėtar,e jo arab a izraelit.
Mė duket qė ne tė gjithė kėtė duhet tė e kemi tė qartė e tė mos e harrojmė kurrė.
Kategorisht ju them se prononcimet:"edhe shqipėtar edhe hizbollah" e "edhe shqipėtar edhe jahudi"tek populli shqipėtar,as nuk kanė shkuar bashkė,e as kurrė nuk do tė shkojnė.Tė gjitha tentimet pėr ndonjė propagandė identike do tė jenė tė pasuskseshme pėr ne.Cdokush vetėm cka mund tė i shkaktoj problem vetes.Ngaqėse ne shqipėtarėt,nuk do tė vonoj shumė,dhe nė njė mėnyrė a tjetėr do t“i pėrtėrijmė e pėrforcojmė bazat tona kombėtare.E me atė rast me pamėshirė,do tė pėrkujdesimi
ndėr tjerash,edhe pėr crrėnjosjen e cdo elementi reaksionar e antikombtar tė infiltruar.
Moderatorit i propozoj mbylljen e kėsaj temė kėtu krejtėsisht,dhe asisoji tė parandalohet acarimi i situatės sė tendosur,si dhe nė vazhdim,tė evitohet e dėbohet cdo keqpėrdorim i mundshėm i kėtij sajti mbarėshqipėtar,pėr mostolerancė religjioze e pėr armiqėsim tė brendshėm kombėtar.

nderime!

Autori
16-07-06, 02:10
O muslim oj fundėrrinė maxhupi nė ato vende tona.
Po a qashtu e paske vendos t“ia shkurtosh jetėn vetės o shpic a.Duke tė futur nė listė kombØØetarėt pėr tradhėti.Po ska dert se ti gjysh e bbgjysh shpiuna i ke pas e nja ma pak a nja ma shum pėr juve nuk lun pun.
Hiqu prej ktuhit oj shkerdhat e mos e pėrdor fotografin e hoxhes luftar se mami yt shkerdhat ska as voririn me mujt me ta gjet.
pirdhu qeknej oj prostitute sllavomaqedone e shkerdhyer deri ne tru.

Gentiani
16-07-06, 02:21
Nė radhė tė parė, mė vjen mirė qė moderatori e ka bartur temėn pėr diskutim nė kėtė nėnforum.

Nė radhė tė dytė, konflikti nė lindjen e afėrt, si dhe sulmi i Izraelit nė Liban dhe rripin e Gazės, janė temė kryesore e politikės ndėrkombėtare dhe nuk pajtohem aspak me propozimin qė tema tė mbyllet. Pse tė mbyllet njė temė aktuale e zhvillimit tė ngjarjeve nė njė rajon nga i cili mvaret edhe zhvillimi i ngjarjeve ekonomike... rritjen e ēmimit tė naftės , gati rritje rekorde sikur ajo e 1973.

Apropo Neutraliteti! Shtete neutrale me traditė qindra vjeēare kanė ngritur zėrin dhe e kanė dėnuar ashpėr intervenimin ushtarak izraelit, duke kėrkuar tėrheqjen e tij ushtarake nga ato vende tė pėrfshira nė konflikt.

Albanalogu, aspak nuk e kuptoj shkrimin tėnd, sepse ėshtė diskrepancė tė madhe fillimi me fundin, sikur se edhe fundi me fillimin. Ne nuk kemi pse tė ndahemi shkaku i Izraelit dhe konfliktit me vendet Arabe, por ta diskutojmė mundemi sa tė dojmė. Pėr informimin tuaj, edhe Vatikani zyrtar e ka dėnuar sulmin izraelit nė rripin e Gazės dhe nė Liban!

Nė mungesė kohe, jam i detyruar ta pėrfundoj shkrimin kėsaj radhe me kaq!

Albanalogu
16-07-06, 03:18
Nė radhė tė parė, mė vjen mirė qė moderatori e ka bartur temėn pėr diskutim nė kėtė nėnforum.

Nė radhė tė dytė, konflikti nė lindjen e afėrt, si dhe sulmi i Izraelit nė Liban dhe rripin e Gazės, janė temė kryesore e politikės ndėrkombėtare dhe nuk pajtohem aspak me propozimin qė tema tė mbyllet. Pse tė mbyllet njė temė aktuale e zhvillimit tė ngjarjeve nė njė rajon nga i cili mvaret edhe zhvillimi i ngjarjeve ekonomike... rritjen e ēmimit tė naftės , gati rritje rekorde sikur ajo e 1973.

Apropo Neutraliteti! Shtete neutrale me traditė qindra vjeēare kanė ngritur zėrin dhe e kanė dėnuar ashpėr intervenimin ushtarak izraelit, duke kėrkuar tėrheqjen e tij ushtarake nga ato vende tė pėrfshira nė konflikt.

Albanalogu, aspak nuk e kuptoj shkrimin tėnd, sepse ėshtė diskrepancė tė madhe fillimi me fundin, sikur se edhe fundi me fillimin. Ne nuk kemi pse tė ndahemi shkaku i Izraelit dhe konfliktit me vendet Arabe, por ta diskutojmė mundemi sa tė dojmė. Pėr informimin tuaj, edhe Vatikani zyrtar e ka dėnuar sulmin izraelit nė rripin e Gazės dhe nė Liban!

Nė mungesė kohe, jam i detyruar ta pėrfundoj shkrimin kėsaj radhe me kaq!


Po ti a nu je duke e vėrejtur mor i mjer a?!
Po a po e sheh se cfarė ndytėsira na u kanė infiltruar nė komb tonin tė lasht.Lloji i kėtij Muslimi qė vetėm gjuhėn shqipe qė ka patur aftėsi tė e mėsoj se asgjė tjetėr.Pėrcka grindet me paprovokim ky me mua nėse nuk e ka hetuar se unė jam ai i cili ka bėrė denoncimin e informatorėve tė udbės sė maqedonisė,gjatė luftės atje.
A ti dėshiron tash qė kėtu tė dilet edhe me tirazhe tė kopiuara tė Kuranit a?!E tė thirret nė luftė terroriste kundėr njerėzve tė pafajshėm a!Ajo nuk ėshtė luftė e ndershme kundėr okupatorit.Tė jet ai edhe Izraeli.Izraeli tė cilin gjithėmonė e kam kundėrshtuar dhe e kundėrshtoj.Lufta konvencionale dihet mirė si zhvillohet.Por kėta bėthuca nuk kanė trimėri pėr aso punė burrash.Kėta vetėm duke hedhur bomba nė masė e pastaj duke u fshehur si lėpiska qė janė qė tė aftė tė bėjnė luftė.Pėr luftė frontale me ushtri tė rregullt nuk kanė bythė bacit.
Nuk qajnė kokėn ekstremistėt fanatikė se armiku i tyre replikon me tė njėjtat ndėrmarje e bile shkakton edhe represalie edhe mė tė mėdhenja nė popull.
E shkurt pėr tė mos hyrė mė thell tė them se ky bėrllog Muslim me shokėt e tij kėtu,paraqitet nėpėr forume vetėm e vetėm sa pėr tė shkaktuar ndarje kombėtare nė popull.Ky nuk ndien pėr muslimanizėm fare.Ky ėshtė agjent i paguar pėr propagandė,korruptim e divergjencė. Po i njėjti nė Maqedoni me urdhėr tė Udb-ės ka rekrutuar shqipėtarė tė rinjė pėr nė luftė me parolla:"ne muslimanėt nuk e durojmė shkaun"dhe njėkohėsisht i ka spiunuar pozitat e tyre tek policia.Po i njoh unė kėta.Pėr at arėsye pushteti maqedonas mė kėrkon mua me qiri gjithėkah nė botė pėr tė mė bėrė atentat.
Por ata po e harrojnė se atentat jam duke i bėrė unė atyre.Se konopin nqafė moti jau kam qit.Tash mė ka mbet vetėm edhe t“jau hjeku shkėmbin te kėmbėt.
Pastaj cka thu ti nėse kėtu bėrtitet poshtė Izraeli a nuk kanė tė drejtė tė pranishmit adhurues tė politikės izraelite tė bėrtasin poshtė arabėt fanatikė a?E asisoji tė hyet nė grindje tė panevojshme kombėtare.Ku po mbetet pastaj vendi qė ne si kompaktėsi etnike e komb,tė gjithė sė bashku tė luftojmė pėr njė cėshtje tė pėrbashkėt.
Ti kėto i ke tė qarta mirė por po bėhesh anglez.Se tė garantoj se ti nuk je ai i cili e urren mė shumė se unė at shtet.Por kėtu edhe ti hy vetėm sa pėr tė shkaktuar trazira.Unė jam mbush plot me aso demagogė si ti nė jetėn time.I dalloj menjėherė.
Nuk e lufton Izraelin shqipėtari pėr cėshtje arabe.E sidomos jo kur as arabėt vetė nuk janė duke i shpallur luftė atij.
Dihet mirė pėr cdokėnd se kur dhe ku cdokush luftohet.Po hec e ik prej kėtuhit e mos pėrzi lesh pa lidhje.Apo nėse moderatori nuk ndėrmerr masa represive tė pėrjashtimit tė disa provokatorėve joshqipėtarė kėtu,largohem unė vetė.Unė kėtu kam hyrė duke qenė i bindur se ėshtė faqe gjithėpopullore shqipėtare.E jo njė e tillė arabe e izraelite qė programon dezintegrimin e shpėrbėrjen e mentalitetit dhe tė kulturės sonė tė lashtė,shqipėtare.
E more bac,tė mos kishin qenė tek ne qata shpiuna qė sot quhen komandanta,ne moti e kishim Kosovėn shtet.Edhe pa ndihmėn e Amerikės.
E me ndihmėn e Zotit kėsaj here,pikėsėpari ato elementė tradhėtarė nė komb,e kemi vendosur tė i eksterminojmė,e pastaj tė ecim para.
Janė mėsu xhinja.
Lehtė kjo dynja.Edhe shpiun niher bana e pastaj pas luftės edhe hero.
Jo tė dyjat bashkė nuk shkojnė.
Ate ėshtė deshtė gjithėsecili tė e dijė.
E nėse nuk e kanė ditur,jau bėjmė tė ditur ne.
Sė shpejti!

Autori
16-07-06, 03:50
Pa ofendimeNdryshuar Bond

"shka mare thot na kena drejt mi diskutu kto sende pse jo.";"edhe vatikani e ka dėnu sulmin e Izraelit"A me qėllim rrėspia nuk e del me plotėsim tė duhur qė edhe aj vet e di se Vatikani i dėnon edhe provokimet e njėpasnjėshme tė Hezbollahit.Jo aj ate bahet se nuk e di.
Ja pra milet se qfar kodosha janė duke hy nė kėtė sajt e duke kishe dhanė mendimin e tyne tė lir provojnė qė ta njollosin popullin ton si terrorist.Unė mendoj se kėta duhet tė zihen e tė dėnohen pėr veprimtari antishqiptare..

4peace
16-07-06, 10:39
'shendetje

Teme shume e qelluar (me o pa thonjeza)

Kush eshte ne rrjedha mund ta kuptoje shume bukur kete qe po ndodhe sot lidhje me kete konflikt. Vitin e kaluar, me vrasjen (atentatin) e bere ndaj nje udheheqesi libanez (tash nuk po me kujtohet emri i tij), akt ky i kryer nga CIA amerikane...ka mundur shume bukur te parashikohet gjendja e sotme. Ne kete zone kane qene te perqendruara forcat siriane, te cilet e kane mbrojtur kete zone. Pas atentatit te bere nga sherbimi sekret amerikan dhe duke ia lene fajin ushtrise siriane, forcat siriane u deshen te terhiqeshin pas ketij akti te shemtuar...Ne kete menyre eshte krijuar gjendja e sotme, rast i volitshem per shkaterrime e pushtime cioniste.


Diten e mire!!!*

Gentiani
16-07-06, 12:35
Albanalogu,

unė shkėlqyeshėm e kam vėrejtur dhe pikėrisht kam kėrkuar qė tema tė bartet kėtu pėr tu diskutuar pa prezencėn dhe citimin e librave tė shenjtė fetarė. Nėse do tė merreshit me politikė tė lartėsuar, nuk do tė duhej tė ndodhte ti pėrzieni krahasimet e pushtimeve osmane, dhe vijėn fetare me ato ngjarje qė ndodhin sot nė lindjen e afėrt si dhe asimetrinė e raporteve shqiptare. Sepse janė dy palė kėpucė tė ndryshme nga njėra -tjetra. Gjėra qėė ēdokujt qė njeh njeh elementaren e zhvillimeve politike, nuk do duhej ti ndodhnin.

Le tė bėrtasė dhe brohorisė kush tė dojė "poshtė ai e lartė ky"! Po e pėrsėrisė qė kjo temė dhe kjo ēėshtje nuk ka tė bėjė me ndarje kombėtare, por ėshtė ēėshtje opinionesh, qė ka tė drejtė ti jap secili diskutues, sikur qė i jep ēdo individ, qofshin gjermanė, amerikanė etj. Sė fundit janė shtete dhe qeveri qė kanė mendime tė ndryshme pėr kėtė konflikt. Shumica e dėnojnė e disa e pėrkrahin ofensivėn ushtarake izraelite. Prandaj kur diskutojmė pėr lindjen e afėrt, lėri anash Kosovėn e Orizaren dhe shembujt e pakrahasueshėm qė keni sjellur pėr ngjarje qė diametralisht nuk pėrputhen me atė tė cilėn po e diskutojmė!

Pėrndryshe, shkurt shkruar, tė kam kuptuar me shkrimin e parė qė keni sjellur kėtu, ndėrsa pėr anonimusin tjetėr "Autorin", nuk kam koment, pėr derisa nuk kam lexuar ēka ka shkarravitur? Por edhe nėse vendosni tė largoheni dielli edhe pa ty, tjetrin e tjetrin lind e perėndon. Ky ėshtė medium i hapur diskutimesh, ku zhvillohen diskutime tė ndryshme, sikur nė ēdo medium diskutimesh dhe nuk ėshtė ēėshte e yte, e as imja tė mirremi me atė se kush diskuton dhe prejardhejn e tyre etnike.


Lidhur me temėn:

Personalisht sulmin izraelit nė Liban dhe rripin e Gazės nė Palestinė, e shoh si veprim i arrogant tė makinerisė ushtarake , e cila gjen shkakun pėr 1 ushtarė tė kidnapuar tė filloj ofensivėn ushtarake ndaj vendbanimeve civile, popullatės civile me pretekst tė "luftimit tė terrorizmit".

Ėshtė po i njėjti shtet - Izraeli, qė fillimisht duke i bllokuar ndihmat qeverisė legjitime palestineze (nuk ėshtė me rėndėsi, a quhet ajo Hamas apo si?) me rėndėsi ėshtė qė ajo ėshtė legjitime dhe e zgjedhur nga elektorati, presionin e vazhdueshėm, ndėrhyrjes politike tek ndėrkombėtarėt, pėr ndėrprerjen e ndihmave Palestinezėve, si lloj ndėshkimi pėr votėn e tyre, qeverisė sė Hamasit.

Ėshtė pikėrisht shteti izraelit, i cili luan lojėra tė ndyra duke vendosur kolonėt e herė duke tėrhequr kolonėt nga rripi i Gazės, vendosjen e mureve ndarėse. Largimin nga zona dhe hyrjen nė zonėn e vendbanimeve palestineze, vrasjet e qėllimshme, qė i jep pėr luks vehtes sa herė tė dojė nė pretekst tė luftimit tė "terroristėve". Dhe nė gjitha kėto sjellje dhe veprime, ėshtė qartė qė reagojnė edhe palestinezėt nga ana tjetėr, qofshin ata ekstremistė e qofshin ata qė i takojnė krahut tė moderuar.

Me njė fjalė shteti izraelit i ka shkelur tė gjitha konventat ndėrkombėtare dhe ka kryer dhe kryen krime kundėr njerėzimit me ndihmėn e SHBA-ve - bllokimi i rezolutave nė KB , kėte e pohon edhe ministrja gjermane Heidemarie Wieczorek-Zeul.

Pra konflikti nuk ka karakter fetarė, por ēėshtje teritoresh. Izarelitėt janė tė vetėdijshėm, qė nė 20 vjeēarin e ardhshėm do tė ballafaqohen nė radhė tė parė me mungesėn e ujit tė pijes pėr popullėsinė e tij - shih pėr kėte e mban tė okupuar rrafshnartėn e Golanit, pjesė e okupuar e Sirisė dhe me gjitha kėto veprime dhe provokime ushtarake ndaj vendeve fqinje arabe, me qėllim tė mbajtej sė status-quosė nė ato territore tė pushtuara.

Politika aktuale izraelite, po tė ishte e menēur, sikur qė nuk ėshtė do tė krijonte paqen me vendet arabe, sepse ėshtė e vetmja mėnyrė qė i garanton ekzistimin e pėrhershėm atij si shtet nė atė rajon, tė cilit vehtė i ka kontribuar tė shikohet si armik i pėrbetuar i atyre vendeve pėrreth.

Kokat e menēura izraelite, tė cilėt kanė qenė edhe komandant tė suksesėshėm tė ushtrisė izraelite nė konfliktin arabo-izraelit, sikur rasti i Jitzak Rabinit, janė vrarė nė atentate nga vehtė izraelitėt, sepse si duket nuk janė tė interesuar pėr paqe!

Nė aspektin ushtarak si "fuqi atomike", izraeli luan lojėn e fėmijės qė fryen muskujt, kur ka ndonjė tė rritur afėr. Territorialisht me njė sipėrfaqe, dy herė mė i madh se Kosova dhe sipėrfaqen e okupuar sa gjysma e Kosovės, nuk ėshtė shtet i madh qė do tė mundej ti pėrballonte sulmit tė vendeve arabe, edhe pse ushtarakisht janė nė disproporcion tė madh me fuqinė ushtarake izraelite nė rajon.

Shimon Peres, ministėr i punėve tė jashtme tė Izraelit, nė njė intervistė tė tij, pati deklaruar, nė rast tė ndonjė sulmi tė mundshėm atomik ndaj izraelit, pėr gjysmė ore shteti izraelit mundet tė fshihet nga faqja e dheut, sepse nuk ka territor dhe hapėsirė ta pėrballojė atė. Pėrderisa nė tė kundėrtėn me atė potencial atomik, qė kanė ata , nuk do tė mundeshin tė asgjėsonin kundėrshtarėt e tyre arabė.

Dhe nga gjitha kėto veprime dhe arrogancė e tyre ushtarake nė rajon, ka shtyrė vendet pėrreth ti hyjnė garės nė teknologjinė bėrthamore, ishte rasti i Irakut, tani i Iranit dhe e gjithė kjo, nėse shkon sipas logjikės qė ndjekin izraelitėt, edhe nėse shkon dhe zgjatė shumė kohė, njė ėshtė e sigurtė, qė nėse nuk e ndryshojnė diskursin politik dhe vendosjen e paqes me shtetet fqinje pėrreth, atėherė ... atėherė projektili i parė bėrhamorė qė u vjen nė dorė shteteve arabe, sigurisht se do tė pėrfundojė nė shtetin izraelitė dhe kėsaj u janė tė vetėdijshėm izraelitėt po edhe SHBA.

musl|m
16-07-06, 13:15
Personalisht sulmin izraelit nė Liban dhe rripin e Gazės nė Palestinė, e shoh si veprim i arrogant tė makinerisė ushtarake , e cila gjen shkakun pėr 1 ushtarė tė kidnapuar tė filloj ofensivėn ushtarake ndaj vendbanimeve civile, popullatės civile me pretekst tė "luftimit tė terrorizmit".

Ėshtė po i njėjti shtet - Izraeli, qė fillimisht duke i bllokuar ndihmat qeverisė legjitime palestineze (nuk ėshtė me rėndėsi, a quhet ajo Hamas apo si?) me rėndėsi ėshtė qė ajo ėshtė legjitime dhe e zgjedhur nga elektorati, presionin e vazhdueshėm, ndėrhyrjes politike tek ndėrkombėtarėt, pėr ndėrprerjen e ndihmave Palestinezėve, si lloj ndėshkimi pėr votėn e tyre, qeverisė sė Hamasit.

Ėshtė pikėrisht shteti izraelit, i cili luan lojėra tė ndyra duke vendosur kolonėt e herė duke tėrhequr kolonėt nga rripi i Gazės, vendosjen e mureve ndarėse. Largimin nga zona dhe hyrjen nė zonėn e vendbanimeve palestineze, vrasjet e qėllimshme, qė i jep pėr luks vehtes sa herė tė dojė nė pretekst tė luftimit tė "terroristėve". Dhe nė gjitha kėto sjellje dhe veprime, ėshtė qartė qė reagojnė edhe palestinezėt nga ana tjetėr, qofshin ata ekstremistė e qofshin ata qė i takojnė krahut tė moderuar.

Me njė fjalė shteti izraelit i ka shkelur tė gjitha konventat ndėrkombėtare dhe ka kryer dhe kryen krime kundėr njerėzimit me ndihmėn e SHBA-ve - bllokimi i rezolutave nė KB , kėte e pohon edhe ministrja gjermane Heidemarie Wieczorek-Zeul.

Pra konflikti nuk ka karakter fetarė, por ēėshtje teritoresh. Izarelitėt janė tė vetėdijshėm, qė nė 20 vjeēarin e ardhshėm do tė ballafaqohen nė radhė tė parė me mungesėn e ujit tė pijes pėr popullėsinė e tij - shih pėr kėte e mban tė okupuar rrafshnartėn e Golanit, pjesė e okupuar e Sirisė dhe me gjitha kėto veprime dhe provokime ushtarake ndaj vendeve fqinje arabe, me qėllim tė mbajtej sė status-quosė nė ato territore tė pushtuara.

Politika aktuale izraelite, po tė ishte e menēur, sikur qė nuk ėshtė do tė krijonte paqen me vendet arabe, sepse ėshtė e vetmja mėnyrė qė i garanton ekzistimin e pėrhershėm atij si shtet nė atė rajon, tė cilit vehtė i ka kontribuar tė shikohet si armik i pėrbetuar i atyre vendeve pėrreth.

Kokat e menēura izraelite, tė cilėt kanė qenė edhe komandant tė suksesėshėm tė ushtrisė izraelite nė konfliktin arabo-izraelit, sikur rasti i Jitzak Rabinit, janė vrarė nė atentate nga vehtė izraelitėt, sepse si duket nuk janė tė interesuar pėr paqe!

Nė aspektin ushtarak si "fuqi atomike", izraeli luan lojėn e fėmijės qė fryen muskujt, kur ka ndonjė tė rritur afėr. Territorialisht me njė sipėrfaqe, dy herė mė i madh se Kosova dhe sipėrfaqen e okupuar sa gjysma e Kosovės, nuk ėshtė shtet i madh qė do tė mundej ti pėrballonte sulmit tė vendeve arabe, edhe pse ushtarakisht janė nė disproporcion tė madh me fuqinė ushtarake izraelite nė rajon.

Shimon Peres, ministėr i punėve tė jashtme tė Izraelit, nė njė intervistė tė tij, pati deklaruar, nė rast tė ndonjė sulmi tė mundshėm atomik ndaj izraelit, pėr gjysmė ore shteti izraelit mundet tė fshihet nga faqja e dheut, sepse nuk ka territor dhe hapėsirė ta pėrballojė atė. Pėrderisa nė tė kundėrtėn me atė potencial atomik, qė kanė ata , nuk do tė mundeshin tė asgjėsonin kundėrshtarėt e tyre arabė.

Dhe nga gjitha kėto veprime dhe arrogancė e tyre ushtarake nė rajon, ka shtyrė vendet pėrreth ti hyjnė garės nė teknologjinė bėrthamore, ishte rasti i Irakut, tani i Iranit dhe e gjithė kjo, nėse shkon sipas logjikės qė ndjekin izraelitėt, edhe nėse shkon dhe zgjatė shumė kohė, njė ėshtė e sigurtė, qė nėse nuk e ndryshojnė diskursin politik dhe vendosjen e paqes me shtetet fqinje pėrreth, atėherė ... atėherė projektili i parė bėrhamorė qė u vjen nė dorė shteteve arabe, sigurisht se do tė pėrfundojė nė shtetin izraelitė dhe kėsaj u janė tė vetėdijshėm izraelitėt po edhe SHBA.

Edhe pse disa mendime nuk me pelqejne, jam dakort plotesisht me kete analize qe esht be me lart, dhe me plot bindje them se pikerisht kjo eshte e verteta e kesaj teme.

Kush don mund te ofendon kush don mund te ēmendet e te shqelmoj e te ofendoj e te qarte sa te doj, e verteta eshte kjo dhe harroni shpresat se mund ta mbuloni kete te vertet, as dhuna as ofendimet nuk ju bejn pun qe te detyroni dike te mohoj te verteten e te pranoj genjeshtra te kamufluara.

Nuk ma ka marr mendja se ka Shqiptar si Autori qe shan flliqurazi nje Shqiptar tjeter per shkak te Izraelit te cilin nuk po e mbeshtet as nje shtet ne bot pos SHBA-ve! Dhe le te mar infrakt nese don ky dhe kush do te jet si ky, Izraeli esht shteti me shkatrrimtar i tokes dhe demtuesi me i madh i saj, ky shtet duhet Zhdukur sa me shpejte nese bota deshiron te parandaloj nje luft te trete boterore! Ky esht mendimi im e tash qartnu e shani sa te doni, veq mos u kamuflonu me fustana te grave te juaja, po shplohuni e tregoni vehten kush jeni te shofim qarte madhesin e burreris suaj se keshtu si endacak qe po shani gerrdi po me vjen edhe me ju shkru.

beku
16-07-06, 13:39
fakti se Izraeli, mbetet akoma i vetmi vend demokratik nė Lindje

nuk mund ta anashkalojm pėr kundrejt disa qarqėve politike (faktin se Izraeli, mbetet akoma i vetmi vend demokratik nė Lindje)se nuk mund tė zhvėndoset demokracia edhe nė ato vende tė lindjes, ku sistemet e tyre politike janė shumė te mbyllura, por dalngadal me politikėn e frenimit mund tė arrihet t'kuptohet se ku ndodhen dhe kah po shkojnė kėto vende dhe pėrkitazi mė tė do tė shihet dhe mėsohet se sa e nėvojshme ėshtė ambijentimi i hapur me vendet e tjera demokratike dhe tė sigurta.Kėrkojeni demokracin edhe atje ku ėshtė gadi e pamundshme, pėr shkak te regjimeve diktaturjale si rasti me Sadamin

Savior
16-07-06, 18:11
edhe Vatikani zyrtar e ka dėnuar sulmin izraelit nė rripin e Gazės dhe nė Liban!Po me vet Vatikanin sot Izraeli do te shkatrrohej nga fundrrinat islamike dhe luftetaret e Allahut ("Meshiruesit, Meshirberesit"). Po jun qu Jahudit burra trima, e t'fort nuk ikin si na shqiptart neper Bllace e Shqipni, po luftojn per vend te vetin sic duhet mos me i lan fundrrinat arabe me jau shkatrru venin e vet.

Drinni
16-07-06, 18:12
Edhe pse disa mendime nuk me pelqejne, jam dakort plotesisht me kete analize qe esht be me lart, dhe me plot bindje them se pikerisht kjo eshte e verteta e kesaj teme.

Kush don mund te ofendon kush don mund te ēmendet e te shqelmoj e te ofendoj e te qarte sa te doj, e verteta eshte kjo dhe harroni shpresat se mund ta mbuloni kete te vertet, as dhuna as ofendimet nuk ju bejn pun qe te detyroni dike te mohoj te verteten e te pranoj genjeshtra te kamufluara.

Nuk ma ka marr mendja se ka Shqiptar si Autori qe shan flliqurazi nje Shqiptar tjeter per shkak te Izraelit te cilin nuk po e mbeshtet as nje shtet ne bot pos SHBA-ve! Dhe le te mar infrakt nese don ky dhe kush do te jet si ky, Izraeli esht shteti me shkatrrimtar i tokes dhe demtuesi me i madh i saj, ky shtet duhet Zhdukur sa me shpejte nese bota deshiron te parandaloj nje luft te trete boterore! Ky esht mendimi im e tash qartnu e shani sa te doni, veq mos u kamuflonu me fustana te grave te juaja, po shplohuni e tregoni vehten kush jeni te shofim qarte madhesin e burreris suaj se keshtu si endacak qe po shani gerrdi po me vjen edhe me ju shkru.

Pa ndigjo ti more zotni, nuk jemi ktu me u vra me ty!
Kto fjalet e juaja jan te njohura, citoni permrekulli Ahmadi nezhadin e Iranit.
Mos u hamend nese nje dite do te trokasin ne dere organet e rendit.

Gentiani
16-07-06, 19:26
Po me vet Vatikanin sot Izraeli do te shkatrrohej nga fundrrinat islamike dhe luftetaret e Allahut ("Meshiruesit, Meshirberesit"). Po jun qu Jahudit burra trima, e t'fort nuk ikin si na shqiptart neper Bllace e Shqipni, po luftojn per vend te vetin sic duhet mos me i lan fundrrinat arabe me jau shkatrru venin e vet.


Savior, shumė keq kanė filluar tė mbėshtjellohen selitė vendeve tė shenjėta herė nė Vatikan e herė nė Jerusalem! :wink:

Fakte, fakte sjell kėtu e jo fiksime paragjykimesh fetare!

musl|m
16-07-06, 21:46
Pa ndigjo ti more zotni, nuk jemi ktu me u vra me ty!
Kto fjalet e juaja jan te njohura, citoni permrekulli Ahmadi nezhadin e Iranit.
Mos u hamend nese nje dite do te trokasin ne dere organet e rendit.

Te falemnderit per komplimentin kaq te sinqerte qe me bere, nuk me ka shkuar mendja ndonjeher te krahasohem me Ahmadi Nexhatin, falemnderit edhe njehere per kete kompliment kaq te pelqyer nga ana ime. Gjithashtu ta di per nder qe me keshillove, por me lejo te tregoj nje fjal te urte qe e ka then nje budalla i qytetit tim, dashnia me zor nuk shkon, qka nuk e du Izraelin nuk e du, e urrej sikurse Serbine, bile bile ajo Izraeli eshte shum me i flliqt, ket edhe ju e dini nuk ka nevoj te ju tregoj fakte, Hitleri ka pas diqka qe ka dasht ti zhduk, edhe ende ka diqka pasi qe ja po shifet ende po egzistojka ai qellim pra qe te zhduket Izraeli, ka diqka ketu apo jo?

Si mendon ti nje shtet si Izraeli te behet Super Fuqi boterore dhe ēdo mengjes qe zgjohet kryeministri saj ti shpall luft nje shteti tjeter, me vjen keq qe ju nuk pajtoheni me mua, por un thjesht nuk mundem ti perbij dhe te hesht kur shoh padrejtesi, si mundet qe kur esht ne pytje Kosova mos te intervenohet ushtarakisht deri sa te arrij numri i viktimave "Civile" 10 000 kurse Izraeli nje shtet po aq i vogel sa Kosova mundet te intervenoj ushtarakisht vetem per 2 ushtar te kidnapuar??? A nuk esht kjo padrejtesi qe te ngjall urrejtje????????

Zero Cool
17-07-06, 10:00
Pse dhe si ndodhin keto luftera mes Izraelit dhe arapeve, mund te lexohet qysh ne te dhenat per Mozesin (Musen), ky konfikt ka filluar para 5.000 vijeteve e jo sot. D.m.th. nuk eshte ky nje konflikt i ri dhe fajtori nuk eshte lehte te identifikohet. Nuk do te hy ne zberthimin e kesaj e as te fajtorit ketu por do ti them dy gjera:

Izraeli eshte ai qe do te dal fitues sikur qe ka dale qe sa here kunder arapeve(mos harroni qe njekohesisht ka zhvillu lufte me 5 shtete harape dhe i ka mund te gjithat) edhe pse vetem 5 milion banore do te mundin arapet qe jane gati 300 milion. Ketu eshte thelbi i asaj qe pyt musl|m pse Izraeli per 2 ushtare te vet ben kete e bene ate. Sepse ata nuk kan njerez me gjujt (sikur qe kemi na psh.) dhe
Populli i dyte ne bote per nga vujtjet e perjetuara eshte populli Shqiptare, menjehere pas Izraelit (Judeve), dhe nese USA (shpetimtari i popullit tim) eshte ne krahun e Izraelit duhet te jemi edhe ne, sepse miku i mikut tim eshte edhe miku im.

musl|m
17-07-06, 18:05
Skandal, ndiqni kete video ku Presidenti Bush jep nje koment jo zyrtar ku perdor shprehje banale drejtuar Hezbollahut per luften e fundit ne lindjen e afert. VIDEO (http://video.msn.com/v/us/v.htm?g=C56F692C-D6BE-424F-9733-8F6382355808&f=msn-l&fg=copy)

musl|m
17-07-06, 21:31
Numri i viktimave shkon ne 200, kalle Izrael kalle, 200 po i mbyt per 2 ushtar te humbur, e kshtu esht kur qohet pesh njeri, po nje gje esht mese e qarte, ka pas gjithmon edhe individ te till qe u qojshin pesh ka u sillshin bejshin bela por ajo aventur nuk ju shkonte gjat, dhe pothuajse tegjith kan hy ne dhe ne lule te rinise. E njejta e pret edhe Izraelin, nuk e kam leht te them ket, por meqe e thash ateher besoni se kam menduar mjaft rreth ksaj dhe nuk kam dyshim se nuk do ti shkon gjat.

Paqa dhe meshira e All-llahut qofte mbi te Derguarin dhe atyre qe ndjekin rrugen e tij!

Kalt
17-07-06, 22:58
Hezbollah ose Hizbollah‬, (qe do te thote Partia e Zotit) eshte nje grup qeveritar dhe militant (Lebanese (http://en.wikipedia.org/wiki/Lebanese) Islamist (http://en.wikipedia.org/wiki/Islamist)), me nje krah ushtarak dhe nje krah civil, i krijuar ne vitin 1982 per te luftuar ushtrine izraelite e cila mbante te pushtuar Libanin e jugut deri ne vitin 2000. Kjo drejtohet nga Hassan Nasrallah (http://en.wikipedia.org/wiki/Hassan_Nasrallah).
Hezbollah u frymezua nga "suksesi" i Revolucionit Iranian (Iranian Revolution (http://en.wikipedia.org/wiki/Iranian_Revolution)) dhe ishte krijuar qe ne fillim per lufte kunder Izraelit. Platforma politike e Hezbollah ka bere thirrje vazhdimisht per shkaterrimin e Izraelit. SHBA dhe Izraeli thone se Hezbollah ka marre dhe merr ndihme financiare dhe politike, po ashtu dhe trajnim ushtarak nga Irani dhe Siria.
Siria pranon se e ndihmon Hezbollah, por nuk pranon se i furnizon ata me armatim. Bashke me levizjen Amal (http://en.wikipedia.org/wiki/Amal_Movement), Hezbollah eshte e vetmja force politike dhe ushtarake qe perfaqeson komunitetin Shia (http://en.wikipedia.org/wiki/Shi%27a_Islam), blloku me i madh religjioz ne Liban.
I themeluar me ndihmen e Iranit dhe i financuar nga to, Hezbollah ndjek besnikerisht rrugen e Ayatollah (http://en.wikipedia.org/wiki/Ayatollah) Ruhollah Khomeini (http://en.wikipedia.org/wiki/Ruhollah_Khomeini), udheheqesit te Revolucionit Islamik ne Iran (Islamic Revolution (http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_Revolution))

Hezbollah shihet nga bota arabe dhe myslimane, po ashtu dhe nga qeverite iraniane dhe siriane, si nje levizje legjitime e rezistences dhe eshte e njohur si nje parti politike ne Liban, ku dhe ben pjese ne qeverisje.
Hezbollah eshte cilesuar si nje organizate terroriste nga Izraeli, SHBA, Mbreteria e Bashkuar dhe Kanadaja.
Bashkimi Europian nuk e ka futur ne listen e organizatave terroriste, por mbeshtet masat e marra per te shperndare kete organizate.

Krahu civil i saj, merr pjese ne parlamentin libanez me 18% te vendeve (23 nga 128 vendet ne parlament) dhe bashkepunon me Bllokun e Rezistences dhe Zhvillimit qe ka rreth 30% te vendeve.

Savior
18-07-06, 02:25
Skandal, ndiqni kete video ku Presidenti Bush jep nje koment jo zyrtar ku perdor shprehje banale drejtuar Hezbollahut per luften e fundit ne lindjen e afert. VIDEO (http://video.msn.com/v/us/v.htm?g=C56F692C-D6BE-424F-9733-8F6382355808&f=msn-l&fg=copy)

Pse o Muslim, mos po mendon ti se Bushi do t'i quaj "luftetare te Zotit". Lene Zotin o njerz rahat, me pas dasht Ai me shkatrru Izraelin, qitash e kish shkatrru... po lene mos i'u perzini ne pune te tina. Nese munden te luftojn Hizbollahu e me shkatrru Izraelin tek e fundit le ta shkatrron, hajtni ju se ka Zoti pune ma t'meēme. Edhe Jahudite jon cmend krejt, boll i kom dasht po um kane dal krejt prej qefi pasha Zotin, ne vend qe t'i shkatrrojne gjentilet dhe ti denojne, ata sillen si budallenj dhe ju japin tokat e tyre, sikur ne Shkive, mule Decentralizim, mule Mitrovicen Komune, e pastaj bertasin "kuku qa u bo". Kuku qa u bo pra, se Gjentilat kurr t'mira nuk sjellin, ata duhet te rrine sa ma larg Izraelit. Pershendetje

Rrafajelli
18-07-06, 06:56
AHAHAH JA PRAN IZARAELI QON KRY ME SHTET ARABE A? JO SBON ASHTU SE KA MI ARDH SHUM KEQ DHE IZARAELI KA ME BA VETVRASJE HITLERI HALA OSHT GJALL NUK E DIN A E KEQ VALLA OSHT NJE FJAL POPULLORE MOS KQYR ME QU KRYT PERPJET SE TU ULET SHUM SHPEJT :redface: IZARAELI NUK KA EKZISTU PERPARA DHE SHUM SHPEJT NUK DO TE EKZISTON KESHTU JA KA DHAN LAJMIN PR. I IRANIT KSHTU QE TASHTI 2 SHTETE ARABE BOHEN BASHK IRANI DHE LEBANONI IZRAILIN KAN ME PO TEPSI:eek: EH KUSH E LYP EDHE E GJON.

Savior
18-07-06, 15:25
AHAHAH JA PRAN IZARAELI QON KRY ME SHTET ARABE A? JO SBON ASHTU SE KA MI ARDH SHUM KEQ DHE IZARAELI KA ME BA VETVRASJE HITLERI HALA OSHT GJALL NUK E DIN A E KEQ VALLA OSHT NJE FJAL POPULLORE MOS KQYR ME QU KRYT PERPJET SE TU ULET SHUM SHPEJT :redface: IZARAELI NUK KA EKZISTU PERPARA DHE SHUM SHPEJT NUK DO TE EKZISTON KESHTU JA KA DHAN LAJMIN PR. I IRANIT KSHTU QE TASHTI 2 SHTETE ARABE BOHEN BASHK IRANI DHE LEBANONI IZRAILIN KAN ME PO TEPSI:eek: EH KUSH E LYP EDHE E GJON.

E more Rafajell, shum i meqem ti tu kukshe more. Nuk eshte Izraeli Kosove o vllau jem jo e as Shqipni. Izraeli eshte Izrael. Eshte shtet i vogel "po sherrin e ka t'madh". Pasha Zotin lutne Zotin mos me hi arabt me Izraelin ne lufte, se ka m i gjymtu krejt, krejt llom ka m'i bo, po thunju ju arabve mos ta ngucin, se pastaj i bijne pishman se kane linde n'kit bote. Ahmet Nexhati (Ahmedinejadi) ti menon se ka me zhduke Izrealin, veq jetoni ju me andrra qysh e keni zakon.

Rrafajelli
18-07-06, 16:54
SAVIOR , JA PRAN TY TA MERR MENDJA ASHTU A :rolleyes: TI TE KOKSHE TU SHKU PRAP DYNJAS SHOKIT IRANI PER 24 ORE VEQ VET E BAN RRAFSH E BON LAKNUR IZRAILIN (JAHUDIT E KQIJ) E TI SHOKIT MOS JA MAJ KRAHIN TE KEQIT SE NUK OSHT MIRE ASHTU KSHTU DUHET MU KON I DREJT PER TE GJITH NE KET BOTE IZRAILI NUK OSHT TU BO MIRE EDHE SHUM KEQ KA MI ARDH KOHA QE NUK KA ME EKZISTU IZRAILI NE KET BOTE E VERTETA E DON TE VERTETEN.

Savior
19-07-06, 04:06
Savior, shumė keq kanė filluar tė mbėshtjellohen selitė vendeve tė shenjėta herė nė Vatikan e herė nė Jerusalem! :wink:

Fakte, fakte sjell kėtu e jo fiksime paragjykimesh fetare!

Aha sinqerisht me fal nese te kam fyer nese je Katolik.

musl|m
19-07-06, 10:46
E more Rafajell, shum i meqem ti tu kukshe more. Nuk eshte Izraeli Kosove o vllau jem jo e as Shqipni. Izraeli eshte Izrael. Eshte shtet i vogel "po sherrin e ka t'madh". Pasha Zotin lutne Zotin mos me hi arabt me Izraelin ne lufte, se ka m i gjymtu krejt, krejt llom ka m'i bo, po thunju ju arabve mos ta ngucin, se pastaj i bijne pishman se kane linde n'kit bote. Ahmet Nexhati (Ahmedinejadi) ti menon se ka me zhduke Izrealin, veq jetoni ju me andrra qysh e keni zakon.

Hajde Izraelin pe don ma shum se Kosoven te lumt, veq edhe njeher mos te shoh duke shenu tek tema "Kombi mbi Tegjitha" se ske lan ren per atje hiē!

Ni paq qaq ne zemer njerzit me te flliqt te botes baj plaqkat prej Kosove nisu e shko, bile vesh uniformen e atyne Izraelitve dhe luftoi arabet, edhe e shfrytezon rastin me dal neper tv boterore naj ben me dor papa...

Kalt
19-07-06, 14:47
Bush i bėn thirrje Sirisė tė ndalet

http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2006/06/20060608114721georgebush203.jpg
Bush tha se dyshonte pėr pėrpjekje pėr kthimin e Sirisė nė LibanPresidenti Bush e ka akuzuar Sirinė se po pėrdor grupin ushtarak militant Hezbollah nė pėrpjekje pėr tė ushtruar influencėn e tij nė Liban.
Duke folur nė Uashington pėr krizėn nė Lindjen e Mesme, ai sugjeroi se veprimtaria e Hezbollahut ishte e orkestruar nga DAmasku.
Presidenti amerikan tha se dyshonte se disa vetė nė Liban do tė pėrpiqen qė ta ftojnė pėrsėri Sirinė brenda vendit
"Shkaku kryesor ėshtė Hezbollahu dhe ky problem duhet tė adresohet nė skenėn ndėrkombėtare duke i bėrė tė qartė Sirisė se duhet tė ndalė mbėshtetjen e saj pėr Hezbollahun."
"Mua mė duket se Siria po pėrpiqet qė tė kthehet nė Liban."
"Ka dyshime se destabiliteti i krijuar nga sulmet e Hezbollahut do t'i bėjė disa nė Liban qė ta ftojnė pėrsėri Sirinė atje dhe kjo ėshtė kundėr politikave tė Kombeve tė Bashkuara dhe Shteteve tė Bashkuara," tha zoti Bush.
Presidenti amerikan shtoi se ishte shumė e rėndėsishme qė qeveria libaneze, e cila erdhi nė pushtet pasi Siria i dha fund pushtimit tė Libanit njė vit mė parė,- duhet tė mbijetonte dhe tė kishte sukses.
Ndėrkohė kryeministri izraelit, Ehud Olmert, e ka akuzuar Iranin se ka nxitur raundin e fundit tė pėrplasjeve tė armatosura mes Izraelit dhe Hezbollahut me qėllim qė tė largojė vėmendjen ndėrkombėtare nga programi i tij bėrthamor.
Zoti Olmert u tha diplomatėve izraelitė se Irani kishte koordinuar kapjen e dy ushtarėve izraelitė njė javė mė parė, - incident ky qė provokoi eche sulmet e Izraelit mbi Libanin.
Qėllimi ishte qė programi i debatuar bėrthamor i Iranit tė mos ishte nė axhendėn e samitit tė vendeve tė G-8-s qė u mbajt nė fundjavė nė Shėn Pjetėrburg.

BBC

Savior
19-07-06, 16:30
Hajde Izraelin pe don ma shum se Kosoven te lumt, veq edhe njeher mos te shoh duke shenu tek tema "Kombi mbi Tegjitha" se ske lan ren per atje hiē!

Ni paq qaq ne zemer njerzit me te flliqt te botes baj plaqkat prej Kosove nisu e shko, bile vesh uniformen e atyne Izraelitve dhe luftoi arabet, edhe e shfrytezon rastin me dal neper tv boterore naj ben me dor papa...

Muslim me ty s'kom qa foli e debatoj. Ti je nje Anti-Semit dhe jeni pasues te Hitlerit. Kur mbyten Izraelitet, ti gezohesh e bon darsem, bashke me qata vllaznit e juv ne fe, e nashta edhe jeni t'ni gjaku me ta. Kunder Popullit te Zotit keni qu dor, veq qaj grusht qe doni me i m'shu atynve ka me ju kthy juve, per kete ju garantoj. Kur te mbyten civilet mua me dhimbsen edhe ne qofshin arabe, poashtu edhe cifute. kur te mbytet nje arab, krejt qohni ne kembe thu ti qe Izraeli veq vet i ka fajet. Nashta Izraeli "Melaqe" nuk eshte, po as "djall" si po thoni ju nuk eshte vllau jem. Se cdokush ka deshire me jetu ne paqe, e pa lufte, vetem myslimanet deshirojne lufte. Lufte Deshirojne - Lufte do te kene. Na i respektojm deshirat e tyre (Kryt j'au thejm, e qefin nuk ja prishem). Une nuk i perkrahi sulmet Izraelite mbi caqet civile, po edhe Izraelitet jane te deshperuar, se nuk kane ma qa hupin, per cdo dite bombardohen nga "Ushtria e Zotit". Krejt bota islame i urren, mendojne se ata i kane fajet per deshtimet e tyre. Jo o vlla se kurkush nuk ju ka faj juve per deshtimet tuaja. Veq mytni ju njerz ne emer te Zotit, e qonu peshe, e mendoni se keni me i ike denimit te Tij.
Pershendetje.

musl|m
19-07-06, 17:41
Muslim me ty s'kom qa foli e debatoj. Ti je nje Anti-Semit dhe jeni pasues te Hitlerit. Kur mbyten Izraelitet, ti gezohesh e bon darsem, bashke me qata vllaznit e juv ne fe, e nashta edhe jeni t'ni gjaku me ta. Kunder Popullit te Zotit keni qu dor, veq qaj grusht qe doni me i m'shu atynve ka me ju kthy juve, per kete ju garantoj. Kur te mbyten civilet mua me dhimbsen edhe ne qofshin arabe, poashtu edhe cifute. kur te mbytet nje arab, krejt qohni ne kembe thu ti qe Izraeli veq vet i ka fajet. Nashta Izraeli "Melaqe" nuk eshte, po as "djall" si po thoni ju nuk eshte vllau jem. Se cdokush ka deshire me jetu ne paqe, e pa lufte, vetem myslimanet deshirojne lufte. Lufte Deshirojne - Lufte do te kene. Na i respektojm deshirat e tyre (Kryt j'au thejm, e qefin nuk ja prishem). Une nuk i perkrahi sulmet Izraelite mbi caqet civile, po edhe Izraelitet jane te deshperuar, se nuk kane ma qa hupin, per cdo dite bombardohen nga "Ushtria e Zotit". Krejt bota islame i urren, mendojne se ata i kane fajet per deshtimet e tyre. Jo o vlla se kurkush nuk ju ka faj juve per deshtimet tuaja. Veq mytni ju njerz ne emer te Zotit, e qonu peshe, e mendoni se keni me i ike denimit te Tij.
Pershendetje.

Luften e nisi Izraeli, per vetem 2 ushtar edhe ato ? PIKPYTJE a jan vertet te kidnapuar a jo se ēfar strategjie kopileske perdorin Izraelitet ata mesiguri i kan ushtaret por vetem blefojne per te patur nje arsye qe te pin gjak sepse te till jan nuk munden pa pi gja!

Raste te tilla kan ndodh vetem perpara 1000 viteve, u nis lufta dhe kan vdek dhjetra mijra njerez te pafajshem per nje ushtar te vetem ose per nje bari te vetem, cili eshte Ai i cili mund te me thot se Izraeli me te drejte nisi luften ne Liban? Shkurt dhe sinqert dua pergjigjen e asaj pytje, a nuk duheshte qe Izraeli ti leshone ultimatume te shumta deri sa te merrte nje vendim te till qe ta bombardon Bejrutin ne befasi ashtu si beri?

Paramendo tash te binte nje bombe ne dhomen ku je ti, kjo nuk ka ndodh kurr ne histori qe ne ket menyr te filloj lufta, esht deshtur te paralajmerohet kjo dhe civilet te ngujohen neper strehimore e jo ti zen ata neper vende pune neper tregje dhe neper rruge! Ky mashtrim djallezor, kjo dinakeri e flliqt e Izraelit nuk ka ndodh asnjeher, dhe me plot bindje e them prap se jan njerezit qe i urrej me se shumti ne jeten time jan Izraelitet, inshAll-llah Krijuesi ma ban hallall sepse e di qe esht mekat te urrej ne ket menyr por kaq jan mundesite e mia me shum nuk mund te baj, se vertet me te flliqur se keta nuk kam pa, ajo qka i ben edhe me te flliqt esht mbeshtetja e super fuqive boterore te cilat me ose pa vetedije po bejne ērregullime te medha ne planet!

Drinni
19-07-06, 17:47
Aha sinqerisht me fal nese te kam fyer nese je Katolik.

Savior ti nuk je aspak mė i mir si muslimi! bile unė po quditem si tu be i gjithė ky nder ne temen tende.
Unė jam musliman, unė jam katolik, unė jam ortodoks, unė jam jewisch.
Por mbi te gjitha jam Shqiptar!
me falni ju te tjeret kjo spati asgje te bėje me temen se edhe s'dua tu bėj nje nder te till Saviorit e muslimit.

Savior
19-07-06, 18:16
Luften e nisi Izraeli, per vetem 2 ushtar edhe ato ? PIKPYTJE a jan vertet te kidnapuar a jo se ēfar strategjie kopileske perdorin Izraelitet ata mesiguri i kan ushtaret por vetem blefojne per te patur nje arsye qe te pin gjak sepse te till jan nuk munden pa pi gja!

Raste te tilla kan ndodh vetem perpara 1000 viteve, u nis lufta dhe kan vdek dhjetra mijra njerez te pafajshem per nje ushtar te vetem ose per nje bari te vetem, cili eshte Ai i cili mund te me thot se Izraeli me te drejte nisi luften ne Liban? Shkurt dhe sinqert dua pergjigjen e asaj pytje, a nuk duheshte qe Izraeli ti leshone ultimatume te shumta deri sa te merrte nje vendim te till qe ta bombardon Bejrutin ne befasi ashtu si beri?

Paramendo tash te binte nje bombe ne dhomen ku je ti, kjo nuk ka ndodh kurr ne histori qe ne ket menyr te filloj lufta, esht deshtur te paralajmerohet kjo dhe civilet te ngujohen neper strehimore e jo ti zen ata neper vende pune neper tregje dhe neper rruge! Ky mashtrim djallezor, kjo dinakeri e flliqt e Izraelit nuk ka ndodh asnjeher, dhe me plot bindje e them prap se jan njerezit qe i urrej me se shumti ne jeten time jan Izraelitet, inshAll-llah Krijuesi ma ban hallall sepse e di qe esht mekat te urrej ne ket menyr por kaq jan mundesite e mia me shum nuk mund te baj, se vertet me te flliqur se keta nuk kam pa, ajo qka i ben edhe me te flliqt esht mbeshtetja e super fuqive boterore te cilat me ose pa vetedije po bejne ērregullime te medha ne planet!

Urreji ti, ajo eshte ceshtje e jotja personale, kurkush sun t'perzihet kend e urren a kon e don don. Jo more qfar t'kidnapumi, kush po t'thot ty qe ia kan kidnapu at ushtar. Sigurisht qe Izraeli vet i ka myt vet per me myt civil pastaj. Injoranca juaj s'ka fund. S'ka ultimatum o vlla kur dikush t'sulmon. Izraelitet vdisnin, ne Bejrut festonin beni dasma se kishin bere marifet. Le te festojne qitash. Edhe "fishekzjarre" kane permi kry, qe mu kon festa ma e mir. Pse qitash s'po festojn.

Lufta nuk ka fillu per 2 ushtar o Muslim myslimani. Kjo lufte moti ka fillu, e di i vogel kam qene kur e di qe kjo lufte egziston. Po si ta sulmon dikend, duhet ta dish se edhe ai munet me t'sulmu ty. Krejt Libanezt thojshni na qendrojm pas Hezbollahut edhe jena te gatshem me vdeke. Me bdeke po, po Izraelin kurre s'kan me mujt me shkatrru, n'maje ne mend qa po thot qyky Savior "Perkrahesi i kriminelve Cifut" qysh po thoni ju.

the godfather
19-07-06, 19:39
Ahhhhhhhhh..... bre sllobo te dekt gruja te dekt se ti ki faj qe ke lon lloj lloj njerz ketu.
Diku ne kete tem lexova dikush qe thot un e perkrahi Izraelin per arsyre se e perkrah ShBA,kush osht ai se di qe e tha ket sen,veq ai i mjeri se din qe edhe SHBA nuk jan fort mu livdu na kan shpetu neve e tash ti vrasin njerzit e pafajshem a,ncuk vlla i dashtun.
Dikur ne Ks vriteshim ne nga regjimi Millosheviqian,ndersa palestinezet libanezet vriten si pulat si asgje nga regjimi Americoano-Jewish,valle a pa ndjenja jeni ju qe shkruani keshtu per te tjeret,nje dit do ta kuptojme te vertetn.


UNE NUK I PERKRAHI SULMET E IZRAELIT NDAJ PALESITEZO-LIBANEVE.

Veq Baba HITLEEEEEEEEER ju ka dal hakesh ktyne kafsheve Izraelite.

laliloli
19-07-06, 20:27
Maredhenjet e kojshive ne mes veti shume pak me interersojne sepse edhe nuk mund te dime ne nė esence problemin.Natyrisht me dhimsen jeterat e njerezve te pafajshem kushdo qofshin ata.
Uroj qe ky konflikt te mos pershkallezohet sepse mund te len nen hije qeshtjen tone .

Espresso
19-07-06, 21:46
Skandal, ndiqni kete video ku Presidenti Bush jep nje koment jo zyrtar ku perdor shprehje banale drejtuar Hezbollahut per luften e fundit ne lindjen e afert. VIDEO (http://video.msn.com/v/us/v.htm?g=C56F692C-D6BE-424F-9733-8F6382355808&f=msn-l&fg=copy)

O muslim talebanci!!! Asgje te keqe nuk ka thene Bushi. E ka quajtur punen e Hisbollahut (vllezerve te tu), mut dhe ky eshte skandali i tere sipas teje hahahaha. I lumt goja Bushit:biggrin:

Espresso
19-07-06, 22:17
Lidhur me temėn:

Personalisht sulmin izraelit nė Liban dhe rripin e Gazės nė Palestinė, e shoh si veprim i arrogant tė makinerisė ushtarake , e cila gjen shkakun pėr 1 ushtarė tė kidnapuar tė filloj ofensivėn ushtarake ndaj vendbanimeve civile, popullatės civile me pretekst tė "luftimit tė terrorizmit".

Ėshtė po i njėjti shtet - Izraeli, qė fillimisht duke i bllokuar ndihmat qeverisė legjitime palestineze (nuk ėshtė me rėndėsi, a quhet ajo Hamas apo si?) me rėndėsi ėshtė qė ajo ėshtė legjitime dhe e zgjedhur nga elektorati, presionin e vazhdueshėm, ndėrhyrjes politike tek ndėrkombėtarėt, pėr ndėrprerjen e ndihmave Palestinezėve, si lloj ndėshkimi pėr votėn e tyre, qeverisė sė Hamasit.

Ėshtė pikėrisht shteti izraelit, i cili luan lojėra tė ndyra duke vendosur kolonėt e herė duke tėrhequr kolonėt nga rripi i Gazės, vendosjen e mureve ndarėse. Largimin nga zona dhe hyrjen nė zonėn e vendbanimeve palestineze, vrasjet e qėllimshme, qė i jep pėr luks vehtes sa herė tė dojė nė pretekst tė luftimit tė "terroristėve". Dhe nė gjitha kėto sjellje dhe veprime, ėshtė qartė qė reagojnė edhe palestinezėt nga ana tjetėr, qofshin ata ekstremistė e qofshin ata qė i takojnė krahut tė moderuar.

Me njė fjalė shteti izraelit i ka shkelur tė gjitha konventat ndėrkombėtare dhe ka kryer dhe kryen krime kundėr njerėzimit me ndihmėn e SHBA-ve - bllokimi i rezolutave nė KB , kėte e pohon edhe ministrja gjermane Heidemarie Wieczorek-Zeul.

Pra konflikti nuk ka karakter fetarė, por ēėshtje teritoresh. Izarelitėt janė tė vetėdijshėm, qė nė 20 vjeēarin e ardhshėm do tė ballafaqohen nė radhė tė parė me mungesėn e ujit tė pijes pėr popullėsinė e tij - shih pėr kėte e mban tė okupuar rrafshnartėn e Golanit, pjesė e okupuar e Sirisė dhe me gjitha kėto veprime dhe provokime ushtarake ndaj vendeve fqinje arabe, me qėllim tė mbajtej sė status-quosė nė ato territore tė pushtuara.

Politika aktuale izraelite, po tė ishte e menēur, sikur qė nuk ėshtė do tė krijonte paqen me vendet arabe, sepse ėshtė e vetmja mėnyrė qė i garanton ekzistimin e pėrhershėm atij si shtet nė atė rajon, tė cilit vehtė i ka kontribuar tė shikohet si armik i pėrbetuar i atyre vendeve pėrreth.

Kokat e menēura izraelite, tė cilėt kanė qenė edhe komandant tė suksesėshėm tė ushtrisė izraelite nė konfliktin arabo-izraelit, sikur rasti i Jitzak Rabinit, janė vrarė nė atentate nga vehtė izraelitėt, sepse si duket nuk janė tė interesuar pėr paqe!

Nė aspektin ushtarak si "fuqi atomike", izraeli luan lojėn e fėmijės qė fryen muskujt, kur ka ndonjė tė rritur afėr. Territorialisht me njė sipėrfaqe, dy herė mė i madh se Kosova dhe sipėrfaqen e okupuar sa gjysma e Kosovės, nuk ėshtė shtet i madh qė do tė mundej ti pėrballonte sulmit tė vendeve arabe, edhe pse ushtarakisht janė nė disproporcion tė madh me fuqinė ushtarake izraelite nė rajon.

Shimon Peres, ministėr i punėve tė jashtme tė Izraelit, nė njė intervistė tė tij, pati deklaruar, nė rast tė ndonjė sulmi tė mundshėm atomik ndaj izraelit, pėr gjysmė ore shteti izraelit mundet tė fshihet nga faqja e dheut, sepse nuk ka territor dhe hapėsirė ta pėrballojė atė. Pėrderisa nė tė kundėrtėn me atė potencial atomik, qė kanė ata , nuk do tė mundeshin tė asgjėsonin kundėrshtarėt e tyre arabė.

Dhe nga gjitha kėto veprime dhe arrogancė e tyre ushtarake nė rajon, ka shtyrė vendet pėrreth ti hyjnė garės nė teknologjinė bėrthamore, ishte rasti i Irakut, tani i Iranit dhe e gjithė kjo, nėse shkon sipas logjikės qė ndjekin izraelitėt, edhe nėse shkon dhe zgjatė shumė kohė, njė ėshtė e sigurtė, qė nėse nuk e ndryshojnė diskursin politik dhe vendosjen e paqes me shtetet fqinje pėrreth, atėherė ... atėherė projektili i parė bėrhamorė qė u vjen nė dorė shteteve arabe, sigurisht se do tė pėrfundojė nė shtetin izraelitė dhe kėsaj u janė tė vetėdijshėm izraelitėt po edhe SHBA.O Genti aga!
Si te mos ia ndalon ndihmat Hamasit kur Hamasi, edhe pse i ardhur ne krye te qeverise permes zgjedhjeve legjitime, nuk e pranon shtetin Izraelit dhe si synim ka shkatrrimin e Izraelit. O burr i dheut, mjaft e ke drejtshkrimin e mire, por edhe hendeku mendor verehet pa mikroskop!:rolleyes: Na trego ti neve se cili shtet do perkrahte nje qeveri ose madje nuk do ia ndalonte ndihmat nje qeverije qe ka per synim - shfarosjen e tij??:redface:
Nuk mund te mohohet nga askush qe shteti Izraelit ka per qellim te zgjeroj territorin e tij, nese i ipet mundesia edhe ti debon palestinezet nga Bregu Perendimor matane Muritte ri Berlinas, ndoshta edhe naj cop te ndonje shteti tjeter sic jane Libani apo Siria te cilet urrejne Izraelin.
Problemi nuk eshte krijuar aktualisht, por ka rrenje te thella historike - Biblike dhe kjo e bene te veshtire zgjidhjen e problemit. Izraelitet po veprojne ashtu sic ua kane bere atyre para shekujve fqinjet e tyre arab. Ke degjuar ate thenien popullore gjermane: "Wie du mir, so ich dir"! Arabet, s'kane lene gje pa bere ne dem te izraeliteve. Judenjet kane qene populli me i persekutuar dhe me i perndjekur ne Bote qe nga kohrat biblike, nazizmi dhe vazhdon te jet i kercenuar edhe ne te ardhmen.
Ne te kaluaren, izraelitet nuk kishin potencialin qe kane sot, mbase "Babai" i tyre kishte lindur shume vone, ne ate kohe kur Gjergji yne u rropatke me turqilinjt e Anadollit.
Nuk e besoj se do ishin te kenaqur fqinjet e judenjeve edhe sikur Izraeli te braktiske disa territore te uzurpuara para ca dekadave. Fqinjet e izraeliteve kane per qellim c'berjen e Izraelit si shtet dhe kjo natyrisht qe e shtyn Izraelin te ndermarre edhe vendime makabre sic po e shohim edhe sot neper mediat boterore.
Thjesht, Izraeli eshte njeri nder vendet me te kercenuarat ne Bote nga shfarosja dhe masat preventive per tua siguruar nje te ardhme pasardhseve te tyre ne token e tyre jane mese logjike.
Ti ke hyre pak si shume thelle me ato kalkulimet e tua hamendese atomike duke harruar se a do jete arabet te gatshem te marrin persipere shfarosjen e dhjetra-milionave apo me teper nga popujt e tyre nese hudhin nje bomb mbi territorin e Izraelit. Bomben e pare do ta perqafonte Qabja e Profetit dhe kjo, jo qe do te vuloste c'farosjen e miliona njerzeve, por do te ishte njekohesisht edhe fundi i endrrave per islamizimin e Botes. Mos harro cka vura ne pah pakez me lart? Babain e kane te pamposhtur dhe nuk i le ne balt!!:wink:


Espresso

Gentiani
19-07-06, 22:43
Espresso, shkrimi i yt, sikur 80 % i shkrimeve tua, i ngjan shume kafes espresso, aty kah fundi i filxhanit njė fyt dhs shkoi e pati! :tongue: :wink:

Jo pėrralla e muhabete tė palogjikshme, por sjell fakte!!! Fakte, Fakte, Fakte !!!

Unė mundem ti sjell me qindra, jo muhabete, por fakte tė argumentuara.

1 Izraeli ėshtė duke kryer krime kundėr njerėzimit dhe nė kundėrshtim me konventat ndėrkombėtare;
2. Ėshtė duke shkatėrruar infrastrukturėn civile ( ujėsjellėsit pėr popullsinė, energjine elektrike)dhe objektet ekonomike
3. Vetėm sot nga 59 tė vrarė, vetėm 1 ka qenė pjestarė i Hezbollahut;
4. njė strukturė paramilitare ata "mjekercullakat" sipas teje, janė duke i dhėnė leksion ushtarak njė mbiforce ushtarake tė organizuar nė regjion, pėrkundėr armatimit modern dhe gjithė asaj teknologjie moderne qė disponon...

... tjerat i lexon herave tjera :wink:

Espresso
20-07-06, 10:00
Espresso, shkrimi i yt, sikur 80 % i shkrimeve tua, i ngjan shume kafes espresso, aty kah fundi i filxhanit njė fyt dhs shkoi e pati!

Jo pėrralla e muhabete tė palogjikshme, por sjell fakte!!! Fakte, Fakte, Fakte !!!

Unė mundem ti sjell me qindra, jo muhabete, por fakte tė argumentuara.

1 Izraeli ėshtė duke kryer krime kundėr njerėzimit dhe nė kundėrshtim me konventat ndėrkombėtare;
2. Ėshtė duke shkatėrruar infrastrukturėn civile ( ujėsjellėsit pėr popullsinė, energjine elektrike)dhe objektet ekonomike
3. Vetėm sot nga 59 tė vrarė, vetėm 1 ka qenė pjestarė i Hezbollahut;
4. njė strukturė paramilitare ata "mjekercullakat" sipas teje, janė duke i dhėnė leksion ushtarak njė mbiforce ushtarake tė organizuar nė regjion, pėrkundėr armatimit modern dhe gjithė asaj teknologjie moderne qė disponon...

... tjerat i lexon herave tjera


Genti

Shlyerja e postimeve te mia eshte arma me e dobet per ty. Ketu ne kete forum shifet se dikush ka te drejt te sillet si te doj e te tjereve u shlyhen postimet sipas qejfit. :biggrin: Jepi taxhi Bondit weiter :biggrin:

Kalt
20-07-06, 14:10
Izraeli eshte ndoshta shteti i vetem ne bote, kunder te cilit jane te gjithe fqinjet dhe po te ishte ai pak me i dobet ata nuk do te nguronin qe ta zhduknin nga faqja e dheut.
Te gjithe fqinjet me Izraelin jane popuj arabe dhe per fat te keq asnje nga keto shtete nuk sundohet nga nje regjim demokratik, por nga regjime diktatoriale me baze fisnore dhe familjare.
I vetmi shtet me te cilin Izraeli mund te bente komshillek do te ishte Libani, por ky i fundit per fatin e tij te keq u be pre e imperializmit arab dhe si i tille nga nje Zvicer e Lindjes se Mesme u kthye ne nje Liban i cili perdoret si shembull per vendet ku ka konflikte etnike, pra perdoret termi libanizim.
Libani u shkaterrua pikerisht nga nderhyrjet ne punet e brendshme te tij, nga Siria, Irani dhe Iraku.
Pakicen shite ne Liban (te perfaqesuar nga Hezbollahu) dhe popullin palestinez, i kane perdorur dhe po i perdorin si mish per top shtetet e lartpermendura, vetem e vetem qe ne ate rajon te kete kriza.
Duke nxitur radikalizmin dhe terrorizmin, shtete si Siria dhe Irani nuk bejne asgje tjeter vecse mashtrojne popujt e tyre dhe me keto veprime ata duan ti largojne popujt e tyre nga marrja me problemet e brendshme duke i detyruar te merren me probleme te jashtme. Qellimi i tyre nuk eshte mbrojtja e islamit e aq me pak mbrojtja e popullit palestinez apo libanez, por qellimi i tyre eshte ruajtja me cdo cmim e sundimeve te tyre gjakatare.
Nuk eshte Izraeli ai qe desheron te kete kriza ne kete rajon, por jane shtetet primitive arabe qe duan te mbajne me cdo cmim ate konflikt te hapur.
Palestinezet nga ana e tyre kurre nuk kane patur guximin qe te perballojne te vetem konfliktin me Izraelin, pasi dhe po te duan ata nuk i lejne te tjeret (Lidhja arabe) qe te bisedojne dhe ti japin fund njehere e mire konfliktit.
Nese bota arabe do te kishte qellimin e mire, pra dhenjen fund te konfliktit izraelito-palestinez, atehere per nje kohe shume te shkurter keta dy popuj do te nenshkruanin nje marreveshje te paqes, duke njohur njeri-tjetrin dhe duke jetuar ne fqinjesi te mire me njeri-tjetrin.
Konflikti izraelito-palestinez dhe ai izraelito-libanez, nuk eshte nje konflikt fetar, por nje konflikt territorial, ndersa jane radikalet islamike qe perpiqen te shfrytezojne kete konflikt per ti dhene atij nuanca fetare.
Pa u demokratizuar Lindja e Mesme nuk do te kete paqe ne ate rajon.
Demokratizimi i Lindjes se Mesme behet kur nis e cmontohen sistemet diktatorialo-feudale dhe shkrihen te gjitha rrymat radikale islamike qe vecse i japin botes nje ide teresisht te shtremberuar te besimit islam.
Pra pa u shpartalluar regjimet e Sirise dhe te Iranit, nuk do te kete paqe ne Lindjen e Mesme.
Shqiptaret nga ana e tyre duhet te nxjerrin mesime nga konflikte te tilla dhe te mos lejojne kurre qe ne gjirin e tyre te tolerohen rryma islamike radikale, sepse ata perbejne nje rrezik potencial per sot dhe per te ardhmen.
Shqiptaret duhet te ndertojne nje shtet te forte ligjor, nje shtet te forte laik, i cili te respektoje te gjitha besimet dhe te gjithe pakicat kombetare dhe kulturore.
Ata qe me mend ose pamend po perpiqen te infektojne trungun shqiptar me krimba terrorizmi e rryma e ideologji antikombetare, duhet ta dijne se po i bejne sherbimin me te keq se tashmes dhe se ardhmes se kombit tone.

Kalt
20-07-06, 15:24
Kryeministri libanez kerkon ndihme per carmatimin e hezbollaheve.

Bejrut: Ushtria izraelite me njė sulm tė pėrqėndruar ajror ka tentuar tė vrasė liderin e Hizbollave Hasan Nazrallah. Forcat ushtarake izraelite kanė bombarduar njė bunker nė jugun e kryeqytetit Bejrut nė tė cilin mendohet se ndodhej Nasrallah. Milicia hizbollah ka bėrė ndėrkohė tė ditur se nga sulmet ėshtė goditur vetėm njė xhami nė ndėrtim e sipėr. Nė kufirin izraelito-libanez trupat izraelite kanė zhvilluar luftime pėr tė dytėn ditė rradhazi. Kryeministri libanez Fuad Siniora ka kėrkuar ndihmėn e komunitetit ndėrkombėtar nė ēarmatimin e hizbollave. Izraeli duhet tė ndėrpresė megjithatė tė gjitha bombardimet pėrpara fillimit tė ēarmatimit.

DW
20-07-2006

Kalt
20-07-06, 15:26
Kush fshihet pas luftės sė re nė Lindjen e Afėrt?

Zyrtarisht lufta e re nė Lindjen e Afėrt po zhvillohet mes Izraelit dhe Hisbollahut. Por pas tyre fshihet njė fuqi tjetėr: Irani, i cili do t“i largojė vėmendjen opinionit publik nga programi i tij bėrthamor. Izraeli ėshtė i bindur pėr kėtė.

Nė ambasadėn iraniane nė Damask, zhvillohen planet pėr sulmet, pėrfaqėsia diplomatike ėshtė baza e Teheranit nė kryeqytetin sirian. Aty koordinohen sulmet ushtarake tė Hisbollahut kundėr Izraelit. Aleati i Iranit, Siria, i dėrgon shtetit mik fotografi satelitore tė Izraelit.
Ka disa ditė tashmė qė shėrbimi i fshehtė izraelit furnizon mediat vendore me informacione tė tilla. Ndėrkohė edhe kryeministri izraelit Ehud Olmert ėshtė i bindur se Irani e organizoi sulmin e milicėve tė Hisbollahut kundėr postit kufitar izraelit, qėllimisht mė datėn 12 korrik. Koha e fillimit tė sulmeve nuk ishte rastėsi, thotė Olmert. Kjo datė u zgjodh nga milicėt e Hisbollahut dhe Iranit sė bashku, nė mėnyrė qė opinioni publik ndėrkombėtar ta heqė vėmendjen nga programi nuklear i Iranit.
Fakt ėshtė se tė mėrkurėn e kaluar, pra mė 12 korrik, qeveria iraniane u has me njė ultimatum tė prerė nga SHBA-s, BE-ja, Rusia dhe Kina: Nė rast se Irani nuk do tė reagonte ndaj ofertės sė bashkėsisė ndėrkombėtare, konflikti mbi programin e tij bėrthamor do tė parashtrohej menjėherė pėrpara Kėshillit tė Sigurimit nė Nju Jork.
"Fatkeqėsisht, truku i iranianėve funksionoi", beson shefi i qeverisė izraelite. Irani e mobilizoi Hisbollahun kundėr Izraelit nė momentin e duhur:"Degėt funksionojnė si organizata terroriste, tė cilat financohen dhe mbėshteten nga qeveri tė ndryshme, qė duan terrorin dhe urrejnė paqen. Kjo ėshtė rruga e keqe nga Teherani nė Damask" - thotė Olmert.
Bashkėpunimi mes Iranit dhe Sirisė nė luftėn kundėr Izraelit ėshtė shumė i ngushtė, besojnė qarqet izraelite tė sigurimit. Shefi ushtarak i Hisbollahut, Ibrahim Akel ndodhet kėto ditė nė Damask, pėr tė biseduar me shtetet e Parias tė botės islamike, mbi strategji tė reja kundėr Izraelit.
Qeveria izraelite pėrpiqet pothuajse ēdo ditė qė ta rikthejė vėshtrimin e opinionit publik tek ai bosht, qė u pėrmend si i tillė qė pėrpara tri vitesh nga presidenti amerikan Xhorxh Bush. Ministrja e jashtme izraelite Zipi Livni: "Izraeli po lufton qė ta eliminojė rrezikun qė sjell urrejtja dhe terrori i kėtij boshti, i cili pėrbėhet nga Hisbollahu, Hamasi, Siria dhe Irani."
Ndėrkohė qeveria izraelite ėshtė e bindur se Hisbollahu do ta kish sulmuar shumė mė rėndė Izraelin, nė rast se Irani do tė kishte armė tė shkatėrrimit nė masė.

DW
20-07-2006

Gentiani
20-07-06, 22:42
espresso

pyetė njėherė andej nga Tel Avivi, mos ata ti kanė shlyer ata ? :wink: :wink:
Eh pra, zakonisht kėshtu ndodhė, kur del jashtė zonės sė sigurisė dhe se postimet nuk duhet tė jenė sikur kokrra kafeje qė bluhen nė stilin espresso :wink:

http://www.kleinezeitung.at/system/galleries/upload/1/4/7/157799/karte120706_weitzeituhr.jpg

Libanon: 15.000 njerėz pa ndihma- pa ushqime dhe medikamente!

Kalt
21-07-06, 12:14
Bush do qė lufta Izrael - Hizballah t'i japė njė grusht turinjve Iranit

Qysh nga fillimi i luftės Izrael - Hizballah mė 12 korrik, Presidenti amerikan George W. Bush nuk lodhet asnjėherė sė pėrsėrituri se Izraeli ka tė drejtė qė ta mbrojė veten nga sulmet terroriste dhe se i takon Sirisė qė ta shtyjė Hizballahun qė t'u japė fund lėshimit tė raketave ndaj Izraelit. Sekretarja e Shtetit e tij Condoleezza Rice thotė se nuk e shikon sesi njė armėpushim i menjėhershėm mund ta zgjidhė krizėn e Lindjes sė Mesme. Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara Kofi Annan, duke i mbajtur ison, nuk ka kurrfarė nguti pėr tė dhėnė njė dorė. "Do tė duhen disa kohė pėrpara se luftimet tė pėrfundojnė", thotė ai qetėsisht. Angela Merkel e Gjermanisė mendon se ushtarėt e rrėmbyer izraelianė duhet tė kthehen pėrpara se tė fillojė ēdo bisedim. Tony Blair i Britanisė sė Madhe do tė donte tė vendoste njė forcė ndėrkombėtare nė Libanin jugor, por Bush e hodhi poshtė kėtė me forcė sipas njė mikrofoni tė hapur nė samitin e G-8. Gjithėsesi, Libani jugor e ka njė forcė ndėrkombėtare. Ajo quhet UNIFIL dhe nuk e ka ndaluar Hizballahun nga qėllimi i njė plumbi tė vetėm midis kufijve. Tė gjitha fuqitė e mėdha botėrore tė mbledhura nė Shėn Petėrsburg pėr samitin e G-8 ranė dakord se Hizballahu e filloi luftėn si ushtria terroriste bedele e Teheranit. Ata e kapėn qėndrimin e Presidentit amerikan, i cili po i thotė Izraelit: Vazhdo, por mbaj tė ulėta dėmet civile dhe mos e godit shumė infrastrukturėn libaneze. Ēdo qeveri arabe, e cila automatikisht luftoi kundėr ēdo aksioni ushtarak izraelian nė tė kaluarėn, kanė formuar njė front tė qėndrueshėm musliman sunit, tė drejtuar nga Arabia Saudite, i cili ėshtė i kėnaqur tė shikojė Hizballahun shiit tė marrė njė goditje dhe agresivitetin e lulėzuar shiit nė rajon tė copėtuar. Qeveria e Olmert ėshtė e gatshme ta shfrytėzojė kėtė klimė tė pėrshtatshme ndėrkombėtare pėr ta dėmtuar sa mė shumė tė mundet makinėn terroriste tė Hizballahut pėrpara se Ėashington t'i japė sinjalin e ndalimit. Tė hėnėn, mė 17 korrik, njė grup ndėrmjetėsuesish tė supozuar armėpushimi zbritėn nė Bejrut dhe nė Jeruzalem. Asnjėri nuk erdhi me miratimin e Bush, kėshtu qė nuk do tė shkojnė shumė larg. Nė Teheran, lideri suprem i linjės sė ashpėr, Ajatollah Khamenei, kuptoi perspektivėn e krahut tė vetėm eksportues tė revolucionit shiit iranian tė ndodhur pėrpara njė humbjeje nė njė konflikt tė zgjatur. Tė dielėn, mė 16 korrik, katėr ditė nga fillimi i luftimeve, ai foli fjalėt e tij tė para nė mbėshtetje tė Hizballahut. Nė mėnyrė tipike, ai goditi Rezolutėn 1559 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara kur deklaroi: Askush nuk do ta ēarmatosė ndonjėherė Hzballahun. Nė tė njėjtėn ditė, kur retė e zeza tė raketave dhe tė avionėve mbushnin qiejt e Libanit dhe tė Izraelit verior, Teherani dhe Damasku konsideruan tė rėndėsishme mbėshtetjen e Sirisė - jo Hizballahut - kundėr njė sulmi tė mundėshėm izraelian. Kjo u pa bga burimet iraniane tė Debka si njė gjuajtje, fillimisht ndaj Bush e Rice, dhe mė pas ndaj Izraelit. Kjo lojė pokeri midis Teheranit dhe Ėashington po bvėrtitej andej kėtej mbi kokėn e Izraelit dhe Libanit. Ajo ėshtė shkaku i deklaratave konfuze qė vinin nga liderėt izraelianė lidhur me objektivat e fushatės libaneze. Ato shkonin nga gjetja e ushtarėve tė rrėmbyer, nė shkatėrrimin e Hizballahut, shkatėrrimin e infrastrukturės terroriste tė tij (po pėr personelin e tij?), duke i lėvizur pozicionet e tyre me njė kilometėr ose mė shumė nga kufiri izraelian (nė varėsi tė rrezes sė vlerėsuar tė raketave tė tyre) dhe duke e shtrėnguar qeverinė libaneze tė ēvendosė Hizballahun nė jug dhe duke ēarmatosur terroristėt ashtu siē urdhėrohej nga Kėshilli i Sigurimit. Ndėrkohė, jo mė shumė se 25 pėrqind e arsenalit tė Hizballahut ėshtė shkatėrruar nė blicin dhe bombardimin ajror 6 ditor izraelian dhe askush nuk ėshtė tejet i sigurtė se ēfarė surprizash priten nė formėn e raketave tė rende me rreze tė gjatė, ēfarė materiali po kontrabandohet nga Irani nėpėrmjet Sirisė pėrtej bllokadės izraeliane dhe nėse secila apo tė dyja do tė ndėrhyjnė nė tė njėjtėn pikė dhe si. Drita jeshile qė ndriēon nė Ėashington mund t'i japė Kryeministrit izraelian Ehud Olmert njė lartėsi kurrė tė dhėnė mė parė ndonjė Kryeministri izraelian, por gjithashtu i thotė Republikės Islamike se pėrzierja e liderėve tė saj nė Irak ka njė ēmim tė lartė pėr tė paguar. Duke shkatėrruar bedelin e Iranit, Izraeli po artikulon vendosmėrinė amerikane pėr tė shtypur fuqinė dhe pozicionet e influencės sė Iranit nėpėr Lindje tė Mesme dhe Gji Persik. Kjo vendosmėri u shkaktua nga njė incident i pa rėnė nė sy nė Irak mė 4 korrik 2006. Atė ditė, pėr herė tė parė nė Irak, Nasrallah aktivizoi rrjetin e vjetėr 3 vjeēar tė fjetura tė terrorit e tė sabotimit qė inteligjenca iraniane dhe Hizballah kishin krijuar nė Irak menjėherė pas pushtimit amerikan. Ai u bindej urdhėrave nga lideri suprem iranian Ajatollah Ali Khamenei. Dita e Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara 2006 u zgjodh nga grupi pėr tė bėrė sulmet e tij tė para jo tė rėndėsishme kundėr forcave amerikane nė Bagdad dhe njėsive britanike nė Basora dhe doli nė sipėrfaqe me emrin e Brigadave Abu al Fadal al Abas. Askush nuk kish dėgjuar pėr tė, sepse Teherani e kish mbajtur kėtė ushtri irakene tė Hizballahut tė fshehtė si armėn e fundit pėr tė sulmuar amerikanėt nė Irak nė momentin e duhur. Presidenti Bush e pa se nėqoftėse nuk i kushtonte rėndėsi dhe e lejonte sfidėn iraniane tė hynte nė veprim tė plotė pa ju pėrgjigjur, qėndrimi i Amerikės nė Irak dhe pjesėn tjetėr tė rajonit do tė humbiste. Ai u shty mė shumė pėr njė pėrgjigje pėr shkak tė oreksit zhvillues tė Teheranit pėr arritje tė shpejta. Mė 12 korrik, duke besuar se ia kishin hedhur pa u lagur nė Irak, Irani dhe Hizballahu vijuan me hapjen e njė fronti tė dytė kundėr Izraelit, aleat i Amerikės: terroristėt shiitė rrėmbyen dy ushtarė izraeliane. Kjo qe pika qė derdhi kupėn, por George Ė. Bush e ktheu atė nė njė bumerang pėr tė goditur Teheranin. Israeli Defense Forces, qė mezi po prisnin, qenė mė shumė se gati pėr ta ndėshkuar Hizballahun dhe po shfrynin tė hynin nė veprim pas pesė vjetėsh ndalimi tė detyruar kundėr grupit libanez dhe terroristėve palestinezė. Pėr Bush, ky kurs i ofron Amerikės shansin e njė goditje tė fortė efikase kundėr njė grupi terrorist ekstremist shiit pa zbritur asnjė ushtar amerikan nė fushėn e betejės. Pėr pasojė, operacioni "Just Reėard" i Izraelit, i cili filloi si njė operacion shpėtimi pėr dy ushtarėt e tij tė rrėmbyer, mė pas si njė fushatė pėr ta larguar Hizballahun nga kufijtė e tij, brenda gjashtė ditėsh e hapi Libanin si njė arenė tė madhe pėr konfrontimin qė po krijohet midis Shteteve tė Bashkuara dhe Izraelit rreth njė numri tė madh ēėshtjesh - jo mė e vogla mosbindja bėrthamore e Iranit. Megjithatė, objekti i papranuar i fushatės sė Izraelit nuk ėshtė asnjė prej objektivave tejet racionale tė nėvizuara nga zyrtarėt. Ai ėshtė qė tė kėnaqet Ėashington se Teheranit po i jepet njė grusht i rėndė dhe ėshtė gati tė tėrhiqet nga ndėrhyrja e thellė politike, ushtarake dhe e inteligjencės nė Irak. Pėr kėtė qėllim, Bush vendosi qė t'i lejonte forcat e armatosura tė shtetit hebre tė vepronin kundėr njė force fondamentaliste islamike. Pėr Izraelin, kjo ėshtė hera e parė, njė shans i pritur qysh nga lufta e parė e Gjirit e vitit 1991 pėr t'u dhėnė njė goditje agresorėve radikalė arabė qė rrethojnė vendin. Ky shans u refuzua edhe kur ai ra nėn sulmin e raketave tė Saddam Hussein nė vitin 1991. Mė pas Izraeli u ndalua qė ta ēlironte veten prej terrorit djallėzor vetėvrasės palestinet tė lėshuar nė vitin 2000, duke e lėnė konfliktin e pazgjidhur deri nė ditėt e sotme. Izrael u mbajt jashtė luftės globale tė Shteteve tė Bashkuara kundėr terrorizmit, megjithėse ajo e kish nė shėnjestėr shtetin hebre jo mė pak se Perėndimin. Tani, Ehud Olmert e ka kapur dorezėn e lėshuar nga Ėashington dhe vendosi qė tė lante hesapet mė njė grup terrorist shiit qė e godet Izraelin nga kufiri verior i tij. Ai e ka zhytyr vendin nė njė konflikt qė fare mirė mund ta shtyjė Iranin dhe Sirinė nė anėn e armikut. Askush nuk mund tė tė thotė sesi do tė dilet. Gjeneralė dhe zyrtarė izraelianė tė pyetur rreth objektivave tė kėsaj lufte janė tė matur. Ata nuk mund tė tė thonė se ēfarė do tė ndodhė nė 24 orėt e ardhshme dhe kjo jo vetėm prej shansave tė paqarta tė luftės. Testi mashtrues ėshtė qė tė korelohen interesat izraeliane dhe amerikane nga njėra ditė nė tjetrėn. Hizballahu vazhdon duke kėrcėnuar "surpriza tė reja", sepse liderėt e tij po luajnė pėrmendėsh taktikat e tyre, tė varur nė mbėshtetjen dhe armėt qė Teherani gjykon tė arėsyeshme tė japė. Konflikti ndoshta mund tė jetė vetėm nė fillim. Asnjė prej lojtarėve kryesorė tregon ndonjė ngut qė ta ndėrpresė pėrpara se tė arrijnė qėllimin e tyre kryesor.
(Debka)

Pėrgatiti: ARMIN TIRANA

Kalt
21-07-06, 12:21
Hezbollahu sfidon Izraelin, Annan dėnon dhunėn

http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2006/07/20060720223947060720annanap203.jpg
Annan fajėson Hezbollahun pėr dhunėn, dėnon pėrdorimin e tepėrt tė forcės nga Izraeli

Udhėheqėsi i Hezbollahut, Hassan Nasrallah, ka thėnė se struktura e udhėheqjes sė tij nuk ėshtė dėmtuar nga operacionet izraelite nė Liban dhe se nuk ka asnjė mėnyrė nė botė qė tė dy ushtarėt izraelitė tė lirohen pėrveēse si pjesė e njė shkėmbimi tė tė burgosurve.
"Nėse vjen i gjithė universi, ai nuk do tė mund tė marrė dy ushtarėt izraelitė pėrveēse nėpėrmjet negociatave tė drejtėpėrdrejta dhe shkėmbimit tė tė burgosurve," tha zoti Nasrallah nė televizionin arab Al-Jazeera njė ditė pasi Izraeli kishte goditur njė bunker tė pėrdorur nga udhėheqėsit e Hezbollahut.
"Mund tė konfirmoj se Hezbollahu deri tani ėshtė i paprekur, sė dyti, ka mundur tė menaxhojė sulmet, sė treti mund tė kalojė nė fazėn e marrjes sė inisiativės, sė katėrti, do tė sjellė disa tė parritura, siē ka premtuar," tha ai.
"Ka ende disa tė papritura qė rezervojmė t'i bėjmė nė fazėn e ardhme."
Mė parė, sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Kofi Annan e fajėsoi Hezbollahun se ka nxitur dhunėn, por gjithashtu dėnoi atė qė e quajti pėrdorim i tepėrt i forcės.
"Izraeli thotė se nuk ka asgjė me qeverinė dhe popullin e Libanit, dhe se po bėn shumė kujdes qė tė shmangė dėmtimin e tyre, por disa veprime tė tij kanė lėnduar dhe vrarė civilė dhe ushtarakė libanezė dhe i kanė shkaktuar dėme tė mėdha infrastrukturės," tha zotit Annan.
"Ndėrsa veprimet e Hezbollahut janė pėr tė ardhur keq, dhe siē e kam thėnė Izraeli ka njė tė drejtė pėr t'u vetėmbrojtur, pėrdorimi i tepėrt i forcės duhet dėnuar," tha ai.
Zoti Annan bėri thirrje pėr armėpushim, por kjo thirrje u hodh poshtė nga ambasadori amerikan nė OKB, John Bolton.
Ai e quajti kėtė tė parakohshme dhe vuri nė pikėpyetje aftėsinė e "njė grupi terrorist" pėr tė marrė njė angazhim tė tillė.
"Ajo qė kėrkojmė ne ėshtė njė ndalim afatgjatė i armiqėsive qė ėshtė pjesė e njė ndryshimi tė gjithėanshėm nė rajon dhe pjesė e njė themeli tė vėrtetė pėr paqen," tha zoti Bolton.
"Por ende asnjė nuk ka shpjeguar si mund tė vendoset pushimzjarri me njė grup terrorist." tha zyrtari amerikan.

BBC

musl|m
21-07-06, 12:26
Falemnderit Kalt,

Na qartesove qellimin e fillimit te luftes Izrael - Liban, tash e kam te qarte pse krisi lufta per hiē asgje, qellimi paska qen ti jepet mundesia SHBA-ve te sulmojne IRANIN!

Shkurt qarte dhe Shqip nuk paska nevoj per diskutim me teper le te mbyllet kjo tem dhe le te hapet tjetra "Lufta SHBA - IRAN"

Gentiani
21-07-06, 21:44
Befasi pėr Izraelin me raketa C802

Anija luftarake raketore izraelite e tipit Saar -5 me 80 anėtarė tė ekuipazhit nė bordin e saj pėson goditje tė plotė nga njė raketė e tipit C-802 „made in Iran“ para brigjeve tė Libanit. Ushtria izraelite mbeti e irrituar nga goditja e kėsaj rakete. Anija luftarake izraelite e pajisur me aparaturė moderne pėr vėzhgim dhe pėrgjim, nuk mundi ta hetojė lansimin dhe ti largohet kursit. Anija goditet nė urėn komanduese dhe nga pasojat e zjarrit eksplodon municioni nė bordin e saj.

Raketa C802 e lansuar nga trupat e Hezbollahut vjen nga Irani dhe e konstruktuar me teknologji kineze. Raketė e tipit tokė – ujė nga ato tė ujė-ujė tė tipi C801. Sipas ekspertėve ushtarakė amerikanė, marina Iraniane nė gjirin persik, ka anije patrolluese tė armatosura me nga katėr raketa C801, ujė – ujė. Kėto raketa tė pajisur me motor turbo-jet kanė njė rreze veprimi prej 120 kilometrave dhe fluturojnė nė 5 metra lartėsi mbi sipėrfaqen e detit dhe gjatė goditjes sė cakut , arrijnė shpejtėsinė prej 1013 km /h.

Eksperti amerikan Harold C. Hutchison pohon qė anijet patrollues iraniane tė pajisur me raketa tė tilla, pėr anijet luftarake amerikane tė pasura me teknologji tė lartė janė vetėm „rosa tė ulura nė ujė“. Por goditja e anijes luftarake izraelite, e cila posedon tė njėjtė elktronikė sikur anijet amerikane nė gjirin persik para brigjeve tė Iranit, i bėnė skeptikė edhe amerikanėt.

Nė konferencėn pėr shtyp, kryeshefi i armatės izraelite pėr frontin veriorė, gjenerali Gadi Eisenkott, deklaron qė Izraeli nuk ka pasur njohuri qė kjo raketė e teknologjisė sė lartė, tė gjindet nė duart e Hezbollahut dhe se kanė qenė tė befasuar nga goditja e anijes luftarake izraelite.


http://www.20min.ch/diashow/8372/c802.jpg

C-802, raketė e versionit iranian , llogaritet si High-Tech-Armė, nga mė tė mirat. Sipas informacioneve izraelite, forcat e Hezbollahut posedojnė njė potencial tė gjėrė tė prodhimit mė tė thjeshtė.


http://www.20min.ch/diashow/8372/fajr3.jpg

me qindra projektilė nga Irani dhe Siria, pos tė tjerash me raketa iraniane Fajr-3 me rrezeveprimi prej 45 km.


http://www.20min.ch/diashow/8372/fajr5.jpg

Fajr - 5 me rrezeveprimi prej 75 kilometrash.


http://www.20min.ch/diashow/8372/raad2.jpg

Qyteti izraelit Haifa, i cili gjindet vetėm 30 kilometra nga kufiri izrael -liban ėshtė goditur nga forcat e Hezbollahut, me raketa Raad-2 dhe dhe Raad -3 .

Gentiani
21-07-06, 21:53
Hezbollahu befason izraelin me ashpėrsinė dhe kualitetin e goditjeve tė raketave tė tyre!

http://www.20min.ch/diashow/8372/overview.jpg

Sipas lajmit tė gazetės izraelte «Haaretz» Irani ka furnizuar Hezbollahun me raketa tė tipit Zelzal-2 (Tėrmeti) . Ato nuk kanė sistem dirigjues, por njė rreze veprimi prej 200 kilometrave dhe kokat luftarake munden tė bartin 600 kg lėndė eksplozive.

http://www.20min.ch/diashow/8372/zelzal-2.jpg

Urata
22-07-06, 15:45
Hitlerit LAVDI!

Urata
22-07-06, 17:42
Shihni mesazhet e izraeliqkave per femijet lebanez...!!!!

www.fromisrael2lebanon.com (http://www.fromisrael2lebanon.com)


Nenshkruni peticionin ju lutem!

Artisti
22-07-06, 20:01
ooooo po me dhimben civilistat e pafajshem se per ata sheikat e Iranit e te Hizbollahit,kane me hanger plumb te raketave te cilat jane nis per Express prej Amerike.

Ani bile qysh edhe pullat postale per Express i kish pague Amerika.

Po ju vjen fundi sheikave qe po e mashtrojn popullin dhe po e lene me hjek qysh e ka lene Sadami.

Mbane mend kete..........
Artisti

panta_rhei
22-07-06, 20:49
kur jam kon i vogel (edhe tash nuk jam qaq i madh po nejse) e kom pas ni njifar "mesele" qe ateher nuk ja kom dijt kuptimin e m'u ka pas duk' palidhje; mirpo sot po e shoh t pershtatshme per temen edhe per "konliktin" e tems:

Njiher moti kish pas ardh per vizit n trojet shqiptare nji anglez (si turist demek)... dalke aj anglezi e u shetitke neper vendet e bukura malore t shqiptaris edhe pak si ma shpesh shkojke ne njifar "hani" (kafe) per me pushu n mbremje... n'at far hani ky anglezi e shihke nji shqiptar malesor qe ja jepke vetit kogja nalt e me musteqe e mjekerr (burr fort i fort demek)... ktij anglezit i shkojke n nerva ky far mjekrroshi, e ne nji rast ne nji tavolin tjeter po e sheh nji shqiptar t urt e t'vogel me trup (gjynah demek)... e thirri ky anglezi at gjynahin e po i thot, po ti jap 5 dukat nese shkon e ja mshon nji shapull mas qafe qatij mjekrroshit... ky gjynahi boll u friksu po si fukara qe ish i pelqej oferta e shkoj e ja mshoj ni shapull, ky mjekrroshi u kthy e kqyri si ashper niher por kur e pa t lodht e la... ne naten tjeter njisoj, ky anglezi i tha po ti jap 10 dukat shko mshoja edhe ni shapull mas qafe mjekrroshit, e ky gjynahi apet shkoj ja mshoj, e ky mjekrroshi prap reagoj njejte mirpo ja mbledhi beet nese ndodh edhe njiher... heren e trete prap e njejta histori (veq oferta e anglezit ma e lart), mirpo kur ja mshoj, ky mjekrroshi e kapi gjynahin per fyti e po don me e mbyt, ateher ky gjynahi po i thot: "O ti jaran, ti mue mundesh me mbyt, veq sa ta kish qit "inglizin" ksajde pari ty shapulla mas qafe kurr ska me tu hjek"!

Espresso
22-07-06, 21:07
Genti

Edhe po befasohesh per nderhyrjen e izraeliteve?? Nc nc nc nc :biggrin: Ndersa nuk thua asnje fjal se cka fshihet prapa kesaj lufte? Kush e inicon dhe kush cka ka per qellim? As iranianet e as sirianet nuk te konvenojne ti vesh ne goje? :redface:

Te shkeretet hisbollah, kane bere ca rakteta dhe mendojne se do clirojne Boten, nuk e dijne se me ke kane pune. Nejse le te ja leme kohes se kush do ngadhnjeje!!! :wink:

Gentiani
22-07-06, 22:51
Ministri Libanez paralajmėron rrezistencė tė armatosur kundėr invazionit israelit.

Murr: Armata libaneze ėshtė e gatshme pėr mbrojtjen e vendit- Pjesė tė ushtrisė e simpatizojnė Hezbollahun.

Bejrut – Ushtria libaneze, sipas fjalėve tė minsitrit tė mbrojtjes Elias Murr, ėshtė e gatshme tė mbrojė vendin nė rast tė invazionit israelit. „Ushtria libaneze do tė organizojė rrezistencė tė armatosur dhe do tė dėshmojė, qė meriton rrespekt“ deklaron politikani i krishterė tė Premten nė Bejrut.

Izraeli ka angazhuar trupa shtesė nė Libanin jugorė, pėr tė zgjeruar sulmet nė pozicionet e Hezbollahut.
Deri tani operacionet ushtarake izraelite kanė qenė tė drejtuara kundėr Hezbollahut. Nė ditėt e kaluara edhe kazermat e armatės libaneze, janė bombarduar nga ajri. Gjatė bombardimit tė objekteve ushtarake, jo larg pallatit tė presidentit nė Bejrutin lindorė janė vrarė 11 dhe plagosur 40 ushtarė tjerė tė qeverisė libaneze. Kreministri libanez Fouad Siniora me kėte deklaron; armata libaneze ka „ njė armik tė vetėm tė pėrbetuar dhe ai ėshtė Izraeli“.

Armata multikonfesionale e Libanit, e cila pas luftės qytetare nė Liban (1975-1990) ėshtė ristrukturuar me ndihmėn amerikane, pėrbėhet nga 40% e muslimanėve Shiit, pjesa mė e madhe e tė cilėve simpatizojnė Hezbollahun. Prej fillimit tė ofenzivės izraelite para dhjetė ditėve, sipas tė dhėnave libaneze janė vrarė mbi 330 libanezė, shumica civilė.

Gentiani
22-07-06, 23:33
jo, jo aspak nuk befasohem, bile kur e lexova shkrimin e Artistit qė tė kishin dėrguar expresso, aspak nuk befasohem :wink:

Pėrderisa Izraeli ka tė drejtė pėr dy ushtarė tė kidnapuar tė fillojė ofenzivė ushtarake ndaj njė shteti sovran dhe drejton sulme kundėr civilėve, Hezbollahu dhe Palestinezėt kanė 1 milionė arsye, tė reagojnė pėr lirimin e tė burgosurve tė tyre, tė cilat politika represive izraelite i ka burgosur, nė emėr tė "ekstremistėve", "terroristėve" nė vendbanimet e tyre, e jo nė Izrael.

Lexova, para ca ditėve komentin e ambasadorit izraelit nė gjermani, i cili deklaronte qė hebrenjėt tjerė nė botė, nuk e ndjejnė vehten mirė, pėr derisa nuk ndjehen mirė hebrenjėt nė vendin e tyre! Shumė keq a! gati sa nuk fillova tė qajė, nga dhimbja qė ndjeva !!! :wink: , por papritmas mu kujtua edhe ana tjetėr, a thua si ndjejnė vehten Palestinezėt nė bregun e Gazės? Me decenie tė privuar nga elementarja e jetės sė tyre, si nė shkollim, shėndetėsi, ekonomi - qė i kushtėzon Izraeli sa herė tė dojė, Kolonė qė tėrheq dhe riinstalon sa herė tė dojė nė territoret palestineze, ushtarė izraelit duke patrolluar nė vendbanimet palestineze dhe nga monotonia qė i merr kohė pas kohe vrasin civilė, sikur tė mos bėhej fjalė fare pėr njerėz.

Hamasi palestinezė, qenkan radikalė! po ishin tė njėjtit izraelitė, qė i bombarduan selinė presidentit tė ndjerė Arafatit, i cili kishte politikė tė moderuar dhe mundohej tė zgjidhte politikisht ēėshtjen e palestinezėve. Cili pra dhe kush mundet tė dialogojė me Izraelitėt?

Me Arafatin nuk deshėn. Hamasi radikal dhe terrorist, sipas tyre. I ndėrprėn ndihmat i shtuan shantazhin, i bombarduan selitė e ministrive, i burgosi ministra tė njė qeverie tė zgjedhur legjitimisht me votėn e popullit palestinezė.

Dhe mė nė fund i erdhi radha Hezbollahut tė dialogojė me Izraelitėt dhe mė vjen jashtėzakonisht mirė pėr mėnyrėn e dialogut qė po zhvillojnė me Izraelin, As nė ėndėrr nuk i kam paramenduar, por kam simpati tė jashtėzakonshme nė kėtė rast pėr ta, edhe atė nga shkaku qė janė duke i treguar Izraelit. qė arroganca e tij militariste nuk shitet ēdo kund.

Nė anėn tjetėr, kush janė izraelitėt, tė trajtohen dhe tolerohen me elegancė me gjithė atė arrogancė dhe brutalitet qė ekspozojnė nė rajon ?! Ahmedinexhadi i Iranit, pjesėrisht ka shumė tė drejtė.

Apropo Evropa dhe qėndrimi i saj nė konflikt! Janė vehtė Evropianėt, qė bartin nė ndėrgjegjen e tyre 6 milionė hebrenjėt e Holokaustit. Njėri shtet i ka eliminuar, e tjerat shtete i kanė dėrguar drejtė vdekjes - eliminimit nė kampe. Dhe ai turp dhe ndėrgjegje e vrarė, i bėn ata qė edhe sot nuk kanė surrat, por mbyllin sytė para brutalitetit izraelit nė rajon, pėr shkak tė kaluarės sė tyre. Evropjanėt janė duke harruar qė njėkohėsisht janė duke bartur, ndėrgjegje tė papastėr me qėndrimin e tyre edhe tani.

Tė rralla janė ato shtete, si rasti i Zvicrrės dhe ministrės sė punėve tė Jashtme qė u tha nė surrat Izraelitėve, pėr atė qė po ndėrmarrin.

Dhe pėr nė fund, mos tė harroj Espresso, qė herėn tjetėr Izraeli ka pėr tė pranuar si dhuratė raketa tė mbushura me "ēokollata" tė cilat ishin duke u pregaditur nė kazanat e "fabrikės sė ėmbėlsirave" nė Iran, bile thuhet qė edhe Bushi u ka zili mėnyrėn e pregaditjes sė tyre. :wink: :eek:

Dhe nėse rastėsisht, nuk e ndryshon kursin politik dhe sjelljet Izraeli nė rajon, atėherė mbetet ēėshtje kohe, kur do tė mbijė ndonjė kėpurdhė gjigande nė Izrael, qė ndoshta do tė mund tė shihet edhe nga fermat e Texasit tė Bushit.

musl|m
22-07-06, 23:50
Edhe po befasohesh per nderhyrjen e izraeliteve?? Nc nc nc nc :biggrin: Ndersa nuk thua asnje fjal se cka fshihet prapa kesaj lufte? Kush e inicon dhe kush cka ka per qellim? As iranianet e as sirianet nuk te konvenojne ti vesh ne goje? :redface:

Te shkeretet hisbollah, kane bere ca rakteta dhe mendojne se do clirojne Boten, nuk e dijne se me ke kane pune. Nejse le te ja leme kohes se kush do ngadhnjeje!!! :wink:

Po ti Ameriken pse spe man ngoj? Hajt banu burr e na thuj se Amerika nuk mshefet mas ksaj? A nuk e inicoi Amerika kete lufte? A nuk po e din qellimin se krejt puna asht qysh me i ra Iranit nqaf? Vetem Iranianet edhe Sirianet po ta zajn udhen a?

E un po te them mos ta zafshin udhen se vallahi nuk jan rrit ato me inikcija si kto marinsat e tulaft.

Nje gje te them se raketa nuk ēliron agje, zemra esht ajo e cila sjell fitore!

Te kujtohet... Shqiptari i shkret me kallash te dryshkt kinez perball Serbve, Rusve, Ukrainasve me Gulinova qendrojke edhe korrke fitore!

Esht njefar trimi ktu ne qytetin tim, trim i fort e dai nuk guxon kush ze me i be, njedit rruges prej Shkupi per Kumanove rrugen ia pret nje kope me dele, del ky trimi 2 metra i lart me 1.5 i gjan edhe e shan ēobanin e plak te vogel e te lakum ne dysh, i ofrohet ēobani edhe nga brezi nxjerr nje allti te vogel edhe te ndryshkt fare edhe ja rras ngoj e i thot bacit hip ne kerr e ēo se trut ntok ti ēes. Kshtu trimi kthehet ne shpi edhe ket mesele e tregon vet sa here qe i propozon dikush me u nguc pa kurrfar qellimi.

Vetem nje mendjeleht dhe i pa gdhendur merr guxim me u nguc per hiē asgje, por nuk i shkon gjat Ai ose do te marr nje leksion si ky trimi i qytetit tim dhe do te behet melaqe ose do te hyn ne dhe tjeter rrugdalje nuk ka.

Daja POLIC
23-07-06, 00:37
http://fromisraeltolebanon.info/files/child1.jpg
http://fromisraeltolebanon.info/files/childAbuseAndHate2.jpg
Monday, July 17, 2006:
South Lebanon: A Lebanese Child Receiving the message from the Israeli girls!


http://fromisraeltolebanon.info/files/Childsouth.jpg

http://fromisraeltolebanon.info/files/genocide94.jpg

spo di cka me shtu me shum , vetem ky shtet i poshter po lyp me jaaa Q... N..... krejt mi zhduk

edhe ju lutem mos i fshini foto , Po me vjen qudi pse nuk i tregoi keta foto ne TV pse?

Daja POLIC
23-07-06, 00:41
http://fromisraeltolebanon.info/files/childAbuseAndHate.jpg
Monday, July 17, 2006: Kiryat shmona
Israeli girls write messages on a shell at a heavy artillery position firing into civilians inside Lebanon
(AP Photo/Sebastian Scheiner) http://fromisraeltolebanon.info/files/to.gif
http://fromisraeltolebanon.info/files/Childsouth.jpg

http://fromisraeltolebanon.info/files/genocide.jpg

Rrafajelli
23-07-06, 08:32
Opaaaa Hajt Se Ska Mi Shku Gat Izrailve (jahudit) Mo Per Qata I Ka Myt Hitleri Sepse E Ka Dit Hitleri Aj E Ka Dit Qe Jan Njerz Pa Fej Dhe Pa Moral Edhe Shum Frik Kan Mu Zhduk Ska Mi Shku Gat Une I Kisha Deshiru Izrailit (jahudive) Vdekje Per Jet...

Savior
23-07-06, 13:13
Opaaaa Hajt Se Ska Mi Shku Gat Izrailve (jahudit) Mo Per Qata I Ka Myt Hitleri Sepse E Ka Dit Hitleri Aj E Ka Dit Qe Jan Njerz Pa Fej Dhe Pa Moral Edhe Shum Frik Kan Mu Zhduk Ska Mi Shku Gat Une I Kisha Deshiru Izrailit (jahudive) Vdekje Per Jet...

O njerez Gjentile, do ta paguani shtrenjte. Une i kisha deshiru Arabeve vdekje. Zoti i mallkofte i Arabet, sa te poshter jane. Ju bejme thirrje Miqve te mi Cifute. Shkatrroni armiqte tuaj.

Me dhimbsen civilet Libaneze, por ata perkrahnin terroristet. Tani i paguani mekatet e Hizbollahut.

musl|m
23-07-06, 13:39
O njerez Gjentile, do ta paguani shtrenjte. Une i kisha deshiru Arabeve vdekje. Zoti i mallkofte i Arabet, sa te poshter jane. Ju bejme thirrje Miqve te mi Cifute. Shkatrroni armiqte tuaj.

Me dhimbsen civilet Libaneze, por ata perkrahnin terroristet. Tani i paguani mekatet e Hizbollahut.

Shife ket edhe analizo

http://fromisraeltolebanon.info/files/childAbuseAndHate2.jpg

Monday, July 17, 2006: Kiryat shmona
Israeli girls write messages on a shell at a heavy artillery position firing into civilians inside Lebanon
(AP Photo/Sebastian Scheiner)


Vajzat e djallzuara Izraelite shkruajn mesazhe fyese neper raketat te cilat me von do te bin mbi femijet libanez.

http://www.fromisraeltolebanon.info/files/Childsouth.jpg

Monday, July 17, 2006:
South Lebanon: A Lebanese Child Receiving the message from the Israeli girls!

Nje femij libanez e ka marre mesazhin e vazjave Izraelite!!!!!

------------------------------------------------------------------------

KUR KA NDODH KJO NE HISTORI QE EDHE FMIT ME LUFTU KUNDER FEMIJVE HA? KUR TREGOM TA DI A PASKA PAS NDONJEHER POPULL MA I FLLIQT SE IZRAELITET.

VALLAHI TI PO FOL NGA INATI EDHE MLLEFI E NUK PO FOL NGA ZEMRA O SAVIOR, PISA JAN IZRAELET SE ATA SULMUAN EDHE PO I BAJN 100000 PADREJTSI NDAJ LIBANIT DHE E TER BOTA PO HESHT NUK PO I PENGON, MOS MORE NESE JE NJERI EDHE KE NDJENJA NJERZORE KE PAK GJYNA PER NJEREZIT E PAFAJSHEM MOS I LEJO VETES ME U BE PA PA NDJENJA SE SJE KAFSH.

FOL KA DEL SHPIRTI PER KTO SENDE SE NUK JAN SENDE TE VOGLA, UN NUK PO FOLI SE I MBROJ MUSLIMANET SEPSE LIBANEZET SHUMICA JAN SHIIT PO E FOLI DREJTESINE DHE PO KUNDERSHTOJ ASHPER NDAJ PADREJTESIVE QE PO I BEN IZRAELI FLLIQT

Dilaver
23-07-06, 14:19
Siria tėrheq vėrejtjėn Izraelit

Ministri Sirian i informatave i tėrheq vėrejtjen Izraelit sot, "nėse Izraeli invadon Libanin, Siria nuk do tė qėndroj duarkryq dhe do tė inkuadrohet nė luftė” thot ai.
http://www.vg.no/bilder/edrum/1153654948779_947.jpg
Ministri pėr informata Mohsen Bilal majtas. Nė anen tjetėr presidenti Bashar Assad.

Mohsen Bilal thot; Siria duhet tė ndėrmerr dic nėse Izraeli invadon Labanin.
Nėse Izraeli hyn nė territorin Libanez me forca ushtarake do tė vij nė njė distanc prej 20 km nga Damask. Cfar do tė bėjmė ne? Tė qėndrojmė me duar kryq? Apsolutisht jo. Siria pa dyshim do tė hyj nė konflikt, thot ai sipas byros pėr informata AFP.

Duan armėpushim
Ai nėnvizon sė Siria megjithatė dėshiron njė armėpushim.

Ai kritikoi SHBA –tė sė nuk ndikojnė pėr njė armėpushim. SHBA-tė pėrkundrazi kan kritikuar Sirinė qė nuk kan bėrė presion tek Hezbullahu.

Ai mohon se Siria ndihmon Hezbollahun.Ne Meke u shemb nje Hotel,ku 23 prej ,,Hoxhallareve,, kane vdekur.

Thuhet se ata qe shkojne ne Meke,jane te paster dhe shkojne me krye nje nder obligimet qe kane.

A ishte kjo deshire e Zotit qe te vdesin ata njerez apo ????..


Valla nje vella qe ka ardh nga haxhi me tha se te gjith ata qe kan dek ne Hotel kan qen SHIJA - ALLAHU EKBERAll-llahu Ekber!!!

Savior
23-07-06, 14:20
KUR KA NDODH KJO NE HISTORI QE EDHE FMIT ME LUFTU KUNDER FEMIJVE HA? KUR TREGOM TA DI A PASKA PAS NDONJEHER POPULL MA I FLLIQT SE IZRAELITET.

VALLAHI TI PO FOL NGA INATI EDHE MLLEFI E NUK PO FOL NGA ZEMRA O SAVIOR, PISA JAN IZRAELET SE ATA SULMUAN EDHE PO I BAJN 100000 PADREJTSI NDAJ LIBANIT DHE E TER BOTA PO HESHT NUK PO I PENGON, MOS MORE NESE JE NJERI EDHE KE NDJENJA NJERZORE KE PAK GJYNA PER NJEREZIT E PAFAJSHEM MOS I LEJO VETES ME U BE PA PA NDJENJA SE SJE KAFSH.

FOL KA DEL SHPIRTI PER KTO SENDE SE NUK JAN SENDE TE VOGLA, UN NUK PO FOLI SE I MBROJ MUSLIMANET SEPSE LIBANEZET SHUMICA JAN SHIIT PO E FOLI DREJTESINE DHE PO KUNDERSHTOJ ASHPER NDAJ PADREJTESIVE QE PO I BEN IZRAELI FLLIQT

Kur ka ndodhe. Ka ndodhe ne Izrael. Femijet vetevrases palestineze, vrisnin femijet Cifute.
Po te dhimbsen Shiitet kur i sulmon Izraeli. Ti kishte sulmu shiitet Al-Zarkavi, ti do ta livdojshe kete te fundit. Ju myslimanet vete e filluat luften. Kur ti e mbyt dikend dhe ia vret familjen, prite gjithmone hakmarrjen e tij, kurre mos e harro kete rregull.
Une po te isha Kryetar i Izraelit, i gjithe Libani do te kthehej ne germadhe. Pa ja bo Arabve si Hitlerit, ata kurre nuk do te ndalen. Luften kunder Cifuteve e humbi Hitleri dhe dihet cfare ishte forca e tij, edhe Arabet do ta humbin kete lufte sepse Zoti i Cifuteve eshte thjesht me i forte se "zoti" i Arabeve. Zoti i Cifuteve eshte tamon Zot, i Arabeve eshte thjesht nje idhull. Kete mos e harroni. Heredokur kjo do te dale ne shesh.

Sa here me te tregu, me dhimbsen femijet libaneze, sepse prej tyre ka shume te krishtere qe vdesin ne kete konflikt. Por eshte me mire per ta te largohen nga Libani "per nje kohe" derisa te qetsohet situata.
Sikur ti qe urren Cifutet dhe je nacist, une urrej Arabet. Ti ke deshire qe Cifutet te zhduken, une kam deshire qe Arabet te zhduken sepse ata jane armiqte e Zotit. (Ju thoni se Cifutet jane Armiqte e Allahut, une them se Arabet jane armiqte Zotit, Barabart ne kete aspekt jemi). Heret a vone mbajeni ne mend, Izraeli do te dale fitimtar kunder Arabeve, edhepse ka me shku nje kohe e gjate. Arabet do te detyrohen qe ta njohin Izraelin, ose do te shkatrrohen.

Sa te doje Irani le t'i pajise Hezbollahet me raketa, kjo eshte e kote. Luften e kane te humbur qe me 1967, por betejat vendimtare do te zhvillohen ne kohet qe po vijne.

Te pershendes Muslim. Mos harro: Kembe per kembe, dhemb per dhemb, jete per jete. Kete rregull mos e harro kurre, dhe gjithmone zbatoje.

Daja POLIC
23-07-06, 14:33
O njerez Gjentile, do ta paguani shtrenjte. Une i kisha deshiru Arabeve vdekje. Zoti i mallkofte i Arabet, sa te poshter jane. Ju bejme thirrje Miqve te mi Cifute. Shkatrroni armiqte tuaj.

Me dhimbsen civilet Libaneze, por ata perkrahnin terroristet. Tani i paguani mekatet e Hizbollahut.

o malok, qorro

keta fjal i thot vetem nje njeri i ndytur , pa karakter
o i shkret i ke ber 50 leke ne gjep, tash te duket cdo ndermarje e izraelit ne tokat arabe si e drejt ( hapi syt )

Gentiani
23-07-06, 14:34
Arabet do te detyrohen qe ta njohin Izraelin, ose do te shkatrrohen.
duke ju referuar fjalisė nga teksti i shkrimit tėnd, mendoj qė Arabėt janė duke u detyruar, jo ta njohin, por herėt a vonė ta shkatėrrojnė komplet dhe pėrgjithmonė nga faqja e dheut Izraelin! Me sjelljet e tij, Izraeli ėshtė duke i dėshmuar fqinjėve, qė tjetėr zgjidhje nuk u mbetet!

Rrota historike, sillet, sillet dhe sillet, por afėrsisht kalon nė tė njejtin rreth... dy mijė vite ekzodus pastaj vjen njė tragjedi qė u kushtoj 6 milionė hebrenjėve... e hera tjetėr nuk i dihet 4, 8 , 10000 vite Ekzod, nėse i mbetet ta pėrjetojė ndokush !!! Gjithēka nuk ėshtė e rastėsishme dhe fenomen nė kėtė botė, por ka njė sqarim brenda pėr brenda rastėsisė sė saj!

Savior
23-07-06, 14:48
duke ju referuar fjalisė nga teksti i shkrimit tėnd, mendoj qė Arabėt janė duke u detyruar, jo ta njohin, por herėt a vonė ta shkatėrrojnė komplet dhe pėrgjithmonė nga faqja e dheut Izraelin! Me sjelljet e tij, Izraeli ėshtė duke i dėshmuar fqinjėve, qė tjetėr zgjidhje nuk u mbetet!Po neqoftese munden, le ta shkatrrojne, une biles do t'i pergezoj Arabet. Por "frikohem" se do te deshtojne, ne kete aspekt. Lusim Zotin me hi edhe Siria edhe Irani ne lufte, atehere do ta shohim luften e vertete. Kini parasysh se 50 Izraelite fituan mbi 1000 arabe. Tani 50 Izraelite do te fitojne mbi 2000 arabe.

Hajt me t'mira.

musl|m
23-07-06, 14:52
Po neqoftese munden, le ta shkatrrojne, une biles do t'i pergezoj Arabet. Por "frikohem" se do te deshtojne, ne kete aspekt. Lusim Zotin me hi edhe Siria edhe Irani ne lufte, atehere do ta shohim luften e vertete. Kini parasysh se 50 Izraelite fituan mbi 1000 arabe. Tani 50 Izraelite do te fitojne mbi 2000 arabe.

Hajt me t'mira.

Sa vjet i ke?

Ti koke fmi bre. Izraeli si endacak esht i mshefun mas shpines se Amerikes edhe ja ban me gisht ka Irani edhe thot "Tuti tuti."

Mos fol pallavra pash familjen se ti skoke nveti hiq qysh e ka myr Amerika Irakin per 2 jav Irani Izraelin per 2 dit e ban tepsaj edhe inshAll-llah pe ban pamvarsisht sakrificat e lus All-llahun ne ti djege ata njerz te flliqt deri nja.

Savior
23-07-06, 14:54
Hitlerit LAVDI!

Filluan te dalin Anti-Semitet si kerpurdhat pas shiut, por perseri do ta humbisni luften. Ne te vertete e keni humbur edhe para se ta filloni. Cifutet do ta udheheqin boten (per t'ua futur inatin ishte kjo e fundit).

Daja POLIC
23-07-06, 14:58
Sa vjet i ke?

Ti koke fmi bre. Izraeli si endacak esht i mshefun mas shpines se Amerikes edhe ja ban me gisht ka Irani edhe thot "Tuti tuti."

Mos fol pallavra pash familjen se ti skoke nveti hiq qysh e ka myr Amerika Irakin per 2 jav Irani Izraelin per 2 dit e ban tepsaj edhe inshAll-llah pe ban pamvarsisht sakrificat e lus All-llahun ne ti djege ata njerz te flliqt deri nja.

:biggrin::biggrin::biggrin: Tutu Tuti

Me tepru nuk ben ( izraeli le qe e ka tepru por edhe i ka tejkalu )

musl|m
23-07-06, 14:58
Filluan te dalin Anti-Semitet si kerpurdhat pas shiut, por perseri do ta humbisni luften. Ne te vertete e keni humbur edhe para se ta filloni. Cifutet do ta udheheqin boten (per t'ua futur inatin ishte kjo e fundit).

KSHTU ESHT KUR MORRI I COFT RINGJALLET!!!

KSHTU ESHT EDHE PUNA E IZRAELIT, POR MOS HARRO SE HEREN E DYT MORRI MBYTET EDHE ME LEHT!

Daja POLIC
23-07-06, 15:05
Musliman mos e qaj koken shum me ket savior
Se ky Nuk e di se Muslimanve ( arabve ) edhe knusi i bon VO :biggrin::biggrin::biggrin:

Savior
23-07-06, 15:18
Musliman mos e qaj koken shum me ket savior
Se ky Nuk e di se Muslimanve ( arabve ) edhe knusi i bon VO :biggrin::biggrin::biggrin:

Neve veq pula na bon vo, s'kena nevoje me na bo edhe knusi si juve. Na thojm boll jon vote qe i bon pula.

http://www.youtube.com/watch?v=ZHLB-JP645g&NR
Qe jetojme ne paqe, duhet te shkatrrohet Cionizmi Arab.

Savior
23-07-06, 15:21
KSHTU ESHT KUR MORRI I COFT RINGJALLET!!!

KSHTU ESHT EDHE PUNA E IZRAELIT, POR MOS HARRO SE HEREN E DYT MORRI MBYTET EDHE ME LEHT!

http://www.youtube.com/watch?v=qw4ZZihEpbI&search=israel%20lebanon

HAHAHAHHA. Sa te mjere jane arabet. Zoti i vrafte.

Daja POLIC
23-07-06, 15:24
Neve veq pula na bon vo, s'kena nevoje me na bo edhe knusi si juve. Na thojm boll jon vote qe i bon pula.

http://www.youtube.com/watch?v=ZHLB-JP645g&NR
Qe jetojme ne paqe, duhet te shkatrrohet Cionizmi Arab.

ahha :biggrin::biggrin::biggrin: Po per ju e di, qe veq pulat ju bejn vo, po ju si duket nuk e dini se dikujt edhe Knusi(gjeli) i bon vo
dhe do ti vjen dita edhe Izraelit, ce ka me vertetu 100% se dikujt edhe knusi i ben voo

Urata
23-07-06, 15:31
Njerez me t'ēuditshem, gerrditshem, keqdashes me nje fjale pa "yndyre" njerezore vetem ēifutet i kam pa...!

Ligesit gjithemon dalin ne sheh...

Urata
23-07-06, 16:46
Filluan te dalin Anti-Semitet si kerpurdhat pas shiut, por perseri do ta humbisni luften. Ne te vertete e keni humbur edhe para se ta filloni. Cifutet do ta udheheqin boten (per t'ua futur inatin ishte kjo e fundit).

Jo tybe kurre, hė...!
Vetem ata te cilet besojne/shtrengojne FENE si shkau bombardojne, masakrojne e dhunojne femije...!

Mos t'vie merzi SAVIOUR!
Saviour i kujt more...?
Mos bon vakia i spiritit te Jesusit ...

Urata
23-07-06, 16:56
Savior se harrova! A e din perse i kendova LAVDI HItlerit? Saviour sepse Hitleri ish kon i mequm shume, kish pas dashte me e pastru kete bote nga njerezit e piste...!
Deshi ti zhduke Ēifutet(Ēi- fute, vete fjala shume po flet!!!!), sllavet etj....!

E ēka t'erdh ty aq mėrzi?!!!

Urata
23-07-06, 17:04
1. I DO NOT UNDERSTAND THE PALESTINIANS
[By Dr. Mohamed Elmasry]
================================================== =========================

I just do not understand those Palestinians. Why do they complain so much,
when they know their lands were taken over by the only Democracy in the
Middle East? They should be thanking their lucky stars that what they claim
is "robbery" has been done by some of the kindest armed settlers in the
world!

And why aren't the Palestinians happy living together like one big family
in tiny Gaza, surrounded by the protecting siege forces of Israel from
land, sea and air? What's a little overcrowding and deprivation -- can't
they just toughen up a bit? And if it's as overcrowded as they claim, why
do their leaders insist on the right of return for compatriots scattered
all over the world? It doesn't make sense!

Can't those Palestinians understand that every time armed invaders
establish themselves on native land, it has to be held through force?
Surely they can't expect the descendants of European Jews who came to
settle "empty" Palestine in the 1930s and 1940s to be any different.

And it seems so unreasonable that the Palestinians should envy their
uninvited Jewish "neighbors" in the Occupied West Bank, with their paved
roads, beautiful parks, fine houses, swimming pools, community centres,
schools and health clinics.

Maybe they should form Palestinian Welcome Wagon clubs instead, to send
flowers, falafel, pita and hummus to settlers arriving from Canada and the
U.S. to enjoy in their new homes in the Occupied West Bank.

No, I just do not understand those Palestinians. Why do their leaders
lament that the people are losing hope for the future? Is 70% unemployment
so bad? If the Israelis bomb their power generating station, they'll only
miss their favorite TV shows and air conditioners.

The Palestinians are too impatient anyway. Israelis have occupied their
native lands in Gaza and the West Bank for only 29 years -- not 200! And
didn't Israel dismantle some Jewish settlements in Gaza only last year?

Why must Palestinians be so greedy? All they do is talk, talk, talk, about
ridiculous issues like peace with justice, or an independent state of their
own. Shouldn't they be more considerate and leave all that empty West Bank
land to the new Jewish settlers without so much fuss?

And don't Palestinians know about the right-wing Christian imperative that
Jews must first be settled in Palestine before Jesus can return? How can
Palestinians, who claim to believe in God, be so selfish as to deny God's
promise of Palestine to the Jews? They don't even teach their children
these facts! Is it perhaps because they want their kids to grow up anti-
Semitic?

They should all be more helpful and move out now, so that this future
historical event can happen. There's plenty of room for them in the U.S.,
or at least in nearby American-occupied countries like Iraq and
Afghanistan. Both Christian and Muslim Palestinians should be able to
understand what a noble sacrifice this would be!

And another thing: What makes Palestinians think, in their wildest dreams,
that forming a government through free and democratic elections is anything
to cheer about? We've seen how imperfect democracy can be. But they still
insist on being copycats to other nations with far more resources and
sophistication. And here is generous Israel, surrounding them on all sides
and more than happy to do all that tiresome governing for them!

So I wonder when (if ever) the Palestinians will wake up and be grateful to
Zionism for all the benefits it has brought -- contact with ambitious white
Europeans, F16 fighter planes, helicopter gun ships, a wide variety of
modern killing machines, and state of the art armed forces. After all, what
has Palestinian culture given to armed Jewish settlers in return? -- Just a
lot of "empty" land and falafel, which became Israel's favorite fast food.
Big deal!

No, I still do not understand those Palestinians.

Urata
23-07-06, 17:05
2. A CRY FOR MY BELOVED COUNTRY
[By Hera G. Booutchakjian -- Special to the Friday Magazine -- July 18, 2006]
================================================== =========================

LEBANON -- It is very painful to write to you about a country that is
considered to be one of the most amazing in the world for its natural
beauty and people, and witness it being crippled. I know you are all
worried about us. Our nation is being destroyed, we are at war, and all we
have striven for and built up over the past 15 years is being destroyed in
few days, with yet more to come.

Lebanese are known for their strength and perseverance. We will stand up
again, and we will rebuild our bridges and roads; we will reconstruct our
infrastructure and destroyed neighborhoods. But what about our Martyrs? And
who will provide for those families who lost their homes and possessions? A
massacre has been inflicted on the Lebanese people. Toxic bombs are being
dropped on civilian neighbourhoods; people can't breathe due to the fumes.
This is a massive humanitarian crime. Israel must stop this; they cannot be
allowed to murder an entire nation in the name of their self-defense.

Where is the international community in all of this? Where is the Arab
world? Where is the respect of for human values? Lebanon is paying the
price for conflicts already embedded in this region. We call upon the
Palestinians, the Syrians, the Iranians, all Arabs and Muslims, to stand up
for our nation; Lebanon is fighting for all of you! Stand up for a nation
that is sacrificing its citizens and blood for you!

I am so honoured to be Lebanese, the citizen of a country that is envied by
the world, a country one could once call heaven in the Middle East. No
matter how hard you try to destroy this country and its people, you won't
succeed. We breathe oxygen from the great cedars and revive with every
martyr's blood shed.

But where are the Security Council and the United Nations? International
law and humanitarian conventions are being violated; the Lebanese are being
massacred. The two Israeli soldiers detained are prisoners of war and
Lebanon is in a state of war with Israel. Murdering and attacking innocent
civilians is a violation of the Geneva Conventions of August 12, 1949, and
the Hague Regulations of 1907. Article 3 of the Geneva Convention for the
Protection of Civilians at War prohibits, violence, killing, mutilating,
torturing and otherwise cruel activities against those who are not actively
involved in military operations. And article 49 of the same Convention
requires the prosecution and trail of those military personnel that ordered
and committed those criminal acts.

Who will hold Israel responsible for its multiple humanitarian violations?
Will the United Nations and international community support us? Do
international conventions and laws apply only to certain indigenous groups?

We Lebanese are demanding our rights and will hold the international
community and the international criminal court responsible for prosecuting
those crimes committed against our citizens.

This is a call to every activist, to all who value human beings for who
they are. We raise our voice to the international community, affirming that
we will not accept injustice. We demand our rights! We are all born equal;
we share same human values. From one human being to another, let us stop
the pain and the suffering.

Urata
23-07-06, 17:07
DÉJĄ VU IN LEBANON
[By Eric Margolis -- Syndicated Columnist -- July 17, 2006]
================================================== =========================

As Israel's ferocious and relentless destruction of Lebanon's
infrastructure continues, veteran Mideast observers are experiencing a
dismaying sense of déją vu.

In early June 1982, the Reagan Administration in Washington gave Israel's
then defense minister, Ariel Sharon, a green light to invade Lebanon. The
inept U.S. Secretary of State, Alexander Haig, told Sharon he could invade
Lebanon, turn it into an Israeli protectorate, and crush the PLO once he
had a suitable pretext.

The pretext came in the form of retaliation for the attempted assassination
of Israel's ambassador in London by the Abu Nidal group (which had nothing
to do with the PLO). Sharon's real agenda was to crush the PLO and thus any
hopes of a Palestinian state.

Twenty-four years later, the Bush Administration and Israel have provided
the world - and this writer -- a remarkable feeling of déją vu as Israeli
forces ravage Lebanon and threaten to invade its southern portion. Once
again, a president totally ignorant of Mideast realities, a craven U.S.
Congress and an incompetent secretary of state have created a disaster in
Lebanon.

Americans have never been told by their government-guided media that in a
speech, Osama bin Laden asserted that the 9/11 attacks on the U.S. were
payback for Israel's cruel destruction of Beirut with artillery and bombs,
in which up to 18,000 Lebanese and Palestinian civilians died.

Ironically, we now see what may become a repeat of the 1982 invasion,
regarded by all involved -- including Israel -- as a disaster. With further
irony, we are now watching democratically elected Hamas and Hezbollah
governments battling Israel's democratic government.

According to George Bush, wasn't democracy supposed to solve the Mideast's
problems and end its violence?

In 1975, I arrived in Beirut for the first day of Lebanon's 15-year civil
war. Seven years later, I accompanied Israeli troops as they invaded
Lebanon, and was with an Israeli armored unit in Nabataea when it shot its
way through a procession of Shia worshipers marking Ashura. This notorious
event, and the brutal behavior of Israeli occupation troops, turned Shias
against the Israelis and sparked the birth of Hezbollah.

Trained by Iran and aided by Syria, Hezbollah's tough fighters became the
only Arab military force ever to defeat Israel and shatter its record of
military invincibility. Israel swore revenge. Hezbollah's kidnapping of the
Israeli soldiers provided the pretext for Israel's new, untested government
to unleash a long-planned campaign to destroy Hezbollah and try to draw its
sponsor, Iran, into the confrontation.

Claims by the U.S., Israel, and some Arab states that the abduction of two
Israel soldiers at Shebaa Farms -- land that belongs to Syria but is
occupied by Israel -- was organized by Iran and its ally Syria to divert
attention from Tehran's nuclear program may have some merit. But Hezbollah
is no mere cat's paw of Tehran and often operates independently of its
allies.

Sheik Hussein Nasrallah made clear that Hezbollah's border operation, which
also killed eight other Israeli soldiers, was done for two reasons: first,
to support embattled Palestinians in Gaza who are being ravaged by Israeli
air, land, and sea attacks; second, to secure the release of some of the
hundreds of Hezbollah hostages and 10,000 Palestinian political prisoners
being held by Israel.

So far, Hezbollah is the only Arab force that has taken any concrete action
to help Palestinians suffering devastating collective punishment by Israel.
Now similar punishment is also being inflicted by Israel on Lebanon, a
crime under international law and the Geneva Conventions. Switzerland, the
repository and guardian of the conventions, recently accused Israel of
violating them by its collective punishment of the Palestinian Territories.

Hezbollah made its point by the border operation. Firing hundreds of
inaccurate rockets into northern Israel was military and politically
pointless, as well as a violation of the Geneva Conventions. So, equally,
was the firing of homemade rockets by Palestinian militants into Israel.
Both acts gave Israel a perfect excuse to vent its fury and try to destroy
Hezbollah and Hamas. Killing Israeli civilians only further enflames
Israel. As Talleyrand said, "it was a crime; worse, it was a mistake."

All parties involved are to blame for this frightful mess and carnage:
Palestinians and Hezbollah for provoking Israel at a time when its new
leaders were anxious to show they could blast Arabs as effectively as Ariel
Sharon, and Israel for its brutal repression of Palestinians and the
assassination of their leaders. But most to blame is the Bush
Administration, whose disastrous Mideast policies allowed this crisis to
erupt and then encouraged Israel to bomb Lebanon back to the Stone Age.

The White House has been too obsessed with its lost wars in Iraq and
Afghanistan to pay attention to the Arab-Israeli conflict. Under Bush, U.S.
Mideast policy has fallen into the hands of neoconservatives and
fundamentalist Protestants. Both groups, and President Bush himself, are
closely aligned to Israel's expansionist right wing, leaving would-be
peacemakers on both sides out in the cold.

Little wonder the Muslim world -- and much of Europe - believes Israel
pulls the strings of U.S. foreign policy. This view has become religious
faith among Islamic radicals who see an attack on the U.S. as an attack on
Israel.

Mideast crises tend to follow a similar pattern. First, a bombing or
assassination triggers a fierce Israeli military response. Everyone
involved screams no negotiations and no deals. After days or even weeks of
destruction, the great powers intervene and force a return to the status
quo ante bellum, often under the fig leaf of the UN. Prisoners are quietly
swapped, ransoms discreetly paid.

After much more killing and destruction, Israel will eventually talk to its
enemies. Prisoners will be exchanged. It's only a question of how many
civilians will have to die before this happens.

Savior
23-07-06, 17:42
KSHTU ESHT KUR MORRI I COFT RINGJALLET!!!

KSHTU ESHT EDHE PUNA E IZRAELIT, POR MOS HARRO SE HEREN E DYT MORRI MBYTET EDHE ME LEHT!

Une e di qe kur "Morri" nuk mytet ne heren e pare, ai "Morr" ka me t'myt ty.
Hajde Muslim pashe Zotin pranoje se Izraeli ka te drejte, mos ja kaj nanen me u bo si arabt, a e din se Jahudia me i keq qe jeton eshte me i mire se 1000 arabt. Dilni de ma nga kjo erresire, mos u boni arab se nuk jeni si ata. edhe nuk po ju ka hije hiq.

Ani edhe NATO po shkon me mbrojt Izraelin, jav hanksha zemren. Nejse le te shkojne le ta mbrojne, edhe neqofse nuk shkojne Izraeli mundet te mbrohet vet.

I deshirojme Izraelit fitore sa me te shpejte ne luften e tij kunder Terrorizmit Islamik.
MY GOD IS NOT YOUR GOD. YOUR god IS NOT MY GOD.

Zot shkatrroji armiqte tane,
ashtu sic i shkatrrojme ne.

Savior
23-07-06, 17:48
Njerez me t'ēuditshem, gerrditshem, keqdashes me nje fjale pa "yndyre" njerezore vetem ēifutet i kam pa...!

Ligesit gjithemon dalin ne sheh...

Njerez me t'ēuditshem, gerrditshem, keqdashes me nje fjale pa "yndyre" njerezore vetem arabet i kam pa...!

Kurgjo nuk ishin shkite qa ishin ata. Shkit lule ishin ne krahasim me arabt. Po ata fije menje s'kishin bre daj, ncncnc.

Crusades were RIGHT.

Gentiani
23-07-06, 19:41
Urata

Ke tejkaluar cdo ndjenje njerzore me keto komentet tua te fundit. Edhe per te ardhur cudi pse Gentiani, muslim, Urata nuk e thone asnje fjale lidhur me konfliktin me qindramijera te masakruar dhe me 2-3 milion te perndjekur qe sa vite nga milicet arab te Sudanit?

Libanezet vllazen te nje feje apo??:eek:

shumė, shumė shpejtė ala expresso e paske pakėrcyer Erenikun :wink:

Nė radhė tė parė, pėrshėndes vendimin e moderatorit pėr banin espressos, sepse ti e meriton nė ēdo tė dytin postim me qenė banned!

Dhe ty nuk ka askush ēka tė shkruan mė asnjė fjalė pėr asnjė konflikt, sepse nuk ke nivel diskutimi, sikur qė nuk ke pasur asnjėherė as me nikat e mėparshėm. Pos provokimeve tė panivel, fyerjeve dhe atyre nichts und nichtig argumenteve lidhur me temat, nuk e meriton tė marrėsh pėrgjigje nga askush.

Gentiani
23-07-06, 19:58
Tė pėrshėndes me kėngėn "kapėrceva Erenikun dhe pėrsėri morra Bann"! :wink:

sepse shkėlqyeshėm rrin pranė profilit tėnd idiotesk edhe si njeri e mė sė paku si diskutues nė kėtė medium diskutimi!

Tani ec balit, shlikja te shtėpija, sepse forumi nuk ėshtė punė pėr psikėn tėnde me mbi 95 % havari mendore... :wink:

Savior
23-07-06, 20:51
Tė pėrshėndes me kėngėn "kapėrceva Erenikun dhe pėrsėri morra Bann"! :wink:

sepse shkėlqyeshėm rrin pranė profilit tėnd idiotesk edhe si njeri e mė sė paku si diskutues nė kėtė medium diskutimi!

Tani ec balit, shlikja te shtėpija, sepse forumi nuk ėshtė punė pėr psikėn tėnde me mbi 95 % havari mendore... :wink:


E cka ka lidhje ky postim me shkence... A m'doket per Izrailin kem tu fol.

Savior
23-07-06, 20:56
Urata

Ke tejkaluar cdo ndjenje njerzore me keto komentet tua te fundit. Edhe per te ardhur cudi pse Gentiani, muslim, Urata nuk e thone asnje fjale lidhur me konfliktin me qindramijera te masakruar dhe me 2-3 milion te perndjekur qe sa vite nga milicet arab te Sudanit?

Libanezet vllazen te nje feje apo??:eek:

Mu veq Jahudite s'kom qef mu m'i nguc, per te tjeret krejt llom u bofshin.
Arabeve iu deshirojme Ferr sa me te nxehte ne boten tjeter. 5000 grade thojne eshte ferri. Arabeve jau kisha lshu 50.000 grade.

musl|m
23-07-06, 20:59
E cka ka lidhje ky postim me shkence... A m'doket per Izrailin kem tu fol.

Sa po don me te fol me shum. Ja per ty edhe ata qe mendojn si ti tash dot ju tregoj me se miri nje leksion te cilin e kemi mesuar tegjith ne klase te par fillore.

Ju kujtohet tregimi me Ujkune dhe Delen? Kur ujku i kceu ne qaf deles e cila po pinte uj ne lum ku po pinte gjithashtu edhe Ujku po pak me lart, me arsyen se delja prej posht ja ka trubllu ujin Ujkut lart!!!

Tash e tutje ne ket menyr do te flas me ty se vertet femi koke dhe vetem ne ket menyr kupton ndryshe sado qe te flitet ty ti nuk kupton.

Gentiani
23-07-06, 21:20
E cka ka lidhje ky postim me shkence... A m'doket per Izrailin kem tu fol.

Ka shumė lidhje me "shkencėn" qė aplikoni ti dhe ai tjetri matanė Erenikut :wink:

E dini ju dytė shkėlqyeshėm, pėr cilėn shkencė e kam fjalėn. Parashtroni pyetje, e nė mungesė argumetesh filloni me provokime e fyerje. Kjo ėshtė shkenca e juaj!!!

i_retardumi
23-07-06, 23:00
Deri mė sot Izraeli vrau mbi 300 libanezė, Hezbollahu me raketat e tij 20 hebrenj. Kur CNN, BBC dhe mediat tjera i pėrmendin kėto 20 viktima, atėherė bėhet fjalė pėr ‘eskalimin e situatės nė Lindjen e Afėrt’, pėrderisa 300 viktimat libaneze pėrmenden kalimthi. Krahas fotografive tė civilėve izraelitė mund t’i dėgjojmė komentet e gazetarėve se raketat janė prodhuar nė “Iran dhe Siri”. Ndėrsa, pėr raketat me tė cilat vriten libanezėt, tė prodhuara nė SHBA apo EU asgjė nuk flitet.
Edhe kur libanezėt e vrarė pėrmenden, pėrpiqen tė vėrtetojnė se ata si viktimė e terrorizmit shtetėror tė Izraelit nuk janė njėsoj si viktimat e sulmeve raketore tė Hezbollahut. Lidhur me kėtė John Bolton, ambasadori amerikan nė KB e ka fjalėn.
“Do tė ishte gabim sikur tė shihet si njė barazi morale mes civilėve qė u vranė si pasojė e drejtpėrdrejtė e sulmeve tė poshtra terroriste ‘tė Hezbollahut’ dhe pėrgjigjeve tė Izraelit.”
“Nuk ėshtė njėsoj vrasja e qėllimshme e civilėve ‘nga ana e Hesbollahut’ duke dėshiruar vdekjen e tyre, dhe duke i goditur me granata kundrejt pasojave tė mjerueshme dhe brengosėse tė ‘vetėmbrojtjes izraelite’.”
Nė librin “Knowledge of Language”, kapitulli “Notes on Orwell’s Problem” autori Noam Chomsky shkruan:
“Kur Izraeli nė janar tė vitit 1984 bombardon fshatrat nė teritorin Baalbek nė veri tė Libanit, me atė rast vriten 500 njerėz - nė rradhė tė parė civilė, e nė mesin e tyre 150 nxėnės … atėherė kjo nuk ėshtė terrorizėm por, ‘hakmarrje’ - apo “akt legjitim i preventivės”, ndėrsa ne kėtė as nuk e komentojmė e as nuk e kritikojmė”
Libri nuk ėshtė botuar nė vitin 2006, por nė vitin 1986. E vetmja gjė qė duhet tė na befasojė nė kėtė kontekst ėshtė deklarata ‘į la Bolton’ me tė cilėn ne ēuditemi !

Urata
24-07-06, 00:39
I retardumi tčpershendes per mospertimin e sqarimit aq konkret dhe faktik te ketij agresioni izraelit, Erenikut, Savior-it dhe esspresos. Sot ne CNN ishte emisini Inside Hezbollah perndryshe PARTY of GOD dhe planprogrami i tyre.

Ishin per popullin dhe vendin e tyre! Kishin perkrahjen e te gjitheve atyre qe ndihen libanez. CNN tč kacavjerrun ne kendin qe duan ata ta shohin dhe interpretojn, BBC pak me larg kendit CNN-oz, mirepo prap te afert me ta...!

Israeli, ka perkrahjen e plote te USA dhe po pranon forcat EU, ashtu u tha ne BBC! Krejt dihet kush e zuri brumin e tere kesaj dhe cfare tharmi perdoren:confused: !!!!

Urata
24-07-06, 00:40
i retardumi, numri i viktimave ne Lebanon tejkalon 300-shin...!

Savior
24-07-06, 01:26
Jasht teme!

Nėnforumi "Mėsime nga bibla" ėshtė mė lartė.Bond

i_retardumi
24-07-06, 13:55
i retardumi, numri i viktimave ne Lebanon tejkalon 300-shin...!

Po Urata tani mė po hyjmė nė dyjavėshin e konfliktit dhe viktimat kanė arritur mbi 300 !

pirro
24-07-06, 18:08
Kush e nisi luften mai pari?? hesbollahi.
hesbollahi e nisi luften me kindapimin e dy ushtarve izraelit, dhe tani bira minit 300 qese. kan desht lufte ,lufte po gjajn.Duhet me fol realisht hesbollahi eshte organizate terroriste e njohur nga shumeica e shtetve si e tille, dhe me organizata te tilla nuk negociohet.Libani objektivisht nuk ka faj, mirpo si subjekt shteror ka obligim me i pas kufinjet nen kontrol(gje te cilen nuk e ka respektuar) dhe tani po i bart pasojat mbernda territorit te tij.

pirro
24-07-06, 18:23
Menzi po pres me ja pa turrin siris
kan premtu lufte nese izraeli hyn ne liban me KEMBSORI dhe ai ka hy. Ka me i gjet ma zi sene te 67 ku i ka pas pushtu te gjitha shtetet per rreth.Per mendimin tim shteti me diplomaci ma te miren eshte EGJIPTI ai e ka kuptu shume mire IZRAELIN dhe nuk don me u SFIDU me ta edhe njehere

Gentiani
25-07-06, 00:12
Komente nga gazetat gjermane

„Süddeutsche Zeitung“ (München):
„ Kundėr fanatizmit musliman nuk ndihmon fanatizmi Izraelit. E drejta pėr vetėmbrojtje nuk mundet tė shkoj aq larg sa normat ndėrkombėtare si mbrojtja e popullsisė civile tė mbeten jashta tyr, Kjo vėrejtje i pėrket solidaritetit me Izraelin. Solidariteti nuk kėrkon njė "Po dhe Amin" pėr politikėn blanko tė Izraelit dhe njė "bravo"siē e kėrkon ambasadori Izraelit nė Gjermani. Solidariteti me Izraelin nuk matet me kritika dhe duartrokitje, por me kontributin Gjerman dhe Evropjan nė vendosjen e paqes nė lindjen a afėrt.

„die tageszeitung“ (taz) (Berlin):
„Sikur tė ishte vėllimi i aktivitetit tė udhėtimeve dhe konferecave njė indikator pėr seriozitetin e aq pėrfolur dhe mundin e politikajve dhe diplomatėve perėndimor pėr pėrfundimin e luftimeve- Armėpushimi do tė arrihej tė nesėrmen. Por aktivitetet e tyre nė pėrgjithėsi janė fasadė cinike.

Nga shumica e kryeqyteteve perėndimore, para sė gjithash nga Washingtoni dhe nga Berlini, qeveria Izraelite pranon sinjale tė dukshme politike tė pėrkrahjes. Sidomos nė dėrgimin e armėve pėr vazhdimin e luftimeve deri nė fillimin e javės sė ardhshme...Apropo Evropa dhe qėndrimi i saj nė konflikt! Janė vehtė Evropianėt, qė bartin nė ndėrgjegjen e tyre 6 milionė hebrenjėt e Holokaustit. Njėri shtet i ka eliminuar, e tjerat shtete i kanė dėrguar drejtė vdekjes - eliminimit nė kampe. Dhe ai turp dhe ndėrgjegje e vrarė, i bėn ata qė edhe sot nuk kanė surrat, por mbyllin sytė para brutalitetit izraelit nė rajon, pėr shkak tė kaluarės sė tyre. Evropjanėt janė duke harruar qė njėkohėsisht janė duke bartur, ndėrgjegje tė papastėr me qėndrimin e tyre edhe tani.:wink:

Savior
25-07-06, 11:04
Menzi po pres me ja pa turrin siris
kan premtu lufte nese izraeli hyn ne liban me KEMBSORI dhe ai ka hy. Ka me i gjet ma zi sene te 67 ku i ka pas pushtu te gjitha shtetet per rreth.Per mendimin tim shteti me diplomaci ma te miren eshte EGJIPTI ai e ka kuptu shume mire IZRAELIN dhe nuk don me u SFIDU me ta edhe njehere

Siria me hy ne lufte s'ka t'pagume. Qefi jem eshte qiky sen. Bon edhe Irani a, qe mia lehtesu punen Amerikes per ma vone. Pasha Zotin ka m'i gjymtu krejt.
Arabeve duhet qe Izraeli t'ia jep nje leksion te mire te cilin asnjehere nuk do ta harrojne. Atyre duhet t'ia kthejne "Terrorizem me Terrorizem". Ata e kuptojne vetem gjuhen e forces, paqe me ta nuk ka dhe as nuk do te kete per derisa te mbushen mend. Mushni mend apo ne do t'iu mbushim. Kjo rregull eshte shume e thjeshte.

Thojne se Izraeli eshte shtet terrorist. sipas kesaj logjike edhe NATO qenka terroriste qe paska intervenuar ne Kosove. Mos u qoni peshe se gjinja t'i thejn brinjet pasha Zotin. Krejt nuk jane Amerike. Ka edhe Izrael, ka gjithcka.

musl|m
25-07-06, 12:16
Thojne se Izraeli eshte shtet terrorist. sipas kesaj logjike edhe NATO qenka terroriste qe paska intervenuar ne Kosove. Mos u qoni peshe se gjinja t'i thejn brinjet pasha Zotin. Krejt nuk jane Amerike. Ka edhe Izrael, ka gjithcka.

Logjika ime thot se 2 ushtar te kidnapuar nuk mund te jen arsye me e forte per intervenim ushtarak se sa 10 000 civil te vrare ne Kosove, shpresoj se me kuptove.

Ee ke pa ne hartendonjeher ku gjindet Izraeli qe po flet kaq shum per ate vend pincirruk i rrethuar nga shtete gjigande si Egjipti, Arabia Saudite, Siria, Irani, Iraki, Turqia etj...

Te lutem mos fantazo e mos sheno pallavra se po na qon me vjell, Izraeli per 2 or shkatrrohet totalisht po te mos mshefet pas shpines se Amerikes, benu pak i realt e lavderoje Ameriken se Izraeli 4 miljon banor sa Kosova Siria esht sa Serbia e mundet me ja ba ma bet se Serbi Kosoves.

Mos fol qka te kanet ty se na ktu nuk po tallemi por po folim seriozisht.

Paqja dhe meshira e All-llahut qofte mbi Muhammedin a.s dhe Atyre qe ndjekin rrugen e Tij!

the godfather
25-07-06, 20:12
Disa ketu thone se Hezbollahu e ka filluar luften a tha valle si e filloi luften Hezbollahu?

Ata e filluan duke i kidnapuar 2 ushtare Izraelit,ndresa cifutet u kunderpergjegjenduke vrare mbi 300 libaneze a thua valle kush ketu eshte terrorist he po kush tjeter perveq Izraelit dhe aleateve te saj,.......
Hezbollahu i kidnaon 2 ushtar ndersa keta fara e flliq e Izraelit vrasin mbi 300 civil jan edhe foto qe dikush i kan postuar se kush po han ma se shumti femijt.Pse Izraeli nuk lufton kuder Hzollahut por kunder civileve,Hezbollahu filloi duke kidnapuar 2 ushtar ndersa Izraelitet qe nuk kan aspak dallim nga serbet veq se keta aleatin me te ngushte e kan SHBA qlirimtaret tane qe ni dit kena me jau pa sherrin vrasin civilet ndersa Clirimetaret tane I perkrahin Izraelin.

Nuk mund te jete nje organizate e cila lufton per clirimin e nje vendit /(sic eshte rasti i hezbollahut,Hmasit,fatahut) nuk mund te quhen terrorist po qsyh i konvenon USA ajo i quan ashtu,nje dite Zoti do te hakmerret por ma se shumti ndaj Arabise Saudite,Egjiptit,EBA e pastaj ndaj SHBA e Izrealit.
Arabet e egjiptianet i kan qit punt e veta en dyzen e per palestin spo iu han se nuk bon mi prish raportet me vellezerit "amerikano-jahudi' qe as qe jau nin per vllaznit e tynve,po qa me bo na ka met eve shqipetareve te brengosemi per te tjeret,po dikush qe e ka perjetuar tmerrin dhe egzodin Serb sigurisht qe brengose per viktimat ne Palesitn dhe Liban,veq njeriu pa ndjenja nuk i intereson dhe gezohet kur i sheh libanezet cdo dit ka 50 te vrare TE MALLKUAR QOFSHIN TE TILLET,TE TILLE KA EDHE NE KETE FORUM EDHE NJEHRE GEZUAR TE MALLKUAR QOFSHI.

Gurbardhi
26-07-06, 18:49
Siria me hy ne lufte s'ka t'pagume. Qefi jem eshte qiky sen. Bon edhe Irani a, qe mia lehtesu punen Amerikes per ma vone. Pasha Zotin ka m'i gjymtu krejt.

Arabeve duhet qe Izraeli t'ia jep nje leksion te mire te cilin asnjehere nuk do ta harrojne. Atyre duhet t'ia kthejne "Terrorizem me Terrorizem". Ata e kuptojne vetem gjuhen e forces, paqe me ta nuk ka dhe as nuk do te kete per derisa te mbushen mend. Mushni mend apo ne do t'iu mbushim. Kjo rregull eshte shume e thjeshte.

Thojne se Izraeli eshte shtet terrorist. sipas kesaj logjike edhe NATO qenka terroriste qe paska intervenuar ne Kosove. Mos u qoni peshe se gjinja t'i thejn brinjet pasha Zotin. Krejt nuk jane Amerike. Ka edhe Izrael, ka gjithcka.


Na qenke analist gjenial,bravo!

Arabet po e kuptuakan vetem gjuhen e forces.Me ta ske pse te besh marrveshje te paqes.
Te ta them te drejten,per arabet nuk kam ndonji respekt sepse deri tani
jane tregua shume te dobet.

Po ne ketu,a po bejme diskutime permbajtesore apo thjesht simpatizim?
"Izraeli po e mbron vetvehten".Keshtu po thuhet nga perkrahesit e Izraelit.

Po a e di ti,se para se Hizbollahet ta fillojne konfliktin,Izraeli e mbante(dhe e mban ende)te zaptuar nji pjese te Libanit?!Mos gabofsha,kjo pjese quhet Shaba.
Pastaj, Izraeli i ka qethe (e pothuaj gati cfarose) Palestinezet e i qethe ende deri sa ti le pa toke fare.
Ti do te thuash : me gjuhen e forces.

Mos harro:

Zaptuesi (cilido qofte) eshte padyshim ne njifare menyre edhe vete i zaptuar!
Merre rastin e Irakut. Fuqia numer 1 ne bote (SHBA) a solli rend a qetesi?!
Amerika atje e ka humbur luften,ket e dine te gjithe.
E jo nji pordhe Izraeli,qe megjithese i ka nja 350-400 bomba atomike nuk ka
me mund me egzistue vetem ne baze te forces e politikes gjenocide.

O simpatizuesi i hazreti Ises (a.s.) ,

aksioni ushtarak i Hizbullaheve nuk qe terrorist. Ata sulmuan ushtaret izraelit,
disa prej te cileve i vrane, ndersa dy prej tyre i muaren peng.
Hizbollahet ishin menjihere te gatshem te bejne shkembimin e te burgosurve.
Izraeli duke qene aq i forte,nuk pranoi nji marveshje te tille.Izraeli e shkaterroi kogja keq Libanin, ne menyre qe tua shtje tuten arabeve(qyqanave pra)e pastaj ta mbaje edhe ndonji pjese te Libanit,per ta vetembrojtur me vone!

Si shume te tjere,kam besue se ky konflikt nuk do te zgjate me shume se 5-6 dite.Nuk po diskutojme ketu se per cilen pale mendohet se do te " fitoj".
Po a ka prite ndonjeri nga ju,simpatizuesit e Izraelit, qe Hizbollahet ta bejne
gjithe ket rezistence?

O lum analisti ,

kah te erdhi ne mendje ta krahasosh ket lufte me luften e Kosoves?!
Mos e ke marr ku nga ndonji gazet shkinisht?!

Savior
26-07-06, 19:09
Takimi i mbajtur sot ne Rome eshte poshterim per Izraeli. Kerkohet armepushim ndermjet Izraelit dhe shteti i cili perkrahe terroristet (Libani). A ka me poshtersi se kjo. Shtet terrorist eshte Libani e jo Izraeli sepse ajo e sulmoi e para Izraelin. Kur te sulmon dikush pse me pyt boten a bon m'u mbrojt. Mbroju vllau (Izrael) jem vet, leri fjalet e botes, se fjalet kurre nuk ndalen.

pirro
26-07-06, 19:15
the godfather

Pse fol ku e din realitetin.

Zanafila e keti konflikti asht shume ma e hershme se kindapimi i dy ushtarve izraelit.Dhe izraeli asht i gatshem per negociata por gjithmon kusht per negociata ka qen njojha e shtetit hebrej, ku as HESBOLLAHI as HAMASI nuk e kan njohur kurr.dhe e vetmje menyr e izraelit per te mbijetuar ka qen qe ti ''sulmoj vendet per rreth para se ato ta bejn nje gje te till'' dhe kete edhe po e ben.
Kindapimi i ushtarve ka qen kulmi i durimit te shtetit hebrej.Tie din shume mire deklaratat e shtetit te iranit per zhdukje te shtetit hebrej nga faqja e dheut, Cka pret ti tani nga shtet sovran dhe i fort.Te rrije duarkryq dhe te shikon se si rrezikohet vendi?Jo kete izraeli nuk do ta beje kurr Sepse ka dite te kroojoj aleat me koh.

Savior
26-07-06, 19:16
[center]
Pastaj, Izraeli i ka qethe (e pothuaj gati cfarose) Palestinezet e i qethe ende deri sa ti le pa toke fare.
Ti do te thuash : me gjuhen e forces.


Palestinezet i ka denuar Zoti, sepse ata luftojne kunder deshires se Zotit. A thuhet ne Bibel edhe bile edhe ne Kuran se Zoti i'a ka jep ate toke Bijeve te Izraelit. Pse te mos pajtohemi ne me kete fakt. Me pas qene une kryetar i Izraelit asnje palestinez nuk do te jetonte ne tokat e Cifuteve. Ata qe nuk i respekton kete popull hyjnor, do ta pesoje keq. Kete e tregon historia.

pirro
26-07-06, 19:44
gurbardhi

A je i vetedishem se asnje nga keto organizata terroriste dhe disa shtete per rreth nuk e njohin izraelin shtet dhe qka duhet te beje izraeli sipas teje me i prit arabet me shku ne tel aviv me kuran nder sjetull.
Me gjith ate force qe e ka ai shtet ket nuk do ta lejoj kurr, sepse e ka ameriken mas vetit e jo francen.
Per me u shkaterru izraeli duhet me u shkatrru amerika, per me u shkatrru kjo e fundit, nuk duhet me met asnje musliman ne toke.

Gurbardhi
26-07-06, 20:11
Palestinezet i ka denuar Zoti, sepse ata luftojne kunder deshires se Zotit. A thuhet ne Bibel edhe bile edhe ne Kuran se Zoti i'a ka jep ate toke Bijeve te Izraelit. Pse te mos pajtohemi ne me kete fakt. Me pas qene une kryetar i Izraelit asnje palestinez nuk do te jetonte ne tokat e Cifuteve. Ata qe nuk i respekton kete popull hyjnor, do ta pesoje keq. Kete e tregon historia.

O Savior burri,
e vertete eshte, edhe une e kam lexua ne Bibel (bot.shqip viti 1993 ECM) se Zoti ua ka premtue izraeliteve at toke!Ne Kuran nuk me kujtohet ta kem lexue.
Po le te jemi te sinqerte: ata dy popuj jane aty,prandaj do te duhej te jetonin
ne paqe si dy shtete kojshi.
Une e di se arabet, jo ta pranojne por me qef do ta zhduknin Izraelin.Mirepo
kjo si jep te drejte Izraelit ti tredhe Palestinezet e tua merr cdo te drejte.
Ae di ti sa rezoluta (jo te muslimaneve po te kombeve te bashkuara) nderkombetare ,qe kane te bejne me te drejten e kthimit te refugjateve palestinez te perzene nga Izraeli,kthimin e tokave te okupuara palestinezee tj., jane injorua nga Izraeli?
A po flasim pak per drejtesi apo vetem per simpatizim te thjeshte?!
Sa per vete , gjithnji kam mbajte anen e te dobetit.Kjo ndoshta nga nenvetdija
se i takoi nji kombi qe ende eshte i dobet.

Gurbardhi
26-07-06, 20:52
gurbardhi

A je i vetedishem se asnje nga keto organizata terroriste dhe disa shtete per rreth nuk e njohin izraelin shtet dhe qka duhet te beje izraeli sipas teje me i prit arabet me shku ne tel aviv me kuran nder sjetull.
Me gjith ate force qe e ka ai shtet ket nuk do ta lejoj kurr, sepse e ka ameriken mas vetit e jo francen.
Per me u shkaterru izraeli duhet me u shkatrru amerika, per me u shkatrru kjo e fundit, nuk duhet me met asnje musliman ne toke.

Pirro,

a e di cka jam i vetedijshem une:
edhe njiqind vjet nuk do te ket paqe nemes arabeve dhe Izraelit.

Arabet jane(pa perjashtim) popuj te dobet.Ata s`kane strategji ,por vetem
fjale.Te arabet nuk egziston nji shtet i vetem demokrat.Te gjitha shtetet e tyre
jane ne nji menyre diktatoriale.

Izraeli eshte realitet.Do te jet absurd te diskutohet per te drejten e egzistimit te tij.
Por, qe ta lidhe me ate qe shkrova me larte:
cdo shtet qe i shkele te drejtat e tjereve ,eshte ne nji menyre edhe vet i zaptuar.E Izraeli eshte megjithate shtet i vogel.Edhe po te jet 10 here me i madh ,duke ushtrua gjenocid mbi nji popull,kusheriret e te cilit jane te shumte
ne numer, do te ket probleme serioze,egzistenciale ne te ardhmen.
Mos harro :
kur dallimi ne takat(force) ne mes kundershtareve eshte relativ(pra jo shume
i madh) atehere shtetet normale bejne marveshje.Njiherepernjihere Izraeli
eshte shume me i forte se shtetet per rreth,por nuk eshte ethene qe kjo do te
mbetet gjithnji ashtu.
Hizbullahet(zhurmagjinj) ia shkaterruan nji anije (sigurisht me arme te Iranit)
Izraelit e ne te ardhmen mund te ket shkaterrime edhe me te mdha.
Pse?
Sepse edhe shtetet tjera(p.sh. Irani) punojne me te madhe per te pase armatim modern,duke i blere nga Kina,Ruset ose duke i zhvillue vete .
Aksioni ushtarak i Hizbollahve arsyetohet ,nga kendveshtrimi i tyre,
duke patur cak shkembimin e te burgosurve plus faktin :
qe nji pjese e Libanit(Shaba) ende mbahet e zaptuar nga Izraeli.

Bindja ime :
konfliktin e kurdisi Irani per ta largua vemendjen nga problemi i tij rreth programit atomik me bashkesine nderkombetare.

Gentiani
26-07-06, 22:27
Hezbollahu i kidnapoi dy ushtarė Izraelitė. Ėshtė fakt, por raketat e Hezbollahut mbi Izrael filluan tė fluturojnė, pas sulmit tė Izraelit nė Liban. Pra nuk deshti tė negocojė me mjete diplomatike, tani merr mesazhe nga "Kaqushat" dhe "Kaqushat" tjera made in .... mbi Haifa!

Deklarata e njė ushtari tė plagosur izraelit, gjatė depėrtimit tė forcave tokėsore nė Libanin Jugor, ku plagoset rėndė komandanti i brigadės tankiste Izraelite; Hezbollahu, nuk ėshtė Hamas e as Xhihad, kėta janė shumė mė tė rrezikshėm se tė dyjat!

Tani, pos civilėve tė pafajshėm nė Liban edhe trupat e OKB (vrasja e qėllimshme e katėr ushtarėve) i nxėnė rrugėn Izraelit, qė nuk ka b...ė, tė ja dal me Hezbollahun, sikur qė ja arrit me palestinezėt duarthatė nė bregun e Gazės!

Savior
27-07-06, 11:49
Hezbollahu i kidnapoi dy ushtarė Izraelitė. Ėshtė fakt, por raketat e Hezbollahut mbi Izrael filluan tė fluturojnė, pas sulmit tė Izraelit nė Liban. Pra nuk deshti tė negocojė me mjete diplomatike, tani merr mesazhe nga "Kaqushat" dhe "Kaqushat" tjera made in .... mbi Haifa!

Deklarata e njė ushtari tė plagosur izraelit, gjatė depėrtimit tė forcave tokėsore nė Libanin Jugor, ku plagoset rėndė komandanti i brigadės tankiste Izraelite; Hezbollahu, nuk ėshtė Hamas e as Xhihad, kėta janė shumė mė tė rrezikshėm se tė dyjat!

Tani, pos civilėve tė pafajshėm nė Liban edhe trupat e OKB (vrasja e qėllimshme e katėr ushtarėve) i nxėnė rrugėn Izraelit, qė nuk ka b...ė, tė ja dal me Hezbollahun, sikur qė ja arrit me palestinezėt duarthatė nė bregun e Gazės!

OKB-se mire ja ka be neqoftese ia ka bere me t'kast. Hizbollahu nuk eshte Hamas thote. E shiqoni edhe pak kohe se cfare eshte, ka me jau gerdit Izraeli luften pasha Zotin. Arabet e kane te humbur luften. Po te isha Kyretar i Iranit apo Sirise sot do ta njihja shtetin Hebre, sepse nuk kane kaqik me Izraelin, po veq jane duke humbur kohe dhe do te humbin ndoshta edhe territore. Kush lyp shume met pa hiq- thote nje fjale popullore. Ashtu edhe Arabet. Cifutet ne Izrael jane nje popull i vogel, po te ishin vetem njo 20 milione do ta shihnit ju se a do te guxonte t'i shqetesonte ndokush.

Palestinezeve ju deshiroj humbje sa me te shpejte. Po ashtu edhe "Partine e Djallit" e pergezoj per humbjet e metutjeshme qe po i shkakton Izraeli.

Savior
27-07-06, 11:57
[center]

aksioni ushtarak i Hizbullaheve nuk qe terrorist. Ata sulmuan ushtaret izraelit,
disa prej te cileve i vrane, ndersa dy prej tyre i muaren peng.
Hizbollahet ishin menjihere te gatshem te bejne shkembimin e te burgosurve.
Izraeli duke qene aq i forte,nuk pranoi nji marveshje te tille.Izraeli e shkaterroi kogja keq Libanin, ne menyre qe tua shtje tuten arabeve(qyqanave pra)e pastaj ta mbaje edhe ndonji pjese te Libanit,per ta vetembrojtur me vone!

Si shume te tjere,kam besue se ky konflikt nuk do te zgjate me shume se 5-6 dite.Nuk po diskutojme ketu se per cilen pale mendohet se do te " fitoj".
Po a ka prite ndonjeri nga ju,simpatizuesit e Izraelit, qe Hizbollahet ta bejne
gjithe ket rezistence?Aksioni i Hizbollahut nuk ka qene terrorist, edhe une pajtohem me kete. Ky aksion ka qene shpallje lufte. Kur te shpalle dikush lufte, zhduke ose do te zhduke ai ty. Libanin nuk e ka shkatrru asgje, sa ka me shkatrru ne ditet ne vijim.

the godfather
27-07-06, 19:02
Pirro shkrujati:


the godfather

Pse fol ku e din realitetin.

Zanafila e keti konflikti asht shume ma e hershme se kindapimi i dy ushtarve izraelit.Dhe izraeli asht i gatshem per negociata por gjithmon kusht per negociata ka qen njojha e shtetit hebrej, ku as HESBOLLAHI as HAMASI nuk e kan njohur kurr.dhe e vetmje menyr e izraelit per te mbijetuar ka qen qe ti ''sulmoj vendet per rreth para se ato ta bejn nje gje te till'' dhe kete edhe po e ben.
Kindapimi i ushtarve ka qen kulmi i durimit te shtetit hebrej.Tie din shume mire deklaratat e shtetit te iranit per zhdukje te shtetit hebrej nga faqja e dheut, Cka pret ti tani nga shtet sovran dhe i fort.Te rrije duarkryq dhe te shikon se si rrezikohet vendi?Jo kete izraeli nuk do ta beje kurr Sepse ka dite te kroojoj aleat me koh.[/quote]

______________________________________________I nderuar Pirro a je normal se qa je ka flet,kidnapimi i 2 ushtareve Izraelit eshte kulmi i durimit te shtetit Cifut,allaile qa je ka thu.Krejt e dian qe Izraeli osht shtet artificial ata jane maxhup deri pas luftes se 2 boterore nuk kan pas as shtet e as pushtet e mas lufte se II boterore e beri USA shtet duke vrare e duke masakruar palestinez.

Ti thua se Izraelit i ka plasur durimi,e palesinezeve qe 50 vite qe vriten si ai babi me femi te vet pas kontenjerit te mbeturinave,hė hė,kush eshte terrorist ketu hė.
I nderuar as une nuk e njoh Serbinė shtet kur territori i saj shtrihet mbi trojet tona Etnike mbi Kosoven Lindore,por kjo ka ndodh me teper se 100 vite ndersa Palestina eshte sakatosur pas Luftes se II boterore.
Me vjen keq qe ka Shqipetare qe e perkarin terrorizmin e Izraelit me ndihemen e SHBA "clirimetareve tane".

Kaq

the godfather
27-07-06, 19:09
Pirro shkruati :

Per me u shkaterru izraeli duhet me u shkatrru amerika, per me u shkatrru kjo e fundit, nuk duhet me met asnje musliman ne toke.[/quote]
__________________________________________________ __________________________

Ti a je normal bre daj a?Per mu shkaterru USA nuk duhet te mbes asnje musliman en toke atehere 70-85% te popullit tend duhet te shfaroset sa keq.

Gentiani
27-07-06, 22:29
Savior,

muhabete paushalle, pa llogari e pa kusur si tuajat mundesh tė shkruash sa tė duash, por nuk je aspak nė rrjedha tė temės as nė formė tė parafytyruar, se lėre mė pėr tė diskutuar!

Qėllimi i inicimit temės sate, ka qenė pėr shkaqe tjera, megjithėate e vendosėm nė binarėt e diskutimit!

Izraeli nuk mundet tė shkojė deri nė fund, me gjithė atė potencial ushtarak qė ka, ndėrsa pala tjetėr mundet tė shkojė deri nė fundin e fundit, sepse luftojnė pėr ekzistencėn e tyre dhe se kanė koncept ideologjikė qė dallonė shumė nga ai qė e pėrdorin tė parėt. A nuk deklaroj Shimon Peres, qė Hezbollahu, jo vetėm qė nuk ka rrespekt pėr jetėrat e "pa besimtarėve" - Izraelitėve, por ata nuk kanė rrespekt as pėr jetėrat e tyre!

Koncepti amerikan dhe Izraelitė i zgjidhjes sė ēėshtjeve me dhunė ka dėshtuar, si me talebanėt nė Afganistan, me kryengritėsit nė Irak, sikur qė do tė dėshtoj sė fundit edhe i Izraelitėve me Hezbollahun. Dhuna nxit Kundėrdhunėn!

pirro
28-07-06, 11:11
GentianiDuhet ta presim perfundimin e lojesJu po paragjykoni kur jepni perfundimin e ketij konflikti ne lindje te mesme.Deri me sot ka ndodh gjithmon e kunderta e asajna qka thoni ju, dmth ka fituar gjithmon shteti hebrej (dhe une mendoj qe do te fitoj perseri)sepse e ka kapacitetin intelektual,qka ana arabe nuk e ka kete te fundit.dhe lufta moderne ne kohet e sotit nuk eshte e varur aq shume nga numri i ushtarve ne teren se sa eshte e varur nga teknika ushtarake, dhe perseri kjo e fundit nuk i mungon izraelitve .

Savior
28-07-06, 12:06
Savior,

Izraeli nuk mundet tė shkojė deri nė fund, me gjithė atė potencial ushtarak qė ka, ndėrsa pala tjetėr mundet tė shkojė deri nė fundin e fundit, sepse luftojnė pėr ekzistencėn e tyre dhe se kanė koncept ideologjikė qė dallonė shumė nga ai qė e pėrdorin tė parėt. A nuk deklaroj Shimon Peres, qė Hezbollahu, jo vetėm qė nuk ka rrespekt pėr jetėrat e "pa besimtarėve" - Izraelitėve, por ata nuk kanė rrespekt as pėr jetėrat e tyre!Po edhe Izraeli o Genti nuk ka se cfare te humbe. Ai nuk mund ta humbe per shembull respektin e Arabeve sepse nuk e ka. Nuk mund ta humbe sigurine e tij sepse nuk e ka. Per Arabet myslimane dihet se cfare populli jan, nuk ia vlen te flasim per ta sepse jane teprice ne toke.

Izraeli duhet t'i perdore armet e veta berthamore kunder pozicioneve te Hizbollahut, tjeter alternative nuk ka. Po te ishte gjalle i madhi Ariel Sharon ai do ta fitonte luften deri tashti, sepse ai e dinte sesi te mirrej me gangsteret dhe vrasesit Arabe.

Pershendetje.

pirro
28-07-06, 23:16
Savior
Izraeli ka qka te humb, bile dhe shume.

Mundet me i humb ARABET qe i ka per rreth.

Artisti
29-07-06, 10:45
Savior
Izraeli ka qka te humb, bile dhe shume.

Mundet me i humb ARABET qe i ka per rreth.


hahahahhahahhahahhahhahahhahahahhahhahhahhahahahha
hahahhahahhahhahahahhhahahahhahahaa

.

Gentiani
29-07-06, 17:10
Savior edhe Pirro, kam lajme tė kėqija pėr ju.

Tė mėrkurėn Izraelit, pos atyre 2 ushtarėve tė kidnapuar nga Hezbollahu, forcave izraelite u mbetėn edhe 9 tjerė tė shtrirė - pėrgjithmonė dhe 15 rėndė tė plagosur nė luftimet me Hezbollahun!

Shenjė shumė, shumė i keq pėr njė ushtri qė luante rolin e superfuqisė atje, tė thyhet keqas nga "mjekėrcullakėt" e njėrit , qė nuk po mundet ta gjejė vehten nė temė qė nga fillimi i konfliktit.

Me keqardhje mė duhet tė ju them, qė nuk jeni nė rrjedha... por ai konflikt nuk ėshtė dy javė ditėt e fundit, por njė gjysėm shekulli. Si duket keni harruar, qė luftėn e fitojnė ata qė kanė vendosmėrinė dhe trimėrinė ta bėjnė atė. Hezbollahu dhe Palestinezėt janė duke e bėrė, sepse kanė vendosmėrinė dhe guximin dhe nuk mund ti ndalojė makineria ushtarake izraelite me gjithė atė potencial qė ka.

Izraelitėt me ngjarjet e fundit dhe konflikti ushtarak me Hezbollahun e kanė shqyer konceptin ushtarakė e me tė edhe mitin e njė superforce nė rajon, aq sa nė tė ardhmen duhet tė mendojnė mirė e mirė, se nė ēfarė ėshtė nė gjendje ti sfidojė njė strukturė paramilitare, e pa krahasueshme dhe e paparamenduar pėr ta.

Eh kjo i ndodhi Izraelit, sepse u nis atje me paragjykimet dhe mendimet sikur tuajat ... e lavdėruat si shumė dhe e morėt nė qafė. :wink:

Po e pėrsėris, jam i fascionuar me vendosmėrinė dhe pėrgjigjen ushtarake tė Hezbollahut, po pra ata me "shallvare tė lidhura rreth koke, injorantėt qė nuk dijnė tjetėr pos tė falen dhe luten, po u tregojnė artin ushtarak modern tė luftimit atyre qė e llogarisnin vehten si superiorė".

Dua ta cek vetėm edhe njė detaj, paramendoni tani shqiptarėt sikur tė ishin nė pozitėn e atyre popujve qė po e sfidojnė agresionin ushtarak Izraelitė! "Izraeli ka atomin dhe na shkatėrron" Kurrė kush bam nuk kishte guxuar ta shkrep! Pra ėshtė koncepti ideologjik i tyre, i cili i bėn tė shkojnė nė fundin e fundit, pėrderi sa ne (shqiptarėt) nuk mundėm tė shkonim as nė fundin e fillimit...Megjithėate ata atje po e sfidojnė dhe nuk e ēajnė kokėn sa arsenal ka.

Dhe pėr fund Savior tė mos mėrzitėsh pėr Sharonin, nuk kishte mbetur asgjė nga ai - e kishin lidhur me kabllo si robot dhe po i ndėrronin pjesėt rezervė, hiq veshkėn e vendos zemrėn :tongue: :tongue: :wink:

Kaq kisha lidhur me "gjeopolitikėn" tuaj!

Savior
30-07-06, 17:08
Izraeli nuk eshte superfuqi ne ate rajon. Sipas juve eshte Hizbollahu. I ka bo do raketa e tu kuka superfuqi. Ju kam tregu kush eshte superfuqi dhe dihet.

Sulmi i sotshem ne "Qana" tregon nevojen qe Arabet sa ma shpejte ta pranojne humbjen, dhe mos te mbushet gjaku deri n'gu.

Savior
30-07-06, 17:10
Dhe pėr fund Savior tė mos mėrzitėsh pėr Sharonin, nuk kishte mbetur asgjė nga ai - e kishin lidhur me kabllo si robot dhe po i ndėrronin pjesėt rezervė, hiq veshkėn e vendos zemrėn :tongue: :tongue: :wink:Jo jo une s'po merzitem per Sharonin por Arabet jun merzite bile ende pa vdekur dhe se lejojn njerin me vdeke rahat.

Gentiani
31-07-06, 23:18
Savior,

po pra masakra ndaj popullatės civile, ku ndėr vikima gjindet njė numėr i madh fėmijėsh, paraqesin mė sė miri fytyrėn e shtetit cionist.

Po, po pėr njė javė menduan se do ta pėrfundojnė me Libanin dhe tani e panė qė nuk mund ti pėrsėritet historia e marshimit Izraelit nė Bejrut si nė 1982. Iku edhe java e tretė dhe ja filloj e katėrta!!!

Ja ta tregoj edhe tjetrėn, Izraeli nėn presionin e SHBA-ve me ēykė tė zorit e ka shtyrė edhe njė javė luftime, shikoje Ricen nga sa herė shkon e vjen nga atje...

Taksirat don me na dalė, me i marrė shqiptarėt me i fsheh hebrenjėt prej arabėve edhe njėherė si dikur :tongue: :tongue: :tongue: :wink:

pirro
01-08-06, 19:30
Ka nis me marr ne shenje mire izraeli

Sot izraeli i ka vrare 21 terrorist ne liban sikur qent, dhe i ka mobilizuar edhe 15.000 ushtare tjere.Edhe po dojke me e ba ni zone te siguris 30km. edhe tonshi HESBOLLAHI le ti gjun raketat ne BIRE TE BUNARIT ne liban.

Savior
02-08-06, 01:38
Ka nis me marr ne shenje mire izraeli

Sot izraeli i ka vrare 21 terrorist ne liban sikur qent, dhe i ka mobilizuar edhe 15.000 ushtare tjere.Edhe po dojke me e ba ni zone te siguris 30km. edhe tonshi HESBOLLAHI le ti gjun raketat ne BIRE TE BUNARIT ne liban.

Pash Zotin Izraeli ka me sose krejt. Kurgjo nuk i ka bo deri qitash, qka ka m'i bo masanej.

... E pastaj nje dite... Hezbollah nuk kishte me.

Savior
02-08-06, 01:43
Taksirat don me na dalė, me i marrė shqiptarėt me i fsheh hebrenjėt prej arabėve edhe njėherė si dikur


Qysh po doket pasha Zotin duhet me i rujte arabt. Po kur t'vijne te une kam m'i vra me dore teme e kam me ja lehtesu punen Jahudive.

Gentiani
05-08-06, 20:48
Kaosi i provokuar

Turpėrimi Izraelit
Nga Armin Köhli


Armata izraelite e sjell luftėn pėrsėri nė Liban duke krijuar shpresa qė politika libaneze me atė do tė ndėrrojė.

Nė fillim ishte njė bagatellė e matur. Disa nga Hezbollahu raketa Kaqusha tė lansuara dhe sulmi kundėr njė njėsie ushtarale izraelite nė kufi me Libanin. Tė shtėna si kjo e 12 korrikut , trupat vėzhguese tė OKB i numėrojnė tė shumta nė vitet e fundit, Qysh nė muajin shkurt dhe Maj erdhi te pėrleshje tė rrepta tė armatosura. Sė fundit nė Nėntor guerilja e Hezbollahut depėrton nė territorin izraelit – dhe vepruan nė tė njėjtėn mėnyrė, sikur qė qeveria izraelite tani si arsye tė luftės e quan. Kaqusha kėtej, bomba tė hedhura nga aeroplanėt izraelitė, pak zjarr artilerie nė dyja drejtimet – kjo ėshtė rregull nė „linjėn e kaltėrt“ mes Izraelit dhe Libanit. Tė vrarė ka ēdo herė nga tė dyja anėt.

Sa i pėrket aksionit tė 12 korrikut i cili e dallon nga aksionet tjera, ėshtė suksesi i madh ushtarak i Hezbollahut: Ata arritėn tė vrasin tre ushtarė izraelitė, dy tė zėnė robė dhe tė tėrhiqen pa humbje. Pas kundėrsulmit tė mė pastajshėm izraelit vriten edhe pesė ushtarė tjerė izraelit, mirėpo asnjė nga radhėt e ushtarėve tė Hezbollahut. Kėtė turpėrim tė ushtrisė izraelite e pason tre javė pas njė aksioni i njejtė nė kufi me bregun e Gazės, ku nė njė aksion befasie luftėtarėt palestinez, zėnė rob njė ushtarė izraelit.

Kėto flakaresha ushtarake, vėshtirė pėr tu kuptuar dhe pranuar nxisin qeverinė izraelite me kryeministrin Ehud Olmert tė reagojė me Eskalation tė pamėshirshėm. Armata mė e fuqishme nė lindjen e afėrt dėshironte tė demonstrojė mbifuqinė e saj.

Megjithėate deri tani kjo armatė e turpėron vehten edhe mė tutje. Nė fakt aviacioni bombardon me precizitet caqet qė mundet. Trupat tokėsore shkėmbejnė pothuajse nė secilin fshat beteja tė ashpėrta me Guerilėn e Hezbollahut ( si dhe me disa luftėtarė tė palėve tjera libaneze dhe palestineze). Hezbollahu qė nga fillimi lanson me qindra „Kaqusha“ dhe raketa me rrezeveprimi tė madh. Edhe mė keq pėr ushtrinė izraelite. Pėr derisa 700 civil libanez vriten, edhe pse shumė pak pėr ti besuar njė numėr tė madh tė ushtarėve tė Hezbollahut tė ketė vrarė, nga ana tjetėr deri tani janė vrarė 30 ushtarė izraelitė.

Hezbollahu bartė veshje civile

Arsyeja ėshtė e thjeshtė. Nga ajri ėshtė e pamundur tė mposhtet Hezbollahu, sepse i gjithė Libani jugor ėshtė Hezbollah. Edhe pse tė gjithė Shiitėt nuk i pėrkasin programit tė njėjtė politik tė Hezbollahut, infrastrukturės konzervative-religjiose tė kėsaj partie. Pos Hezbollahut e fortė politikisht ėshtė edhe Lėvizja Amal, e cila pas luftės qytetare tė 1982 pranoj tė ēarmatosej. Hezbollahu pėrkrahėt nga popullata shiite dhe jo shiite, sepse pas luftės shumė vjeēare, para gjashtė vjetėsh arriti defintivisht ta dėboj Izraelin nga Libani dhe pėr kėte ka rrespektin.

Armata e rregullt libaneze pas tėrheqjes izraelite, nė mėnyrė tė kufizuar ka depėrtuar nė jug dhe tė kujdeset pėr „rendin e mbrendshėm“ dhe kontrollon rrugėt nė ish zonat e okupuara. Mbrojtja i ka mbetur Hezbollahut. Ėshtė e kuptueshme, sepse armatės libaneze do ti duhej tė mbronte kufirin izraelit nga sulmet e Hezbollahut, sė fundit nuk ka asnjė marrėveshje Paqeje mes Libanit dhe Izraelit.

Luftėtarė i Hezbollahut ėshtė djali i fshatarit pėrskaj. Kaqushat lansohet pothuajse nga dora. Raketave me rreze veprimi mė tė madh u nevojiten rampat lansuese dhe kinse armata izraelite ka arritur ti shkatėrooj disa nga ato. Pėr kėte udhėheqja izraelite ėshtė e humbur dhe aq mė tepėr logjika cinike e ministrit izraelit tė drejtėsisė Chaim Ramon, i cili shkatėrrimin e infrastruktures energjetike e arsyeton: kėto i shėrbejnė edhe Hezbollahut, e njėjta thuhet edhe pėr rrugėt, urat, spitalet, ambulancat. Edhe optika e Ramonit, sipas mjeteve tė informimit tė ketė thėnė nė radion izraelite: „Secili nė Jugun e Libanit ėshtė Terrorist dhe i lidhur me Hezbollahun“ Kush don tė luftojė kundėr Hezbollahut duhet tė luftojė popullatėn civile, tė dėbojė popullėsinė.

Hezbollahu dėshiron tė mbajė armatimin dhe tė luftojė, deri sa tė lirohen tė gjithė tė burgosurit libanez tė luftės nga Izraeli dhe para sė gjithash tėrhejen e Izraelit nga lėndinat e Shebaa tė okupuara. Kėto fusha prej njė madhėsie 28 km katrorė pėrfundi fshatit Shebaa nuk kanė rėndėsi ushtarake e as ekonomike. Pas dėbimit tė Izraelit nga Libani jugorė nė vitin 2000, i mbante lėndinat e Shebaas edhe mė tutje tė okupuara me arsyetimin se i takojnė SIrisė e jo Libanit. Vija kufitare ėshtė diskutabile. OKB kėto lėndina i njeh sikur territor i Sirisė, mirėpo Siria dhe Libani i trajtojnė si territory tė Libanit.

Kjo hapėsirė e okupuar, pamvarėsisht se kujt i takojnė Sirisė ose Libanit. Nėse nuk tėrhiqet Izraeli nga kėto territore, ēka shumė pak ėshtė pėr tu besuar se do tė tėrhiqet, atėhere Hezbollahu nuk do tė pranoj tė ēatmatoset dhe tė integrohet nė ushtrinė e Libanit. Pse e mban Izraeli atė pjesė tė okupuar ? mbetet vetėm tė spekulohet. Sigurisht qė ka mbrenda aparatit ushtarak forca, tė cilat dėshirojnė qė Konfliktin nė Jugun e Libanit ta mbajnė nė valėn e pėrleshjeve dhe sigurisht permes Jugut tė Libanit “Sirianėve” tė mund tu japin flakareshė. Dhe Hezbollahu ofron, ashtu siē u paraqitet opinionit perėndimorė – armiku ideal: luftėtarė me mjekrra, tė cilėt e pėrkrahin Ajatollahun dhe se nga Irani dhe Siria janė tė pėrkrahur; Terroristė qė dėrgojnė atentatorė vetėvrasės. Dhe kjo nuk luan rėndėsi qė Hezbollahu, asnjėherė nuk ka vepruar jashtė Libanit, qė Hezbollahu si parti ėshtė e integruar nė sistemin politik tė Libanit dhe se me njė ministėr e pėrbėn koalicionin qeveritarė. Nuk luan rėndėsi qė nė Libanin jugor nuk ėshtė krijuar kurrfarė “Shteti I Zotit) por pėr njė regjion lufte – jetohet me tolerance tė lartė dhe tė drejtėn e mendimit dhe organizimit tė lire qė mbizotėron. Qė grate lėvizin pa u mbuluar me shami dhe nė minifunde nė “kėshtjellėn e Hezbollahut” nė Nabatije sikurse qė prezentė ėshtė edhe alkoholi.

Kaosi nė Liban erdhi njė vit pas tėrheqjes sė Sirisė edhe atė duke ju falėnderuar qeverisė Izraelite, e cila nga njė bagatellė e Hezbollahut e lejoj vehten tė provokohet. Hezbollahu i ēarmatosur pa njė marrėveshje paqeje, qoftė edhe nėse Siria aty pėrfshihet ėshtė i pamundur, qoftė me trupa tė OKB-sė, NATO-s ose cilado trupa qofshin ato.

WOZ 03.08.2006

pirro
06-08-06, 16:52
Kush humbet me se shumti?

Eshte populli libanez ai qe humbet ma se shumti.Kjo lufte ati do ti shkaktoi ma se shumti deme si ne aspektin matrial ashtu edhe ne ate njerozor(une besoj se keto deme kan kapur shifren mbi disa milarda$ dollare).
Mirpo kush eshte fajtor per kete?Mund te themi se eshte siria?Mirpo pse nuk e lergon kete shtet nga dominimi vet shteti libanez?Une mendoj qe nuk mundet, sepse e ka levizjen HESBOLLAH mbernda si nje nje organizate qe ja kryen shertbimet e SIRISE.
E vetmje menyre e te vendosurit te paqes eshte qe se bashku LIBANI dhe IZRAELI ta zhdukin levizje HESBOILLAH nga faqia e dheut ,dhe vendosjen e nje trupe nderkombetare ne libanin jugor.

Bom-Boni
07-08-06, 16:49
Sa e kuptova une tema e kesaj bisede eshte "Mendimi personal mi kete Lufte" e jo ciles ane i takoni.

Asnje popull nuk mundet te quhet i mire ose i keq ose i afte e i paafet. Te mbijetoj nje popull me shekuj nuk mund te karakterizohet me dobesi apo paaftesi. Secili popull i ka kalu sfidat e tij.

Te thuhet per arabet se jane popull i flliqet dhe i padijshem eshte nje e pavertet e madhe. Ata kane pasur te zhvilluar shkencen dhe letersin para "grekeve" (ne thojza se e kam mendjen per greket e vjeter). Shume zbulime aritmetike dhe gjeometrike si dhe ne lemin e fizikes jane bere atje.
Perveq tjerash ne Liban si guvernator ka sherby Pashko Vasa.

Per izrailitet te mos flasim. Se paku 1/3 e shkencetareve jane me prejardhe ebreje (evropjane). Edhe keta jane nje popull qe kane dite te sakrifikohen dhe te mbijetojne.

Kjo vetem sa per informim.

Sa i perkete Luftes kisha mu ndal vetem ne disa momente:

1) Politizimi i femijeve eshte tragjedi. E ardhmja i perket brezit te ri. Si do te mund te arrihet nje paqe e qendrushme nese femijet izrailit ju dergojn femijeve libanez mesazhe me bomba pa marre parasysh permbajtjen e tyre.

2) Vrasja e femijve libanez nuk duhet te behet objekt i zgjidhjes se konfliktit. Fotot e ekspozuara ne faqet me pare te femijeve te vrare duhet te jene nje sinja per udheheqesit e te gjitha paleve qe te ulen ne tavolinen e bisedimeve. Per ato foto nuk kam koment, eshte tragjedi per gjithe boten.

3) Bombardimi i nderteses se punetorve te OKB eshte edhe nje akte i rend i shkeljes se konventave nderkombetare.

4) Shkaterrimi i infrastruktures civile (ura, ujesjelles, rruget e furnizimit me ushqime, etj) nuk eshte e arsyetushme se aty po behet luftimi i terrorizmit.

Ma larte nje postus ne kete forum tha se Izraeli eshte i vetmi vend demokratik ne rajon. Nese eshte keshtu atehere keto pikat qe i permend une me larte nuk kane te bejne asgje me demokraci.

Per fund edhe diēka. Rrenja e fjales Terrorizem e ka burimin ne shqipe dmth terr, dicka e erret. Ne erresir nuk ka as kushte te jetes-pajetesi. Kisha kerku qe tash e tutje qe kjo fjale shqipe te mos keqinterpretohet nga asnje person duke fillu nga lideret boteror deri te ata lokal kudo qofshin.

Une ne keto te beme te keture diteve nuk po shofe drite.

Savior
07-08-06, 18:06
Kryeministri Izraelit ua ka terhequr verejtjen Shteteve Evropiane qe te mos predikojne Izraelin dhe ta mesojne sesi te sillet me terroristet dhe perkrahesit e tyre.
Jane keta Evropiane te cmendur qe mundohen ta arsyetojne terrorizmin Islamik ashtu siq e pengonin ShBA-ne qe te nderhynte ne Kosove.

Savior
07-08-06, 18:12
Savior
Izraeli ka qka te humb, bile dhe shume.

Mundet me i humb ARABET qe i ka per rreth.

Po qita Arabt e flliqt i kisha vra krejt. hahaha. Qita arabt eshte "haram" me i lon me jetu aty ngat Izraelit se keta vetem sa e ndyejne ate toke. Ah sa do te deshiroja te isha kryeminister i Izraelit, asnje cent nuk i'a kisha marre per rroge.

pirro
08-08-06, 09:49
Savior

Ma mos te mesin ty ne dore se i ke vra ARABET,se edhe ashtu israeli e ka nder mend me i vra te tan.Ki kujdes se mundet me te met ty se i ke organizu sulmet hahaahah.

Termi flliqesir kish me kan adekuat veq nese klasifikohet prej 1-10 e atehere arabet kish me e marr ''1shin''

Qysh po lyp armpushim kryeministri i libanit si thmija ''gjynah''.

musl|m
08-08-06, 09:51
Savioroviē,

I tepert je ba kemi zen ne tjeret mos me ta vnu veshin fort se qka po fol spo ka kurrfar peshe kurrfar serioziteti nuk e di pse po mundohesh kot kur je kaq i pasukseshem.

Shpresoj qe konflikti sa me shpejte te perfundon dhe femijet te mos jen me te rrezikuar, gjithashtu lus All-llahun ti zbut zemrat si kjo e Savior qe frymojne vetem per te vrare dhe me kete shkaktojne ērregullime te mdha ne toke.

musl|m
08-08-06, 09:59
Savior

Ma mos te mesin ty ne dore se i ke vra ARABET,se edhe ashtu israeli e ka nder mend me i vra te tan.Ki kujdes se mundet me te met ty se i ke organizu sulmet hahaahah.

Termi flliqesir kish me kan adekuat veq nese klasifikohet prej 1-10 e atehere arabet kish me e marr ''1shin''

Qysh po lyp armpushim kryeministri i libanit si thmija ''gjynah''.

Ju dite e nate qitni shkum per goje duke deklaru se Islami nxit luftra dhe Muslimanet jan gjakpires kurse ne nje moment tjeter harroni rolin tuaj te "gjynahqarit" qe eshte ne hall prej muslimanve dhe thoni se gjakpires eshte pikerisht Izraeli kurse "gjynahqar" muslimanet.

Ju po i ktheni shuplaka vehtes i nderuar, ajo qka eshte desht per tu then eshte thene, dhe mendoj se shum gjera jan sqaruar, kjo etja juaj per gjak ne kete kohe do te shuhet jo nga muslimanet por nga vet bota e civilizuar, nese hitleri ka vdekur nuk duhet harruar se ne gjermani femijet e hitlerit jan kudo...

Mos merni yrysh e me ba hop ende pa kcy se nuk i dihet si aterroni me kembe apo me hunde...

Savior
09-08-06, 13:06
Savior

Ma mos te mesin ty ne dore se i ke vra ARABET,se edhe ashtu israeli e ka nder mend me i vra te tan.Ki kujdes se mundet me te met ty se i ke organizu sulmet hahaahah.

Termi flliqesir kish me kan adekuat veq nese klasifikohet prej 1-10 e atehere arabet kish me e marr ''1shin''

Qysh po lyp armpushim kryeministri i libanit si thmija ''gjynah''.

Po be pom dhimbset ky Fuad Siniora ni dit e pash ne TV veq sa s'ja nisi me kajt. Ka dasht xhihad qe ku e ka xhihadin. Ani ma ky Hasan Nasrallahi (Partia e Allahut), s'di qa s'ju q... nanen Izraeli atom me t'i bo shoshe krejt si ne Hiroshime.
Eh ktina kryeministrit te Libanit ka pas doft me i ra ne mend ma heret. Pasha Zotin qysh ja kum marr inati arabve i kisha pre. Ahhhhhh ku s'kesh ushtar i Izraelit. S'kishin faj kta Jahudit kur e kishin dasht me gjujt Muhametin me gur se po shihet kush jane pasuesit e tij. Ani ma Kryqzata, pak jane Kryqzatat per ta. Holokaust vllau jem, qikjo eshte zgjidhja, po kta Jahidit kurre deri ne fund se kane qu, veq per qata s'um pelqejne.

Po kta arabt sen more s'po dijshin veq me vra njerez palidhje me shpall xhihad per cdo dite dhe e dijne se allahu as qe ekziston. Kta e kishin me vra njerez si me bo vepra te mira. Po cuditem qysh i duron ne toke te vet Izraeli. Keta krejt ne kampe perqendrimi i kisha qu. Qat'her e kishi pa holokaustin se ktyve pa ja bo so Japonise e Hitlerit kta s'marrin vesh. Kur t'i qet njo dy tre bomba atomike ne Meke ne Medine me i shkatrru qendrat ku e marrin frymezimin per terrorizem keta melaqe kan m'u bo si Japonezt edhe Gjermanet sot qysh kan marre treme prej lufte.
Pershendetje.

Savior
09-08-06, 13:27
Ju dite e nate qitni shkum per goje duke deklaru se Islami nxit luftra dhe Muslimanet jan gjakpires kurse ne nje moment tjeter harroni rolin tuaj te "gjynahqarit" qe eshte ne hall prej muslimanve dhe thoni se gjakpires eshte pikerisht Izraeli kurse "gjynahqar" muslimanet.


Ju Muslim ja filluat te paret luften me te Krishteret kur "Profeti" juaj tha: Jam i urdheruar t'i luftoj 'pabesimtaret', derisa nuk mbetet asnje fe, perveq Islamit". E si mund te kete paqe me ju kur ju doni qe ta fusni boten ne kaos dhe te mbizotroni mbi ne. Shpallni xhihad veq ky xhihad do t'ju shndrrohet ne ferr. Ky xhihad dhe terror i juaji na ka bere veq me te forte, nuk na ka dobsu aspak veq na ka forcu. Nuk ka dert a ka myslimane me shum, edhe 5 here me qen ma shum se ne, ne do ta fitojme luften kunder arabeve, sepse ata nuk kane pse luftojne. Ushtria e Shejtanit (allahut) do te humbe, kete e ka garantuar Zoti i plotfuqishem dhe jini te sigurte.
Megjithate le t'ia leme Zotit, Ai vendose se kush do te fitoje.


Ju po i ktheni shuplaka vehtes i nderuar, ajo qka eshte desht per tu then eshte thene, dhe mendoj se shum gjera jan sqaruar, kjo etja juaj per gjak ne kete kohe do te shuhet jo nga muslimanet por nga vet bota e civilizuar, nese hitleri ka vdekur nuk duhet harruar se ne gjermani femijet e hitlerit jan kudo...

Mos merni yrysh e me ba hop ende pa kcy se nuk i dihet si aterroni me kembe apo me hunde...

Ushtaret e Hitlerit qe pe keshni kane qene shume myslimane qe menxi nuk prisnin qe te vrisnin cifute. mjer Jahudit qe s'e dijn me kend kane pune po ende qitash ja kan nise me marr vesh. Me kohe krejt shkojne.
Pershendetje.

Gentiani
10-08-06, 18:17
Nasrallahu i kishte deklaruar gazetarėve, se ėshtė duke pritur porosinė pėr "kanė" nga Irani dhe kishte njė befasi pėr Izraelin, pėr "kanagjeq"!

Nė fabrikat e Ahmedit edhe tė Nexhatit, ishin duke vluar dhe pėrzierė kazanat me "kanė", sigurisht Ahmedi edhe Nexhati kanė menduar me kohė, pėr "biznesin" me Izraelin, sepse atyre ju nevojiten me i ngjyrosur zylyfet edhe ato frizurat speciale qė kanė :tongue:

Nėse i bjen nė dorė ajo "kanė" Nasrallahut , jo vetėm zylyfet edhe flokėt, por i ka lyer kokėn e gjithė trupin Izraelitėve :tongue: :tongue::wink:

Drinni
10-08-06, 20:07
Nasrallahu i kishte deklaruar gazetarėve, se ėshtė duke pritur porosinė pėr "kanė" nga Irani dhe kishte njė befasi pėr Izraelin, pėr "kanagjeq"!

Nė fabrikat e Ahmedit edhe tė Nexhatit, ishin duke vluar dhe pėrzierė kazanat me "kanė", sigurisht Ahmedi edhe Nexhati kanė menduar me kohė, pėr "biznesin" me Izraelin, sepse atyre ju nevojiten me i ngjyrosur zylyfet edhe ato frizurat speciale qė kanė :tongue:

Nėse i bjen nė dorė ajo "kanė" Nasrallahut , jo vetėm zylyfet edhe flokėt, por i ka lyer kokėn e gjithė trupin Izraelitėve :tongue: :tongue::wink:


Luja Gentian Moderatori luja. po don mjau kalu ktune P:P.P:P:a qysh i kan emrat? U po pernime harrova se ti gjithmon po delshe fitues nė debate(Motoja e juaj).

Gentiani
10-08-06, 21:10
Luja Gentian Moderatori luja. po don mjau kalu ktune P:P.P:P:a qysh i kan emrat? U po pernime harrova se ti gjithmon po delshe fitues nė debate(Motoja e juaj).

Ani Drinn a tė bėnė syt, apo lexove diēka ?! :wink:

Lidhshmėri tė madhe duket tė ketė ky shkrim i yti me Jugun e Libanit dhe motonė time ! :wink: :tongue:

Ke tė fala nga unė prej Jugut tė Libanit!

Ereniku
10-08-06, 21:14
Luja Gentian Moderatori luja. po don mjau kalu ktune P:P.P:P:a qysh i kan emrat? U po pernime harrova se ti gjithmon po delshe fitues nė debate(Motoja e juaj).


Ky eshte i njohur per postime veteknaqese. E merr gjumi ma leht sikur femin pran kukulles. :biggrin:

Gentiani
10-08-06, 21:20
Eu, eu po ē`e paskan marrė vehten para Drinni e Ereniku! Nėse u kam vendosur digėn para mė vjen keq :wink: :tongue: :tongue:e pastaj...?! hėm, kėshtu ėshtė kur argumentet u merr lumi para vehtes dhe duhet tė shkruani diēka sa pėr tė shkruar, ose tė tregoni qė jeni online :wink:

Ereniku
10-08-06, 21:29
PseudoArgumentet tua, sado te gjata te jene, i merr era se jane te pavlefshme. Ti thirresh ne emer te hisbollahit dhe Nexhadit nga teherani duke u vetknaqur me Argumentet per ta cilat flet qe ne fakt skan fije baze. Krejt e kunderta me ato argumente te qerdhes po ndodh ne ate konflikt.
vazhdo tutje se bahet mire edhe per ty :D

Gentiani
10-08-06, 21:35
PseudoArgumentet tua, sado te gjata te jene, i merr era se jane te pavlefshme. Ti thirresh ne emer te hisbollahit dhe Nexhadit nga teherani duke u vetknaqur me Argumentet per ta cilat flet qe ne fakt skan fije baze. Krejt e kunderta me ato argumente te qerdhes po ndodh ne ate konflikt.
vazhdo tutje se bahet mire edhe per ty :D

Ereniku, po e zė qė solle diēka si argument e mė shumė si muhabet, ashtu siē ja ke zakon ti mė, por mjafton kėto qė ke shkruar. E tani tė dėshirojė Natė tė mirė dhe gjumė tė ėmbėl, sepse nuk kam kohė e as disponim Chatti me ty :wink:

Ereniku
10-08-06, 21:37
Belivalla as une me ty, veq thash tkqyri a merr vesh(kupton) thmija?? :D

pirro
11-08-06, 18:59
Pro arabo-fashistat po mundohen me i ik temes

Une ju kuptoi qe keni deshtu ne prognozimet e jujaja mbi kete konflikt, mirpo jo ne kete shkalle te larte te mos e kapni temen qe eshte shume joshese.
thoni qe izraeli asht i ''keq bile''(hahah)

dr1ta
11-08-06, 23:33
SKA PAS FAJ HITLERI !!!:tongue:

Savior
13-08-06, 15:31
SKA PAS FAJ HITLERI !!!:tongue:

hahhahahah, far katastrofash njerez jeni. Ka kalu ma koha e Hitlerit oj Moter, shko bonjav Jahudive qishtu, veshte n'dore ti jepin pasha Zotin. Ketu let ne forum, edhe une them qe Hitleri s'ka pase faj, po shkoni atje, ata po ju presin. Majeni ne mend qita Jahudit e sotit nuk jon ata te 60 viteve me pare, tani ata nuk jane vetem sikur ne ate kohe, Ameriken e krejt boten e Civilizuar e kane mas veti.

Gentiani
13-08-06, 22:30
13. August 2006 - 21:06

Israels Armee erleidet schwerste Verluste seit Einsatzbeginnhttp://www.swissinfo.org/images/icons/mystories_add_story.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/)


Armata Izraelite pėson humbjen mė tė madhe qė nga fillimi i aksionit tė saj!


BEIRUT/TEL AVIV - Kurz vor Inkrafttreten der geplanten Feuerpause hat die israelische Armee in Libanon die schwersten Verluste seit Beginn des Einsatzes vor einem Monat erlitten.

Am Wochenende stiessen rund 30 000 israelische Soldaten weiter in Richtung des Flusses Litani vor. Dabei wurden nach Armeeangaben über 30 israelische Soldaten getötet und über 100 weitere verletzt. (Sipas tė dhėnave ushtarake vriten 30 ushtarė izraelit dhe mbi 100 tė plagosur)

Israels Verteidigungsminister Amir Perez rechtfertigte die Bodenoffensive mit den Worten, sie solle der internationalen Friedenstruppe den Boden bereiten. General Udi Adam sagte, Israel werde seine Ziele hoffentlich bis Montag erreichen und einen "Teil des geplanten Gebietes übernehmen, vielleicht sogar das gesamte."

Auch die israelische Luftwaffe setzte ihre Bombardierungen in grossen Teilen des Landes fort. Nach Polizeiangaben verloren dabei mindestens 14 Zivilisten ihr Leben. Die Kampfflieger bombardierten unter anderem den als Hisbollah-Hochburg geltenden südlichen Beiruter Vorort Haret Hreik.

Die Hisbollah ihrerseits schoss nach Medienangaben 250 Raketen auf israelisches Territorium - so viele wie nie zuvor an einem Tag. Dabei kamen mindestens zwei Israelis ums Leben.

Seit Beginn des Konflikts wurden in Libanon mehr als 1100 Menschen getötet, die meisten Zivilisten. Auf israelischer Seite starben mindestens 150 Menschen. Rund eine Million Menschen befinden sich auf der Flucht.

SDA-ATSIzraeli nė Liban e ka tė humbur luftėn ushtarakisht dhe politikisht. Tani nuk kėrkon mė kthimin e atyre dy ushtarėve, por aman ndaloni raketat!!!

Izraeli qė e ndjente vehten triumfatorė me fitoren e 6 ditėve tė luftės, ėshtė i goditur Nokdaun-KO edhe atė shumė keq, nga njė strukturė, e cila nuk ėshtė as strukturė me organizim tė mirėfilltė ushtarakė.

Kėnga ka ndryshuar dhe nėse Izraeli nuk ka mėsuar nga leksioni qė e ka paguar shtrenjtė dhe nuk ndryshon diskursin politik... tjetrin e paguan shumė shtrenjtė.

Eh, kohėra e mote, mu sikur ajo puna e Davidit dhe Goliatit, i ngjanė kjo puna e Libanit dhe Izraelit.

Shumė, shumė keq mė erdhi pėr Izraelitėt, shqiptarėt e ndjerė sa kanė hjekur duke i shpetuar e fshehur, e tani ngritet Hezbollahu bam e bum, ua qoj mundin huq! :wink:

pirro
14-08-06, 16:56
Gentiani

Me fal po me duket qe e ke keqkuptu termin ''humbes''.Nuk jan te vrar 1000 hebrej, po libanez jan ata.
Edhe a ke degju per nocionin ''deme ekonomike''.Ne liban e kapin shifren me milarda dollar.

Gentiani
14-08-06, 18:05
Gentiani

Me fal po me duket qe e ke keqkuptu termin ''humbes''.Nuk jan te vrar 1000 hebrej, po libanez jan ata.
Edhe a ke degju per nocionin ''deme ekonomike''.Ne liban e kapin shifren me milarda dollar.

Pirro u krye seriali, nuk tė ka faj kush qė nuk e ke pėrcjellur dhe nuk e ke kuptuar :tongue:

Ani ndodhi me ju takue ty edhe Saviorin, ata tė Hezbollahut, sa herė shkonit nė Jerusalem e Tel Aviv e ktheheshit kėtu, jo vetėm veshėt nė dorė, por kokėn me gjithė veshė nė dorė ua japin :tongue: :tongue: :wink:

Marrja e Zotit, 5000 luftėtarė me e mundė njė ushtri prej 30.000 ushtarėve me gjithė atė teknikė qė e patėn me vehte, vetėm nė Libanin Jugor ndodh! nc,nc,nc