PDA

View Full Version : A ėshtė e aftė opozita Kosovare nė qeverisjen e vendit?


Kalt
15-07-06, 12:24
Opozita politike ne Kosove qe nga viti 1999 e ne vazhdim, pervec qeverisjes se disa komunave, ende nuk ka gjetur rrugen e duhur per te ardhur ne pushtet.
Demokracia ne Kosove eshte e re dhe e brishte, por megjithate do te ishte ne te miren e Kosoves qe krahas nje pozite te forte, te kishte dhe nje opozite aktive, sepse opozita aktive ben qe punet te behen me mire.

Pse zgjedhesit nuk ja kane dhene asaj mundesine te vije ne pushtet?
A eshte e afte ajo te qeverise Kosoven?
Cfare i mungon asaj qe te behet e besueshme per zgjedhesit?

Zero Cool
15-07-06, 12:39
Po opozita aktuale ne Kosove eshte shume me e afte sesa pozita aktuale!

Pse zgjedhesit nuk ja kane dhene asaj mundesine te vije ne pushtet?

Sepse mos te ishin Shqiptaret keshtu si qe jane, qeshtja Shqiptare do te ish mbyllur shuuume ma heret ,para mija vjeteve. Nuk ka vend ne bote ku menjehere pas luftes nuk kan fituar ne zgjedhje sjellesit e lires. Natyrisht perveq ne Kosove. Kjo e tregon mendjelehtesine dhe papjekurine politike te Shqiptareve.

Ēfare i mungon asaj qe te behet e besueshme per zgjedhesit?
Opozites nuk i mungon asgje por Shqiptaret duhet ti hapin syte dhe te vetedijesohen dhe Kosova do te kete perparimin e saj ne te gjitha fushat, ne ate mase sa nuk ka pas kurre ne historine e saj.

Pilati
15-07-06, 13:21
Per mendimin tim jo nuk eshte ende sa duhet e pjekur qe te marr pushtetin.
Zgjedhesit nuk ja kan dhene besimin per te udheheq pushtetin pikerisht per mos seriozitetin dhe gafat e shumta qe beri kjo opozite ne periudhen 1999-2006.

Ju mungon pjekuria politike, per tu ber e besueshme ne popull dhe per te marr voten e tyre.


Zero cool paske mendime interesante sa i perket popullit shqiptar.
U dashka ai te vetedijesohet e te sjell ne pushtet ata qe nuk ja duan te miren ketij populli.
Mos bre mos me ban te qeshem.

Po hajt mos ke dert se deri sa te "vetedijesohet" populli opozita eshte ka ndjehet mir Nen Hije aty ku edhe e ka vendin. :tongue: :tongue:

Drinni
15-07-06, 14:01
Kur them kete nuk mendoj ne persona qe udheheqin opoziten, por kryekput per iden dhe guximin qe ka opozita kosovare.
Do te ishte e natyrshem te mendohej qe opozita nuk do te mund te qeverisje eventualisht vete pa ndonje koalicionar, por edhe sikur te ndodhte te fitonte votat opozita do ti dilte ne krye detyres bile edhe me bindese sikur qeveria e tanishme.
Nuke eshte ketu fjala per ndonje koalicion komunistesh si dikujt i teket te thot, apo e bene per te hutuar popullin e pa ngritur dhe pa pervoje demokracie.

Opozita ka nje kapacitet te madhe expertersh ne lami te ndryshme, dhe puntore te zellshem.

kaq nga une.

A.Morina

Arb
15-07-06, 14:20
Shqiptaret keshtu si qe jane, qeshtja Shqiptare do te ish mbyllur shuuume ma heret ,para mija vjeteve. Nuk ka vend ne bote ku menjehere pas luftes nuk kan fituar ne zgjedhje sjellesit e lires. Natyrisht perveq ne Kosove. Kjo e tregon mendjelehtesine dhe papjekurine politike te Shqiptareve.Kush jane keta "sjellesit e lirise?"

Edhe, kush je ti qe na tregon se Shqiptaret paskan "mendjelehtesi dhe papjekuri politike?"

[quote]

LOJETARI
15-07-06, 15:03
Jo veq opozita po secili te ne eshte i afte te qeverise ,por a do te jene te afte te qeverisin mire nuk besoj sikurse qe po verehet qe edhe pozita nuk eshte e afte te qeverise mire . Shikoni ata qe qeverisin komunat, te cilet nuk munde te ankohen se nuk kane kompetenca te mjaftueshme siq munde te arsyetohet qeveria . Asnje ,as aty ku qeverise LDK e as aty ku qeverise PDK nuk ka ndonje ndryshim qe do te munde te thuhej se keta jane me te mire apo ata ,fatekeqsisht te gjithe njesoj qeverisin .E a munde ta fajsojme popullim per kete ,une mendoj se jo ,sepse edhe nuk ka ndonje alternative me te mire ,populli edhe pse duket nganjehere i lodhur budalle nuk munde ta quajme

remi.bmc
15-07-06, 19:06
Pershendetje per te gjith fjalet e shkruara nga zero cooll i perkrah dhe jam i mendimit te njejt kurse saper at tjetrin qe nuk pe dika se kush eka sjell lirin ne kosov sdi qka ti them perveq se e di qe as serbia e as ata qe qeverisin tash e sa vjet nekosov nuk ekan sjell lirin po edin mir krejt poplli per fat te keq kemi edhe asi njerz qe kan deshir me ndryshu ket histori.

Guri i madh
15-07-06, 19:58
per uzorpime e per faqe te zeza per kercnime te kundershtarve politik e vrasje mbas shpine e korrupcion nuk mundet kush mejaukalua per me qeveris nuk kan as shanca teorike se nuk din si duhet me qeveris po edhe nuk kan kurajo me udh,heq shtet ligjor D.MTH jooooo

remi.bmc
15-07-06, 23:48
prej kujna eke msu kit vjerrsh o guri i zi ti personalisht ake uzurpu apo ke ba naj pun te pa hishme ti ne emer te atyre qe sot i kritikon e qe ata dje per ty dhe gjith popllin shqiptar dhan gjithqka qe paten .

Guri i madh
16-07-06, 13:18
ket realitet e kam msue mbas lufte ne qeversjen e perkohshme po edhe ne qeverisjen e koaliconit te gjer nen drejtimin e bajram regjepit hapi syt se edhe ti i sheh kto krime qe i kam cek

Drinni
16-07-06, 17:52
Shkruan Agim Vuniqi

Tirana ne menyr te pakuptimte jo qe nuk percillte kete mesazh por koincidentalisht perbuze datat me rendesi prioriteti, dhe shkallmon rrugen demokratike per realizimin e kerkesave, ēfardo qe te jene.

Opozitaret socialist jo qe nuk treguan sensin me te vogel per shqiptaret e kosoves, por ata jan bere zera te keqinje te nje politike antikombetare, jane bere zedhenes te PASOK-ut grek.

per me shum http://www.kosovapress.com/ks/index.php?cid=1,8,3828

remi.bmc
16-07-06, 20:59
O shtetas i dardanis, per asni krim nuk mund ta akuzosh askend derisa nuk dihet kush esht dorasi i krimit, e saper hajni e gjera te tilla i kemi pa edhe para lufte edhe mas lufte nga ata qe ti i perkrah e qe kurr nuk ben azgje per te miren e vendit te vet pos per veten dhe rrethin e tyre.Tung nga REMI.BMC.

Guri i madh
16-07-06, 21:11
O shtetas i dardanis, per asni krim nuk mund ta akuzosh askend derisa nuk dihet kush esht dorasi i krimit, e saper hajni e gjera te tilla i kemi pa edhe para lufte edhe mas lufte nga ata qe ti i perkrah e qe kurr nuk ben azgje per te miren e vendit te vet pos per veten dhe rrethin e tyre.Tung nga REMI.BMC.


remul dallash e kie

gazi2000
16-07-06, 21:15
ket realitet e kam msue mbas lufte ne qeversjen e perkohshme po edhe ne qeverisjen e koaliconit te gjer nen drejtimin e bajram regjepit hapi syt se edhe ti i sheh kto krime qe i kam cek
une mendoj se me njerz te arsimit te ulet dhe me historian nuk mund te qeveriset opozites i nevijiten figura te reja ato qe jan momentalisht ju ka dal boja jan jasht loje (opsajt) eshte e drejt se nese nje parti humb zgjedhjet prijsi i tyre duhet tua leshoje vendin dikujt tjeter e jo te njejt persona te qendrojn deri ne pension si hashim thaqi

ILIRI_wien
18-07-06, 17:48
po mendoj se opozita eshte e aft te qeveis si duhet.