PDA

View Full Version : Niveli i TV nė Kosovė nė gjendje katastrofale!


Gentiani
16-07-06, 16:19
TV si medium i rėndėsishėm nė informim, edukim, kulturė si dhe transmetimin e tė gjitha kėtyre tek shikuesit, tė cilėt e pėrcjellin atė, do duhej tė luanin rol tė fuqishėm nė shoqėri.

Nė Kosovė, e kam fjalėn pėr RTK, TV 21 si dhe Kohavision, si reprezantues mė kryesorė nė lėminė e mediumeve TV, janė nėn ēdo nivel qoftė edhe tė ndonjė TV lokal e amatorė.

Duke filluar qė nga programet informative-emisioneve tė lajmeve, atyre edukative, serialeve skėterrė e tmerr, pa i komentuar emisonet tjera, bie fjala sikur ai "njė kafe me Labin" dhe x,y emisioneve tjera pa koncept tregojnė pėr gjendjen amatore dhe nė agoni tė pafund tė cilat gjindet ato!

Drinni
16-07-06, 18:04
Televizioni i Kosoves i ngjan nje forumi diskutimesh, ku kush don dhe si don guxon te shprehet.
Pėr ta arritur kulmin nga tė gjitha serialet e huaja qe mbysin kohėn e pasditeve, e deri te mė tė vegjėlit.

Dj Shine
16-07-06, 21:29
Televizioni ėshtė shtylla kryesore e informimit nė ēdo vend tė zhvilluar! Fatkeqėsisht jo nė Kosovė, pėr Shqipėri mė duket se sa i pėrket cilėsisė dhe kualitetit si profesional dhe idesė, mund tė themi se janė njė dekatė para Kosove! Nė Kosovė nuk ka TV kualitative jo pėr arsye se nuk ka mundėsi tė arrihet njė gjė e tillė, por pėr arsye se nė RTK bėhet ēka thotė UNMIK-u, nė RTV 21 janė punėsuar babai i jep lajmet, i biri e inēizon me kamerė, e nipi i tij bėn prerjen e shiritit, kurse nė KTV janė tė punėsuar "kulerat" e Kosovės! Kėtu nė Gjermani nuk pashė qė 8 vite qė jetoj, qė njė gazetar i lajmėve doli me njė kėmishė "hawai" tė i jap lajmet. Nuk pashė asnjė gazetar qė nėpėr fytyrė ka vija tė vizatuara tė mjekrrės sė mbetur aty kėtu!
Sė fundi shikova disa lojė tė Kampionatit Botėror nė futboll, Gjermani 2006, qė transmetonte RTK! Unė nuk e di nėse disa komentatorė kanė njėrin nga prindėrit serb apo ēka ėshtė nė pyetje? Ne kemi mėsuar qė nga klasa e parė se nė alfabetin tonė kemi shkrojnjat "l" dhe "ll". Nė RTK (jo vetėm aty!), vėrejta se ēdo lojtarė qė kishte nė emėr njė shkronjė l , lexohej ll. P.sh. nuk i thuhej Luca Toni po LLuca Toni, Ronaldo-Ronalldo, stadiumi Olimpik- stadiumi Ollimpik, etj.! Me njė fjalė nė ēdo TV tė botės besoj se ka kritere edhe nė shqiptimin e fjalėve, por jo edhe nė Kosovė!
Se sa i frytshėm dhe larmishėm mund tė bėhet njė Televizion, besoj se tė gjitha TV-tė nė Kosovė e dinė!? Po iu lutem mos e familjarizoni ēdo segment tė jetės kosovare!

Gentiani
26-07-06, 23:53
Po ndėrlidhem sėrisht nė temė, pėr tė theksuar ato qė kam mundur ti vėrej - lėshimet gjatė emisioneve informative.

Mungon klasifikimi i lajmeve, si pėr nga rėndėsia dhe aktualiteti i tyre pėr editim dhe shpesh janė lėmsh lajme! Gjėja qė mė iriton kur fillon me ndonjė lajm, nė stilin " tre persona e dogjėn njė shtėpi diku nė njė sokak nė Bangladesh" ose "dy persona tė armatosur plaēkitėn njė bankė diku nė Amerikėn latine". Lajme aq tė parėndėsishme dhe tė kategorisė qė nuk e meritojnė tė jenė temė qendrore e njė emisioni lajmesh.

LOJETARI
27-07-06, 18:18
Deri sa te henen ne mbremje percillja nje emision te drejtuar nga zoteri Mulliqi i cili kishte ftuar mysafire nje aktore te re te filmit dhe teatrit ,nga keqarrdhja beja gjeste te cuditshme te ngjashme me ato kur percjell nje loje te futbollit dhe perpiqem t“i ndihmoje sulmuesit te shenoj gol .I vetedijshem se nuk do te ndryshoje asgje mbeta i deshpruar dhe me kallje muskujsh ne pjesen e siperme te kraherorit dhe te dy duarve .
Me dukej se shpirti po don te me dale nga gjoksi kur vereja me cfare telashesh nxiirte nga goja fjalet e veta sikur t“i kerkonte diku ne bodrumet e mykura te oratorise se vet .As mysafirja megjithe simpatine qe kishte trasheguar nga natyra nuk ma lehtesonte ate mbremje te nxehte vere ku ajri edhe ashtu ishte i manget .Djerset me shkonin si lume dhe para se te bija ne kolaps turpi per ate qe nuk kisha faj vete largova nga dhoma me fuqine e teledirigjuesit keta dy mysafire te paturpshem qe gati ma moren frymen .Rrofte teknika moderne, me nje suste zgjedhe nje sere problemesh .