PDA

View Full Version : Mbreti dhe Puntori


Drinni
22-07-06, 18:13
Gjersa kalonte lartmadheria e tijė Mbreti me dy kėshilltarėt e vetė, takoi njė bujk te shtyrė nė moshė. Vendosi ti ndėrroj dy -tre llafe me tė:
Mbreti
Punė e mbar orė i vonė...?
Bujku
Sjam i vonė por kam punuar per te tjeret...!
Mbreti
Po ajo dėbore qe ka rėnė ne bjeshk ...?
Bujku
E ka kohėn madhėria juaj...!
Mbreti
Tė ua sjellė dy deshė, do tė dini ti qethni...?
Bujku
I qeth e i sterqethė, dhe gjallė u'a sjellė...!
:smile:

Murgesha
22-07-06, 18:25
Gjersa kalonte lartmadheria e tijė Mbreti me dy kėshilltarėt e vetė, takoi njė bujk te shtyrė nė moshė. Vendosi ti ndėrroj dy -tre llafe me tė:
Mbreti
Punė e mbar orė i vonė...?
(Punė tė mbarė plak i vjetėr)
Bujku
Sjam i vonė por kam punuar per te tjeret...!
(Nuk mė kanė lindė sė pari djem po vajza e tash vajzat tė martuara djemtė ende tė vegjėl pėr punė)
Mbreti
Po ajo dėbore qe ka rėnė ne bjeshk ...?
(???????????????????????)
Bujku
E ka kohėn madhėria juaj...!
(???????????????????)
Mbreti
Tė ua sjellė dy deshė, do tė dini ti qethni...?
(Deshtė nė kėtė rast janė oborrtarėt e mbretit)
Bujku
I qeth e i sterqethė, dhe gjallė u'a sjellė...!
:smile:
(I kishte pas qethė qė ēke me te) :biggrin: :biggrin:

Drinni
22-07-06, 18:34
Gjersa kalonte lartmadheria e tijė Mbreti me dy kėshilltarėt e vetė, takoi njė bujk te shtyrė nė moshė. Vendosi ti ndėrroj dy -tre llafe me tė:
Mbreti
Punė e mbar orė i vonė...?
(Punė tė mbarė plak i vjetėr)
Bujku
Sjam i vonė por kam punuar per te tjeret...!
(Nuk mė kanė lindė sė pari djem po vajza e tash vajzat tė martuara djemtė ende tė vegjėl pėr punė)
Mbreti
Po ajo dėbore qe ka rėnė ne bjeshk ...?
(???????????????????????)
Pse jeni thinjur(zbardh flokesh) nga natyra apo jeni vertet i plakur,Bujku
E ka kohėn madhėria juaj...!
(???????????????????)
Jam plakur, e kam kohen.
Mbreti
Tė ua sjellė dy deshė, do tė dini ti qethni...?
(Deshtė nė kėtė rast janė oborrtarėt e mbretit) Po sakt. Sa ju meer mendja se kan kuptuar biseden desht e mijė.Bujku
I qeth e i sterqethė, dhe gjallė u'a sjellė...!
:smile:
(I kishte pas qethė qė ēke me te) :biggrin: :biggrin:


Bravo Murgesh!!!

ILIRI_wien
22-07-06, 18:35
Murgrsha po shpejt e dite bre.

Murgesha
22-07-06, 18:42
Drinni po mė duket se ishte nė kėtė pėrrallė edhe njė bisedė shtesė.
Mbreti:
Ēka ėshtė ai Oxhak i shtrembėr?

Punėtori:
Shtrembėt po, por tymin e qet drejt.


Ps. Ilir wien e kam pas tė njėhor kėtė rrėfim. :biggrin:

Drinni
22-07-06, 18:45
Paskem harru Murgesh, Mohhhhhti u kan kjo.

Murgesha
22-07-06, 19:00
Ah Drinni, plaku kishte edhe vajzėn me vete qė ju grahte Kive nė arė, po ajo kishte hundėn e shtrembėr veē me zgjuarėsi ja kalonte edhe vetė plakut. :wink:

Pastaj ka edhe pyetje tjera nė kėtė pėrrallė.

Mbreti:
Si jeni mė tė largėtit?

Punėtori:
Janė afru edhe fort.


Mbreti:
Po me tė afėrtit?

Punėtori:
Janė largu edhe fort.

ILIRI_wien
22-07-06, 19:35
Murgesha une jom i ri ktu nuk poo e njoh kerkon po nga po lajmerohni ju se kom deshir te kem shok e shoqe

Drinni
22-07-06, 19:51
Ah Drinni, plaku kishte edhe vajzėn me vete qė ju grahte Kive nė arė, po ajo kishte hundėn e shtrembėr veē me zgjuarėsi ja kalonte edhe vetė plakut. :wink:

Pastaj ka edhe pyetje tjera nė kėtė pėrrallė.

Mbreti:
Si jeni mė tė largėtit?
Syt
Punėtori:
Janė afru edhe fort.
Jo shum larg


Mbreti:
Po me tė afėrtit?
?
Punėtori:
Janė largu edhe fort.
???

Po mundohem t,ia ēėlloi
Me kėmbėt si e ke hallin ?
SØØshkoi dot larg...

Murgesha
22-07-06, 21:11
Murgesha une jom i ri ktu nuk poo e njoh kerkon po nga po lajmerohni ju se kom deshir te kem shok e shoqe

Ilir, unė lajmėrohem nga Dardania.
Patjetėr se do tė keni shokė dhe shoqe, dhe je i mirėseardhur.

_________________________________________________

Po Drinni nė rastin e parė e pyet pėr sytė, e nė rastin e dytė e pyet se si i ka punėt me kėmbėt, a mundet tė ec larg apo jo??

Hajt tani Drinni vazhdo me mesele tjera.
Keni bėrė mirė qė keni hapė kėtė temė pikėrisht tek filozofia.
Mendoj se filozofia shqiptare nė tė kaluarėn ėshtė trajtuar pikėrisht me tregime apo pėrralla tė tilla.

Daja POLIC
23-07-06, 00:52
Luja murgesha luja 2 me 0 per ty :biggrin::biggrin:

Drinni
23-07-06, 20:09
_________________________________________________

Po Drinni nė rastin e parė e pyet pėr sytė, e nė rastin e dytė e pyet se si i ka punėt me kėmbėt, a mundet tė ec larg apo jo??

Hajt tani Drinni vazhdo me mesele tjera.
Keni bėrė mirė qė keni hapė kėtė temė pikėrisht tek filozofia.
Mendoj se filozofia shqiptare nė tė kaluarėn ėshtė trajtuar pikėrisht me tregime apo pėrralla tė tilla.


Murgesh se di se si duhet kuptuar kėte me "pėrrallė", Por si do ēoftė unė e nisa drejt pėr drejtė me Bejte e Mesele, dhe atė te filozofia, Ndoshta ėshtė dashur tė shkruaja njė pak historik pėr Bejtet /Meselet dhe Bejtagjinjėt e Shkodres dhe Malsis, por atėhere kjo duhet tė ishte vendosur te Kultura Kombėtare.
Nejse spo e zgjas shumė:
Ja njė e tillė
Kur rash nga dega e manit, mė shanė: Shejtanė bir shejtani, kur u ngrita prap nė kėmbė...... Ejani miq ta zėmė njė kėngė.

Murgesha
23-07-06, 20:14
Drinni mė duket se kjo ka tė bėjė me atė kėngėn
Kur pata qura e qurana pata miq e pata jarana.

Drinni
23-07-06, 20:18
Drinni mė duket se kjo ka tė bėjė me atė kėngėn
Kur pata qura e qurana pata miq e pata jarana.

Wouw Murgesh he Burrėreshė.

Murgesha
23-07-06, 20:31
Shkojnė dy burra e trokasin nė derė tė njė shtėpie.
Derėn e hapė njė vajzė.
Aty zhvillohet ky dialog.

Burrat:
Ku janė burrat e kėsaj shtėpie?

Vajza:
Kan shku njė shteg me e mshelė e dhjetė me i qelė.

Burrat:
Po plaku i shtėpisė?

Vajza:
Ka shku me u fresku nėn hije tė atyre lisave atje.
(lisat dukeshin bukur larg prej shtėpisė)

Burrat:
Po plaka e shtėpisė?

Vajza:
Ka shku me nxonė argat

Burrat:
Po gratė e kėsaj shtėpie ku janė.

Vajza:
Janė tė nxėna se janė duke ndėrtu shtėpia nė shtėpi


Burrat:
Po ti kush je?

Vajza:
A unė jam e parėndėsishme, jam hajni i kėsaj shtėpie.


Burrat qė pyetėn nuk morėn vesh asgjė nga pėrgjigjet e vajzės.

Po ju???

Drinni
23-07-06, 20:46
Gjersa tre vllezėrit iu mplak baba dhe donte ti linte, vendosi tua ndajė pasurin.
I madhi mori Kalin, i dyti samarin dhe i treti frenjėt.
Po qe do asnjėrit si bėnte punė dhe duheshin ti shitnin nė pazar, ama nė tė hyr tė pazarit duhej paguar hyrja ose tė tregohej nje mesele, pėrndryshe nuk lejohej hyrja, kusht ishte gjithashtu po sdite tė tregoje njė mesele duhej tė lėre mallin aty!...
Shkoi i madhi dhe sja kap hiq me mesele, la Kalin.
Shkoi i dyti gjithashtu dhe la samarin.
Shkoi i vogli i treti dhe i sheh kalin dhe samarin qe freri qe mbante i takonte takamit. Vendosi njė kusht me pazargjinė, ky i fundit duke menduar se edhe ky sdo dijė tė pergjigjej pranoi kushtin.

Kur shkova te shtėpia nėna ime, myzhde birė se tka le baba, po asht diēka pa qef e duhet me ja prue do lang lepuri e me pi qe tė rritet.
Pa nja pa dy kisha tri pushk te shtėpia, dy pa cev e njė pa ēark, rrėmbeva at pa ēark dhe ja bėra malit, vrava tre lepuj, dy coft e njė pa shpirt. mora atė tė pashpirtin dhe hyra ne njė kasolle pėr ta zier mishin. aty gjeta tre vorba, dy pa vegė dhe njė pa fund, mora atė tė pa fund dhe zjeva mishin nė njė gjyzyr(shosha eshtė ajo e shpesh pėr tė situr ndėrsa gjyzri ėshtė i rallė) mishin e nshoi lėngun e mbajti.
Ja solli nėnės dhe shpetoi baban.
Mori Kalin, samarin dhe frerin qe kishte dhe u nis pėr shpi!
Pazargjiu mbeti Gojė hapur !!!
Eu kti far djali...............................?

Drinni
23-07-06, 21:02
Shkojnė dy burra e trokasin nė derė tė njė shtėpie.
Derėn e hapė njė vajzė.
Aty zhvillohet ky dialog.

Burrat:
Ku janė burrat e kėsaj shtėpie?


Vajza:
Kan shku njė shteg me e mshelė e dhjetė me i qelė.
Kan shku me u hamkarrė, e ma ne sjell edhe dhjetė bela tjera.

Burrat:
Po plaku i shtėpisė?

Vajza:
Ka shku me u fresku nėn hije tė atyre lisave atje.
(lisat dukeshin bukur larg prej shtėpisė)
Ka vdekė
Burrat:
Po plaka e shtėpisė?

Vajza:
Ka shku me nxonė argat
Ka dalė n'kojshi
Burrat:
Po gratė e kėsaj shtėpie ku janė.

Vajza:
Janė tė nxėna se janė duke ndėrtu shtėpia nė shtėpi
Duke u nxėnė mes vete, shpejt do ti kemi vllezėrin e ndar.


Burrat:
Po ti kush je?

Vajza:
A unė jam e parėndėsishme, jam hajni i kėsaj shtėpie.
Ja qeta se mora vesh!


Burrat qė pyetėn nuk morėn vesh asgjė nga pėrgjigjet e vajzės.

Po ju???

Eu Hasan kercylli, se n'kercyll ke ra.

Murgesha
23-07-06, 22:06
Burrat:
Po plaka e shtėpisė?

Vajza:
Ka shku me nxonė argat
Ka dalė n'kojshi

Ka vdekė kush atje dhe ajo ka shku me pa, qė kur tė ken kėta vdekje me ardhė e me i pa.Burrat:
Po ti kush je?

Vajza:
A unė jam e parėndėsishme, jam hajni i kėsaj shtėpie.
Ja qeta se mora vesh!

Ajo ėshtė vajza e shtėpisė, pret tė qeizohet e tė martohet.


Eu Hasan kercylli, se n'kercyll ke ra.
Ēka je ti kallkaxhi.
Po ti?
Menxi ēpo pres. :biggrin:

Drinni
23-07-06, 22:17
Burrat:
Po plaka e shtėpisė?

Vajza:
Ka shku me nxonė argat
Ka dalė n'kojshi

Ka vdekė kush atje dhe ajo ka shku me pa, qė kur tė ken kėta vdekje me ardhė e me i pa.Burrat:
Po ti kush je?

Vajza:
A unė jam e parėndėsishme, jam hajni i kėsaj shtėpie.
Ja qeta se mora vesh!

Ajo ėshtė vajza e shtėpisė, pret tė qeizohet e tė martohet.


Eu Hasan kercylli, se n'kercyll ke ra.
Ēka je ti kallkaxhi.
Po ti?
Menxi ēpo pres. :biggrin:


hahahahahahahaha jaaaaaa me ty spo u qitke kerqysh.
Boll po mvjen zor qe besa tu ban tri me zero per tya.

Murgesha
23-07-06, 22:24
hahahahahahahaha jaaaaaa me ty spo u qitke kerqysh.
Boll po mvjen zor qe besa tu ban tri me zero per tya.

Jo bre Drinni se sjemi ka bėjmė gara kėtu. :biggrin: :biggrin:

Shkojnė dy hajna nė njė shtėpi dhe po e bajnė kėtė muhabet.

Si qenka Havaja?

Tybe qenka vranėt edhe mirė.


Pėr ēka e kanė fjalėn???

Drinni
23-07-06, 22:42
Jo bre Drinni se sjemi ka bėjmė gara kėtu. :biggrin: :biggrin:
Pse mori gara diturie sasht kur keq me ba
Shkojnė dy hajna nė njė shtėpi dhe po e bajnė kėtė muhabet.

Si qenka Havaja?
A ka diēka me vjedh?

Tybe qenka vranėt edhe mirė.
Po diēka paska ama dobėt


Pėr ēka e kanė fjalėn???


Si ėshtė moti sot, a duket hėna nė qiell, dhe sa yje ka?

Drinni
23-07-06, 22:44
Gjersa tre vllezėrit iu mplak baba dhe donte ti linte, vendosi tua ndajė pasurin.
I madhi mori Kalin, i dyti samarin dhe i treti frenjėt.
Po qe do asnjėrit si bėnte punė dhe duheshin ti shitnin nė pazar, ama nė tė hyr tė pazarit duhej paguar hyrja ose tė tregohej nje mesele, pėrndryshe nuk lejohej hyrja, kusht ishte gjithashtu po sdite tė tregoje njė mesele duhej tė lėre mallin aty!...
Shkoi i madhi dhe sja kap hiq me mesele, la Kalin.
Shkoi i dyti gjithashtu dhe la samarin.
Shkoi i vogli i treti dhe i sheh kalin dhe samarin qe freri qe mbante i takonte takamit. Vendosi njė kusht me pazargjinė, ky i fundit duke menduar se edhe ky sdo dijė tė pergjigjej pranoi kushtin.

Kur shkova te shtėpia nėna ime, myzhde birė se tka le baba, po asht diēka pa qef e duhet me ja prue do lang lepuri e me pi qe tė rritet.
Pa nja pa dy kisha tri pushk te shtėpia, dy pa cev e njė pa ēark, rrėmbeva at pa ēark dhe ja bėra malit, vrava tre lepuj, dy coft e njė pa shpirt. mora atė tė pashpirtin dhe hyra ne njė kasolle pėr ta zier mishin. aty gjeta tre vorba, dy pa vegė dhe njė pa fund, mora atė tė pa fund dhe zjeva mishin nė njė gjyzyr(shosha eshtė ajo e shpesh pėr tė situr ndėrsa gjyzri ėshtė i rallė) mishin e nshoi lėngun e mbajti.
Ja solli nėnės dhe shpetoi baban.
Mori Kalin, samarin dhe frerin qe kishte dhe u nis pėr shpi!
Pazargjiu mbeti Gojė hapur !!!
Eu kti far djali, baba vertet i paska vdekur, por rrent ja paska lan..............................?

Murgesha
23-07-06, 22:46
Si ėshtė moti sot, a duket hėna nė qiell, dhe sa yje ka?

Hėna qenka e plotė e yjet spo duken. :wink:

Murgesha
23-07-06, 22:47
Gjersa tre vllezėrit iu mplak baba dhe donte ti linte, vendosi tua ndajė pasurin.
I madhi mori Kalin, i dyti samarin dhe i treti frenjėt.
Po qe do asnjėrit si bėnte punė dhe duheshin ti shitnin nė pazar, ama nė tė hyr tė pazarit duhej paguar hyrja ose tė tregohej nje mesele, pėrndryshe nuk lejohej hyrja, kusht ishte gjithashtu po sdite tė tregoje njė mesele duhej tė lėre mallin aty!...
Shkoi i madhi dhe sja kap hiq me mesele, la Kalin.
Shkoi i dyti gjithashtu dhe la samarin.
Shkoi i vogli i treti dhe i sheh kalin dhe samarin qe freri qe mbante i takonte takamit. Vendosi njė kusht me pazargjinė, ky i fundit duke menduar se edhe ky sdo dijė tė pergjigjej pranoi kushtin.

Kur shkova te shtėpia nėna ime, myzhde birė se tka le baba, po asht diēka pa qef e duhet me ja prue do lang lepuri e me pi qe tė rritet.
Pa nja pa dy kisha tri pushk te shtėpia, dy pa cev e njė pa ēark, rrėmbeva at pa ēark dhe ja bėra malit, vrava tre lepuj, dy coft e njė pa shpirt. mora atė tė pashpirtin dhe hyra ne njė kasolle pėr ta zier mishin. aty gjeta tre vorba, dy pa vegė dhe njė pa fund, mora atė tė pa fund dhe zjeva mishin nė njė gjyzyr(shosha eshtė ajo e shpesh pėr tė situr ndėrsa gjyzri ėshtė i rallė) mishin e nshoi lėngun e mbajti.
Ja solli nėnės dhe shpetoi baban.
Mori Kalin, samarin dhe frerin qe kishte dhe u nis pėr shpi!
Pazargjiu mbeti Gojė hapur !!!
Eu kti far djali, baba vertet i paska vdekur, por rrent ja paska lan..............................?

Si paskam kuptuar pikat nė fund tė tregimit o Drinni. :frown:

Drinni
23-07-06, 22:50
Hėna qenka e plotė e yjet spo duken. :wink:

Hmmmmmm!
a hiq asnjė yllė ska a. hahahahahaa

Murgesha
23-07-06, 22:56
Hmmmmmm!
a hiq asnjė yllė ska a. hahahahahaa

Ha, hahahahahahaahahahahaha

Mu kujtua,

Yjet janė rralluar, se tė zotit tė shtėpisė i ka djeg qumshti e po i fryen kosit.

Drinni
23-07-06, 22:58
Ha, hahahahahahaahahahahaha

Mu kujtua,

Yjet janė rralluar, se tė zotit tė shtėpisė i ka djeg qumshti e po i fryen kosit.

Kuku nana jeme e qova qiken e vogel prej gjumit ,sa me t'madhe kam kesh.

Drinni
23-07-06, 23:08
Naten e mir e nderuar.
Po shkoi se neser mė duhet ti:
Lajė dy borxhe,
ti jap dy hua,
dhe dy ti marrė per vete...!

Murgesha
23-07-06, 23:17
Naten e mir e nderuar.
Po shkoi se neser mė duhet ti:
Lajė dy borxhe,
ti jap dy hua,
dhe dy ti marrė per vete...!

Lumė prindėrit qė tė paskan.

Ishalla ti kthejnė ashtu siē po i jep,

Ato dy pėr vete ndaji pėr gjysmė.

Natėn e mirė e gjumė tė ėmbėl. Se edhe mua po mė thirrin.
Oj shoqe e jemja,
Hajde bimė flejna,
Lesh pėr lesh i shtrojna,
Me jorgan i mlojna. :wink:

Marco
24-07-06, 00:05
Drinni po mė duket se ishte nė kėtė pėrrallė edhe njė bisedė shtesė.
Mbreti:
Ēka ėshtė ai Oxhak i shtrembėr?

Punėtori:
Shtrembėt po, por tymin e qet drejt.


Ps. Ilir wien e kam pas tė njėhor kėtė rrėfim. :biggrin:

Aty flitet kur hyn te Oda e plakut , kur i drejtohet Mbreti Nxemses(Koftorrit)
Koftorri i mir vetem oxhakun e dredht ?,
Vajza oxhakun e dredht vetem tymin e ngre shum mir !!
MBreti :, po me myket kryoa kuzhines ??
Plaku : nese ma gjon qumshtin e Mushkit do ta mbroj ndaj krypen ndaj Mykut
Biseda ka qen e gjat por autori tregon se si Plaku ka qen i menqur ashtu edhe vajza e ti ..Plaku i Menqur e ka shti me kerku Mbretin edhe qumsht mushki .......

A TE KISHA VJET E ATEHERSHIT TASHT ? DO TA LEXOJA PRAP hehehe !!!
Kjo ka qen kur isha ne shkollen fillore ne klasen e 4 apo 5 wauuuuuu