PDA

View Full Version : Kolapsi&Sinkopa


Naki
27-07-06, 17:58
Ē'ėshtė kolapsi (sinkopa, alivanosja)?
Humbje e shkurtėr e vetėdijes me kohėzgjatje prej disa sekondave ose minutave.

Cili ėshtė shkaku?
Sinkopa ndodh si rezultat i asaj qė truri nuk ka oksigjen tė mjaftueshėm. Shkaku shpeshherė nuk ėshtė i njohur. Mund tė bėhet fjalė pėr njėrėn qė vijon:

Rrėnia e pėrnjėhershme e tensionit tė gjakut mund tė sjellė gjer te sinkopa. Ajo mund tė jetė e provokuar gjatė ngritjes sė shpejtė nė pozitė tė drejtė.
Punė e mundimshme ose loja, posaēėrisht nėse koha ėshtė e nxehtė.
Frymėmarrja e shpejtuar (hiperventilacioni).
Gjatė gjendjes sė stresit dhe brengės i cili mund tė veprojė nė tensionin e gjakut.
Si reaksion i ndaj ndonjė ilaēi.
Kollitje e shprehur, dhembje gjatė urinimit ose lėvizje tė dukshme tė zorrėve.
Zgjatjes ose lakimit tė shpejtė tė kokės mėnjanė.
Rrėnja e sheqerit nė gjak (i shpeshtė te njerėzit me diabet).
Alkohol, marihuanė, kokainė.
Shtypje e qafės (psh. Jaka e ashpėr e ngushtė).
Dhembje e fortė gjatė lėndimeve, frika.
Probleme tė zemrės, probleme me shtypjen e gjakut, sėmundje tė ndryshme. Kush mund ta fitojė sinkopėn?

Sinkopa mund tė ndodhė nė cilėn do moshė, por alivanosja pėrshkak tė rrėnjes sė menjėherėshme tė tensionit sė gjakut ėshtė mė e shpeshtė te personat mė tė moshuar.
Te fėmijėt problemi mė sė shpeshti tejkalohet me rritjen. Cilat janė simptomet?
Para se ,,tė alivanoset” fėmija ndien dobėsim ose dridhje, zbehet dhe mund tė ankohet nė ndjenjė tė nxehtėsisė, dhembje nė bark ose ērregullime nė tė pamurit.
Ēfarė nėse fėmija ndjen se do tė alivanoset?

Ndjenja e alivanosjes ose ,,dridhjes” mund tė jetė shenjė se fėmija i juaj do tė alivanoset.
Nė situatė tė kėtillė shtrijeni nė tokė. Nėse nuk mund tė shtrihet, uleni dhe le tė lakohet nga para, le ta vendosi kokėn mes duarve.
Ajroseni dhomėn. Fėmija duhet tė rrijė ose tė ulet, derisa nuk ndjehet mė mirė, le tė drejtohet gradualisht. A mundet tė prevenohet kolapsi?

Nėse fėmija juaj ndjen se po alivanoset, uleni ose shtrijeni menjėherė.
Nėse ėshtė alivanosur edhe mė parė, mėsojeni qė ti shmangi situatat tė cilat sjellin deri te sinkopa. Le t'i shmangė ngritjet e menjėhershme. Mė parė le tė lėvizė dhe le t'i lėvizė kėmbėt e pastaj ngadalė le tė drejtohet. Kur ta thėrrisni mjekun?

Thėrrisni mjekun nėse mendoni se fėmija juaj ėshtė alivanosur si rezultat i reakcionit tė barėrave, problemeve tė zemrės, diabetit.
Thėrrisni mjekun nėse para se tė alivanoset ėshtė ankuar nė rrahje jo tė rregullta tė zemrės, dhembje tė gjoksit frymėmarrje tė shkurtuara, alivanosje e menjėhershme pa paralajmėrime, ērregullim nė tė pamurit, marrjemendja ose vėshtirėsi nė tė folurit.
Nėse ėshtė alivanosur pas lėndimit.
Thėrrisni mjekun nėse fėmija juaj kolabon mė tepėr se njė herė nė muaj.
Nėse edhe anėtarė tė tjerė tė familjes kanė patur histori tė kolapsit dhe vdekje tė papritur. Ku tė paraqiteni pėr ndihmė?

Pedijatri i Juaj
Klinika pėr Sėmundje tė fėmijėve, Ambulanca e Pėrgjithshme