PDA

View Full Version : A besoni se do tė ketė bashkim nė mes Protestantėve dhe Katolikėve?


Savior
31-07-06, 03:08
Marre nga Radio Vatikani-
Marrėveshje historike mbi Doktrinėn e Shfajsimit, nėnshkruar nė Seul nga katolikėt, luteranėt e metodistėt. Kardinali Valter Kasper e konsideron njė nga sukseset mė tė mėdha nė rrugėn e dialogut ekumenik.
Mirėkuptim me vlerė historike mbi temėn teologjike, qė pėr dhjetra vjet ka shkaktuar pėrēarje e njėkohėsiht edhe mbi rrugėn jo tė lehtė drejt bashkimit tė plotė kishtar: ėshtė fjala pėr Doktrinėn e Shfajsimit, njė nga shtyllat e Reformės luterane, kritikuar ashpėr nė vitin e largėt 1547 nga kanunet e Konēilit tė Trentit. Pas njė ballafaqimi gradual, tė hapur nga Koncili II i Vatikanit, qė zgjati katėr dekada, tė dielėn e kaluar, nė Seul, katolikėt, luteranėt dhe metodistėt nėnshkruan marrėveshjen e pėrbashkėt, tė cilėn tė pranishmit e pėrshėndetėn me duartrokitje si njė gur kilometrik nė dialogun ekumenik.
Gjatė punimeve tė Konferencės Metodiste botėrore, kremtuar nė Korenė e Jugut mė 20 deri mė 24 korrikun e kaluar, Kisha Katolike, Federata Luterane botėrore dhe Kėshilli Metodist botėror nėnshkruan dokumentin i cili, sipas kardinalit Kasper, kryetar i Kėshillit Papnor pėr bashkimin e tė krishterėve e nėnshkrues pėr palėn katolike - ėshtė “njė dhuratė e Zotit e njė nga sukseset mė tė rėndėsishme qė ėshtė arritur nė rrugėn e vėshtirė tė dialogut ekumenik”.
Duke cituar Benediktin XVI, kardinali Kasper e quajti kėtė hap pėrpara, shenjė tė bashkimit tė dukshėm e tė plotė nė fe”.
Kujtojmė se marrėveshja ndėrmjet katolikėve e luteranėve mbi Doktrinėn e Shfajsimit u arrit qė nė vitin 1999. “Zgjėrimi i kėsaj marrėveshje edhe me Kishėn Metodiste i hap portėn marrėdhėnieve tė reja ekumenike”, siē deklaroi, pas nėnshkrimit, doktor George Friman, sekretar i pėrgjithshėm i Kėshillit Metodist botėror. Dokumenti u vlerėsua shumė edhe nga udhėheqėsit e Federatės Luterane botėrore. Sekretari i pėrgjithshėm i kėsaj Federate, doktor Ishmael Noko, nėnvizoi se kjo marrėveshje ėshtė njė pikėmbėshtetje e re ekumenike dhe uroi qė tani edhe bashkėsitė si dhe organizmat ndėrkombėtare, si Kishat e reformuara, Kisha anglikane ose vetė Kisha ortodokse – tė mbajnė sė shpejti qėndrime tė ngjashme.

Cka mendoni a mund te bashkohen Katoliket, Metodistet dhe Evangjelistet?
Mendimi juaj?

shqipatri i vertet
01-08-06, 14:34
mos paqem tjeter pune vetem me mendu se a do te bashkohen te krishteret,mendo dostit per bashkimin e kombit tand e hiqju kinezve e krishtereve e arabve