PDA

View Full Version : Zahwari ju bėnė thirrje muslimanėve qė ti bashkangjiten luftės nė Libanon


Zana_ch
01-08-06, 12:35
Lideri numėr 2 i El-Kaidės tė enjėtėn ka lėshuar njė komunikat tė pėrgjithėshme nė tė cilėn u ka bėrė thirrje muslimanėve qė tė ngriten pėr xhihad kundėr israelit dhe ti bashkangjiten luftės nė Libanon dhe Gaza derisa Islami tė mbretėroj prej "Spanjės deri nė Irak."
Nė kasetėn e transmetuar nė Elxhezire, Ejman el-Zahwari tha se el-Kaida nuk do tė qėndroi kotė derisa "kėto predha [Israelite] i djegin vėllezėrit tanė" nė Libanon dhe Gaza.

"O Musliman kudo qė jeni, unė ju bėjė thirrje qė tė luftoni dhe tė bieni shehid nė luftė kundėr Zionistėve dhe kryqtarėve," tha doktori Egjiptias.

"Lufta nė Israel nuk mbėshtetet nė armėpushime...Ėshtė xhihad pėr hirė tė Allahut dhe do tė vazhdoi derisa feja tė triumfoj...prej Spanjės deri nė Irak," tha el-Zahwari.

Fushbetejė e hapur

"E tėrė bota ėshtė njė fushbetejė e hapur pėr neve dhe pasi qė ata po na sulmojn neve ēdokund, ne do ti sulmojm ēdokund."

"Predhat dhe raketat tė cilat po i shkyejn trupat e Muslimanėve nė Gaza dhe Libanon nuk janė vetėm tė Israelit, por janė furnizim prej tė gjitha vendeve tė kualicionit kryqtarė. prandaj qdo pjesmarrės nė krim do ta paguaj qmimin," tha el-Zahwari.

Ai i nxiti Muslimanėt qė tė veprojnė menjėherė. "Ne nuk duhet tė presim derisa forcat Amerikane, Britaneze, Franceze, Jehude, Koreane, Hungareze apo Polake tė hyjnė nė Egjipt, Arabi Saudite, Jemen dhe Algjeri para se ne tė rrezistojmė, " tha ai.

"Le tė fillojmė menjiherė qė tė veprojmė. Interesat Amerikane, Britaneze, Australiane, Franceze, Polake, Norvegjeze, Koreiane dhe Japoneze janė tė pėrhapura nė qdo vend. Kėta tė gjithė muarrėn pjesė nė ivazionin e Afganistanit, Irakut apo Ēeēenis apo i mundėsuan Israelit qė tė mbijetojė."

"Ju, rinia Islame, kjo ėshtė porosia jonė," tha ai. "Nėse ne mbytemi apo burgosemi, vazhdone rrugėn pas nesh, dhe mos e tradhėtoni Allahun dhe Pejgamberin e Tij, dhe mos e thyeni besėn me vetėdije."

"Mbrojtja e Palestinės ėshtė njė qėshtje legjitime dhe qlirimi i Palestinės ėshtė obligim Islamik pėr tė gjithė, prandaj Muslimanėt nuk mund ta dorėzojnė Palestinėn edhe nėse tėrė bota e bėnė atė.

"Kufizimi i betejės vetėm nė luftimin e Jehudive nė Palestinė dhe tė lihet Amerika pa u sulmuar, nuk do ta bėnė Amerikėn dhe kryqtarėt qė tė pėrmbahen kundėr neve.

"Vėllezėrit e mi Musliman, ėshtė e zakonshme qė qeverit Arabe dhe Islamike jo vetėm qė janė tė paafta por gjithashtu edhe tė komplikuara...dhe ju jeni tė vetmuar nė fushbetejė. Mbėshtetnju Allahut dhe luftoni armiqėt tuaj...dhe bėne vetėn tuaj shehid."

Ai gjithashtu tha se bota po kujdeset mė shumė pėr Israelitėt se sa pėr Palestinezėt.

"10 000 tė burgosur Palestinezė nėpėr burgjet e Israelit nuk lajn ndonjė pėrshtypje ndėrsa 3 tė burgosur Israelit e kanė dridhur botėn," tha ai.

Elxhezira, guardian dhe mediat tjera.

pirro
01-08-06, 19:38
Zana ch
Sikur qent frikacake qe nuk guxojn me e kafshu me qenin e sharrit,najajt edhe edhe arabet veq po i sillen rreth e rrotull izraelit dhe asnja nuk guxon me ju gjujt (edhe per mendim tim kan te drejt). Se i kan te fresketa gjeneratat tjera se kush asht izraeli(koka civilizimit botror).
E ai zahwari nuk e din as vet se ku asht, edhe ju ka hap fronti shume per luft , feq fronti ma i mire dhe i kandshem asht izraeli per muslimat radikal.

Savior
02-08-06, 01:50
Le te ju beje sa te doje, se myslimanet e kane humbur luften qemoti. E dijne kete fakt po nuk dojn ta pranojn.

musl|m
02-08-06, 12:29
izraeli(koka civilizimit botror).

Dy nga lagjet me kryesore ne Zurih te Zvicrres te banuara kryesisht me Jehudi nga Izraeli bejn nje nga gjestet me fanatike dhe cinike duke bllokuar rrugen nga oret e mbremjes deri ne mengjes sepse ju pengon zhurma e makinave, ata nuk marrin parasysh faktin se ato dy rrug jan dy arterie kryesore te Zurihut qe shpiejn per ne autostradat qe jan rreth saj dhe me kete shkaktojne probleme te medha ne komunikacion me qka i ben Zvicrranet dhe tegjith qe jetojne aty ti urrejne si njerezit me te flliqt dhe pa zemer ne bote.

Kisha pas deshire te di kush jeni ju pirro dhe savior dhe te qartesojme pak arsyen qysh u be ju ti doni ata qe i urren gjith bota?

pirro
03-08-06, 18:52
Muslim

Tregoje mos te vjen keq se edhe bankieret me te mdhaj ne bote jan jahudi(qaty pari ku sillen paret).

Une quhem GJERGJI jam nga klina, jam 25 vjeqar.

Nuk asht qe i du shume jahudit, mirpo i urrej shume arabet.
E para:sepse nuk kena pa har kurgjo prej tynve
E dyta :jan armiku i mikut tone(amerikes)
Etreta:nuk e kan perkrah NATON gjate luftes(kan qen kunder)
Pse e perkrahim izraelin??
Epara:e ka perkrah luften e NATOS
E dyta:kan mbajt refugjat gjate luftes ne kosove.

Arb
03-08-06, 22:40
Muslim

Tregoje mos te vjen keq se edhe bankieret me te mdhaj ne bote jan jahudi(qaty pari ku sillen paret).

Une quhem GJERGJI jam nga klina, jam 25 vjeqar.

Nuk asht qe i du shume jahudit, mirpo i urrej shume arabet.
E para:sepse nuk kena pa har kurgjo prej tynve
E dyta :jan armiku i mikut tone(amerikes)
Etreta:nuk e kan perkrah NATON gjate luftes(kan qen kunder)
Pse e perkrahim izraelin??
Epara:e ka perkrah luften e NATOS
E dyta:kan mbajt refugjat gjate luftes ne kosove.

Hec e mos u pajto me ty...