PDA

View Full Version : Kujto ditėn e gjykimit


Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:40
Kujto ditėn e gjykimit

Secili njeri dhe secili besimtar ka nevojė tė kujtojė ditėn e gjykimit, sepse me kujtimin e ditės sė gjykimit i zbutet zemra, i shtohet frika dhe i shton veprat e mira.
Nė kėto kohėra ku dominon materializmi edhe mė shumė kemi nevojė tė flasim pėr kėto ēaste dhe momente trishtuese tė ditės sė gjykimit, pėr t’u larguar nga ndikimi i botės materialiste dhe pėr tė fisnikėruar shpirtin tonė.
Si na kėshillon Kur'ani?
Kėshilla duhet t'i dedikohet zemrės, e cila ndryshon herė pas here, pėr kėtė njeriu duhet tė jetė i vendosur qė tė marrė pjesė nė tubime tė kėshillave, sepse kėshtu e forcon njeriu veten e tij nė rrugėn e hajrit dhe e hidhėron shejtanin.
Tė gjithė ne e dimė se zemrat tona janė mes dy gishtave tė All-llahut dhe i ndėrron si dėshiron Ai, sikurse ka ardhur nė hadith tė Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.
Andaj edhe ėshtė lutur duke thėnė: "All-llahu im, Ti qė i ndėrron zemrat e njerėzve forco zemrėn time nė fenė Tėnde".
Pasi qė Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nuk e ka garantuar veten por ėshtė lutur qė All-llahu ta pėrforcojė zemrėn e tij nė fe tė Tij, kush jemi ne qė tė ndihemi tė sigurt nga mosdevijimi, sidomos nė kėto kohėra kur na pėrplasin valėt e fitnes nga tė gjitha anėt.
Kur'ani Fisnik ėshtė kėshilluesi mė i madh me tė cilin duhet tė kėshillohen zemrat tona.
All-llahu, xhel-le shanuhu, thotė: "O ju njerėz! Juve ju erdhi nga Zoti juaj kėshilla (Kur'ani) dhe shėrimi i asaj qė gjendet nė kraharorėt tuaj (nė zemra), edhe udhėzim e mėshirė pėr besimtarėt". (Junus: 57).
Kur'ani i zbut zemrat sado qė janė tė ashpra, edhe nėse janė tė ashpra si shkėmbi dhe guri. All-llahu, xhel-le shanuhu, thotė: "… madje ka prej tyre qė nga frika ndaj Zotit rrokullisen tatėpjetė (nga maja e kodrės). All-llahu nuk ėshtė i pakujdesshėm ndaj asaj qė veproni ju". (El-Bekare: 74).
All-llahu, subhanehu ve teala, thotė: "Sikur Ne ta zbritnim kėtė Kur'an mbi ndonjė kodėr, do ta shihje atė tė strukur e tė ēarė prej frikės nga All-llahu. Kėta janė shembuj qė ua shkoqisim njerėzve, qė ata tė mendojnė". (El-Hashr: 21).
Ndalu dhe mendo rreth kėtyre ajeteve, largo shkujdesin dhe interesohu pėr zemrėn tėnde, nxito nė vepra tė mira para se tė pendohesh.
Zemra zbutet duke e pėrmendur All-llahun dhe duke lexuar Kur'an, sepse kjo shkakton pėrulje, zbutje dhe pėrmirėsim tė tij.
All-llahu, subhanehu ve teala, thotė: "E, besimtarė tė vėrtetė janė vetėm ata, tė tė cilėve kur pėrmendet All-llahu u rrėqethen zemrat e tyre, tė cilėve kur u lexohen ajetet e Tij u shtohet besimi, dhe qė janė tė mbėshtetur vetėm te Zoti i tyre". (El-Enfal: 2).
"… e pėrgėzo tė dėgjueshmit. Tė cilėt, kur pėrmendet All-llahu, u dridhen zemrat e tyre, tė cilėt janė tė durueshėm ndaj asaj qė i godet, tė cilėt rregullisht e falin namazin dhe tė cilėt japin pėr qėllime tė dobishme nga ajo me ēka i furnizuam Ne". (El-Haxh: 34- 35).
"A nuk ėshtė koha qė zemrat e atyre qė besuan tė zbuten me kėshillat e All-llahut dhe me atė tė vėrtetėn qė zbriti (me Kur'an), e tė mos bėhen si ata, tė cilėve u ėshtė dhėnė libri mė parė e zgjati koha dhe zemrat e tyre u shtangėn e shumė prej tyre janė jashtė rrugės". (El-Hadid: 16).
"All-llahu e shpalli tė folmen mė tė mirė, librin, tė ngjashėm nė mrekulli, tė pėrsėritur herė pas herė (me kėshilla e dispozita), qė prej (dėgjimit tė) tij rrėnqethen lėkurėt dhe zemrat e tyre. Ky (libėr) ėshtė udhėzim i All-llahut, me tė udhėzon atė qė do. E atė qė All-llahu e lė tė humbur, pėr tė nuk ka ndonjė udhėzues". (Ez-Zumer: 23).
Mirėpo, fatkeqėsisht, vetėm njė pakicė e njerėzve ka marrė kėshillė nga ky Kur'an, u ėshtė zbutur zemra dhe i janė pėrgjigjur thirrjes sė All-llahut, subhanehu ve teala, siē na tregon All-llahu, xhel-le shanuhu, duke thėnė: "Nė tė gjitha kėto, pėr atė qė ka mendje tė shėndoshė dhe qė i ka vėnė veshin me vėmendje, ka argumente". (Kaf: 37).

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:41
Kujto momentin e vdekjes
Dije se dynjaja ėshtė e kufizuar, ėshtė e marrė nė qira dhe duhet kthyer, nė tė ka sprova dhe nuk mund tė ikėsh nga fundi dhe exheli.
Dije se varri ėshtė fitne dhe llogari, begati a dėnim.
Dije se njeriu vdes ashtu si ka jetuar dhe ringjallet ashtu si ka vdekur, kurse pastaj njė grup niset pėr nė xhennet e tjetri pėr nė xhehenem.
Parashtrohet pyetja: a je bėrė gati pėr vdekjen?
A ke menduar ndonjė herė pėr vetminė e varrit?
A ke analizuar trishtimin dhe llahtarinė e ringjalljes dhe grumbullimit?
Rikujto popujt e kaluar
Qėndro te kalbėsirat e varreve
Bėrtit: ku ėshtė i fuqishmi mes jush
Ku ėshtė tirani, ose i dobėti dhe i shtypuri
Kishte dallime mes tyre mbi dhe
Janė barazuar tash nėn dhe
Disa ēaste tė njerėzve nė agoni tė vdekjes
Mendoj se nuk prish punė tė pėrmendim disa raste interesante tė njerėzve nė agoni tė vdekjes, njerėz qė All-llahu i forcoi ata nė momentin e vdekjes dhe ua ka pėrfunduar ymrin me vepra tė mira si shpėrblim i veprave tė mira qė i kanė bėrė sa janė gjallė. Tregon Imam Kurtubiu, rahimehull-llah, pėr hoxhėn e tij, Ahmed ibėn Muhamed Kurtubiu, i cili duke qenė nė momentin e agonisė sė vdekjes, i thanė: thuaj: la ilahe il-lall-llah, kurse ai thoshte: jo, jo. Kur u kthjell, ia treguan kėtė qė kishte thėnė, kurse ai e dha sqarimin: mė erdhi njė shejtan nga e djathta dhe njė nga e majta. Njėri mė thoshte: vdis si jehudi, se kjo fe ėshtė feja mė e mirė! Tjetri mė thoshte: vdis si i krishterė, sepse kjo fe ėshtė mė e mirė. Unė u thosha: jo, jo. Domethėnė se atyre u kam dhėnė pėrgjigje, e jo juve.
Shejhul-Islam, Ibėn Tejmijje, rahimehull-llah, nė momentin e agonisė sė vdekjes i lexoi ajetet kuranore: "eshtė e vėrtetė se tė devotshmit do tė jenė nė xhennete e nė lumenj. Nė njė vend tė kėnaqshėm, te Sunduesi i plotfuqishėm (te All-llahu)". (El-Kamer: 54- 55).
Omer ibėn Abdul-Azizi, rahimehull-llah, nė momentin e vdekjes sė tij tha: Mė ulni, mė ulni, e pastaj tha: Unė jam ai qė mė ke urdhėruar, e obligimet nuk i kam kryer, mė ke ndaluar dhe nuk tė kam respektuar, mirėpo la ilahe il-lall-llah, pastaj e ngriti kokėn dhe e mprehu shikimin. I thanė: je duke shikuar njė shikim tė ashpėr, o emirul-muminin? Jam duke parė disa krijesa, ata nuk janė njerėz e as xhin, e pastaj i doli shpirti dhe u dėgjua njė zė duke lexuar:
"Atė vend tė pėrjetshėm (xhennetin) ua kemi pėrcaktuar atyre qė nuk duan as mendjemadhėsi e as ngatėrresė nė tokė, e pėrfundim i kėndshėm u takon atyre qė i frikėsohen All-llahut". (El-Kasas: 83).

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:43
Si tė pėrgatitemi pėr vdekjen

1- largimi nga ndalesat.
Largohu nga ndalesat, lufto dhe pėrpiqu qė tė ikėsh nga epshet dhe dyshimet dhe dije se All-llahu ėshtė xheloz kur nėpėrkėmben ndalesat e All-llahut.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:
"All-llahu ėshtė xheloz, kurse xhelozia e All-llahut shfaqet kur njė njeri i vepron ndalesat e All-llahut".
All-llahu, xhel-le shanuhu, thotė:
"… prandaj, le tė ruhen ata qė kundėrshtojnė rrugėn e tij (tė tė dėrguarit) se ata do t'i zė ndonjė telashe, ose do t'i godasė dėnimi i idhėt". (En-Nur: 63).
Dije, All-llahu tė mėshiroftė, se ndalesat e All-llahut grumbullohen nė tri kategori:
- Shirku; zullumi dhe imoraliteti.
All-llahu, subhanehu ve teala, kur i pėrshkruan besimtarėt thotė:
"Edhe ata qė pos All-llahut, nuk lusin zot tjetėr dhe nuk mbysin njeriun qė e ka ndaluar All-llahu, por vetėm kur e meriton nė bazė tė drejtėsisė, dhe qė nuk bėjnė kurvėri, ndėrsa kush i punon kėto, ai gjen ndėshkimin". (El-Furkan: 68).
All-llahu, subhanehu ve teala, tregon se ēdo mėkat e fal pėrpos shirkut, duke thėnė:
"S'ka dyshim se All-llahu nuk falė (mėkatin) t'i pėrshkruhet Atij shok (idhujtarinė), e pėrpos kėtij (mėkati) i falė kujt do. Kush pėrshkruan All-llahut shok, ai ka trilluar njė mėkat tė madh". (En-Nisa: 48).
E ka ndaluar zullumin duke thėnė: "…pra pėr zullumqarėt nuk ka ndonjė ndihmėtar". (El-Haxh: 71).
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, thotė: "Kujdes nga zullumi, sepse zullumi bėhet errėsirė nė ditėn e Kijametit. Kujdes nga koprracia, sepse koprracia i ka shkatėrruar popujt qė kanė qenė para jush, i ka shtyrė tė derdhin gjakun e tyre dhe tė nėpėrkėmbin ndalesat". (Muslimi).
All-llahu, tebareke ve teala, e ka ndaluar imoralitetin duke thėnė:
"Ata qė largohen prej mėkateve tė mėdha dhe prej punėve tė ndyta …". (En-Nexhm: 32).

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:44
2- Kryerja e detyrave dhe obligimeve.
Nuk mund tė dalė nė shesh vėrtetėsia e islamit tė njė njeriu pa kryerjen e obligimeve qė ia ka obliguar All-llahu, siē ėshtė namazi, zekati, agjėrimi, haxhi, etj.
Kėto obligime, janė tė pėrmendura nė hadithin e Abdullah ibėn Omerit, radijall-llahu anhu, i cili tregon se Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:
"Islami ndėrtohet mbi pesė shtylla: dėshmia se nuk ka hyjni tjetėr pėrpos All-llahut dhe se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij, falja e namazit, agjėrimi i ramazanit, dhėnia e ze¬ka¬tit dhe kryerja e haxhit".
Erdhi njė beduin te Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, e i tha:
"O i Dėrguar i All-llahut mė trego ndonjė vepėr qė nėse e veproj hyj nė xhennet. Iu pėrgjigj: adhuroje All-llahun dhe Atij mos i bėj ortak, fal namaz, jep zekatin e detyrueshėm dhe agjėro ramazanin. Tha: pasha Atė nė Dorė tė tė Cilit ėshtė shpirti im, asgjė mė shumė nuk do tė shtoj. E kur iku, Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, tha:
Kush dėshiron tė shikojė njė njeri nga banorėt e xhennetit le tė shikojė kėtė njeri". (Buhariu).

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:45
3- Kujto vdekjen dhe llogarit veten.
Kjo vepėr ta shton ambicien, tė shtyn tė bėhesh gati pėr vdekjen, vazhdimisht e kujton atė dhe e pret nė ēdo moment.
Sufjani, rahimehull-llah, thotė: "Ai qė shumė e pėrmend varrin do ta gjejė si njė kopsht prej kopshteve tė xhennetit, kurse ai qė e neglizhon pėrkujtimin e varrit, i bėhet njė gropė prej gropave tė zjarrit".
Hatim Esami, rahimehull-llah, thotė: "Ai qė kalon pranė varreve dhe nuk mendon pėr vete dhe nuk lutet pėr ta, ai e ka tradhtuar veten dhe ata".
Pėr kėtė Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka stimuluar nė vizitė tė varreve, sepse ka ndikim tė madh nė shpirtin e njeriut, duke thėnė: "Ju pata ndaluar vizitėn e varreve, kurse tani vizitoni, sepse kjo ua kujton ahiretin".
Omeri, radijall-llahu anhu, thotė: "Llogariteni veten para se t'ju llogarisin, peshoni para se t'ju peshohen, sepse mė lehtė do tė jetė nesėr nė llogari nėse jeni llogaritur sot. Stolisuni pėr ditėn e prezantimit tė madh. Atė ditė kur do tė shfaqeni nuk fshihet asgjė".

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:47
4- Shtoni veprat e mira.
Kujdesu pėr veprat e mira vullnetare, pėr lutjen, dhikrin, bamirėsinė, sjelljen e mirė, leximin e Kur'anit, etj.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, thotė: "ēdo vepėr e mirė konsiderohet sadaka".
"Secili prej jush ka pėr tė folur me Zotin e vet, mes tyre nuk do tė ketė ndėrmjetėsues. Do tė shikojė nė tė djathtė dhe vetėm veprat e tij do tė shohė. Do tė shikojė nė tė majtė dhe vetėm veprat e tij do tė shohė. Do tė shikojė para vetes dhe vetėm zjarrin do tė shohė. Kini frikė All-llahut, nė mos mė shumė me njė gjysmė hurme, e kush nuk gjen as kėtė, sė paku me njė fjalė tė mirė".
Kur ishte Ebu Bekri, radijall-llahu anhu, nė agoninė e vdekjes e thirri Omerin, radijall-llahu anhu, e i tha: "Omer, ki frikė All-llahun dhe dije se All-llahu ka caktuar vepra gjatė ditės qė nuk i pranon gjatė natės dhe ka caktuar vepra gjatė natės tė cilat nuk i pranon gjatė ditės. All-llahu nuk i pranon veprat vullnetare derisa nuk kryhen obligimet. I rėndohet peshoja atij qė e ka pasuar tė vėrtetėn nė dynja edhe pse i ka ardhur rėndė. Njė peshojė nė tė cilėn vendohet pėr peshim e vėrteta duhet tė jetė e rėndė".

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:49
Dita e gjykimit
Njerėzit gjatė kėsaj jete janė neglizhent, kanė shpresa shumė tė mėdha, andaj kemi nevojė tė pėrkujtohemi dhe tė kėshillohemi pėr fundin tonė, me qėllim tė ndėrtimit tė ahiretit me punėt e mira qė i bėjmė nė kėtė dynja, ta fitojmė ardhmėrinė duke e shfrytėzuar kohėn e tashme.
All-llahu, subhanehu ve teala, besimin e paluhatshėm nė ahiret e ka bėrė njė shtyllė prej shtyllave tė besimit, andaj tė gjithė ne duhet tė jemi tė bindur se do tė vijė dita kur ēdo krijesė do tė vdesė, asgjė nuk do tė mbetet, pėrveē madhėrisė sė All-llahut, subhanehu ve teala.
All-llahu, xhel-le shanuhu, thotė: "ēdo gjė qė ėshtė nė tė (nė tokė) ėshtė zhdukur. E do tė mbetet vetėm Zoti yt qė ėshtė i madhėruar e i nderuar!". (Er-Rahman: 26- 27).
Pas kėtij shkatėrrimi dhe zhdukjeje tė ēdo krijese, All-llahu i rikthen njerėzit dhe i ringjall ata nga varri, kurse i pari qė ringjallet ėshtė pejgamberi ynė, Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.
Njerėzit ringjallen tė zhveshur, tė zbathur dhe tė pasynetuar:
"…Ashtu sikundėr e kemi filluar krijimin (tuaj), e rikthejmė. …". (El-Enbija: 104).
All-llahu, xhel-le shanuhu, kėtė ditė e ka pėrshkruar si ditė tė rėndė dhe tė vėshtirė, ditė kur fėmija thinjet, nėna e braktis foshnjėn e saj dhe e hedh nga gjiri, shtatzėna e dėshton fėmijėn, njerėzit sillen sikur tė jenė tė dehur edhe pse nuk janė tė dehur, shikimet pėrqendrohen nė njė vend dhe nuk lėvizin, zemrat u ngrihen deri nė gabzherr, askush nuk flet, tė gjithė heshtin, njeriu ikėn nga mė tė dashurit e vet, nga nėna, babai, vėllai, gruaja, fėmijėt, madje mėkatari dėshiron tė shpėtojė veten duke flijuar mė tė shtrenjtit qė i ka: "Edhe pse ata shihen ndėrmjet vete (edhe njihen, por ikin prej njėri-tjetrit). Krimineli dėshiron sikur tė kishte paguar dėnimin e asaj dite me bijtė e vet. Dhe me gruan e vet dhe me vėllain e vet. Edhe me tė afėrmit e tij qė ai te ata mbėshtetej. Edhe me krejt ēka ka nė tokė, e vetėm tė kishte shpėtuar!". (El-Mearixh: 11- 14).
Dridhet toka, goditet me njė goditje tė vėshtirė, lėvizin kodrat, ēahen, shndėrrohen dhe bėhen sikur leshi, rrafshohen kodrat, shpėrthejnė dhe ndizen detet, ēahet qielli, bėhet i dobėt dhe e ndryshon ngjyrėn.
"E kur tė ēahet qielli e bėhet kuq si vaji i shkrirė". (Er-Rahman: 37).
Hasan Basriu, rahimehull-llah, tregon se qielli bėhet me dyer, nuk mbulon dhe nuk fsheh asgjė.
Zoti ynė e palos me Dorėn e tij tė majtė ashtu sikur paloset libri, e kap me njė gisht, errėsohet dielli, i largohet shkėlqimi, kurse hėna humbet krejtėsisht.
"E, kur tė merren sytė (tė parėt)? E tė zėhet hėna (errėsohet), Dhe tė bashkohen dielli e hėna. Atė ditė njeriu do tė thotė: "Nga tė iket!" Jo, nuk ka strehim! Atė ditė vetėm te Zoti yt ėshtė caku! ". (El-Kijame: 7- 12).
All-llahu, subhanehu ve teala, nė suren Tekvir, shikoni nė fillimin e saj se sa interesant e pėrshkruan kėtė ditė tė trishtueshme: "Kur dielli tė jetė mbėshtjellur (dhe errėsohet), Dhe kur yjet tė kenė rėnė (e shkapėrderdhur), Dhe kur kodrat tė kenė udhėtuar (e bėrė pluhur nė ajėr), Dhe kur devetė e shtrenjta tė lihen pa bari nė fushė, Dhe kur egėrsirat tė jenė bashkuar (tubuar). Dhe kur detet tė vlojnė si zjarr i flakėruar, Dhe kur shpirtrat tė jenė bashkuar. Dhe kur tė pyeten ato vajza tė varrosura tė gjalla, Pėr ēfarė mėkati ato janė mbytur, Dhe kur fletushkat tė jenė shpaluar, Dhe kur qielli tė jetė hequr, Dhe kur xhehennemi tė jetė ndezur fort, Dhe kur xhenneti tė jetė afruar, Atėbotė njeriu do ta dijė se ēka ka ofruar (tė mirė ose tė keqe)". (Et-Tekvir: 1- 14).
Yjet qė shndrisin e humbin shkėlqimin e tyre, kėputet peri i cili i lidhte ato dhe krijonte nga radhitja e tyre njė bukuri tė veēantė, errėsohet toka, ikėn drita, njerėzit pėrzihen mes vetes, melaqet i rendisin njerėzit, e Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, thotė: "All-lla¬hu im kėrkoj strehim te Ti nga ngushtica e qėndrimit nė Ditėn e Kijametit". (sahih, Nesaiu).
Nė kėtė ditė secili shpirt kupton atė qė ka sjellė me vete. Nė kėtė ditė njeriu pendohet, mirėpo ėshtė bėrė vonė, sepse ka kaluar ko¬ha e pendimit. Nė kėtė ditė del nė shesh ajo qė ka qėndruar nė gjoksin e tij, shfaqen tė gjitha sekretet. Heshtje e madhe, nuk flet askush dhe nuk ka hapėsirė pėr arsyetim.
"Kjo ėshtė njė ditė qė ata nuk flasin. Atyre as nuk u lejohet qė tė arsyetohen". (El-Murselat: 35- 36).

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:50
Gjendja e besimtarėve dhe njerėzve tė devotshėm
Njerėzit nė kėtė ditė ndahen nė dy grupe kryesore. Njerėz me fytyra tė buzėqeshura, tė shndritshme dhe tė gėzuara dhe njerėz me fytyra tė nxira, tė rraskapitura dhe tė pluhurosura. Tė devotshmit ringjallen dhe shkojnė te Zoti i tyre grupe-grupe, kurse kriminelėt rreshtohen duke pritur vendimin e All-llahut. Dielli u afrohet njerėzve mbi kokė sa njė milje largėsi, nuk ka hije tjetėr pėrveē hijes sė All-llahut, subhanehu ve teala. Nė kėtė tollovi dhe kallaballėk tė madh njerėzit shtyhen dhe pėrzihen mes vetes, kurse nga shkaku i diellit u dalin djersėt dhe bėhet liqe, i cili disave u arrin deri nė nyje tė kėmbės, e disave deri nė gjunjė, disave deri nė mes, e disave deri nė fyt. Nė kėtė gjendje njerėzit i kaplon njė pikėllim i madh, u ngushtohet shpirti, gjunjėzohen nga trishtimi dhe llahtaria e madhe.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, thotė: "Arrijnė njerėzit njė gradė tė lartė tė brengės dhe pikėllimit saqė nuk mund ta durojnė". (Buhariu dhe Muslimi).
Mirėpo ai qė njė muslimani ia largon njė brengė, All-llahu, xhel-le shanuhu, ia largon njė brengė tė ahiretit, ai qė muslimani ia lehtėson njė vėshtirėsi, All-llahu, tebareke ve teala, ia lehtėson njė vėshtirėsi tė dynjasė dhe ahiretit dhe ai qė njė muslimani ia mbulon njė tė metė, All-llahu, subhanehu ve teala, ia mbulon njė tė metė nė dynja dhe ahiret. Njerėzit e drejtė do tė ulen nė kolltukė prej drite. Secili njeri do tė ringjallet ashtu sikur ka vdekur, andaj ai qė vdes duke thėnė telbijen (lebejke All-llahumme lebjeke) do tė ringjallet nė atė gjendje, ai qė vritet nė rrugė tė All-llahut, nė Ditėn e Kijametit do tė vijė me plagė qė do tė nxjerrė gjak, ngjyra e gjakut, kurse aroma e miskut. Muezinėt do tė kenė qafėn mė tė gjatė nė Ditėn e Kijametit, sepse ēdo gjė qė dėgjon zėrin e tij do tė dėshmojė pėr tė nė Ditėn e Kijametit. Ai qė thinjet nė Islam, ajo thinjė do ti shndėrrohet nė dritė nė Ditėn e Kijametit dhe secili njeri do tė jetė nėn hijen e sadakasė sė tij derisa tė gjykohet mes njerėzve.

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:51
Gjendja e mėkatarėve dhe mosbesimtarėve
Nė kėtė ditė do t’u vijė shumė keq mėkatarėve qė pse i kanė lėnė pas dore adhurimet dhe nga kjo keqardhje do tė kafshojnė duart e tyre.
All-llahu, azze ve xhel-le, na tregon kėtė duke thėnė: "Atė ditė zullumqari do t'i kafshojė duart e veta dhe do tė thotė: "I mjeri unė, ta kisha marrė rrugėn e Pejgamberit!". (El-Furkan: 27).
Nė kėtė ditė mėkatari do tė urrejė edhe vetveten, miqtė dhe dashamirėt e tij, secila dashuri e cila nuk ėshtė bėrė nė bazė tė fesė shndėrrohet nė armiqėsi, madje njeriu do tė armiqėsohet me gjymtyrėt e veta. Mendjemėdhenjtė do tė ringjallen si grimca, do t'i shkelin njerėzit me kėmbėt e tyre pėr t'i nėnēmuar. Njeriut qė i lėshon rrobat zvarrė pėr toke nga mendjemadhėsia, All-llahu nuk i flet dhe as qė e shikon nė kėtė Ditė, nuk e pastron dhe do tė ketė dėnim tė dhembshėm. Secilit mashtrues do ti vendohet njė flamur nė prapanicėn e tij ku do tė shėnohet: ky ėshtė mashtrimi - tradhtia e filanit. Ai qė merr ndonjė tokė pa tė drejtė, kjo tokė do ta lėshojė nė Ditėn e Kijametit dhe do tė zhytet nė shtatė katet e tokės. Zullumi i dynjasė do tė shtohet nė Ditėn e Kijametit, sepse zullumi bėhet errėsirė nė ditėn e Kijametit, tė drejtat nuk humben, por mazllumi do tė marrė hakun e tij nga zullumqari, madje edhe kafshėt mes tyre do tė marrin hakun e njėri-tjetrit. Njeriu mė i keq nė kėtė ditė ėshtė dyfytyrėshi, i cili disave ju flet ndryshe e disa tė tjerėve ndryshe. Ura e Siratit ėshtė rrėshqitėse, dikush shpėton e dikush lėndohet dhe bie nė zjarr. Peshoja ėshtė e drejtė, nuk ka hile nė tė, kurse llogaria bėhet me njėsi matėse atomike.
All-llahu, azze ve xhel-le, thotė: "E kush punoi ndonjė tė mirė, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė. Dhe kush punoi ndonjė tė keqe, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė". (Zelzele: 7-8).
Fjala El-hamdulilah e mbush kėtė peshojė, kurse fjala Subhanall-llahi ve Bihamdihi e rėndojnė kėtė peshojė.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, thotė: "Gjėja mė e rėndė nė Peshojė ėshtė devotshmėria dhe morali i mirė". (Tirmidhiu, hasen).
Librat e palosura do tė shpėrndahen, sa e sa bela qė i ke harruar dhe sa e sa gabime qė i ke fshehur do tė shfaqen, do tė lexohet Libri (regjistri), gjymtyrėt do tė flasin, melaqet do tė dėshmojnė, kurse All-llahu ėshtė Dėshmitari i tė gjitha veprave tė njeriut.
All-llahu, xhel-le shanuhu, thotė: "Ti nuk angazhohesh me asnjė ēėshtje, nuk lexon nga ai pjesė nga Kur'ani dhe nuk bėni ndonjė vepėr, vetėm se ne jemi prezentuesit tuaj, kur ju ndėrmerrni atė. Zotit tėnd nuk mund t'i fshihet as nė tokė e as nė qiell as sa grimca e as mė e vogėl se ajo e as mė e madhe, por vetėm sa ėshtė evidentuar nė librin e sigurt". (Junus: 61).
Pasi qė All-llahu tė gjykojė mes kafshėve, fillon gjykimin mes njerėzve. Tė parėt qė do tė gjykohen nė kėtė Ditė ėshtė ky umet, kėta do tė jenė tė parėt qė do ta kalojnė urėn e Siratit dhe tė parėt qė do tė hyjnė nė xhennet.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, thotė: "Ne jemi tė fundit dhe tė parėt nė Ditėn e Kijametit". Nė transmetimin tjetėr qėndron: "Gjykohen para krijesave tė tjera". (Muslimi).
All-llahu, xhel-le shanuhu, e nderon robin e Tij, Muhammedin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nė kėtė moment duke i dhėnė Pishinin (Haudin) e madh, i gjerė sa mund tė ecė njė njeri pėr njė muaj, uji i tij mė i bardhė se qumėshti dhe mė i ėmbėl sė mjalti, kurse aroma mė e mirė se e miskut, pėrreth i sheh gastaret nga ari dhe argjendi sa yjet e qiellit, ai qė pi nga ky ujė nuk do tė ketė etje asnjėherė mė vonė, kurse disa njerėz do tė refuzohen, e Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, do tė thotė: "Ata janė tė mi". Do t'i thuhet: Nuk e di se ēka kanė shpikur pas teje. Atėherė do tė thotė: "Mallkimi qoftė pėr ata qė kanė ndryshuar pas meje". (Ahmedi, sahih).

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:52
Shpėtimi nga kjo Ditė
Shpėtimi nga kėto trishtime arrihet me mėshirėn e All-llahut, e pastaj me vepra tė mira. Njeriu qė nuk ka bėrė mjaft vepra tė mira do tė vijė i penduar nė kėtė Ditė, mirėpo nė kėtė Ditė nuk bėn dobi arsyetimi dhe nuk shpresohet falja.
All-llahu, subhanehu ve teala, thotė: "O ju njerėz, s'ka dyshim se premtimi i All-llahut ėshtė i vėrtetė, pra tė mos u mashtrojė juve jeta e kėsaj bote dhe tė mos u mashtrojė juve ndaj All-llahut ai i mashtruari (shejtani)". (Fatir: 5).

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:52
I falimentuari nė Ditėn e Kijametit
I falimentuar nė kėtė Ditė ėshtė ai qė vjen me namaz, agjėrim, zekat, mirėpo ndėrkohė ka akuzuar njeri, ka ofenduar njeri, ka ngrėnė pasurinė e dikujt, ka derdhur gjakun e dikujt, e ka rrahur dikė, andaj duhet t’i japė secilit prej tyre nga tė mirat e veta derisa t’i harxhojė tė gjitha veprat e mira, atėherė do t’i marrė mėkatet e tyre dhe pastaj do tė hidhet nė zjarr.
Salih El-Merri thotė: "Hyra nė varre nė mesdite, i shikova varret dhe mu duken si njerėz tė heshtur dhe thashė: subhanall-llah, kush ju ringjall pasi qė tė qėndroni gjatė kohė nė kėtė vend? Doli njė zė nga ato gropa duke mė thėnė: Salih: "Nga argumentet e Tij ėshtė qė me fuqinė e Tij bėri tė qėndrojė (pa shtyllė) qielli e Toka, mandej kur t'ju thėrret juve me njė tė thirrme prej tokės, ju menjėherė dilni". (Er-Rum: 25). Tha: rashė i alivanosur".
Hasan Basriu, rahimehull-llah, thotė: "Askush nga njerėzit nuk ka dėgjuar pėr dy ditė dhe dy net: nata kur do tė buajsh me banorėt e varreve e asnjėherė mė parė nuk ke bujtur me ta dhe nata, pas sė cilės vjen dita e Kijametit dhe Dita kur tė vjen lajmėtari nga All-llahu, i cili tė sjell lajmin ose pėr xhennet ose pėr nė zjarr dhe Dita kur tė jepet Libri yt, tė cilin e merr ose me dorėn e djathtė ose me dorėn e majtė".

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:53
Kur tė ndizet xhehenemi
All-llahu, subhanehu ue teala, e ka krijuar zjarrin dhe e ka bėrė vendbanim tė atyre qė i kundėrshtojnė urdhrat e Tij dhe tregohen mendjemėdhenj.

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:53
Pra, cili ėshtė ky zjarr dhe cilat janė vetitė e kėtij zjarri?
All-llahu, subhanehu ue teala, tregon pėr lėndėn e zjarrit duke thėnė: "O ju qė besuat, ruajeni veten dhe familjen tuaj prej njė zjarri, lėndė djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt. Atė (zjarrin) e mbikėqyrin engjėjt e rreptė e tė ashpėr qė nuk e kundėrshtojnė All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė urdhėruar". (Et-Tahrim: 6).
"Zjarri juaj, tė cilin e ndez njeriu, ėshtė njė pjesė e shtatėdhjetė pjesėve tė zjarrit tė xhehenemit". I thanė: pasha All-llahun do tė mjaftojė kjo. Tha: Zjarri i xhehenemit ėshtė pėr gjashtėdhjetė e nėntė herė mė i nxehtė se ky zjarr". (Buhariu dhe Muslimi).
Gjithashtu Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, duke treguar se xhehenemi ėshtė njė krijesė gjigande thotė: "Do tė sjellin xhehenemin tė lidhur me shtatėdhjetė mijė frerė, secilin fre do ta kapin shtatėdhjetė mijė melekė dhe do ta tėrheqin". (Muslimi).
Kab El-Ahbari, rahimehull-llah, duke treguar pėr zjarrin e xhehenemit tregon e thotė: "Pasha Atė qė nė Dorė tė Tij ėshtė shpirti i Kabit, po tė ishe nė lindje kurse zjarri nė perėndim e tė zbulohej, do tė dilte truri nga hunda prej nxehtėsisė sė madhe qė ka! O njerėz, a mund tė qėndroni karshi kėsaj nxehtėsie, a mund ta duroni kėtė gjė? O njerėz, respekti ndaj All-llahut ėshtė mė i lehtė se ky dėnim, andaj respektojeni".

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:55
Ushqimi i banorėve tė xhehenemit ėshtė zekumi, kurse pija e tyre, lėngu i nxehtė.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, thotė: "Po qe se njė pikė nga zekumi bie nė dynja, do t’ua prishte jetėn njerėzve, e ēfarė tė themi pėr ata qė kėtė e kanė ushqim tė tyre?!". (sahih, Tirmidhiu).
"eshtė e vėrtetė se pema e Zekumit, do tė jetė ushqim i mėkatarėve. Vlon si katrani (si pezhgveja) nė barqet, ashtu si vlon uji i valė". (Ed-Duhan: 43- 45).
Banorėt e zjarrit vazhdimisht do tė jenė nė dėnim, nuk kanė qetėsi dhe as gjumė, nuk kanė rehati e as pushim, por prej dėnimit nė dėnim.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, na tregon se sa i dhembshėm ėshtė dėnimi mė i vogėl nė xhehenem duke thėnė: "Njeriu me dėnimin mė tė lehtė ėshtė ai qė do tė ketė nallane prej zjarri, nga tė cilat do t’i vlojė truri, ashtu sikurse vlon uji nė kazan. Njerėzit do tė mendojnė se ky vuan dėnimin mė tė madh, kurse ky do tė jetė dėnimi mė i lehtė". (Muslimi).
Nga kėto vuajte dhe dhimbje ata do tė shpresojnė vdekjen, mirėpo aty vdekje nuk ka, do t’u nxihen fytyrat, do t’u verbohen sytė, do t’u mbyllet goja, do t’u thyhet kurrizi dhe do t’u grimcohen eshtrat: "Ndėrkaq, kriminelėt janė nė vuajtje tė pėrjetshme tė xhehennemit. Atyre as nuk u lehtėsohet (vuajtja) dhe aty janė tė dėshpėruar. Ne nuk u bėmė atyre padrejtėsi, por ata vetė kanė qenė horra. Dhe ata thėrrasin: "O Malik, le tė na e marrė shpir¬tin Zoti yt!". Ai thotė: "Ju do tė jeni aty pėr¬gjith¬monė!". (Ez-Zuhruf: 74- 77).
"Ata pėrpiqen tė dalin nga zjarri, por s'ka¬nė tė dalė nga ai, ata kanė dėnim tė pėr¬her¬shėm". (El-Maide: 37).
"ثshtė e vėrtetė se ata qė mohuan ar¬gu¬men¬tet Tona, do t'i hudhim nė zjarr. Sa herė qė u digjen lėkurat e tyre, Ne ndėrrojmė lė¬ku¬ra tė tjera qė tė shijojnė dėnimin. All-llahu ėsh¬tė i plotėfuqishėm, i drejtė".
Hasan Basriu, rahimehull-llah, thotė: "U digjet lėkura gjatė ditės shtatėdhjetė mi¬jė herė".
Veshmbathja e banorėve tė xhehenemit ėshtė prej katrani, kurse ushqimi nga zjarri.
All-llahu, xhel-le shanuhu, thotė: "Petkat e tyre janė nga katrani (pezhgveja - zifti), kurse fyty¬rat e tyre do t'i mbulojė zja¬rri". (Ibrahim: 50).
"… u shuhet etja me ujė tė valė qė ua co¬pė¬ton zorrėt e tyre". (Muhamed: 15).
Krahaso gjendjen e kėtyre njerėzve tė pafat, tė cilėt rrotullohen nė lloj-lloj dėnimesh, vuaj¬nė nė xhehenem aq shumė, saqė edhe kodrat nuk mund t'i durojnė dot kėto vuajtje, tregime qė na e shkatėrrojnė zemrėn.

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:55
Tė lidhur nė pranga dhe me zinxhir:
"Atyre do t'u vihen prangat dhe zinxhirėt nė qafat e tyre e do tė zhyten". (Gafir: 71).
"Mandej lidheni atė me njė zinxhirė tė gjatė shtatėdhjetė kutė". (El-Haka: 32).
Ibėn Abasi, radijall-llahu anhu, thotė: "Prangat dhe zinxhiri i vendohet nė prapanicė dhe i del nė hundė. Nuk mundet tė ngrihet nė kėmbė dhe renditen nė kėtė zinxhir, ashtu sikurse renditen karkalecat nė krėnde derisa tė piqen".
Vėllai im i dashur, shiko kėtė gjendje tė vėshtirė nė tė cilėn gjenden kėta fatzinj, paramendo veten tėnde nė vend tė tyre. E lusim All-llahun qė tė mos jetė asnjė prej nesh nė vendin e tyre, paramendo veten sikur tė hedhin nė zjarr, kur vjen para urės sė siratit dhe e shikon se ėshtė mė e hollė se qimja dhe mė e mprehtė se shpata. I sheh njerėzit duke rrėshqitur nga kjo urė dhe duke rėnė nė zjarr, i sheh ata qė janė para teje dhe trishtohesh, mirėpo ky trishtim nuk ėshtė asgjė nė krahasim me rrėshqitjen e kėmbėve tė tua. Kjo llahtari tė shtohet edhe mė shumė kur tė depėrtojnė kthetrat e ndryshme nė lėkurėn dhe mishin tėnd dhe tė hedhin nė zjarr, kurse zjarri me shpejtėsinė e vet, tė kaplon dhe tė djeg. Nė kėto ēaste kur digjesh, tė shkrihet lėkura dhe mishi, tė thyhen eshtrat, ti thėrret, mirėpo askush nuk tė mėshiron, nė kėto momente dėshiron tė kthehesh prapė qė tė pendohesh, mirėpo askush nuk tė pėrgjigjet!
Paramendo veten pas njė qėndrimi tė gjatė nė xhehenem, pasi qė tė arrijė pikėllimi kulmin e vet, atėherė kur etja nuk durohet, tė kujtohet pija nė dynja, nxiton drejt Hamimit, e merr njė gotė nga Hazini, i cili ėshtė pėrgjegjės pėr dėnimin tėnd, e kur e merr kėtė gotė, tė shkrihet dora nga nxehtėsia e kėsaj gote, kur ta afrosh te goja jote, tė shkrihet goja nga nxehtėsia, kurse kur ta gėlltitėsh kėtė lėng, ta shkatėrron fytin dhe kur depėrton nė bark, ti copėton zorrėt copė-copė, atėherė do tė bėrtasėsh, do tė ankohesh, do tė kujtohet uji i ftohtė i dynjasė dhe kėnaqėsia e tij dhe do tė ndjesh keqardhje. Sėrish do tė ndjesh dhimbje dhe do tė nxitosh drejt pishinės pėrplot me Hamim qė tė freskohesh, ashtu siē freskohet njeriu nė dynja, duke pirė dhe duke u zhytur nė tė, e kur tė zhytesh nė hamim tė zhvishet mishi nga lėkura, prej kokės deri nė kėmbė, atėherė do tė nisesh drejt zjarrit me shpresė se ai do tė jetė mė pak i nxehtė, mirėpo do tė gjesh tė kundėrtėn. Kur tė digjesh me zjarrin e xhehenemit, do tė kthehesh sėrish nė hamim, kėshtu do tė rrotullohesh mes hamimit dhe zjarrit, ashtu sikurse na e tregon kėtė All-llahu, subhanehu ue teala, duke thėnė:
"Ata do tė sillen vėrdallė ndėrmjet atij (zjarrit) dhe ujit tė vluar deri nė kulminacion". (Er-Rahman: 44).
Do tė kėrkojė rehati mes zjarrit dhe hamimit, mirėpo nuk do tė gjejė as rehati dhe as qetėsi.
Kur tė shtohet pikėllimi dhe etja, e tė arrije grada shumė tė larta, tė kujtohet xheneti. Njė copė e zemrės tėnde ta zė frymėn nga keqardhja qė pse nuk je afėr All-llahut dhe nga mėrzia pėr begatitė e xhennetit, tė cilin e ke humbur pėr shkak tė mėkateve dhe gabimeve qė i ke bėrė, atėherė do tė drejtohesh nga All-llahu duke bėrtitur qė tė tė kthejė nė dynja dhe tė bėsh punė tė mira, mirėpo askush nuk tė pėrgjigjet njė kohė tė gjatė, e pastaj tė thuhet:
"Ai thotė: "Heshtni aty e mos mė folni!" (El-Muminun: 108).
Pastaj All-llahu, tebareke ue teala, ta shton dėshpėrimin dhe keqardhjen duke ta mbyllur derėn e xhehenemit. Nuk ka dėshpėrim dhe keqardhje mė tė madhe, sesa kur dėgjon kėrcėllimin e mbylljes sė dyerve tė xhehenemit, sepse tani e kuptojnė se All-llahu e ka mbyllur kėtė derė dhe se askush nuk ka pėr tė dalė nga ky vend. Kėtyre njerėzve u copėtohet zemra copė-copė, u humbet shpresa tėrėsisht pėr shpėtim nga ky vend dhe nga dėnimi i All-llahut. Kėtu e kupton atė qė na ka treguar Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem: "pėrhershmėri, nuk ka vdekje".
Dėnim, i cili nuk largohet nga trupi i tyre, mėrzi qė nuk pėrfundojnė, sėmundje qė nuk shėrohen, pranga qė nuk zgjidhen, zinxhirė qė nuk hiqen asnjėherė, etje qė nuk kalon asnjėherė, nuk mėshirohen edhe nėse qajnė, lutjeve tė tyre nuk u pėrgjigjet askush, pendimi i tyre nuk pranohet, gjenden nė dėnim tė pėrhershėm dhe nėnēmim tė papėrfunduar. Pastaj All-llahu, azze ue xhel-le, i dėrgon melaqet qė t’ua mbyllin ēdo vrimė, qė ti gozhdojė me gozhda tė zjarrit dhe t’i lidhin nė shtylla tė zjarrit. Nė vendin ku gjinden ata, nuk lihet tė hyjė as erė e as frymė dhe All-llahu i le nė haresė tėrėsisht.
Paramendoni tė gjendeni nė njė vend tė mbyllur nga tė gjitha anėt dhe tė harruar se ka dikush atje. A ka gjendje mė tė keqe se kjo?!
"Harruan All-llahun, prandaj Ai i harroi". (Et-Teube: 67).
"Ai i mbyll ata, ua zė frymėn. Ata janė tė lidhur nė pranga tė njėpasnjėshme". (El-Humeze: 8-9).
E thėrrasin dhe e lusin All-llahun qė t’ua leh¬tėsojė dėnimin, pas njė kohe u vjen pėrgjigjja: "Ai thotė: "Heshtni aty e mos mė folni!" (El-Muminun: 108).
Hasan Basriu, rahimehull-llah, thotė: "Kėto janė fjalėt e fundit qė i thonė, e pas kėsaj do tė lėshojnė vetėm piskamė, britmė dhe lehje sikur tė qenve".
Nuk ka jetė mė tė keqe se kjo dhe nuk ka njerėz mė tė kėqij se kėta, e lusim All-llahun qė tė mos jemi prej tyre. Humbje e madhe, e cila nuk mund tė kompensohet nė asnjė mėnyrė. Pasha All-llahun, vaj pėr mendjet qė dėgjojnė pėr kėtė dėnim dhe kėtė vuajtje dhe i besojnė tėrė kėsaj, mirėpo nuk e pėrfillin aspak dhe nuk ikin nga kjo, por veprojnė drejt saj me dėshirė dhe zgjidhje. La haule ue la kuvvete il-la bil-lah.

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:56
Vėllai im i dashur, ti qė bėn mėkate ndaj All-llahut, paramendoje veten si banor tė xhehenemit! A do tė dakordoheshe me kėto dėnime dhe vuajtje?
Nuk e besoj njė gjė tė tillė. Andaj pendohu te All-llahu, largohu nga gjėrat qė i urren Ai dhe afroju Atij me vepra tė mira me shpresė se do tė jetė i kėnaqur me ty, qaj nga frika prej Tij me shpresė se do tė mėshirojė gabimet e tua. Dije se rreziku ėshtė shumė i madh, trupi ėshtė shumė i dobėt, vdekjen e ke afėr, All-llahu, xhel-le xhelaluhu, tė mbikėqyr dhe tė sheh, andaj turpėrohu prej Tij dhe mos e neglizho shikimin e Tij ndaj teje, mos nėnēmo mėkatet qė i bėn ndaj Tij, mos shiko vogėlsinė e mėkatit por shiko madhėsinė e Atij ndaj tė cilit e bėn mėkatin, e Ai ėshtė All-llahu, tebareke ue teala.
Mbushe zemrėn tėnde me frikė ndaj Tij para se tė tė merret shpirti nė befasi. Mos iu shfaq Atij me mėkate, sepse nuk mund tė durosh Hidhėrimin e Tij dhe nuk mund t’i rezistosh dėnimit tė Tij. Kontrollo veten para se tė vijė dita e takimit me Tė, ndoshta tė mėshiron dhe t’i fal gabimet.

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 01:58
Ku ėshtė nė kėtė rast pendimi dhe puna e mirė?!
Vėlla i dashur, dije se dynjaja ėshtė ara e ahiretit, po edhe zemra ėshtė si toka, kurse besimi ėshtė si fara, adhurimet e shtojnė e mėkatet e pakėsojnė. Dita e Gjykimit ėshtė dita e korrjes, andaj ai qė ka mbjellė mirėsi, do tė korrė mirėsi dhe ai qė ka mbjellė sherr, do tė korrė sherr.
Kur e kanė pyetur Zjedin: Si gdhive? Ka thėnė: gdhiva duke e dashur tė mirėn dhe njerėzit e mirė dhe ēdo gjė tė mirė qė kam mundėsi ta bėj, nxitoj ta bėj dhe jam i bindur nė shpėrblimin e saj, e nėse mė ikėn ndonjė vepėr e mirė mėrzitem dhe mallėngjehem pėr tė.
Qėllimi ėshtė tė tregojmė se ai qė mendon mė gjatė pėr xhennetin, gėzimin nė tė dhe begatitė qė i ka pėrgatitur All-llahu pėr banorėt e xhennetit, kjo e shtyn nė punė tė mira.
Habi ėshtė me punėn e atij qė beson nė Ditėn e Gjykimit dhe nė Shtėpinė e jetės sė vėrtetė, ku nuk ka vdekje, as sėmundje e as fatkeqėsi, dhe nuk e kėrkon kėtė vend!
Pasha All-llahun, sikur tė mos kishte kėtu asgjė tjetėr pėrpos se shėndet nė trup, siguri nga vdekja, uria dhe etja do tė mjaftonte si shkak qė tė braktiset dynjaja pėr tė. Si duhet tė jetė gjendja jonė kur e dimė se banorėt e xhennetit do tė jenė mbretėr tė sigurt, kėnaqen nė gėzime dhe lumturi, kanė atė qė ua ka ėndja dhe ua pėlqen syri, atje do tė mbeten pėrgjithmonė, vazhdimisht duke u rrotulluar nė llojet e ndryshme tė begative dhe janė tė bindur se kėto mirėsi kurrė nuk pėrfundojnė?
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, thotė: "Do tė thėrrasė njė thirrės i banorėve tė xhennetit: kėtu do tė jeni tė shėndoshė dhe nuk do tė sėmureni, do tė jetoni dhe nuk do tė vdisni, do tė jeni tė rinj dhe nuk do tė plakeni dhe do tė jetoni nė begati dhe nuk do tė vuani aspak". (Muslimi).

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 02:00
Begati tė kulluar vetėm nė xhennet mund tė gjejmė.
Kurse nė dynja sado qė tė kėnaqemi, ajo ka vėshtirėsitė e veta, sado qė tė qeshim edhe do tė qajmė, sado qė do tė gėzohemi edhe do tė mėrzitemi, dhimbjet janė mė shumė se kėnaqėsitė, fillimi i begative ėshtė frikė, kurse fundi harresė.
Kurse begatitė e xhennetit nuk mund tė vlerėsohen dhe as qė mund tė fantazohen.
Si ka mundėsi tė vlerėsohen kur All-llahu i ka mbjellė me Dorėn e Tij dhe e ka vėrė vendbanim tė njerėz tė dashur te Ai, e ka mbushur me Mėshirė, Nderim dhe Kėnaqėsi tė Tij. Begatinė e saj e ka pėrshkruar si fitore tė madhe, kurse mbretėrinė e saj me mbretėri tė madhe. Nė tė ka deponuar tė gjitha mirėsitė dhe ka pastruar nga ēdo mangėsi dhe defekt. All-llahu, azze ue xhel-le, na ka treguar nė Librin e Tij Fisnik gjėrat qė i ka pėrgatitur pėr robėrit e Tij nė Xhennetet e ndryshme; lloj-lloj ushqimesh, martesė, vendbanime, veshmbathje, qumėsht, mjaltė, verė, ujė, mish, mėndafsh, ar, pemė, hurije, lumenj, pallate, etj. Begatitė e dynjasė nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me begatitė e ahiret pėrpos ngjashmėri nė emra, sepse tė gjitha lajmet qė na tregojnė pėr gjėrat e pėrgatitura nė xhennet, afėr Zotit tė botėve, ėshtė nė kundėrshtim me atė qė ėshtė nė kėtė dynja edhe cilėsi edhe nė formė. Pra, pajtohen nė emra, mirėpo dallojnė nė realitet, shije dhe aromė.
All-llahu, xhel-le shanuhu, atyre qė e respektojnė u ka garantuar nė xhennet atė qė syri nuk e ka parė, veshi nuk e ka dėgjuar dhe as qė i ka rėnė ndėrmend ndonjėrit. Kėto gjėra nuk i di as ndonjė pejgamber i dėrguar e as ndonjė melek i afruar.
All-llahu, azze ue xhel-le, thotė: "Pra, pėr ata qė kanė vepruar, nuk di askush pėr atė kėnaqėsi (tė zemrės e shpirtit) qė u ėshtė caktuar atyre si shpėrblim". (Es-Sexhde: 17).
Imam Mundhiriu, rahimehull-llah, thotė:
"Xhenneti dhe banorėt e xhennetit janė shumė mė lart se kjo qė pėrshkruhen. Mes begative tė pėrgatitura pėr besimtarėt ėshtė edhe fakti se nuk u kalben rrobat, nuk u pėrfundon rinia, begatia ėshtė pa fund, nuk vuajnė e as qė pėrjetojnė ndonjė defekt. Begatitė e xhennetit ndodhin nė formėn mė tė plotė dhe mė tė mirė. Shfrytėzimi i begative tė xhennetit nuk ka pasojė sikur shfrytėzimi i begative tė dynjasė.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, thotė: "Banorėt e xhennetit hanė, pinė dhe nuk pėshtyjnė, nuk urinojnė, nuk kryejnė nevojė tė madhe dhe nuk nxjerrin qurra". ēfarė ndodh me ushqimin? Gogėsimė dhe djersė me aromė misku. Inspirohen ta lavdėrojnė dhe falėnderojnė All-llahun ashtu siē inspirohen tė marrin frymė". (Muslimi).
Banorėt e xhennetit nuk flenė qė tė mos largohen nga kėnaqėsitė dhe jeta komode me gjumė. Ata janė tė zhytur nė begati e nuk janė si njerėzit nė kėtė dynja qė flenė. E kanė pyetur Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem: A flenė banorėt e xhennetit? Ka thėnė: "Gjumi ėshtė vėlla i vdekjes, kurse xhenetlitė nuk flenė". (Sahih, Taberaniu dhe Bezari). Tėrė kjo ndodhė pėr shkak jetės sė plotė qė e jetojnė njerėzit nė xhennet.

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 02:02
Gratė e Xhennetit janė tė pastra, nė aq shumė hadithe ėshtė treguar pėr to dhe me tregime tė tilla qė e mahnitin kokėn dhe e nxisin secilin njeri tė mirė qė shpreson All-llahun dhe Ahiretin qė tė veprojė vepra tė mira dhe tė pranuara te All-llahut, subhanehu ue teala, pėr tė arritur atė qė All-llahu, xhel-le shanuhu, ua ka premtuar besimtarėve tė devotshėm.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė: "Xhenetliu do ti ketė dy hyri, secila prej tyre do ti ketė shtatėdhjetė palė petka, i shihet palca e kėrcikut tė saj pas rrobave". (sahih, Ahmedi).
Gjithashtu janė pėrshkruar hyritė edhe nė hadithe tjera pėr tė stimuluar njerėzit nė respekt ndaj All-llahut, azze ue xhel-le. Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, thotė: "Po qe se njė grua prej banorėve tė xhennetit i shikon banorėt e tokės do tė shndriste gjithė hapėsirėn mes tyre dhe do ta mbushte me aromė. Shamia qė ka mbi kokė ėshtė mė e mirė se sa dynjaja dhe ēka ka nė tė". (Buhariu).
Madje edhe dielli me fuqinė, dritėn dhe shkėlqimin e tij, i cili kur del nė mėngjes ua kalon tė gjitha dritave dhe kur perėndon nė mbrėmje nuk mund ta largojnė errėsirėn edhe nėse e pėrdorin mbarė rrymėn elektrike, kurse: "Po qe se njė grua prej banorėve tė xhennetit do tė shikonte tokė do ta mbushte me aromė, misk dhe do tė eliminonte dritėn e diellit dhe hėnės". (Taberaniu).
Po pėrveē kėsaj All-llahu, subhanehu ue teala, ka pėrgatitur edhe shtesa nė xhennet, siē na tregon nė suren "Kaf" ajeti 35: "Ata aty kanė ēka tė dėshirojnė, e te Ne ka edhe mė shumė".
"Kalon njė re mbi banorėt e xhennetit dhe thotė: a nuk luteni tė sjellė bereqete si shiu. Atėherė pėr atė qė do tė luten, do t’u bjerė". (Abdullah Ibėn Mubareku).
Kethir ibėn Murrete thotė: "Nėse e pėrjetoj kėtė ditė do tė lutesha: na sill vasha tė stolisura".
Begatitė e xhennetit dhe gėzimet qė janė aty nuk mund tė pėrshkruhen e as tė fantazohen. Asgjė nga kjo dynja nuk mund tė krahasohet me ato begati. Pema Tuba nuk gjendet kėsisoj nė dynja, pėrshkrimi i kėsaj peme tė le pa mend.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, thotė: "Nė xhennet ka njė pemė qė kalorėsi ecė nė hijen e saj njė qind vjet pa u ndalur, lexoni nėse doni ajetin: "Nėn hije tė gjėra (pėrhershme).". (Muslimi).
Kurse Imam Ahmedi, rahimehull-llah, regjistron njė hadith nė "Musnedin" e tij, se erdhi njė njeri te Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, e tha: ēfarė ėshtė Tuba? Tha: eshtė pemė nė xhennet, mund tė ecėsh nė hijen e saj njėqind vjet, kurse nga degėt e saj dalin rrobat e xhennetlive".

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 02:03
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, nuk ka lėrė pa sqarime as cilėsitė dhe vetitė e xhennetlive, moshėn, ngjyrėn, gjatėsinė, etj.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, thotė: "Xhennetlitė hynė nė xhennet tė zhveshur, qose, tė bardhė, me flokė pak si kaēurrela dhe me sy tė ngjyrosur, nė moshė tredhjet e tre vjeēare. Tė gjithė do tė jenė nė gjatėsinė e Ademit, alejhisselam, i cili ka qenė i gjatė gjashtėdhjetė llėrė (30 metra pėrafėrsisht), kurse tė gjerė shtatė llėrė". (Ahmedi).
Imam Ibėn Kethiri, rahimehull-llah, thotė: "Nė kėtė gjatėsi, gjerėsi dhe moshė ka urtėsi tė qarta, sepse nė kėtė formė njeriu arrin kulmin e kėnaqėsisė, pasi qė janė bashkuar vitet e fuqisė me mjetet e mėdha tė kėnaqėsisė. Kur tė grumbullohen kėto dy gjėra arrihet kėnaqėsia e plotė dhe e fuqishme saqė njė njeri ka mundėsi tė ketė marrėdhėnie me njė qind vajza beqare. Tregohet nė hadithe se erdhi njė njeri nga ithtarėt e Librit dhe e pyeti Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, duke i thėnė: je duke pretenduar se xhennetlitė hanė dhe pinė? Tha: "Po, pasha Atė qė nė Dorėn e Tij ėshtė shpirti im, xhenetlive u jepet fuqia e njėqind njeriut nė ngrėnie, pirje dhe marrėdhėnie". Pėrsėri i tha: Ai qė ha dhe pi duhet tė kryejė nevojėn, kurse xhenneti ėshtė i pastėr, nuk ka nė tė ndytėsira? Tha: kryerja e nevojės ndodh me djersitje e cila ka aromė misku". (Daremiu).

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 02:04
A kanė pyetur Pejgamberin, sal-lall-llahu alej¬hi ue sel-lem, a do tė kemi marrėdhėnie me gratė tona nė xhennet? Ka thėnė:
"Po, pasha Atė qė nė Dorė tė Tij ėshtė shpirti im, njė njeri pėr njė ditė do tė ketė marrėdhėnie me njė qind beqare". (Taberaniu).
Madje ka ardhur na hadithe se:
"Xhennetlitė kur tė kenė marrėdhėnie intime me gratė e tyre nė xhennet, ato sėrish rikthehen beqare". (Taberaniu).
Pra, burrat me gratė e tyre nė xhennet do tė pėrjetojnė kulmin e dėshirave dhe sigurisė. All-llahun e lusim tė na i shtojė mirėsitė e Tija.
Xhenetlive u shtohet fuqia, u shndrit fytyra, kanė pamje tė bukur, jetė tė kėndshme dhe kjo nuk ndalet asnjėherė.
"E pėr shpėrblim tė tillė le tė garojnė ata qė lakmojnė tė mirėn". (El-Mutafifin: 26).
"Pėr njė shpėrblim tė kėtillė le tė veprojnė vepruesit". (Es-Saffat: 61).
Pėr tė patur jetė tė kėndshme duhet tė kanė edhe moral tė mirė. All-llahu, xhel-le shanuhu, thotė: "Ne kemi hequr prej zemrave tė tyre ēfarėdo urrejtje, e ata nė mbėshtetėse qėndrojnė ballė pėr ballė njėri-tjetrit duke qenė tė vėllazėruar". (El-Hixhr: 47).
Kurse Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, na ka treguar: "Nuk ka dallime mes tyre e as hidhėrime. Zemrat i kanė njė, e lavdėrojnė All-llahun nė mėngjes dhe mbrėmje". (Buhariu).
Aroma e kėndshme qė gjendet nė xhennet pėrhapet anembanė xhennetit me njė shpejtėsi shumė tė madhe dhe secili xhenetli kėnaqet duke e nuhatur kėtė aromė.
Frytet e xhennetit nuk janė sikur frytet e dynjasė, sepse frytet e dynjasė vijnė nė sezon tė caktuar, kurse frytet e xhennetit i ke nė ēdo kohė. Pemėt nė dynja herė kanė gjethe e herė nuk kanė, kurse pemėt e ahiretit ēdo herė kanė gjethe dhe fryte.
"Shembulli (atributi) i xhennetit qė u ėshtė premtuar tė devotshėmve ėshtė: qė nėn (pallatet) tė rrjedhin lumenj, qė ushqimi nė tė dhe hija nė tė ėshtė e pėrhershme. Ai ėshtė pėrjetim i lumtur i atyre qė ishin tė ruajtur, e pėrfundimi i jobesimtarėve ėshtė zjarri". (Er-Rad: 35).
Frytet e xhenneti e ke shumė lehtė t'i vjelėsh edhe nėse ato gjinden nė majėn e pemės, sepse vet pema afrohet dhe tė bie fryti nė dorė.
"Hijet e tyre (tė pemėve) janė afėr mbi ta dhe kalaveshėt e pemėve janė tė qasur shumė afėr". (El-Insan: 14).
Secila pemė e xhennetit e ka trungun prej ari, dheu ėshtė nga shafrani dhe misku, paramendoni se ēfarė fryte mund tė japė ky lloj i pemės, sigurisht se do tė dalin fryte tė mrekullueshme dhe tė kėndshme.
Xhenetlitė nė xhennet do tė kenė edhe ēadra tė cilėt nė asgjė nuk u ngjajnė ēadrave tė dynjasė.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, thotė: "Besimtari do tė ketė ēadėr nga margaritari bosh, i gjatė gjashtėdhjetė milė. Besimtari aty do tė ketė gratė, do ti viziton ato, kurse aq e madhe ėshtė saqė nuk do tė shohin njėri tjetrin". (Buhariu).
Nuk ka dyshim se dhurata dhe begatia mė e madhe e xhenetlive, ajo qė i mahnitė tėrėsisht dhe i mallėngjen edhe mė shumė shpirtrat e tyre ėshtė momenti kur All-llahu e largon perden dhe u mundėson banorėve tė xhennetit qė ta shohin. Kur ta shohin xhenetlitė All-llahun, subhanehu ue teala, do t’i harrojnė tė gjitha kėnaqėsitė dhe lezetet qė i kanė pėrjetuar nė xhennet dhe do tė shikojnė madhėrinė e All-llahut, Zotit tė botėve, subhanehu ue teala.
Imam Ibėn Kethiri, rahimehull-llah, tregon nga Ebul-Meali El-Xhuvejni, se kur All-llahu, xhel-le shanuhu t’u zbulohet xhenetlive, do tė gurgullohet uji i lumenjve tė xhennetit, do tė radhiten pemėt, do tė shtohet gėzimi dhe galdimi, do tė kėndojnė shpezėt dhe do tė shndrisin edhe mė shumė hyritė, mirėpo tėrė kjo nuk do tė largojė shikimin e xhennetlive nga All-llahu, subhanehu ue teala, sepse kjo ėshtė kėnaqėsia mė e madhe. E lusim All-llahun e madh qė tė na dhurojė kėnaqėsinė e shikimit nė Fytyrėn e Tij Fisnike.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, thotė: "Kur xhenetlitė tė hyjnė nė xhenet dhe xhehenemlitė nė xhehenem, do tė bėrtet njė thirrės: o xhenetli, te All-llahu keni njė premtim tė cilin dėshiron t’ua realizojė. Do tė thonė: ēka ėshtė ai premtim? A nuk na e rėndoi peshojėn, a nuk na e zbardhi fytyrėn dhe na shtiu nė xhennet dhe na mbrojti nga zjarri? Atėherė All-llahu do ta largojė perden dhe do tė shikojnė nė Tė. pasha All-llahun, nuk u ka dhėnė All-llahu gjė mė tė dashur e as mė tė kėndshme pėr syrin tyre se sa shikimi nė Tė". (Sahih, Ahmedi).
All-llahu, azze ue xhel-le, thotė: "Aty do tė jenė pėrgjithmonė, e nuk kėrkojnė tė largohen nga ai (ose t'u ndryshohet)". (El-Kehf: 108).
Nuk ka dyshim se kjo kėnaqėsi do tė arrijė kulmin e vet kur ta marrin vesh xhenetlitė se qėndrimi i tyre nė xhennet do tė jetė pa fund.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, na tregon: "Do tė sillet vdekja nė formėn e dashit tė majmė dhe do tė vendoset mes xhennetit dhe xhehenemit e do tė thuhet: o ju xhennetli, e ata do tė zgjasin kokėn dhe do tė shikojnė. Do tė thotė: o ju xhehenemli, e ata do tė zgjasin kokėn dhe do tė shikojnė. Mendojnė se u ka ardhur shpėtimit. Do tė theret vdekja dhe do tė thuhet: o ju xhennetli, amshueshmėri dhe nuk ka vdekje, o ju xhehenemli, amshueshmėri dhe nuk ka vdekje. Xhenetlive do t’u shtohet gėzimi edhe mė shumė, kurse xhehenemlive do t’u shtohet mėrzia edhe mė shumė". (Buhariu). Kurse nė transmetimin e Ibėn Ebi Dynajsė qėndron: "Do tė sigurohen tė parėt dhe do tė humbin shpresėn pėrfundimisht tė dytėt".
Dijė vėlla i dashur se xhenneti nuk fitohet me shpresa tė kota dhe pasim tė epshit, kurse rruga e vetme qė na shpie deri atje ėshtė respektimi i All-llahut dhe Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, thotė: "I gjithė ummeti im do tė hyjė nė xhennet, pėrpos atij qė refuzon. Thanė: kush do tė refuzon o i Dėrguar i All-llahut? Tha: ai qė mė respekton do tė hyjė nė xhennet, kurse ai qė nuk mė respekton vetėm se ka refuzuar".
Kujdes nga nepsi yt, sepse ky ėshtė pengesa kryesore nė rrugėn tėnde drejt All-llahut, subhanehu ue teala, sidomos pėr ata qė ecin nė mbrėmje. Nėse njeriu nuk ka me vete nozull tė imanit dhe llambė tė bindjes, nuk do t'ia arrijė t'i tejkaloj kėto barriera.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, thotė: "Ai qė frikėsohet ecėn herėt nė mėngjes, kurse ai qė del herėt nė mėngjes arrin nė destinacionin e tij. Dijeni se malli i All-llahut ėshtė i shtrenjtė, dijeni se malli i All-llahut ėshtė xhenneti". (sahih, Tirmidhiu).
Sa mė lart hipėn udhėtari aq mė shumė shtohen britmat, tradhtitė dhe frikėsimet, e nėse nuk ua vendon veshin dhe vazhdon nė rrugėn e tij, tėrė kėto vėshtirėsi dhe frikėsime shndėrrohen nė siguri dhe rrugė e gjerė, e cila e shpie deri te shtėpitė mė tė larta, aty ka shenja dhe vendpushime qė i ka pėrgatitur All-llahu, tebareke ue teala, pėr robėrit e Tij. Mes kėtij vendi dhe mes teje ėshtė vetėm vendosmėria e fuqishme, durimi pėr ēaste tė caktuara, trimėria dhe lutja e gjatė.
I menēur ėshtė ai qė e llogarit veten dhe punon pėr pas vdekjes, kurse i paaftė ėshtė ai qė e pason epshin e tij dhe mbahet me shpresa tė kota.
Dije se malli i All-llahut ėshtė i shtrenjtė dhe se pėr tė arritur deri te ky mall duhet tė pėrjetosh trishtime, brenga dhe pikėllime.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė: "Xhenneti ėshtė rrethuar me gjėra tė vėshtira, kurse xhehenemi me epshe".
Xhenneti qenka i rrethuar me gjėra tė urryera, me vepra tė vėshtira, me ikje nga harami, mirėpo pėrbrenda tyre ka kėnaqėsi dhe gėzime qė nuk mund ti paramendosh. Kurse xhehenemi ėshtė i rrethuar me epshe, epshe tė zullumit, tė barkut, tė epshit, tė devijimit, tė sprovave, etj. janė tė lehta, mirėpo pėrbrenda kanė dėme dhe dėnime tė trishtueshme.
E lusim All-llahun, xhel-le shanuhu, qė tė na japė nga frika ndaj Tij aq sa tė na largojė nga mėkati, tė na dhurojė respekt ndaj Tij aq sa tė arrijmė te xhenneti i Tij, tė na dhurojė kėnaqėsinė e shikimit nė Fytyrėn e Tij, mallėngjimin pėr takimin me Tė, duke mos pėrjetuar ndonjė fatkeqėsi dėmtuese e as ndonjė fitne devijuese dhe tė na furnizojė Kėnaqėsinė e Tij tė madhe dhe firdeusin e lartė. Amin.
Bekir Halimi,
2.9.2005

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 02:06
keto texte i kam marr tek www.albislam.com (http://www.albislam.com) tek hutbe, me kete titull...

F U N D

[email protected] ([email protected])

Savior
06-08-06, 18:56
Ju Myslimane dhe Armiqe te Krishtit kujtone diten e gjykimit e cila eshte shume afer, askush nuk do te mund t'ju shpetoje, sa te mjera jane zemrat tuaja qe mohoni Mesine. Jetoni edhe qito pak dite qe ju kan mbetur se atje do ta keni pak si zheg. Nuk do te me dhimbseni hiq sepse ne Krishteret ju kemi treguar por ju nga meria juaj per ne dhe per Fene e paster Krishtere nuk pranoni Mesine, por nje dite do te jete vone.

Mbeteni te Pershendetur

Pause_Print_Scroll
06-08-06, 20:06
Ju Myslimane dhe Armiqe te Krishtit kujtone diten e gjykimit e cila eshte shume afer,
Elhamdulilah e kujtojme, per arsye te pregatitetemi per ate dite kur njeriu do te llogaritet per veprat e tija... Mirepo neve nuk e dim se kur behet, dhe nuk dim se a eshte afruar apo jo, dhe nuk e dim (sic pohoni ju me posht) se paskan mbetur edhe disa dit. Kjo eshte fshehtesire te cilen e di vetem i Madhi Allah.

askush nuk do te mund t'ju shpetoje, sa te mjera jane zemrat tuaja qe mohoni Mesine.
Kush eshte ky Mesih?... Mesih ibn Merjem, Mesihu-Dexhall (Anti-Krishti)???...
Une Mesihun birin e Merjemes (Isau-Jezusi a.s.) e pranoj si te derguar te Zotit dhe nuk e mohoj, mirepo mohoj ashtu sic mohon vet Bibla, se Ai eshte Zot apo bir i Zotit. Ndersa per Mesihu-Dexhal (Anti-Krishtin) besoj se do te vij ndonje dit, dhe do te beje qregullira, dhe e lus Allahun te me mbroje nga Ai, dhe e lus te jem ne Ushtrine e Mesihut birit te Mejrem, kur do ta luftoje Mesihun-Dexhall.


Jetoni edhe qito pak dite qe ju kan mbetur se atje do ta keni pak si zheg. Nuk do te me dhimbseni hiq sepse ne Krishteret ju kemi treguar por ju nga meria juaj per ne dhe per Fene e paster Krishtere nuk pranoni Mesine, por nje dite do te jete vone.
Kjo do te jete per ty nese vazhdon me keto mend te idhujtareve, mirepo une elhamdulilah jam muslim me teuhid (monoteizem)...


Mbeteni te Pershendetur
Gjithashtu mbeteni te pershendetur nga une
Pause_Print_Scroll (http://dardania.de/vb/upload/member.php?u=20877)
[email protected]