PDA

View Full Version : 40 Kėshilla Pėr Pėrmirėsimin E Shtėpisė


Pause_Print_Scroll
07-08-06, 18:10
40 KĖSHILLA PĖR PĖRMIRĖSIMIN E SHTĖPISĖ

Falėnderimi i takon All-llahut, Atė e falendėrojmė dhe prej Tij ndihmė dhe falje kėrkojmė. Kėrkojmė nga Zoti qė tė na mbrojė nga tė kėqijat e shpirtit dhe veprave tona. Atė qė e udhėzon All-llahu, s’ka kush e humbė dhe atė qė e humbė s’ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s’ka tė adhuruar pėrveē All-llahut, i cili ėshtė Njė i pa rival dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.

Shtėpia ėshtė begati

All-llahu xhel-le shanuhu thotė:
“All-llahu ua ka bėrė shtėpiat e juaja vendbanim”
Ibni Kethiri rahimehull-llah , gjatė tefsirit tė kėtij ajeti thotė: “All-llahu tebareke ve teala pėrmend begatitė e Tij qė ia ka dhuruar robit; prej kėtyre begative ėshtė edhe shtėpia qė ėshtė vend ku banojnė, mbrohen dhe nė tė cilėn kanė shumė dobi”.
Vallė ēdo tė thotė shtėpia pėr ne? A nuk ėshtė shtėpia vendi ku hamė, pimė, flejmė, pushojmė dhe kemi marėdhėnie bashkėshortore!? A nuk ėshtė vendi ku tubohemi me familjen tonė? A nuk ėshtė vendi ku mbrohet gruaja?
All-llahu i Plotfuqishėm thotė:

"Dhe rrini nė shtėpitė tuaja e mos shfaqni bukurinė tuaj..."(El-Ahzab:33)
Nėse shikon gjendjen e njerėzve qė nuk kanė shtėpi, tė cilėt jetojnė rrugėve ose nėpėr parqe, ose nwse shikon gjendjen e refugjatėve tė cilėt jetojnė nėpėr kampe tė ndryshme, kupton begatinė e shtėpisė. Gjithashtu e kupton rėndėsinw e shtėpisė dhe se ēfarė ērregullimi buron nga mosposedimi i shtėpisė kur tė dėgjosh dikė duke thėnė: nuk kam vendqėndrim tė caktuar, njė ditė flej tek fulani, ditėn tjetėr nė kafeteri, nė park ose nė bregdet; rrobat gjithmonė i mbaj me vete.
All-llahu xhel-le xhelaluhu hebrenjtė prej fisit Benu Nadir i dėnoi duke ua marrė kėtė begati dhe duke i nxjerur prej shtėpiave tė tyre. E tregon kėtė duke thėnė:
{
"Ai ėshtė qė nė dėbimin e parė i nxori prej shtėpive tė tyre ata nga ithtarėt e librit, tė cilėt nuk besuan. Ju nuk menduat se ata do tė dalin, e ata menduan se fortifikatat e tyre do t'i mbronin prej ndėshkimit tė All-llahut, po All-llahu u erdhi atyre nga nuk e kishin menduar dhe nė zemrat e tyre hodhi frikėn ashtu qė me duart e veta dhe me duart e besimtarėve rrėzonin shtėpitė e tyre; pra merrni mėsim o ju tė zotėt e mendjes"!(El-Hashr: 2)

Ē’e stimulon muslimanin pėr t'i dhėnė rėndėsi pėrmirėsimit tė shtėpisė

Njė: Mbrojtja e vetvetes dhe familjes prej zjarrit tė xhehennemit.
All-llahu xhel-le shanuhu thotė:

"O ju qė besuat, ruani veten dhe familjen tuaj prej njė zjarri, lėndė djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt. Atė (zjarrin) e mbikėqyrin engjėj tė rreptė e tė ashpėr qė nuk kundėrshtojnė All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė urdhėruar". (Et-Tahrim: 6)
Dy: Pėrgjegjėsia e madhe qė ka bariu (pėrgjegjėsi) i shtėpisė para All-llahut subhanehu ve teala Ditėn e gjykimit.
Pejgamberi ? thotė:
(
"All-llahu i Lartėsuar do ta pyetw ēdo bari (pėrgjegjės) pėr tufėn qė e ka pasur nėn pėrgjegjėsinė e tij, a e ka ruajtur apo e ka humbur, derisa tė pyetet njeriu pėr anėtarėt e shtėpisė sė vet".Hadithi ėshtė hasen, tra. Ibni Hibbani.
Tre: Pasiqė shtėpia ėshtė vendi ku mbrojmė veten, jemi tė qetė prej tė kėqiave dhe ėshtė vendi ku duhet ndejtur muslimani gjatė kohės sė fitnes, atėherė duhet dhėnė rėndėsi tė ndejturit nė shtėpi, ngase Muhammedi ? thotė:
"Xhenneti qoftė pėr atė qė e mbisundon gjuhėn, i mjafton shtėpia e vet dhe pėr atė qė qan mėkatin e vet". Hadithi ėshtė hasen, tra. Taberaniu.
Muhammedi ? thotė:

"Atė qė bėn njėrėn prej kėtyre pesw veprave, All-llahu i Lartėsuar do ta sigurojė: atė qė viziton njė tė sėmurw, atė qė del pėr tė luftuar, atė qė hyn tek imami (kryetari) pėr ta ndihmuar dhe madhėruar dhe atė qė rri nė shtėpi, njerėzit janė rehat prej tij por edhe ai ėshtė rehat prej njerėzve". Tra. Ahmedi.
Muhammedi ? thotė:

"Shpėtimi i njeriut gjatė kohės sė fitneve (sprovimeve) ėshtė tė rrijw nė shtėpinė e vet". Hadithi ėshtė sahih, tra. Ibn Ebi Asimi nė librit e tij Es-sunneh.
Muslimani mund tė sheh dobinė e kėsaj ēėshtjeje nė kohė tė vetmisė, nė kohė kur nuk do tė mund t'i ndryshojė shumė vepra tė kėqija, nė kėtė rast shtėpia i bėhet vendbanim nė tė cilin e mbron veten prej veprės sė ndaluar dhe shiqimit tė ndaluar, gjithashtu mbron familjen e vet nga lakuriqėsia, kurse fėmijėt nga shoqėria e keqe.
Katėr: Njerėzit pjesėn mė tė madhe tė kohės sė tyre e kalojnė nė shtėpi, sidomos kur ėshtė shumė nxehtė ose shumė ftohtė, kur bie shi, pasi tė kryejnė punėn dhe pas mėsimit. Pėr kėtė shkak kėtė kohė (qė kalojnė nė shtėpi) duhet harxhuar nė vepra me tė cilat ėshtė i kėnaqur All-llahu, pėrndryshe do ta harxhojnė kėtė kohė nė gjėra tė ndaluara (haram).
Pesė: Shtėpia ėshtė faktor i rėndėsishėm pėr ndėrtimin e shoqėrisė Islame, ngasa qėliza kryesore e shoqėrisė ėshtė shtėpia. Ēdo shtėpi ėshtė njė tullė nė shoqėri, nėse kėto tulla janė tė mira, kjo shoqėri do tė bėhej aq e fortė saqė do t’u qėndronte ballė armiqėve tė All-llahut, nė tw do tė pėrhapej e mira dhe do tė ndalohej e keqja.
Kjo shtėpi mund tė nxjerė burra qė do tė pėrmirėsojnė hallin e shoqėrisė. Vetėm prej shtėpive tė tilla mund tė dalin thirrės shembullorw, kėrkues tė diturisė, muxhahidė tė sinqertė, femra tė ndershme, nėna edukatore...etj.
Pasiqė kjo temė qenka kaq e rėndėsishme,e shtėpitw tona janė pėrplot gjėra negative, atėherė parashtrohet pyetja:

Cilat janė mjetet pėr pėrmirėsimin e shtėpive?

Pėrgjigje e kėsaj pyetje janė kėto kėshilla qė do t'i pėrmend mė poshtė. Lusim All-llahun e Lartėsuar qė kėto kėshilla t’u bėjnė dobi muslimanėve dhe ta orijentojw mundin e bijve muslimanw kah ringjallja e rolit tė shtėpisė nė shoqėritė e tyre!
Kėto kėshilla kanė tė bėjnė me dy gjėra:
a) arritja e dobisė, qė personifikohet nė tė urdhėruarit nė tė mirė dhe
b) largimi i dėmeve, qė personifikohet nė ndalimin nga veprat e kėqija.
Pėrbėrja e shtėpisė

Pause_Print_Scroll
07-08-06, 18:11
Kėshila e parė: Ta zgjedhėsh mirė gruan

All-llahu xhel-le shanuhu thotė:

"Dhe martoni tė pamartuarat dhe robėrit e robėreshat qė janė tė ndershėm dhe tė ndershme. Nėse janė tė varfėr, All-llahu i begaton nga mirėsitė e Tij, All-llahu ėshtė Bujar i madh, i Gjithwdijshėm". (En-Nur: 32)
Pronari i shtėpisė duhet tė zgjedhė grua tė mirė, e cila duhet t'i posedojė disa kushte, tė cilat i ka treguar Muhammedi ?:
1- “Gruaja martohet pėr katėr gjėra: pėr pasurinė e saj, pėr ate se i takon familjes sė ndershme, pėr bukurinė e saj dhe pėr fenė e saj. Zgjidhe ate qė ka fe, tė lumshin duart!” Tra. Buhariu dhe Muslimi
2- “Tėrė bota ėshtė kėnaqėsi, kurse kėnaqėsia mė e mirė nė kėtė botė ėshtė gruaja e mirė”. Tra. Muslimi

3- “Secili prej jush le tė ketw zemėr falėnderuese, gjuhė pėrmendėse (qė pėrmend All-llahun shumė) dhe grua besimtare, e cila e ndihmon nė veprat pėr ahiret”. Hadithi ėshtė sahih, tra. Ahmedi, Tirmidhiu dhe Ibn Maxheja.

4- Nė transmetimin tjetėr qėndron “dhe grua tė mirė, e cila e ndihmon nė ēėshtjet e kėsaj bote dhe nė ēėshtjes e fesė. Kurse kjo ėshtė thesari mė i mirė qė posedojnė njerėzit”. Hadithi ėshtė sahih, tra. Bejhakiu
5- “Martoni ato tė cilat i doni dhe tė cilat lindin, ngase unė do tė krenohem me numrin tuaj tė madh nė Ditėn e Ringjalljes para pejgamberėve tjerė!” Hadithi ėshtė sahih, tra. Ahmedi

6- “Martohuni me beqare, se ato japin mė shumė fėmijė, kanė gojė tė ėmbėl dhe kėnaqen mė pak”, nė transmetimin tjetėr qėndron “dhe mė pak tradhtojnė”. Hadithi ėshtė sahih, tra. Ibni Maxheja
Ashtu siē ėshtė gruaja e mirė njėra prej katėr kėnaqėsive tė kėsaj bote, ashtu ėshtė gruaja e keqe njėra prej fatėkeqėsive tė kėsaj bote, siē thotė Pejgamberi ?:

“Prej lumturisė ėshtė gruaja e mirė, e cila kur e shiqon tė pėlqen, kur mungon prej saj je i sigurtė nė te dhe nė pasurinė tėnde. Kurse nga fatkeqėsia ėshtė gruaja, e cila kur e shiqon, tė dėshpron, flet kundwr teje dhe kur mungon prej saj, nuk je i sigurtė nė te dhe nė pasurinė tėnde”. Hadithi ėshtė sahih, tra. Ibni Hibbani.
Pėrballė kėsaj medoemos duhet tė dihet gjendja e djalit, i cili i ofron vajzės muslimane martesė, kurse pėlqimi duhet tė ndodhė duke patur parasysh kėto kushte:
“Nėse ju vjen (pėr fejesė) ai, me moralin dhe fenė e tė cilit jeni tė kėnaqura, martohuni me tė. Nėse nuk e bėni kėtė atėherė ndodhė ēorodi dhe ērregullim i madh nė tokė”. Hadithi ėshtė sahih, tra. Ibn Maxheja.
Pėr gjithė kėtė qė e thamė duhet tė pyetet mirė dhe tė mblidhen informata tė sakta, me qėllim qė tė mos rrėnohet shtėpia e cila do tė ngrihet me martesėn e kėtyre dy ēifteve.
Burri i mirė dhe gruaja e mirė ndėrtojnė shtėpi tė mirė, ngase toka e mirė jep fryte tė mira, kurse toka e keqe jep fryte shumė rėndė ose nuk jep aspak!

Pause_Print_Scroll
07-08-06, 18:11
Kėshilla e dytė: Mundohu ta pėrmirėsosh gruan

Nėse gruaja ėshtė e mirė, atėherė duhet lavdėruar All-llahun pėr kėtė begati, mirėpo nėse ndodhė qė gruaja tė mos jetė e mirė, atėherė pronari i shtėpisė e ka pėr detyrė tė mundohet qė ta pėrmirėsojė. Kjo mund tė ndodhw nė kėto raste:
a) Burri ėshtė martuar me grua jofetare, ngase nė kohėn e martesės edhe ai nuk ka qenė fetar i madh;
b) Burri ėshtė martuar me njė grua jofetare me shpresė se do tė pėrmirėsohet, ose
c) ėshtė martuar nga presioni i anėtarėve tė shtėpisė.
Nė kėto raste burri duhet tė mundohet qė ta pėrmirėsojw gruan e vet. Normalisht nuk duhet harruar se udhėzimi ėshtė nė Dorė tė All-llahut, All-llahu ėshtė Ai qė Udhėzon. Duke u nisur nga ky fakt, njė begati prej begative tė All-llahut ndaj Zekerijasė ėshtė fjala e All-llahut: “dhe ia pėrmirėsuam bashkėshorten e tij”. (El-Enbija: 90) Ky pėrmirėsim ka tė bėjė edhe me trupin edhe me fenė e saj. Ibni Abbasi radijall-llahu anhu thotė: Ishte sterile, nuk lindte, e pastaj lindi. Kurse Atau radijall-llahu anhu thotė: Fliste shumė e All-llahu e pėrmirėsoi.
T'i pėrmendim disa metoda pėr pėrmirėsimin e gruas:
1) Duhet dhėnė rėndėsi pėrmirėsimit tė ibadetit tė saj ndaj All-llahut.
2) Duhet munduar qė ta ngritėsh (rritėsh) imanin e saj me kėto gjėra:
a) Nxite nė namaz nate
b) Nxite qė tė lexojė Kur'an
c) Mėsoja pėrmendėsh disa dhikre qė janė tė caktuara pėr disa kohė dhe pėr disa raste (siē ėshtė dhikri i mėngjesit dhe mbrėmjes, dhikru gjatė daljes prej shtėpisė etj.)
d) Nxite tė jepė sadaka
e) Nxite tė lexojė literaturė Islame
f) Nxite tė dėgjojw kaseta tė dobishme, ligjerata qė i shtojnė njohuritė e saja fetare dhe ligjerata qė ia rrisin imanin
g) Zgjidhi asaj shoqe fetare dhe bėja tė mundėshme tė ndėrlidhin marėdhėnie shoqėrore dhe tė vizitohen mes vete
h) Largoji tė kėqijat prej saj dhe mbylli tė gjitha dritaret e sė keqes, duke e larguar prej shoqeve dhe vendeve tė kėqija.

Pause_Print_Scroll
07-08-06, 18:12
Kėshilla e tretė: Bėje shtėpinė vend ku pėrmendet Zoti

Muhammedi a.s thotė:

"Shembulli i shtėpisė nė tė cilėn pėrmendet All-llahu dhe shtėpisė, nė tė cilėn nuk pėrmendet All-llahu, ėshtė sikur shembulli i tė gjallit dhe tė vdekurit". Tra. Muslimi
Pra, medoemos duhet bėrė shtėpinė vend ku pėrmendet All-llahu, pa marrė parasysh llojin e dhikrit, qoftė dhikėr me zemėr, me gjuhė, ose falje e namazeve, lexim i Kur'anit, pėrkujtim i lėndėve tė sheriatit ose lexim i librave tė ndryshėm.
Sot, sipas hadithit tė lartėpėrmendur, shumė shtėpi tė muslimanėve janė tė vdekura, ngase nw to nuk pėrmendet All-llahu. Pėrkundrazi, nė shtėpitė e muslimanėve sot, dwgjohet muzika (zėri i shejtanit), tė marrurit nėpėr gojė, shpifja, pėrgojimi etj! Shtėpitė tona janė pėrplot mėkate, siē ėshtė pėrzierja e burrave me gratė, ecja shpluar para farefisit qė nuk ėshtė mahrem, ose para fqiut etj.
A thua vallė si mund tė hyjnė melekėt nė kėto shtėpi!?
Pėr kėtė duhet ngjallur shtėpitw tona duke pėrmendur All-llahun.

Pause_Print_Scroll
07-08-06, 18:13
Kėshilla e katėrt: Bėjeni shtėpinė tuaj vend adhurimi

All-llahu xhel-le shanuhu thotė:

“Ne i thamė Musait dhe vėllait tė tij t'i bėni vend nė Egjipt popullit tuaj, shtėpitė tuaja t'i: bėni faltore (kible) e ta falni namazin rregullisht dhe pėrgėzoi besimtarėt”. (Junus: 87)
Ibni ‘Abbasi radijall-llahu anhu, gjatw komentit tė kėtij ajeti, thotė: Janė urdhėruar qė shtėpitw e tyre t'i bėjnė xhamia. Kurse Ibni Kethiri thotė: "Siē duket, e Zoti e di mė mirė, kur u shtua sprovimi nga Faraoni dhe populli i tij, e u ngushtuan mundėsitė, u urdhėruan tė falin namaz shumė, siē thotė All-llahu xhel-le shanuhu: “O ju qė keni besuar, kėrkoni ndihmė me durim e me namaz”. (El-Bekare: 153). Kurse nė hadith, tė cilin e transmeton Ebu Davudi me sened hasen qėndron: "Kur e shqetėsonte ndonjė send Pejgamberin sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem falte namaz"
Kjo qė thamė sqaron rėndėsinė e adhurimit nė shtėpi, sidomos nė kohė kur muslimanėt janė tė dobėt, e nuk mund tė falen haptazi para kafirėve.
I tillė ka qenė mihrabi (dhoma) i Merjemes, e cila dhomėn e saj e kishte bėrė vend adhurimi. All-llahu xhel-le shanuhu, pėr kėtė thotė: "Sa herė qė Zekerija hynte nė Mihrabin (dhomėn) e saj, gjente tek ajo ushqime..." (Ali Imran: 37)
As’habėt, radijall-llahu anhum, i jepnin rėndėsi tė madhe faljes sė namazit nė shtėpi, kuptohet namazeve nafile, sunneteve.
Njė gjė tė tillė argumenton ky tregim. Transmetohet nga Mahmud ibn Rebi' El-Ensariu radijall-llahu anhu se I'tban ibn Maliku, i cili ishte as’hab i Pejgamberit ?, ishte Ensari dhe kishte marrė pjesė nė betejėn e Bedrit, njė ditė shkoi te Pejgamberi ? dhe i tha: O Pejgamber i All-llahut! Unė jam imam i popullit tim, mirėpo mė ėshtė dobėsuar shiqimi, ashtu qė kur bie shi, lugina qė ėshtė ndėrmjet meje dhe tyre mbushet me ujė, dhe pėr kėtė shkak nuk mund tė shkoj nė xhaminė e tyre e tua falė namazin. Kam dėshirė, o Resulull-llah qė tė vish e tė falesh nė shtėpinė time, qė kėtė vend ta bėj vendfalje. Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem i tha: "Do ta bėj njė gjė tė tillė, insha-All-llah. "Thotė I'tbani: Pas dreke erdhi Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem dhe Ebu Bekri. Kėrkoi leje Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, e unė i dhash leje (pėr tė hyrė nė shtėpi). Pasiqė hyri nė shtėpi nuk u ul, por tha: "Nė cilin vend tė shtėpisė sate dėshiron tė falem?" Tha (I'tbani): drejtova gishtin nė njė drejtim tė shtėpisė. U drejtua kah kibla, mori tekbir dhe filloi tė falet, kurse ne rėnditėm saffat dhe u falėm pas tij. I fali dy rekate, pastaj dha selam".Transmeton Buhariu.
Ibni Haxheri duke pėrmendur dobitė e kėtij hadithi thotė: "Nė kėtė hadith ka argument pėr caktimin e njė vendi nė shtėpi pėr t’u falur. Kurse sa i pėrket ndalimit tė caktimit vend nė xhami, sipas hadithit qė e transmeton Ebu Davudi ka tė bėjw nėse kjo vepėr bėhet me syfaqėsi. Gjithashtu nga ky hadith mwsohet se pėrcaktimi i njė vendi pėr t’u falur nuk konsiderohet vakėf, as qė i mvishen rregullat e vakėfit, edhe pse quhet mesxhid".

Pause_Print_Scroll
07-08-06, 18:14
Kėshilla e pestė: Edukimi fetar nė familje

Transmetohet nga Aisheja radijall-llahu anha, e cila thotė:"Pejgamberi ? falte namaz nate, kurse kur fillonte tė falė namazin e vitrit thoshte: "Oj Aishe, ngrehu dhe fale vitrin". Tra. Muslimi
Muhammedi ? thotė:

“E mėshiroftė All-llahu njeriun, i cili ngrihet pėr tė falur namaz nate dhe e zgjon edhe gruan e tij pėr tė falur, e nėse ajo refuzon, e stėrpikė fytyrėn e saj me ujė". Hadithi ėshtė sahih, tra. Ahmedi dhe Ebu Davudi.
Duhet nxitur gratė nė shtėpi qė tė japin sadaka, ngase kjo vepėr e rritė imanin, gjithashtu ėshtė vepėr nė tė cilėn Pejgamberi ? ka nxitur, duke thėnė:
"Gra! Jepni sadaka, ngase ju kam parė se jeni pjesa mė e madhe e banorėve tė xhehennemit". Tra. Buhariu.
Prej ideve tė mira nė kėtė kontekst ėshtė vėndimi i njė kutie, nė tė cilin ēdo antar i familjes do tė vėndonte vullnetarisht tė holla, tė cilat pastaj do t’u shpėrndahen tė varfėrve dhe atyre qė kanė nevojė. Gjithė kjo shumė e cila tubohet nė kėtė sanduk do tė jetė pronė e atyreve qė kanė nevojė.
Nėse gjindet nė shtėpi kush agjėron ditėt e bardha (dita e trembėdhjetė, katėrmbėdhjetė dhe pesėmbėdhjetė e ēdo muajit hixhrit), tė hėnėn dhe tė ejntėn, ditėn e nėntė dhe tė dhjetė tė muajit Muharrem (Tasuan dhe Ashuranė), ditėn e Arafatit, kjo do tė jetė nxitės qė antarėt tjerė tė familjes ta kenė shembull kėtė individ nė jetėn e tyre.

Pause_Print_Scroll
07-08-06, 18:15
Kėshilla e gjashtė: Dhėnia rėndėsi dhikreve dhe sunneteve qė kanė tė bėjnė me shtėpinė.

Pėr shembull:
Pėrmendja e All-llahut gjatė hyrjes nė shtėpi

Transmeton Imam Muslimi nė Sahihun e Tij se Pejgamberi ? thotė:

"Kur tė hyjė njeriu nė shtėpi dhe ta pėrmendė emrin e All-llahut gjatė hyrjes dhe gjatė ngrėnies, shejtani thotė: s’keni as vend pėr tė fletė e as darkė pėr tė ngrėnė, kurse nėse hyn dhe nuk e pėrmendė emrin e All-llahut, shejtani thotė: gjetėt vend pėr tė flejtur, e nėse nuk e pėrmendė emrin e All-llahut gjat ngrėnjes, shejtani thotė: gjetėt vend pėr tė flejtur dhe pėr tė ngrėnė darkė". Tra. Imam Ahmedi dhe Muslimi

Pėrmendja e All-llahut gjatė daljes prej shtėpisė

Transmeton Ebu Davudi nė Sunenin e tij se Pejgamberi ? thotė:

"Kur tė del njeriu prej shtėpisė dhe tė thotė: "Bismil-lah, tevekeltu a'lall-llah, ve la havle ve la kuvvete il-la bil-lah (Me emėr tė All-llahut, nė All-llahun mbėshtetem, askush s’ka mundėsi dhe forcė pėrveē All-llahut), i thuhet: tė mjafton; u udhėzove, tė mjafton kjo nga vėshtirėsitė dhe u mbrojte, dhe largohet nė kėtė rast shejtani nga ky, kurse shejatni tjetėr i thotė: ē'mund t'i bėsh njeriut qė ėshtė udhėzuar, nuk ka vėshtirėsi dhe ėshtė i mbrojtur". Hadithi ėshtė sahih.

Misvaku

Transmeton Imam Muslimi nė Sahihun e tij nga Aisheja radijall-llahu anha, e cila thotė:
"Pejgamberi ? kur hynte nė shtėpi gjėja e parė qė bėnte ishte pėrdorimi i misvakut"

Pause_Print_Scroll
07-08-06, 18:15
Kėshilla e shtatė: Leximi i pandėrperė i sures Bekare nė shtėpi me qėllim qė tė largohet shejtani

Pėr kėtė temė ka disa hadithe:
Resulull-llahu ? thotė:

"Mos i bėni shtėpiat e juaja varre, ngase shejtani ikė nga shtėpia nė tė cilėn lexohet sureja Bekare". Tra. Muslimi
Muhammedi ? thotė:

"Lexoni suren Bekare nė shtėpitė tuaja, ngase shejtani nuk hyn nė atė shtėpi qė lexohet sureja Bekare". Hadithi ėshtė sahih, tra. Hakimi
Muhammedi ? duke treguar vlerėn e dy ajeteve tė fundit tė sures Bekare dhe ndikimin e tyre nė shtėpi thotė:

"All-llahu i Lartėsuar ka shkruar Librin 2000 vjet para se t’i krijojė qiejt dhe tokėn, kurse Ai ka qenė nė Arsh (fron) dhe i zbriti dy ajete me tė cilat pėrfundoi suren Bekare. Nė atė shtėpi qė lexohen kėta dy ajete tre ditė, shejtani nuk i afrohet asaj shtėpie". Hadithi ėshtė sahih, tra. Tirmidhiu, Nesaiu dhe Hakimi. Shko lart

Shkencat e sheriatit nė shtėpi

Pause_Print_Scroll
07-08-06, 18:16
Kėshilla e tetė: Mėsimi i anėtarėve tė shtėpisė

Kjo vepėr ėshtė farz pėr tė pronarin e shtėpisė dhe ai duhet realizuar kėtė farz nė shenjė dėgjueshmėrie ndaj All-llahut, i cili thotė:
"O ju qė besuat, ruani veten dhe familjen tuaj prej njė zjarri, lėndė djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt..." (Et-Tahrim: 6)
Nė kėtė ajet bazohet domosdoshmėria e tė mėsuarit dhe edukimit tė anėtarėve tė familjes, duke i urdhėruar nė tė mirė dhe duke i ndaluar nga e keqja.
Dėshiroj t’u paraqes disa thėnie tė mufesirėve rreth kėtij ajeti, qė t’u bėhet mė e qartė detyra e pronarit tė shtėpisė:
Katadeja rahimehull-llah thotė: "I urdhėron tė respektojnė All-llahun, i ndalon nga tė bėrit mėkat. Ai vet t'i veprojė urdhėrat e All-llahut dhe t’i urdhėrojė anėtarėt e familjes nė kėto urdhėra dhe t’u ndihmojė nė realizimin e kėtyre urdhėrave, kurse nėse tek ata sheh ndonjė mėkat, atėherė duhet t'i largojė nga ky mėkat dhe t'i kritikojė pėr kėtė gjė".
Dahaku dhe Mukatili thonė: "Muslimani e ka pėr detyrė qė t’ua mėsojė familjes sė vet, farefisit dhe shėrbėtorėve, veprat qė ua ka bėrė obligim All-llahu dhe veprat qė ua ka ndaluar".
Aliu radijall-llahu anhu thotė: "Mėsoni dhe edukoni (anėtarėt e familjes)". Kurse Taberiu rahimehull-llah thotė: "Detyrė e kemi t’ua mėsojmė fėmijėve dhe grave tona fenė, veprat e mira dhe moralin e lartė".
Nėse Pejgamberi ? ka urdhėruar qė t'i mėsojmė robėreshat, atėherė edhe mė parė do tė ishte obligim t’i mėsojmė gratė dhe fėmijėt tonė.
Imam Buhariu nė Sahihun e tij njė kaptinė tė tėrė ka titulluar: "Kaptina: Mėsimi i burrit gratė dhe robėreshat e tij", pastaj ka pėrmendur hadithin e Pejgamberit ?, ku thotė: "Tre lloj njerėzish kanė nga dy shpėrblime: ...dhe njeriu i cili ka poseduar robėreshė dhe tė cilėn e ka edukuar mirė dhe e ka mėsuar mirė, e pastaj e ka liruar dhe e ka martuar. Ky person ka dy shpėrblime".
Ibni Haxheri rahimehull-llah duke komentuar kėtė hadith thotė: "Titulli i kaptinės pėrputhet me hadithin qė ka pėrmendur mė poshtė sa i pėrket robėreshės me teks, kurse sa i pėrket gruas me analogji, pasiqė mėsimi i farzeve tė All-llahut dhe sunneteve tė Pejgamberit ? familjes qė janė tė lirė ėshtė mė e rėndėsishme se mėsimi i kėtyre ēeshtjeve robėreshės".
Njeriu duke pasė parasysh se ėshtė shumė i zėnė me punėn e tij ose me detyrat qė i ka, mund tė harojė ta caktojė njė kohė, nė tė cilėn do t’ia mėsonte familjes sė vet ēeshtjet e fesė. Mirėpo rrugėdalje pėr kėtė ėshtė caktimi i njė dite pėr takim tė pėrgjithshėm me antarėt e familjes, bile edhe pėr farefisninė mė tė gjerė, me qėllim mėsimi. Tė gjithė i informon pėr kėtė takim, kurse prezentimi le tė bėhet i domosdoshėm pėr atė qė ka dėshirė tė jetė i pranishėm, kėshtu do tė praktikonim atė qė ka vepruar Pejgamberi ?.
Imam Buhariu rahimehull-llah nė Sahihun e tij thotė: "Kaptina: A t’u caktohet grave njė ditė pėr mėsim?" pastaj pėrmend Hadithin qė transmeton Ebu Seid El-Hudriu radijall-llahu anhu, i cili thotė: Njė ditė disa gra Pejgamberit ? i thanė: Burrat na fituan, na cakto njė ditė (pėr mėsim). Pejgamberi ? iu premtoi njė ditė, nė tė cilėn u takua me to. Nė kėtė ditė i kėshilloi dhe i urdhėroi (nė vepra tė mira)".
Ibni Haxheri rahimehull-llah thotė: "Nė transmetimin e Sehl Ibn Ebi Salihut, i cili transmeton nga babai i tij, e ky nga Ebu Hurejreja radijall-llahu, qėndron: "Pejgamberi ? u tha: "Takimi ynė ėshtė te shtėpia e filanes. Ata erdhėn te kjo shtėpi, e Pejgamberi ? u mbajti fjalim".
Nga ky hadith mund tė kuptojmė: lejohet mėsimi i grave nė shtėpi, kujdesin e as’habėve pėr tė fituar dituri dhe se forcat e davetēiut nuk duhen tė orijentohen vetėm kah burrat, por duhet pėrfshirė edhe gratė me programin e tij.
Ndoshta ndonjė lexues thotė: Ja. Caktuam njė ditė pėr tė mėsuar dhe informuam familjen, mirėpo si tė fillojmė? Ēka tu ofrojmė nė kėto tubime?
Si pėrgjigje i propozoj njė planprogram tė thjeshtė nė tė cilin mund tė mbėshtetet gjat marjes sė mėsimeve nė kėto tubime:
1-Nė lėndėn e tefsirit: Tefsiri i Ibni Sa'dit, i quajtur "Tejsirul-Kerimir-Rahman fi tefsiri Kelamil-Mennan", ėshtė 7 vėllime dhe ėshtė i lehtė. Nga ky tefsir lexon ndonjė sure dhe komentin e saj ose ndonjė ajet dhe komentin e tij.
2-Nė lėndėn e hadithit: "Rijadus-salihin"- libėr qė pėrmbledhė hadithe. Ēdo tubim lexon disa hadithe me njė koment tė shkurtėr. Pėr kėtė mund tė mbėshtetesh gjithashtu nė librin "Nuzhetul-Muttekin", i cili pėrmbledh komentin e kėtij libri.
3-"Husnul-Usveti bima thebet anil-lahi ve anir-resulihi fin-nisveh", i dijetarit Siddik Hasen Han. Gjithashtu me rėndėsi ėshtė qė t'i mėsohet gruas disa vėndime tė fikhut, siē janė rregullat e pastėrtisė, rregullat e menstruacionit, rregullat e namazit, zekatit, agjėrimit dhe haxhxhit (nėse ka mundėsi tė shkojė nė haxhxh). Duhet mėsuar asaj rregullat e ngrėnies, pirjes, veshmbathjes dhe zbukurimit. Duhet mėsuar asaj dhjetė rregullat e fitres (natyrshmėrisė), vendimin e sheriatit mbi muzikėn, fotografitė etj. Normalisht duhet dhėnė rėndėsi qė tė mirren kėto rregulla nga burimet e sakta, siē janė fetvatė e dijetarėve Abdul-Aziz ibn Bazit, Muhammed Salih ibn Uthejminit dhe dijetarėve tjerė qė mbėshteten nė argument, pa marrė parasysh a janė kėto fetva tė shkruara ose tė inēizuara nė kaseta.
Nė kėtė hyn edhe pėrkujtimi i antarėve tė familjes mbi kohėt e ligjeratave qė i ligjerojnė dijetarėt dhe kėrkuesit e diturisė nėpėr xhamia dhe pėrkujtimi i antarėve tė familjes pėr ditėt e caktuara pėr vizitimin e panaireve tė librit nga ana e grave, normalisht duke pasė parasysh kushtet e sheriatit.

Pause_Print_Scroll
07-08-06, 18:17
Kėshilla e nėntė:Bėn bibliotekė islame nė shtėpinė tėnde.

Prej ēėshtjeve qė i ndihmojnė antarėve tė familjes nė mėsimin e tyre dhe qė i ofron rast pėr ta kuptuar fenė mirė dhe pėr tė vepruar sipas rregullave tė sheriatit ėshtė bėrja e njė biblioteke islame nė shtėpi. S'ėshtė patjetėr tė ėshtė e madhe, mirėpo me rėndėsi ėshtė zgjedhja e mirė e librave dhe vėndosja e tyre nė vėnd tė pėrshtatshėm, nė vėnd qė i nxit antarėt e familjes pėr t'i lexuar kėta libra.
Kjo bibliotekė mund tė vendoset nė dhomėn e ndejės, nė dhomėn e fletjes, nė dhomėn e mysafirėve, me rėndėsi ėshtė tė jetė nė vend praktik pėr antarėt e familjes.
Nga pėrsosmėria e bibliotekės (e All-llahu don pėrsosmėrinė) ėshtė qė biblioteka tė pėrmbajė libra, tė cilat vlejnė pėr tė studiuar lėmi tė ndryshme, libra tė cilat edhe do tu bėjnė dobi fėmijėve nė shkollė por edhe antarėve tjerė tė familjes. Kjo bibliotekė duhet tė posedojė libra edhe pėr tė mėdhenj edhe pėr tė vegjėl. Gjithashtu ėshtė mirė qė kjo bibliotekė tė posedojė libra, tė cilat u jipen dhuratė musafirėve, shokėve, fėmijėve, vizituesve tė familjes etj. Pastaj duhet dhėnė rėndėsi qė botimi tė jetė tėrheqės, tė jenė tė pėrpunuar dhe cenzuruar nė aspektin e hadithit.
Pėr tė formuar bibliotekė shtėpie mund tė pėrfitosh nga panairet e librit, normalisht pasiqė tė konsultohesh me ata qė marrin vesh kėtė lėmi.
Duhet rregulluar librat sipas tematikės me qėllim qė tė lehtėsohet gjetja e librit tė duhur nė kohė tė caktuar. Pastaj mirė ėshtė qė njėri prej antarėve tė familjes tė bėjė bibliografinė e librave sipas abecedės dhe bibliografi kronologjike, mė qėllim qė ta lehtėsojnė gjetjen e librit tė nevojshėm.
Normalisht pas kėsaj qė thash shumica prej jush do tė pyesin pėr emrat e librave islame qė duhet poseduar?
Si pėrgjigje po i propozoj kėta libra:
Tefsir: "Tefsiri i Ibni Kethirit",...etj.
Hadith: "Sahihul-Kelimit-Tajjibi" (Fjala e bukur), "Rijadus-Salihin" me komentin e tij "Nuzhetul-Mutekin", " Sahihul-Buhari",...etj.
Akide: "Fethul-Mexhid" (Ky libėr ėshtė koment I librit “Libri i monoteizmit” me cenzurė tė haditheve nga ana e Abdul-Kadėr Arnautit), "A'lamus-Sunnetil-Menshure" i Hakemiut, (ky libėr ėshtė pėrpunuar nė disa ligjerata tė inēizuara nė 15 kaseta),...etj.
Fikh: "Zadul-Meadi" i Ibn Kajjim El-Xhevziut, "Sifetus-Salatun-Nebijji" i Muhammed Nasirud-din Albanit (ky libnėr ėshtė pėrkthyer nė verzion tė shkurtėruar),...etj.
Ahlak: "Tezkijetun-Nufus",... etj.
Histori dhe biografi: "Er-Rehikul-Mehtum" i Mubarekfurit,...etj
Ekzistojnė edhe disa libra tė mirė tė autorėve bashkėkohor, siē janė librat e Sejid Kutbit, "Islami fe e ardhmėrisė", "Kjo fe", "Shenjat nė rrugė" etj, librat e Muhammed Kutbit, siē janė "Minhexhut-Terbijetil-Islamije" (Metodologjia e edukatės islame) dy vėllime, "Vakiunal-Muasir" (Realiteti yn bashkėkohor), "Shikimi Islam i gjendjes sė botės bashkėkohore" (ėshtė duke u pėrkthyer), etj. Disa libra tė Ebul-A'la El-Mevdudit, librat e ebul-Hasen En-Nedeviut, librat e dr. Omer Eshkarit, librat e Selman Udes, librat e Nasir El-Omerit, etj.
Kėto tituj qė u pėrmendėn janė vetėm shembuj, ngase ka shumė libra dhe broshura qė janė tė dobishme e qė ne nuk i kemi pėrmendur kėtu ngase nuk kemi hapėsirė dhe nuk ėshtė vendi kėtu. Mirėpo mbetet detyrė e muslimanit qė tė pyetė dhe tė konsultohet me dijetarė dhe kėrkues tė diturisė me pėrvojė pėr librat qė ka dėshirė t'i blejė dhe me to tė mbush bibliotekėn e tij shtėpiake.

Pause_Print_Scroll
07-08-06, 18:18
Kėshilla e dhjetė: Bė nė shtėpi njė bibliotekė audio kasetash

Kasetofoni mund tė pėrdoret pėr tė mirė ose pėr tė keqe. Mirėpo muslimani duhet tė mendojė se si mund ta shfrytėzojė kėtė mjet nė gjėra nė tė cilat ėshtė i kėnaqur All-llahu?
żPėr ta realizuar kėtė qėllim duhet bėrė njė biblioteke audio kasetash, bibliotekė e cila do tė pėrmbajė disa kaseta me lexime tė Kur'anit, disa ligjerata tė dijetarėve, hoxhallarėve dhe hatibave, sepse dėgjimi i kasetave,nė tė cilat ėshtė inēizuar ndonjė lexim i ndikueshėm prej imamėve qė lexojnė gjat namazeve ka ndikim pozitiv tek antarėt e familjes; do tė ndikojė nėpėrmjet domethėnieve tė ajeteve tė lexuara, do t'u mundėsojė qė mė lehtė tė mbajnė mend ato ajete qė i dėgjojnė, nga shkaku qė pėrsėriten shumė ose do ta zėvendėsojė dėgjimin e muzikės me dėgjim tė Kur'anit, duke mos lejuar qė nė veshėt dhė gjoksin e tyrė tė pėrzihen Fjala e Rahmanit dhe fyejt e shejtanit.
Kasetat nė tė cilat gjenden fetva tė hoxhallarėve eminent ndikojnė nė ngritjen e vetėdijes fetare tek anėtarėt e familjes, nga kėto kaseta mėsojnė shumė rrėgulla dhe vendime tė sheriatit, pėr tė cilat kanė nevojė ēdo ditė. Propozojmė qė prej kasetave tė cilat duhet dėgjuar tė jenė kasetat e Shejh Abdul-Aziz ibn Bazit, Shejh Muhammed Nasirud-din Albanit, Shejh Muhammed Salih ibn Uthejminit, Shejh Salih Feuzanit, e hoxhallarėve nė fenė dhe diturinė e tė cilėve nuk dyshojmė.
Muslimani medoemos duhet t'i jepė rėndėsi anės nga e cila merr fetvanė, ngase kjo fetva ėshtė fe dhe pėr kėtė duhet shiquar nga e marrim kėtė fe. Fetvaja miret nga ai qė ėshtė i mirė, i devotshėm, bazohet nė hadithe sahihe, nuk ėshtė ekstrem nė ndonjė medhheb, por pason argumentin, ėshtė mesatar, as nuk ėshtė shumė rigoroz e as shumė tolerant, ky ėshtė i dijshmi tė cilin duhet pyetur, siē thotė All-llahu xhel-le shanuhu: "Ai ėshtė Mėshiruesi. Pėr kėtė pyet ndonjė shumė tė dijshėm". (El-Furkan: 59)
Pastaj ėshtė e nevojshme qė tė dėgjohen kasetat e atyre qė mundohen ta zgjojnė kėtė ummet nga gjumi, qė mundohen tė urdhėrojnė nė tė mirė dhe tė ndalojnė nga e keqja, ngase kjo ka rėndėsi tė madhe nė ndėrtimin e personalitetit tė njė individi nė familjen muslimane.
Kaseta tė kėtij lloji ka shumė dhe janė tė pėrhapura me tė madhe ashtu qė s’ka nevojė tė pėrmenden.
Gjithashtu kemi vėrejtur se kasetat pėr fėmijė kanė ndikim tė madh tek fėmijėt tanė; atyre u mėsojnė disa sure tė vogla tė Kur’anit, u mėsojnė dhikret e mėngjesit dhe mbrėmjes, u mėsojnė disa rregulla Islame, u mėsojnė disa kaside tė dobishme etj.
Kasetave duhet bėrė rafte tė mira dhe duhet vėnduar nė vend ku do tė jetė lehtė tė pėrdoren, kurse nė tė njejtėn kohė nuk do tė jenė pranė fėmijėve.
Kasetat e mira duhet tė pėrhapen me tė madhe duke i dhuruar njerėzve ose duke ua dhėnė vetėm pėr t'i dėgjuar.
Pasiqė gruaja shumicėn e kohės e kalon nė kuzhinė, ėshtė mirė qė kasetofoni tė gjindet nė kuzhinė, me qėllim qė ajo ta shfrytėzojė kohėn e vet maksimalisht pėr pėrfitimin e diturisė.

Pause_Print_Scroll
07-08-06, 18:18
Kėshilla e njėmbėdhjetė: Ftuarja e njerėzve tė mirė dhe dijetarėve pėr t’ju vizituar nė shtėpi

"Zoti im, mė fal mua dhe prindėrit e mi, dhe ata qė hyjnė nė shtėpinė time duke qenė besimtarė, edhe besimtarėt e besimtaret, ndėrsa mizorėve mos u shto tjetėr pos shkatrrim". (Nuh: 28)
Hyrja e besimtarėve tė mirė nė shtėpi ia shton dritėn (nurin) shtėpisė, kurse biseda dhe dialogu me to i mėson antarėt e familjes shumė gjėra, se bartėsi i parfumit ose tė jep parfum qė tė parfumosesh, ose blen prej tij ose sė paku nuhat erė tė mirė nga ai. Dėgjimi i kėsaj bisede nga fėmijėt, vėllezėrit, prindėrit, gratė (pas perdes) u bėn dobi dhe mėsojnė. Pastaj hyrja e tė mirit nė shtėpinė tėnde nuk lė vend pėr tė hyrė i keqi.