PDA

View Full Version : E vėrteta rreth Dėshmitarėve tė Jehovait


Hattabi
07-08-06, 22:07
Dėshmitarėt e Jehovait thonė
“Ne jemi Dėshmitarė tė Perėndisė”, ndėrsa ne themi “ēdo gjė ėshtė Dėshmitar i Allahut”.


Nė botė ekziston vetėm njė e vėrtetė. Pėr ta arritur atė duhet mund i madh dhe zgjuarsi. Jeta e njeriut ėshtė aq e ēuditshme saqė vėshtirė ėshtė tė kuptohet filozofia e saj. Qė nga krijimi i njeriut tė parė e deri mė sot, ajo ėshtė luftuar me mjete tė ndryshme duke bėrė pėrpjekje tė pandalshme qė ajo tė zhduket.
Shumica e njerėzimit ka rėnė nė humnerėn e pafund si rezultat i mosnjohjes tė sė vėrtetės dhe duke mos analizuar fare qė njė rrugė e tillė i ka dhėnė fund jetės sė tyre. Nėse e shikojmė botėn sot, e shohim se ajo ėshtė stėrmbushur me religjione, kulte dhe grupe tė ndryshme dhe tė gjitha kėto si pasojė e injorimit tė sė vėrtetės.
Kėto besime apo religjione janė emėruar sipas emrit tė themeluesit tė tij, apo popullit nė tė cilin ėshtė paraqitur. P.sh. krishtėrimi ėshtė emėruar sipas emrit tė tė dėrguarit Jezu Krisht, budizmi sipas emrit tė themeluesit tė tij Buda, etj. Midis tyre janė edhe Dėshmitarėt e Jehovait, njė kult qė kontrollon mendjen e atyre qė besojnė nė tė; njė ndėrmarrje shtypi qė kap vlerėn e triliona dollarėve. Aktiviteti i tyre ėshtė shumė i gjerė. Mund t'i keni parė nė rrugė duke u ofruar revistat e tyre kalimtarėve ose edhe mund tė keni folur shkurtimisht me ta nė derėn tuaj. Janė mė sė shumti tė njohur pėr profecitė e shumta tė bėra tė cilat kurrė nuk u realizuan. Iu pėrgjigjet mė sė miri thėnia nga vetė Bibla:
"Zoti mė tha: "Profetėt profetizojnė gėnjeshtra nė emrin tim; unė nuk i kam dėrguar, nuk u kam dhėnė asnjė urdhėr dhe nuk kam folur me ta. Ata ju profetizojnė njė pamje tė rreme, njė parashikim tė kotė dhe mashtrimin e zemrės sė tyre." Jeremia 14:14
Paraqitja e parė e tyre
Organizata e Dėshmitarėve tė Jehovait u themelua nga Charles Russel nė vitin 1879 sė pari nėn emrin "Kulla e Cionit", e cila mė vonė nė vitin 1884 mori emrin "Shoqėria e Kullės sė Rojės dhe trakteve tė Cionit". Nė vitin 1870 Russel, pas pjesėmarrjes sė tij nė njė takim fetar tė drejtuar nga Jonas Wendell, filloi tė predikojė mbi ardhjen e dytė tė Krishtit. Fillimisht mesazhi i tij personal nisi me mohimin e doktrinės kristiane tė ferrit dhe mė vonė ai i shtoi mėsimeve tė tij edhe doktrina tė tjera tė rrezikshme fizike dhe shpirtėrore, tė shpikura nga ai vetė. Mė nė fund Russel e mohoi gati ēdo doktrinė kristiane dhe i botoi mėsimet e tij tė ēuditshme nė njė seri prej gjashtė librash me titull "Studime mbi Fjalėn e Perėndisė". Ai vdiq nė vitin 1976 duke udhėtuar me tren pėr nė Texas. Pasardhėsi i tij Joseph F. Rutherford filoi ta rinovonte doktrinėn e Rusellit. Ai nisi t'u tregojė gėnjeshtra turmave tė mėdha tė njerėzve se si miliona njerėz qė jetonin nė Tokė nė atė kohė nuk do tė vdisnin kurrė.
Pėr ta dalluar veten nga Organizatat e tjera tė tė ashtuquajturit krishtėrim, nė vitin 1931 kėta tė krishterė pėrqafuan emrin Dėshmitarėt e Jehovait bazuar nė pasazhin nga Isaia 43:10-12.
Dallimet midis Dėshmitarėve tė Jehovait dhe kishės kristiane
Ato janė tė mėdha dhe kanė tė bėjnė me ēėshtje si triniteti, ringjallja e Jezuit, etj.
Dėshmitarėt e Jehovait besojnė se Jezusi ėshtė biri i Perėndisė por jo edhe Perėndia vetė, ashtu siē besojnė tė krishterėt e tjerė. Gjithashtu ata besojnė se nuk ka ekzistuar pėrherė, qė nga fillimi, por ka qenė njė qenie e krijuar me emrin e kryeengjėllit Mikael.
Pastaj sipas tyre Jezusi nuk u ngrit fizikisht nga tė vdekurit, por u ringjall si qenie shpirtėrore. Mohimi i adhurimit pėr Jezusin dhe i besimit mbi ferrin janė disa nga dallimet e tjera midis Dėshmitarėve tė Jehovait dhe pjesės tjetėr tė krishtėrimit.
Organizimi i tyre
Bashkėsia e Dėshmitarėve tė Jehovait, ajo qė vihet re mė sė shpeshti nė njė lagje tė zakonshme, quhet Salla e Mbretėrisė. Trupi ose Komiteti Kryesor qė drejton Dėshmitarėt e Jehovait e ka qendrėn nė Brooklyn, Nju Jork dhe quhet "Kulla e Rojės". Trupi udhėheqės pėrbėhet nga njė president dhe njė grup burrash qė njihen me emrin “trupi drejtues”. Ky trup mbikqyr ēdo aspekt tė organizatės pėrfshirė kėtu edhe materialet qė shkruhen nė revistat periodike dhe nė librat e studimit.
"Kulla e Rojės" deklaron se ajo ėshtė njė organizatė qė drejtohet nga Zoti. Sipas mendimit tė kristianėve tė tjerė, Dėshmitarėt e Jehovait nuk janė nė dijeni pėr faktin qė grupet e ndryshme drejtuese tė "Kullės sė Rojės" i kanė ndryshuar vazhdimisht doktrinat e tyre, pėr t'iu pėrshtatur nevojave tė organizatės me kalimin e viteve. Dėshmitarėt e Jehovait janė tė njohur pėr profecitė e tyre tė rreme duke pėrfshirė kėtu edhe thėnie si: Armagedoni dhe fundi i botės do tė ndodhin nė vitin 1914, 1918, 1925 ose 1975.
Shumica e Dėshmitarėve tė Jehovait nuk e kuptojnė se autoriteti i tyre i vėrtetė nuk ėshtė i bazuar tek Bibla, por bazohet tek pikėpamjet e trupit tė tyre drejtues me qendėr nė Brooklyn.
Dėshmitarėt e zakonshėm tė Jehovait nuk e dinė se po “ushqehen me lugė” dhe se po e hanė vetėm atė ushqim qė ua lejon “trupi drejtues”.
Dėsmitarėve tė Jehovait tė cilėt kyēen pėr herė tė parė nė radhėt e organizatės, nuk u lejohet tė dinė asgjė lidhur me listėn e plotė tė rregullave dhe kėrkesave tė organizatės, derisa ta kenė vėnė jetėn e tyre nė shėrbim tė plotė tė “bashkėsisė”.
Anėtarėt e rinj dhe shumica e Dėshmitarėve tė Jehovait nuk e kanė tė lejuar qė tė hedhin sytė nė botimet “sekrete” tė cilat janė vetėm pėr drejtuesit e “bashkėsisė”. Kėto botime njihen me emrin "Vini Re" dhe japin udhėzime lidhur me ofertat dhe se si duhet tė ndėshkohen anėtarėt e pabindur. Njė njeri i zakonshėm duhet tė jetė nė dijeni tė faktit se tė takuarit me njė Dėshmitar tė Jehovait nė pragun e derės ka pasoja pėr tė ardhmen. Ata mbajnė shėnime pėr ēdo individ me tė cilin ėshtė folur. Vizitat i bėjnė nė ēdo ditė tė javės sepse ata nuk kanė ndonjė ditė pushimi tė caktuar.
Mėsimet e rreme tė Dėshmitarėve tė Jehovait sipas
kėndvėshtrimit kristian
Nė vazhdim do tė cekim disa mėsime tė Dėshmitarėve tė Jehovait tė para nga kėndvėshtrimi i kristianėve tė tjerė jashtė kishės sė tyre:
-Shoqėria e Kullės sė Rojės dhe e Trakteve me qendėr nė Brooklyn, Nju Jork, mėson pasuesit se Ati ėshtė Zoti i pushtetshėm emri i tė cilit ėshtė Jehova.
-Shpėtimi vjen pėrmes veprave tė mira qė bėn njeriu, si p.sh. pėrmes sasisė sė literaturės sė shpėrndarė nga ēdo anėtar ēdo muaj apo si quhet 'kuota mujore'.
-Dėshmitarėt e Jehovait nuk janė kurrė tė sigurtė nėse janė tė shpėtuar apo jo.
-Sipas tyre shpirti ose Fryma e Shenjtė nuk ėshtė njė person i veēantė por njė forcė, njė metodė me tė cilėn Zoti komunikon me botėn.
-Ky grup thotė gjithashtu se Mbretėria Qiellore hyri nė fuqi nė vitin 1914 me ardhjen e padukshme nė fron tė Krishtit si mbret.
-Doktrina e Dėshmitarėve tė Jehovait thotė se ata njerėz qė nuk janė anėtarė tė organizatės "Kulla e Rojės" do tė shkatėrrohen nga Zoti Jehova dhe nuk do tė ekzistojnė mė.
-Dėshmitarėt i mėsojnė pasuesit e tyre se nuk ka ferr.
Tė qėndruarit larg nga
ish-Dėshmitarėt e Jehovait
Ėshtė fakt qė moskontaktimi me anėtarėt e tjerė, u shkakton aq shumė shqetėsime emocionale ish Dėshmitarėve tė Jehovait, sa ata arrijnė deri nė vetėvrasje. Nė shtator tė vitit 1981, Trupi Drejtues me rregulla tė posaēme i thėrret anėtarėt e saj qė tė qėndrojnė larg kontaktit me ata qė e kanė braktisur organizatėn. Pėr herė tė parė pjesėtarėt e tė sė njėjtės familje, pėr shembull, duhet t'i ndėrprisnin tė gjitha lidhjet me anėtarėt e tyre nėse ndonjėri ėshtė larguar nga mėsimet e Dėshmitarėve tė Jehovait, pėrkatėsisht ėshtė pėrjashtuar nga Bashkėsia.
-Njė mėsim tjetėr i Dėshmitarėve tė Jehovait ėshtė ndalesa e shoqėrimit me dikė jashtė rrethit tė tyre fetar sikur edhe ndalesa e interesimit pėr gjėra qė nuk i pėrkasin bashkėsisė sė tyre. P.sh. atyre iu kėshillohet qė tė mos e vazhdojnė shkollimin e lartė sikurse edhe tė mos i kushtojnė kohė pasioneve tė tyre nė kohėn e lirė.
-Sipas mėsimeve tė Dėshmitarėve tė Jehovait transfuzioni i gjakut ėshtė i ndaluar.
Ēfarė besojnė Dėshmitarėt e Jehovait
Mė lart pamė mendimin e tė krishterėve qė nuk i pėrkasin Dėshmitarėve tė Jehovait ndėrsa nė vazhdim do tė njihemi pėr sė afėrmi rreth besimeve tė tyre:
· Bibla ėshtė Fjalė e Perėndisė dhe ėshtė e vėrtetė
· Emri i Perėndisė ėshtė Jehova
· Krishti vdiq nė njė shtyllė dhe jo nė kryq
· Toka nuk do tė shkatėrrohet ose shpopullohet kurrė
· Vdekja njerėzore vie si pasojė e mėkateve tė Adamit
· Ferri ėshtė varri i pėrbashkėt i njerėzimit
· Vetėm njė grup i vogėl prej 144.000 vetash do tė shkojė nė qiell dhe do tė sundojnė bashkė me Krishtin
· Njė i krishterė duhet tė qėndrojė i ndarė nga Bota
· Futja e gjakut nė trup nėpėrmjet gojės ose venave dhunon ligjet e Perėndisė, etj..

Pause_Print_Scroll
08-08-06, 18:13
selam alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu

I nderuari vella musliman, Hattab, shkrimi i juaj me pelqeu pa mase, dhe u gezova qe paska shkrime ne gjuhen shqipe kunder ketyre dhelperave dinake (deshmitareve te jehovait). Nuk kam asgje kunder mirepo desha te shtoj dicka, nga nje praktik e jetes sime qka me ka ndodhur me keta persona:
"Para 9 muaj, (d.m.th. kur fillova vitin e pare ne shkolle te mesme), familja me derguan tek qendra e ujesjellesit qe tek ne e quajme "Vodovod". Mirepo edhe gjys ore fillonte ora e mesimit, (ishte e hene) dhe me taxi shpejt e shpejt shkova. Kur arrita atje, pash disa romė (mbase te gjithe aktivistet e ketyre dhelperave jane romė, ne Maqedoni) te cilet kishin qene duke paguar, dhe kur me pane me ēante dhe duke nxitur me leshuan rendin duke me thene: "Kalo perpara ne, mbase qenke duke u ngutur", dhe ia dhash parat nje punetorit dhe deri sa ai po i numeronte dhe po i fiksonte se i kam paguar harxhimet, njeri nga ata me tha: "Ti je Shqiptar", "Po"-iu pergjigja. Me tha: "E sheh kete reviste, ja ketu shkruan se 1.000.000 eshte tirazhi i cili eshte multietnik, dhe eshte per bashkim" dhe me tha: "E sheh kete dash (ishte ne foto) ja kjo eshte qe ju shqiptar e keni per Festen e Bajramit"... dhe ma dha revisten, mirepo tek "Vodovodi" me dul nje problem qe te shkoje ne nje zyre tjeter per ti rregulluar ca gjera, dhe aty obligoheshte minimum 15 min. te rrij dhe nderkohe fillova ta lexoj revisten. Dhe tek po shfletoja pash se ata ishin Deshmitaret e Jehovas. Dhe i thash asaj nepuneses shpejto nese ke mundesi mbase jam duke nxitur, me qellim qe te debatoj me keta dhelpra. Dhe fatmiresisht (el hamdu lilah) kur dola aty ishin dhe i ftova me anesh te diskutojme, deri sa u futum ne nje debat me ta, i cili zgjati 2 ore (dhe me humben dy oret e para te mesimit, mirepo elhamdulilah edhe nuk me dul problem me prof.)... Ndoshta as nuk do ta quaj debat, mbase ata shume pak flisni sepse nuk kishin dituri, ata kishin qene varfenjak te Studurekit (lagjes se Romeve) te cilet per 300 euro, dhe ishin bere ne ate Fe, dhe e mbajne nga nje qante ne dore dhe vrapojne andej kendej si zagarė, dhe asgje nuk bejne... Dhe ata ne fund me than: "Ke mundesi te na prezentosh ne nje ligjerat ne qendren tone", "Po"-iu thash. Me thane: "Po deshe eja e mbaj ligjerat", dhe u thash: "Kam problem me gjuhen maqedone, dhe nuk jam i gatshem qe edhe ligjerat te mbaje".... Une nuk e dija ku e kane kete qender keta dhe kur u informova kuptova se e kishin afer shtepise sime afer 1 km, dhe shpesh kaloj andej dhe ē'te shohesh e kishin mbushur qendren, me pleq e plaka, duke iu thene: "Nie sme lugje, treba sekoj da zhive, site sme zaedno, muslimani, kristiani, protestani, evreji, site zaedno," '[Te gjithe jemi njerez, cdo njeri duhet te jetoje, te gjithe jemi se bashku, muslimane, krishtere, protestante, qifute, se bashkue te gjithe]... dhe kur futesh me ta ne debat te thote: "Ama jas qovek ti qovek" [Ama Une njeri Ti njeri]... dhe ketu i nderuar vella e sheh injorancen e tyre... dhe shpesh i shoh me shikojne si i panjohur, dhe sot kuptova se edhe nje rom ishte bere si ata, dhe kur kalova nga shtepia e tij, pashe se kishte blere dru per dimer sepse e kishin paguar mire qe ne fillim per ti dhene kurajo.

Keta as vet nuk e dijne qfare besimin kane, e sidomos keta qe jane duke e perhapur kete ideologjo shkatrrimtare.

Mbase shpesh i shoh mirepo nuk me flasim, sepse frigohen so do te futemi ne debat, ....

Paramendo i nderuari vella, qfar kane bere... Jane futur ne nje lagje shqiptare, e cila nuk ka asnje maqedon (qe ne Kumanove, ajo lagje quhet Te baqet) dhe aty ku parkohen taxistat per Karadak, kishin hapur nje qender te fshehte per te bere thirrje... dhe kush ishte aty??... Ishin ata qe e luftuan popullin tone (maqedonas), te cilet jetojne lirisht aty, shkak i disa hipokritave qe iu kane dhene leje... dhe per kete shume anetare ketu therrasin te fusim hundet tek shqiptaret e vertete dhe te ia prishin besimin, mirepo ja qe po deshtojne.

selam alejkum vlla

p.s.:"Ma ben hallall, sepse e zgjata"

Allahu [xhele ue ala] te ruajt....Amin!

P.P.S.

[email protected]

coptic
12-11-09, 09:49
Dėshmitarėt e Jehovait thonė
“Ne jemi Dėshmitarė tė Perėndisė”, ndėrsa ne themi “ēdo gjė ėshtė Dėshmitar i Allahut”.


Nė botė ekziston vetėm njė e vėrtetė. Pėr ta arritur atė duhet mund i madh dhe zgjuarsi. Jeta e njeriut ėshtė aq e ēuditshme saqė vėshtirė ėshtė tė kuptohet filozofia e saj. Qė nga krijimi i njeriut tė parė e deri mė sot, ajo ėshtė luftuar me mjete tė ndryshme duke bėrė pėrpjekje tė pandalshme qė ajo tė zhduket.
Shumica e njerėzimit ka rėnė nė humnerėn e pafund si rezultat i mosnjohjes tė sė vėrtetės dhe duke mos analizuar fare qė njė rrugė e tillė i ka dhėnė fund jetės sė tyre. Nėse e shikojmė botėn sot, e shohim se ajo ėshtė stėrmbushur me religjione, kulte dhe grupe tė ndryshme dhe tė gjitha kėto si pasojė e injorimit tė sė vėrtetės.
Kėto besime apo religjione janė emėruar sipas emrit tė themeluesit tė tij, apo popullit nė tė cilin ėshtė paraqitur. P.sh. krishtėrimi ėshtė emėruar sipas emrit tė tė dėrguarit Jezu Krisht, budizmi sipas emrit tė themeluesit tė tij Buda, etj. Midis tyre janė edhe Dėshmitarėt e Jehovait, njė kult qė kontrollon mendjen e atyre qė besojnė nė tė; njė ndėrmarrje shtypi qė kap vlerėn e triliona dollarėve. Aktiviteti i tyre ėshtė shumė i gjerė. Mund t'i keni parė nė rrugė duke u ofruar revistat e tyre kalimtarėve ose edhe mund tė keni folur shkurtimisht me ta nė derėn tuaj. Janė mė sė shumti tė njohur pėr profecitė e shumta tė bėra tė cilat kurrė nuk u realizuan. Iu pėrgjigjet mė sė miri thėnia nga vetė Bibla:
"Zoti mė tha: "Profetėt profetizojnė gėnjeshtra nė emrin tim; unė nuk i kam dėrguar, nuk u kam dhėnė asnjė urdhėr dhe nuk kam folur me ta. Ata ju profetizojnė njė pamje tė rreme, njė parashikim tė kotė dhe mashtrimin e zemrės sė tyre." Jeremia 14:14
Paraqitja e parė e tyre
Organizata e Dėshmitarėve tė Jehovait u themelua nga Charles Russel nė vitin 1879 sė pari nėn emrin "Kulla e Cionit", e cila mė vonė nė vitin 1884 mori emrin "Shoqėria e Kullės sė Rojės dhe trakteve tė Cionit". Nė vitin 1870 Russel, pas pjesėmarrjes sė tij nė njė takim fetar tė drejtuar nga Jonas Wendell, filloi tė predikojė mbi ardhjen e dytė tė Krishtit. Fillimisht mesazhi i tij personal nisi me mohimin e doktrinės kristiane tė ferrit dhe mė vonė ai i shtoi mėsimeve tė tij edhe doktrina tė tjera tė rrezikshme fizike dhe shpirtėrore, tė shpikura nga ai vetė. Mė nė fund Russel e mohoi gati ēdo doktrinė kristiane dhe i botoi mėsimet e tij tė ēuditshme nė njė seri prej gjashtė librash me titull "Studime mbi Fjalėn e Perėndisė". Ai vdiq nė vitin 1976 duke udhėtuar me tren pėr nė Texas. Pasardhėsi i tij Joseph F. Rutherford filoi ta rinovonte doktrinėn e Rusellit. Ai nisi t'u tregojė gėnjeshtra turmave tė mėdha tė njerėzve se si miliona njerėz qė jetonin nė Tokė nė atė kohė nuk do tė vdisnin kurrė.
Pėr ta dalluar veten nga Organizatat e tjera tė tė ashtuquajturit krishtėrim, nė vitin 1931 kėta tė krishterė pėrqafuan emrin Dėshmitarėt e Jehovait bazuar nė pasazhin nga Isaia 43:10-12.
Dallimet midis Dėshmitarėve tė Jehovait dhe kishės kristiane
Ato janė tė mėdha dhe kanė tė bėjnė me ēėshtje si triniteti, ringjallja e Jezuit, etj.
Dėshmitarėt e Jehovait besojnė se Jezusi ėshtė biri i Perėndisė por jo edhe Perėndia vetė, ashtu siē besojnė tė krishterėt e tjerė. Gjithashtu ata besojnė se nuk ka ekzistuar pėrherė, qė nga fillimi, por ka qenė njė qenie e krijuar me emrin e kryeengjėllit Mikael.
Pastaj sipas tyre Jezusi nuk u ngrit fizikisht nga tė vdekurit, por u ringjall si qenie shpirtėrore. Mohimi i adhurimit pėr Jezusin dhe i besimit mbi ferrin janė disa nga dallimet e tjera midis Dėshmitarėve tė Jehovait dhe pjesės tjetėr tė krishtėrimit.
Organizimi i tyre
Bashkėsia e Dėshmitarėve tė Jehovait, ajo qė vihet re mė sė shpeshti nė njė lagje tė zakonshme, quhet Salla e Mbretėrisė. Trupi ose Komiteti Kryesor qė drejton Dėshmitarėt e Jehovait e ka qendrėn nė Brooklyn, Nju Jork dhe quhet "Kulla e Rojės". Trupi udhėheqės pėrbėhet nga njė president dhe njė grup burrash qė njihen me emrin “trupi drejtues”. Ky trup mbikqyr ēdo aspekt tė organizatės pėrfshirė kėtu edhe materialet qė shkruhen nė revistat periodike dhe nė librat e studimit.
"Kulla e Rojės" deklaron se ajo ėshtė njė organizatė qė drejtohet nga Zoti. Sipas mendimit tė kristianėve tė tjerė, Dėshmitarėt e Jehovait nuk janė nė dijeni pėr faktin qė grupet e ndryshme drejtuese tė "Kullės sė Rojės" i kanė ndryshuar vazhdimisht doktrinat e tyre, pėr t'iu pėrshtatur nevojave tė organizatės me kalimin e viteve. Dėshmitarėt e Jehovait janė tė njohur pėr profecitė e tyre tė rreme duke pėrfshirė kėtu edhe thėnie si: Armagedoni dhe fundi i botės do tė ndodhin nė vitin 1914, 1918, 1925 ose 1975.
Shumica e Dėshmitarėve tė Jehovait nuk e kuptojnė se autoriteti i tyre i vėrtetė nuk ėshtė i bazuar tek Bibla, por bazohet tek pikėpamjet e trupit tė tyre drejtues me qendėr nė Brooklyn.
Dėshmitarėt e zakonshėm tė Jehovait nuk e dinė se po “ushqehen me lugė” dhe se po e hanė vetėm atė ushqim qė ua lejon “trupi drejtues”.
Dėsmitarėve tė Jehovait tė cilėt kyēen pėr herė tė parė nė radhėt e organizatės, nuk u lejohet tė dinė asgjė lidhur me listėn e plotė tė rregullave dhe kėrkesave tė organizatės, derisa ta kenė vėnė jetėn e tyre nė shėrbim tė plotė tė “bashkėsisė”.
Anėtarėt e rinj dhe shumica e Dėshmitarėve tė Jehovait nuk e kanė tė lejuar qė tė hedhin sytė nė botimet “sekrete” tė cilat janė vetėm pėr drejtuesit e “bashkėsisė”. Kėto botime njihen me emrin "Vini Re" dhe japin udhėzime lidhur me ofertat dhe se si duhet tė ndėshkohen anėtarėt e pabindur. Njė njeri i zakonshėm duhet tė jetė nė dijeni tė faktit se tė takuarit me njė Dėshmitar tė Jehovait nė pragun e derės ka pasoja pėr tė ardhmen. Ata mbajnė shėnime pėr ēdo individ me tė cilin ėshtė folur. Vizitat i bėjnė nė ēdo ditė tė javės sepse ata nuk kanė ndonjė ditė pushimi tė caktuar.
Mėsimet e rreme tė Dėshmitarėve tė Jehovait sipas
kėndvėshtrimit kristian
Nė vazhdim do tė cekim disa mėsime tė Dėshmitarėve tė Jehovait tė para nga kėndvėshtrimi i kristianėve tė tjerė jashtė kishės sė tyre:
-Shoqėria e Kullės sė Rojės dhe e Trakteve me qendėr nė Brooklyn, Nju Jork, mėson pasuesit se Ati ėshtė Zoti i pushtetshėm emri i tė cilit ėshtė Jehova.
-Shpėtimi vjen pėrmes veprave tė mira qė bėn njeriu, si p.sh. pėrmes sasisė sė literaturės sė shpėrndarė nga ēdo anėtar ēdo muaj apo si quhet 'kuota mujore'.
-Dėshmitarėt e Jehovait nuk janė kurrė tė sigurtė nėse janė tė shpėtuar apo jo.
-Sipas tyre shpirti ose Fryma e Shenjtė nuk ėshtė njė person i veēantė por njė forcė, njė metodė me tė cilėn Zoti komunikon me botėn.
-Ky grup thotė gjithashtu se Mbretėria Qiellore hyri nė fuqi nė vitin 1914 me ardhjen e padukshme nė fron tė Krishtit si mbret.
-Doktrina e Dėshmitarėve tė Jehovait thotė se ata njerėz qė nuk janė anėtarė tė organizatės "Kulla e Rojės" do tė shkatėrrohen nga Zoti Jehova dhe nuk do tė ekzistojnė mė.
-Dėshmitarėt i mėsojnė pasuesit e tyre se nuk ka ferr.
Tė qėndruarit larg nga
ish-Dėshmitarėt e Jehovait
Ėshtė fakt qė moskontaktimi me anėtarėt e tjerė, u shkakton aq shumė shqetėsime emocionale ish Dėshmitarėve tė Jehovait, sa ata arrijnė deri nė vetėvrasje. Nė shtator tė vitit 1981, Trupi Drejtues me rregulla tė posaēme i thėrret anėtarėt e saj qė tė qėndrojnė larg kontaktit me ata qė e kanė braktisur organizatėn. Pėr herė tė parė pjesėtarėt e tė sė njėjtės familje, pėr shembull, duhet t'i ndėrprisnin tė gjitha lidhjet me anėtarėt e tyre nėse ndonjėri ėshtė larguar nga mėsimet e Dėshmitarėve tė Jehovait, pėrkatėsisht ėshtė pėrjashtuar nga Bashkėsia.
-Njė mėsim tjetėr i Dėshmitarėve tė Jehovait ėshtė ndalesa e shoqėrimit me dikė jashtė rrethit tė tyre fetar sikur edhe ndalesa e interesimit pėr gjėra qė nuk i pėrkasin bashkėsisė sė tyre. P.sh. atyre iu kėshillohet qė tė mos e vazhdojnė shkollimin e lartė sikurse edhe tė mos i kushtojnė kohė pasioneve tė tyre nė kohėn e lirė.
-Sipas mėsimeve tė Dėshmitarėve tė Jehovait transfuzioni i gjakut ėshtė i ndaluar.
Ēfarė besojnė Dėshmitarėt e Jehovait
Mė lart pamė mendimin e tė krishterėve qė nuk i pėrkasin Dėshmitarėve tė Jehovait ndėrsa nė vazhdim do tė njihemi pėr sė afėrmi rreth besimeve tė tyre:
· Bibla ėshtė Fjalė e Perėndisė dhe ėshtė e vėrtetė
· Emri i Perėndisė ėshtė Jehova
· Krishti vdiq nė njė shtyllė dhe jo nė kryq
· Toka nuk do tė shkatėrrohet ose shpopullohet kurrė
· Vdekja njerėzore vie si pasojė e mėkateve tė Adamit
· Ferri ėshtė varri i pėrbashkėt i njerėzimit
· Vetėm njė grup i vogėl prej 144.000 vetash do tė shkojė nė qiell dhe do tė sundojnė bashkė me Krishtin
· Njė i krishterė duhet tė qėndrojė i ndarė nga Bota
· Futja e gjakut nė trup nėpėrmjet gojės ose venave dhunon ligjet e Perėndisė, etj..

O zoteri, nuk e kuptoj perse ke marre nje perkthim te protestanteve kunder Deshmitareve te Jehovait, i njeh ti vete doktrinen e tyre, ate qe besojne dhe ate qe nuk besojne, apo keshtu ke zakon te flasesh ti me fjalet e njerezve. Do te doja vertet te ishe sic e quan veten "besimtar" por kjo qe ke bere ketu, tregon te kunderten. Sepse kurdohere qe flas me dike per veten time, flas me fjalet e mia per argumente te caktuara, nuk marr copy/paste nga kishat apo xhamite.
Tani nese deshiron te diskutosh ndonje gje, e diskutojme, por jo me copy/paste. Sepse ato qe ke shkruar jane komplet ndryshe nga e verteta. Nese deshiron zgjedh njeren dhe te tregoj perse jane kolet ndryshe.

coptic

Guri i madh
13-11-09, 16:26
une se shpejti kam me hy ne at pishinen ku betohen deshmitart e jehovas , e vjen aj pellumbi krah shkruar me qendron mbi krahror

arian-berlin
25-11-09, 15:22
Te nderuar vllezer ,me vjen shume keq per disa komente qe i beni rreth disa temave qe me te vertet eshte mekat te shkruash nese nuk di eshte mekat te urresh ate qe nuk e njef eshte mekat qe permes urrejtjes te provoni ta bindeni dikend qe ne ata apo ata tjeret jane ne rruge te drejte,per ta akuzuar dikend apo sygjeruar se ne apo ju jemi ne rruge te drejte apo te gabuar JU lutem nga shpirti sinqerisht mesojeni se paku ate ne qka besoni per tia ngrit gishtin ati tjetrit ,per fate te keq per disa njerez te ciliet i kan lexuar disa faqe te nje qitapi pa mar parasysh se te cilit besim jane prezentohen aq larte sikurse te jene teolog ndersa mendimi im eshte qe asnje qitap nuk mundet per tu lexuar por ajo don kohe e kohe per studime ,pergjigjen nuk mundeni ta gjeni te asush perveq se te vet vetja lexoni qitapin tuaj lexojeni edhe ate qka mendoni qe nuk eshte ashtu dhe nese logjika punon atehere vet do te vini ne perfundim se cila rruge ka te shpie ,a do te ju shpie ne rrugen qe permes besimit te dilni te urreni te mbysni ne emer te zotiti apo do ta trajtoni qdo njeri vetem si njeri pa ndarje te gjuhes tradites ngjyres origjines besimit etj,une nuk di edhe aq shume mirpo nje e di dhe e kam lexu dhe e kam studiu e din edhe qdo njeri teolog dhe qdo njeri besimtar ,ne qitapin e fundit shkruan "besoju te gjitha qitapeve te perendis" besoju te gjithe pingamereve (te deleguareve) ,nje besimtare qe beson ne Zot me mendje te kthjellet me shpirt te ai person nuk guxon te kete vend per urrejtje ......
Kerkoj ndjese nese dikush e ndien veten te fyer me kete koment ju lus per mirekuptim.

coptic
27-11-09, 03:38
une se shpejti kam me hy ne at pishinen ku betohen deshmitart e jehovas , e vjen aj pellumbi krah shkruar me qendron mbi krahror

Jo bre guri i madh, se nuk do te vjen pllumbi e as sorra, se me duket se nuk i kupton shkrimet e as figurat letrare.

coptic

coptic
27-11-09, 03:43
Te nderuar vllezer ,me vjen shume keq per disa komente qe i beni rreth disa temave qe me te vertet eshte mekat te shkruash nese nuk di eshte mekat te urresh ate qe nuk e njef eshte mekat qe permes urrejtjes te provoni ta bindeni dikend qe ne ata apo ata tjeret jane ne rruge te drejte,per ta akuzuar dikend apo sygjeruar se ne apo ju jemi ne rruge te drejte apo te gabuar JU lutem nga shpirti sinqerisht mesojeni se paku ate ne qka besoni per tia ngrit gishtin ati tjetrit ,per fate te keq per disa njerez te ciliet i kan lexuar disa faqe te nje qitapi pa mar parasysh se te cilit besim jane prezentohen aq larte sikurse te jene teolog ndersa mendimi im eshte qe asnje qitap nuk mundet per tu lexuar por ajo don kohe e kohe per studime ,pergjigjen nuk mundeni ta gjeni te asush perveq se te vet vetja lexoni qitapin tuaj lexojeni edhe ate qka mendoni qe nuk eshte ashtu dhe nese logjika punon atehere vet do te vini ne perfundim se cila rruge ka te shpie ,a do te ju shpie ne rrugen qe permes besimit te dilni te urreni te mbysni ne emer te zotiti apo do ta trajtoni qdo njeri vetem si njeri pa ndarje te gjuhes tradites ngjyres origjines besimit etj,une nuk di edhe aq shume mirpo nje e di dhe e kam lexu dhe e kam studiu e din edhe qdo njeri teolog dhe qdo njeri besimtar ,ne qitapin e fundit shkruan "besoju te gjitha qitapeve te perendis" besoju te gjithe pingamereve (te deleguareve) ,nje besimtare qe beson ne Zot me mendje te kthjellet me shpirt te ai person nuk guxon te kete vend per urrejtje ......
Kerkoj ndjese nese dikush e ndien veten te fyer me kete koment ju lus per mirekuptim.

Te lumte zoteri, edhe pse nuk njoh pikepamjen tende fetare e as perkatesine, e vleresoj ate qe thua. Personalisht, kam studiuar shkrimet, studiuar e studiur, duke iu lutur me zjarr Perendise qe te me hape mendjen dhe te mos jem paragjykues. Dhe me ne fund kam vendosur, personalisht, jo me idene e njerit apo tjetrit. Dhe as perpiqem te bind dike te humb besimin qe ka, mjafton qe te sigurohet per ate qe beson, a ka fakte, apo fakte i quan fjalet e disa dijetareve te ashtuquajtur? Personalist kam filluar me protestanizmin, por kam pare qe Bibla nuk lexohet vetem siperfaqesisht, pastaj i jam futur kerkimit personalisht, dhe fale teknologjise kompjuterike, sot mund te gjesh doreshkrime te vjetra dhe te besh kerkime e krahasim me nje klikim. E verteta eshte aq afer saqe te habite sepse me kujton fjalet e Jezuit (apo Ises sipas Kur'anit): Cdo gje e fshehur do te zbulohet, dhe gjerat qe ququriten do te predikohen nga ballkonet.

coptic

Guri i madh
06-12-09, 02:33
Jo bre guri i madh, se nuk do te vjen pllumbi e as sorra, se me duket se nuk i kupton shkrimet e as figurat letrare.

copticmir e kie po te njejtat mashtrime i kena ne kosoven e pas luftes nga vehabistatse per mue nuk lun rrol feja une veq hasa ne ket shkrim e shkruva po deshta me tregue se edhe krejt pa njohuri nuk jam se i njo disa disa qe her pas here takohemi po nuk lejoj qe te flasin per ket religjion

Makresh
07-12-09, 08:18
Edhe tek un erdhi nje kinez qe dinte shqipen shume mir.

Mi ofroj disa broshura, dhe me tha qe te gjith e kem te njejtin besim, si te krishter e si musliman e kur i thash qe nese eshte e vertet, athere ti beson Allahun ? beson Muhamedin dhe falėsh 5 her ne dit, nese je edhe musliman ? Vec u cirit, dhe i mori prap librat me vete.

coptic
07-12-09, 17:40
Edhe tek un erdhi nje kinez qe dinte shqipen shume mir.

Mi ofroj disa broshura, dhe me tha qe te gjith e kem te njejtin besim, si te krishter e si musliman e kur i thash qe nese eshte e vertet, athere ti beson Allahun ? beson Muhamedin dhe falėsh 5 her ne dit, nese je edhe musliman ? Vec u cirit, dhe i mori prap librat me vete.

Me habit, sepse as kam degjuar e lexuar per dike te ndonje feje te thote se te gjithe kemi te njejten fe.

;0

Makresh
08-12-09, 08:40
Me habit, sepse as kam degjuar e lexuar per dike te ndonje feje te thote se te gjithe kemi te njejten fe.

;0


E mos u habit valla, ti nese je nje jehovas duhesh me dit ket pun.

Me gjithate e pranova nje broshur, ne fillim e lavderuan biblen duke then qe keto libra nuk kan pesuar asnje ndryshim.

Por tani kur erdhi puna e shpjegimit te sektit, aty filluan ti akuzojn te krishteret qe kinse, mbi 7'000 here eshte permendur fjala Jehova, por eshte zevendsuar me Perendi, Hyj, Zot etj.

A eshte keshtu ?

coptic
09-12-09, 11:28
E mos u habit valla, ti nese je nje jehovas duhesh me dit ket pun.

Me gjithate e pranova nje broshur, ne fillim e lavderuan biblen duke then qe keto libra nuk kan pesuar asnje ndryshim.

Por tani kur erdhi puna e shpjegimit te sektit, aty filluan ti akuzojn te krishteret qe kinse, mbi 7'000 here eshte permendur fjala Jehova, por eshte zevendsuar me Perendi, Hyj, Zot etj.

A eshte keshtu ?

Eshte e vertete qe perkthimet e Bibles, shumica prej tyre jane bere te ndikuar nga prejardhja fetare e perkthyesve me shume se sa domethenia origjinale. Prandaj, kur flasim per Biblen, flasim per Fjalen e Perendise, ndersa Perkthimet mund te ken ngjyrime te ndryshme, sepse nuk dyshoj ne sinqeritetin e asnje perkthyesi, por kur dua te kuptoj te verteten bazohem fortesisht ne interlinear dhe studime personale.

Prandaj pak ka rendesi se si e perkthejne. Per mua, personalisht, me vjen keq qe emri i Perendise u eshte fshehur shume njerezve. Por ka pasur edhe te tille perkthyes qe ne shume vende e kane transliteruar.

Ndersa per ate qe thua se te ka thene se jemi te gjithe te nje feje, mendoj qe nuk e ka kuptuar mire fjalen cfare ka thene. Sepse nuk mesojme nje gje te tille. mesojme thjeshte qe te gjithe njerezit duhet te kene drejtim nga Perendia. Por fete i kane krijuar njerezit per te terhequr persona rreth vetes. Ky eshte versioni biblik i feve dhe sekteve. Jashte Bibles nuk dua te dal.

coptic

coptic

AlbaSoft
09-12-09, 14:56
Bibla duket shume mire se cfare absurditetesh dhe cfare kontradiktash permban brenda...

Nė gjashtė ditė Zoti bėri qiellin dhe tokėn, dhe ditėn e shtatė pushoi dhe u shlodh". Ekskodi (31-17)

shikoje dhe Kuranin

Ne krijuam qiejt e tokėn dhe gjithė ēka ka ndėrmjet tyre brenda gjashtė ditėsh dhe Ne nuk ndiem lodhje.. (50;38)

coptic
10-12-09, 11:37
Bibla duket shume mire se cfare absurditetesh dhe cfare kontradiktash permban brenda...

Nė gjashtė ditė Zoti bėri qiellin dhe tokėn, dhe ditėn e shtatė pushoi dhe u shlodh". Ekskodi (31-17)

shikoje dhe Kuranin

Ne krijuam qiejt e tokėn dhe gjithė ēka ka ndėrmjet tyre brenda gjashtė ditėsh dhe Ne nuk ndiem lodhje.. (50;38)

Ateher e paska keqkuptua kopjuesi i Kuranit, se e ka pa qe thjesht dishka me lodhje asht fjala. ;)

Shiko, sepse shpesh marrin persiper dhe flasin njerezit disa gjera, qe iu duken absurde nga shikimi njerezor, por per Perendinse eshte dicka tjeter.

P.sh. fakti qe dita e shtate u quajt pushim, nu keshte ne kuptimin e lodhjes. Por se ne ate dite puna e krijimit fizik perfundoi, dhe qe ateher nuk ka vazhduar te krijohet (nga e para) asgje. Prandaj, dita e shtate vazhdon akoma edhe sot, ne njefar kuptimi, sepse edhe pse Perendia nuk lodhet si njeriu, ai vazhdon te jete aktiv.

coptic