PDA

View Full Version : Fjale te urta (Islame)


Pause_Print_Scroll
08-08-06, 18:36
Fjale te urta (Islame)
Bismilah...
Te nderuar besimtar, ky link mund te na sherbeje qe te sjellim ketu fjale te urta, nga te paret tane te mire, nga Profeti a.s, e nga sahabet r.a., e te tjeret pas tyre qe i pasuan ne te mire.

shpresoj te kem mirekuptim dhe bashkepunim

p.s.:" Mendoj qe moderatoret duhet ta rezervojne kete teme vetem per muslimanet"

selam alejkum

P.P.S.

[email protected]

Pause_Print_Scroll
08-08-06, 18:39
Po filloj prap me librat e Ibn Kajjim el Xheuzijje, i cili ka permbledhur ne nje liber te Tij, fjale te te pareve tane te mire, si p.sh. Abdullah ibn Mesud.

Keto fjale jane te nxjerrura nga libri i tij El Feuaid, qe ne gjuhen arabe me kete fjale eshte per qellim dicka qe te kujtohet ne moment dhe e shkruan. Dhe ky liber eshte me dhjetra vollume e qe eshte perplot me el feuaid dhe nga e mer edhe emrin...

Thėnie tė Abdullah Ibn Mes'ud
el-Feuaid, f.162, e Ibn Kajjim el-Xheuzije
Njė njeri nė shoqėrinė e Abdullah Ibn Mes'udit tha:"Nuk dėshiroj tė jem midis njerėzve tė Dorės sė Djathtė, por dėshiroj tė jem ndėr Mukerebun [ata qė do tė sillen mė afėr Allahut]". Abdullah Ibn Mes'ud tha:"Por ja ku ėshtė njė njeri i cili po tė vdiste, do tė dėshironte tė mos ringjallej [nga frika ndaj Allahut]". Kėtu e ka pasur pėr qėllim vetveten.


Njė ditė prej ditėsh, ai doli nga shtėpia dhe njerėzit i shkonin pas. Ai u tha atyre:"A mos po ju duhet diēka?" Thanė:"Jo, por duam tė ecim sė bashku me ty". Tha:"Kthehuni! Ngaqė kjo ėshtė ēnderuese pėr atė qė ndjek dhe njė fitne [sprovė] pėr atė qė ndiqet". Po ashtu tha:"Po tė dinit pėr mua ēfarė di pėr vetveten, do tė hidhnit rėrė mbi kokėn time"."Asnjeri prej jush s'bėn ta ndjekė verbėrisht [taklid] tjetrin pėr sa i pėrket fesė sė vet. Nėse ai [qė ndiqet] beson, beson edhe ai [qė ndjek]; nėse ai mohon, mohon edhe ai. Nėse duhet ta ndiqni verbėrisht ndonjėrin, atėherė merrni si shembull ata qė kanė vdekur, se vėrtet ata qė janė gjallė s'janė tė sigurt nga fitneja [sprova]".


"Kėrkoje zemrėn tėnde nė tre vende:


1- Kur tė dėgjosh Kur'an
2- Nė rrathėt e pėrkujtimit [tė Allahut] [vendtubimet e diturisė, mexhliset] dhe
3- Kur tė jesh i vetėm


Nėse nuk e gjen atė nė kėto vende, atėherė lute Allahun tė tė bekojė me dhėnien e njė zemre, se vėrtet nuk ke zemėr"."Vėrtet njerėzit janė bėrė tė zotė nė tė folur, kėshtu qė ai, veprat e tė cilit janė nė pėrputhje me tė folurit e vet do ta arrijė pjesėn e vet tė shpėrblimit; ai, veprat e tė cilit janė nė kundėrshti me tė folurėn e vet vetėm se e qorton vetveten".


"Vėrtet besoj qė njeriu harron diturinė qė ka poseduar njė herė e njė kohė pėr shkak tė njė mėkati qė ai bėn".


"Dituri s'ėshtė tė transmetosh/kallėzosh shumė, por dituri ėshtė frika [ndaj Allahut]".
"S'ka gjė mbi kėtė faqe tė dheut qė meriton tė burgoset mė gjatė sesa gjuha".Njė njeri i tha atij:"M'i mėso disa fjalė qė janė tė qarta e tė dobishme".

Ai tha:"Adhuro Allahun dhe mos i shoqėro ortakė. Paso Kur'anin pėr kudo qė tė drejton. Kushdo qė vjen me tė vėrtetėn, pranoje atė edhe nėse ėshtė i largėt dhe ti e urren; kushdo qė vjen me pavėrtetėsi, refuzoje edhe nėse ėshtė i afėrm dhe i dashur pėr ty"."Jini burime diturie, llamba udhėzimi tė lidhura pėr shtėpitė e juaja, drita tė natės, freskues tė zemrave, veshja mė e mirė/e pastėr, tė njohur nė qiej e tė panjohur pėr ata qė janė nė tokė"."Pėr sa kohė qė jeni nė namaz, ju po trokitni nė derėn e njė mbreti; kushdo qė troket nė derėn e njė mbreti, dera do t'i hapet"."Do tė ketė njerėz nga fundi i kohės tė quajtur el-Netan. Vepra mė e mirė e tyre do tė jetė fajėsimi i pandėrprerė i njėri-tjetrit"."Nėse njeriu dėshiron tė jetė i drejtė ndaj vetvetes, le tė sillet me tė tjerėt nė mėnyrėn qė dėshiron tė sillen tė tjerėt me tė".


selam alejkum

[email protected]

Pause_Print_Scroll
10-08-06, 14:13
Kėshilla e Aliut, radiallahu anhu
el-Istikame

Kumeil Ibn Zijad ka thėnė:"Ali ibn Ebi Talib mė mori pėr dore dhe mė ēoi drejt shkretėtirės. Kur e mbėrritėm atė, ai u ul, mori frymė thellė dhe tha:"O Kumeil Ibn Zijad! Zemrat janė konteinerė, kėshtu qė mė e mira ndėr to ėshtė ajo qė ruan mė tė mirėn. Pra, mbaje mend kėtė qė po ta them.


Njerėzit janė tre llojesh: Dijetari qė ėshtė rabani1, ai qė mėson duke qenė nė shtegun e shpėtimit, dhe turma e ngatėrruar qė ndjek ēdonjėrin i cili thėrret – duke u lakuar me ēdo erė -, ata nuk janė tė ndriēuar me dritėn e dijes, e as qė mbėshtetėn nė vend tė sigurt.


Dija ėshtė mė e mirė se pasuria. Dija ėshtė njė mbrojtje pėr ty, ndėrsa je ti ai qė duhet ta mbrosh pasurinė. Zekati i dijes ėshtė vepra, ndėrsa harxhimi e pakėson pasurinė. Dashuria ndaj dijetarit ėshtė pjesė e fesė. Dija sjell bindje pėr dijetarin nė jetėn e tij dhe e bėn atė tė ketė reputacion pas vdekjes, ndėrsa dobia e pasurisė pushon kur ajo tė vdesė. Grumbulluesit e pasurisė kanė vdekur ndonėse ata ende janė tė gjallė, ndėrsa dijetarėt mbeten pėr sa kohė qė tė mbetet koha – vetet e tyre humbasin, por shembujt e tyre mbeten nė zemrat.


Kėtu, vėrtet kėtu [dhe ai tregoi nga gjoksi i tij], ka dije, vetėm sikur tė mund tė gjeja mbartės pėr tė. Por, nė vend tė kėsaj kam gjetur se ata kuptojnė shpejt, por s'janė besnikė. Ata pėrdorin atė ēfarė i pėrket fesė pėr pėrfundime tė kėsaj bote. Ata pėrpiqen tė pėrdorin dėshmitė e Allahut kundra librit tė Tij, duke ndjekur verbėrisht njerėzit e sė vėrtetės, por duke mos pasur mprehtėsi/depėrtim pėrsa i pėrket pranimit tė saj.


Dyshimi i shpon zemrat e tyre kurdo qė ngrihet ndonjė gjė e diskutueshme. Ata s'janė as kėshtu as ashtu. Ata nuk dinė ku gjendet e vėrteta, dhe nėse gabojnė, ata nuk e dinė pse. Ata kanė rėnė nxehtėsisht nė dashuri me diēka, gjendjen e sė cilės ata nuk e dinė, kėshtu qė ata bėhen njė sprovė pėr tė tjerėt.


Dhe vėrtet, e mira mė e mirė ėshtė pėr njeriun tė cilit Allahu ia ka dhėnė tė kuptuarit e fesė, ndėrsa personit i mjafton si injorancė qė ai nuk di rreth fesė sė tij. Personi i tillė ėshtė i dhėnė me pasion pas kėnaqėsive, i mėsuar me ndjekjen e dėshirave, apo ėshtė ai qė ėshtė dhėnė pas grumbullimit tė pasurisė. Njerėzit e tillė s'janė nga thirrėsit e fesė, por ata gjasojnė mė shumė me kopenė qė kullos. Dhe kėshtu dija vdes me vdekjen e atyre qė e mbartin atė.


O Allah, po! Toka s'do tė jetė pa atė qė qėndron i drejtė pėr Allahun me dėshmi, qė dėshmitė e Allahut dhe shenjat e qarta mos tė shfuqizohen. Ata janė tė cilėt janė tė pakėt nė numėr, por qė kanė mė sė shumti vlerė tek Allahu. Me ta, Allahu shpall dėshmitė e Tij midis bashkėkohasve tė tyre dhe kultivon ato nė zemrat e atyre qė janė tė ngjashėm me ta. Me ta, dija mėsyn dhe vjen nė dritėn e vėrtetė, kėshtu qė ata qė janė mėsuar me jetesė tė lehtė gjejnė vėshtirėsi nė tė. Ata gjejnė lehtė dhe ata janė tė qetė me atė qė u shkakton shtangie injorantėve. Ata jetojnė nė kėtė botė me trupat e tyre, ndėrsa shpirtrat e tyre janė tė ngjitur pėr gjėra mė tė larta. Ata janė pėrfaqėsuesit e Allahut nė tokėn e Tij dhe thirrėsit pėr nė fenė e Tij. Ah, sa do tė doja t'i shihja ata! Dhe kėrkoj faljen e Allahut pėr vete dhe pėr ty. Nėse do, mund tė shkosh".2

1. Rabani: Dijetar i cili vepron nė pajtim me dijen e tij dhe ka mprehtėsi tė depėrtojė nė gjendjet e njerėzve, kėshtu qė ai i ngre ata nė ēėshtjet parėsore tė dijes para ēėshtjeve mė tė detajuara dhe tė vėshtira.
2. Transmetuar nga Ebu Nu'ejm nė "Hiljetul-Eulija" [1/79-80], el-Hatib el-Bagdadi nė "el-Fekih uel-Mutefekih" [1/49-50] dhe Ibn Kethir nė "el-Bidajeh uen-Nihaje" [9/47]

www.mburoja.net (http://www.mburoja.net)

ssara
19-02-07, 08:59
Njeriu i zgjuara eshte ai cili i ben llogari te perpara se te vdes dhe qe vepron ato pune te cilat do ti nevojitenaij pas vdkjes

ssara
19-02-07, 09:02
Kjo bote eshte tre dite;dje, sot dhe neser.Dita e djeshme kaloi .E nesermja nuk dihet do te vije apo jo.Pra vlersoje diten e sotme.

ssara
19-02-07, 09:05
Ai njeri qe nuk ka dituri, nk ka asnje vlere as ne kete bote e as ne tjetren(ahiret).

ssara
19-02-07, 09:08
N.q.s nuk je zemer mir i humbet vlera mallit.Nese nuk e mban fjalen e dhene i humbet vlera shoqeris.

ssara
19-02-07, 10:39
'Kjo bote eshte krijuar per ju;Ndersa ju jeni krujuar per ahiretin;Ne ahiret nuk ka vend tjeter perveq Xhenetit dhe zjarrit te Xhenemit;

Albanian eX|PerT
19-02-07, 17:58
Proverba te bukura e terheqese e nderuara ssara. Mire se keni ardhur ne forumin dardan.

me rrespekt
albanian expert

ssara
19-02-07, 18:31
Falemenderit dhe mir se ju gjeta
kaloni mir

falma_lotin
21-02-07, 17:45
Falėnderimi i takon All-llahut, Zotit tė botėve. Paqa qoftė mbi tė dėrguarin e All-llahut, familjen e tij, shokėt e tij dhe kėdo qė e pason udhėzimin e tyre deri nė Ditėn e Gjykimit.


Nese nuk ja ve veshin atij qe per te mire te keshillon, ateher ti cdo shejtan kundershar e pason.

Duro padrejtėsinė qė tė ėshtė bėrė e mos tė interesojnė fjalėt e pasuesve qe te vijne.

Ruaju pasimit tė hapave tė shejtanit dhe largohu nga ēdo send i cila synon prishjen e moralit tėnd dhe dėgjimit tėnd, dhe largohu nga kjo sikur qe ikė nga luani.

Dėshmoj se nuk ka Zot tjetėr qė meriton tė adhurohet pos All-llahut,

falma_lotin
21-02-07, 17:53
Falemenderit dhe mir se ju gjeta
kaloni mir

SSARA Ju uroj mirė se ardhje nė forum!!
Shpresoj qė tė kalosh mirė nė mesin tonė?... Gjithashtu tė uroj krijimtari sa ma tė pasur dhe po shum magjepsėse ēaste tė mira nė shoqerinė ton dhe gėzohem qė te kem nė mesin tone ssara !!

gazi-de
22-02-07, 00:06
Enxhulle(Melaqe)ka edhe ne mesine tone,ata mendoje jane njerez te cilete afetesine dhe diturine qe kane,
nuke e mbajne ne vete po jau japin te tjerve,ALLAHU ju Bekofte.............

ssara
22-02-07, 08:08
SSARA Ju uroj mirė se ardhje nė forum!!
Shpresoj qė tė kalosh mirė nė mesin tonė?... Gjithashtu tė uroj krijimtari sa ma tė pasur dhe po shum magjepsėse ēaste tė mira nė shoqerinė ton dhe gėzohem qė te kem nė mesin tone ssara !!


Pershendetje me te sinqeta per ty falma lotin..
Edhe un shpresoj se do te kalojme mire dhe jam shum lumtur qe jam ne mesin e tuaj.
shkrimet e tua i lexoj me endje.Besoj se edhe ne te ardhmen do te ket shkrime qe do te kontribojne ne mesimin ton te metutjeshem..
Te uroj gjithe te mirat ne jete .
Me respekt Sara

ssara
22-02-07, 08:36
'Sa ngrehet grada e te menquritaq shtohet edhe thjeshtesia'
"Grada e injorantit le te jete sa do e larte perseri njerezit me sy te ulur ka per ti pare'
Dashuria e vertet mes dy shokeve eshte ajo dashuri qe nga ajo nuk pret as dobi dhe as dem"
"Gjeja me e qmuar tek njeriu eshte mendja.Puna qe nuk ben te pendohesh eshte pune e drejte dhe e paster"
Vecoria me e mir tek njeriu eshte drejtesia ne momentin kur eshte i nevrikosur, kur eshte ngusht doreleshimi dhe kur ka mundesi te denoj dicka ta fali"
(Idrrizi a. s)

ssara
03-03-07, 23:52
Shfrytezoj pese gjera para se te vine pese tjerat: Shfrytezo rinine para se te plakesh, shfrytezo shendetin para se te semuresh, shfrytezo pasurine para se te behesh i varfer, shfrytezo kohen e lire para se te jesh i zene si dhe ne fund shfrytezo JETEN PARA SE TE VDESESH....

hasanmehmeti
04-03-07, 00:16
selamualejkum musliman


vella Gazi_de , do me falesh nese te nderhyj ne shkrimin tende ku thoni;Enxhulle(Melaqe)ka edhe ne mesine tone,ata mendoje jane njerez te cilete afetesine dhe diturine qe kane,
nuke e mbajne ne vete po jau japin te tjerve,ALLAHU ju Bekofte.............


vella nuk do te keshilloja ketu por masi shkrimi eshte i postuar ketu ateher te bej me dije ty dhe ata qe mendojn se Engjujt apo Melaqet jane njerez ata gabohen , se melaqet jane krijesa tjera te Allahut subhanehu we teala , dhe jane te pagabuar dhe jane te krijuara nga Nuri(drita) ndersa ne jemi te krijuar nga toka materialisht dhe shpirti si dhunti tjete e Zotit, Dhe kane forme tjeter dhe shume dhunti tjera, ajo qe na bashkon neve me melaqet eshte se ne (njerezit ) dhe melaqet jemi krijesa te Allahut subhanehu we teAla .Me ban hallall vellait.

Pastaj ata qe postojne fjale te urta Islame kishte qene mire te tregojne se kush i ka thene , Ai i ka thene Pejgamberi alejhiselam apo sahabet apo dijetaret apo hoxhallaret e ndryshem apo edhe vet ne si musliman.

Psh e shifni ssaren ,Allahu e ruajt po mire ka shkruajt kete poshte me ngjyre te kuqe:

'Sa ngrehet grada e te menquritaq shtohet edhe thjeshtesia'
"Grada e injorantit le te jete sa do e larte perseri njerezit me sy te ulur ka per ti pare'
Dashuria e vertet mes dy shokeve eshte ajo dashuri qe nga ajo nuk pret as dobi dhe as dem"
"Gjeja me e qmuar tek njeriu eshte mendja.Puna qe nuk ben te pendohesh eshte pune e drejte dhe e paster"
Vecoria me e mir tek njeriu eshte drejtesia ne momentin kur eshte i nevrikosur, kur eshte ngusht doreleshimi dhe kur ka mundesi te denoj dicka ta fali"
(Idrrizi a. s)


Dhe hadithin tjeter qe e ka pru nga Pejgamberi alejhiselam:

Shfrytezoj pese gjera para se te vine pese tjerat: Shfrytezo rinine para se te plakesh, shfrytezo shendetin para se te semuresh, shfrytezo pasurine para se te behesh i varfer, shfrytezo kohen e lire para se te jesh i zene si dhe ne fund shfrytezo JETEN PARA SE TE VDESESH....


Kete keshill e pata per qellim qe njerezit kur ti lexojn te din se kush i ka thene e jo pastaj te sillet ai qe e lexon e te thote ish kan nje fjale e urte (nashta ja jep qe e ka thene dikush tjeter) qe e ka thene filani , e ajo ne te vertet eshte hadithe nga Pejgamberi alejhiselam ,apo sahabet.kjo ishte pasi islami i jep shume rendesi autorit dhe fjales se tij.

Dhe Allahu e din me se miri.

Dhe me kete raste te pershendes sara me selamualejkum dhe te uroj mireseardhje ne forum ,Allahu te ruajt.

selamualejkum musliman

falma_lotin
04-03-07, 01:06
Ju pėrshėndes me fjalen me tė bukur mė hynore mė dashur e cila tė gėzom prej fjalėve tė tjera Eselamu Alejkum All-llahi ju mishiroftė me mėshirėn e ti tė pa kufishėm dhe ju shpėrbleftė gjithė ata tė cilėt jan munduar dhe dotė mundohen nė tė ardhmen pėr hapur tema te bukura pėr hir tė All-llahut dhe tė dhe te dėrguarit Muhammedit s.a.v.s paqa dhe mėshira qoftė mbi tė familjen e tij dhe shokėt e tij.Nese dikush e lut Allahun (3 her) qe ta dergon ne Xhennet, thote Xhenneti: „O Allah, lejoje ate qe te hyje ne Xhennetin e vet.“ Dhe nese dikush e lut Allahun (3 her) qe ta ruaje nga zjarri, zjarri thote: „O Allah, ruaje ate nga zjarri.“

uliksi31
04-03-07, 08:17
Te nderuar lexues te rubrikes Mesime nga Kur'ani,

Pasi qe tema eshte fjale te urta islame, le te shkruajm fjale te urta islame, jo hadithe. Arsyeja e pare eshte se e kemi nje teme ketu vetem per hadithe te Profetit s.a.w.s. Fjale te urta mund te shkruajm thenjet, duke filluar nga sahabet,tabiijnet, tabiijn-tabijnet,dijetaret islam etj.
Arsyeja e dyte eshte se hadithet nuk jane fjale te urta.Ato jane fjale te Profetit s.a.w.s. te cilat nuk i ka then nga mendja e tij, por nga inspirimi-vahjun. Ai nuk ishte fillozof, as shkencetar. Por ishte profet i Zotit te gjithsis, sikurse edhe profetet tjere para tij. Profetet ishin njerz te zgjedhur nga ana e Krijuesit per te qen profet. Prandaj fjalet e Muhammedit s.a.w.s. le te jen atje te tema per hadithe. Ndersa fjale te urta jane; mendime te njerzve, te bazuar ne llogjike.
Besoj se jemi kuptuar te ndruar lexues. Dhe ne perfundim, si perkrahje te kesaj teme, do te shkruaj thenjen e imam Shafiut ku thot: Sikur Allahu s.w.t.a. te kishte zbrit ne toke vetem suren EL-ASER, (ka tri ajete)do te mjaftonte per krejt boten.

Uliksi

ARI_03
04-03-07, 22:25
"Puno pėr kėtė botė sikurse me jetuar gjithmon,
Puno pėr botėn tjetėr siku nesėr do tė vdesish.!!!"

ssara
04-03-07, 22:30
Mendjemadhesia eshte armiku me i madh i suksesit.(Ali fuad bashgil)
Deshperimi per kete bote ta erreson zemren, ndersa deshperimi per boten e amshueshme ta ndriqon zemren.(Hx Osmani)

ssara
04-03-07, 22:33
'Vdekja nuk eshte fatkeqesi.Fatkeqesia vertete eshte te mos jesh ne dijeni te atyre gjerave qe do tendodhin pas vdekjes'

ARI_03
04-03-07, 22:35
Natyra ka determinizimin ,njeriu ka fatin.Pranimi i kėtij fati ėshtė porosia mė e lartė dhe e sprasme e islamit.-Alija Izetbegoviq

ARI_03
04-03-07, 23:05
Rruaju borgjit se borgji tė poshtėron ditėn dhe tė shqetėson natėn.


Rruaju nga hidhėrimi se hidhėrimi i ka shkatėruar zemrat e tė menēurve.


Fjala jote le tė jetė e ėmbėl, fytyra jote le tė jetė gėzuar dhe angazhohu qė tė jeshė i dashur pranė njerzėve.

LLukman

SoKoLi-i-Maleve
05-03-07, 05:49
Nese nderon Krijusin tend, i perkushtohesh me shpirt e ndijenja dhe me vepra e jo me fjal te kota qe i merr era,dhe nderon familjen tande,fqinjet tu dhe njerzit tjer per rreth,atehere je besimtar i mire.
Por nese vetem si pllaka e gervishtun e gramafonit perserit perralla,fjal kote dhe genjeshtra apo dhe lavdata per vehten,apo fyjen tjeret,atehere je vetem si ajo kanaqja e zbrazet qe ska as nji vler dhe as merit.je pleh i zbardhuem per jashta , dhe aty do perfundojsh.

uliksi31
05-03-07, 07:15
Nese nderon Krijusin tend, i perkushtohesh me shpirt e ndijenja dhe me vepra e jo me fjal te kota qe i merr era,dhe nderon familjen tande,fqinjet tu dhe njerzit tjer per rreth,atehere je besimtar i mire.
Por nese vetem si pllaka e gervishtun e gramafonit perserit perralla,fjal kote dhe genjeshtra apo dhe lavdata per vehten,apo fyjen tjeret,atehere je vetem si ajo kanaqja e zbrazet qe ska as nji vler dhe as merit.je pleh i zbardhuem per jashta , dhe aty do perfundojsh.

O Sokol djali, a po na spjegon, ku po sheh fyrje ti ketu. Ju lutem qe t'i permbaheni temes.Pjesa e pare e shkrimit tend mund te kualifikohet si shkrim mbrenda temes. Mirpo pjesa e dyt, lexoje vet. Pastaj ketu jane temat lidhje me islamin, nuk flitet as per marksizem as per leninizem. Besoj se jemi kuptuar.

Uliksi

ssara
05-03-07, 09:52
'Kapitali me i madh eshte qe te kesh besim tek Allahu dhe mos i varesh shpresat tek njerezit'
'Besimtari flet pak dhe vepron shume, ndersa munafiku flet shume dhe punon pak'
'Qellimi i mire nuk eshte ti besh punet per te kenaqur njerezit ,por per te kenaqur Allahun'
'Shenja qe tregon se i frikesohesh Allahut,eshte te braktisesh gjynahet'
'Ne zemren e cdo kujt ka respekt per bamiresit dhe urrejtje per doreshtrenguarit'

hasanmehmeti
06-03-07, 03:00
selamualejkum musliman

Hasen el Basri ka thėnė:
"Fjala nuk ka vlerė veēse e shoqėruar me vepėr. Fjala dhe vepra nuk kanė vlerė veēse tė shoqėruara me nijet. Dhe fjala, vepra dhe nijeti nuk kanė vlerė veēse nėse janė sipas sunetit (tė Pejgamberit salallahu alejhi ue selem)." ["Sherh Usul Itikad...", El Lalikai]

selamualejkum musliman

ssara
07-03-07, 14:25
'Kjo bote eshte vendper te punuar. pagesa e kesaj pune behet ne ahuret'

ssara
07-03-07, 14:27
'Largohuni nga veset e keqija ashtu si largoheni nga haramet'

falma_lotin
07-03-07, 22:05
Njeriun e mirė nderojė.................,Njeriun e keq duroje..

Albanian eX|PerT
08-03-07, 19:53
- Imam ibėn Ujejne thotė: “Buzėqeshja ėshtė kurthi i dashurisė, kurse mirėsia ėshtė gjėja mė e lehtė; fytyrė e buzėqeshur dhe fjalė e mirė.”

- Ibėn Ujejne thotė: “Para se tė bėheshim imamė (dijetarė) qeshnim dhe luanim, por tani kur u bėmė nga ata qė pasohemi nuk i shohim tė lejuar pėr ne kėto gjėra, pėr shkak se duhet tė ruhemi (pasi janė pasqyrė pėr tė tjerėt).”

-Lukman Hakimi i thotė birit tė tij: “O biri im! Zgjidhi mexhliset (tubimet) me syrin tend! Kur tė shohėsh njė grup tė njerėzve qė e pėrkujtojnė Allahun ulu me ta , nėse ti je i dijshėm atėherė ty do tė bėjė dobi dituria jote e nėse je i padijshėm, atėherė ata do tė mėsojnė ty. Ndoshta Allahu do t`i kaplojė ata me mėshirėn e Tij dhe ajo mėshirė do tė pėrfshij edhe ty. Kur tė shohėsh njė grup tė njerėzve qė nuk e pėrkujtojnė Allahun ne tubim, mos u ul me ta, pėr shkak se nėse ti je dijetar, atėherė ty nuk do tė tė bėjė dobi dija jote e nėse je i padijshėm, atėherė ata do ta shtojnė injorancėn tėnde dhe ndoshta Allahu do t`i godasė ata me dėnim, pastaj edhe ty do tė godasė dėnimi i tyre.”

-Thuhet pėr urtėsinė gjatė ndalimin nga e keqja dhe urdhėrimit tė sė mirės: “Le tė jetė urdhėrimi yt pėr tė mirė me tė mire, kurse ndalesa jote nga e keqja mos tė jetė me tė keqe.”

- Ali ibėn Ebi Talibi thotė: “A dėshironi t’ju tregoj se kush ėshtė fakih (i dijshėm) me plotkuptim tė fjalės?” Ata thanė po. Ai tha: “Ai njeri qė nuk ua humbė shpresėn njerėzve nga mėshira e Allahut, ai qė nuk i mėrzitė nga begatitė e Allahut dhe ai qė nuk i siguron njerėzit nga dėnimi i Allahut.”

- Gazaliu pėrmend njė thėnie tė Sufjanit i cili i ka thėnė shokėve te tij: “A e dini ju se ēka ėshtė butėsia?” Ata thanė: “Na thuaj, o Sufjan!” Ai tha: “Vendosja e secilės gjė nė vendin e tij, ashpėrsinė nė vendin e tij, butėsinė nė vendin e tij, shpatėn ne vendin e tij dhe kamxhikun nė vendin e tij.”

fjalaebukur.com

Albanian eX|PerT
08-03-07, 19:53
Dashuria pėr dynjanė ėshtė larg dashurisė pėr ahiretin
"Ai qė e njeh dynjanė do tė largohet prej saj, ai qė e njeh ahiretin do ta dėshirojė me gjithė zemėr atė, e ai qė e njeh Allahun do tė dėshirojė vetėm kėnaqėsinė e Tij."
Ahmed ibn Ebi el Hauari
“Do tė rehatohet ai njeri qė ka hequr nga zemra dashurinė pėr kėtė dynja, sepse nėse zemra boshatiset nga dashuria e kėsaj dynjaje do tė hyjė zuhdi nė tė dhe nėse hyn zuhdi do tė pasohet nga grada e teuekulit tek Allahu.”
Ebu Hamza el Bagdadij el Bezaz
“Dallo midis asja qė jep dhe qė merr, se nėse ajo qė tė japin ėshtė mė e dashur pėr ty, atėherė ti je i dashuruar pas kėsaj dynjaje. E nėse ajo qė ti jep ėshtė mė e dashur pėr ty, atėhere ti je i dashuruar pas ahiretit.”
“Punova me Kuranin njėzet vite derisa e dallova dynjanė nga ahireti dhe kėtė e thotė Allahu nė ajetin e Kuranit: “Ēdo gjė ėshtė kėnaqėsi e jetės sė kėsaj dynjaje dhe bukurive tė saj, ndėrsa ajo qė ėshtė tek Allahu ėshtė mė e mirė dhe e pėrjetshme.”
Shekijk el Belhij


Pėrgatiti: Erion Sula 13.01.2007

fjalaebukur.com

Albanian eX|PerT
08-03-07, 19:54
Fshehtėsia e asketizmit
I ėshtė thėnė Hasan el Basriut: “Cila ėshtė fshehtėsia e asketizmit (zuhdit) tėnd nė kėtė botė?"
Tha: “E kam ditur qė rizkun tim nuk mund ta marrė askush dhe mu qetėsua zemra nė tė.
E kam ditur qė punėn time nuk e kryen askush dhe fillova tė punoj.
E kam ditur qė Allahu ėshtė i njohur pėr ēdo gjė dhe u turpėrova qė ta takoj Atė me mėkate.
E kam ditur qė vdekja mė pret dhe u pėrgatita pėr takimin me Allahun.”


Pėrgatiti: Shaban Murati 29.12.2006

fjalaebukur.com

Albanian eX|PerT
08-03-07, 19:55
Zemra-vendi i sė keqes dhe i sė mirės
“Errėsirat e zilisė ndalojnė depėrtimin nė zemėr tė nurit tė largpamėsisė.”
Ebu Abaz el Kasim Sejarij

“Ankesat dhe zemėrngushtėsia vijnė nga njohja e paktė e Allahut tė Lartėsuar.”
Ebu Muhamed Sheranij

“Ai qė e ruan zemrėn e tij me Allahun nėpėrmjet sinqeritetit, Allahu do t’i dhurojė urtėsi nė zemrėn e tij.”
Ebu Abaz el Kasim Sejarij


Pėrgatiti: Erion Sula 11.11.2006

fjalaebukur.com

Albanian eX|PerT
08-03-07, 19:55
Pėr mbėshtetjen tek Allahu
“Mbėshtetja tek Allahu ėshtė e plotė kur zemra jote ėshtė e qetė nė premtimin qė ka dhėnė Krijuesi.”
Shekijk el Behlij

“Tė mbėshteturit tek Allahu ėshtė tė mos njohėsh sebepet, por Krijuesin e sebepeve.”
Ruejm bin Ahmed el Bagdadij

“Mbėshtetja tek Allahu ėshtė qetėsia e zemrės pėr tek Allahu.”
Ebu Turab Nehshebi


Pėrgatiti: Erion Sula 04.11.2006

fjalaebukur.com

Albanian eX|PerT
08-03-07, 19:56
Pėr sinqeritetin
"Sinqeriteti ėshtė shpata e Allahut nė Tokė, nė ēfarė do lloj gjėje qė ta vendosėsh do ta presė."
Dhunun el Misri

"Ēdo gjė ka esencėn e vet, por esenca e sinqeritetit ėshtė nė zemrėn e zahidėve (asketėve)."
Ebu Sulejman Darani

"Ai qė zhgjedh sinqeritetin si mjetin e tij, Allahu si ēmim do t'i dhurojė kėnaqėsinė e tij."
Ebu Sulejman Darani


Pėrgatiti: Erion Sula 20.10.2006

http://www.fjalaebukur.com

Albanian eX|PerT
08-03-07, 19:56
Pėr devotshmėrinė
“Bazat e devotshmėrisė janė Kurani dhe Suneti;
tė largohesh nga epshet dhe bidatet;
tė respektosh e tė nderosh dijetarėt;
tė shoqėrohesh me njerėzit e mirė;
t’i shėrbesh atyre pa pushim;
tė pėrdorėsh sjelljet dhe virtytet mė tė larta e mė tė bukura;
tė lexosh ēdo ditė Kuranin dhe lutjet pejgamberike,
tė mos tolerosh veten tėnde nė nėnkuptime.
Askush nuk do ta humbė kėtė rrugė, pėrveē nėse ka njė fillim tė keq, sepse kjo do tė ndikojė edhe nė vazhdimėsinė e nė fundin e saj.”
Ibrahim bin Muhamed Nasrabadhi


“Baza e devotshmėrisė ėshtė tė zbatosh urdhrat dhe ndalesat e sheriatit, tė ndjekėsh dhe tė mos kundėrshtosh.”
Sejid bin Selam el Magribij

“E pyetėn dikė se si mund ta arrijė njeriu devotshmėrinė?
U pėrgjigj: Nėse ushqehesh me hallall dhe duke i shėrbyer tė varfėrve.
E pyetėn se cilėt janė tė varfėrit?
U pėrgjigj: Qė tė gjithė krijesat janė tė varfėr dhe mos bė dallim midis tyre asnjėherė, nėse ke mundėsi t’i shėrbesh, duke njohur mirėsinė e Tij ndaj teje.”
Ibrahim ibn Shejban el Kirmisijnij


Pėrgatiti: Erion Sula 13.10.2006

http://www.fjalaebukur.com

Albanian eX|PerT
08-03-07, 19:56
Si ta ruash personalitetin nė jetė
Nė vend qė te jetosh inferior dhe pa personalitet, mė mirė ėshtė qė t’i kthehesh vetes dhe qėllimeve tė tua tė jetės, t’i shkruash me dorėn tėnde dhe t’i vesh para vetes e t’i kthehesh vetes ēdoherė .
Lufto gjithmonė qė tė jesh nė kėnaqėsinė e Allahut.
Kujtoje sinqeritetin gjithmonė .
Mėsoje librin e Allahut komplet.
Jepi rėndėsi dijes pėr fenė e Allahut.
Jepi rėndėsi zemrės sė shėndoshė dhe shėrimit tė saj.
Jepi rėndėsi ruajtjes sė shėndetit.
Shpejto nė xhami para ezanit.
Jep sadaka ēdo ditė .
Kryej tė gjitha obligimet familjare.
Kėshillohu me tė tjerėt.
Dėgjo dy palėt para vendimeve.
Mos u hakmerr pėr vetveten tėnde.
Mos u nervozo pėr vetveten tėnde.
Mos mendo se ke hak mbi tė tjerėt.
Llogarite ēdo punė.
Pėrkujto punėt e sė nesėrmes.
Dėgjoj edhe tė dobėtit se ēfarė flasin.
Gėzohu kur vėllezėrit e tu (muslimanėt) fitojnė diēka.
Pėrfito nga gabimet e tė tjerėve.
Mundohu tė jesh i rregullt (me sinqeritet) nė jetė dhe nė punė.
Ruaje buzėqeshjen.
Shfrytėzoji tė gjitha mundėsitė pėr ndonjė ēėshtje me rėndėsi kur ta kesh para vetes.
T’i japėsh pėrparėsi punėve, sipas nevojės.
T’i japėsh pėrparėsi ēėshtjes qė tė bėn dobi dhe tė kesh ndikim me atė.
Mundohu tė jesh i suksesshėm ēdoherė.
Mos e humb pozitėn qė tė besohet dhe mos e kėrko nėse dikush e kryen me sukses.
Jepi rėndėsi asaj qė tė intereson dhe veēoje atė qė ke ndikim.
Pėr ndonjė ēėshtje qė ke dobi, mundohu, provo, mėso, sepse nuk ėshtė e mundur qė mos ta bėsh.
Pėr mos suksesin tėnd gjithmonė fajėsoje veten dhe mėsohu prej gabimeve tė tua, si dhe mundohu qė tė mėsosh ēdo gjė qė se di.
Mos llogarit se njerėzit janė tė pėrsosur dhe mos humb kohė duke u marrė me ta, duke i pėrcjellė fjalėt mes tyre, mos tė interesojnė fjalėt nė mes tyre, pos atyre qė ke dobi pėr ta pėrmirėsuar veten tėnde.
Allahun e lusim qė tė na mundėsojė tė punojmė vetėm ato qė kemi dobi nė jetė dhe ahiret!
Pėrktheu : Samir Salihu
06.10.2006

fjalaebukur.com

Albanian eX|PerT
08-03-07, 19:58
nga fjalaebukur.comPėr agjėrimin
“O njerėz! Po ju vjen njė muaj madhėshtor, muaj plot bereqet, nė tė cilin ėshtė njė natė mė e vlefshme se njė mijė muaj tė tjerė. Allahu nė kėtė muaj e ka caktuar agjėrimin si obligim tė domosdoshėm, ndėrsa namazi i teravisė kryet nė ato net si formė vullnetare e ibadetit. Kush i afrohet Allahut me ēfarėdo bamirėsie vullnetare, llogaritet sikur tė ketė kryer njė obligim tė domosdoshėm nė ndonjė muaj tjetėr. Ky ėshtė muaji i durimit e shpėrblimi pėr tė ėshtė xheneti. Ky ėshtė muaji i ndihmesės, muaji ku shtohet furnizimi besimtarėve. Kush pėrgatit nė tė iftar dhe e ushqen agjėruesin, ajo do t’i bėhet falje mėkatesh dhe mbrojtje nga zjarri dhe do tė fitojė shpėrblimin sa tė agjėruesit, duke mos u pakėsuar shpėrblimi i kėtij tė fundit.”
“Kush agjėron muajin e ramazanit me besim tė plotė, duke shpresuar nė shpėrblimin e Allahut, do t’i falen mėkatet e bėra mė parė.”
“Tė gjitha veprat e njeriut janė pėr tė, pėrveē agjėrimit, agjėrimi ėshtė pėr Mua dhe Unė shpėrblej pėr tė.”
“Njeriu qė agjėron ka dy gėzime: kur e ndėrpret agjėrimin e tij ai gėzohet dhe kur tė takohet me Zotin e tij, gėzohet qė ka agjėruar.”
“Pasha Atė nė Dorėn e tė Cilit gjendet shpirti i Muhamedit, era e gojės sė atij qė agjėron ėshtė mė e dashur tek Zoti se aroma e kėndshme e miskut.”
“Agjėrimi dhe Kurani ndėrmjetėsojnė pėr robin e Zotit nė Ditėn e Llogarisė. Agjėrimi thotė: ‘Zoti im! Unė e kam pėrmbajtur atė nga dėshirat dhe epshet e tij, mė lejo pra tė ndėrmjetėsoj pėr tė!’ Ndėrsa Kurani thotė: ‘Unė e pėrmbajta nga tė fjeturit natėn, mė lejo tė ndėrmjetėsoj pėr tė!’ Dhe ndėrmjetėsimi i tyre do tė pranohet.”
“Kur tė agjėrosh le tė agjėrojnė veshėt e tu, sytė e tu, gjuha jote le tė agjėrojė nga gėnjeshtra dhe gjėrat e ndaluara. Largohu nga shqetėsimi dhe mundimi i fqinjit. Le tė vėrehet tek ty agjėrimi dhe qetėsimi. Bėje ditėn e agjėrimit tėnd tė mos jetė si dita kur nuk je agjėrueshėm.”


Muhamedi (alejhi selam)
Pėrgatiti: Erion Sula 22.09.2006

Pėr virtytin e moralin

“Virtyti mė i lartė ėshtė tė mos shikosh nė veprimet e tua krijesat, qofshin kėto nė pamje tė jashtme apo nė pamje tė brendshme, por Krijuesin e gjithēkaje.”

Ebu Hasan Ali ibn Bundar Serejfi


“Tė mjafton si virtyt tė mos mėrzitėsh njerėzit e pastėr dhe tė ndershėm.”

Ebu Bekėr Abdullah ibn Ahmed Shebehi“Morali (sjellja e mirė) tė pastron nga koprracia, ndėrsa hadithi tė largon nga padituria.”

Ebu Abdullah Rudhbari

Pėrgatiti: Erion Sula 15.09.2006Thėnie nė lidhje me thjeshtėsinė
Ali ibėn Ebi Talib -Allahu qoftė i kėnaqur me tė!- ka thėnė: “Vėrtet, dynjaja ka shkuar dhe e ke lėnė prapa, ndėrsa ahireti ėshtė pėrpara dhe pėr secilėn nga kėto ka djem, ndaj jini prej djemve tė ahiretit e mos jini prej djemve tė dynjasė se, vėrtet, sot ka punė dhe nuk ka llogari, ndėrsa nesėr do tė ketė llogari e jo punė.”
Allahu i Lartėsua thotė: "E pėrgatituni me furnizim (pėr rrugė e udhėtim), e furnizimi mė i mirė ėshtė devotshmėria." Bekare, 197.
Isai i biri i Merjemes (Paqja e Allahut qoftė mbi tė!) ka thėnė: “Kalojeni dynjanė si udhėtarė e mos u bėni banorė tė saj.”
Po ashtu ka thėnė: “Kush ėshtė ai i cili ndėrton mbi dallgėt e detit shtėpi?! E tillė ėshtė dynjaja, mos e konsideroni atė tė pėrhershme.”
Abdulla bin Aun -Allahu e mėshiroftė!- ka thėnė: “Vėrtet, ata qė kanė qenė para nesh linin prej dynjasė atė qė ishte mė e mirė pėr ahiretin dhe, vėrtet, ju po lini prej ahiretit ēka ėshtė mė e mirė pėr dynjanė tuaj.”

Kjo ishte nė kohėn e Abdullah bin Aunit, ndėrsa sot, shumica e njerėzve e kanė lėnė pas dore ahiretin, madje edhe mirėsinė e saj.


Pėrgatiti: Erion Sula 07.09.2006


Thėnie nga 4 halifėt
"Vėrtet, Iblisi qėndron pėrpara teje; vetja nė tė djathtėn tėnde; epshi nė tė majtėn tėnde; dynjaja pas teje; gjymtyrėt rreth teje; i Plotfuqishmi sipėr teje. Iblisi tė fton pėr nė epsh, dynjaja tė fton nė zgjedhjen e saj nė dėm tė ahiretit, gjymtyrėt tė ftojnė pėr nė mėkate dhe i Plotfuqishmi tė fton pėr nė xhennet dhe falje."

Ebu Bekėr es Sidik
"Pashė tė gjithė miqtė (tė dashurit) dhe nuk pashė mik mė tė mirė se sa ruajtja e gjuhės; pashė tė gjithė veshjet dhe nuk pashė veshje mė tė mirė sesa devotshmėria; pashė tė gjithė pasuritė dhe nuk pashė pasuri mė tė ēmuar sesa vetėmjaftueshmėria; Pashė tė gjitha bindjet (punėt e mira) dhe nuk pashė mė tė mirė sesa kėshilla; pashė tė gjitha ushqimet dhe nuk pashė ushqim mė tė mirė sesa durimi."

Umeri
"U ēudita me atė person qė e njeh vdekjen dhe vazhdon tė qeshė; u ēudita me atė qė e diti se dynjaja do tė zhduket dhe pėrsėri e kėrkon atė (dynjanė); u ēudita me atė qė e njohu se ēėshtjet janė sipas pėrcaktimeve dhe ai mėrzitet pėr gjėrat e kaluara; u ēudita me atė qė e njohu llogarinė dhe vazhdon tė grumbullojė pasuri; u ēudita me atė qė e njohu zjarrin dhe ai bėn mėkate; habitem me atė qė njeh Allahun me njė njohje tė sigurtė, dhe pėrkujton dikė tjetėr pėrveē Tij; habitem me atė qė njeh xhennetin me njė njohje tė sigurtė dhe rehatohet me dynjanė; habitem me atė qė njeh shejtanin si armik dhe pėrsėri e ndjek (pason atė)."

Uthmani
"Shpifja ndaj femrave tė pafajshme ėshtė mė e rėndė sesa qielli; e vėrteta ėshtė me e gjerė sesa toka; zemra e kėnaqur ėshtė mė e pasur sesa deti; zemra e munafikut (hipokriti) ėshtė mė e fortė sesa guri; sundimtari i padrejtė ėshtė mė i nxehtė sesa zjarri; nevoja ndaj mosmirėnjohėsit ėshtė me e ftohtė sesa acari; durimi ėshtė mė i hidhur sesa helmi."


Aliu Pėrgatiti: Erion Sula

hasanmehmeti
09-03-07, 22:03
selamualejkum musliman

Ka thėnė Ebu Alij Ed-Dekik (rahimehull-llah):
Ai i cili hesht ndaj tė vėrtetės ėshtė njė shejtan qė hesht dhe ai i cili flet me tė kotėn ėshtė njė shejtan qė flet.


selamualejkum musliman

Albanian eX|PerT
24-03-07, 17:33
Fjala Allah.

Fjalė e ėmbėl nė shqiptim, e kėndshme nė dėgjim, e dashur nė zemėr, e afėrt pėr shpirtin, gjendet nė ndėrgjegje, e gdhendur nė zemėr, e pėrzier me gjakun!

Preshevar
28-03-07, 14:41
Jeta eshte ber per dy ditė:
nje dit per ty
e nje dit kunder ty.
n'qoft se eshte per ty mos ju dorzo
per nje gezim te tepruar
e n'qoft se eshte kunder teje,
mbaju me qėndrueshmėri

valiii
29-03-07, 13:39
Fjale te urta (Islame) (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=969887#post969887)


Kur fillojne sorrat te bertasin bilbilat heshtin.(mevlana)

valiii
29-03-07, 13:41
Zemra me ēfare te jene e mbushur nga buzet ato derdhen

ssara
08-04-07, 15:11
Kujt nuk i vjen keq per veten e ti, nuk ka mundesi te vije keq per dike tjeter

ssara
08-04-07, 15:13
Qerasja me mire per miqte eshte fytyra qeshur dhe fjala e embel....

Linka_pz
08-04-07, 16:12
Nevas ibėn Sem’an Elensarij [radiall-llahu anhu] thotė: e pyeta Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] pėr mirėsinė dhe mėkatin dhe mė tha: “bamirėsi ėshtė morali i lartė kurse mėkat ėshtė ajo qė tė brenė nė zemėr dhe urren qė ta shohin njerėzit.” (Transmeton Muslimi)

Linka_pz
08-04-07, 16:12
Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “Pasha njeriun dhe Atė qė e pėrsosi atė. Pastaj ia tregoi Atij ēfarė ėshtė e gabuar dhe ēfarė ėshtė e drejtė pėr tė.” (Shems – 7,8)

Poashtu thotė: “Anuk i bėmė Ne pėr tė dy sy? Dhe njė gjuhė dhe dy buzė? Dhe ia treguam atij dy rrugėt (tė drejtėn dhe tė gabuarėn)? (Beled – 8,9,10)

Linka_pz
08-04-07, 16:14
Dijetarėt thonė: “bamirėsia” ka kuptim tė gjėrė, ajo ka kuptimin e: lidhjes farefisnore, butėsisė, shoqėriaė tė sinqertė, sjelljes tė mire, rrespektit, tė gjitha kėto cilėsi janė pėrmbledhje e normave tė moralit tė lartė. (Elminhaxh sherh sahihil Muslim ibėn Haxhaxh – 4/1980)

ssara
10-04-07, 15:04
All-llahu njeriut i ka dhene nje goje dhe dy veshe,prandaj duhet nje here te flase e dy here te degjoje..

ssara
10-04-07, 15:06
Te shkruash kujtime do te thote te shpetosh diqka nga vdekja..

BaNu Ne JeT I sInQeRt
10-04-07, 16:25
Jeta eshte ber per dy ditė:
nje dit per ty
e nje dit kunder ty.
n'qoft se eshte per ty mos ju dorzo
per nje gezim te tepruar
e n'qoft se eshte kunder teje,
mbaju me qėndrueshmėri
pershendetje preshevari...shum mir eke shkrujt.. me nderime

Albanian eX|PerT
13-04-07, 18:58
Thėnie tė Zgjedhura tė Imam Hasanit

01.04.2007


Ēuditem me njeriun qė mendohet pėr ushqimin e barkut, por shpėrfill ushqimin e mendjes; ai shmang ē’i dėmton stomakun, por mbush gjoksin me ē’e shkatėrron.
Kurrė s’kam parė shtypės mė tė ngjashėm me tė shtypurin, sesa lakmiqari.
Atė qė kėrkon nga kjo botė, por qė e di se ėshtė e paaritshme, vendose nė tė njėjtin rang si atė qė s’tė bjen ndėrmend.
S’ka patur komb qė ėshtė kėshilluar mes vedi e tė mos jetė udhėzuar nė tė drejtė.
E keni pėr detyrė tė thelloheni, sepse thellimi ėshtė rigjallėrim i zemrės sė mendjemprehtit dhe ēelėsi i portave tė urtisė.
Allahu i Madhėrishėm dhe Fuqiplotė s’ia ka hapur askujt portėn e du‘asė, qė t’ia mbyllė mė pas portėn e pėrgjigjes. E (po kėshtu) asnjė njeriu s’i ėshtė hapur porta e veprimit, qė t’i mbyllet ajo e pranimit; dhe as nuk i ėshtė hapur shėrbėtorit dera e mirėnjohjes qė t’i mbyllet ajo e shtimit (tė begatisė).
Syri mė depėrtues ėshtė ai qė pėrshkon bekimet dhe veshi mė dėgjues ėshtė ai qė i vė mendjen kėshillės dhe pėrfiton prej saj. Dhe mė e kulluara zemėr ėshtė e pastruara nga dyshimi.
Miqėsojini njerėzit ashtu siē do tė donit t’ju miqėsojnė ata juve.
Vėllazėri ėshtė besnikėria nė halle dhe rehati.
Nėse veprat e kėshilluara pengojnė tė detyrueshmet, lėrini ato.
Kujt qėndron nė prani tė Zotit tė Arshit duhet t’i zbehet fytyra dhe t’i dridhen gjymtyrėt.
Njeriu ėshtė i pavėmendshėm ndaj bekimeve pėr sa kohė qė i gėzon, por kur i kalojnė ua di vlerėn.
Mos u stėrmundo si kėrkuesi i dynjasė dhe mos u var tek fati si ai qė i ėshtė dorėzuar, sepse kėrkimi i mirėsisė sė Allahut ėshtė sunnet dhe moslakmimi nė kėrkim tė rizkut ėshtė modesti e vėrtetė. Dhe modestia nuk bėhet kurrė shkak i largimit tė rizkut, e as lakmia s’e tėrheq mirėsinė, sepse rizku ėshtė ndarė mė kohė dhe (prandaj) lakmia ėshtė mėkat i madh.
Rastet ikin shpejt dhe duan kohė pėr t’u kthyer.
Tallja e bren dinjitetin, kurse heshtja e rrit atė.
I afėrt qė ėshtė ai qė vjen pranė nga dashuria, edhe pse mund tė jetė i largėt; kurse i largėt ėshtė ai qė shkon tutje nga (mos)dashuria, edhe pse mund tė jetė i afėrt.
Virtyt i ēliruar nga ēdo ligėsi ėshtė mirėnjohja nė begati dhe durimi nė fatkeqėsi.
Begatia ėshtė sprovė: nėse tregohet mirėnjohje, bėhet bekim, pėrndryshe bėhet zemėrim (i Zotit).
Ai qė numėron veprat e tija tė mira komprometon mirėnjohjen dhe bekimet qė i ka hak.
Heshtja ėshtė mbulesė e paditurisė dhe stoli e nderit dhe respektit. Ai qė hesht ėshtė pėrherė i qetė dhe i butė, e kush rri me tė ėshtė pėrherė i sigurtė.
Jetėn mė tė mirė e bėn ai qė lejon pjesėmarrjen e tė tjerėve nė tė.
Skamja ėshtė mė e mirė se lypja nga devijuesi.
Pamja e athėt ėshtė mė e keqe se fatkeqėsia.
Sa shpesh lakmon njeriu ndonjė ēėshtje tė kėsaj dynjaje qė ai e ka fituar dhe kjo i bėhet shkaktare e mjerimit dhe hallit; dhe sa shpesh njeriu mospėlqen ndonjė ēėshtje nga ato tė ahiretit tė cilėn e ka fituar, por qė i bėhet shkaktare e lumturisė.
Ju kėshilloj pesė gjėra: nėse shtypeni, mos shtypni; nėse ju tradhėtojnė, mos tradhėtoni; nėse ju mohojnė, mos u zemėroni; nėse ju lavdėrojnė, mos u gėzoni dhe nėse ju qortojnė mos e humbni durimin!
Merre fjalėn e menēur nga kushdo qė ta ketė thėnė, edhe nėse ai vetė nuk vepron sipas saj!
Asgjė nuk pėrzihet mė mirė sesa butėsia me diturinė.
Kulmi i pėrsosjes qėndron nė tė kuptuarit e fesė, durimin nė fatkeqėsi dhe maturinė nė harxhime.
Tre janė tiparet (me tė cilat arrihet suksesi i) dynjasė dhe i ahiretit: falja e atij qė tė ka shkelur, marrėdhėniet me atė qė i ka prerė lidhjet me ty dhe durimi kur sillen me injorancė ndaj teje.
Zoti e mospėlqen ngulmimin e njerėzve nė tė kėrkuarit nga njeri tjetri, mirėpo Ai e pėlqen ngulmimin nė tė kėrkuarit prej tij.
Dijetari i dobishėm ėshtė mė i mirė se shtatėdhjetė mijė adhurues.
Shėrbėtori (i Zotit) nuk quhet i ditur, pėr sa kohė tė jetė xheloz ndaj eprorėve dhe poshtėrues ndaj vartėsve.
Nijetmirit i shtohet rizku.
Atij qė sillet mire me familjen i zgjatet jeta.
Pėrmbahuni nga pėrtacia dhe nervozizmi sepse kėto janė ēelėsat pėr tek tė gjitha tė kėqijat; pėrtaci nuk pėrmbush detyrat, kurse nervozi ėshtė i padurimtė ndaj sė vėrtetės.
Mbajtja e lidhjeve me tė afėrmit pastron veprat, rrit pasurinė, pargon fatkeqėsitė, lehtėson llogaridhėnien e ahiretit dhe shtyn vdekjen. Vazhdon

Albanian eX|PerT
13-04-07, 18:58
Thuajuni njerėzve gjėnė mė tė mirė qė ju pėlqen t’ju thuhet.
Zoti e favorizon robin e Vet me fatkeqėsi, ashtu si udhėtari qė i dėrgon dhurata familjes; dhe Ai e mbron atė nga kjo dynja ashtu siē e mbron doktori pacientin.
Tregoni pėrzotshmri, pėrkujdesje, besnikėri dhe mbajani amanetin kujtdo qė t’jua ketė besuar, qoftė i mirė apo i lig.
Pėrgojim ėshtė tė thuash pėr vėllain diēka qė Zoti e ka mbuluar dhe fshehur, ndėrsa shpifje ėshtė ta akuzosh atė pėr diēka qė nuk e ka.
Pėrulėsia ėshtė tė pranosh tė ulesh nė njė vend nėn statusin tėnd, tė pėrshėndesėsh gjithkėnd qė takon dhe ta lėsh debatin e polemikėn edhe nėse ke tė drejtė.
Marrja nė llogari e robėrve nga Zoti nė ditėn e gjykimit ėshtė sipas intelektit qė u ka dhuruar nė kėtė dynja.
Kushdo qė kėrkon dije pėr t’iu mburrur dijetarėve, mposhtur injorantėt ose tėrhequr vėmendjen do tė marrė flakė kudo qė tė ulet.
Allahu i Lartė e i Madhėruar e pėlqen shakaxhiun ndėr njerėz, qė nuk pėrdor fjalė tė pahijshme.
Janė tre tipare, qė zotėruesi i tyre nuk vdes pa ua parė sherrin: shtypja, heqja dorė nga tė afėrmit dhe betimi i rremė, qė ėshtė luftė ndaj Allahut.
Allahu i Lartė e i Madhėruar e pėlqen robin qė lutet shumė; ndaj lutuni nga sabahu deri nė agim, sepse ajo ėshtė koha kur dyert e qiellit janė tė hapura, rizku shpėrndahet dhe nevojat e mėdha plotėsohen.
Lutja e njeriut pėr vėllain besimtar nė mungesė ėshtė mė e shpejta dhe mė e afėrta nė pėrgjigje.
Lakmuesi i kėsaj dynjaje ėshtė si fshikėza e mėndafshit: sa mė shumė fije end rreth vetes aq mė tė vėshtirė e ka tė dalė prej saj, gjersa vdes nė mėrzi e pikėllim.
Sa tė mira janė punėt e mira pas tė kėqijave dhe sa tė kėqija punėt e kėqija pas tė mirave.
Kur besimtari shtrėngon duart me besimtarin, tė dy ndahen tė pastėrt dhe pa mėkate.
Largojuni armiqėsisė sepse ajo jua mban mendjen tė zėnė dhe shkakton hipokrizi.
Kush mbėshtetet tek Zoti nuk mundet dhe kush kėrkon strehė tek Zoti nga mėkatet nuk mposhtet.
Rritja e bekimeve nga Zoti nuk ndėrpritet, veēse nėse ndėrpritet falėnderimi nga robėrit.
Allahu ia jep kėtė dynja miqve dhe armiqve tė Tij, kurse fenė vetėm tė dashurve tė Tij.
Besimtari ėshtė vėlla i besimtarit, nuk pėrdor gjuhė tė rėndė ndaj tij, nuk ndalon (tė tjerėt) nga ai dhe nuk mban mendim tė keq pėr tė.
Tri gjėra e shkatėrrojnė njeriun: tė konsideruarit e veprave (tė mira tė tij) si shumė, harrimi i mėkateve dhe kėnaqja me opinionin e vet.
(drejtuar njė njeriu qė sapo ishte shėruar nga njė sėmundje) Allahu tė ka pėrmendur, ndaj dhe ti duhet Ta pėrmendėsh; dhe Ai tė ka falur, prandaj duhet Ta falėnderosh!
Ai qė shkon shpesh nė xhami do tė fitojė (tė paktėn) njėrėn nga kėto tetė gjėra: njė ajet vendimtar, njė mik tė dobishėm, njė informacion tė saktė, njė mėshirė tė pritur, njė fjalė qė udhėzon nė tė drejtė, njė fjalė qė shpėton nga humbja, si dhe braktisje mėkatesh – qoftė nga turpi apo nga frika.
Ai qė kėrkon adhurimin, duhet tė pastrohet pėr atė.
Bindja ėshtė strehė pėr sigurinė.
Ai qė merr parasysh udhėtimin e gjatė, do tė pėrgatitet pėr tė.
Inteligjenti nuk duhet t’i mashtrojė ata qė kėrkojnė kėshillė.
Mes paralajmėrimit dhe jush qėndron perdja e kryelartėsisė.
Dija i zhvleftėson shfajėsimet e nxėnėsve tė saj.
Rehatitė e kėsaj dynjaje nuk janė tė pėrjetshme, fatkeqėsive tė saj s’u dihet, dhe telashet e saj nuk mund tė shmangen. S’ka dyshim se ajo ėshtė zhgėnjim kalimtar dhe shtyllė e lėkundshme. O rob i Zotit, nxirr mėsim nga ngjarjet e kaluara, pėrmbahu nga gjynahet dhe pėrfito nga paralajmėrimet. Allahu ėshtė mbrojtės dhe mbėshtetės i mjaftueshėm, Kur’ani ėshtė kundėrshtues dhe debatues i mjaftueshėm, Xhenneti ėshtė shpėrblim i mjaftueshėm dhe Xhehenemi ėshtė dėnim e keqpėrfundim i mjaftueshėm.
Ēnderimi ėshtė mė i padurueshėm se zjarri (i Xhehennemit).
O robėr tė Allahut, kijeni frikė Zotin dhe dijeni se kushdo qė i frikėsohet Atij do t’i largohet fitneve dhe Allahu do ta drejtojė nė ēėshtjet e tija, do ta pėrgatisė pėr udhėrrėfim do ta mbėshtesė me argument, do t’ia zbardhė fytyrėn dhe realizojė tė gjitha shpresat nė shoqėrinė e marrėsve tė mirėsisė sė Tij: profetėve, salihinėve, shehidėve dhe eulijave. Ata janė miqtė mė tė mirė qė mund tė kesh.
Mos i lejoni injorantėt t’ju pėrfshijnė nė injorancėn e tyre.
Koprracia ėshtė tė konsideruarit e asaj qė ke nė dorė si nder dhe asaj qė ke harxhuar si tretje.
Burracakėria ėshtė t’i tutesh mikut dhe t’i druhesh armikut.
Bujaria ėshtė tė dhurosh pėrpara se tė ta kėrkojnė dhe tė ushqesh nė kohė urie.
Lavdia ėshtė tė japėsh kur je nė humbje dhe t’ia falėsh gjynahun tjetrit.
Varfėria ėshtė tė lakmuarit e gjithēkaje.
Nderi ėshtė afrimi me miqtė dhe kujdesi pėr fqinjėt.
Marrėzia ėshtė ndjekja e tė poshtrit dhe shoqėrimi me ngashėnjyesit.
Fisnikėri ėshtė kapja pas fesė, pastrimi i pasurisė dhe pėrmbushja e obligimeve.
Njeriu mė i keq ėshtė ai qė s’e ndan gėzimin me askėnd.
Shkatėrrimi i njerėzve ndodhet nė tri gjėra: arrogancėn, lakminė dhe xhelozinė.
Kush nuk ka urti dhe intelekt nuk ka as hijeshi dhe edukatė.
Kush nuk ka guxim e burrėri nuk ka as bujari dhe zemėrgjerėsi.
Ai qė nuk ka modesti nuk ka iman.
Pasuria mė e mirė ėshtė kėnaqja (me rizkun) dhe varfėria mė e keqe ėshtė pėrulja (ndaj tė pasurve).
Pushimi kalon shpejt dhe kthehet ngadalė.
Falja mė e madhe nga Zoti vjen kur robi nuk nxjerr shfajėsime pėr mėkatin e vet.
Kulmi i intelektit ėshtė sjellja miqėsore me njerėzit.
Takvaja ėshtė porta e gjithė pendesės, e para e tėrė urtisė dhe stolia e tė gjitha veprave.
Shpirtmadhėsia ėshtė kapja pas fesė, respekti pėr veten, sjellja e butė, vazhdimi i mirėsive dhe pėrmbushja e tė drejtave.
Ai qė e njeh Zotin e do Atė.

Prishtinasja_
16-04-07, 22:22
Qerasja me mire per miqte eshte fytyra qeshur dhe fjala e embel....

Sa po me pelqejka kjo fjale e urte !! :smile:

Shume thenje me vend ! :smile:

ssara
17-04-07, 08:39
Sa po me pelqejka kjo fjale e urte !! :smile:

Shume thenje me vend ! :smile:

flm Prishtinase.......

'Po qe se zemra eshte e paster, nga goja dalin fjale te mira!

ssara
17-04-07, 08:42
Dashuria vetete eshte ajo qe nuk shtohet kur perfiton ndonje te mire dhe nuk pakesohet kur sheh ndonje te keqe!!!!!!

ssara
17-04-07, 17:47
'Kapitali me i madh eshte te kesh besim tek Allahu dhe te mos i varesh shpresat tek njerezit'

ssara
17-04-07, 17:51
'Dy gjera i deshironi por nuk i gjeni dot.Keto jane lumturia dhe rehatija dhe gjenden vetem ne Xhennet'

Preshevar
19-04-07, 22:27
pershendetje preshevari...shum mir eke shkrujt.. me nderime

Mė vjen mir qe ju pelqeu e nderuar, ju flm.

...

All-llahu i ka dhёnё njeriut njё gojё dhe dy veshё prandaj duhet njё herё tё flasё e dy herё tё dёgjojё.

Preshevar
19-04-07, 22:35
Burrёria prezantohet me drejtёsi por drejtёsia nuk prezantohet me burrёri. (Aliu r.a).

ssara
20-04-07, 07:41
Nderi i njeriut eshte feja e tij, personaliteti i tij eshte mendja,fisnikeria e tij eshte morali i bukur....

Preshevar
20-04-07, 09:17
Tё jetosh pa e kuptuar kёtё jetё ёshtё mё e rёndё se ta humbasёsh atё.

ssara
20-04-07, 09:39
Dituria eshte me e mire se treshigimia
Edukata eshte fytyra me paster,
Devotshmeria eshte fati me i sigurte.
Ibadeti (adhurimi)eshte fitimi me i mire.
Mendja eshte udherefyesi me i mire,
Sjellja e mire eshte shoku me i mire,
Butesia eshte ndihmesi me i mire,
Kenaqesia eshte pasuria me e madhe.
Ndihma e Allahut eshte ndihma me e mire ,ndersa
Perkujtimi i vdekjes eshte keshilluesi me i mire.

Preshevar
20-04-07, 09:51
Pashė tė gjithė miqtė (tė dashurit) dhe nuk pashė mik mė tė mirė se sa ruajtja e gjuhės,

Pashė tė gjithė veshjet dhe nuk pashė veshje mė tė mirė sesa devotshmėria,

Pashė tė gjithė pasuritė dhe nuk pashė pasuri mė tė ēmuar sesa vetėmjaftueshmėria,

Pashė tė gjitha bindjet (punėt e mira) dhe nuk pashė mė tė mirė sesa kėshilla,

Pashė tė gjitha ushqimet dhe nuk pashė ushqim mė tė mirė sesa durimi.

Umeri

ssara
22-04-07, 07:48
'Imani eshte i zhveshur, kurse rrobate tij jane devotshmeria, stolia e tij eshte turpi,pasuria etij eshte nderi'

Preshevar
22-04-07, 09:37
Budallenjtё asnjё herё nuk stresohen.

(Geothe).

Lijanna
23-04-07, 19:38
Thėnie tė zgjedhura rreth pėrgojimit

Njė njeri i thotė Hasan el Basriut, se filani tė ka pėrgojuar. Hasan el Basriu i dėrgon njė tabak me hurme tė freskėta dhe i thotė: “Mė thanė se ti mė ke dhuruar prej tė mirave tua dhe une doja tė tė shpėrbleja, por tė kėrkoj ndjesė qė nuk e kompensoj atė tė mirė qė mė dhe”.

Nėse nuk i bėnė dobi dikujt atėherė mos e dėmto.
Nėse nuk e gėzon atėherė mos e mėrzit.
Nėse nuk e lavdėron, mos e shaj.
Nėse nuk i ndihmon, mos i pengo.
Nėse nuk ke mundėsi tė agjėrosh, mos ha mishin e njerėzve.

Preshevar
23-04-07, 19:48
"Vėrtet, Iblisi qėndron pėrpara tejevetja nė tė djathtėn tėnde; epshi nė tė majtėn tėnde; dynjaja pas teje; gjymtyrėt rreth teje; i Plotfuqishmi sipėr teje. Iblisi tė fton pėr nė epsh, dynjaja tė fton nė zgjedhjen e saj nė dėm tė ahiretit, gjymtyrėt tė ftojnė pėr nė mėkate dhe i Plotfuqishmi tė fton pėr nė xhennet dhe falje."

Ebu Bekėr es Sidik

ssara
26-04-07, 13:11
Dituria eshte si ushqimi.Gjitmon kemi nevojeper te.Te mirat e saj i sherbejne te gjitheve.......

Lijanna
02-05-07, 23:15
'Silluni mire me njerezit sepse qendrimi me ta eshte shume i shkurter'

Lijanna
04-05-07, 21:37
Atij qe I pelqen vetja nga punet e bera eshte ne sprove te rend, ai qe mendon se eshte ne grade te larte eshte ne mashtrim, ai qe mendon se ka arritur kulmin e besimit, ai ka filluar reninen, rrezimin dhe shkaterrimin e tij. Me I miri prej tyre eshte ai qe nuk shhikon vetem se Allahun, qe te fitoje kenaqesine dhe dashurine e Tij.’ (Ebu Hasan el Muejin)

Lijanna
06-05-07, 18:46
'Allahu na ka krijuar dy veshe edhe nje goje, andaj me pak te flasim e me shume te degjojme'

Preshevar
07-05-07, 16:36
"Mos u shoqėro me ata, gjendja e tė cilėve nuk do tė inkurajon dhe fjalėt e tė cilėve nuk do tė drejtojnė kah Allahu i Madhėrishėm"

Lijanna
07-05-07, 16:42
"Jeta eshte nje liber
Kopertinat e te cilit jane
Jeta dhe vdekja
Fletet e tij jane ditet
Ne cdo faqe te ketij libri
Shkruhen punet e mira
Per te cilat do te shperblehet njeriiu
OSE
Punet e kqia per te cilat ndeshkohet!'

ssara
07-05-07, 16:45
Lumturia nė kėtė botė i ngjan dritės sė shkreptimės, ndriēimi i njė sekonde sjell pas furtunė disaorėshe

ssara
09-05-07, 19:37
Sinqeriteti ėshtė ēelėsi i tė gjitha punėve tė mira, i tė gjitha ēėshtjeve shpirtėrore tė besimit.”

ssara
10-05-07, 11:41
Nėse ndonjė ditė mendon se gjithēka nė kėtė botė ėshtė e tmerrshme dhe dėshiron tė dorėzohesh, mendo pėr njerėzit tė cilėve iu ėshtė thėnė se kanė edhe pak kohė pėr tė jetuar. Ata asnjėherė nuk duan tė dorėzohen

ssara
14-05-07, 14:24
ēdo ditė e jetes sate ėshtė njė faqe e njė jetėshkrimit tėnd. Kujdesu ta shkruash mirė, sepse njė faqe e ndynė gjithė librin"

Preshevar
23-05-07, 00:00
"Asnjėri nuk bėhet mendjemadh vetem se pėr shkak tė metave qė i gjen nė vetvete, as qė bėhet kryelartė vetem pėr shkak tė dobėsisė qė e ndien nė vetevete"

ssara
23-05-07, 00:02
Jeni duke shfrytezuar nimetet e All-llahut duke mos i falemenderuar Ate.

Shqiptare
24-05-07, 15:11
Dyshimi ne te verteten e ben njeriun te jetoj per gazepi tere jeten!!!

Shqiptare
24-05-07, 15:33
Eshte detyre e cdo krijese te Zotit qe te mbeshtetet dhe te kapet per te Fuqishmin Zot, ne menyre qe te shpetojme nga te ligat e kesaj bote dhe te meritojme shperblimin e mire ne boten tjeter!

Lijanna
28-05-07, 11:52
- Mendimi i drejtė dhe devotshmėria janė veprat mė tė mira. Kush e rregullon veten e tyre sipas tyre ėshtė i sigurt se do te shpėtojė.

Preshevar
31-05-07, 20:20
"Rrizkun (furnizimin) nuk e pakėson vetėpėrmbajtja. As qė shtohet me pėrkujdesje e mundim. Nuk ka gėzim tė pėrjetshėm as brenga. Nuk ka as skamje e bollėk pa pėrfundim"

BaNu Ne JeT I sInQeRt
31-05-07, 22:50
Seshte koha shoku juaj perjet..
Zakkoni i saj eshte te jet armik i vertet.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
31-05-07, 22:52
LEshoji BRENGAT nga truri, aq sa ke mundesi..
Te mbash MERZI sa smundesh esht CMENDURI...

BaNu Ne JeT I sInQeRt
31-05-07, 22:53
TI beson ne Nje ZOT..qe nga dora ste leshon dot...
AShtu si ste harroi dje... ste harron as sot...

BaNu Ne JeT I sInQeRt
02-06-07, 13:12
Kur pa fije faji xhelozi e te kritikon
Kalo prane tij, behz shurdh, gjoja se s`degjon

fjalet qe t`i hedhin, veri ne nje skaj
Mos ua hedh shikimin e ne tru mos i mbaj.

Te marret kur te pyesin, pergjigjen mos ua thuaj
Per ty eshte me mire, te hiqesh si i Huaj.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
02-06-07, 13:14
Leri percaktimet te rrjedhin e mos u perpjek ti frenosh
Kur ne mbremje syte ti mbyllesh, trurin nga te keqijat ta clirosh.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
02-06-07, 13:20
Vendimi i vdekjes mbi te gjallet rredh panderprere
Ndaj kjo dunja s`eshte shtepi i perhere, sot a neser,
I Mbyll syte, pra ndahu prej saj me fytyre te bardhe e nder.

Jeta eshte gjume, qe syte ti kaplon
E vdekja shkundje, qe nga gjumi te zgjon.

hasanmehmeti
07-06-07, 13:28
Nuk ka Miresi nga Syri qe S'loton , Veshi qe S'ndegjon, Mendja qe S'mendon , Zemra qe S'Meshiron dhe Njeriu qe ne Zot S'beson .

hasani

BaNu Ne JeT I sInQeRt
07-06-07, 14:31
Bukuria e dunias nuk do te zgjase per te kamurin,
Ashpersia e saj s“eshte shkaterruese per te skamurin,
Per te parin e te dytin ka nje afat qe do mbaroje,
Si nje enderr do u duket kur gjithcka te kaloje...!!!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
07-06-07, 14:33
Ndoshta shpirti tmerrohet e shqetesohet nga nje ceshtje
Per te cilen ka nje zgjithje porosi lirimi i nje nyjeje

BaNu Ne JeT I sInQeRt
07-06-07, 14:37
Vetja ime qe zoteron gjera eshte vete ne nisje e siper
E pse te qahem kur diqka me braktis mua

BaNu Ne JeT I sInQeRt
07-06-07, 14:42
Bota eshte e mallkuar, dhe cfar ka ne te eshte e mallkuar

Perveq perkujtimit ( dhikrit ) te ALLAHUT, asaj ( vepre ) qe e pason, dijetari, dhe studentit.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
07-06-07, 14:44
Behu ROB i ZOTIT i vrare dhe mos u be ROB i TOTIT vrases....

BaNu Ne JeT I sInQeRt
07-06-07, 14:46
Te Gjykuesi ABsolut te gjith do te perfundojm

Dhe te AI te gjith kundershtaret do te deshmojn..!!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
07-06-07, 14:54
Nuk eshte i fuqishem ai qe ka fuqi luftarake

POr i fuqishem eshte ai qe kontrollon vetveten gjtae zemerimit..!!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
07-06-07, 15:03
LEri ditet te bejne c“t6e duan

POr pajtohu me caktimin e TIj kur te godet

Nese zbret caktimi i ZOTIT mbi nje popull

Ska kush e ndal: As Toka as Qielli

ssara
07-06-07, 18:35
Tre gjera e bejne nje jete te mjerushme: hakmarrja, xhelozia, dhe karakteri i dobet.
(Hz Ali)

BaNu Ne JeT I sInQeRt
09-06-07, 15:21
Duajeni dhe kujtojeni ALLAHUN ne kohera te mira, e Ai do tju kujtoje ne koh te veshtira.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
09-06-07, 15:22
Zemra eshte e trishtuar, syte qajn, por prap ne sthemi asgje

PErveq asaj qe e kenaq ZOTIN tone.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
09-06-07, 15:24
Nese jeni ne gjendje te zbatoni kenaqesine me besimin, bejeni.

NEse jo, athehere padyshim se ka shum te mira ne durimin e asaj qe nefsi e urren...

ssara
10-06-07, 14:47
Fjalet e bukura jane si pikat e mjaltit qe pikojne,keto i japin shpirtit te njeriut.........Sulejmani a. s.

ssara
10-06-07, 14:52
Gjuha duhet te flase te thashe fjale te bukuradhe te mira ,ndersa mendjaduhet te mendoje me pjekuri.....Imam Taki r.a.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
16-06-07, 19:54
Kudo qe te shkoj, per te pare shoket, e miqte ti vizitoj

Perseri ne shpirt do te jem i vrare, e skamja zemren do ma shpoj..!!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
16-06-07, 19:59
Qendisa gurin e cmuar dhe e pastrova prej reres

E bera ate te shkelqeje pa rrezet e diellit, e te ec pa driten e henes.

Syte e tij jane magjike dhe balli i ndricon

Per ALLAH jepja hakun, se koha te kalon..!!

Preshevar
16-06-07, 23:11
"Bėhu i pėrulur para Krijuesit tend, bėhu modest para robėrve tė Allahut (muslimanėve), bėhu krenar dhe i fuqishėm para armiqėve tė Allahut"

BaNu Ne JeT I sInQeRt
16-06-07, 23:55
Lavderimi tek te tjeret eshte teshe qe ter ate qe vesh

E nese mbulohesh me te, ti mbetesh lakuriq..!!!

hasanmehmeti
17-06-07, 12:40
Ti je nje Njeri i perber prej nje grumbulli diteve , sa dite kalojn kalojne edhe nje pjese e jotja . Hasan El Basriu

ssara
17-06-07, 12:44
Vleren e rinise e dine e te moshuarit,vleren e qetesise ata qe nuk e kane,vleren e shendetit te semuret dhe vleren e jetes e dine te vdekurit....Hatim Esam r.a

BaNu Ne JeT I sInQeRt
18-06-07, 11:39
Nese une jam rob, jam zoteri fisnik e bujar

Ose kam ngjyre te zeze, por kam moral te bardhe.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
18-06-07, 11:41
Ejani te shenojme per njerezimin nje tregim

Ta mbarojme jeten, me nje te embel perfundim


Se gjumi as na e zgjati jeten, kur me te e mbaronim

E as na e shkurtoi jeten, kur pa gjume qendronim.

ssara
18-06-07, 12:13
Te permbysesh nje mal me nje gjilpere eshte me e lehte se sa te largosh mendjemadhesine nga zemra.....

ssara
18-06-07, 14:09
Duke thyer zemren miqve,ploteson deshirat e armiqeve.....Hz.ALI..

Lijanna
22-06-07, 18:03
-Po tė mos ishin vdekja, sėmundja dhe varfėria, njeriu kurrė nuk do tė pėrkulej, sepse edhe pėrkundėr kėtyre tri gjėrave ai ėshtė i padurueshėm.

Hattabi
23-06-07, 13:37
Sa per fjal te urta merrne edhe lexone librin: " Ndiej shushurimėn mikun nuk e shoh " te dijetarit Hasan el Barsi, qe eshete komplet me keshilla dhe fjal te urta.

Lijanna
23-06-07, 15:21
Mos i humb shpresat se kjo tė bėn mosmirėnjohės, se ndoshta Allahu do ta shtojė atė qė ėshtė pak.

Dita e djeshme kaloi mos mendo per te, sot ka mundėsi tė bėhet ndonjė vepėr te mire dhe dita e nesėrme ėshtė shpresė.

Nėse zgjohesh nė mėngjes, dije se mijėra tė tjere nuk janė zgjuar mė, ose errėsira pėr ta ka vazhduar, ndėrsa ti je e begatuar me shėndet tė plotė, falendero Zotin!

Preshevar
23-06-07, 15:39
"Ti je i lirė nga ajo nė ēka ke humbur shpresėn se do ta arrish ndėrsa je rob i asaj pas sė cilės lakmon"

BaNu Ne JeT I sInQeRt
24-06-07, 15:15
Nuk e shoh se pasuria sjell Lumturine
O ti i lumtur gezofsh devotshmerien


S“ekziston brenge qe dryni i saj s“thyhet
Ndryshojne gjendjet dhe brenga shlyhet


Korrigjoje veten dhe me shpres sheroje
PA shprese e pikelluar do te jetoje


NDoshta njeriu stresi dhe ankthi e pushtojne
Por punen e besimtarit nuk e ndalojnPas gjdo veshitresie ka lehtesim
Percjelle ate me falemenderim!!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
24-06-07, 15:35
Ruaju mekatit dhe mos ju afro
Do fitosh shperblime aspak moa dysho..!!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
24-06-07, 15:37
Sa here veshtiresite te jane grumbulluar
E ALLAHU me ndihmen e TIj te ka ndihmuar


Kush i perndjek njerzit ne dynja
Vdes i pikelluar si fukara


LArgojeni pesimizmin dhe larg tij rrini
Jetoni te lire ne jet dhe dert mos kini!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
24-06-07, 16:15
E Lus ALLAHUn te jem DURIMTAR
Dhe AI te me shperbleje si BESIMTAR..."gjith ummetit MUHAMMED (s.a.v.s)"


Leri percaktimet ti bejn te veten
Dhe fli i qete e mos u merakos per jeten


Kush i perndjek njerzit ne dynja
Vdes i pikelluar si fukaraLArgojeni pesimizmin dhe larg ti rrini
Jetoni te lire ne jet dhe dert mos kini


Njeriu llogarit punet ashtu si mendon
E ALLAHU venndos ashtu si deshiron


dhashe ZOTI qe brenga e djeshme te kaloje
Nese do AI me gezim do ma zevendesoje


Ajo qe kaloi mbaroi dhe shpresa ka humbur
Per ty vetem casti qe e jeton te eshte i duhur


Begatite e ALLAHUT dhe nese zgjasin shume
nese nuk falemenderojm ikin si Lume..Nuk pi derisa shijen ta provoje
Nuk do te brengoset per ate qe kaloi..!!!!

Shqiptare
27-06-07, 16:32
- Sufjan ibėn Ujejne thotė: “Nuk ėshtė nga dashuria e tepruar e kėsaj bote kėrkimi i asaj qė ėshtė e domosdoshme pėr ty”.

Shqiptare
28-06-07, 13:54
- Seid ibėn Xhubejri thotė: “Kjo botė ėshtė njė pasuri mashtruese pėr ty, nėse tė shtyn tė harrosh kėrkimin e ahiretit, e nėse tė thėrret nė kėrkimin e kėnaqėsisė sė Allahut, ajo ėshtė njė pasuri dhe pėrfitim i mirė”.

Shqiptare
02-07-07, 11:15
Hasen el Basri thotė:“Nuk ka asnjė njeri qė i madhėron paratė e qė Allahu mos ta poshtėrojė atė”.

lyra2
02-07-07, 11:25
“Nė ēfarėdo rrobe tė futet gėnjeshtra, nuk mundet ta fshehė veten nga ndėrgjegjja e pėrgjithshme si dhe kurrė nga shikimi i tė virtytshmėve qė shohin me dritėn e Zotit!”

lyra2
02-07-07, 11:27
“Drejtėsia ėshtė mė e fuqishme se njėsitė e mekanizuara qė duken si mė tė fuqishmet...”

lyra2
02-07-07, 11:28
Ndihmoni vėllezėrit tuaj nėse ata janė shtypės ose viktima. Ju mund t’i ndihmoni shtypėsit duke i bėrė ata tė ndalojnė shtypjen e tyre (pėr tė tjerėt)![1]

lyra2
02-07-07, 11:31
“Shkurt, pėr ta mbrojtur dashurinė dhe konsideratėn tėnde mes njerėzve, duaj pėr hir tė Zotit, urre pėr hir tė Zotit dhe bėhu njė njeri me zemrėn tė hapur ndaj Tij!..”

Shqiptare
03-07-07, 13:24
-Po tė mos ishin vdekja, sėmundja dhe varfėria, njeriu kurrė nuk do tė pėrkulej, sepse edhe pėrkundėr kėtyre tri gjėrave ai ėshtė i padurueshėm.

- Hasan el-Basri

ssara
04-07-07, 14:59
Besimtari po edhe tė jetė i nervozuar ai e respekton tė drejtėn...

Shqiptare
04-07-07, 15:55
-Thuhet pėr urtėsinė gjatė ndalimit nga e keqja dhe urdhėrimit tė sė mirės:

“Le tė jetė urdhėrimi yt pėr tė mirė me tė mire, kurse ndalesa jote nga e keqja mos tė jetė me tė keqe.”

Shqiptare
04-07-07, 16:11
Floriri njihet nė zjarr, kurse njeriu njihet nė sprovė. Pėr tė duruarin nuk ka fatkeqėsi.

Shqiptare
04-07-07, 16:13
Arsyeja i duron fatkeqėsitė, burrėria lufton me to, kurse durimi e besimi fitojnė mbi to.

ssara
04-07-07, 17:57
Besimi absolut nuk mjafton pėr besimtarin, vetėm nėse tek ai ndodhen kėto tri epitete; tė ketė njohuri pėr fenė, tė ketė qėllim dhe plan-program nė jetė dhe tė jetė durimtar”.

ssara
04-07-07, 17:58
Shoku i ēdo kujt ėshtė mendja, kurse armiku ėshtė injoranca”.

Lijanna
26-07-07, 22:06
Ne zemren e njeriut gjendet nje lemsh te cilin nuk e zgjidh vecse afrimi me Zotin.

Lijanna
26-07-07, 22:09
Ne zemren e njeriut ka vetmi te cilen se largon vecse duke iu drejtuar Zotit!

Lijanna
27-07-07, 12:31
Ne zemren e njeriut ka frike dhe shqetesim, te cilen nuk e lasrgon vecse miqesia me Zotin.

Ne zemren e njeriut ka keqardhje te cilen nuk e largon vecse te qenurit i kenaqur me Allahun.

Lijanna
27-07-07, 12:34
'Mos u merzit duke qendruar tek porta e Tij edhe nefsite te debojne, mos e braktis kerkimin e faljes edhe nese te refuzojne.
Nese Zoti ua hap deren te dashurve te Tij, hyn edhe ti si i paftuar. Shtrije doren te dera e Tij dhe thuaj: Nje nevojtar ka nevoje per ndohmen tende'

BaNu Ne JeT I sInQeRt
27-07-07, 13:09
Kenaqu dhe shijo dhuntite se gjithcka shpejt perfundon

AJo qe ka fillim ka edhe fund ku mbaron

Dhuntite e ZOTIT pse s“i shfrytezon?

BaNu Ne JeT I sInQeRt
27-07-07, 13:13
Thesari i bindjes me asgje s“krahasohet
Dhe s“ka nevoje per shtet e roje qe te mbrohet


Asnje fatkeqesi qe te godet nuk zgjat perjete
DO te vijne dite te mira e ajo kalon ne harrese

BaNu Ne JeT I sInQeRt
27-07-07, 13:31
Karakteri i keq shpejt s“e ndjen mjeimin e vet
Demtimi i trupit te vdekurit s“i dhemb!!!


GJithcka ndosh sipas caktimit hynore
Dhe ne vdekje e te tjerve ka morale e mesime..!!!Sahere i kerkojme ALLAHUT kur goditemi me fatkeqesi?
Por kur hallet ikin e harrojm ATe me shpejtesi
Kur jemi ne det i lumtemi te na shpetoje anijen
E kur kthehemi rehat ne toke, i mosbindemi ATIj
Fluturojmene qiell ne siguri e rehat
Dhe nuk biem sepse Mbrojtesi yne eshte ALLAHu..!!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
27-07-07, 13:38
Nese kerkoni, kerkojini ALLAHUT, dhe nese doni ndihme, lutjuniALLAHUt.
Dhe ta dini se nese nje popull do te mblidhje se bashku per t“ju dhene dicka, ata s“do te mund t“ju sillnin asgje, pervec asaj qe ALLAHU ka shkruar per ju..!!"Kush eshte ai qe kurr s“ka gabuar?
Dhe kush zoteron te miren e kulluar?"


Besimtari nuk duhet ta urreje besimtaren, sepse ai mund te urreje nje tipar te sajin por me nje tjeter ai mund te jete i kenaqur!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
27-07-07, 13:42
Gjeja e pare qe duhet te besh eshte ti ftosh te deshmojne se nuk ka zot pervecse ALLAHUt dhe se MUHAMEDi eshte i Derguari i ALLAHUt..!!!

Dr. Leone
27-07-07, 21:42
Behuni sikur pema qe gjuhet me gurre e ua kthen me fryte.

Minutat e nates jan te shtrejte mos i cvlersoni me neglizhence.

Hasan el-Benna

Dr. Leone
27-07-07, 21:45
Njė njeri i urtė kishte thėnė: Ēdonjėri prej nesh e di se si vdiset ne rrugėn e Allahut por shumica jonė nuk e dinė se si jetohet nė rrugėn e Allahut”.

Lijanna
07-08-07, 15:35
Nese njerezit kenqan me kete bote, ti kenaqu me Zotin.

Nese njerezit gezohen me dunja, ti gezohu me Zotin.

Nese njerezit ndihen te qete me te afermit dhe ty te mungojne keto, ti ndihu i qete me Zotin.

Shqiptare
10-08-07, 09:51
"Njeriu eshte gjithnje ne shenjester te sprovave, fatkeqesive dhe vdekjes"

Hasan el-Basri

ssara
10-08-07, 10:09
Njeriu i zgjuar ia gjen zgjidhjen se keqes qe i friksohet,perpara se t'i vije ajo e keqe...

ssara
10-08-07, 12:40
Kjo bote eshte treg ne te cilin fitohet bota tjeter....

ssara
10-08-07, 13:02
Sinqeriteti eshte shpata e Allahut ne toke ne qfar do lloj gjeje qe ta vendosesh do ta prese...

ssara
13-08-07, 18:22
Pa mėsuar edukatėn dituria nuk mėsohet.Sufjani Thevri

BaNu Ne JeT I sInQeRt
14-08-07, 17:42
Behu si bleta qe ha me te miren e gjerave dhe dhuron me te miren
E kur te ulet mbi dege te lules nuk e thyen e as nuk e lendon..!!!!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
14-08-07, 19:38
MOs u shqeteso nga fjalet e liga dhe kritikat qe te drejtohen ty
sepse ato demtojne shpikesin dhe ste demtojn ty..!!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
16-08-07, 18:55
Behuni te but ndaj zemrave
Meshirues ndaj njerzve
Te matur ndaj ndjenjave
silluni mir ndaj njeri tjetrit
dhe shperndaheni DASHURI...o ju njerz..!!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
16-08-07, 19:17
Falja atij qe te ka bere padrejtesi
Mbaji lidhjet faresfisnore
Jepi atij qe s“te ka dhene
Beji mire atij qe s“te ka bere mire
Dote gjejsh gezim dhe siguri ne JEt..!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
16-08-07, 19:21
Fshihe inatin, bej sikur nuk e shehgabimin e tjetrit
Trego gatishmeri per te falur dhe amnistuar ata qe te kane demtuar.
Varrosi turpet e te tjereve se do te jesh njeriu me i dashur tek ata..!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
16-08-07, 19:25
NESE NUK GJEN DREJTESI NE GJYQET E KESAJ DYNJAJE
ATHER NGRITE QESHTJEN TENDE DERI NE GJYQIN E AHIRETIT
SEPSE ATJE DESHMITARET JANE MELEKET
DEKLARATA NUK BDERROHEN DHE GJYQIN E UDHEHEQ KRIJUESI I I GJITHESISE!!!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
16-08-07, 20:49
Ska dert per ate qe ka rroba te grisura dhe kepuce te cara

nese ka zemer qe ka frike ZOTIn, sy qe LOTOJN dhe SHPIRt te kenaqur..!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
16-08-07, 20:50
Mundohu te jesh i heshtur e do te jesh i dashur nder njerez
Fjala eshte e dobishme kur eshte e matur dhe thuhet ne koh dhe ne vend te duhur..!!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
16-08-07, 20:52
Rehatija nuk fitohet vecse me mund dhe lodhje, po s“arrihet dot dashurija e te tjereve pa sjellje dhe moral te larte.!!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
16-08-07, 20:56
Ti e ngjyros jeten tande me shikim qe i ben asaj
Jeten e nderton mendja jote,
prandaj mos vendos syze e zeza perpara syve tuaj

Preshevar
18-08-07, 16:09
"Nėse pėrgojoni, atėherė pėrgojoni prindėrit tuaj ashtu qė veprat tuaja tė mira mos t'i shkojnė dikujt tjetėr, por atyre. (veprat tė cilat do t'i merren pėrgojuesit si dėnim nė Ditėn e Gjykimit)"

Preshevar
18-08-07, 16:10
“Ai qė pėrcjell tė metat e vėllait tė tij musliman Allahu e pėrcjell atė derisa t'ia zbuloj ato nė shtėpinė e tij. Kush ia mbulon njė tė metė vėllait tė tij Allahu ia mbulon atij njė tė metė Ditėn e Kijametit” (Ahmedi)

BaNu Ne JeT I sInQeRt
20-08-07, 12:42
Ndoshta rrugedalje do te jete,
Ndoshta i japim shprese vetes tone me "ndoshta"
Nese te takoimerzia dhe ta kaploi shpirtin
Mos humb shpresat qe rrugen au shnderitin.
Se me afer shpetimit qe njeriu
Athere kur nga mendja shpresen e fshiu..!!!

Shqiptare
24-08-07, 11:40
“Nėse njė mėkatar bėnė mėkate dhe vazhdon tė pendohet tek All-llahu derisa tė hyj nė xhennet, djalli do tė thotė: A sikur mos ta kisha shtyrė tė bėjė mėkate dhe tė pendohej, sepse prej pendimit fitoi xhennetin.”

-Nga gjenerata e tabiineve

Preshevar
25-08-07, 16:29
Nuk ka besim, ai qė nuk ka njerėzi.
O njeri, O njeri!
Kujdes pėr veprat tua, dhe pėrsėri kujdes pėr veprat tua, shiko se nė ēfarė situate do ta takosh Krijuesin tėnd Allahun xh. sh.

( Hasan el Basri )

Preshevar
04-09-07, 10:11
Nėna nė sytė e fėmijės nuk ėshtė grua, por fener i ndezur.
* * *
Ka njė qenie qė ėshtė mė e mira nė botė, sė cilės i jemi kurdoherė borxhlinj, kjo ėshtė nėna.
* * *
Nuk ėshtė e vėshtirė tė arrish majėn, por ėshtė e vėshtirė ta mbash atė.
* * *
Lavdia ėshtė njė helm qė duhet marrė me doza tė vogla.
* * *
Kundėrshtari qė t’i zbulon tė metat ėshtė mė i dobishėm se miku qė t’i fsheh.
* * *
Dita pa punė tė lodh mė shumė se nata pa gjumė.

Adrenalina
16-09-07, 14:44
S'ka insanizim pa islamizim.
Dituria dhe besimi ne zot jan e ardhmja juaj.
Fjalen ALLAH kush din mi thone ka sevap sa t'dush me kone.

gazi-de
17-09-07, 03:32
Kur te perfundosh apo te shkosh ne varr eshte vone te besosh ne Allahune..........

4peace
17-09-07, 04:45
* * *Kundėrshtari qė t’i zbulon tė metat ėshtė mė i dobishėm se miku qė t’i fsheh.
* * *

Alko71
20-09-07, 09:46
Urtesi.

Nuk perleshen kurre dy njerez me tru
as dhe nje i ditur me nje mendjehu.

I krisuri ne shan e ne flet bajat
I mencuri embel zemren ja tulat.

Dy te urte nuk kepusin ne fill pe
Shkemb ne u be njeri tjetri behet dhe.

Ama ne qellofshin qe te dy me brire
Terhiq, terhiq, kepusin dhe zinxhire.

Sa'adiu.

ssara
20-09-07, 12:38
Arsyeja i duron fatkeqėsitė, burrėria lufton me to, kurse durimi e besimi fitojnė mbi to.

Rezultati i durimit ėshtė mirėsia.

Duro nė ditėt ėmbla dhe tė idhėta
Durimi ėshtė mė i mirė se mencuria.

Cdo ditė te unė ka njė gjendje

ssara
20-09-07, 12:39
Mendimi i drejtė dhe devotshmėria janė veprat mė tė mira. Kush e rregullon veten e tyre sipas tyre ėshtė i sigurt se do te shpėtojė.

Afrimi_17
23-09-07, 10:23
Sara dhe falma lotin ju pegezoj per keto pershkrimi jeni shum punetore veqmas ne drejtimin fetar :Pra ne jemi ne kete bote por duhet te kemi shpirt dhe mendje te pasur mos ta lendoj ,tradhtojm.... askend vetem te sherojm zemra te njerzve ne qafdo menyre.Zoti thot me njeren dor duhet te marresh dhe me tjetre te dhurosh , ne kete rast dua ta citoj nje thenie :
Ishte nje njeri shum shum i pasur ,dhe aj martohet me nje grua
ishte iftar dhe papritmas troket zilja e deres
aj i thot gruas grua qu hape deren , gruja shkon e hap
kur e hap deren ne dere ishte nje njeri shum i varfer qe kishte
ardhur per tja sigurur iftarin sonte ,sepse nuk kishte me qka te bente iftar
dhe i thot kesaj gruas me falni amund ta ma siguroni sod nje iftar per hire te all-llahut
gruas i kushtonte zemra shum tja japte por i tha se duhet ta pys burrin
dhe shkon ta pyt burrin i thot qishtu qishtu ka ardhut nje njeri i varfer don tja sigurojm nje iftar sod
burri i thot jo mbyllja derenn , dhe gruja shkon i thot jo nuk kemi dhe ja mbyll deren
dhe qka ndodh mbas dy muajve burri i pasur dhe gruja ndahen
dhe kjo gruja martohet prap ne nje tjeter vend per nje burr tjeter
dhe prap i sillet e njojta histori , prap vjen nje njeri shum fukara qe lyp tja siguron iftarin per sonte
it thot qishtu qishtu aki mema siguru iftarin per sonte
gruja i thot me duhet ta pys burrin, ky burri i dyte i thot pooo jepjaa
dhe gruja ja nis te qannn me lot shum te medhaa, burri i dyte i thot grua qka ki qi po qan
gruja thot qyky fukaraja qi ka ardhur ka qen burri im i par,
tash edhe ky burri i dyt ja nis te qan me lott gruja i thot e ti qka ki qi po qan
burri i dyte i thot une po qaj se qaj qi jom kan me jav kerku me ma siguru nje iftar kur ke qen i martuar
me to kam qene une .

e apeshe qysh jav ka ndrru venat kta e ka bo tpasur ata te varfur
por prap se prap ky i ka ndihmuar atij apett
se thojn barku i ngit nuk ja beson te uriturit
e ky e ka dit qka eshte mos me pas , per at arsyja ja ka dhene

Me njeren dore duhet te marrim,ndersa me tjetren duhet te dhurojm
dhuroni o muslimon se qdo gje qe jep e ke te siguruar te all-llahu
ju faliminderit per mirekuptin me respekt nga afrimi

Preshevar
05-10-07, 10:27
-Lexo, mėso dhe studio nė emėr tė Zotit tėnd Krijues (Kuran)


* * * * * * *-Lexo dhe mėso pa ndėrprerė, zemra pa lexim mbetet e verbėr.


* * * * * * *


-Koha ėshtė dėshmi e veprave tė tua, mundohu tė mbjellėsh nė tė mirėsi, tė korrėsh fruta tė ėmbla.


* * * * * * *


-Rinia ėshtė pranvera e jetės, stina e lulėzimit dhe e entuziazmit, kujdes ku e kalon atė, se pas saj do tė vijė njė dimėr i vėshtirė.


* * * * * * *


-Puno dhe angazhohu sikur kjo ditė tė jetė e fundit pėr ty, mendo se pėr ku je nisur. Jeta do tė tė orientojė sipas qėllimit tėnd.


* * * * * * *


-Sjellja jote flet mė shumė se fjala, bėhu si pasqyrė ku tė tjerėt tė shohin moralin dhe dinjitetin, bėhu si uji i pastėrt pėr vete dhe pastrues pėr tė tjerėt.


* * * * * * *


-Asnjė ditė tė mos kalojė pa mėsuar diēka tė re. Atij qė i barazohen dy ditė nė arritje ėshtė nė humbje tė sigurt (Muhamedi a.s), kėshtu dita-ditės, do tė ndėrtosh njė kullė personaliteti, e cila qėndron dhe nuk sfidohet lehtė.


* * * * * * *


-Bėhu i sjellshėm dhe i urtė. Ashtu si bleta e merr nektarin nga lulja, pa e dėmtuar, ashtu dhe ti, nė jetė, merre tė mirėn dhe mos e paso tė ligėn.


* * * * * * *


-Bėhu punėtor serioz dhe kurioz, nė ty tė skalitėn vlerat e larta tė urtėsisė, trimėrisė dhe fisnikėrisė.


* * * * * * *


-Zoti i do shumė dinjitozėt (ata qė jetėn e shtrenjtė nuk e marrin pėr tallje), njerėzit kanė dobi prej tyre dhe, vetėm ata janė fitimtarėt qė kjo botė nuk i gllabėron.

SoKoLi-i-Maleve
05-10-07, 16:53
Hipokriti dhe injoranti jan pjell e Shejtanit dhe Allahu i urren.

hasanmehmeti
28-10-07, 18:30
Dhe mos harroni, besimtare dhe besimtarė, qė guximi qėndron tek e buzėqeshura, atėherė kur zemra qan. N.q.s bota tė jep 1000-arsye pėr tė qarė, t'i jepi 1001 arsye pėr tė qeshur, sepse nuk ka natė aq tė gjatė e tė errėt qė tė ndalojė lindjen e diellit.

(Shkruar nga Stela Cufaj nje vajze Ortodokse nga Shqiperia qe eshte kthyer ne fene Islame)

Preshevar
07-11-07, 16:54
“Njeri i menēur ėshtė ai qė kontrollon vetveten dhe punon pėr jetėn pas vdekjes, kurse njeri i dobėt ėshtė ai qė ndjek dėshirat e epshit tė vet dhe pa arsye (pa kurrfarė merite) shpreson dhe mbėshtetet nė Allahun.”


Nga Ebu Ja’la Shedad ibn Evs, Zoti qoftė i kėnaqur me tė, transmeton fjalėt e Pejgamberi (a.s)

Linka_pz
12-11-07, 22:08
"E, besimtarė tė vėrtetė janė vetėm ata, tė tė cilėve kur pėrmendet All-llahu u rrėnqethen zemrat e tyre, kur u lexohen ajetet e Tij u shtohet besimi, dhe qė janė tė mbėshtetur vetėm te Zoti i tyre." --- Suretu El-Enfal ---

Dr. Leone
28-11-07, 00:28
Nė rrugėn e tė urtėve

Nė fillim duhet tė njohėsh tė vėrtetėn. Po e dite tė vėrtetėn, mund ta kuptosh tė shtrembrėn. Por, po e njohe tė shtrembrėn nė fillim, ėshtė shumė e vėshtirė ta kuptosh tė vėrtetėn.

Ai qė sheh me syrin e sė mirės, edhe kur mendon, mendon mirė. Ai qė mendon mirė, jo vetėm qė arrin ta gjejė kuptimin e kėsaj jete, por edhe ta shijojė atė.

Suksesi apo dėshtimi ynė janė pėrgjigje e asaj, se sa vlerė i japim kohės.

Trimėria e ēon njeriun nė fitore, pavendosmėria e ēon atė nė rrezik dhe frika e ēon atė nė "vdekje".

Floriri njihet nė zjarr, kurse njeriu njihet nė sprovė. Pėr tė duruarin nuk ka fatkeqėsi.

Nga erdhėm ne, pse erdhėm e ku do tė shkojmė? Vdekja na duket larg, por ėshtė shumė afėr. Jetojmė si tė "pavdekshėm". Sa keq! Edhe vdekja nuk na pėrjeton dot ne.

Dr. Leone

Fokus
28-11-07, 00:59
Nė fillim duhet tė njohėsh tė vėrtetėn. Po e dite tė vėrtetėn, mund ta kuptosh tė shtrembrėn. Por, po e njohe tė shtrembrėn nė fillim, ėshtė shumė e vėshtirė ta kuptosh tė vėrtetėn.
O ti qė po e kėrkon tė vėrtetėn, mbaje nė mend kėtė rregull: “Ai qė ka ndonjė dhembje ai do ta ndiej erėn e sė vėrtetės”.(Xh. Rumi).

Lijanna
01-12-07, 15:07
Duaj sa te duash, nje dite do te ndahesh.

Jeto sa te duash, nje dite do te vdesesh.

Vepro si te duash, nje dite do te japesh llogari.

ssara
01-12-07, 15:56
Besimtari gjithnjė mbetet i njėjtė, pa marrė parasysh kohėn apo situatėn.

Ai mbetet i pathyeshėm nė besim, me njė fytyrė tė njėjtė dhe nė tė njėjtėn rrugė. Ndėrsa dyfytyrėshi ndryshon sipas kohės dhe rastit, duke e shikuar vetėm dobinė e vet duke mos ēarė kokėn pėr askė tjetėr

Tė diturit nė mesin e tė paditurve janė si mjekėt nė mesin e tė sėmurėve

ssara
01-12-07, 15:57
'Kapitali me i madh eshte qe te kesh besim tek Allahu dhe mos i varesh shpresat tek njerezit'


'Besimtari flet pak dhe vepron shume, ndersa munafiku flet shume dhe punon pak'


'Qellimi i mire nuk eshte ti besh punet per te kenaqur njerezit ,por per te kenaqur Allahun'

hasanmehmeti
27-12-07, 13:48
http://img169.imageshack.us/img169/5064/theniabk4.jpg (http://imageshack.us)

Preshevar
04-01-08, 13:38
Emri i mirė fitohet me shumė tė mira e punė dhe humbet me njė tė ligė. Populli


***


Person i sinqertė ėshtė ai qė fsheh veprat e tij tė mira, ashtu si fsheh veprat e tij tė liga.
Jakub el-Makfuti


***

Mė ruaj kur tė mė gjesh, qė tė mė kesh kur tė mė duash. Populli
***

Mėrgimi dhe udhėtimi janė rruga e gjatė e provimit, e cila kalon nga bota e shpirtrave pėrmes mitrės sė nėnės, fėmijėrisė, pleqėrisė, dynjasė, varrit, Berzakut- botės sė ndėrmjetme, ringjalljes dhe pėr tek Ura e Siratit. “Fjalėt”, Bediuzaman Said Nursi


***

Njė tė mirė qė ke bėrė harroje, njė tė mirė qė tė bėjnė, kujtoje! Populli

Preshevar
04-01-08, 15:01
Ne Emer te Allahut, Meshiruesit, Meshireberesit

1- Mė mirė ėshtė tė shpenzosh njė qiri tė vogėl se sa tėrė jetėn ta kalosh nė terr.

2- Gjithnjė derisa qėndron nė kėmbėt e tua mos vajto nėse nuk mundesh tė vraposh.

3- “ E mundshmja” pyet tė “ Pamundshmen” ku jeton? U pėrgjigj: nė ėndrrat e tė paaftėve.

4- Shtėpia pa libra ėshtė shtėpi pa shpirt.

5- Nuk ėshtė i fortė ai qė gjithnjė fiton luftėrat, por i dobėt ėshtė ai i cili gjithnjė e humb paqen.

6- Nėse do qė tė urrejnė tė gjithė, iu thua tė gjithėve se kush janė.

7- Epitetet janė shenjat e ahmakut, njerėzve tė mėdhenj nuk u duhet asgjė mė shumė se sa emri i tyre.

8- Kush e donė njė dru, donė edhe degėt e saj.

9- Mos e arrij paqen me luftė, por me marrėveshje.

10- Kur drejtėsia zhduket nga faqja e dheut, njeriu bėhet i pavlefshėm.

11- Nuk ėshtė kėnaqėsi tė punosh gjithnjė atė qė dėshiron, por ėshtė kėnaqėsi kur e do punėn qė e dėshiron.

12- Mė e keqja ēka mund t’i ndodhė njė njeriu ėshtė papunėsia dhe qė nuk e donė askėnd.

13. Turpi ėshtė bukuria e femrės ndėrsa vlerė te meshkujt.

14- Nėse digjet shtėpia e fqiut, ruaje tėnden.

15- Mik e ke atė i cili ta tėrheq vėrejtjen nga gabimet tua e jo ai i cili ta zbukuron gabimin tėnd pėr t’u bėrė mė i dashur.

16- Miqėsia ėshtė pusi,sa mė tepėr nxjerrė nga ajo , ajo bėhet mė i thellė.

17- Buzėqeshja ėshtė fjalė e bukur pa shkronja.

18- Mos pėrkujto shumė atė ēka e ke humbur pėr tė mos e humbur atė ēka e ke.

19- Kush kėnaqet me vepra tė vogla tė dynjasė , tė gjitha vėshtirėsitė do t’i janė tė lehta.

20- Fjala e mirė ėshtė pasaportė pėr arritje te ēdo zemėr.

21- Sa mė i madh tė jetė mashtrimi , do tė jetė mė e vogėl kėnaqėsia.

22- Nėse nuk do tė keqen nga ti, ik nga e keqja.

23- Shpirti i qetė ėshtė krevati mė i mirė pėr pushim.

24- Kush mbjellė tė mira korrė falėnderime.

25- Edhe nė kopsht tė mirė din me qenė ndonjė gjarpėr.

26- Jeta ėshtė gjėja e vetme qė sa mė shumė rritet aq mė shumė bie.

27- Zemra ėshtė hapėsira, ndėrsa goja ėshtė dorėza, gjuha ėshtė ēelėsi pėr kėtė arsye ēdo kush le ta ruan ēelėsin e fshehtėsisė sė tij.

28- Pėrvoja ėshtė krahėria tė cilin ta falė jeta kur tė bien flokėt.

29- Paraja ėshtė e mirė si shėrbėtor, por i keq si pronar.

30- Madhėsia e dijes sate lind xhelozi, ndėrsa modestia e zemrės sate lind miq.

31- Nėse i verbėri e udhėheq tė verbėtin, tė dy do tė bien nė humnerė.

32- Ēasti i dhimbjes zgjatė njė orė, ndėrsa kėnaqėsia njė moment.

33- Nuk duhet t’i frikėsohesh krismės sepse plumbi qė tė qėllon nuk dėgjohet.

34- Tė mjerin e tėrheqin flokėt e gjata tė tija, ndėrsa nuk e sheh se po i zgjatet gjuha.

35- Nėse do me pa realitetin femėror, shikoje atė me sy mbyllur.

36- Kush gabon ėshtė njeri,ndėrsa ai qė nė gabime qėndron ėshtė djall.

37- Forca e zinxhirit matet me dobėsinė e hallkave tė tij.

38- Nėse jemi vėllezėr nuk na janė qeset motra.

39- Njerėzit mund tė jetojnė pa ajėr disa minuta, pa ujė dy javė, pa ushqim dy muaj, ndėrsa pa idetė disa vjet.

40- Gjysma e parė e jetės na kalon duke kėrkuar pasuri, ndėrsa gjysma tjetėr duke kėrkuar mjek.

41- Kush blen atė qė nuk i duhet, shet atė qė i duhet.

42- Kur dikush lavdėron dikė, pak kush beson nė atė, ndėrsa kur kritikon dikė, atė ēdokush e beson.

43- Rehat flenė ai i cili nuk ka atė nga e cila ai frikėsohet.

44- Martesa ndodh papritur sikurse pikė ngjyra nė rrobe.

45- Nėse dikush mundė ta blej kapelėn, nuk mund tė blej mendjet.

46- Pėrgjithėsisht tė hollat humbin duke kėrkuar tė hollat.

47- Sikur njerėzit tė pengohen tė flasin mirė pėr vete dhe keq pėr tė tjerėt, pjesa dėrmuese e njerėzimit do tė mbeten memec.

48- Nėse fėmija luan me jetėn e vet, jeta luan me tė kur tė rritet.

49- Zgjidhi fjalėt para se t’i thuash dhe jepi zgjedhjes mjaftė kohė, sepse fjala duhet tė piqet sikurse pema, i duhet pak kohė pėr tu pjekė.

50- Ruaju tė ndershmes kur e nėnēmon dhe vetmisė sė keqe kur i bėnė konak dhe njeriut tė ndershėm kur e bjerė nė situatė tė keqe dhe ahmakut nėse je i mėshirshėm ndaj tij.

51- Mbret unė, mbret ti – kush bėnė ujė?

52- Lehtė ėshtė kur tė ēmojnė tė tjerėt, por vėshtirė kur ti ēmon vetveten.

53- I lumtur ėshtė ai qė fytyrėn e tij e poshtėron nga brengat, kokėn nga zėrja dhe trupin nga sėmundja.

54- Kur tė arrish nė maje, sillu nga mbrapa dhe shiko kush tė ka ndihmuar tė ngjitesh dhe kthehu nga qielli qė Allahu tė forcoj nė atė maje.

55- Kush ka jetuar me dy fytyra ka vdekur i pafytyrė.

56- Nėse armiku nga ti kėrkon kėshilla jepi sepse mund tė bėhet mik.

57- Ik kah tė duash nga vetja nuk mund tė ikėsh.

58- Nėse je i pasur han kur tė duash, nėse je i varfėr han kur tė mundesh.

59- Nėse dikush tė thotė tė dua si vėllain, kujtoje tregimin mbi Kabilin dhe Habilin.

60- Nėse flet me nguti do tė thuash ndonjė fjalė qė do tė pendohesh sa tė jesh gjallė.

61- Mos polemizo me oratorin as me ahmakun pasi qė nė atė mėnyrė oratori do tė mund me fjalė, ahmaku tė ofendon.

62- Sjellja e mirė mbulon shumė negativitete, sikur sjella e keqe qė mbulon shumė veti tė mira.

63- I pasur ėshtė kush nuk ka borxh, a i ri i cili ėshtė i shėndoshė.

64- Pak dije e shumė punė

65- Disa femra mendojnė se martesa ėshtė rasti mė i mirė me ju hakmarrė dikujt.

66- Kur dy gjedhe grinden pas njė plaēke, ujku ndien grindjen e tyre dhe vjen me na zgjidh problemin.

67- Shėndeti ėshtė ai qė tė bėnė ditėn tė duket se ėshtė mė e mira e vitit.

68- Llogaria telefonike ėshtė dokumenti mė i mirė qė tregon se mė mirė ėshtė me hesht se me fol.

69- Pasanikut ėshtė vėshtirė me i falė diēka, tė ngopurin ėshtė vėshtir me qeras.

70- Nuk ėshtė i varfėr ai qė ka pak, por ai qė kėrkon shumė.

71- Mė lehtė mund tė vuash nga e vėrteta se sa tė kėnaqesh nga rrena.

72- Nuk ėshtė dorėdhėnie e mirė ajo kur mė jep atė qė kam nevojė mė shumė se ti, por ėshtė mė dhurim i mirė tė japėsh atė qė tė nevojitet mė shumė se mua.

73- Nėse tė varfanjakut i dhuron peshkun, e ke ushqyer pėr njė ditė.

74- Qeni lėviz bishtin, ndėrsa dyfytyrėshi me gjuhė.

75- Mė e mirė ėshtė nėna mė e keqe, se njerka mė e mirė.

76- Kur njeriu vendos me u martuar,ajo ėshtė vendim i fundit qė e ka marrė.

77- Njeri i suksesshėm ėshtė ai i cili e mbyll gojėn para se tė tjerėt tė mbyllin veshėt nga ai, sikurse edhe ai i cili i hap veshėt para se tė tjerėt tė hapin gojėn.

78- Tė mos marrim pjesė nė formulimin e tė metave tė huaja, sepse edhe tė tjerėt kanė gjuhė dhe sy sikurse ti.

79- Nėse nuk mundesh me mė ndihmuar, mos mė pengo.

80- Mė mirė ėshtė tė rrėshqet kėmba se sa gjuha.

81- Kush i hip tė vėrtetės e ka fituar krijimin.

82- Nuk shiten drunjtė e papėrgatitur, as peshku nė ujė.

83- Kur shkon pėrtacia rrugės, i shtohet varfėria.

84- Me vdekur i pėrkėdhelur dhe i dashur dua mė tepėr, se me jetuar i rrejtur.

85- Nuk ėshtė me rėndėsi a donė, por kėnd e donė.

86- Mė mirė ēka do me ngrėnė, se sa ēka do me falė.

87- Qė tė ruash shokėn mė parė ti duhesh tė jesh shok.

88- Qė tė flasėsh fjalė tė mira, duhet tė dėgjosh mirė.

89- Birat e ēorapeve nuk i dinė askush pėrveē kėpucės.

90- Nuk ka mė trim se kali qorr.

91- Ruaju derės me shumė ēelėsa.

92- Nėse jo tė menēurit ja jep thikėn, je bėrė vrasės.

93- Lehtė ėshtė tė bėhesh i menēur pas kohe.

94- I tėrė terri i botės nuk mund ta mbuloj dritėn e njė qiri tė vogėl.

95- Mė mirė e ke dy herė me pyet, se njė herė me gabuar.

96- Kush gabon duke buzėqesh, do tė digjet duke qarė.

97- Qenit tė rrahur mjafton t’ia tregosh gurin.

98- Pendla e mirė nuk mjafton me bėrė zogun e bukur.

99- Plagėn e nėnēmon ai qė nuk e din ēka ėshtė dhimbja.

100- Mė mirė ėshtė tė martohesh me varfanjaken se me u hangėr me pasaniken. "Burimi: www.ferki-mirena.piczo.com (http://www.ferki-mirena.piczo.com/)

ssara
04-01-08, 16:41
Mėkati ivogėl kur pėrseritet bėhet i madh,kurse per mėkatin e madh njeriu pendohet zhduket.
Pejgamberi a.s


Mirėsjellja me njerėzit ėshtė gjysma e mendjes; mosturpėrimi me shtru pyetje ėshtė gjysma e diturisė,kurse drejtegjykymi ėshtė gjysma e jetės.
Omeri r.a


Prej (te ghithė) mirėsive te kėsaj bote islami me siguri te mjafton; prej(gjithė) angazhimesh te mjafton dėgjimi (i Allahut xh.sh),prej te gjita kėshillave te mjafton kėshilla e vdekjet.
Aliu r.a

ssara
09-01-08, 14:49
Fjala ėshtė i burgosuri juaj deri kur ju e ēlironi atė, pastaj bėheni ju tė burgosurit e saj....
Fjalė e urtė arabe


Tre vese i bėjnė dėm atij qė i ka: tė mos mbajturit e fjalės, tė bėrit hile dhe tė bėrit keq tė tjerėve.
Ebu Bekri

ssara
20-03-08, 18:00
“Xheneti shtrihet nė kėmbėt e nėnės tėnde.” (Nesai)

“Kėnaqėsia e babait ėshtė nė kėnaqėsinė e Allahut dhe pakėnaqėsia e babait ėshtė pakėnaqėsia e Allahut.” (Tirmidhiu)

“Ēelėsi i xhenetit ėshtė namazi, ndėrsa ēelėsi i namazit ėshtė pastėrtia.” (Mishkat)

“Kush beson nė Allahun dhe nė Ditėn e Fundit le tė nderojė mysafirin e tij.” (Buhariu)

“Pėr Allahun, nuk ka besim, nuk ka besim, nuk ka besim, ai fqinjėt tė cilit nuk janė tė sigurt prej ligėsisė sė tij.” (Buhariu)

“Modestia ėshtė pjesė e besimit.” (Buhariu dhe Muslimi)

“Tė heqėsh gjėra tė dėmshme nga rruga ėshtė bamirėsi.” (Buhariu)

“Mė i miri prej jush ėshtė ai qė e mėsoi Kuranin dhe ua mėsoi atė tė tjerėve.” (Buhariu)

“Kėrkimi i dijes ėshtė detyrė pėr ēdo musliman e muslimane.” (Mishkat)

“Allahu nuk ėshtė i mirė me atė qė nuk ėshtė i mirė me njerėzit.” (Buhariu dhe Muslimi)

“Ai qė nuk falėnderon njerėzit, nuk falėnderon Allahun. (Tirmidhiu)

“Vizito tė sėmurin, ushqe tė uriturin dhe liro tė kapurin!” (Buhariu)

Firdesa
22-03-08, 20:04
“Morali (sjellja e mirė) tė pastron nga koprracia, ndėrsa hadithi tė largon nga padituria.
"Pėr sa kohė qė jeni nė namaz, ju po trokitni nė derėn e njė mbreti; kushdo qė troket nė derėn e njė mbreti, dera do t'i hapet"
Po tė mos ishin vdekja,sėmundja dhe varfėria,njeriu kurrė nuk do tė pėrkulej,sepse edhe pėrkundėr kėtyre tri gjėrave ai ėshtė i padurueshėm.....
.....Dy gjėra i dėshironi,por nuk i gjeni dot. Kėto janė: Lumturia dhe Rehatija dhe gjendėn vetėm nė Xhennet!!!

Prishtinasja_
31-03-08, 18:17
Duaj sa te duash, nje dite do te ndahesh.

Jeto sa te duash, nje dite do te vdesesh.

Vepro si te duash, nje dite do te japesh llogari.

Ashtu eshte ! Me pelqeu kjo thenje islame ! :smile:

premium
31-03-08, 18:56
Se pari deshta te falenderohem personit te zgjedhur me kete replike te embel, dhe te tjeret me komente te mjalte.
Ja pra dis fjale nga morali Islam:
All-llahu urdhėron drejtėsi, bamirėsi, ndihmė tė afėrmve, e ndalon nga imoraliteti, nga e neveritura dhe dhuna. Ju kėshillon ashtu qė tė merrni mėsim.
T’ia kesh friken Allahut kudo qe te jesh, te keqen pasoje me te mire e fshin, dhe shoqėroji njerėzit me moral te mire.
I forti nuk ėshtė me mundje luftarake, por i forte ėshtė ai, qe pėrmban veten gjate hidhėrimit.
Kush lufton pėr ngritjen e fjalės se Allahut, ai ėshtė ne rrugėn e Allahut.
etj.etj

ssara
17-05-08, 09:18
Bukuria e njeriut eshte bukuria e fjaleve qe flet,pjekuria e njeriut kuptohet nga punet e drejta qe ben....

ssara
17-05-08, 09:19
Kur ti bejsh nje te mire dikujt tjeter, dije se i ke be mire vetes tende....

ssara
17-05-08, 09:21
Kjo jete e kesaj bote nuk eshte tjeter vetem se nje defrim e loje,e jete vertete,padyshim eshte ajo e botes se ardhme,,sikur ta dinim...

Adrenalina
20-06-08, 17:01
Allahu nuk i don provokatoret as ziliqaret, ai i don besimtaret dhe shpresdhenesit.

lyra2
20-06-08, 17:02
Mos iu frigo te arsimuarit as te pa arsimuarit,por gjysem te arsimuarit........................kuran!

BE LK
28-06-08, 08:12
Mos iu frigo te arsimuarit as te pa arsimuarit,por gjysem te arsimuarit........................kuran!
Kete se paskem has ne Kur'an !!! ?

Preshevar
05-07-08, 10:49
Aristoteli shumė mė herėt ka shtruar njė varg tė tėrė shkaqesh duke thėnė: karriga ėshtė nga druri, druri nga trungu, trungu nga fara, kurse fara ėshtė nga mbjellėsi, qė nė fund tė tregojė se si numėrimi i tillė i shkaqeve medoemos shpie tek shkaku i parė. Shkakun i cili nuk ka nevojė pėr shkak, lėvizėsin i cili nuk ka nevojė pėr lėvizės, krijuesin i cili nuk ka nevojė pėr krijues, qė i pėrgjigjet tė kuptuarit tonė tė All-llahut xhel-le shanuhu.

hasanmehmeti
10-07-08, 23:46
Nėna eshte shkolle, e kush e ka edukuar nje nene (femer) ka edukuar nje popull! [Proverb arabe]

Gjysma e punes eshte mbaruar, kur ajo fillohet me deshire. [Sami Frasheri]Abdullah iben Mesudi (Allahu qofte i kenaqur me te!) ka thene: "Kėrkoje zemrėn tėnde nė tre vende:

1- Kur tė dėgjosh Kur'an
2- Nė rrathėt e pėrkujtimit [tė Allahut] [vendtubimet e diturisė, mexhliset] dhe
3- Kur tė jesh i vetėm

ssara
20-07-08, 09:09
Sikur tė mos ishin vdekja, sėmundja dhe skamja, njeriu nuk do tė bindej kurrė…

Kush e nderon dhe lavdėron atė qė futė risi nė fe ka shpejtuar nė rrėnim tė fesė.

Ai qė e qorton vetėn nė mesin e njerėzve, nė tė vertetė lavdėrohet, sa keq ėshtė kjo qė e bėn.

Dijės i mjafton pėr nderė pretendimi qė ia bėjnė injorantėt.

Jana
20-07-08, 09:14
Mos iu gėzo fatkeqėsisė dhe mėkatit tė tjetrit!

ssara
20-07-08, 09:15
Ai qė ėshtė i pasur, jep nga teprica, ai qė nuk ėshtė i pasur jep nga
zemra....

Prishtinasja_
20-07-08, 10:08
Ai qė ėshtė i pasur, jep nga teprica, ai qė nuk ėshtė i pasur jep nga
zemra....

Thenje me vend !

hasanmehmeti
04-08-08, 09:32
Ca thenje per Kohen.


-Koha ėshtė mėsuesi mė i mirė pėr njeriun.


-Cdo fuqi njerėzore pėrbėhet nga koha dhe durimi.


-Tė shtysh nė kohė njė punė,do tė thotė tė heqėsh dorė prej saj.


-Koha ėshtė ajo qė zbulon tė vėrtetėn.


-Jeta nuk matet me kohėn qė kalon por me ngjarjet qė e pėrbėjn atė.


-Varfėria vjen nga shkaku i kohės sė humbur.


-Ke gjithmon kohė tė mjaftueshme,nėse e pėrdor si duhet.


-Koha ėshtė pėlhura ku ėshtė endur jeta e secilit.Ajo ėshtė thesar i ēmuar.


-I menēur,do tė thotė tė matėsh kohėn dhe fjalėt.


-Koha mbetet gjykimi i pa anshėm i tė gjithė brezave njerėzorė.


-Po e harove kohėn edhe ajo tė haron.


-Kursejeni kohėn,ajo ėshtė indi me tė cilin ėshtė thurur jeta.

Adrenalina
01-09-08, 16:34
Agjerimi e ben nje shpirt te qet dhe te sigurt!

Agjerimi pastron shpirtin nga epshet dhe e burgos ate nga deshirat!

ssara
21-09-08, 11:16
Katėr gjėra shkatėrrojnė trupin: brenga, pikėllimi, uria dhe pagjumėsia.
Katėr gjėra te kėnaqin: Shikimi ne gjelbėrim, shikimi i ujėvarės, shikimi i te dashurit dhe shikimi i frutave.

Fokus
22-09-08, 00:03
Ai qė mendon pėr veten se ėshtė mė i miri, ėshtė mė i keqi.Tri gjėra e bėjnė kėtė jetė tė mjerueshme: hakmarrja, xhelozia dhe karakteri i dobėt.

Aliu radijall-llahu anhu

hasanmehmeti
22-03-09, 14:36
Kjo dunja (botė) ėshtė si hija. Nėse tenton ta zėsh kurrė nuk do tė kesh mundėsi. Nėse ja kthen shpinėn, nuk ka zgjidhje tjetėr pos qė tė pėrcjell -

Ibn Kajim El Xheuzije


Thote Zoti ne Kur'anin Famelarte


Ju njerėz dijeni se jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se lojė, kalim kohe nė argėtim, stoli, krenari mes jush dhe pėrpjekje nė shtimin e pasurisė dhe tė fėmijėve, e qė ėshtė si shembull i njė shiu prej tė cilit bima i habit bujqit, e pastaj ajo thahet dhe e sheh atė tė verdhė, mandej bėhet e thyer, e llomitur, e nė botėn tjetėr ėshtė dėnimi i rėndė, por edhe falje mėkatesh dhe dhurim i kėnaqėsisė nga All-llahu; pra jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se pėrjetim mashtrues. ( Al Hadiid 57:20)

hajra 90
20-05-09, 11:01
''Allah''Lum ai qe ta din ty vleren per Xhehnnet e ka qel deren ,vepra te mira kush sa te mund dyfish Zoti na e pagun .Shihet qarte se penda dhe dituria jane simbolet e fese islame e tjeter gje eshte ajo se sa i permbahen njerzit kesaj begatije.tung ju pershendes nga hani i elezit hajre .dhe ju lutem me ju permbajt fjaleve te urta jo veq me i shenu faliminderit

hajra 90
20-05-09, 11:06
''Allah''Lum ai qe ta din ty vleren per Xhehnnet e ka qel deren ,vepra te mira kush sa te mund dyfish Zoti na e pagun .Shihet qarte se penda dhe dituria jane simbolet e fese islame e tjeter gje eshte ajo se sa i permbahen njerzit kesaj begatije.tung ju pershendes nga hani i elezit hajre .dhe ju lutem me ju permbajt fjaleve te urta jo veq me i shenu faliminderit''kjo bote eshte tri dite ;dje sot dhe neser .Dita e djeshme kaloj e nesermja nuk dihet a do te vije ,pra vleresoje diten e sotme

Prishtinasja_
31-05-09, 11:19
Dje e lexova nje fjale te urte islame e cila me pelqej shume dhe qe ka nje domethenje te rendesishme per gjithecilin !

"Ka njė qenie qė ėshtė mė e mira nė botė, sė cilės i jemi kurdoherė borxhlinj, kjo ėshtė nėna!!"

Lijanna
26-07-09, 22:01
Vepro si te duash nje dite do te japesh llogari.

premium
27-07-09, 19:33
Gjysma e parė e jetės na kalon duke kėrkuar pasuri, ndėrsa gjysma tjetėr duke kėrkuar mjek.

premium
27-07-09, 19:35
Mė mirė ėshtė tė rrėshqet kėmba se sa gjuha.

Lijanna
26-08-09, 11:09
http://i983.photobucket.com/albums/ae317/anaan_01/etc/ungas.png

hasanmehmeti
10-11-09, 12:16
Imam Shatibij, Allahu e mėshiroftė, ka thėnė nė veprėn e tij el-I’tisam (1/40-45):... Ibn Uehb ka thėnė: E dėgjova Malikun tė thotė: “Nuk ka ajet nė Librin e Allahut qė tė jetė mė i rėndė pėr Njerėzit e Epsheve qė kanė mosmarrėveshje sesa ky ajet:

“Nė Ditėn (e Ringjalljes) kur disa fytyra do tė zbardhen e kur disa fytyra do tė nxihen; e sa pėr ata qė do tė nxihen (do t’u thuhet atyre): “A e flakėt tej Besimin pasi e patėt pranuar atė? Atėherė shijoni dėnimin (nė Zjarr) pėr braktisjen e Besimit (qė patėt).”
[Ali-Imran, 106]

Malik ka thėnė: “A ka fjalė mė tė qarta se kėto?” Dhe e pashė atė duke i shpjeguar kėto ajete nė lidhje me Njerėzit e Epsheve.”

Ibnul-Kasim e transmetoi kėtė dhe shtoi: Malik mė tha: “Kėto ajete janė pėr njerėzit e Kiblės [d.m.th. pėr Muslimanėt].”

e verteta ime
20-11-09, 19:54
Selamu alejkum
All-llahu ju meshiroft per keto proverba te bukura.

Nėse do qė tė urrejnė tė gjithė, iu thua tė gjithėve se kush janė.
Epitetet janė shenjat e ahmakut, njerėzve tė mėdhenj nuk u duhet asgjė mė shumė se sa emri i tyre.
Kush e donė njė dru, donė edhe degėt e saj.
Mos e arrij paqen me luftė, por me marrėveshje.
Turpi ėshtė bukuria e femrės ndėrsa vlerė te meshkujt.
Buzėqeshja ėshtė fjalė e bukur pa shkronja.

Shpresoj te jen fjalet e duhura sa per ti kuptuar muslimani i vertet...

Lapsi
29-11-09, 10:00
Thotė Ibn Kajjimi (Allahu e mėshiroftė):

“Ndodh qė nefsi ta merr nė dorė njė punė tėnde tė mirė, dhe kėshtu ta bėjė atė ushtarė tė vetin, e me kėtė pastaj ti kaloj kufijtė e sė lejuarės”

Andaj, ke kujdes e mos u magjeps me veten tėnde, sepse magjepsja e bėnė nefsin tė trimėrohet dhe me kėtė i shkatėrron veprat tua.

hasanmehmeti
10-07-10, 21:53
Fudajl b. Ijadi ka thėnė: “Kush kėrkon njė vėlla pa tė meta, do tė mbetet gjithmonė pa vėlla.”

YanYan
07-11-10, 21:10
Ēudi, apo jo?


Ēudi, se si njė kartėmonedhė prej 20 EURO-sh duket aq e madhe kur e jep pėr xhaminė, por shumė e vogėl kur e shpenzon nė dyqan!

Ēudi, se sa gjatė na duket kur bėjmė dhikėr njė orė, por sa shpejt kalon kur njė ekip luan 60 minuta basketboll!

Ēudi, se sa tė gjata janė disa orė tė kaluara nė xhami, por sa tė shkurtra kushikojmė ndonjė film!

Ēudi, sa vėshtirė ėshtė tė kujtojmė diēka kur lutemi, por nuk kemi vėshtirėsi pėr tė menduar rreth gjėrave pėr tė cilat do tė bisedojmė me ndonjė shok!

Ēudi, se sa emocionohemi kur njė ndeshje futbolli shkon nė kohė shtesė, porankohemi kur teravia gjatė Ramazanit ėshtė mė e gjatė se zakonisht!

Ēudi, se sa vėshtirė ėshtė tė lexosh njė xhuz tė Kur’anit, por sa lehtė ėshtė tė lexosh 100 faqe tė romanit mė tė shitur!

Ēudi, se si njerėzit dėshirojnė tė arrijnė njė ulėse nė radhėt e para nė ndonjė lojė apo koncert, por pėrpiqen tė zėnė rreshtin e fundit nė xhami, qė tė mund tė dalin jashtė shumė shpejt!

Ēudi, se si na nevojiten 2 apo 3 javė lajmėrim pėrpara pėr t'i gjetur kohė njė aktiviteti tė xhamisė brenda orarit tonė, mirėpo mund ta ndryshojmė agjendėn tonė pėr ngjarje tė tjera edhe nė momentin e fundit!

Ēudi, se sa vėshtirė ėshtė pėr njerėzit tė mėsojnė mirė njė ligjėrat tė thjeshtė pėr t'ua thėnė tė tjerėve, por sa e thjeshtė ėshtė pėr tė njėjtėt njerėz pėr t' i kuptuar dhe pėrsėritur thashethėmet!

Ēudi, se si besojmė ēfarė thonė gazetat, por dyshojmė nė atė qė thotė Kur’ani!

Ēudi, se si ēdonjėri dėshiron tė shkojė nė Xhenet, por nuk kujdeset tė besojė, tė mendojė, tė flasė apo tė veprojė ndonjė gjė pėr tė!

ĒUDI, APO JO?

A jeni duke u ēuditur? A jeni duke menduar?

Falėnderojeni Allahun, qė ėshtė mė i Mėshirshmi!

premium
07-11-10, 21:43
Ēudi, apo jo?


Ēudi, se si njė kartėmonedhė prej 20 EURO-sh duket aq e madhe kur e jep pėr xhaminė, por shumė e vogėl kur e shpenzon nė dyqan!

Ēudi, se sa gjatė na duket kur bėjmė dhikėr njė orė, por sa shpejt kalon kur njė ekip luan 60 minuta basketboll!

Ēudi, se sa tė gjata janė disa orė tė kaluara nė xhami, por sa tė shkurtra kushikojmė ndonjė film!

Ēudi, sa vėshtirė ėshtė tė kujtojmė diēka kur lutemi, por nuk kemi vėshtirėsi pėr tė menduar rreth gjėrave pėr tė cilat do tė bisedojmė me ndonjė shok!

Ēudi, se sa emocionohemi kur njė ndeshje futbolli shkon nė kohė shtesė, porankohemi kur teravia gjatė Ramazanit ėshtė mė e gjatė se zakonisht!

Ēudi, se sa vėshtirė ėshtė tė lexosh njė xhuz tė Kur’anit, por sa lehtė ėshtė tė lexosh 100 faqe tė romanit mė tė shitur!

Ēudi, se si njerėzit dėshirojnė tė arrijnė njė ulėse nė radhėt e para nė ndonjė lojė apo koncert, por pėrpiqen tė zėnė rreshtin e fundit nė xhami, qė tė mund tė dalin jashtė shumė shpejt!

Ēudi, se si na nevojiten 2 apo 3 javė lajmėrim pėrpara pėr t'i gjetur kohė njė aktiviteti tė xhamisė brenda orarit tonė, mirėpo mund ta ndryshojmė agjendėn tonė pėr ngjarje tė tjera edhe nė momentin e fundit!

Ēudi, se sa vėshtirė ėshtė pėr njerėzit tė mėsojnė mirė njė ligjėrat tė thjeshtė pėr t'ua thėnė tė tjerėve, por sa e thjeshtė ėshtė pėr tė njėjtėt njerėz pėr t' i kuptuar dhe pėrsėritur thashethėmet!

Ēudi, se si besojmė ēfarė thonė gazetat, por dyshojmė nė atė qė thotė Kur’ani!

Ēudi, se si ēdonjėri dėshiron tė shkojė nė Xhenet, por nuk kujdeset tė besojė, tė mendojė, tė flasė apo tė veprojė ndonjė gjė pėr tė!

ĒUDI, APO JO?

A jeni duke u ēuditur? A jeni duke menduar?

Falėnderojeni Allahun, qė ėshtė mė i Mėshirshmi!
InshAllah Allahu na udhezon ne rruge te drejt...Amin

Shin Avdiu
17-12-10, 17:13
(1) Thėnie e Abdullah ibn Mes'ud (Shok i Muhamedit paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te)
"Kėrkoje zemrėn tėnde nė tre vende:
1- Kur tė dėgjosh Kur'an
2- Nė rrathėt e pėrkujtimit [tė Allahut] [vendtubimet e diturisė, mexhliset] dhe
3- Kur tė jesh i vetėm
Nėse nuk e gjen atė nė kėto vende, atėherė lute Allahun tė tė bekojė me dhėnien e njė zemre, se vėrtet nuk ke zemėr".
(2) "Jeta eshte nje liber i hapur, ku cdo dite lexon nje flete".
(3) "Burri pėr gruan ėshtė si ēatia pėr shtėpinė".
(4) "Kur fjala del nga zemra, godet nė zemėr".
(5) "Ai qė ta ruan tė fshehtėn tė do me shpirt".

Shin Avdiu
17-12-10, 17:14
Po qė se zemra ėshtė e paster, nga goja dalin fjale tė mira (te bukura)" - Aliu r.a.

"Kur i sheh malet, mendon se ato janė tė palėvizshėm, ndėrsa ato lėvizin si retė..." (En-Neml 88)

Ngjajshmeria mes parashutes dhe mendjes eshte se, asnjera prej tyre s`ka vlere nese nuk eshte e hapur.

Krenaria jonė duhet me kan jeta me Kur`an dhe Sunnet . Dhe zbatimi i ligjeve te ALL-LLAHUT sė bashku si njė Ummet.

"Po ta dinte njeriu vleren e meditimit rreth qdo gjeje qe e ka krijuar Allahu do t'fliste pak e do t'mendonte shum"

Shin Avdiu
17-12-10, 17:15
AbdulAzizi -djali i Omer ibn AbdulAzizit(Allahu e meshirofte)- thote: -Nje here babai im me tha:"O biri im! Kur te degjosh fjalet e ndonje muslimani, mos i keqkupto ato, perderisa ka vend qe t'i kuptosh per mire."

Shin Avdiu
17-12-10, 17:17
Tri gjera jane prej durimit:"Mos flit per fatkeqesin tende,per vuajtjen tende dhe mos e lavdero veten"
[Sufjan Eth-Thevri,Allahu e meshirofte]

hasanmehmeti
13-02-11, 11:33
Nese njeriu i lutet Allahut me gjithe shpirt, nevoja e tij eshte e sinqerte dhe shpresa e fuqishme jane te rralla rastet kur lutja i kthehet mbrapsht. {Shejkhul-Islam Ibn Kajim El Xheuzije}

YanYan
30-03-11, 02:53
Ti je nje Njeri i perbere prej nje grumbulli ditesh; sa dite kalojne, kalon edhe nje pjese e jotja.

~ Hasan El Basriu

Zero Cool
06-06-11, 19:58
Kemi tri fe,por kemi vetem nje Atdhe te Perbashket,nje gjak vellezeror,nje gjuhe,nje diell e nje Zot.Detyre mbi detyra kemi bashkimin dhe mbrojtjen e Atdheut.
MUDERRIS MULLA IDRIS GJILANI

YanYan
14-02-12, 02:29
‎Ji i fortė dhe i fuqishėm por kurrė i dhunshėm.
Ji i butė dhe i ndjeshėm por kurrė i dobėt.

~ Umar Bin Khattab (r.a)

lovely
20-08-12, 14:04
"A t'ju tregoj ju pėr njė veprim mė tė mirė se agjėrimi, lėmosha, dhe lutjet: Bėni paqe midis dy palėve qė janė nė armiqėsi apo mėri dhe shpėrblimi qiellor do tė jetė i juaji."
PROPHET MUHAMMAD