PDA

View Full Version : Talenti I Fshehur


jadore
09-08-06, 23:31
, Kam nje ide pytje te pa formuluar mire ,( dij qe si pergjigje arsyetoj shume teori te pa formuluara saktesisht ,) .....per aq sa kohe jam dhe lexoj postimet e te tjereve ketu ,( si zakonisht eshte nje numer i caktuar qe te terhjek vemendjen me postimet e tyre , ato pak postime qe i adresojne japin te kuptosh shume per idet ,kendveshtrimet e tyre ndaj qasjeve, vizjoni qe perben mendimi i tyre , .. mirpo shume here shof qe jane pasiv ne shkrime , pra qdo e thene e postuar e tyre eshte si nje shkendij qe "rastesisht "u tha , u lancua dhe treti diku ne gjithesi , nese e shikon me me ,analize me te thelle dhe e neglizhon faktorin dembeli , edhe e mendon ku qendron arsyeja ?,-dihet qe kane potencial intelektual ,shume here kam pershtypje,sypozoj qe keto teori, ne trurin e tyre jane aq te te rendomta sa qe sigurisht mendoj qe mendojne nuk ja vlen te shprehen ne menyre publike , pra pa ditur as vete qe mbrenda vete intelektit te tyre perbejne gjeniun ,,,

..me intereson pergjigja mendimet e juajalidhje me pytjen time , per nje pergjigje defenetive qe mundohem ti jap kesaj pytje ,

.... pse Talenti tek njeriu percillet me dembeli apo jo pune ,eksiston vertet gjithesesi nje faktor ndales , pengues qe bene gjenite e lemive te caktuar apo talentet te jene ne nr te caktuar , ???--vertet eshte ky fati jone i destinuar si krijesa , vertet kaq eshte aftesija jone intelektuale , kaq dime te sfidojme ligjet e natyres ????
..pra thjeshte si mendoni , pse te talentuarit . japin (shprehin) shume pak ne opinjone ???????

kiki_usa
10-08-06, 05:35
UMMMMM
ne ket rast per te kuptur tye se qka je ka pyet apo qka je ka don me thon esht shum vershtir.....

por pergjigjja ime kishte me qen kjo....

Te talentuarit din te shkrujn ate qka mendojn ne pika te shkurtura the nuk i vyn 1 meter faqe,,,
ndersa te pa taletuarit mundohen me then dicqka e smujn keshtu qe opinioni i duket shum i gjate.....

ti e kishe persier krejt haver kush met kuptu nuk esht ka mundet se ku e ke fjalen keshtu qe shkrujn ma pak edhe me pyetje ma adekuate.........

Follow-ME
10-08-06, 11:15
Une do shprehja mendimin time lidhur me pyetjen apo elaborimin qe ju i keni bere ketij fakti..

Menyra e perceptimit te gjerave dhe Jetes ne pergjithesi per kete lloj njerezish sikur ndryshon nga masa e gjere dhe mendimet kolektive,rendesi me te madhe sikur ka lehtesia me te cilen ato gjejne pergjigjet per gjerat te cilat nje shumice tjeter i merr si te pazgjidhura(ketu ka te beje shume edhe horizonti i gjere qe posedojne qe ka te beje me trashegimine gjenetike por edhe deshiren e madhe per te lexuar dhe mesuar sa me shume),por prap duhet te ceke se menyra e kufizuar apo e shkurte me ane te se ciles ato shprehin pikepamjet e tyre nuk duhet te kuptohen automatikisht si dembeli por me shume si nje dicka qe sqaron shkurte dhe thjeshte pikepamjet e tyre per Jeten!!

Fillimi i gjithckaje eshte njohja e vetvetes,ekzistojne shume pak njerez qe kane provuar te hapin deren e vetvetes dhe te vetmit qe kane bere kete jane ata qe me ane te shprehjeve kane depertuar deri ne thellesite me te erreta te vetes sone,nese nuk pranojme te dy anet tona si te miren ashtu edhe te keqen nuk do arrijme kurre te njohim vetveten tone,genjeshtra dhe hipokrizia kane lindur bashke me njeriun dhe ne jemi te detyruar te jetojme me nje fakt te tille dhe ne fund pasi te kemi pranuar edhe gjera te padeshirueshme qe bartim ne veten tone do munde te nxjerrim perfundimet llogjike per gjithe gjerat qe hasim ne rrugen e pafunde drejt vdekjes perfundimtare..

p.s.Mbeshtete besimin tend vetem ne faktet dhe mos u beso fjaleve:ne jete do te takosh njerez qe jetojne ndryshe e flasin ndryshe!!...

4peace
10-08-06, 18:52
, Kam nje ide pytje te pa formuluar mire ,( dij qe si pergjigje arsyetoj shume teori te pa formuluara saktesisht ,) .....per aq sa kohe jam dhe lexoj postimet e te tjereve ketu ,( si zakonisht eshte nje numer i caktuar qe te terhjek vemendjen me postimet e tyre , ato pak postime qe i adresojne japin te kuptosh shume per idet ,kendveshtrimet e tyre ndaj qasjeve, vizjoni qe perben mendimi i tyre , .. mirpo shume here shof qe jane pasiv ne shkrime , pra qdo e thene e postuar e tyre eshte si nje shkendij qe "rastesisht "u tha , u lancua dhe treti diku ne gjithesi , nese e shikon me me ,analize me te thelle dhe e neglizhon faktorin dembeli , edhe e mendon ku qendron arsyeja ?,-dihet qe kane potencial intelektual ,shume here kam pershtypje,sypozoj qe keto teori, ne trurin e tyre jane aq te te rendomta sa qe sigurisht mendoj qe mendojne nuk ja vlen te shprehen ne menyre publike , pra pa ditur as vete qe mbrenda vete intelektit te tyre perbejne gjeniun ,,,

..me intereson pergjigja mendimet e juajalidhje me pytjen time , per nje pergjigje defenetive qe mundohem ti jap kesaj pytje ,

.... pse Talenti tek njeriu percillet me dembeli apo jo pune ,eksiston vertet gjithesesi nje faktor ndales , pengues qe bene gjenite e lemive te caktuar apo talentet te jene ne nr te caktuar , ???--vertet eshte ky fati jone i destinuar si krijesa , vertet kaq eshte aftesija jone intelektuale , kaq dime te sfidojme ligjet e natyres ????
..pra thjeshte si mendoni , pse te talentuarit . japin (shprehin) shume pak ne opinjone ???????

Pershendetjet e mia

Une u mundova ta formuloj kete peytjen e paformuluar dhe tani eshte duke ma marre mendja se e kam kuptuar.
Dhe, ashti sic e kam kuptuar une kete pyetje, ma merr mendja se "talentet e fshehura" jane aq talente sa qe kane mendjen se ku shkruajne, pse shkruajne, sa duhet te shkruajne etj. etj...Keshtuqe une nuk besoj aspak se eshte puna te "dembelia" e tyre por se nuk kane nge te shkruajne ku, jo vetem qe nuk mirepriten por edhe urrehen, ofendohen, injorohen, poshterohen ne menyrat me te uleta... thjesht: nuk iu lejohet te shprehen, pengohen me te gjitha menyrat e mundshme, keshtuqe, si "talente te fshehte" qe jane, ma merr mendja, e kan zgjedhur "rrugen e heshtjes", sepse heshtja eshte ari.

Ky ishte mendimi im mbi "talentet e fshehur" e "dembele", nese me te vertete e kam formuluar mire pyetjen e paformuluar si duhet...

Pale mos po "gabon" ndonjeri prej tyre e te na paraqitet mu ketu, ne kete teme, megjithese veshtire, shume veshtire...


Me patekeq nga une!
Me paqe qofshit!


***

Drinni
10-08-06, 19:35
, [SIZE=3]

[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]..me intereson pergjigja mendimet e juajalidhje me pytjen time , per nje pergjigje defenetive qe mundohem ti jap kesaj pytje ,

.... pse Talenti tek njeriu percillet me dembeli apo jo pune ,eksiston vertet gjithesesi nje faktor ndales , pengues qe bene gjenite e lemive te caktuar apo talentet te jene ne nr te caktuar , ???--vertet eshte ky fati jone i destinuar si krijesa , vertet kaq eshte aftesija jone intelektuale , kaq dime te sfidojme ligjet e natyres ????
..pra thjeshte si mendoni , pse te talentuarit . japin (shprehin) shume pak ne opinjone ???????


Don apo nuk don ėshtė njė copė-pjes e liris sė vendimėve, ku mė keqardhje mund ta them se shumė njerėz nė jetėn e tyre pak apo fare pak shėrbehen me tė, sepse ata..............
-Potzencialin dhe Talentin e tyre nuk vlersojn sa duhet,
-Principeve tė suksesėve u kushtojn pak vėmendje,
-Motorin "Motivim" rrall nė lojė e fusin,
-rrugėn e aktivitetėve kreative lėn pėr tė fundit,
-veten e realizojn, nė tė shumten e rasteve kur dhe ėshtė von dhe shumė vonė,
-dhe nga unė i dijė edhe ashtu tė gjitha, humbin solidaritetin mė tė tjerėt.
A ja qellova more hiq:biggrin:

napoleoni
13-08-06, 00:33
Pyetja e tė nderuarės Jador ėshtė jo mirė e formuluar por ēka ėshtė mė me rėndėsi, kuptohet pėrmbajtja e saj. Ne mund tė flasim shumė pėr talentin si dhunti e njė pjese tė njerėzve por duhet tė kemi gjithnjė parasysh se ata nuk janė garancė pėr sjellje tė mirė nė shoqėri, mes miqėsh e ndoshta edhe me veten e tyre. Talenti ėshtė dhunti qė sė pari duhet identifikuar atė, pastaj duhet zhvilluar/ushqyer atė, pastaj duhet edhe mėsuar metodėn se si personi talent ta transmetojė atė tek tė tjerėt. Nėse nuk arrihet kjo, talenti mbetet i pashfrytėzuar, dhe askush nuk ia sheh hajrin, le mė shoqėria por as personi qė e posedon. Mendoj se shumica e njerėzve janė tė kėtillė. Mendoj se tek secili nga ne fshihet ndonjė dhunti/talent nė ndonjė lėmi. Janė tjera hesape nėse ajo identifikohet, shfrytėzohet, transmetohet. Pėr talentin eshte folur e shkruar shumė. Madje shpesh kur e lidhim me gjenialiteitin, nuk mundemi tė mos flasim pėr anomali tė ndryshme tek personat nė fjalė, deri edhe nė sėmundje psiqike apo shpirtėrore: mjafton tė kujtojmė Ajnshtajnin dhe problemet e tij nė tė lexuar dhe folur qysh ne femijeri, Van Gogun dhe shizofrenine e tij tė veēantė, Strindbergun dhe maninė e tij tė persekutimit, Da Vinēin dhe zhvillimin e tij tė vonshėm, etj etj. Kėta gjatė punės sė tyre shfrytėzuan talentin si dhunti, ndėrsa gjenialiteti i tyre qėndron nė atė se krijuan.

Tė mos u ngarkoj me lexim tė gjatė, pasi qė ka shumė tė thuhet ne kete drejtim, mendoj se talent posedojmė tė gjithė sepse tė tillė jemi krijuar, por jo tė gjithė arrijmė ta transmetojmė atė denjėsisht p.sh. ndodhė qė perceptimet e ndryshme nuk mund ti shprehim ashtu si i ndjejmė, edhe po ti shprehim me gojė nuk mund tė ju japim formė nė shkrim. Njeriu gjithmonė ka kėrkuar rrugė qė ta plason idenė e tij sa mė mirė. Pėr kėtė kemi pikturėn, muzikėn, poezinė etj etj. Njeriu gjatė zhvillimit tė tij ka zbuluar shumė metoda tė shprehjes derisa themi se edhe kur heshtim shprehim diēka.... ( kjo nuk vlen per FD, haha) Pjesa e dukshme e talentit, nga mė tė rėndėsishmet, ėshtė kapaciteti i tė transmetuarit tek tjetri. Tingėllon paradoksale, por mendoni sa talentė lindin e vdesin ne heshtje, pa lėnė gjurmė. Ne nuk i njohim, nuk e dijmė sa janė...Ndoshta pikerisht pėr kėtė i gjithė pėrparimi i shoqėrisė njerėzore ėshtė i pėrqėndruar nė shumė pak persona nė krahasim me numrin e njerėzve... Majmuni ka talent ? Nėse ia arrijmė qė njė majmun ta mėsojmė tė flas disa fjalė, kėtij majmuni nuk do t`ia arrijmė kurrė t`ia mėsojmė mėnyrėn se si ky t`i mėsojė majmunat e tjerė tė flasin. Dhe pėr kėtė mbetet gjithmonė majmun, pavarėsisht se ndoshta ka pak talent.

vendasi
13-08-06, 01:00
, Kam nje ide pytje te pa formuluar mire ,( dij qe si pergjigje arsyetoj shume teori te pa formuluara saktesisht ,) .....per aq sa kohe jam dhe lexoj postimet e te tjereve ketu ,( si zakonisht eshte nje numer i caktuar qe te terhjek vemendjen me postimet e tyre , ato pak postime qe i adresojne japin te kuptosh shume per idet ,kendveshtrimet e tyre ndaj qasjeve, vizjoni qe perben mendimi i tyre , .. mirpo shume here shof qe jane pasiv ne shkrime , pra qdo e thene e postuar e tyre eshte si nje shkendij qe "rastesisht "u tha , u lancua dhe treti diku ne gjithesi , nese e shikon me me ,analize me te thelle dhe e neglizhon faktorin dembeli , edhe e mendon ku qendron arsyeja ?,-dihet qe kane potencial intelektual ,shume here kam pershtypje,sypozoj qe keto teori, ne trurin e tyre jane aq te te rendomta sa qe sigurisht mendoj qe mendojne nuk ja vlen te shprehen ne menyre publike , pra pa ditur as vete qe mbrenda vete intelektit te tyre perbejne gjeniun ,,,

..me intereson pergjigja mendimet e juajalidhje me pytjen time , per nje pergjigje defenetive qe mundohem ti jap kesaj pytje ,

.... pse Talenti tek njeriu percillet me dembeli apo jo pune ,eksiston vertet gjithesesi nje faktor ndales , pengues qe bene gjenite e lemive te caktuar apo talentet te jene ne nr te caktuar , ???--vertet eshte ky fati jone i destinuar si krijesa , vertet kaq eshte aftesija jone intelektuale , kaq dime te sfidojme ligjet e natyres ????
..pra thjeshte si mendoni , pse te talentuarit . japin (shprehin) shume pak ne opinjone ???????
:smile: J'ador haha J'adore Temen tende poashtu:wink:
Sa bukur e ke pershkruare veten tende me ket Teme:biggrin: J"ador...a po e shef qe shumica spo shenojne me sespe po mendojne se jane Talenta...
Teme e qelluare........
Mbetesh e pershendetur ..
Vendasi

LOJETARI
19-08-06, 18:52
Mendoj se pasiviteti i tyre nuk duhet te futet ne nje thes me dembeline ngase te shkruash permanent ne forum njeriut edhe i duhet kohe ,ndersa dihet se sa veshtire eshte te gjeshe ata minuta per te shkarkuar mendimet ne forme anonimiteti .Dhe se pikerishte kjo forme anonimiteti eshte ndoshta bariera kyqe qe edhe frenon ata te zhveshin njohurine e tyre para nje opinioni i cili jo vetem qe mundet por edhe i kundervihet ne forma te ndryshme jo edhe rrallehere ne forma banale duke i dhene diskutimit ngjyren e joseriozitetit .Prandaj une kuptoj plotesishte ate qe Jador kerkon por gjitheashtu kuptoj edhe rezerven qe shprehet nga keta persona per te cilet kam konsiderate te veqant .

halla e madhe
19-08-06, 19:16
Talenti i fshehur apo "dembel" siq thot Jador jane persona te heshtur dhe gjyetar te persosur,qellojne cakun ne momentin e duhur,nje fjali e tyre sado e thjeshte permban domethenje vendimtare:wink:

jadore
20-08-06, 20:43
..lexova me vemendje pergjigjet dhe mendimet e gjithesecilit qe postuat ne kete teme ...........Ju faliminderit ......... them qe vertet me ndihmuat , nga pershtypjet gjate leximit te komenteve te juaja, fillova te kristalizoj pergjigjet dhe zgjidhjen e mendimeve rreth pyetjes te paformuluar ,,Taleni .....pres dhe mendime dhe postime tjera qe perfundimisht te kthehem dhe nje here tek fillimi i formulimit te mendimit si pytje ....pra eshte nje lloj "asociacioni , "nga pergjigjet gjithmbarsore te formuloj nje pytjet ....
............me respekt per te gjithe ,antaret me te mrekulluar te virtualitetit global ..

Paradox_13
20-08-06, 20:59
, Kam nje ide pytje te pa formuluar mire ,( dij qe si pergjigje arsyetoj shume teori te pa formuluara saktesisht ,) .....per aq sa kohe jam dhe lexoj postimet e te tjereve ketu ,( si zakonisht eshte nje numer i caktuar qe te terhjek vemendjen me postimet e tyre , ato pak postime qe i adresojne japin te kuptosh shume per idet ,kendveshtrimet e tyre ndaj qasjeve, vizjoni qe perben mendimi i tyre , .. mirpo shume here shof qe jane pasiv ne shkrime , pra qdo e thene e postuar e tyre eshte si nje shkendij qe "rastesisht "u tha , u lancua dhe treti diku ne gjithesi , nese e shikon me me ,analize me te thelle dhe e neglizhon faktorin dembeli , edhe e mendon ku qendron arsyeja ?,-dihet qe kane potencial intelektual ,shume here kam pershtypje,sypozoj qe keto teori, ne trurin e tyre jane aq te te rendomta sa qe sigurisht mendoj qe mendojne nuk ja vlen te shprehen ne menyre publike , pra pa ditur as vete qe mbrenda vete intelektit te tyre perbejne gjeniun ,,,

..me intereson pergjigja mendimet e juajalidhje me pytjen time , per nje pergjigje defenetive qe mundohem ti jap kesaj pytje ,

.... pse Talenti tek njeriu percillet me dembeli apo jo pune ,eksiston vertet gjithesesi nje faktor ndales , pengues qe bene gjenite e lemive te caktuar apo talentet te jene ne nr te caktuar , ???--vertet eshte ky fati jone i destinuar si krijesa , vertet kaq eshte aftesija jone intelektuale , kaq dime te sfidojme ligjet e natyres ????
..pra thjeshte si mendoni , pse te talentuarit . japin (shprehin) shume pak ne opinjone ???????

Citat nga nje leter e juaja e nderuar..

eshte ne natyren e njeriut qe ne aktivitetet qe gjene veteveten te inkuadrohet ,,
megjithate ,mendoj qe virtualiteti eshte nje forme Tipike te shprehesh mendimin personal ,pa krijuar perqarje apo ndasi , mendoj qe nje postim i tille pa anime veqsa sjell ekujliberim,dhe zbut "debatet e acaruara " ...per fund gjithmone mekatojme kur keqvlersojme aftesite tona ,,

Besoj qe pergjigja ime e para disa dite te ket qen e kuptuar nga ju e nderuara Jador.

Dilaver
31-03-07, 10:49
Talenti ėshtė njė prirje me tė cilėn lindin (ata tė cilėt e posedojnė) dhe paraqet njė fuqi pasive. Mendoj sė pikėrisht pėr shkak tė kėsaj fuqie, egzistojnė njerėz tė cilėt kurr nuk arrijnė tė zbulojnė talentin e tyre, por edhe nė anėn tjetėr egzistojnė njerėz tė cilėt mendojnė se janė talentė tė shquar deri nė atė masė sa vetėn e konsiderojnė gjenial.
Kemi dhe grupin tjetėr tė njerėzve tė cilėt janė tė vetėdijshėm pėr talentin e tyre, por megjithatė nuk kan energji (redukimet KEK) tė mjaftueshme qė talentin e tyre tė fusin nė pėrdorim e tė shfrytėzojnė nė mėnyrė tė drejtė.
Talenti ėshtė i lidhur ngushtė edhe me trashegiminė gjenetike, e kur tė bashkohen; talenti(qoftė trashėgimi apo..) + arsimi/kualifikimi + puna/veprat = atėherė mund tė themi se bėhet fjalė pėr talentė aktivė.

LABI
29-04-07, 17:47
, Kam nje ide pytje te pa formuluar mire ,( dij qe si pergjigje arsyetoj shume teori te pa formuluara saktesisht ,) .....per aq sa kohe jam dhe lexoj postimet e te tjereve ketu ,( si zakonisht eshte nje numer i caktuar qe te terhjek vemendjen me postimet e tyre , ato pak postime qe i adresojne japin te kuptosh shume per idet ,kendveshtrimet e tyre ndaj qasjeve, vizjoni qe perben mendimi i tyre , .. mirpo shume here shof qe jane pasiv ne shkrime , pra qdo e thene e postuar e tyre eshte si nje shkendij qe "rastesisht "u tha , u lancua dhe treti diku ne gjithesi , nese e shikon me me ,analize me te thelle dhe e neglizhon faktorin dembeli , edhe e mendon ku qendron arsyeja ?,-dihet qe kane potencial intelektual ,shume here kam pershtypje,sypozoj qe keto teori, ne trurin e tyre jane aq te te rendomta sa qe sigurisht mendoj qe mendojne nuk ja vlen te shprehen ne menyre publike , pra pa ditur as vete qe mbrenda vete intelektit te tyre perbejne gjeniun ,,,

..me intereson pergjigja mendimet e juajalidhje me pytjen time , per nje pergjigje defenetive qe mundohem ti jap kesaj pytje ,

.... pse Talenti tek njeriu percillet me dembeli apo jo pune ,eksiston vertet gjithesesi nje faktor ndales , pengues qe bene gjenite e lemive te caktuar apo talentet te jene ne nr te caktuar , ???--vertet eshte ky fati jone i destinuar si krijesa , vertet kaq eshte aftesija jone intelektuale , kaq dime te sfidojme ligjet e natyres ????
..pra thjeshte si mendoni , pse te talentuarit . japin (shprehin) shume pak ne opinjone ???????


Fjalet si: Gjeni , Intelegjent, Talent , Afinitet, Dijetare, ... Jane fjale qe shpeshhere ju ngatrrohen demetheniet e tyre , nga nje here edhe perdoren si sinonime te njera tjetres!! Mirepo , keto fjale dallojne ne mes vete, sado qe mund te kene ngjashmeri , gjera (cilesi) te perbashketa ne mes vete .

Te paturit afinitet, talent per nje veprimtari, aktivitet te caktuar , nuk te bene te diture edhe ne aktivitetet , apo gjerat tjera... Afiniteti , talenti mund te jet nje predispozite e lindur... por , jo domosdoshmerisht e zbuluare, e realizuare , po qe se nuk kultivohet ajo predispozite...

Njeriut mund t'i kaloj e tere jeta , pa e kuptuar , pa e zbuluar se ka prirje per ndonje , veprimtari , aktivitet te caktuare ... Ndodhe qe talentet, aftesite, cilesit e njeriut per nje veprimtari, aktivitete zbulohen, rastesisht ( nga pasioni , apo situata te ngjashme qe nxiten nga subkoshienca ), apo edhe ne menyre te organizuare ( neper institucione te ndryshme edukativo - arsimore, neper spektakle te ndryshme me karakter konkuruese...). Por, poqese keto cilesi, predispozita nuk kultivohen tek nje person... ato me kalimin e kohes mund te shuhen apo te pesojne ndryshime ne cilesi te tyre , per shkak te faktoreve te ndryshem cofte kohore, apo rrethanore .

Dallimi ne mes talenteve dhe nejrezve qe konsiderohen me nje intelegjence mestare po thuaj nuk dallon fare... Nese cilesit predispozitat e ketyre njerezve nuk kultivohen....

Ne fjalorin/zhargonin popullore shpesh here i hasim fjalet si : i diture , apo i pa diture ... Te shumten e rasteve keta njerez edhe perceptohen si te mencur!!!

Ne fjalorine intelektuale, shkencore, shpesh i hasim fjalet si : i informuar apo i pa-informuar ...Te shumten e rasteve personat e informuare perceptohen si njerez te dijeshem... Mirepo, jo domosdo edhe te mencure....
....
...
...
...

Fjalet Gjeni , Intelegjent, Talent, i mencur, i Dijshem, I informuar... sado qe mund te kene lidhmeri ndermjet njera tjetres... sado qe mund te kene afersi ne kuptime .... dallojne mes njera tjetres...

Se cka e bene nje person gjeni , itelegjent , talent, te mencur ??? Keto pergjegje i jep paradigma (qe i trajton, i ka lende dhe objekt studimi)shkencore e Psikologjise Personalitetit ...

Reana
30-04-07, 04:55
mendoj se te gjithe pjesemarresit ne kete forum, gjinden ketu vullnetarisht, prandaj nese dikush gjindet ne nje mjedis gjate kohes se lire, dhe ne njefare menyre per te kaluar kohen e lire, jo patjeter do te ndjehet i/e cytyr te "shfaq inteligjencen" ne cdo fjale qe e shkruan....(perveq nese nuk eshte duke pritur ndonje cmim si personi me i pelqyer)...

jo vetem ne kete forum, por ne cilindo mjedis virtual, motivet e pjesemarresve/antareve jane te ndryshme;
dikush ben humor, dikush flirton, dikush ben propaganda religjioze (keta mulla-haxhi-priftrinjte), dikush kritikon dhe ben rremuje (:biggrin:), dikush rrin dhe hudh fjale here pas here prej kendit, dikush ushqehet me thashethenat dhe storjet intime te te tjereve, etj, etj...
varet prej temes, prej momentit, prej kohes ne dispozicion te antareve, prej interersimit per bashkebisede, etj, etj, se si dote vaje debati ne kuader te nje teme...

pjesemarrja ne nje mjedis virtual, nuk eshte test i inteligjences, po as nuk besoj te perjetohet si dicka e tille edhe prej shumices se antareve, (qe verehet edhe prej nonshalances me te cilen shkruajne)......
ajo qe "shohim" ne pikepamjet qe prezentojne antaret permes shkrimeve, nuk besoj te jete me shume se nje karikature e secilit prej nesh; cdonjeri posedon dimensione me te gjera sesa qe arrijme te "lexojme" neper postime-se paku shpresoj te jete keshtu....

Reana
30-04-07, 05:04
Fjalet si: Gjeni , Intelegjent, Talent , Afinitet, Dijetare, ... Jane fjale qe shpeshhere ju ngatrrohen demetheniet e tyre , nga nje here edhe perdoren si sinonime te njera tjetres!! Mirepo , keto fjale dallojne ne mes vete, sado qe mund te kene ngjashmeri , gjera (cilesi) te perbashketa ne mes vete .

Te paturit afinitet, talent per nje veprimtari, aktivitet te caktuar , nuk te bene te diture edhe ne aktivitetet , apo gjerat tjera... Afiniteti , talenti mund te jet nje predispozite e lindur... por , jo domosdoshmerisht e zbuluare, e realizuare , po qe se nuk kultivohet ajo predispozite...

Njeriut mund t'i kaloj e tere jeta , pa e kuptuar , pa e zbuluar se ka prirje per ndonje , veprimtari , aktivitet te caktuare ... Ndodhe qe talentet, aftesite, cilesit e njeriut per nje veprimtari, aktivitete zbulohen, rastesisht ( nga pasioni , apo situata te ngjashme qe nxiten nga subkoshienca ), apo edhe ne menyre te organizuare ( neper institucione te ndryshme edukativo - arsimore, neper spektakle te ndryshme me karakter konkuruese...). Por, poqese keto cilesi, predispozita nuk kultivohen tek nje person... ato me kalimin e kohes mund te shuhen apo te pesojne ndryshime ne cilesi te tyre , per shkak te faktoreve te ndryshem cofte kohore, apo rrethanore .

Dallimi ne mes talenteve dhe nejrezve qe konsiderohen me nje intelegjence mestare po thuaj nuk dallon fare... Nese cilesit predispozitat e ketyre njerezve nuk kultivohen....

Ne fjalorin/zhargonin popullore shpesh here i hasim fjalet si : i diture , apo i pa diture ... Te shumten e rasteve keta njerez edhe perceptohen si te mencur!!!

Ne fjalorine intelektuale, shkencore, shpesh i hasim fjalet si : i informuar apo i pa-informuar ...Te shumten e rasteve personat e informuare perceptohen si njerez te dijeshem... Mirepo, jo domosdo edhe te mencure....
....
...
...
...

Fjalet Gjeni , Intelegjent, Talent, i mencur, i Dijshem, I informuar... sado qe mund te kene lidhmeri ndermjet njera tjetres... sado qe mund te kene afersi ne kuptime .... dallojne mes njera tjetres...

Se cka e bene nje person gjeni , itelegjent , talent, te mencur ??? Keto pergjegje i jep paradigma (qe i trajton, i ka lende dhe objekt studimi)shkencore e Psikologjise Personalitetit ...


Labi, me "tranove" me keto sqarime!!!

kam pershtypje se nga deshira per te tingelluar "i talentuar", je duke shperfillur boshtin e temes dhe autoren ne vecanti, gje qe nuk po me duket fort inteligjente, as e motivuar fisnikerisht!!!

sherri
30-04-07, 14:15
Me sa u kuptua?,pyetja esht per intelegjentet,Talentet,apo "Gjenit"ne virtualitet,ne forume.
Dhe pikrisht meq esht be nje koment(ne form pytje)ne F.D-ja aludimi esht pikrisht per antaret e keti forumi.
Pa dyshim mendoj se ka te till ketu,dhe ka pase edhe me heret? qeshtja esht se kush jan,cilat jan kriteret qe te i vlersojm ata.
Nuke mendoj qe ata qe shkruajn pak,nuk jan aktiv,ben disa shkrime te mira medoemose te je jen talent,apo te dishem.
Ketu has edhe ne shkrime te kopjuara,vren shkrime qe behen me liber apo gazet ne preher!?te tillet nuk kan si te jen aktiv te ken shume shkrime,dhe meq esht virtualitet te tillet nuk mundemi me bindje ti cilsojm si te aft,dishem,talent etj.....
Per ata qe me te vertet mendojm se jane,mendoje nuk esht "dembelia"ne pyetje pse nuk jane aktiv.
"Gjenit"Intelektualet e vertet ne prgjithsi..flasin dhe shkruajn pak!?mendoj qe arsyeja esht:sa me shume qe mesojn din,te njejten kohe ju rritet nevoja per die,dhe i shofin pa-diturit.
Nje fjal te urt e lexova ketu ne F.D s“me kujtohet nofka!..por ishte interesante.dhe peshtatet me ket ca u mundova te them:

"Dituria esht si nje ishull,sa me shume qe te rritet aq me shume zgjatet via e bregut te pa-dituris" keshtu disi sjam i sigurt a ishte plotsisht keshtu:mad:

Agolli
30-04-07, 14:33
Talenti i fshehur!
Mendimi ime eshte, se ka te beje me dicka qe posedon pa dijen tende..dhe vrehet nga syri apo mendja e tjeterkujt!
Shpeshe degjoje kur ti thuhet dikujt apo i theme dikujna
,, paske nje talent te fshehur,,!
p.sh. dikush kendon bukur, tjetri vallzon bukur, disa lindin talenta dhe nuk jan te vetedishem per aftesit e tyre....!!
Nje mendim i imi,,,,,,,,,,,

LABI
30-04-07, 18:06
[quote=LABI]

Labi, me "tranove" me keto sqarime!!!

kam pershtypje se nga deshira per te tingelluar "i talentuar", je duke shperfillur boshtin e temes dhe autoren ne vecanti, gje qe nuk po me duket fort inteligjente, as e motivuar fisnikerisht!!!


Menyra e te pranuarit, kuptuarit , perceptuarit drejt te mesazheve, informatave , eshte nje tregues qe flet per intelegjencen e nje personaliteti ... :biggrin: :biggrin:

Por, te scaruarit , diskutuarit cofte ne forma digresioni , shkputjeje, te kritikuari - per te sjellur/argumentuar arsyeshem rreth ceshtjeve per te cilat diskutohet nuk e perceptoj si shperfillje, injorim ... Perkundrazi, vullnet-mire per te vene ne pah disa leshime te vogla (me vetedije , apo pavetedije), ne menyre qe te evitohen , t'mos krijohen laithitje apo kuptimesi te gabuara per fjalet , nocionet e perdorura ....


Te shprehurit me fjale si : apo , ose , shpreshehere perdoren per te nderlidhur, shprehur-ngjashmerine e fjaleve !!


Gjeni - apo - talent

Dembel - apo - Jo pune

Kete mund t'a vreni me poshte, nga nje pjese e shkeputur e shkrimit te autores se temes >>>

"pse Talenti tek njeriu percillet me dembeli apo jo pune ,eksiston vertet gjithesesi nje faktor ndales , pengues qe bene gjenite e lemive te caktuar apo talentet te jene ne nr te caktuar , ???--vertet eshte ky fati jone i destinuar si krijesa , vertet kaq eshte aftesija jone intelektuale , kaq dime te sfidojme ligjet e natyres ????
..pra thjeshte si mendoni , pse te talentuarit . japin (shprehin) shume pak ne opinjone ??????? ""

LABI
30-04-07, 18:14
mendoj se te gjithe pjesemarresit ne kete forum, gjinden ketu vullnetarisht, prandaj nese dikush gjindet ne nje mjedis gjate kohes se lire, dhe ne njefare menyre per te kaluar kohen e lire, jo patjeter do te ndjehet i/e cytyr te "shfaq inteligjencen" ne cdo fjale qe e shkruan....(perveq nese nuk eshte duke pritur ndonje cmim si personi me i pelqyer)...

jo vetem ne kete forum, por ne cilindo mjedis virtual, motivet e pjesemarresve/antareve jane te ndryshme;
dikush ben humor, dikush flirton, dikush ben propaganda religjioze (keta mulla-haxhi-priftrinjte), dikush kritikon dhe ben rremuje (:biggrin:), dikush rrin dhe hudh fjale here pas here prej kendit, dikush ushqehet me thashethenat dhe storjet intime te te tjereve, etj, etj...
varet prej temes, prej momentit, prej kohes ne dispozicion te antareve, prej interersimit per bashkebisede, etj, etj, se si dote vaje debati ne kuader te nje teme...

pjesemarrja ne nje mjedis virtual, nuk eshte test i inteligjences, po as nuk besoj te perjetohet si dicka e tille edhe prej shumices se antareve, (qe verehet edhe prej nonshalances me te cilen shkruajne)......
ajo qe "shohim" ne pikepamjet qe prezentojne antaret permes shkrimeve, nuk besoj te jete me shume se nje karikature e secilit prej nesh; cdonjeri posedon dimensione me te gjera sesa qe arrijme te "lexojme" neper postime-se paku shpresoj te jete keshtu....

Reana e ke perfillur temen e autorese ... Apo shkrimi juaj eshte motivuar jo fisnkirisht :biggrin: :tongue:

"Si mendoni , pse te talentuarit . japin (shprehin) shume pak ne opinjone ???????"

panta_rhei
30-04-07, 23:16
Fjalet si: Gjeni , Intelegjent, Talent , Afinitet, Dijetare, ... Jane fjale qe shpeshhere ju ngatrrohen demetheniet e tyre , nga nje here edhe perdoren si sinonime te njera tjetres!! Mirepo , keto fjale dallojne ne mes vete, sado qe mund te kene ngjashmeri , gjera (cilesi) te perbashketa ne mes vete .

Te paturit afinitet, talent per nje veprimtari, aktivitet te caktuar , nuk te bene te diture edhe ne aktivitetet , apo gjerat tjera... Afiniteti , talenti mund te jet nje predispozite e lindur... por , jo domosdoshmerisht e zbuluare, e realizuare , po qe se nuk kultivohet ajo predispozite...

Njeriut mund t'i kaloj e tere jeta , pa e kuptuar , pa e zbuluar se ka prirje per ndonje , veprimtari , aktivitet te caktuare ... Ndodhe qe talentet, aftesite, cilesit e njeriut per nje veprimtari, aktivitete zbulohen, rastesisht ( nga pasioni , apo situata te ngjashme qe nxiten nga subkoshienca ), apo edhe ne menyre te organizuare ( neper institucione te ndryshme edukativo - arsimore, neper spektakle te ndryshme me karakter konkuruese...). Por, poqese keto cilesi, predispozita nuk kultivohen tek nje person... ato me kalimin e kohes mund te shuhen apo te pesojne ndryshime ne cilesi te tyre , per shkak te faktoreve te ndryshem cofte kohore, apo rrethanore .

Dallimi ne mes talenteve dhe nejrezve qe konsiderohen me nje intelegjence mestare po thuaj nuk dallon fare... Nese cilesit predispozitat e ketyre njerezve nuk kultivohen....

Ne fjalorin/zhargonin popullore shpesh here i hasim fjalet si : i diture , apo i pa diture ... Te shumten e rasteve keta njerez edhe perceptohen si te mencur!!!

Ne fjalorine intelektuale, shkencore, shpesh i hasim fjalet si : i informuar apo i pa-informuar ...Te shumten e rasteve personat e informuare perceptohen si njerez te dijeshem... Mirepo, jo domosdo edhe te mencure....
....
...
...
...

Fjalet Gjeni , Intelegjent, Talent, i mencur, i Dijshem, I informuar... sado qe mund te kene lidhmeri ndermjet njera tjetres... sado qe mund te kene afersi ne kuptime .... dallojne mes njera tjetres...

Se cka e bene nje person gjeni , itelegjent , talent, te mencur ??? Keto pergjegje i jep paradigma (qe i trajton, i ka lende dhe objekt studimi)shkencore e Psikologjise Personalitetit ...

Tė tillė mund tė jenė ata qė njihen si idiotė (tė pandėrgjegjshėm ose tė pavetėdijshėm)! Budallenjė tė talentuar / talentė tė paaftė!Pėrndryshe shprehja "talenti i fshehur" logjikisht nuk ka kuptim!

1. Pėrderisa qėndron i fshehur dmth nuk dihet nėse ekziston ose jo. (ban vaki gjyshja ime -rahmet shpirti- ka pasur talent pėr skulpturė... edhepse kurrė nuk ka pasė rastin ta dėgjojė kėtė shprehje):mad: .
2. Nėse dihet qė ekziston, nuk mund tė quhet mė "i fshehur".

Titulli dhe diskutimet qė pasuan lėnė pėrshtypjen se secili njeri ėshtė "i dyshimtė" se qenka i talentuar, por nuk e ka shprehur (nga pavetėdija!!???). (Tė paktėn le tė shėrbejė kjo si shpresė pėr tė pasuksesshmit, se ja, paskan qenė tė talentuar edhe ata por rrethanat... ēka me bo).

Kam lexuar e dėgjuar tė flitet pėr talentė tė pazbuluar, nė kuptimin qė opinioni i gjerė nuk ka pasur ende rastin t'i njohė, ose nuk kanė arritur famėn qė meritojnė (kjo tingėllon logjike deridiku), por kjo me "talentin e fshehur" (pėr tė cilin as pronari nuk qenka i vetėdijshėm)... ok, le ta quajmė edhe idenė e shpikėsit tė kėtij termi njė "talent i fshehur"!

Reana
01-05-07, 00:24
[quote=Reana]


Menyra e te pranuarit, kuptuarit , perceptuarit drejt te mesazheve, informatave , eshte nje tregues qe flet per intelegjencen e nje personaliteti ... :biggrin: :biggrin:gezohem qe se paku miraton kete opinion:cool: !Perderisa egzistojne definicione ne psikologji, perceptimet e njerezve jane individuale, jo-univerzale dhe kane dallime te shumta!!!
ate qe kupton ti me inteligjence, jo patjeter eshte e matur me milimetra, dhe jo patjeter perputhet me perceptimin e kujtdo tjeter!!!


pergjegjja yte mbetet edhe me tej jo-konstruktive, per cfare nuk shoh arsye!

Reana
01-05-07, 00:37
Reana e ke perfillur temen e autorese ... Apo shkrimi juaj eshte motivuar jo fisnkirisht :biggrin: :tongue:

"Si mendoni , pse te talentuarit . japin (shprehin) shume pak ne opinjone ???????"


Po, ke te drejte E KAM perfillur temen dhe kam shprehur mendimin tim.
Po ti, do te pergjigjesh ti ne pyetjen e temes?
(apo nuk mundesh te pergjigjesh pa u shfrytezuar me mijera fjale/citime psikologjike e te ngjashme, dhe perseri ne fund te mos jesh pergjegjur ne pyetjen e shtruar. Mos po pret pyetje "perfekte":cool: ?)!

LABI
01-05-07, 11:48
gezohem qe se paku miraton kete opinion:cool: !


ate qe kupton ti me inteligjence, jo patjeter eshte e matur me milimetra, dhe jo patjeter perputhet me perceptimin e kujtdo tjeter!!!
Megjitheate matet ...Perndryshe nuk do t'ishte e mundur qe t'behen dallimet ne intelegjence, apo dallimet mes talentit - gjenise ...:wink:
S'eshte me rendesi te dihen perqindjet, apo cm, mirepo te pakten te behen dallimet kur perdoren keto fjale !

LABI
01-05-07, 12:02
.
Po ti, do te pergjigjesh ti ne pyetjen e temes?

Mos po pret pyetje "perfekte":cool: ?)!

Kam shprehur opinionin tim lidhur me temen .. !!

Menyra, forma e te transmetuarit te mesazheve eshte shume me rendesi ne raportet e nderveprimit shoqerore ...Po ashtu eshte nje tregues qe flet per intelegjencen dhe per atributet ne pergjithesi te nje personaliteti.

jadore
01-05-07, 13:06
jeto dhe jeten time po e deshte ..
eja dhe merre ....veq jeto .....
ata qe s'duan dashurin....
nuk dine se qe eshte miresija ..

...dhe pena ime nis e shkruan ..
kaq e lodhur nga mundimi ..
kerkon nga ty dhe merr dy fjale..
dhe ndalet lumi i zemerimit .....

...ju dua , ju dua ,o fjal hyjenore e kesaj bote ....

kendon Ardit Gjebrea ,vargun e poetit qe pati vullnetin dhe shprehu talentin e tij ..(qe per mes gjenialitetit te fjaleve te qelluara, beri qe te tjeret te gjejne veteveten ..!!!)

Reana
02-05-07, 00:36
Kam shprehur opinionin tim lidhur me temen .. !!

Menyra, forma e te transmetuarit te mesazheve eshte shume me rendesi ne raportet e nderveprimit shoqerore ...Po ashtu eshte nje tregues qe flet per intelegjencen dhe per atributet ne pergjithesi te nje personaliteti.

hmmmmm...cfare po pret? nje aplauz???
ne temen fqinje po protestoje se te thirrurit ne "dallimet biologjike" dhe epersite e nje grupi, jane burim i "konflikteve"!!!
tani ne kete teme disi, s'di pse, kam pershtypje se je ne favor te gjetjes se atyre "dallimeve", prej kendit te inteligjences, qe konsiderohet te jete faktori me kontraverz dhe me diskriminues ne nje mjedis; a nuk e shkaktoi holokaustin, gjenocidin ne Ruande, dhe shume krime tjera, thirrja ne epersine e inteligjences se nje grupi, mbi nje tjeter???

Ne pergjithesi, nuk verej ndonje konsistence ne permbajtjen e shkrimeve tua!

Edhe me tej kam pershtypje se postimet tua ne kete teme jane me shume thumbuese sesa gje tjeter...
(per informimin tend, nganjehere persona me inteligjence shume te larte, kane rezultate te ulta ne testet e pergjithshme te IQ-kjo s'i ben me pak inteligjente, por bota e tyre e te perceptuarit DALLON prej shumices. Disa individe autistik, qe ne pergjithesi mund te kene problem te shprehin edhe nje fjali ne forme korrekte, kane inteligjence mbi mesatare....me nje fjale shkencat shoqerore (psikologjia e pergjithshme) nuk jane shkenca egzakte, dhe NUK MUNDESH me saktesi te matesh inteligjencen e askujt ne menyre univerzale. Fakti se dikush nuk te ka shtruar pyetjen ashtu si e deshiron ti, s'e ben at person me te padijshem e me inteligjence te ulte).

LABI
02-05-07, 15:27
ne temen fqinje po protestoje se te thirrurit ne "dallimet biologjike" dhe epersite e nje grupi, jane burim i "konflikteve"!!!
tani ne kete teme disi, s'di pse, kam pershtypje se je ne favor te gjetjes se atyre "dallimeve", prej kendit te inteligjences, qe konsiderohet te jete faktori me kontraverz dhe me diskriminues ne nje mjedis; a nuk e shkaktoi holokaustin, gjenocidin ne Ruande, dhe shume krime tjera, thirrja ne epersine e inteligjences se nje grupi, mbi nje tjeter???


(per informimin tend, nganjehere persona me inteligjence shume te larte, kane rezultate te ulta ne testet e pergjithshme te IQ-kjo s'i ben me pak inteligjente, por bota e tyre e te perceptuarit DALLON prej shumices. Disa individe autistik, qe ne pergjithesi mund te kene problem te shprehin edhe nje fjali ne forme korrekte, kane inteligjence mbi mesatare....me nje fjale shkencat shoqerore (psikologjia e pergjithshme) nuk jane shkenca egzakte, dhe NUK MUNDESH me saktesi te matesh inteligjencen e askujt ne menyre univerzale.

Jo relevante... Shmangu nga kompleksi paragjykimit!!! Dilemat qe burojne nga biologjia(te menduarit me gjendrra ) jane te tejkaluara tani me!!

Perjashtime ka edhe ne shkenca egzakte .... (Ne 100 te pacijenteve te trajtuar me penicilin... ka mundesi qe 1,2, 3 prej tyre te jene alergjike ne te) ...

Botrat tona krijojne perceptime dhe funksionojne nga dhe ne habituese te ndryshme... Per juve komenti im duket/perceptohet - tendencioz, thumbues , injorues... Per tjetrin ndryshe .. Nga kendveshtrimi im perceptohet ndryshe.

Eshte ceshtje perceptimesh , botekuptimesh - siq u shprehet edhe vete me larte . DALLON
S'e kam problem shmangejen :biggrin: (nuk vuaj nga ndonje kompleks narcizoid) .

Me kaq edhe i dha fund postimit ne kete teme.

Reana
03-05-07, 00:24
Natyrisht se ka perjashtime edhe ne shkencat egzakte...perderisa ne ato jo-egzakte ka edhe me shume, prandaj eshte befasues insistimi, se mundesh te matesh "inteligjencen" e te tjereve me saktesi!
E pranon me ne fund se nuk mundesh ta besh kete me saktesi per secilin/len:biggrin:????

Njekohesisht qe duke u nisur prej parimit se kendeveshtrimet jane te ndryshme, kendi im vazhdon te jete fort relevant! :wink:

turisti
03-05-07, 16:19
, Kam nje ide pytje te pa formuluar mire ,( dij qe si pergjigje arsyetoj shume teori te pa formuluara saktesisht ,) .....per aq sa kohe jam dhe lexoj postimet e te tjereve ketu ,( si zakonisht eshte nje numer i caktuar qe te terhjek vemendjen me postimet e tyre , ato pak postime qe i adresojne japin te kuptosh shume per idet ,kendveshtrimet e tyre ndaj qasjeve, vizjoni qe perben mendimi i tyre , .. mirpo shume here shof qe jane pasiv ne shkrime , pra qdo e thene e postuar e tyre eshte si nje shkendij qe "rastesisht "u tha , u lancua dhe treti diku ne gjithesi , nese e shikon me me ,analize me te thelle dhe e neglizhon faktorin dembeli , edhe e mendon ku qendron arsyeja ?,-dihet qe kane potencial intelektual ,shume here kam pershtypje,sypozoj qe keto teori, ne trurin e tyre jane aq te te rendomta sa qe sigurisht mendoj qe mendojne nuk ja vlen te shprehen ne menyre publike , pra pa ditur as vete qe mbrenda vete intelektit te tyre perbejne gjeniun ,,,

..me intereson pergjigja mendimet e juajalidhje me pytjen time , per nje pergjigje defenetive qe mundohem ti jap kesaj pytje ,

.... pse Talenti tek njeriu percillet me dembeli apo jo pune ,eksiston vertet gjithesesi nje faktor ndales , pengues qe bene gjenite e lemive te caktuar apo talentet te jene ne nr te caktuar , ???--vertet eshte ky fati jone i destinuar si krijesa , vertet kaq eshte aftesija jone intelektuale , kaq dime te sfidojme ligjet e natyres ????
..pra thjeshte si mendoni , pse te talentuarit . japin (shprehin) shume pak ne opinjone ???????


Pershendetje per temen, e nderuara JADOR.

Do te mendohem qe te pergjigjem ne menyren time,me gjithe se jam i mendimit qe - pergjegjja definitive- nuk mundet te ipet per shume arsye,a une e kisha veque vetem njė: Ne si qenje e gjalle,ende nuk e kemi arritur ate nivel qe ta vlersojme TALENTIN e qenjės sonė,andej,na mbesin vetem komentimet.

Talenti im eshte i fshehur tek - budallaqet-,sepse po mundona qe te lexoj dhe aty kam :biggrin: " talent " :biggrin: qe te mos bej asgje prej gjėsė,a jo pakhere i tham vetvetes: ti hanger dhia librat ty ,a me to dhe TALENTIN,ooo TURIST.

Talenti dmth talent qe te jesh e jo qe te bėhesh,sepse, " TALENTI eshte dhurata me te cilen lindemi" dhe ai paraqet nje PROGRESION pasive dhe gravitacionin aktiv. Talenti ( i disa personave) eshte qe edhe te rrijne gjeth diten ashtu,sa per te ndejtur...,sepse TALENTI -brira- s'ka dhe lirisht mund te themi se ,TALENTI eshte vetija e zhvilluar mbimesatare specifike - aftesia e cila naj mundeson arritjen e shpejte dhe te lehte te aftėsive tjera si dhe arritjen e suksesit ne lamit te ndryeshmet.

TALENTI,ēofte dhe ai SOLAR ( :biggrin: ),nuk mundet m'i perballue gravitacionit mendimesh,per ate dhe gravitacionet njerzore,deshirat hyjnore dhe mendimet berthamore ( :biggrin: ) naj i shtjerrin AFTESITE TALENTORE.
Njeriu eshte i TALENTUAR per shume talente,siq jane: ai i shkolles, te jesh shkrimtar,talenti luftarak,talenti punorik,talenti i perjetshem...,por as vet nuk kam ide dhe shpeshhere e pyes veten se si aktivizohet TALENTI,si del ne siperfaqe ?? Mos eshte TALENTI vetem -flatra e momentit- ose eshte vetem -aktivizimi i rastesishem i ores se vet- ??? -nuk di,mirepo, TALENTI me i madh eshte qe te kujdesėmi per vetveten dhe qe ta -ushtrojme- TALENTIN ne drejtimin e -artit se mashtrimit te jetes tone - .

Sa i perket pjese se fundit,une mendoj se te TALENTUARIT japin ( shprehen) pak,sepse ndoshta vet mendojne se jane te talentuar,por kjo nuk dmth se eshte ashtu,kur dihet se nuk ka -tabele- per TALENT,e cila ( tabela),ndoshta edhe mundet qe te ndertohet duke u nisur nga ajo qe : me TALENTIN tone e gėnjejmė vetveten pėr vitėt e tona.

Jo pak here,TALENTI mbulohet nga -hija- e vet = antiTALENTIN per ta konstatuar dhe komentuar TALENTIN,siq jam unė.

Nga TALENTI pa fije talenti,

TURISTI.

Naki
03-05-07, 21:39
Talenti ėshtė njė prirje me tė cilėn lindin (ata tė cilėt e posedojnė) dhe paraqet njė fuqi pasive. Mendoj sė pikėrisht pėr shkak tė kėsaj fuqie, egzistojnė njerėz tė cilėt kurr nuk arrijnė tė zbulojnė talentin e tyre, por edhe nė anėn tjetėr egzistojnė njerėz tė cilėt mendojnė se janė talentė tė shquar deri nė atė masė sa vetėn e konsiderojnė gjenial.
Kemi dhe grupin tjetėr tė njerėzve tė cilėt janė tė vetėdijshėm pėr talentin e tyre, por megjithatė nuk kan energji (redukimet KEK) tė mjaftueshme qė talentin e tyre tė fusin nė pėrdorim e tė shfrytėzojnė nė mėnyrė tė drejtė.
Talenti ėshtė i lidhur ngushtė edhe me trashegiminė gjenetike, e kur tė bashkohen; talenti(qoftė trashėgimi apo..) + arsimi/kualifikimi + puna/veprat = atėherė mund tė themi se bėhet fjalė pėr talentė aktivė.

I nderuari Dilaver ndajė me ju opinionin dhe pajtohem plotėsisht.

Suksesi ėshtė talentė,fati e mbi tė gjitha pėrkushtimi ,puna aktive.

vizionar
17-11-07, 02:15
, Kam nje ide pytje te pa formuluar mire ,( dij qe si pergjigje arsyetoj shume teori te pa formuluara saktesisht ,) .....per aq sa kohe jam dhe lexoj postimet e te tjereve ketu ,( si zakonisht eshte nje numer i caktuar qe te terhjek vemendjen me postimet e tyre , ato pak postime qe i adresojne japin te kuptosh shume per idet ,kendveshtrimet e tyre ndaj qasjeve, vizjoni qe perben mendimi i tyre , .. mirpo shume here shof qe jane pasiv ne shkrime , pra qdo e thene e postuar e tyre eshte si nje shkendij qe "rastesisht "u tha , u lancua dhe treti diku ne gjithesi , nese e shikon me me ,analize me te thelle dhe e neglizhon faktorin dembeli , edhe e mendon ku qendron arsyeja ?,-dihet qe kane potencial intelektual ,shume here kam pershtypje,sypozoj qe keto teori, ne trurin e tyre jane aq te te rendomta sa qe sigurisht mendoj qe mendojne nuk ja vlen te shprehen ne menyre publike , pra pa ditur as vete qe mbrenda vete intelektit te tyre perbejne gjeniun ,,,

..me intereson pergjigja mendimet e juajalidhje me pytjen time , per nje pergjigje defenetive qe mundohem ti jap kesaj pytje ,

.... pse Talenti tek njeriu percillet me dembeli apo jo pune ,eksiston vertet gjithesesi nje faktor ndales , pengues qe bene gjenite e lemive te caktuar apo talentet te jene ne nr te caktuar , ???--vertet eshte ky fati jone i destinuar si krijesa , vertet kaq eshte aftesija jone intelektuale , kaq dime te sfidojme ligjet e natyres ????
..pra thjeshte si mendoni , pse te talentuarit . japin (shprehin) shume pak ne opinjone ???????

Ke dituri per ate cfare flet dhe mos i thuaj te gjitha qe din...

Kur njeriu takon "ARTIN" e tij, kembejn dhe vertetojn shume por "TINGELLOJN" pak...

lyra2
17-11-07, 10:10
Talenti ėshtė vetem pikėnisja.
Nevoitet shumė pak talent qė njeriu tė shohė qartė se ēka ka para hundes,por nevoitet pak mė shumė talent qė njeriu tė kuptojė se nė cilin drjtim duhet tė orjentojė hunden e tij.

4peace
17-11-07, 12:36
*


Pale t'ua "prishi" pakėz.

"Talent" ėshtė quajtur monedha e kohėrave antike (ndonjė historian apo arkeolog i kėtuhit mund ta vėrtetojė mė saktė)...


...kėshtuqė, po t'i kthehemi titullit tė temės (m'fal "Jador". Ani?!) kjo i bie:

"Euro/dollar/leku... i fshehur".


Prandaj, mos i fshihni tė hollat por ato qitni mbi tavolinėn e dardania.de-sė, ashtu qė tė kemi tė gjithė nga pak dobi prej tyre.


Mos ngurroni!


Me t'mira nga ana ime.***

Boemi
15-12-07, 02:29
Talenti,

Uh cfare rremuje ...mu deshte koxha kohe e gjate mi ra ne fund kesaj teme bre te nderuar... moni (folje) jo moni ( emer ), bre, heeee. Shpesh lexoj tema interesante, intriguese ne kete forum qe perkunder dembelise qe te humb kohen e cmuar ne boten virtuele prape disi ndalem e lexoj , dhe gjithnje me nje bjeshke pendimi pse nuk lexova edhe ca faqe ne ndonje liber te nisur me pare e kur te perfunduar, lol.

Leximi i postimeve tuaja fillon gjithnje me pasion dhe duke dal ne fund te temes disi zbehet, shume shpesh me ndodhe kjo. Per dallim me ca forume qe lexoj ne kete vendin e te rreshurave…. me duket sikur nje “ murtaje” ne forumet tona ku gjithnje humbet filli, sa me shume lexon disi pavetedije bie ne gracke te ca forumistave me afinitet qe permendi njeri ketu kete fjal te bukur, te ngacmoj dikend qe nga ndonje teme e kaluar disi peng i ka mbet, apo hyrja ne labirintet e detajeve te panevojshme qe shume pak apo aspak skan lidhje me temen.

“ Dashnoret e Venedikut “ qe per kete grup temat e hapura jan sikur nje vendtakim, dhe ngacmimet e tyre me ane te shkronjave virtuele me siguri mbase edhe shkaktojn ndonje ..si te them more...” virtual orgasm ” hehhee.

Mos te harroj “ humoristet “ qe ne realen mbase me rralle vijn ne shprehje dhe ketu gjithnje takojn “ binjaket” e bashkedyzohen deri sa faqet e fundit te temes jane nje dialog ne mes te ketyre binjakeve e nganjeher edhe trenjaket qe me kujtojn “ brother max “ hehee.Humori padyshim i jep sharm temes, natyrisht kur nuk teprohet dhe nuk kalon nga tema serioze ne 2-3 faqe vetem binjaket ne mes veti duke qeshur me hahaa..hiiiihiii...Propozim….hapni nje teme me titull familja virtuele moderne, keshni sa te mundeni…..lol,natyrisht ne forumin me tema humoristike ah.


Seriozisht, kete qe shkrova e kisha me gjithe mendje. Se paku mua shpesh me “ irriton” dhe replikat e panevojshme qe largojn sharmin qe nje teme do kishte. Kur shumica ne fakt do injoronte e jo bie gracke te detajeve te panevojshme apo zenkave ateher pak me leht do lexoheshin temat qe ja vlen .Me e udhes kishte me qene nje nderhyrje me e madhe nga ana e Moderatoreve qe shkrimet e tepruara humoristike.... ne forumin humoristik , erotike ne erotik, etj etj etj. Aty ku e kan vendin, natyrisht nuk jam qe nderhyrja te jete me “ shpate demokleu” por te mos dilet nga binaret.

Ja e shihni sa mund mu deshte te vij deri sa te jap edhe une nje mendim te shkurt per temen ne fjale, nuk eshte faji im, as nuk i fajesoj humoristat, erotistat e etj ejt. Krejt ju Moderatoret i kini “ fajet” … ja tash u bena “ nervoz “ , lol.

Mendimi im….Talentet, sic dha nje definim te mire Z. Labi, ..pasi permenda Z.Labin, menyra e shkrimeve te Z. Labi mua me duket eshte e lidhur ngushte me definime, perderisa kjo deri dikund irriton Z. Reana dhe keshtu fillon replika e tyre qe largon paksa vemendjen nga tema..per definime,
Z. Labi, kam lexuar disa her do tema te hapura nga ju, kisha pas deshire te lexoj me shume nga ju kur per nje moment kishe mbyllur enciklopedine memorike te sterngarkuar e kishe lejuar pak me shume mendime tuaja, disi leri te dalin pa ngarkese , jam me se i bindur qe nga gjithe ai bagazh do dilnin mendime te thella e shume origjinale qe padyshim edhe Z. Reana do i kishte lexuar me endje ….apo jo Z. Reana…!!! … lol.

Ja, e pash, prape dola pak nga tema, ok kesaj here me dic interesante se ka te bej me teme ah, te e " ngacmoj " Z.labin te jap mendimin e vet…. te dalur si nga nje ujevar ala niagare.

Jador, te kam borxh nje mendim per talentin, ski “ qare “ pa e lexu deri ne fund kete afishim timin se ka te bej perveq temes tende te hapur edhe me rolin tend si moderatore ah…. te kam thene njeher kreative…ende s’ me ke binde shume me kreativitetin tend te pashtershem edhe ne kete lemi, tema,,…hehhee….wow,…

Shiquar te kaluaren, nje udherefyes i shkelqyeshem, eshte e vertete qe talentet ne pergjithesi jan dembela ne jete, ne shumicen e rasteve me shume arrijn sic dihet punetoret, mirepo tek te talentuarit edhe pse shpesh suksesi nuk eshte shume i madhe prap me duket se ka me shume origjinalitet ne punen e tyre sado te vogel, disi lene gjurme me sadopak pune. Kreativiteti i tyre spontan padyshim dallon nga mediokriteti, njeher kam ndegju nje thenje, “ Even a brick wants to get higher up “ , edhe tulla don te ngritet… une mendoj qe te talentuarve nganjeher ju duhet shtytje qe te arrijn lartesirat qe te ben edhe nje tulle te ngritet lart e me at lartesine te shoh dallimin me temel.

Kur te talentuarit arrijn aty ku e kan vendin gjithnje te arriturat e tyre jan inspirim per te tjeret dhe padyshim qe i lene gjurme njerezimit.

Ika..prape ja zgjata…rralle e permall.

Ju pershendes,

Boemi

DEA
15-12-07, 04:08
Jo vetem talenta dembela, po ka talenta me te meta!!!!Shkrimet e Reanes deshmojne talentin e vertet ! qe jep mundesin e te kuptuarit per shume kend apo per te gjithe e jo vetem per njerzit me IQ te larte! te gjesh gjuhen e perbashket me secilin bashkebisedues te seciles kategori eshte dhunti, dhuntia eshte talenti i njeriut !!


Sikur edhe Reana ceku se shumica prej diskutuesve te botes reale jane ketu vetem sa per ta kaluar kohen e lire, jo domosdo duhet ti deshmojne prirjet e ndryshme qe kane.

Njeriun e ben njeri, te qenit njeri!

LABI
16-12-07, 14:02
Talenti,Mendimi im….Talentet, sic dha nje definim te mire Z. Labi, ..pasi permenda Z.Labin, menyra e shkrimeve te Z. Labi mua me duket eshte e lidhur ngushte me definime, perderisa kjo deri dikund irriton Z. Reana dhe keshtu fillon replika e tyre qe largon paksa vemendjen nga tema..per definime,
Z. Labi, kam lexuar disa her do tema te hapura nga ju, kisha pas deshire te lexoj me shume nga ju kur per nje moment kishe mbyllur enciklopedine memorike te sterngarkuar e kishe lejuar pak me shume mendime tuaja, disi leri te dalin pa ngarkese , jam me se i bindur qe nga gjithe ai bagazh do dilnin mendime te thella e shume origjinale qe padyshim edhe Z. Reana do i kishte lexuar me endje ….apo jo Z. Reana…!!! … lol.Ika..prape ja zgjata…rralle e permall.
...
...

Ju pershendes,

Boemi

Te pershendes le Boemm :biggrin: !!
Duke lexuar shkrimin , opinionin tuaj , disi mu krijua nje pershtypje qe jam ne ndonje komunitet virtual , ne te cilen jipen keshilla , terapi te tipit "alaa" - psikoanalitike .

I sjella dhe ca prurje si kuriozitete "enciklopedike" :biggrin: ;

NOTE : cdo gje poashtu dhe njeriun e percjell historia dhe historiciteti ... Une e konsideroj veten si nje produkt-kontinuiteti te saj ...

Madje dhe ne pikturat e Mikelangjelos , Vangogut , s'mund ta gjeshe nje origjinalitet te tille ne cfare konsiston ti ( te paster ).

Njerezit jane te prirur te mendojne shpesh , qe menyra se si ata mendojne , flasin , sjellen, jetojne ... eshte produkt i nje spontaniteti, origjinaliteti ... Edhe fryma humane (origjinaliteti, ekzistenca )- eshte e nderlidhur me historine dhe historicitetin e gjithembareshem te njerezimit .

Mbetesh i pershendetur Boemi

Boemi
21-12-07, 15:03
Pershendetje,

Ne shkrimin tim sa i perket rrjedhes, mbarevajtjes se temave ne kete forum, ishe rastesi nderlidhja me ju, Z.Labi dhe Z. Reana, se pari kete dua ta potencoj.

Reagimi i Z. Dea disi ne “ mbrojtje “ te Z. Reana, menjeher perforcon ate qe kam shkruar me pare per ata qe disi i japin kahje tjeter temave por kete grup se kam permendur, grupacionet. Por sdo hyj me ne kete labirint por do mundohem te kthehem menjeher tek tema dhe ata pak rreshta qe shkrova per temen dhe pergjigjen tuaj .

Z.Labi .....

Nuk eshte konstruktive mendoj une mu nxjer nje pjese e shkrimit mu citu sepse e nxjer nga konteksti ah, shkrimi duhet te lexohet si terresi. Une lexova ate qe kishe shkruar... dhe verej qe ne vazhdimesi i mbetesh lojal stilin tend te shkrimit nepermes citimeve, definimeve, pergjithesimeve, them prape paksa te panevojshme, e ne kete rast edhe spjegon dic nga konteksti historik dhe hyn ne boten e artit te Michelangelo-s dhe Van Gogh-ut, dhe nderlidhesh qe s’ka origjinalitet te paster shiquar nga konteksti historik qe te gjithe jemi vazhdimesi.

Origjinalitet te “ pastert” une nuk kam thene asnjeher ah, lexo shkrimin tim me kujdes.

Nese hyne ne konteks historik ateher do duhej te ktheheshe qe ne shpellat e Artamires, atje ku filloj arti , dhe del ky spjegim qe prape cdo gje transformohet, perkryhet, etj etj, e ketu hyn ky grupi i te talentuarve qe kalojn ne dimensione tjera dhe ne fund i themi dic origjinale, qe une mendoj nuk e mohon dot askush.

Apo ende mendoni Z. Labi qe s’ka fare origjinalitet as ne art qe nga vizatimet e para primitive ne shpellat e Artamires me sic u nderlidhe tek Michelangel-o apo Van Gogh-u….!!!!


Ju Pershendes,

BoemiKujtimi eshte e vetmja parajse nga e cila nuk mund te na debojn. Richter

ShqiPaix
30-12-07, 16:09
Une mendoj qe ēdo njeri ka talent(e) per diēka, por te rralle jane ata qe kane vullnetin ta zhvillojne dhe ta pasurojne.
Eshte sikur puna e nje yrti ; mundesh te kesh plot kushte per ta kultivu (klimen, ujin, etj), por po s'e mbushe kushtin kryesor (dmth ta punojsh), eshte e kot. ;)

Boemi
27-01-08, 01:21
Z. ShqiPaix,

Wow, koxha u lodha me shkru qysh duhet “ nick-un” tend
Z. ShqiPaix,lol. Pajtohem plotesisht me ju. Shume te rralle jan te talentuarit e vertete qe kan vullnetin per te shiju me te tjeret do shtoja thellesite nganjeher te padefinuara mire per shumicen .

Ēudi pak…. ku mbeti Z. Jador qe hapi kete teme interesante e intrigueses, por disi jo shume te kufizuar ….apo ne kerkim te “ definicioneve” te te talentuarve, gjenive, etj etj, ” edhe pse me definicione kemi Z.labin ne ndihmese , prape , ku mbeti Z.Jador te na kumtoj nje “ perkufizim” te te talentuarve por edhe gjenive…por edhe mbarevajtjes se temave ne kete forum ….hehehe

Ne pritje….

Boemi

jadore
13-01-09, 23:08
Z. ShqiPaix,

Wow, koxha u lodha me shkru qysh duhet “ nick-un” tend
Z. ShqiPaix,lol. Pajtohem plotesisht me ju. Shume te rralle jan te talentuarit e vertete qe kan vullnetin per te shiju me te tjeret do shtoja thellesite nganjeher te padefinuara mire per shumicen .

Ēudi pak…. ku mbeti Z. Jador qe hapi kete teme interesante e intrigueses, por disi jo shume te kufizuar ….apo ne kerkim te “ definicioneve” te te talentuarve, gjenive, etj etj, ” edhe pse me definicione kemi Z.labin ne ndihmese , prape , ku mbeti Z.Jador te na kumtoj nje “ perkufizim” te te talentuarve por edhe gjenive…por edhe mbarevajtjes se temave ne kete forum ….hehehe

Ne pritje….

Boemi

... ketej rotull mik ,
.. ne kerkim te talenteve qe qellimishte mundohen te mbulojne ndjesine qe posedojne..
talent i fshehur , dhe sot pas kaq kohe e them , egziston , ..egziston pothuajse tek cdo njeri dhe cdo njeri mbrenda vetes kete e dine .
..pse e fshehin !!!!- kete ende e kam te veshitre te definoj ..!
mendoj qe harrohet ahere kur jetojme momentet e lumtura dhe mundohemi castin magjik te saj mos ta ngarkojme por ta absorbojme ..
.. e harrojme dhe e fshehim dhe ne momentet e mjera qe kalojme sepse dhe me tragjike do ishte ndjesia per sensin qe posedojne ta veme ne sherbim te ndodhise ..dhe pse kete mbrenda vehtes e vuajne ..
definitivishte kam vetem nje perfundim nga gjithe ato jetra talentesh qe kam analizuar ( hahahah)
..ne pergjithesi si shpirtera ndjehen te mjere , ky eshte cmimi ..sepse talenti i tyre ju sherben te tjereve e ndjeshmerija e asaj qe ofrojne per te tjeret shkatrron vet ata ..!!!
kjo eshte arsyeja si duket pse aktrohet apo mbytet nje sens i tille perkrah tyre ..

.. ku mbete ti te japesh definicionin e keti ekuacioni nga kendveshtirmi tjeter ..?

sherri
03-02-09, 08:22
Talent i fshehur!eja na bjer kokes:ja ku jame,une jame talenti! apo si duken talentet,kure behen talent??
Per talentet e e forumit:ca duhet te bejn?qe tu themi talent,gjeni....mendoj qe te tjeret duhet ti vlersojn,ata mund te bejn vetem punen e tyre,po nese askush si kupton,si perfill,as nuk i studjon! si i marrin keto epitete?

Pashe me lart se ish cek Vicent Van Gogh,kure u vlersua talenti i tij?! mbas vdekjes.:mad: Jetoj ne varferi te skajshme pran veprave,qe me vone kushtuan miliona!!ishte ky talent i mshefur?apo munges talenti per ta vlersuar?

Shqiptarė, vėllazėrohuni!
Pemėn stuhishkulur qindra herė,
lėreni tė zėrė rrėnjė thellė.

Shqiptarė, flakni tutje gjilpėrat syshpuse!
Rrėmbeni lopatat e kazmat!
Pemėn kombėtare mbilleni,
para se tė zgjohen orkanėt nacionalistė.

Shqiptarė! Lėrini lopatat e kazmat tė flasin shqip!
Rrėnjėt e kombit tė pijnė ujė nė pusin mė tė thellė.
Stuhitė nuk po flejnė.
Stuhitė shtegtuan pėrkohėsisht nėn qiejt e tjerė.

Stuhitė nuk do vonojnė.
Drejt qiellit tonė do fryjnė!
Midis degėve tė pemės tonė,
si shtrigė do tė fishkėllejnė.

Nėse stuhitė e pėrmbysin pemėn tonė mishtake,
si njė dorė gishtthyer,
le tė mos mallkojmė fatin tonė tė zi!

E mbollėt pemėn... mė pyesin stuhitė?


Rezart Palluqi


Holandė

Esht ky talent,apo une e vlersoj gabim?!

lirik
03-02-09, 16:08
Talent i fshehur!eja na bjer kokes:ja ku jame,une jame talenti! apo si duken talentet,kure behen talent??
Per talentet e e forumit:ca duhet te bejn?qe tu themi talent,gjeni....mendoj qe te tjeret duhet ti vlersojn,ata mund te bejn vetem punen e tyre,po nese askush si kupton,si perfill,as nuk i studjon! si i marrin keto epitete?

Pashe me lart se ish cek Vicent Van Gogh,kure u vlersua talenti i tij?! mbas vdekjes.:mad: Jetoj ne varferi te skajshme pran veprave,qe me vone kushtuan miliona!!ishte ky talent i mshefur?apo munges talenti per ta vlersuar?

Shqiptarė, vėllazėrohuni!
Pemėn stuhishkulur qindra herė,
lėreni tė zėrė rrėnjė thellė.

Shqiptarė, flakni tutje gjilpėrat syshpuse!
Rrėmbeni lopatat e kazmat!
Pemėn kombėtare mbilleni,
para se tė zgjohen orkanėt nacionalistė.

Shqiptarė! Lėrini lopatat e kazmat tė flasin shqip!
Rrėnjėt e kombit tė pijnė ujė nė pusin mė tė thellė.
Stuhitė nuk po flejnė.
Stuhitė shtegtuan pėrkohėsisht nėn qiejt e tjerė.

Stuhitė nuk do vonojnė.
Drejt qiellit tonė do fryjnė!
Midis degėve tė pemės tonė,
si shtrigė do tė fishkėllejnė.

Nėse stuhitė e pėrmbysin pemėn tonė mishtake,
si njė dorė gishtthyer,
le tė mos mallkojmė fatin tonė tė zi!

E mbollėt pemėn... mė pyesin stuhitė?


Rezart Palluqi


Holandė

Esht ky talent,apo une e vlersoj gabim?!

Talent natyrisht -faj kan te tjeret qe nuk ekan kuptuar e perkrahur -talenti nuk ka faj asnjiher-faj kan ata qe kur vdes talenti flasin pastaj diqka per te-por kjo nuk ka vlerė ma qka flitet kur ati nji jet i ka munguar perkrahja dhe esht -shkelur shum vepra te talentve kan humbur-ka vepra qe jan mbetur pa u botuar sepse ato vepra qe kan mbetur -kujt i kan mbetur ne dor -as qe i ka intresuar per to-
mendoj e duhet te ekzistoj nji qender e vertet kombtare qe merret me talentet e ajo qender te jet nen perkujdesin dhe financimine te gjithve edhe te shtetit -
ne at qender pastaj te gjeJn veten talentet -

lirik
03-02-09, 22:32
talenti i pa stimuluar nuk ka shum vullnet te ecė me energji ne kohrat sot

jadore
28-11-11, 17:10
Pershendetje kojshijake,

Mbase para ca ditesh edhe teoria e Einstein-it disi u zbeh sa I perket udhetimit me shpejtesi drite qe nuk lejohej sipas tij…… e kjo shpejtesi mbase pas njemij e peseqind - 1500 - testesh ne Gjeneven e bukur e rrezoi perfundimisht teorin e ketij kolosi te shkencesh me nje “ neutrino “ nje pjese te padukshme qe ne te gjitheve na rrethon ( por sherrin e madhe e ka, hehe ) ateher kalimi ne dimensione tjera me shpejtesi drite teorikisht lejohet ah… dhe per nje moment une I “ pari “ teorikisht kalova nga dimensioni rutinor/ditor dhe hyra ne dimensionin virtuel – forum-or …vetem e vetem te te dergoj nje pershendetje te ngrohte nga dimensioni rutinor-ditor me shprese se s’do te me “tradhtosh “ e lajmerosh tek mendjet e ndritura te krejt kontinentit te vjeter te mbledhur ne Gjeneve me leke tatimi nga ne punetoret e EU ..qe pa lejen e tyre hyra ne dimensionin tjeter pa vize, hehee

Tung,

P.S. Shpresoj qe mire je me shendet dhe mire I ke ata qe I mban afer.


....hahahah qesha ,e di qe mendjet e ndritura nuk me besojne qe syte mu mbushen me lot ..perse me denoj Zoti rreth vetit te kam vetem mendje te ndritura sa qe une te vrej sa e cekte ndjehem karshi tyre ..

emine
05-12-11, 20:24
mi tregu talentet masnej qta se ma kan inatin qetu me bajn magji te zeze e mshkojne gadi 200 evra,jo jo po rri qeshtu veq me jau maru qejfin se s di send hiq,:biggrin: