PDA

View Full Version : Urime Festa e Zojes se Madhe


Berisha-boy
14-08-06, 19:46
Urime te gjithve besimtarve katolik qe sonte e Festoj Zojen e Madhe ne popull qe nihet si Zoja Cernagore.Zoja e Berishesh,Zoja e Gurdes ,Zoja e Zymit. Paqja,lumturija,mirkuptimi te mbretoj jo vetum sonte ne kete FEST TE MADHE por cdo dite,bekimi i Zojes te ne cdo famile sonte kudo qe jan si ne vendlindje ashtu edhe ne mergim.Gezuar me gezime e shum mote kjo feste.
162

Ceremonija kryesore e Festes ne Kosove do te mbahet ne Letenic ne kishen e Zojes Cernagore me date 15.08.2006.

Berisha-boy Prishtine

Paradox_13
14-08-06, 19:56
Urime te gjithve besimtarve katolik qe sonte e Festoj Zojen e Madhe ne popull qe nihet si Zoja Cernagore.Zoja e Berishesh,Zoja e Gurdes ,Zoja e Zymit. Paqja,lumturija,mirkuptimi te mbretoj jo vetum sonte ne kete FEST TE MADHE por cdo dite,bekimi i Zojes te ne cdo famile sonte kudo qe jan si ne vendlindje ashtu edhe ne mergim.Gezuar me gezime e shum mote kjo feste.
162

Ceremonija kryesore e Festes ne Kosove do te mbahet ne Letenic ne kishen e Zojes Cernagore me date 15.08.2006.

Berisha-boy Prishtine
Pasi qe i perkas pikrisht kesaj ane ku neser do te mbahet ceremonia festive festa e Zojes se Madhe , deshiroj qe te gjithe besimtareve katolik tu uroj ket feste me deshiren qe paqja,lumturia.mirekuptimi te mbizotroj tek te gjithe.

Urime.

Zero Cool
14-08-06, 20:08
Tė gjithe besimtarėve katolik i uroj ketė festė.

Savior
16-08-06, 16:10
Ju uroj kete feste te gjithe besimtareve katolike.

King_Gentius
17-08-06, 06:07
Gezuar te gjitheve.

Berisha-boy
14-08-07, 19:45
Urime Festa e Zojes se Madhe Paqja,lumturija,mirkuptimi te mbretoj jo vetum sonte ne kete FEST TE MADHE por cdo dite,bekimi i Zojes te jete cdo famile sonte kudo qe jan si ne vendlindje ashtu edhe ne mergim.

Gezuar me gezime e shum mote kjo feste.Ceremonija kryesore e Festes ne Kosove do te mbahet ne feshatin Letenic komuna e Vitijes ne kishen e Zojes Cernagore ku do te jen prezent perfaques politik vendor e te huaj,perfaques te SHPK-es,TMK-es dhe KFOR-it.

Paradox_13
14-08-07, 20:27
Pasi qe i perkas pikrisht kesaj ane ku neser do te mbahet ceremonia festive, festa e Zojes se Madhe , deshiroj qe te gjithe besimtareve katolik tu uroj ket feste me deshiren qe paqja,lumturia.mirekuptimi te mbizotroj tek te gjithe.

Urime.

Edhe per ket vit...

Urime.

Zana_ch
14-08-07, 22:41
Per shume mote festa e Zojes se Madhe , deshiroj qe te gjithe besimtareve SHQIPETAR KATOLIK kudo qe gjinden ne ter boten te ju uroj ket feste me deshiren qe paqje e rahatija, lumturia e mirekuptimi te mbizotroj tek ne Shqipataret ne radh te par e pastaj mbi ter popujt e botes pa dallim ngjyre ,race,feje .


http://www.know-library.net/images/thumb/0/00/180px-MariaHimmelfahrt.jpg

SoKoLi-i-Maleve
15-08-07, 05:26
Te gjithe Shqiptarve te besimit te Krishter si dhe te gjith njerzve vullnet mire,Gezuar dhe per shum vjet Festa e Zojes Madhe( Te ngjiturit e Zojes ne Qiell).Paqi gezim,lumturi dhe paqe e perparim gjithmon ne zemrat tuaja dhe ne familjet tuaja.

arton bala
15-08-07, 09:36
Urime, vellezer te krishtere! Qofshi me jete te gjate e plot lumturi!

Malsori-Makaveli
15-08-07, 10:56
Per shum mote e Jet,urime Festa e Zojes Madhe.

luckyman
15-08-07, 18:09
Té gjithé Shqiptarve te besimit katolik iu uroj festen e Zojes se Madhe,.sidomos atyre te fisit Berish.*Urime*

yllbardh
16-08-07, 01:12
Urime dita e Zojės sė Madhe, bekimi i saj i'u gjetėt aty ku jeni.


Pax Vobiscum

pirro
16-08-07, 10:35
Urime dhe per shume mote festa zojes se madhe te gjithe besimtarve KATOLIK

Paqja dhe lumturia ju perciellt gjate gjithe jetes

SoKoLi-i-Maleve
25-08-07, 17:09
Nji lajm qe mahniti popullin e Shqipris,artikull nga Gazeta Shqiptare:http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=19049

eRta
15-08-08, 00:17
urime pra edhe per vitin 2008.uroj qe kjo fest e madhe t'jet frymzim e udhrrefyes me i mir per ne.t'jet simbol i paqes,harmonis e urtis ashtu siq eshte edhe kjo fest.urime pra festen e sidomos (ne) fisit BErishĖ............ e gezofshim per jet e mote..........

me respekt eRta

Paradox_13
15-08-10, 11:14
Te gjithe besimtareve te besimit katolik shfrytezoj rastin te ju uroj per diten e zojes se madhe..

Urime..

emine
15-08-10, 11:23
Urime ,paqe dhe miresi ne familjet tueja,

halla e madhe
15-08-10, 12:29
Urime per te gjithe ata/to qe festojne kete dite te madhe!

DEA
15-08-10, 15:29
Kam njohuri shum te pakta per kete feste, po megjithate urime te gjithe besimtareve katolik.

shfletuesi_
15-08-10, 15:35
Kam njohuri shum te pakta per kete feste, po megjithate urime te gjithe besimtareve katolik.


i bashkangjitem urimit te DEA-s

Dallandyshja_718
15-08-10, 17:34
Me shnet e me zemer t'mire t'gjithve qe e festojne kete feste!


P.S. Ne Malesi i thojne Zoja e Grudes, dhe kryesisht e feston Fisi i Gruds, darken e shtrojne per miq dhe dashamir, kurse ne diten e Zojes eshte tradite te mbahet logu prane lumit Cem - Tergajė, kaq di une per kete feste...:smile:

Idila
16-08-10, 11:55
Kurrė s`paskam dėgjuar pėr kėtė festė.
Kush ėshtė Zoja e madhe?
Ka emrin Zoja apo me zoja nėnkuptojmė -zonjė?

Kercovari
16-08-10, 12:15
Kurrė s`paskam dėgjuar pėr kėtė festė.
Kush ėshtė Zoja e madhe?
Ka emrin Zoja apo me zoja nėnkuptojmė -zonjė?
Eshte mesiguri Santa Maria e portugezeve...?

roadrunner
17-08-10, 12:31
Nuk pasna ndegju per kete feste, por megjithate me vjen mire qe mesova nje gje sot. Urime per ju qe e festoni dhe pritshi shume festa tjera afer gjirit familjar te lire, te lumtur, dhe te shendoshe.

Giovanni
17-08-10, 12:53
Pashe qe shume nuk e dine qka eshte kjo feste andaj en pika te shkurtra po ju spjegoj:

Nderimi ndaj Zojės sė Bekuar


Detyra e Zojės sė Bekuar nė veprėn e shėlbimit pėrmes Jezu Krishtit ėshtė e asaj natyre saqė, e vetmja prej njerėzve e meriton tė quhet bashkėshėlbuese. Nė BR e shofim atė jo vetėm nė faktin e mishėrimit dhe vdekjes – varrimit – ngjalljes por edhe nė bashkimin e Kishės sė parė (Vap 1,14) “Tė gjithė kėta ishin tė pėrqėndruar prore sė bashku nė uratė me disa gra, me Marinė, Nėnėn e Jezusit, dhe me vėllezėrit e tij”.
Kur autorė tė ndryshėm thonė se deri nė Koncilin e Efezit (431) nuk ka pasur ndonjė nderim liturgjik ndaj Zojės mendohet nė aso nderimi ēfarė sot Kisha e ka e qė ėshtė zhvilluar gjatė historisė psh. festat e Zojės, kisha qė i janė kushtuar, shenjtėroret, definimet solemne tė dogmave etj.
Qysh nė katakombet e Romės tė shek. II dhe III vėrehen figura tė zojės. Pėr mė tepėr lindja dhe zhvillimi i ciklit liturgjik tė krishtlindjeve prej shek. IV do tė na jep mundėsi tė reja pėr zhvillimin e nderimit ndaj mė tė madh marian.
Pra ėshtė pikėrisht Koncili i Efezit i cili do tė shtojė mundėsitė e njė zhvillimi mė tė madh tė kėtyre elementeve me definimin e “theotokos” (Zoja e Bekuar, Nėna e Zotit (Hyjlindėse).
Kėshtu lajmėrohen kisha kushtuiar Zojės Bekuar. Se sa ishte pėrhapur kjo dukuri na dėshmojnė edhe tekstet e shėn Ēirilit tė Aleksandrisė (+ 444). “Tė falem, o Nėna e Zotit! Besimtarėt e drejtė i kushtojnė kisha emrit tėnd nė qytete, fshatra e ujdhesa”.
Kisha mė e vjetėr kushtuar Zojės Bekuar nė Romė duket tė jetė nė vendin e kishės sė sotme S. Maria trans Tiberim, atėherė Zoja e Madhe (S. Maria Maggiore).

Me rėndėsi ėshtė tė thuhet se me ndėrtimin dhe kushtimin e kishave Zojės sė Bekuar do tė shtohet edhe nderimi i fegureve tė saja.
Pėr kėtė mė tepėr ishte e njohur Lindja se sa Perėndimi. Figura e parė e njohur e Zojės quhet “odegitria” tė cilės sipas traditės mretėresha Eudoksia prej Jeruzalemi i’a dėrgon kusherirės se veet Pulherisė. I pėrshkruhej shėn Lukės. Nė Lindje edhe njė tjetėr i pėrshkruhej shėn Bartolomesė (Armeni).
Nė Perėndim gjithashtuato ekzistonin por qė nga shek IV. Kėshtu ēdo kulturė do ta paraqes nė mėnyrėn e vet: Arti bizantin e paraqet si mbretėreshė pranė Krishtit, Mbretit tė botės; renesansa e paraqet nė pastėrtinė e bukurisė klasike; Baroku si gruan e veshur me diell, fituesen e djallit dhe periudha moderne si bashkėpuntore nė veprėn e shėlbimit.
Festa e parė e Zojės lajmėrohet nė shek. e V nė Lindje. Dėshmi janė hymnet e njė shkrimtari sirian Balaja por edhe fjalimi i famshėm i Proklit tė Carigradit i vitit 429. Bėhet fjalė pėr tė kremten e Zojės sė Bekuar me theksin mbi virgjiritetin e saj dhe festohej me 26 dhe 27 dhjetor pas Krishtlindjes.

Lutja tė “Falem Mari” nė mėnyrėn e sotme si lutet pėrbėhet prej tekstit tė shėn Lukės (1,28.42). Rruzarja e Zojės si njė mėnyrė jo liturgjike e lutjes sė “Tė falemi Mari” i pėrshkruhet shėn Dominikut (1170-1221).
Lutja Engjėlli Tenzot pėr herė tė parė pėrmendet nė njė kuvend franēeskan nė Pizė mė 1236, ndėrsa Mbretėreshe e Qiellės nė kohėn e Pashkėve nė vend tė Engjėlli tenzot ka hyrė nė shekullin e XVIII dhe e porositė papa Benedikti XIV.

Festat e Zojės Bekuar
Kalendari Romak i Reformuar pėr mbarė Kishėn pėrmban kėto festa tė Zojės sė Bekuar:
Tri tė kremte: Maria - Nėna e Hyjit (1 janar); Tė Ngriturit ne qiell (15 gusht); Tė Zėnėt e pa mėkat te Zojės (8 djetor).

Pra festa eshte TE NGRITURIT E ZOJES NE QIELL apo edhe siq perdoret ZOJA E MADHE.
Kjo feste ka emertime te ndryshme ne popull, si psh. Zoja e Berishes, Zoja e Grud's, Triesht etj. etj. Keto emertime nga populli vij sepse ne ato vende festohet kjo fest.
Ne kete feste besimtaret jo vetem katolik po edhe shume musliman bashkohen nje jave perpara festes ne Letnic ku bejn procesione te ndryshme dhe me daten 15 gusht eshte festa soleme.

Pra urime festen Giovanni

Kercovari
17-08-10, 14:06
Pashe qe shume nuk e dine qka eshte kjo feste andaj en pika te shkurtra po ju spjegoj:

Nderimi ndaj Zojės sė Bekuar


Detyra e Zojės sė Bekuar nė veprėn e shėlbimit pėrmes Jezu Krishtit ėshtė e asaj natyre saqė, e vetmja prej njerėzve e meriton tė quhet bashkėshėlbuese. Nė BR e shofim atė jo vetėm nė faktin e mishėrimit dhe vdekjes – varrimit – ngjalljes por edhe nė bashkimin e Kishės sė parė (Vap 1,14) “Tė gjithė kėta ishin tė pėrqėndruar prore sė bashku nė uratė me disa gra, me Marinė, Nėnėn e Jezusit, dhe me vėllezėrit e tij”.
Kur autorė tė ndryshėm thonė se deri nė Koncilin e Efezit (431) nuk ka pasur ndonjė nderim liturgjik ndaj Zojės mendohet nė aso nderimi ēfarė sot Kisha e ka e qė ėshtė zhvilluar gjatė historisė psh. festat e Zojės, kisha qė i janė kushtuar, shenjtėroret, definimet solemne tė dogmave etj.
Qysh nė katakombet e Romės tė shek. II dhe III vėrehen figura tė zojės. Pėr mė tepėr lindja dhe zhvillimi i ciklit liturgjik tė krishtlindjeve prej shek. IV do tė na jep mundėsi tė reja pėr zhvillimin e nderimit ndaj mė tė madh marian.
Pra ėshtė pikėrisht Koncili i Efezit i cili do tė shtojė mundėsitė e njė zhvillimi mė tė madh tė kėtyre elementeve me definimin e “theotokos” (Zoja e Bekuar, Nėna e Zotit (Hyjlindėse).
Kėshtu lajmėrohen kisha kushtuiar Zojės Bekuar. Se sa ishte pėrhapur kjo dukuri na dėshmojnė edhe tekstet e shėn Ēirilit tė Aleksandrisė (+ 444). “Tė falem, o Nėna e Zotit! Besimtarėt e drejtė i kushtojnė kisha emrit tėnd nė qytete, fshatra e ujdhesa”.
Kisha mė e vjetėr kushtuar Zojės Bekuar nė Romė duket tė jetė nė vendin e kishės sė sotme S. Maria trans Tiberim, atėherė Zoja e Madhe (S. Maria Maggiore).

Me rėndėsi ėshtė tė thuhet se me ndėrtimin dhe kushtimin e kishave Zojės sė Bekuar do tė shtohet edhe nderimi i fegureve tė saja.
Pėr kėtė mė tepėr ishte e njohur Lindja se sa Perėndimi. Figura e parė e njohur e Zojės quhet “odegitria” tė cilės sipas traditės mretėresha Eudoksia prej Jeruzalemi i’a dėrgon kusherirės se veet Pulherisė. I pėrshkruhej shėn Lukės. Nė Lindje edhe njė tjetėr i pėrshkruhej shėn Bartolomesė (Armeni).
Nė Perėndim gjithashtuato ekzistonin por qė nga shek IV. Kėshtu ēdo kulturė do ta paraqes nė mėnyrėn e vet: Arti bizantin e paraqet si mbretėreshė pranė Krishtit, Mbretit tė botės; renesansa e paraqet nė pastėrtinė e bukurisė klasike; Baroku si gruan e veshur me diell, fituesen e djallit dhe periudha moderne si bashkėpuntore nė veprėn e shėlbimit.
Festa e parė e Zojės lajmėrohet nė shek. e V nė Lindje. Dėshmi janė hymnet e njė shkrimtari sirian Balaja por edhe fjalimi i famshėm i Proklit tė Carigradit i vitit 429. Bėhet fjalė pėr tė kremten e Zojės sė Bekuar me theksin mbi virgjiritetin e saj dhe festohej me 26 dhe 27 dhjetor pas Krishtlindjes.

Lutja tė “Falem Mari” nė mėnyrėn e sotme si lutet pėrbėhet prej tekstit tė shėn Lukės (1,28.42). Rruzarja e Zojės si njė mėnyrė jo liturgjike e lutjes sė “Tė falemi Mari” i pėrshkruhet shėn Dominikut (1170-1221).
Lutja Engjėlli Tenzot pėr herė tė parė pėrmendet nė njė kuvend franēeskan nė Pizė mė 1236, ndėrsa Mbretėreshe e Qiellės nė kohėn e Pashkėve nė vend tė Engjėlli tenzot ka hyrė nė shekullin e XVIII dhe e porositė papa Benedikti XIV.

Festat e Zojės Bekuar
Kalendari Romak i Reformuar pėr mbarė Kishėn pėrmban kėto festa tė Zojės sė Bekuar:
Tri tė kremte: Maria - Nėna e Hyjit (1 janar); Tė Ngriturit ne qiell (15 gusht); Tė Zėnėt e pa mėkat te Zojės (8 djetor).

Pra festa eshte TE NGRITURIT E ZOJES NE QIELL apo edhe siq perdoret ZOJA E MADHE.
Kjo feste ka emertime te ndryshme ne popull, si psh. Zoja e Berishes, Zoja e Grud's, Triesht etj. etj. Keto emertime nga populli vij sepse ne ato vende festohet kjo fest.
Ne kete feste besimtaret jo vetem katolik po edhe shume musliman bashkohen nje jave perpara festes ne Letnic ku bejn procesione te ndryshme dhe me daten 15 gusht eshte festa soleme.

Pra urime festen Giovanni
Shkurt te solla ketu edhe une deshmi se cka eshte kjo feste po duket se te pengoj dhe u vurre fshisen per te na treguar ti...kethe ato poste aty ku ishin se ndryshe nuk te bekon Zonja e Madhe....

Idila
17-08-10, 14:23
Shkurt te solla ketu edhe une deshmi se cka eshte kjo feste po duket se te pengoj dhe u vurre fshisen per te na treguar ti...kethe ato poste aty ku ishin se ndryshe nuk te bekon Zonja e Madhe....
Nuk e qaj shkrimin, por qaj reputacionin qė mė iku si hije e padukshme. :d

Urime tė gjithė atyre qė kremtojnė kėtė festė solemne tė Zojės sė madhe.

doGzona
17-08-10, 14:45
Shume Urime te gjithe atyre qe e festojne!

Neferta
17-08-10, 20:49
Gjithashtu urime te gjith besimtarve katolike.