PDA

View Full Version : Kundertheniet Biblike


Hattabi
27-08-06, 22:34
Kundėrthėnia Biblike e Mateut: 13 apo 14 gjenerata?Allahu xh.sh. e ka treguar shumė qartė nė Kur’an se Fjala e Zotit nuk guxon tė pėrmbajė kundėrthėnie:“A nuk e pėrfillin ata (me vėmendje) Kur'anin? Sikur tė ishte prej dikujt tjetėr, pėrveē prej All-llahut, do tė gjenin nė tė shumė kundėrthėnie” (Kur’ani, 4:82)Njėsoj ėshtė pėrmendur edhe nė ajete tė tjera (Kur’ani 18:1, 39:28), kėshtu qė ekzistimi i kundėrthėnieve nė ndonjė libėr tė konsideruar pėr tė shenjtė automatikisht e bėn tė ditur se ai libėr nuk vjen nga Zoti.

Duke qenė se Bibla u shkrua e u rishkrua nga autorė tė ndryshėm, jo tė frymėzuar direkt nga Zoti, ėshtė e natyrshme qė nė tė gjenden gabime dhe kundėrthėnie tė shumta. Tek Ungjilli sipas Mateut ekziston njė kundėrthėnie e tillė e cila patjetėr se nuk ka pasur mundėsi qė ta ketė pėr autor Perėndinė. Duke e pėrshkruar gjenaologjinė e Jezusit, nė kapitullin e parė tė Ungjillit sipas Mateut, autori ka bėrė njė gabim gjatė renditjes sė brezave tė supozuar si paraardhės tė Jezusit.“Kėshtu tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Davidi bėhen katėrmbėdhjetė breza, nga Davidi deri te internimi nė Babiloni, katėrmbėdhjetė breza; dhe nga internimi nė Babiloni deri te Krishti, katėrmbėdhjetė breza" (Ungjilli sipas Mateut, 1:17)Autori ka pohuar se janė katėrmbėdhjetė breza prej internimit nė Babiloni deri tek Jezusi, ndėrsa kur shohim brezat e dhėnė disa vargje mė sipėr nė kapitullin e parė, vėrejmė se nė kėtė periudhė janė vetėm trembėdhjetė breza. Bazuar nė vargjet e kapitullit tė parė tė Ungjillit sipas Mateut kemi kėta breza nė tė tri periudhat:Nga Abrahami deri te Davidi katėrmbėdhjetė breza
Nga Davidi deri te internimi nė Babiloni katėrmbėdhjetė breza


Nga internimi deri te Jezusi

trembėdhjetė breza1. Abrahami
2. Isaku
3. Jakobi
4. Juda
5. Faresi
6. Esromi
7. Arami
8. Aminadabi
9. Naasoni
10. Salmoni
11. Boozi
12. Obedi
13. Jeseu
14. DavidiMateu 1:2-6
1. Salomoni
2. Roboami
3. Abia
4. Asai
5. Jozafati
6. Jorami
7. Ozia
8. Joatami
9. Akazi
10. Ezekia
11. Manaseu
12. Amoni
13. Josia
14. JekoniaMateu 1:7-11


1. Salatieli
2. Zorobabeli
3. Abiudi
4. Eliakimi
5. Azori
6. Sadoku
7. Akimi
8. Eliudi
9. Eleazari
10. Matthani
11. Jakobi
12. Jozefi
13. Jezusi

14. ?????Mateu 1:12-16Siē shihet nė periudhėn e tretė mungon njė brez dhe nga tė krishterėt ka pasur tentime tė shumta tė pasuksesshme pėr ta sqaruar kėtė kundėrthėnie biblike. Njėri nga arsyetimet qė pėrsėritet mė sė shpeshti ėshtė se ekzistojnė dy persona tė ndryshėm me emėr tė njėjtė Jekonia. Ky ėshtė njė arsyetim joserioz sepse nga vargjet e kapitullit tė parė tė Mateut kuptojmė se nuk kishte ndonjė zbrazėtirė midis brezave duke qenė se gjeneratat janė pėrmendur nė formėn “Abrahamit i lindi Isaku, Isakut i lindi Jakobi, Jakobit i lindi Juda.....” e kėshtu me radhė. Gjithashtu, po tė ekzistonte edhe njė Jekonia tjetėr ai do ta kishte njė baba dhe ai baba do ta pėrbėnte njė brez i cili pastaj do ta ērregullonte sėrish numrin nga 14 breza pėr secilėn nga tė tri periudhat sepse me tė nė njėrėn nga periudhat do tė kishim pesėmbėdhjetė breza. Arsyetimi tjetėr ka qenė se Jekonia duhej tė numėrohej (ēuditėrisht) dy herė, edhe nė periudhėn prej Davidit deri te internimi nė Babiloni e edhe nė periudhėn prej internimit nė Babiloni deri tek Jezusi, pasi qė sipas kėtij pohimi Jekonia ėshtė pėrmendur edhe nė vargun 7 edhe nė atė 11. Mirėpo nuk ėshtė dhėnė kėtu logjika se pėrse do tė duhej bėrė kėshtu kur edhe Salomoni ėshtė pėrmendur dy herė (nė vargun 6 dhe 7) dhe ai nuk llogaritet dy herė. Fundja brezi ėshtė brez dhe asnjė njeri nė asnjė mėnyrė nuk mund tė konsiderohet si dy breza. Ėshtė mjaft e qartė se autorit tė Ungjillit sipas Mateut kėtu i ėshtė pėrvjedhur njė gabim serioz i cili gjithsesi nuk mund ti atribuohet Perėndisė, sepse Zoti ėshtė i pėrsosur dhe nuk bėn gabime tė tilla. Pastaj, gjenaologjitė qė japin Mateu dhe Luka pėrveē qė nuk pėrputhen me njėra tjetrėn, janė nė kundėrthėnie edhe me gjenaologjitė e Dhiatės sė Vjetėr. Psh Mateu 1:8 thotė se Jorami ishte ati i Uziahut, ndėrsa tek II Mbretėrit 8:24 , II Mbretėrit 11:2 dhe II Mbretėrit 14:1 pėrmendet se ekzistonin tre breza tė tėrė midis Joramit dhe Uziahut. Prandaj kush ėshtė gabim: Mateu apo autori i Mbretėrve? Definitivisht nuk mund tė jenė tė frymėzuar nga i njėjti person tė dy librat.

Ky ishte vetėm njė shembull i vogėl i kundėrthėnieve tė brendshme biblike, pėrndryshe tė tilla ka me bollėk

Hattabi
27-08-06, 22:35
Njė gabim tjetėr i MateutNjė gabim tjetėr i cili gjithashtu gjendet tek Ungjilli sipas Mateut dėshmon qartė se Bibla si e tėrė nuk e ka njė burim tė vetėm frymėzimi. Autori i kėtij Ungjilli tek kapitulli 27 vargu 9 gabimisht citon njė varg duke pohuar se ai gjendet nė Librin e Jeremisė, pėrderisa si i tillė vargu askund nuk gjendet tek aty.

“Atėherė u pėrmbush ē`ishte thėnė nga profeti Jeremia qė thotė: ``Dhe i morėn tė tridhjetė monedhat prej argjendi, ēmimin e atij qė e ēmuan, siē kishin ēmuar bijtė e Izraelit;…” (Mateu, 27:9)

Njė pasazh i ngjashėm me kėtė gjendet tek Zakaria 11:13 dhe askund tek Jeremia. A mund tė ndodhė qė Zoti tė gabojė nė njė mėnyrė tė tillė duke pohuar se vargu gjendej tek Jeremia pėrderisa ai ishte tek Zakaria?
Dhe pastaj vargu ėshtė njė tentim naiv pėr tė nxjerrė njė profeci nga ngjarja e treguar tek libri i Zakarias. Pėrderisa tek Zakaria nuk ka as edhe njė supozim tė vogėl rreth ndonjė profecie pėr Jezusin, Mateu e ka paraqitur kėtė ndodhi nga Libri i Zakarias si pėrmbushje nė ngjarjet qė i paraprinė kryqėzimit tė supozuar tė Krishtit.

Giovanni
22-09-06, 16:48
I nderuari Hattabi temen tende Kunderthenjet Biblike e hapa por te lutem na i sqaro pak ato kunderthenje se nuk po i kuptojme mire.
Pasi qe po dine mire fene e Krishter duhet te dish edhe te japesh sqarime.

Giovanni.

amari
22-09-06, 17:02
Disa manuskripte tek Ungjilli sipas Lukės kapitulli 10 vargu 1 dhe 17 pėrmendin se Zoti caktoi shtatėdhjetė njerėz tė tjerė (lexo vargun pėr mė tepėr) ndėrsa manuskripte tė tjera pėrmendin se Zoti caktoi jo shtatėdhjetė por shtatėdhjetė e dy. Gabim nė dy njerėz nuk ėshtė pak. Po te ishte gabim kopjimi tek vargu 1, si mundi tė ndodhte i njėjti gabim tek vargu 17 tek tė njėjtat manuskripte.
Sido qė tė jetė kjo e dėshmon ndryshimin e Biblės. Disa manuskripte tek Veprat e Apostujve kapitulli 10:19 thonė se Shpirti i Shenjtė i kishte thenė Pjetrit ‘Ja po tė kėrkojnė tre burra’, pėrderisa manuskripte tė tjera e kanė ‘Ja po tė kėrkojnė dy burra’, e manuskripte tė tjera nuk kanė asnjė numėr, as dy as tre.

Kur tu flasim pėr kėtė ngjarje do ta kemi tė vėshtirė tė gjejmė nė ishin dy apo tre burra. "Shpirti i Shenjtė" si duket nuk qe mėrzitur edhe aq qė tė na mundėsojė qė ne tė dimė tė vėrtetėn. Njė gabim dėshpėrues. E tash : BIBLA, FJALE E ZOTIT APO E NJERIUT?

SoKoLi-i-Maleve
23-09-06, 04:12
Njė gabim tjetėr i MateutNjė gabim tjetėr i cili gjithashtu gjendet tek Ungjilli sipas Mateut dėshmon qartė se Bibla si e tėrė nuk e ka njė burim tė vetėm frymėzimi. Autori i kėtij Ungjilli tek kapitulli 27 vargu 9 gabimisht citon njė varg duke pohuar se ai gjendet nė Librin e Jeremisė, pėrderisa si i tillė vargu askund nuk gjendet tek aty.

“Atėherė u pėrmbush ē`ishte thėnė nga profeti Jeremia qė thotė: ``Dhe i morėn tė tridhjetė monedhat prej argjendi, ēmimin e atij qė e ēmuan, siē kishin ēmuar bijtė e Izraelit;…” (Mateu, 27:9)

Njė pasazh i ngjashėm me kėtė gjendet tek Zakaria 11:13 dhe askund tek Jeremia. A mund tė ndodhė qė Zoti tė gabojė nė njė mėnyrė tė tillė duke pohuar se vargu gjendej tek Jeremia pėrderisa ai ishte tek Zakaria?
Dhe pastaj vargu ėshtė njė tentim naiv pėr tė nxjerrė njė profeci nga ngjarja e treguar tek libri i Zakarias. Pėrderisa tek Zakaria nuk ka as edhe njė supozim tė vogėl rreth ndonjė profecie pėr Jezusin, Mateu e ka paraqitur kėtė ndodhi nga Libri i Zakarias si pėrmbushje nė ngjarjet qė i paraprinė kryqėzimit tė supozuar tė Krishtit.
Allahu xh.sh. e ka treguar shumė qartė nė Kur’an se Fjala e Zotit nuk guxon tė pėrmbajė kundėrthėnie:“A nuk e pėrfillin ata (me vėmendje) Kur'anin? Sikur tė ishte prej dikujt tjetėr, pėrveē prej All-llahut, do tė gjenin nė tė shumė kundėrthėnie” (Kur’ani, 4:82)


A nuk ja ke fillue ti me kunderthenje?
Dmth as mesimi yt sqenka nga Zoti,apo asht?
Ju kisha lute qe te leni copy/paste, dhe nese doni te folni per Islamin spjegoje ashtu si e ndijen e kupton ti,( mos sjell ktu mendime te huaja me copy/paste) e lenjau te Krishterve apo Hebrejve te sqarojn Biblen,sepse aj qe ka urejtje dhe agjend nuk mund te jete as sqarues independent ( i pa anshem) e as se si smund te kuptoj apo kritikoj nji gja qe ai asht kunder(qorras pa arsyje) nga fillimi.Nese e njef Kuranin, shko e shkruaj ne ate teme ku asht dhe e hapun tema per kuranin "cka po i thot gjomixhit gruja ,hiqu plako punve te huaja,spo din sote as ske dite kurr ,qyqja une qe te kam per burr' kishte me te kendue malsorja shqiptare,(sigurisht ne ato zona ku ka te drejt shprehje.?lool)
Te pershendes dhe te lutem merru me ata qe din,e mos hy aty ku vetem bahesh i merzitshem.

SoKoLi-i-Maleve
23-09-06, 04:15
Disa manuskripte tek Ungjilli sipas Lukės kapitulli 10 vargu 1 dhe 17 pėrmendin se Zoti caktoi shtatėdhjetė njerėz tė tjerė (lexo vargun pėr mė tepėr) ndėrsa manuskripte tė tjera pėrmendin se Zoti caktoi jo shtatėdhjetė por shtatėdhjetė e dy. Gabim nė dy njerėz nuk ėshtė pak. Po te ishte gabim kopjimi tek vargu 1, si mundi tė ndodhte i njėjti gabim tek vargu 17 tek tė njėjtat manuskripte.
Sido qė tė jetė kjo e dėshmon ndryshimin e Biblės. Disa manuskripte tek Veprat e Apostujve kapitulli 10:19 thonė se Shpirti i Shenjtė i kishte thenė Pjetrit ‘Ja po tė kėrkojnė tre burra’, pėrderisa manuskripte tė tjera e kanė ‘Ja po tė kėrkojnė dy burra’, e manuskripte tė tjera nuk kanė asnjė numėr, as dy as tre.

Kur tu flasim pėr kėtė ngjarje do ta kemi tė vėshtirė tė gjejmė nė ishin dy apo tre burra. "Shpirti i Shenjtė" si duket nuk qe mėrzitur edhe aq qė tė na mundėsojė qė ne tė dimė tė vėrtetėn. Njė gabim dėshpėrues. E tash : BIBLA, FJALE E ZOTIT APO E NJERIUT?
Copy and paste,si gjithmon,perveq qe je ba i merzitshem.sdi cfar je duke perfitua?????????? te pershendes

Arijanit
23-09-06, 09:15
Allahu xh.sh. e ka treguar shumė qartė nė Kur’an se Fjala e Zotit nuk guxon tė pėrmbajė kundėrthėnie:“A nuk e pėrfillin ata (me vėmendje) Kur'anin? Sikur tė ishte prej dikujt tjetėr, pėrveē prej All-llahut, do tė gjenin nė tė shumė kundėrthėnie” (Kur’ani, 4:82)


A nuk ja ke fillue ti me kunderthenje?
Dmth as mesimi yt sqenka nga Zoti,apo asht?
Ju kisha lute qe te leni copy/paste, dhe nese doni te folni per Islamin spjegoje ashtu si e ndijen e kupton ti,( mos sjell ktu mendime te huaja me copy/paste) e lenjau te Krishterve apo Hebrejve te sqarojn Biblen,sepse aj qe ka urejtje dhe agjend nuk mund te jete as sqarues independent ( i pa anshem) e as se si smund te kuptoj apo kritikoj nji gja qe ai asht kunder(qorras pa arsyje) nga fillimi.Nese e njef Kuranin, shko e shkruaj ne ate teme ku asht dhe e hapun tema per kuranin "cka po i thot gjomixhit gruja ,hiqu plako punve te huaja,spo din sote as ske dite kurr ,qyqja une qe te kam per burr' kishte me te kendue malsorja shqiptare,(sigurisht ne ato zona ku ka te drejt shprehje.?lool)
Te pershendes dhe te lutem merru me ata qe din,e mos hy aty ku vetem bahesh i merzitshem.
Pershendetje per gjith diskutuesit,
SoKoli-maleve,ke te drejt plotesisht,une jam kunder cdo diskutuesi,qe ketu mundohet si nga ana e mulsimanve ashtu edhe nga ajo katolike,te perfaqesoj nje popull te tere ose nje konfesion,pa mos dit qellimin e kesaj.Te studiosh dhe te kuptosh Kur'anin duhet qe minimum te kesh te kryer se paku univrs.te dish tefsirin,ateher nese te pyet dikush per ndonje teme ose interes rreth Kur'anit, mund te pergjigjesh syhapur sepse din ate qe e ke mesuar,studiar, nga njerz kompetent.

-Mendoj se eshte e tepert dhe e pakuptimt te behet propagand,me fejet hyjnore,,,
-Feja Islame njeh fejen katolike,hebreje si fe hyjnore,qe jan te shpallura nga Zoti,,,
-Si nga ana e muslimanve ashtu edhe nga ajo krishtere, ka njerz te mire dhe te kqij,,,
-Kurani meson se Islami nuk eshte religjion qe eshte paraqitur me predikimin e Muhammed a.s Allahu xh.sh nuk eshte Zot i vecant qe u perket vetem muslimanve e as Muhammedi a.s nuk e ka shpallur vehten per risimtar,por vazhdues te se vertets permanente Hyjnore,qe shumher u shpall por u harrua,ose u shtrembua.

_____________________________
''Ka disa njerez qe i pranojn vetem ata gjera qe u pelqejn atyre,mirpo shpetimi eshte ne ate se bota nuk sillet rreth tyre, por rreth boshtit te vet''

Miqesisht
Arijaniti Frankfurt

amari
23-09-06, 10:20
Diqka rreth temes, nuk pate per te shtuar??

Komenti yte rreth kunderthenjeve??Copy and paste,si gjithmon,perveq qe je ba i merzitshem.sdi cfar je duke perfitua?????????? te pershendes

amari
23-09-06, 11:14
Arianit,

une ketu nuk po shoh kurfar propagande, pasi ketu pikerisht tema eshte rreth kunderthenjeve biblike, ne jemi duke sjellur argumente e jo propaganda, pra argumente se Bibla ka kunderthenje ndersa Libri i Zotit nuk duhet te kete kunderthenje!!

Dhe ne i ftojme besimtaret Kristijan qe te na sjellin kunder argumente nese nuk eshte ashtu.

Ndersa sa i perket feve hyjnore, nuk mund te kete me shume se nje FE hyjnore, prandaj Islami eshte e vetmja fe hyjnore dhe e vetmja qe therret ne Besim te Nje Zoti (Monoteizem) dhe te gjithe profetet me pare kan thirrur ne monoteizem perfshire edhe Jezusi dhe ne padyshim i pranojme te gjithe profetet dhe nuk bejme dallim mes tyre!!

-Mendoj se eshte e tepert dhe e pakuptimt te behet propagand,me fejet hyjnore,,,
-Feja Islame njeh fejen katolike,hebreje si fe hyjnore,qe jan te shpallura nga Zoti,,,
-Si nga ana e muslimanve ashtu edhe nga ajo krishtere, ka njerz te mire dhe te kqij,,,
-Kurani meson se Islami nuk eshte religjion qe eshte paraqitur me predikimin e Muhammed a.s Allahu xh.sh nuk eshte Zot i vecant qe u perket vetem muslimanve e as Muhammedi a.s nuk e ka shpallur vehten per risimtar,por vazhdues te se vertets permanente Hyjnore,qe shumher u shpall por u harrua,ose u shtrembua.

_____________________________
''Ka disa njerez qe i pranojn vetem ata gjera qe u pelqejn atyre,mirpo shpetimi eshte ne ate se bota nuk sillet rreth tyre, por rreth boshtit te vet''

Miqesisht
Arijaniti Frankfurt

Zana_ch
23-09-06, 19:05
Qka keni pash at Zot more ........... edhe ne muajin e Ramazanit doni me hye ne gjanah ...........mosni ju lutem se ku me dit more Allahi a jau fal gjynahet kur bisedoni me Katolik dhe shkruni me ta ........a ne anen tjeter e keni te ndalume me jau urue Vitin e ri ....shpejt po i harroni gjanat......po sillni shkrime ne forum si me kan ne treg te perimeve .......

SoKoLi-i-Maleve
25-09-06, 04:04
Diqka rreth temes, nuk pate per te shtuar??

Komenti yte rreth kunderthenjeve??Dialogu behet me njerz qe kan dhe respektojn dijen dhe arsyjen,e jo me ata qe lulzohen me pendla te huaja,copy and paste nuk kan liri te shprehjes,vullnet dhe arsyje dialogu,sepse jan te paraprogramuara me agjenda propagande,dhe ai qe i perdor ska then agje nga vehtja por vetem i ka kopju thenjet e huaja,pa i kuptue apo lexue dhe vetem shkruan sa me zhgarravit e mbush faqet kot,ske si ben dialog me nji qe ska mendjen e vete,e as mundsin e njofjes se landes per te cilen flet.Se pari meso dhe kuptoje vehten tande,besimin tend,fen tande,sielljet tua,e mandej lexo dhe informoju ma mire dhe ne menyr objektive per nji land apo per ate qe don me bisedue,e jo me copy/paste.sepse del injorant,arrogant dhe qesharak i merzitshem,ashtu qe ma mire gjej e ban diq qe asht ma e dobishme per ty,familjen tande dhe rrethin e shoqerin tande ku jeton.
Te pershendes

Mustaqedredhur
28-09-06, 00:32
zotni te nderuem te kesaj teme,asht e drejte e cdo kujt t'shpreh menimet e tij, kuptohet pa ofendime dhe bestydni ,andaj keni nder dhe mos i fshini postimet...

pata lexu ne bibel ket tekst:

efesianet :2:8,9
"Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė,
jo nga vepra, qė tė mos mburret askush."

nga teskti i konkludojme se ne jeten krishtere nuk asht me randesi vepra por besimi.. nuk pshothet njeri me vepra ...jo nga vepra thot bibla.

ktu shprehet perfundimi

-se njeriu sa do te bon vepra te mira ato nuk i hyne ne pune se ajo nuk shpeton
- se sa do te bon njeriu vepra te keqia ato nuk i bojn dam atij, se ka "besimin"(?!)
- perfundim logjik:puno cka te don qejfi, se s'k denim per vepra te keqia as shperblim per te mirat!

heu...absurd biblik!

SoKoLi-i-Maleve
28-09-06, 03:46
zotni te nderuem te kesaj teme,asht e drejte e cdo kujt t'shpreh menimet e tij, kuptohet pa ofendime dhe bestydni ,andaj keni nder dhe mos i fshini postimet...

pata lexu ne bibel ket tekst:

efesianet :2:8,9
"Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė,
jo nga vepra, qė tė mos mburret askush."

nga teskti i konkludojme se ne jeten krishtere nuk asht me randesi vepra por besimi.. nuk pshothet njeri me vepra ...jo nga vepra thot bibla.

ktu shprehet perfundimi

-se njeriu sa do te bon vepra te mira ato nuk i hyne ne pune se ajo nuk shpeton
- se sa do te bon njeriu vepra te keqia ato nuk i bojn dam atij, se ka "besimin"(?!)
- perfundim logjik:puno cka te don qejfi, se s'k denim per vepra te keqia as shperblim per te mirat!

heu...absurd biblik!


I nderuar!
Sa te pa aft paskan qen dhe sdi pse kan humb kohe qe dy mije vjet,teologet,dijetart,filozofet dhe dogamtistat,per me shtjellue dhe kuptua e interpretue biblen,kur ti menjihere sa e lexon nji citat,e kupton tq gjith misterin e Librit dhe din me interpretue! lol

"Nuk e shef traun ne sy te vet,por mundohet me gjete qimen ne sy te tjetrit"

Mustaqedredhur
28-09-06, 16:46
I nderuar!
Sa te pa aft paskan qen dhe sdi pse kan humb kohe qe dy mije vjet,teologet,dijetart,filozofet dhe dogamtistat,per me shtjellue dhe kuptua e interpretue biblen,kur ti menjihere sa e lexon nji citat,e kupton tq gjith misterin e Librit dhe din me interpretue! lol

"Nuk e shef traun ne sy te vet,por mundohet me gjete qimen ne sy te tjetrit"

Eh, zotni, mos i bjer kutrum...paske pak dije per menimet e bibles, lexo pak menimet e protestanteve,babtisteve....:biggrin:

Po mu po me interson mendimi yt?Cka thua TI per kete citat biblik?

Giovanni
28-09-06, 22:38
Eh, zotni, mos i bjer kutrum...paske pak dije per menimet e bibles, lexo pak menimet e protestanteve,babtisteve....:biggrin:

Po mu po me interson mendimi yt?Cka thua TI per kete citat biblik?Ti MUSTAQEDREDHUR dhe SOKOLI I MALEVE ju me duket se nuk kuptoni.............. nese kini urrejtje ndaj njeri tjetrit shkruani ne privat e mos shkruani ne publik, se besoni jeni ber te pa durushem. Ju qe te dyt nuk jeni as pak fetar sepse aj qe ka fe mban fen e vete dhe nuk e urren fen e tjetrit, e ndersa ju po beni gara se cili eshte me i forti dhe kush po dine me shume e ne te vertete nuk po dini asnjeri.
Keni kujdes se qka po shkruni se ma merr mendja se jeni te pjekur.
Me nderime Giovanni.

Mustaqedredhur
28-09-06, 23:15
Ti MUSTAQEDREDHUR dhe SOKOLI I MALEVE ju me duket se nuk kuptoni.............. nese kini urrejtje ndaj njeri tjetrit shkruani ne privat e mos shkruani ne publik, se besoni jeni ber te pa durushem. Ju qe te dyt nuk jeni as pak fetar sepse aj qe ka fe mban fen e vete dhe nuk e urren fen e tjetrit, e ndersa ju po beni gara se cili eshte me i forti dhe kush po dine me shume e ne te vertete nuk po dini asnjeri.
Keni kujdes se qka po shkruni se ma merr mendja se jeni te pjekur.
Me nderime Giovanni.

nderuem, une skam as pak urejtje ndaj as kujt.
As qe kom urejtej ndaj feve.

Nuk di se ku verejte uretje?Mos , valle pyetjet e kokllavita ne tekstet biblike po te duken urejtje?

Nderuem, mbasi ti kone i shumdishem, po ta jap pyetjen e njejte si te sokoli i maleve, PERGJIGJU, se paske dije.

SoKoLi-i-Maleve
29-09-06, 04:50
Ti MUSTAQEDREDHUR dhe SOKOLI I MALEVE ju me duket se nuk kuptoni.............. nese kini urrejtje ndaj njeri tjetrit shkruani ne privat e mos shkruani ne publik, se besoni jeni ber te pa durushem. Ju qe te dyt nuk jeni as pak fetar sepse aj qe ka fe mban fen e vete dhe nuk e urren fen e tjetrit, e ndersa ju po beni gara se cili eshte me i forti dhe kush po dine me shume e ne te vertete nuk po dini asnjeri.
Keni kujdes se qka po shkruni se ma merr mendja se jeni te pjekur.
Me nderime Giovanni.I nderuar!
Me tregoni ne cilin shkrim timin apo pergjigjeje timen kam fyje ndo nji besim apo fe?
mos ju bjeni te gjithve me nji fshis sa per te qen te korrekt ne poliken e kohes.Nese ka ndokush qe ka shkrue ndoj artikull,teper propagandistik apo prrallore atehere mund te i jam pergjegj me pytje satirike,( tue perqesh negativitetin ) por ne as nji menyr skam shkrue as nji shkrim timin ku ofendoj ndo njerin besim,une jam per bashkjetes dhe mirekuptim ( siq ka qen gjithmon tradita e shqiptarve me jetue ndermjet tyne) e toleranc e jo per perqarje.
Te pershendes me respekt.

Giovanni
29-09-06, 18:53
nderuem, une skam as pak urejtje ndaj as kujt.
As qe kom urejtej ndaj feve.

Nuk di se ku verejte uretje?Mos , valle pyetjet e kokllavita ne tekstet biblike po te duken urejtje?

Nderuem, mbasi ti kone i shumdishem, po ta jap pyetjen e njejte si te sokoli i maleve, PERGJIGJU, se paske dije.

Askush dhe asgje nuk eshte e perkryer ne kete jete andaj si bibla ashtu dhe kurani mund te kene gabime.
Nese nuk kupton diqka mund te pysesh ne menyer te shjellshme dhe po ne ate menyre ndokush do te pergjigjet, por nese fillon te pysesh ne menyer arrogante te tilla te vine edhe pergjegjet.

Nuk di ēfar pitje i ke ber sokolit te maleve por nese nuk priton ma bene perseri dhe mbrenda mundesive te mija do te jap pergjigje aq sa di.

Giovanni
29-09-06, 18:56
I nderuar!
Me tregoni ne cilin shkrim timin apo pergjigjeje timen kam fyje ndo nji besim apo fe?
mos ju bjeni te gjithve me nji fshis sa per te qen te korrekt ne poliken e kohes.Nese ka ndokush qe ka shkrue ndoj artikull,teper propagandistik apo prrallore atehere mund te i jam pergjegj me pytje satirike,( tue perqesh negativitetin ) por ne as nji menyr skam shkrue as nji shkrim timin ku ofendoj ndo njerin besim,une jam per bashkjetes dhe mirekuptim ( siq ka qen gjithmon tradita e shqiptarve me jetue ndermjet tyne) e toleranc e jo per perqarje.
Te pershendes me respekt.

Eshte e vertete se nuk ke fyer fene por ke fyer prsonin ( psh.. Me mire musteqemiu dhe me shume din ti qka ke shkruar)
Shof se je shume antar i pranishem ne forum vetem vazhdo keshtu, por te kesh kujdes mos te offendosh.

Mustaqedredhur
30-09-06, 00:33
'giovani ' mos e tepro ... s'ka nevoj me shite falle se kush cfar kulture ka ,ky asht nje kunvend virtual...

Ashte e vertete se as kush nukasht ipersosur pervec Zotit .Kuraniasht Fjal e Zotit .Asht i persosur dhe pa gabime.E di se ti nuk pajtohesh.

Pyetje ishte :
zotni te nderuem te kesaj teme,asht e drejte e cdo kujt t'shpreh menimet e tij, kuptohet pa ofendime dhe bestydni ,andaj keni nder dhe mos i fshini postimet...

pata lexu ne bibel ket tekst:

efesianet :2:8,9
"Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė,
jo nga vepra, qė tė mos mburret askush."

nga teskti i konkludojme se ne jeten krishtere nuk asht me randesi vepra por besimi.. nuk pshothet njeri me vepra ...jo nga vepra thot bibla.

ktu shprehet perfundimi

-se njeriu sa do te bon vepra te mira ato nuk i hyne ne pune se ajo nuk shpeton
- se sa do te bon njeriu vepra te keqia ato nuk i bojn dam atij, se ka "besimin"(?!)
- perfundim logjik:puno cka te don qejfi, se s'k denim per vepra te keqia as shperblim per te mirat!
------
cka thua ti per kete ?A ndikon vepra e njeriut ne llogarine e tij para Zotit!

Giovanni
30-09-06, 10:07
'giovani ' mos e tepro ... s'ka nevoj me shite falle se kush cfar kulture ka ,ky asht nje kunvend virtual...

Ashte e vertete se as kush nukasht ipersosur pervec Zotit .Kuraniasht Fjal e Zotit .Asht i persosur dhe pa gabime.E di se ti nuk pajtohesh.

Pyetje ishte :
zotni te nderuem te kesaj teme,asht e drejte e cdo kujt t'shpreh menimet e tij, kuptohet pa ofendime dhe bestydni ,andaj keni nder dhe mos i fshini postimet...

pata lexu ne bibel ket tekst:

efesianet :2:8,9
"Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė,
jo nga vepra, qė tė mos mburret askush."

nga teskti i konkludojme se ne jeten krishtere nuk asht me randesi vepra por besimi.. nuk pshothet njeri me vepra ...jo nga vepra thot bibla.

ktu shprehet perfundimi

-se njeriu sa do te bon vepra te mira ato nuk i hyne ne pune se ajo nuk shpeton
- se sa do te bon njeriu vepra te keqia ato nuk i bojn dam atij, se ka "besimin"(?!)
- perfundim logjik:puno cka te don qejfi, se s'k denim per vepra te keqia as shperblim per te mirat!
------
cka thua ti per kete ?A ndikon vepra e njeriut ne llogarine e tij para Zotit![1]Anche voi eravate morti per le vostre colpe e i vostri peccati, [2]nei quali un tempo viveste alla maniera di questo mondo, seguendo il principe delle potenze dell'aria, quello spirito che ora opera negli uomini ribelli. [3]Nel numero di quei ribelli, del resto, siamo vissuti anche tutti noi, un tempo, con i desideri della nostra carne, seguendo le voglie della carne e i desideri cattivi; ed eravamo per natura meritevoli d'ira, come gli altri. [4]Ma Dio, ricco di misericordia, per il grande amore con il quale ci ha amati, [5]da morti che eravamo per i peccati, ci ha fatti rivivere con Cristo: per grazia infatti siete stati salvati. [6]Con lui ci ha anche risuscitati e ci ha fatti sedere nei cieli, in Cristo Gesł, [7]per mostrare nei secoli futuri la straordinaria ricchezza della sua grazia mediante la sua bontą verso di noi in Cristo Gesł. [8]Per questa grazia infatti siete salvi mediante la fede; e ciņ non viene da voi, ma č dono di Dio; [9]né viene dalle opere, perché nessuno possa vantarsene. [10]Siamo infatti opera sua, creati in Cristo Gesł per le opere buone che Dio ha predisposto perché noi le praticassimo.

Biblat ku lexon ti nuk jan versione katolike por jan versione te tjere, kete version qe shkrova une eshte version origjinal vetem se ne italisht.
kur ta fillosh testin duhet ta lexosh deri ne fund dhe jo vetem ku ty te pelqen ja ketu Siamo infatti opera sua, creati in Cristo Gesł per le opere buone che Dio ha predisposto perché noi le praticassimo.
Jemi te krijuar nga Jezu Krishti per ber gjera te mire sepse zoti i ka ve ne qe ne ti praktikojm.

Kuptoje se veprat tona jan te medha para syve te Zotit.
Me lart u drejtohej farisejve.

Mustaqedredhur
30-09-06, 22:17
[1]Anche voi eravate morti per le vostre colpe e i vostri peccati, [2]nei quali un tempo viveste alla maniera di questo mondo, seguendo il principe delle potenze dell'aria, quello spirito che ora opera negli uomini ribelli. [3]Nel numero di quei ribelli, del resto, siamo vissuti anche tutti noi, un tempo, con i desideri della nostra carne, seguendo le voglie della carne e i desideri cattivi; ed eravamo per natura meritevoli d'ira, come gli altri. [4]Ma Dio, ricco di misericordia, per il grande amore con il quale ci ha amati, [5]da morti che eravamo per i peccati, ci ha fatti rivivere con Cristo: per grazia infatti siete stati salvati. [6]Con lui ci ha anche risuscitati e ci ha fatti sedere nei cieli, in Cristo Gesł, [7]per mostrare nei secoli futuri la straordinaria ricchezza della sua grazia mediante la sua bontą verso di noi in Cristo Gesł. [8]Per questa grazia infatti siete salvi mediante la fede; e ciņ non viene da voi, ma č dono di Dio; [9]né viene dalle opere, perché nessuno possa vantarsene. [10]Siamo infatti opera sua, creati in Cristo Gesł per le opere buone che Dio ha predisposto perché noi le praticassimo.

Biblat ku lexon ti nuk jan versione katolike por jan versione te tjere, kete version qe shkrova une eshte version origjinal vetem se ne italisht.
kur ta fillosh testin duhet ta lexosh deri ne fund dhe jo vetem ku ty te pelqen ja ketu Siamo infatti opera sua, creati in Cristo Gesł per le opere buone che Dio ha predisposto perché noi le praticassimo.
Jemi te krijuar nga Jezu Krishti per ber gjera te mire sepse zoti i ka ve ne qe ne ti praktikojm.

Kuptoje se veprat tona jan te medha para syve te Zotit.
Me lart u drejtohej farisejve.


Zotni,
Verzionin qe shkrove nuk asht verzion orgjinal.Verzioni orgjinal asht ne gjuhen arkeike hebreje.Kujtoj se je dakort me kete verejtje.

Citatin e mora nga bibla katolike (ne Shqiperi) ,bile kjo asht edhe ne internet..

Aty decit shkruan "Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė,jo nga vepra, qė tė mos mburret askush."

Kjo ashtdimatrikisht ne kundershtim me at qi ti po thua, qe argumenton edhe ma shum dilemen.

Pra, paskam fole mire: dicka nuk asht ne rregull me biblat e kryqalive.
Tani,zotni, ti po ngacmon nje dileme tjeter : Sa bibla i keni, dhe cila asht e verteta?

Giovanni
30-09-06, 23:09
Zotni,
Verzionin qe shkrove nuk asht verzion orgjinal.Verzioni orgjinal asht ne gjuhen arkeike hebreje.Kujtoj se je dakort me kete verejtje.

Citatin e mora nga bibla katolike (ne Shqiperi) ,bile kjo asht edhe ne internet..

Aty decit shkruan "Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė,jo nga vepra, qė tė mos mburret askush."

Kjo ashtdimatrikisht ne kundershtim me at qi ti po thua, qe argumenton edhe ma shum dilemen.

Pra, paskam fole mire: dicka nuk asht ne rregull me biblat e kryqalive.
Tani,zotni, ti po ngacmon nje dileme tjeter : Sa bibla i keni, dhe cila asht e verteta?


Natyrisht qe jam dakord dhe kam ne banes biblen ne arramaiko (gjuha e Jezusit) ate ne gjuhen latine dhe ajo qe eshte me orgjinalja ne gjuhen greke.
Ne Shqiperi siq edhe ti mire dine shumica jan te fese ortodokse dhe protestante andaj bibla te cilen citon ti nuk i perket fes katolike.

Eshte shuem e vertet se ka shume perkthime biblike por ajo origjinalja quhet bibla e 80 dhjetave quhet keshtu sepse kan qene te mbyllur 80 dietar ne 80 dhoma te ndryshme per ta ber perkthimin e bibles dhe pas 80 diteve te gjitha perkthimet kan qen te njejta keshtu qe sot ne fen katolike perdoret bibla e 80 tave.

Nese don vertet ta lexosh biblen shko tek siti www.vatican.va (http://www.vatican.va) do te gjesh te gjitha pergjigjet.

Mustaqedredhur
01-10-06, 11:52
Citatin qe e prezentova asht nga bibla katolike, ajo shqiptare.
Mos po thue se ajo shqiptare nuk asht si duhet?

Zotni,dallim qe ti po e prezenton dhe ajo qe une po e prezentoj jane diametrisht te kunderta.
Asht normale qe gjate perkthimeve te gabohet ,por,ky nuk asht gabim shkel e shko ,asht esencial.

Andaj, nuk asht aq lehte te kalohet, thue se s'asht bo as gjo.

Une cuditem se si ne kete teme po kalohet aq lehte ne pyejet/verejtjet e shumta ne dallimet biblike.apo ungjillore.

Kam verejt se cdo her mshefeni ( kam fjalen edhe per te tjeret) mbas perkthimeve biblike,viteve te perkthimit, dhe tani, prezentoni se qenka bibla e vertete ajo qe asht perkthy "nga 80 te ne 80 dhoma te ndryshme per ta ber perkthimin e bibles dhe pas 80 diteve te gjitha perkthimet kan qen te njejta keshtu qe sot ne fen katolike perdoret bibla e 80 tave.", e m'fal, por ky asht nje fakt banal,mos te them edhe qesharak per te mbojte orgjinalitetin.
Cka ish bo nese kishin nejt 90 dijetar,ne 99 dhoma ne 100 dit?
Nga e mor te drejten, vatikani,qe ai ta di cila ashte bibla e vertete.

Biblen qe e keni sot asht perplot nderhyrje, dhe devijime nga fjala e vertete E Birit te Maries Isa, a.s.
Nderhyrje me fjale te kota te Palit,( nderhyrj e tij per mishin e derrit,synetimin etjere), me besime politeiste te Donatisteve,Arijaneve,Vizigoteve,Goteve e tjere...bibla e sotme asht nje permbledhje tekstesh assesi ajo qe e predikonte Isa a.s.( Jezusi)!
Duhet pastrim gjeneral i bibles.MA shum se 80 dijetar, e 80 dhoma e 80 dite!

mbetsh i pershendetun,

Zana_ch
04-10-06, 22:10
Pershendetje te nderuar bashkevedas te mi te fes islame
me sa me kujtohet edhe nja dy her e kam dhan ad ku mundeni me lexue Biblen Katolike te perkthyar

http://www.bibla.net/

veq diqka ju kisha lutur se neve jemi shum te vegjel per me kritikue shkrimet Biblike .
shnet per juve
Zana_ch

Mustaqedredhur
05-10-06, 00:00
e nedruemja zoje/zonjushe,

po m'duket se paske gabue temen...s'asht tema e adresave te preferuara ....por kundertheniet biblike..

sido qofte,

najkush kritikon, tjetri argumenton, kunderagumenton ..dhe kshtu bohet biseda dhe sqarohet e vertete( sipas mundesive tona)....

Po m'duket se keta te temes 'Mesime nga Bibla' s'paska dituri t'mjaftueshe me jupergjigje edhe ktyne kritikave te 'vocra' te keti forumi :biggrin:

mbetsh e pershendetur,

King_Gentius
05-10-06, 02:37
'giovani ' mos e tepro ... s'ka nevoj me shite falle se kush cfar kulture ka ,ky asht nje kunvend virtual...

Ashte e vertete se as kush nukasht ipersosur pervec Zotit .Kuraniasht Fjal e Zotit .Asht i persosur dhe pa gabime.E di se ti nuk pajtohesh.

Pyetje ishte :
zotni te nderuem te kesaj teme,asht e drejte e cdo kujt t'shpreh menimet e tij, kuptohet pa ofendime dhe bestydni ,andaj keni nder dhe mos i fshini postimet...

pata lexu ne bibel ket tekst:

efesianet :2:8,9
"Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė,
jo nga vepra, qė tė mos mburret askush."

nga teskti i konkludojme se ne jeten krishtere nuk asht me randesi vepra por besimi.. nuk pshothet njeri me vepra ...jo nga vepra thot bibla.

ktu shprehet perfundimi

-se njeriu sa do te bon vepra te mira ato nuk i hyne ne pune se ajo nuk shpeton
- se sa do te bon njeriu vepra te keqia ato nuk i bojn dam atij, se ka "besimin"(?!)
- perfundim logjik:puno cka te don qejfi, se s'k denim per vepra te keqia as shperblim per te mirat!
------
cka thua ti per kete ?A ndikon vepra e njeriut ne llogarine e tij para Zotit!

Mustaqedredhur, ai qe ka besim te vertete i bindet Zotit dhe vepron sipas urdhrave te Zotit.

Giovanni
05-10-06, 16:37
e nedruemja zoje/zonjushe,

po m'duket se paske gabue temen...s'asht tema e adresave te preferuara ....por kundertheniet biblike..

sido qofte,

najkush kritikon, tjetri argumenton, kunderagumenton ..dhe kshtu bohet biseda dhe sqarohet e vertete( sipas mundesive tona)....

Po m'duket se keta te temes 'Mesime nga Bibla' s'paska dituri t'mjaftueshe me jupergjigje edhe ktyne kritikave te 'vocra' te keti forumi :biggrin:

mbetsh e pershendetur,


I nderua ti se pare nuk ke hy tek ky forum per te ber pytje se po te intereson ndonje gje per fen katolike por thjesht per ta leshuar poshte kete fe.
Pasi qe po menddon se nuk ka dituri ne kete forum ateher karko te gjesh vet pergjegjet pasiqe je i "ditur".

Zana_CH deshi te te ndihmoj se nuk pat qellime per te dalur jasht temes

Mustaqedredhur
06-10-06, 09:58
I nderua ti se pare nuk ke hy tek ky forum per te ber pytje se po te intereson ndonje gje per fen katolike por thjesht per ta leshuar poshte kete fe.
Pasi qe po menddon se nuk ka dituri ne kete forum ateher karko te gjesh vet pergjegjet pasiqe je i "ditur".

Zana_CH deshi te te ndihmoj se nuk pat qellime per te dalur jasht temes

'Giovanni', e ka troc krejt gabim!

E para, kritikat e argumentueme ndaj bibles MOS i kupto si poshtersim te saj, por nje hap ma shum drejt sqarimit te saj te vertete.
Nese kjo forme e putjes/sqrimit te duket ofendim, kujtos se e ke gabim.

mos ta zgjati ma tej..

Dituri?Hmm,... te jemi konkret:

une sqarova citatin biblik ku fflitet per pavlefshmerine e veprava ne 'gjykimin perfundimtar', citova tekst konkret

ti u pergjigje se tekstin qe paskam lexu nuk asht i vertete, se paska bibla tjera, duke m argumentu se ajo e papes/katolike asht e vertete, me tekst Biblik diametrisht te kundert me ate qe une przentova. qe llogjikisht ngrthen probleme serize mbi tekstet biblike, nepergjithesi

prej kesaj rrjedhin pyetjet konkrete:
- cila prej biblave ne pazar asht e vertete
- kush e mer primatin per ta vertetu/argumentu 'vertetesine'

dhe po pres pergjigje

Cka ka ktu te paqarte, apo fyese ,nencmim?

p.s.

Se cka deshti Zana e tha me shkrim, SE CKA KA desht me thane ... e di ajo vet.ok?

mbetsh i pershendetur

King_Gentius
06-10-06, 12:24
Mustaqedredhur, ai qe ka besim te vertete i bindet Zotit dhe vepron sipas urdhrave te Zotit.

Mustaqedredhur
06-10-06, 12:49
Po, ashtu asht, gentius, per besimin ..por bibla flet ndryshe : se veprat edhe me besim te mire nuk vlejne ( nuk te shpetojne).
Duhet ndrushuar teksti biblik.
Edhe pse ktu u tha se ajo Bibel nuk asht e vertete .E cila eshte e 'vertete' po pyes?:biggrin:

Psikologu
06-10-06, 15:17
M evjen mirė pėr interesimin e studimit Biblik dhe vertetesis Biblike.
Atė tė cilen e ka tė vertet Bibla , ėshtė ajo se nė asnjė tekst tė saj , nuk ka ndonjė ndryshim tė personave qe nga Zanafilla e deri tė beslidhja e re , pra nuk ka klonim askund.
Sikur Krishterizmi tė kishte dalur vetem me njė Bibel pėr Krishterizmin , atehere ku do tė mbeteshin pjeset e Dhjates sė re, kur dihet mirė se Jezusi eshte plotesimi i fjales nė tokė ne thenjen dhe emrin e Zotit.
Te mos futemi ne anesimin e besimeve tė tjera fetare por ti pėrmbahemi Bibles.
Te kthehemi tek vertetesia e Bibles , duhet tė lexojmė Biblen disa here e pastaj te e kuptojmė mirė sepse Bibla nuk lexohet nga faqet e internetit edhe shkurt e pastaj te dilet me thenje tė saj ketu , edhe pse nuk e dij se cka dhe si shkruhet ketu ne origjinalitetin e Bibles se kjo ose ajo, por fjalet e Bibles janė udherrefim pėr boten dhe cdo fe qe pason pas saj , edhe pse nga Bibla behen klonime tė identiteteve tė ndryshme Biblike .
Shkrimi Biblik , eshte njė nder shkrimet mė tė vjetra e cila nuk e humb saktesin e as veretetesin e saj , pra nuk krijon ndonjė humbje tė tekstit edhe pse para Krishtit , i takonte Judizmit si pjesė pėrberese e atij besimi , por me njė thenje tjeter , Bibla pėrbehet nga disa pjesė librike tė tjera , kengė dhe citime tė cilat janė edhe udherrefim i jetes sė njeriut ne ketė botė.
Te marrim shembullė fjalet e Zotit drejtuarė Moisiut, te marrim shembullė fjalet e Lobit , te marrim shembullė urdheresat e Jezusit , pra askund nuk gjenė ndonjė thirrje pėr urrejtje ose pėr ndonjė triumf mbi ndonje fe tjeter.
Studimi Biblik ka mundesuarė edhe hapat drejt shkences dhe shkenctarve dhe kjo ka dhenė edhe shembullė edhe ne besimin islam , edhe pse ne Bibel me heret shkruan se mishi i derrit nuk benė tė hahet , ketė e shkruan Kurani , edhe pse ne Bibel shkruhet synetia para Krishtit , kjo shkruhet edhe ne Kuran , pra kemi tė bejmė me njė kopjim tė Bibles tė cilen asnje besim fetar pa tė nuk do tė ishte i pranuarė ,edhe pse ne besimin Islam , janė tė futura fjalet kryetroq aty ketu me urrejtje , e keto vijnė me pas 100 vitesh pas vdekjes se Muhamedit si profet.
Pra Bibla eshte liber i pa ndryshuarė dhe nuk ndryshohet assesi , dhe si shembelltyrė pėr besimet tjera , eshte e kjartė dhe e mirėkuptuarė.

Mustaqedredhur
06-10-06, 20:52
i nderurar,
Te pohot dicak vetem me fjale,dogmatike, ne formen "se kjo asht e verte dhe pik" asht jozerioze.

Na duhen argumente, e jo deklarata fetare,edhe pse edhe ato i respketoj si besim i cdo kujt,ai personal.,por per analiza te mirefithta na duhen argumente.

Qe nje argument logjik qe lind nga kuvendi yt dogmatik:

ti pohon se :
...
Sikur Krishterizmi tė kishte dalur vetem me njė Bibel pėr Krishterizmin , atehere ku do tė mbeteshin pjeset e Dhjates sė re, kur dihet mirė se Jezusi eshte plotesimi i fjales nė tokė ne thenjen dhe emrin e Zotit.....


me logjiken e pohimit tand perfundojme se: Muhamedi , dhe Kurani, jane plotesim i fjales ne Toke ne thenjen dhe emrin e Zotit..njesosj si po hon ti per Jezusin e Dhajten e re...ashtu Kurani pe rBiblen !

Kshtu e ka dogma..!:biggrin:

King_Gentius
07-10-06, 01:56
Po, ashtu asht, gentius, per besimin ..por bibla flet ndryshe : se veprat edhe me besim te mire nuk vlejne ( nuk te shpetojne).--->"" Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, jo nga vepra, qė tė mos mburret askush""

Kjo do te thot kete: Ju jeni te shpetuar nepermjet besimit, dhe shpetimi nuk vjen nga veprat tuaja. Shpetimi eshte dhurate e Perendise per ata qe besojne (dhe veprojne sipas urdhrave te tij).

Pra duhet te kesh besim, dhe jo vetem te veprosh. Veprat pa besim nuk kan vlere. Ata qe besojne, veprojne sipas urdhrave te Zotit, dhe keta shpetohen. Me duket se Bibla po thot ate qe ti don te thote.

Alko71
07-10-06, 07:57
--->"" Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, jo nga vepra, qė tė mos mburret askush""

Kjo do te thot kete: Ju jeni te shpetuar nepermjet besimit, dhe shpetimi nuk vjen nga veprat tuaja. Shpetimi eshte dhurate e Perendise per ata qe besojne (dhe veprojne sipas urdhrave te tij).

Pra duhet te kesh besim, dhe jo vetem te veprosh. Veprat pa besim nuk kan vlere. Ata qe besojne, veprojne sipas urdhrave te Zotit, dhe keta shpetohen. Me duket se Bibla po thot ate qe ti don te thote.


Pajtohem me kete spjegim.

Aty me sa shoh une sulmohet edhe mburrja

--->"" Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, jo nga vepra, qe te mos mburret askush""


Eshte edhe ne thenjet(hadithet) e te derguarit Muhamed a.s.,nuk e di sakt por me fjale te mija aq sa me kujtohet thot "Askush nuk do te hyj ne xhenet(parajse)ne baze te veprave,perveq se me meshiren e Allahut. E pyesin as ti o i derguar?Thot as une.
Nese e di dikush te sakt le te me permiresoj

Alko71
07-10-06, 08:24
pra kemi tė bejmė me njė kopjim tė Bibles tė cilen asnje besim fetar pa tė nuk do tė ishte i pranuarė

Perkundrazi kjo e deshmon se Kur'ani eshte shpallje nga i njejti burim sikurse te gjithe librat para tij.C'fare do te thonit ju sikur Kur'ani te mos perputhej me tregime dhe ligje askund me Biblat? Prap do te thonit se nuk eshte nga Zoti sepse sikur te ishte do te kishte ngjajshmeri me tregimet e librave te meparshem (Biblat).A nuk do te thonit keshtu?

Kjo i bie hip se te vrava ,zbrit se te vrava.

Ndryshimet qe i gjeni ne tregimet e Ku'ranit jane ose te reja qe nuk jane treguar me pare nga Zoti ose ato qe jane humbur dhe ndryshuar te biblat.

Shembull:


102.Kėto janė nga ato lajme tė panjohura, e Ne po t'i shpallim ty (Muhammed), se ti nuk ke qenė pranė tyre kur ata vendosėn ēėshtjen e tyre (hudhjen e Jusufit nė bunar etj.) dhe kur bėnin dredhi.

111.Nė tregimet e tyre (tė dėrguarve dhe tė Jusufit me vėllezėr) pati mėsime e pėrvojė pėr tė zotėt e mendjes. Ai (Kur'ani) nuk ėshtė bisedė e trilluar,por vertetues i asaj qe ishte me pare (librave tė shenjta) dhe sqarues i ēdo sendi, e edhe udhėrrėfyes e mėshirė pėr njė popull qė beson.

Zana_ch
07-10-06, 12:06
Perkundrazi kjo e deshmon se Kur'ani eshte shpallje nga i njejti burim sikurse te gjithe librat para tij.C'fare do te thonit ju sikur Kur'ani te mos perputhej me tregime dhe ligje askund me Biblat? Prap do te thonit se nuk eshte nga Zoti sepse sikur te ishte do te kishte ngjajshmeri me tregimet e librave te meparshem (Biblat).A nuk do te thonit keshtu?

Kjo i bie hip se te vrava ,zbrit se te vrava.

Ndryshimet qe i gjeni ne tregimet e Ku'ranit jane ose te reja qe nuk jane treguar me pare nga Zoti ose ato qe jane humbur dhe ndryshuar te biblat.

Shembull:


102.Kėto janė nga ato lajme tė panjohura, e Ne po t'i shpallim ty (Muhammed), se ti nuk ke qenė pranė tyre kur ata vendosėn ēėshtjen e tyre (hudhjen e Jusufit nė bunar etj.) dhe kur bėnin dredhi.

111.Nė tregimet e tyre (tė dėrguarve dhe tė Jusufit me vėllezėr) pati mėsime e pėrvojė pėr tė zotėt e mendjes. Ai (Kur'ani) nuk ėshtė bisedė e trilluar,por vertetues i asaj qe ishte me pare (librave tė shenjta) dhe sqarues i ēdo sendi, e edhe udhėrrėfyes e mėshirė pėr njė popull qė beson.

I nderuar ta besoi se ka shum shkrime ne kuran qe perputhen me shkrimin e shejt Biblen .
Sepse ata persona qe kishe e kan shkrue kuranin ma para e kan lexue shum mir Biblen dhe kan ba kopjime veq se i kan ndyshue gjoja se me e ber popullin per vete sa ma shum .
Nuk kam asgje kunder kuranit dhe fese islame .

Nese une e marr nje liber te nje shkrimtari P.Sh
Nje botim te Kadares......une ja ndryshoi titullin dhe bej disa shkarravina ne liber dhe e botoi
qfar kishe me than une se ky liber asht i botuar nga une ......jojo i nderuar me disa shkarravin nuk mund te krenohem se kam botue nje liber.....dhe askush ne bote nuk do te ma pranonte se asht botim i jem .Nje shembull te thjesh ndryshimi ne mes dy librave.
Bibla thot Mashkulli me u martue veq me nje Femer
Ndersa Kurani thot :
Ka mundesi nje mashkull me u martue deri 7 her (ka drejt mi pas 7 grae )
Pra Bibla tregon jeten e njeriut ne realitet..... ndersa kurani qefin e njeriut .


Ne ate kohe mundesh me marre parasyshe se si ka qen jeta

ah jet o jet pse bre muhamedi se kish pas ba edhe ne femrat mi pas 7 burra

sepse ai nuk ka qen femer por e ka shique veq qefin e vet personalisht

dhe qka ja ka kajt ati i ka ba per te tjeret.

shnet ju lasha

Zana_ch

Fshatari
07-10-06, 13:44
Askush dhe asgje nuk eshte e perkryer ne kete jete andaj si bibla ashtu dhe kurani mund te kene gabime.
Nese nuk kupton diqka mund te pysesh ne menyer te shjellshme dhe po ne ate menyre ndokush do te pergjigjet, por nese fillon te pysesh ne menyer arrogante te tilla te vine edhe pergjegjet.

Nuk di ēfar pitje i ke ber sokolit te maleve por nese nuk priton ma bene perseri dhe mbrenda mundesive te mija do te jap pergjigje aq sa di.

Njerzit e kėsaj bote dhe veprat(librat) e tyre janė qenje/gjėra relative, tė papėrkryer, me plotė tė meta.Librat shenjtė(Bibla, Kur'hani, po e rrespektoj kronologjinė e paraqitjes sė tyre nė kohė...) dhe autorėt e tyre (Shėn..., Muhamedi) janė gjėra dhe qenje absolute, tė pėrkryera, pa tė meta.
Nė librat shenjtė nuk duhet tė ketė asnjė e metė, absolutisht jo, sepse janė pikėrisht tė pėrkryer!
Sa iu pėrket kundėrthėnieve tė nėnvizuara nga disa forumist kėtu mė lart, ato ekzistojnė pėr logjikėn dhe mėntjen tonė relative : dimensioni dhe bota pėr tė cilėn rrėfejnė librat shenjtė janė transhendente dhe kualitativisht asnjė krahasim nuk mund tė bėhet nė mes imanencės dhe transhandencės : logjika jonė nuk lejon kundėrthėniet; logjika hyjnore tejkalon, transhendon, tė gjitha kundėrthėniet. Zoti pėrkufizohej nė mesjetė (do tė keni vėnė re se pėrdora "pėrkufizohej" : si mund tė pėr-KUFIZOHET njė qenje e e pa pėrkufizuar, problemi prap te logjika dhe gjuha qź nuk mund tė funkcionojnė ndryshe pa u ushqyer vazhdimisht me kundėrthźnie...) si njė "sferė e paskajshme, e permanente, i pranishėm nė tė njėjtėn kohė edhe nė qendren e asaj sfere edhe nė tė tigja pikat periferike
tė saj".Ky definicion vret logjikėn dhe mendjen e njeriut qė nuk ka mundėsinė tė jetė i pranueshėm nė dy vende tė ndryshme nė tė njėjtin moment. Njeriu karshi perėndisė ėshtė qenje trefish e kufizuar : nė kohė, nė hapsirė, nė logjikė. Pra qenje mizerabėl, e vdekshme qė nuk di madje as pse ka lindur as ku e pse jeton as ēfarė do ndodh pas vdekjes tmerruese!
Krahasuar me qenje tjera tė gjalla njeriu rezulton i pa fat : njeriu ėshtė qenje e mjerė sepse ėshtė plotėsisht i vetėdijshėm pėr mjerimin dhe vdekshmėrin e tij!
Medet pėr njeriun!

Mustaqedredhur
07-10-06, 16:38
Problemi ende qendron:

Ktu u prezentun dy tekste biblike :

nje , ku thuhet se edhe veprat e mira jane shpetim.

Dhe tjetra se, veprat nuk te shpetojne.

Pyetja asht cili tekst asht i vertete?

S’pari, zotni, duhet te sqarojme cila bible asht e vertete?
A asht bibla fjale e Zotit?

Spjegimet , te tipit ‘kshtu kuptoje, ka desht me thon..” nuk ishin teme e bisedes.

Me paraqitjen e dy teksteve te ndryshme ne dy bibla, zhvillohet medimi real se bibla permbane tekste te paverteta, te shtuara.

Pse?

Nese pranojme pohimin se bibla asht e shenjte, asht fjale e Zotit, esenca e Qenjez Zot, nuk mund te permbane ne vehte kundershtime,as pohime te paverteta , as ne tekst as ne kuptim.

Edhe ne vet bibel Zoti pershkruhet me atributin Gjithedishem /mateu 16;8/, atribut I cili nuk lejon Mosditurine, sic po duket ne tekste e dy biblave, diamatrisht te kunderta.

Por, realieti tregon se egzistoje disa bibal me tekste t endryshme, cg aprejudikon mendimin se bibla e sotme nuk asht fjale e Zotit.

Bile, qe asht edhe me cuditshme, edhe vet bibla nuk kerkon te besohet si Fjale de fakto e shpalluar nga perendia.

Si shembul po mar Luken, kune fillim te ungjillit te tij tregon qarte se ai nuk po shkruan nen frymezimin e Zotit, apo Pali ne letrat e tij, ku vet ai thot se nuk flet ne emer te Zotit,por thot se letrat shprehin mendimin e tij personal.

Te perkujtoj, se Letrat e Palit permbajne pjesen me te madhe te Dhjates se re.
Perse ta besojm se Letrat e Palit / asht fjale e Zotit,ose frymzim i Zotit, kur vet Pali thot se jane mendime personale te tij?

Dhjate e Re asht pjese e bibles.
Letrat e Palit jane pjese e Djates se re
Pali thot se jane mendime te tij personale,e ji frymezim/fjale nga Zoti.
Atehere me cfar logjike thuhet se bibla e sotme,asht fjale e Zotit, e pandryshuar.

E ka mire ‘Enciklopedia nedrkombetare standarde e bibles’ kur per ndryshimet midis biblave.versioneve thot :
‘ As edhe nje varg nuk asht pa koleksionin e leximeve t endryshme,kurrutimi I teksteve filloi shume heret..”

A mun dti thuhet nje teksti/libri me tekste te korruptuar gjate kohnave te ndryshme se asht fjale e Zotit e pandryshuar?

King_Gentius
07-10-06, 17:35
Problemi ende qendron:

Ktu u prezentun dy tekste biblike :

nje , ku thuhet se edhe veprat e mira jane shpetim.

Dhe tjetra se, veprat nuk te shpetojne.


Pasi nuk kuptoje se cka po thot bibla ne shqip nuk pres te kuptosh biblen ne italisht. Efesianet 2 8 9 eshte 100% njesoj edhe ne kuotimin tend edhe ne kuotimin e Giovanit.

King_Gentius
07-10-06, 17:39
--""[8]Per questa grazia infatti siete salvi mediante la fede; e ciņ non viene da voi, ma č dono di Dio; [9]né viene dalle opere, perché nessuno possa vantarsene. ""

--"" Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, jo nga vepra, qe te mos mburret askush""

Cili nga keto dy kuotime thot se "edhe veprat e mira jan shpetim" dhe cili thot se "veprat nuk te shpetojne"

Alko71
07-10-06, 21:07
I nderuar ta besoi se ka shum shkrime ne kuran qe perputhen me shkrimin e shejt Biblen .
Sepse ata persona qe kishe e kan shkrue kuranin ma para e kan lexue shum mir Biblen dhe kan ba kopjime veq se i kan ndyshue gjoja se me e ber popullin per vete sa ma shum .
Nuk kam asgje kunder kuranit dhe fese islame .

Nese une e marr nje liber te nje shkrimtari P.Sh
Nje botim te Kadares......une ja ndryshoi titullin dhe bej disa shkarravina ne liber dhe e botoi
qfar kishe me than une se ky liber asht i botuar nga une ......jojo i nderuar me disa shkarravin nuk mund te krenohem se kam botue nje liber.....dhe askush ne bote nuk do te ma pranonte se asht botim i jem .Nje shembull te thjesh ndryshimi ne mes dy librave.
Bibla thot Mashkulli me u martue veq me nje Femer
Ndersa Kurani thot :
Ka mundesi nje mashkull me u martue deri 7 her (ka drejt mi pas 7 grae )
Pra Bibla tregon jeten e njeriut ne realitet..... ndersa kurani qefin e njeriut .


Ne ate kohe mundesh me marre parasyshe se si ka qen jeta

ah jet o jet pse bre muhamedi se kish pas ba edhe ne femrat mi pas 7 burra

sepse ai nuk ka qen femer por e ka shique veq qefin e vet personalisht

dhe qka ja ka kajt ati i ka ba per te tjeret.

shnet ju lasha

Zana_ch

Ah moj Zana_ch sikur ta kishe lexuar Kur'anin te pakten.Te lutem mos eja ketu me ato qe ke degjuar nga njerezit ,por kur do te argumentosh, gjeje versetin e Kur'anit dhe sjelle ketu ku thot se mundet me i pase deri ne 7 gra.

pastaj ato qe ti kishe me i bo nji libri vertete do te ishin shkarravina por jo edhe Kur'ani se nuk e ke bere ti e askush nga njerezit.

Mustaqedredhur
07-10-06, 21:43
Gentius,gentius... ne biblen tande dhe te giovanit, …edhe ne shum bibla tjera sic kom spjegue ne tekstin e fundit, ka kontradikta te shumta , por kto po i kaloni shkel e shko (?) dhe nuk po pergjigjeni

… po nejse , prap po kthehemi ne ciklin e pare:


Pra:
efesianet :2:8,9
"Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė,jo nga vepra, qė tė mos mburret askush."

Teskti asht shum i qarte, se nuk ka shpetim me vepra Jo nga vepra , thot bibla!!
Ky asht tekst biblik!


ktu shprehet perfundimi

-se njeriu sa do te bon vepra te mira ato nuk i hyne ne pune se ajo nuk shpeton
- se sa do te bon njeriu vepra te keqia ato nuk i bojn dam atij, se ka "besimin"(?!)

KY asht perfundimi logjik i tesktit biblik, at qe ti po e thue ti “ai qe ka besim te vertete i bindet Zotit dhe vepron sipas urdhrave te Zotit” , ska as gja me tekstin qe po shqyrtojme, asht nje perfundim I thjeshte logjik.-nese besoj athere edhe veproj me ate besim.

Po,hajde po logjikojme si po thua ti:
Dhe pyesim me cka e percaktojme besimin,bindjen ne Zot?
Me vepra!Sgurisht!
POR bibla thot: jo me vepra!
Teksti asht i qarte!
Kujto mire!Kjo ashte nje kontradikte biblike!

2.
Mandej, lindi dileme se paska bibla tjere, dhe ,kujtoj shum normal lind pyetja se cila asht e vertete?
Edhe ksaj pyetje nuk po i pergjigjeni?

A keni tute nga pergjigjet?

King_Gentius
08-10-06, 06:31
ktu shprehet perfundimi

""-se njeriu sa do te bon vepra te mira ato nuk i hyne ne pune se ajo nuk shpeton""

Vepra te mira mund te behen me qellime te ndryshem, si per shembull per te fituar respekt ne shoqeri, Zoti don qe veprat e mira te burojne prej besimit.

- se sa do te bon njeriu vepra te keqia ato nuk i bojn dam atij, se ka "besimin"(?!)""

Jo, sepse kush ka besim te vertet nuk ben vepra te keqia. Bibla nuk kerkon te kesh besim sa per sy e faqe. Bibla kerkon besim te vertet.

Mustaqedredhur
08-10-06, 11:25
Genti, po perserite muhabetin... paj,edhe Kurani thot :

"E, pėrgėzoi ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira.."

"Nuk ka dyshim se ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, kanė shpėrblim tė pėrhershėm."

dhe shum tektse tjera, por cka me bo me tekstin biblik, qe asht konfuz, kjo asht shum e qarte, e mohon kete pune?Teskti duhet te largohet.

Ku mbeten pergjigjet tjere?:biggrin:

King_Gentius
08-10-06, 13:22
Asht konfuz per ata qe nuk flasin shqip.

Psikologu
10-10-06, 11:32
Perkundrazi kjo e deshmon se Kur'ani eshte shpallje nga i njejti burim sikurse te gjithe librat para tij.C'fare do te thonit ju sikur Kur'ani te mos perputhej me tregime dhe ligje askund me Biblat? Prap do te thonit se nuk eshte nga Zoti sepse sikur te ishte do te kishte ngjajshmeri me tregimet e librave te meparshem (Biblat).A nuk do te thonit keshtu?

Kjo i bie hip se te vrava ,zbrit se te vrava.

Ndryshimet qe i gjeni ne tregimet e Ku'ranit jane ose te reja qe nuk jane treguar me pare nga Zoti ose ato qe jane humbur dhe ndryshuar te biblat.

Shembull:


102.Kėto janė nga ato lajme tė panjohura, e Ne po t'i shpallim ty (Muhammed), se ti nuk ke qenė pranė tyre kur ata vendosėn ēėshtjen e tyre (hudhjen e Jusufit nė bunar etj.) dhe kur bėnin dredhi.

111.Nė tregimet e tyre (tė dėrguarve dhe tė Jusufit me vėllezėr) pati mėsime e pėrvojė pėr tė zotėt e mendjes. Ai (Kur'ani) nuk ėshtė bisedė e trilluar,por vertetues i asaj qe ishte me pare (librave tė shenjta) dhe sqarues i ēdo sendi, e edhe udhėrrėfyes e mėshirė pėr njė popull qė beson.Dikuj duhet ti folet drejt e shkurt , pra duhet qė tė e dijn edhe tė tjeret se Ti dhe Ju , as spo dini cka po lexoni e besa as si ta kuptoni .
Tė citoj edhe njehere fjalet e mia ;

"Pa Biblen , as Kurani e as feja Islame sdo tė kishte mundeesi tė shfaqej si fe e as si liber "
Pra kjo eshte vertettesi se Bibla eshte udherrefim pėr Ju si musliman dhe fen Islame edhe pse tek profeti Muhamed kemi vetem pjesėmarrje ne luftė , plagosje etj etj qe i din mirė e spo ti numeroj.
Pra , dallimin mes Bibles dhe Kuranit e ke fare mirė tė kjartė, edhe pse Biblen sdo tė e kesh lexuarė, ose dallimin me s Jezusit e Muhamedit e ke fare mirė tė kjartė .
Tash sa merrė vesh e sa jo , mvaret nga gatishmeria e jote pėrsonale, shkollore ose hulumtuese.

Alko71
10-10-06, 20:39
Dikuj duhet ti folet drejt e shkurt , pra duhet qė tė e dijn edhe tė tjeret se Ti dhe Ju , as spo dini cka po lexoni e besa as si ta kuptoni .
Tė citoj edhe njehere fjalet e mia ;

"Pa Biblen , as Kurani e as feja Islame sdo tė kishte mundeesi tė shfaqej si fe e as si liber "
Pra kjo eshte vertettesi se Bibla eshte udherrefim pėr Ju si musliman dhe fen Islame edhe pse tek profeti Muhamed kemi vetem pjesėmarrje ne luftė , plagosje etj etj qe i din mirė e spo ti numeroj.
Pra , dallimin mes Bibles dhe Kuranit e ke fare mirė tė kjartė, edhe pse Biblen sdo tė e kesh lexuarė, ose dallimin me s Jezusit e Muhamedit e ke fare mirė tė kjartė .
Tash sa merrė vesh e sa jo , mvaret nga gatishmeria e jote pėrsonale, shkollore ose hulumtuese.

Cka je kah fol pa lidhje pash Zotin.E njejta vlene edhe per ty dhe per ju.

Per me te kuptu ty duhet me i hjek do vite shkolle dhe do hulumtime qe i kam ba me i zhduk tanesisht, e jo me i shtu.

Te lutem eja me ndonje argument nga ato qe the nese do te debatosh e mos pergjitheso.

Edhe dicka ,ti nuk e di a e kam lexuar une Biblen apo jo ashtu sic une nuk e di a e ke lexuar ti Kur'anin andaj kujdes.

Psikologu
10-10-06, 21:03
Cka je kah fol pa lidhje pash Zotin.E njejta vlene edhe per ty dhe per ju.

Per me te kuptu ty duhet me i hjek do vite shkolle dhe do hulumtime qe i kam ba me i zhduk tanesisht, e jo me i shtu.

Te lutem eja me ndonje argument nga ato qe the nese do te debatosh e mos pergjitheso.

Edhe dicka ,ti nuk e di a e kam lexuar une Biblen apo jo ashtu sic une nuk e di a e ke lexuar ti Kur'anin andaj kujdes.

Pėr me mė kuptua mua Ti duhet tė jesh ne gatishmeri tė 100% e jo tė me shkruash ketu vica te vjeter qe u ka dal moda kohė me parė.
Sikur tė e kishe lexuarė Biblen do tė ishte mirė,se aty ke meshirė , falje , barazi etj etj.
Si KUran e Bible i kam lexuarė fare mirė dhe i kam studjuarė mirė e tash , pėr tė me kuptuarė mua e ke lehtė.

Mustaqedredhur
10-10-06, 22:24
Asht konfuz per ata qe nuk flasin shqip.

zotni,

Jeni bo si ato grat e kqija...mas cdo muhabeti qe nuk ju shkon pershtat, perseritni, shabllone bajate,fraza kalamojsh :biggrin:

e qka asht edhe ma keq () , ne asnje pyetje/verejtje per kundershtime vet-biblike nuk jeni pergjigje.


qe po ja u perkujtoj nje " Hyjni biblike '' : Letrat e Palit, ai vet thot se jane letra te tij, se nuk jane ispirim hyjnor as fjale te Jezusit.
Cka kerkojne fjalet e nje Pali, ne tesktet "Hyjore"?
A ksaj i thoni fjale e shenjte?
Po pyes.

Qe edhe nje pyetje :

Luka permend se qeveritari i sirise, ne kohen kur lindi Jezusi ka qene Kririni /luka2;7/
Po te Luka 1:5, dhe te Mateu thone se qeveritar ka qene Herodi.

Kush e flet te verteten?Cili varg asht i vertete?
Pyetje e shkurte dhe e qarte/
( se per pyetje tjera s'paskit radak per tu pergjigje).

King_Gentius
11-10-06, 03:58
1. teolog nuk jam po me gjith qejf te ndihmoj me veshtiresite e tua me gjuhen shqipe.

2. nuk jam evangjelist, Biblen nuk e shoh si 100% te pagabuar.

3. Kririni ishte guvernatori i zones nga Roma ndersa Herodi ishte vendas, dhe "mbret" kukull i romakve. As kjo nuk eshte kundershtim.

Alko71
11-10-06, 10:01
Pėr me mė kuptua mua Ti duhet tė jesh ne gatishmeri tė 100% e jo tė me shkruash ketu vica te vjeter qe u ka dal moda kohė me parė.
Sikur tė e kishe lexuarė Biblen do tė ishte mirė,se aty ke meshirė , falje , barazi etj etj.
Si KUran e Bible i kam lexuarė fare mirė dhe i kam studjuarė mirė e tash , pėr tė me kuptuarė mua e ke lehtė.

E ke parasysh edhe dhijaten e vjeter apo....?

Jezusi thot per Dhijaten e vjeter

17 “Mos t’ju shkojė ndėr mend se erdha pėr ta shlyer Ligjin ose Profetėt! Jo, s’erdha tė shlyej, por tė pėrkryej.

18 Pėr tė vėrtetė po ju them: derisa tė jetė qielli e toka, asnjė germė dhe asnjė presje nuk do t’i hiqet Ligjit, por do tė zbatohen tė gjitha.
19 Prandaj, kushdo qė do ta shlyejė njėrin ndėr kėta urdhra, qoftė edhe mė tė voglin, dhe do t’i mėsojė njerėzit tė bėjnė ashtu, do tė jetė mė i vogli nė Mbretėrinė e qiellit; ndėrsa ai qė do t’i mbajė dhe do t’i mėsojė, do tė jetė i madh nė Mbretėrinė e qiellit.
20 Sepse, unė po ju them: nėse drejtėsia juaj nuk do tė jetė mė e madhe se drejtėsia e skribėve dhe e farisenjve, nuk do tė hyni nė Mbretėrinė e qiellit.”

Atehere aty ka edhe vrasje edhe lufta te shumta.Pastaj eshte synetija dhe ndalesa e mishit te derrit. Ku i keni keto?

Pastaj thot:

27 “Keni dėgjuar se qe thėnė: ‘Mos e the kurorėn!’
28 E unė po ju them: kushdo qė me dėshirim e shikon njė grua, nė zemrėn e vet e ka bėrė fėlligėshtinė me tė.
29 Nėse syri yt i djathtė tė ēon nė mėkat, nxirre e flake larg teje! Ėshtė mė mirė pėr ty tė humbasėsh njėrėn nga gjymtyrėt e tua, se i tėrė trupi yt tė hidhet nė ferr.
30 E nėse dora jote e djathtė tė ēon nė mėkat, preje e hidhe larg teje! Ėshtė mė mirė pėr ty tė humbasėsh njė gjymtyrė se i tėrė trupi yt tė hidhet nė ferr.”

Cili nga ju e zbaton kete thenje apo ligj ? Ne islam zbatohet prerja e dores dhe ju e kritikoni kete denim me ngulm.

A e praktikoni ju kete agjerim? Muslimanet e praktikojne:

16 “Edhe kur tė agjėroni, mos u mėrrolni porsi shtiracakėt, tė cilėt marrin njė hije tė rėndė nė fytyrė pėr t’u treguar njerėzve se agjėrojnė: pėrnjėmend po ju them: u ndanė veē me atė shpėrblim!
17 Ti, pėrkundrazi, kur tė agjėrosh, pėreroje kokėn tėnde dhe laje fytyrėn tėnde,
18 qė tė mos e vėnė re njerėzit se po agjėron, por Ati yt, qė ėshtė nė fshehtėsi. Ati yt qė sheh nė fshehtėsi, do tė tė shpėrblejė.”

Ku eshte meshira ketu?

21 “Jo secili qė mė thotė: ‘O Zot, o Zot!’ do tė hyjė nė Mbretėrinė e qiellit, por ai qė kryen vullnetin e Atit tim qė ėshtė nė qiell.
22 Shumė do tė mė thonė atė ditė: ‘O Zot, o Zot, a nuk profetizuam nė Emėr tėnd, a nuk i nxorėm shpirtrat e kėqij nė Emėr tėnd, a nuk bėmė shumė mrekulli nė Emėr tėnd?’
23 Atėherė unė do t’u them: Kurrė nuk ju kam njohur! Shporruni prej meje, o keqbėrės!”

Pa dashur qe ta kritikoj Jezusin mos me keqkupto.

pastaj:
34 “Mos mendoni se erdha tė sjell paqen mbi tokė. Nuk erdha tė sjell paqen, po shpatėn. 35 Sepse erdha tė ndaj
djalin prej tė atit,
vajzėn prej s’ėmės,
tė renė prej vjehrrės,


31 Prandaj po ju them: ēdo faj e blasfemi do t’u falet njerėzve, kurse blasfemia kundėr Shpirtit Shenjt, nuk do tė falet.

32 E nėse ndokush thotė ndonjė fjalė kundėr Birit tė njeriut, mund t’i falet faji, por nėse ndokush thotė ndonjė gjėsend kundėr Shpirtit Shenjt, nuk do t’i falet as nė kėtė botė as nė botėn e ardhshme.”

Thot per vete,bir i njeriut e jo i Zotit.

36 Unė po ju them: njerėzit do tė pėrgjigjen nė Ditėn e Gjyqit pėr secilėn fjalė tė kotė qė do ta kenė thėnė:
37 Sepse, nė saje tė fjalėve tė tua do tė shfajėsohesh ose nė saje tė fjalėve tė tua do tė dėnohesh.

Vini re kete

57 E kjo u shkaktonte mosbesim nė tė. Prandaj Jezusi u tha: “Profetit nuk i jepet nderim vetėm nė vendlindjen e vet e nė shtėpinė e vet!”
58 Pėr shkak tė mosbesimit tė tyre nuk bėri aty shumė mrekulli.

E ka fjalen per vete, pra thot profetit e ne islam njihet si profet.

Edhe kete ,per gruan Kenanease.


21 Jezusi doli prej atij vendi e kaloi nė krahinat e Tirit e tė Sidonit.
22 Dhe, ja, njė grua nga Kananeja, qė kishte ardhur prej atyre anėve, filloi tė bėrtiste e tė thoshte: “Ki mėshirė pėr mua, o Zot, Biri i Davidit! Djalli po ma mundon tepėr vajzėn!”
23 Por ai nuk iu pėrgjigj fare. Atėherė iu afruan nxėnėsit e tij e i thanė:
“Bėja kėtė nderė e tė shkojė, sepse po bėrtet pas nesh!”
24 Ai u pėrgjigj:
“Unė jam i dėrguar vetėm te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit.”

Pra jo per tere njerezine.

Pastaj si e spjegon ti kete Psikologu?:

25 Por ajo u afrua, u pėrkul thellė nė nderim para tij e tha:
“Mė ndihmo, o Zot!”
26 Jezusi iu pėrgjigj:
“Nuk ėshtė mirė tė marrėsh bukėn e fėmijėve e t’ua japėsh kėlyshėve tė qenve.”

A eshte e mundur te dali nga goja e Jezusit nje fjale e tille dhe a te duket meshire ty kjo?

Sipas kesaj njerezit tjere qe nuk jane izraelit jane kelysh te qeneve.Nuk ma merr mendja ta kete thene Jezusi kete....jo,jo.

Keto jane nga dhijata e re pa hyre ne dhijaten e vjeter.Heren tjeter do te sjelli dicka nga e vjetra,e po ashtu edhe nga Kur'ani.

Alko71
11-10-06, 10:15
Nese te duken vica keto atehere nuk kemi pse bisedojme me teper.

Mustaqedredhur
11-10-06, 15:50
1. teolog nuk jam po me gjith qejf te ndihmoj me veshtiresite e tua me gjuhen shqipe.
Leje qe nuk je teolog (as qe me interson ), por s'besoj qe je edhe shqiptar,se ,me thone drjet shqipja e yte po kruhet shum kah italishtja,.....apo ty t'pengon gegishtja? :biggrin:2. nuk jam evangjelist, Biblen nuk e shoh si 100% te pagabuar.
Jam dakort me ty se bibla asht e gabuar,nuk asht e pagabuar.Ok!


3. Kririni ishte guvernatori i zones nga Roma ndersa Herodi ishte vendas, dhe "mbret" kukull i romakve. As kjo nuk eshte kundershtim.

E ktu, sinjor e ke gabim.
Kuptoj se e ke nga mosnjohja e bibles.

Teskti biblik asht i qarte as qe lejon hamendje dhe sqarime dyshe,aty flitet per qeveritar /Guvernator te sirise :

Luka permend se qeveritari i sirise, ne kohen kur lindi Jezusi ka qene Kririni /luka2;7/
Po te Luka 1:5, dhe te Mateu thone se qeveritar ka qene Herodi.

Gjith tekstet (edhe ato krishtere) si guvernator te i kohes se Jezusit permendet Herodi, Pasusi ik Lukes asht gabim, dhe duhet te largohet nga bibla,ungjilli.
Kujtoj se edhe ti je dakort ?
Athere ku mbet pohimi se bibla assht liber i shenjte?I shenje me tekste te gabuar dhe kontradikta?

King_Gentius
12-10-06, 02:25
Leje qe nuk je teolog (as qe me interson ), por s'besoj qe je edhe shqiptar,se ,me thone drjet shqipja e yte po kruhet shum kah italishtja,.....apo ty t'pengon gegishtja? :biggrin:

Here e pare degjoj se toskerishtja ime ngjan me italisht, po te pakten kuptoj me mire kuotimin biblik qe vet solle.

E ktu, sinjor e ke gabim.
Kuptoj se e ke nga mosnjohja e bibles.

Teskti biblik asht i qarte as qe lejon hamendje dhe sqarime dyshe,aty flitet per qeveritar /Guvernator te sirise :

Luka permend se qeveritari i sirise, ne kohen kur lindi Jezusi ka qene Kririni /luka2;7/
Po te Luka 1:5, dhe te Mateu thone se qeveritar ka qene Herodi.

Gjith tekstet (edhe ato krishtere) si guvernator te i kohes se Jezusit permendet Herodi, Pasusi ik Lukes asht gabim, dhe duhet te largohet nga bibla,ungjilli.
Kujtoj se edhe ti je dakort ?

Luka 1;5 dhe 2;7 nuk jan ne kundeshtim, sepse Kririni eshte administratori romak, ndersa Herodi eshte esht nje qeveri kukull qe bashkepunonte me romaket. Per krahasim, kur shum vende evropiane ishin te pushtuar prej Gjermanise kishte gjenerale gjermane qe i qeverisnin, po kishte dhe qeveri kukull e perbere prej vendas qe bashkepunonin me gjermanet. Po flasim per te njejtin koncept.

Athere ku mbet pohimi se bibla assht liber i shenjte?I shenje me tekste te gabuar dhe kontradikta?

Me sa di shumicen e ka sakte.

Mustaqedredhur
12-10-06, 15:04
Kur flasim per krishterizmin dhe per bible, duhet dadhue ndermjet Jezusit /Isa dhe krishterizmit.
Po them se duhet dallue se asht krejt diqka tjeter cka ka predikue jezusi, biri i Maries/e qe Kurani deshmon qarte per fjalet e tij/ dhe asaj cka shkrun bibla e cka predikon krishterizmi.

Me nje ane e kemi historine e Krishtit e ne anen tjeter historine e krishterimit.
Nje nje ane ashte Isai/Jezusi e ne anen tjeter krishterimi.
Me kalimin e kohes , ne vetdijen njerzore ky dallim mori trajten e dallimit ndermjet asaj hyjnore dhe njerzore.
Ky ishte devijimi qe ne mitin, krishtere per zot-njeri qendron pranimi i fshehur per pamunsine e krishterizmit ne jete reale.Aq ma shum kur verehen koruptimet biblike.Kur shkrimi/dora e njeriut mer atribute hyjnore.

M'kujtohet fjala e Nices ' Kristiani i fundit vdiq mbi kryq "!,sintagme intersante, qe me nje logjike perfundon se krishterizmi asht i vdekur qush ne paraqitjen e tij.

Psikologu
13-10-06, 11:10
Kur flasim per krishterizmin dhe per bible, duhet dadhue ndermjet Jezusit /Isa dhe krishterizmit.
Po them se duhet dallue se asht krejt diqka tjeter cka ka predikue jezusi, biri i Maries/e qe Kurani deshmon qarte per fjalet e tij/ dhe asaj cka shkrun bibla e cka predikon krishterizmi.

Me nje ane e kemi historine e Krishtit e ne anen tjeter historine e krishterimit.
Nje nje ane ashte Isai/Jezusi e ne anen tjeter krishterimi.
Me kalimin e kohes , ne vetdijen njerzore ky dallim mori trajten e dallimit ndermjet asaj hyjnore dhe njerzore.
Ky ishte devijimi qe ne mitin, krishtere per zot-njeri qendron pranimi i fshehur per pamunsine e krishterizmit ne jete reale.Aq ma shum kur verehen koruptimet biblike.Kur shkrimi/dora e njeriut mer atribute hyjnore.

M'kujtohet fjala e Nices ' Kristiani i fundit vdiq mbi kryq "!,sintagme intersante, qe me nje logjike perfundon se krishterizmi asht i vdekur qush ne paraqitjen e tij.

PO cfarė Kurani deshmon saktė ore pėr Jezusin , e cfarė dhe nga cila bazė , ku tė bazohemi se .
Sė pari dallimi i viteve mes Kuranit dhe Jezusit , se dyti humbja e Sureve e mbajtja ne mend e tyre qe ma vonė shkruhen ne kUran , pastaj edhe tė dhenat e tjera qe deshmojnė se pa Krishterimin dhe marrjen nga Krishterimi ,Islami sdo tė ishte si fe, ku do tė mbahej , vallaØne njė profet qe sdinte ete shkruaj e as tė lexoj ose ne atė qe ishte kalores ne ballė tė luftes.

Mustaqedredhur
13-10-06, 20:36
PO cfarė Kurani deshmon saktė ore pėr Jezusin , e cfarė dhe nga cila bazė , ku tė bazohemi se .
Sė pari dallimi i viteve mes Kuranit dhe Jezusit , se dyti humbja e Sureve e mbajtja ne mend e tyre qe ma vonė shkruhen ne kUran , pastaj edhe tė dhenat e tjera qe deshmojnė se pa Krishterimin dhe marrjen nga Krishterimi ,Islami sdo tė ishte si fe, ku do tė mbahej , vallaØne njė profet qe sdinte ete shkruaj e as tė lexoj ose ne atė qe ishte kalores ne ballė tė luftes.

T'kuptoj se flet nga mdhefi qe ke ndaj Islamit..me shum po duken fjale emocionale se fjale argumetuese..

nejse,

Islami asht fe qe nga Adami e deri te Muhamedi.
Ideja,dogma e tij asht : ZOTI ESHTE NJE!AS S'KA LINDUR ,AS NUK ESHTE LINDUR,ATIJ ASKUSH NUK I ESHTE I BARABARTE.
Kete e tha edhe Jezusi.
Kete e deshmoj Adami...Abrahami...Mojsiu...Jezusi...Meuhmedi ,paqa e Zotit qofte mbi tai!Kjo eshte Islam!

Qarte deshmoj Jezusi :
Kuran:saf:61
" Dhe, kur Isai, biri i Merjemes tha: "O beni israilė, unė jam i dėrguar i All-llahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje.."

Kto jane fjalet e Jezusit ,paqa e Zotit qofte mbi te,ai tha se eshte vetem i derguar i Zotit,paraljmerues dhe vertetues.Kete deshom Kurani,Fjala e Zotit.

Por,kundershtaret e Zotit, e devijuan fjalen e Jezusit , ashti sic thot Kurani:

"E mohuan tė vėrtetėn ata qė thanė se: "Zot ėshtė ai, Mesihu bir i Merjemes"...."

Ata qe e mohuan kete ndertuan teologjine krishtere dhe kishen e saj.
Jo rasteisht Jezusi,paqa e Zotit qofte mbi te, i tha Pavlit,gurthemelit kishtar:

'Shporu meje ,he djalle'

Po,asht mendje djalli ai qe thot se Mesiu asht bir i zotit!
Gjitcka mund te diskutohet,te spjegohet....por Zotit, I Persosur,qe eshte Nje ti vihet atributi njerzor,se aii lind,( nese ka djale atehere edhe asht lind) pa shybe asht pjelle e djallit , fjale dreqi.
Andaj, mir i tha Jesuzi,Pavlit,atij qe i futi edhe letrat e veta si tekst Hyjnor,qe shpalli trinine ,i beri shok zotit

"Shporu meje, he djalle"

Hattabi
31-10-06, 20:17
Qka keni pash at Zot more ........... edhe ne muajin e Ramazanit doni me hye ne gjanah ...........mosni ju lutem se ku me dit more Allahi a jau fal gjynahet kur bisedoni me Katolik dhe shkruni me ta ........a ne anen tjeter e keni te ndalume me jau urue Vitin e ri ....shpejt po i harroni gjanat......po sillni shkrime ne forum si me kan ne treg te perimeve .......

Hahaha , nuk ka lidhje se ka qen ramazan , agjerimi nuk prishet me debate edhe me fol me katolik ( me i debatu apo me ju bo Davet ) nuk prishet agjerimi , por perkundrazi presim shperblim inshAllah.

Piu
19-11-06, 17:28
I nderuari Hattabi temen tende Kunderthenjet Biblike e hapa por te lutem na i sqaro pak ato kunderthenje se nuk po i kuptojme mire.
Pasi qe po dine mire fene e Krishter duhet te dish edhe te japesh sqarime.

Giovanni.

Giovani.
Pėr me shume do ju inkaroja te lexonit http://pergjigje.com/Autor/JaySmith/Mosperputhjet.htm, ėshtė njė artikull i cili ju Pėrgjigjet sfides myslimane, dhe atyre personave qė besojnė se nė Bibėl ka mospėrputhje. Shpresoj tė jetė njė bekim pėr ty ashtu sic ka qėnė edhe pėr mua.
Blessing
Piu

Sunnih
10-12-06, 20:40
Perse valle lodhen kaq shume te krishteret ne hedhjen poshte te akuzave nderkohe qe vetem te urdherojne qe gojet e te tjereve te mbyllen? Jezusi u ka thene dishepujve te tij:

Luke 17

6 "nese keni besim sa nje kokerr meli, mund ti thoni pemes shkulu dhe ngulu ne det dhe do tu bindet juve"

Valle sot ne bote nuk paska as edhe nje person te vetem qe ka besim sa nje kokerr meli?

Zana_ch
10-12-06, 21:05
Perse valle lodhen kaq shume te krishteret ne hedhjen poshte te akuzave nderkohe qe vetem te urdherojne qe gojet e te tjereve te mbyllen? Jezusi u ka thene dishepujve te tij:

Luke 17

6 "nese keni besim sa nje kokerr meli, mund ti thoni pemes shkulu dhe ngulu ne det dhe do tu bindet juve"

Valle sot ne bote nuk paska as edhe nje person te vetem qe ka besim sa nje kokerr meli?

Mduhet prat te terheq vretjen sepse ti si me nje injoranc po i ben keto shkrime ...por at gja ta la ty ne shpirtin tend.
I nderuat ne Bibel nuk munesh me than se pse kjo kshtu e pse ajo ashtu,sepse Bibla ashte jeta e njerzve qe jetoim sot ne ket toke qe nuk asht e jona ...e askujt.


Luka 17....thot kshtu dhe prap lexo me vemnedje dhe do gjesh pergjegj qe e kerkon,skam nevoi met dhan un pergjegje fare,veq se lexo ate te 7,8,9,10dhe ke pergjegjen e duheur.

17 1 Jezusi u tha nxėnėsve tė vet:

“Ėshtė e pamundur qė tė mos vijnė shkandujt, porse, vaj pėr atė njeri, nėpėr tė cilin vijnė. 2 Mė mirė do tė ishte pėr tė t’i lidhej pėr qafe guri i mullirit dhe tė hidhej nė det se tė shkandullojė njėrin prej kėtyre tė vegjėlve. 3 Ruajuni fort!

Po mėkatoi vėllai yt, qortoje. Po u pendua, fale! 4 Edhe po qe se shtatė herė nė ditė gabon kundrejt teje e shtatė herė tė drejtohet i penduar e tė thotė:

‘Mė vjen keq’!, fale!”

5 Apostujt i drejtuan Zotėrisė kėtė lutje:

“Na e shto fenė!”

6 Zotėria u tha:

“Po tė kishit fe aq sa ėshtė kokrra e sinapit, do t’i thoshit kėtij mani: ‘Shkulu me gjithė rrėnjė dhe mbillu nė det!’ e ai do t’ju dėgjonte.

7 Cili prej jush do t’i thotė shėrbėtorit tė vet qė i punon tokėn ose i ruan delet, kur tė vijė nė mbrėmje prej fushės: ‘Hajde e ulu me tė shpejtė nė tryezė!’ 8 a thua jo, pėrkundrazi, nuk do t’i thotė: ‘Bėje gati darkėn, ngjeshu e mė shėrbe sa tė ha e tė pi unė njėherė e pastaj ha e pi edhe ti!?’ 9 A thua do ta falėnderojė shėrbėtorin pse zbatoi ēka iu urdhėrua? 10 Po kėshtu edhe ju, kur tė kryeni gjithēka ju qe urdhėruar, thoni: ‘Jemi shėrbėtorė tė pavlefshėm. Bėmė vetėm atė qė patėm detyrė tė bėjmė. ’“

Sunnih
10-12-06, 21:48
E nderuar. Me akuzon mua me injorance nderkohe qe vete sa here qe citon nga libri yt citon gabim? Dishepujt nuk i thane na e shto fene por na e shto besimin. Nuk cuditem nese ke keqkuptime ne besimin tend ngase tekstet qe lexon nuk jane te sakta.

Se dyti, nese fjalet e Jezusit paqja qofte mbi te nuk qenkan per te krishteret a ka mundesi te me thuash se cilat fjale te tjera jane pa vlere ne bibel qe te pakten te mos harxhoj kohen kot duke i cituar? Ti si besimtare sa peme ke urdheruar deri tani dhe te jane bindur? Po Papa vete sa ka urdheruar? Do te doja te shihja nje te krishtere me besim te tille qe mund ta beje kete por kam frike se jeta ime nuk eshte aq e gjate sa te arrij te gjej nje njeri te tille. Mbetsh me shendet.

King_Gentius
11-12-06, 06:24
Me duket se Jezusi e ka fjalen qe edhe besim te vogel te keni mund te beni arritje shum te medha.

Mustaqedredhur
11-12-06, 18:59
5 Apostujt i drejtuan Zotėrisė kėtė lutje:

“Na e shto fenė!”

6 Zotėria u tha:

“Po tė kishit fe aq sa ėshtė kokrra e sinapit, do t’i thoshit kėtij mani: ‘Shkulu me gjithė rrėnjė dhe mbillu nė det!’ e ai do t’ju dėgjonte.

7 Cili prej jush do t’i thotė shėrbėtorit tė vet qė i punon tokėn ose i ruan delet, kur tė vijė nė mbrėmje prej fushės: ‘Hajde e ulu me tė shpejtė nė tryezė!’ 8 a thua jo, pėrkundrazi, nuk do t’i thotė: ‘Bėje gati darkėn, ngjeshu e mė shėrbe sa tė ha e tė pi unė njėherė e pastaj ha e pi edhe ti!?’ 9 A thua do ta falėnderojė shėrbėtorin pse zbatoi ēka iu urdhėrua? 10 Po kėshtu edhe ju, kur tė kryeni gjithēka ju qe urdhėruar, thoni: ‘Jemi shėrbėtorė tė pavlefshėm. Bėmė vetėm atė qė patėm detyrė tė bėjmė. ’“

sunnih, nc,nc, se paske lexue mire:

Apostujt iu drejtuan ,jezusit me lutje ,na shtofene ( besimin) e ai i'u pergjigj

duke iu thane se ata,apostujt, s'kan as nje zro feje ( besim), ju tha: PO TE kisht fe se korra e ...

perfundim;
apostuaj kane qene pa besim te plote, as sa nje kokerr e sinapit..

Ky asht mesimi, Se nga apostuj asht hata me m'sue fene(besimin) se ata s'kane as nje kokerr besimi(fe) e ku mbet per ata qe sot i besojne bibles!

Sunnih
11-12-06, 22:03
Qellimi im nuk eshte te sulmoj te krishteret por thjeshte tu them qe te heqin dore nga akuzat kunder fese islame. Sikur qellimi im te ishte te sulmoja fene e krishtere, do te verenit se si do ti ngrija ceshtjet dhe se sa citate do te sillja nga Bibla dhe ne cforme por thashe edhe nje here, ajo qe une kerkoj nga kristjanet eshte thjeshte te na lene rehat por nese ata duan debat atehere per cdo ceshtje qe ata permendin le te permendin edhe cfare thote bibla per kete dhe te bejme krahasimin duke analizuar keto qendrime sipas bibles dhe kuranit njekohesisht dhe nese ata gjejne dicka ne kuran njelloj si ne bibel dhe prape pastaj ngulin kembe ne akuza atehere ata kane dale nga vete kristjanizmi jane heretike.

Zana_ch
11-12-06, 23:14
Qellimi im nuk eshte te sulmoj te krishteret por thjeshte tu them qe te heqin dore nga akuzat kunder fese islame. Sikur qellimi im te ishte te sulmoja fene e krishtere, do te verenit se si do ti ngrija ceshtjet dhe se sa citate do te sillja nga Bibla dhe ne cforme por thashe edhe nje here, ajo qe une kerkoj nga kristjanet eshte thjeshte te na lene rehat por nese ata duan debat atehere per cdo ceshtje qe ata permendin le te permendin edhe cfare thote bibla per kete dhe te bejme krahasimin duke analizuar keto qendrime sipas bibles dhe kuranit njekohesisht dhe nese ata gjejne dicka ne kuran njelloj si ne bibel dhe prape pastaj ngulin kembe ne akuza atehere ata kane dale nga vete kristjanizmi jane heretike.Oo i ndreuar nuk muk munesh me than se Bibla asht e njejt me Kuranin ,sepse ateher nuk kish me u qujt kurna ai liber i muslimanve .
Kuranin e kan marre disa persona dhe kan ber kopje te bibles dhe aty kan fut disa gjera te ndryshme me biblen ,ku ato gjera jan kan per popull te mirpritura dhe ne ate menyr Muhameti ka pas perkrahje .....nje shmebull asht te gjinia mashkullore per mi marre 7 gra ..e sa e sa tjare.........
Pra Bibla asht liber qe e ter bota ka fillue nga e vogla duke shkue kah e madhja,me ardhjen e Bibles Shejte qe nga fillimi e deri me sot qdo gja shkon normal, andaj veq pak mendo se ktu duhet te ket te verteten e ksaj bote ku neve jetoim.

Sunnih
12-12-06, 01:08
E nderuar. Mbase per raste si rasti yt eshte ndaluar e folura e grave ne kishe sikurse permendet ne 1 corinthians 14:34-35

"Le te mbajne qetesi grate tuaja ne kisha. Ngase nuk lejohet per ato qe te flasin. Por ato urdherohen te jene nen bindje sikurse thote edhe ligji. Dhe nese ato mesojne dicka, le te pyesin burrat e tyre ne shtepi. ngase eshte turp per nje grua te flase ne kishe".

Kur'ani nuk eshte aspak i kopjuar nga Bibla dhe nese deshiron te diskutojme per kete ceshtje mund te diskutojme pa problem fare. Por fakti qe poligamia eshte e lejuar ne islam nuk eshte fakt i ri pasi eshe ne Bibel lejohet po qe se e ke lexuar Biblen ndonjehere. Te mjafton te shohesh 2 Samuel 5:13, 1 Kings 11:3, Genesis 4:19, Deutronomy 21:15, Exodus 21:10 e shume te tjera.

Por une te kam permendur se Solomoni ka pasur sipas Bibles 700 gra e 300 roberesha. Po ashtu edhe Davidi mori me teper gra e roberesha ne Jeruzalem. Nese poligamia i heq te drejten dikujt per te qene profet, kujdes se edhe profetet ne te cilet ti beson nuk qenkan profete dhe madje referoju gjeneologjise se vete Jezusit dhe do te shohesh se Davidi eshte aty madje shpesh i referohen Jezusit si biri i Davidit. Mos kerkon te thuash se Jezusit i jane referuar biri i ......?

Po ashtu ne bibel thuhet se profet eshte vetem ai qe rrjedh nga nje familje e paster. Mos do te thuash se Jezusi nuk rrjedh nga nje familje e paster? Apo akoma me keq? Mos deshiron te te sjell citate nga bibla per kete? Apo te te sjell raste nga ata te cilet ti i beson per profete qe kane kryer mardhenie me gruan e djalit te tij duke e pandehur per prostitute? Mos valle do te fillojme ti mohojme profecine atyre nderkohe qe Bibla i quan profete?

Do te qe me mire ti permbahesh citatit ne 1 Corinthians qe te dhashe me siper dhe mos i sill deme me teper Kristjanizmit se dobi. Mos u mundo te debatosh me ata qe e njohin Biblen shume me mire se vete ti librin tend. E nese nuk hesht dhe vazhdon me akuzat e tua do te detyrohem qe te pergjigjem edhe une edhe pse shume here e kam deklaruar se nuk dua ta bej kete dhe ata pjesetare te ndershem te ketij forumi nga te Krishteret jane shume me te matur se ty prandaj ndiq shembullin e tyre se mbase perfiton dicka. Hajt mbetsh me shendet.

Dr. Leone
12-12-06, 23:28
KONTRADITAT: nė Bibėl
(a)”Zemėrimi I “ZOTIT” u ndez pėrsėri dhe ai nxiti Davidin…”2SAMUELIT 24:1”Por “SATANAI” u ngrit kundėr Izraelit dhe e nxiti Davidin…”1KRONIKAVE 21:1
(b)700 apo 7000 “KALORثS” apo “KثMBثSORث”…?
“…dhe Davidi vrau nga Sirėt njerėzit e shtatėqind qerreve dhe katėrdhjetėmijė kalorės…”2SAMUELIT 10:18
“…dhe davidi vrau shtatė mijė kalorės dhe katėrdhjetėmijė kėmbėsorė…”1KRONIKAVE 19:18
(c)A kishte Solomoni 2000 apo 3000 bata?
“…ai pėrmbante dy mijė bate.”1MBRETثRVE 7:26
“…mund tė pėrmbante deri tri mijė bate.”2KRONIKAVE 4:5
(d)A kishte Solomoni 4000 apo 40000 stalla kuajsh?
“Solomoni kishte katėr mijė stalla pėr kuaj…”2KRONIKAVE 9:25
“Solomoni kishte gjithashtu katėrdhjetė mijė stalla kuajsh…”1MBRETثRVE 4:26
(e)A kėrkoi Sauli KثSHILLث nga Zoti apo NUK KثRKOI?
“Kėshtu Sauli I kėrkoi kėshillė Zotit…”1SAMUELIT 28:6
“Dhe nuk ishte kėshilluar pėrkundrazi me Zotin…”1KRONIKAVE 10:14
(f)O qiell,ASNJERI nuk u ngjit?
“Askush nuk u ngjit nė qiell…”GJONI 3:13
“…dhe Elia u ngjit nė qiell nė njė shakullinė.”2MBRETثRVE 2:11
Shiko edhe ZANAFILLA 5:24.
(g)Jezusi nuk humbi ASNJث nga dishepuj e tij-
“Por kryeprifti e pyeti Jezusin pėr dishepujt e tij dhe pėr doktrinėn e tij”GJONI 18:19
“…unė I kam ruajtur ata qė ti mė ke dhėnė dhe askush nga ata nuk ka humbur,pėrveē birit tė humbjes…”GJONI 17:12
(h)”Tث GJITHث” janė mėkatarė
“Kur do tė kryejnė mėkate kundėr teje(sepse nuk ka njeri qė tė mos kryejė mėkate)dhe ti…”2KRONIKAVE 6:36
“Kush lindi nga Perėndia NUK KRYEN MثKAT…”1GJON 3:9

DAVIDI:Njė njeri I rėndėsishėm
Bėn shkelje kurore me Bath-Sheban,gruan e Urias:
(a)”Davidi dėrgoi lajmėtarė pėr ta marrė(Bath-Sheban);kėshtu ajo erdhi tek ai dhe ajo RA Nث SHTRAT(patėn mardhėnie seksuale)me tė…”2SAMUELIT 11:4
(b)”Tė nesėrmen nė mėngjez,Davidi I shkroi njė letėr Joabit dhe ja dėrgoi me anė tė Uriahut.Nė letėr kishte shkruar:”Vendoseni Uriahun nė vijė tė parė,ku beteja ėshtė mė e ashpėr,pastaj tėrhiquni nga ai,me qėllim qė tė goditet dhe tė vdesė.”2SAMUELIT 16:6-25.
”…Sa I nderuar ka qenė sot mbreti I Izraelit qė u zbulua(lakuriq)para syve tė shėrbėtoreve tė shėrbėtoreve tė tij,ashtu siē do tė zbulohej njė harbut.”2SAMUELIT 6:20

ZOTI:Cilėsitė e papėrshtatshme tė Zotit
(a)Njė Zot qė “FISHKثLLEN”(?)
“Ai do tė ngrerė njė flamur pėr kombet e largėta dhe do t’u fėrshėllejė nga skajet e tokės;dhe ja,ata do tė vijnė shpejt dhe menjėherė.”ISAIA 5:26
“Do t’u fishkėllojė pėr t’I mbledhur,sepse unė do t’I shpengoj;dhe ata do tė shumohen siē janė shumuar mė parė.”ZAKARIA 10:18
(b)Nė Zot qė “HUNGثRON”(?)
“…(Zoti) do tė lėshojė njė klithmė,po njė klihmė therrėse…”ISAIA 42:13
“…Zoti vrumbullon qė lart dhe bėn qė tė dėgjohet zėri I tij nga banesa e tij e shejtė;ai do tė vrumbullojė me forcė kundėr vathės sė tij;do tė lėshojė njė britmė si ata qė shtrydhin rrushin kundėr gjithė banorėve tė tokės.”JEREMIA 20:30
(c)Njė Zot”BERBER”(?)
“Atė ditė Zoti me njė brisk tė marrė hua pėrtej Lumit,domethėnė me mbretin e Asirisė,do tė rruajė kokėn dhe qimet e kėmbėve,si edhe mjekrėn.”ISAIA 7:20
(d)Njė Zot I “PENDUAR”(?)
“…prandaj unė do tė shtrij dorėn kundėr teje dhe do tė tė shkatėrroj;jam lodhur nga pendimet.”JEREMIA 15:6
“Dhe Zoti u pendua qė kishte krijuar njeriun mbi tokė dhe u brengos pėr kėtė nė zemėr tė vet.”ZANAFILLA 6:6
(e)Njė Zot qė “KALثRON” mbi njė engjėll(?)
“Ai rrinte kaluar mbi njė kerubin,fluturonte dhe dukej mbi flatrat e erės.”2SAMUELIT 22:11
(f)Njė Zot qė “VRET” 70 njerėz sepse shikojnė Brenda njė arke(?)
“Zoti goditi disa njerėz tė Beth-shemeshit sepse kishin shikuar Brenda arkės sė Zotit;ai goditi shtatėdhjetė njerėz tė popullit.Populli mbajti zi pėr ta sepse Zoti e kishte prekur me njė fatkeqėsi tė madhe.”ISAMUELIT 6:19
ZOTI ME SHKRONJثN ‘z’ Tث VOGثL:Nė arabisht,hebraisht dhe greqisht nuk ka ndryshim nė mes tė shkonjės sė madhe “Z” pėr Zotin dhe shkronjės sė vogėl “z” pėr Zotin pėe dallim nga gjuhėt e shteteve tė sotme perėndimore,tashmė tė krishterėt kanė luajtur dhe kanė humbur gjatė pėrkthimit tė Biblės,p.sh.
(a)”…tė cilėve perėndia(djalli)I kėtij shekulli ua verboi mendjet e atyre qė nuk besojnė…”2KORINTASVE 4:4
(b)”Zoti I tha Moisiut:”Shiko,unė po tė bėj si perėndi pėr Faraonin,dhe vėllai yt Aaroni do tė jetė profeti yt.”EKZODI 7:1
Krahasoni citatet e pėrmendura mė sipėr me GJONI 1:1,ku tė krishterėt kanė pėrdorur shkronjat e mėdha “P” dhe “F” kur I referohet Jezusit.

“Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte praėn Perėndisė,dhe Fjala ishte
Perėndi.”GJONI 1:1


Leone

Dr. Leone
12-12-06, 23:31
DثGJONI TANI DثSHMIN E PJETRIT:
“Burra tė Izraelit(o hebrej),dėgjoni kėto fjalė:Jezusi Nazareas,NJERIU I dėftuar nga Perėndia(me kuptimin;njė profet)ndėr ju me vepra tė fuqishme,me mrekulli dhe shenja qė PERثNDIA BثRI NDثR JU ME ANث Tث TIJ,siē edhe vet e dini.” VEPRA E APOSTUJVE 2:22
A ISHTE I INSPIRUAR LUKA NGA ZOTI Qث Tث THOSHTE SE JEZUSI (PQMT)ISHTE I BIRI I JOZEFIT?
“Dhe Jezusi ishte RRETH(“rreth”Fryma e Shejtė nuk e di mesiguri)tridhjetė vjeē;dhe(E PANDEHNIN) se ishte biri I Jozefit…”LLUKA 3:23
Fjala”(e pandehnin)” qė ėshtė nė kllapa nuk ndodhet nė dorėshkrimin origjinal Grek te Lukės!Kjo fjalė ėshtė njė shpjegim I pėrkthyesve.Nė gjuhė tė ndryshme dialektore tė botės,si nė Gjuhėn Arabe,Gjuhet Afrikane,nė gjuhen Lulu etj.Fjala “e pandehnin” ėshtė ruajtur nė pėrkthime por kllapat janė hequr.Kėshtu duke hequr kllapat fjala bėhet deklarat e Lukės,dhe nėse Luka ishte I inspiruar,atėherė fjala ėshtė shndėrruar nė njė thėnie tė Zotit.Kjo tregon se sa lehtė,fjala e njeriut nė Krishtėrizėm ėshtė transferuar nė njė fjalė tė Zotit.
JEZUSI(PQMT)SHUMث I KUJDESSHثM PثR VETVETEN
”Iu afrua njė grua me njė alabastėr me vaj tė parfumuar shumė tė kushtueshėm dhe ia derdhimbi kokėn e tij(Jezusit,PQMT)…”
“Kur e panė kėtė gjė,DISHEPUJT E TIJ U ZEMثRUAN DHE THANث:PثRSE GJITHث KY SHPENZIM I KOTث?
“Ky vaj,nė fakt,mund tė shitej shumė shtrenjtė dhe parat t’u jepeshin tė varfėrve.”
“Por Jezusi e mori vesh dhe u tha atyre:Pse e shqetėsoni kėtė grua?Ajo kreu nė fakt njė vepėr tė mirė ndaj meje.”
“Sepse Tث VARFثRIT DO T’I KEMI PثRHERث ME JU,por mua nuk do tė mė keni pėrherė.” MATEU26:7-11

SoKoLi-i-Maleve
28-04-07, 02:55
http://pergjigje.com/Autor/JaySmith/Mosperputhjet.htm

Agolli
05-05-07, 02:27
http://pergjigje.com/Autor/JaySmith/Mosperputhjet.htm
Mos me sjelle linka ketu po me jap manipulime asi formulime nga duo (ju), nese nuk me kupton po ta theme shul shqip!!!!!

FAKTEEEEEEEEEEEEEEEE SHPIRTNOREEEEE
JO DALLAVERE KAPISH ???????
Nese nuk e din se cka jan faktet, e ke humbur vetvetne ne ilustrime te tjetrekujt.......
Mos ta ndin te pres ketu me ke, mos sod nestra!

SoKoLi-i-Maleve
05-05-07, 04:30
Lexo ma nalt dhe aty i ke te gjitha sqarimet,nese vertet te intereson dhe je i sinqert me vetvehten,per ata cka kerkon.

Preshevar
18-08-07, 15:57
Nuk pat asgjė ofenduse pytja ime qė e fshirėt.

Detyra juaj eshte qė te informoni njerezit mbi tė verteten.

Pra tregomni... a ka kundėrthėnie nė Bibėl ?
Si po mendoni mi konvertu njerzit ne fen e te "parve" ? Syt mbyllur a ?..

Pėrgjigjuni ju lutna.. se eshte vendi per debat pasi qė Malsori e hapi ket tem !

mullari
26-09-07, 01:47
Kundėrthėnia Biblike e Mateut: 13 apo 14 gjenerata?Allahu xh.sh. e ka treguar shumė qartė nė Kur’an se Fjala e Zotit nuk guxon tė pėrmbajė kundėrthėnie:“A nuk e pėrfillin ata (me vėmendje) Kur'anin? Sikur tė ishte prej dikujt tjetėr, pėrveē prej All-llahut, do tė gjenin nė tė shumė kundėrthėnie” (Kur’ani, 4:82)Njėsoj ėshtė pėrmendur edhe nė ajete tė tjera (Kur’ani 18:1, 39:28), kėshtu qė ekzistimi i kundėrthėnieve nė ndonjė libėr tė konsideruar pėr tė shenjtė automatikisht e bėn tė ditur se ai libėr nuk vjen nga Zoti.

Duke qenė se Bibla u shkrua e u rishkrua nga autorė tė ndryshėm, jo tė frymėzuar direkt nga Zoti, ėshtė e natyrshme qė nė tė gjenden gabime dhe kundėrthėnie tė shumta. Tek Ungjilli sipas Mateut ekziston njė kundėrthėnie e tillė e cila patjetėr se nuk ka pasur mundėsi qė ta ketė pėr autor Perėndinė. Duke e pėrshkruar gjenaologjinė e Jezusit, nė kapitullin e parė tė Ungjillit sipas Mateut, autori ka bėrė njė gabim gjatė renditjes sė brezave tė supozuar si paraardhės tė Jezusit.“Kėshtu tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Davidi bėhen katėrmbėdhjetė breza, nga Davidi deri te internimi nė Babiloni, katėrmbėdhjetė breza; dhe nga internimi nė Babiloni deri te Krishti, katėrmbėdhjetė breza" (Ungjilli sipas Mateut, 1:17)Autori ka pohuar se janė katėrmbėdhjetė breza prej internimit nė Babiloni deri tek Jezusi, ndėrsa kur shohim brezat e dhėnė disa vargje mė sipėr nė kapitullin e parė, vėrejmė se nė kėtė periudhė janė vetėm trembėdhjetė breza. Bazuar nė vargjet e kapitullit tė parė tė Ungjillit sipas Mateut kemi kėta breza nė tė tri periudhat:Nga Abrahami deri te Davidi katėrmbėdhjetė breza
Nga Davidi deri te internimi nė Babiloni katėrmbėdhjetė breza


Nga internimi deri te Jezusi

trembėdhjetė breza1. Abrahami
2. Isaku
3. Jakobi
4. Juda
5. Faresi
6. Esromi
7. Arami
8. Aminadabi
9. Naasoni
10. Salmoni
11. Boozi
12. Obedi
13. Jeseu
14. DavidiMateu 1:2-6
1. Salomoni
2. Roboami
3. Abia
4. Asai
5. Jozafati
6. Jorami
7. Ozia
8. Joatami
9. Akazi
10. Ezekia
11. Manaseu
12. Amoni
13. Josia
14. JekoniaMateu 1:7-11


1. Salatieli
2. Zorobabeli
3. Abiudi
4. Eliakimi
5. Azori
6. Sadoku
7. Akimi
8. Eliudi
9. Eleazari
10. Matthani
11. Jakobi
12. Jozefi
13. Jezusi

14. ?????Mateu 1:12-16Siē shihet nė periudhėn e tretė mungon njė brez dhe nga tė krishterėt ka pasur tentime tė shumta tė pasuksesshme pėr ta sqaruar kėtė kundėrthėnie biblike. Njėri nga arsyetimet qė pėrsėritet mė sė shpeshti ėshtė se ekzistojnė dy persona tė ndryshėm me emėr tė njėjtė Jekonia. Ky ėshtė njė arsyetim joserioz sepse nga vargjet e kapitullit tė parė tė Mateut kuptojmė se nuk kishte ndonjė zbrazėtirė midis brezave duke qenė se gjeneratat janė pėrmendur nė formėn “Abrahamit i lindi Isaku, Isakut i lindi Jakobi, Jakobit i lindi Juda.....” e kėshtu me radhė. Gjithashtu, po tė ekzistonte edhe njė Jekonia tjetėr ai do ta kishte njė baba dhe ai baba do ta pėrbėnte njė brez i cili pastaj do ta ērregullonte sėrish numrin nga 14 breza pėr secilėn nga tė tri periudhat sepse me tė nė njėrėn nga periudhat do tė kishim pesėmbėdhjetė breza. Arsyetimi tjetėr ka qenė se Jekonia duhej tė numėrohej (ēuditėrisht) dy herė, edhe nė periudhėn prej Davidit deri te internimi nė Babiloni e edhe nė periudhėn prej internimit nė Babiloni deri tek Jezusi, pasi qė sipas kėtij pohimi Jekonia ėshtė pėrmendur edhe nė vargun 7 edhe nė atė 11. Mirėpo nuk ėshtė dhėnė kėtu logjika se pėrse do tė duhej bėrė kėshtu kur edhe Salomoni ėshtė pėrmendur dy herė (nė vargun 6 dhe 7) dhe ai nuk llogaritet dy herė. Fundja brezi ėshtė brez dhe asnjė njeri nė asnjė mėnyrė nuk mund tė konsiderohet si dy breza. Ėshtė mjaft e qartė se autorit tė Ungjillit sipas Mateut kėtu i ėshtė pėrvjedhur njė gabim serioz i cili gjithsesi nuk mund ti atribuohet Perėndisė, sepse Zoti ėshtė i pėrsosur dhe nuk bėn gabime tė tilla. Pastaj, gjenaologjitė qė japin Mateu dhe Luka pėrveē qė nuk pėrputhen me njėra tjetrėn, janė nė kundėrthėnie edhe me gjenaologjitė e Dhiatės sė Vjetėr. Psh Mateu 1:8 thotė se Jorami ishte ati i Uziahut, ndėrsa tek II Mbretėrit 8:24 , II Mbretėrit 11:2 dhe II Mbretėrit 14:1 pėrmendet se ekzistonin tre breza tė tėrė midis Joramit dhe Uziahut. Prandaj kush ėshtė gabim: Mateu apo autori i Mbretėrve? Definitivisht nuk mund tė jenė tė frymėzuar nga i njėjti person tė dy librat.

Ky ishte vetėm njė shembull i vogėl i kundėrthėnieve tė brendshme biblike, pėrndryshe tė tilla ka me bollėk
Prap ke vu tone ata rreshta te jahudive ,pse more qen po merresh me fe te tyre ,eeeeeeeeeeeeeeeee te vraft all-llahu ,spo di shka me tho tjeter ,se pasha nji all-llah qi osht njo e tjeter ska ,beso hatab po me vjen marre me i tho vedi musliman .

Ti i paske shit drut po edhe vatanin ,ta paskan rras fell wahabistat ,ti spaske faj hatab se i ki honger leket,po nuk punove ti qishtu ata te parin te prejn ty ne qaf .In-shallah te bahet kabull ne ate jet.

Sturfullah ,sturfullah,kuku per ne muslimant se qka osht ka don me na gjet,na flliqt bre ju vraft Perenjija.

tetovari_088
26-09-07, 17:12
Prap ke vu tone ata rreshta te jahudive ,pse more qen po merresh me fe te tyre ,eeeeeeeeeeeeeeeee te vraft all-llahu ,spo di shka me tho tjeter ,se pasha nji all-llah qi osht njo e tjeter ska ,beso hatab po me vjen marre me i tho vedi musliman .

Ti i paske shit drut po edhe vatanin ,ta paskan rras fell wahabistat ,ti spaske faj hatab se i ki honger leket,po nuk punove ti qishtu ata te parin te prejn ty ne qaf .In-shallah te bahet kabull ne ate jet.

Sturfullah ,sturfullah,kuku per ne muslimant se qka osht ka don me na gjet,na flliqt bre ju vraft Perenjija.

O ti zotri mullari i nderuar ti a nuk pe sheh se tema esht per kundertheniet biblike qka ju ki vu kti hattabit qe boll mir paska shkru,ti pik spari spaske njohuri mbi fen tende e pi keshillojshe tjert, edhe ti qfar papaki po t'vika marre me i than vetit musliman kur ski lexu 2rreshta mbi islamizmin

mullari
26-09-07, 19:50
O ti zotri mullari i nderuar ti a nuk pe sheh se tema esht per kundertheniet biblike qka ju ki vu kti hattabit qe boll mir paska shkru,ti pik spari spaske njohuri mbi fen tende e pi keshillojshe tjert, edhe ti qfar papaki po t'vika marre me i than vetit musliman kur ski lexu 2rreshta mbi islamizminPapak mund te jesh vet ti i nderuar,ku te dogji ty tash ?
Bash qisishne si pej tetove e gostivari keni hanger paret e jeni shit me mish e shpirt ,e kini zan filiz edhe ne kosove me infektu njerz,me ato dreq tarikate asasinesh qe sdin gjo tjeter veq me derdh gjak,o i gjore,vllavrasje predikojn te tillet sikur hatabi .


Une e pash se qfare eshte tema ,por a po e sheh ti se kush e ka hap ate teme,...hatabi e ka hap ate teme.

Hatabi eshte nji njeri i shitur per pan arabizem e per intersa te tyne,po ti munet me kon se je nji prej tyre.

Per Kuranin ,mos e ki dert ti se nuk kom lexu as dy apo 3 rreshta,e kom lexu edhe nuk kom problem me to ,por me njerz qe po e keqinterpretojn kuranin,do ta marrin shperblimin e all-llahut ata ,ashtu si e meritojn .

Ti noshta e ki lexu ma shpesh kuranin se une ,po zemren mund te jet qe e ke te prisht ,po thom te prisht nese je i shitur si hatabi .

tetovari_088
26-09-07, 23:52
Bash qisishne si pej tetove e gostivari keni hanger paret e jeni shit me mish e shpirt ,e kini zan filiz edhe ne kosove me infektu njerz,me ato dreq tarikate asasinesh qe sdin gjo tjeter veq me derdh gjak,o i gjore,vllavrasje predikojn te tillet sikur hatabi ..

I nderuari mullari qka po don me than ti tash me ket, kjo ska te bej fare me ket tem dhe se di per qka e ki fjalen" tarikate asasinesh qe sdin gjo tjeter veq me derdh gjak" ,
,Kjo tem eshte shum e qelluar se duhet ta dine per kundertheniet e bibles adhurusit e saj,e sa per hattabin nuk pom intereson a esht i shitur a sdiqka

Edhe kujdes pak me ato ofendimet per tetoven e gostivarin se ju kosovart sdishit me pas respekt ndaj atyne qi ju dolen ne ndihm kur e kishit ma svshtirti bile bash qisishne pej Tetove dhan edhe jeten e tyne per me u qit juve nliri eeeej

amr
07-10-07, 08:26
selamun alejkum lexo mire komplet ok? hajde pi qesim ne tryeze ato qa di une e cka din di ok? fillimisht do ti sjelli ca ajete kuranore ne lidhje me falsifikimin e Isas(jezusit) e pastaj do ti bej ca pyetje po nuk ma merr menja qe munesh mu pergjigj se duhesh mi lexu me shume se 300 libra edhe bjere ken te duash cfardo prifti e mbas kesaj heren tjeter ti argumentoj proceset fizike kimike gjeografike gjeologjike historike e sociologjike prej kuranit a u bo shkojme:isc dihet jehudite e kane falsifikuar biblen pasi Allahu ne kuran thote"E MOHUAN ETE VERTETEN ATA QE THANE:ZOTI ESHTE AI,MESIHU I BIRI I MERJEMES.THUAJU"NESE ALLAHU DESHIRON TA SHKATERROJE MESIHUN BIRIN E MERJEMES NENEN E TIJ DHE GJITJE CKA NE QIEJ E TOKE KUSH MUND TA PENGOJE ATE(el-maide-17) pastaj ajeti vijues:GJITHASHTU BENE KUFER(MOHUHAN )ATA QE THANE:"ALLAHU ESHTE I TRETI I TREVE" SKA NE GJITHESI TJETER POS NJE ALLAHU E NESE NUK PUSHOJNE NGA AJO QE THANE (3 ZOTERA) DO TI KAPE NJE DENIM I DHEMBSHEM ATA QE NUK BESUAN PREJ TYRE. MESIHUU BIRI I MERJEMES NUK ESHTE TJETER VEQSE I DERGUAR,PARA TIJ PATI SHUME TE DERGUAR. (el-maide 73-75) ,,,, "DHE KUR ALLAHU THA ;O ISA BIRI I MERJEMES A TI NJEREZVE U THE:ME BESONI MUA DHE NENEN TIME 2 ZOTA POS ALLAHUT?// ISAI THA:LARG ASAJ TE METE JE TI(O ZOTI IM)........... kaq per kete heren tjeter ta sjelli argumentin se Isai nuk eshte kryqezuar madje edhe vet krishteret nuk jane te sigurte se ke e kane kryqezuar e ti mu shoku im sjellem argumente kaq bindese po nuuk mundesh se bibla ka kunderthenie mes citateve lexo librin KOMPARACIONI MES 4 UNGJIJVE e kurani nuk ka asnje kunderthenie ta deshmoj un yt pa problem, e tash pasojne pyetejet: jezusi ka qene qifut edhe u fal ne sinagoge e cka ka lidhje kisha me jezusin dhe krishterizmin e sotem apo eshte falsifiku nga dora e hebrenjeve qysh edhe na ka tregu ALLAHU ne kuran ???? pse jezusi nuk e permend ne ungjill se ne kishe duhet te adhurohet Zoti???? pse nuk e permende askund ne bibel trinine ose treshen ???? nese e gjen ti ne bibel qe e permend 3 shen un te jap si shperblim cka te duash .... e un ta bi heren tjeter ne kaptinen e Gjonit dhe Markut ku permendet ardhjea e MUHAMMEDIT. e sa i perket skenderbeut ai nenen e ka pase bullgark e a baben serb keshtu qe nuk ka qene shipetare fare ka qene vrases i paguar ka vrare edhe turk po edhe shqipetare musliman e ne varrin e tij shkruan USHTARI I KRISHTIT e jo atedhetare, Allahu e shkaterrofte, nese ki e-mail le ne kete website un te dergoj libra sa te duash per besimin e kote krishtere sepse fe eshte vetem 1 ISLAMI etjerat jane besime tung nga kosova

Psikologu
07-10-07, 19:08
selamun alejkum lexo mire komplet ok? hajde pi qesim ne tryeze ato qa di une e cka din di ok? fillimisht do ti sjelli ca ajete kuranore ne lidhje me falsifikimin e Isas(jezusit) e pastaj do ti bej ca pyetje po nuk ma merr menja qe munesh mu pergjigj se duhesh mi lexu me shume se 300 libra edhe bjere ken te duash cfardo prifti e mbas kesaj heren tjeter ti argumentoj proceset fizike kimike gjeografike gjeologjike historike e sociologjike prej kuranit a u bo shkojme:isc dihet jehudite e kane falsifikuar biblen pasi Allahu ne kuran thote"E MOHUAN ETE VERTETEN ATA QE THANE:ZOTI ESHTE AI,MESIHU I BIRI I MERJEMES.THUAJU"NESE ALLAHU DESHIRON TA SHKATERROJE MESIHUN BIRIN E MERJEMES NENEN E TIJ DHE GJITJE CKA NE QIEJ E TOKE KUSH MUND TA PENGOJE ATE(el-maide-17) pastaj ajeti vijues:GJITHASHTU BENE KUFER(MOHUHAN )ATA QE THANE:"ALLAHU ESHTE I TRETI I TREVE" SKA NE GJITHESI TJETER POS NJE ALLAHU E NESE NUK PUSHOJNE NGA AJO QE THANE (3 ZOTERA) DO TI KAPE NJE DENIM I DHEMBSHEM ATA QE NUK BESUAN PREJ TYRE. MESIHUU BIRI I MERJEMES NUK ESHTE TJETER VEQSE I DERGUAR,PARA TIJ PATI SHUME TE DERGUAR. (el-maide 73-75) ,,,, "DHE KUR ALLAHU THA ;O ISA BIRI I MERJEMES A TI NJEREZVE U THE:ME BESONI MUA DHE NENEN TIME 2 ZOTA POS ALLAHUT?// ISAI THA:LARG ASAJ TE METE JE TI(O ZOTI IM)........... kaq per kete heren tjeter ta sjelli argumentin se Isai nuk eshte kryqezuar madje edhe vet krishteret nuk jane te sigurte se ke e kane kryqezuar e ti mu shoku im sjellem argumente kaq bindese po nuuk mundesh se bibla ka kunderthenie mes citateve lexo librin KOMPARACIONI MES 4 UNGJIJVE e kurani nuk ka asnje kunderthenie ta deshmoj un yt pa problem, e tash pasojne pyetejet: jezusi ka qene qifut edhe u fal ne sinagoge e cka ka lidhje kisha me jezusin dhe krishterizmin e sotem apo eshte falsifiku nga dora e hebrenjeve qysh edhe na ka tregu ALLAHU ne kuran ???? pse jezusi nuk e permend ne ungjill se ne kishe duhet te adhurohet Zoti???? pse nuk e permende askund ne bibel trinine ose treshen ???? nese e gjen ti ne bibel qe e permend 3 shen un te jap si shperblim cka te duash .... e un ta bi heren tjeter ne kaptinen e Gjonit dhe Markut ku permendet ardhjea e MUHAMMEDIT. e sa i perket skenderbeut ai nenen e ka pase bullgark e a baben serb keshtu qe nuk ka qene shipetare fare ka qene vrases i paguar ka vrare edhe turk po edhe shqipetare musliman e ne varrin e tij shkruan USHTARI I KRISHTIT e jo atedhetare, Allahu e shkaterrofte, nese ki e-mail le ne kete website un te dergoj libra sa te duash per besimin e kote krishtere sepse fe eshte vetem 1 ISLAMI etjerat jane besime tung nga kosova


Qenke verbuar ti krejt , nejse , dihet se nga vjen .
Ti qenke bazuar keq ne hoxhen tandė qė tė jep mesime tė tilla , i mjeri Ai edhe Ti.
Ku i more ti tė dhenat qe Gjergj Kastrioti e ka pas baben bullgar e vetė paska qenė shka.
Keto shkrime tė tila, nuk i ki nga historia por vetem nga propaganda islem.Ti akuzon Skenderbeun qe ka vra turq , sigurishtė e ka vra kombin tandė se ne fakt , ketu nuk shifet qė ti je pik gjaku shqiptari.

napoleoni
07-10-07, 22:31
Nėse duhet kėrkuar kundėrthėniet bibike pėr tė vėnė nė dyshim prejardhjen e vetė biblės, atėherė do tė ishte mė frytėdhėnėse nėse ato i kėrkojmė nga prizmi i kohės parakuranore. Ta quash kundėrthėnie njė fakt biblik, vetėm e vetėm pse nė Kuran shkruan ndryshe ėshtė inkompetencė e shoqėruar me injorancė. Desha tė them se nėse me tė vėrtetė jeni nė kėrkim tė po kėtyre kundėrthėnieve, bėnie sikur tė jetonit para ardhjes sė Muhamedit. Vetėm atėherė kundėrthėnia do tė jetė valide...

Preshevar
27-03-08, 00:24
Nėse duhet kėrkuar kundėrthėniet bibike pėr tė vėnė nė dyshim prejardhjen e vetė biblės, atėherė do tė ishte mė frytėdhėnėse nėse ato i kėrkojmė nga prizmi i kohės parakuranore. Ta quash kundėrthėnie njė fakt biblik, vetėm e vetėm pse nė Kuran shkruan ndryshe ėshtė inkompetencė e shoqėruar me injorancė. Desha tė them se nėse me tė vėrtetė jeni nė kėrkim tė po kėtyre kundėrthėnieve, bėnie sikur tė jetonit para ardhjes sė Muhamedit. Vetėm atėherė kundėrthėnia do tė jetė valide...

Me ardhjėn e Muhamedit a.s., u sqarua e verteta nga e kota.
Po nuk jan vetem muslimanet qe e kundershtojn. Pioneret e pare qe e kundershtuan Biblen ishin vet Katoliket qe me von u torturuan deri ne vdekje. Kjo nuk eshte diqka e re ne historin e krishtere. Sot zbulimet e kundershtimet vazhdojn, muslimanet ju therrasin ne tė vėrteten. Zoti nė Kur’an thotė:

“Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!” (Ihlas 1)

“O ithtarė tė librit (Tevrat e Inxhil), ejani (tė bashkohemi) te njė fjalė qė ėshtė e njejtė (e drejtė) mes nesh dhe mes jush: tė mos adhurojmė, pos All-llahut, tė mos ia bėjmė Atij asnjė send shok, tė mos konsiderojmė njėri - tjetrin zotėr pos All-llahut!” (Ali Imran 64)

“Ėshtė e vėrtetė se All-llahu nuk falė (mėkatin) t’i bėhet Atij shok, pos kėtij (mėkati), tė tjerat i falė atij qė dėshiron. Ai qė i pėrshkruan shok All-llahut, ai ka humbur dhe bėrė njė largim tė madh (prej tė vėrtetės)”. (Nisa 116)

O ithtarė tė librit, ju erdhi i dėrguari i Jonė, ju sqaron (ēėshtjet e fesė) pas ndėrprerjes sė tė dėrguarve, nė mėnyrė qė tė mos thoni: “Neve nuk na erdhi as i dėrguar qė tė na pėrgėzojė, e as tė na tėrheqė vrejtjen “. Pra ja, ju erdhi pėrgėzuesi dhe kėrcenuesi. All-llahu ėshtė fuqiplotė pėr ēdo send. (El'maide 19)

SoKoLi-i-Maleve
27-03-08, 02:37
Me ardhjėn e Muhamedit a.s., u sqarua e verteta nga e kota.
Po nuk jan vetem muslimanet qe e kundershtojn. Pioneret e pare qe e kundershtuan Biblen ishin vet Katoliket qe me von u torturuan deri ne vdekje. Kjo nuk eshte diqka e re ne historin e krishtere. Sot zbulimet e kundershtimet vazhdojn, muslimanet ju therrasin ne tė vėrteten. Zoti nė Kur’an thotė:

“Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!” (Ihlas 1)

“O ithtarė tė librit (Tevrat e Inxhil), ejani (tė bashkohemi) te njė fjalė qė ėshtė e njejtė (e drejtė) mes nesh dhe mes jush: tė mos adhurojmė, pos All-llahut, tė mos ia bėjmė Atij asnjė send shok, tė mos konsiderojmė njėri - tjetrin zotėr pos All-llahut!” (Ali Imran 64)

“Ėshtė e vėrtetė se All-llahu nuk falė (mėkatin) t’i bėhet Atij shok, pos kėtij (mėkati), tė tjerat i falė atij qė dėshiron. Ai qė i pėrshkruan shok All-llahut, ai ka humbur dhe bėrė njė largim tė madh (prej tė vėrtetės)”. (Nisa 116)

O ithtarė tė librit, ju erdhi i dėrguari i Jonė, ju sqaron (ēėshtjet e fesė) pas ndėrprerjes sė tė dėrguarve, nė mėnyrė qė tė mos thoni: “Neve nuk na erdhi as i dėrguar qė tė na pėrgėzojė, e as tė na tėrheqė vrejtjen “. Pra ja, ju erdhi pėrgėzuesi dhe kėrcenuesi. All-llahu ėshtė fuqiplotė pėr ēdo send. (El'maide 19)


Si u sqarue e verteta? Me copy/paste dhe shtrembrime te qelimta? Kur dihet se 60% e Kuranit asht kopje e cthurur dhe shtrembruar e Bibles.Me shtremberua te verteten me qellim i thojn djallezim dhe jo e "verteta"!

Preshevar
27-03-08, 12:48
Si u sqarue e verteta? Me copy/paste dhe shtrembrime te qelimta? Kur dihet se 60% e Kuranit asht kopje e cthurur dhe shtrembruar e Bibles.Me shtremberua te verteten me qellim i thojn djallezim dhe jo e "verteta"!

U sqarua nga Zoti i vėrtet, Muhamedi a.s. ju therret ne monoteizmin e pastėr absolut, kjo eshte e verteta !

Ani kopje te bibles... lol Tash e ke knaq, Me trego se qka kopjoj ? Si mundet nje analfabet ti lexoj biblat ? E pastaj ta shkruan nje libėr ne te cilen nuk ka kunderthenje ? Ja nje shembull, mere sot Shkrimtarin me te mir ne bote qe egziston, dhe pyete se kur ta shkruajsh nje liber, a e rilexon librin tend qe mos te ket gabime ne te ??? SIGURT qė PO, dhe shpesh here edhe ben shtojca ! Kurse Muhamedi a.s., nje here e ka then, dhe ajo nuk u ndryshua, as modifikua as hiq ! Eshte identik edhe sot, ashtu siq ju ka shpallur nga Xhibrili a.s.!

SoKoLi-i-Maleve
27-03-08, 19:37
U sqarua nga Zoti i vėrtet, Muhamedi a.s. ju therret ne monoteizmin e pastėr absolut, kjo eshte e verteta !

Ani kopje te bibles... lol Tash e ke knaq, Me trego se qka kopjoj ? Si mundet nje analfabet ti lexoj biblat ? E pastaj ta shkruan nje libėr ne te cilen nuk ka kunderthenje ? Ja nje shembull, mere sot Shkrimtarin me te mir ne bote qe egziston, dhe pyete se kur ta shkruajsh nje liber, a e rilexon librin tend qe mos te ket gabime ne te ??? SIGURT qė PO, dhe shpesh here edhe ben shtojca ! Kurse Muhamedi a.s., nje here e ka then, dhe ajo nuk u ndryshua, as modifikua as hiq ! Eshte identik edhe sot, ashtu siq ju ka shpallur nga Xhibrili a.s.!

Ishe ti aty prezent 150-300 vjet pas vdekjes se Muhametit kur e shkruan Kuranin?

hasanmehmeti
28-03-08, 01:30
Ishe ti aty prezent 150-300 vjet pas vdekjes se Muhametit kur e shkruan Kuranin?

Kurani nuk u shkru si bibla 300 vite pas vdekjes se Isas alejhiselam lol.Folni per temen ketu , nese ke pyetje rrethe Kuranit eja atje te feja Islame pyet.

coptic
17-02-09, 00:13
Desha tė shtoj diēka nė lidhje me "kundėrthėniet" e Biblės, ėshtė e vėrtetė qė pėrkthime tė ndryshme mund tė duken sikur kanė kundėrthėnie pėr shkak tė nxitimit tė disa lexuesve pėr tė kuptuar edhe gjėrat e thella pėrmes njė pėrkthimi tė thjesht.
Sė pari tė kuptojmė qė nuk ka Bibėl katolike, ortodokse apo myslimane. Bibla ėshtė njė, pėrkthyesit mund t'u pėrkitnin feve tė ndryshme dhe nė disa raste mund tė kenė theksuar fjalė qė pėrputhen me teologjinė e tyre. Por asnjėherė teksti Biblik nuk ėshtė ndryshuar (edhe pse ka pasur tentime). Kur njė gjė ėshtė e vėshtirė tė kuptohet ėshtė mirė tė konsultojmė tekstet hebraike-aramaike dhe ato greke, kėshtu mund ta kemi mė tė lehtė tė kuptojmė.

Unė e lexova atė "kundėrthėnien" e parė nė lidhje me Mateun, dhe radhitjen e brezave.
Grupimi nė breza nuk ishte ndonjė ritual qė po zhvillonte Mateu, ishte njė metodė pėr t'i mbajtur mend mė lehtė (kjo pėrputhet me profesionin e tij si taksambedhės - ekonomist nėse mund ta quajmė). Dhe interesant qė aty nė dy grupet e para Davidi numėrohet dy herė. Kjo jo pėr tė nxjerrė medoemos njė rezultat brezash por pėr tė na lehtėsuar tė mbajmė nė mend. Davidi njihej mė shumė se tė tjerėt kėshtu mund tė ishte e pėrshtatshme tė ishte referim. Psh. Mateu thotė:
"tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Davidi bėhen katėrmbėdhjetė breza; dhe, nga Davidi deri te internimi nė Babiloni, katėrmbėdhjetė breza; dhe, nga internimi nė Babiloni deri te Krishti, katėrmbėdhjetė breza."
Kuptohet qė sa pėr shėnimet e gjenealogjive mė tė njohurit nė histori janė hebrenjtė pėr rėndėsinė qė i jepnin historisė. Kėtė e pranojnė edhe studiues laikė.
Madje lista qė pėrmend Mateu ėsht ė njė variant siē ishte zakon nė shkrime i listės sė plotė, ishte njė listė shumė mė e gjatė sipas 1 Kronikave 1-3. Por kėtė e bėn edhe Ezra qė ishte njė skrib i zoti dhe dokumentoi me saktėsi shumė gjėra. Pra nuk ėshtė se ishin tė pakujdesshėm por kishin variante tė ndryshme grupimi. Psh. Mateu lė jashtė disa nga mbretėrit e ligj.

Njė kundėrshtim tjetėr qė mė ra nė sy tė pėrmendej kishte tė bėnte me faktin qė njė person i njė brezi tjetėr quhet ati i njė personi nė njė brez mė tė vonshėm. Kjo ėshtė e zakonshme nė traditėn judaike. Ata njiheshin si bij tė Abrahamit, apo Birir i Davidit, nėse nuk gaboj, nuk ka ka fjalė hebraike nė bibėl qė mund tė pėrkthehej nip apo mbesė (ka disa shprehje tė kuptueshme nė rastin e birit tė vėllait ose tė motrės, por jo pėr birin e birit psh.)

Ndoshta ishin pėrmendur edhe shumė tė ashtuquajtura "kundėrthėnie" por nuk pata kohė tė lexoj sepse ishin shumė biseda private mes anėtarėve tė forumit kėshtu qė i kalova.

Paqe dhe dashuri
coptic

Viktoria_usa
20-03-09, 21:25
Ishe ti aty prezent 150-300 vjet pas vdekjes se Muhametit kur e shkruan Kuranin?


Sokolov i Maleve .

Siq te ka cek Hasani qe Kurani nuk eshte shkruar pas vdekjes se Muhammedit a.s. siq eshte shkruar dhe themeluar Bibla dhe Krishterizmi .
Kurani eshte shkruar dhe mesuar permendesh ne kohen sa ishte gjall Muhammedi a.s.

Ti ishe ne kohen kur u shkrua Bibla ?
E din qe kush e ka shkruar ?
E din kush e ka vu themelin e krishterizmit TRINITETIN?
E din apo jo?
Nese jo , urdhero pyet te tregojme!

Tung

coptic
22-05-09, 16:36
Sokolov i Maleve .

Siq te ka cek Hasani qe Kurani nuk eshte shkruar pas vdekjes se Muhammedit a.s. siq eshte shkruar dhe themeluar Bibla dhe Krishterizmi .
Kurani eshte shkruar dhe mesuar permendesh ne kohen sa ishte gjall Muhammedi a.s.

Ti ishe ne kohen kur u shkrua Bibla ?
E din qe kush e ka shkruar ?
E din kush e ka vu themelin e krishterizmit TRINITETIN?
E din apo jo?
Nese jo , urdhero pyet te tregojme!

Tung

Kur'ani eshte shkruar qindra vjet, (origjinali) pas vdekjes se Muhamedit, ndersa Bibla ka qene nje liber qe eshte plotesuar vazhdimisht nga profetet, qe nga Moisu deri tek apostujt e Krishtit.

Ajo qe eshte me interesantja eshte se rrotulla te vjetra te Bibles (madje me shumice) datojne deri ne vitet e hershme para lindjes se Krishtit. Ndersa shkrimet e krishtere te shkruara nga apostujt e Krishtit, datojne shume afer datave origjinale kur u shkruan (vitet 120 - 150 e ketej te e.s.) Dhe ketu duhet te permendim qe keto kopje nuk jane nja dy apo tri, por me qindra kopje, keshtu qe nese dikush do te deshironte qe pas vdekjes se apostujve te shtonte nje gje, do te gjendej ajo gje vetem ne nje apo dy doreshkrime, nuk mund te korruptoje rrotullat tjera qe njerezit kishin tashme neper shtepite e tyre.

Fale ketyre rrotullave te vjetra dhe kodikeve, Bibla ka arritur te mbrohet ndaj sulmeve te Kishes, per ta ndaluar per popullin e thjeshte, dhe sulmeve te myslimaneve ne Spanje per t'i shtuar edhe nje ungjill tjeter.

Vertet eshte e arsyeshme, nese eshte Fjala e Perendise, ai di ta mbroje, madje t'i lere me gishta ne goje kundershtaret.

Vetem te mendoni se sa perkthyes te Bibles ne gjuhet angleze, gjermane apo te tjera, jane vrare apo djegur eshtrat edhe pas vdekjes nga kisha, te shpallur si heretike. Keta perkthyes deshironin me cdo kushte t'u referoheshin pikerisht ketyre shkrimeve te vjetra per perkthim, dhe jo shkrimeve te shek. V, VI te e.s. e ketej (kur kisha kishte perqafuar praktikat pagane ne adhurim)

C0PT1C

Makresh
22-05-09, 23:58
Vetem te mendoni se sa perkthyes te Bibles ne gjuhet angleze, gjermane apo te tjera, jane vrare apo djegur eshtrat edhe pas vdekjes nga kisha, te shpallur si heretike. Keta perkthyes deshironin me cdo kushte t'u referoheshin pikerisht ketyre shkrimeve te vjetra per perkthim, dhe jo shkrimeve te shek. V, VI te e.s. e ketej (kur kisha kishte perqafuar praktikat pagane ne adhurim)

C0PT1C

Ti je jehovas apo jo ???? (Si Guri i Madhe)

Se po te ishe nje besimtar katolik, nuk do i kishen then keto fjal kaq te renda per besimin tend.

Por ke then nje te vertet ne kete parti qe te citova.

Por pse ke then nje te vertet, kjo prap nuk do me then qe ti ke gjetur rrugen e vertet, jo-jo, ende larg je pasiqe Jehovasit nuk praktikojn monoteizmin e pastėr.

Guri i madh
23-05-09, 00:00
Ti je jehovas apo jo ???? (Si Guri i Madhe)

Se po te ishe nje besimtar katolik, nuk do i kishen then keto fjal kaq te renda per besimin tend.

Por ke then nje te vertet ne kete parti qe te citova.

Por pse ke then nje te vertet, kjo prap nuk do me then qe ti ke gjetur rrugen e vertet, jo-jo, ende larg je pasiqe Jehovasit nuk praktikojn monoteizmin e pastėr.makresh ne baz te ktyne shkrimeve tuaja i kam fillue do hetime ,po due me dit se qfar nick name keni pas ktynehere


qe nga ky moment hetimet nisen

Makresh
23-05-09, 00:03
makresh ne baz te ktyne shkrimeve tuaja i kam fillue do hetime ,po due me dit se qfar nick name keni pas ktynehere


qe nga ky moment hetimet nisen


Pse ? Thash dicka qe u be per hetime a ? Eshte e 3 ta here sonte qe mi permend jehovasit dhe barin qe e han i nderum. Mos ke konsumuar si teper ?

coptic
24-05-09, 00:09
Ti je jehovas apo jo ???? (Si Guri i Madhe)

Se po te ishe nje besimtar katolik, nuk do i kishen then keto fjal kaq te renda per besimin tend.

Por ke then nje te vertet ne kete parti qe te citova.

Por pse ke then nje te vertet, kjo prap nuk do me then qe ti ke gjetur rrugen e vertet, jo-jo, ende larg je pasiqe Jehovasit nuk praktikojn monoteizmin e pastėr.

Pėr mua ka rėndėsi tė praktikoj adhurimin e Perėndisė sipas fjalės sė Tij - Biblės, jo sipas disa udhėzimeve tė njerėzve apo traditave tė tė ashtuquajturave institucione fetare.

Kėshtu qė unė them hapur, ashtu sic fjala e Perėndisė mė mėson. Jo se dua ta shaj dikė. Madje edhe pėr veten e pranoj hapur kur gaboj, dhe ndjek shembullin e Moisiut qė edhe pse pati mundėsi tė mbulonte shkeljet e veta, i bėri ato publike deri mė ditėt tona.

C0PT1C

SocialWorker
26-05-09, 17:40
une kisha me i bo do pytje
1.dihet se Biblat sot jan ne shum gjuhe te botes po ku osht Bibla ne gjuhen origjinale si i ka zbritur Isait/Jezu Krishtit nese ka ndonje Bibel ne origjinal pse nuk perdoret ajo e pastaj te behen perkthime ne gjuhe te ndryshme ?
nese nuk ka pse nuk ka ?si eshte e mundur qe libri i Zotit te humbet?

2.A shkrun ne Bibel se Isa/Jezusi i ka thirrur njerzit ne krishterizem apo thjesht ne besim ne nje Zot?

3.sipas Bibles a i ka thirr Isa/Jezusi njerzit qe me e adhuru ate edhe nenen e tij apo vetem nje Zot a ke thene ndonjehere Isa/Jezusi qe ai eshte Zot ose nena e tij eshte Zot?

une i kom lexu pak do pjes te Bibles edhe qajo qka therrasin krishterime ka pak te beje me ato qka thuhen ne Bibel
per mendimin tim edhe pse Bibla ka pesuar ndryshime ajo prap ka mbetur me afer islamit se krishterimit

coptic
26-05-09, 21:48
une kisha me i bo do pytje
1.dihet se Biblat sot jan ne shum gjuhe te botes po ku osht Bibla ne gjuhen origjinale si i ka zbritur Isait/Jezu Krishtit nese ka ndonje Bibel ne origjinal pse nuk perdoret ajo e pastaj te behen perkthime ne gjuhe te ndryshme ?
nese nuk ka pse nuk ka ?si eshte e mundur qe libri i Zotit te humbet?

2.A shkrun ne Bibel se Isa/Jezusi i ka thirrur njerzit ne krishterizem apo thjesht ne besim ne nje Zot?

3.sipas Bibles a i ka thirr Isa/Jezusi njerzit qe me e adhuru ate edhe nenen e tij apo vetem nje Zot a ke thene ndonjehere Isa/Jezusi qe ai eshte Zot ose nena e tij eshte Zot?

une i kom lexu pak do pjes te Bibles edhe qajo qka therrasin krishterime ka pak te beje me ato qka thuhen ne Bibel
per mendimin tim edhe pse Bibla ka pesuar ndryshime ajo prap ka mbetur me afer islamit se krishterimit

Ke te drejte ne pohimet ne fund. Por sa per pyetjet per origjinen e perkthimeve biblike, ka origjinale. Madje nuk eshte per t'u lavderuar, por e vertet, se deshmite e vjetra (rrotulla, objekte, relike, pllaka guri etj.) qe vertetojne Bible.

Perkthyesit e ndershem (flas per ata qe nuk nxiten nga prapavija fetare per te perkthyer - jo se jane te paafte) gjithmone u drejtohen shkrimev te vjetra per perkthim.

Psh. Perkthimi Bota e Re, ka perdorur per perkthimin e Shkrimve Hebraike doreshkrime te vjetra, kodexin e Leningradit te ruajtur e kopjuar ne Rusi nga hebrenjte, Septuaginta greke (LXX) e shek III p.e.s. Rrotullat e Detit te vdekur qe datojne 150 para Krishtit, etj. Ndersa, per perkthimin e Dhiates se Re apo Shkrimeve te Krishtere Greke, jane perdorur doreshkrime te hershme ne greqishten e lashte koine, gjuhe qe besohet se e flisnin apostujt kur predikonin ne zona te ndryshme qe sundoheshin nga Perandoria Romake.

Problemi ketu qendron se shpesh njerezit mendojne qe sic thote edhe Kurani, ungjilli (inxhili sipas Kuranit) iu dha Jezu Krishtit, por nuk e kuptojne sakte cfare eshte, disa e marrin si nje liber. Pergjigja eshte ne kuptueshmerine e fjales Ungjill. Fjala ungjill do te thote lajm i mire dhe ka te beje me lajmin e mire qe Perendia shpalli permes Krishtit ne toke, dhe vete Krishti ne Bibel thote qe gjerat qe them jane nga Ati, jo nga une. Domethene Perendia kishte caktuar qe ne nje kohe te vinte vete Krishti dhe te shpallte lajmin e mire apo ungjillin per shpetimin e njerezimit, njerezit tani do te kishin mundesi te merrnin bekimet e premtuara Abrahamit (Ibrahimit sipas Kuranit). Deri ketu Perendia kishte drejtuar vemendjen ndaj nje kombi dhe u kishte dhene ligje - Izraelit. Por qe nga ai moment e tutje, do te krijonte nje komb frymor (figurativ) qe nuk do te ishte nga nje gjuhe apo nacionalitet ne toke, por nga njerez te te gjitha gjuheve dhe kombeve.

Apostujt nen drejtimin e frymes se shenjte pranuan te quheshin te krishtere (qe ndiqnin Krishtin) dhe predikonin ungjillin apo lajmin e mire qe Zoteria i tyre - Krishti u kishte mesuar. Dhe kete e benin nga rrotullat qe kishin shkruar apostujt e Krishtit. Ja perse sot njihen kater deshmitare per te thene lajmin e mire (Mateu, Marku, Luka dhe Gjoni) Ne ligjin e Moisiut kerkohej qe per nje qeshtje te ishin te pakten dy deshmitare. Perendia e dyfishoi duke siguruar qe ato gjera ishin te verteta dhe korrekte, kater deshmitare.

Qe nga koha e apostujve dhe dishepujve te hershem te krishtit, ka me qindra mijera doreshkrime te kopjuar dhe datojne deri ne fillimet e viteve 100 e.s. Dhe fakti qe jane aq shume dhe te gjitha bien dakord tregon se ne te kaluaren te krishteret ishin te kujdesshem te percillnin Fjalen e Frymezuar te Perendise tek te tjeret dhe jo fjalen e tyre. Fale punes se tyre madje me vone u zbulua edh kodeksi, lloji i lidhjes se librave si e perdorim sot, dhe jo rrotullat.

Keshtu qe sa i perket autenticitetit te Bibles, eshte e pamohueshme. Ndersa perkthimet mund te kene synime te ndryshme, ashtu sic kane ndryshime mes perkthimeve te Kuranit, madje ne te njejten gjuhe brenda nje dekade.

C0PT1C

SocialWorker
28-05-09, 06:23
pse Krishtert nuk e pranojn Muhamedin a.s si i derguar i Zotit
qka osht problem mos ka perfundu profetizmi me Isain a.s a ka naj argument Zoti ka thene qe Isai eshte i derguar i fundit kshtu qe pas tij nuk ka me te derguar ? apo ka ndonje problem tjeter
edhe nese ka mundesi ne pytjet e mija te meparshme edhe ne kete me citu diqka nga Bibla ne te cilen bazohen krishteret se eshte me mir me tregu ne qka bazohen njerzit kur argumentojn ndonje gje

coptic
28-05-09, 15:07
pse Krishtert nuk e pranojn Muhamedin a.s si i derguar i Zotit
qka osht problem mos ka perfundu profetizmi me Isain a.s a ka naj argument Zoti ka thene qe Isai eshte i derguar i fundit kshtu qe pas tij nuk ka me te derguar ? apo ka ndonje problem tjeter
edhe nese ka mundesi ne pytjet e mija te meparshme edhe ne kete me citu diqka nga Bibla ne te cilen bazohen krishteret se eshte me mir me tregu ne qka bazohen njerzit kur argumentojn ndonje gje

Tani njerezit mund te kene mendimet e tyre personale, qe shpesh besoj jeni dakort edhe ju nuk jane fare te bazuar ne Shkrimet e Shenjta, por ne ndjenjat e tyre kundershtuese. Duke marre parasyshe vetem fene e tyre dhe duke pranuar verberisht se ajo eshte e verteta shume njerez kane krijuar jo vetem konflikte te vogla mes familjesh por edhe nga ato te medha sic shohim sot.

Shpesh eshte e veshtire edhe te bisedosh ne paqe me disa. Ata jane thellesisht te bindur se besimi i tyre eshte me i drejti dhe nuk duan te merren me te tjeret. Sikur ndodhe me tifozet e klubeve te futbollit. Kur nje tifoz sheh ekipen e tij duke luajtur me dike tjeter e mbron me fanatizem edhe sikur te luaje keq ajo. Dhe kur fitojne kundershtaret perseri nuk heq dore, por fillon e thote se i eshte bere me hile ekipes se tij, apo gjyqtari ishte ne anen e kundershtareve duke lene keshtu ne heshtje meritat e ekipes tjeter dhe gabimet e se tijes.
Megjithate per te gjykuar nje ndeshje duhet te jemi te paanshem. Nese e leme trurin skllav te paragjykimeve nuk do te arrijme ta kuptojme kurre te verteten.

Shume veta fene e kane trasheguar nga prinderit dhe e mbrojne me fanatizem pa e studiuar fare ate qe besojne. Por nese na kane lene nje fe prinderit nuk do te thote se ajo medoemos eshte feja e vertete. Apo mos prinderit ishin te persosur. Keshtu qe secili prej nesh kemi pergjegjesine te studiojme mire ate qe besojme, pa paragjykuar te tjeret. Sepse, personalisht me kujtohet kur studioja Biblen me protestantet, isha tip shume paragjykues, studioja shume por me idene per te mbrojtur besimin tim dhe per te share ate te tjeterit. Nje fjale me ka ndryshuar. Dhe kjo nuk kishte te bente me fene por me mua. Nje person me ka thene qe mos u perqendro te vesh besimin perpara Shkrimeve te Shenjta. Kot e lexon Biblen apo Kuranin nese tashme ke vendosur ne do te jesh katolik, mysliman apo dicka tjeter. Duhet te lexojme Librat e SHenjte pa paragjykim, dhe pasta te leme mendjen te lire nga keto fanatizma dhe te marrim vendimin se cfare do te besojme ne jeten tone.

Psh. ju pyesni perse te Krishteret nuk e pranojne Muhamedin si te derguar nga Zoti.

Une per vete kam marre pergjigjen nga Bibla, dhe interesant se sipas parimeve biblike Muhamedi mund te quhet nje person me cilesi te mira. Ai beri c'mundi per te hequr paganizmin dhe formen e korruptuar te krishterizmit pagan ne zonen ku jetonte. Ai u predikoi Perendine (Allahun - forma arabe per Elohim - Perendi) si te vetmin Perendi te vertet.

Per gjerat e tjera nuk merrem sepse pastaj krisin debatet. Por dua te perqendrohem tani tek pjesa e dyte - si i derguar nga Perendia.

Para se te citojme perfundimisht nga Bibla thenie qe e mbyllin kete pyetje dua te ju kujtoj nje gje. Kur Perendia eshte ne anen e nje personi per te drejtuar nje popull dhe per te vene ligje permes tij, e mbeshtet me shenja qe jane ku e ku me te larta se ato te nje magjistari apo tregues fati.

Psh. Patriarket Abrahami, Isaku dhe Jakobi, nuk eshte se krijuan nje fe me vete, ata adhuruan Perendine pa nje ligj te shkruar, por kur Perendia drejtoi vemendjen drejt Izraelit (jo atij te sotem) permes Moisiut dha shume shenja, qe as edhe popujt armiqe perreth nuk i mohonin dot. 10 plaget ne Egjipt u kujtuan dhe ngjallen frike tek kombet e tjera. Perendia hapi detin e kuq dhe i la te kalonin, ne Malin Sinai ju dha ushqim nga qielli dhe uje nga shkembi. Gjate tere kohes derisa u futen ne token e premtuar kishin mbeshtetjen e Perendise, madje, edhe kur e mori komanden Josiu per t'i futur kete popull ne token e Premtuar perseri kisht mbeshtetjen e Perendise.

Pastaj vjen koha e gjykatesve, Bibla tregon se ata qe caktoheshin si te tille mbeshteteshin me shenja dhe mencuri gjykimi si e askujt tjeter, psh. nje nga ta eshte Samsoni.

Pastaj mbreterit ne Izrael dukeshin qarte ata qe kishin mbeshtetjen hyjnore. Davidi, Solomoni, etj. - Ne kohen e Davidit nje profet psh. Datani kishte kuptuar gjerat qe kishin ndodhur ne fshehtesi dhe ishin fshehur nga Davidi, ai ia tha hapur, dhe meqe e kuptoi qe kishte miratimin e Perendise ky profet, Davidi iu bind dhe ndryshoi qendrim. Pastaj ne kohen e Isaise profecite e tij dolen ne detaje te verteta me internimin ne Babiloni. Pastaj kur ishin rober ne Babiloni Perendia e frymezoi Danielin, te shkruante librin e tij qe flet per perfundimin e koheve, deri ne fund te ketij sistemi. Edhe me Danielin Perendia kishte bere shume mrekulli. Ne gropen e luaneve, ne ushqimin pa gjak, ne drejtimin e vendit etj. Pastaj vijme te libri i fundit i Shkrive Hebreje - Malakia.

Nese shikojme fundin e ketij libri kuptojme dicka. Le te shikojme keto vargje:

Malakia 3:1
"Ja, unė po dėrgoj lajmėtarin tim pėr tė pėrgatitur rrugėn para meje. Dhe menjėherė Zoti, qė ju kėrkoni, do tė hyjė nė tempullin e vet, engjėlli i besėlidhjes qė ju kėrkoni me endje, ja, do tė vijė", thotė Zoti i ushtrive."

Malakia 4:5, 6 (vargu i fundit i Dhiates se Vjeter)
"Ja une do t'ju dergoj Elian, profetin, para se te vije dita e madhe dhe e llahtarshme e Zotit. Ai do te beje qe zemra e eterve t'u kthehet bijve dhe zemra e bijve eterve, me qellim qe vendi te mos goditet nga nje shfarosje e plote."

Tani cfare kuptojme nga keto vargje perfundimtare te Dhiates se Re? Patjeter ashtu sic thone edhe ungjijt qe po pritej te vinte Elija dhe sherbetori i beselidhjes.

A erdhen vertet? Kush ishin. Shikojme perseri Shkrimet tani ato te krishtere - ungjijte:

I frymezuar Zakaria (nje prift ne tempull) tha per kete lajmetar te beselidhjes:
Luka 1:68, 69, 72
"Bekuar qoftė Zoti, Perėndia i Izraelit, sepse e ka vizituar dhe e kreu ēlirimin e popullit tė vet; dhe na ngriti njė shpėtim tė pushtetshėm nė shtėpinė e Davidit, shėrbėtorit tė vet, ... pėr tė treguar mėshirė tek etėrit tanė e pėr t`u kujtuar pėr besėlidhjen e tij tė shenjtė,"

Ndersa per Elijan, vete Jezui thote:
Mateu 11:13, 14
"Sepse tė gjithė profetėt dhe ligji kanė profetizuar deri te Gjoni [pagezori]. Dhe, nė daēi ta pranoni, ai ėshtė Elia, qė duhej tė vijė."

Perseri tek
Marku 9:11-13
"Pastaj e pyetėn duke thėnė: "Pėrse skribėt thonė se mė parė duhet tė vijė Elia?"
Dhe ai, duke u pėrgjigjur, u tha atyre: "Elia me tė vėrtetė duhet tė vijė mė parė dhe tė rivendosė ēdo gjė; por, ashtu siē ėshtė shkruar pėr Birin e njeriut, ai duhet tė vuajė shumė gjėra dhe tė pėrēmohet. Por unė po ju them se Elia erdhi dhe me tė bėnė ē`deshėn, ashtu siē ėshtė shkruar pėr tė.""

Keshtu shihet qe pasi kishin perfunduar shkrimet e Beselidhjes se Vjeter (apo shkrimet hebraike) kerkohet te vazhdonje shkrime te tjera me nje profet tjeter - Gjon Pagezorin - Elijan.

Por tani shkojme drejt fundit te Shkrimeve te Krishtere (Beselidhjes se Re), dhe ndalemi ne vargjet e fundit te Zbuleses (apo Apokalipsit)

Zbulesa 22:19-21 (fjalet e fundit te Bibles)
"Unė i deklaroj kujtdo qė dėgjon fjalėt e profecisė sė kėtij libri, se nėse ndokush do t`i shtojė kėtyre gjėrave, Perėndia do tė dėrgojė mbi tė plagėt e pėrshkruara nė kėtė libėr. Dhe nėse dikush heq nga fjalėt e librit tė kėsaj profecie, Perėndia do t`i heqė pjesėn e tij nga libri i jetės nga qyteti i shenjtė, dhe nga gjėrat qė janė pėrshkruar nė kėtė libėr. Ai qė dėshmon pėr kėto gjėra, thotė: "Po, unė vij shpejt. Amen." Po, eja, Zoti Jezus. Hiri i Zotit Jezu Krisht qoftė me ju tė gjithė. Amen."

Keshtu perfundon Bibla, duke lene te kuptohet madje i gjithe kapitulli i fundit i Zbuleses thote qe ajo qe duhej bere, linja e profeteve kishte perfunduar tashme, sepse profetet kishin rolin e tyre derisa erdhi Jezui. Te gjithe kishin profetizuar per te, por tani qe ai kishte ardhur - fjala e fundit i mbetej atij - Ja perse thote qe eshte i pari dhe i fundit. Pra pritet te vije vete Jezui dhe jo ndonje profet.

Keshtu qe nje person qe e bazon besimin e tij plotesisht tek Shkrimet e Shenjta nuk shikon per ardhjen e nje profetit tjeter. Gjithashtu nuk shikon t'i lakoje dhe keqperdor keto shkrime per te aplikuar besimit te tij.

Ka edhe profete te tjere para dhe pas Muhamedit, qe jane quajtur te tille nga shume. Madje edhe ne kohet moderne ka te tille, duke filluar me nje zonje nga Skandinavia dhe pastaj edhe Nostradamusin, pastaj Xhozef Smithin (themeluesin e fese Mormone) dhe ne fund fare me tragjikja, vete personin qe e quan veten Jezu i Nazaretit qe ka ardhur se dyti.

Prandaj per nje te krishter nuk eshte e rendesishme lista e profeteve, dhe as debatimi se pse eshte ashtu apo keshtu. Te krahasojme me nje para falso. Nuk arrine kurre te kuptosh te gjitha parate falso qe jane bere, me e mira eshte te dallosh mire origjinalin - cdo tjeter qe nuk perputhet me te nuk eshte e tille.

Nje gje tjeter per te shtuar, eshte edhe kjo: Te gjithe profetet ne te kaluaren ne Izraelin e lashte, folen per shenjterimin e nje Emri shume te madh, emrin e vetem qe i ka vene vetes Perendia - Jehova - JHVH. Keshtu qe nese ka nga ata qe ia kane nderruar kete emer, nuk jane ne nje mendim me Perendine dhe nuk i takojne atij, perfshire ketu ata qe thone se tashme Perendia ka nje emer tjeter - Jezu Krisht apo Fryme e Shenjte.

C0PT1C

Anti Hipokrizi
17-04-10, 08:53
Tani njerezit mund te kene mendimet e tyre personale, qe shpesh besoj jeni dakort edhe ju nuk jane fare te bazuar ne Shkrimet e Shenjta, por ne ndjenjat e tyre kundershtuese. Duke marre parasyshe vetem fene e tyre dhe duke pranuar verberisht se ajo eshte e verteta shume njerez kane krijuar jo vetem konflikte te vogla mes familjesh por edhe nga ato te medha sic shohim sot.

Shpesh eshte e veshtire edhe te bisedosh ne paqe me disa. Ata jane thellesisht te bindur se besimi i tyre eshte me i drejti dhe nuk duan te merren me te tjeret. Sikur ndodhe me tifozet e klubeve te futbollit. Kur nje tifoz sheh ekipen e tij duke luajtur me dike tjeter e mbron me fanatizem edhe sikur te luaje keq ajo. Dhe kur fitojne kundershtaret perseri nuk heq dore, por fillon e thote se i eshte bere me hile ekipes se tij, apo gjyqtari ishte ne anen e kundershtareve duke lene keshtu ne heshtje meritat e ekipes tjeter dhe gabimet e se tijes.
Megjithate per te gjykuar nje ndeshje duhet te jemi te paanshem. Nese e leme trurin skllav te paragjykimeve nuk do te arrijme ta kuptojme kurre te verteten.

Shume veta fene e kane trasheguar nga prinderit dhe e mbrojne me fanatizem pa e studiuar fare ate qe besojne. Por nese na kane lene nje fe prinderit nuk do te thote se ajo medoemos eshte feja e vertete. Apo mos prinderit ishin te persosur. Keshtu qe secili prej nesh kemi pergjegjesine te studiojme mire ate qe besojme

DERI KETU NUK KAM GJA KUNDER EDHE SE PO ME DUKESH ME TE VERTETE SHUM HIPOKRIT NE ATE CFARE KE THANE POR NGA KETU E POSHTE TE GJITH CFARE KE FOLE TI KUNDERSHTOJ ME BIBEL SHIFE VET SE SA BLLOF TE NXJERR BIBLA SE SI TI HEDH POSHTE CFARE KE FOL DHE PO E SHOHIM SE KUSH ESHTE PALA QE PO BESON QORRAZI A NA MUSLIMANET APO CFARE JENI JU TE KRISHTERE APO PROTESTANT


Nese shikojme fundin e ketij libri kuptojme dicka. Le te shikojme keto vargje:

Malakia 3:1
"Ja, unė po dėrgoj lajmėtarin tim pėr tė pėrgatitur rrugėn para meje. Dhe menjėherė Zoti, qė ju kėrkoni, do tė hyjė nė tempullin e vet, engjėlli i besėlidhjes qė ju kėrkoni me endje, ja, do tė vijė", thotė Zoti i ushtrive."

Malakia 4:5, 6 (vargu i fundit i Dhiates se Vjeter)
"Ja une do t'ju dergoj Elian, profetin, para se te vije dita e madhe dhe e llahtarshme e Zotit. Ai do te beje qe zemra e eterve t'u kthehet bijve dhe zemra e bijve eterve, me qellim qe vendi te mos goditet nga nje shfarosje e plote."

Tani cfare kuptojme nga keto vargje perfundimtare te Dhiates se Re? Patjeter ashtu sic thone edhe ungjijt qe po pritej te vinte Elija dhe sherbetori i beselidhjes.

A erdhen vertet? Kush ishin. Shikojme perseri Shkrimet tani ato te krishtere - ungjijte:

I frymezuar Zakaria (nje prift ne tempull) tha per kete lajmetar te beselidhjes:
Luka 1:68, 69, 72
"Bekuar qoftė Zoti, Perėndia i Izraelit, sepse e ka vizituar dhe e kreu ēlirimin e popullit tė vet; dhe na ngriti njė shpėtim tė pushtetshėm nė shtėpinė e Davidit, shėrbėtorit tė vet, ... pėr tė treguar mėshirė tek etėrit tanė e pėr t`u kujtuar pėr besėlidhjen e tij tė shenjtė,"

Ndersa per Elijan, vete Jezui thote:
Mateu 11:13, 14
"Sepse tė gjithė profetėt dhe ligji kanė profetizuar deri te Gjoni [pagezori]. Dhe, nė daēi ta pranoni, ai ėshtė Elia, qė duhej tė vijė."Perseri tek
Marku 9:11-13
"Pastaj e pyetėn duke thėnė: "Pėrse skribėt thonė se mė parė duhet tė vijė Elia?"
Dhe ai, duke u pėrgjigjur, u tha atyre: "Elia me tė vėrtetė duhet tė vijė mė parė dhe tė rivendosė ēdo gjė; por, ashtu siē ėshtė shkruar pėr Birin e njeriut, ai duhet tė vuajė shumė gjėra dhe tė pėrēmohet. Por unė po ju them se Elia erdhi dhe me tė bėnė ē`deshėn, ashtu siē ėshtė shkruar pėr tė.""

Keshtu shihet qe pasi kishin perfunduar shkrimet e Beselidhjes se Vjeter (apo shkrimet hebraike) kerkohet te vazhdonje shkrime te tjera me nje profet tjeter - Gjon Pagezorin - Elijan.

Por tani shkojme drejt fundit te Shkrimeve te Krishtere (Beselidhjes se Re), dhe ndalemi ne vargjet e fundit te Zbuleses (apo Apokalipsit)

Zbulesa 22:19-21 (fjalet e fundit te Bibles)
"Unė i deklaroj kujtdo qė dėgjon fjalėt e profecisė sė kėtij libri, se nėse ndokush do t`i shtojė kėtyre gjėrave, Perėndia do tė dėrgojė mbi tė plagėt e pėrshkruara nė kėtė libėr. Dhe nėse dikush heq nga fjalėt e librit tė kėsaj profecie, Perėndia do t`i heqė pjesėn e tij nga libri i jetės nga qyteti i shenjtė, dhe nga gjėrat qė janė pėrshkruar nė kėtė libėr. Ai qė dėshmon pėr kėto gjėra, thotė: "Po, unė vij shpejt. Amen." Po, eja, Zoti Jezus. Hiri i Zotit Jezu Krisht qoftė me ju tė gjithė. Amen."Keshtu perfundon Bibla, duke lene te kuptohet madje i gjithe kapitulli i fundit i Zbuleses thote qe ajo qe duhej bere, linja e profeteve kishte perfunduar tashme, sepse profetet kishin rolin e tyre derisa erdhi Jezui. Te gjithe kishin profetizuar per te, por tani qe ai kishte ardhur - fjala e fundit i mbetej atij - Ja perse thote qe eshte i pari dhe i fundit. Pra pritet te vije vete Jezui dhe jo ndonje profet.


C0PT1C

COPTIC THOTE SIPAS BIBLES :Ndersa per Elijan, vete Jezui thote:
Mateu 11:13, 14
Sepse tė gjithė profetėt dhe ligji kanė profetizuar deri te Gjoni [pagezori]. Dhe, nė daēi ta pranoni, ai ėshtė Elia,qė duhej tė vijė."


PERGJIGJIA NGA VETE BIBLA QE E KUNDERSHTON:

Gjoni 1:19-21,25:
19

Dhe kjo ėshtė dėshmia e Gjonit, kur Judenjtė i dėrguan nga Jeruzalemi priftėrinj dhe levitė pėr ta pyetur: ``Kush je ti?``.
20Ai edhe e rrėfeu, edhe nuk e mohoi, dhe rrėfeu: ``Unė nuk jam Krishti``.
21Atėherė ata e pyetėn: ``Kush je, pra? A je Elia?``. Ai tha: ``Nuk jam!``. ``Je ti profeti?``. Dhe ai pėrgjigjej: ``Jo!``.

25
ata e pyetėn dhe i thanė: ``Atėherė pse ti pagėzon, kur nuk je as Krishti, as Elia, as profeti?``

JA EDHE NJE TJETER KUNDERTHENIE TI THU QE NE BIBEL JEZUSI THOTE QE GJON PAGEZORI ESHTE ELIA QE PRITEJ TE VIJE KURSE KETE VETE ME GOJEN E VET PIKERISHT NE BIBEL GJONI E MOHON

Anti Hipokrizi
17-04-10, 09:11
Keshtu qe sa i perket autenticitetit te Bibles, eshte e pamohueshme.
C0PT1C

tash po te tregoj se sa e mohueshme dhe fallco eshte bibla dhe ne fakt po me habit sinqerisht me kete qe po thu


SHIKOJENI SE SI VETE JEZUSI ME GOJEN E VET THOTE QE NE PADOBI ME ADHUROJNE MUA DUKE MESUAR URDHERESA TE SHPIKURA NGA NJEREZIT
“Por nė padobi ata mė adhurojnė mua, duke mėsuar urdhėresa tė shpikura nga njerėzit”. (Mateu 15:9) poashtu tha: “Do ta njihni tė vėrtetėn dhe e vėrteta do t’ju bėjė njerėz tė lirė”. (Gjoni 8:32)

JA PRA BIBLA THOTE KREJT QARTE JAM FALLCO
"Ne jemi tė urtė dhe ligji i Zotit ėshtė me ne"? Por ja, pena e rreme e shkruesve e ka bėrė njė falsitet". [Bibla: Jeremia 8:8]

Tek 1 Korintasve 9:22 Pali thotė ===> "E kam bėrė veten time tė dobėt me tė dobėtit, pėr tė fituar tė dobėtit, e kam bėrė veten time gjithēka pėr tė gjithė, qė tė mund tė shpėtoj me ēdo mėnyrė disa njerėz"
Tek 2 Timoteu 2:8 Pali thotė ====> "Ky ėshtė ungjili im"
Tek Romakėt 3:7 Pali thotė ====> "Prandaj nė qoftė se ME ANE TE GENJESHTRES SIME e vėrteta e Perėndisė e lartėson lavdinė e tij, pėrse unė gjykohem akoma si mėkatar?"

edhe te genjeje edhe pretendon mos ta konsiderojne mekatare


_

“Kurse tė martuarve u urdhėroj, jo unė, por Zoti…. ” (1 Korintasve 7:10)
krahasoji keto dy citate
“Dhe tė tjerėve u them unė, Unė, jo Zoti… ” (1 Korintasve 7:12)
_

Luka thotė: “m`u duk e mirė edhe mua….. qė ta shkruaj…(Ungjilli sipas Lukės 1:1-4)

Pali thotė: “Por pėr sa u takon virgjėreshave, s`kam urdhėr nga Zoti, por po jap njė mendim si njeri…”( Letra e pare e Palit dėrguar Korintasve 7:25)

Pali thotė: “Kėshtuqė unė mendoj se..” ( 1 Korintasve 7:26)

Pali thotė: “…sipas gjykimit tim….” (1 Korintasve 7:40)

Pali thotė: “…dhe mendoj se….” (1 Korintasve 7:40)

Pali thotė: “…Shihni, unė, Pali, po ju them…” (Letra e Palit Galatasve 5:2)


ME THONI PAK MOS JU DUKEN GJE FJALE ZOTI KETO?

Anti Hipokrizi
17-04-10, 09:18
Meqe ju ngulmoni dhe me thoni se bibla ska ndryshuar.me tregoni atehere pse ne bibel tregohet per 2 gjenealogji te (jezusit)Isait A.S?????!!!!!!!!!!!
Gjenealogjia sipas Mateut nė fillim tė Ungjillit tė tij:

GJENEALOGJIA E JEZU KRISHTIT,

Abrahamit i lindi Izaku.
Izakut i lindi Jakobi.
Jakovit i lindi Juda dhe vėllezėrit e tij.
Judės i lindi prej Tamarės Faresi dhe Zara.
Faresit i lindi Esromi.
Esromit i lindi Arami.
Aramit i lindi Aminadabi.
Aminadabit i lindi Naasoni.
Naasonit i Lindi Salmoni.
Salmonit i lindi prej Rabės Boozi.
Boozit i lindi Prej Rutės Jobedi.
Jobedit i lindi Jeseu.
Jeseut i lindi Davidi mbret.
DAVIDIT I LINDI,"SALOMONI" .
Solomonit i lindi Roboami.
Roboamit i lindi Abiai.
Abiait i lindi Asi.
Asit i lindi Jozafati.
Jozafatit i lindi Jorami.
Joramit i lindi Ozia.
Ozisė i lindi Joatami.
Joatamit i lindi Akazi.
Akazit i lindi Ezekia.
Ezekisė i lindi Manaseu.
Manaseut i lindi Amoni.
Amonit i lindi Jozia.
Jozisė i lindi Jehonia dhe vėllezrit e tij nė kohėn e shpėrnguljes nė Babiloni.
Pas shpėrnguljes nė Babiloni:
Jenonisė i lindi Salatieli.
Salatielit i lindi Zorobabeli.
Zorobabelit i lindi Abiudi.
Abiudid i lindi Eliakimi.
Elikimit i lindi Azori.
Azorit i lindi Sadoku.
Sadokut i lindi Akimi.
Akimit i lindi Eliudi.
Eliudid i lindi Eliazari.
Eliazarit i lindi Matani.
Matanit i lindi Jakobi.
Jakobit i lindi Jozefi, Fati i Marisė, prej sė cilės lindi Jezusi qė quhet Krisht.

Pra sipas Mateut jezusi e ka prejardhjen nga Solomoni Biri i Davidit.Kurse sipas lukes e ka prej Natanit vellait te Solomonit.

Luka (3, 23-38) jep njė gjenealogji tjetėr nga ajo sipas Mateut. Kėtu po e riprodhojmė sipas tė njėjtit pėrkthim:
"Jezusi kur ishte rreth tridhjetė vjeē. Ishte - si mendonin njerėzit - i biri i Jozefit, i Helit, i Matatit, i Levit, i Melkit, i Janait, i Jozefit, i Matatisė, i Amonit, i Naumit, i Heselit, i Nagait, i Mahatit, i Matatisė, i Semeit, i Josehit, i Judės, i Joananit, i Resait, i Zorobabelit, i Salatielit, i Nierit, i Melkit, i Adit, i Kozamit, i Elmandamit, i Herit, i Jezusit, i Eliezerit, i Jorimit, i Matatit, i Levit, i Simonit, i Judės, i Jozefit, i Jonamit, i Eliakimit, i Meleait, i Menait, i Matatait, I NATANIT,I DAVIDIT , i Jeseut, i Obedit, i Boozit, i Salait, i Naasonit, i Aminadabit, i Adminit, i Arnit, i Esromit, i Faresit, i Judės, i Jakobit, i Izakut, i Abrahamit, i Tares, i Nahorit, i Seruhut, i Ragahut, i Falekut, i Heberit, i Salait, i Kainait, i Arfaksadit, i Semit, i Nojės, i Lamehit, i Matuzalės, i Enokut, i Jaredit, i Maleleelit, i Kainanit, i Enosit, i Setit, i Adamit, i Zotit.

Tani me sqaroni jane dy Jezusa ne bibel apo bibla eshte e ndryshuar se ska mundesi qe Jezusi ta kete prejardhjen dhe nga Natani biri i Davidit sipas Lukes dhe njekohesisht dhe ta kete prejardhjen nga Solomoni biri i Davidit sipas Mateut.

Anti Hipokrizi
17-04-10, 09:21
1. Nė librin e Zanafillės ekzistojnė dy tregime kontradiktore mbi krijimin
Kap.1 deri nė 2:3
1. Sipas tregimit tė parė Toka ėshtė kaos, e mbuluar me ujė. Uji duhet tė ndahet pėrpara se tė shfaqet bimėsia. (kap. 1)
2. Shpendėt, peshqit, kafshėt e detit u krijuan pėrnjėherė, kafshėt e tokės dhe rrėshqanorėt mė vonė (1:21 dhe 25)
3. Drurėt u krijuan pėrpara njeriut (1:12 dhe 27)
4. Shpendėt u krijuan para njeriut (1:21)
5. Njeriu u krijua pas kafshėve (1:24 dhe 27)
6. Burri dhe gruaja krijohen qė tė dy nė tė njėjtėn kohė (1:27)
7. Njeriu, pas krijimit tė tij, ha pemė dhe barishte si ushqim pėr tė jetuar (1:29)
8. Qielli, Toka dhe ēdo krijim u bė brenda gjashtė ditėve.
9. Perėndia lejon tė haen tė gjitha pemėt e tokės pa pėrjashtim (1:29)
10. Perėndia bėn pushim nė ditėn e shtatė (2:2)
11. Kopshti i Edenit nuk pėrmendet fare (kap 1)
12. Njeriu krijohet vetėm me forcėn e fjalės sė Perėndisė, e po kėshtu edhe ēdo krijim tjetėr
13. Njeriu ėshtė krijuar sipas shėmbėlltyrės sė Perėndisė (1:26)

Kap 2:4 deri nė fund tė kap. 3
1. Sipas atij tė dytit, Toka ėshtė njė pllajė e thatė. Bimėsia nuk mund tė rritet po tė mos fillojė shiu. (2:5)
2. Shpendėt dhe kafshėt e tokės u krijuan menjėherė, nė tė njėjtėn kohė. (2:19)
3. Drurėt u krijuan pas njeriut (2:7-8)
4. Shpendėt u krijuan pas njeriut (2:19)
5. Njeriu u krijua pėrpara kafshėve (2:7 dhe 19)
7. Gruaja u krijua mė vonė, pas burrit. (2:7 dhe 23)
8. Njeri ushqehej vetėm me pemė, dhe vetėm pasi bėri mėkatin dhe u mallkua, atė e urdhėruan tė ushqehej me barin e fushės si dėnim (3:8)
8. Qielli, Toka dhe ēdo krijim tjetėr krijohet nė njė kohė tė papėrcaktuar.
9. Perėndia ndalon duke kėrcėnuar me vdekje tė haet nga pema e njohjes (2:16-17)
1O. Pushimi i Perėndisė nuk pėrmendet.
11. Tė gjitha ngjarjet zhvillohen nė kopshtin e Edenit (kap. II dhe III)
12. Perėndia zbret nė Tokė, formon njeriun nga pluhuri i tokės, i fryn nė vrimat e hundės, mbjell drurė, mė pas bėn shpendėt dhe egėrsiart dhe i dėrgon tek Adami qė tė shohė si do ti quajė (2:7-19)
13. Njeriu i ngjan Perėndisė vetėm atėherė kur hėngri nga pema e ndaluar e njohjes (3:22)


2. Zanafilla 47:11 thotė se Jozefi i vendosi vėllezėrit dhe babain e tij nė Egjipt, dhe si pronė u dha njė vend tė mirė nė krahinėn e Ramasesit, por sipas Eksodit 1:11 Ramsesi ishte ndėrtuar mė vonė, pas vdekjes sė Jakobit dhe Jozefit.

3. Eksodi 1:5 thotė se pasardhėsit e Jakobit arrinin nė 7O vetė, ndėrsa Veprat e Apostujve 7:14 thonė se ishin 75.

4. Emri i vjehhrit tė Moisiut sipas Eksodit 2:18 ishte Ruel, sipas 3:1 Jethro e sipas Gjyqtarėve 1:16 Keneo.

5. Nė Eksodin 9:6 thuhet se nė plagėn e pestė ngordhi e tėrė bagėtia e Egjiptit, ndėrsa sipas 9:19-2O shihet se jo tė gjitha kishin ngordhur. Pėrsėri thuhet se bagėtia e Egjiptit do tė ngordhė dhe se breshėri i shkatėrroi ato (9:19-25), ndėrsa nė 12:29 flitet akoma pėr bagėti tė gjalla.

6. Sipas Eksodit 31:17, Perėndia pushon dhe ēlodhet, ndėrsa Isaia 40:28 thotė se Ai as mundohet e as lodhet.

7. Sipas Numrave 13:1 Perėndia i thotė Moisiut qė tė dėrgojė disa njerėz pėr tė parė vendin e Kanaanit, ndėrsa Ligji i Pėrėtėrirė 1:21 thotė se ishin Izraelitėt ata qė kėshilluan Moisiun tė dėrgojė njerėz.

8. Numrat 2O-27-28 thonė se Aroni vdiq dhe u varros nė malin Hor, ndėrsa ligji i Pėrtėrirė 1O:6 thotė se vdiq dhe u varros nė Moserah.

9. Ligji i Pėrtėrirė 2:18 tregon se Perėndia i tha Moisiut tė mos i sulmojė bijtė e Amonit, sepse ai nuk do t'i jepte asnjė pjesė nga toka e tyre, por kjo ėshtė kontradiktuar nga Jozeu 13:24-25.

1O. Sipas Ligjit tė Pėrtėrirė 15:4 Perėndia premton se mes bijve tė Izraelit nuk do tė ketė asnjė nevojtar, ndėrsa nė 15:11 thuhet se nevojtarėt nuk do tė mungojnė kurrė.

11. Sipas Jozeut 1O:36-39, Jozeu pushtoi Hebronin dhe Debirin, ndėrsa nė 15:13-17 thuhet se kėto dy qytete i ka pushtuar Kalebi, mė vonė. Sipas Gjyqtarėve 1:1O-15, pushtimi i kėtyre qyteteve ėshtė bėrė nga Juda.

12. Tek Jozeu 1O:4O thuhet se Jozeu pushtoi krahinėn malore, Negevin dhe ultėrsirėn, ndėrsa Gjyqtarėt 1:9 thonė se ato i pushtoi Juda pas vdekjes sė Jozeut.

13. Gjyqtarėt 1:8 thonė se Jeruzalemi ishte pushtuar nga bijtė e Judės, ndėrsa historikisht ai ėshtė pushtuar nga Davidi (shih 2 Samueli kap.5)

14. Teksti hebraik i 1 Samuelit 13:1 thotė se Sauli mbretėroi dy vjet mbi Izraelin, ndėrsa Veprat e Apostujve thonė se ai mbretėroi dyzet vjet. 13:21

15. Tek 1 Samueli 16:1O-11 thuhet se Isai kishte shtatė fėmijė plus Davidinj (=8), ndėrsa nė 1 Kronikat 2:13-15 i japin shtatė fėmijė pėrfshij Davidin.

16. Nė 1 Samueli 16:19 dhe 21 tregohet se Sauli e njihte Davidin dhe e dinte se ai ishte bir i Isait. Sauli e bėn atė armėmbajtėsin e tij. Nė 17:58 thuhet se Sauli nuk e njihte aspak Davidin dhe se nuk e dinte se bir i kujt ishte.

17. Sipas 1 Samuelit 28:6, Sauli kishte kėrkuar kėshillė prej Perėndisė, por ai nuk i ishte pėrgjigjur.
1 Kronikat 1O:13-14 thonė se Sauli nuk ishte kėshilluar me Perėndinė.

18. Nė 1 Samuelin 31:4-6 thuhet se Sauli vrau veten duke u hedhur nė shpatėn e shėrbėtorit tė tij, ndėrsa ky i fundit kur pa se ai kishte vdekur, vret menjėherė veten me shpatėn e tij. Tek 2 Samueli 1:6-16 tregohet se ishte shėrbėtori ai qė vrau Saulin, ndėrsa mė pas ai vritet me urdhėr tė Davidit, pasi ka treguar se si rodhi ngjarja.

19.Sipas 2 Samuelit 5:14-16, bijtė e Davidit qė i lindėn nė Jeruzalem ishin 11, ndėrsa sipas 1 Kronikave 14:4-7 ato ishin 12.

20.Nė 2 Samuelin 623 thuhet se Mikali, bija e Saulit, nuk pati fėmijė derisa vdiq, ndėrsa nė 21:8 thuhet se ajo kishte 5 fėmijė.

21.Nė 2 Samuel 8:4 tregohet se Davidi mori 1600 kalorės. ndėrsa tek 1 Kronikat 18:4 thuhet se ai mori 7000 kalorės.

22.Sipas 2 Samuelit 10:18, Davidi vrau 40 000 kalorės, ndėrsa sipas 1 Kronikave 19:18 ai vrau 7000 kalorės. Pastaj, Davidi vrau njerėzit e 700 qerreve dhe 40 000 kalorės apo 7000 kalorės dhe 40 000 kėmbėsor?

23. Sipas 2 Samuelit 8:17, sekretar ishte Serojahu, ndrėsa sipas 1 Kronikave 18:16 ishte Shava.

24. Nė 2 Samuelin 23:8 thuhet se Josheb Bashshebethi kishte vrarė 8OO njerėz nė njė herė tė vetme, ndėrsa 1 Kronikat 11:11 thonė se ai kishte vrarė 3OO njerėz. (1)

(1- "Nė ēdo rast, mund tė jemi tė sigurt se Jehovai ishte burim i ēdo informacioni... dhe se Ai i udhėhoqi shkrimtarėt, nė mėnyrė qė tregimet e tyre tė mos ishin tė molepsura nga pasaktėsia, fryrja apo miti." Kulla e Rojes, 15 qershor 1997.f.5. )

25. Sipas 2 Samuelit 24:9 thuhet se pas rregjistrimit, nė Izrael kishte 8OO OOO burra tė aftė pėr tė pėrdorur shpatėn, dhe nė Jude 5OO OOO. Sipas 1 Kronikave 21:5 nė Izrael kishte 1 1OO OOO ndėrsa nė Jude 47O OOO.

26. Sipas 2 Samuelit 24:13, Davidi duhej tė zgjidhte 7 vjet zi buke, tre vjet arratisje ose 3 ditė murtajė. Nė 1 Kronikat 21:12 thuhet 3 vjet zi buke.

27. Nė 2 Samuel 24:24 thuhet se Davidi e bleu lėmin dhe qetė pėr 5O sikla argjendi, ndėrsa nė
1 Kronikat 21:25 thuhet se e bleu pėr 6OO sikla ari.

28. Nė 1 Mbretėrit 4:26 thuhet se Solomoni kishte 4O OOO stalla kuajsh, ndėrsa nė 2 Kronikat 9:25 thuhet se kishte 4 OOO.

29. Sipas 1 Mbretėrve 5:16, Solomoni kishte 3 3OO pėrgjegjės punimesh, ndėrsa sipas 2 Kronikave 2:2 ai kishte 3 6OO.

30. 1 Mbretėrit 7:26 thonė se deti i bronxtė mbante 2OO bate ujė, ose rreth 9O OOO litra ujė, ndėrsa nė 2 Kronikat 4:5 thuhet se ai mbante 3 OOO bate ujė, d.m.th. rreth 135OOO litra ujė (1)

31. Nė 1 Mbretėrve 1O:17 thuhet se pėr tė bėrė 3OO mburojat u pėrdorėn pėr secilėn prej tyre 3 mina ari (24 kg e 627 gr), ndėrsa nė 2 Kronikat 9:16 thuhet se u bėnė duke pėrdorur 3OO sikla ari (4 kg e 947 gr)

32. Sipas 1 Mbretėrve 15:33 dhe 16:6, nė vitin e tretė tė sundimit tė Asės, mbretit tė Judės, Basha, biri i Ahijahut, filloi tė mbretėroi nė Izrael, dhe mbretėroi 24 vjet, deri atėherė kur vdiq.
Duke pėrdorur pak matematikė, nėse Baasha e filloi sundimin e tij nė vitin e tretė tė Asės dhe nėse mbretėroi 24 vjet deri sa vdiq, pėr rrjedhojė ai vdiq nė vitin e 27 tė Asės.
Sipas 2 Kronikave 16:1, i njėjti Baasha, nė vitin e tridhjetėegjashtė tė Asės del nė luftė kundėr Judės, por nėse Baasha vdiq nė vitin e 27, atėherė si mund tė marshonte nė luftė kundėr Judės nė vitin e 36, d.m.th. rreth 1O vjet pas vdekjes sė vet? (1)

33. Sipas 2 Mbretėrve 8:26, Ashaziahu kur filloi tė mbretėrojė ishte 22 vjeē, ndėrsa sipas 2 Kronikave 22:2 thuhet se ishte 42. Nė 1 Mbretėrve 22:51 thuhet se ai mbretėroi 2 vjet mbi Izraelin, ndėrsa nė 2 Kronikat 22:2 thuhet se mbretėroi 1 vit.

34. Nė 2 Mbretėrve 12:13 thuhet se me paratė e sjella nė shtėpinė e Zotit nuk u bėnė oriendi pėr atė, ndėrsa nė 2 Kronikat 24:14 thuhet se u bėnė.

35. Nė 2 Mbretėrve 23:29 thuhet se Faraoni Neko e vrau Josian nė Meghito, (1)
(1- Pėr ta kuptuar mė mirė lexo pėrkthimin e Simon Filipajt.)

ndėrsa nė 2 Kronikat 35:23 thuhet se Josian e plagosėn disa harkėtarė dhe se ai vdiq mė pas.

36. Sipas 2 Mbretėrve 24:8 Jehojakini ishte 18 vjeē kur filloi tė mbretėroi dhe mbretėroi 3 muaj e 1O ditė, ndėrsa sipas 2 kronikave 36:9 ai ishte 8 vjeē kur filloi tė mbretėrojė dhe mbretėroi 3 muaj e 10 ditė.

37. Sipas 2 Mbretėrve 24:17, Sedekia ishte xhaxhai i Jehojakinit, ndėrsa nė 2 Kronikat 36:1O (teksti herbraik) thonė se ai ishte vėllai i tij. (2)


38. Sipas 2 Mbretėrve 24:18, Sedekia kishte 21 vjeē kur filloi tė mbretėrojė, ndėrsa sipas 2 Kronikave 36:11 ai kish 2O.

39. Nė 2 Mbretėrve 25:8 thuhet se Nebuzaradani arriti nė Jeruzalem nė muajin e pestė, ditėn e shtatė, ndėrsa nė Jereminė 52:12 thuhet nė ditėn e dhjetė tė muajit tė pestė. (1)

40.Nė 2 Mretėrit 25:17 thuhet se lartėsia e kapitelit ishte 3 kubitė, ndėrsa Jeremia 52:22 thotė se ai ishte 5 kubitė.

Anti Hipokrizi
17-04-10, 09:23
41. Sipas 2 Mbretėrve 25:19, kapiteni i rojeve mori pesė kėshilltarė, ndėrsa sipas Jeremisė 52:25 mori shtatė.

42. Sipas 2 Mbretėrve 25:27, Evilmerodaku e nxorri nga burgu Jehojakinin nė ditėn e 27 tė muajit, ndėrsa sipas Jeremisė 52:31 nė tė pestėn.

43. Sipas 1 Kronikave 7:6, Beniamini kishtė 3 fėmijė, ndėrsa sipas 1 Kronikave 8:1-2, ai kishte 5. Sipas 7:6, emrat e fėmijėve tė tij ishin Belahu, Bekeri dhe Jediaeli, ndėrsa sipas 8:1-2 ato quheshin Balahu, Ashbeli, Anbarahu, Noahu, Rafa.

44. Sipas 2 Kronikave 8:1O shefat e nėpunėsve tė Solomonit ishin 25O, ndėrsa sipas 1 Mbretėrve 9:23 ata ishin 55O.

45. Ezdra, kap. II dhe Nehemia, kap.VII.
Nė kėto dy kapituj paralelė qė flasin pėr njerėzit e riatdhesuar sė bashku mė Zorobabelin, ekzistojnė mjaft kontradikta.
1. Ezdra 2:5 me Neheminė 7:1O (Sa vetė ishin? 775 apo 652?)
2. 2:6 me 7:11 (2812 apo 2818)
3. 2:8 me 7:13 (945 apo 845)
4. 2:10 me 7:15 (642 apo 648)
5. 2:11 me 7:17 (623 apo 628)
6. 2:12 me 7:17 (1222 apo 2322)
7. 2:13 me 7:18 (666 apo 667)
8. 2:14 me 7:19 (2O56 apo 2O67)
9. 2:15 me 7:2O (454 apo 655)
10. 2:17 me 7:23 (323 apo 324)
11. 2:12 dhe 22 me 7:26 (123+56 apo 188)
12. 2:28 me 7:32 (223 apo 123)
13. 2:33 me 7:37 (725 apo 721)
14. 2:35 me 7:38 (363O apo 393O)
15. 2:36 me 7:39 (973 apo 963)
16. 2:41 me 7:44 (128 apo 148)
17. 2:42 me 7:45 (139 apo 138)
18. 2:60 me 7:62 (652 apo 642)

46. Sipas Ezdrės 2:64, tė gjithė tė rregjistruarit, duke mbledhur shifrat e dhėna nga verseti 3-6O, ishin 29828, ndėrsa sipas Nehemisė, ata ishin 31O89. (1)

47. Ezdra 2:65 thotė se mes shėrbėtorėve kishte 2OO kėngėtarė, ndėrsa nė Neheminė 7:67 thuhet se ishin 245.

48. Sipas Ezdrės 2:69, tė parėt e shtėpive atėrore dhanė pėr rindėrtimin e tempullit 61 OOO darikė ari dhe 5 OOO mina argjendi, ndėrsa sipas Nehemisė 7:71 ato dhanė 2O OOO darikė ari dhe 2 OOO mina argjendi.

49. Sipas Mateut 1:6, Jezusi rridhte nga Solomoni, biri i Davidit, ndėrsa sipas Lukės 3:31 ai rridhte nga Natani, djali tjetėr i Davidit.

50. Sipas Mateut 1:16, Jozefi, babai i supozuar i Jezusit, ishte bir i Jakobit, ndėrsa sipas Lukės 3:23 ai ėshtė biri i Elit.

51. Sipas Mateut kap.2. Jezusi lindi nėn mbretėrinė e Herodit, nė vitin 2 para erės sonė, ndėrsa sipas Lukės 2:1-2, ai lindi kur Kuirini, guvernatori i Sirisė, bėri rregjistrimin e tij tė parė, d.m.th. nė vitin 7 tė erės sonė. (1)

52. Sipas Mateut 4:5-8, kur djalli tundoi Jezusin ai e dėrgoi nė fillim nė majė tė tempullit pastaj nė njė mal tė lartė, ndėrsa sipas Lukės 4:5-7 ai ka bėrė tė kundėrtėn.

53. Sipas Mateut 5:1, Predikimi i Jezusit u mbajt kur ai u ngjit nė mal, ndėrsa sipas Lukės 6:17 dhe 2O ai u mbajt kur Jezusi po zbriste.

54. Sipas Mateut 8:5-6, njė centurion vjen personalisht tek Jezusi dhe i lutet t'i shėrojė shėrbėtorin e sėmurė, ndėrsa sipas Lukės 7:3, ai dėrgon disa pleq qė tė lutin Jezusin. Kjo kontradiktė ėshtė e njohur edhe pėr Dėshmitarėt, por sipas tyre ajo nuk mund tė quhet e tillė.

55. Sipas Mateut 8:28, kur Jezusi arriti nė krahinėn e Gergesenasve, atij i dolėn pėrpara dy tė demonizuar. Sipas Markut 5:1-2, Jezusit i del pėrpara vetėm njė i demonizuar, por nė krahinėn e Gadarenasve (1)
(po kėshtu edhe Luka 8:26)

56. Sipas Mateut 9:18, njė nga krerėt e sinagogės vjen tek Jezusi dhe i lutet tė ngjallė vajzėn qė sapo i kishte vdekur, ndėrsa sipas Markut 5:23, ai i lutet ta shėrojė atė sepse ajo ishte duke dhėnė shpirt (shih dhe Luka 8:41-42).

Anti Hipokrizi
17-04-10, 09:27
57. Nė Mateun 10:10, Jezusi i urdhėron dishepujt tė mos marrin me vete as trasta pėr udhė, as dy palė tunika, as sandale as shkop, ndėrsa sipas Markut 6:8-9 i urdhėron qė pėrveē njė shkopi, pėr udhė tė mos marrin as trasta, as bukė, as denar nė brez, por tė mbathin vetėm sandalet dhe tė mos veshin dy palė tunika.

58. Sipas Mateut 11:14, Jezusi thotė se Gjon Pagėzori ėshtė Elia, ndėrsa sipas Gjonit 1:21, Pagėzori pranon se ai nuk ėshtė Elia.

59. Sipas Mateut 15:21, gruaja e kėtij tregimi ėshtė kananease, ndėrsa sipas Markut 7:26 ajo ėshtė greke, me prejardhje sirofenikase.

60. Sipas Mateut 15:39, pasi bėri shumimin e dytė tė bukėve, Jezusi hipi nė barkė dhe u drejtua pėr nė krahinėn e Magdalasė, ndėrsa sipas Markut 8:10 ai shkoi nė krahinėn e Dalmamutės.

61. Sipas Mateut 19:26, Jezusi thotė se pėr Perėndinė ēdo gjė ėshtė e mundur, ndėrsa nė Gjyqtarėve 1:19 Juda, anėn e tė cilit mbante Perėndia, nuk mund t'i dėbojė banorėt e fushės sepse ata kishin qerre tė hekurta.

62. Sipas Mateut 20:20-21, ishte nėna e bijve tė Zebedeut ajo qė iu lut Jezusit qė tė dy bijtė e saj tė uleshin njėri nė tė djathtė e tjetri nė tė majtė, ndėrsa sipas Markut 10:35-37 iu lutėn vetė bijtė e saj. (1)

63. Sipas Mateut 20:30, tė verbėrit e Jerikos ishin dy, ndėrsa sipas Markut 10:46 ai ishte vetėm njė.

64. Sipas Mateut 21:12-16, Jezusi pastroi tempullin para mrekullisė sė fikut tė tharė, ndėrsa sipas Markut 11:12-15, pas mrekullisė sė fikut.

65. Sipas Mateut 21:12-16, Markut 11:12-15, Lukės 19:45-48, pastrimin e tempullit Jezusi e bėri rreth fundit tė misionit tė tij, ndėrsa sipas Gjonit 2:13-21, Jezusi kėtė e bėri nė fillim tė misionit tė tij.

66. Sipas Mateut 26:6, ngjarja ndodhi nė shtėpinė e Simon lebrozit, ndėrsa sipas Gjonit 21:1-8 ajo ndodhi nė shtėpinė e Llazarit.

67. Sipas Mateut 26:57, ata qė arrestuan Jezusin e dėrguan tek Kaifa, kryeprifti aktual, ndėrsa sipas Gjonit 18:13 dhe 24 ata e dėrguan tek Ana, ish-kryeprift, dhe mė pas Ana e dergoi tek Kaifa.

68. Sipas Mateut 26:57-69 dhe sipas Markut 14:53-66, mohimi i Pjetrit ndodhi pasi sinedri e dha dėnimin pėr Jezusin, ndėrsa sipas Lukės 22:54-66 kjo ngjarje ndodhi para se Jezusi tė ēohej pėrpara sinedrit dhe pėrpara se ai ta dėnonte.

69. Sipas Mateut 26:69-73, Pjetrin e pyesin dy shėrbėtore tė ndryshme, sipas Markut 14:66-70 e pyet e njėjta shėrbėtore pėr dy herė rresht, sipas Lukės 22:56-59, Pjetrin e pyet sė pari njė shėrbėtore dhe mė pas dy shėrbėtorė, ndėrsa sipas Gjonit 18:17-26, ajo qė e pyeti e para ishte njė portiere, ndėrsa sė fundi njė nga shėrbėtorėt.

70. Sipas Markut 14:66-67, dhe Lukės 22:55-56, pėr herė tė parė Pjetri e mohon Jezusin kur ishte poshtė nė oborr (greqisht, k'ato en t'e avule) ose nė mes tė oborrit (greqisht, mesos) tė shtėpisė sė kryepriftit Ana, kur ai po ngrihej pranė zjarrit, ndėrsa sipas Gjonit 18:16-17, Pjetri e mohon Jezusin sapo hyri nė oborrin e shtėpisė sė Anės, ndėrkohė qė zjarri po ndizej.

71. Sipas Mateut 27:5 Juda, vdes duke u vetėvarur, ndėrsa sipas Veprave tė Apostujve 1:18 ai vdiq duke rėnė kokėposhte nga njė lartėsi dhe se tė brendshmet e tij i dolėn jashtė.

(1- Mbi hipotezat e ndryshme qė janė bėrė pėr tė pajtuar kėtė kontradiktė ndėrmjet tė cilave edhe ajo e Dėshmitarėve, dhe mosvlefshmėrinė e tyre shih A.Smith, Un Dio mai crocifisso, fq. 61 e mė poshtė.)

72. Sipas Mateut 27:7, ara e poēarit ishte blerė nga krerėt e priftėrinjve, ndėrsa sipas Veprave tė Apostujve 1:18 ajo u ble nga vetė Juda.

73. Sipas Mateut 28:7, pėr shkak se paratė me tė cilat u ble ara ishin ēmim gjaku, ajo arė u quajt "Ara e gjakut", ndėrsa sipas Veprave tė Apostujve ajo u quajt "Ara e gjakut" sepse ajo ishte pėrlyer me gjakun e Judės.

74. Sipas Mateut 27:44, qė tė dy cubat e kryqėzuar sė bashku me Jezusin e fyenin atė, ndėrsa sipas Lukės 23:39-43, vetėm njeri e fyente, ndėrsa ai tjetri e qortoi shokun e tij.

75. Sipas Mateut 27:50-51, pasi Jezusi dha shpirt, veli i tempullit u shqye mė dysh, ndėrsa sipas Lukės 23:44-45, nė fillim u shqye veli i tempullit e pastaj Jezusi dha shpirt.

76. Sipas Mateut 28:1, gratė qė shkuan pėr tė parė varin e Jezusit ishin dy. Sipas Markut 16:1 ishin tre. Sipas Lukės 24:1 mė shumė tre, ndėrsa sipas Gjonit 20:1 ishte vetėm njė grua.

77. Sipas Mateut 28:2, dhe Markut 16:5, grave iu shfaq vetėm njė engjėll, ndėrsa sipas dy Ungjilltarėve tė tjerė, Luka 24:4 dhe Gjoni 20:12 ėngjėjt te vari i Jezusit ishin dy.

78. Mateu 28:2 thotė se ėngjėlli ishte ulur mė tė djathtė tė varrit, Gjoni 20:11 thotė se engjėjt ishin brenda varrit, por njėri qėndronte tek koka ndėrsa tjetri tek kėmbėt e vendit ku qe trupi i Jezusit, ndėrsa Luka nuk thekson nėse ato ishin brėnda apo jashtė varrit.

79. Edhe fjalėt e engjėjve ose tė engjėllit janė me mospajtueshmėri tek tė katėr Ungjilltarėt. Krahaso Mateu 28:5-7, Marku 16:6:7, Luka 24:5-7 dhe Gjoni 20:13.

80. Sipas Markut 2:26, Jezusi thotė se Davidi hyri nė shtėpinė e Perėndisė dhe hėngri nga bukėt e paraqitjes nė kohėn e kryepriftit Abiathar, ndėrsa sipas 1 Samuelit 21:2-7 nė kohėn e kėsaj ndodhie ishte kryeprift Ahimeleku, babai i Abiatharit dhe jo vetė Abiathari (1)


81. Sipas Markut 15:23, Jezusit i dhanė pėr tė pirė verė tė pėrzier mė mirrė, ndėrsa sipas Mateut 27:34 atij i dhanė uthull tė pėrzier me vrer.

82. Sipas Markut 15:25, kur u kryqėzua Jezusi ishte ora e tretė, ndėrsa sipas Gjonit 19:14 ishte ora e gjashtė. (1)

(1-Mbi hipotezėn e Dėshmitarėve si dhe mbi disa hipoteza tė jtera qė janė bėrė pėr tė pajtuar kėtė kontradiktė, shih A.Smith, Un Dio mai... fq.201 e mė poshtė.)

83. Sipas Gjonit 5:31, Jezusi thotė se nėse ai dėshmon pėr vetėn e tij, dėshmia e tij nuk ėshtė e vėrtetė, ndėrsa sipas Gjonit 8:14, ai thotė se nėse dėshmon pėr veten e tij, dėshmia e tij ėshtė e vėrtetė.

84. Sipas Veprave tė Apostujve 7:2, Perėndia iu shfaq Abrahamit kur ky ishte nė Mesopotami, pėrpara se tė banonte nė Haran, ndėrsa sipas Zanafillės 11:31 Abrahami ishte vendosur nė Haran, dhe mė pas (12:1) Perėndia i urdhėron qė tė largohet.

85. Sipas veprave tė Apostujve 7:16, eshtart e Jakobit u varrosėn nė varrin qė Abrahami kishte blerė nga bijtė e Emorit, ati i Sikemit, ndėrsa nė Zanafillėn 50:13 thuhet se Abrahami e bleu atė pėr arė pėr varr nga Efron Hiteu. Nga bijtė e Emorit kishte blerė tokė vetė Jakobi pėr tė ngritur njė altar (Zanafilla 33:18-2O).

86. Sipas Veprave tė Apostujve 9:4-7, Pali ra pėrtokė ndėrsa njerėzit qė udhėtonin me tė ndaluan tė habitur. Sipas Veprave 26:14-18 tė gjithė ranė pėrtokė.

87. Sipas Veprave tė Apostujve 9:7, kur Jezusi iu shfaq Palit, njerėzit qė udhėtonin me tė dėgjuan tingullin e zėrit por nuk panė njeri, ndėrsa sipas Veprave 22:9 thuhet se ata shihnin njė dritė por nuk e dėgjonin zėrin.

88. Veprat e Apostujve 20:22 thonė se i shtyrė nga Fryma, Pali po shkonte nė Jeruzalem, ndėrsa Veprat 21:4 thonė se dishepujt e shtyrė nga Fryma i thonin Palit tė mos shkonte nė Jeruzalem.

89. Sipas Romakėve 3:10, "Nuk ka asnjeri tė drejtė, as edhe njė", ndėrsa sipas Zanafillės 7:1 Noah ishte njeri i drejtė. Sipas Jobit 1:1, Jobi ishte njeri i drejtė, e sipas Lukės 1:6 Zakaria dhe Elizabeta ishin njerėz tė drejtė.

90. Sipas Romakėve 3:28, "Ne,pra, konkludojmė se njeriu ėshtė i shfajėsuar nėpėrmjet besimit pa veprat e ligjit...", ndėrsa nė Jakobin 2:14 dhe 20 lexojmė se "ē'dobi ka, vėllezėr tė mi, nėse dikush thotė se ka besim, por nuk ka vepra? A mund ta shpėtojė atė besimi?" apo
"Po, a dėshiron tė kuptosh, o njeri i kotė, se besimi pa vepra ėshtė i vdekur?"

91. Nė 1 Korintasve 15:5 thuhet se Jezusi pas ringjalljes iu shfaq Kefės dhe pastaj tė dymbėdhjetėve, ndėrsa sipas Mateut 28:16 ai iu shfaq tė njėmbėdhjetėve. Nė tė vėrtetė Apostujt ishin 11 sepse Juda kish vdekur.

92. Sipas Efesianėve 4:8, Perėndia u ka dhėnė dhurata njerėzve, ndėrsa Psalmi 68:18 thotė se Ai u mori dhurata njerėzve.

93. Tek Kolosianėve 2:16,21,2 dhe Titit 1:14 Pali thotė se ato janė urdhėrime njerėzish dhe pėrralla judejsh, tė cilat nuk duhen tė praktikohen, ndėrsa Levitiku 11:1-46 dhe 20:1,22,25,26 thotė se ato janė urdhėrime prej Perėndisė dhe se duhet tė praktikohen patjetėr.

94. Sipas 1 Timoteut 2:6, Jezusi e dha veten si ēmim pėr tė gjithė, ndėrsa tek Fjalėt e Urta 21:18 thuhet se i pabesi do t'i shėrbejė si shpėrblim tė drejtit, ndėrsa i paudhi nė vend tė njerėzve tė drejtė.

95. Nė 1 Timoteun 6:16 Pali thotė se Perėndia qėndron nė njė dritė tė paafrueshme, ndėrsa nė 1 Mbretėrve 8:12 thuhet se Perėndia do tė banojė nė njė re tė dendur. (1)

(1- Pėrkthimi nė italisht i Dėshmitarėve thotė: ..."nė errėsirė tė dendur")

96. Tek Hebrejve 2:7 thuhet se Perėndia e ka krijuar njeriun mė tė vogėl se engjėjt, ndėrsa nė Psalmin 8:5-7 thuhet se njeriu ėshtė krijuar mė i vogėl se Perėndia.

97. Tek Hebrejve 9:19, Pali thotė se Moisiu mori gjak viēash dhe cjepėsh, ndėrsa tek Eksodi 24:5-6 thuhet se ishin therur vetėm dema tė rinj. Mė pas Pali thotė se gjaku ishte pėrzier me ujė, lesh tė kuq dhe hisop, ndėrsa sipas Eksodit 24:6 gjaku ishte i pastėr, i papėrzier. Ai thotė se Moisiu spėrkati me gjak librin dhe popullin, ndėrsa Eksodi 24:6-8 thotė se Moisiu librin ia lexoi popullit, ndėrsa pėr tė spėrkatur me gjak ai spėrkati vetėm popullin.

98. Nė Hebrejve 9:21 Pali thotė se Moisiu spėrkati me gjak edhe tabernakullin dhe tė gjitha orienditė e shėrbesės hyjnore, por nė atė kohė tabernakulli nuk ishte ndėrtuar akoma.

99. Sipas Jakobit 1:13, Perėndia vetė nuk tundon njeri, ndėrsa Zanafilla 22:1 thotė se Perėndia e vuri nė prove Abrahamin.

100. Nė 1 Korinatsve 10:8 thuhet se nė atė ditė vdiqėn 23000 vetė, ndėrsa Numrat 25:9 thonė se vdiqėn 24000.

Anti Hipokrizi
17-04-10, 09:29
. Permbytja zgjati 40 dite [zanafilla 7:17] -
Jo, zgjati 150 dite [zanafilla 7:24]
- Jo, jo gati nje vit, nga viti 600 i Noas [zanafilla 7:11]
deri ne vitin e 601 te Noas [zanafilla 8:13]

. Kombet flisnin gjuhet e tyre te ndryshme shume kohe perpara Babelit [zanafilla 10:5]
Jo, zoti i krijoi gjuhet ne kohen e Babelit [zanafilla 11:9]
sepse toka fliste nje gjuhe te vetme.

Sipas John 3:13 askush nuk ka shkuar ne qiell vec Jezusit. por vazhdojme me 2 Kings 2:11 ku Elijah
shkon ne qiell. gjithashtu ne Heb 11:5 Enochu shkon te zoti

Bibla permend keto gjigandet Nephilim. sipas zanafilla 6:4 ata jetonin ne toke perpara permbytjes. sipas zanafilla 7:23 Cdo gje ne
toke u zhduk [njerezit, kafshet, krijesat qe ecin ne toke dhe zogjte e ajrit] vetem Noa dhe ata qe qene me te ne arke shpetuan.
Por sipas Num 13:33 Nephilim-et vazhdonin te jetonin dhe pas permbytjes. tashi si eshte e mundur kjo gje, kur cdo krijese u zhduk
dhe Noa mori ne arke
vetem kafshet, shpendet dhe familjen e tij por jo ndonje Nephilim

Kapitulli 3 1 i Kronikave
19Bijtė e Pedajahut ishin Zorobabeli dhe Shimei. Bijtė e Zorobabelit ishin Meshulami, Hananiahu dhe Shelomith, motra e tyre;
20pastaj vinin Hashubahu, Oheli, Berekiahu, Hasadiahu dhe Jushab-Hasedi, gjithsej pesė.
--
7 MESHKUJ E NJE FEMER KURSE BIBLA THOTE 5

Kapitulli 15 Jozueu
21
qytetet e vendosura nė skajin e fisit tė bijve tė Judės, nė drejtim tė kufirit tė Edomit, nė Negev ishin: Kabtseeli, Ederi dhe Jaguri,
22
Kinahu, Dimonahu, Adadahu,
23
Kadeshi, Hatsori, Ithnami,
24
Zifi, Telemi, Bealothi,
25
Hatsor-Hadattahu, Kerioth-Hetsroni (domethėnė nė Hatsori),
26
Amami, Shema, Moladahu,
27
Hatsar-Gadahu, Heshmoni, Beth-Peleti,
28
Hatsar-Shuali, Beer-Sheba, Bizjothjahu,
29
Baala, Ijimi, Etsemi,
30
Eltoladi, Kesili, Hormahu,
31
Tsiklagu, Madmanahu, Sansanahu,
32
Lebaothi, Shilhimi, Aini, Rimoni; gjithsej njėzet e nėntė qytete me fshatrat e tyre.
--

BIBLA THOTE 29, PO MERRNI E NUMERONI PER DY SEKONDA!!!ATO JANE 36!

1 i Kronikave Kapitulli 3

22

Biri i Shakaniahut ishte Shemajahu. Bijtė e Shemajahut ishin Hatushi, Igali, Bariahu, Neraiahu dhe Shafati, gjithsej gjashtė.
GJASHTE(6) THOTE BIBLA ? SA JANE ?pffff 5 (PESE)hahah

Kapitulli 1 Esdra
9
Ja numri i tyre: tridhjetė(30) legena prej ari, njė mijė(1000) legena prej argjendi, njėzet e nėntė(29) thika,
10
tridhjetė(30) kupa ari, katėrqind e dhjetė(410) kupa argjendi tė dorės sė dytė dhe njė mijė(1000) veglat tė tjera.
11
Tėrė sendet prej ari dhe argjendi ishin pesė mijė e katėrqind(5400). Sheshbatsari i solli tė gjitha, bashkė me tė mėrguarit qė u kthyen nga Babilonia nė Jeruzalem.

MBLEDHIM SI ME LART:30+1000+29+30+410+1000=2499!!
BIBLA THOTE 5400

Numrat 3
21
Nga Gershoni rrjedhin familja e Libnitėve dhe familja e Shimetėve; kėto janė familjet e Gershonitėve.
22
Ata qė u regjistruan, duke numėruar tėrė meshkujt e moshės njė muajsh e lart, ishin shtatė mijė e pesėqind(7500).
27
Nga Kehathi rrjedhin familja e Amramitėve, familja e Itseharit, familja e Hebronitėve dhe familja e Uzielitėve; kėto janė familjet e Kehathitėve.
28
Duke numėruar tėrė meshkujt qė ishin nė moshė njė muajsh e lart, kishte tetė mijė e gjashtėqind(8600) vetė, qė kujdeseshin pėr shenjtėroren
33
Nga Merari rrjedhin familja e Mahlitėve dhe familja e Mushitėve; kėto janė familjet e Merarit.
34
Ata qė u regjistruan, duke numėruar tėrė meshkujt nga mosha njė muajsh e lart, ishin gjashtė mijė e dyqind(6200).
39
Tėrė Levitėt e regjistruar nga Moisiu dhe Aaroni nė bazė tė familjeve tė tyre simbas urdhrit tė Zotit, tė gjithė meshkujt qė nga mosha njė muajsh e lart ishin njėzet mijė(20000).

7500+8600+6200=22.300 REZULTATI
KURSE BIBLA THOTE: 20.000

Anti Hipokrizi
17-04-10, 09:32
mbushur ne gabime shkencore
JA SI E KE KRIJIMIN NE BIBEL.....

ASTRONOMIA:

PIKA 1.
BIBLA FLET PER KRIJIMIN E UNIVERSIT , NE FILLIM NE LIBRIN E PARE , ZANAFILLA KAPITULLI I PARE ,DHE THOTE SE ZOTI E KRIJOJ QIELLIN DHE TOKEN NE 6 DITE DHE FLET PER MENGJESIN DHE MBREMJEN DUKE JU REFERUAR NJE DITE 24 ORESHE.
SOT SHKENCTARET NA TREGOJNE SE UNIVERSI NNUK KA MUNDUR TE KRIJOHET NE NJE PERJUDHE 24 ORESHE PER 6 DITE.
KUR`ANI POASHTU FLET PER 6 "EJJAM" .FJALA ARABE NE NJEJES ESHTE "JEUM" NDERSA SHUMESI "EJJAM" .
MUND TE KETE KUPTIMIN NJE DITE 24 ORESHE , OSE NJE PERJUDHE SHUME E GJATE ,EPOKE .
SHKENCTARET THONE SE NUK KANE ASNJE KUNDERSHTIM QE TE PAJTOHEN ME ATE SE UNIVERSI ESHTE KRIJUAR NE 6 PERJUDHA SHUME TE GJATA.

PIKA 2.
NE BIBEL ZANAFILLA ,KAP 1 ,VERS,3-5 : "DRITA ISHTE KRIJUAR NE DITEN E PARE" , NDERSA THUHET NE ZANAFILLEN ,KAP 1 ,VER. 14-19 "SE SHKAKTARI I DRITES, YJET DHE DJELLI JANE KRIJUAR NE DITEN E KATERT".
SI ESHTE E MUNDUR QE SHKAKU I DRITES TE JETE KRIJUAR NE DITEN E KATERT , ME VONE SE ARDHJA E DRITES NE EKZISTENCE ??
ESHTE JO SHKENCORE

PIKA 3.
THUHET NE BIBEL : (ZANAFILLA 1:9-13 ) "SE TOKA ISHTE KRIJUAR NE DITEN E TRETE" . SI MUND TE KESH NATE DHE DITE PA TOKE?? DITA VARET NE RROTULLIMIN E TOKES. PA QENE TOKA E KRIJUAR SI MUND TE KETE DITE DHE NATE ??

PIKA 4.
(ZANAFILLA 1:9-13 ) THUHET SE TOKA ISHTE KRIJUAR NE DITEN E TRETE . NDRSA THUHET NE PO TE NJEJTIN KAPITULL , VERSETIN 14-19 SE DIELLI DHE HENA JAN KRIJUAR NE DITEN E KATERT.
SOT SHKENCA NA TREGON SE "TOKA ESHTE PJESE E TRUPIT PRIND...DIELLIT"
NUK MUND TE VIJ NE JETE PARA DIELLIT- ESHTE JOSHKENCORE.

PIKA 5.
(ZANAFILLA 1:11-13 ) SE VEGJETACIONI,BARISHTET DHE DRUNJET JANE KRIJUAR NE DITEN E TRETE.
NDERSA DIELLI SIPAS (ZANAFILLA 1:14-19 ) ISHTE KRIJUAR NE DITEN E KATERT . SI MUNDET VEGJETACIONI TE VIJ NE EKZISTENCE PA DRITEN E DIELLIT??

PIKA 6.
(ZANAFILLA 1:16 ) SE ZOTI I KRIJOJ DY DRITA ,DRITEN E MADHE, DIELLIN PER DITEN DHE DRITEN E VOGEL ,HENEN PER NATEN .
PERKTHIMI NESE I REFEROHEMI TEKSTIT HEBRAIK , ESHTE "LLAMBE","FENER"...LLAMBA QE KAN DRITEN E TYRE. DHE PER TA KUPTUAR ME MIRE NESE I LEXONI TE DY VERSETET , (ZANAFILLA 1:16-17 ) , VER. 17 THOTE : "ZOTI I VENDOSI NE KUPEN E QIELLIT QE TE NDRICONIN MBI TOKE"
DUKE TREGUAR SE DIELLI DHE HENA E KAN DRITEN E TYRE, E CILA ESHTE NE KUNDERSHTIM ME SHKENCEN.


KA DISA NJEREZ TE CILET PROVOJNE QE TE BEJNE BASHKIM MES SHKENCES DHE BIBLES DUKE THENE SE 6 DITET E PERMENDURA I REFEROHEN EPOKAVE JO GJASHTE DITEVE ,24 ORESHE.ESHTE JO LLOGJIKE NE BIBEL SHKRUAN MBREMJE ,MENGJES. QARTESISHT SHIHET SE ESHTE FJALA PER 24 ORE.
MIREPO EDHE NESE E PERDORIM QASJEN HARMONIKA – S`KA PROBLEM. PAJTOHEM ME ARGUMENTIN TUAJ JOLLOGJIK, MIREPO EDHE KJO DO TE ZGJIDHE VETEM GABIMIN E PARE SHKENCOR TE GJASHTE DITEVE TE KRIJIMIT DHE TE DYTIN TE KRIJIMIT TE DRITES NE DRITEN E PARE DHE TOKES NE TE TRETEN.KATER TE MBETURAT ENDE NUK MUND TE ZGJIDHEN.
DISA THONE : “NESE ESHTE NJE PERJUDHE 24 ORESHE, PSE NUK MUNDET VEGJETACIONI TE MBIJETOJE 24 ORE PA DRITEN E DIELLIT?”
UNE THEM : “MIRE – NESE THUANI SE VEGJETACIONI ESHTE KRIJUAR PARA DIELLIT,DHE MUND TE MBIJETOJE PER 24 ORE, NUK KAM ASNJE KUNDERSHTIM .MIREPO NUK MUND TE THUASH SE DITEN E PERMENDURA JAN 24 ORESHE DHE POASHTU EDHE EPOKA”. NUK MUND TA MBASH TORTEN E TA HASHE ATE PO ASHTU.NESE THUANI SE ESHTE PERJUDHE E GJATE , E ZGJIDHNI PIKEN E PARE DHE TE TRETE ,NDERSA KATER TE TJERAT MBESIN.NESE THUA SE DITET JAN 24 ORESHE , E ZGJIDHNI PIKEN E 5, NDERSA PESE TE TJERAT MBESIN.BEHET JOSHKENCORE.
PO JUA LEME JUVE NE DORE TE NA THONI SE ESHTE PERJUDHE E GJATE DHE SE JANE VETEM 4 GABIME SHKENCORE ,APO ESHTE PERJUDHE 24 ORESHE DHE JANE VETEM 5 GABIME SHKENCORE NE PERSHKRIMIN E KRIJIMIT TE UNIVERSIT.

Anti Hipokrizi
17-04-10, 09:33
si ka mundesi qe Bibla te jete fjale e Zotit, e ne anen tjeter bie ndesh me te vertetat shkencore, ku thot se qielli dhe toka kan shtylla dhe sipas Bibles, toka nuk leviz fare dhe eshte e shtruar mbi uj !!!
Shiko me poshte cfar thot Bibla:

SHTYLLAT E QIELLIT

Jobi: 26,11 “Tė kupės qiellore tmerrshėm trand SHTYLLAKĖT, prej frikės dridhen nė qortimin e tij.”

SHTYLLAT E TOKES DHE GJENDJA STATIKE E SAJ!!!

1 e Samuelit: 2,8…”Sepse tė Zotit janė SHTYLLAT E TOKĖS mbi to e vendosi botėn.”

Jobi: 9,6 “ērregull tokėn nga vendi e luan, tranden tė gjithė SHTYLLAKĖT e saj.”

Psalmet: 75,4 “Nė dashtė, le tė lėkundet toka me tė gjithė banorėt e vet, unė jam ai qė ia kam forcuar SHTYLLAT.”

Psalmet 82:5 Ata nuk dinė asgjė dhe nuk kuptojnė asgjė, dhe ecin nė terr; tė gjitha THEMELET e tokės po luajnė.

Psalmet 104:5 Ai e ka krijuar tokėn mbi THEMELET E SAJ; kjo NUK DO TĖ LUAJĖ KURRĖ PĖRJETĖ.

1 Kronikat 16:30 dridhuni para tij, o banorė tė tė gjithė tokės! Po, BOTA ĖSHTĖ E QĖNDRUESHME DHE NUK DO TĖ TUNDET.

Psalmet 24:1 Zotit i pėrket toka dhe tė gjitha gjėrat qė janė mbi tė, bota dhe banorėt e saj.

24:2 Sepse ai e ka THEMELUAR MBI DETET DHE E KA VENDOSUR MBI LUMENJTĖ.

Psalmet 136:6 atė qė ka SHTRIRĖ TOKĖN MBI UJĖRAT, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

Po ashtu thot se Toka eshte edhe me skaje, dmth e rafshet, jo ne forme veze sic shprehet Kur’ani.

Isaia 41:5 Ishujt e shohin dhe i ka zėnė frika, SKAJET E TOKĖS dridhen; po afrohen, po arrijnė.

Dmth, afrohesh te skaji dhe bjen poshte!

Nese toka eshte keshtu me skaje, ti je gati per te ra poshte sipas kesaj llogjike !

Per nje trup, 4 gabime te renda:
1- E VENDOSUR MBI SHTYLLA
2- E VENDOSUR MBI UJE
3- NUK LUAN VENDI
4- DHE ME SKAJE

Po ku mbet qielli, po dielli dhe hena qe thuhet vetem ata dy levizin dhe se Dielli eshte me i madhi, etj etj, sa te dushe ka kesi absurditete…

Anti Hipokrizi
17-04-10, 09:56
Pali hiqej si dele.

Sepse, ndonėse jam i liruar nga tė gjithė, e bėra vetėn time shėrbėtor tė tė gjithėve qė tė fitoj sa mė shumė njerėz.Kėshtu e kam bėrė vetėn time Juda me Judenjtė pėr t'i fituar Judenjtė; e kam bėrė veten time si njė qė ėshtė nėn ligj me ata qė janė nėn ligj pėr t'i fituar ata qė janė nėn ligj;me ata qė janė pa ligj e kam bėrė veten time si pa ligj pėr tė fituar ata qė janė pa ligj.E kam bėrė veten time tė dobėt me tė dobėtit, pėr tė fituar tė dobėtit; e kam bėrė veten time gjithēka pėr tė gjithė, qė tė mund tė shpėtoj me ēdo mėnyrė disa njerėz. (1 e Korintasve 9/19-21)

Ndėrkohė qė ishte Ujk grabitqar.

Unė vetė mendova se ishte detyra ime tė bėj shumė gjėra kundėr emrit tė Jezusit Nazarenas.Dhe kėtė kam bėrė nė Jeruzalem; mbasi kam marrė pushtet nga krerėt e priftėrinjve, futa nė burg shumė shenjtorė dhe, kur i vrisnin, jepja miratimin tim.Dhe shpesh, duke shkuar nga njė sinagogė te tjetra, i kam detyruar tė blasfemojnė dhe, me zemėrim tė madh kundėr tyre, i kam pėrndjekur deri nė qytetet e huaja.[Veprat 26/9-11)

Jezusi i paralajmėron pėr kėto qė tė mos i besojnė edhe nėse tek ato bėjnė shenja dhe mrekulli me tė cilėt mahnisin njerzit.

Do tė dalin krishtėr tė rremė dhe profetė tė rremė, dhe do tė bėjnė shenja tė mėdha dhe mrrekulli tė tilla aq sa t'i mashtrojnė, po tė ishte e mundur, edhe tė zgjedhurit. Ja, unė ju paralajmėrova. (Mateu 24/23-26)

Pikėrisht Pali bėnte mrekulli duke dėbuar demonėt.

Dhe ajo e bėri kėtė shumė ditė me radhė, por Pali, i mėrzitur, u kthye dhe i tha frymės: ``Unė tė urdhėroj nė emėr tė Jezu Krishtit tė dalėsh prej saj``. Dhe fryma doli qė nė atė ēast.(Veprat 16/18)

Mirėpo Jezusi profetizon kundėr tij.

Shumė do tė mė thonė atė ditė: "O Zot, o Zot, a nuk profetizuam ne nė emrin tėnd, a nuk i dėbuam demonėt nė emrin tėnd, a nuk kemi bėrė shumė vepra tė fuqishme nė emrin tėnd?". Dhe atėherė unė do t'u sqaroj atyre: "Unė s'ju kam njohur kurrė; largohuni nga unė, ju tė gjithė, qė keni bėrė paudhėsi".(Mateu 7/15,22-23)

Pra nė profetizimet e Jezusit, Pali gjen vendin e vet dhe po kėshtu dhe nė profetizimet e profetėve tė tjerė pėr mėsuesit e rremė.Vazhdon profecia e Jezusit dhė kėshilla e tij pėr mėsuesit e rremė.

26 Pra, nė qoftė se ju thonė: "Ja, (Jezusi) ėshtė nė shkretėtirė", mos shkoni atje: "Ja,(Jezusi) ėshtė nė dhomat e fshehta", mos u besoni.(Mateu 24/26)

Sipas biblės, Jezusi i kėshillon besimtarėt qė mos i besojnė atyre njerzve qė deklarojnė se kanė parė Jezusin nė shkretėtirė ndėrkohė ishte Pali ai qė i pretendoi se pa njė vegim tė Jezusit nė shkretėtirė kur po kthehej nga Arabia pėr nė Damask.

As nuk u ngjita nė Jeruzalem tek ata qė ishin apostuj pėrpara meje, por shkova nė Arabi dhe u ktheva pėrsėri nė Damask. (Galatasve 1/17)

Po a nuk e pashė Jezu Krishtin, Zotėrinė tonė?(1 e Korintėsave 9/1)

‘Por ndodhi qė, ndėrsa po udhėtonte dhe po i afrohej Damaskut, befas rreth tij vetėtiu njė dritė nga qielli. Dhe, si u rrėzua pėrtokė, dėgjoi njė zė qė i thoshte: ``Saul, Saul, pėrse mė pėrndjek?``. Dhe ai tha: ``Kush je, Zot?``. Dhe Zoti tha: ``Unė jam Jezusi, qė ti e pėrndjek; ėshtė e rėndė pėr ty tė godasėsh me shkelm kundėr gjembave``... Dhe njerėzit qė udhėtonin me tė ndaluan tė habitur, sepse dėgjonin tingullin e zėrit, por nuk shikonin njeri. (Veprat, 9/3-7)

Mirėpo cfarė ishte nė realitet kjo dritė qė pa Pali. A ishte ajo njė vegim i rremė i Jezusit ? A mund tė ishte ajo njė dritė prej ndonjė demoni ose fryme tė Satanait. Meqė Jezusi profetizoi se kush thotė se mė ka parė nė shkretėtirė mos u besoni atėherė kush ishte ai qė e mashtroi Palin.

Sipas Palit Satanai shėndėrrohet dhe nė ėngjėll drite.

Tė tillė apostuj tė rremė, janė punėtorė hileqarė, qė shndėrrohen nė apostuj tė Krishtit. Dhe nuk ėshtė pėr t`u ēuditur, sepse Satanai vet shndėrrohet nė engjėll drite.(2 Korintasave 11/13-14)

Nga e dinte Pali se ėngjėlli i satanait shėndėrrohej nė engjėll drite? Pali deklaron se ai dinte edhe se Jezusi ishte ngritur nė tė tretin qiell mirėpo njė ėngjėll i Satanait i sillte me grushta pėr tė mos treguar tė vėrtetėn.

Unė njoh njė njeri nė Krishtin, i cili, para katėrmbėdhjetė vjetėsh (a ishte nė trup, a ishte jashtė trupit, nuk e di; Perėndia e di), u rrėmbye gjer nė tė tretin qiell. Dhe e di se ai njeri (a me trupin ose pa trupin, nuk e di, Perėndia e di), u rrėmbye nė parajsė dhe dėgjoi fjalė tė patregueshme, qė nuk ėshtė e lejuar tė thuhen nga njeri. Pėr atė njeri unė do tė krenohem, por nuk do tė krenohem pėr veten time, veē se pėr dobėsitė e mia. Edhe sikur tė doja tė krenohesha, nuk do tė isha i marrė, sepse do tė flisja tė vėrtetėn; por nuk e bėj kėtė, se mos ndonjė mė ēmon mė tepėr nga ajo qė mė sheh, a mė tepėr nga ajo qė dėgjon nga unė.Dhe, qė tė mos mė rritet mendja pėr shkak tė jashtėzakonshmė risė sė zbulesave, m'u dha njė gjėmb nė mish, njė engjėll i Satanit, pėr tė mė rėnė me grushta, qė tė mos mbahem me tė madh..(2 Korintėsave 12/2-7)

Pėr kė thoshte Pali “Pėr atė njeri unė do tė krenohem”.!?

Krenohemi nė Krishtin Jezus pa besuar nė mish, (Filipianėve 3/2-3)

Pse thoshte Pali “m'u dha njė gjėmb nė mish, njė engjėll i Satanit, pėr tė mė rėnė me grushta”

Sepse nė vegimin e tij qė pa nė shkretėtirė iu tha nga drita “ ėshtė e rėndė pėr ty tė godasėsh me shkelm kundėr gjembave” (Veprat, 9/6)

‘Por ndodhi qė, ndėrsa po udhėtonte dhe po i afrohej Damaskut, befas rreth tij vetėtiu njė dritė nga qielli. Dhe, si u rrėzua pėrtokė, dėgjoi njė zė qė i thoshte: ``Saul, Saul, pėrse mė pėrndjek?``. Dhe ai tha: ``Kush je, Zot?``. Dhe Zoti tha: ``Unė jam Jezusi, qė ti e pėrndjek; ėshtė e rėndė pėr ty tė godasėsh me shkelm kundėr gjembave``... Dhe njerėzit qė udhėtonin me tė ndaluan tė habitur, sepse dėgjonin tingullin e zėrit, por nuk shikonin njeri. (Veprat, 9/3-7)

Sipas biblės kjo si vepėr ishte mė dėshirėn e Zotit sepse vetėm me dėshirėn e Zotit mund tė terrorizoj njė demon sikurse thuhet nė dhiatėn tjetėr.

Fryma e Zotit ishte larguar nga Sauli dhe njė frym i keq e terrorizonte nga ana e Zotit.Shėrbėtorė t e Saulit i thanė "Ja, njė frym i keq tė shqetėson nga ana e Perėndisė.(1 i Mbretėrve, 16/14-15)

Prandaj kini kujdes se edhe me anė tė Satanait mund tė bėjnė mrekulli

Ardhja e atij tė paudhi do tė bėhet me anė tė veprimit tė Satanit, bashkė me ēudira, shenja dhe mrrekullish tė rreme,dhe nga ēdo mashtrim ligėsie pėr ata qė humbin, sepse nuk pranuan ta duan tė vėrtetėn pėr tė qenė tė shpėtuar. E prandaj Perėndia do t'u dėrgojė atyre njė gėnjim qė do t'i bėjė tė gabojnė, qė t'i besojnė gėnjeshtrės,qė tė dėnohen tė gjithė ata qė nuk i besuan sė vėrtetės, por pėrqafuan ligėsinė! (2 e Thesalonikasve 2/9-12)

Anti Hipokrizi
17-04-10, 10:05
A e nderron Zoti mendjen?

Malakia 3:6

"Unė jam Zoti, nuk ndryshoj; prandaj ju, o bij tė Jakobit, nuk jeni konsumuar.

Numrat 23:19
Perėndia nuk ėshtė njė njeri, qė mund tė gėnjejė, as edhe bir njeriu qė mund tė pendohet. Kur ka thėnė njė gjė, nuk do ta bėjė? Ose kur ka shpallur njė gjė, nuk do ta kryejė?

Ezekieli 24:14
Unė, Zoti, fola; kjo gjė do tė ndodhė, unė do ta kryej; nuk do tė prapsem, nuk do tė kem mėshirė, nuk do tė pendohem. Ti do tė gjykohesh sipas sjelljes tėnde dhe sipas veprimeve e tua, thotė Zoti, Zoti".

>>VS<<<

Eksodi 32:14
Kėshtu Zoti ndryshoi mendim lidhur me tė keqen qė kishte thėnė se do t'i bėnte popullit tė tij.

Zanafilla 6:6
Dhe Zoti u pendua qė kishte krijuar njeriun mbi tokė dhe u brengos pėr kėtė nė zemėr tė vet.
Zanafilla 6:7
Kėshtu Zoti tha: "Unė do tė shfaros nga faqja e dheut njeriun qė kam krijuar, duke filluar nga njeriu deri te kafshėt, te rrėshqanorėt, te zogjtė e qiellit, sepse pendohem qė i kam krijuar".

Po cka kane faj kafshet tash?

Jona 3:10
Kur Perėndia pa atė qė bėnin, domethėnė qė po ktheheshin nga rruga e tyre e keqe, Perėndia u pendua pėr tė keqen qė kishte thėnė se do t'u bėnte dhe nuk e bėri.
__________________

Zoti, i mire per te gjith apo disa prej tyre?

Psalmet 145:9
Zoti ėshtė i mirė me tė gjithė dhe plot dhemshuri pėr tė gjitha veprat e tij.

>>VS<<<

Jeremia 13:14
Do t'i copėtoj njėrin kundėr tjetrit, etėrit dhe bijtė sė bashku"", thotė Zoti. "Nuk do tė kem mėshirė, nuk do t'i fal, nuk do tė kem asnjė dhembshuri qė tė mė pengojė t'i shkatėrroj".
__________________


Me vra apo jo?

Eksodi 20:13
Nuk do tė vrasėsh.

Leviticus 24:17
Kush ia heq jetėn njė njeriu, do tė vritet.

>>VS<<<

Eksodi 32:27
Dhe ai u tha atyre: "Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: "Secili prej jush tė vėrė shpatėn nė krahun e tij; kaloni dhe rikaloni nga njė hyrje e kampit nė tjetrėn, secili tė vrasė vėllanė e tij, mikun e tij, fqinjin e tij!"".

1 i Samuelit 6:19
Zoti goditi disa njerėz tė Beth-Shemeshit, sepse kishin shikuar brenda arkės sė Zotit; ai goditi shtatėdhjetė njerėz tė popullit. Populli mbajti zi pėr ta, sepse Zoti e kishte prekur me njė fatkeqėsi tė madhe.
1 i Samuelit 15:2
Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Unė do ta dėnoj Amalekun pėr atė qė i bėri Izraelit kur i preu rrugėn, ndėrsa po dilte nga Egjipti.
1 i Samuelit 15:3
Tani shko, godit Amalekun dhe cakto shfarosjen e tė gjitha gjėrave qė ai ka pa pasur fare mėshirė pėr tė, por vrit burra dhe gra, fėmijė dhe foshnja gjiri, lopė e dhen, deve dhe gomarė".
1 i Samuelit 15:7
Sauli i mundi Amalekitėt nga Havilahu deri nė Shur, qė ndodhet pėrballė Egjiptit.
1 i Samuelit 15:8
Ai e zuri tė gjallė Agagun, mbretin e Amalekitėve, dhe vendosi shfarosjen e tė gjithė popullit, duke i vrarė me shpatė.

Numrat 15:36
Kėshtu tėrė asambleja e ēoi jashtė kampit dhe e vrau me gurė; dhe ai vdiq, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun. Qėllimi i thekėve nė rrobat

Osea 13:16
Samaria do tė shkretohet, sepse ka ngritur krye kundėr Perėndisė tė saj. Do tė bien nga shpata; fėmijėt e tyre do tė bėhen copė-copė dhe grave tė tyre me barrė do t'u ēajnė barkun".
------------Pra edhe te pafajshmit... por kush ishtei fajshem se?----------------------------------------
_________________

Anti Hipokrizi
17-04-10, 10:21
A numėron dot bibla?

Mė poshtė janė ca shembuj mbledhjesh tė rėndomta qė tregojnė kapacitetin "e lartė" matematik tė bibles psss


Citim:
Jozeu 15
33 Nė ultėsirė: Eshaoli, Tsoreahu, Ashnahu,
34 Zanoahu, En-Ganimi, Tapuahu, Enami;
35 Jarmuthi, Adulami, Sosohu, Azekahu,
36 Shaaraimi, Adithaimi, Gederahu dhe Gederothaimi: katėrmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre;
14 sipas Biblės, por fatkeqėsisht qenkan 15...


________
Tek Esdra 2 kapitulli flet pėr popullsinė e izraelitėve dhe pasi jepen tė gjithė numrat, nė fund sipas Biblės shuma ėsht 42'360 vetė. Fatkeqėsisht shuma del 29'818 vetė. Kjo quhet nė zhargon dhe "saktėsi zvicerane"...

Tek Nehemia 7 numėrohet e njėjta popullsi si mė lart e pas gjithė numrave, shuma sipas Biblės ėshtė 42,360. Kryeni mbledhjen reale. Shuma del 31'098.

Pėrveē gabimit nė mbledhje, kėto dy kapituj bien nė kundėrshtim pėrsa i pėrket dhe shumės reale tė popullsisė!
________


Kush e ka parė "zotin"?

Askush nuk e ka parė ndonjėherė "zotin" [1 e Gjonit 4:12]
Amosi e ka parė "zotin" [Amosi 7:7]
Isaia e ka parė zotin [Isaia 6:1]
Askush se ka parė "zotin" veē "zotit" [Gjoni 1:18]
Moisiu e ka parė "zotin" [Ligji i Pėrtėrirė 34:10] [Eksodi 33:11]
Moisiu e ka parė "zotin" dhe nga prapa... [Eksodi 33:22-23]
Askush s'e ka parė dhe s'mund ta shohė "zotin" [1 e Timoteut 6:16]
Abrahami e ka parė "zotin" [Zanafilla 18:1]
Jakobi e ka parė "zotin" dhe ėshtė ndeshur me tė [Zanafilla 32]
Moisiu, Aaroni, Nadabi, Abihu dhe 70 pleq e kane parė "zotin" dhe kanė ngrėnė e pirė me "zotin". [Eksodi 24]
_______________Zoti asht paqesor?

Romakėve 15:33
Edhe Perėndia e paqes qoftė me ju tė gjithė. Amen.

Isaia 2:4
Ai do tė sigurojė drejtėsi midis kombeve dhe do tė qortojė shumė popuj. Do t'i farkėtojnė shpatat e tyre duke i kthyer nė plugje dhe heshtat e tyre nė drapinj; njė komb nuk ka pėr tė ngritur shpatėn kundėr njė kombi tjetėr dhe nuk do tė mėsojnė mė luftėn.

>>VS<<

Eksodi 15:3
Zoti ėshtė njė luftėtar, emri i tij ėshtė Zoti.

Joeli 3:9-10
Shpallni kėtė midis kombeve: "Pregatitni luftėn, zgjoni njerėzit trima, le tė afrohen, le tė dalin gjithė luftėtarėt!
Farkėtoni shpata me ploret tuaj dhe ushta me drapėrinjtė tuaj. I dobėti le tė thotė: "Jam i Fortė!"".

__________________


Mateu 19:26
Dhe Jezusi duke pėrqėndruar shikimin mbi ata tha: ''Pėr njerėzit kjo ėshtė e pamundur, por pėr Perėndinė ēdo gjė ėshtė e mundur''.

Pra edhe nje Bibel e perkryer pa qindra kundershtimesh mes fjaleve te veta? Apo... a eshte e mundun Zoti me vullnetin e tij me e zhduk ekzistencen e dukurive qe e zhgenjejn para se me u pendu per krijimet e veta?

Se paku kjo do ishte e mundun nga Zoti qe krijoi gjith universin per 6 dite!

Gjyqtarėt 1:19
Kėshtu Zoti mbajti anėn e Judės, qė dėboi banorėt e krahinės malore, por nuk mundi tė dėbojė banorėt e fushės, sepse kishin qerre tė hekurta.

...Pra nuk kishte mundesi me i shmang qerret e hekurta?

Pse ne kete rast po?
Gjyqtarėt 4:
13 Kėshtu Sisera rreshtoi tėrė qerret e tij, njėqind qerre tė hekurta, dhe tėrė njerėzit qė ishin me tė, nga Haroshethi i kombeve deri nė pėrruan e Kishonit.

14 Atėherė Debora i tha Barakut: "Ēohu, sepse kjo ėshtė dita qė Zoti e dorėzoi Siseran nė dorėn tėnde. A nuk ka dalė vallė, Zoti para teje?". Kėshtu Baraku zbriti nga mali Tabor, i pasuar nga dhjetė mijė burra.

15 Zoti e mundi Siseran, tė gjitha qerret dhe tėrė ushtrinė e tij, qė u shfaros me shpatė pėrpara Barakut; por Sisera zbriti nga qerrja dhe iku me kėmbė.

16 Por Baraku i ndoqi qerret dhe ushtrinė deri nė Harosheth tė kombeve; dhe tėrė ushtria e Siseras u shkatėrrua nga goditjet me shpatė; nuk shpėtoi as edhe njė njeri.
______________

edlir
01-06-10, 18:34
si ka mundesi qe Bibla te jete fjale e Zotit, e ne anen tjeter bie ndesh me te vertetat shkencore, ku thot se qielli dhe toka kan shtylla dhe sipas Bibles, toka nuk leviz fare dhe eshte e shtruar mbi uj !!!
Shiko me poshte cfar thot Bibla:

SHTYLLAT E QIELLIT

Jobi: 26,11 “Tė kupės qiellore tmerrshėm trand SHTYLLAKĖT, prej frikės dridhen nė qortimin e tij.”

SHTYLLAT E TOKES DHE GJENDJA STATIKE E SAJ!!!

1 e Samuelit: 2,8…”Sepse tė Zotit janė SHTYLLAT E TOKĖS mbi to e vendosi botėn.”

Jobi: 9,6 “ērregull tokėn nga vendi e luan, tranden tė gjithė SHTYLLAKĖT e saj.”

Psalmet: 75,4 “Nė dashtė, le tė lėkundet toka me tė gjithė banorėt e vet, unė jam ai qė ia kam forcuar SHTYLLAT.”

Psalmet 82:5 Ata nuk dinė asgjė dhe nuk kuptojnė asgjė, dhe ecin nė terr; tė gjitha THEMELET e tokės po luajnė.

Psalmet 104:5 Ai e ka krijuar tokėn mbi THEMELET E SAJ; kjo NUK DO TĖ LUAJĖ KURRĖ PĖRJETĖ.

1 Kronikat 16:30 dridhuni para tij, o banorė tė tė gjithė tokės! Po, BOTA ĖSHTĖ E QĖNDRUESHME DHE NUK DO TĖ TUNDET.

Psalmet 24:1 Zotit i pėrket toka dhe tė gjitha gjėrat qė janė mbi tė, bota dhe banorėt e saj.

24:2 Sepse ai e ka THEMELUAR MBI DETET DHE E KA VENDOSUR MBI LUMENJTĖ.

Psalmet 136:6 atė qė ka SHTRIRĖ TOKĖN MBI UJĖRAT, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

Po ashtu thot se Toka eshte edhe me skaje, dmth e rafshet, jo ne forme veze sic shprehet Kur’ani.

Isaia 41:5 Ishujt e shohin dhe i ka zėnė frika, SKAJET E TOKĖS dridhen; po afrohen, po arrijnė.

Dmth, afrohesh te skaji dhe bjen poshte!

Nese toka eshte keshtu me skaje, ti je gati per te ra poshte sipas kesaj llogjike !

Per nje trup, 4 gabime te renda:
1- E VENDOSUR MBI SHTYLLA
2- E VENDOSUR MBI UJE
3- NUK LUAN VENDI
4- DHE ME SKAJE

Po ku mbet qielli, po dielli dhe hena qe thuhet vetem ata dy levizin dhe se Dielli eshte me i madhi, etj etj, sa te dushe ka kesi absurditete… Ato fjale e kane nje kuptim por ti nuk ke kuptuar asnje gje nga ato fjale.Duhet ti gjesh kuptimin atyre fjaleve jo vetem ti lexosh ne menyre mekanike... .Prsh. ne bibel eshte dhe apokalipsi qe flet deri ne fundin e botes, aty perdoren shume fjal figurative sikur do vijne disa qenje te frikshme qe do mundojne dhe torturojne besimtaret por jane vetem figurative dhe nuk eshte shum e veshtire per ti kuptuar sepse shumica e atyre kane ndodhur tashme, keshtu jane dhe ato qe thua ti...........Mekati me i madh eshte te debatosh per zotin.

edlir
01-06-10, 18:40
Kundėrthėnia Biblike e Mateut: 13 apo 14 gjenerata?Allahu xh.sh. e ka treguar shumė qartė nė Kur’an se Fjala e Zotit nuk guxon tė pėrmbajė kundėrthėnie:“A nuk e pėrfillin ata (me vėmendje) Kur'anin? Sikur tė ishte prej dikujt tjetėr, pėrveē prej All-llahut, do tė gjenin nė tė shumė kundėrthėnie” (Kur’ani, 4:82)Njėsoj ėshtė pėrmendur edhe nė ajete tė tjera (Kur’ani 18:1, 39:28), kėshtu qė ekzistimi i kundėrthėnieve nė ndonjė libėr tė konsideruar pėr tė shenjtė automatikisht e bėn tė ditur se ai libėr nuk vjen nga Zoti.

Duke qenė se Bibla u shkrua e u rishkrua nga autorė tė ndryshėm, jo tė frymėzuar direkt nga Zoti, ėshtė e natyrshme qė nė tė gjenden gabime dhe kundėrthėnie tė shumta. Tek Ungjilli sipas Mateut ekziston njė kundėrthėnie e tillė e cila patjetėr se nuk ka pasur mundėsi qė ta ketė pėr autor Perėndinė. Duke e pėrshkruar gjenaologjinė e Jezusit, nė kapitullin e parė tė Ungjillit sipas Mateut, autori ka bėrė njė gabim gjatė renditjes sė brezave tė supozuar si paraardhės tė Jezusit.“Kėshtu tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Davidi bėhen katėrmbėdhjetė breza, nga Davidi deri te internimi nė Babiloni, katėrmbėdhjetė breza; dhe nga internimi nė Babiloni deri te Krishti, katėrmbėdhjetė breza" (Ungjilli sipas Mateut, 1:17)Autori ka pohuar se janė katėrmbėdhjetė breza prej internimit nė Babiloni deri tek Jezusi, ndėrsa kur shohim brezat e dhėnė disa vargje mė sipėr nė kapitullin e parė, vėrejmė se nė kėtė periudhė janė vetėm trembėdhjetė breza. Bazuar nė vargjet e kapitullit tė parė tė Ungjillit sipas Mateut kemi kėta breza nė tė tri periudhat:Nga Abrahami deri te Davidi katėrmbėdhjetė breza
Nga Davidi deri te internimi nė Babiloni katėrmbėdhjetė breza


Nga internimi deri te Jezusi

trembėdhjetė breza1. Abrahami
2. Isaku
3. Jakobi
4. Juda
5. Faresi
6. Esromi
7. Arami
8. Aminadabi
9. Naasoni
10. Salmoni
11. Boozi
12. Obedi
13. Jeseu
14. DavidiMateu 1:2-6
1. Salomoni
2. Roboami
3. Abia
4. Asai
5. Jozafati
6. Jorami
7. Ozia
8. Joatami
9. Akazi
10. Ezekia
11. Manaseu
12. Amoni
13. Josia
14. JekoniaMateu 1:7-11


1. Salatieli
2. Zorobabeli
3. Abiudi
4. Eliakimi
5. Azori
6. Sadoku
7. Akimi
8. Eliudi
9. Eleazari
10. Matthani
11. Jakobi
12. Jozefi
13. Jezusi

14. ?????Mateu 1:12-16Siē shihet nė periudhėn e tretė mungon njė brez dhe nga tė krishterėt ka pasur tentime tė shumta tė pasuksesshme pėr ta sqaruar kėtė kundėrthėnie biblike. Njėri nga arsyetimet qė pėrsėritet mė sė shpeshti ėshtė se ekzistojnė dy persona tė ndryshėm me emėr tė njėjtė Jekonia. Ky ėshtė njė arsyetim joserioz sepse nga vargjet e kapitullit tė parė tė Mateut kuptojmė se nuk kishte ndonjė zbrazėtirė midis brezave duke qenė se gjeneratat janė pėrmendur nė formėn “Abrahamit i lindi Isaku, Isakut i lindi Jakobi, Jakobit i lindi Juda.....” e kėshtu me radhė. Gjithashtu, po tė ekzistonte edhe njė Jekonia tjetėr ai do ta kishte njė baba dhe ai baba do ta pėrbėnte njė brez i cili pastaj do ta ērregullonte sėrish numrin nga 14 breza pėr secilėn nga tė tri periudhat sepse me tė nė njėrėn nga periudhat do tė kishim pesėmbėdhjetė breza. Arsyetimi tjetėr ka qenė se Jekonia duhej tė numėrohej (ēuditėrisht) dy herė, edhe nė periudhėn prej Davidit deri te internimi nė Babiloni e edhe nė periudhėn prej internimit nė Babiloni deri tek Jezusi, pasi qė sipas kėtij pohimi Jekonia ėshtė pėrmendur edhe nė vargun 7 edhe nė atė 11. Mirėpo nuk ėshtė dhėnė kėtu logjika se pėrse do tė duhej bėrė kėshtu kur edhe Salomoni ėshtė pėrmendur dy herė (nė vargun 6 dhe 7) dhe ai nuk llogaritet dy herė. Fundja brezi ėshtė brez dhe asnjė njeri nė asnjė mėnyrė nuk mund tė konsiderohet si dy breza. Ėshtė mjaft e qartė se autorit tė Ungjillit sipas Mateut kėtu i ėshtė pėrvjedhur njė gabim serioz i cili gjithsesi nuk mund ti atribuohet Perėndisė, sepse Zoti ėshtė i pėrsosur dhe nuk bėn gabime tė tilla. Pastaj, gjenaologjitė qė japin Mateu dhe Luka pėrveē qė nuk pėrputhen me njėra tjetrėn, janė nė kundėrthėnie edhe me gjenaologjitė e Dhiatės sė Vjetėr. Psh Mateu 1:8 thotė se Jorami ishte ati i Uziahut, ndėrsa tek II Mbretėrit 8:24 , II Mbretėrit 11:2 dhe II Mbretėrit 14:1 pėrmendet se ekzistonin tre breza tė tėrė midis Joramit dhe Uziahut. Prandaj kush ėshtė gabim: Mateu apo autori i Mbretėrve? Definitivisht nuk mund tė jenė tė frymėzuar nga i njėjti person tė dy librat.

Ky ishte vetėm njė shembull i vogėl i kundėrthėnieve tė brendshme biblike, pėrndryshe tė tilla ka me bollėkI 14-ti do jete Muhamedi dhe i fundit i paralajmeruar ne bibel nga Jezusi.

Anti Hipokrizi
14-07-10, 22:31
GJENEALOGJIA E KRISHTIT

Ungjilli i Mateut fillon me paraqitjen e gjenealogjise se Krishtit siq vijon:

"Breznite e Jezu Krishtit, te birit te Davidit, te birit te Abrahamit. Abrahamit i lindi Izaku...Izakut i lindi Jakobi... " [Mt. 1/1-2]
"Libri i lindjes se Jezu Krishtit te birit te Davidit, te birit te Abrahamit..." [Mt. 1/ 1-2]

Ne Mateun 1/1-17 verejme sic. vijon:

1. Fragmenti verteton se Jezusi eshte i lindur, atehere Jezusi posedon ditelindje, ai eshte lindur, i lindur. Pyesim, si mundet qe i linduri te jete Zot (sic, pretendojne)?!!

2. Pretendojne se Jezusi eshte Bir i Zotit, ndersa fragmenti thote se Jezusi eshte bir i Davidit. Si mundet qe Jezusi te jete bir i Davidit dhe njekohesisht bir i Zotit?!!

3. Dihet se Davidi eshte bir i Jeseut [Mt. 1/6], pra si mundet qe ne te njejten kohe te jete edhe bir i Abrahamit?!!

4. Ne fragment thuhet "e prej shpernguljes ne Babiloni deri tek Krishti
katermbedhjete brezni."

5. Ne fragment thuhet "Gjithse, pra, katermbedhjete brezni prej Abrahamit deri te Davidi; prej Davidit deri ne shperngulje ne Babiloni katermbedhjete brezni; e prej shpernguljes ne Babiloni deri te Krishti katermbedhjete brezni. " [Mt. 1/17]

Kjo nenkupton se te gjithe brezat nga Abrahami deri te Krishti jane gjithsej 42 brezni. Me te vertete, po qe se e numerojme gjenealogjine e cekur ne Mateu 1/1-17, do te verejme se jane 41 brezni. Fragmenti eshte kunderthenes me veten!!

Gjenealogjia e permendur ne Ungjillin e Lukes ndryshon nga ajo qe eshte regjistruar ne Ungjillin e Mateut.

Luka (3) permend gjenealogjine nga Adami deri te Jezusi, ndersa Mateu permend gjenealogjine nga Abrahami deri te Jezusi. Mos valle ndryshoi shpallja?! Apo, cka ndryshoi?!

6. Nga Abrahami deri te Jezusi (sipas Lukes) kane kaluar 26 brezni, ndersa sipas Mateut 41 brezni. Dallimi eshte 15 brezni!!!

7. Jozefi, i fejuari i Marise (nenes se Jezusit), eshte i biri i Jakobit sipas Mateu 1/16, mirepo sipas Luka 3/ 23 ai ishte i biri i Helit. Mosperputhje e qarte mes dy ungjijve!!

8. Ne Mateu 1/11 thuhet se Jozia (Joshijahu) ishte mbret i Judes gjate shpernguljes ne Babiloni. Faktet historike flasin se Jozia qysh heret ishte i vdekur, para se te ndodhe shperngulja ne Babiloni (Levitiku - Dita e Dyte , 35-36).

9. Faresi eshte njeri nga stergjysherit e Jezuit, sipas Mt. 1/3. Sic dihet eshte femije jashte kurore, sepse Juda, i biri i Jakobit beri prostitucion me vejushen Tamaren, nenen e Faresit. Si mund te jete njeri nga stergjysherit e Jezusit (Bir i Zotit sic, pretendojne ), femije jashte kurores?!!

10. Mateu njollos nderin e Salomonit dhe Davidit kur thote: "Davidit i lindi prej ish-gruas se Urise Salomoni [Mt. 1/6] Flet me eufemizem ndaj Davidit dhe Salomonit, sepse Urias eshte burri i meparshem i nenes se Salomonit. Ky fragment me kete forme eshte ringjallje e rrefimit te paramenduar, ku akuzohej Davidi per prostitucion me gruan e Urias !! (Davidi eshte i paster nga kjo qe i mvishet).

11. Gjenealogjia e Jezuit nuk eshte permendur fare ne Ungjillin e Gjonit e as ne ate te Markut. Pse? Per arsye se gjenealogjia e tij e permendur ne Mateu dhe Luka, nuk ka bazament. Davidi nuk ka kurrfare lidhje me Jezusin per se afermi e as per se largeti, e as nga ana e nenes se vet, Maria (Merjemja [alejhis-selam]). Maria nuk i takon gjenealogjise se Davidit. Jozefi nuk eshte babai biologjik i Jezusit. Pra, si eshte e mundur qe Jezusi ti takoje gjenealogjise se Davidit?! Jezusin e bene me baba dhe me gjysher, njekohesisht e llogarisin si bir te vetem te Zotit. A nuk eshte kjo cudi mbi cudite?

Kjo eshte ne kunderthenie me fjalet ne Levitiku /3, i cili thekson kohen se jane tetembedhjete brezni, e jo katermbedhjete brezni. Kjo eshte ne kunderthenie mes Ungjillit dhe Tore's!!

12. Mateu shprehet ne kete menyre per Marine: "u gjet shtatzene per virtyt te Shpirtit Shenjte" [Mt. 1/18], qe dome-thene mbarsimi i saj nuk ishte i natyrshem e as qe ishte me nderhyrje seksuale te Jozefit. Kete e verteton shume bukur Mateu. Pra, si mund qe Jezusi te jete bir i Jozefit, nese Maria nuk kishte mbetur shtatzene prej Jozefit. Kjo do te thote se gjenealogjia e regjistruar ne Mateu [1/1-17], eshte e pabaze dhe e pavend. Kjo eshte kunderthenese me Mateu [1/18].

Menjehere kontradikta edhe ate ne te njejten faqe. Atje, Jezusi bir i Jozefit, pastaj nje varg me poshte lexojme se Maria eshte e mbarsur me ane te Shpirtit te Shenjte. Do te thote qe babai i tij nuk eshte Jozefi!!! Trembedhjete gabime, kunderthenie, mospajtime ne faqen e pare te Ungjillit te Mateut [1/1-18]. Trembedhjete gabime ne nje faqe dhe mund t'i paramendosh te tjerat!!

Te Ungjilli i Markut (8/29-30)lexojme se Jezusi i pyeti nxenesit se cfare mendojne se kush eshte ai?

"Ti je Mesia! - i pergjigji Pjetri. Ai u urdheroi rreptesisht te mos i tregojne askujt kete gje per te."

Ky fragment eshte ne kundershtim me Mateun (6/16) ku lexojme :
" U pergjigji Simon Pjetri: Ti je Mesia - Biri i Hyut te gjalle!"

Sipas versionit te Markut), "Ti je Mesia", ndersa ketu sipas Mateut, "Ti je Mesia, Biri i Hyut te gjalle."?!!

Pse ne ungjij hasim ne gjera te cilat shtohen dhe redaktohen?!

Ku qendron e verteta?!

Perse Mateu shtoi fjalet "... Biri i Hyut te gjalle" e nuk e beri te njejten edhe Marku?!

Qe edhe nje sebull :
Te Marku (10/41 shkruan :

"Por te ve ndokend te me rrije ne te djathten ose ne te majten time - kjo nuk eshte ne pushtetin tim - kjo gje u perket atyre per te diet eshte here gati." [Marku 10/41]

Ndersa ,Mateu 20/30, ishton fjalet : "... per te ciet u be gati prej Atit tim." ??

Perse ne fragmentet dhe versionet hasim keto shtojca, redaktime ose kunderthenie, prej njerit Ungjill ne tjetrin?! Sikur Ungjilli i sotem te ishte inspirim i drejteperdrejte nga Zoti, nuk do te hasim ne kunderthenie dhe do te ishte vetem nje e jo sic, jane kater!

Kurani shum qarte terheqe vemendjen :

" O ithtarėt e librit, mos teproni nė fenė tuaj dhe mos thuani tjetėr gjė pėr All-llahun, pėrveē asaj qė ėshtė e vėrtetė. Mesihu Isa, bir i merjemes,
ishte vetėm i dėrguar i All-llahut..." (nisa 171)

Te ungjili i Markut 12/29032 lexojme :Jezusi u pyet se cili urdher eshte me i madhi i Ligjit, u pergjigj: "se pari eshte: 'Degjo, Izrael! Zoti, Hyu yne, eshte nje Zot i vetem... Skribi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sig eshte e verteta! Ai eshte i Vetmi, epos tij s'ka tjeter."

Nga ky tekst kuptojme:

1. Porosite e Jezusit jane enkas te drejtuara per izraelitet, domethene Jezusi eshte pejgamber vetem per izraelitet. Sikur te ishte pejgamber per te gjithe popujt, do te thoshte: "Degjoni o ju njerez", mirepo ai i vec.oi izraelitet me kete thirrje e nuk i perfshiu popujt tjere.

2. Jezusi tha: "Hyu yrie" perfshiu edhe veten e tij. Zoti eshte edhe Zoti i Jezusit. Po qe se Jezusi eshte Zot sipas supozimeve kishtare, atehere sa eshte e logjikshme qe Zoti te kete Zot?

3. Citati ne menyre te prere sqaron se Zoti eshte Nje i Vetem, Jezusi nuk eshte Zot sepse ai tha: "Hyu yne". Zoti eshte Nje i Vetem e jo i treti i treve dhe nuk ka Zot tjeter pos All-llahut. Zoti eshte Nje ne qenien e Tij e nuk eshte i perbere, sic supozojne, nga trinia, me c'rast e shnderruan trinine ne nje.(3=1??!!!!!)

Anti Hipokrizi
14-07-10, 22:32
RASTII GRUAS QE BERI PROSTITUCION

Ne Ungjillin e Gjonit lexojme se nje dit cifutet sollen nje grua prane Jezusit qe kishte bere prostitucion, e pyeten Jezusin per denimin qe e meriton ajo per kete veper, e ky iu pergjigj:

"Kush eshte prej jush pa mekat, le ta qese i pari gurin ne te." [Gjoni 8/7] "Jezusi iu drejtua dhe i tha: Grua, ku jane ata? Askush nuk te denoi?
Askush, Zoteri! - pergjigji ajo. As une nuk po te denoj - i tha -Jezusi - Shko, por mbas tashit mos mekato me." [Gjoni 8/10-11]

Nga keto fragmente verejme:
1. Kete ngjarje nuk e hasim ne tre ungjijte tjere. Perse? Sidomos kur dijme se eshte ngjarje me peshe te vecante dhe behet fjale per qendrim te rendesishem.

2. Jezusi refuzoi dispoziten e ndeshkimit dhe pengoi ndeshkimin, qe eshte nje lloj ndihmese per aktet e tradhtise bashkeshortore.

3. Qendrimi i Jezusit eshte kontradiktor me ate qe tha te lluha 18/20: "Mos the kuroren."

4. Qendrimi i Jezusit eshte kontradiktor me Ligjin e Mojsiut i cili gjykon te vriten me gure [Gjoni 8/5].

5. Jezusi me kete qendrim shlyu denimin e prostitucionit, i cili vete eshte prononcuar duke thene: "E une po ju them: kushdo qe me deshirim e shikon nje grua, ne zemren e vet e ka bere felligshtine me te." [Mateu 5/28] Ndalon shikimin kurse lejon pa u ndeshkuar prostituta!!!

6. Jezusi refuzoi gjykimin e saj para se te degjoje deshmitaret te cilet do te vertetonin ose mohonin rastin, e shfajesoi gruan pa ndonje argument. Solidarizimi me te duket sikur te jete nje lloj lejimi i prostitucionit dhe perkrahje e saj!!!

7. Ky rrefim llogaritet katastrofe ne jurisprudence.

8. Jezusi solidarizohet me nje prostitute duke e shfajesuar ate, edhe pse gruaja nuk kishte mohuar akuzen e ngritur kunder saj si dhe solidarzohet me moskerkimin e deshmi-tareve per te deshmuar per ose kunder!!!

9. C'eshte ky qendrim? Cfare Legjislacioni eshte ky? Cfare gjykate eshte kjo? C'eshte ky vendim? Ku eshte vendosmeria per te aplikuar Ligjin e Zotit?!!

10. Ekziston mundesia qe ngjarja te jete e fabrikuar, me preteks te mbeshtetjes ne te per te shlyer, suspenduar sanksionimin e prostitucionit, pikerisht keshtu edhe ndodhi.
Tradhtia bashkeshortore denohet me fjale e lejohet ne veper pasi edhe jezusi /Isai A.S e dinte qe te gjith njerezit jan mekatare para se ti pyeste!!!


Dilemat dhe kontradiktat ungjillore rreth dites se dielle,ringjalljes ..

Ne agim te dites se diele, disa gra shkuan te varri (ishte zakon i judenjve) per te vizituar te vdekurin (per te cilin flasin ungjijt se eshte Jezusi).

Pra, te shohim se si ungjijt, prap nuk pajtohen mes vete gjate ransmetimeve se ?Care ndodhi ate dite, saqe mendimet unanime nuk i hasim askund. Vleresimi i atyre ngjarjeve shfaqet ne [Mateu 28, Marku 16, Luka 24, dhe Gjoni 20-21].

1. Kur ndodhi vizita e varrit?

"Pas te shtunes, ne te zbardhur te drites te se pares dite tejaves."
[Mateu 28/1, Marku 16/2 dhe Luka 24]
Mirepo Gjoni transmetoi: "... ende pa dale drita." [Gjoni20/1]

2. Cilat ishin grate qe vizituan varrin?

Mateu dhe Marku thane: "...shkuan Maria Magdalene dhe Maria tjeter per te pare varrin" (Shiko se si e quanin nenen e Jezusit, se ajo eshte Maria tjeter!!)
Luka tha: "Shkuan te varri", duke mos permendur emrat e tyre. [Luka 24/1].
Gjoni tha: "Erdhi Maria Magdalene te varri..." [Gjoni 20/1]. (Shiko se si Gjoni nuk e permendi nenen e Jezusit. A eshte e logjikshme qe nena te mos prezentoje te varri i birit te saj? Perse nuk prezentoi nena e Jezusit? ekziston mundesia qe Zoti e frymezoi se i kryqezuari nuk eshte Jezusi, per kete arsye nuk prezentoi).

4. Cili e rrokullisi gurin nga gryka e varrit?
Mateu thote: "Sepse engjelli i Zotit zbriti nga qielli, u afrua, rrokullisi gurin dhe u ul mbi te" [Mateu 28/2] Marku, Luka dhe Gjoni as qe dine per kryeresin e vepre's!!!
As qe e kan epa "engjellin e Zotit" si eshte e mundur qe keta te mos permndin ?Mateu genjen!

Sa engjej ishin te pranishem te varri?

Mateu [28/3] nje engjell, po ashtu edhe Marku [16/4]. Luka dhe Gjoni thane se dy engjej ishin te pranishem e jo nje engjell!!
Ndoshta kane pase semdje te syve.Dipotri..

Jezusi kujt iu shfaq se pari?

Marise nga Magdala dhe Marise tjeter. [Mateu 28/9], Marise nga Magdala. [Marku 16/9] Dy nxenesve te vet. [Luka 24/13] Marise nga Magdala. [Gjoni 20/14]?!!! Kush genjen??

Cka biseduan Jezusi dhe Maria Magdalene?

Si veproi Maria Magdalene kur verejti se guri ishte rrokullisur nga gryka e varrit?

Ajo shkoi me vrap te Pjetri dhe nxenesi tjeter te cilin Jezusi e donte fort (asnjeri nuk di perse nuk ia permendin emrin), i informoi, u kthyen te varri, shikuan brenda dhe nuk e gjeten kufomen [Gjoni 20/2-6].
Tre ungjilltaret tjere thone se engjelli ose dy engjejt i informuan se Jezusi u ringjall dhe doli nga varri!!
Kush e flet te verteten?!

Cila eshte tema e bisedes qe Jezusi zhvilloi me grate qe pane shfaqjen e tij?
Mateu thote Maria Magdalene dhe Maria tjeter rane permbys para tij dhe i shtrenguan kembet: "Atehere jezusi tha: Mos kini frike! Shkoni e lajmeroni vellezerit e mi te shkojne ne Galile. Atje do te me shohin." [Mateu 28/9-10].
Marku nuk regjistroi kurrfare permbysje e as ndonje bisede mes Jezusit dhe Marise Magdalene, edhe pse ai iu shfaq asaj dhe ajo e njohu ate [Marku 16/9].
[i]Luka thote Jezusi nuk iu shfaq Marise Magdalene e as ndonjeres prej grave.[i]
Gjoni transmetoi se Jezusi i tha Marise Magdalene: "Mos u ngarrit me mua, se ende nuk u ngjita tek Ati, por shko tek vellezerit emie thuaju: Po ngjitem tek Ati im e Ati juaj, tek Hyu im e Hyu juaj." [Gjoni 20/17]

Pra, keshtu verejme se si ungjijte jane ne mospajtim ne cdo segment, ceshtje, vecanerish se cfare ndodhi ne agimin e dites se diele, ne
mengjesin e se dieles.

Ata jane ne mospajtim ne kohen e vizites se varrit, ne numrin e grave qe e vizituan varrin, ne emrat e tyre, ne ndodhine e termetit, ne rrokullisjen e gurit nga gryka e varrit, ne numrin e engjejve qe qendruan prane varrit, ne lajmerimin e daljes se te vdekurve nga varrezat etjere..

Ungjijte jane ne mospajtim se cili ishte i pari qe e pa Jezusin, se si repruan Maria Magdalene dhe Maria tjeter kur Jezusi iu shfaq atyre, si reagoi roja e varrit, si reaguan kryeprifterinjte kur kuptuan per ringjalljen e te vdekurit, mospajtime ne biseden qe zhvilloi me Marine Magdalene, reagimin e saj, mospajtime ne ate se kush i lajmeroi apos-tujt, reagimin e apostujve, vendin e shfaqjes se Jezusit, ne numrin e shfaqjes se tij,mospajtime se ne cilin vend Jezusi iu shfaq apostujve, ne biseden qe zhvilloi me grate, mospajtime ne cdo ceshtje, ne kohera, vende, individe, ne kro-nologji ngjarjesh, reagime etj.

Cka mund te konkludojme per nje rrefim ne te cilin kater ungjilltaret nuk jane unanim mes vete?!

Po qe se mospajtimet rreth nje rrefimi jane te ketij kalibri dhe formacioni, cka mund te konkludojme?

Konkluza eshte se rrefimi eshte nje trillim i thurrur.

Nga e di gjykatesi se deshmitari eshte i rrejshem?! Nga kontradiktat e shumta qe i hase ne fjalet e tij. A ekzistojne kunderthenie me teper se sa ato qe hasem ne ungjij?!

Jezusi nuk doli nga ai varr, sepse ai thjesht as qe ishte ne te e as qe ishte kryqezuar. Te gjithe ate qe e permendin ungjijte rreth rrefimit, eshte nje trillim i thurrur ndersa argument per kete jane mijera rastet kontradiktore dhe mospajtimet ne transmetimet e tyre.

Te gjitha keto dilema shkaktojne dyshim. Ungjijt nuk jane unanim ne asnje ceshje. Thjesht, nuk i lane askujt nje ceshtje ne te cilen nuk ekziston me teper se nje version. Cdo gje eshte transmetuar ne menyre te ndryshme, valle cka duhet te besojne njerezit e cka jo?!

Sikur ungjijte te ishin te frymezuar nga Zoti, nuk do te paraqiteshin keto kunderthenie dhe mospajtime.
Sikur Zoti te deshironte qe Ungjilli te jete Liber per mbare njerezimin, do ta mbronte nga falsifikimi dhe mosperputhja.
Zoti Librin qe deshiron Zoti te jete vule dhe udherrefyes per mbare njerezimin, eshte i obliguar ta ruaje nga ndryshimet, shtesat, mange'site dhe mosperputhjet.
Kete vecori e posedon vetem Kur'ani Fisnik. Qysh nga shpallja e tij, ai nuk pesoi ndryshim dhe ze-vendesim. Nje nga mrekullite e Kur'anit eshte ruajtja nga intervenimet e njeriut. All-llahu premtoi se do te kujdeset per ruajtjen e tij kur tha: "Ne me madherine Tone e shpa-llem Kur'anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtes te tij." (El-Hixhr: 9)


Gjoni ( 5/31 na tregon se Jezusi te kete thene:

"Nese une vete i bej deshmi vetvetes, deshmia ime nuk eshte e vertete."

Ky fragment eshte kontradiktor me vete fjalet e Jezusit ku thuhet:

"Po qe se une bej deshmi edhe per vetvete, prapeseprape deshmia ime eshte e vertete." (Gjoni 8/14).!!!

Ne kete fragment deshmia per vetveten eshte e vertete, kontradikte ne te njejtin Ungjill. Gjoni kundershton vetveten!!!

A eshte ky liber hyjnor? Me kondratikta me vetveten?!!!!!!!!

Nje verset te Gjoni 1/31 thot :
"Dhe Shpirti Shenjte zbriti mbi te ne trajte trupore porsi pellumb..."

Luka 3/22 thote "Shpirti Shenjte".
Marku 1/01 thote "Shpirti"
Mateu 3/16 "Shpirtin e Hyut"
Dhe Gjoni,sic lexojme me lart, thote "Shpirti Shenjte"

S'ka dert,mosperputhja ungjillore eshte dukuri normale,POR ,Shpirti i Shenjte te te krishteret eshte Zot,( trinia krishtere!) Perendi.

Pyetja eshte, valle a u shnderrua Zoti ne trajte trupore porsi pellumb?!!

Luka regjistroi se pasi qe zbriti Shpirti i Shenjte ne trajte pellumbi "e prej qiellit ushtoi zeri Ti je Biri im...Ty te perkrah plotesisht." ([Luka 3/22) Zerin dhe fjalet Gjoni nuk i regjistroi fare!!!

bibla
05-08-11, 20:54
Shume nga keto ceshtje qe ju keni ngitur u eshte dhene ne pergjigje me Kontradita dhe Errore nė Bibėl? (http://pergjigje.org/kontradita-errore/) Megjithate ne qofte se ke ndonje paqartesi na e be te ditur dhe do i diskutonimme kenaqesi.

sherri
24-01-12, 17:51
BBC publikon lajmin qė rrezikon krishtėrimin: Jezusi nuk u kryqėzua…?!
Nga Sonila Beqiri - Mon Jan 23, 8:25 pm
http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/01/shkrimet-300x175.jpg (http://www.albobserver.com/archives/42280/shkrimet)Nėse lajmi qė njė gazetar investigativ i rrjetit britanik BBC del se ėshtė I vėrtetė atėherė gjithė krishtėrimi vihet nė rrezik. Kjo pasi ka publikuar fakte shokuese sa i pėrket vdekjes sė Krishtit mbi tė cilin ėshtė ndėrtuar falja dhe larja e mėkateve .
Gazetari I rrejtit prestigjioz ėshtė bazuar nė disa dokumente qė quhen “Takenouchi Documents” qė mund ti lexoni online nė internet. Ato bazohen mbi dokumente tė vjetra orientale, tė cilat zbulojnė se Krishti vdiq nė moshėn 106 vjeēare nė Japoni, duke hedhur poshtė faktin qė ai u kryqėzua. Nė to thuhen se nė vend tė tij ėshtė flijuar dikush tjetėr, Isukiri, vėllai i tij i vogėl.
Shkrimet e shenjta japoneze tregojnė se Krishti ka vizituar Japoninė pėr herė tė parė nė mes tė viteve 21 dhe 33. Pasi iu vunė kundėr dhe I kryqėzuan tė vėllanė, ai ėshtė transferuar nė Siberi, duke vazhduar disa vjet mė vonė nė Alaskė, deri nė Hachinohe, 40 km nga Shingo, Japoni. Atje gjeti grua dhe pati edhe 3 fėmijė, ndėrsa vdiq nė moshėn 106 vjeēe.

Alima
24-01-12, 19:10
BBC publikon lajmin qė rrezikon krishtėrimin: Jezusi nuk u kryqėzua…?!
Nga Sonila Beqiri - Mon Jan 23, 8:25 pm
http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/01/shkrimet-300x175.jpg (http://www.albobserver.com/archives/42280/shkrimet)Nėse lajmi qė njė gazetar investigativ i rrjetit britanik BBC del se ėshtė I vėrtetė atėherė gjithė krishtėrimi vihet nė rrezik. Kjo pasi ka publikuar fakte shokuese sa i pėrket vdekjes sė Krishtit mbi tė cilin ėshtė ndėrtuar falja dhe larja e mėkateve .
Gazetari I rrejtit prestigjioz ėshtė bazuar nė disa dokumente qė quhen “Takenouchi Documents” qė mund ti lexoni online nė internet. Ato bazohen mbi dokumente tė vjetra orientale, tė cilat zbulojnė se Krishti vdiq nė moshėn 106 vjeēare nė Japoni, duke hedhur poshtė faktin qė ai u kryqėzua. Nė to thuhen se nė vend tė tij ėshtė flijuar dikush tjetėr, Isukiri, vėllai i tij i vogėl.
Shkrimet e shenjta japoneze tregojnė se Krishti ka vizituar Japoninė pėr herė tė parė nė mes tė viteve 21 dhe 33. Pasi iu vunė kundėr dhe I kryqėzuan tė vėllanė, ai ėshtė transferuar nė Siberi, duke vazhduar disa vjet mė vonė nė Alaskė, deri nė Hachinohe, 40 km nga Shingo, Japoni. Atje gjeti grua dhe pati edhe 3 fėmijė, ndėrsa vdiq nė moshėn 106 vjeēe....


Nal , nal edhe naj dite , sa te zbuloin se Jezusi paqa dhe meshira e Zotit qofte mbi te ... hiē nuk ka vdek por eshte ende gjalle , deri te vdes nje dite !Haaaajt , se vonon e nuk harron i lumi Zot !


.

4peace
24-01-12, 21:12
...


Nal , nal edhe naj dite , sa te zbuloin se Jezusi paqa dhe meshira e Zotit qofte mbi te ... hiē nuk ka vdek por eshte ende gjalle , deri te vdes nje dite !Haaaajt , se vonon e nuk harron i lumi Zot !


.

A hala s'paska pakercye ka dy'rt e tua, a?

Kah t'mijat motiiiiii...


*

Makresh
24-01-12, 21:16
BBC publikon lajmin qė rrezikon krishtėrimin: Jezusi nuk u kryqėzua…?!
Nga Sonila Beqiri - Mon Jan 23, 8:25 pm
http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/01/shkrimet-300x175.jpg (http://www.albobserver.com/archives/42280/shkrimet)Nėse lajmi qė njė gazetar investigativ i rrjetit britanik BBC del se ėshtė I vėrtetė atėherė gjithė krishtėrimi vihet nė rrezik. Kjo pasi ka publikuar fakte shokuese sa i pėrket vdekjes sė Krishtit mbi tė cilin ėshtė ndėrtuar falja dhe larja e mėkateve .
Gazetari I rrejtit prestigjioz ėshtė bazuar nė disa dokumente qė quhen “Takenouchi Documents” qė mund ti lexoni online nė internet. Ato bazohen mbi dokumente tė vjetra orientale, tė cilat zbulojnė se Krishti vdiq nė moshėn 106 vjeēare nė Japoni, duke hedhur poshtė faktin qė ai u kryqėzua. Nė to thuhen se nė vend tė tij ėshtė flijuar dikush tjetėr, Isukiri, vėllai i tij i vogėl.
Shkrimet e shenjta japoneze tregojnė se Krishti ka vizituar Japoninė pėr herė tė parė nė mes tė viteve 21 dhe 33. Pasi iu vunė kundėr dhe I kryqėzuan tė vėllanė, ai ėshtė transferuar nė Siberi, duke vazhduar disa vjet mė vonė nė Alaskė, deri nė Hachinohe, 40 km nga Shingo, Japoni. Atje gjeti grua dhe pati edhe 3 fėmijė, ndėrsa vdiq nė moshėn 106 vjeēe.

Cka dmth kjo o sherr ? Qe kerrkush s'na paska pague gjynahet a ? ahahahahahaaa

Nom, nom paska hec.

GURI SYLAJ
01-02-12, 10:54
Me beri pershtypje reagimi i"Besimtareve" dhe talljet ne llogari te nje Profeti !Kjo shperfaqe nje besim shterpe apo nje injorance te llojit te vet!
Per nje roman ,njeriu u denu me vdekje me Fetvane e Homeinit!
Per nje karikature u kall bota Islame.
E ju cfar po beni ketu pari ,po talleni me nje Profet !? A nuk eshte ky MASKARALLAK !???

Alima
01-02-12, 14:55
Me beri pershtypje reagimi i"Besimtareve" dhe talljet ne llogari te nje Profeti !Kjo shperfaqe nje besim shterpe apo nje injorance te llojit te vet!
Per nje roman ,njeriu u denu me vdekje me Fetvane e Homeinit!
Per nje karikature u kall bota Islame.
E ju cfar po beni ketu pari ,po talleni me nje Profet !? A nuk eshte ky MASKARALLAK !???


...

Astagfirullah , Bal !


Mos shpif !


Paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te , te birin e Mejremes , gruas me te paster ne te dy boterat , Isait alejhi selam !


.

Zero Cool
25-09-12, 13:12
Studiuesit: Jezusi ka qenė i martuar?


http://www.knninfo.com/repository/images/19S-Tech_Studiuesit.jpg


Harvard, 19.09.2012

Studiues tė Universitetit tė Harvardit nė Shtetet e Bashkuara zbuluan njė shkrim tė lashtė koptik sipas tė cilit, tė krishterėt e hershėm besonin se Jezusi ishte i martuar.

Nė tekst shkruhet “gruaja e Jezusit” nė gjuhėn kopte, por nuk mund tė pėrcaktohet nėse bėhet fjalė pėr bashkėshorte apo pėr dishepull femėr.

Zbulimi u prezantua nga studiuesja Karen L. King nė Harvard gjatė njė takimi tė studiuesve tė shkrimeve kopte. King tha se papirusi i gjetur ėshtė e vetmja provė antike me tekst qė flet pėr “gruan” e Jezusit. Megjithatė, shtoi ajo, kjo nuk ėshtė bindėse pėr tė besuar qė vėrtet profeti i krishtėrimit ishte i martuar.

Dyshimet e saj lidhen me datėn e vonė tė shkrimit, diku nga mesi i shekullit tė dytė pas erės sonė.

Dyshimi tjetėr lidhet me mėnyrėn e pėrfitimit tė dokumentit. King tha se ai i ishte dorėzuar nga njė koleksionues veprash antike me qėllim pėr ta analizuar atė. Studiuesja amerikane beson se shkrimi ėshtė pjesė e njė teksti mė tė gjatė dhe nėse mund tė vėrtetohet origjinaliteti i tij dhe koha kur ėshtė shkruar, ėshtė njė provė e fortė pėr tė besuar se Jezusi ka qenė vėrtet i martuar.

Duke iu referuar zbulimit nė fjalė, New York Times shkruan se edhe pse me shumė dyshimi, ky studim pritet tė rindezė debatin nė komunitetin e krishterė qė do tė kėrkojė pėrgjigjet pėr pyetjet; a ka qenė Jezusi i martuar? Nėse po, a ishte Maria Magdalena bashkėshortja e tij dhe nėse vėrtet ka patur njė dishepull femėr.

Dardanesha
20-02-13, 10:44
Se bibla nuk ėshtė e vėrteta argumenton edhe kjo...

1. A e ka parė kush Zotin ?
a) Askush nuk e ka pare ndonjėherė zotin [1 Gjoni 4:12]
b) Amosi e ka pare zotin [Amosi 7:7]
c) Askush se ka pare zotin veē zotit [Gjoni1:18]
d) Abrahami e ka pare zotin [Zanafilla 18:1]...
e) Moisiu, Aaroni, Nadabi, Abihu dhe 70 pleq e kane pare zotin [Dalja 24]

2. A duhet ta duam zotin apo ta kemi frike ?
a) Duhet ta duam zotin [Ligji i pėrtirė 6:5]
b) Duhet ta kemi frike [Ligji i pėrtirė 6:13]
c) Duhet ta duam [Mateu 22:37]
d) Ta kemi frike [1 Pjetri 2:17]
e) Dashuria s'mund te pėrzihet me friken [1 Gjoni 4:18]

3. A gėnjen Zoti ?
a) Zoti nuk gėnjen, nuk e ndryshon mendjen" [1 Samueli 15:29]
b) Zoti gėnjen Adamin se do vdesė ditėn qe do haje frytin, por Adami jeton pas asaj, largohet nga edeni dhe jeton 930 vjet [Zanafilla 2:17 - Zanafilla 5:5]
c) Pėr zotin ėshtė e pamundur te gėnjeje" [Hebrenjve 6:18 - gjė qe tregon se ai nuk ėshtė i gjithėfuqishėm]
d) Zoti gėnjen [2 Thes 2:11]

4. A e mban Zoti premtimin ?
a) Zoti e mban premtimin, nuk ndryshon mendje, atė qe thotė e bėn" [Numrat 23:19]
b) Zoti nuk e mban premtimin [1 Samueli 2:30]
c) Nuk e mban premtimin dhe ndryshon mendje [1 Sam 2:34]

5. Sa ka zgjatur Pėrmbytja ?
a) Pėrmbytja zgjati 40 dite [Zanafilla 7:17]
b) Apo zgjati 150 dite [Zanafilla 7:24]
c) Gati njė vit, nga viti 600 i Noas [Zanafilla 7:11] deri ne vitin e 601 te Noas [Zanafilla 8:13]

6. Kur u “kryqėzua” Jezusi ?
a) Pas ngrėnies se pashkės [Marku 15:15]
b) Para ngrėnies se pashkės[Gjonit 13:1-2; 18:28; 19:14,17].

7. Cila ėshtė rruga e shpėtimit ?
a) Tė besohet se Perėndia, Zoti ėshtė i vetmi Zot [Marku 12:29]
b) Te rrėfesh se Jezusi ishte Zoti dhe Perėndia e ringjalli prej se vdekurish [Romakėve 10:9-10]

8. Kush e inspiroj Davidin qė tė bėjė regjistrimin e Izraelit?
a) Zoti (2.Samuel 24:1)
b) Satanai (1.Kronikave 21:1)

9. Davidi duhej tė zgjedhe nė mes tri formave te dėnimit. Njėra prej tyre ishte , qė Zoti pėr njė Kohė tė caktuar t`ju dėrgoj uri mbi atė vend. Sa vite ishte kjo kohe ?
a) Shtate vite (2.Samuel 24:13)
b) Tre vite (1.Kronikave 21:12)

10. Sa stalla kuajsh kishte Solomoni?
a) Dyzet mijė stalla (1.Mbreterve 4:26)
b) Katėr mijė stalla (2.Kronikave 9:25)

Njė rast tjetėr ka tė bėjė me Palin, me Letrat e tij, tė cilat nė fakt pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė Dhiatės sė re, ku shihet mjaft qartė se nuk ka kurrfarė dėshmie se ai ishte i frymėzuar nga Zoti pėrderisa i shkruante ato letra. Nė njė mori rastesh ai e bėn tė qartė se nė letra po e shprehte mendimin e tij dhe jo tė Perėndisė:

Njė rast tjetėr ka tė bėjė me Palin, me Letrat e tij, tė cilat nė fakt pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė Dhiatės sė re, ku shihet mjaft qartė se nuk ka kurrfarė dėshmie se ai ishte i frymėzuar nga Zoti pėrderisa i shkruante ato letra. Nė njė mori rastesh ai e bėn tė qartė se nė letra po e shprehte mendimin e tij dhe jo tė Perėndisė:

“... s’kam urdhėr nga Zoti, por po jap njė mendim si njeri ...” ( 1 Korintasve, 7:25)

“…sipas gjykimit tim….” (1 Korintasve, 7:40)...

“…dhe mendoj se edhe unė kam Frymėn e Perėndisė….” (1 Korintasve, 7:40)

“…Ja, unė, Pali, po ju them …” (Letra e Palit Galatasve, 5:2)

Si shihet, tek 1 Korintasve 7:40 vihet nė dyshim edhe frymė¬zimi i mėsimeve tė Palit nė tėrėsi. Aty tregohet se ai nuk ishte i sigurt as nėse e kishte Frymėn e Perėndisė apo jo. Pėrse duhet tė besohen pėr fjalė tė Zotit letrat e Palit, nėse ai vetė e bėn tė njo¬hur aty se pohimi qė ai e kishte frymėn e Zotit, ishte mendim i tij personal dhe nuk ishte i konfirmuar nga Perėndia.

Zana_ch
04-05-13, 16:52
Se bibla nuk ėshtė e vėrteta argumenton edhe kjo...

1. A e ka parė kush Zotin ?
a) Askush nuk e ka pare ndonjėherė zotin [1 Gjoni 4:12]
b) Amosi e ka pare zotin [Amosi 7:7]
c) Askush se ka pare zotin veē zotit [Gjoni1:18]
d) Abrahami e ka pare zotin [Zanafilla 18:1]...
e) Moisiu, Aaroni, Nadabi, Abihu dhe 70 pleq e kane pare zotin [Dalja 24]

2. A duhet ta duam zotin apo ta kemi frike ?
a) Duhet ta duam zotin [Ligji i pėrtirė 6:5]
b) Duhet ta kemi frike [Ligji i pėrtirė 6:13]
c) Duhet ta duam [Mateu 22:37]
d) Ta kemi frike [1 Pjetri 2:17]
e) Dashuria s'mund te pėrzihet me friken [1 Gjoni 4:18]

3. A gėnjen Zoti ?
a) Zoti nuk gėnjen, nuk e ndryshon mendjen" [1 Samueli 15:29]
b) Zoti gėnjen Adamin se do vdesė ditėn qe do haje frytin, por Adami jeton pas asaj, largohet nga edeni dhe jeton 930 vjet [Zanafilla 2:17 - Zanafilla 5:5]
c) Pėr zotin ėshtė e pamundur te gėnjeje" [Hebrenjve 6:18 - gjė qe tregon se ai nuk ėshtė i gjithėfuqishėm]
d) Zoti gėnjen [2 Thes 2:11]

4. A e mban Zoti premtimin ?
a) Zoti e mban premtimin, nuk ndryshon mendje, atė qe thotė e bėn" [Numrat 23:19]
b) Zoti nuk e mban premtimin [1 Samueli 2:30]
c) Nuk e mban premtimin dhe ndryshon mendje [1 Sam 2:34]

5. Sa ka zgjatur Pėrmbytja ?
a) Pėrmbytja zgjati 40 dite [Zanafilla 7:17]
b) Apo zgjati 150 dite [Zanafilla 7:24]
c) Gati njė vit, nga viti 600 i Noas [Zanafilla 7:11] deri ne vitin e 601 te Noas [Zanafilla 8:13]

6. Kur u “kryqėzua” Jezusi ?
a) Pas ngrėnies se pashkės [Marku 15:15]
b) Para ngrėnies se pashkės[Gjonit 13:1-2; 18:28; 19:14,17].

7. Cila ėshtė rruga e shpėtimit ?
a) Tė besohet se Perėndia, Zoti ėshtė i vetmi Zot [Marku 12:29]
b) Te rrėfesh se Jezusi ishte Zoti dhe Perėndia e ringjalli prej se vdekurish [Romakėve 10:9-10]

8. Kush e inspiroj Davidin qė tė bėjė regjistrimin e Izraelit?
a) Zoti (2.Samuel 24:1)
b) Satanai (1.Kronikave 21:1)

9. Davidi duhej tė zgjedhe nė mes tri formave te dėnimit. Njėra prej tyre ishte , qė Zoti pėr njė Kohė tė caktuar t`ju dėrgoj uri mbi atė vend. Sa vite ishte kjo kohe ?
a) Shtate vite (2.Samuel 24:13)
b) Tre vite (1.Kronikave 21:12)

10. Sa stalla kuajsh kishte Solomoni?
a) Dyzet mijė stalla (1.Mbreterve 4:26)
b) Katėr mijė stalla (2.Kronikave 9:25)

Njė rast tjetėr ka tė bėjė me Palin, me Letrat e tij, tė cilat nė fakt pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė Dhiatės sė re, ku shihet mjaft qartė se nuk ka kurrfarė dėshmie se ai ishte i frymėzuar nga Zoti pėrderisa i shkruante ato letra. Nė njė mori rastesh ai e bėn tė qartė se nė letra po e shprehte mendimin e tij dhe jo tė Perėndisė:

Njė rast tjetėr ka tė bėjė me Palin, me Letrat e tij, tė cilat nė fakt pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė Dhiatės sė re, ku shihet mjaft qartė se nuk ka kurrfarė dėshmie se ai ishte i frymėzuar nga Zoti pėrderisa i shkruante ato letra. Nė njė mori rastesh ai e bėn tė qartė se nė letra po e shprehte mendimin e tij dhe jo tė Perėndisė:

“... s’kam urdhėr nga Zoti, por po jap njė mendim si njeri ...” ( 1 Korintasve, 7:25)

“…sipas gjykimit tim….” (1 Korintasve, 7:40)...

“…dhe mendoj se edhe unė kam Frymėn e Perėndisė….” (1 Korintasve, 7:40)

“…Ja, unė, Pali, po ju them …” (Letra e Palit Galatasve, 5:2)

Si shihet, tek 1 Korintasve 7:40 vihet nė dyshim edhe frymė¬zimi i mėsimeve tė Palit nė tėrėsi. Aty tregohet se ai nuk ishte i sigurt as nėse e kishte Frymėn e Perėndisė apo jo. Pėrse duhet tė besohen pėr fjalė tė Zotit letrat e Palit, nėse ai vetė e bėn tė njo¬hur aty se pohimi qė ai e kishte frymėn e Zotit, ishte mendim i tij personal dhe nuk ishte i konfirmuar nga Perėndia.hahahahaha sa shkrim palidhje .....merre veten met mir moj mos e mendo trurin pa lidhje.....


ps
mos na sjlell shkrime nga forumet e gabelve, muhaxhedin talibanca

Dardanesha
04-05-13, 20:36
hahahahaha sa shkrim palidhje .....merre veten met mir moj mos e mendo trurin pa lidhje.....


ps
mos na sjlell shkrime nga forumet e gabelve, muhaxhedin talibanca

Zana ch ti je personi i fundit me me kallxu mu se qka me sjell une ne forum, flm.

Makresh
08-05-13, 16:31
hahahahaha sa shkrim palidhje .....merre veten met mir moj mos e mendo trurin pa lidhje.....


ps
mos na sjlell shkrime nga forumet e gabelve, muhaxhedin talibanca

Shkrim palidhje ?

I gjithe shkrimi eshte citime nga bibla (qė ta kuptosh ti drejt : ESHTE BIBLA KJO QE KE LEXUE), e ty tė duket palidhje ?

Edhe un qe jam musliman, e qe refuzoj te besoj 3-nitetin (3 zotat), nuk do kisha then qe bibla eshte "shkrim palidhje" !

Psikologu
23-05-13, 16:45
Dardaneshė:
Janė tė kota "analiza" dhe " shkrime " tė tilla qė ju keni sjellurė ne temen,sepse njeriu edhe pa lexuarė aq shumė neper libra fetare, majftonė tė e benė nalaizen profetike tė sotme dhe tė kaluarė e qė tė e kupton tė verteten.

Ju duhet tė dini se citime nga shkrimet Biblike janė vetem njė deshmi se Zoti nuk ėshtė vegel e njerezisė, por Ai qėndron mbi njerezin dhese Zoti nuk e urdheron njeriun qė tė jetė "hakmarres" pėr hatrin dhe deshiren e tij , por Zoti e udhezon njeriun nė rrugen e mirė , e tė tilla shkrime gjinden ne Bibel, sidomos ne Dhiaten e re , ku nė fakt, edhe po tė mos e lexosh Biblen, mjafton tė marrish shembullė vepren e Jezusit , fjalet dhe porosit e tij, por edhe vepren e tij nė tokė,-kjo mjafton mjaft.
E pėr tė krahasuar Jezusin me " profetet" pas tij, do tė thotė tė e marresh rrugen e mbrapsht e cila si personazh ka njerez qė nuk janė tė udhezuarė nga fjala dhe porosija e Zotit.
Njė cka ėshtė shumė e kjatė ėshtė se profecia nė Bibel nuk lidhet me lidhje familjare ashtu si ndodhė te shkrimet e tjera, sepse Jezusi nuk mbledh miq, shok, e dashamirė qė té i shpallė profet-ashtu si veprojnė tė tjeret pas tij.
Jezusi thotė se cdo kush ėshtė i barabartė pranė Zotit dhe edhe mėkatari,hajni etj duhet drejtuar nė rrugen e mirė e jo pėr tė e denuar, vrarė me gurė,tė kryhen gjymtyme trupore etj.

Zero Cool
11-10-13, 13:10
Dijetarė amerikanė e quajnė tė sajuar historinė e Krishtithttp://www.knninfo.com/repository/images/krishti.jpg10.10.2013

Dijetarėt amerikanė tė Biblės, thonė se rrėfimet e lashta, tregojnė se historia e Jezu Krishtit, ka qenė e fabrikuar tėrėsisht nga aristokratėt romake.

Joseph Atwill, thotė se romakėt e asaj kohe, e kanė pėrdorur Krishtin si propagandė pėr tė miqėsuar palėt nė luftė.

“Historia e Jezu Krishtit ėshtė e ndėrtuar shumė e ashpėr nė historitė e vjetra", -shton Atwill.

Sipas dijetarit amerikan, Kristianizmi nuk ka lindur si njė fe, por si njė propagandė e sofistikuar pėr tė miqėsuar palėt nė Romėn e lashtė, transmeton shekulli.

Ai thotė, se duke studiuar tė mbijetuarit e shekullit tė parė tė Judės, vėren njė model formimi, sipas tė cilit ka dhjetėra paralele midis jetės sė njė perandori romak dhe atė tė Jezusit nė Dhjatėn e Re.

Atwill ėshtė i vetėdijshėm se teoria e tij do tė mėrzisė disa besimtarė tė Jezu Krishtit, por ai ėshtė i bindur se herėt a vonė, teoria e tij e re do tė pranohet gjerėsisht.

Zero Cool
08-05-14, 17:46
“Krishti nuk ėshtė kryqėzuar”, thuhet nė njė Bibėl tė vjetėr 1500 vjethttp://www.knninfo.com/repository/images/ldquo-krishti-nuk-euml-sht-euml-kryq-euml-zuar-rdquo-thuhet-n-euml-nj-euml-bib-euml-l-t-euml-vjet-euml-r-1500-vjet_hd.jpgBibla qė mendohet tė jetė e vjetėr nga 1500 deri nė 2000 vjet, e gjetur nė Muzeun Etnografik nė Ankara, thotė se “Jezu Krishti nuk ėshtė kryqėzuar dhe se nuk ka qenė i Biri i Zotit”.

Nė kėtė libėr qė pėrmban Ungjillin e Bernabės, thuhet se Juda Eskariot ėshtė vėnė nė kryq, kurse Jezu Krishti ishte Profet dhe se ėshtė dėrguar i gjallė nė Parajsė.

Sipas njė raporti nė ‘National Turk’, kjo Bibėl ėshtė gjetur tek njė grup trafikantėsh, gjatė njė bastisjeje nė zonėn e Mediteranit.

Bazuar nė raportet, ekspertėt dhe njohėsit e religjionit nė Teheran, thonė se ky libėr ėshtė origjinal.

E shkruar nė shkronja ari mbi lėkurė, nė kėtė Bibėl, pėrmendet edhe ardhja e Profetit Muhamed, gjė qė ndodhė 700 vjet mė vonė.

Bibla ėshtė e shkruar edhe nė Ungjij tė tjerė, si nė atė tė Lukės, Mateut, Markut dhe Gjonit, por duket se ky version po e shqetėson mė sė shumti Vatikanin.

Ē’farė do tė ndodhė me tė krishterėt, qė besojnė nė faktet e dhėna mė parė pėr ‘Birin e Shenjtė’?

Autoritetet nga Vatikani, kanė kontaktuar me ato turke, qė tė marrin kėtė Bibėl pėr tė ekzaminuar nė Kishė, por qė ende nuk ėshtė marrė ndonjė pėrgjigje.

Shpat
15-05-14, 07:49
www.kishashqiptare.webs.com/apps/links/