PDA

View Full Version : Jam unė egoist, apo pa ndjenja?


Drinni
29-08-06, 20:00
Sa ėshtė egoizmi im, pėr mua dhe qetsimin e shpirtit tim a do tė ishte mė mir tė isha mė pak egoist?
A po jam ndoshta pa ndjenja, dhe tė qenurit e pakt egoist shkatojn vuajtje tė mbrendsis shpirtėrore timen!
a) Nėse tė tjeret mė luten tua kryej njė punė, unė them spontanisht po.
b)E kam vėshtir, Dėshirat e mia shfaq.
c)Unė ndihem mir nėse tė tjeret qe mė rrethojn poashtu mirė ndihen.
d)Kompromiseve leht mund tu bashkangjitem.
e)Nuk mė bėn tė ndihem keq nėse disa gjėra i gėlltis, dhe tė tjerėve ju lė fushen e betejes.
f)Njė pjesė apo fare pak kohė kaloj duke menduar pėr veten dhe vetėm pėr veten time.
g)Paraja,Liria, Luksi jan vlera qe pėr mua pak dojn tė thojn.
j)Puna nė Team(teamwork) ka pėr mua mė tepėr vler sesa ajo njė luftėtari tė vetėm.
k)Pėr rrethin shoqėror kaloj njė kohė tė madhe.
l) Nuk ia dal shpesh tė tjeret ti bind me tė drejtat qe unė pėr tė drejta i di.
m) I urrej konfliktet dhe bisedat e nxehta, pėr atė shpesh mė ndodhė qe mendimet e mia nuk i shfaq.
n) Pa njė mundim tė madh mund tė depėrtoj nė brendsin e tė tjerėve.

Nėse unė kėtyre pyetjeve do tu pėrgjigjėshe cilės kategori mund ti takoje?

jadore
29-08-06, 20:14
Sa ėshtė egoizmi im, pėr mua dhe qetsimin e shpirtit tim a do tė ishte mė mir tė isha mė pak egoist?
A po jam ndoshta pa ndjenja, dhe tė qenurit e pakt egoist shkatojn vuajtje tė mbrendsis shpirtėrore timen!
a) Nėse tė tjeret mė luten tua kryej njė punė, unė them spontanisht po.
b)E kam vėshtir, Dėshirat e mia shfaq.
c)Unė ndihem mir nėse tė tjeret qe mė rrethojn poashtu mirė ndihen.
d)Kompromiseve leht mund tu bashkangjitem.
e)Nuk mė bėn tė ndihem keq nėse disa gjėra i gėlltis, dhe tė tjerėve ju lė fushen e betejes.
f)Njė pjesė apo fare pak kohė kaloj duke menduar pėr veten dhe vetėm pėr veten time.
g)Paraja,Liria, Luksi jan vlera qe pėr mua pak dojn tė thojn.
j)Puna nė Team(teamwork) ka pėr mua mė tepėr vler sesa ajo njė luftėtari tė vetėm.
k)Pėr rrethin shoqėror kaloj njė kohė tė madhe.
l) Nuk ia dal shpesh tė tjeret ti bind me tė drejtat qe unė pėr tė drejta i di.
m) I urrej konfliktet dhe bisedat e nxehta, pėr atė shpesh mė ndodhė qe mendimet e mia nuk i shfaq.
n) Pa njė mundim tė madh mund tė depėrtoj nė brendsin e tė tjerėve.

Nėse unė kėtyre pyetjeve do tu pėrgjigjėshe cilės kategori mund ti takoje?

Drinni ,
..nese te gjitha keto qka ke ceke ( psiko-test) po del qe jo Egoist por Idealist duhet te jete ai karakter ..

nje gje kuptova , qe cilido qofte ai karakter qe posedon apo mundohet ti kete keto veti , duhet te kete kaluar faza te ndryshme te transformimeve dhe parimeve ne perpunim te formesimit si karakter stabil ..

halla e madhe
30-08-06, 07:34
Drinni_Ti me egoizem s'ke te bejshe aspak..ndoshta do te ishte mire t'a kujton veteveten nganjehere.
Nga vetit tua qe tregova me bene me dije se rrjedhe nga nje familje e madhe shume anetarshe,gje qe shumica prej nesh kemi keto veti,ndjehemi te knaqur kur rrethi yne eshte poashtu i knaqur me neve...veteveten (egon) e harrojme pa qellime te keqija...ashtu jemi te mesuar femijte e dikurshem te kallabllakut:wink: Naarrshin t'ligat kush na ka inat..hahahahaa:biggrin:

halla e madhe
30-08-06, 07:34
Drinni_Ti me egoizem s'ke te bejshe aspak..ndoshta do te ishte mire t'a kujton veteveten nganjehere.
Nga vetit tua qe tregova me bene me dije se rrjedhe nga nje familje e madhe shume anetarshe,gje qe shumica prej nesh kemi keto veti,ndjehemi te knaqur kur rrethi yne eshte poashtu i knaqur me neve...veteveten (egon) e harrojme pa qellime te keqija...ashtu jemi te mesuar femijte e dikurshem te kallabllakut:wink: Na marrshin t'ligat kush na ka inat..hahahahaa:biggrin:

Murgesha
30-08-06, 07:58
Drinni unė nuk po tė pėrgjigjem ty por po e pėrshkruaj pak vetveten nė mėnyrė qė tė tjerėve tė ju jap mundėsinė tė bėjnė analizė tek dy persona. :biggrin:


a) Nėse tė tjerėt mė luten tua kryej njė punė, ndodhė qė sponatnisht tė ju them po, ama kjo mė ndodhė rrallė se tė shumtėn e rasteve mendoj sa kam mundėsi t`u kryej atė punė
b) Nuk e kam tė vėshtirė tė shfaq dėshirat e mia, edhe pse e di se shumica s`mė realizohen
c) Nė njė rreth ku tė tjerėt ndihen mirė bėj tė pamundshmen qė edhe unė tė ndjehem mirė pėr tė mos prishė tė mirėn e pėrgjithshme edhe nėse unė vet ato momente nuk ndjehem mirė.
d) As unė nuk baj kompromis me askend, thjesht ėshtė kundėr natyrės time..
e) Gėlltis ēdo ditė tė kėqia nė favor timin qė tė tjerėt tė ndihen fitimtar
f) Unė s`kam fare kohė tė mendoj pėr veten time
g) Paraja (letėr) Liria (fjalė e shkruar qė nė fakt nuk egziston) Luksi (me sapun Luks lahem shpesh :wink: ) nuk i kam poseduar asnjėherė qė me ja u ditė vlerėn
j) Mendoj se bashkimi bėn fuqinė po mvaret shpesh edhe me kėnd bashkohesh
k) Mė pėlqen qė shoqėria qė mė rrethon tė jetė ashtu si jam unė
i) Drejtėsia nuk mė intereson edhe fort pasi qė e di se secili ka tė drejtė nė njė mėnyrė
m) Urrej ēėshtjet e kota qė tė tjerėt ju japin rėndėsi tė madhe
n) Kur dikush mė takon sė pari mendon se jam shumė mendjemadhe por mė vonė bindet nė tė kundėrtėn dhe nuk e kam tė vėshtirė tė depėrtoj nė mbrendėsinė e tyre...


Tani mė thoni ju lutem sa unė jam egoiste??

GURI SYLAJ
30-08-06, 10:02
I pari idealist

e i dyti Realist me nje doze msperfillese te asaj qe ndodhe per rreth..........

Dea_A
30-08-06, 11:56
Drinni unė nuk po tė pėrgjigjem ty por po e pėrshkruaj pak vetveten nė mėnyrė qė tė tjerėve tė ju jap mundėsinė tė bėjnė analizė tek dy persona. :biggrin:


a) Nėse tė tjerėt mė luten tua kryej njė punė, ndodhė qė sponatnisht tė ju them po, ama kjo mė ndodhė rrallė se tė shumtėn e rasteve mendoj sa kam mundėsi t`u kryej atė punė
b) Nuk e kam tė vėshtirė tė shfaq dėshirat e mia, edhe pse e di se shumica s`mė realizohen
c) Nė njė rreth ku tė tjerėt ndihen mirė bėj tė pamundshmen qė edhe unė tė ndjehem mirė pėr tė mos prishė tė mirėn e pėrgjithshme edhe nėse unė vet ato momente nuk ndjehem mirė.
d) As unė nuk baj kompromis me askend, thjesht ėshtė kundėr natyrės time..
e) Gėlltis ēdo ditė tė kėqia nė favor timin qė tė tjerėt tė ndihen fitimtar
f) Unė s`kam fare kohė tė mendoj pėr veten time
g) Paraja (letėr) Liria (fjalė e shkruar qė nė fakt nuk egziston) Luksi (me sapun Luks lahem shpesh :wink: ) nuk i kam poseduar asnjėherė qė me ja u ditė vlerėn
j) Mendoj se bashkimi bėn fuqinė po mvaret shpesh edhe me kėnd bashkohesh
k) Mė pėlqen qė shoqėria qė mė rrethon tė jetė ashtu si jam unė
i) Drejtėsia nuk mė intereson edhe fort pasi qė e di se secili ka tė drejtė nė njė mėnyrė
m) Urrej ēėshtjet e kota qė tė tjerėt ju japin rėndėsi tė madhe
n) Kur dikush mė takon sė pari mendon se jam shumė mendjemadhe por mė vonė bindet nė tė kundėrtėn dhe nuk e kam tė vėshtirė tė depėrtoj nė mbrendėsinė e tyre...


Tani mė thoni ju lutem sa unė jam egoiste??


Se pari te pershendes
nga keto qe ke shenuar shifet se bene shume per te tjeret qe eshte veti e nje shpirti te madh (une psh shume rrall beje diqka qe sme pelqen) mirepo secili njeri eshte pak egoist ne vetvete se ne te kunderten do te shtypej nga shoqeria per rreth :tongue: apo jo?

Drinni
30-08-06, 14:17
Drinni unė nuk po tė pėrgjigjem ty por po e pėrshkruaj pak vetveten nė mėnyrė qė tė tjerėve tė ju jap mundėsinė tė bėjnė analizė tek dy persona.


a) Nėse tė tjerėt mė luten tua kryej njė punė, ndodhė qė sponatnisht tė ju them po, ama kjo mė ndodhė rrallė se tė shumtėn e rasteve mendoj sa kam mundėsi t`u kryej atė punė
b) Nuk e kam tė vėshtirė tė shfaq dėshirat e mia, edhe pse e di se shumica s`mė realizohen
c) Nė njė rreth ku tė tjerėt ndihen mirė bėj tė pamundshmen qė edhe unė tė ndjehem mirė pėr tė mos prishė tė mirėn e pėrgjithshme edhe nėse unė vet ato momente nuk ndjehem mirė.
d) As unė nuk baj kompromis me askend, thjesht ėshtė kundėr natyrės time..
e) Gėlltis ēdo ditė tė kėqia nė favor timin qė tė tjerėt tė ndihen fitimtar
f) Unė s`kam fare kohė tė mendoj pėr veten time
g) Paraja (letėr) Liria (fjalė e shkruar qė nė fakt nuk egziston) Luksi (me sapun Luks lahem shpesh :wink: ) nuk i kam poseduar asnjėherė qė me ja u ditė vlerėn
j) Mendoj se bashkimi bėn fuqinė po mvaret shpesh edhe me kėnd bashkohesh
k) Mė pėlqen qė shoqėria qė mė rrethon tė jetė ashtu si jam unė
i) Drejtėsia nuk mė intereson edhe fort pasi qė e di se secili ka tė drejtė nė njė mėnyrė
m) Urrej ēėshtjet e kota qė tė tjerėt ju japin rėndėsi tė madhe
n) Kur dikush mė takon sė pari mendon se jam shumė mendjemadhe por mė vonė bindet nė tė kundėrtėn dhe nuk e kam tė vėshtirė tė depėrtoj nė mbrendėsinė e tyre...
Tani mė thoni ju lutem sa unė jam egoiste??

Murgeshe e nderuar!
Ju kuptoni qe kėrkesave-dėshirave tė juaja ndaj tė tjerėve tu mirėkuptoheni (e pėrbashkėt)
Ju keni njė vizion tė fiksuar, por pa ndonjė role domethėnėse(e pėrbashkėt)
Ju veproni fleksibel, her pas here jepėni(e pėrbashkėt)
Tė tjerėt qe ju rrethojn dijn ta qmojn pranin tuaj, dhe ndihen mir nė afėrsin tuaj.(e pėrbashkėt)
Tė ju e din njeriu qe mund tė llogaris nė ju (e pėrbashkėt)
Nėsė ju bėhet e padrejt ju mbroheni (e pėrbashkėt)nėse ju bėhet teper e padrejt ju explodoni (jo e pėrbashkėt)
Nėse tė tjeret kėrkojn ndihmė ju i pėrvilni mangėt menjiher(e pėrbashkėt)
Njė rrezik i vogel egziston edhe te ju e nderuar :tongue: Nėse ju gjithmon llogarisni, kush sa jep dhe a e ka vleren e njėjt apo perafėrsisht tė njėjt:wink: (e pėrbashkėt)

Si do qe tė jet ju keni arritur 27 pikė , dhe mė kėtė dėshmoni se keni njė Egoizem tė shėndoshė :smile:

Murgesha
30-08-06, 15:34
Murgeshe e nderuar!
Ju kuptoni qe kėrkesave-dėshirave tė juaja ndaj tė tjerėve tu mirėkuptoheni (e pėrbashkėt)
Ju keni njė vizion tė fiksuar, por pa ndonjė role domethėnėse(e pėrbashkėt)
Ju veproni fleksibel, her pas here jepėni(e pėrbashkėt)
Tė tjerėt qe ju rrethojn dijn ta qmojn pranin tuaj, dhe ndihen mir nė afėrsin tuaj.(e pėrbashkėt)
Tė ju e din njeriu qe mund tė llogaris nė ju (e pėrbashkėt)
Nėsė ju bėhet e padrejt ju mbroheni (e pėrbashkėt)nėse ju bėhet teper e padrejt ju explodoni (jo e pėrbashkėt)
Nėse tė tjeret kėrkojn ndihmė ju i pėrvilni mangėt menjiher(e pėrbashkėt)
Njė rrezik i vogel egziston edhe te ju e nderuar Nėse ju gjithmon llogarisni, kush sa jep dhe a e ka vleren e njėjt apo perafėrsisht tė njėjt (e pėrbashkėt)

Si do qe tė jet ju keni arritur 27 pikė , dhe mė kėtė dėshmoni se keni njė Egoizem tė shėndoshė :smile:

Ah Drinni po keq ma ke punuar.
Nuk e mendova se ėshtė tekst i vlerėsuar me pikė bile. :biggrin: :biggrin: Por.. jam e kėnaqur qė qenkam egoiste e shėndosh. :wink:

Drinni
30-08-06, 15:42
Ah Drinni po keq ma ke punuar.
Nuk e mendova se ėshtė tekst i vlerėsuar me pikė bile. :biggrin: :biggrin: Por.. jam e kėnaqur qė qenkam egoiste e shėndosh. :wink:

hahahahahahaha...... ani de se nuk ishe keq hahahahaha
Jo valla sta punova une po qeta www.palverlag.de/egoismus-test-ergebnis.php ma punun edhe mua. po une mase u ndava mir hahahahahahaha thash tö shoh tö tjeret si i kan punet hahahahahaha o bre deka tu kesh hahahaha

Domira
30-08-06, 15:59
Sa ėshtė egoizmi im, pėr mua dhe qetsimin e shpirtit tim a do tė ishte mė mir tė isha mė pak egoist?
A po jam ndoshta pa ndjenja, dhe tė qenurit e pakt egoist shkatojn vuajtje tė mbrendsis shpirtėrore timen!
a) Nėse tė tjeret mė luten tua kryej njė punė, unė them spontanisht po.
b)E kam vėshtir, Dėshirat e mia shfaq.
c)Unė ndihem mir nėse tė tjeret qe mė rrethojn poashtu mirė ndihen.
d)Kompromiseve leht mund tu bashkangjitem.
e)Nuk mė bėn tė ndihem keq nėse disa gjėra i gėlltis, dhe tė tjerėve ju lė fushen e betejes.
f)Njė pjesė apo fare pak kohė kaloj duke menduar pėr veten dhe vetėm pėr veten time.
g)Paraja,Liria, Luksi jan vlera qe pėr mua pak dojn tė thojn.
j)Puna nė Team(teamwork) ka pėr mua mė tepėr vler sesa ajo njė luftėtari tė vetėm.
k)Pėr rrethin shoqėror kaloj njė kohė tė madhe.
l) Nuk ia dal shpesh tė tjeret ti bind me tė drejtat qe unė pėr tė drejta i di.
m) I urrej konfliktet dhe bisedat e nxehta, pėr atė shpesh mė ndodhė qe mendimet e mia nuk i shfaq.
n) Pa njė mundim tė madh mund tė depėrtoj nė brendsin e tė tjerėve.

Nėse unė kėtyre pyetjeve do tu pėrgjigjėshe cilės kategori mund ti takoje?

Po pergjigjem edhe une Drinni i nderuar.

a)Nese kam mundesi une them po menjiher. Nuk deshiroj tu jap njerzve shpresa te rreme.
b)Po e kam veshtire ti shfaq deshirat e mia.
c)Po une ndihem mire nese te tjeret rreth meje ndihen mire.
d)Bej kompromise me njerez lehte per qeshtje te perditshme. Mirpo kursesi ne asnje rast
nuk bej kompromis me gjerat negative. Kjo pytje me duket mjaft relative.
e)Ndihem keq nese disa gjera i gelltis dhe te tjereve ju mbetet fusha e betejes.
f) Pak fare pak mendoj per veten time
g)Liria eshte vlere qe ka shume rendesi per mua. Paraja dhe luksi vijne ne vend te trete mbas shendetit.
j)Po puna ne Team ka per mua ka rendesi ma te madhe se puna induviduale.
k) Po per rrethin shoqeror harxhoj shume kohe.
l) Mendoj se ia dal shpeshehere ti bind njerzit per ato te drejta qe une i di.
m)Mvaret se per cka behet fjale. I urrej bisedat e nxeta dhe konfliktet, mirepo ne keto raste nuk mund te hesht pa e shfaq mendimin tim.
n)Nuk e kuptoj cfare eshte menduar me kete pytje, mirepo per cdo rast po pergjigjem, jo, negativisht.

Pershendetje per ty Drinni

Drinni
30-08-06, 16:29
Po pergjigjem edhe une Drinni i nderuar.

a)Nese kam mundesi une them po menjiher. Nuk deshiroj tu jap njerzve shpresa te rreme.
b)Po e kam veshtire ti shfaq deshirat e mia.
c)Po une ndihem mire nese te tjeret rreth meje ndihen mire.
d)Bej kompromise me njerez lehte per qeshtje te perditshme. Mirpo kursesi ne asnje rast
nuk bej kompromis me gjerat negative. Kjo pytje me duket mjaft relative.
e)Ndihem keq nese disa gjera i gelltis dhe te tjereve ju mbetet fusha e betejes.
f) Pak fare pak mendoj per veten time
g)Liria eshte vlere qe ka shume rendesi per mua. Paraja dhe luksi vijne ne vend te trete mbas shendetit.
j)Po puna ne Team ka per mua ka rendesi ma te madhe se puna induviduale.
k) Po per rrethin shoqeror harxhoj shume kohe.
l) Mendoj se ia dal shpeshehere ti bind njerzit per ato te drejta qe une i di.
m)Mvaret se per cka behet fjale. I urrej bisedat e nxeta dhe konfliktet, mirepo ne keto raste nuk mund te hesht pa e shfaq mendimin tim.
n)Nuk e kuptoj cfare eshte menduar me kete pytje, mirepo per cdo rast po pergjigjem, jo, negativisht.
Ktu ishte fjal a mund ti bėn njerzit pėr vete?
Pershendetje per ty Drinni

Si do qe tė jet edhe ju keni njė egoizėm tė shėndosh, por keni arritur vetem 23 punkte!
Duket tė jeni shumė sensibel(personat qe preken leht) nga ata "Hart aber Gerecht" Tė rrept por tė drejt !
jo unė mendova kėshtu, por pyeta atje te faqja qe ju dhash mė parė.
Pėrshendetje tya Domirė

Domira
30-08-06, 17:30
:biggrin: Eu bre Drinni po kush i do njerzit e rrept e medet per mu:confused: Tash asni djal sum don mo:frown: :tongue:

Vetima
31-08-06, 01:27
Sa ėshtė egoizmi im, pėr mua dhe qetsimin e shpirtit tim a do tė ishte mė mir tė isha mė pak egoist?
A po jam ndoshta pa ndjenja, dhe tė qenurit e pakt egoist shkatojn vuajtje tė mbrendsis shpirtėrore timen!
a) Nėse tė tjeret mė luten tua kryej njė punė, unė them spontanisht po.
b)E kam vėshtir, Dėshirat e mia shfaq.
c)Unė ndihem mir nėse tė tjeret qe mė rrethojn poashtu mirė ndihen.
d)Kompromiseve leht mund tu bashkangjitem.
e)Nuk mė bėn tė ndihem keq nėse disa gjėra i gėlltis, dhe tė tjerėve ju lė fushen e betejes.
f)Njė pjesė apo fare pak kohė kaloj duke menduar pėr veten dhe vetėm pėr veten time.
g)Paraja,Liria, Luksi jan vlera qe pėr mua pak dojn tė thojn.
j)Puna nė Team(teamwork) ka pėr mua mė tepėr vler sesa ajo njė luftėtari tė vetėm.
k)Pėr rrethin shoqėror kaloj njė kohė tė madhe.
l) Nuk ia dal shpesh tė tjeret ti bind me tė drejtat qe unė pėr tė drejta i di.
m) I urrej konfliktet dhe bisedat e nxehta, pėr atė shpesh mė ndodhė qe mendimet e mia nuk i shfaq.
n) Pa njė mundim tė madh mund tė depėrtoj nė brendsin e tė tjerėve.

Nėse unė kėtyre pyetjeve do tu pėrgjigjėshe cilės kategori mund ti takoje?


menoj dhe me niher them po ose jo ,nese shof mundesin e them po dhe e kryj nese e sho se skam munsi them jo me vjen keq.

e kam shtri ti shafqe deshirat e mija ,varet prej njerzve me kend jam , me disa se kam shtir hiq

nese te tjert ndihen mire edhe une ndihem mire padyshim por nese diqka sjam mire edhe vrena ne aso rrethana

ju bashkangjitem kompromiseve


edhe kur gelltis gjana dhe tjerve jav la betejn nuk ndihem keq ,megjitket rrall gelltis


kaloj pak kohe duke mendua per veten por jo shume pak

paraja liria luksi jan vlera qe jan diqka po jo gjithqka ,sjam edhe aq e pa interesume per to:tongue:

edhe mua me pelqen puna ne team

per rrethin shoqerore hargjoj shume shum shum kohe

spaku veten e binid se ia dola ta binid tjeterin per ato te drejta qe dita

i urrej konliktet por preferoj bisedat e nxehta ,gjith shafqe mendimin tim

shume let depertoj ne brendesin e tjerve.

Drinni
31-08-06, 17:21
:biggri Eu bre Drinni po kush i do njerzit e rrept e medet per mu:confuse Tash asni djal sum don mo:frown: :tongue

hahahahaha jo mi Domirė pse po thua ashtu:wink: hajt se del naj kush qe i lyp tė tillat :tongue: :wink:

Drinni
31-08-06, 18:51
Gjithnjė e mė shumė njerėz sot konfrontohen me njė Ego-trip. Ėshtė marr si modė pavarsia nga gjithēka dhe me ēdo qmim- pėrgjegjėsi pėr tė tjeret merret me pak vullnet, apo fare jo. Karriera dhe suksesi qėndrojn nė rendė tė parė- njė arsye pse sot shumė nga njerėzit hyjnė nė njė lidhje pa pėrgjegjėsi(pa obligime), Bashkėshortėsitė shpesh edhe ēdo ditė bėhen edhe mė tė pakta, ēdo ditė vėren familje tė ndara, e shtėpi tė mbetura single(vetėm).
Egoizmi nė formen mė tė tmerrshme duket me vetėdrejtėsin, kjo vetėdrejtėsi lejuar vetėvetes lindė edhe njė mbrendi tė shterpt(zbrazet). Egoistet nuk jan tė ndjenjave tė thella, kushtė pėr mardhėnie tė njerzėve pėr njė partneritet tė shėndoshė, ata nuk tregojn emocione, nė mėnyr qe tė tjret tė mos ken nė asnjė mėnyrė fuqi mbi ta. nga kjo arsye ata jan tė kurdisur qe gjithēka qe i rrethon tė mos i besojn dhe ta shohin nė mėnyren mė skeptike.

Kjo do tė ishte nė pėrgjithėsi edhe njė pėrgjegjie pak a shumė nga unė tė nderuar lexues, edhepse Egoizmi shfaqet nė mėnyra tė ndryshme te personat e ndryshem...!

Ignis
30-05-09, 08:24
Pikėrisht kėtu qėndron edhe gabimi fatal i egoizmit, sepse pamvarėsinė e kemi parė si njė modė. Fatkeqėsisht Ego-ja jonė nuk na lejon tė shohim pėrtej asaj qė kemi ne nė mėndjen tonė dhe qė nuk pranon asgjė tjetėr pėrveē asaj qė pėrshtatet dhe adoptohet me standartet e ''kopesė'' dhe me kufinjtė e lirisė sė mendimit dhe veprimit tė tjetrit.. Egoizmi nuk tė lejon tė mund tė pranojmė kurrsesi se dikush tjetėr ka mundėsinė qė ne nuk e kemi.

Ē'farė tė them kėtu?!

Mu kujtua njė pėrrallė e lashtė e Ezopit:- Ishin thonė tre miq tė vjetėr nė rrjedhė pranė kėnetės Dy zogj dhe njė bretkosė. Ktheheshin zogjtė nė mbrėmje dhe gjithsecili thoshte historitė e tija. Bretkosa?.... Ē'tė thoshte e gjora nga ai vend i baltės......
Ē'tė reja?!-pyeste.- Zogjtė nuk pėrmbaheshin nga kėnaqėsia pėr tė treguar ndodhitė e tyre. Nuk dinin se cilėn histori t'i tregonin mė parė mikeshės sė tyre. Bretkosa vetėm shqyente sytė dhe thoshte pa pushuar.- Bo, bo....
Njė ditė bretkosa po rrinte mendueshėm. Kam njė plan tha. Dhe zogjtė dėgjuan planin.
Emėnēur , tha njėri nga zogjtė. Nė rregull tha tjetri, nesėr herėt nė mėngjes do tė nisemi.
Ishte e thjeshtė. Zogjtė do tė merrnin njė shkop, njėri do t'a mbante nga njėra anė, tjetri nga ana tjetėr. Ndėrsa bretkoca do tė kafshonte shkopin diku nė mes. Do tė fluturoni zogjtė do tė ngrihej edhe bretkosa. Mrekulli!!!
Fluturua kėshtu. Shkuan larg madje edhe sipėr detit, kėshtu bretkosa pa pėr herė tė parė edhe anije. Fluturuan edhe mbi njė shkollė. Njė fėmijė pa arritjen dhe i habitur mrekullohej.
Bravo, ja shikoni zogjtė sa bukur e menduan.....
E dėgjoj bretkosa kėtė....
E jo edhe kėshtu de....- i'u duk shumė e rėndė. Planin e kishte menduar ajo vetė dhe jo zogjtė....
Fėija e kishte prekur pa dashur thellė nė sedėr dhe e zemėruar bėrtet:- Unė eeeeeeee.....
Dhe ndėrsa thirri, hapi gojėn , e lėshoj shkopin qė kishte kafshuar dhe kėshtu duke rėnė dhe duke u copėtuar nė shkėmbinjtė.

*

Urata
31-05-09, 04:12
Drinni ,
..nese te gjitha keto qka ke ceke ( psiko-test) po del qe jo Egoist por Idealist duhet te jete ai karakter ..

nje gje kuptova , qe cilido qofte ai karakter qe posedon apo mundohet ti kete keto veti , duhet te kete kaluar faza te ndryshme te transformimeve dhe parimeve ne perpunim te formesimit si karakter stabil .....do te doja shume qe t'isha/jam egoiste!

ps: vetem te tillet po ia dalin kesaj kohe te zhurzhmshme....

elsaaa08
23-06-09, 12:38
Drinni unė nuk po tė pėrgjigjem ty por po e pėrshkruaj pak vetveten nė mėnyrė qė tė tjerėve tė ju jap mundėsinė tė bėjnė analizė tek dy persona. :biggrin:


a) Nėse tė tjerėt mė luten tua kryej njė punė, ndodhė qė sponatnisht tė ju them po, ama kjo mė ndodhė rrallė se tė shumtėn e rasteve mendoj sa kam mundėsi t`u kryej atė punė
b) Nuk e kam tė vėshtirė tė shfaq dėshirat e mia, edhe pse e di se shumica s`mė realizohen
c) Nė njė rreth ku tė tjerėt ndihen mirė bėj tė pamundshmen qė edhe unė tė ndjehem mirė pėr tė mos prishė tė mirėn e pėrgjithshme edhe nėse unė vet ato momente nuk ndjehem mirė.
d) As unė nuk baj kompromis me askend, thjesht ėshtė kundėr natyrės time..
e) Gėlltis ēdo ditė tė kėqia nė favor timin qė tė tjerėt tė ndihen fitimtar
f) Unė s`kam fare kohė tė mendoj pėr veten time
g) Paraja (letėr) Liria (fjalė e shkruar qė nė fakt nuk egziston) Luksi (me sapun Luks lahem shpesh :wink: ) nuk i kam poseduar asnjėherė qė me ja u ditė vlerėn
j) Mendoj se bashkimi bėn fuqinė po mvaret shpesh edhe me kėnd bashkohesh
k) Mė pėlqen qė shoqėria qė mė rrethon tė jetė ashtu si jam unė
i) Drejtėsia nuk mė intereson edhe fort pasi qė e di se secili ka tė drejtė nė njė mėnyrė
m) Urrej ēėshtjet e kota qė tė tjerėt ju japin rėndėsi tė madhe
n) Kur dikush mė takon sė pari mendon se jam shumė mendjemadhe por mė vonė bindet nė tė kundėrtėn dhe nuk e kam tė vėshtirė tė depėrtoj nė mbrendėsinė e tyre...


Tani mė thoni ju lutem sa unė jam egoiste??
me keto qe ke cek murgjesha une mendoj se nuk je aspak egiste aspakkkk por veq nje me habiti te ti dhe dreni se thoni nuk mendoni per vete shum sa per te mos then fare kjo sme bind po kjo verteton se nuk jeni aspak egoiste a une valla ne rend te pare shoh veten pastaj merrem me te tjetere
une po dal se jam egiste hehehe shaka kalofshi mire

elsaaa08
23-06-09, 12:47
Pikėrisht kėtu qėndron edhe gabimi fatal i egoizmit, sepse pamvarėsinė e kemi parė si njė modė. Fatkeqėsisht Ego-ja jonė nuk na lejon tė shohim pėrtej asaj qė kemi ne nė mėndjen tonė dhe qė nuk pranon asgjė tjetėr pėrveē asaj qė pėrshtatet dhe adoptohet me standartet e ''kopesė'' dhe me kufinjtė e lirisė sė mendimit dhe veprimit tė tjetrit.. Egoizmi nuk tė lejon tė mund tė pranojmė kurrsesi se dikush tjetėr ka mundėsinė qė ne nuk e kemi.

Ē'farė tė them kėtu?!

Mu kujtua njė pėrrallė e lashtė e Ezopit:- Ishin thonė tre miq tė vjetėr nė rrjedhė pranė kėnetės Dy zogj dhe njė bretkosė. Ktheheshin zogjtė nė mbrėmje dhe gjithsecili thoshte historitė e tija. Bretkosa?.... Ē'tė thoshte e gjora nga ai vend i baltės......
Ē'tė reja?!-pyeste.- Zogjtė nuk pėrmbaheshin nga kėnaqėsia pėr tė treguar ndodhitė e tyre. Nuk dinin se cilėn histori t'i tregonin mė parė mikeshės sė tyre. Bretkosa vetėm shqyente sytė dhe thoshte pa pushuar.- Bo, bo....
Njė ditė bretkosa po rrinte mendueshėm. Kam njė plan tha. Dhe zogjtė dėgjuan planin.
Emėnēur , tha njėri nga zogjtė. Nė rregull tha tjetri, nesėr herėt nė mėngjes do tė nisemi.
Ishte e thjeshtė. Zogjtė do tė merrnin njė shkop, njėri do t'a mbante nga njėra anė, tjetri nga ana tjetėr. Ndėrsa bretkoca do tė kafshonte shkopin diku nė mes. Do tė fluturoni zogjtė do tė ngrihej edhe bretkosa. Mrekulli!!!
Fluturua kėshtu. Shkuan larg madje edhe sipėr detit, kėshtu bretkosa pa pėr herė tė parė edhe anije. Fluturuan edhe mbi njė shkollė. Njė fėmijė pa arritjen dhe i habitur mrekullohej.
Bravo, ja shikoni zogjtė sa bukur e menduan.....
E dėgjoj bretkosa kėtė....
E jo edhe kėshtu de....- i'u duk shumė e rėndė. Planin e kishte menduar ajo vetė dhe jo zogjtė....
Fėija e kishte prekur pa dashur thellė nė sedėr dhe e zemėruar bėrtet:- Unė eeeeeeee.....
Dhe ndėrsa thirri, hapi gojėn , e lėshoj shkopin qė kishte kafshuar dhe kėshtu duke rėnė dhe duke u copėtuar nė shkėmbinjtė.

*


hahhahahha ky ashte egizem hahhha

Ignis
24-06-09, 11:10
hahhahahha ky ashte egizem hahhha

Ndoshta edhe ky ėshtė egoizėm tė mos pranoni mendimet e tė tjerėve.
Do t'ju rekomandoja tė lexoni mė shumė pėrsa i pėrket termit Egoizėm,
Kėshtu do tė kishit mendim mė tė kthjellėt dhe nuk do t'ju udhėhiqte egoizmi juaj tė bėni gabime edhe nė drejtshkrim, tė paktėn jo fatale.:smile:

LABI
24-06-09, 21:39
Mendoj qe fjala/nocioni "egoist" dhe "egoizem" , ne kete kontekst ilustracioni - te cilesise se personalitetit (apo personazhit) ne fjale nuk eshte adekuati ... Ky tip karakteri eshte nje tip afrues (jo vetmitar) ne t'gjitha nderveprimet dhe jeten sociale e shef si jetike te vete-ekzistences dhe vet-realizimit si qenie , entitet te individualizuar/personifikuar ..... Kete nocion me shume do e perceptoja si "antonim" i t'gjitha vetive dhe atirbuteve qe i atribuohen nje personi konkret (apo ndonje personazhi imagjinare) ...

Tiparet e larteshenuara me shume pershkruajn personalitetin e tipit "afrues", "altruist" , "konsensual" ... sesa "vetmitare", "fragmetare", "egoist", "individualist".

Ignis
25-06-09, 13:35
Mendoj qe fjala/nocioni "egoist" dhe "egoizem" , ne kete kontekst ilustracioni - te cilesise se personalitetit (apo personazhit) ne fjale nuk eshte adekuati ... Ky tip karakteri eshte nje tip afrues (jo vetmitar) ne t'gjitha nderveprimet dhe jeten sociale e shef si jetike te vete-ekzistences dhe vet-realizimit si qenie , entitet te individualizuar/personifikuar ..... Kete nocion me shume do e perceptoja si "antonim" i t'gjitha vetive dhe atirbuteve qe i atribuohen nje personi konkret (apo ndonje personazhi imagjinare) ...

Tiparet e larteshenuara me shume pershkruajn personalitetin e tipit "afrues", "altruist" , "konsensual" ... sesa "vetmitare", "fragmetare", "egoist", "individualist".


Do tė doja tė filloj pėrgjigjen time me njė pyetje:
Nėse komenti i personazhit qė ju merrni nė mbrojtje, nuk quhet egoizėm, atėherė si quhet?!
Nėse ju personazhin nė fjalė e keni lexuar, do tė doja tė di edhe unė qė gjithashtu e kam lexur (sepse nuk do t'ė shkruaja nėse nuk do t'a kisha lexuar), ku i shikoni tiparet e lartpėrmendura?!
Vetėm nėse ju jeni i preokupuar tė bėni ''avokatin e djallit'' , atėherė nuk mė mbetet tjetėr vetėm se tė pranoj sqarimin tuaj.

Egoizmi nė kuptimin e vet primitiv, shpesh rradhitet ndėr vetitė negative tė moralit. Mirėpo nėse bazohemi nė nevojat primare tė njeriut, qofshin ato tė nevojės sė tashme ose njė tė ardhmeje mė tė largėte me kuptimin kohor mė tė gjatė jetik, do tė shohim se nė rradhė tė parė egoizmi nė rradhė tė parė ėshtė lėvizje racionale e subjektit pėr bijetesė dhe zhvillim personal nga ku vetvetiu nxjerr pėrfitim edhe shoqėria. Pra ky egoizėm ėshtė i domasdoshėm dhe i nevojshėm pėr vetegzistencė dhe ecje. EGOIZMI QĖ NUK SYNON DĖMTIMIN E TJETRIT ; NUK ĖSHTĖ ASPAK I DĖMSHĖM.
Pėerkundrazi kėsaj qėndron qėllimi i paramenduar pėr pėrfitime me ē'do kusht nė dėm tė tė tjerėve, duke shkelur interesat e gjithkujt. Kjo ėshtė jomorale dhe etikisht e papastėr. Pra nuk duhet tė akuzojmė mė pas nėse na mund egoizmi inteligjent.

Edhe egoizmi pra ashtu si dhe njerėzit ndahet nė kategori.
Nuk do tė doja tė pėrcaktoja llojin e egoizmit tė personazhit tuaj , andaj nuk u zgjata mė shumė nė pėrgjigjen time ndaj tij (personazhit).
Si pėrmbledhje pra, ekziston egoizmi inteligjent dhe ky e dėrgon njeriun drejt virtyteve tė larta dhe egoizmi injorant (i sėmurė) qė tė zhvesh nga ē'do lloj virtyti dhe tė dėrgon drejt shkatėrrimit.

panta_rhei
25-06-09, 14:41
Sinqerisht ėshtė e dhimbshme dhe, mbi tė gjitha, dėshpėruese kur sheh se si njerėzit qė e mbajnė dhe e mendojnė veten pėr intelektualė... bėjnė ēmos e i japin zor nė mėnyrė qė tė duken sa mė tė mjerė, sa mė tė lodhur e sa mė idiotė nga truri!

LABI
25-06-09, 22:46
Do tė doja tė filloj pėrgjigjen time me njė pyetje:
Nėse komenti i personazhit qė ju merrni nė mbrojtje, nuk quhet egoizėm, atėherė si quhet?!
Nėse ju personazhin nė fjalė e keni lexuar, do tė doja tė di edhe unė qė gjithashtu e kam lexur (sepse nuk do t'ė shkruaja nėse nuk do t'a kisha lexuar), ku i shikoni tiparet e lartpėrmendura?!
Vetėm nėse ju jeni i preokupuar tė bėni ''avokatin e djallit'' , atėherė nuk mė mbetet tjetėr vetėm se tė pranoj sqarimin tuaj.

Egoizmi nė kuptimin e vet primitiv, shpesh rradhitet ndėr vetitė negative tė moralit. Mirėpo nėse bazohemi nė nevojat primare tė njeriut, qofshin ato tė nevojės sė tashme ose njė tė ardhmeje mė tė largėte me kuptimin kohor mė tė gjatė jetik, do tė shohim se nė rradhė tė parė egoizmi nė rradhė tė parė ėshtė lėvizje racionale e subjektit pėr bijetesė dhe zhvillim personal nga ku vetvetiu nxjerr pėrfitim edhe shoqėria. Pra ky egoizėm ėshtė i domasdoshėm dhe i nevojshėm pėr vetegzistencė dhe ecje. EGOIZMI QĖ NUK SYNON DĖMTIMIN E TJETRIT ; NUK ĖSHTĖ ASPAK I DĖMSHĖM.
Pėerkundrazi kėsaj qėndron qėllimi i paramenduar pėr pėrfitime me ē'do kusht nė dėm tė tė tjerėve, duke shkelur interesat e gjithkujt. Kjo ėshtė jomorale dhe etikisht e papastėr. Pra nuk duhet tė akuzojmė mė pas nėse na mund egoizmi inteligjent.


Si pėrmbledhje pra, ekziston egoizmi inteligjent dhe ky e dėrgon njeriun drejt virtyteve tė larta dhe egoizmi injorant (i sėmurė) qė tė zhvesh nga ē'do lloj virtyti dhe tė dėrgon drejt shkatėrrimit.

Ne kete kontekst tematike , e tere rrejdha (dilematike) aktualizohet/zhvillohet ne veten e PARE - "UNE " . Pra, e gjithe "meselja" e kesaj storje sillet dhe zhvillohet perreth keti far "uni-it" (vetes se pare) dhe si e tille tani s'dua te leshohem ne gjini letrare e artistike , a behet fjale per personazhe, a personalitete ; apo t'leshohem t'i komentoj interpretimet apo opinionet/komentet e bera (perderisa nuk eshte nje orvajtje me sens kritke/te shendoshe) blla blla blla...!!


Une vetem u ndala dhe e dhash nje koment timin perkitazi me dilemat qe hapen (apo mbesin te hapura ) per t i diskutu me subjektin qe dilemizon ne veten e "pare". !!!

lirik
26-06-09, 10:09
dallimi ne mes te un-it te drejt un it te fsktit un it te reagimit ndaj padrejtesisė un it te te qenurit ne anen e te vertetes un it per tu lavdruar pa meritė ka dallim ne mes te ktyre uneve si nata me diten

Ignis
27-06-09, 00:54
Ne kete kontekst tematike , e tere rrejdha (dilematike) aktualizohet/zhvillohet ne veten e PARE - "UNE " . Pra, e gjithe "meselja" e kesaj storje sillet dhe zhvillohet perreth keti far "uni-it" (vetes se pare) dhe si e tille tani s'dua te leshohem ne gjini letrare e artistike , a behet fjale per personazhe, a personalitete ; apo t'leshohem t'i komentoj interpretimet apo opinionet/komentet e bera (perderisa nuk eshte nje orvajtje me sens kritke/te shendoshe) blla blla blla...!!


Une vetem u ndala dhe e dhash nje koment timin perkitazi me dilemat qe hapen (apo mbesin te hapura ) per t i diskutu me subjektin qe dilemizon ne veten e "pare". !!!

Vėrtetė, shumė zhurmė pėr asgjė!!!

Filozofia ėshtė shumė mė e thjeshtė nga ajo qė ndėrlikojmė ne.

LABI
27-06-09, 13:26
Vėrtetė, shumė zhurmė pėr asgjė!!!

Filozofia ėshtė shumė mė e thjeshtė nga ajo qė ndėrlikojmė ne.

Amo bash , "shume, shume ... shume,shume...zhurme, sa zhurme , sa zhurme !!!

Me vjen mire qe SUPER-EGO (ndergjegja ) zotroj mbi EGO-ne (veten/vetedijen) :biggrin: :rolleyes:

emine
20-11-11, 19:21
Ahuuu sa teste mi ka dhan jeta,dikure cdo gje qe eshte sill rreth jetes sime ka qen vetem per te tjeret,pa me then a me ndimone kam shpreh deshiren te ndimoi te jem aty atje ,gjithandej per te gjithe,skam pushu se ndimuari,po me kohe jeta me mesoi edhe diqka te rendesishme:Nese e len veten anash dhe mendone vetem per te tjeret ateher je njeri qe nuk ke rrespekt ndaj vetes,ndaj deshirav tua,ndaj kohes e cilla eshte e nevojshme ta kesh dhe vetem per vete,poashtu kam mesu se ka njerz qe presin te perfitojne nga njerzit e tille,kshtuqe koha me imponoi shume pak kohe te kem,te vlersoi veten dhe punen time,dhe sote sjam spontane dhe humanitare per te tjeret,sot ndimoi po vetem aty ku vertet eshte e nevojshme ndima,sote kam msu se te kesh egoizem te shendoshe eshte dashuri ndaj vetes ,dhe kjo eshte primare per cdonjeri,

jadore
20-11-11, 22:54
...do te doja shume qe t'isha/jam egoiste!

ps: vetem te tillet po ia dalin kesaj kohe te zhurzhmshme....

ku ike ti ..!!
vertet e mendon qe po u bere egoizte zhurma e kohes ndalon..?

Gega 1
20-11-11, 23:02
ku ike ti ..!!
vertet e mendon qe po u bere egoizte zhurma e kohes ndalon..?
Qe une prape...sa me t`nervozu de !

Jadore,sinqerisht ta them,s`ka njeri qe nuk eshte egoist!Kuptohet,disa jane me shume,disa me pake.
Kush eshte i bindur per vete,qe s`eshte fare egoist,e rren vetveten!
Tash pasi me kuptove,po e le me kaq.

jadore
20-11-11, 23:08
Qe une prape...sa me t`nervozu de !

Jadore,sinqerisht ta them,s`ka njeri qe nuk eshte egoist!Kuptohet,disa jane me shume,disa me pake.
Kush eshte i bindur per vete,qe s`eshte fare egoist,e rren vetveten!
Tash pasi me kuptove,po e le me kaq.

e gjete kujt te ja thuash !..mua qe forumi me njeh per nene te egoizmit , bile bile nga une ka lindur si egoizmi ashtu dhe jo ndjesia , e eshte shperndare neper bote .. hahahha,
p.s.
pyeti mos besofsh ..hahaha

...cdo gje eshte e tejkaluar , aftesi e te menqurit eshte qe, egoizmin ta fshef e ndjenjen ta qet ne pah.. jo te gjithe kete e arrine ..