PDA

View Full Version : Pse fanatiket islamik kan harrue me me predikue per Kuranin dhe me lavderu Allahun,


SoKoLi-i-Maleve
01-09-06, 05:20
Ka mjerisht nji pjes e atyne qe i perkasin besimit islam qe smund te pranojn te vertetat as historike e as teologjike te kuranit,haditeve dhe qetapit dhe tardites gojore ,sepse me i pranue ato del se edhe islamizmi asht nji dege apo vazhdimsi e hebraizmit apo judaizmit,me shtesa nga tradita dhe morali arab( nga rrjedhin profetet nga Noa e deri te Gjone pagezusi ,por tu qen qe se njofin dhe smund ta mbrojn sepse atehere del ne shesh se hebrejt jo vetem jan vellazen gjaku me arab( te dy semit) por edhe jan dy dege te monoteizmit qe kan shum gjana parimore te ngjajshme,e qe sot politikisht asht kunder,atehre ne vend qe me lavdue Zotin dhe mu mundue me predikue Kuranin ata hjedhen ne sulme kunder tjerve,dhe mundohen me krijue kaos,mjegull dhe urrejtje,si per shembull kemi ktu ne forum disa qe kan harrue se nese jan besimtar te vertet cfare detyre kan ,ka ka shum kohe qe as qe ju ka ra nderemend me shkrua diq te mire per islamin dhe kuranin,,por shkojn e shkrujn perralla e urrejtje ,e pislleqe atje ku se kan vendin e as detyren...sepse tue sulmue biblen apo te krishteret nuk mbrohet apo nuk predikohet e lavdohet Allahu apo kurani,si duket e ekni hum,b rrugen edhe kete here e ju kan perzije kabllot si shum here gjat historis.Ju duhet te shkrueni ne pjesen : mesime nga kurani e jo mesime nga bibla,,ku keni tret o jahuu,

djal_serioz
03-09-06, 00:19
pershendetje !
po me me vjen keq se ne qfar gjendje ke ardh qe ti ofendosh muslimant ne ksi menyre e me mposht fjalen e vertet te Zotit qe ka than ne kur'an
por si do qe te jet une te propozoj qe te lexosh me shume per islamin e ta kuptosh te verteten e drejttt , se nuk ka gje me te bukur e me te paster se feja Islame logjiko me larg .
prandej mos e vlerso Islamin duke e personifiku me nje person a dy une te them LEXO libra te ndryshem Lexo Kur'an e hadithe te Muhamdetit a.s dhe do ta gjesh te verteten
rrepspekt per te gjith ! " Djali Serioz "

SoKoLi-i-Maleve
03-09-06, 03:30
pershendetje !
po me me vjen keq se ne qfar gjendje ke ardh qe ti ofendosh muslimant ne ksi menyre e me mposht fjalen e vertet te Zotit qe ka than ne kur'an
por si do qe te jet une te propozoj qe te lexosh me shume per islamin e ta kuptosh te verteten e drejttt , se nuk ka gje me te bukur e me te paster se feja Islame logjiko me larg .
prandej mos e vlerso Islamin duke e personifiku me nje person a dy une te them LEXO libra te ndryshem Lexo Kur'an e hadithe te Muhamdetit a.s dhe do ta gjesh te verteten
rrepspekt per te gjith ! " Djali Serioz "


I nderuar "djal serioz"

Askush nuk asht ka i ofendon besimtar e rregullt islam,dhe as islamin si besim,qe asht nji nga tre besimet monoteiste( Besimi ne nji Zot) Themeli i besimit monoteist jan Hebrejt kete sigurisht duhet ta dijsh,,nga besimi hebraik se pari rrjedh besimi i Krishter e nga hebraizmi dhe krishtianizmi rrjedh besimi Islam,as kjo ska nevoj per koment.
Pytja ishte pse fanatiket ne vend qe me shpall ( me predikue) besimin e vet dhe te mirat e besimit ,ata kan harrue detyren si besimtar ,dhe hjedhen ne sulme kunder besimeve tjera.Nese dikush te thrret ne emen te babas,,,o i biri i filanit nuk asht ka te poshtron por duhet te ishte nderim.
Nese ti je musliman i vertet ti e ke me detur ti korigjojsh vallzent ne fe kur ata gabojn e jo me i mbrojt ne gabim, nji luge kos i tharto 100 litra qumsht,kujdes.!
Vendi i besimtarve te vertet islamik asht me shkrue ne temen "Mesime nga Kurani " e jo me shkrue prralla e me hjedh helm ne temen "Mesime nga Bibla"
Edhe ti e paske humb rrugen ,uroj qe ta gjejsh>

Marco
03-09-06, 10:23
Pershendetje Sokol ! , me te than mir mengjesi se sa u qova une po me vjen keq se koke qu ti shum heret ne ora 04 dikun
Sokoli nese te them une ty oj nana e jote ti do te thot se nuk e merr ket si fyerje (qka mendoj per ty mendoj edhe per vete) nuk po te shaj a .shpjegim ishum te thjesht ..
Sipas mjeksis thuhet se femiju me leht e ka mu kap mu rre me nji shum te rritun se sa nji qe oshte pak ma i madh se ai dhe me i fort ,
Femijut shum te vogel nese nji njeri i madh i afrohet ai ngre frym thedh nga dentesia..
Femiu i vogel e din edhe jeten e mir kur del me nji te rritun edhe shetit ...
Sokol ma thesht sdi vlla me ta spjegu .. tung

Psikologu
03-09-06, 12:45
pershendetje !
po me me vjen keq se ne qfar gjendje ke ardh qe ti ofendosh muslimant ne ksi menyre e me mposht fjalen e vertet te Zotit qe ka than ne kur'an
por si do qe te jet une te propozoj qe te lexosh me shume per islamin e ta kuptosh te verteten e drejttt , se nuk ka gje me te bukur e me te paster se feja Islame logjiko me larg .
prandej mos e vlerso Islamin duke e personifiku me nje person a dy une te them LEXO libra te ndryshem Lexo Kur'an e hadithe te Muhamdetit a.s dhe do ta gjesh te verteten
rrepspekt per te gjith ! " Djali Serioz "

Se dij se tash ne cilin Kuran apo ne cilin spjegim fetar mesoni (disa nga ju) pėr islmin si fe me tė mirė!!
Edhe nese shkruan ne poemen Kuranore , nuk perfillwet asgja me jeten dhe vepren e profetit islam.
Pra na thuani ;
Cka eshte Bismilahi , Rrahmani RRahin ??
A janė muaj apo profet keta apo Trini Islame.

Kreshniku
03-09-06, 13:17
Do te doja qe te jesh me i matur ne shkrime dhe te mos ofendosh ndjenjat e te tjereve ne baza fetare.Dobesia jote me sa pash une ne shkrimin tende eshte se mundohesh t'i keshillosh te tjeret ne nje gje ne te cilen pet te cilen nuk ke as njohurit me te pakta.

Psikologu
03-09-06, 19:36
Do te doja qe te jesh me i matur ne shkrime dhe te mos ofendosh ndjenjat e te tjereve ne baza fetare.Dobesia jote me sa pash une ne shkrimin tende eshte se mundohesh t'i keshillosh te tjeret ne nje gje ne te cilen pet te cilen nuk ke as njohurit me te pakta.

Pėr kshillėtarė , nuk besoj qe kam nevojė , por do tė ishte mirė qe Ti si njė llojė " dijetari " tė na informosh me shumė rrethė njohuris , gatishmeris dhe dituris tende nė ketė drejtim , pra fetarė.
Kur tė prek miza , atehere del duke mbrojtur tė tjeret , sikur tė ishe ndonjė llojė perfaqesusi i tyre , pra me cka i pėrfaqeson.
Mua , nga ti do tė me interesonte qe tė dij edhe Trinin Islame , pra me trego se cilen njohuri e ke TI mbi ketė dhe rrethė kesaj ??

SoKoLi-i-Maleve
05-09-06, 04:05
Pershendetje Sokol ! , me te than mir mengjesi se sa u qova une po me vjen keq se koke qu ti shum heret ne ora 04 dikun
Sokoli nese te them une ty oj nana e jote ti do te thot se nuk e merr ket si fyerje (qka mendoj per ty mendoj edhe per vete) nuk po te shaj a .shpjegim ishum te thjesht ..
Sipas mjeksis thuhet se femiju me leht e ka mu kap mu rre me nji shum te rritun se sa nji qe oshte pak ma i madh se ai dhe me i fort ,
Femijut shum te vogel nese nji njeri i madh i afrohet ai ngre frym thedh nga dentesia..
Femiu i vogel e din edhe jeten e mir kur del me nji te rritun edhe shetit ...
Sokol ma thesht sdi vlla me ta spjegu .. tung


Uroj qe te rriteni dhe ta kuptoni e perhapni dhe mbroni te verteten.Njeriu qe mbron te verteten i keshillon dhe kritikon edhe ma te afermit miqe kur ata jan gabim dhe nuk i mbron ne gabimin e tyre.
Pershendetje

SoKoLi-i-Maleve
05-09-06, 04:19
Do te doja qe te jesh me i matur ne shkrime dhe te mos ofendosh ndjenjat e te tjereve ne baza fetare.Dobesia jote me sa pash une ne shkrimin tende eshte se mundohesh t'i keshillosh te tjeret ne nje gje ne te cilen pet te cilen nuk ke as njohurit me te pakta.I nderuar "Kreshniku"
Ndjenjat dhe besimi fetar nuk mbahet me dhune dhe me imponime dhe urrejtje ndaj te tejrve,Ndjenjat fetare mbahen me veprime dhe me siellje shebullore te mira me pervujtni,dashni valznore,keshillime te mira,ne qrast jo vetem nedron vehten por edhe ate besim apo fe qe prezanton( mos harro cdo person asht ambasador i komunitetit fetar apo kombtar qe aj /ajo asht pjes e ti)Me sjellje te mira dhe me sqarime te verteta dhe te rregullta mund ta bindish ate tjetrin se kush je dhe cka prezenton.( me fol asht e leht,por duhet puna i dashur mik).Shkrimet e mija skan per qellim me ofendue askend ne as nji menyr,por me qortue autoret e disa shkrimeve anti vler ,si valznore shqiptare e si fetare,e sa per sa dijeni kam per ata qe shkruaj,spo ta them,sepse nese je vertet shqiptar i sinqert do ta kuptojsh,nese jo ,atehere skam pse te tregoj as sesi.Tue urue se mund te bisedojm lirisht si njerz e si bashkombas e si bij te Nji Zoti Krijues i Gjithesis ,
:cool: te pershendes vallazerisht.

Meti_tetova
20-09-06, 19:44
Njeri i mencur eshte ai kur dikush FLET ai e ndegjon, keshtu na kane thane pleqte edhe prinderit tane.
Ka disa ,sa ndodh dicka e re i shohish ata duke bere shpifje e duke thane keshtu ishte e ashtu ishte ,mirpo ketij GRUPI nuk po ua ze per te madhe. cka dua te them, ti zotri PSIKOLOG je prej atyre qe lexon por jo qe te kuptosh po per te shkruajtur ketu ne forum qe te besh me shume postime. islami eshte fe e vetme e pranuar tek Krijuesi i gjithsise ALLAHU xh.sh. BISMILAHI RRAHMANI RRAHIM don te thote: NE EMER TE ALLAHUT MESHIRUESIT MESHIREBERESIT. Ne njerzit jemi krijesa me e larte ne toke. Allahu neve na ka fale LOGJIKEN qe ne ti falenderohemi ,ta madherojme qe ta lartesojme ashtu sic e bejne kete te gjitha krijesat e tij. Feja Islame nuk i ben te pakten shpifje zotit, besoj se edhe ti e pranon kete, prandaj te lutem LEXO me shume rreth Islamit.
ISLAMI ESHTE ZBUTJE E ZEMRAVE (Jakup Asipi)

SoKoLi-i-Maleve
28-09-06, 04:17
Njeri i mencur eshte ai kur dikush FLET ai e ndegjon, keshtu na kane thane pleqte edhe prinderit tane.
Ka disa ,sa ndodh dicka e re i shohish ata duke bere shpifje e duke thane keshtu ishte e ashtu ishte ,mirpo ketij GRUPI nuk po ua ze per te madhe. cka dua te them, ti zotri PSIKOLOG je prej atyre qe lexon por jo qe te kuptosh po per te shkruajtur ketu ne forum qe te besh me shume postime. islami eshte fe e vetme e pranuar tek Krijuesi i gjithsise ALLAHU xh.sh. BISMILAHI RRAHMANI RRAHIM don te thote: NE EMER TE ALLAHUT MESHIRUESIT MESHIREBERESIT. Ne njerzit jemi krijesa me e larte ne toke. Allahu neve na ka fale LOGJIKEN qe ne ti falenderohemi ,ta madherojme qe ta lartesojme ashtu sic e bejne kete te gjitha krijesat e tij. Feja Islame nuk i ben te pakten shpifje zotit, besoj se edhe ti e pranon kete, prandaj te lutem LEXO me shume rreth Islamit.
ISLAMI ESHTE ZBUTJE E ZEMRAVE (Jakup Asipi)


I nderuar!
Keni fole ju me Krijusin dhe ju tha Ai juve kte( me germa te nenvizume )qe ju e thoni na siper,? Apo te dergoj ndoj melaqe dhe te treguen?
E ku mbeti feja hebreje me te gjith profetet dhe me Librin dhe koventen me krijusin si popull i zgjedhur qe asht 2000 vjet para islamit ,dhe feja e Krishter qe asht 700 vjet e vjeter,me Jezusin Zot e njeri,Shelbusin dhe Shpetimtarin e botes,Fjala e mishrueme.
Islami kopjon nga hebrejt dhe krishtianizmi, librin,profetet,dhe dogmat,e i pershtat mentalitetit dhe traditave dhe moralit te vendasve,( fiseve arabe)Te lutem mos fol si rracistet qe flasin,qe vetem une e askush tjeter,sepse edhe ti vete e dijn se ajo nuk asht e verteta,por asht nji propagand,qe asht jasht kohe( i ka dal moda)
Te pershendes

Arijanit
18-11-06, 16:27
Ka mjerisht nji pjes e atyne qe i perkasin besimit islam qe smund te pranojn te vertetat as historike e as teologjike te kuranit,haditeve dhe qetapit dhe tardites gojore ,sepse me i pranue ato del se edhe islamizmi asht nji dege apo vazhdimsi e hebraizmit apo judaizmit,me shtesa nga tradita dhe morali arab( nga rrjedhin profetet nga Noa e deri te Gjone pagezusi ,por tu qen qe se njofin dhe smund ta mbrojn sepse atehere del ne shesh se hebrejt jo vetem jan vellazen gjaku me arab( te dy semit) por edhe jan dy dege te monoteizmit qe kan shum gjana parimore te ngjajshme,e qe sot politikisht asht kunder,atehre ne vend qe me lavdue Zotin dhe mu mundue me predikue Kuranin ata hjedhen ne sulme kunder tjerve,dhe mundohen me krijue kaos,mjegull dhe urrejtje,si per shembull kemi ktu ne forum disa qe kan harrue se nese jan besimtar te vertet cfare detyre kan ,ka ka shum kohe qe as qe ju ka ra nderemend me shkrua diq te mire per islamin dhe kuranin,,por shkojn e shkrujn perralla e urrejtje ,e pislleqe atje ku se kan vendin e as detyren...sepse tue sulmue biblen apo te krishteret nuk mbrohet apo nuk predikohet e lavdohet Allahu apo kurani,si duket e ekni hum,b rrugen edhe kete here e ju kan perzije kabllot si shum here gjat historis.Ju duhet te shkrueni ne pjesen : mesime nga kurani e jo mesime nga bibla,,ku keni tret o jahuu,,


I nderuar,
Si duket ju jeni ne rrugen e humbur,dhe juve ju kan perzier kabllot si dhum her gjat temave te juaja,Ju duhet te shkruani mesime nga bibla e jo mesime nga Kur'ani???, ku ke tret o jahuu.,

Sqarim: I gjith shkrimi eshte i juaji,vetem se ende se keni kuptuar su jeni te mesime nga Kur'ani,dhe se dij pse nuk i drejtoheni vehtes se juaj???!!!

musl|m
18-11-06, 17:23
Pra na thuani ;Cka eshte Bismilahi , Rrahmani RRahin ??
A janė muaj apo profet keta apo Trini Islame.

Bismilahi - (Ne emer te All-llahut), Rrahmani - (Gjithemeshirshmit), Rrahijm - (Meshireberesit) Qe qka dmth...

Kto jan emrat e All-llahut Rrahman dhe Rrahijm jan dy nga 99 emrat e bukur te All-llahut

28-الرحمان Err-Rrahman – i Gjithėmėshirshmi.

29-الرحيم-Err-Rrahijm – Mėshirbėrėsi.


Allahu nė Kur’an ka thėnė: "Lavdėrimet dhe Falenderimet i takojnė Allahut Zotit tė botėve, i Gjithmėshirshmi, Mėshirbėrėsi." [Al-Fatiha:1-2]


Nqs do me lexu edhe ke koh rreth ksaj qeshtje ateher lexoje temen:

Emrat dhe Cilesite e All-llahut (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=20473)

E mos gazo qeshtu se ste ka hije nuk je fmi

Artisti
18-11-06, 19:50
Bismilahi - (Ne emer te All-llahut), Rrahmani - (Gjithemeshirshmit), Rrahijm - (Meshireberesit) Qe qka dmth...

Kto jan emrat e All-llahut Rrahman dhe Rrahijm jan dy nga 99 emrat e bukur te All-llahut

28-الرحمان Err-Rrahman – i Gjithėmėshirshmi.

29-الرحيم-Err-Rrahijm – Mėshirbėrėsi.


Allahu nė Kur’an ka thėnė: "Lavdėrimet dhe Falenderimet i takojnė Allahut Zotit tė botėve, i Gjithmėshirshmi, Mėshirbėrėsi." [Al-Fatiha:1-2]


Nqs do me lexu edhe ke koh rreth ksaj qeshtje ateher lexoje temen:

Emrat dhe Cilesite e All-llahut (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=20473)

E mos gazo qeshtu se ste ka hije nuk je fmi


E cili eshte i verteti nga keta 99 ?
.

Albanian eX|PerT
19-11-06, 02:47
E cili eshte i verteti nga keta 99 ?
.
Te gjitha jane te verteta i nderuar. Ato tregojne cilesi te Perendise.

Me rrespekt, shoku juaj
Albanian eX|PerT

Artisti
19-11-06, 14:59
Te gjitha jane te verteta i nderuar. Ato tregojne cilesi te Perendise.

Me rrespekt, shoku juaj
Albanian eX|PerT


A do te thote kjo se 99 Perendi qenkan ?


.

musl|m
19-11-06, 15:31
A do te thote kjo se 99 Perendi qenkan ?


.

Jo nese i ka 99 emra nuk do te thot se jan 99 Perendi! A esht e qart?

Emrat e tij thjesht tregojn per cilesit e tij shembull

Rrahman – i Gjithėmėshirshmi.

Rrahijm – Mėshirbėrėsi.

Kshtu me radh prej tek emri i par dhe emri me i bukur i tij All-llah deri tek emri i fundit

Mos ban mo pytje palidhje se po na qon me vjell qaq te bajatshme i ke pytjet si donje analfabet qe ska lidhje me tru edhe jeten e ka kalu ne maje te ndonje maili te eger.