PDA

View Full Version : Network camera & Webcamera


udhetari_be
09-09-06, 22:28
Hi, there

Pyetje?: _ Kush din exact me pershkrue si aktivizohet ,,NETWORK CAMERA"(instalimi,sinkronizimi, Lidhja me router,update,etj)
Pra me e spjegue se si perputhen IP adressa e Administratorit(Internet Network conection) me wirelees router dhe kto te fundit me Network camera???!!!
Shkurt,kisha dasht me dit se qysh kisha mujt une me "Network Camera TYPE: C900IP" me e kontrollue shtepijen etj nga ana tjeter e dunjas permes qfardo lidhje te internetit!?
Qpesh here, siq e dijm, kur blejm ndonji "gaxhet" per kompjuter dhe nevoja personale, fabrikanti shkruen ne udhezim, se esht shum "thjesht"me e bo instalimin e tyre?! VEQ ME E KYQ KABLLEN NE KOMPUTER edhe PUNON(sikur qe thojn:lopa qe e lshon baglen),por besoni se nuk esht ashtu...
Mire kish me kon nese me keni kuptue e edhe ma mire nese kisha marrun ndonji pergjegjje pozitive!!!
Thanks
Tung

Zero Cool
12-09-06, 15:18
Do te provoj te jap nje pergjegje por fillimisht me nevojitet te dije se sa ke njohuri per informatike. Sidoqofte ja se si qendron puna:
IP camera (ciladoqofte ajo) eshte nje lloj camere e cila ne LAN ka nje IP numer, kete IP numer e percakton Router(ne LAN apo WLAN) me anen e DHCP serverit te integruar(me sa e dije une shumica e ketyre IP camerave kan nje DHCP server te integruar).
Tani mos te habit LAN qe e permendi une sepse ti ke nje WLAN e qe eshte e njejte LAN (me kablla) WLAN (pa kablla).
Dmth ti ke nje IP camere dhe duhet te krijosh nje LAN apo WLAN, te njejte si te lidhesh 2 apo ma shume PC mes veti ne LAN apo WLAN, dhe ne kete rast (po e nxam nje PC duhet ta lidhesh me nje IP camere) edhe PC edhe IP camera do ta ken nga nje IP numer te perdorshem vetem ne LAN(WLAN), kurse per dalje ne internet(WAN) atehere qe te dyt do ta ken te njejtin IP(normal nese ka nje lidhje interneti, nese ka ma shume atehere mundesh vet te percaktohesh cilen IP do te ja japesh cilit aparat).
Kur ke ble kete camere te ka ardh edhe nje CD, ne ate CD mes tjerash e ke edhe "gebruikersaanwijzing"(ta shkrujta Holandisht pasi qe je ne Belgjike) si dhe web faqen nepermjet se ciles mundesh te kyqesh ne kete IP camere.
Dmth ty te nevojitet ta instalosh cameren dhe ta leshe aty ne at objekt apo dhome (psh ne Kosove), hypi "ballones" e eja ne Belgjike, shtine CD ne PC qe ke ne Belgjike, kerko faqen e web nepermjet te cilit mundesh me u kyq ne IP cameren tende qe ke ne Kosove, dhe shiko :tongue: (normal duhet te japesh username dhe password).
Ke mundesi edhe me inqizu film (avi) apo me ba fotografi (bmp.mpeg etc..)

P.S.: Nese je laik ne kete me siguri nuk ke me dit me ba pa marre parasysh kete spjegim, por nese ke pak njohuri rreth ketyre qeshtjeve, besoj qe ke em pas sukses.
Nese ke edhe naj pytje per naj detal, urdhero.